DRACULA GERÇEK BİR İNSAN / TRANSİLVANYA (ROMANYA)

► Bu yazıyı nasıl okumalı?
Bu yazı, Transilvanya Turu Programı – Bütçe & Gidilecek Yerler & Tüyolar  yazımızın alt başlıklardan biridir. O yazıda efsane bir Transilvanya turu yapmak için ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgi var.  Ayrıca, Romanya’daki tüm önerilerimizi tek bakışta görmek için Romanya Gezi Rehberi‘mize göz atın. ◄

Dracula Gerçek Mi?

Dracula dünyanın en meşhur vampiri.

Hikayenin bütün elementleri gerçek olaylar, yerler ve kişilere dayanıyor. Romanya’da Dracula’nın izlerini sürmek bir nevi dedektiflik yapmaya benziyor. 😀 Bunu okuduktan sonra Romanya’da Dracula’nın izlerini sürmeye vampirin tura çıkmak isterseniz Dracula’nın İzinde Vampir Turu  yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Gerçek Dracula Kimdir?

vlad-tepeş-dracula

Romanyalı Prens Vlad Tepeş (1431 – 1476/77)

Romanya’da gerçekten hakkında vampir dedikoduları çıkan bir prens var: Vlad Tepeş. Ama biz kendisini daha çok, 20.000 Osmanlı askerini kazığa oturtarak öldüren, Fatih Sultan Mehmet’e kafa tutan, sadistliği ile meşhur Kazıklı Voyvoda olarak biliyoruz. İnsanları oturttuğu kazıkların altına fıçı koyup, biriken kanları içtiğiyle ilgili rivayetler çıktığından vampir olduğu düşünülürmüş.

Tepeş,  Romanya’nın bir bölgesi olan Eflak (Wallachia) kralının oğlu. Osmanlı, ona vergi ödemesi karşılığında babasının krallığın başında kalmasına izin veriyor. Karşılığında da kralın iki oğlunu rehin alıyor. Tokat’a götürülen çocuklar, şehzadelerle birlikte Kuran, Türkçe ve askeri nizam öğreniyorlar.

Osmanlı Saraylarında Büyüyorlar

Sonra, iki kardeşin öyküsü Türk filmlerini aratmayacak şekilde gelişiyor: Biri (Radu) başarıyla devşiriliyor,  islamiyeti kabul edip, daha sonra geldiği topraklara (Eflak) bir Osmanlı derebeyi olarak atanıyor. Diğer kardeş (Vlad Tepeş) ise, azılı bir Osmanlı düşmanı olup, hayatını, hem kardeşi , hem Osmanlı ile savaşarak geçiriyor.

Avusturya-Macaristan’ın kendisine başka bir amaçla verdiği orduyu fırsat bilip, Eflak’a giriyor ve krallığını ilan ediyor. Fatih, ona madem yönetici sensin, vergini ver diyor. Vergi vermek Osmanlı toprağı olduğunu kabul etmek olduğu için, bu isteğe Fatih’in elçilerini kazığa dikerek cevap veriyor. Bunun üzerine, Fatih 1.000 atlı yolluyor. Vlad onlara sürpriz bir baskın yapıp, onları da kazığa dikiyor.

romania-map

Bu kadar ateşle oynadığı yetmezmiş gibi, bir de  Türk sipahisi kılığında Osmanlı kamplarına sızıp, Sırbistan’dan Karadeniz’e kadar olan 23,884 askeri öldürüyor.

Fatih Sultan Mehmet, bu sefer 90.000 asker daha gönderiyor! Tepeş küçük sürpriz saldırılarla bir gecede 15.000 askeri öldürünce Fatih artık dayanamayıp, kendi çıkıp geliyor. Osmanlı ordusu, Eflak’ın başkenti Târgovişte’ye ulaştığında, Fatih Sultan Mehmet’i “kazıklanmış insanlar ormanı” bekliyor. 3 km x 1 km’lik bir alanda, kazığa oturtulmuş 20.000 Osmanlı askeri, kadın ve çocuk cesedi ile karşılaşıyor. Orduda büyük moral çöküşüne neden olsa da Tepeş’i püskürtüyorlar.

Vlad, Eflak’ı bırakıp, Moldova’ya çekilmek zorunda kalıyor ama  savaş devam ediyor. Fatih, savaşı bitirme görevini Vlad’ın öz kardeşi Radu’ya veriyor. Radu, Vlad’ın son kalesi olan Poenari Kalesi’ni de alıyor, ve Vlad kaçıyor.

Macar kralı ile beraber Osmanlı’ya karşı iş yapmayı bekleyen Tepeş’i, Macar kralı  hapise atıyor.

14 yıl sonra tekrar Eflak’ın başına geçme girişimi oluyor. O zamanki Osmanlı derebeyi ve ordusu Vlad’ı görünce kaçıyor, ama daha sonra Osmanlı ordusu gelip, tekrar derebeyini başa geçiriyorlar. Vlad Tepeş’in kellesini de, bozulmasın diye bala koyup, Fatih Sultan Mehmet öldüğünden emin olsun diye İstanbul’a yolluyorlar.

Dracula İsmi Nereden Gelmiş?

Vlad Tepeş’in babasının adı Vlad Dracula. Drakula ejderin ya da şeytanın soyu demek. Krala İslam’a (ve Osmanlı’ya tabii ki) karşı savaşan Alman şövalye topluluğunca verilen bir isim bu. Babasının oğlu olarak Tepeş’ten de Vlad Dracul olarak bahsedilirmiş.

Romanya’nın Batıl İnançları

romania-superstition
Foto: Flickr/ Scabeater

Romanya kadar zengin ve renkli masalları olan ülke azdır. Devler, cadılar, periler, hayaletlerle süslenmiş hikayeleri nesillerden nesillere hala aktarılmaktaymış.

Aynı zamanda günümüzde bile hala devam eden batıl inançları var, hatta Mara Mureş bölgesinin %20si hala büyüye inanıyor. Bazı yerlerde hala vampirlere karşı sarımsak ve haç bulunduruluyormuş. Cesetlerin mezardan çıkarılıp, kalplerine kazık sokulduğu oluyormuş.

İngilizce biliyorsanız, 2004’ten bir mezar açıp, kazık çakma haberini buradan okuyabilirsiniz: The Guardian

1999’daki ay tutulmasında şehirli Rumenler hayatlarına devam ederken, dolunayda hortlayan kurt adamlara, vampirlere ve kötü ruhlara karşı, taşrada kilise çanları çalıyor, evlerde büyük ateşler yakılıyormuş.

Yazar Stoker’in hikayesine bu inançlar ve rivayetler de büyük katkıda bulunmuş.

Bonus

İngiltere Kralı Charles’in Vlad Tepeş’in akrabası olduğunu biliyor muydunuz?

Dracula İzle!

Vampir hikayelerini sevin yada sevmeyin, Transilvanya’ya gitmeden mutlaka Dracula’yı izlemeniz lazım…  Kitabını okuyun derdik ama uçak öncesi bitiremeyebilirsiniz.

Romanya’da Vampir Turu

Dracula gerçek olaylar, yerler ve kişilere dayanıyor. Romanya’da Dracula’nın izlerini sürmeye tura çıkabilirsiniz. Bir nevi dedektiflik yapmaya benziyor. 😀 Transilvanya Dracula Turu yazımızdan bilgi alabilirsiniz:

 

18 Comments

 1. Makalenizi kız arkadaşımla çok beğenerek ve aynı zamanda ürkerek okuduk. En kısa zamanda Draculan’ın evini ziyaretmek istiyoruz. Bize Dracula’dan bahsettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

 2. Ben Van Helsing dizisinden geliyorum Dracula çok ilgimi çekti ve araştırmak istedim çok mükemmell olmuş ellerinize sağlık

 3. Doğum yeri romanyami Macaristan mi merak ettim kimi Romanya diyor kimi Macaristan sevgiler yazı için teşekkürler.

 4. Her kese Bakudan salamlar! Tarixi sevdiyim ucun oxudum ve cox xos oldu. Tesekkurler

 5. Çok uzun zaman önce transilvanyaya gitmiş hatta draculanın evini ziyaret etmiştim falar bunca bilgiden yoksun şekilde kuru kuruya bir seyehat yapmışım anlaşılan.. Beni bu bilgiye yönlendiren de Da Vinci Demons dizisindeki Vlad karakteri oldu. Harika bir paylaşım teşekkürler.

 6. Romanya ya gidiyoruz sizin siteniz kadar detayli ve guzel bilgi veren baska bir siteye rastlamadim. Ellerinize saglik

 7. #bizevdeyokuz ailesi
  Drakulanın 2. Murad’ın içoğlanı olduğu söyleniyor.
  Neden makalenizde bundan bahs etmediniz ?
  Siz mi bahs etmek istemedinizmi yoksa öyle bir şey yokmu ?
  Cevap verirseniz sevinirim

 8. Dracula Fatih’le fena uğraşmış ama olmamış tabi.
  Bu arada yazı mükemmel olmuş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir