DRACULA’NIN İZİNDE VAMPİR TURU / TRANSİLVANYA (ROMANYA)

Hikayenin yazarı Bram Stoker aristokrat bir vampirin hikayesi yazmak istiyormuş, ama ne nerede geçeceğini, ne de karakterinin ismine dair bir fikri varmış. Eline, Vlad Dracula adlı Transilvanyalı prensle ilgili bir kitap geçmesi ve ardından bir Macar ile Transilvanya hakkında muhabbet etmesi üzerine, buradan harika bir hikaye çıkacağının kokusunu alıp, kendini Transilvanya ile ilgili daha fazla bilgi edinmek üzere kütüphaneye kapamış.

Yazarın çok da hayal gücünü zorlaması gerekmemiş… Kütüphanede öğrendiği yerleri, Rumen folklörünün mistik yaratıklarını, batıl inançlarını ve tarihi kişileri harmanlayarak dünyanın en meşhur kitaplarından olan Dracula‘yı yazmış.

Transilvanya Drakula’yı, sonra da Drakula Transilvanya’yı yaratmış.

Dracula gerçek bir insan!

Dracula’nın, Fatih Sultan Mehmet’in 20.000 askerini kazıklara oturtarak öldürüp ona meydan okuyan bir Rumen prens olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik Osmanlı saraylarında büyütülen bir prens.

Hikayesi duyunca insan yok artık, bu tam Türk filmine döndü diyeceksiniz ama hepsi belgeli tarih.

Transilvanya gezimizde öğrendik biz de… Siz henüz bilmiyorsanız, Drakula Gerçek Bir İnsan yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Hikayenin bütün elementleri gerçek olaylar, yerler ve kişilere dayanıyor. Romanya’da Dracula’nın izlerini sürmek bir nevi dedektiflik yapmaya benziyor. 😀

► Devam etmeden önce, bu yazıyı nasıl okumalı?
Bu yazı, Transilvanya Turu Programı – Bütçe & Gidilecek Yerler & Tüyolar  yazımızın alt başlıklardan biridir. O yazıda efsane bir Transilvanya turu yapmak için ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgi var.  Ayrıca, Romanya’daki tüm önerilerimizi tek bakışta görmek için Romanya Gezi Rehberi‘mize göz atın. ◄

Transilvanya’da Dracula’nın İzinde Gezilecek Yerler

1. Dracula’nın Kalesi Neresi? – Bran Kalesi

bran-castle-dracula

Kitapta Dracula’nın evinin, Karpat Dağları’nda, içinden nehir geçen bir vadinin üst tarafında, kayalara oturtulmuş bir şato olduğundan bahseder. Tüm Transilvanya’da bu tarife uyan tek kale Bran Şatosu olduğundan Stoker’in buradan esinlendiği düşünülmektedir. Aslında tarife uymaktan başka böyle anılmasının başka hiçbir sebebi yok. Bran Kalesi’nde rehberli tur bileti için tıklayın. Konum için tıklayın.

Bu arada, Vlad Tepeş de kısa süre burada hapis yatmış.

Daha fazla bilgiyi Bran Kalesi yazımızda bulabilirsiniz.

2. Vlad Tepeş’in (Gerçek Dracula’nın) Doğduğu Yer Neresi? – Sighişoara

casa-dracula

Sighişoara’da şu an Casa Dracula olarak işletilen bar & restaurant burası. Yetişkinlere hitap edecek çok fazla birşey olmasa da çocuklar için eğlenceli olabilir. Sighişoara’da şehir turu yaptıran ve Dracula’nın doğduğu eve götüren rehberli tura bilet almak için tıklayın.

Konum için tıklayın.

3. Dracula İle İlişkilendirilen Kaleler

Corvin (Hunyadi) Kalesi – Zamanında burası Vlad Tepeş Macarlarla Osmanlı’ya karşı işbirliği yapacağını sanarken kendini hapiste bulduğu yer burası. 7 yıl burada yatmış. Konum için tıklayın.

Poenari Kalesi – Vlad Tepeş kralken, o zaman 200 yıllık olan bu kaleyi genişletip, güçlendirtmiş. Osmanlı’ya karşı burası yukarıda anlattığımız üzere son kalesiymiş, o da kardeşi tarafından düşürülmüş.

Romanda bahsi geçen kalenin burası olduğuna dair iddaalar olsa da kabul görmemektedir. Çünkü romanın geçtiği yerden 200km uzaktadır ve Stoker’in el yazması notlarında Dracula’nın kalesinin 2,033 m yükseklikte ve Karpat Dağlar’ında olduğu yazmakta. Konum için tıklayın.

4. Romandaki Yerler

Hatırlarsanız, Roman, avukat Harker’ın bir miras meselesi için Transilvanya’daki kaleyi ziyaret etmeye gitmesi ile başlar. Yol sormak için Bistizt köyünde durur. Halk ona oraya gitmemesini söylese de o Borgo Geçidi’nden geçerek kaleye varır.

Buralar yazarın isimleri ile oynarak kullandığı gerçek yerler: Harker’in peşinden Bistrita köyüne gidip, oradan etrafı ormanlarla çevrili Tihuta Geçidi’ninden geçebilirsiniz. Hikayede Drakula’nın kalesinin olduğu tepede, sonradan inşaa edilen Drakula temalı bir otel var.

5. Çocuklar İçin: Dracula Ambiyansında Bir Gece Geçirmek!

Biz gidemedik ama dışarıdan pek de gotik görünmeyen otelin içine girince hayal kırıklığına uğramayacağınızı söylüyorlar. Otel yetişikinler için tasarlansa da, çocuklar daha çok seviyor. Ama gerçek ve hayal ürünü arasındaki farkı kavrayacak yaşta olmasında fayda var. Ejderha desenleri ve koyu bordo halıların uzandığı koridorları, eski tip mobilyalarla döşenmiş odaları aradığınız gerilim dozunu veriyormuş. Otelden, ormandaki kurtların ulumasını duymanız mümkün.  Özellikle rüzgardan panjurların çarptığı bir yağmurlu bir gecede burayı deneyimlemek lazım.

Hotel Castle Dracula 
0266264020
www.hotelcasteldracula.ro Konum için tıklayın.

 

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir