VİNALES, KÜBA’DA GEZİLECEK YERLER & AT TURU VE PURO

Vinales, işte o dünyaca meşhur Küba purolarının geldiği yer…

Küba’da Allah’ın emri bir puro turuna çıkacaksınız ya, n’olur o at üzerinde tütün tarlalarını gezdiğiniz Vinales’te olsun. Vinales Vadisi dünyanın en iyi purolarının tütünleri yetiştiren tarlalarla dolu. Havana’ya yakın olduğu için turların uğrak duraklarından biri. Ancak turlar bir otobüs insanı aynı anada tarlada dıgıdık dıgıdık ata bindiremeyecekleri için, bu harika deneyimi yaşatmak yerine puroyu ülkenin en büyük puro fabrikasına götürüyorlar. UNESCO korumasındaki vadide, at üzerinde gezerek, tarladaki minik ambarda sarılan, kimyasal işleme uğramamış puroyu çiftçisinin elinden denemek varken, fabrikada ne işiniz var… O zaman herhangi bi puro fabrikasına gitmektan farkı yok ki… Siz siz olun, Vinales’te atlı turu kaçırmayın. Bizim Küba’da en sevdiğimiz deneyimlerdendi. Anlayacağınız bu yazıyı Vinales’i önermek için değil, özellikle Vinales’teki atlı turu önermek için yazıyoruz.

Aslında Vinales’te yürüyerek de tur yapabiliyorsunuz ama 4 saat at üzerinde popomuz sandalyeye oturamaz kıvama getirip, sonra gün batımında tarlaların ortasında geçen atlı turun keyfi başka hiçbir şeyde yok.

Vinales Seyahati Planlaması – Gitmeden Önce

Vinales’e Nasıl Uygun Fiyatlı Uçak Bileti Bulurum?

Vinales’e uçakla geldiğinizde Havana José Martí Havalimanı’na ineceksiniz ancak Türkiye’den direkt uçuş yok. Oradan otobüs aracılığı ile diğer şehirlere geçebilirsiniz. Her şekilde uçak biletinizi almadan önce mutlaka fiyat karşılaştırması yapın deriz.

– Havana José Martí Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.


Vinales’e Ne Kadar Zaman Ayırmalı?

Vinales’e bizce 1 gün ayırmak kafi. Evet, atlı tur dışında yapılabilecek diğer şeyleri de bilginiz olsun diye listeledik ama bize sorarsanız Küba’da yapılacak o kadar çok şey varken zamanınızı burada şeylere harcamanın pek ne manası yok.

Küba’da 2,5 haftadan uzun kalmıyorsanız, Vinales’e sadece 1 gün ayırın ve onun yarısını da atlı tur için kullanın deriz. Aşağıdaki şeylerin hiç birisi bizim Küba’da Gezilecek Yerler yazımızda önerdiğimiz programdaki yerleri feda etmeyin. Aralarında bizce en cazip olanı harika kumsalları ile Cayo Levisa ancak eğer bizim önerdiğimiz programı izliyorsanız zaten Varadero’da inanılmaz bir kumsal göreceksiniz.


Vinales’de Konaklama

Eğer özellikle bir resort tatili için Küba’ya gelmiyorsanız, kesinlikle Kübalıların evlerinde konaklayarak Küba’yı gezmelisiniz. Casa particularlar yani pansiyon evler, Küba’ya karışmanın en güzel ve ekonomik yolu. Casalar ile ilgili tüm detaylı bilgiyi, Casaların neye benzediğini, nasıl bir hizmet alabileceğinizi de “Küba’da Evde Konaklama – Casa Particular” yazımızda bulabilirsiniz.

Salvador Cisneros buranın ana caddesi. İster collectivo ile gelin, ister otobüsle sizi muhtemelen bu cadde üzerindeki meydanda (kilisenin orada) bırakacak. Yerleşimin göbeği burası. Hemen bir alt paralelindaki Rafael Trejo sokağındaki tüm evler casa particular olarak işletiliyor. Biz burada kapı kapı gezerek yeriniz var mı diye sorarak bu yeri bulduk.

La Casa Del Mojito $

Çok popüler bir casa particular. Samimi bir ortam ve sıcak kanlı sahipleri var. Ama biraz merkezden uzak. Bununla birlikte zaten ufak bir yer olduğu için uzak bile aslında uzak sayılmaz. Adres: Calle Adela Azcuy Norte, nº 43 Konum için tıklayın.

Villa Los Reyes de yukarıda bahsettiğimiz at tur operatörlerinin yeri. Websiteleri için tıklayın.


Araba Kiralamak Gerekir mi?

Araç kiralama işlerini devletin şirketi olan Cubacar yapıyor. Hem pahalı, hem de servis konusunda kötüler. Üstelik araçların bakımı da çok kötü. O nedenle de araba veya motor kiralamak yerine şehirler arası yollarda devlete ait olan Viazul şirketinin otobüslerini kullanabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda ise collectivo denilen dolmuş taksileri kullanabilirsiniz. Not: Yine de araç kiralamayı tercih ettiyseniz ve Havana’dan geliyorsanız yol üzerindeki ekolojik sanat köyü Las Terrezas’ta bi kahve için.

Küba Purosu


Cohiba Küba’nın en ünlü markası. Ardından daha daha ucuz olan Romeo y Julieta ve Montecristo geliyor. Hepsi devlete ait. Küba’da zaten üretilen herşey devlete ait olduğundan çiftçinin tütünün %90’ını devlet alıyormuş. Geri kalan %10’u satamak da serbestler. Genelde puro yaptıp, turla uğrayan gelen turistlere satıyorlar. 1 tanesi için 3 CUC diyorlar ama biz 1,5 CUC’tan alabildik. Size 10’luk, 20’lik paketler öneriyorlar ama biz çok tavsiye etmeyiz hemen tüketmezseniz kuruyorlar. Etrafına sardıkları ağaç kabuklarının iyi muhafaza ettiğini söylüyorlar ama güvenmeyin . Markaların puroları kimyasal işlem gördükleri için onlar çok daha uzun süre dayanıyorlar ancak onlardan da en fazla 25 tane yurtdışına çıkartabiliyorsunuz. Markasız olanlar içinse adet sınırlaması yok.

Vinales’te At Turu


Vinales Milli Parkı’nın içinde birkaç tane vadi var ama turlar yoğunlukla Palmarito Vadisi veya Los Aquaticos’ta yapılıyor. Tütün nerede nasıl yetişir, nasıl kurutulur, sonra nasıl puro olur, Küba’da devlet ve çiftçi arasındaki ilişki nasıl öğrenmenin bizce en keyifli yolu at üstünde tarlaları gezerek öğrenemek. Ancak kiminle turu yaptığınız çok önemli; bazı atlar o kadar kötü durumdaki hoş bir gezi, bir anda dünyanın en büyük vicdan azabına dönebilir.

– Daha önce ata binmiş olmak gerekmiyor.
– Saat başı 5 CUC şeklinde fiyatlandırılıyor ve genelde 4 saatte bitiyor.
– Bir mağaraya uğuyor, içinde bir su birikintisi var, yüzmek isterseniz mayonuz yanınızda olsun. (Yukarıdaki videodan izleyebilirsiniz)
– Kapalı ayakkabı ve pantalon şart!
– Gün doğuşu turu ve gün batımı turu olmak üzere 2 farklı zaman geçebiliyrsunuz.  Gün batımı turu güneşin batışından 3 – 4 saat önce başlıyor.

At turu nereden organize edilir?

En ama kritik konu bu. Kaldığınız casa particular’ın sahiplerinden tutun, sokakta yürüyen Kübalılara birçok insan gelip yanınıza atlı tur ayarlayalım mı diye soracak. Kesinlikle tavsiye etmiyoruz, bu işi atlarına iyi baktığınından emin olduğunuz insanlarla yapmalı, hem duyarlı insanlara para kazandırmak açısından, hem de bazı atların durumu o kadar içler acısı ki bırakın üzerine binmeyi, bakmak bile insanın vicdanını acıtıyor.  Bu konudaki hassasiyeti ile bilinen tur operatörü Yoan & Yarelis. Çalıştığı birkaç köylü var ve gelenleri onlara bölüştürüyor.  Aynı zamanda evlerini pansiyon olarak da işletiyorlar ve çok popülerler (Konaklama bölümünde bilgilerini bulabilirsiniz). Telefonu 52 – 74 – 17 – 34

Vinales ve Çevresinde Gezilecek Yerler

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

1999’dan beri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Vinales Vadisi, içinde barındırdığı bioçeşitliliği, yer yer tepelikli yer yer mağaralı kendine has yer yüzü şekilleri, geleneksel-yerel yerleşimleri ve Küba’yı dünyada tütünün ana vatanı yapan tütün plantasyonları, at üstünde trekkingden doğa yürüyüşlerine, tırmanıştan dalışa türlü doğa aktiviteleriyle bir bütün olarak kesinlikle Küba’da yaşayabileceğiniz en güzel kırsal deneyimi vadediyor. Birden fazla aktiviteye katılayım derseniz Milli Park’a en az 2 gün kalmanız gerekiyor ama yukarıda da belirttiğimiz gibi bizce 1 gün ayırmak gayet yeterli.
Gezilecek Yerler

 1. Casa de La Cultura
 2. Museo Municipal
 3. Mural de la Prehistoria
 4. San Miguel Mağarası
 5. India Mağarası
 6. Los Acuaticos Köyü
 7. Cayo Levisa
 8. María la Gorda

Yeme-İçme

 1. El Restaurante-Mirador “Balcón del Valle”
 2. La Esquinita

1. Vinales Merkez


Vinales merkezi aslında bir yerleşim yerinden çok vadideki tüm turları ayarlayabileceğiniz, tüm etkinliklerin başlangıç noktası küçük bir kasaba olarak düşünebilirsiniz. Bir ana meydan bir ana kilise etrafında 1875’de kurulan Vinales Köyü, topu topu 4000 kişilik nüfusuyla küçücük bir yer. Elbette burada da kolonyal mimarinin en güzel örneklerinden bazıları bulunuyor.

Casa de la Cultura –  Şehrin merkezindeki kolonyal mimari örneği en eski yapılardan biri. Şu an dans derslerinin verildiği bir kültür merkezi olarak kullanılıyor. Gece hayatı için uğrayabilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

Museo Municipal – 1861 – 1914 yılları arasında bağımsızlık kahramanı Adela Azcuy’un eski evi olan bina, 1982’den beri şehir müzesi olarak kullanılıyor. Gün içinde bu müzeden milli parka rehberli turlar ayrılıyor. Bir gün öncesinden buraya gelip müze içindeki ofisten ayarlamalarınızı yapabilirsiniz. Çalışma Saatleri: 09.00 – 20.00 Salı – Cumartesi Pazarları 21.00 Giriş ücreti: 1 CUC Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

El Restaurante Mirador – Balcon del Valle – Gün batımı manzaralı bir restoran. Tütün tarlalarına ve magotlara (yükseltilere) nazır 3 ahşap platform üzerine kurulu, yazılı olmayan menüsünde tavuk, balık, ıstakoz ve domuz ürünleri bulabileceğiniz bir restoran. Vinales merkezin 3 kilometre dışında. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

2. Vinales Milli Parkı

150 kilometrekareye yayılan olağanüstü bir doğal alan olan Vinales Milli Parkı, hem Küba’da görebileceğiniz en geleneksel yerleşimlerin bulunduğu yer hem de kahve, tütün, şeker kamışı, portakal ve avokado gibi zirai ürünlerin en eski ve en geleneksel şekilde üretildikleri alan. Burada yapılacaklar arasında tırmanış, doğa yürüyüşü, vadi ve tepeler boyunca at biniciliği, doğal havuzda yüzme gibi aktiviteler var. Üstelik illa ki sportif bir kişi olmanız da gerekmiyor çünkü Küba’nın en turistik yerlerinden biri olduğundan buraya tur firmalarının farklı şehirlerden çıkışlı ve farklı rotaları takip eden herkese uygun turları var. Bu turlarla devasa Prehistoria Muralı’nı, Los Aquaticos Köyü’nü, San Miguel ve Indian Mağaralarını görüp bölgedeki diğer doğa aktivitelerini yapabilirsiniz.

Vinales Milli Parkı’nda Tırmanış


Bu coğrafya Küba’nın Yosemite parkı çünkü bu vadiye hakim kalker taşı monoblok yükseltiler olan “mogot” denilen yeryüzü şekilleri tırmanışa oldukça elverişli. Her ne kadar Küba hükümeti tarafından bir spor dalı olarak görülüp yeterince desteklenmiyor olsa da buranın methini bir şekilde duyan tırmanış tutkunları tüm dünyadan buraya tırmanışa geliyor. Bölgedeki doğa sporları turizmine devlet arka çıkmadığı için çevrede ne bir haritalandırma ne de resmi bir arazi sinyalizasyonu var. Konu hakkında en düzgün bilgiyi Cuba Climbing adlı siteden bulabiliyorsunuz. Bölgede birçok tırmanış rotası var fakat kendi ekipmanınızı kendiniz getirmeniz gerekiyor. Zira ekipman kiralama olanakları da henüz yok.

Vinales Milli Parkı’nda Doğa Yürüyüşü


Park içindeki tüm doğa yürüyüşü organizasyonları için merkezdeki Museo Municipal’den veya merkezdeki tur firmalarından, en olmadı parkın kendi ziyaretçi merkezinden bilgi alabilir ve kayıt yaptırabiliyorsunuz. Doğa yürüşleri için ortalama kişi başı ücret 8 CUC civarında ama tekrar söylüyoruz, at turu kadar güzel değil.

3. Mural de la Prehistoria

Fotoğraf Kaynak: Daniel Cruz Valle / Flickr

Şehrin 4 kilometre batısında Meksikalı ünlü sanatçı ve mural ustası Diego Rivera’nın halefi olarak görülen Leovigildo González Morillo’nun tasarımı olan ve dağın 180 metre uzunluğundaki tüm bir yamacı boyunca devam eden devasa muralını görebilirsiniz. 1961 yılında yapılan “Mural de la Prehistoria” adlı eser üzerinde 18 kişi dört sene boyunca çalışmış. Devasa sümüklüböcek, dinozorlar, deniz yaratıkları ve insanların olduğu mural, adeta evrim teorisinin saykodelik bir yorumu gibi. Ne yazık ki esere çok fazla yakından bakma şansınız yok ve giriş paralı. Alanda bir restoran da var. Giriş 3 CUC 09.00 – 18.00 arası açık. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

4. San Miguel ve Indian Mağaraları

San Miguel Mağarası, San Vicente Vadisi’nde giriş kısmında bir barı olan küçük bir mağara. Gündüzleri sıradan bir bar olan mekan pazar geceleri hariç diğer günlerde geceleri 22.30’dan sonra gece klübüne dönüşüyor. Mağaranın öbür çıkışında da bir restoran var. 10 dakikalık bir tur ve giriş 3-5 CUC arası bir şey. 09.00 – 17.30 arası açık. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

Vinales merkezin 5,5 kilometre kuzeyindeki Indian Mağarası da Küba’nın oldukça turistik noktalarından biri. 1920’lerde keşfedilmiş ve elektrikle aydınlatılmış mağaranın içine motorbotlarla girip gezebiliyorsunuz. Giriş 5 CUC. Saat 09.00 – 17.30 arası açık. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

5. Los Aquaticos Köyü

Los Aquaticos, batı tıbbına ulaşımın olmadığı zamanda suyun iyileştirme gücüne inanan, 1943 yılında buradaki tepeliklere kesin olarak yerleşip bir dağ komünitesi kuran çiftçilere ve bölgeye verilen admış. O günden bugüne hala burada yaşam birkaç aile ile devam ediyor. Bu komünitenin devletten bağımsız olarak kendine ait kuralları ve bağımsız bir iç işleyişleri var. Günde 3 kez yıkanmaya ve rüzgarda kurumaya dayanan su ile ilgili pratiklere sahipler. Ayrıca oldukça misafirperverler. Komünitelerine ulaştığınızda haklarında merak edilenleri seve seve yanıtlıyorlar.

Burayı özel kılan bir başka özelliği de harika gün doğumu. Vinales merkezden buraya günü doğurma turları var. Ulaşımı sadece at üstünde veya yaya olarak sağlayabiliyorsunuz çünkü arazi oldukça sulak ve patikalı olduğundan araç girmesi mümkün değil. Ayrıca herhangi bir işaret levhası da yok. Bu nedenle bireysel gelmek yerine merkezden bir tur şirketi ile anlaşmanızı tavsiye ederiz. Bkz. Yoan & Yarelis Reyes. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

6. Cayo Levisa’da Deniz Keyfi

Fotoğraf Kaynak: Rafael Medina / Flickr

1,5 – 2 saate yakın yol yapmaya razıysanız, çok güzel plajları olan bir ada. Cayo Levisa Küba’nın kuzeyinde müthiş sahillere sahip adalardan biri. Bungalow tarzı bir otel, basit bir restoran ve dalış merkezi var. Bir dalış 40 CUC. Palma Rubia’dan adaya 35 dakikalık bir yolculukla varıyorsunuz. Bot 10.00’da kalkıyor 17.00’de geri dönüyor. Kişi başı gidiş dönüş 25 CUC tutuyor. Fiyatın içinde öğle yemeği de dahil. Eğer adadaki otelde kalacaksanız tek gidiş ise 15 CUC. Adaya Vinales’ten günübirlik turlarla gelmek ise en uygun seçenek. Tur yemek ve yol dahil 29 CUC. Tam bu noktada atlamamamız gerekir ki Cayo Levisa’ya Kübalıların giriş izni yok. Ne yazık ki kendi ülkelerinde turistlerden sonra ikinci sınıf vatandaş gibiler. Küba’nın tüm cennet bahçesi güzelliklerinden mahrumlar 🙁 Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

7. Maria La Gorda

Karayiplerin en iyi dalış noktalarından birisi olarak geçiyor. Küba’da Gezilecek Yerler yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

Tur Operatörleri

Bu aktiviteler için servis sağlayıcılar

Biz bu şirketleri denemekdik ama iyi yorumları alanlar bunlar:
Knowing Vinales – Atlı tur, bisiklet kiralama, taksi ayarlamaları ve yürüyüş turları gibi hizmetler veriyor. Konum için tıklayın.
Step in the Valley – Valley of Silence ve Los Aquaticos’a giden doğa yürüyüşü, atlı tur, kaya tırmanışı turları var. Konum için tıklayın.
Horse Riding Vinales – Milli Park’ın resmi tur firmalarından biri. Turlar firmanın merkezdeki casa particuları olan Villa el Habano’dan başlıyor. Konum için tıklayın.
Yoan & Yarelis Reyes – Oda kahvaltı hizmet de veren Villa Los Reyes’in Milli Park’ta biyolog olarak çalışan sahibinin düzenlediği resmi olmayan turlar var. Özellikle at üstünde Los Aquaticos’ta gündoğumu turu ve Valle de Silencio’da günübatımı turu iki popüler etkinliği. Konum için tıklayın.
Cubanacan – Devlete ait turizm şirketi. Otel (casa değil) bulmanızan, günübirlik turlara  Cayo Levisa, Maria la Gorda gibi dalış noktalarına günübirlik turlara bir sürü hizmetleri var. Milli parkta bisiklet turu, atlı tur ve doğa yürüyüşleri turları da var.
Cayo Levisa Turu 29 CUC
Gran Caverna de Santo Tomas 20 CUC
Maria La Gorda 35 CUC
Rehberli Trekking 8 CUC

Bike Rental Ponit (Bisiklet Kiralama Noktası)

Saat başına 1 CUC ya da 8 Saati 6 CUC olarak ücretlendiriliyor. Konum için tıklayın.

Yeme-İçme

La Esquinita: Adela Azcuy ve Rafael Trejo caddelerinin kesişiminde çok sade bir mangalcı göreceksiniz. İşte burada domuzu ile ünlü Vinales’te efsane domuz pirzolası (pork chop) yapan bir restoran var. Domuz yiyorsanız, aşka geleceksiniz, domuz yemiyorsanız da her türlü eti başarılı. Resimdeki gibi tahta masa sandalyeleri var. 1 porsiyon 2 kişiyi doyuracak büyüklükte. Yemek üzerine bir de churros patlatın bizim için. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.
– Tüm Küba’da kaldığınız casalarda yemek sipariş edebiliyorsunuz.

Youtube’a Da Bekleriz

 

2 Comments

 1. Merhaba Ağustos kurban bayramı zamanı Küba’ya gitmeyi düşünüyoruz, Ağustos Küba icin tayfun kasırga zamanı diye duyduk ,bir bilginiz var midir?tesekkurler

  1. Mayıs-Kasım arası Küba’nın da içinde olduğu geniş bir bölge için kasırga mevsimidir. Kasırganın ne zaman, nereyi, ne şiddette vuracağı bazen 3 gün öncesine kadar bile kesin olarak bilinemiyor. Biraz şansa kalmış…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir