VİYANA’DA NE YENİR & NEREDE YENİR

Daha önce, Avusturya Yemekleri yazımızda ülkenin milli yemeklerini ve mutfağını anlatmıştık.

Şu an okumakta olduğunuz yazımız 2 bölümden oluşuyor:
1. Geleneksel Avusturya yemeklerini Viyana’da yiyebileceğiniz adresler
2. Viyana’daki hip restoran ve barlar (Kabul edelim ki Avusturya yemekleri bir yerden sonra sıkıyor) 🙂

İşte Viyana’da Ne Yenir & Nerede Yenir listemiz:

Not: Sizlere de katkılarınızdan ötürü teşekkür ederiz.

Viyana Mekanları Haritası

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

 1. Figlmüller Wollzeile
 2. Figlmüller
 3. Ef16 Restaurant Weinbar
 4. Puerstner
 5. Salm Braeu
 6. Heindls Schmarren & Palatschinkenkuchl
 7. Plachutta Wollzeile
 8. Cafe Diglas
 9. Schnitzelwirt
 10. Weinschenke Franzensgasse
 11. Bitzinger Würstelstand Albertina
 12. Urbanek
 13. Justiz Cafe
 14. WerkzeugH
 15. Pfudl
 16. DO & CO Restaurant
 17. Ribs of Vienna
 18. Amerlingbeisl
 19. Zwölf-Apostel-Keller
 20. Mayer am Pfarrplatz
 21. Umarfisch am Naschmarkt
 22. Zum Schwarzen Kameel
 23. Palmenhaus
 24. Vollpension
 25. Ulrich
 26. Eis Greissler
 27. Tichy – Eisspezialitäten

Viyana’da Snitzel Nerede Yenir?

Şnitzel Nedir?

Viyana yemekleri arasında bir klasik; tavuk, biftek ya da domuz etinin çıtır çıtır kızartılmasıyla yapılıyor. Genelde bal kabağı şuruplu patates salatasıyla servis edilir.

1. Figlmüeller

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

En klasiğini yazmasak kesinlikle olmazdı, Figlmüeller hem çok otantik bir yer hem de 1905 yılında kurulmuş yani epey eski. Çok bilinmese de aslında iki şubesi var. Biri 1905’ten beri olan Restoran Wollzeile, diğeri de ona çok yakın 2 dakika yürüme mesafesinde olan Restoran Bäckerstraße. Asıl restoranın çok dolu olduğu zamanlar için -neredeyse her gün, her saat- alternatif olarak açılmış. Hangisine gittiğiniz bizce çok fark etmez çünkü lezzet de ortam da aynı sayılır. Porsiyonlar büyük. Menüye ve fiyatlara siteden ulaşabilirsiniz. Rezervasyon da siteden yapılabiliyor.

Figlmüeller Wollzeile: Adres: Wollzeile 5, 1010 Websitesi Tel: +43 1 5126177 Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

Figlmüeller Bäckerstraße: Adres: Bäckerstraße 6, 1010 Tel: +43 1 5121760 Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

2. Ef16 Restaurant Weinbar

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/ef16restaurant

Diğerlerine göre nispeten daha lüks bir restoran, en çok şnitzelliğiyle meşhur diyebileceğimiz bir yer değil çünkü genel anlamda Viyana’nın en iyilerinden diye geçiyor ama şnitzeli de çok lezzetliymiş. Yani birazcık daha alternatif, daha yüksek fiyatlı bir yere gitmeye niyetiniz olursa şık bir restoran. Adres: Fleischmarkt 16, 1010 Websitesi Tel: +43 1 5132318 Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

3. Püerstner

Fotoğraf Kaynak: Evren Yılmaz / Foursquare

Özellikle Avusturya ve Alman mutfağından lezzetleriyle ünlü bir yer. Stephensplatz’a yürüyerek 7 dakika uzaklıkta. Adres: Riemergasse 10, 1010 Tel: +43 1 5126357 Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

4. Salm Braeu

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/salm.brewery

Bir bira fabrikası, Schönbrunn’ün bahçesinin içinden gidiliyor. Şnitzeli ve pirzolası ünlü. Belvedere Sarayı’na yürüyerek 10 dakika. Adres: Rennweg 8, 1030 Tel: +43 1 7995992 Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

Viyana’da Kaiserschmarrn Nerede Yenir?

Kaiserschmarrn Nedir?

Rom, şeker, kuş üzümü, vanilyayla hazırlanmış pankekin dilimlenip elma sosu ve pudra şekeriyle yeniden can bulmuş hali.

Heindls Schmarren & Palatschinkenkuchl

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/palatschinkenkuchl

İster tatlı ister tuzlu upuzun pancake menüsüyle Viyana’daki en lezzetli schmarren adreslerinden biri. İncelemek isterseniz sitesinde menüsü ve fiyatları var. Tam şehir merkezinde, Stephensplatz’a yürüyerek 5 dakika. Adres: Grashofg. 4, 1010 Tel: +43 1 5138218 Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

Viyana’da Tafelspitz Nerede Yenir?

Tafelspitz Nedir?

Tütsülenmiş dana veya domuz etinin elma püresi, yaban turbu ve patatesle servis edilmesiyle ortaya çıkan yemek. Özellikle de Avusturya İmparatoru Franz Joseph’in favorisi.

Plachutta Restaurant

Fotoğraf Kaynak: www.plachutta-hietzing.at

Fiyat ortalaması diğer restoranların biraz üstünde olsa da şehirdeki en güzel tafelspitz yapan yerlerden biri burasıymış. Üç yerde şubesi var; biri Schönbrunn Sarayı’nın orada, biri Stephensplatz’a yakın yani çok merkezi bir yerde, diğeri ise Nussdorf’ta. Şehir merkezindeki en kolay ulaşılabilir olan. Zwiebelrostbraten (Kızarmış soğanlı rozbif) ve Şnitzeli de lezzetli. Adres: Wollzeile 38, 1010 Tel: +43 1 5121577 Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

Cafe Diglas

Fotoğraf Kaynak: Franz Jachim / Flickr

St. Stephan’s Katedrali’nin hemen birkaç adım ilerisinde, 1923’de açılan bir pastane-cafe ama Diglas’ın aslında 1875’e uzanan bir pastanecilik geçmişi var. Viyana’nın en eskilerinden. Burası sadece bir café değil aynı zamanda başta tafelspitz olmak üzere lezzetli Viyana klasiklerini de bulabileceğiniz bir yer. Adres: Wollzeile 10, 1010 Çalışma Saatleri:  08:00–22:30 Tel: 43 1 5125765 Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

Viyana’da Cordon Bleu Nerede Yenir?

Cordon Bleu Nedir?

Tavuk ya da domuz etinin içine peynir ve salam konularak panelenip kızartılmış hali.

Schnitzelwirt

Fotoğraf Kaynak: www.schnitzelwirt.co.at

İsminde şnitzel geçtiğine göre şnitzelinin de süper olduğuna eminiz ama en çok methini cordon bleu’süyle duyduk ve biz de bayıldık. Aslında şehir merkezinde bir yer ama girişi çok belirgin olmadığı için bulmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz, en azından biz yaşadık. 🙂 O yüzden gitmeden mutlaka adrese iyi bakmanızı tavsiye ederiz, konumu da aşağıya koyuyoruz umarız kolayca bulabilirsiniz. Pazar günleri kapalı, diğer günler ise 11.00-21.30 arası açık. Adres: Neubaugasse 52, 1070 Tel: +43 1 5233771 Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

Viyana Sokak Lezzetleri Nerede Yenir

Weinschenke Franzensgasse

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Weinschenke

Lokal bir hamburgerci, burgerler 9-16 Euro arasında değişiyor. Vegan ve vejeteryan çeşitleri de var. Burgerleri dışında kendi yaptıkları “house vodka”ları da en büyük özelliklerinden. Adres: Franzensgasse 11, 1050 Tel: +43 660 5076301 Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

Bitzinger (Augustinerkeller Bitzinger Wien)

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Augustinerkeller

Hotdog için mutlaka gidin. Genellikle kocaman bir sosisin yanında turşu, hardal ve ekmek şeklinde servis ediliyor. Menüden anladığımız kadarıyla domuz eti içermeyen bir çeşitleri yok, aklınızda bulunsun “Pferd” görürseniz bu da at eti içerdiği anlamına geliyor. Ye-kalk bir fast-food standı. Adres: Albertinapl. 1, 1010 Tel: +4315331026 Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

Urbanek

Fotoğraf Kaynak: Karl Kutzelnig / Foursquare

Urbanek Naschmarkt’a çok yakın bir şarküteri. En çok, çeşit çeşit, farklı yöntemlerle kuruttukları etleriyle meşhur. Tuzlanmış, isli, kavurma, kuru yani her türlüsünü bulabiliyorsunuz. Etleri kadar peynirleri de çok lezzetli. Bir yere pikniğe giderken sandviçlerinizi kapmak için tercih edebilirsiniz. Rozbifi mutlaka deneyin. Adres: Naschmarkt, Vienna Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.

Viyana’nın En Hoş Restoranları

Justizcafe

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Justizcafe

Justizcafe aslında Adalet Bakanlığı’nın kantini, atmosferi dolayısıyla da sırf çalışanların değil herkesin ilgisini çeken bir kafe haline gelmiş. Bakanlığın 5. katında olan bu kantinin manzarası da Parlamento Binası ve Rathaus. Sırf Adalet Bakanlığı çalışanlarına değil de halka açık olduğu için dilediğiniz gibi gidip bir şeyler atıştırabilirsiniz. Yemekleri lezzetli ama fiyatları da çok uygun. Kafe 07.00-16.30 arası açık. Ayrıca bu tarz binaların kantinlerine gitmek ilginizi çektiyse Applied Arts College ve Fine Art College’ın da kantini görülmeye değer. Adres: Schmerlingpl. 10, 1016 Wien Konum için tıklayın. Haritada 13 numara.

WerkzeugH

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/werkzeugh

Schönbrunner Caddesi’nde gidebileceğiniz şeker bir bar/restoran / tasarım dükkanı. Özellikle tasarım kısmına dikkat çekeriz ki burada inanılmaz şeker şeyler bulabilirsiniz. Çoğunlukla öğrencilerin de tercih ettiği, hafif bir müzikle istediğiniz gibi sohbet edip bir şeyler yiyebilirsiniz. Yemeklerinde çok bir olay yok ama salata, makarna gibi atıştırmalık birçok şeyi uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Sıkı durun kafenin en manyak kısmına geliyoruz, cuma akşamları yemek ücretsiz. Kasenizi alıp öylece sıraya giriyorsunuz. Adres: Schönbrunner Str. 61, 1050 Wien  Tel: 431 9138728 Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.

Gasthaus Pfudl

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Gasthaus-Pfudl-159908974356716

Pfudl 100 seneye yakındır Pfudl ailesi tarafından işletilen geleneksel Viyana yemekleri yapan bir restoran. Beef tatar, gulaş ve şnitzel tadılması gereken lezzetlerinden. Otantik, hoş bir havası var. Ana yemekler 15-20 Euro civarında. Her gün 10.00-00.00 arası açık. Adres: Bäckerstraße 22, 1010 Tel: +43 1 5126705 Konum için tıklayın. Haritada 15 numara.

DO & CO

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/docohotel

Do & Co, 2007 yılından beri Türk Hava Yolları’nın anlaşmalı olduğu ve uçaklarda servis ettiği yemekleri hazırlayan yemek şirketi. Şimdilerde yollarını ayırıyor olsalar da Do & Co yemek konusunda adını epey duyurmuş durumda, hatta THY dışında başka havayolları ile anlaşmaları devam ediyor. Merkezleri Viyana’da, Stephansplatz ve Albertina olmak üzere iki tane Do & Co Restoranı var Viyana’da. Stephansplatz’daki restoran otelin içinde, diğeri ise Albertina Müzesi’nin içinde. Dünya mutfaklarından farklı farklı lezzetler bulabileceğiniz şık restoranlar ikisi de. Rezervasyon yapmak iyi olabilir. Adres: Albertinaplatz 1, 1010  Tel: +43 1 5329669 Konum için tıklayın. Haritada 16 numara.

Ribs of Vienna

Fotoğraf Kaynak: Victor Ramos / Foursquare

Ribs of Vienna “ribs” yani kaburga yemek isterseniz tercih edebileceğiniz bir restoran. Ağırlıklı olarak domuz etinden yapıyorlar. Bu konuda hassas olanların sipariş ederken sormasında fayda var. Bir sürü farklı soslarla yapılmış kaburga çeşitleri var, menü epey geniş. Rib’ler 13-16 Euro civarında. Menüye buradan ulaşabilirsiniz. Yeraltında bir mekan. Pazartesi-Cuma günleri 12.00-15.00 ve 17.00-24.00 saatleri arasında açık, Cumartesi-Pazar ve resmi tatillerde ise 12.00-24.00 saatleri arasında. Mutfak sadece 14.30-22.30 saatleri arasında açık. Adres: Weihburggasse 22, 1010 Tel: +43 1 5138519 Konum için tıklayın. Haritada 17 numara.

Amerlingbeisle

Fotoğraf Kaynak: Chris Petescia / Foursqaure

Şnitzel ve gulaş denenebilir. Avusturya-Alman geleneksel yemekleri yapılıyor. Bahçesi yeşillikler altında, hoş bir atmosferi var. Figlmüller’e gitmek istemiyorum diyenler için şnitzeli de lezzetli yapan güzel bir alternatif. Adres: Stiftgasse 8, 1070 Tel: +43 1 5261660 Konum için tıklayın. Haritada 18 numara.

Zwölf Apostelkeller

Fotoğraf Kaynak: CANAN MUTLU / Foursquare

Viyana atmosferini tam olarak hissedebileceğiniz yerlerden biri Zwölf Apostelkeller, çünkü bin yıllık bir mahzenden dönüştürülmüş bir mahzen restoran. Stephansdom’a yakın, oldukça merkezi. Şnitzel ve tafelspitz enleri, ama bunlar dışında da birçok Viyana’ya özgü lezzet bulabilirsiniz. Her gün 11.00-00.00 saatleri arasında açık. Adres: Sonnenfelsgasse 3 1010 Tel: +43 1 5126777 Konum için tıklayın. Haritada 19 numara.

Mayer am Pfarrplatz

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/mayerampfarrplatz

Mayer am Pfarrplatz bir şarap evi, kendi şaraplarını kendileri üretiyorlar. Hatta sırf şarap evi için değil, online satış dahil olmak üzere birçok kanaldan satış yaparak, 1683 yılından beri Viyana şarapları üretme konusunda hatrı sayılır bir marka denebilir. Şarapevi olan kısmında yaşlı amcalar akordeonla müzik yapıyorlar. Geleneksel şnitzel ve mevsimlik Viyana yemeklerini tatmak için güzel bir yer. Atmosferi sayesinde yemekleri daha da keyifli hale getiriyor. Sitelerinden rezervasyon yapabilirsiniz. Pazartesi-Cuma günleri 08.30-00.00 arası, Cumartesi günleri 16.00-00.00 arası, Pazar günü veya resmi tatillerde ise gün ortasından gece yarısına kadar açık. Adres: Pfarrpl. 2, 1190 Tel: +43 1 3703361 Konum için tıklayın. Haritada 20 numara.

Umarfisch am Naschmarkt

Fotoğraf Kaynak: umarfisch.at

Burası Naschmarkt’ın içinde hem restoran hem de taze balık satın alabileceğiniz bir kısımları var. Deniz ürünleri ve Akdeniz mutfağı ağırlıklı olmak üzere parmak yedirten lezzetli yemekler bulabileceğiniz bir yer. Fiyatlar genelin biraz üstünde. Menüye ve fiyatlara buradan ulaşabilirsiniz. Restoran kısmı Pazar günleri kapalı, diğer günler ise 10.00-23.00 arası açık. Balık satılan kısım ise Pazartesi-Salı 09.00-18.00, Çarşamba-Perşembe 10.00-18.00, Cuma 08.00-18.00, Cumartesi 08.00-17.00 saatlerinde açık ve Pazarları kapalı. Adres: Naschmarkt Stand 38-39, 1060 Tel: +43 1 5870456 Konum için tıklayın. Haritada 21 numara.

Zum Schwarzen Kameel

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/ZumSchwarzenKameel

Geleneksel Viyana yemeklerini dünya mutfaklarından esintilerle buluşturup harika lezzetler ortaya çıkarmışlar. Özellikle sunumlar göze çok hitap ediyor. Fiyatlar biraz yüksek, menüye buradan ulaşabilirsiniz. Telefon numarasından rezervasyon yapabilirsiniz. Her gün 08.00-00.00 saatleri arasında açık ama mutfak 23.00 gibi kapanıyor. Adres: Bognergasse 5, 1010 Tel: +43 1 5338125 Konum için tıklayın. Haritada 22 numara.

Viyana Cafeleri

Viyana’nın en ünlü, en eski, en nostaljik, en özellikli cafelerini Viyana Cafeleri yazımızda ayrıca anlattık.

Viyana Kahvaltı Mekanları

Palmenhause

Her öğün için tercih edilebilecek bir kafe ama yemekler için o kadar fazla restoran alternatifi var ki kahvaltı için gitmek en mantıklısı olabilir. Yemeklerinden ziyade yüksek tavanlı sera-botanik bahçenin içinde harika bir atmosferde yemek yiyorsunuz. İsterseniz sadece bir şeyler içmek ve görmek için de gidebilirsiniz. Her öğün için menüleri görmek için tıklayın. Pazartesi-Cuma arası 10.00-00.00 saatlerinde, haftasonu ve resmi tatillerde ise 09.00-00.00 saatlerinde açık. Adres: Burggarten 1, 1010 Tel: +43 1 5331033 Konum için tıklayın. Haritada 23 numara.

Vollpension

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Vollpension.Wien

Viyana’da bulabileceğiniz en tatlı kahvaltı mekanlarından biri. Büyükannelerinden elinden sloganlarıyla envai çeşit hamur işi ve tatlı çeşitleri var. Normal kahvaltı hatta öğlen yemeği isterseniz onu da bulmak mümkün. Limonlu kekleri en sevilen lezzetlerinden. Menülerine buradan ulaşabilirsiniz. Pazartesi günleri kapalı. Salı-Cumartesi 09.00-22.00, Pazar günleri ise 09.00-20.00 saatlerinde açık. Mutfakta teyzeler sizin için taze taze pastalar kekler yaparken, siz de canlı müzik eşliğinde brunch yapıyorsunuz. Mis! Adres: Schleifmühlgasse 16, 1040 Tel: +43 1 5850464 Konum için tıklayın. Haritada 24 numara.

Ulrich

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/ulrich1070

Kahvaltı ya da öğlen yemeği için iyi olabilir. Her hafta öğlen yemeği için günlük menülerini websitelerine koyuyorlar, fiyatlar 9-11 Euro arasında değişiyor. Siteden kontrol edip ona göre gidebilirsiniz. Rezervasyonlar siteden yapılabiliyor. Pazartesi-Cuma günleri 07.30-02.00 saatleri arasında, Cumartesi-Pazar ve bütün resmi tatillerde ise 09.00-02.00 saatleri arasında açık. Adres: Sankt-Ulrichs-Platz 1, 1070 Tel: +43 1 9612782 Konum için tıklayın. Haritada 25 numara.

Viyana Dondurmacıları

Eis-Greissler

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/EisGreissler

Eis-Greissler kendi ineklerinden topladıkları organik sütleri ve taze meyveleriyle Avusturya’nın en meşhur dondurmacılarından biri. Özellikle meyvelileri en çok sevilenlerinden. Mariahilf, Graz, Klagenfurt, Linz gibi Avusturya’da 6 yerde şubeleri var. Viyana’ya gidenler için en mantıklısı zaten muhtemelen uğrayacağınızı düşündüğümüz Mariahilfer Caddesi. Emin olmamakla birlikte sitelerinde yazana göre kış aylarında kapalılar. Adres: Mariahilfer Str. 33, 1060 Konum için tıklayın. Haritada 26 numara.

Tichy

Fotoğraf Kaynak: Achim / Foursquare

Viyana’ya kışın karların içinde gidiyorsanız zaten dondurma aklınızın ucundan geçmeyecek kadar soğuk oluyor. Asıl sezon Mart’tan itibaren açılıyor, Tichy 17 Mart’tan sonra yaz boyunca 10.00-23.00 saatleri arasında açık. Bu tarihlerden sonra gidiyorsanız Tichy’nin dondurmalarını mutlaka tadın. Özellikle fındıklısı çok lezzetli. Adres: Reumannpl. 13, 1100 Tel: +43 1 6044446 Konum için tıklayın. Haritada 27 numara.

5 Comments

 1. Yorumlarınız o kadar güzel ki… seyahat etmeden önce ilk baktığım adres sizin sayfalar oluyor. Emeklerinize sağlık.

 2. Biz ilk olarak Viyana ya gideceğiz ben şarap içmem grinzing kasabası gitmeye değer mi birde gece müzik dinlenecek yer opera binası değil herhalde biz turla gideceğiz ona da gidelim mi karar veremedim fikir verirseniz mutlu olurum

  1. Hümeyracım şarabı eğer viyana’da 3 günden fazla kalıyorsanız değerlendirin.

 3. Ribs of Vienna yakınımızdaydı, sizden okumuştum. Gittik yedik, çok beğendik.
  Palmenhause da gideceğimiz müzeye çok yakındı, onu da sizden okumuştum, gittik yedik. Harikaydı.
  Hallstatt’taki ördekçi pazar günü kapalıydı maalesef, onu deneyemedik ama giden olursa söyleyeceğim mutlaka.
  Çok teşekkürler 🙂 Bundan sonra bir şehre gitmeden sizin gidip gitmediğinizi kontrol edeceğim mutlaka, çok güzel derlemeler yapmışsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir