YEŞİL PASAPORT BAŞVURUSU – YEŞİL PASAPORT NASIL ÇIKARILIR?

Bu yazımızda yeşil pasaport çıkarmak için yapmanız gereken işlemleri adım adım anlattık.

Eğer yeşil pasaporta hakkınız olup olmadığından emin değilseniz ilk olarak Yeşil Pasaportu Kimler Alabilir yazımızı okuyun.

Ayrıca Pasaport Nasıl Alınır adlı yazımıza da göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz. O yazı bordo pasaport çıkartma işlemlerini konu alsa da, yeşil pasaport için işlemler neredeyse aynı olduğu için çok faydalı bilgiler ve tüyolar içerir. Yeşil pasaport işlemlerinde bordodan farklı olan sadece 2 şey var: 1) İçişleri Bakanlığı’na hitaben yazılmış yeşil pasaport talep yazısı. 2) Pasaport harcından muaf olma ayrıcalığı.

Yeşil Pasaport Süresi: Yeşil pasaport en fazla 5 yıllık verilir. Güncelleme: Mayıs 2022 itibari ile 5 yıl olan yeşil pasaport geçerlilik süresi, yeni nesil yerli e-pasaportla 10 yıla çıktı.
Yeşil Pasaport Yenileme: Eskiden pasaportlar süreleri bittiğinde yeni bir kaşe ile yenilenirdi. Şimdi pasaportunuzun süresi bittiyse yeni bir pasaport çıkartmanız gerekiyor. Pasaport çıkarma işlemleri şöyledir:

1.
Yeşil Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Evrakları Hazırlayın

Yeşil (Hususi) Pasaport çıkarmak için gereken belgeler aşağıdaki gibi:

1. İçişleri Bakanlığı’na hitaben yazılmış yeşil pasaport talep yazısı.
Eğer çalışansanız, yeşil pasaport talep yazısını, önce çalıştığınız kurumdaki yetkili kişiye onaylatıyorsunuz. Emeklilik veya çekilme sebepleriyle görevden ayrılmışsanız, talep yazısını yine emekli olduğunuz veya çekildiğiniz kurumdan onaylatmanız gerekiyor. İl Nüfus Müdürlüğü’ndeki görevli başvuru sırasında bu belgedeki onay ve imzaları, elindeki imza sirküleri ile karşılaştırarak başvurunuzu onaylıyor. Yeşil Pasaport Talep Formuna buradan ulaşabilirsiniz:
2. Nüfus Cüzdanı aslı (fotokopisini de bulundurmakta yarar var),
3. Varsa daha önceden alınmış pasaportlarınızın aslı,
4.  2 adet biometrik vesikalık fotoğraf,
5. Reşit olmayan veya engelli vatandaşların kanuni temsilcilerinden muvafakatname
6. Defter bedeli dekontu

2.
Yeşil Pasaport Ücretlerini Ödeyin

Harç bedeli bordo pasaportlara uygulanır. Yeşil pasaport için harç ödemesi yapmanıza gerek yoktur. Yeşil pasaportluların tek ödemesi gereken defter bedeli olan 174,5 TL’dir. Eskiden parayı anlaşmalı bankalarda gişe görevlisine yatırıyordunuz ve işlem için nüfus kağıdınızın mutlaka yanınızda olması gerekiyordu çünkü dekont TC numaranıza kesiliyordu. Bu dekontu da başvuru dosyanıza eklemeniz gerekiyordu. Şimdi ise defter parası online olarak Vergi Dairesi’nden yatırılıyor: https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main.jsp

3.
İl Nüfus Müdürlüğünden Randevu Alın

epasaport.gov.tr adresinden, seçtiğiniz İl  Nüfus Müdürlüğü’nün takvimini görüp size uygun olan bir zamana randevu alabilirsiniz. Yeşil pasaport başvurusu sadece İl Nüfus Müdürlüğü’nden yapılabilmekte ama herhangi bir şehirde başvurabilirsiniz.

4.
Pasaport Teslimat

Pasaportunuz, İl üfus Müdürlüğü’ndeki başvuru sırasında belirttiğiniz adrese 10 iş günü içinde ulaştırılacaktır.

İşlemleri nasıl hızlandırabileceğinizi  Pasaport Nasıl Alınır yazımızda detaylıca anlattık.

 1. Merhaba, babam 3. Derecede memur ben 20 yaşındayım ama ben de bu sene atandım bende memur oldum. Yeşil pasaport alabiliyor muyum?

  1. Ne yazık ki hayır. Çalışmaya başlamasaydınız babanız üzerinden hakkınız olurdu ama şimdi kendi kıdem derecenizin en az 3 olmasını beklemek durumundasınız.

 2. Merhaba benim yesil pasaportum var kendi hakkım olarak boşandıktan sonra süresi dolduğu için yenilirken anne babamın da ismi çıktı. Onlara da yesil pasaport çıkarabiliyor muyum. Nufus da sanki olur dediler ama tam hatirlamiyorum

 3. Yeşil pasaportumun süresi dolmadan babam emekliye ayrılırsa pasaportum iptal edilir mi? (25 yaşından küçük olup babam sayesinde aldım)

  1. Merhaba, babanızın yeşil pasaport alma hakkı varsa emekli olsa dahi bu hakkı devam ediyor.

 4. Merhaba, babam emekli memur 24 Yaşındayım 25 Yaşına 2023’ün Ocak ayında gireceğim. Mezun olmadan önce sigortalı işte çalıştım ve mezun olduktan sonra sigortam olmadı ve öğrenciliğimi aktif hale getireceğim. Önceden Sgk Girişi olmuş birinin hiç bir şekilde alabilme şansı yok mu Mezuniyetten önce bile. Yanıtlarsanız cok sevinirim.

  1. Merhaba, bizdeki son bilgi bir kere sigorta girişiniz yapılınca otomatikman hakkınızı kaybediyorsunuz şeklinde.

 5. Merhaba, yeşil pasaportumu 2018 Kasım’da çıkartmıştım ve süresi 2023 Kasım’da doluyor fakat ben 24 yaşında olmuş oluyorum. 25 yaşına da Aralık 2023’te gireceğim. Herhangi bir uzatma olmuyor değil mi 5 sene dolduğu için?

  1. Merhaba 24 yaşında yani tam Kasım’da hemen tekrar giderseniz 6 ay veya 1 sene daha uzatırsınız merak etmeyin.

 6. Merhabalar,
  Babamdan kaynaklı yeşil pasaport hakkım var.
  23 yaşındayım, öğrenciyim ve yeşil pasaport çıkartmak istiyorum.
  Yazıda dediğiniz gibi 10 sene geçerlilik süresi olan bir pasaport çıkarttım diyelim.
  25 yaşını doldurduğumda yeşil pasaportumun geçerliliği mi kayboluyor yoksa yenileme hakkım mı bitiyor ?

  1. Merhaba, yaşınıza bakarak zaten otomatik olarak size 2 senelik yeşil pasaport veriliyor. Yaşı 23 olan birine 10 sene verilmiyor.

 7. Merhaba, Ben şuan sigortalı bir işte çalışıyorum 24 yaşındayım öğrenci değilim. Daha önce pasaport çıkarmadım sigortamı kesersem öğrenci olursam babamın üstünden yeşil pasaport çıkartabiliyor muyum ? Eğer cikartabiliyorsam babamın da şu an pasaportu yok illa onun da çıkarması gerekiyor mu yeşil pasaport yoksa ben tek başvurabiliyor muyum?

  1. Merhaba, bize gelen son bilgi bir kez sigorta girişiniz yapıldı ise bir daha yeşil pasaport alma hakkınız ne yazık ki kalmıyor şeklinde. O nedenle de sizin durumunuzda bu mümkün görünmüyor.

  1. Merhaba, hangi spor branşı olduğu fark etmez, ülkeye başarı getirdiği için devlet sporcusu statüsü verilen sporculara yeşil pasaport veriliyor.

   1. Devlet sporcularının yeşil pasaport hakkı vardır milli sporcuların değil. İl Spor müdürlüğünden durumunuzu sorgulayın.

    1. Merhaba devlet sporcusu ile milli sporcu arasındaki fark nedir siz açıklayın ki herkes faydalansın 🙂

 8. Merhaba, ben öğretmenim. Eşim de memur ve yeşil pasaport alma hakkına sahip. Ben eşimin üzerinden yeşil pasaport alabilir miyim? Eşim kendisi almadan sadece ben alabiliyor muyum? Ve boşanınca pasaport hala gecerli oluyor mu?

  1. Merhaba, eşiniz üzerinden alabilirsiniz ancak eşinizin kadro derecesinin 1,2 veya 3 olması lazım. Eğer boşanırsanız da haklarınızı kaybediyorsunuz.

 9. Merhaba ben 23 yaşındayım bordo pasaportum var babamın yeşil pasaport hakkı var kendisi bölük komutanı, ben de ondan yararlanabiliyor muyum ikametgahımız aynı şehirde değil ve öğrenciyim.

  1. Merhaba dediğiniz gibi 25 yaşına kadar babanızın hakkından yararlanabilirsiniz ve ikametgahınız ayrı şehirde de olsa yeşil pasaport çıkartabilirsiniz.

 10. Merhaba ben 18.08.1997 doğumluyum ögrenciligim devam ediyor yeşil pasaport cikarabilme durumum var mı? Eski pasaportum kullanmadan bitti, son 1 ay kaldı bitimine.

  1. Merhaba, ne yazık ki artık 25 yaşındasınız yeşil pasaport hakkınız sona ermiş.

 11. İyi günler babamdam dolayı yeşil pasaport almak istiyorum fakat 26.10.1998 doğumluyum bu ekimde 24 yaşını bitireceğim. Pasaportlar 25 yaşını bitirince mi sona eriyor yoksa 25 yaşına girince mi? İlk dediğim ihtimalde pasaport çıkarmak için hala 1 yılım var.

  1. kardeşim merhaba beynimi yaktın 24 yaşını bitirmiyorsun bende 09.08.1998 doğumluyum kendi yaşımı sorgulattın bana 23 ü bitireceksin bu ekimde yani 2 yıl kadar kullanırsın pasaportu yıl olarak kafan karışmış

   1. Merhabalar, yeşil pasaport başvurusu yaptım basım aşamasında öğrenciliğim bitti bir sorun çıkar mı?

 12. Annem ve babam sayesinde benim de yeşil pasaportum vardı. Süresi doldu şimdi yenilemek istiyorum. Annem de babam da hala devlet memuru. Bunu herhangi bir belgeyle kanıtlamam gerekiyor mu? Büfus müdürlüğünün sitesinde böyle bir şey yazmıyor. Hala devlet memuru olduklarını orada görüyorlar mı başvuru merkezinde.

 13. Merhabalar 19 yaşındayım babam Şubat ayında 3. Derece memurluğa yukselicek yeşil pasaport alabilir miyim lise mezunuyum sigortalı çalışanım

  1. Merhaba, sigortalı iseniz ne yazık ki alamazsınız yaşınız kaç olursa olsun. Zaten öğrenci de olmalısınız ek olarak.

   1. Merhaba,
    Peki Halihazırda yeşil pasaportum varken sigortalı olarak bir işe girersem pasaportumu kullanamıyorum orayı anladım. Peki işten çıkışım yapılırsa pasaportumu kullanmaya devam edebilir miyim.

    1. Merhaba, halihazırda yeşil pasaportunuz varsa ve sigortalı bir işe girerseniz yeşil pasaportunuz iptal olmuyor yeşil pasaport yeniletme hakkınız iptal oluyor. Yani sigortalı işe girdiniz diye pasaport aniden iptal olmuyor. Eğer olursa da e devletten kontrol edebilirsiniz durumu.

 14. Merhaba 23 yaşındayım üniversite öğrencisiyim rahmetli babam 1. Sınıf cumhuriyet savcısıydı. Yeşil pasaport alabilir miyim?

  1. Merhaba, Cumhuriyet başsavcılarına diplomatik yani siyah pasaport verilir fakat pasaport hak sahibinin vefatı durumunda çocuklarına hangi pasaport verilir siz en iyisi bu konuyu nüfus müdürülüğü ile görüşün.

 15. Merhabalar 06.07.2022 tarihinde yeşil pasaport randevusu aldım.Bu tarihte alınan pasaportlar yeni ve 10 yıllık geçerliliği olan pasaport olarak mı verilir?

  1. Merhaba, yeni nesil çipli e pasaportlarda sadece 10 senelik veriliyor yalnız proje henüz plot aşamasında. Ağustos ayında başlaması bekleniyor. O nedenle siz şu an ancak en uzun 5 sene alablilirsiniz gibi duruyor.

 16. Merhabalar benim babam 3.kademe devlet memuru,ben 17 yaşındayım yeşil pasaport alabilirmiyin albilirsem en fazla kaç yılık alabilirim

  1. Merhaba, 3. kademe ise sizin de yeşil pasaport çıkartma hakkınız var. En fazla 25 yaşına kadar alabilirsiniz. Yani bu durumda en fazla 8 senelik çıkartabilirsiniz.

 17. Merhaba, rahmetli babam 2. Dereceden emekli devlet memuruydu. Ben SGK dan emekliyim. Kızı olarak yeşil pasaport alabilir miyim?

  1. Merhaba, ne yazık ki 25 yaşın üzerinde iseniz ve öğrenci değilseniz alamazsınız.

 18. Merhaba devlet memuru olarak yeşil pasaportu hak ettim. Eşim ile farklı şehirlerdeyiz. Eşim benim üzerimden yeşil pasaport alacak. Zaman kısıtlı olduğu için ikimiz farklı şehirlerden aynı anda başvurabilir miyiz?

 19. Merhaba, 20 yaşında üniversite okuyorum. Şu ana kadar bir staj bir de part time bir işte sigortalı olarak çalıştım ancak şuan ikisi de sonlandırıldı. Yeşil pasaportumun süresi bitti. Öğrenci iken başlayan sigortalar yeniletmeme engel midir?

 20. 10 haziranda başvuru yaptığım yeşil pasaport hala basılmadı. 199 defalarca arandı. Ankara’dan elden teslim edilebildiği söylenmekte. Ankara’dan elden pasaport teslimi mümkün mü?

  1. Merhaba, Pasaportlar Ankara’daki Gölbaşı Pasaport Basım Merkezi’nde basılıyor. Acil teslim için orası ile irtibata geçebilirsiniz.

 21. Merhaba, ben 27 mayısta yeşil pasaport için başvurdum fakat hala basım öncesi kontrol aşamasında gösteriyor. Tam bir ay oldu. 199 u aradım temmuzda yurtdışına gideceğim bordo pasaportumla vize icin de basvurmadim ve yesil pasaportum gelir diye ,ve vize içinde geç kaldığımı söylediler. gelmezse mağdur olacağım. En hızlı şekilde pasaportumun gelmesi için ne yapabilirim?

  1. Merhaba, her gün 199’u aramaya devam edin aciliyetinizi anlatın. Yapılabilecek başka bir yol yok ne yazık ki bu sıralar bu şekilde pasaport alımları.

  2. Merhabalar, ben de şu anda sizinle benzer bir durumu yaşıyorum, hala basım öncesi kontrol aşamasinda gösteriyor. Sizinki elinize ulaşti mi? Süreci hızlandırmak için bir tavsiyeniz var midir acaba? Cevaplarsaniz sevinirim, teşekkürler.

 22. Merhaba,

  Ben 14 Haziran’da yeşil pasaport başvurusu yaptım. Yalnız e-devletten süreci takip ettiğimde halâ basım öncesi kontrol aşamasında deniyor. 5 Temmuzda biletim var. Pazartesi 10 iş günü süresi doluyor.Gecikme durumunda İç işleri Bakanlığı’nı arayıp işlemi hızlandırma talep edebiliyor muyuz? Teşekkürler

  1. Merhaba, şu sıralar pasaportlar en az 20 günde geliyor. Alo 199 numarası Nüfus Genel Müdürlüğü’nün resmi danışma hattı. Bu hattı arayarak acil pasaport talebinde bulunabilirsiniz ancak her gün arayıp talebinizde ısrarcı olmanızda fayda var. En acil şekilde bile en az 8 günde elinize ulaşıyor pasaportlar.

 23. Merhaba 7 Haziran’da başvurdum yeşil pasaport 18 gün oldu hala gelmedi bu kadar uzun sürmesi normal mi acil yardım lütfen bu konuyla ilgili ne yapabilirim?

  1. Merhaba, şu sıralar pasaportlar en az 20 günde geliyor. O nedenle bu kadar beklemişsiniz zaten yakında gelir diyoruz. Eğer daha önce yazmış olsaydınız 199’u arayıp acil pasaport talebi oluşturun derdik. O zaman 7-8 günde geliyor.

 24. Merhaba ,
  Oglumun yesil pasaportu 2023 yilinin ilk ceyreginde bitiyor.
  Daha henuz suresi bitmemis olmasina ragmen, simdiden basvursak 5 yillik yesil pasaport alabilir miyiz? Yoksa son bitis tarihini beklemek zorunda miyiz?

  Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim..

  1. Merhaba dediğiniz gibi ancak bitince alabilirsiniz yeniden. O nedenle 2023’te başvuru yapabilirsiniz.

 25. Merhaba ben iki üni mezunum üçüncüyü acıktan okuyorum bu donem mezun olacagım babam 25 yıllık memur 23 yaşındayım yarı zamanlı sigortam var yeni düzenlemelere göre 25 kadar çalışılmış olsa da artık yeşil pasaport alınabiliyor deniliyor doğru mu ve yeşil pasaportum yandı mı yanmadı mı anlayamadım.

  1. Merhaba, öyle haberler çıktı ama pratikte henüz uygulamaya geçmedi anladığımız kadarı ile çünkü insanlar sigortalı çalıştıkları için yeşil pasaport alamadıklarını söylüyorlar güncel olarak. Eğer halihazırda şu an yeşil pasaportunuz varsa kullanmaya devam edin ama bittiği zaman yenisini çıkaramayacaksınız gibi duruyor bu durumda.

 26. Merhaba kızımın yeşil pasaportu var.Bu sene liseyi bitirdi ve üniversite sınavına girdi.Bir ay sonra avrupaya gidilebilir mi yoksa öğrencilik bitti diye pasaport iptal mi olur?

 27. Merhaba ben 19 yaşındayım ama üniversiteyi kazanamadım sınava çalışıyorum. Yeşil pasaport sürem bitmek üzere bir daha alabilir miyim? Öğrenci sayılıyor muyum?

  1. Merhaba, pasaport süreniz bittiğinde öğrencilik statünüzün aktif olup olmadığını e devletten kontrol edebilirsiniz. Eğer aktif iseniz başvuru yapın pasif görünüyorsa yapmayın üniversiteyi kazandığınızda yapabilirsiniz.

 28. Merhabalar,ben şuan 17 yaşındayım Eylül’de 18 gireceğim ve yeşil pasaportum var ama yazın sigortalı bir işe girmek istiyorum pasaportumu kaybetmeden nasıl çalışabilirim. Ve pasaportum iptal olsa dahi geri çıkartabilir miyim teşekkürler.

  1. Merhaba, ne yazık ki sigortalı bir işe girdiğiniz anda yeşil pasaport çıkartma hakkınız iptal oluyor. Elinizde halihazırda mevcut olan pasaport aniden iptal olmayacak olsa da bir daha çıkartmaya gittiğinizde sizin sigortanızın başlamış olduğu görüntülenecek ve ne yazık ki yeşil pasaport almanıza izin verilmeyecek.

  2. Merhaba. Yeşil pasaportun süresi bitti. Ben yeşil pasaportu eşden dolayı almıştım. Şimdi resmi olarak ayrıldık. Yine yeşil pasaport alabilir miyim.

 29. Merhaba, 1 ay önce 18’ime girdim. Anne ve babamdan dolayı yeşil pasaport almaya hak sahibiyim ve öğrenimime hala devam ediyorum. Bazı yerlerde aileden dolayı yeşil pasaport alabilmem için 18 yaşının altında olmam gerektiği yazıyor.. Bu doğru mu? Cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Merhaba, 18 değil 25 yaşına kadar öğrenimine devam eden çocuklar yeşil pasaport alma hakkına sahip.

   1. Merhaba~ öğrenci belgemi çıkarttım, defter bedelini yatırdım ancak il merkeze gitmem zaman alacak gibi görünüyor.. bu belgelerin geçerlilik süresi nedir? Birde ben öğrenci belgesinde okuyor görünüyorum ama yaz tatiline girdiğimiz için mezun görünüyorum sistemde. Bu bir sorun teşkil eder mi?

 30. Merhaba, bu ay üniversiteden mezun olacağım ve yurtdışında yüksek lisans için vize başvurusu yapacağım, 22 yaşındayım, vize başvurusunda pasaportun geçerlilik tarihi en az 1 yıl olmalı diyor, 6 aydan uzun süreli pasaport alabilir miyim? Yarı zamanlı işte çalışıyorum ama tam zamanlıya geçmeden yüksek lisansa gideceğim.

  1. Merhaba, 25 yaşına kadar 3 yılınız var yani 3 senelik yeşil pasaport alma hakkınız var ama şöyle bir durum da var ki yarı zamanlı veya tam zamanlı fark etmez sigortanızın başlatılmamış olması lazım.

 31. Merhaba 23 yaşına gireceğim ama 1 ay sonra üniversiteden mezun oluyorum acaba çıkaracağım yeşil pasaport geçerli olur mu geçerli olursa kaç ay veya yıla kadar geçerli olur.

  1. Merhaba mezun olmadan mutlaka çıkartın pasaportunuzu en az 6 ay verirler. Yoksa bordo pasaporta kalırsınız anında.

 32. Merhaba yüksek lisans öğrencisiyim. Yeşil pasaport hakkım var, 25 yaşımı henüz doldurmadim. Alabilmek için daha önce çalışmış ama işten ayrılmış olmam bir engel midir? Bir de yeşil pasaportum varken 25 yaşımı aşarsam pasaportum otomatik gecersiz mi olur?

  1. Merhaba, hala süresi olan bir yeşil pasaportunuz varken 25 yaşını doldurursanız pasaportunuz aniden iptal olmaz yalnızca bir daha yeşil pasaport almaya gittiğinizde alamazsını ve bordo pasaporta geçmek durumunda kalırsınız. Aynı şekilde sigortalı bir işe girmiş çıkmış olmanız da yeşil pasaport almanıza engel.

 33. Merhabalar üniversite son sınıf öğrencisiyim 21 yaşındayım. Babam 24 yıllık avukattı 2019 temmuz ayında vefat etti. Ben yeşil pasaporttan şuan yararlanabilir miyim acaba en azından 25 yaşıma kadar?

 34. Merhabalar. Kızım 3 ay önce Açık Liseden mezun oldu. Üniversite sınavlarına hazırlanıyor. Benim hakkımdan dolayı yeşil pasaport süresi geçen hafta doldu. Tekrar alabilir mi?

 35. Merhaba
  Kadro derecesi 4 fakat maaş ve emekli derecem 3/1 olması halinde yeşil pasaport alınabiliyor mu acaba ?

 36. merhabalar lise son sınıfım bu sene liseden mezun olacağım 18 yaşındayım 1 2 ay önce yeşil pasaport çıkarttım ve elimde 5 yıllık yeşil pasaport var fakat seneye üniversite tercih etmeme durumum var(hiçbir yerde çalışmayacagim) o durumda yani aktif olarak öğrenci statüsünde değilken yeşil pasaportumu kullanabilir miyim (vize istemeyen ülkelere tatile gitmeyi planlıyorum) yoksa ben öğrenci durumunda gozukene kadar kullanılamaz mi oluyor

  1. Merhaba ben de öğrenciyim de size bir sorum olucak yeşil pasaport çıkarmak için benim de mi İçişleri Bakanlığı’na hitaben yazılmış yeşil pasaport talep yazısını götürmem gerekiyor yoksa bu sadece öğrenci olmayanlar için mi daha doğrusu siz bu yazıyı götürerek mi pasaport çıkardınız cevap verirseniz sevinirim

 37. Merhaba, annemden dolayı yeşil pasaport hakkım var. Ancak subat 2022’de mezun oldum ve şu an avukatlık stajımı yapıyorum. Sigortalı olarak çalışmıyorum. Diplomamı aldığımdan öğrencilik kriterini taşımıyorum ancak diğer kriterlere uygunum. Yeşil pasaport çıkarma hakkım var mıdır? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba ne yazık ki e devlette öğrencilik statünüzün aktif olması ve aktif öğrenci belgesi alabiliyor olmanız lazım yeşil pasaport alabilmek için. Henüz mezun olmamış iken başvuru yapsaydınız Ocak’ta en azından 6 aylık pasaport alabilirdiniz.

 38. Devlet memuruyum 3/3 derecedeyim. Yeşil pasaport çıkarıp ücretsiz izne ayrılmayı düşünüyorum. Ücretsiz izindeyken yeşil pasaportum aktif olur mu?

  1. Merhaba, yeşil pasaportunuzu elinize alsanız yeterli ücretsiz izniniz sorun yaratmayacaktır.

 39. Merhabalar ben PTT de çalışıyorum 6 Yıldır fakat devlet memuru değilim firmaya bağlı şekilde çalışıyorum ama kamu kurumu olduğu için alma şansım var mıdır acaba?

  1. Merhaba İdari Hizmet Sözleşmeli personelin ne yazık ki yeşil pasaport alma hakkı bulunmuyor. Yeşil pasaportta kıdem derecesi şartı aranıyor.

 40. Merhaba babadan/anneden dolayı mevcut yeşil pasaportu olup halen öğrencilik durumu aktif ve 26 yaşında olan birinin pasaportu hala geçerli oluyor mu?

  1. Merhaba, e-devletten pasaportunuzun statüsünü kontrol edebilirsiniz. Eğer aktif gözüküyor ise kullanabilirsiniz. Siz en iyisi orayı bir kontrol edin 🙂

   1. Mrb, İstanbulda sağlık çalışanıyım.
    1) İl sağlık müdürlüğünden aldığımız evrak ile başka herhangi bir il nüfus müdürlüğünden yesil pasaporta başvurabilir miyiz?
    2) sadece kendime randevu bulabildim ancak eş ve çocuklar icin herkese ayri ayrı randevu almam gerekiyormuş. İstanbul gibi yerde randevu bulmak cok zor. Aile olarak islem yapılmıyor mu?
    Tsk

    1. Merhaba,
     Vakitlerinden ayırıp sizin sorularınızı cevaplamasını istediğiniz kişilere yazarken lütfen siz de üşenmeyip kısaltma kullanmadan ve imla kuralarına uygun cümleler yazın.

     1. Evet
     2. Evet, ayrı ayrı randevu almanız lazım. Şehir dışındaki yada başka semtlerdeki müdürlüklerde randevu bulmanız daha kolay olabilir.

     1. Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ayrıca nezaket kurallarına da azami derecede dikkat eden biriyim vakit darlığından cümlelerimi de alelacele yazmak zorunda kalmıştım. Öncelikle bahsettiğiniz kısaltma için çok özür dilerim. Uzun yazımı okuduğunuz için de tekrar teşekkür ederim. Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Saygılar.

 41. Merhaba 1 ay sonra 18 olacağım ve liseden mezun olacağım. Üniversite tercih sürecinde yeşil pasaport çıkartabiliyor muyum? Yüksek ihtimal başka ülkeye okumaya gideceğim ve bunun işlemleri yazın sürüyor yine de bu süreçte yeşil pasaport çıkartabilir miyim?

  1. Merhaba, hemen bugünlerde gidip bizce öğrenciliğiniz bitmeden yeşil pasaportunuza başvurup alın cebinize koyun garanti olsun.

 42. Merhaba 23 yaşında üniversite öğrencisiyim ben nüfus müdüründen randevumu aldım ama oraya giderken ebeveynimi yada muvafakatname belgesi götürmem gerekiyor mu?

 43. merhaba, ben 2010’da 3/3’den emekli oldum, şimdi emekli olduğum kuruma yeşil pasaport için başvurabilir miyim acaba?

  1. Merhaba, evet başvurabilirsiniz. Emekli olduğunuz tarihte verilen kadro bilgisini gösteren belgeyi başvuru dosyanıza eklemelisiniz.

 44. Merhaba
  Ben yeşil pasaport çıkarmak için istenilen kriterlerin hepsine uyuyorum, sadece birinde şüpheliyim. Ben bu sene bulunduğum okula ders kaydı yaptırmadım , öğrenci belgemde pasif öğrenci olduğum yazıyor, sizce bu durum yeşil pasaportu almama engel midir ?

  1. Yeşil pasaport almanız için öğrenci olmanız gerekmez. Resmi olarak bir yerde çalışmıyorsanız ve diğer koşulları sağlıyorsanız alabilirsiniz

 45. Merhaba ben 21 yaşında öğrenciyim ve babamdan yeşil pasaport hakkın var şu an sigortalı bir işte çalışmıyorum ancak aktif görünüyor pasaport çıkarmama engel mi

  1. Merhaba, e devlette öğrenciliğiniz aktif gözüküyor ise ve sigortalı bir işte çalışmıyorsanız alabilirsiniz.

 46. Merhabalar, yeşil pasaport çıkartacağım. Babam vefat ettiği için, ölüm belgesiyle mi gitmem lazım emekli olduğu yere, yeşil pasaport hakkının görünmesi için?

  1. Merhaba, öncelikle başınız sağ olsun. Onlar sistemden vefat durumunu zaten görüntüleyecektir. Sizin ekstra bir belge götürmenize gerek olduğunu sanmıyoruz.

 47. Merhabalar. Ben ve çocuklarım yeşil pasaport çıkartacağız. Çocuklarım da benden yararlanacak. Eşim asker olduğu için şu an yanımda değil. 1.5 yıl önce mavafakatname vermişti. O mavafakatname ile çocuklarıma da yeşil pasaport alabilir miyim.

  1. Merhaba, muvafakatname için belirlenen bir geçerlilik süresi bulunmuyor. Yani verilen muvafakat, ikinci bir idari işlemle iptal edilebiliyor.

 48. Merhaba ben 25 Mayıs’ta 25 yaşını doldurmuş olacağım. Yeşil pasaport çıkarttırarak 25 Mayıs’tan önce Hollanda’ya gidip Haziran ortası gibi dönmeyi planlıyorum. Dönüş tarihinde yaşım dolacağı için bir sorun olur mu?

 49. Merhaba benim yeşil pasaportum vardı babamdan dolayı. Şu an 25 yaşındayım. Hakkım 26 yaş olana kadar devam mı ediyor yoksa bitmiş mi oluyor?

  1. Merhaba pasaportunuzun güncel durumunu e devletten kontrol edebilirsiniz ama bizce bitmiş gözüküyor.

 50. Merhaba eşim başka şehirde polis aldığı evraklarla ben buradan başvursam yeşil pasaport alabilir miyim illaki onun çalıştığı şehirden mi almam gerekli

  1. Merhaba belgeleriniz tamsa her yerden başvuru yapabilirsiniz. İlla ki o şehir olması gerekmiyor.

 51. Merhabalar. Liseden mezun oldum fakat 20 yaşındayım ve kız çocuğuyum. Annemden dolayı yeşil pasaport hakkım var. Öğrenci olmamam sebebiyle alamama gibi bir durum olabilir mi?

 52. Ben 24 yaşındayım, babam 25 yıl önce emekli olmuş bir polis memuru. Ben yeşil pasaport alabilir miyim?

 53. Merhaba ne yazık ki hayır çünkü kadro derecenizin 5 değil en az 3 olması gerekiyor.

 54. Merhaba
  Babam 12 yıllık polis benim yeşil pasaport çıkartmak icin 18 yaşına gelmem mi gerekir ?
  Yoksa 15 yaşında çıkarılır mı ?

 55. Merhabalar. Eşim 3/3 kadro ve derecesinde öğretmen. Kendine ait hiç pasaportu yok. Bu derecede iken yeşil pasaport alabiliyor normal olarak.

  Eşi olarak ben kendime yeşil pasaport çıkarabilir miyim? Nasıp bir başvuru yolu takip edeceğim? Doğrudan mevcut bordo pasaportumu alıp, biyometrik fotoğraf çektirip, defter harç bedelini yatırıp nvi den randevu karşı gitsem başvuru işlemlerini yapabilir miyim?

  Eşimin sistemde kayıtlı yeşil pasaport başvurusu da yok. Sadece e devlet üzerinden başvurması da yeterli mi? Ne yapmamız lazım? Yardımcı olabilir misiniz?

  1. Öğretmen olan eşinizin önce çalıştığı okuldan imzalı, mühürlü hizmet döküm cetveli ve nüfus müdürlüğünün internet sayfasından başvuru formu çıkarıp doldurup, imzalatması,onları alıp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne götürmesi gerekiyor. İlçe Milli Eğitim o belgeyi ayrıca flaş bellekte de istiyor. Orada dosyanız hazırlanıyor, o dosyayı İl Milli Eğitim Müdürlüğüne sonra da randevu alıp Nüfus Müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor. En son böyleydi.

 56. Ben sağlık meslek lisesi mezunu emekli hemşireyim. Emekli olduğum. İşlemlerimi 4. dereceden yapmışlar. Akranlarım 3. derecede. Bu yüzden yeşil pasaport sahibi olamıyorum. Bu durumu nasıl çözerim? Ayrıca babam emekli öğretmen yeşil pasaport sahibi. Ben de boşandım babamdan dolayı çıkarta bilir miyim?

  1. Kız çocuklarının anne veya babadan dolayı yeşil pasaport hakkı 25 yaşına kadar maalesef.

 57. Merhaba, vefat eden eşimden yeşil pasaport kullanıyordum. Ama evlilik yapıp boşandım ve eşimden dul maaşı alıyorum, yeşil pasaport hakkım varmı acaba?

  1. Merhaba, sanırım dul maaşı, yetim maaşı ve engelli maaşı gibi gelirler engel olmuyor. Ancak boşanma durumu ile ilgili detaylı araştırma yapmanızda fayda var.

  2. Umarım doğru anlıyorumdur. Yeşil pasaportu olan eşinizden resmî olarak boşandıysanız yeşil pasaportunuz iptal edilir. Boşandıktan sonra dul maaşı nasıl alıyorsunuz bilmiyorum ama yeşil pasaport hakkınız olmuyor.Çünkü yeşil pasaportu onun eşi olduğunuz için size veriyorlar. O kişiyle ilişkiniz sona erdiği an pasaportu da kaybedersiniz.

 58. Merhaba, emekli sandığı üzerinden 25 yil yurt dışı borçlanma yaptim. Borcumu ödedim. Kesin dönüş yapıp emekli oldugumda yeşil pasaportT alabilir miyim?

 59. Merhaba
  İhracatciler Birliği’nden yeşil pasaport çıkarma hakkım var. Eşim yabancı ve oturma izni var. Yeşil pasaportan yararlanabilir mi?

  1. Merhaba, 18 yaşindayım yazın sezonluk calıstım. Dolayısıyla sigorta girişim oldu. Sigorta girişi sigorta aktif olmasa bile etki eder mi? Üniversite okuduğum yer babamdan farklı bir şehir pasaportu almamın yolu nedir ?

 60. SSK li hizmetlerimi memuriyetimdeki hizmetleriyle birleştirip, memururiyetmde Kadro derecenin 6/2 si olması nedeniyle, emekli müktesep yaptırıp emei keseneklerimiden kurum ve sahih keseceklerim kesilip ekmekli sandığına emekli mukteseplerim farklar yatırılır K/D 3/2 sinden emekli oldum ben yeşil pasaport alabilirsiniz.

  1. öğretmenler derece kademe olarak 3/1 e düştüğü andan itibaren yeşil pasaport alma hakkını elde ederler

 61. Merhaba,
  Babam uzerinden yesil pasaporta sahibim ve suresi 2022’de doluyor. Yaşım ve ögrenci durumundan hal yesil pasaport icin uygunum fakat elimdeki pasaporttaki sayfalar cok seyahat etmem nedeniyle bitti.
  Pasaportumu bu gerekce ile yenileyebilir miyim zaten son 6 ayi da yaklasmak uzere
  Tesekkurler

 62. Merhaba ben 22 yaşındayım. Babam emekli polis memuru olduğu için yeşil pasaport hakkım var ancak yarım dönem ücretli öğretmenlik yapmıştım bundan 3 ay öncesine kadar. Sigortam da yarım yatmıştı. Yeşil pasaport hakkımin hala olup olmadığını bilmiyorum ve nereden öğreneceğimi de bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 63. Merhaba, eşim emekli öğretmen. Kendisinden faydalanarak ben de yeşil pasaport çıkarttırmak istiyorum. Dilekçeyi nereye onaylatacağız ve bu süreci ben kendim yönetebilir miyim? Eşimin yanımda olmasına gerek var mıdır? Teşekkürler.

 64. Dun yesil pasaport icin basvuru yaptim.memurum kuruma gidip kendim esim ve 2 yaşındaki oğlumun tc lerinin olduğu dilekçeyi aldim.internetten defter harcini yatırdım.randevuyla nüfus müdürlüğüne gittim 1 adet biyometrik fotoğraf isteniyor.parmak izi ve prosedürler tamamlandı.bugun msj geldi pasaportumuz yola kargoya verilmiş.icisleri bakanligi calisiyor..

 65. Merhaba 18 yaşındayım. Liseyi bitirdim, istediğim bölüm gelmediğinden hazırlığa kaldım. Babamın memur olduğundan dolayı yeşil pasaport hakkı mevcut ama nüfus müdürlüğü bana çıkmadığını söylüyorlar. Nedeni ise öğrenci olmadigim için öğrenci belgesi alamadığım içinmiş.

  Sizce mesleki yeterlilik belgesi alsam onunla yeşil pasaporta basvurabilir miyim?

 66. İyi akşamlar babamda yeşil pasaport var ben de 22 yaşındayım ve üniversite okuyorum ben de yeşil pasaport alabilir miyim

 67. Merhaba, ben 20 yaşındayım. Babam olmadan yeşil pasaport alabiliyor muyum? Yoksa imzası mı gerekli?

 68. Merhaba. Ben 3. derecede öğretmenim. Hem kendime hem eşime yeşil pasaport alacağım. Talep formuna sadece eşimin ismini ve TC Kimlik No’sunu yazdım. Fakat aklıma takılan 3 soru var.
  1. Defter bedelini hem kendime hem eşime ayrı ayrı mı yatırmam gerekiyor?
  2. İl Nüfüs Müdürlüğü’ne müracaata giderken eşimin de mi yanımda gelmesi gerekiyor?
  3. Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek?

  1. 1)Kaç adet pasaport defteri varsa her birine ayrı ayrı cüzdan bedeli ödenir.
   2)Eşiniz de yanınızda olmalı çünkü parmak izleriniz alınacak,güvenlik kontrolleriniz yapılacak

 69. Merhaba eşim devlet memuru ve şuanda derecesi 3.1 ben bundan yararlanmak istiyorum mümkün mü acaba?

 70. Merhabalar şu an normalde 4/3 kademedeyim fakat maaşımı 3/1 derecesinden almaya başladım.Bu durumda yeşil pasaport için başvurabilir miyim?Teşekkürler şimdiden.

  1. Merhaba. Bizzat yaşadığım için biliyorum, görev kadronuzun derecesi önemli. Benim kadrom daha önce 3. derece bir kadro iken benim atanmamla 5. dereceye düşürülmüş. Bakanlığa itiraz ettim ve kendim 5/1’den maaş almama rağmen görev yaptığım kadro yeniden 3. dereceye çıkartıldığı için yeşil pasaporta hak kazandım. Aldım ve yurtdışına gidip geldim. Vize derdi falan olmadan.

 71. Merhaba babam devlet memuruydu, vefat etti. Annem yeşil pasaport hakkında yararlandı. Ben de yararlanabilir miyim? Yaşım 23 ve çalışıyorum.

 72. Merhaba ben sanayiciyim , ihracaat limitlerimden dolayı yeşil pasaport hakkı verildi. Size iki şey sormak istiyorum .
  1) Eski pasaportumda Amerika , Kanada ,Schengen ve daha 20 ye yakın devam eden vize sürelerim var. Ben bu pasaportumu da kullanmak istiyorum . Kullanabilir miyim ?
  2) Alacağım yeşil pasaporta defter parası ve pasaport harcı ne kadar yatıracağım ?

  1. Abdullah Bey, vizeniz olsa dahi maalesef korona sebebiyle Avrupa’ya giriş yapamıyorsunuz. Amerika sınıları ise halen açık, Kanada’daki güncel durumu bilmiyorum.

   Sınırları açık olan ülkelere yeni pasaportunuzla gidebilirsiniz. Artık vize almanız gerekmediği için eski pasaportunuza da ihtiyacınız yok

 73. Defter parası online Vergi Dairesi’nden yatıyor artık. Güncellerseniz sevinirim. Pasaport randevusu da HES Kodu ile alınıyor.

   1. Merhaba babam 30 yıl öğretmenlik yapıp emekli oldu onun üzerinden yeşil pasaport alma hakkım var ancak birşey merak ediyorum emekli olduğu kurum başka bir ilde okuldan belgeleri almak için o ile gitmemiz gerekiyor mu yoksa faks üzerinden atılan ya da e devletten çıkarılan belge geçerli olur mu?

    1. Merhaba dediğiniz gibi e devletten alınan belgeler yeterli olacaktır. Özellikle şehir değiştirmenizi gerektirecek bir durum olacağını sanmıyoruz.

 74. Merhaba eşimden ayrıldım, 11 yasinda kizim var, velayeti bana verildi. Babasının yesil pasaport hakki var, kızım da yesil pasaport alabilir mi? Şartlar nelerdir? Teşekkür ediyorum

 75. Yaşım 27
  Aile memur olduğu için zamanında yeşil pasaportum vardı ama 25ten sonra iptal oluyor sanırsam
  Tekrardan aktif edebilir miyim neyapmam lazım yardımcı olurmusunuz

 76. Merhaba, eşinden dolayı yeşil pasaporta sahip kadın , eşi vefat edince kızlık soyadına geri döndüğünde yeşil pasaport hakkını kaybeder mi? Kaybetmezse değişim prosedürü nasıl olur soy isim değişikliğinde ?

  1. Eşi vefat eden kadın kızlık soyadına dönmez, koca hanesinde kalır ve yeni bir evlilik yapmadığı sürece yeşil pasaport hakkı devam eder.

 77. Askeri personelim derece kademem 11/2 biryıllık çalışanım ve hayla çalışmaya devam ediyorum yeşil pasaporttan yararlanabilirmiyim .

  1. memurların yeşil pasaport hakkından faydalanabilmesi için kadro derecesi 3 ve altı olanlar için kha yani maaş derecesi de 3 ve altı olmalı

   1. merhaba askerdeyken terörle mücadelede yaralandım 3713 sayılı kanun ile gazi oldum şuan memurum kadro derecem kurtarmıyor gaziliğin getirmiş olduğu fayda ile yeşil pasaport alma hakkım varmıdır

 78. Selam ben 2008 dışardan emekli oldum 24 yıl banka geçmişim var 1998 yılından beri yeşil pasaportum var ve en 2008 uzattım 2012 yılında doldu tekrar uzatmak istedim vadaşlık dairesine baş vurdum isyerimden yazı istediler ben iş yerime baş vurdum işyerinden bana disiplin sucuyla işden çıkarıldın diye pasaport verilmez
  yazısı yazdılar ben universite mezunuyum kadro ve derecemi 1998 yılında kazandım ve işden ayrıldıktan sonra yeşil pasportumun süresini uzattım şimdi ne yapmam gerekiyor yesil pasaportu almak istiyorum o benim hakkım
  cevap bekliyorum

  1. yeşil pasaport, memuriyetten ayrıldıktan sonra (emeklilik, istifa, çıkartılma) en fazla bir kez daha uzatılır.

 79. Mrb. Ben 2 yıllık yüksek okul mezunuyum. Ekgöstergem 2200 kamu kurumunda şoför olarak çalışıyorum. Yeşil pasaport alabilirmiyim. Derecem 1/4

  1. 1/4senin maaş aldıgın derece asıl yeşil pasaport alacak kişilerin dereceleri bulundugun kadro derecesi 3 ve aşagı ise alırsın

  2. şoför memur aşçı vb kadrolar 5. dereceden aşağı düşmez bu sebeple yeşil pasaport hakkından yararlanamazsınız.

 80. Babam emekli öğretmen idi vefat etti.Babamdan yetim aylığı alıyorum 52 yaşındayım. Annemle ayrı evde oturuyoruz ben yeşil pasaport alabilirmiyim? Cevaplarsanız minnettar olurum.Tesekkurler

 81. Merhaba ;
  Kuzey kibris turk cumhuriyetinde yasiyorum
  1987 dogumluyum. Ayrica çift uyruklu vatandasligim var fakat kubrista dogdugum icin su anda kibrista kamu personeli olarak calismaktayim. Turkiye cumhuriyeti vatandasi olarak bundan nasil faydalanabiliriz.

 82. Yeşil pasaport yeniletmek için öğrenci olmak zorundamıyız liseyi bitirdim üniversite terchi yapmadım böyle bi zorunluluk var mı?

  1. Reşit(18-25 Yaş Arası Çocuklar)Çocukların Ebeveynlerinden Yararlanarak Hususi Pasaport Alabilmeleri İçin Gerekli Şartlar;

   1- İş sahibi olmamaları (Çalışmamak, herhangi bir iş sahibi olmamak ve herhangi bir emekli maaşı almamak)
   2- Bekar olmaları.
   3- 25 Yaşını doldurmamış olmaları
   4- a) Öğrenci olmaları gerekmektedir. Öğrenci olduğuna dair okullarından alınmış 60 gün süreli öğrenci belgesi aslı veya e-devlet çıktısı
   b) Yurt dışında öğrenim görecekler veya görenlerin yurt içinden pasaport talep etmesi durumunda öğrenci belgesi (Öğrenim görülen kurumdan alınan öğrenci belgelerinin apostil edilmiş/dış temsilcilikçe onaylanmış aslının yeminli tercüman tarafından yapılmış noter onaylı Türkçe tercümesi ile T.C. Büyükelçilik/Başkonsolosluk, Eğitim Müşavirlikleri/Ataşelikleri tarafından verilen öğrenci olduğunu belirten belge, hususi veya hizmet damgalı pasaport başvurularında ve yaş sınırı olmaksızın umuma mahsus harçsız pasaport başvurularında öğrenci belgesi olarak kabul edilecektir.)
   5- Stajyer olarak çalışanlardan Sosyal Güvenlik Kurumundan ıslak imzalı kaşeli mühürlü stajyer olduğunu gösterir belge istenmektedir.

 83. Yeşil pasaport sahibi birinin oğluyum 22 yaşındayım okul okuyo şartı var diye biliyorum doğru mu ?

 84. Vakıfbank çalışanı yeşil pasaport alabilir mi.
  Olağanüstü hal kapsamında çıkarılan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün idare ve temsil ettiği A ve B grubu Vakıfbank hisselerinin tamamı Hazine’ye devredildi. Hisse oranı %58

 85. Eşim öğretmen gerekli şartları sağlıyoruz

  Kurumdan alınacak olan belge de okuldan alınan form yeterli mi?

  Yoksa ilçe ve il müdürlükleri onaylayacak mı?

  Teşekkürler

 86. Yeşil pasaportum var para biriktirip gitmek için caliştim. Sonra ögrendim ki çalışmayan yazıyor. Bi değisiklil vat mı bu konuda

 87. On sene emekli sandığına bağlı ziraat bankasında çalıştım istifa ettim yeşil pasaport çıkarabilirmiyim

 88. Merhaba. Eşim Fransız bir şirkette çalışıyor. İhracattan ötürü pazarlama müd olduğu için şirket ona yeşil pasaport hakkı tanıdı ve çıkarttı. Eşimden ötürü ben ve 2,5 yaşındaki kızımızda başvuru yapıp yeşil pasaport alabiliyormuyuz?

 89. eşim üzerinden yeşil pasaport hakkım var ve başvuru yapacağım, başvuruyu onuncu yapması gerekiyor yoksa ben gerekli evrakı tamamlayıp yapabilirmiyim?

  1. eşinizin kurumunca düzenlenmiş olan hususi pasaport talep formu ile kendiniz nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz.

 90. Merhaba benim yeşil kartımın süresi geçti pazar günü yurt dışında gitmem lazım nereden ve nasıl hizlandirabilirimlutfen bilgilendirin

 91. merhaba babam 27 yıllık öğretmen yeşil pasaport hakkımız var babam kendine pasaport çıkartmak istemiyor ekstra evrak vs yüzünden ben babam üzerinden babam çıkartmadan direkt kendime pasaport çıkarabilir miyim? illa hak sahibinin pasaport çıkarması gerekiyor mu?

  1. Yeşil pasaport sahiplerinin çocukları 25 yaşına kadar yeşil pasaport alabiliyorlar
   Aynı durum bizde de mevcut

 92. Merhaba. Benim şuan bordo pasaportum var ama yeni öğrendiğim bir bilgiye göre yeşil pasaportun şartlarını sağlıyorum. Bordo varken ve süresi güzel bir de yeşil pasaport alabiliyor muyum ?

 93. Merhaba ;Eşim çifte vatandaş ve pasaportu var.Devlet memuruyum yeşil pasaport için başvuru yapacağım eşim ve çocuğuma da almam avantajmı dezavantajmı sizce ?

  1. hangi ülke vatandaşı olduğu ve o ülkeye uygulanan vize politikalarına bağlı olarak avantaj da olabilir dezavantaj da olabilir.

 94. Merhaba. Oğlum 7 yaşını doldurduğu için yeşil pasaportunun yenilenmesi gerekiyormuş. Benim üzerimden olacak pasaport için yenilerken baba yanımızda olamayacağı için muvaffakatname almamız gerekiyor mu noterden.

 95. Babamın yeşil pasaportu var ama ben bu yıl üniversiteden mezun oldum şimdide açıköğretimden bir bölüm daha okuyorum haktan yararlanmam için öğrenci olma zorunluluğu var galiba açıköğretimde sayılıyor mu bu koşulu sağlar mı yoksa yararlanamaz mıyım

 96. Merhaba önemli bi sorum olucaktı cevaplarsanız sevinirim

  Benim babam emekli öğretmen 30 sene kadar memurluk yaptı ama 1 yıl önce vefat etti ve ben de universite ögrencisiyim, bu durumda yeşil pasaport çıkarabilir miyim?

 97. Babam yesıl pasaport hakkına sahıptı vefat ettı ben 58yasındayım esım yok babamdan yettim maaşı almaktayım yesıl pasaport çıkartma hakkım varmı

 98. Merhaba.Babam emekli ast.subay.Bende lisans öğrencisiyim.Fakat aynı zamanda çalışıyorumda.Yeşil pasaporttan yararlanma hakkım var mıdır acaba ? Kimisi öğrenci olduğun için yararlanabiliyosun diyor.Kimi çalışıyorsun diye yaralanamıyorsun diyor.Yardımcı olabilir misiniz ?

 99. Merhaba

  Yüksek okul mezunuyum. Emekliyim.2/2 den maaş almaktayım.Yeşil pasaport alabilir miyim? Kurum olarak nereden onay almam gerekiyor? Kadrom 4 te olsa alabilir miyim?

  1. hususi pasaport için maaş derece kademesi değil kadro derecesi gerekiyor. Kadro derecesi 3,2,1 olanlar alabilir. Kadronuz 4 ise kurumunuza dilekçe ile başvurup 3. derece kadroya geçmek için talepte bulunabilirsiniz. Sonucun olumlu veya olumsuz olup olmaması boş kadroya ve kurum insiyatifine kalıyor.

 100. Selam
  Ben 2007 emekli oldum Lise mezunuyum . Derece kadrom 3/2 – 1-1den de maaş almaktayım . Fakat Yeşil pasaport için baş vurduğum da Kurumum bana 4/3 yazısı verdi.. Ne yapmalıyım ? İtiraz hakkımı Hangi kuruma yapmalıyım…Cevaplarsanız sevinirim…

 101. merhaba benim eşimden dolayı yeşil pasaportum var boşandığım zaman pasaportumu kaybedermiyim yada nasıl ne yapmalıyımki bu hakkımı kaybetmeyimcevap için şimdiden teşekkürler tesekkürler

  1. eşinizle aranızdaki yasal münasebetten dolayı eşinize verilen bir haktan sizin de yararlanmanız söz konusu..bu durumda resmi anlamda boşandığınız an Kaybedersiniz..

 102. Emekli oldugum sirket ozellestirildi. Pasaport yenileme talep yazisini kime onaylatacagim?

 103. Merhaba ben üniversite öğrencisiyim babam muhtar yaklaşık 4 senedir daha önce muhtarlarla ilgili bir yeşil pasaport yenilemesi yapılması günceme geldi fakat sonucu bilmiyorum bende faydalanabilir miyim bu haktan.

 104. Vefat eden babam devlet memuruydu.Yeşil pasaport hakkından annem yararlanabiliyor yurt dışına çıkabiliyor.Ben 39 yaşında bayanım sgk lı çalışıyorum.Eşimden ayrı yaşıyorum.Ben de yeşil pasaport alabilme hakkım varmı?

 105. Merhaba boşanma durumunda sahip olunan yeşil pasaport hakkı kaybediliyor mu?Yeşil pasaporta eş durumundan sahip olunduğunda yurtdışına çıkışlarda asıl hak sahibi eşin yanınızda bulunması gerekiyor mu?

 106. Emekliyim ve emekli olmadan önce aldığım yeşil pasaportum var.
  1. Emekli olduktan sonra tekrar yeşil pasaport mu çıkarmam gerekli ?
  2. Bu arada evlenirsem eşim yeşil pasaport çıkartma hakkı var mı ?
  3. Eşimin hakkı varsa bu, emekli olduğum kurum üzerinden mi gerçekleşecek ?
  Teşekkürler

 107. YEŞİL PASOP0RTLU OLAN EŞİMLE YENİ EVLENDİK SOY İSMİ DEĞİŞTİĞİ İÇİN YENİLEMESİ GEREKLİMİ SAYGILAR

  1. Nüfus cüzdanında eski soyadı da var ise sorun çıkmayabilir ancak değişmesi gerekmekte

 108. Merhabalar yeşil pasaport sahibiyim yenilemek istiyorum. Yenileme sırasında yeni çipli kimlik kartı soruluyor deniyor. Doğru mudur?

 109. Ben yeşil pasaport alma hakkına sahip bir öğretmenim ancak eşim henüz 6. derecede devlet memuru. Eşim benim durumumdan yararlanarak yeşil pasaport alabilir mi? Teşekkürler.

   1. Ben 4.3 derece iken memuriyetten ayrıldım
    Bağ kur dan emekli oldum yeşil pasaport alabilirmiyim

 110. İlk defa yeşil pasaport için müracaat ederken, eski kimlik kartlarımızla müracaat edebilir miyiz? Yoksa yeni çipli kimlik kartlarını çıkarıp öyle mi başvuru yapmamız gerekiyor?

 111. Yazınızı okudum. Kızım 18 yaşında ve bu sene üniversiteye hazırlanıyor. Dolayısıyla mezun herhangi bir okulla ilişiği yok. Anladığım kadarıyla babasının yeşil pasaport alma hakkından yararlanamayacak mı

  1. Yeşil pasaport alabilmesi için genç birinin 25 yaşından küçük evli olmaması bir işte çalışmaması ve öğrenci olması gerekiyor.nedeni ise başvuru sırasında öğrenci belgesi istiyorlar.

 112. merhaba benim babam 2005 de emekli oldu babamın yeşil pasaport hakkı var.babam ankarada emekli oldu ama biz istanbulda yaşıyoruz.kuruma onaylatılması gereken belgeyi istanbulda onaylatabilirmiyiz

 113. Yesil pasaportumun suresi bitti.Emekliyim.Yenisini cikarmak icin gerekli pasaport talep formunu emekli oldugum kurum mu hazirlayip tasdik edip bana verecek yoksa ben bir sekilde bu formu temin ederek dolduracagim ve kuruma tasdik ettirecegim.Bilgi verirseniz sevinirim.

 114. Merhaba annem emekli öğretmen yeşil pasaporta ilk kez başvuracağız.emekli belgesi isteniyor il milli egitim müdürlüğünden fakat annem sivasta emekli oldu şu an istanbulda yaşıyoruz istanbuldaki il milli eğitimden de bu belgeyi alabilir mi

 115. merhaba daha önce gri pasaport cıkmıstı ama cocuk hastalandığı için goreve gidemedim o pasaportu hiç kullanmadım nerde olduğunu bulamıyorum bu sene yeşil pasaport çıkartabılmek için önceki pasaportu bulmak zorunda mıyım

 116. üniversiteyi 16.09.2017 tarihinde bitirdim. 2 yıl Yüksek lisans için yurt dışında bulunan üniversiteden kabul aldım. Annem üzerinden daha önce aldığım yeşil pasaport süresini uzatmam gerekiyor. Lisans öğrenciliğim sona erdiği için pasaport müracaatında öğrenci belgesi yerine hangi belgeyi vermem gerekiyor. Elimde sadece Ünivesirsitenin kabul belgesinin bilgisayar çıktısı var.

 117. merhabalar annem öğretmen yeşil pasaport almak istiyorum bende acaba burdaki bilgilerden yola çıkarak yine içişlerine talep formumu yazmam lazım başka bir şey yapmak gerekiyor mu

   1. babam emekli memur ve 3/2 den emekli oldu. Yeşil pasaport alabilir mi?
    Teşekkürler..

 118. Merhaba ben yesil pasaport almak istiyorum nisamlim cezayirli ve yesil pasaport dedi orada ve turkiyede evlilik vesayire olacak ancak ben böbrek nakli oldum bi sorun azleder mi benim için bazilarin da yada gecici vizede sayfa sonunda yazildigi falan duymustum kulaktan dolma yani aslini bilmiyorum bilgi verirseniz sevinirim

 119. Merhaba, babam vefat etti. Annem 1998 de süresi biten yeşil pasaportunu tekrar çıkarmak istiyor. Emekli merhum eş olunca hangi belgeler gerekiyor? Doğru bilgiye ulaşamadık bir türlü. teşekkürler

  1. Anneniz, babanızın emekli olduğu kuruma bir dilekçe ile başvursun. Daha sonra onlar, ilgili yazıyı size veriyorlar. Siz de o yaıyla il emniyete başvuruyorsunuz.

 120. İyi gunler yesil pasaport sahibiyim ailem devlet memuru ben resitim yeni mezunum işsizim 22 yaşindayim şu an, randevu alamadim şansimi deneyecegim pasaport suresini uzatacagim
  1. randevusuz gidebilir miyim
  2. herhangi bir bedel ödemeli miyim (harç, defter bedeli)

 121. Merhaba açık öğretim öğrencisiyim ama çalısıyorum annemin yaş ve basamak tutuyor yeşil pasaport alabilir miyim?

 122. Merhaba . Babam Ssk’dan emekli yaklaşık 5 yıldır falan. Yeşil pasaport alabilir mi ?

 123. Merhaba. Babam İşci emeklisi yaklaşık 8 yıldır falan.Yeşil pasaport alabilir mi ?
  Benimde yaşım 20 onunla birlikte bende alabilirmiyim ?

  1. Çalışma süresi ve kıdem paralel ilerlemeyebiliyor. Kıdemini öğrenmenzi lazom

  1. Eşinizin izni değil de, eşinizin bizzat kendisinin gerekli formu doldurması lazım. Dolayısıyla eşinizin bilgisi olmadan yeşil pasaport alamazsınız.

 124. Merhaba ben devlat memuruyum ve 8 ay önce yeşil pasapotumu aldım. Yeşil pasaportumun kullanım süresi 5 yıllık ancak ben 3 ay önce evlendim ve eşimin soyadınıda aldım. pasaportumu tekrar değiştirmem gerekiyormu yurtdışına çıkışlarda soyismi değişkiliği olduğu için sıkıntı yaşarmıyım.

 125. Yeşil pasaportluların İdareden alacakları izin belgesinin süresi varmı? Yurt dışına çıkmadan en fazla 10 gün öncesine kadar alınmış olması gerekir diye duydum doğrumudur?

   1. ACİL..24 yaşındayım babam yeşil pasaport yeni mezun sayılırım diploma almış değilim hala öğrenci olarak görünüyorum 25 yaşına kadar yeşil pasaport alabilirmiyiim* ONAYLANIRMI

   2. OHAL nedeniyle havalimanlarında polisler, on günden eski yazıları kabul etmiyorlar.

 126. Merhaba. Babamın yeşil pasaport hakkı var ve ben de almak istiyorum, başvurmadan önce merak ettiğim bir şeyi sormak istedim. Ben 12 yaşındayken annemle babam boşandı ve benim velayetim anneme verildi hala da annemle yaşıyorum. Şu an 22 yaşındayım, öğrenciyim ve çalışmıyorum. Babamla aynı şehirde yaşıyoruz ama aynı evde yaşamıyor olmam engel olur mu yeşil pasaport almama?

 127. Merhabalar.
  2015 yılı sonunda aldığım, 5 yıl geçerli ama çipsiz yeşil pasaportum var.
  Bunu yenilemem gerekiyor mu bu sene yurtdışına çıkmak istersem?
  Teşekkürler.

 128. Merhaba nüfus cüzdanım 10 yıllık süreyi geçtiğinden yeni kimlik kartına başvurdum. Bana geçici kimlik belgesi verdiler. Ancak yeni kartların gelmesi uzun sürüyor. Ben bu geçici kimlik belgesi ile yeşil pasaport başvurusu yapabilirmiyim. Diğer şartları sağlıyorum. Teşekkür ederim.

   1. Bugün başvurumu yaptım. Geçici kimlik belgesi ile yeşil pasaport başvuru mu yaptım. Kabul ettiler. Bir hafta içinde eline ulaşacağını söylediler. Bilgilerinize saygılarla.

 129. Merhabalar babam devlet memuru ve daha önce pasaport çıkartmadı ben yinede yeşil pasaport çıkartabiliyormuyum ?

 130. Benim Anlamadığım birşey var ben şimdi amerikaya gidip çalışmak istiyorum kalıcı olarak ama greencard gerekiyormuş onuda 2 yıl boyunca sabit biryerde sigortalı çalışmadan vermiyorlarmış internetten okuduğum kararıyla ben 11 sene restaurant ta çalıştım fakat kendi yerimizdi haliyle sigortamda olamadı bunun başka bir çözümü yokmu yoksa araştırmam yanlışmı yani 2 yıl çalışma zorunluluğu yokmu bilgi verirmisiniz.Teşekkürler

  1. Restoran sahibi olsanda mutlaka bir sosyal güvencenin olması gerekir (eğer kayıt dışı çalışmadıysan)

 131. yeşil pasaport için gerekli bütün evraklarımı tamamladım ,emniyet müdürlüğünden randevu aldım ancak umre kaydımı hemen yapmak istiyorum bu yüzden pasaportumu
  biran önce çıkarmak istiyorum. randevu tarihinden evvel emniyet müdürlüğüne gidersem pasaport çıkarma işlemimi yaparlar mı?

 132. Merhaba yarin yesil pasaport yenilemek icin emniyet mu durlugune gidecegim . annem rahatsiz oldugu icn belgeleri benim goturmem gerekiyor. Bir sikinti cikarmi yoksa sahsen gitmek sartmidir . tesekkurler

 133. Merhaba, pasaport çıkartmak için babamın yazacağı talep formu dışında herhangi bir form gerekiyor mu? Maaş bordrosu ya da hizmet dökümü gibi?
  Teşekkürler.

 134. Merhaba, halihazırda yeşil pasaportumuz bulunmakta. İlk sorum; Yeşil pasaportumuzu iade edip bordo pasaport alabilirmiyiz. Diğeri; Bordo pasaportumuzu aldıktan sonra herhangi bir ülkeye vize aldığımızda, devlet dairesinden istifa ettiğimizde o vize geçerli olur mu? Teşekkürler.

  1. Evet, yeşili verip, bordo çıkartabilirsiniz.
   Borda pasaportunuza alacağınız vizenin geçerliğili sizin çalıştığınız kuruma göre değiişmez. Üzerinde yazan tarirler boyunca kullanabilirsiniz

 135. Merhaba ailem türkiyede ben kıbrıstayım yeşil pasaport çıkarma hakkım var fakat türkiyeye giriş yapmadan kıbrısta pasaport çıkarabilir miyim ? Çıkarabilirsem ne yapmam gerekir?

 136. Merhaba babam devlet memuru yesil pasaport cikartacagiz . 20 yasimdayim Acik ogretim belgesiyle yesil pasaport alma hakkim varmi .

 137. Merhaba. Babam yesil pasaport alma hakkina sahipti ancak vefat etti. Ben 22 yasindayim suan okuyorum haziran gibi mezun olup temmuzda yurdisina cikacagim. Ilk sorum yesil pasaport alma hakki varmi? Suan alsam mezun olduktan 2 ay sonra kadar gecerliligini koruyabilirmi sıkıntı yaşarmıyım?

 138. Merhaba daha önce babam memur olarak çalışıyodu ve çalıştığı zamanlarda yeşil pasaport almıştım.Şuan kendisi emekli oldu tekrardan yeşil pasaport çıkartmalı mıyım?

   1. merhaba ben 21 yaşındayım babam yeşil pasaparta sahip ben de çıkarmak istiyorum talep yazısını benim de yazmam gerekiyor mu? Öğrenciyim

 139. İyi günler.Ben ihracat yapan bir işadamıyım ve yeşil pasaporta uygun tutarda ihracat yaptıgım için başvuru yapacagım. peki bordo pasaportumda amerika kanada vb.. vizelerim var.Sizinde bildiğiniz üzere yeşil pasaport ile bu ülkelere vizesiz girilemiyor. Yani yeşil pasaportu alınca bordo pasaportum iptal olmuyormu? Onuda kullanabilecekmiyim? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Yanı anda 2 geçerli pasaportunuz olabiliyor. Yani bordonuz iptal olmaz ancak devlet el koyar. Yeşili verip bordoyu almanız gerekir ya da bordoyu verip yeşili.

 140. yeşil pasaport yeniletme işlemi nasıl oluyor?herhangi bir ilde yeniletebiliyor muyuz?ben babamdan dolayı aldım yeşil pasaportu yeniletme işleminde beraber mi gitmeliyiz gibi gibi sorular var kafamda, yardımcı olabilicek biri varsa sevinirim

  1. Yenileme artık yok
   Sıfırdan pasaport çıkarmanız lazım. Yazıdaki adımları yapmanız gerek

 141. Merhaba babam 1.deceden Assubay emeklisi annem ve babam vefat ettiler ben eşimden ayrıyım askerıyenın tüm ımkanlarını kullanıyorum çalışmıyorum ailem hiç pasaport çıkartmadılar şimdi hayatta yoklar pekı ben yeşil pasaport çıkartabılırmıyım ilginize şimdiden teşekkurler

  1. yazıda belirttiğimiz üzere 25 yaş üstü çocukların ebeveynlerinin haklarından yararlanmak için karşılamaları gereken koşullar var. Siz o koşulları karşılıyorsanız alırsınız.koşullar hakkında bilgi için yazıyı okuyabilirsiniz

 142. Yesil asaportumuzun suresi bitti, emekli ogretmenim .pasaport basvuru belgesini nereden almalıyım

 143. merhaba babam devlet memuru idi ve yeşil pasaportu vardı 2 ay önce vefat etti halı hazırda annemın ve erkek kardeşimim yeşil pasaportu duruyor babadan yetim aylıgı almaktayım ve ssklı çalişiyorum yeşil pasaport çıkarta bilirmiyım ben acaba… şimdiden tşkurler

   1. Ben 62 yaşındayım babam astsubay emeklisi iken vefat etti annem de vefat etti ben dulum babamın hakkından yeşil pasaport alabilir miyim

 144. Merhaba 34 yasında bir bayanım çalışmıyorum babamın yeşil pasaportundan yararlanabilirmiyim.?

   1. Eşim 657 ye tabi Devlet memuru Emeklisi olup Yeşil pasaport talebi doğrultusunda istenilen belgelerden biride bağlı bulunduğu ilgili kurumdan Kadro derecesini belirten bir yazı istenmesi,Eşim kadrosuzluk nedeniyle 4.derecenin 8.kademesinden Emekli olmuştur.Bildiğim kadarıyla 4/8’in karşılığı 2/2 olması yani 2.dereceye tekabül ediyor.Bu durumda Pasaport Şubesinde Yeşil Pasaport verilmesinde bir sıkıntı sözkonusu olurmu.İlgili kurumu yazıda kadro derecesini 4/8 ibaresini belirtmiş.Pasaport Şubede bu konuda sıkıntı yaşarmı.?Teşekkür Ederim.

 145. MERHABA. UKRAYINALIYIM, AMA 20 SENE TC VATANDAŞIM. BUGÜN AKADAR UKRAYNA PASAPORTU İLE SEYAHAT ETTIM. ŞÜANDA GEÇERLİLİK SÜRE BİTİYOR VE SAVAŞ DOLAYISI PASAPORT DEĞİŞTİREMİYORUM. TÜRKİYEDE YABANCİ SERMAYI ŞİRKETTE MÜDÜRÜM(YETKİLİ) . SIK SIK YURT DİŞİNA GİDİYORUM. YEŞİL PASAPORT ALABİLİRMİYİM? ENGEL NE OLABİLİR? NE YAPMAM LAZIM? başvuru yapmaan bilgi saıbı olmak isterdım.
  TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Selamlar
   TC vatandaşıysanız hiç bir engel yok önünüzde pasaport almak için ama yeşil pasaport için gereken koşulları karşılamıyorsunuz

 146. MERHABA İYİ GÜNLER 20 YAŞINDAYIM KASTAMONUDA ÖĞRENNCİYİM BENDE YEŞİL PASAPORT İSTİYORUM BABAM ÖZEL SEKTÖRTE CALISIYOR ANNEM EV HANIMI ALABİLİRMİYİM ?

 147. Babam belediyeden emekli devlet memuru yeşil pasaport hak sahibi Ben şuan 21 yaşındayım evli degilim çalışmıyom ve ögrenciyim babam üzerinden yeşil pasaport alabilirmiyim tşk ederim

   1. Muhtarlık yeşil pasaport almak için geçerli oluyormu acaba sonuçta oda devlet işi

 148. Merhaba, ben 25 yaşından küçüğüm, öğretimim devam ediyor fakat bu dönem ders kaydı yapmadığım için öğrencilik haklarım yokmuş gibi gözüküyor. Ailemle ikamet ediyor fakat sigortalı bir işte çalışıyorum. Sigortalı çalışıyor olmam engel teşkil eder mi?

 149. Merhaba. Ben şuan ögrenciyim babam ögretmen ve kademesi 1/4 ama babamın yeşil pasaportu yok çıkartmadı ihtiyacı olmadigi icin ben 23 yasindayim babamin üzerinden kendime yeşil pasaport cikarta bilirmiyim. Teşekkürler.

 150. Merhaba Babam devlet memuru ve derecesi yeşil pasaporta uygun.
  Ben üniversite 4. sınıf öğrencisiyim yaşım 23 okulumun bitmesine 4 AY var şimdi başvuru yapsam 5 yıllık yeşil pasaport alabilir miyim veya bana ne kadar süreli pasaport verirler?

   1. Evet okudum fakat başvuru yapıcam üniversite 4 ay sonra bitecek bana 4 aylık süreli yeşil pasaport bir pasaport mu verirler onu öğrenmek istiyorum.

 151. Merhaba dedem ögretmendi ve yeşil pasaportu vardi ama vefat eti annanemde onun üstünden yararlanabiliordu daha sonra evlendi ve boşandi ama boşaninca tekrar dedemin soy isimini aldi ve dedemin maaşindan yararlaniyor tekrar yeşil pasaportan yararlanabilir mi ?

 152. Selam. Yeşil pasaport almak için basvuru yaptim. Gecen sene yargitaya gönderilen bir “kamu malina zarar verme” konulu davam vardi. Pasaport subede karsima cikar mi sorarlar mi?
  Ikinci olarak pasaport subeye gittigimizde ne yapiyorlar?

 153. Kayınvalidem emekli astsubay eşi ve yeşil pasaport almak istiyor. hangi kurumdan yazı alması gerekiyor veya ne yapması gerekiyor. pasaport dairesine gitmiş kimse bir şey bilmiyormuş. Prosedür nedir. teşekkürler.

   1. Evet karşılıyorum. Sadece öğrencilikten dolayı ailem izmirde ben istanbulda ikamet ediyorum

 154. Mrb ihracatçılara ne zaman yeşil paaaport verilecek tarih belli oldumu teşekkür ederim

 155. Merhabalar,
  Babam üzerinden yeşil pasaporta sahibim ancak biyometrik fotoğrafımda yüzümde ağır olmayan makyaj bulunuyor, ne fotoğraf çeken ne de gerekli emniyet mensubu herhangi bir şey demedi ve pasaportum elime geldi. Makyaj olması pasaport için kabul olmasına rağmen yurt dışına çıkarken sorun çıkartır mı ?

 156. Merhaba 27 yasinda bayanim ve issizim sgk vs. Yok. Babamin uzerinden yesil pasaport alabilirmiyim?

 157. Merhaba,

  Benim yeşil pasaportum var ama sigorta yaptıracağım için iade edip bordo pasaport çıkartacağım. Peki bunun iade ve çıkarma işlemi sırasında yine İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne mi gitmeliyim yoksa herhangi bir İlçe Emniyet Müdürlüğü de bu işlemi gerçekleştirebilir mi? Şimdiden teşekkür ederim 🙂

  1. İlçe Emniyet Müdürlüğü de gerçekleştirebilir diye biliyorum ama OHAL olduğu için telefon açıp mutlaka sorun. Değişiklikler olmuş olabilir

 158. Babam belediyeden emekli devlet memuru Ben şuan 21 yaşındayım evli degilim çalışmıyom ve ögrenciyim babam üzerinden yeşil pasaport alabilirmiyim tşk ederim

 159. merhaba Babam belediyede katrolu işci 25 yıldır bende oğluyum yeşil pasaport alabilirmiyim

  1. Lütfen yazıda geçen kıdem bilgilerini okuyun. Eğer babanız bu koşulları sağluyorsa ve siz de 18 yaşından küçükseniz yeşil pasaport alabilirsiniz

 160. Eşim 6 yillik hemşire, kaç yil sonra yeşil pasaport almaya hakkimiz oluyor, 10 yil diye duymuştum. Tsk.

 161. Iyi günler. Ben üniversite öğrencisiyim babam emekli memur ve annem ev hanımı. Yeşil pasaport çıkartabiliyor muyum ve nasıl çıkarabilirim yardımcı olur musunuz?

 162. Mrb ben 57 yadindayim %40 engelliyim birinci dereceden emekli vefat etmis ogteen kiziyim yesil pasaport alabilirmiyim

 163. Afyon’da öğretmenlik yapıyorum başka bir ilden yeşil pasaport başvurusu yapabilir miyüm

  1. Evet, ama çalıştığınız yerdeki yetkili kişiye talep formunuzu imzalatmanız gerek

 164. Merhaba ben hollanda ya gitmek istiyorum yeşil pasaport nasıl cikarta bilirim yardımcı olurmusunuz.

 165. SLM ben nakliyeciyim esnafim pasaport almam lazım acil ne yapmam gerekiyor Azerbaycan a gitmem gerekiyor tavsiye tsk

 166. Emekli öğretmenim.Yeşil pasaportum var Pasaportumda EMEKLİ ÖĞRETMEN olduğum belirtilmiştir.Pasaportumu yenileyeceğim.Yine Hususi Damgalı Pasaport Talep Formu gerekiyor mu? Gerekiyorsa nasıl bir yol takip edeceğim? Bilgilendirmenizi rica ediyorum.Teşekkürler.

  1. Hususi Damgalı Pasaport Talep Formu gerekiyor ancak nereden alacağınızı biz de bilmiyoruz malesef. Öğrenenice bize de haber verir misiniz, yazıya ekleyelim?

 167. Ben kamuda 22 yıllık önlisans güv memuruyum.kuruma yeşil pasaport için başvuru yaptığımda alamayacağım söylendi.maaşımızı 5 lik dereceden aldığımız için.doğrusu nedir?

   1. Merhaba.Yesil pasaport sahibinin.27 eylül 2016 tarihi girişli Almanya’da 90 gün kaldım ve bitimi 25 Aralık 2016 da Türkiye’ye giriş yaptım.su durumda tekrar hangi tarihte gidebilirim.Yani tekrardan nezamn bidaha Almanya’ya giriş yapabilirim, teşekkürler

 168. Merhabalar,
  Ben universite ogrencisiyim. Suanda hali hazirda yeşil pasaportum var. Babam cekilme usuluyle ayrildi. Pasaport alabiliyorum. Ancak yenileme icin yine belge onaylatmak gerekiyor mu? Yoksa direkt defter bedeli ve diger sartlari saglayip eski pasaportumla alabiliyor muyum ? Yardimlariniz icin cok tesekkurler. Kolay gelsin.

  1. Yenileme işlemleri sıfırdan pasaport çıkartmak ile farksız. Bireber aynı işlemler yapılıyor

 169. Merhaba, yeşil pasaport sahibiyim fakat evlendim ve soyadı degisikligi gerekli. Yeşil.pasaportumun yenilenmesi için emniyete çalıştığım kurumdan belge götürmem gerekir mi? Yoksa eski yeşil pasaportum yeterli olur mu? Teşekürler.

  1. Çalışmadığımız yerden sordunuz :))
   Öğrenince bizimle de paylaşır mısınız lütfen?

 170. merhaba,üvey babam asker.soyadımız aynı değil fakat onun üzerinden askeri kimliğim var.25 yaşını ağustos 2017de dolduracağım ve öğrenciyim.yeşil pasaporttan faydalanabiliyor muyum ve ya şartlarını sağlıyor muyum?

 171. Babam 2008 yılında vefat etti ama 2002 yılında 2/6 kıdeminden emekliydi ve yeşil pasaportu vardı.Babam vefat etmeden anneme ve ablamada yeşil pasaport çıkarmıştı ama bana çıkarmamıştı.Ben bekar olarak emeklilik maaşına hak kazandım acaba yeşil pasaport çıkarma hakkınada sahipmiyim?

   1. BABAM EMEKLI OLMUS YESIL PASAPORTU HAK ETMISTI.VEFAT ETTI ANNEME YEŞİL PASAPORT CIKARTACAGIZ NEREYE BASVURMALIYIZ.HANGİ YOLLARI İZLEMELIYIZ TESEKKÜRLER

    1. Başınız sağolsun.
     Sanırım babanızın çalıştığı kurumdan talep yazısı almalısınız anneniz için ama emniyetten bilgi alırsanız daha sağlıklı olur, ben de emin değilim

 172. Mrb abim fırıncı şirketleri var yeşil pasaport çıkarabilir mi Almanya’ya gelmek için genelde davetiye ile getirtiyoruz ama kolay olsun diye hakkı var mı

 173. Emekli öğretmenim.Yeşil pasaportum var.Çipli değil ve süre uzatmak istiyorum.Çipli pasaport çıkarmak ve süresini uzatmak için ilk kez başvuru yapıyor gibi mi başvurmam gerekiyor ?

  1. Artık süre uzatma uygulaması yok. Süresi bittiğinde her seferinde sıfırdan pasaport çıkartmananız gerekiyor. Yani zaten otomatik olarak çipli alacaksınız

 174. Merhabalar eşim öğretmen yesil pasaport hakkı dogdu ancak pasaportu yok ben esi olarak faydalandığıma göre esim yesil pasaportu olmadan ben yesil pasaporta basvurabilirmiyim

 175. Merhaba, ben üniversitede okuyorum. Babamdan dolayı yeşil pasaportum var ve pasaportumun süresi bitti ve ailemden başka bi şehirde okuyorum. Kendi şehrimdeki emniyetten randevu alıp bu işleri halledebilir miyim? Yoksa ailemle hep beraber bi şekilde mi halletmeliyiz onların şehrinde? Bir de acaba başvuru tarihinden sonra ne zaman alabilirim pasaportumu?

 176. Merhaba,
  Babam uzerinden yesil pasaportum vardi fakat suresi bitti. Yenilemek istiyorum. Bunun icin yapmam gerekenler anlattiginiz gibi yeni cikarmak icin gerekenler mi? Yoksa daha baska mi? Bir bilginiz var mi?

  1. Yenileme işlemi için sıfırdan pasaport çıkartmak ile aynı prosedürü uyguluyorsunuz

 177. İyi günler,
  Eşimden boşandıktan sonra kızımın velayeti bende. yeşil pasaport sahibiyim ve sömestr tatili için kızıma da pasaport çıkartacağım. Kızıma pasaport çıkartabilmem için annesinin muvafakatname vermesi gerekiyormuş. farklı şehirlerde oturuyoruz. annesi biz (kızım ve/veya ben) olmadan emniyet müdürlüğüne gidip muvafakatname çıkartabilir mi? gerekli evraklar neler? Ayrıca yurt dışına çıkarken de (çıkış için) tekrar muvafakatname vermesi gerekecek mi? Biletlerimizi aldık, tatilimizin rezil olmasını istemiyoruz.

 178. Merhaba;
  Özel bir teknoloji marketinde satış temsilcisi olarak çalışıyorum. Daha önce hiç pasaport almadım. Avustralya’ya tatile gitmeyi düşünüyorum. Ne kadar sürede işlemleri halledebilirim acaba. Bilginiz var mı? Teşekkürler.

 179. Öğretmenim yeşil pasaport alabiliyorum
  Kızım 18 yaşında fakat şu an ogrenci degil
  Kızım yeşil pasaport alabiliyor mu yada hangi pasaportu alabilir

 180. annem babam emekli öğretmen, ben 22 yasındayım öğrenciyim ama Açık liseye gidiyorum. Açık lise geçerli olur mu ?

 181. Emekliyim ve beş yıl önce yeşil pasaport çıkarmıştım.şu an süresi dolmak üzere ve yenilemek istiyorum.ilk yeşil pasaport aldığımda emekli olduğum kurumdan belge istenmişti.Yenileme de böyle bir belgeye ihtiyaç varmı acaba.

  1. Hayır. Başka bir belgeye gerek yoktur. Eski pasaportunuz, iki ad. Foto, nüfus cuzdaniniz ve cüzdan bedeli makbuzu ile randevunuza gidin.

 182. Ben isadamiyim…Bir firmaya fason yetistiricilik yapiyorum…Esim cocuklarim ve sahsima yesil pasaport cikartabilirmiyim ? Bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim..

 183. Eşim 2.dereceden emekli devlet memuru onun üzerinden pasaport çıkartabiliyorum. Eşimin Vefatı halinde ve pasaportumun süresi dolduğunda pasaportumun süresini uzatabilir miyim ? (yeniden evlenmeden, yeşil pasaport olarak)

 184. Merhabalar ihracaat yapan bir firmanın sahıbiyim yeşil pasaport hakkında hiç bir şube kesin bir bilgi vermiyor.Açıklamalarınızdaki evrakları hazırlayıp başvuruda bulunsam pasaport cıkarabılırmıyım ?

 185. Pasaportumun geçerlilik süresi 18 ocak 2017.Ben 28 Aralık 2016-3 Ocak 2017 arası yurt dışına çıkmak istiyorum.Süre açısından sorun olur mu?

 186. Yeşil pasaport başvuru formundan kaç adet doldurmamiz gerekiyor ( öğretmeniz ve es ve çocuklarımıza da alacağız) formu ilçe milli eğitime onaylatacagiz değil mi?

 187. slm benım ve eşimin yeşil pasaportu var kulanım tarıhı 16 aralık 2016 nde bıtecek fakat bızlerde 3 -8 aralık 2016 tarıhlerınde dısarı çıkmak ıstıyoruz acaba sorun yaratırlarmı?

 188. Üniversite son sınıf ögrencisiyim babam yeşil pasaportlu bu yıl pasaport alıp mezun olduktan sonra çalışmaya başlarsam iptal olur mu pasaportum?

  1. Biz de bu sorunun kesin cevabını bilmiyoruz. Emniyet müdürlüğünden bilgi alabilirsin. Öğrenince bizimle de paylaş lütfen.

   1. Erkek çocuklar öğrenimlerine devam ettiği sürece 25 yaşına kadar pasaportlarını kullanabilirler. Öğrenimleri sona erince bildirmek ve yeşil pasaportlarını iptal ettirmek zorundadırlar. Ebeveynlerinden dolayı yeşil pasaport sahibi olan kişi yaşı müsait olsa da çalışmaya başlayıp SGK üyeliği başladığında pasaportunu iade etmek zorundadırlar.(Kendi evlatlarımdan dolayı tecrübeliyim.)

 189. Ben açıköğretim öğrencisiyim ama kayıt yapamadım yeşil pasaport alabilir miyim babam devlet memuru

 190. Merhaba babam 18 yıllık devlet memuruyken vefat etti ve biz yetim maaşı alıyoruz 24 yaşındayım. Yeşil pasaport alabilir miyim ?

 191. Babam emekli polis memuru Yeşil pasaport için lise mezunu şartı mı var babama öyle söylenmiş 66 yaşında ne yapabilir

  1. Belediyede işçi ise alamaz.. Memur olup en az 3. derece 1. kademe seviyesinde kıdeme sahip olmalı..

 192. İhracat yapan firmamız var ve bende ortağım.LTD Şti.
  Yeşil pasaport hakkı varmı dır.

 193. merhaba, université ogrencisiyim annem uzerinden yesil pasaport cikaracagim ve annem emekli, talep yazisi yazmak zorunda mi oluyorum acaba?

 194. Merhaba;
  Üniversiteyi bitirdim .Şuan açıköğretim öğrencisiyim .Annem memur ama yeşil hakkı var ama pasaport çıkarmadı ben çıkarabilir miyim?

 195. Babam üniversite hocası. Yardoç yani. Bende KKTC de öğrenciyim. Yeşil pasaport alabilir miyim? Güney kesime bu pasaportla girebilir miyim?

   1. Merhaba Ukrayna’da öğrenciyim. Savaş sebebi ile Türkiye’ye döndüm. Babamdan dolayı yeşil pasaport alma hakkım var. Ama öğrenci belgeme ulaşamıyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

    1. Merhaba bildiğimiz kadarı ile yurt dışında değil Türkiye’de öğrenci belgesinizin olması gerekiyor e devletten alınmış şekilde.

 196. Yeşil pasaportta üni. Öğrencileri için yaş sınırı varmı ben 26 yaşındayım okuyorum bir işim yokk alabilir miyim

   1. Erkek ve kız çocukları için ebeveynden kaynaklı yeşil pasaport hakkı yaş sınırı max. 25 tir.

   2. Üniversite de okumak bağımlı olma şartı değil 25 yaş dolunca aileden kaynaklanan tüm menfaatler sonlanır
    SGK , pasaport vb hepsi

   3. ünıversitede okumak bağımlı değil mi gerçekten yeni mezun sayılırım 24 yaşındayım babamda yeşil pasaport bende alabiliyomuyum?

 197. Merhabalar,

  Ben öğrenciyim ve normalde yaşadığım yerden farklı bir şehirde öğrenim görüyorum. Ailemden ötürü yeşil pasaport alabiliyorum ama ailemde pasaport yok. Pasaportu okuduğum şehirden kendim alabilir miyim, yoksa ailemle almam mı gerekiyor bilemiyorum. Yardımcı olur musunuz?

  1. Oturduğun şehirden alabilirsin Ceren. Ailenin yeşil pasaportunun da olması gerekmiyor. Yeşil pasaport çıkartma hakkının olması kafi

 198. Merhaba ben üniversite öğrencisiyim abim polis ve ben yeşil pasaport alabilir miyim?

 199. Eşimden dolayı yeşil pasaport sahibiyim.Pasaportumu yenilerken eşimin pasaportunun da mı yenilenmesi gerekiyor yoksa sadece benimkini yenileyebilir miyim? Bi de defter bedeli ödenince pasaport süresi için de bi bedel ödemem gerekiyor mu? Teşekkür ederim şimdiden

 200. Öğrenciyim yinede bakanlığa talep yazısı yazmsm gerekiyor mu ? Birde defter bedeli dışında yeşil pasaportta bi ücret ödeniyor mu ?

  1. “Yeşil pasaportluların tek ödemesi gereken defter bedeli olan 87,5 TL’dir. “

 201. Merhaba,
  Ben üniversite ogrecisiyim fakat bir dönem okulu dondurdum. Ailemden dolayı yeşil pasaport alıyorum. Bu konuda bir sorun yaşar mıyım?

 202. Merhabalar
  Annem ve babam yeşil pasaport alma hakkına sahip memurlar (ama henüz çıkartmadılar). Ben de üniversite öğrencisiyim ve ailemle yaşıyorum. Bu durumda ben yeşil pasaport talep yazımı annemin veya babamın çalıştığı yere mi onaylatmalıyım?

   1. İyi günler, öğretmenim memuriyette derecem 2. Yeşil pasaport alacağım ama herhangi bir yere gitme planım yok. Alıp kenara koymak mantıklı mı? Süresi dolup yenilemek gerekiyor mu sonradan? Eşime ve çocuklarıma alırken nasıl bir prosedür uygulanıyor? Kurumuma sadece kendim için mi dilekçe vermem gerekiyor? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

    1. Merhaba, alıp kenara koyabilirsiniz veya koymayabilirsiniz pasaport en fazla 5 senelik veriliyor. Süresi dolunca yenilemeniz gerekiyor.

  1. Merhaba,.
   Vefat eden devlet memuru eşi icin yesil pasaport çıkarma proseduru nasıldır,

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.