DİMES GO KAYISI ROTASI 🐼 ADAPAZARI – ERENLER – ALİKAHYA FATİH – BALLIKAYALAR

 

DİMES GO kutularının üzerindeki rotaların Evde Yok rehberlerini çıkarmaya devam ediyoruz. Bu sefer Adapazarı’ndan başlayan, Erenler ve Alikahya Fatih’den geçip Ballıkayalar’da biten Kayısı Rotası‘nı keşfettik.

Diğer rotaları öğrenmek isterseniz:

dimes-go-kayisi-map-3🍒  Vişne : Denizli – Serinhisar – Güney – Salda
🐼  Kayısı : (Kayısının emojisi yok!!) : Adapazarı – Erenler – Alikahya Fatih – Ballıkayalar
🍑  Şeftali : Bursa – Susurluk – Balıkesir – Assos
🍹  Karışık : İstanbul – Eskişehir – Frig Vadisi

İşte Adapazarı’ndan başlayan, Erenler ve Alikahya Fatih’ten geçip Ballıkayalar’da biten DİMES GO Kayısı Rotası keşiflerimiz!

Adapazarı’na ilk geldiğimizde merkez yerine Karadeniz sahilinden keşfe başladık. İlk durağımız Kuzey’deki Karasu ilçesine yakın Acarlar Longozu oldu.

Karasu’da Acarlar Longozu

Acarlar Longosu Sakarya’nın Karasu ilçesinde. Akarsuların taşıdığı taş, kil, alüvyon vb malzemeler denize dökülecekleri yerde kendi önlerine set oluşturuyorlar. Bu da o bölgedeki ormana su basmasına sebep oluyor ve böylece longoz ormanı (subasar orman) dediğimiz ekosistem meydana geliyor. Dünya’da longoz ormanlarının sayıs oldukça az. Ülkemizde de Kırklareli İğneada Longozu’ndan sonraki en meşhur longoz ormanımız burası.

acarlar-longozu-3

Acarlar Longozu Suyun içinde yüzen ağaçları, gür bitki örtüsü ve göçmen kuşları ile hoş bir yer ancak hızlıca bitiyor. Neyse ki, Acalar Longozu ve etrafındaki görebileceğiniz yerlerle ilgili size güzel bir program çıkardık. 🌺

 ACARLAR LONGOZU & ETRAFINDA YEŞİL FİRAR

Buradan sonraki keşif noktamız gene Karadeniz Sahilinde fakat Kocaeli sınırları içinde olan Kerpe & Kefken oldu.

 

Kandıra’da Kerpe ve Kefken

kerpe-deniz

Buralar rotamızın biraz dışında kalsa da yine de dahil etmek istedik. Kerpe ve Kefken Kandıra’ya bağlı, birbirine 10km uzaklıkta deniz kıyısındaki iki Karadeniz kasabası. İstanbul’a 2-2,5 saat uzaklıkta olması, mavi bayraklı plajları, dalga sörfü olanakları, kamp alanları, enteresan kaya yapıları Kefken ve Kerpe’ye uğramak için yeter de artar sebepler. Tabi bizce buraların tadı sezon dışında çıkıyor ama deniz keyfi için çok da geç kalmamak lazım. Eylül sonu okulların açıldığı tarihler ideal.

KERPE’DE GEZİLECEK YERLER & KERPE REHBERİ

Kayısı rotamızın başlangıcı olan Adapazarı merkezde ise tabi ki yapılmadan dönülmeyecek en önemli şey Islama Köfte yemek.

 

🐼  Adapazarı’nın Meşhur Islama Köftesi Nerede Yenir?

kofteci-mustafa-adapazari

Islama Köfte Adapazarı’nın en meşhur yemeklerinden. Hatta tarihi 100 yıla dayanıyor. Biz 1912’den beri bu işi yapan aynı zamanda Islama Köfte’nin mucidi olan Köfteci Mustafa’ya gittik. Burası 3 kuşaktır bu işi yapan otantik bir işletme. Köftelerin yanında ekmekler de bir o kadar özel. Hepsi biberli kemik suyuna batırılıp servis ediliyor. İlk çıkış noktası ise savaş zamanı ortaya çıkan yokluk döneminde bayat ekmekleri değerlendirmekmiş.

Tavsiye edeceğimiz tüm mekanları, konumlarını ve diğer detaylarını ISLAMA KÖFTE NEREDE YENİR? yazımızda bulabilirsiniz.

 

🐼 Sapanca Gölü’nde Bisiklet

sapanca-bisiklet-2
Rotamız Sapanca Gölü kenarından geçerek gidiyor. Biz de haliyle Sapanca’yı atlamadık.

Sapanca Gölü’nünde yapılacak bizce en güzel şey bisiklete binmek. Sapanca Belediyesi keyifli bir bisiklet yolu açmış: Uzunkum Bisiklet ve Yürüyüş Yolu. Güzel olmuş, hoş olmuş ama bayağı kısa kalmış. Sadece 3 km devam ediyor. Yürürken bir nebze daha çok sürse de bisikletle göz açıp kapayıncaya kadar geçiveriyor. Neyseki bisiklet yolu bitse de gölün etrafını dolaşan bir yol var. Hayallerdeki gibi hep sahilden gitmiyor, yerleşimlerden de geçiyorsunuz, zaman zaman trafiğe de giriyorsunuz ama keyfili olabileceğini düşünüyoruz.

Sapanca’da bisiklet kiralama. Cafeler, oteller, hatta bakkallar bile şu noktada bisiklet kiralamaya başlamış ama bizce en iyi bisikleti işi bisiklet olandan kiralamak. Belediye bisiklet parkuru ile bir de kiralama yeri açmış hemen parkurun başlangıç noktasında. Eskiden belediye bisikletleri ücretsiz veriyormuş ama artık ücretli olmuş. Bisikletler öyle canavar bisikletler değil ama iş görür. Boy boy ve birkaç çeşit bisiklet var, hatta çocuk koltuklu bisikletler bile var. Belediyenin bisiklet kiraladığı yer sahilin sonuna doğru. Kime sorarsanız gösterir. Parkur da zaten hemen bisiklet kiraladığınız yerin önünden başlıyor. Konum için tıklayın.

Sapanca önerilerimiz burada bitmiyor tabi. Bunun daha atv safarisi, yeme-içmesi, konaklaması var… ☞  SAPANCA REHBERİ yazımızdan tüm tüyolarımızı okuyabilirsiniz.

 

🐼 Gölkay Park’ta Wakeboard – Alikahya Fatih Semti

golkay-park-izmit

 

Son senelerde İzmit’ten gelen en güzel haber Bıçkıdere Göleti’nde wakeboard tesisinin yapılması oldu. Bizce wakeboard yani kablolu su kayağı yapmak için hala Antalya’daki Hipnotics en güzel yer ama Gölkay Park‘ın ulaşım kolaylığı süper pratik. Wakeboard, su kayağı (çift kayak), kneeboard (diz boardu) ve flyboard gibi çeşitli su sporlarının yapılabildiği bir su sporları parkı. 2010 yılından beri faaliyet gösteriyor. Sadece su sporları için de değil alanda kafeteryalar, çardaklar, tribün, oyun parkı vb. gibi yerler de var. Fakat, ne yazık ki biz vardığımızda park, artık Ekim olduğundan hafta içi faaliyetini kapamıştı (Hafta sonları devam ediyor) ve bize kaymak nasip olmadı. Ama sizler için görevli arkadaştan ne, nasıl, ne zaman gibi temel bilgileri aldık: Bu seferlik Gölkay Park’ı sezonda tekrar gelmek üzere yapılacaklar listemize aldık ve yola devam ettik.  Sezon dışı gelmek isterseniz mutlaka gelemeden önce arayıp tesisin açık olup olmadığını sorun.

Adres: Çayırköy Mevkii, 41000 İzmit/Kocaeli Web Sitesi: www.golkaypark.com Tel: 0541 673 40 63 – 0262 332 05 70 Çalışma Saatleri: 09.00 – 20.00 Konum için tıklayın.

 

🐼 Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda Kaya Tırmanışı

ballikayalar-5

 

Nihayet rotamızın son durağı olan Ballıkayalar Tabiat Parkı’na vardık. Burası, bize insanlığın sonunu anlatan filmlerin çekildiği setleri hatırlatan Gebze sanayi bölgesinin arkasında kalmış bir vaha, 1. derece doğal sit alanı. Doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı, kamp veya piknik yapabileceğiniz bir hafta sonu kaçamağı noktası.

Fakat bizce Ballıkayalar’ın olmazsa olmazı kaya tırmanışı. Zaten kaya yapısının elverişliliği sebebiyle ve İstanbul’a da yakın olması sebebiyle ülkemizde kaya tırmanışı için en popüler yerlerden. İnanılmaz efektif bir spor. İnsanı hem bedenen hem zihnen güçlü hissettiriyor. Tüm kaslarınız ve beyniniz, o birkaç saat boyunca sadece önünüzdeki kayaya konsantre sadece ona hizmet ediyor. Kafa boşaltmak için bire bir. Tam benden bu kadar dediğiniz anda bir bakıyorsunuz son bir gayretle daha neler neler çıkıyor. Ballıkayalar, birkaç saatliğine de olsa sizi şehirden, koşuşturmacadan, rutinden alıp hooop apayrı bir boyuta taşıyor.

Ballıkayalar Tabiat Parkı, Gebze, Tavşanlı Köyü sınırında bulunuyor. Konum için tıklayın.
İstanbul Beşiktaş‘a 67 km 1 saat 20dk,
Gebze’ye 10 km 15 dk,
İzmit’e 50 km 45 dk uzaklıkta.

☞ İstanbul ve Kocaeli Evde Yoklar’ına, Gebze’deki bu harika hafta sonu kaçamağının detayları için BALLIKAYALAR TABİAT PARKI REHBER yazımıza göz atmaları tavsiyemiz olur.

 

Videomuzdan Daha İyi Bir Fikir Edinebilirsiniz!

2 Comments

  1. sakarya kaynarca ilçesinde kefken cebeciye yakın karaboğaz diye bir yer var. sahili çok uzun. keşfedilmemiş yerlerden. denize kum tepeciklerini aşarak varıyorsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir