DİMES GO ŞEFTALİ ROTASI 🍑 BURSA – SUSURLUK – BALIKESİR – ASSOS

DİMES GO kutularının üzerindeki rotaların Evde Yok rehberlerini çıkarmaya devam ediyoruz.  Bu sefer, şeftalinin başkenti Bursa’da başlayıp Susurluk ve Balıkesir üzerinden Assos’a varan Şeftali Rotası‘nı keşfettik.

Diğer rotaları öğrenmek isterseniz:

🍒  Vişne : Denizli – Serinhisar – Güney – Salda
🐼  Kayısı : (Kayısının emojisi yok!!) : Adapazarı – Erenler – Alikahya Fatih – Ballıkayalar
🍑  Şeftali : Bursa – Susurluk – Balıkesir – Assos
🍹  Karışık : İstanbul – Eskişehir – Frig Vadisi

İşte Bursa’dan başlayan, Susurluk ve Balıkesir üzerinden geçerek Assos’ta biten DİMES GO Şeftali Rotası keşiflerimiz!

🍑  Bursa’nın Meşhur İskender Kebabı Nerede Yenir?

uludag-kebapcisi-cemal-cemil-usta

Hep beraber bir itiraf edip rahatlayalım mı? Bursa denilince sizin de aklımıza ilk olarak, Osmanlı’nın kurulduğu topraklar oluşu, köklü tarihi, mimari eserleri, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki şehir dokusu falan değil, iskender geliyor. Daha Bursa’ya ayak basar basmaz insanın 5 duyusu birden o cızırdayan tereyağının aromatik kokuları eşliğinde masaya gelen bir porsiyon iskender için yalvarıyor. Peki nerede yemek lazım Bursa’nın imza lezzeti iskenderi? Malum, Bursa’da nereye adımınızı atsanız iskenderci var.

Her zamanki gibi yeni rotaya başlarken, rota üzerinde yapılacaklar, görülecek yerler, ne nerede yenir tavsiyeleri için Evde Yoklar’a danıştık. Bursalı Evde Yoklar’dan aldığımız tüyolar sayesinde buraların en eski, en köklü, en baba işletmelerinde iskenderin tadına bakma fırsatımız oldu.

Aklımızda kalacağına midemizde kalsın dedik ve tavsiye edeceğimiz tüm mekanları, konumlarını ve diğer detayları BURSA’DA İSKENDER NEREDE YENİR? yazımızda ayrıca ele aldık.

🍑 Osmanlı’nın Büyüdüğü Toprakları Keşfedin

bursa-irgandi-koprusunde

İskenderleri bir güzel mideye indirdiyseniz marş marş! Şimdi sizi Osmanlı’nın ikinci başkenti, sultanlar şehri, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Bursa merkezi arşınlamaya alalım. Yemeğin üstüne önce meşhur Kozahan‘da bir kahve, üstüne de karşısındaki kestane şekerciden kestane şekeri çekin. Ardından, içindeki devasa hat sanatı örnekleri ile Bursa’nın simgesi Ulu Cami‘yi, çevresindeki ticaret hayatının kalbi hanlar bölgesini, eski şehir surları ile çevrelenen Bursa’nın en nostaljik mahallesi Tophane‘yi, çarşılı köprü Irgandı Köprüsü‘nü, Yeşil Cami ve Yeşil Türbe‘yi, Emir Sultan Cami ve Külliyesi‘ni, Muradiye Külliyesi’ni zamanınız yettiğince ve olabildiğince yoğun bir programla görmeye bakın.

Bursa Merkez’de yapılacak şeyler ve görülecek yerler önerilerimizi BURSA’DA GEZİLECEK YERLER yazımızda bulabilirsiniz.

cumalikizik-sokaklari

Eğer bu Bursa’ya ilk gelişinizse hepsini bir güne sığdırmaya çalışmayın deriz çünkü Bursa öyle kolay kolay bir güne sığacak bir şehir değil. Onun yerine günün yarısını merkezde geçirip diğer yarısını ise merkeze sadece 20 dakika uzaklıktaki, Cumalıkızık’ta değerlendirmenizi öneririz. Burası Osmanlı’dan kalma bir Kızık Köyü. Türkiye’de tüm otantikliğini olduğu gibi korumuş ender yerleden. Zaten sırf bu özelliği ile bile UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde İnanılmaz beğendik. Fotoğrafçılık, mimarlık ve Osmanlı tarihi meraklılarının çok keyif alacağı bir yer. Bunların hiçbirinin meraklısı değilseniz bile Cumalıkızık kahvaltıları ne yapar ne eder merakınızı cezbeder diye düşünüyoruz. Çünkü burası haftasonları Bursalıların favori kahvaltı mekanı. 10’dan sonra sandalye kapmaca başlıyor. Yaz, kış bu böyle. Yani Bursa merkez rotasına gözlemeli ahududu reçelli köy kahvaltısıyla Cumalıkızık’tan başlayacaklar için diyeceğimiz o ki erken gelin.

Cumalıkızık hakkında daha fazlasını  CUMALIKIZIK KÖYÜ yazımızda anlattık.

🍑 Mudanya ve Trilye’de Rum Kültürünün İzini Sürün

mudanya-ev-onu

Bursa’nın Marmara Denizi kıyısındaki ilçesi Mudanya bir buçuk saatte trafik çilesi olmadan, tek vasıtayla huzura ışınlanabilsin diye adeta İstanbullular altın tepside sunulmuş haftasonu kaçamağı noktası. Mudanya’ya bağlı, insanın ruhuna iyi gelen eski Rum köyü Trilye’ye de Mudanya’dan sadece 20 dakikada gidiliyor. Bir güne rahat rahat ikisi de sığabiliyor. Günün ilk yarısında İstanbul’dan BUDO veya İDO ile Mudanya’ya geliyor, buradaki Girit Mahallesi‘ni gezip Mütareke Evi‘ni ziyaret ediyor üstüne bir de sahildeki restoranlardan birinde barbunun alasını yiyorsunuz.

Günün ikinci yarısında ise Mudanya merkeze 20 dakika uzaklıktaki balıkçı Rum köyü Tirilye’desiniz. Trilye’nin tarihi sokakları turlanası, Rumlardan kalma Taş Mektep, Dündar Evi, Fatih Cami gibi önemli yapıları görülesi, Çamlı Kahve‘de manzaraya karşı bir yorgunluk kahvesi içilesi. Sonrasında ister burada kalıp kaçamağınızı bir sonraki güne taşıyın ister Mudanya’ya geri dönüp son deniz otobüsünü yakalayın. O noktada karar paşa gönlünüze kalmış.

Mudanya hakkında daha fazlasını MUDANYA’DA GEZİLECEK YERLER yazımızda, Tirilye hakkında daha fazlasını da TRİLYE’DE GEZİLECEK YERLER yazımızda bulabilirsiniz.

🍑 Gölyazı’da Ağlayan Çınar’a Uğrayın

aglayan-cinar

Gölyazı, Nilüfer ilçesine bağlı, Uluabat Gölü üzerinde antik çağdan kalma bir yarımadacık. Zamanında Apollon Krallığı başkentiymiş. Şimdi ise haftasonları Bursalıların göl kıyısı kahvaltı keyfi, sandal sefası ve Turna balığı ziyafeti için geldiği mübadele öncesi Rumlar’dan kalma bir balıkçı köyü. Hepsinden öte, Gölyazı’nın alamet-i farikası, bugün tam tamına 743 yaşında olan Ağlayan Çınar’ı. İnanılmaz bir canlı. Gölgesi tek başına bir çay bahçesini gölgede bırakabilecek kadar büyük. Gölyazı’yı karaya bağlayan köprünün hemen başında. Konum için tıklayın.

Gölyazı hakkında daha fazlasını GÖLYAZI REHBERİ – BURSA’NIN HAFTASONU KAÇAMAĞI yazımızdan okumaya devam edebilirsiniz.

🍑 Yol Üzerinde Suuçtu Şelalesi’ni Fotoğraflayın

bursa-suuctu-selalesi

Karadere Nehri’ndeki Su Uçtu Şelalesi, Susurluk yolu üzerindeki en meşhur duraklardan. İsminden de anlayabileceğiniz gibi şelaleden yaklaşık 40 metre yükseklikten uçarcasına düşüyor. Bir fay hattının çökmesi ile oluşmuş. İnsanlar buraya pikniğe, doğa yürüyüşüne ve kampa geliyor. Biz sadece fotoğraflamak için uğradık. Bu da keşke siyah giymeseymişiz dediğimiz fotoğraflardan oldu. Konum için tıklayın.

🍑 Susurluk’ta Tost Molası Verin

susurluk-tostu
Artık Bursa sınırlarından çıkmış bulunuyorsunuz. Susurluk, direksiyonu Ege kıyılarına doğru kıran herkesin yolunun mutlaka gidişte veya dönüşte düştüğü klasik mola yeri. E haliyle Bursa’dan Assos’a doğru giderken Susurluk’ta bir tost molası vermezsek olmaz. Meğerse yıllardır Susurluk tostu diye yediğimiz tostlar gerçek Susurluk tostunun yanından köşesinden geçmiyormuş. Ekmeğinin kalınlığından tutun, peynirinin cinsine, sucuğundan üzerindeki salçalı sosa kadar işin inceliklerini Susurluk tostunun en iyi adresinde öğrendik.

Tüm ağız sulandıran detaylarıyla EN İYİ SUSURLUK TOSTU NEREDE YENİR? yazımızda ele aldık.

 

🍑 Ülkenin En Aşmış Köyü Adatepe

adatepe-koyu-manzara
Assos’a 30 kilometre 45 dakika kadar bi mesafe kala, hem görüntüsü, hem de vizyonu ile ülkemizin gördüğümüz en güzel köyü Adatepe var. Rum ve Türk kültürü ile harmanlanmış, Kaz Dağları’nın eteklerinde mitoloji ile iç içe geçmiş bir atmosferi var. Zeus Altarı’nın manzarası ve sahil kesimi Küçükkuyu’daki Zeytinyağı Müzesi kesinlikle görülmeye değer.

Adatepe hakkında daha fazlasını merak edenleri ADATEPE REHBERİ yazımıza alalım.

🍑 Aristo’nun Köyü Assos (Behramkale)

assos-antik-kent

Her güzel şeyin bir sonu var… Dimes Go Şeftali rotasının en son durağı olan Assos’a geldik. Türkiye’nin en keyifli gün batımı listemizi çıkarsak Assos net en üst sıralara oynar…Tüm koya hakim, kartal yuvası gibi bir tepeden, 2500 yıllık tapınağın içinde, elini uzatsan değecekmişsin gibi duran Midilli’ye karşı güneşi yollamak bize hep müthiş bir sonsuzluk duygusu hissettirir. Aynı zamanda bizce ülkemizin en güzel kafa dinleme yerlerinden. Az ama öz işletme var Assos’ta. Öyle kopmak isteyen buralara sığmaz, gider. 

Kafayı boşaltmak ya da romantik takılmak isteyenler için bu bölgeyi ASSOS REHBERİ yazımızda detaylıca anlattık.

6 Comments

  1. Bu yaz sizi Avşa Adası’na ada bekliyoruz. Erdek’ten Avşa’ya feribotlarla geçiliyor 🙂

  2. Yazılarınız o kadar ayrıntılı ve güzel ki Tavsiyelerinize uyup da pişman olduğum hiç olmadı. Çok teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir