Aslında harcı, bildiğimiz köfte gibi üç temel malzemeden oluşuyor: Kıyma, ekmek içi ve karabiber. Sonra köfteler kömür ateşinde bir güzel pişiriliyor. Cız bız.. Bu kritik işte: Elektirikli ızgaraları tercih etmemek lazım şöyle hakkıyla bir ıslama köfte yemek için. Gelelim ıslama köftenin farkına: Yanında servis edilen ekmeği. Biberli kemik suyuna batırılan! ekmekler ızgaradan geçirilip köftelerin üzerine kapatılıyor. 

Peki nerede yemek lazım bu hain köfteyi? Malum, Sakarya’da birçok ıslama köfteci var. Biz tavsiye üzerine buraların en eski, en riayet edilen ıslama köftecisi olan Köfteci Mustafa’ya gittik. Bulunduğunuz yere göre en pratik yeri seçmeniz için diğer önerilen adresleri de aşağıda yazdık.

Islama köfte üzeri kabak tatlısı buralarda adetmiş. Yapacaksak tam olsun diyenlere duyurulur. 😉

adapazari-islama-kofte-harita
Haritayı GoogleMaps‘de açmak için tıklayın.
 

Meşhur Köfteci Mustafa

Ekşi Sözlük’ten aldığımız tüyolara göre Adapazarı’nda ıslama köftenin en gelenekseli ve en kralı Köfteci Mustafa’da yenirmiş. Çünkü hem Mustafa Usta ıslama köftenin asıl yaratıcısı ve hem de burası 1912’den beri 3 kuşaktır, ıslama köfte tarifine ve nostaljik atmosferine sadık bir işletme. Salaş, küçük ama sevimli bir yer. Tabi hem ıslama köftenin ortaya çıktığı hem de 20-30 kişi kapasiteli bir yer olduğundan günün her saati kalabalık oluyor.

 

kofteci-mustafa

Boşnak göçmeni bir aileden gelen Köfteci Mustafa’nın 1912 yılında Yenicamii’deki köfteci dükkanında, Balkan Savaşı ve ardından 1. Dünya Savaşı’nın memlekete getirdiği sıkıntılı günlerde, bayat ekmekleri değerlendirmek için bulduğu çözüm onu Sakarya kültürüne altın harflerle geçirmiş. Yani aslında ıslama köfte, yokluk günlerinin getirdiği bir lezzet mirası. Kendisi 1957’de vefat etmiş olsa da hem torunları hem de diğer birçok işletme bu geleneği devam ettiriyor. Biz köfteci Mustafa’da yedik ama Sakaryalı Evde Yoklar’ın önerisi diğer ıslama köfte mekanlarını da aşağıda veriyoruz.

Adres: Yenicami Mah. Sakarya Cad. No:42 Adapazarı
Çalışma Saatleri: 07.00 – 21.00 
Tel: 90 264 277 9893 Fiyat: 1 Porsiyon 14 TL (2016)
Konum için tıklayın.

 

 

Köfteci İsmail

Burası da Sakaryalı Evde Yoklar’dan gelen ikinci popüler ıslama köfte mekanı önerisi. 1928’den beri süregelen bir aile işletmesi. Ama biraz işi büyütüp markayı 4 şubeye çıkarmışlar. Otantiklik arayanları diğer adresleri, daha modern, daha zincir mantığında yerleri sevenler de burayı tercih edebilirler.

Adres: Çark Cad. Nişkoz Parselleri 54100 Adapazarı
Web Sitesi: kofteciismail.com.tr 
Çalışma Saatleri: 11.00 – 22.00 Fiyat: 1 Porsiyon 13 TL
Tel: 90 264 274 3340 
Konum için tıklayın.

 

 

Hakiki Rumeli Köftecisi

Rumeli köftecisi henüz Mustafa ve İsmail gibi üçüncü kuşağa geçmiş değil ama 1957’den beri diğer ikisiyle yarışır bir üne kavuşmuş bir yer. Hatta kimi Sakaryalılar diğer ikisine karşı burayı tercih ediyor. 2 şubesi var.

Adres: Atatürk Bulvarı No:2, Cumhuriyet Mahallesi, 54100 Adapazarı
Tel: 0264 277 49 12 Fiyat: Tek kişilik menü 24TL (2016)
Konum için tıklayın

Muhtemelen bu yukarıdaki 3 mekan da sizi pişman etmeyecektir. Sizinde önerileriniz, değerlendirmeleriniz var ise yorumlara bekliyoruz. 

 

HAZIR ADAPAZARI’NA GELMİŞKEN BURALARI DA GEZİN

Islama Köfteler de yendiyse, enerjileri de depoladıysak, şimdi gezilecek yerle başlayacalım. Zaten Adapazarı Sakarya’nın merkezi olduğundan buradan çevredeki görülecek yerlere gitmeniz gayet kolay olacaktır.

Bizim önereceğimiz iki opsiyon var: Merkezden Kuzeye yani Sakarya’nın Karadeniz kıyılarına denk gelen taraflarına doğru geçmek veya Güneye Sapanca Gölü civarına inmek. Güneyde sizi Sapanca ve Sakarya Yaylaları, biraz Kocaeli’ne kayarsanız da Kocaeli Yaylaları ve Kartepe, Maşukiye; Kuzeyde ise Karasu Acarlar Longozu ve Maden Deresi, biraz Kocaeli’ne doğru da Kerpe ve Kefken kasabaları bekliyor. 

 

👉  ACARLAR LONGOZU – SAKARYA LONGOZ ORMANLARI

👉  KERPE’DE GEZİLECEK YERLER

👉  KEFKEN ETRAFINDA GEZİLECEK YERLER 

👉  SAPANCA’DA GEZİLECEK YERLER

 

5 YORUM

 1. Musa

  Islama köfte nerde yenir diye tavsiyede bulunmuşsunuz ilginizden dolayı teşekkür ederim Yanliz Mekan olarak Köftecihacibekir Atlamişsniz Bilginiz olsun Adamlarin 3K sı var Kuru fasulye islam köfte ve finali kabak tatlisi ile bitiriyorsunuz bilgi amacli tavsiyemdir

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Her ekleme çok kıymetli bir bilgi bu sayfayı okuyan herkes için. Çok teşekkürler katkın için

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This