ANTİK HAVUZ – KLEOPATRA HAVUZU, PAMUKKALE / DENİZLİ

Daha keşfedeceğimiz çok yer var elbet, ama bize dünyanın en sıra dışı yüzme deneyimlerinden birisini yaşadık gibi geliyor. 😀 Dünyada 23 yüzyıllık tarihin içinde yüzülebilen başka kaç yer vardır acaba? (varsa da bu devirde içinde yüzmek yasaklanmış ve artık sularında ıslanan tek şey dilek paralarıdır herhalde? 😛 )

Burası milattan önce 2. yüzyıldan kalan Hierapolis kentindeki Antik Havuz, nam-ı diğer Kleopatra HavuzuUNESCO koruması altında, Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki sit alanı Hierapolis Antik Kenti içinde, Pamukkale Travertenleri’nin hemen yukarısındaki alanda yer alıyor. Bu kadar kıymetli bir mirası, bu kadar özel bir şekilde deneyimlemek bizce müthiş bir tecrübe. Bu arada, ölmeden önce yapılacak şeyler listemizden böylece bunu da silmiş olduk!

😀

Hierapolis Antik Havuz’un Oluşumu

M.S 7. Yüzyılda bir deprem şehrin ortasında bir çukur açmış, şehrin güzelim sütunlarını tutmuş içine savurmuş, özgür kalan termal sular da içini doldurunca bu Antik Havuz oluşmuş. Hikayesi bile vay dedirtti bize. Roma İmparatorluğu Dönemi’nde bile Hierapolis ve çevresi tam bir sağlık merkezi / spa gibi olduğundan, Antik Havuz’un suyunun bazı cilt ve dolaşım sorunlarına iyi geldiği ta o dönemden beri yaygın bir kanı. Bu nedenle, böylesine doğal, şifalı ve aynı zamanda estetik bir havuzun popüler olmaması gibi bir durum söz konusu değil. Ama ne popülerlik! Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın bile bu havuzun methini duyup geldiği iddia ediliyor. Havuzu termal sular beslediği için yaz kış sıcaklığı tam da optimal vücut sıcaklığı olan 36 derece. Yani havuzun kışınki keyfini de artık siz düşünün!

Hierapolis-antik-havuz-2

Hierapolis Antik Havuz’a Ulaşım ve Tüyolar

Hierapolis Antik Havuz’a Ulaşım

Özel aracınızla Denizli Merkez’den D585 yolundan kuzeye, Pamukkale istikametine doğru gidiyorsunuz. Toplu taşıma Buraya ulaşmak için ister Denizli otogardan Pamukkale minibüslerine binebilirsiniz.

antik-havuz

Hierapolis Antik Havuz Ziyaret Gün ve Saatleri

Ören yeri ve havuz haftanın her günü açık. Normalde Hierapolis Antik Kenti, Pamukkale Travertenleri ve Antik Havuz yaz kış 8.00’de açılıp, Nisan -Ekim arası 21.00’de, Kasım – Mart arası 17.00’de kapanıyor. Ama bu dönem geçici bir çalışma saati uygulamasına geçilmiş: 1 Haziran 2016 – 18 Eylül 2016 Güney Kapı 06.00 – 21 .00, Kuzey Kapı ve yaya yolu 08.00 – 21.00, Antik Havuz ve diğer ticari işletmeler 08.00 – 20.30 19 Eylül 2016 – 29 Ekim 2016 Güney Kapı 06.00 – 20.00, Kuzey Kapı ve yaya yolu 08.00 – 19.30, Antik Havuz ve diğer ticari işletmeler 08.00 – 19.30 30 Ekim 2016 – 28 Şubat 2017 Güney Kapı 06.30 – 18.30, Kuzey Kapı ve yaya yolu 08.00 – 17.00, Antik Havuz ve diğer ticari işletmeler 08.00 – 17.00

Gününüzü Böyle Planlayın

Gelmişken Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti’ni kapsayan tüm ören alanınızı gezmelisiniz. Hepsi ayrı güzel ve özel. Zaten giriş ücreti hepsini birden kapsıyor. Bunun için 4-5 saat ayırmanız gerekir. Travertenleri sona saklayın, çünkü gün batımında renkler harika oluyor ve travertenlerden güneşi uğurlamak çok keyifli. Önce Hierapolis Antik Kentini gezersiniz. Bu ne kadar ilgili ve zor yorulduğunuza göre minimum 1, maksimum 2 saat alır. Sonra Antik Havuz’da giyin soyun, yüz derken 1 – 1,5 saat harcarsınız. Ordan da travertenlerde güneşi batırırsınız. Bu programı uygulayacaksanız güney kapısından alana giriş yapın.

Yanınıza Alın

– Plastik torba, çünkü ayakkabılarınızı çıkartıp yanınıza almanız gerekecek.
– Havuza girmek için havlu. Islak mayolar için poşet.
– Burası çok özel bir yer olmakla beraber, buradaki tarihi dokuya daha uygun bir çevre düzenlemesi yapılsaymış iyi olurmuş. Havuz ne kadar güzel bir deneyim olsa da havuz kenarındaki tesis, yemekleri ve fiyatları için aynı şeyi söylemek zor. Menüde hamburger, döner, ton balıklı salata gibi şeyler var. Ancak yemekler vasat ve pahalı. Suyunuzu, yemeğinizi alıp da gelmenizi öneririz.
– Müzekartınız, yoksa çıkartmak için kimliğiniz.

pamukkale-travertenler

Hierapolis Antik Havuz’a Gelmişken Bunları Kaçırmayın

▸ Tavsiyelerimizi buraya ekleyelim derken kendimizi süper bir rehber yazarken bulduk. 😀 Pamukkale Travertenleri yazımızıda tüm tüyolarımızı ve malesef Pamukkale esnafına dair uyarılarımızı anlattık.

▸ Denizli’de başka ne var dediğiniz noktada Denizli’de 1 ila 3 günü olanlar için: Denizli Rehberi Denizli’de 3’ten fazla günü olanlar için: Denizli’de Gezilecek Yerler

Hierapolis Antik Havuz Nerede?

pamukkale-harita

Antik Havuz, Denizli’nin Pamukkale İlçesi’nde, Pamukkale Travertenleri’nin hemen bitişiğindeki alanda yer alan Hierapolis Antik Kenti ören alanı içinde bulunuyor. Burası, Denizli merkezden 18 km uzaklıkta. Buraya gelmek için D585 yolundan kuzeye doğru gidiyorsunuz. Zaten yol boyunca Pamukkale/ Hierapolis yönlendirmeleri var. Konum için tıklayın.

25 Comments

 1. Hafta sonu için cuma günü gittik. Kuzey kapısından giriş yaptık 2 km yürüyüş ( lahitler ve antik kentin muhteşem kalıntılarını gezerek ) yaklaşık 1 saat sürdü. Nefis bir yaya yolu yapmışlar, biberiye, gül , lavanta çiçekleri ve kuş cıvıltılarıyla antik havuza ulaştık. Müze kart la giriş 65 tl ye düşüyor. Havuzda kalma süresi 2 saat ki gayet yeterli bir süre. Özel eşyalarınız için endişeye gerek yok, dolap kiralanabiliyor , anahtarı bileğinize lastikle takıp rahatça yüzebilirsiniz. Dolap için verdiğiniz ücreti anahtarı geri verdiğinizde iade alıyorsunuz. İçme suyumuzu ve birkaç parça gıdamızı yanımızda getirdiğimiz için gıda fiyatları konusunda bir şey diyemiyorum. ( sitedeki tavsiye üzerine yanımıza almıştık. Teşekkürler :))
  Havuzdan sonra duş da alınabiliyor yaz günü ( hava 27-30 derece civarıydı ) olmasına rağmen kabin koridorlarında ısıtma vardı sanırım havuzun ısısından sonra duş ve dışarısı serin gelebilir diye konmuş , iyi de olmuş çünkü yaşça ileri olanlar ve çocuklar için daha sağlıklı olabilir. Dönmeden önce travertenlerde yürüdük, zaten havuzla çok yakın. Kaygan kısımlar var tabi ama tertemiz , biraz daha aşağıda suya tamamen girilebilen havuz kısımları da mevcut. Aracı kuzey kapısında park ettiğimiz için geri yürüdük ki bu yürüyüş de ayrıca zevkliydi. Bu kez seyir teraslarında soluklanarak, ovanın nefis manzarasına doyarak yürüdük. Ovaya yağmur yağıyordu, bulunduğumuz yer güneşliydi yani doyumsuz bir gezi oldu. Bu gezi için yönlendirme yapan bizevdeyokuz.com site sahiplerine sonsuz teşekkürler.

  1. Merhaba, biz teşekkür ederiz güzel yorumunuz için gezinizin keyifli geçmesine çok sevindik :)))

 2. Pamukkale antik havuzun bulunduğu yer içersinde 1980 li yıllarda konaklamada vardı şimdi varmı?

  1. Merhaba o tarz işletmeler kaldırıldı çünkü betonlaşma travertenlerin beyaz dokusuna zarar veriyordu hepsi yıkıldı temizlendi.

 3. 7 Eylül 2021de Kleopatra havuzunda yüzdük. Ücret 100 TL. 60 liralık müzekart sahibi olanlara %50 indirim vardı ve kişi başı 50 TL ye girip yüzdük. Yüzerken suya telefon ile girmek yasak. Su geçirmez kılıf almıştık yanımıza resim çekemedik. Bu arada havuz kısmına girip yüzenleri izleyebilir, gezebilirsiniz. Fakat havuzun içine girmek ücretli. Birde 10 TL eşya dolabı için depozito veriliyor. Yüzerken kıyafetleri koyup, çıkarken de emanet dolabının anahtarını görevliye teslim ederek 10 TL depozitonuzu geri alıyorsunuz

 4. Bu gune kadar gezdigim en guzel tatil yeriydi travertenler antik kent muthiz yerler gorulmeye deger tarihi sevenler icin essiz sadece biraz pahali yerler

 5. Geçen hafta gittik giriş öğrenci ve öğretmenlere ücretsiz. Diğer kişilere 50 lira idi. müze kart alamadık, gişede sorun varmış. antik havuza kadar gitmedik bebek durmayınca. Yürümek istemeyenler için ücretli minibüs var park ücreti vermediK diye hatırlıyorum

 6. 30eylül 2018 günü Pamukkale kuzey kapısı otoparkına 5 tl karşılığında arabamızı park ettik ve otostopla travertenlere ücret karşılığı girdik güzel geçen ziyaretimizde hayal kırıklığı antik havuza girişte yaşandı havuzun olduğu bölüme giriş ücretsiz ancak havuzda yüzmek isterseniz 50 tl ödemek zorundasınız eğer oturup bir şeyler atıştırmak isterseniz ki bizler gibi ilk kez gelip tecrübesizlikten yanınıza bir şeyler almadıysanız mecbur alternatifsiz tek işletmeden satın alarak enayi yerine konmak durumundasınız mesela haşlanmış tek mısır 12 tl milk shake 20 tl sadece 3 top külahta dondurma 19 tl baskılı thsırt 69 tl plaj çantası 119 tl marketlerde 3,5 tl olan küçük boy cips 15 tl anlayacağınız gel geç zihniyetiyle işletici bu firmaya ne kadar kızsamda asıl
  böyle yegane bir yerin işletmesini kontrol etmeyen tekelci durumdaki firmayı kontrol etmeyen ve başka işletmelerinde veya belediyenin alanda yer almasına izin vermeyen rekabete yol açmayan zihniyeti kınıyorum

  1. hafta sonu bu havuza girdik.Pisliğinden bakılmayacak düzeyde idi.personel ve yetkililere duyrulur.Yosun vs.bahane.turizm için çok büyük hata.pırıl pırıl olmalı.

   1. Bende bu kadar kazıklanmaya açık bir yer görmedim buna izin veren zihniyete yazıklar olsun gidecek olanlara tavsiyem su dahil atıştırmak istediğiniz her şeyi yanınıza almayı unutmayınız

 7. Dün ve bugün denizlideyiz..airnb den 1 günlük rezervemiz iptal olunca dsi misafirhanesinde kaldık mükemmel ötesi..denizliye gelenler başka yer aramasın..temiz pak herşey yeni güleryüzlü personel..hersey cok iyiydi..

 8. Merhaba, subat ayında gitmek için uygun bir yer midir? Ozellikle çocuklarla? Her nekadar su sicak olsa da disarisinin sicakligi düşük olacağından havuza girme şansı bulabilir miyiz dersiniz?

 9. Bugun gittik yol ustu otopark dıye bısey yok belediye anlasmıs ve kiralamış 5tl tum gun. Havuzda yonetıcı dıye bısey yok kim ne tutturup bastıra bilirse kendi foto uçları 15 TL ye cekıyor. Pamukkale gırısınden kısı bası 35 TL 18 yas altı ucretsız. İş Bankası maxıum karta ucretsız miş. Dedikleri gıbı guney kapısından girin ve dolmuşlar ı kullanın. Bız bilmiyorduk yurumekten öldük hoş traverten lerı gorduk. Muze kısı bası 5tl berbat halde dısarda gorduklerınız ıcerde merak edilecek bir durum yok. Ama havuzzz kesinlikle gıdılmelı. Lakin kucuk sise şu bile 3 TL. Asagı da 1 tedarikli olun. Havuzdan ancak 5dk cıkıp girebilirsiniz bu sacma liga bugun 8kısı gerekli tepkiyi verdık karısamadılar. Sadece o havuz ıcın yeniden giderim bunca rezilliğe sacma işleve karsin. Keske burayı daha once okusaydım..

 10. Merhaba, sizin rehberliğiniz yardımıyla gezmek çok daha kolay ve keyifli oluyor. Sanki bizim için önden biri gidip gitmen ve gitmemen gereken herşeyi anlatıyor gibi.
  Bugün şu Kleopatra havuzuyla ilgili problem yaşadım fakat. Su geçirmez telefonumla havuza sokmadılar. Aksiyon kamera dedim ona da olmaz dendi. Eşim ve kızlarım yanımdaydı tartışmayı fazla uzatmadım ama canımızı sıktılar. Ben de turizm bakanlığına şikayet ettim. Bakalım sonuç çıkacak mı…

 11. Merhaba, yazı diliniz ve anlatımınız çok güzel hemen gidesim geldi. Tebrik ederim. İçten ve samimi bir yazı olmuş. Yorum yazmadan geçemedim. İyi günler dilerim

 12. Yazdıklarınızı aynen yaşadım. Gopro hero 5 im var. Bir türlü bu suyun altını ve üstünü aynı karede çekemiyorum. Fly çıkıyor. Yada ikisinden biri çıkıyor. Hangi makine bu. 🙂

 13. merhaba, istanbuldan fethiyeye giderken direk gitmek yerine 3-4 saatlik bir pamukkale gezisi yapalım istiyorum. vakit kısıtlılığı ve bebeğimiz olması sebebiyle havuz bizim için imkansız görünüyor. bu sebeple sadece travertenler ve hierapolis antik kenti gezelim istiyoruz. bu iki yer için otopark ve kişi giriş ücreti var mı ve nedir. havuza gezmek ve fotoğraflamak ücretsiz demişsiniz girmezseniz. ama diğer yerler için bilgi verirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler

   1. Merhaba..Otopark konusunda sıkıntı yaşamamıştım, girişin ordaki cadde üzerinde ücretsiz yer bulunabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir