FİNLANDİYA’DA KUZEY IŞIKLARINI İZLEMEK İÇİN EN İYİ CAM IGLU OTELLERİ

Cam iglu ve aurora kabinleri, hiç tartışmasız, Finlandiya’daki en özel, en keyifli konaklama deneyimleri. Issız bir ormanın ortasında bir cam kürede uyuma fikri bile insanı heyecanlandıran bir şey. Üzerine bir de yatağından kuzey ışıklarını izleme şansı gelince tam bir fantaziye dönüşüyor. 😀

Cam iglo’dan Kuzey Işıklarını İzlemek – Cam iglo ve aurora kabinleri aynı zamanda kuzey ışıklarını izlemenin en konforlu yolu. Işıkların iyi göründüğü yer ve dönemlerde geceleri hava -25/-35 derecelere kadar düşebiliyor. Haliyle izlemek için dışarıda dikilirken çok zorlanabiliyorsunuz. İzlerken hareket de edilmediğinden soğuk ısırıyor da ısırıyor. Çoğu zaman kendinizi ışıkları izlemek ve donan el ve ayaklarınızı ısıtmak arasında ikilemde buluyorsunuz. Genelde de insanlar 2 saate topu atıyor. Dolayısı ile sıcacık bir cam iglunun içinden, yumuşacık yatağının rahatından kuzey ışıklarını izlemenin keyfi hiçbir şeyde yok.

Finlandiya’da yaklaşık 30 tane cam iglu oteli bulunuyor ve artan talep doğrultusunda, sayıları her geçen gün artmaya devam ediyor. Kimileri oldukça dudak uçurtan fiyatlara ve ultra lüks olanaklara sahipken, kimileri ise daha mütevazi seçenekler. Beklentilerinize, konfor ihtiyacınıza ve bütçenize göre fiyatlar değişiyor. Hepsinden aşağıda bahsedeceğiz. Ama cam iglu tutarken dikkat etmeniz gerekenler:

Önemli Tüyolar

Bütçe

Uzun araştırmalardan sonra kuzey ışıklarını turu yapmak ve cam igloda kalmak için en mantlıklı yerin Finlandiya Laponyası olduğunu gördük. Hem İsveç, Norveç gibi yerlere kıyasla önemli fiyat avantajı sağlıyor, hem de ışıkları görebilmek için çok iyi noktaları var.

Kuzey Işıklarını Görme İhtimali Daha Yüksek Bölgelerdeki Otelleri Tercih Edin

Cam igluları tutmaktaki en ama en büyük motivasyon elbette içinden kuzey ışıklarını izleyebilmek. Ama malesef ışıklar her gün çıkmıyor ve her yerden aynı şekilde görünmüyorlar. Dolayısı ile aslında zar atıyorsunuz. Tutma ihtimali daha yüksek bi zar atmaya çalışmak lazım.

Finlandiya’daki igloolar ve aurora kabinler, Rovaniemi, Saariselka, Levi, Inari bölgelerinde kümelenmiş durumda. Ama bazı yerlerde kuzey ışıklarını görme ihtimali daha düşük. Pahalı da bir konaklama olduğundan, bizim önerimiz böyle bir yatırımı kuzey ışıklarını görme ihtimalinin daha yüksek olduğu bölgelerden yaparak şansınızı arttırmanız. Finlandiya’da Saariselka yerleşimin kuzeyindeki yerlere odaklanmanızı öneririz. Özellikle de Inari Gölü’nün etrafındaki yerler doğa olarak da, kuzey ışıklarını görme ihtimali olarak iyi yerler. Ama unutmayın ki bu yine şans işi, çıkacağının garantisi yok.

Rovaniemi etrafında çok cam iglo ve aurora kabini seçeneği bulunuyor ama malesef Rovaniemi daha düşük ihtimalli bir yer. Bu sebeple sadece kuzeye çıkamıyorsanız Rovaniemi’yi düşünün deriz.

Kuzey ışıklarını görme ihtimalini maksimize etmek için çok değerli bilgiler barındıran Kuzey Işıkları Rehberi‘mizi de okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Nasıl Bir Rotada Gezmeli?

– Henüz okumadıysanız gezinizi planlamaya ilk bu yazıdan başlayın: Finlandiya’da Kuzey Işıkları Turu.

– Bir de sakıııııın Laponya’da Yapılması Gereken 17 Şey yazımızı okumadan planlarınızı sabitlemeyin. Yoksa kaçırdığınız şeylere yanarsınız, benden söylemesi. 🙂

Cam Iglolar x Aurora Kabinleri x Aurora Kota Farkı

Nellim’deki Wilderness Hotel’deki aurora bubble’ımızdan bakarken

Kalacak yer ararken kafa karıştıran bir konu da hava uçuşan isimler:

Aurora Kabin = Iglu Kabin = Aurora Kota = Aurora Bubble: Bunların hepsi aşağı yukarı aynı şey demek. Ahşap bir kabinin ön tarafına kış bahçesi gibi camdan bir bölüm ekleniyor. Yatak orada bulunuyor. Bu cam kısmın kubbe, kutu vs.. şekilde olmasına göre ismi değişiyor. Önemli olan nokta odanın yarısının cam, yarısının ahşap kulübe olması.

Cam iglo: Aralarında farklı olanlar cam iglular. İşte bunlar camdan bir küre gibi olanlar. Fanusun içinde gibisiniz. Bunlardan çok fazla yok, yarım-yarım olanlar daha yaygın olarak bulunuyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Biz Evde Yokuz (@bizevdeyokuz)’in paylaştığı bir gönderi

Konaklamak İçin İdeal Zaman

Kuzey Işıkları ise Eylül’den Nisan’a kadar görülebiliyor. Özellikle de Mart ve Eylül aylarına denk gelen ekinoks dönemlerinin kuzey ışıklarının en yoğun görüldüğü dönem olduğu söyleniyor.

Konaklama Ücretleri

Iglolarda kalmanın bedeli, gecelik 100 Euro’nun altına nadiren iniyor. O da kuzey ışıkları sezon dışında. Sezonda ise lüks olanlarının, 700 Euro’ya kadar çıktığı oluyor. Daha stadart iglular yüksek sezonda gecelik 250-400 Euro kadar tutuyor. Elbette fiyatlar sadece sezona göre değil, iglunuzun lükslüğüne, mevkisine ve tesisin popülerliğine göre de oynuyor. Ayrıca, son dakika fırsatlarını ve indirimlerini de yakalayabilirsiniz.

Bununla birlikte, yılbaşı, Noel gibi yılın talep gören dönemlerinde ise fiyatlar her zamankinin iki katı kadar pahalı olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Buğu ve buzlanma görüşü bozmuyor mu?

Tüm igloolar elektrikli ısıtma ile ısınıyor ve görüş açıları kapanmasın diye anti-friz uygulanıyor. Böylece buğu veya buzdan kuzey ışıklarını görememek diye bir durum olmuyor.

Kar yağınca üstü örtülmüyor mu?

Örtülüyor. Otel personelinden temizlemesini isteyebiliyorsunuz ama tüm odalar aynı talebi yaptığı için iş başa düşüyor. Fırça ve merdivenle (her odanın önünde bulunuyor) kendiniz girişiyorsunuz. Zaten gece 10’dan sonra çoğu otel reseptiyonu da kapatıyor. Arasınızda kimseyi bulamazsınız.

E peki o zaman herşeyimiz meydanda mı? Mahremiyet?

– Odanın camının önünden birisinin geçerken içeriyi görmesi durumu yok, çünkü ön tarafına yol açılmıyor. Her yer diz boyu kar. Elbette birisi ön tarafa geçmeyi kafaya koysa kolcayca dikizleyebilir ama epey azimli olması lazım. Demek istediğim geçerken yanlışlıkla görme durumundan çok çekinmeyin.

– Genelde iglolar zaten kuş uçmaz, kervan geçmez, bir ormanın içinde bir yerde oluyor. Gelen herkes otel misafiri. Öyle sizi dikizleme azmi ile yanan birisi olma ihtimali düşük.

– Odaları da direkt birbirinin içine bakmayacak şekilde diziyorlar ama tabi ki öbür odayı görmek için uğraşırsan kısmen görüyorsun.

– Yani bence pek takılacak bi konu yok. Ama perdeleri kapaman oturmayan türdenseniz, göz hizasına kadar ahşap, üzeri ve tavanı cam olan kabinleri tercih edebilirsiniz. Zaten biz de bakınca neyin ne olduğunu görebileceğiniz şekilde fotoğraflar seçtik.

Isınıyor mu?

Biz hiç sıkıntı yaşamadık ama bizimki ufak bir aurora bubble’dı. Her yeri cam olanlar (cam iglolar) ve büyük kabinler daha zor ısınıyor olabilir. Tuvaletten koridoruna tüm petekleri tek tek gezerek, hepsini açtığınıza emin olun.

Lüks kabin ya da iglolardan tutmadıkça genellikle 18-23 metrekare kadar ve 2 kişilik oluyorlar. O nedenle geniş geniş yayılmalık bir alan beklemeyin. Biz valizimizi bile nereye açacağımızı şaşırdık.

Tuvalet / Banyo?

İçinde genellikle tuvalet oluyor ama banyo sauna gibi olanaklar ortak paylaşımlı bir şekilde ayrı bir bölümde oluyor. Kakslauttanen gibi lüks tesislerde, duşu tuvaleti mutfağı içinde, dört kişiye kadar kapasiteli lüks iglular da bulmak mümkün.

Hepsinde olmasa da bazılarında su ısıtıcısı, kahve makinası, mini buzdolabı gibi araç gereçlerin sığabileceği kadar küçük bir mutfak alanı da oluyor. Dediğimiz gibi, her şey tamamen beklentilerinize, konfor ihtiyacınıza ve bütçenize kalmış.

Hangi Otel Nerede?

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntülebilirsiniz.

 1. Wilderness Hotel Nellim
 2. Wilderness Hotel Inari
 3. Aurora Village
 4. Kakslauttanen Arctic Resort
 5. Northern Lights Village
 6. Wilderness Hotel Muotka
 7. Star Arctic Hotel
 8. Arctic TreeHouse Hotel
 9. Santa’s Igloos Arctic Circle
 10. Arctic Snow Hotel
 11. Snowman Glass World Resort
 12. Apukka Resort – Aurora Centre
 13. Golden Crown Iglu
 14. Northern Lights Ranch
 15. Northern Lights Huts
 16. Pyhän Asteli Resort
 17. Pyhä Igloos
 18. Seaside Glass Villas
 19. Arctic Fox Igloos
 20. Lisakki Village Camping
 21. Aurora Dome & Glamping
 22. Kalle’s Inn Glass Houses

Inari’deki Iglu Oteller ve Aurora Kabinler

Wilderness Hotel & Igloos Nellim

Fotoğraf Kaynak: www.booking.com
Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Lapland bölgesinin daha kuzeyinde kalan İnari’ye bağlı Nellim de Kuzey Işıklarını görmek için en ideal bölgelerden. Wilderness Hotel & Igloos Nellim de Inari Gölü’ne bakan harika manzaralı bir aurora bubble deneyimi vadeden otellerden. Ivalo Havalimanı’na 51 kilometre, Tsarmitunturi Doğal Yaşam Alanı’na 47 kilometre mesafede yer alıyor. Detaylı bilgi & rezervasyon. Haritada 1 numara.

Konaklama Seçenekleri

Burada 5 tane konaklama seçeneğiniz var. Klasik otel odaları, suitler, rustik kota bungalowlar, göl kenarı kabinleri ve aurora bubble’lar. Aurora bubble’lar 2 kişilik ve sadece tuvalet var. Ortak sauna ve duşlar ana binada bulunuyor. Bazılarında göl manzarası da var. Aurora bubble’lar sadece tek gece için kiralanabiliyor. Diğer konaklama seçeneklerinde ise tüm odalarda, duşlu özel banyo var. Wifi var. Bazılarında mini mutfak ve sauna da var.

Fiyatlar

Fiyatlar sezonda 250 Euro’ya kadar çıkıyor ama sezon dışında giderseniz 100 Euro altına bile konaklama seçeneği bulabiliyorsunuz.

Hizmetler

Otelin restoranında geleneksel Fin mutfağı ve Sami spesiyallerini bulabiliyorsunuz. Yemekler açık büfe şeklinde servis ediliyor. Otelden, kar motosikleti veya husky’lerle safari, buz balıkçılığı, aurora turu, kar ayakkabısı ile yürüyüş turları ve ren geyiği çiftliği ziyaretleri gibi aktiviteler için ayarlama yapabilirsiniz. Otele yakın kayak parkurları var. Kayak takımlarını otelden kiralayabiliyorsunuz. Ayırca göl donmamışken, otelden, kano veya kürekli tekne de kiralayabilirsiniz. Ücretsiz Wifi mevcut. Evcil hayvan kabul ediliyor. Otelin ek ücret karşılığında havalimanına transfer hizmeti de var.

Wilderness Hotel & Igloos Inari

Fotoğraf Kaynak: www.booking.com
Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Wilderness Hotel Inari de otelin diğer iki şubesi gibi Lapland deneyimi için sıklıkla tercih edilen otellerden biri. Biz de burada kaldık. Fiyat/ performans olarak çok memnun kaldık. En özel konaklama birimi, aurora kabinleri. Inari Gölü kıyısında olan otel, İnari Köyü’ne arabayla 5 dakika, İvalo Havalimanı’na da 34 kilometre mesafede bulunuyor. Detaylı bilgi & rezervasyon. Haritada 2 numara.

Konaklama Seçenekleri

Otelde, İnari Gölü manzaralı 12 aurora kabin, 40 klasik oda ve 8 bungalow tarzı log kabin bulunuyor.
Aurora kabinler, 2 kişilik, 32 metrekarelik ve duşu, tuvaleti içinde oluyor. Bunlara ek olarak, elektrikli su ısıtıcısı var.
Bungalow tarzı log kabinler 2-6 kişilik olabiliyor. Ücretsiz Wifi mevcut.

İki katlı olan kabinler, 70+20 olmak üzere 90 metrekare. İçinde şömine, sauna, banyo, tv, tüm ekipmanların bulunduğu bir mutfak bulunuyor. Klasik odalar ise 30 metrekarelik, 2-3 kişilik olıuyor. İçinde duş, su ısıtıcısı, saç kurutma makinası ve tuvalet bulunuyor. Otelde ortak kullanımlı bir sauna da var.

Fiyatlar

Fiyatlar sezonda 400 Euro’ya kadar çıkıyor ama sezon dışında giderseniz 100 Euro altına bile konaklama seçeneği bulabiliyorsunuz.

Hizmetler

Otelin restoranında geleneksel Fin mutfağı ve Sami spesiyallerini bulabiliyorsunuz. Yemekler açık büfe şeklinde servis ediliyor. Otelden, kar motosikleti veya husky’lerle safari, kayak, buz balıkçılığı, aurora turu, kar ayakkabısı ile yürüyüş turları ve ren geyiği çiftliği ziyaretleri gibi aktiviteler için ayarlama yapabilirsiniz. Evcil hayvan kabul edilmiyor. Otelin ek ücret karşılığında havalimanına transfer hizmeti de var.

Aurora Village Ivalo

Fotoğraf Kaynak: www.booking.com
Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Ivalo’da, iglular bana göre değil ben daha çok konfor arayışındayım diyenler için harika aurora kabinleri olan bir otel. Aurora Village Ivalo, Ivalo Köyü’ne 3 kilometre, Inari merkeze ise 41 kilometre mesafede kalıyor. Otel, Ivalo Havalimanı’na 12 kilometre mesafede bulunuyor ama buraya Helsinki – Rovaniemi arası günlük işleyen trenlerle de gelmek mümkün. Trenin hızına bağlı olarak yolculuk en az 8 saat kadar sürüyor. Detaylı bilgi & rezervasyon. Haritada 3 numara.

Konaklama Seçenekleri

Otelin, klasik cam çatılı, 29 metrekarelik, 4 kişilik aurora kabinleri var. Tüm kabinlerde kahve makinesi, küvet veya duşlu özel banyo, saç kurutma makinesi var. Otelin bir de restoranı var. Kahvaltı her gün açık büfe şeklinde servis ediliyor. Ücretsiz Wifi mevcut.

Fiyatlar

Fiyatlar, sezon dışında 150 Euro iken sezonda 500 Euro’ya kadar çıkabiliyor.

Hizmetler

Ren geyiklerini beslemeden, rehberli Kuzey Işıkları turlarına, kar ayakkabısı ile yürüyüş turlarından, husky veya kar motoru ile safarilere, buz balıkçılığından, Saariselkä Kayak Merkezi’nde kayak ve snowboard’a birçok aktivite ayarlamasını buradan yapabiliyorsunuz. Otelin Saariselkä Kayak Merkezi’ne ücretsiz ulaşım servisi de var. Evcil hayvan kabul edilmiyor. Otelin ek ücret karşılığında havalimanına transfer hizmeti de var.

Saariselkä’daki Iglu Oteller ve Aurora Kabinler

Kakslauttanen Arctic Resort

Fotoğraf Kaynak: www.kakslauttanen.fi
Fotoğraf Kaynak: www.kakslauttanen.fi

Kakslauttanen Arctic Resort’un Finlandiya Laponyası denilince akla ilk gelen olsa da, yorumlarının ve müşteri memnuniyetinin pek de parlak olmadığını söyleyerek başlayalım. İnsanlar pek verdikleri paranın karşılığını aldıklarını düşünmüyorlar. Çok da pahalı ve memniniyetimin düşük olmasına rağmen tipindne ötürü müşteri yağıyor. Hatta Doğu ve Batı olmak üzere oteli 2 bölüme çıkardılar. Otel, Urho Kekkonen Ulusal Parkı’na 5 kilometre, Saariselkä Kayak Merkezi’ne de 10 kilometre, Ivalo Havalimanı’na 41 kilometre mesafede bulunuyor. Detaylı bilgi & rezervasyon. Haritada 4 numara.

Konaklama Seçenekleri

Klasik, termal cam iglularda veya bungalow ev ve iglu deneyimini birleştiren melez bir konaklama seçeneği olan Kelo-glass iglularda kalma deneyimi sunuyor. Ahşap kısımlar, Finlandiya’daki Kelo cinsi çam ağaçlarından yapılma olduğundan bu ismi alıyor.

Iglular, büyük ve küçük olmak üzere ikiye ayrılıyor. Küçüklerde sadece tuvalet var ve 2 kişilik. Duşlar paylaşımlı. Büyük igluolarda ise 4 kişi kalabiliyor. İçinde hem tuvalet hem duş var. Kelo-glass iglular ise 6 kişilik. İçinde diğerlerine ek olarak özel saunası, mutfağı ve şöminesi de var. Wifi var.

Fiyatlar

Kakslauttanen Igloo Resort’ta fiyatlar gecelik en düşük 487 Euro’dan başlıyor. Diğer tüm seçeneklerin üstünde bir fiyatı var. Ağustos’un üçüncü haftasından, Nisan sonuna kadar hizmet veriyor. Kahvaltı ve akşam yemeği fiyatlara dahil.

Hizmetler

Tesisin içinde 2 alakart restoran da bulunuyor. Bu restoranarda ren geyiği ve kömürde ızgaralanmış somon gibi Laponya spesiyalitelerini tadabilir, ortak kullanımlı saunalarda dinlenip buz deliğine kendinizi atabilirsiniz.

Otelden, husky ve ren geyiği safarileri, Santa Köyü’ne snowmobile ve rehberli Kuzey ışıkları turları gibi aktivitelerin ayarlamalarını yapabilir, ekipman kiralayabilirsiniz.

Kahvaltı açık büfe şeklinde sunuluyor. Wifi ve ücret karşılığında havalimanına transfer hizmeti var. Kayak merkezine ulaşımı ise ücretsiz sağlıyorlar. Ayrıca ek ücret karşılığında evcil hayvan da kabul ediliyor.

Northern Lights Village

Fotoğraf Kaynak: www.booking.com
Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Bu otelin asıl olayı, Kuzey Işıkları fotoğrafçılığına yönelik hizmetler sunuyor olması. Özellikle de fotoğraf workshopları çok başarılı. Bu tesisteki çalışanlar, Kuzey Işıkları konusunda gerçek birer uzman. Nerede ne zaman nasıl gibi sorularınızın cevabını çok iyi alıyorsunuz. Saariselkä Kayak Merkezi’ne 1 kilometre, Saariselkä köyüne ise sadece 350 metre mesafede. Otele en yakın havaalanı Ivalo Havalimanı, 26 kilometre mesafede kalıyor. Detaylı bilgi & rezervasyon. Haritada 5 numara.

Konaklama Seçenekleri

Cam tavanlı ahşap, 29 metrekarelik kabinlerde veya buzdan suitlerde kalıyorsunuz. Kabinler 2+2 kişilik. Her kabinde, minibar, elektrikli su ısıtıcısı ve duş ve tuvalet bulunuyor. Fakat otelde sıcak su kısıtlı olduğundan idareli kullanmak gerekiyor.

Ice suitler ise 2 kişilik. Her biri 15-20 metrekarelik bir genişliğe sahip. İçinde hem çift kişilik yatak hem de uyku tulumları var. Kahvaltı ve akşam yemeği fiyata dahil ve açık büfe şeklinde sunuluyor. Ortak kullanımlı, jakuzi, buz havuzu ve sauna var.

Fiyatlar

Fiyatlar kış sezonunda 500 Euro’ya kadar çıkabiliyor ama sezon dışı gittiğinizde 200 Euro’lara da konaklama şansınız var.

Hizmetler

Northern Lights Village’te, kar motoru, kızak köpekleriyle safari ve Kuzey Işıkları fotoğrafçılığı turları, kamp,  gibi çeşitli aktivitelere katılabiliyorsunuz. Kros kayak ve kar ayakkabılarıyla yürüyüş gibi imkanlar da var. Otelin kendi huskyleri ve ren geyikleri var. İçinde bir restoran, bar ve ücretsiz Wifi var. Evcil hayvan kabul edilmiyor. Otelin ek ücret karşılığında havalimanına transfer hizmeti de var.

Wilderness Hotel & Igloos Muotka

Fotoğraf Kaynak: www.booking.com
Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Nellim ve İnari’de de bir şubesi olan Wilderness Hotel & Igloos’un işletmelerinden olan Muotka Igloos, aurora kabinlerin olduğu bir seçenek. Kakslauttanen’e yakın, Saariselka’da yer alan otel, Ivalo Havalimanı’na 41 kilometre mesafede. Urho Kekkonen Ulusal Parkı da yakınlarda kalıyor. Detaylı bilgi & rezervasyon. Haritada 6 numara.

Konaklama Seçenekleri

Her biri ısıtmalı, cam kubbeli tavanı olan, 2 yataklı, 10 metrekarelik kabinlerde kalıyorsunuz. Her kabinin kendine özel saunası da var. Kahvaltı ve akşam yemeği fiyata dahil ve açık büfe şeklinde sunuluyor. Wifi var.

Fiyatlar

Fiyatlar sezon dışında 100 Euro’ya kadar inebiliyor ama sezonda 250-300 Euro’ya kadar çıkıyor.

Hizmetler

Muotka Igloos’da restoran, bar ve ortak kullanımlı bir lounge alanı var. Kayak ekipmanı da kiralayabiliyorsunuz. Kayak, kar motosikleti veya husky safari ve doğa yürüyüşü gibi çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz. Ayrıca, Ren geyiği çiftliği ziyareti, buzda balıkçılığı yapabilir, kamplı veya kampsız, rehberli aurora turlarına çıkabilirsiniz. İçinde bir restoran, bar ve ücretsiz Wifi var. Evcil hayvan kabul edilmiyor. Otelin ek ücret karşılığında havalimanına transfer hizmeti de var.

Star Arctic Hotel

Fotoğraf Kaynak: www.booking.com
Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Star Arctic Hotel, Saariselkä’ya bağlı Kaunispää Dağı tepesindeki küçük bir işletme. Dağın tepesinde olması, onu diğer yerlerden daha izole ve daha keyifli yapıyor.

Nerede?

Ivalo Havaalanı’na 29 kilometre mesafede, Kutup Dairesi’nin 250 kilometre kuzeyinde bulunuyor. Otel, Saariselkä Köyü’ne 3 kilometre mesafede kalıyor.

Konaklama Seçenekleri

İki tip konaklama seçeneğiniz var. Tamamen camdan iglu kabinler ve tek duvarı camdan olan suitler. Camdan Iglo tarzı 8 tane kabin bulunuyor. Her bir aurora kabin, 20 metrekarelik ve 2+2 kişilik oluyor. İçinde duşu da tuvaleti de var. Ayrıca TV, minibar, su ısıtıcısı ve kahve makinası gibi olanaklar da var.

Diğer konaklama seçeneği ise tek duvarı camdan olan iki katlı suitler. Standart suitler 30 metrekare ama bu suitlerin, içinde saunası olanı da var. Onlar 36 metrekarelik loftlar şeklinde oluyor. Wifi var.

Fiyatlar

Fiyatlar en düşük 360 Euro’dan başlıyor ve sezonda 500 Euro’ya kadar çıkıyor.

Hizmetler

Kayak, Ren geyikleri ve huskylerle safari, aurora gözlem turu, kar motosikleti ile tur, buz balıkçılığı yapabiliyorsunuz. Otelden kayak ekipmanları da kiralayabiliyorsunuz. İçinde bir restoran, bar ve 2 sauna var. Oteldeki restoranda, geleneksel Laponya mutfağı yemeklerini bulabilirsiniz. Ücretsiz Wifi mevcut. Evcil hayvan kabul ediliyor. Otelin ek ücret karşılığında havalimanına transfer hizmeti de var. Detaylı bilgi & rezervasyon. Haritada 7 numara.

Rovaniemi’deki Iglu Oteller ve Aurora Kabinler

Arctic Tree House Hotel

Fotoğraf Kaynak: www.booking.com
Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Meşhur Santa Claus Köyü’ne ve Efler ve Santa Claus temalı SantaPark’a çok yakın bir dizayn otel. Otelde çok havalı, camdan evlerde veya bir duvarı camdan olan ağaç evlerde kalıyorsunuz. Otel, SantaPark’a 150 metre, Santa Claus Köyü, Rovaniemi şehir merkezi ve Havalimanı’na 2 kilometre mesafede yer alıyor. Tren istasyonu ise 8 kilometre mesafede kalıyor. Buraya uçak dışında her gün Helsinki – Rovaniemi arasında işleyen trenlerle de gelebilirsiniz. Detaylı bilgi & rezervasyon. Haritada 8 numara.

Konaklama Seçenekleri

Otelde, 32 ağaç ev tarzı ev var. Bunlar, bir tarafı panaromik bir görüş açısı olan camdan, kübik chalet’ler. 5 tane de özel saunalı cam ev var. Suit ağaç evler 2+1, cam evler, 50 metrekare, 4 +2 kişilik oluyor. İçinde mutfak, banyo, şömine, sauna ve teras da var. Wifi mevcut.

Fiyatlar

Fiyatlar sezon dışında 200 Euro civarındayken sezonda 600 Euro’ya kadar çıkabiliyor.

Hizmetler

Otelin restoranı var. Otelden, Husky veya Ren geyikleri ile safariler, kar motosikleti, Rovaniami gezisi gibi etkinliklere katılabilirsiniz. Ama bu otelin en büyük artısı, Santa temalı her yere yakın oluşu. Buradan tüm gezi ayarlamalarınızı yapabilirsiniz. Wifi var. Evcil hayvan kabul edilmiyor. Otelin ek ücret karşılığında havalimanına transfer hizmeti de var.

Santa’s Igloos Arctic Circle

Fotoğraf Kaynak: www.booking.com
Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Yine Santa Claus Köyü’ne yürüme mesafesinde, cam iglular bulabileceğiniz, popüler bir Rovaniemi oteli. Santa Claus Köyü’ne 600 metre, Rovaniemi’nin merkezine 8 kilometre, Rovaniemi Havalimanı’na da 3 kilometre mesafede bulunyor. Yine burası için de tren seçeneğiniz var. Detaylı bilgi & rezervasyon. Haritada 9 numara.

Konaklama Seçenekleri

Otelde hepsi klimalı, TV, elektrikli su ısıtıcısı, banyolu 71 tane cam iglu var. Büyüklükleri 19-28 metrekare arasında değişiyor. Hepsinde tuvalet ve banyo içeride oluyor. Bazı iglularda sauna da oluyor. Wifi mevcut.

Fiyatlar

Sezon dışında 400 civarında olan iglular, sezonda gecelik 800 Euro’ya kadar çıkıyor.

Hizmetler

Otelden ayarlama yaparak katılabileceğiniz aktiviteler arasında, Santa Claus Köyü ve SantaPark’ı gezmek, Husky veya Ren geyikleri ile safari yapmak, kar motosikleti ile tur ve Kuzey Işıkları rehberli turu. Otelde, WiFi erişimi var. Kahvaltı iglunuza servis ediliyor. Restoran da açık büfe değil alakart usulü işliyor. Evcil hayvan kabul edilmiyor. Otelin, Rovaniemi Havalimanı’na ücretsiz shuttle transfer hizmeti de var.

Arctic Glass Igloos

Fotoğraf Kaynak: www.booking.com
Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Rovaniemi merkeze yarım saatlik mesafede olan Arctic SnowHotel & Glass Igloos, hem cam iglular hem de buz otellerdeki gibi buzdan iglular bulabileceğiniz bir otel. Rovaniemi merkeze ve havalimanına 35 kilometre mesafede, Lehtojärvi Gölü’nün yakınında bulunan otel, tren istasyonuna da 25 kilometre mesafede kalıyor. Santa Claus Village ise otele 33 kilometre mesafede. Detaylı bilgi & rezervasyon. Haritada 10 numara.

Konaklama Seçenekleri

Cam iglularda veya kar otelinde kalma şansınız var. Cam iglular, yerden ısıtmalı, termal cam çatı kaplı. Kimisi 2 kişilik ve 20 metrekarelik, kimisi ise 4 kişilik ve 33 metrekarelik toplam 39 iglu bulunuyor. Her igluda özel tuvalet ve duş var.

Kar otelinde ise ısı, 0 ila -5 derecede sabit oluyor. Her sene tamamen eriyip yeniden yapılan kar otelinin 70 kişilik kapasitesi var. Odalar, kişi sayısına göre 9 ila 15 metrekare arasında değişiyor. Suit odalar ise 28 metrekareye kadar çıkıyor. Wifi mevcut.

Fiyatlar

Fiyatlar gecelik, 400 Euro’dan başlıyor ve 600 Euro’ya kadar çıkabiliyor.

Hizmetler

Otelde buz barı ve 3 restoran bulunuyor. Restoranında, tipik Laponya yemeklerini tadabilirsiniz. Kuzey Işıkları ortaya çıktığında, alarmla uyarı sistemi bulunuyor. Ayrıca, kar saunası, açık spa küveti ve Lehtojärvi Gölü’nün kıyısındaki saunayı kullanabiliyorsunuz. Bunlar ortak kullanımlı yerler.

Tesiste, buzdan ve kardan heykel yapımı, kar ayakkabısıyla yürüyüş ve yerel rehberle buzda balık avı, kar araçlı safari gibi etkinliklerin ayarlamasını yapabiliyorsunuz. Evcil hayvan kabul edilmiyor. Otelin, Rovaniemi Havalimanı’na ücret karşılığında shuttle transfer hizmeti de var.

Glass Resort

Fotoğraf Kaynak: www.booking.com
Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Rovaniemi’de bulunan Glass Resort, Santa Claus Köyü’nün içinde yer alan bir otel olduğundan, çocuklu aileler için oldukça fazla kolaylık sağlıyor. Noel Baba’nın ofisine sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde olan otel, Ounasvaara Kayak Merkezi’ne yaklaşık 8 kilometre, Rovaniemi Havaalanı’na, 3 kilometre, tren istasyonuna ise 8 kilometre mesafede bulunuyor. Detaylı bilgi & rezervasyon. Haritada 11 numara.

Konaklama Seçenekleri

Burada tek konaklama seçeneğiniz var o da müstakil dairelerde kalmak. Toplam 24 tane 40 metrekarelik daire var ve hepsi de modern İskandinav tarzı döşenmiş oldukça geniş daireler. Bir daire aslında 2 kişi için düşünülmüş ama ek yataklar ile 4 kişi kalabiliyor. Bu dairelerin özelliği, bir bölümünün, yerden tavana kadar camla kaplı olması. Tüm dairelerde, sauna ve özel açık hava spa küveti bulunuyor. Odalarda, mini mutfak ve çay-kahve yapma makinası da var. Wifi bağlantısı da mevcut.

Fiyatlar

Normalde gecesi 496 Euro olan dairelerin fiyatı, sezonda 696 Euro’ya kadar çıkıyor. Fiyata kahvaltı dahil.

Hizmetler

Otelin bir buz restoranı var. Burada lokal yemekler servis ediliyor. Otelden, Aurora ve kar aracı safarileri, rehberli turların ayarlamalarını yapabiliyorsunuz. Evcil hayvan kabul edilmiyor. Otelin, Rovaniemi Havalimanı’na ücretli shuttle transfer hizmeti de var.

Apukka Resort

Fotoğraf Kaynak: www.booking.com
Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Apukka Resort, Rovaniemi’de Kuzey Işıkları’nı izlemek için en iyi yerlerden biri olarak geçiyor. Santa Claus Village’a 9 kilometre, Rovaniemi Havalimanı’na ise 12 kilometre mesafede yer alan otel, Rovaniemi’ye sadece 17 km uzaklıktaki Apukka’da yer alıyor. Detaylı bilgi & rezervasyon. Haritada 12 numara.

Konaklama Seçenekleri

Appuka’da konaklama seçenekleri oldukça bol. Burada cam tavanlı Aurora kabinlerde, aurora vagonlarda, buz evlerde veya klasik suit odalarda konaklayabiliyorsunuz. Aurora kabinler, 2 + 2 kişilik, 29 metrekarelik, tuvaleti ve banyosu içinde olan, Wifi bağlantısı, elektrikli su ısıtıcısı, minibarı olan cam tavanlı kabinler. Ekstra ücret ile kapınızın önüne özel saunalı olan seçenekleri de mevcut.

Buzdan kabinler de 2 kişilik, tamamen buzdan yapılma küçük evcikler. Aurora vagon ise, 2 kişilik, 8 metrekarelik mobil bir konaklama seçeneği. Aracınızın arkasına römork gibi takıp dilediğiniz yere gidebiliyorsunuz.

Fiyatlar

Fiyatlari gecelik, sezona da bağlı olarak 300 Euro ve 450 Euro arasında değişiyor.

Hizmetler

Ren Geyikleri, husky’ler, kar aracı ile safarilerden, kar ayakkabısıyla yürüyüş, Fin atlarıyla atlı kızak ve Aurora kamplarına çok fazla aktivite ayarlaması yapabiliyorsunuz. Otelin, buz saunası, igloo sauna ve diğer saunalar da dahil olmak üzere 6 saunası var. Otelde restoran var ama ortak alanda siz de kendi yemeğinizi yapabiliyorsunuz. Otelin, Rovaniemi Havalimanı’na ücretli shuttle transfer hizmeti de var.

Kittilä’daki Iglu Oteller ve Aurora Kabinler

Golden Crown Levin Iglut

Fotoğraf Kaynak: leviniglut.net
Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Bu bölgede, Kuzey Işıkları deneyimini yaşayabileceğiniz en güzel iglu otellerden biri Golden Crown Levin Iglut. Biraz tepelik bir konumu olduğundan, 360 derece bir manzara sunuyor. Otel, Kittilä Havalimanı’da 17 kilomete, Levi şehir merkezine ve Levi Kayak Merkezi’ne 9 kilometre mesafede bulunuyor. Detaylı bilgi & rezervasyon. Haritada 13 numara.

Konaklama Seçenekleri

Buradaki en meşhur konaklama opsiyonu cam iglular  ama otelin lüks ahşap evleri de var. Premium iglular, 2 kişilik, Superior iglular ise 4 kişilik olabiliyor. Ama ikisi de 23 metrekare büyüklükte. Ahşap evler ise 6 kişilik.

Tüm iglularda, küçük bir mutfak, tuvalet ve duş var. Superior odalardan 19 tane, Premium iglulardan ise sadece 5 tane var. Yataklar otomatik olarak bir mobil özelliğe sahip olduğundan, ışıkların konumuna göre siz de yatağınızı ayarlayabiliyorsunuz. Ortak alanda BBQ olanakları da var. Wifi mevcut.

Fiyatlar

Fiyatlar, gecelik 300-400 Euro arasında değişiyor.

Hizmetler

Otelin hem alakart seçenekleri hem de tadım menüsü olan harika manzaralı bir de cam restoranı var. Levi Kayak Merkezi, Finlandiya’nın en iyi kayak merkezi ve otele de çok yakın. Ayrıca otelden, husky safari, kızaklı safari, Ren Geyiği çiftliği ziyareti, kar motosikletleri ile sürüşü, Aurora turları gibi ayarlamaları yapabiliyorsunuz. Evcil hayvan kabul edilmiyor. Otelin, havalimanına ücretli shuttle transfer hizmeti de var.

Northern Lights Ranch

Fotoğraf Kaynak: www.booking.com
Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Northern Lights Ranch, Kuzey Işıkları’nı görmek için doğa içinde, şehirden ve şehir ışıklarından oldukça izole bir seçenek. Köngäs şehrindeki otel, Levi merkeze, 17 kilometre, Levi Kayak Merkezi’ne 16 kilometre, Kittilä Havalimanı’na 31 kilometre mesafede yer alıyor. Detaylı bilgi & rezervasyon. Haritada 14 numara.

Konaklama Seçenekleri

2 kişilik, dikdörtgen şeklinde, bir tarafı tamamen cam olan Aurora kabinlerde kalıyorsunuz. Her birinde, buzdolabı olan mini mutfak, oturma alanı, TV, banyo ve tuvalet bulunuyor. Ayrıca hepsinde bahçe manzaralı veranda var. Bu kabinler, standard, superior, saunalı superior, açık hava jakuzili deluxe olmak üzere dörde ayrılıyor. Wifi var.

Fiyatlar

Kabinler, boyutlarına göre, 275 Euro’dan 400 Euro’ya kadar çıkabilen fiyatlarda oluyor.

Hizmetler

Otelden, husky’lerle ve Ren Geyikleri ile safari, kar aracı ile tur, kros kayak ve kar ayakkabısı ile yürüyüş, Aurora gözlemi gezileri gibi birçok aktiviteye katılabilirsiniz. Evcil hayvan kabul ediliyor. Otelin, havalimanına ücretli shuttle transfer hizmeti de var.

Northern Lights Huts

Fotoğraf Kaynak: www.booking.com
Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Northern Lights Huts, 170 yıldan daha fazla bir süredir burada Ren geyiği çiftliği işleten bir ailenin oteli. Levi merkeze ve Levi Kayak Merkezi’ne 13 kilometre, Kittilä Havalimanı’na 7,5 kilometre mesafede bulunuyor. Detaylı bilgi & rezervasyon. Haritada 15 numara.

Konaklama Seçenekleri

2 ve 4 kişilik Aurora kabinler ve 2 kişilik buz suitler var. Aurora kabinlerin hepsinde, elektrikli su ısıtıcısı, buzdolabı, özel duş, tuvalet, saç kurutma makinesi gibi donanımlar bulunuyor. Aurora kabinler 29 metrekare, buz suitler ise 15-20 metrekarelik oluyor. Akşam yemeği ve kahvaltı, açık büfe şeklinde otelin restoranında servis ediliyor. Wifi var.

Fiyatlar

Fiyatlar gecelik 250 Euro’dan başlayıp 500 Euro’ya kadar çıkabiliyor.

Hizmetler

Otelden, husky’lerle ve Ren Geyikleri ile safari, kar aracı ile tur, Aurora gözlemi gezileri gibi birçok aktiviteye katılabilirsiniz. Otelde, Ekim-Nisan ayları arasında açık olan bir restoran var. Burada geleneksel Laponya lezzetlerini bulabiliyorsunuz. Evcil hayvan kabul edilmiyor. Otelin, havalimanına ücretli shuttle transfer hizmeti de var.

Pyhantunturi’deki Iglu Oteller ve Aurora Kabinler

Pyhän Asteli Aurora Igloos

Fotoğraf Kaynak: www.booking.com
Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Pyhätunturi’de yer alan Pyhän Asteli Aurora Igloos & Suites, bu bölgedeki iki Aurora otelinden biri. Pyhä-Luosto Ulusal Parkı yakınlarında, Rovaniemi Havalimanı’na 80 kilometre, Pyhä Kayak Merkezi’ne 3 kilometre ve Pyhäjärvi Gölü’ne 200 metre mesafede bir otel. Detaylı bilgi & rezervasyon. Haritada 16 numara.

Konaklama Seçenekleri

Otelin, 2-3 kişilik Aurora kabinleri, ahşap bungalow tarzı dağ evleri var. Tüm odalar özel banyolu. Her sabah açık büfe kahvaltı servis ediliyor. Ortak kullanımlı bir sauna ve odalarda WiFi erişimi var.

Fiyatlar

Fiyatlar, gecelik 175 Euro’dan başlayıp sezonda 400 Euro’ya kadar çıkabiliyor.

Hizmetler

Pyhätunturi ve çevresinde kayak ve doğa yürüyüşü gibi aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz ama onun dışında,  kar motoru veya husky safariler, rehberli Aurora turu, Ren Geyiği çiftliği ziyareti gibi aktivitelerin ayarlamasını yapabilirsiniz. Alanda bir restoran var. Evcil hayvan kabul edilmiyor. Otelin, havalimanı’na ücretli shuttle transfer hizmeti de var.

Pyhä Igloos

Fotoğraf Kaynak: www.booking.com
Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Burası da Pyhä-Luosto Ulusal Parkı yakınındaki ikinci Kuzey Işıkları oteli. Pyhätunturi’de yer alan otel, Rovaniemi Havaalanı’na 80 kilometre, Pyhä Kayak Merkezi’ne 100 metre bulunuyor. Detaylı bilgi & rezervasyon. Haritada 17 numara.

Konaklama Seçenekleri

Toplam 7 tane, 32 metrekarelik, 2+2 Aurora kabinler var. Her kabinde, tuvalet, duş ve bulaşık makinesi, su ısıtıcısı ve mikrodalga fırınla donatılmış bir mutfak var. Yataklar otomatik olarak bir mobil özelliğe sahip olduğundan, ışıkların konumuna göre siz de yatağınızı ayarlayabiliyorsunuz. Kuzey Işıkları çıktığı zaman alarm çalıyor. Eğer sauna ve sıcak jakuzi gibi eklemeler de isterseniz ek ücrete tabi. Her sabah kontinental ve açık büfe kahvaltı sunuluyor. Wifi var.

Fiyatlar

Fiyatlar 90 Euro’dan başlayıp 430 Euro’ya kadar çıkıyor.

Hizmetler

Aurora safari, kar motoru ve husky’lerle safari, ice karting gibi etkinlikler bulabilirsiniz. Otelin kapısından kayak alanına direkt erişim var. Otelden de kayak ski pass’lerini alabiliyorsunuz. Otele evcil hayvan kabul edilmiyor. Otelin, havalimanına ücretli shuttle transfer hizmeti de var.

Diğer Iglu Oteller ve Aurora Kabinler

Seaside Glass Villa, Kemi

Fotoğraf Kaynak: www.booking.com
Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Kemi’de yer alan Seaside Glass Villa, şehir merkezine 1,5 kilometre, Kalli Kayak Merkezi’ne 11 kilometre, Kemi Tornio Havaalanı’na 8 kilometre mesafede bir Aurora kabin oteli. Detaylı bilgi & rezervasyon Haritada 18 numara.

Konaklama Seçenekleri

Otelde, deniz kenarına kurulmuş, 2 kişilik, dikdörtgen cam çatılı 21 metrekarelik Aurora kabinler var. Sezonda, kar oteli de inşa ediliyor. Tüm kabinler, mini mutfak buzdolabı, set üstü ocak, kahve makinesi, duş ve tuvalet ile donatılmış. Restoranda öğle yemeği ve yarım pansiyon yemek sunuluyor. Wifi var.

Fiyatlar

Fiyatlar, gecelik 200-300 Euro arasında değişiyor.

Hizmetler

Tesis su kenarında olduğundan, suyun donmadığı dönemlerde balıkçılık ve kano gibi pek çok aktiviteye katılabiliyorsunuz. Dilerseniz Sampo Buzkıranı’na da binebiliyorsunuz. Otele evcil hayvan kabul edilmiyor. Otelin, havalimanına ücretli shuttle transfer hizmeti de var.

Arctic Fox Igloos, Ranua

Fotoğraf Kaynak: www.booking.com
Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Ranua Vahşi Yaşam Parkı’na 5 kilometre mesafede olan Arctic Fox Igloos, Rovaniemi Havalimanı’na da 93 kilometre mesafede kalıyor. Detaylı bilgi & rezervasyon Haritada 19 numara.

Konaklama Seçenekleri

Otelin, Ranuanjärvi Gölü kenarında, cam igluları var. Her iglunun, içinde elektrikli ısıtıcı, kahve makinası, mikrodalga fırın, minibar olan kendine özel mutfağı, saunası, tuvaleti ve duşu var. Fiyata kahvatı da dahil. Her igloda WiFi erişimi var.

Fiyatlar

Tek gecelik fiyatlar, 400-500 Euro arasında değişiyor.

Hizmetler

Tesis bünyesinde restoran ve bar bulunuyor. Günlük kahvaltı servisi yapılıyor. Bahçede barbekü olanaklarıyla bulunuyor. Çevrede, doğa yürüyüşü ve kar motosikleti gezileri gibi aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz. Otele evcil hayvan kabul edilmiyor. Otelin, havalimanına ücretli shuttle transfer hizmeti de var.

lisakki Glass Village, Ruka

Fotoğraf Kaynak: www.booking.com
Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Kuusamo’da, Rukajärvi Gölü kenarında, Kuusamo Havaalanı’na 16 kilometre mesafede yer alan Iisakki Village, 10 cam kabinden oluşan bir otel. Detaylı bilgi & rezervasyon Haritada 20 numara.

Konaklama Seçenekleri

İki kişilik, 22 metrekarelik cam kabinlerde, mini mutfak, kahve makinesi, özel banyo var. Ek ücret karşılığında sauna ve spa küvetini kullanabiliyor. WiFi erişimi var.

Fiyatlar

Fiyatlar gecelik 300 Euro civarında.

Hizmetler

Kış sezonunda Ruka’nın merkezine kayak servis otobüsü sağlanıyor. Tesiste, sezon dışında, su sporu olanaklarından yararlanabiliyorsunuz. Ayrıca ücretsiz bisikletler ve kanolar da misafirlerin kullanımına açık. Otele evcil hayvan kabul edilmiyor. Otelin, havalimanına ücretli shuttle transfer hizmeti de var.

Aurora Dome & Glamping Torassieppi, Muonio

Fotoğraf Kaynak: www.booking.com
Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Muonio’da, Torassieppi  Gölü kıyısında, Pallas-Yllästunturi Ulusal Parkı yakınlarında, daha kamp ve glamping tarzında bir yer. Levi’ye 40 kilometre, en yakın havaalanı olan Kittilä Havaalanı’na 48 kilometre mesafede. Detaylı bilgi & rezervasyon Haritada 21 numara.

Konaklama Seçenekleri

2 kişilik Aurora Dome’lar var. Tuvalet, sauna ve banyo konaklama alanları içinde değil. Yürüme mesafesinde bulunuyor. Sadece lüks çadırda banyo bulunuyor. Lüks çadırda her sabah açık büfe kahvaltı servis ediliyor.

Fiyatlar

Fiyatlar, 150-250 Euro arasında değişiyor.

Hizmetler

Çadır kampı, kayak, bisiklet ve doğa yürüyüşü gibi aktiviteleri yapabiliyorsunuz. Tesiste kayak ekipmanı kiralama hizmeti de var. Otele evcil hayvan kabul edilmiyor. Otelin, havalimanına ücretli shuttle transfer hizmeti de var.

Kalle’s Inn Glass Houses, Söderudden

Fotoğraf Kaynak: www.booking.com
Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Söderudden sahilinde, gerçekten lüks bir seçenek. Otel çok Güney’de kaldığı için, burada Aurora’ları görmek çok zor ama o kadar keyifli bir otel ki yine de yer vermek istedik. Kalle’s Inn Glass Houses, Vaasa Havalimanı’na 57 kilometre mesafede bulunuyor. Otelin efsane güzel bir gün batımı manzarası var. Detaylı bilgi & rezervasyon Haritada 22 numara.

Konaklama Seçenekleri

Her biri deniz manzaralı 8 cam kabin var. Her odada, minibar, elektrikli su ısıtıcısı, çay-kahve makinası, duş ve tuvalet, otomatik ayarlanabilir yataklar ve Wifi bağlantısı var.

Fiyatlar

Fiyatlar, geceliği 500 Euro ve 1000 Euro arasında değişiyor.

Hizmetler

Otelde, kayak merkezine direkt ulaşım ve ski pass satın alma noktası da var. Otelde, saunada rahatlayabilir, restoranında geleneksel yemekleri tadabilir, kayak, mevsiminde şnorkel ve bisiklet gibi aktivitelere katılabilirisiniz. Otele evcil hayvan kabul edilmiyor. Otelin, havalimanına ücretli shuttle transfer hizmeti de var.

Laponya’ya Nasıl Gelinir?

Lapland bölgesine gelmenin en pratik yolu, uçakla Helsinki’ye gelip buradan aktarma ile gideceğiniz Lapland şehrine geçmek. Oradan da araç kiralamak. Laplan bölgesinde 3 tane havalimanı seçeneği var. Bunlar: Rovaniemi, Ivalo ve Kittilä Havalimanları. Aralarından Rovaniemi Havalimanı, Lapland’ın merkezi. Helsinki’den Lapland’a gelmenin bir diğer yolu da Rovaniemi, Kemijärvi veya Kolari’ye giden tren.

Instagram’a Da Bekleriz

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Biz Evde Yokuz (@bizevdeyokuz)’in paylaştığı bir gönderi

7 Comments

 1. Muhteşem bilgiler…
  Yazılarınızdan faydalanarak bir Fin laponyası rotası oluşturdum. Sadece son 2 gece kalacak yer ve iglo seçimi konusunda kafamız çok karışmış durumda… Gerek müsaitlik gerekse önerileriniz doğrultusunda elimizde 4 tesis var. 1 gece Saariselkada Northern Lights Village ya da Muotka Wilderness’de kalıp sonrasında daha kuzeye devam edip 2.gece ya Nellim Wilderness’de kalacağız ya da dönüş öncesi gece havaalanına ve Inari merkeze yakın olsun diyerek Aurora Village Ivalo’da kalacağız. Sizce hangisi? Bu arada Rovaniemi’den Saariselka’ya olan yol zorlu bir dağ yolu mudur yoksa düz ve alçak bir yol mu? Teşekkürler

  1. Selam Özgür,
   Öncelikle sizi muhteşem bir rota bekliyor. Yerinizde olmak isterdik. Rovaniemi-Saariselka yolunu maalesef hatırlamıyoruz ama o gezimizde hiç bir yolda zorlanmadık genel olarak. Hiç öyle Kaş yolu gibi yollar yok zaten. Öyle dev dağlar tepeler pek yoktu.

   Konaklama sorunuza gelince. Kararsız kalmakta haklısınız. 🙂 Gezinin önceki kısmında hangi aktiviteleri planladığınızı, nasıl otellerde kaldığınızı ve ne kadar vaktinizi en kuzeye ayırdığınızı düşünerek seçim yapın deriz. Örneğin, Rovaniemi’de uzun kalıp kuzeyde az kalıyorsanız kuzey ışıklarının tadını çıkarmak için her yeri cam olan bir oda (iglo vs) seçin. Ya da daha önce kar motoru safari yapmadıysanız bu servisi sunan bir otel seçerek zamanınızı optimize etmeye çalışın

 2. Siz muhteşemsiniz!
  Bali yazılarınızla başladım ve her yazınızı gördüğümde kesin güzel bir çalışmadır diyorum ki bunu başarmak çok önemli bence.
  İflah olmaz bir seyahat düşkünü olarak, gelecek yazın gerçekleşecek düğünümüzden sonra eşimi ikna için baya dil dökecek olsam da (ki her iki taraf da avukat olunca iş yoğunluğu çok oluyor tabi), Ocak ayında Finlandiya’ya götürme niyetindeyim.
  Yazınızdan yola çıkarak, Ocak ayının, kuzey ışıklarını görmek için en iyi aylardan değil ama daha sık görülen ay aralığında olduğunu çıkarıyorum. Karlı olması ise, görme ihtimalini de azaltıyor sanırım.
  Yılbaşı ve sonrası dönem için gitme ve kuzey ışıklarını görebilme konusunda fikrinizi alabilirsem çok sevinirim.
  Bol bol gezip bol bol yazmanız dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir