KENDİ KENDİNE KUZEY IŞIKLARI TURU (FİNLANDİYA) – HAZIR ROTA & BÜTÇE

Finlandiya’da bir kuzey ışıkları turu planlıyorsanız ilk okumanız gereken yazımızdasınız. Hoş geldiniz!  Kuzey Kutup Bölgesi’nin tozunu attırmaya var mısınız? 🙂

“Ölmeden önce bunu da yaptım” dedirten maceralar, size de şehir gezilerinden daha çok heyecan veriyorsa, vadettiği deneyimler ile bu rotanın bu dünyadaki en özel rotalardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Tek başına Kuzey Kutup Bölgesi’nde ayak basma fikri bile insanı heyecanlandırmaya yetiyor. Issız beyaz manzaralar, karın ağırlığı ile eğilmiş ormanlar, yol kenarında otlayan heybetli muslar, ren geyikleri… Dünyanın bittiği yere geldiğin hissi. “Sanırım kuzeydeki son 500 insan insandan biriyiz” dediğimiz yerler oldu.

Bir de üstüne, her gün programa ömür boyu unutamayacağımız cinsten bir aktivite koyduk; buz denizinde yüzmek, buzkırana binmek, geyikler, kuzey ışıkları, vb… Sanki hayatın gözünden tam içeri bakıyorduk. Kesinlikle EN unutulmaz seyahatlerimizdendi.

Bu yazıda kendi kendinize Finlandiya’da kuzey ışıkları turu yapmabilmeniz için gereken tüm bilgileri bulacaksınız. Bütçe, oteller, hazır çıkarılmış rota, aktiviteler, hepsi var.

Sizden ricam atlamadan okumanız ve arada yönlendirdiğim yazılara da bakmanız, yoksa arada önemli püf noktaları kaçar. O zaman başlıyoruz:

Laponya Da Neresiymiş?

Kutup çizgisi ve Finlandiya Laponyası

Birçok insanın kafasını karıştıran bir soru. İsveç, Norveç ve Finlandiya’nın (biraz da Rusya’nın) kutup bölgelerindeki coğrafyanın ortak ismi Laponya. İsveç Laponyası, Finlandiya Laponyası gibi ayrı ayrı da anılıyorlar.

Laponya’nın yerel halkı Samiler. Taa buzul çağından beri burada yaşıyorlar ve Avrupa’nın tek yerel halkı olarak biliniyorlar. Tüm bölgenin mirası Sami kültürü üzerine kurulmuş. Dolayısı ile üç ülkenin de Laponya deneyimi, coğrafya, aktiviteler birbirine çok benziyor. Finlandiya Laponyası’nı diğerlerinden ayıran en cazip yönü %20-30 bandında daha ekonomik olması.

Bizim Rota


Biz buraya kadar gelmişken suyunu sıkmak istedik ve Laponya’daki tüm özel deneyimleri kapsayan bir rota çıkardık. İster bire bir aynı rotayı yapabilirsiniz, ister lego gibi kendiniz parçaları birleştirebilirsiniz.

HERŞEYİ sığdırmak için Finlandiya’da hem Rovaniemi’ye, hem kuzeyine, hem de İsveç’te Abisko’ya gidelim dediğimiz için 10 günde 3000 kilometre yol yaptık. Kilometre çok ama hiç gözünüzde büyümesin. Muhteşem manzaralar geçiyorsunuz. Yani yolda olmaktan özellikle keyif alıyorsunuz. Haliyle araba kiralamak şart. Yollar karda kışta bile açık. Biz 2 şoför değişimli kullanarak çok rahat yapabildik.

Biz Abisko hariç her yerde tek gece kaldık. Abisko’yu çıkarmayı düşünürseniz rotanız çok kısalır. Onun yerine Kuzey ışıklarına daha çok şans vermek için Inari Gölü’nün etrafındaki süreyi uzatmayı düşünebilirsiniz.

Gün Gün Akış : Hangi Şehirde Ne Var?


Burada şehirleri bizim rotanın akışında dizdik. Hangi şehirde hangi aktivitelerin öne çıktığından burada kısaca bahsediyoruz. Aşağıda “yaygın olarak bulunan aktiviteler” olarak sınıfladığımız geyikti, kar motorsikletiydi gibi şeyleri zaten her yerde olduklarından ayrıca tabloya yerleştirmedik. Sadece pek alternatifi olmayan aktiviteleri ilgili şehirlere yerleştirdik ki birinde ya da öbüründe o aktiviteyi yapmanız gerektiğini bilin.

Ayrıca Laponya’daki tüm aktiviteleri ayrı ayrı incelemek gerekir. Tüm aktiviteler, fiyatları, sağlayıcıları ve yerini planlama yaparken mutlaka Laponya’da Kaçırılmaması Gereken 17 Şey‘den okumalısınız.

Şehir

Ne Var

Notlar

Konaklama

Lulea (İsveç) – Tree Hotel

– Buzkıran

– Bizim rotamıza Lulea’yı dahil etmemizin sebebi en ucuz kiralık aracı burada bulmamız. Size yukarıda da bahsettiğim şekilde sizin için en mantıklı kombinasyon hangisi oluyor bakın.

– Gelmişken de meşhur Tree Hotel’i görmek istedik.

– Ayrıca buzkıranlardan Arctic Explorer Lulea’ya yakın. Polar Explorer da Kemi ile Lulea’nın tam ortasında.

€ – Clarion Hotel Sense
€€ – Aurora River Cabin
€€€ – Tree Hotel
Kemi – Buzkıran

– Ice karting & Snow Castle (Yorumları çok iyi değildi gitmedik)

– Ice breaker Sampo isimli buzkıran Kemi’den hareket ediyor. Polar Explorer Lulea ve Kemi’nin ortasında.

– Onun dışında Kemi’de özel bir şey yok.

€ – Putiikkihotelli Kemi 1932
€€ – Mustaparta Hotels
€€€ – Seaside Glass Villa
Rovaniemi – Nordic Adventures Sauna

– Noel Baba’nın Köyü

– Finlandiya Laponyası’nın başkenti

– Husky turu, ice-fishing vs. gibi her yerde bulunan klasik Laponya aktivitelerini burada bulabilirsiniz.

– Finlandiya’da saunadan bol birşey yok ama aşağıda sauna bölümünde anlattığımız üzere Nordic Adventures’ın yerine vurulduk ve illaki o olsun istedik.

– Burası en turistik yer olduğu için yeme içme imkanlarının en iyi olduğu yer. Alışveriş ihtiyacınız varsa burada giderin.

€ – Lapinleimu
€€ – Arctic City Hotel
€€€ – Santa’s Igloos Arctic Circle
Nellim & Inari – Aurora bubble ya da cam iglo tutmak için kuzey ışıklarını görebilmek açısından önerilen bölge

– Bulduğumuz En İyi Cam Iglular ve Aurora Kabinleri için tıklayın

– Petri Mattus: Sami geyik çobanı

– Finlandiya’da bu bölge kuzey ışıklarını görmek için en doğru yer.

– İsveç’teki Abisko’ya gitmek yerine burada daha uzun kalmayı da düşünebilirsiniz. (Biz Abisko’ya geçtiğimiz için 2 gece kaldık).

– Gündüzleri de klasik Laponya aktivitelerini yapabilirsiniz. Mesela biz snowmobile’e burada bindik (otelimizden ayarladık).

– Aynı zamanda geyik çobanı buraya yakın.

€ – Hotel Inari
€€ – Traditional Hotel Kultahovi
€€€ – Wilderness Hotel & Igloos Nellim
Levi & Kittila – Ice karting

– Husky turu, ice-fishing vs. gibi her yerde bulunan klasik Laponya aktivitelerinin en ucuz olduğu yer.

– Snow Village isimli dünyanın en büyük buz oteli burada. Buzdan heykel atölyesi de yapıyorlar.

– Mutlaka ama mutlaka önceden tüm rezervasyonlarınızı yapın aktiviteler için.

– Aynı zamanda turu noktalamak isterseniz bir de havalimanı bulunuyor.

– Buz Otel Nasıl bir yer, gece üşünüyor mu, nasıl giyinmeli buradan okuyabilirsiniz: Snow Village

– Gece konaklayabilir/ turuna katılabilir/ buz barında takılabilir ya da buz restoranında yemek yiyebilirsiniz.

€ – Guesthouse Golden Goose
€€ – Hotel Levi Panorama
€€€ – Golden Crown Levin Iglut & Snow Village
Abisko (İsveç) – Kuzey ışıklarını görme ihtimalinin en yüksek olduğu yerlerden birisi – Ama zaten şansınız yerindeyse kuzey Finlandiya’da kuzey ışıklarını görmüş de olabilirsiniz. Biz buraya gelene kadar Finlandiya’da 3 gece gördük. Ama 4. kez Abisko’da gördüğümüz en babasıydı.

– Abisko’da gündüz yapılacak en iyi şey kayak & milli parkta yürüyüş.

– Artık İsveç’tesiniz yani fiyatlar epey artıyor.

€ – Abisko Guesthouse & Activities
€€ – Hotell Fjället
€€€ – STF Abisko Mountain Station
Kiruna (İsveç) – Ice Hotel

– Husky turu, ice-fishing vs. gibi her yerde bulunan klasik Laponya aktivitelerini burada bulabilirsiniz. Ama fiyatlar Finlandiya’dan pahalı.

– Zaten dünyanın en büyük buz otelini görmüş olacaksınız, elenedebilir. € – Camp Alta Kiruna
€€ – Máttaráhkká Northern Light Lodge
€€€ – Ice Hotel

Kuzey Işıkları Turu Nasıl Planlanmalı

Elbette “doğru rota” diye birşey yok, bu herkesin önceliklerine göre belirlemesi gereken bir konu.

Bizim rotamız 7 ile 10 gün arasında sürüyor, Laponya’nın hem güneyine, hem de kuzeyine gidiyor, ve Laponya’ya dair yaşanması gereken özel ne varsa hepsini kapsıyor. Ayrıca en bakir yerlere giderek gerçek bir kutup deneyimi sunuyor. Kolaylık olsun diye buna Büyük Tur: Kuzey + Güney Laponya diyeceğiz.

Diğer taraftan herkesin bu kadar vaktinin olmadığını da biliyoruz. Dolayısı ile Küçük Tur: Güney Laponya Turu’nu da ekledik. Küçük Tur en turistik Laponya turu: Rovaniemi ve Kemi etrafında aktiviteleri yapıp, geri dönüyor. Kısa tur birçok şeyden de feragat etmek demek. Biz anlatalım, siz değerlendirin:

Kuzey Işıklarını Görme Şansımızı Arttırmak İçin Kuzeye

– Sanılanın aksine kuzey ışıkları her gün görülemiyor. Kuzey ışıklarının neye göre görünüp görünmediğini bilmeniz yazının geri kalanını anlamız için çok önemli. O yüzden ara verip önce şunu okursanız, aşağıda anlatacaklarımızı daha iyi anlarsınız: Kuzey Işıkları Rehberi: Nerede, Ne Zaman, Nasıl?

– Aurora halkasının (yukarıda bahsettiğim yazından konuyu öğrendiğinizi farz ediyorum) olabildiğince kuzeyinde olmak, kuzey ışıklarını görme ihtimali arttıran bir faktör. Rovaniemi ise aurora halkasının içinde ama daha güneyinde kalıyor. Kemi daha da güneyde. Biz şansımızı arttırmak için zamanımızı olabildiğince kuzeyde kullanmayı amaçladık. Saariselka’dan kuzeye çıkarsanız Finlandiya için şansınız en maksimumda.

– Bir de okuduklarımız bizi İsveç’teki Abisko’yu rotamıza eklemeye ikna etti çünkü Abisko dünyada Kuzey Işıklarını görme ihtimalinin en yüksek yerlerden birisi. Bu konuyu ayrıca aşağıda ele alacağız.

Kuzey Çok Daha Güzel ve Bakir


Kutup Bölgesi’nde olmak muhteşem bir his. Kimsenin olmadığı bomboş yollarda gidiyor, geyik sürüleri geçiyor, kocaman ormanlar görüyor, sonsuz karın içinde sanki dünyanın bittiği yere gidiyormuş gibi çok derin ve büyülü şeyler hissediyorsunuz. Ancak Rovaniemi Finlandiya Laponya’sının başkenti ve her ne kadar kutup dairesi tam buradan başlasa da soğuk dışında kendinizi pek de öyle maceranın kucağında hissetmiyorsunuz. Neticede içinde alışveriş merkezinden sinemasına her şey olan küçük bir şehir merkeziniz oluyor.

Kutup Dairesine Özgü Aktiviteleri Nasıl Planlamalı


Laponya dünyanın her yerinde olmayan, çok özel deneyimler sunuyor. Önce bir durup, şu yazıya göz atın: Laponya’da Kaçırılmaması Gereken 17 Şey

Biz hiç bir şeyi kaçırmak istemedik ve rotamızı hemen hemen her gün ölmeden önce yapılacak şeyler listesimizden bir maddeyi silecek şekilde planladık: Kuzey ışıklarını izlemek, buz otelde kalmak, buzkıran ile donmuş denizi kıra kıra gitmek, saunadan çıkıp buzlu arktik sularda yüzmek, ormanda ren geyiği sürüsüne karışmak ve bunun gibi bir çok deneyim…

Bu deneyimlerin de her zaman en otantiğini bulup rotaya koymaya çalıştık, çünkü turistik ruhsuz versiyonları da var. Bunun için de bazen yolumuzu uzaklara düşürmemiz gerekti.

Bu aktivitelerin bazıları her yerde var, bazılarından ise çok az var. Dolayısı ile önceliğiniz onları garantiye almak olsun:

– Yaygın olarak bulunabilen aktiviteler: Ice-fishing (donmuş gölde balık avcılığı), Fin saunası + ice swimming (donmuş gölde yüzmek), aurora bubble /cam igluda konaklamak, ren geyikleri, snow-shoeing, snowmobile, sami kültürü gibi klasik Laponya aktiviteleri.

– Alternatifi çok olmayan aktiviteler: Buz otele & buzkırana çok alternatif yok. Dolayısı ile planlamaya alternatifi pek olamayan şeyleri plana sabitleyerek başladık.

Buzkıran: Bu gemilerden sadece 3 noktada var. Axelsviksvagen (İsveç), Pitsundsbron (İsveç) ve Kemi (Finlandiya)
Buz Otel: Kemi’de Ice Castle; Rovaniemi’de Arctic Snow Hotel, Kittila’da Snow Village. Yorumları en iyi olan ve temasını en beğendiğimiz Snow Village.
Ice Driving: Birkaç yerde var ama fiyatlar fantastik ötesi. Aynı şey olmasa da yerine ice karting koymayı düşünebilirsiniz.
Ice Karting: Kittila’da 2 tane: Ice Karting Levi & G2 Ice Karting, Rovaniemi’ de Access Lapland, Kemi’de Arctic Ice Karting
Sauna: Diğer bizi bağlayan bir konu da Nordic Adventures‘ın saunasıydı. Bakmayın, ülke baştan aşağı sauna dolu ama biz özellikle ormanın içinde, tek başına, önünde donmuş gölü olan otantik bir yer istiyorduk. Onu da burada bulduk. Böylece Rovaniemi de mutlaka gitmemiz gereken bir yer oldu.

– Kalan tüm aktiviteler kuzeyde birçok yerde var. Akşamları kuzey ışıklarını kovalayabilmek için bunları hep kuzeydeki yerlerde yapmak daha mantlıklı. Böylece gündüzleri hep çok özel bir şey yapıyor, akşamları da ışıkları görme ihtimalinizi arttırıyorsunuz.

Nereye Uçmalı (Önemli Bütçe Tüyoları İçerir)


Buzkırana binmek isteyeceğinizi göz önünde bulundurusak, Laponya geziniz için mantıklı olan 3 havalimanı var: Lulea, Kemi, Rovaniemi. Hangisine uçacağınıza karar verirken önce tek tek şu kriterleri hesaplayın:

– Hangi şehre daha uygun fiyatlı uçak bileti bulabiliyorsunuz?
Biz önce Pegasus Havayolları ile Stockholm’e uçtuk. Oradan da Lulea’ya geçtik. Bağlantılı uçak bileti almak çok pahalı oluyordu. Pegasus biletini ayrı, yerel uçuşu ayrı aldık. Yani Stockholm’e inince pasaport kontrolünden geçtik, valizlerimizi aldık, dışarı çıktık, terminal değiştirip ikinci uçak için check-in yaptık. Pegasus ile Helsinki’ye uçmalı kombinasyonlara da bakın. Biz geziye İsveç’teki Lulea’dan başladığımız için Stockholm daha uygun oldu. Gitmişken Stockholm’e de birkaç gün ayırmayı düşünürseniz Stockholm Gezi Rehberi‘miz hazır!

Önemli: İki uçak arasına en az 3-4 saat kadar vakit koymanızı öneririz çünkü ilk uçak gecikirse ikincisini kaçırma ihtimaliniz var.

– Hangi havalimanından araba kiralamak daha ucuz?
Bizim gibi 10 gün kiralarsanız bu çok çok önemli bir kriter haline geliyor. Biz en iyi fiyatı Lulea’daki Sixt’ten bulduk. O kadar ciddi bir fiyat avantajı sağladı ki Finlandiya’da gezecek olmamıza rağmen İsveç’ten kiralamak daha mantıklı oldu. Türkiye’den bile ucuza kiraladık aracı.

– Hangisine inerseniz buzkıran gemisinin takvimi ve fiyatı uyuyor?
2 farklı firmaya ait 3 adet buzkıran gemisi var:
Experience 365‘in tek gemisi var. Adı Icebreaker Sampo ve Kemi (Finalndiya) dan kalkıyor.
– Polar Explorer şirketenin 2 gemisi var. Polar Explorer gemisi Axelsviksvagen’den kalkıyor. Arctic Explorer gemisi de Pitsundsbron. Dilerseniz sizi Rovaniemi‘den alıp Axelsviksvagen’den kalkan Polar Explorer gemisine götüren veya sizi Kemi‘den sizi alıp yine Axelsviksvagen’deki Polar Explorer gemisine götüren turlar var. Arctic Explorer aralarında en uygun fiyatlı olan.

Hiçbir gemi her gün kalkmıyor. Hangi gün hangisinin seferi var programınıza göre bakmanız lazım.

Bu farklı kombinasyonların kaça mal olduğuna bakıp, en avantajlı olanına uçabilirsiniz.

Abisko’da Ekstra 3 gün?


İsveç’teki Abisko kuzey ışıklarını görme ihtimali en yüksek yer olarak biliniyor. Finlandiya’dan kolayca geçiliyor ama ne kadar gerekli olduğu tartışılır çünkü:

– Zaten gezinin tümü boyunca Finlandiya’da kuzey ışıklarını görme ihtimalinin en yüksek olduğu yerlerde oluyorsunuz (biz 3 gece ışıkları görebildik). Yani birkaç gün Inari Gölü etrafında takılmak da yanı şeye denk gelebilir? Ayrıca Inari çevresi çok daha güzel bir doğaya sahip Abisko’ya kıyasla.

– Abisko’da kuzey ışıklarını izlemek dışında yapılacak pek de efsane birşey yok. Rota boyunca diğer her gün özel bir aktivite yaparken, Abisko’da akşamları ışıkları görmek için gündüzleri kendinizi oyalıyorsunuz. Yine kayak, trekking gibi olanaklar var ama tabi diğer günlerde yaşadıklarınıza kıyasla sıradan kalıyor. Burada da klasik laponya aktiviteleri var ama fiyatlar pahalı.

Diğer taraftan, biz bu kadar yol gelmiş ve masraf yapmışken, kuzey ışıklarını görme şansımızı sonuna kadar zorlamak istedik. İyi ki de öyle yapmışız çünkü gördüğümüz en muhteşem kuzey ışıklarını Abisko’da gördük. Diğer gördüklerimizi 10 kere cebinden çıkardı. Kuzey Işıkları Rehheri’mizde videosunu koyduğumuz koronalara benziyordu. Ama bu şans işi, hiç denk gelemeyedebilirdik. Zaten kaldığımız diğer 2 günde hiçbir şey göremedik. Bizim Abisko’da koronalı gördüğümüz gün İnari’de ne gördüler onu da bilmiyoruz tabi.

Nerede & Ne Kadar Süre

Güney + Kuzey Büyük Tur (Yukarıdaki Tablodaki)


Bizim öncelikli önerimiz kuzeye de çıkmanız ve bir haftasonundan diğerine kalarak ışıkları görmek için daha fazla şans yaratmanız. Zaten sizi bir bir haftasonundan diğerine oyalayacak kadar da çok şey var. Ama yukarıda dediğimiz gibi siz zaman ve bütçenize göre Abisko’yu ayrıca değerlendirin. Dediğimiz gibi onu pas geçip Finlandiya Laponyası’nın kuzeyinde daha fazla vakit geçirebilirsiiz.

Güneyde Küçük Tur

Ama kuzeye çıkmayıp, sadece Rovaniemi ve Kemi civarında 4-5 gün geçirerek geyiklerden buzkırana birçok şey yapabilirsiniz. Rovaniemi’de ışıkları görme şansınız tabi ki kuzeydekinden daha az. Onu da unutmamak gerek.

Rovaniemi, Finlandiya Laponya’sının başkenti ve en turistik yeri. Burada orjinalleri kuzeyde olan aktivitelerin turistik versiyonlarını bulabiliyorsunuz. Mesela bir bahçeye 20-30 geyik koyup paralı tur satıyorlar, aslında kuzeyde Samiler ormanda yüzlerce geyikli sürülere çobanlık yaparken. Ya da Sami köyü turu diye bir göstermelik çiftlik kuruyorlar, çalışanların çoğu Sami bile olmuyor. Hatta Amerikalı bile vardı. 😀  Yani Yörükler Toroslar’da, ama Antalya’ya bir çadır, 2 keçi koyup yörük köyü diye gezdirmek gibi birşey.

Orjinali kadar insanı tatmin etmese de herşeyi kompakt bir şekilde deneyimleme fırsatı verir, yine mutlu ayılırsınız. Biz Nordic Adventures’ın saunası dışında çok otantik bir aktivite bulamadık ama siz Rovaniemi civarlarında otantik deneyimler yakalarsanız yazın bize ekleyelim.

Ne Zaman

Kışı ayrı güzel

Bu konuyu Kuzey Işıkları Rehberi‘mizde çok açıklayıcı bir şekilde anlatmıştık, o yüzden burada yüzeysel geçeceğiz. Ama siz mutlaka o yazımızı da okuyarak karar verin.

Yazı ayrı güzel 🙂

Kuzey ışıklarını görme ihtimalinin en yüksek olduğu dönemin Eylül ve Mart ayları, özellikle de ekinoksa yakın tarihler olduğu söyleniyor. Tartışmaya açık bir konu.

Yazın: Kuzey ışıkları yaz hariç her zaman görülebiliyor. (Elbette istisnai günler oluyor ama çok nadir).
Sonbahar:  Eylül ışıklar için iyi ama kış aktiviteleri için yeterince kar olmuyor. Çünkü Kasım’dan önce havalar yeterince soğumuyor. Hatta küresel ısınma sebebiyle iyice Aralık’a kaymış.
Kış: Bildiğiniz üzere kutup bölgelerinde yazın gündüzler çok uzun, kışın da çok kısa oluyor. Kuzey kutup dairesinin kuzeyindeyseniz 21 Aralık civarları 24 saat gece. 21 Aralık’tan sonra geceler kısalmaya başlasa bile Ocak’ta bahsettiğimiz o eğlenceli aktiviteler için gündüzler yeterince uzun olmuyor. Şubat’ta hala günler kısa olsa da nispeten daha uzun (ayın haftasına ve bulunduğunuz yere göre 15 ya da 16 civarı kararıyor gibi düşünebilirsiniz.
İlkbahar: Mart’ta hem hava yumuşuyor, hem yağış hafifliyor, hem gündüzler uzun hem de kuzey ışıkları için iki prime-time’dan biri. Nisan’da kar erimeye başlıyor.

Bizce En İyi Zaman: Şubat sonu & Mart başı

Bütçe

Bütçe Konaklama Yemek Hobi Ulaşım Günlük bütçe/ kişi
Düşük Bütçe – Hostelde yatakhanede konaklamak: 25–35 Euro – Markette açık büfe yemek: 8–14 Euro

– Marketten donmuş  1 porsiyon hazır yiyecek 5-8 Euro

– Fast Food: 10 Euro

– “Sami köyüne” giriş: 10–20 Euro

– Müze girişi: 5–10 Euro

– Komşu şehre 2 saatlik tren veya otobüs yolculuğu: 8–30 Euro 100 Euro Altı
Orta Bütçe  

– Standart bir otelde çift kişilik oda: 80–130 Euro

 

– Standart bir restoranda  ana yemek 20 – 30 Euro

– Fast Food 10 Euro

– Aktivite fiyatları 60–120 Euro – Günlük araba kiralama: 40–50 Euro 100–250 Euro Arası
Lüks – Lüks bir butik otel: 200+ Euro

– Lüks bir aurora kabinde 1 gece: 500-700 Euro

– Standart bir aurora kabin 250-400 Euro

– İyi bir restoranda tadım menüsü: 100–350 Euro – Ice driving gibi uçuk fiyatlı aktiviteler 1600-3000 Euro – Şehir içi taksi: 20–30 Euro 250 Euro’dan sky is the limit’e

Bu tablo genel bir fikir için. Kuzey ülkelerinin hepsi pahalı. Finlandiya aralarında en ucuzu olmasına rağmen kesinlikle ekonomik bir destinasyon değil. Biz 4 kişi olduğumuz için yukarıdakilere göre çok daha uygun bütçeye gezebildik. Aşağıda detayları var.

Uygun Bütçeye Gezebilmek için Tüyolar

Nereye Uçulur
Yukarıda Nereye Uçulur (Önemli Bütçe Tüyoları İçerir) kısmında bahsettiğimiz konulara mutlaka dikkat edin (Pegasus Havayolları + yerel havayolu, hangi havalimanı ve hangi buz kıran vs…)

Bağlantılı uçuşlar çok pahalı olabiliyor. Onun yerine Pegasus Havayolları + lokal bir havayolu ile bağlantısız uçuşunuzu erken alırsanız çok çok uyguna biletleri mal edebilirsiniz.

4 kişi gezin
En çok fark yaratan bütçe tüyomuz 2 kişi yerine 4 kişi birlikte seyahat etmeniz. 4 kişi giderseniz yukarıdaki fiyatlardan çok daha aza çıkmanız mümkün.
– Araba kirasını ve benzini 4 kişi paylaşmak ulaşım bütçenizi yarıya indiriyor.
– 2 yatak odalı kabinler veya evler ve bazı yerlerde 4 yataklı odalar tutmak da bizim masraflarımızı %30-40 oranında azalttı.
– 5 kişi değil! Bir arabaya sığamazsınız çünkü kalın kış eşyalarıdan valizler, pofidik montlar falan çok yer kaplıyor.

Araba kiralarken

– Laponya’da ucuza gezmek istiyorsanız araç kiralamak çok büyük avantaj. Transferler çok pahalı. Araba size istediğiniz yerde konaklama imkanı sunuyor. Aynı zamanda akşamları Kuzey Işıkları turlarına katılmak zorunda kalmak yerine, kendiniz ışıkları kovalayabilirsiniz.
– Yukarıda bahsettiğimiz tüm havalimanlarındaki kiralamacılara bakmayı unutmayın. Bizim önerimiz full sigorta yaptırmanız. Ne de olsa karda buzda kullanıyorsunuz. Biz ayrıca 4×4 tercih ettik.  Yol durumu ile ilgili de endişeniz olmasın. Tüm yollar açık. Karda deneyiminiz yoksa ama şoförlüğünüze güveniyorsanız sorun olmaz.
– Eğer planlarınızı doğru denk getirebilirseniz araç kiralama fiyatlarını Türkiye’den ucuza getirebilirsiniz. Biz getirdik.
– Unutmayın ki kiralama süresi uzadıkça ve erken rezervasyon yapınca günlük kiralama ücretleri düşüyor. Bazen 1 haftalık kiralama, 5-6 günden daha uygun fiyatlı bile olabiliyor.
– Otoparklar çoğu yerde ücretsiz. Hiç öyle Avrupa’daki şehir otoparkları gibi değil, korkmayın.

Ekonomik konaklama
– En çok kısmanızı önereceğimiz iki yerden biri bu. Aurora kabin ve buz otel özel deneyimler. Biz onları konaklama gibi değil, aktivite olarak değerlendirdik. Geri kalan tüm konaklamalarımızda kemer sıktık.
– Şehir içinde konaklama genelde pahalı. Ama siz arabanız olduğu için merkezde konaklamaya mecbur değilsiniz. Şehrin biraz dışında kalan ya da ertesi gün gideceğiniz yer yönündeki konaklama seçeneklerini de bakabilirsiniz.
– Oteller yerine evleri ve kabinleri tercih edin. Çok güzel 2 oda, bir salonlu evlerde 4 kişi toplam 100 Euro’ya kaldık. Yol üzerindeki kamplarda 4 kişinin ranzalı odalarda kalabileceği toplam 50 Euro’ya yer gördük. En güzel yanları da full mutfaklı olmaları.

Yeme-İçme
– Burada yemekler güzel ama 20-30 Euro’yu normal bir restaurant’ta her bir öğüne vermek istemiyorsanız diğer kısmanızı önerdiğimiz yer de bu. Çünkü önemli fark yaratıyor. Bir restoranda geyik eti, somon, bir de bu bölgenin arktik balıklarını yediniz mi zaten bölgeye dair en özel lezzetleri yemişsiniz demektir.
– Ev ya da kabin tutarsanız mutfağınız da olur akşam yemekleri için. Biz bazı akşam yemeklerimizi tuttuğumuz kabinlerde veya evlerde kendimiz yaptık. Zaten Kuzey ışıkları yoksa akşam da yapacak bir şey yok.
– Finlandiya’da marketten et almak Türkiye’den daha ucuz. Bir de rokfordu, gravyerdi gibi yabancı peynirler orada bize kıyasla daha ucuz. Hüpletin.
– Meyve-sebze pahalı.
– Şehirlerde market bulabiliyorsunuz. Ama alkol marketlerde değil özel dükkanlarda satılıyor. Belirli bir saate kadar satışı var. Pazar kapalı. Bu dükkanlardan da her yerde yok.
– Snow Village’ın içindeki Ice Restaurant’ın yemekleri ef-sa-ne. Menüde yukarıda yemenizi önerdiğimiz yemeklerin hepsi var. Buz otelde kalmak bütçenizi aşıyorsa, burada hem buz deneyimi, hem de yerel yemekleri beraber yapabilirsiniz. Bir taşla iki kuş.
– Bizim gibi çay-kahve alışkanlığınız çoksa yanınızda götürün, arabada termos gezdirin.

Buz otel
Snow Village‘ı tercih edin. Fiyat/performans olarak çok iyi. 4-5 kişilik odalarının olması çok önemli bir tasarruf  sağlıyor.

Aktiviteler
– Bu gezinin en büyük kalemi aktiviteler. Maalesef çok pahalılar. Onlara bütçe ayırmak için konaklama ve yeme-içmeden kısabilirsiniz çünkü bu geziyi unutulmaz kılan bu deneyimler.
– Bazı aktivitelere gerçekten çok da para vermeye gerek yok. Bütçenize göre aurora turlarından feragat edebilirsiniz çünkü bu turlarda tek yaptıkları sizi ışıktan uzak bir yere götürüp, çadırda ateşte çay yapmak. Gerçekten bu kadar. Zaten altınızda araba var karanlık ve önü açık bir yere gitmek için, bi de termosa çay koydunuz mu aynı hesaba çıkıyor. 4 kişiyseniz şu an 400 Euro’nuzu kurtardınız. 🙂 Biz Laponya’da Kaçırılmaması Gereken 17 Şey yazımızda para vermeye değer olanları zaten listeledik.

Kuzey Işıkları Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Kuzey ışıklarını fotoğraflamak için temel fotoğrafçılık bilgisine ihtiyacınız var. Yoksa hiç bir fotoğraf çekemeden dönersiniz. Özellikle de hem kendinizi, hem ışıkları beraber fotoğraflamak istiyorsanız dersinize çalışmanız lazım. Merak etmeyin ayarlar kolay şeyler. Burada tüm bilmeniz gerekenleri anlattık: Kuzey Işıkları Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Instagram’a Da Bekleriz!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Biz Evde Yokuz (@bizevdeyokuz) on

50 Comments

 1. Merhaba 23 subatta iki anne ve 14 ile 20 yaslarında kızlarımızla sizin rotaya benzer bir rota yapacagız. Yazınızdan cok faydalandık. Bir kac sorum olacak:
  1) Kittila -inari arası yol nasıldır ? Pek kullanılmayan bir yol gibi. Gece guvenli kullanilir mi?
  2) Tur satın almadan gece kendi arabamizla kuzey ısıkları icin ava cıksak tehlikeli olur mu? Yoksa tur mu tavsiye edersiniz?

  1. Biz yollarda hiç sorun yaşamadık. Şimdi hatırlayamadım hangi sırayla şehirleri yaptık ama zaten rehberimizde okumuşsunuzdur. Bizim yaptığımız yollardan çekinmeyin, diğerlerini bilemeyiz. Gece de yol yaptık, sıkıntı yaşamadık. Ama tabi gece yollar çok tenha oluyor. Evet, kendi kendinize gayet ışıkları yakalayanilirsiniz. Kaldığınız otele hep sorun en iyi nerede görülür diye. Onlar söyler

 2. Merhaba 23 subatta iki anne ve 14 ile 20 yaslarında kızlarımızla sizin rotaya benzer bir rota yapacagız. Yazınızdan cok faydalandık. lulea-kittila-inari -rovaniemi-lulea seklinde . Bir kac sorum olacak:
  1) kittila -inari arası yol nasıldır ? Pek kullanılmayan bir yol gibi. Gece rahat ve guvenli kullanır miyiz?
  2 ) Husky veya Geyik turu 2-3 saat civarı… cok uzun gelmiyor mu? Hele geyik zaten yavas .. en kısasını secsek yanlıs mı yaparız ?
  3) snow mobile gece mi gunduz mu daha keyifli olur ?
  4 ) Tur satınalmadan gece kendi arabamizla kuzey ısıkları icin ava cıksak tehlikeli olur mu? Yoksa tur mu tavsiye edersiniz?
  Cok tesekkur ederim

  1. 1. diğer mesajınızda cevaplamıştık
   2. Biz onaylamıyoruz hayvanların çalıştırılmasını. Bizi de köpekler bunun için can atıyor diye kandırmışlardı ama gidip görünce çok ikna olmadık.
   3. eğer kuzey ışığı varsa gece
   4. bir önceki mesajda

 3. Merhaba,
  Ne kadar guzel bir yazi . Okadar bilgilendirici ve harika ki coook coooook tesekkurler. Sizden edindigimiz bilgilerle bir tur ayarliyoruz.Aklima takilan birkac sey oldu yorumlara baktim bulamadim:) baska bir detay merak ediyorum. Ayakkabi olarak ne marka vardi ayaginizda? evet internet cilgin derya deniz arastirmalar,ozellikler, onlarca bilgi ama ben gidip ayaginda tecrube ettigi ayakkabiyi duymak isteyen biriyim:) cunku ayaklarim inanilmaz usuyor. Bize bu konuda oneriniz olursa cok ama cok mutlu olurum. Ellerinize emeklerinize saglik. Sevgiler

  1. Moonboot vardı ve çok iyiydi. 🙂
   Haklısın herhangi bi ayakkabı ile gidilecek yer değil 🙂

 4. Merhaba,

  Vize durumu nasıl oluyor Kuzey ülkelerinde, çok kolay vize veren ülkeler bile günlerce sonraya sıra verip sürekli red vermeye başladı malum

  1. Merhaba vize süreci diğer Schengen ülkeleri ile aynı. İsveç’e gidecekseniz İsveç’ten Finlandiya’ya gidecekseniz Finlandiya’dan Schengen vizesi alacaksınız. Fakat daha az tercih edilen ülkeler olduklarından vize başvuru sırası daha az olur buraları için diye düşünüyoruz.

 5. Merhaba.

  Norvec’ten araba kiraladigimiz zaman, Isvec’e araba ile seyahat etmek sorun olur mu?

  1. Aracınızı kiralarken güzergahınızı bildiriyorsunuz. Ekstra ücretler çıkıyor (sigorta kapsamı falan değiştiği için) ama ayarlanabiliyor.

 6. Merhabalar,
  Mart ayı ortası veya sonunda eşimle 2 kişi kuzey ışıklarına gitme planımız var. Denizci olduğumuz için tam bir tarihimiz olmuyor. Nisan ayında sanırım ışıkları görmemiz daha da az ihtimal olacaktır fakat yine de nisanda gitmeyi tavsiye eder misiniz?

 7. Merhaba..Ocak sonu Finlandiyaya uçuyoruz..Rovaniemi’den araç kiralasak Saariselka ve Inari’ye doğru devam etsek 1 er gece konaklama şeklinde..Özellikle Rovaniemi’den kuzeye Inari’ye kadar yollar nasıl, çok zorlayıcı olur mu karda buzda sürüş tecrübesi olmayan biri için? Rovaniemi’den Inari’ye alternatif bir toplu ulaşım şansı (otobüs, tren vs?) da yok sanırım, Ivalo havaalanına uçak dışında? Ayrıntılı bilgilendirici paylaşımlarınız için çok teşekkürler..

  1. Özgür selam,
   Yollar çok iyiydi. Yani İstanbul’a yağmur yağsa hayat daha çok felç oluyor. Benim (Duygu) hiç kar sürüşü tecrübem olmamasına rağmen çok rahat kullandım. Araçlarda ona göre kış lastiği oluyor zaten. Ama araba seçimi önemli. Biz özellikle iyi bir markadan 4 çeker aldık.

 8. Merhaba aralık ortası / sonu gibi İsveç’e gitmeyi planlıyorum ancak tek kişiyim ve Stockholm’den Abisko’ya kadar araç kiralayark gitmeyi düşünüyorum. Tek bir kadın olarak sizce zor mu? Yolda kalma / kaza vb. durumlar çok oluyor mu? Teşekkürler

  1. Merhaba, yalnız başına bir kadın olarak rahatsız olmayacağınız bir ülke İsveç. Sorun olacağını hiç sanmıyoruz. Kaza ve yolda kalma gibi durumları bilemiyoruz bizim başımıza gelmedi ve rastlamadık.

 9. Merhabalar, biz yeni karavan hayatına karışacağız. Rotalar belirlemeye başladık. Kuzey ışıkları da hep ilgimi çekmişti. Araştırırken sizleri gördüm. Bir de tursuz gittiğiniz için dikkatimi çekti. İlk sorum karavanla sizin gittiğiniz şekilde oraları dolaşabilir miyiz? Bundan sonra da sizi takip edeceğim tabi çünkü açıklamalarınız çok güzel. Şimdiden tşkler

  1. Merhaba Eylül,
   Hayırlı olsun karavanınız. Bu ne zaman gittiğinize, karavanınızın donanımına, size denk gelecek hava durumuna göre değişir.

 10. Merhaba, arabayı 4×4 kiralamasak sorun olur mu? Daha önce İzlanda’da F roadlara 4×4 dışında araç giremiyor diye 4×4 kiralamıştık ancak Finlandiya’da böyle bir yorum okumadım, 2 kişi olacağımız için daha küçük araç bütçeye daha uygun olur diye düşündüm ancak olabildiğince kuzeye çıkacağımız için acaba sorun yaşar mıyız diye de düşünmeden edemiyorum.

  1. Selam Cansu,
   Biz gittiğimizde yerel halk içinde 4×4 kullanmayanlar vardı ancak onların bolca karda sürüş tercübesi ve eğitimi var. Diğer yandan yollar oldukça bakımlı, her arabada da kış lastiği var. 4×4 şart değil, ama kesinlikle daha güvenli.

   1. Merhabalar
    Yazılarınızı okudum, çok beğendim. Elinize sağlık. Ocak veya şubat sonu şartlar uyarsa biz de eşimle düşünüyoruz. Kuzey ışıkları turu yapmaya Almanya’dan geçsek acaba oralara yakın havayolu ile daha uygun olur mu? Abim Almanya’da yaşıyor, oraya zaten gideceğim. Yoksa Türkiye’den mi güzergah belirleyip, kuzey ışıklarından sonra mı Almanya’ya geçsem diye düşünüyorum.

    Bir de 5-6 gece tahmini bütçe nedir? Araba kiralama dahil, oteller hariç her şey için de çok önceden rezervasyon gerekiyor mu? Mesele buzkıran gemisi ya da diğer aktiviteler için? Çok teşekkür ederim, iyi ve bol bol gezmeler.

    1. Merhaba,
     – İster Almanya, ister kuzey ışıklarını önce yapın. Fark etmez. Bilet fiyatlarına göre karar verin.
     – Bütçe de zaten yazıda yazıyor.
     – Rezervasyon yapmakta fayda var. Son dakikaya bırakırsanız açıkta kalırsınız.

    2. Merhaba biz de esimle dusundugumuz icin arastirmaya giristim. Kendimi burada buldum. Cok guzel bilgiler var. Sizin yorumunuzu gorunce cevap vermek istedim. Belirttiginiz tarihte Subat sonu (2022) Amsterdam’da bir rehber Finlandiya’ya tur duzenleyecek. Kisi basi 900 kusur civari. Çıkış Amsterdam diye biliyorum acikcasi cok ayrinti da bilmiyorum plan kesinlesince bilgi alabilecegim. Boyle bir tur isterseniz aklinizda bulunsun.

 11. Tekrar merhaba,
  Biz artık 2 hafta sonra yola çıkmış olacağız 🙂 yazılarınızı detaylıca okuyup rotamızı birkaç değişiklik hariç sizinkiyle aynı şekilde ayarladık, bütün bilgiler için tekrar teşekkürler. Bugün araç rezervasyonunu yaptık, bir sorum olacak: Türk ehliyetiniz tek başına yeterli oldu mu? Budget’tan kiraladık biz, ehliyetin noter onaylı İngilizce çevirisi gerekli diye yazıyor kiralama koşullarında, daha öne Avrupa’da sorun yaşamadık ama bir sormak istedim.Sevgiler

 12. Merhabalar,
  Öncelikle yazılarınız için çok teşekkürler, bize yol gösterici oldu. Biz de şubat sonu sizin yaptığınıza benzer bir rota ile Aurora avına çıkacağız. Tabiki de birkaç sorumuz var.
  Lulea’dan SIXT ile kiralardığınız araç modeli neydi acaba? Kaç günlük kiralamıştınız ve günlük ne kadar gelmişti ?
  Stockholm ile Lulea arasında “Norwegian” havayolunu mu seçmiştiniz?
  Bir de isveç ve Finlandiya arasındaki sınır geçişlerinde herhangi bir vergi ücreti ödediniz mi?
  Inari de igloo da kalmayı planlıyoruz, booking.com dışında bulma ihtimalimiz var mı acaba 🙂

  1. Merhaba
   Lulea’dan SIXT ile kiralardığınız araç modeli neydi acaba? Kaç günlük kiralamıştınız ve günlük ne kadar gelmişti? Ne kadar ödediğimizi hatırlamıyorum ama 24 çeker bir E serisi kiralamıştık.

   Bir de isveç ve Finlandiya arasındaki sınır geçişlerinde herhangi bir vergi ücreti ödediniz mi? Hayır

   Inari de igloo da kalmayı planlıyoruz, booking.com dışında bulma ihtimalimiz var mı acaba? Sanmıyorum. Buradan öneridiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz: https://www.bizevdeyokuz.com/cam-iglu-otelleri-finlandiya/

 13. Merhaba,şuan Saariselka bolgesindeyiz,4 gündür buralardayız ışıklara denk gelemedik,bu son gecemiz,İnari gölü etrafına gitmeye değer mi bilemedik ,araba kiraladık ,orada yürüyüş yapabileceğimiz belli bir rota var mıdır,kaybolur muyuz çekiniyoruz biraz ,yardımcı olursanız seviniriz

  1. :((( Tüh ya, üzüldük denk gelemediğinize.
   İnari tarafında artık yerleşim iyice azalıyor. Peki nasıl görünüyor Nellim’de hava ve solar activity? Baktınız mı?

   İnari tarafında çok güzel cross-country ski rotaları var, yürüyüş için durumu bilmiyorum maalesef. Nellim Wilderness günübirlik aktiviteler yapıyor, aynı zamanda ekipman kiralıyorlar. Direkt onları sorun isterseniz

 14. mart ayında kuzey ışıklarının altında evlilik teklifi etmek için plan yapıyorum. cuma, cumartesi ve pazar günü için bir plan oluşturmaya çalışıyorum. nasıl bir yolculuk planı düzenlemeliyim yardımcı olabilir misiniz? neler götürmeliyim hiçbir şey bilmiyorum. yazılarınızı okurken kendimi hep orada gibi hayal ettim ve çok etkilendim. sizlerin bu güzel deneyimlerinizin bir çoğunu belki yapamayacağım ancak sevdiğim kadına hakkettiğini düşündüğüm o unutulmaz evlilik teklifini yapmak istiyorum. ve 4 kişi değil de iki kişiyiz. cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

  1. Merhaba Yiğit,
   Çok hoş bir fikir ancak biraz riskli. Işıkların çıkıp çıkmayacağının garantisi yok. Yani gidip buz gibi yerde tek bir ışık görememek de var. Bir de sadece 3 gün orada kalacağım diyorsun. Bu da görme şansını azaltıyor. Riski alacağım dersen görme ihtimalini yükseltmek için Abisko’ya git. Ama orada da ışıkları beklemek dışında pek yapacak bir şey yok. Çıkmazsa 2 gün öyle beklediğinizle kalırsınız.

 15. Merhaba,
  1-11 şubat aralığında biz de Finlandiya-İsveç yapacağız. Bir çok insan soğuktan telefonların donduğunu yazmış. Sizin hiç böyle bir deneyiminiz oldu mu? Ya da mutlaka unutmamamız gereken tavsiyeleriniz olur mu?
  Teşekkürler.

  1. biz telefonlarımızı paltomuzun iç cebinde taşıdığımızdan sıkıntı yaşamadık. Valize koyun dediklerimiz kayağın kendisi hariç tüm kayak eşyaları. 🙂 Kayak gözlüğü de dahil

 16. merhaba, yazılarınızı okuyup benzer rotayı izlemek üzere Stokholm’e bilet aldık. Lulea’dan araba kiralamanın ucuz olduğunu hatta Türkiye fiyatlarından bile ucuza mal ettiğinizi yazmışsınız. Fakat 9-14 Mart arası fiyatlar gerçekten fazlasıyla pahalı. Sixt firması ve Lulea için söylüyorum. Acaba geçen sene mi ucuzdu? Bir de biz 8 Martta Stokholm’e inip 15 Mart’ta aynı yerden dönücez. Abisko’yu rotaya dahil edersek levi’de Nellim’de sadecece bir gün kalmış oluyoruz. Rovaniemi’de de akşam üzeri geçip sabah dönüyoruz. Sizce yeterli olur mu sizin aktivitelerinizi yapmak için yoksa Abisko’yu rotadan çıkarıp daha geniş gezmek mi mantıklı?
  Son olarak araba gece en geç saat kaçta ve sabah en erken saat kaçta kiralanabiliyor? Bilginiz var mı?
  Cevaplarsanız çok rahatlatırsınız bizi. Şimdiden teşekkürler.

  1. Selamlar,
   Lulea diğer opsiyonlar arasında en uygun fiyatlı kiralama fiyatları olan yerdi biz gittiğimizde. Araba kirasını belirleyen önemli bir kriter de süre oluyor. 10 gibi bir süre için verilen günlük fiyat 4 ile yanı olmuyor. Uzun kiralamak daha avantajlı olabiliyor. Belki ona göre programınızın süresini belirlersiniz. Biz yukarıdaki rotayı 10 günde tamamladık. Bunun 3 günü Abisko’da sadece ışıkları beklemek ile geçti. Görme şansımızı arttırmak için böyle yaptık. Onun dışındaki her durakta sadece 1 gün geçirdik.

 17. Selam
  Ben isvecde 5 aydir yasiyorum ve abiskoya gitmeyi dusunuyoruz national parkda kamp yapildigini okudum . Sizin konaklamaniz abiskoda nasil oldu? Tourlara katilmadan kendimiz national parka giris yapip auroyi izleyebilme gibi bir durum olurmu sizce?

  1. Aurorayı izlemek için hiç tura ihtiyacınız yok. Zaten oteller National Park’ın içinde. Otelin önünden izleyebiliyorsunuz. Turların tek artısı kalın kıyafetler, ateş ve sıcak içecek sunması. Uzun süre dışarıda uzun süre kaldığınız için böyle konforları arıyorsunuz.

 18. Merhabalar, kuzey ışıkları en büyük hayım fakat tek başına cesaret edemiyorum. Ve Feza sen her şeyi ayarlamışsın fakat yanında bir kişilik yer varsa katılmayı çok isterim. Tabii henüz hicbir hazirligim yok biler vize vb ama inan çok istiyorum. Neyse en azından rotanı ve bütçeni benimle paylaşabilir misin ? Belki cesaretlenmiş ve tek başına gitmeye kalkışırım.

 19. Stockholm abisko tren düşündüm abiskoda ışıkları görürüm ümidiyle bunu planladım gece treninde manzara yok sonuçta. Abisko da ısıkları görme ihtimalim yok gibi konuştun 🙁 yoksa direkt lulea ya gideyim:/ abiskodan dönüste lulea ya gelirim agaç evleri görür ertesi sabahına buz kırana biner sonra stockholm e ucarım ordanda dönerim. Arabaya gelince luleadan alıp başka bir yerde bırakamıyorum varsada bulamadım 🙂 karıştım biraz ama çözecem 🙂
  En önemli soruyu tekrar sorayım abiskoda ışıkları görme şansım en yüksek sanıyordum öyle değil mi?

  1. Evet, evet, en yüksek görme ihtimali Abisko’da
   Lulea’da arabayı alıp, Lulea’ya bırakabilirsin. Biz öyle yaptık

 20. Selamlar hamileliğimden dolayı 5. Ayımda yani ocakta gitmek istiyoruz ama verdiğiniz önerilerin hepsini okuyunca Mart olmalı diyorum Ama çok zor olur o ay
  Ocak ayında gitmeyi düşünüyoruz 2 aile olarak yalnız sıkıntımız İngilizce olmaması translate sağ olsun diyeceğiz Sizin kadar çok gezemeyiz ama 6 günün garantisi var
  Bi ufak sıralama rica edicem o kadar detay yazmışsınız ki Maşallah sizlere

  1. Selam Nordic adventures te nasıl kalabiliriz Tam olarak yeri bulamadık Yer ayarlıyoruz bize yardımcı olabilirmisiniz

 21. Merhaba,

  Laponya’ya gittiniz gideli dönsenizde rehberi yayınlasanız diler bekliyordum. Gezinize ve elinize sağlık:)
  Biz de, 10 seneden fazladır hayalini kurduğumuz bu geziye önümüzdeki Mart çıkmak için ilk adımı attık ve biletimizi aldık. Siz, seyahatinizden ne kadar önce rezervasyonları falan yapmaya başlamıştınız acaba?
  Bir taraftan geç kalmak istemiyorum, bir taraftan booking’ed fen otellerde vs. hiç yer yok, çok ileri tarih olduğu için mi yoksa şimdiden geç mi kaldık diye merak etmeye başladım.

  1. Biz 3 hafta kala ayarladık herşeyi. Aslında böyle bir coğrafya için fazla sıkışık bir planlama süresi oldu. Hele bazı yerlerde o kadar az otel, servis sağlayıcı vs.. var ki. Deli gibi uğraşmamız ve sürekli yer boşaldı mı diye kovalamamız gerekti. Birkaç gün Booking.com’da yaşadık. Ama biz bile becerdik, sen hiç stres etme.

   Bu arada bir yazım daha var çok önemli olan. Aktivitelerle ilgili. Onu da kesin okamalsın. https://www.bizevdeyokuz.com/laponya-gezilecek-yerler-aktiviteler/

   1. Duygu , Bilgehan
    Merhaba,
    Şubatta gidiyorum. Abiskoydu tek istegim şimdi bunca şeyi okuduktan sonra bikaç bisey daha ekleyeyim istiyorum. Stockholmdan direk geve treniyle gitmekti planım şimdi lulea yı kesinlikle eklemek istiyorum plana. Trenden vazgecip arabamı kiralayım. Tek olacam ben yine onu da düsünmem lazım. Tren sadece abisko lulea 400 fr falan cünkü ama çok da ters yerler dönüş uçağım yine stockholm. Sizce en mantıklısı en uygun fiyatlısı hangisi olur. Ve arabayı kiralama detayınız var mı sirket ve fiyat.. lutfenn yardımm

    1. Fezacım selam,
     Hadi bol şans o zaman! Gökyüzü çok açık ve ışıklar bol olsun!

     Soruna gelince. Zor karar. Zamanın, bütçen, önceliklerin ve yol tecrübeni düşünerek sen karar vermelisin.

     Biz Stockholm’den Lulea’ya uçup, Sixt’ten araba kiralamıştık. Stockholm – Arabanın iyi bir marka ve 4×4 olmasına özellikle dikkat ettik. Araba kiralayacaksan sana da öyle yapmanı öneririz. Bu sayede geze geze gidebildik. Buzkıran, ağaç evler, buz otel ve Abisko rotana eklemeni önereceklerimiz. https://www.bizevdeyokuz.com/laponya-gezilecek-yerler-aktiviteler/

     Eğer Stockholm’den Abisko’ya araba kullanmayı düşünüyorsan 13-14 saatlik bir yoldan bahsediyoruz. Lulea’ya gelene kadar kuzey ışıklarını görme ihtimalin düşük. Stockholm- Lulea arabayla 9 kusur saat. Eminim araştırırsan yolda enteresan yerler bulursun ama çok zamanın yoksa bu kadar vakti yolda yakma derim.

     Stockholm’den Lulea’ya uçup, Lulea’dan araba kiralamak daha uygun fiyatlı olabiliyor. Karşılaştırdın mı?

     Tren ise en kolay ve konforlusu. Ama yolda görmek isteyeceğin şeyleri atlaman anlamına da geliyor. Abisko’dan günübirlik buz otel turları var. Onlara da bir göz at deriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir