CARETTA KARAVAN – İNCELEMESİ VE ÖZELLİKLERİ

Caretta bizim çok sevdiğimiz, hayatımızdaki dönüştürücü rolü sebebiyle de çok anlam yüklediğimiz bir karavan. Hayatımızın değiştirmemize büyük katkısı oldu. Biz Evde Yokuz’u kurmadan önce hep Caretta hayalimiz vardı. Daha sitemiz bebekken Caretta’nın üreticisi olan Başoğlu Karavan’a gidip hayallerimizi anlattık ve o da ilk yolculuğumuzda kullanmak ve geri vermek kaydı ile bize bir Caretta verdi 🙂 Yani ödünç aldık. Zaten ondan sonra da hikayemiz daha maceralı bir hale geldi. Hikayemizi Biz Evde Yokuz’u Nasıl Kurduk & Sürdürebiliyoruz‘dan okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda Caretta’nın bir incelemesini yaptık ama öyle 40 senelik karavancılardan olmadığımızı, ve karavan konusunda bir uzman fikri vermediğimizi beyan ederek başlamak isteriz. Bununla birlikte, Caretta ile bir sürü tecrübemiz de oldu tabi. Siz de sıkça Caretta ile ilgili fikrimizi sorduğunuzdan, kendi tecrübe düşüncelerimizi bir yazıda toparlamak istedik.

Bir de karavancılık üzerine genel bir not düşmek isteriz: Karavancılık, teknecilik ya da köpek sahibi olmak gibi bir şey. Yani uzaktan çok kolay, dolce vita görünür ama iştir. Aynı tekne ile uğraşmayı sevmek gibi karavan ile uğraşmayı sevmek gerekir. Karavanınız ne olursa olsun bu böyledir. Bakımı, temizliği, güvenliği, her zaman gittiğiniz yerlerde ilgilenmeniz gereken konular. Bununla birlikte moralinizi bozmayın, ne tekne, ne de köpek kadar talepkar. Sadece sefası olduğu kadar, meşgalesi de var bilin istedik.

O zaman başlıyoruz.

NOT: BİZE LÜTFEN FİYAT SORMAYIN! Fabrika bizim olsun, fiyat verelim isterdik ama bizim değil. Biz de sizin gibi sadece kullanıcıyız.

karavan
EN SEVDİĞİMİZ YÖNLERİ: Caretta, Başoğlu Karavan tarafından üretilen, kısa soluklu geziler için rahat ve kullanışlı bir karavan. En sevdiğimiz özellikleri:

1) Motokaravana nazaran arabadan ayırılabilir olması
2) Klasik çekme karavanlara kıyasla hukuksal anlamda çok pratik olması.

Arabadan ayrılabilen bir karavan bizim için büyük rahatlık oldu. Çünkü biz karavanımızı bir yere veya kampa park edip, arabamıza atlayıp dar şehir sokaklarında rahatça gezebilmeyi seviyoruz. Motokaravanlar o kocaman kasalarıyla şehir içinde cebbelleşmek zorundalar.
Klasik çekme karavanlara kıyasla hukuksal anlamda çok pratik! Şöyle ki, ufak ve hafif olduğu için normal çekme karavana getirilen bir sürü yükümlülükten (ehliyet sınıfı, ruhsat gibi) özgürsünüz. Aşağıda Caretta’nın avantajları bölümünde daha detaylıca bahsedeceğiz.

YAŞAM ALANI: Caretta’nın içinde ayağa kalkma şansınız yok. İçinde oturabilirsiniz ama bir yaşama alanı olarak düşünmeyin. Burası sizin yatar ya da oturur pozisyonda durabileceğiniz bir yer. Biz sıcak havalarda gezdiğimiz için karavanımızın önüne attığımız masa sandalyede vakit geçirebiliyoruz, dolayısı ile bizim için bir şey değişmiyor. Ama soğuk havalarda Caretta ile çıksak farklı olabilirdi tabi. Gezinizin uzunluğuna, mevsimine göre kapalı ve ayakta durabileceğiniz bir alan size lazım mı siz değerlendirin. Eğer siz kapalı bir yaşam alanı da istiyorsanız Caretta’ya alabileceğiniz çadır gibi eklentilere göz atabilirsiniz. Ama ne kadar kurulacak şey fazla, o kadar mobiliteniz düşer, meşakatlenir onu da unutmayın.

ARABAYA ETKİSİ: Arabaya düz yolda yükü 50 kilo. Yani arabayı pek zorlamıyor. Benim aracım çeker mi sorusunun cevabı büyük ihtimalle evet çeker ama tavsiyemiz servisinize danışın. Biz Carettayı iki farklı Fiat 500L Multijet (Dizel)  ile çektik. Hem manuel (85hp) hem otomatik vites (95 hp) ile. Bu araçta manuel’in bir avantajı var otomatiğe göre. O da: Şehir içinde çok dur kalklarda otomatik olandan debriyaj ısınması uyarısı aldık. Kastımız sıkışık İstanbul köprü trafiği. Şehir içinde trafikli, çok dur-kalklı zamanlarda kullanmayacaksanız herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz. İstanbul’da trafikte sıkışıp kalmadığımız sürece otomatik de sorunsuzdu. Biz gene de karavanlı, karavansız kullanım rahatlığı açısından otomatiği tercih ederiz. Siz yine de servisinize danışın.

DOLAP HACMİ: Caretta’nı dolap hacmi sınırlı, az eşya getirmek lazım. Mutfak eşyasını da, kişisel eşyalarınızı da, bir haftasonu kaçamağıymış gibi sade tutmakta fayda var. Eşyalarınızı sadeleştiremiyorsanız karavanın içine atabilirsiniz ama uyuyacağınız zaman arabanın arka koltuğu gibi başka bir yere nakletmeniz gerekir. İndir bindir yapmak hem zamandan çalıyor, hem de insanı yoruyor. Hadi kalk gidelim diyince bin tane şeyi toplamanız gerekiyor. Eğer niyetiniz bir noktayı kamp bellemek ve orada uzunca kalmak ise lafımız yok, ama bizim gibi göçebe olmaksa niyetiniz eşyalarınızı sadeleştirin.

EŞYA YERLEŞİMİ: Herkes kendi ihtiyaçlarına göre kendi optimumunu bulacaktır. Bu da bizimkisi: Biz kıyafetlerimizi Caretta’ya yerleştirmiyoruz çünkü içerde dolap hacmi çok az. İçerideki dolaplara kişisel bakım ürünleri, havlu, nevresim  gibi şeyler koyuyuruz. Kıyafetler içinse şöyle bir çözümümüz var: Bizim arabanın (Fiat 500L) bagajını gardolaba çeviriyoruz. Zaten arabanın kendiliğinden bagajda bir rafı var. Rafın üzerine bizim valizi açık bir pozisyonda koyuyoruz. Valizin bir yanı birimizin, diğer yanı diğerimizin eşyaları ile dolu oluyor. Böylece bagajı açtığınızda her şey elinizin altında oluyor. Valiz indir, aç gibi dertler yok. Bu kullanım ile dolabınızdan eşya alıyormuşuz gibi rahat oldu bize. Bağajın alt rafına da katlanır masa sandalye vb eşyaları koyuyoruz.

Karavanda giden eşyalar: Mutfak eşyaları mutfakta, iç tarafa havlu, kişisel temizlik eşyaları, nevresim vb şeyler içerde, ayakkabı, mangal vb kokulu ya da her an gerekmeyen şeyler de karavanın ön taraftaki küçük bagajında gidiyor.

ISI: Caretta ile kış yolculuğumuz olmadı (kısmetse bu kış!). Ama Kaş’ın, İzmir’in kavurucu sıcağında, Ekim ayının serinliğinde de Caretta’da problemsiz uyuduk. En sıcak zamanlarda iki taraftaki kapıyı da açıp uyuyabilirsiniz, ne de olsa sineklik var. Soğuklarda da daha kalın örtüler kullanabilirsiniz. İyice kışa gidiyorsanız ısıtıcı, yaza gidiyorsanız da klima taktırabilirsiniz.

ELEKTİRİK: Karavanın içinde, mutfak tarafında ve dışında (kapı üstü) ledler mevcut ve hepsi karavanın aküsüne bağlı. Karavanda hem içeride, hem de mutfakta priz mevcut ama bu prizler sadece karavanı 220V’a bağlayınca çalışıyorlar. Buzdolabı da öyle. Eğer farklı bir elektrik yapılanması isterseniz üretici firmaya sorabilirsiniz. Yani standart üretimde karavan akünüz tüm ışıkları, varsa müzik sisteminizi çalıştırıyor. Karavanın stop lambaları, sinyalleri ve arka farkları araba aküsüyle çalışmakta.

ELLE MÜDAHALE: Karavanı takmak çıkartmak ve ittirmek kolay. Düz yolda tek kişi yapabilirsiniz. Biz geri dönülemez yerlere girdiğimizde, geri geri de çıkamayacak durumdaysak (Ör: Dar Otopark, Yıkamacı vb) hemen çıkarıp, döndürüp yeniden takıyoruz. Alışınca bir kaç dakika.

ÖNERDİĞİMİZ MODİFİKASYONLAR: Bir iki modifikasyon yapmak isteyebilirsiniz.
– Mutfak dolabında her şeyin dans etmemesi için sabitleyici çözümler eklemek isteyebilirsiniz.
– Uzun yolculuklar için çok bagajınız var ise, port bagaj isteyebilirsiniz.
Tente eklemesini mutlaka öneriyoruz. Bizce olmazsa olmaz.

Bizim severek kullandığımız karavan malzemelerini öğrenmek isterseniz Favori Karavan Malzemelerimiz yazımız var.

karavanla-yolda

CARETTA KARAVAN ÖLÇÜLER VE GENEL BİLGİLER

MODEL CARETTA

Kamp için iki modeli bulunuyor: 1500 ve Off-road

UZUNLUK  3,9 metre
GENİŞLİK 2.04 metre
TOTAL
YÜKSEKLİK
1.725 metre
İÇ YÜKSEKLİK  1.1 metre
Yani oturur pozisyonda çok rahat ama ayağa kalkamazsınız.
AĞIRLIK  460 kg
LASTİKLER 175 /70 / R14
DIŞ YÜZEY  Fiberglass
ENERJİ 12 V – 220 V

caretta-karavan-offroad

CARETTA DONANIM : CARETTA MUTFAK, TUVALET, DUŞ, YATAK KAPASİTESİ…

MUTFAK Karavanın arkasında ve dışarıdan ulaşılıyor, ama bagaj kapağı yağmurdan ve yukarıdan düşenlerden koruyor.
MUTFAK DONANIM Buzdolabı (Aküyü bitirmemesi için sadece prize takılıyken çalışıyor)
Ocak tek gözlü tüplü (extra)
Lavabo
Duş olabilen çeşme
Dolap hacmi: tek kapaklı, tek bölmeli, İki raf kadar yer var.

caretta-karavan

WC Yok
DUŞ 1,5 metre dışarı uzayabilen lavabo musluğu var.  Ancak sıcak su için güneş enerjisi almak gerekiyor.
SU DEPOSU KAPASİTESİ 60 litre kapasiteli. Atık su tankı yok. Aşağıya akıyor.
ISITMA Ekstradan ısıtıcı alınabiliyor. Dizel benzinle çalışıyor. Her iki Caretta modeli için de uygun.
KLİMA Ekstradan alınabiliyor.

Sadece Offroad modellerde var. Akü ile çalışıyor.

GÜNEŞ ENERJİSİ Ekstradan alınabiliyor.
NE KAPASİTEDE AKÜ KOYULUYOR VE NE KADAR GÜN DAYANIYOR? 1500 modeli için 40 amper, Off-road modeli için 55 amper, kullanıma göre 1-2 gün dayanıyor. Biz 3 akşamda ancak yarıya getirdik.
KAÇ KİŞİ RAHATÇA YATABİLİYOR? Caretta’nın kendisinde 2 yetişkin çok rahat yatabiliyor. Caretta’sı ve çocuğu olan takipçilerimize sorduk. 3 yaşına kadar çocukla  yatılır cevabını aldık.

Yatak kapasitesini arttırmak isterseniz, Caretta’nın bir çadır  uzantısı var. Bu uzantı Caretta’a 2 kişinin yatabileceği bir oda, bir de oturma bölümü ekliyor. İsterseniz hepsini yatak odası olarak da kullanabilirsiniz. Bu durumda daha fazla yetişkin sığar.

EKSTRA KOMPARTMANLAR –       Uzatma çadırı: oda ya da portatif tuvaletin yer aldığı WC kabini olarak kullanılabiliyor
–       Mutfak çadırı ile mutfak bölümü büyütülebiliyor.
–      Üst bagaj taşıma aparatıyla güneşlik, tente eklenebiliyor
BAGAJ VE EŞYA HACMİ İç kısım iki metreküp boş alan ve dolaplar. Mutfak tezgahı üstü 1 metreküp eşya taşıma kapasitesi ve mutfak dolapları. Ön tarafta da küçük bir bölüm var. Biz indir bindir yapmak istemediğimiz için boş alanları eşya doldurmak yerine eşyalarınızı sadeleştirip Caretta’nın dolaplarına, ön taraftaki bagaj bölmesine ve arabanızın bagajına koyduk herşeyi.
AKSESUARLAR – Tente
– Sabit port- bagaj
– TV, CD-Çalar
– Klima
– Isıtıcı

CARETTA’NIN AVANTAJLARI – NEDEN CARETTA’YI TERCİH EDİYORUZ?

caretta-karavan-ici

VERGİ Yok.
RUHSAT 750 kg altına ruhsat gerekmediği için Caretta’ya ruhsat çıkartmak gerekmiyor. Aracınızın çeki demiri olması yeterli. Fakat çeki demirini taktırınca ruhsata işletmeniz gerekiyor. O iş biraz karışık proje onayı, muayene vs gerektiği için. Tüm işi bilen bir muameleciye yaptırmanızı öneririz.

Aracınızın plakasının aynısının Caretta’da da olması gerekiyor. Faturanız ile ilgili daireye gidip aracınızın plakasının aynısını römorka da taktırabiliyorsunuz. Yasada aynı zamanda plakayı resmedebilirsiniz diye bir madde var. Biz direk kendimiz ozalitçide yaptırıp yapıştırdık. 🙂 Şu ana kadar problem yaşamadık.

MUAYENE ZORUNLULUĞU Caretta’nın yok.

Klasik çekme karavanın var.

100 KMDE NE KADAR BENZİN TÜKETİR 95 hp Fiat 500L dizel otomatik ile Carettasız 6,1 litre / 100 km (Şehir içi şehir dışı karışık yaklaşık 250 km yaptık), Carettalı 8,0 litre / 100 km (Şehir içi – şehir dışı karışık yaklaşık 800km) Yani bu araca Caretta %30 ekledi. Eğer aracınız daha güçsüzse bu oran artabilir, daha güçlüyse de azalacaktır.
GEREKEN EHLİYET SINIFI B sınıfı. Yani standart otomobil ehliyeti.

(Standart çekme karavan sürücülerinin BE sınıfı ehliyet, yani Römorklu Otomobil ehliyeti alması gerekmekte. Caretta ufak olduğu için yırtıyor)

karavan-2

Özetle eğer karavanın içinde masası, oturacak yeri, tuvaleti & duşu olsun istiyorum diyorsanız klasik çekme karavan veya motokaravanlara yönelmelisiniz.
Eğer pratik bir çekme karavan arıyorsanız, çeki demirini taktırdığınız gibi herhangi bir ekstra hukuki işleme gerek kalmadan Caretta ile tüm manzaralara hızlıca evinizi kurabilirsiniz.

Bu arada Caretta’nın fan kulübü var Facebook‘ta. Oradaki paylaşımlarda farklı kullanım şekillerini görebilir, başka Caretta sahipleri ile de iletişime geçebilirsiniz.

YURT DIŞINA ÇIKIŞ

Öğrendiğimize göre 750 kilo altı karavanların yurt dışına çıkışında problem yok. Gümrükten geçerken römork aynı plaka dediğinizde sorun yaşamıyorsunuz. Fakat kaza vb. gibi durumlar için yasal konularda 750 kilo altı karavanlar aracın aksesuarı gibi görülüyor. Ancak sigortacınıza yaklaşık bir bedel ile bunu bildirmeniz ve sigorta zeyilnamesine ekletmeniz önlem açısından önemli.

EN İYİ KAMP ALANLARI

Evde Yoklar’a sorduk, en sevdiğiniz kamp yerleri nereler? Onların seçtiği yerlere kendi favorilerimizi de ekleyip uzun ve güzel bir liste oluşturduk. Yola çıkmadan bir göz atın deriz:

TÜRKİYE’NİN EN İYİ 25 KAMP ALANI

KARAVAN ÇEŞİTLERİ yazımız da ilginizi çekebilir.

69 Comments

 1. Merhabalar, yazı için çok teşekkürler, ilham oluyorsunuz. Caretta 1500 almayı planlıyoruz ama Başoğlu almak istediğimiz modelde fren sisteminin olmadığını ve takılamadığını söyledi. bu minvalde bir karavanın fren sisteminin olup olmaması bir güvenlik açısından bir fark yaratır mı? Ani bir durmada kazaya sebebiyet verir mi bir fikriniz var mı? Yokuş aşağı giderken bir dengesizlik yaratır mı?
  Test sürüşü olsa çok iyi olurmuş 🙂 ama yokmuş. Sizden gelen yoruma göre fresn sistemi olan farklı bir modeli tercih edebiliriz. Sevgiler, Aslıhan

  1. Aslıhan selamlar,
   Biz doğum izninde olduğumuz için mesajını 3 ay sonra gördük. Umarım gönlünüze göre bir seçim yapmışsınızdır?

 2. Merhabalar
  Bu karavan fiyatı aşağı yukarı nedir ve model numarası tam olarak alabilir miyim ? Şimdiden çok teşekkürler
  Yeşim Arsu

 3. Selamlar. Öncelikle güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim. Civic 2019 benzin lpg otomatik arabam var. Nk karavan dan 740 kg çekme karavan alacağım. Korkum şu; otomatik şanzumana Zarar verir mi. Fikir verirsen sevinirim.

 4. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Hayırlı yolculuklar dilerim. O1 tip onay belgesi varmı.

 5. Merhaba kolay gelsin ilgi ile takip ediyorum. Sizin sayenizde caretta karavan sahibi oldum. Şimdi güneş paneli taktırmak istiyorum ama ciddi anlamda tecrübenizi ihtiyacım var. 190 watt’lık panel düşünmüştüm ama yerine büyük geliyor. Sizin kullanmış olduğunuz panel hakkında bilgi verebilir misiniz. Montajı için fotoğrafı ihtiyacım var posta adresime gönderebilirseniz çok sevinirim.

 6. merhaba öncelıkle karavan kampçılıgı merak sardım almayı düşünüyorum onun için araştırmaya karar verince sizi buldum çok iyi hazırlamışsınız tşk ler bir kaç sorumu cevaplarsanız sevinirim
  1- 1-3 opel corsa dizel arabada sorun yaşarmıyım 2-karavanı istedigimiz yere cekip konaklayabilirmiyiz örn istedigimiz bir deniz kenarı 3-ücretlı kamp yerlerinde tecrübelerinize dayanarak ortalama günlük fiyat ne kadar olabilir

  1. 1. Biz hem 2 çeker, hem de 3 çeker ile yola çıktık. Her ikisinde de normal yollarda sorun yaşamadık ama arazi yolları 2 çeker aracı zorlayabilir.
   2. Biraz halkın ve polisin vicdanına kalmış
   3. Ücretler için kampları arayarak bilgi alabilirsiniz.

 7. Merhaba, güvenlik için ne yapıyorsunuz, gece uyurken yabani hayvan veya yabancı kişiler sizi rahatsız etmiyor mu? Böyle bir deneyim yaşadınız mı?

 8. Merhaba, Araç üstü tavan çadırı caretta nın bir çok işlevini yerine getirebilir gibi sanki .. siz ne dersiniz?

  1. Aralarındaki en mühim farklar:
   – Caretta çoook daha konforlu.
   – Caretta su deposu, buzdolabı, ocağı ve mutfağı ile geliyor.
   – Isı izolasyonu var, kışın sıcak ve yazın serin oluyor. Çadırda yazın pişiyorsunuz, kışın üşüyorsunuz.
   – Caretta’nın offroad tipi var ama yine de aracınızın gücüne ve tipine bağlı olarak engebeli yollara girmek istemeyebilirsiniz. Bu noktada araç üstü çadır daha pratik.
   – Eğer haftasonu kaçmağı gibi kısa geziler yapıyorsanız araç üstü çadır sizi kurtarır. Ama 1 hafta gibi bir süre düşünüyorsanız araç üstü çadırın en zor yanı arabayı her hareket ettirdiğiniz de tüm kampı topplamak zorunda olmak. Ekmek mi bitti? 10 dakikalık yol için kampı toplaman gerekiyor. Caretta’yı ise bırakıp gidebiliryorsunuz.

 9. Caretta Karavan tecrübelerinizi çok güzel özetlemişssiniz, öncelikle bu yazı için ellerinize sağlık. Carpento 360 ve Caretta Karavan almak arasında çok arada kaldım. Caretta Karavan 460 kg, Carpento Karavan ise 680 kg’dır. Trafik sigortası, kasko, motorlu taşıtlar vergisini en az ödemek için taksiciler gibi Fiat Egea 1.3 multijet motor araba almayıda planlıyorum. Tek sorum 1.3 multijet dizel motorlar çekme karavanı rahatça çekebilir mi yoksa 1.6 motor alma gereksinimim var mı ? 1,6 motorların vergi yükümlülüğü çok fazla. Ne yapacağımı bilemedim. Yardım ve düşünceleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim. İyi günler dilerim.

 10. merhaba, ben 190 boyndayım iç hacemi uzunluk yeterlimidir yatınca ayaklarımı tam uzatabilirmyim. yatak uzunluk nedir acaba? Teşekkürler

 11. Merhabalar ben yeni gördüm sizi karavan araştırıyorum buzdolabı sadece prizde çalışıyor demişssiniz normal yoldayken dolap iptalmi oluyor çözemedim o konuyu

 12. Merhaba,
  Bende bir caretta almayı planlıyorum. Lakin tecrübelerinize ihtiyacım var.
  Kamera ve drone gibi ekipmanlarınızın şarjını kamp alanlarında kalmadıgınızda nasıl doldurdunuz aku bu iş için yeterli oluyormu?
  Ayrıca gene kamp alanlarından bagımsız seyahatlerde buzdolabı sizi ne kadar süre idare etti.
  Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

 13. Merhaba,
  Bende bu yaz bir caretta almayı planlıyorum. Sadece aklıma takılan konulardan biri enerji ihtiyacı. Gördüğüm kadarı ile sizde güneş enerji paneli kullanmamışsınız.
  Kameralarınız dronunuzu telefonlariniz bu tarz ekipmanlari nasil sarj ettiniz buzdolabi sizi ne kadar idare etti birde

 14. Fiyatı biraz tuzlu gelebilir ama ben size Wolkswagen California veya Wolkswagen California XXL öneririm. Benim en büyük hayallerimden biri bu arabalardan biriyle dolaşmak.

 15. Merhaba, caretta çok güzel görünüyor, uzun zamandır ilgimi çekiyor, yazınızı da keyifle okudum. Yazınızda belirtmişsiniz çocukla 3 yaşına kadar rahat oluyor denmiş. bizim 7 yaşında bir oğlumuz var ama benzer bir alana sahip husky çadırda sıkış tepiş yatıyoruz zaten. sizin bu yazınızda kullandığınız caretta içindeki fotoğrafınızda orta kısmı biz oğlanı sığdırırız 🙂 Sorum şu, benim boyum 1.90. acaba sığar mıyım ben bu karavana boy olarak?

 16. Merhaba,

  1200 modeli ile 1500 modeli arasındaki fark tam olarak nedir? Bu bilgi sizde var mıdır?

  1. Selamlar,

   Ekipman içeriği gibi detaylar dışında tek fark genişliktir. 1500 size sağdan sola 150cm genişliğinde bir yatak sağlarken 1200, 120cm’lik bir yatak verir. Tabi mutfakta da 30cm daha dardır 1200. Ek olarak öndeki akü ve teknik ekipman kutusu daha küçüktür. 1200 modeli şu anda üretilmiyor yeni üretimlerin tümü 1500.

   1200 sahibi olarak belirteyim, 1,85 boyundayım ve yatağa sığmak asla bir sorun olmuyor. Eğer şişme çadır yataklarında az da olsa zaman geçirmişseniz yatak boyutunu bir sorun olarak görmemeniz muhtemel.

   Son olarak belirteyim, 1200’ler göreceli olarak eski oldukları için aldığınızda bir ekipman yenileme ve bakım masrafı çıkarabileceğini göz önüne almanızı öneririm.

   mutlu günler dilerim

 17. Deli gibi yaptıklarınizı ve yazdıklarınızı takip edyrm.10 numara 7 yıldızsınızufukta caretta yolu gözüktü bana

 18. Merhabalar, bizim de bu yaz edindiğimiz bir carettamız var. Fakat mutfak organizasyonunu bir türlü beceremedik. Sizden rica etsem, eğer mümkünse, mutfak dolabınızın fotoğrafını paylaşabilir misiniz? Biz her defasında tezgah üzerinde kaos yaşıyoruz :))

   1. Yok hayır, “boş paket” bizimki 🙂 Masamız her daim açık. Ya çok eşyamız var ya da organizasyon sorunumuz…

    1. Bu sene bu bar uzatması getirmişler, bütün tezgah problemini ortadan kaldırıyor.
     O olmadığına katlanır masamızı kullanuıyoruz.

     Bizim organizasyonumuzu anlatan bir video yaptık, yakında Youtube’da yayınlayacağız diye umuyorum.

 19. “uzay üssü’nüzü Akyaka/Gökova’ya kurun başka bir yere de ihtiyacınız kalmaz…

 20. Merhaba dun yorum yapmıstım fakat onaylamadınız sanırım…yenıden sorayım yanlıs bısey yazdıysam duzelterek yayınlayabılırsınız bende bir sitenin sahibiyim. carettalarda WC ve DUŞ olayı sorun mudur? gittiğiniz yerlerde Wc ve DUŞ olmayabılır…portatif şekilde bu sorunun çözumu var denılıyor fakat kullanıslımıdır ? sırf bu yuzden daha buyuk cekme karavanlara bakar oldum ama caretta gıbı prosedursuz ufak bı karavan almayı ıstıyorum bu konudakı deneyımlerınızı bızımle paylasırsanız cok sevınırım…

  1. Yok yok, çok yorum çeşit çeşit yığılıyor, yetişemiyoruz da o yüzden geciktim. Yoksa tüm yorumları yayınlıyor ve yanıtlıyoruz. Gelelim soruna:

   WC ya da duş yoksa doğadayızdır. O zaman tuvalet işini çözmek kolay ama duş için hazırlık lazım. Güneşte bırakılınca içindeki suyu ısıtan sıcak duş torbaları var. Yazın hele cayır cayır oluyor. Onlarla da duş olayını çözmek mümkün oluyor. Biz takmıyoruz mayo ile doğada duş almayı. Zaten en fazla 3 gün sonra doğadan medeniyete geçiyoruz. O zaman da zaten kamplarda duş imkanı var.

   Ben küçük karavan öneririm. Wc tesisatı temizlemek vs de dert. İnsan gezerken bi de onunla uğraşmak istemiyor. Ama hayatınızı ne kadarını içinde geçireceğinize göre siz karar verin. Sürekliliği olan bir yolculuksa öncelikleriniz farklı olabilir. O zaman zaten bir oturma alanı da isterseniz.

   Sizin kullanımıza göre karar vermeniz gereken bir konu

 21. Merhaba gittiğiniz yerlerde WC ve Duş olayını nasıl yapıyorsunuz? yanı ne bıleyım portatif WC diyorlar ama o nasıl bir şeydir carettalar için uygunmudur(taşıma vs)…Aynı şekilde duş…yani gıttıgınız yerlerde ne kadar sure kalıyorsunuz? emınım her gıttıgınız yerde bu ımkanları bulmak zor oluyordur…sırf bu yuzden daha buyuk çekme karavanlar da bakmaya basladım ama bende aracımı zorlamayacak proseduru olmayan carettaları gozume kestırdım ama bu tıp sorular aklımı karıstırıyor ?

 22. Caretta Karavan Fan Kulübü Facebok sayfası da bana çok yardımcı oldu. son bir kaç aydır araştırırken sizinle tanıştım, çok faydalı oldunuz çok çok teşekkür ederim. Ben eşim ve 3 yaşındaki oğlumla son iki yazdır tatillerimizi çadır seçeneği ile değerlendiriyoruz. ama 2017 de artık mobilize olmayı istiyorum ve araştırıyorum. Caretta benim için çok uyumlu bir seçenek.

 23. İlk fotoğraf Salda gölünden sanırım, aynı zamanlarda biz de orada çadır kurmuştuk. Hatta gölden ayrılırken uzaktan gördüm karavanı, yaa çok iyi fikirmiş diye de içimden geçirmiştim:) Bir kaç gün sonra da facebook sayfanızdan paylaştığınızı görünce üzüldüm tanışma fırsatını kaçırdık diye. Neyse başka biryerlerde karşılaşırız belki tekrar:)

  Bu arada içerik harika.
  Sevgiler.

 24. Merhaba sayenizde harika yerler keşfettik cook teşekkürler kırklareli İgneada yı da keşif programınıza ekleyebilirsiniz harika biyer

 25. Sizi uzun süredir takip ediyorum ilham verici bir çiftsiniz naçizane önerim daha büyük bir çekme karavan edinebilirsiniz örneğin adria ya da saly karavan ile de görüşün ayrıca bozcaada bağbozumu yaklaşıyor sanırım ve karavan camping mümkün
  Biz evde yokuzu televizyona taşımalısınız sevgiler iyi gezmeler
  Edit : bağbozumu 2-4 eylülmüş kaçırmışız

  1. Daha büyük çekme karavanı düşünmüyoruz şimdilik. Çok fazla iş yükü var. 🙂 Muayene, ruhsat, ehliyet sınıfı gibi konular bizi biraz caydırıyor.
   Bu sene hasat genel olarak erken oldu her yerde. Herşey erken başladı. Biz de o sıralar Denizli’deydik. Seneye neden olmasın? 🙂

   TV konusunda bir iki kere sütten ağzımız yandı. Doğru bir kanal ve doğru bir proje olursa neden olmasın? 😉

  1. adres verirmisiniz..kiralamak olanaklımı…bence iletişim bilgisi verirseniz memnun olurum..

 26. çok çok süpersiniz, tamda ben ve eşimin aradığı bilgileri vermişsiniz.. sizi yeni keşfettik. selamlar

 27. Harikasınız. Bebişim 7 aylık. Hayallerimi 1 sene kadar ileriye attım. Ama 1 sene sonra caretta bizim olacak.

 28. Bayıldım ben Caretta’ya gerçekten, yazı için teşekkürler, bi de masanızla ilgili de bilgi alabilir miyim ? Katlanabilir bir masa baya sanırım, yer kaplamayan masa sandalye de önemli bir konu gerçekten sanırım 🙁

  1. En güzeli internetten almak.
   Migros’ya, Koçtaş’ta, Decathlon’da vs de satılıyor yaz başında

 29. Bizde caretta offroad sahibi olduk ve bu sayenizde sizlere imrenerek basladı. Şimdi den rota calışmaya basladık. Klavuzluğunuz için teşekkür ederiz

  1. Yaşasın! Caretta Fan Club’a hoş geldin o zaman. 😀

   O zaman bundan sonra senden de güzel keşif tüyoları bekliyoruz

 30. Karavan bilgileri, kamp yerleri ve extra bilgiler için emeğinize sağlık diyorum güzelliklerin
  paylaşçıkta arttıgını en güzel şekilde gösterip örnek oldugunuz için teşkkürler✌️

 31. Uzun süredir takipteyim sizi, harikasınız. Caretta ve saly arasında kalmıştım. Büyük ihtimalle ibre caretta ya döndü. Çadır eklentisi ile beraber muhteşem okur sanırım. Takipteyiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir