DOĞU EKSPRESİ BİLETİ 2024 – YATAKLI VAGON & NASIL BİLET ALINIR

Doğu Ekspresi’ne bilet bulmak, hele ki örtülü kuşetli ya da yataklı vagondan, piyangodan ikramiye kazanmak gibi zor bir hal aldı. Biletlerin satışa çıktığı gün yer bulmak ümidiyle sabahlamak ve “Treni bi salın, nenem köye gidecek” geyikleri artık klişeleşti.

Sonrasında TCDD turistik amaçlı seyahat edenlerle ulaşım amaçlı seyahat edenleri biraz olsun ayırmak için iki Doğu Ekspresi treni oluşturdu. İlki klasik olan Doğu Ekpsresi ikincisi ise Turistik Doğu Ekspresi. Her şey iyi güzel de bu da hiçbir şeye çözüm olmadı. Bilet bulmak yine zor yine zor. Üstüne üstlük aşırı talep nedeniyle Turistik Doğu Ekspresi’nin bilet fiyatları dudak uçuklatıyor. Bize de sıkça soruyorlar; Doğu Ekspresi’ne nasıl bilet bulunur? Doğu Ekspresi yataklı vagon mu örtülü kuşetli mi? Çift olarak nasıl rahat ederiz?

Size müjde vadedebilmek isterdim ama bu işin kolay yolu yok. Biraz cefalı bir süreç ama sabrı olanlara faydalı tüyolarımız var. Ama önce henüz okumadıysanız bu işin tüm detaylarını öğrenmek için Doğu Ekspresi yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Bu arada bizim tavsiyemiz Ankara – Kars yönünde trene binip, uçakla dönmek.

Doğu Ekspresi Biletleri Nereden Alınır?

– Doğu Ekspresi tren biletlerini, TCDD’nin e-Bilet Sistemi‘nden satın alabilir ve güncel fiyatlara ulaşabilirsiniz.

– Aynı zamanda, tcddtasimacilik.gov.tr adresindeki Yolcu Bölümünde bulunan Bilet Satış Noktaları‘ından, Sirkeci Garı’ndan (Haydarpaşa Garı’nda bilet satılmıyor.) 444 82 33 nolu Müşteri Hizmetleri’ni arayarak ve TCDD E-bilet uygulaması ile telefondan satın alabilirsiniz.

2024 Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları Ne Kadar?

Vagon Türü Ücret
Pulman Kişi Başı 400 TL
Örtülü Kuşetli Kişi Başı 400 TL
Turistik Doğu Ekspresi’nde 2 Kişilik Yataklı Vagonda Toplam Ücret Düşük dönemde 6.000, normal dönemde 8.000 ve yüksek dönemde 12.500 TL. Hangi tarihin yüksek hangi tarihin düşük sezon olduğunu görmek için tıklayın.

Not 2: Ara duraklarda inerseniz fiyatlar düşmekte.

Hangi Doğu Ekspresi Biletini Bulmak Daha Kolay

Bildiğiniz gibi 2019’dan beri artık 2 Doğu Ekspresi treni var: İlki klasik olan Anahat Doğu Ekspresi diğeri ise sadece yataklı vagonlardan oluşan Turistik Doğu Ekspresi. Klasik Doğu Ekspresi’nde 2 çeşit vagon var: Pulman, Örtülü Kuşetli. Turistik Doğu Ekspresi trenlerinde ise sadece Yataklı seçeneği var.

Pulman

Standart koltuklu vagonlar. Her sırada 2 çiftli ve 1 tekli koltuk var. Koltuklar yatmıyor ama koltuk aralıkları geniş. Çok sayıda bulunan, daha az konforlu olan ve en kolay bulunan seçenek.

Örtülü Kuşetli

Kompartıman halinde, 4 kişilik, koltuklar ranza şeklinde yatak oluyor, temiz nevresim veriliyor ve yatağınızı kendiniz yapıyorsunuz. Keyifli ortamı ve dört kişinin aynı anda konaklamasına olanak sağladığı için grup halinde Doğu Ekspresi yolculuğuna çıkacakların favorisi. Çabuk tükendiğinden, rekabetin yüksek olduğu seçenek.

Yataklı Vagon

Yataklı vagon

Oda halinde iki kişilik, içinde buzdolabı, masa ve lavabo var. Maksimum konfor ve özel alan sağladığından, çift olarak Turistik Doğu Ekspresi yolculuğuna çıkacakların favorilerinden. Sadece Turistik Doğu Ekspresi trenlerinde mevcut. Anahat Doğu Ekspresi trenlerinden 2019 itibariyle kaldırıldı.

ÖNEMLİ: Örtülü kuşetliye karar verirseniz 4 koltuğu da satın almak lazım. Yoksa hem istemediğiniz kişilerle kompartımanı paylaşmak zorunda kalırsınız, hem de kadın ve erkekleri ayrı vagonlarda yatırdıklarından gece beraber uyuyamazsınız. (Eskiden diğer koltukları, çocuk tarfesinden bilet alabiliyordunuz ama artık yetişkin olarak alıyorsunuz.)

Hangisinden bilet bulmak kolay?

Doğu Ekspresi yataklı vagon artık sadece Turistik Doğu Ekspresi trenlerinde var. Anahat Doğu Ekspresi’ndeki örtülü kuşetli ile bulunması en zor iki seçenek. Özellikle yataklı vagonları tur firmaları önceden kapayıp daha sonra turlar dahilinde yüksek fiyatlara satıyor olması gerçeği de var. Pulmanda ise Şubat tatilinin ortasında bile yer oluyor. Ama pulmanda gitmek otobüs ile gitmek gibi.

Pulmanda gitmek nasıl olur?

Pulmanda seyahat Kars’a otobüs ile gitmekten çok da farklı değil. Yani Doğu Ekspresi deneyimi yaşamak için ideal yer değil. Sadece ulaşım amacı ile trene binmek isteyenlerin tercih ettiği bir seçenek. Şubat tatilinde bile yer bulunuyor.

Doğu Ekspresi Örtülü Kuşetlide Kızlı Erkekli Seyahat Ediliyor Mu?

– Turistik Doğu Ekspresi’ndeki yataklı vagon kendi cumhuriyetiniz. Kadın erkek fark etmez, kimin adına bilet aldıysanız onunla kalırsınız, kimse de karışmaz.

– Örtülü kuşetli kompartıman olarak satılmıyor, içindeki 4 bilet tek tek satılıyor. Yani siz 2 kişisiniz diye 2 bilet satın alırsanız, başka 2 kişi çıkıp aynı kompartımana bilet alabilir. O zaman da hiç tanımadığınız insanlarla neredeyse bir gün boyunca gazete bayii kadar ufak bir alanda yolculuk etmek zorunda kalırsınız.

– Eğer kompartımandaki 4 bileti de siz satın almadıysanız gece kadın ve erkekleri ayırıyorlar. Yani şöyle: gündüz aynı kompartımanda beraber seyahat edebiliyorsunuz ancak uyku vakti geldiğinde kadınları bir kompartımana, erkekleri bir kompartımana topluyorlar. Diyelim ki siz kız arkadaşınızla birlikte kuşetlide yer bakıyorsunuz. 4 biletin 2’si erkekler tarafından satın alınmış bir kompartımanda yer buldunuz ve aldınız. Gündüz beraber seyahat edebiliyorsunuz ama gece  oldu mu kız arkadaşınızı kadınların olduğu bir kompartımana yollayıp, onun yerine de başka bir kompartımandan erkek getiriyorlar. Bu durumun bir dezavantajı da yatma vaktinize kendiniz karar veremiyor olmanız.

– Kompartımandaki 4 bileti de siz satın alırsanız kafanız  rahat eder. Diyelim kız arkadaşınız ve kendinize kuşetlideki 4 bileti de aldınız. Ne kimse sizi gece uyku için ayırır, ne de uyku saatinize karışır.

– 2 ya da 3 kişiyseniz ama 4 koltuğu da alacaksanız boş koltukları indirimli tarifeden alabilirsiniz. Ancak her bilet için TC no gerekiyor. Örneğin öğrenci kuzeniniz Cenk de gelecekti ama hasta oldu gelemedi. Naparsın. 😉

Doğu Ekspresi Biletleri Ne Zaman Satışa Çıkıyor

Doğu Ekspresi biletleri teoride planladığınız gidiş tarihinden 30 önce satışa çıkıyor ancak pratikte işler çok öyle işlemeyebiliyor

Örnekle anlatmak gerekirse; teoride 5 Şubat biletleri 5 Ocak’ta satışa çıkıyor. Bu sebeple insanlar 5 Ocak 00.00 itibariyle bilgisayar başında bilet kovalamaya başlıyorlar. Ancak bazen bekliyorsunuz bekliyorsunuz ve satışa bir türlü çıkmıyor. Biletler daha satışa çıkmadan turlar tarafından kapatılmış olabiliyor. Ama bazen trene vagon eklenebilip koltuk sayısını arttırabiliyorlar. Birden hop yeni yerler açılıyor. Dolayısı ile seyahat biletlerin satışa çıkışı seyahat tarihinizden 30 ila 15 gün öncesi arasında oynayabiliyor.

TCDD’nin websitesine girdiğinizde sizden kalkış ve varış yönünüzü, gidiş dönüş tarihinizi ve kişi sayısını girmenizi istiyor. Eğer istediğiniz tarihleri, kişi sayısını ve durakları seçip ara butonuna bastığınız halde “İsteğinize Uygun Sefer Bulunamamıştır” ibaresi ile karşılaşırsanız, biletler henüz satışa çıkmamış demek oluyor.

Bilet bulmak için sabahlamak işe yarıyor mu?

İnsanlar bilet kapabilmek için bilgisayar başında sürekli sayfayı refresh ederek sabahlıyor ama biletler o gün satışa çıkmasına rağmen asla satışa düşmeyebiliyor. Çünkü o tarih için biletleri daha satışa çıkmadan tur şirketleri kapamış olabiliyor.

Peki Doğu Ekspresi biletleri saat kaçta satışa çıkıyor?

Ne yazık ki biletlerin satışa çıktığı saat için de kesin bir şey söyleyemiyoruz. Genellikle sabah 07.00-07.30 arası satışa çıktığı durumlar çoğunlukta olsa da 00.45 ile 02.30 saatleri arasında satışa çıktığı zamanlara da rastlanıyor. O yüzden kesin çözüm için, gece yarısı itibariyle TCDD internet sitesini açıp bilet kontrollerine başlayabilirsiniz. Bu da demektir ki o gün size uyku yok. 🙁

Doğu Ekspresi’ne Nasıl Bilet Alınır?

Örtülü kuşetliden bilet alırsanız, burada bizim yaptığımız gibi sert kapaklı valizinizi masa gibi kullanabilirsiniz.

Doğu Ekspresi bileti nasıl bulunur ve Doğu Ekspresi’ne bilet nasıl alınır iki ayrı mesele, iki ayrı strateji.

Doğu Ekspresi bileti nasıl bulunur – Biletin satışa çıkıp çıkmadığını takip etmek için telefonunuza TCDD’nin uygulamasını indirin

Dediğimiz gibi biletlerin satışa çıktığı kesin bir gün ve saat söylemek zor. O yüzden söyleyebileceğimiz en kesin şey, biletlerin hedeflediğiniz gidiş tarihinden 1 ay ila 15 gün öncesinde, genellikle sabah 07.00-07.30 arası olmak üzere gece yarısı 00.00’dan sonra herhangi bir saatte satışa çıktığı. Bu da zırt pırt güncelleme yapıp bilet var mı bakmanız gerektiği anlamına geliyor. Bu sebeple telefon her an elinizin altında olduğu için TCDD’nin uygulamasından devamlı takip etmek daha kolay.

Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır – Bilet bulduysanız hemen TCDD’nin websitesine geçin

Biletler göz açıp kapayıncaya kadar gittiği için hız her şey demek. Diyelim ki uygulamadan bilet buldunuz, hemen TCDD’nin websitesine geçin. Uygulama websitesine göre yavaş olduğundan siz işlem yapana kadar atı alan Üsküdar’ı geçebiliyor.

İşleminizi tamamlamak için 10 dakikanız var: Diyelim ki TCDD’nin sitesindesimiz, işleme başlasınız. 10 dakika içinde işleminizi tamamlamazsanız, bilet alabilmeniz için size tanınan süre sona eriyor ve otomatik olarak size ayrılan koltuk iptal ediliyor.

Başkalarının sepetindeki koltuklar: Sisteme girdiğinizde tüm koltuklar dolu gözüküyor ama ilk sayfaya gittiğinizde Pulman 1. Mevkii (2), Örtülü Kuşetli 1. Mevkii (3) ve. şeklinde çıkıyorsa o zaman o dolu gözüken yerler henüz satılmamış fakat birilerinin “sepetinde” demektir. Bu da bu kişilerin işlemden vaz geçebilme veya onlara ayrılan sürede işlem yapmama ihtimalini doğuruyor. O yüzden sayfanızı yenileyin ve hemen pes etmeyin.

Not: Vagonlarda cinsiyete göre yer seçiyorsunuz. Eğer dört kişilik bir örtülü kuşetli vagonda, sizden önce bir kadın bilet almış ise sistem artık o vagona sadece kadınların bilet almasına izin veriyor. Fakat tüm vagonu siz kapayacaksanız o ayrı. Eğer tek seferde kadın erkek karışık şekilde siz vagonu kaparsanız, sistem kadın erkek birlikte seçime izin veriyor. Kimseden evlilik cüzdanı gibi belgeler istenmiyor.

İnternetten Aldığınız Bileti Bastırmanız Gerekiyor Mu?

İnternetten aldığınız biletin basılı hali elinizde bulunması gerekmiyor. Sadece bileti satın aldığınıza dair mail adresinize veya telefonunuza gelen onay bildirimi ve kodu yeterli oluyor. Elbette yanınızda, nüfus kağıdı, ehliyet gibi resmi bir kimlik belgesi bulundurmanız, bilet kontrolü açısından zorunlu.

Doğu Ekspresine Bilet Bulma Tüyoları

1. Biletleri İnternette Satışa Çıktığı Anda Almaya Çalışmak

Başta da belirttiğimiz gibi, Doğu Ekspresi Örtülü Kuşetli ve Yataklı vagon biletleri, internetten satışa çıktığı anda bitiyor. Ama doğru tarih aralığında, yeterince azmeder, doğru saatler arasında bilgisayarınızın ve cep telefonu uygulamasının başında olursanız, uykusuz kalmayı göze alır ve TCDD’yi tabir-i caiz ise stalklarsanız, bilet bulma şansınız yükselir. Gara veya yetkili gişeye bizzat gitmek çok da işe yarar bir yöntem değil. 

2. Biletler Satışa Çıktığı Anda Bitti Gibi Dursa Da Bekleyin

Diyelim biletler satışa açıldığı gibi bitti. Hemen pes etmeyin çünkü bu biletlerin satın alındığı anlamına gelmez, sadece birilerinin sepetinde olduğu anlamına gelir. İşlem yapmaya çalışan kişiler bazen onlara ayrılan sürede rezervasyonlarını tamamlayamıyorlar ve koltuklar boşalıveriyor.

3. TCDD’nin Cep Telefonu Uygulamasını Kullanmak

Ayrıca TCDD’nin, Apple ve Android işletimli akıllı cep telefonlarına indirebileceğiniz bir de uygulaması bulunuyor. Bu uygulama ile tek tuşla biletlerin satışa çıkıp çıkmadığını kontrol edebiliyor ve bilet satın alabiliyorsunuz. Yalnız her ne kadar biletlerin satışa çıkıp çıkmadığını kontrol etmek kolay olsa da, bilet alış işlemleri, internete göre daha yavaş işliyor. O yüzden en iyisi, biletlerin çıkıp çıkmadığını bu uygulamadan kolayca kontrol edip, satın alma işlemini internetten yapmak en akıllıcası olur.

4. Yeni Eklenen Vagonları Takip Etmek

TCDD trenleri 9 vagonluk oluyor ama ek vagonlar ile 12 vagona çıkabiliyor. Yani bazen, biletlerin satışa çıkıp bitmesinden sonra trene ek vagon eklenebiliyor. O yüzden pes etmeyin ve TCDD’nin internet sitesinden ek vagon eklenip eklenmediğini kontrol edin. Tıpkı biletler gibi, ek vagonların satışa çıktığı kesin tarih ve zaman diye de bir şey yok. Bu ek vagonlar, biletlerin satışa çıktığı gün de eklenebiliyor sonrasında da. Ama genellikle ek vagonların 11.00 gibi eklendiği olabiliyor. Ayrıca çok kalabalık bir grupsanız, Sirkeci Garı’na gidip ek vagon talebinde de bulunabilirsiniz. Açılmasının garantisi yok ama siz yine de şansınızı denemiş olursunuz.

5. Son Dakika İptal Edilen Rezervasyonları Fırsata Çevirmek

Birkaç gün kala iptal edilen biletler olabiliyor. Hatta Kars’ta konuştuğumuz birçok insan biletini bu şekilde bulmuş. Dediklerine göre bugünden 2-3 sonrasına bilet bulmak, 1 ay sonrasına bilet bulmaktan daha kolaymış. Eğer tarih konusunda katı değilseniz, arada telefonunuzu açıp yarına, öbür güne bilet açılmış mı kontrol edebilirsiniz.

6. Uçakla Gidip, Trenle Dönmek

Ankara-Kars güzergahına daha fazla talep görüyor. Bu nedenle, uçakla gidip, Kars-Ankara hattını Doğu Ekspresi ile dönmeyi seçmek şansınızı arttırır.

7. Diğer Şehirlerden Binmek

Doğu Ekspresi, Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum‘dan geçerek Kars‘a ulaşan ve tüm bu yolu 1 günde yapan bir tren. Dolayısıyla, trende sadece Doğu Ekspresi macerasına çıkmış turistler yok. Aynı zamanda gerçekten bir şehirden bir şehire ulaşım sağlamak isteyen vatandaşlar da var.

Bu nedenle, internetten yapacağınız aramayı, sadece Ankara-Kars hattı ile sınırlamayıp başka şehirlerden arama yaptığınızda boş yerler yakalama şansınız var. Örneğin Kars – Kayseri, Kayseri – Kars şekilinde de bakın. Elbette bu şekilde yataklı veya örtülü kuşetlide yer bulmayı beklemeyin. Bu dediğimiz sadece pulman seçeneğinin bile tükendiği durumlarda geçerli. Çünkü kimsenin, Kars-Erzurum arasındaki birkaç saat için yataklı veya örtülü kuşetli vagon tercih etmeyeceğini var sayıyoruz. Bu seçenekteki bir diğer hayati nokta da Kars dışında bineceğiniz diğer şehirdeki gara ulaşımınızı ayarlayacak durumunda olmanız. Tabi ana hedefiniz Erzurum ise o başka.

8. Pulman’a Kanaat Etmek

Doğu Ekspresi kuşetli vagonun keyfi kesinlikle pulmanda yok. Hatta otobüsten farksız ama yine de illa bu yolculuğa çıkmayı kafanıza koyduysanız, en kötü pulman ile gitmeye kanaat edebilirsiniz.

Diğer Ekspreslere Ne Dersiniz?

Van Gölü Ekspresi‘ne de öyle şıp diyince yer bulunmuyor ama çok daha az bir rekabet var.

Schengen Vizeniz varsa Sofya Ekspresi de bir alternatif.

Interrail bileti ile Avrupa’yı gezebileceğinizi unutmayın.

Bilet Devirleri

– Bu yazının altındaki yorumlara bilet arayanlar ve elindeki bileti satmak isteyenler mesaj bırakmaya başladılar. Öncelikle konunun bizimle hiçbir alakası yoktur.
– Satın almış olduğu bileti kullanamayak olursanız, TCDD bilet iadelerini kabul etmektedir.
– Bileti karaborsadan satmak ne etik, ne de hukukidir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız kişi ya da kurumu BİMER ya da CİMER gibi kurumlara şikayet edebilirsiniz.
– Oluşabilecek olumsuzluklardan biz sorumlu değiliz.

Instagram’a Da Bekleriz

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Biz Evde Yokuz (@bizevdeyokuz) on

76 Comments

 1. Merhaba, 5 Ağustos tarihine kadar geçerli 4 adet açık biletim var devretmek istiyorum . Ankara Kars seferi içindi ama diğer yönlere de kullanılabiliyor, teyit ettim.

  1. Merhaba ne yazık ki TCDD toplu olarak turizm acentalarına satıyor. Sizin de oralardan almanız gerekiyor. Biz marka vermeyelim siz kendiniz karar verin inceleyip paketlerini.

  1. Merhaba ne yazık ki durum bu şekilde yapılabilecek bir şey yok gibi biz de çok şikayet alıyoruz bu düzenden 🙁

 2. Değerli kardeşim, çok bilgilendirici bir anlatım olmuş. Her şeyi tek tek ince ince çok hoş bir üslupla anlatmışsın akıllarda soru bırakmamışsın. Ben bile anladım. Sağolasın varolasın.

 3. 2016 yılında iki kişilik vagonda oğlumla yolculuk yaptım çok da muhteşem bir şey değildi bence çok abartılıyor. Öncelikle yolculuk geceye denk geliyor. Sabah’a karşı Sivas’a varıyorsunuz o manzara çok güzeldi sonra Erzurum Erzincan çok kısa molalarla geçip yine gece Kars’a varıyorsunuz. Üstelik yemekler berbattı yiyemedik. Bir de kavga ettik personelle. Erzurum’a varmadan cağ kebabı siparişi vermeyi unutmayın istasyona getiriyorlar.

 4. Doğu ekspresi ne yanımız da köpek goture biliyoz mu
  Rottweiler cinsi köpek 2 yaşında kimlikli cipli aşıları tam

 5. Bildiğim kadarıyla turistik olan tren bazı il ve ilçelerde bir iki saat bekliyor yolcular gezi imkanı buluyor. Bu normal doğu ekspresinde yok herhalde doğru mu…

 6. Merhaba,
  Ekspresteki kahvaltı nasıldı ?
  Orada almamızı mı yoksa kahvaltı,çayımızı kendimiz götürmemizi mi tavsiye edersiniz?

  Bir de duraklarda sipariş vermek için restoranlar önerebilir misiniz (: , daha çok ev yemekleri için arıyorum .

  1. Zahitcim maalesef gönül rahatlığı ile önerebileceğimiz bir restoran yok.
   Hangi treni kastediyorsun? Turistik olanın restoranını duyduğumuza göre epey toparlamışlar. Biz kahvaltımızı kendimiz götürmüştük.

  2. 28 Ekim Ankara-Kars Tek kişilik Kuşetli Erkek biletim var acil devretmem lazım. +90 538 080 60 96

 7. Merhaba
  4 yetişkin bir çocuk 4 kişilik vagon için bilet alınabiliyor mu?(çocuk 9 yaşında) Bir kişi dışarıda mı kalır?

  1. 9 yaşındaki çocuk için ayrı bir bilet almanız gerekiyor. Bileti olduktan sonra 5 kişi beraber aynı kompartmanda vakit geçirebilirsiniz ama akşam 5 kişi o ranzara sığmanız imkansız

 8. Merhaba diyelim iki kişi bilet aldı kadın ve erkek bizde bilet aldık kadın ve erkek yine de ayırıyorlar mı ?

  1. Ayırıyorlar ama zaten birlikte bir grupsanız ya da 4 kişi de ayrılmak istemediğini dillendirirsek yardımcı oluyorlar.

   1. Merhabalar. Ben Tunus’da yaşıyorum ve 21 Aralık’da Ankara-Kars arası Doğu Ekspresi’nde ( Turistik ya da değil) 5 bilet almak istiyorum. 2 gecedir hiç uyumadan uğraşıyorum, sadece” isteğinize göre sefer bulunamamıştır “ yazıyor, hem websitesinde hem de uygulamada, ya biletler önceden kapandı ya daha açılmadı, ya da ben yurtdışında olduğum için alamıyorum. Bu tarihlerde bilet bakan/ bulan var mı acaba? Acentalara da baktım ama tur satıyorlar, bizim gideceğimiz otel belli, kayak amaçlı gidiyoruz, geziye değil.

 9. 2 kişilik yataklı vagon bileti olup gitmeyecek olan varsa bana devredebilir mi ? İstikamet farketmez

 10. Annemle birlikte çok uzun uğraşlar sonunda acentelerle savaşarak Kars-Ankara biletimizi alabildik. Ama Ankara’dan Kars’a veya Erzurum’a bilet alamadık. 17-18 veya 19 şubat tarihlerinde Ankara-Erzurum veya Ankara-Kars örtülü-kuşetli veya yataklı vagonlarda bileti olup gidemeyecek arkadaşlar biletlerini devretmek isterlerse çok sevinilirim.

 11. Aralık başından itibaren Ankara Kars güzergahı için iki kişilik yataklı vagon bileti olup kullanamayacak olanlar benimle iletişime geçebilir mi ? Net tarih önemli değil teşekkürler

 12. Tek kişi yataklı bileti alacağım fakat uygulamada öyle bir seçenek yok.. nasıl alabilirim?

  1. Tek kişi için alamazsınız. Kabin 2 kişilik, ikisini de almalsınınız. Ya da kuşetliden alacaksınız.

 13. Eşimle birlikte yataklı yolculuk istiyoruz Kars gibi tarihi alanlarıda görmek, gezmek istiyoruz fakat bazı illerde durup o ili gezme şansımız var mı? tren durma süresi yada bizim aynı biletle farklı bir trenle devam etme şansımız var mı?

  1. Artık sadece ulaşım amaçlı değil tursitik amaçlı ek bir tren seferi var. Durduğu illerde 2.30 – 3 saat kadar mola veriyor. Onu tercih ederseniz gezme şansınız olur.

 14. Kız arkadaşımla aynı vagonda(örtülü kuşetli) seyahat etmek için 3 erkek 1 bayan bileti almam yeterli olur mu? Bayan olduğu için başka vagona alınmaması için.

 15. Vagon arıyoruz varsa biletini satmak isteyen arkadaslar bu mailden ulaşın lutfen..

 16. Melekcim pandemide her hafta an yeni bir uygulamaya geçiliyor. En iyi haftasında Demiryolları’na telefon açıp sormak.

 17. Bir sorum var: Giderken aldığımız biletle mi dönüş yapılıyor yoksa tekrardan para verip bilet mi alıyoruz? Teşekkurler

 18. Şubat başında Kars’a seyahat etmeyi planlayan 2 kişiyiz We are foreigners and we would like to visit around and get two tickets * beds or privat couchettes *

 19. Mart 2-3-4-5-6 mart ankara kars örtülü kuşetli, 2 kişilik, (4 bilette alınacak) bilet lazım.

 20. Herkese merhaba..
  Son 1 haftadır bilet almaya çalışıyorum, en son dün alabildim çok şükür. Peki nasıl aldım?
  *Öncelikle biletler tam 1 ay sonraki güne denk gelecek şekilde açılıyor. Yani ben 5 Ocak tarihinde 4 Şubat biletini aldım. Gece 02.00’dan sonra satışa sunuluyor. Dün 02.15’te satın alma işlemini gerçekleştirmiştim.
  Çok çok hızlı bir şekilde tükeniyor biletler. 2 arkadaşımız Ankara’da biz 2 kişi de Kayseri’de ineceğiz normalde. Ama biletlerin hepsini zaman kaybı olmasın diye Kars-Ankara şeklinde aldık. Sorun çıkacağını zannetmiyorum. Sadece 20 lira civarı fazla ödeme yapmamız gerekti. O da çok sorun değil; çünkü biletleri kaçırabilirdik.
  *Yaptığım en büyük hatadan bahsedeyim: sayfayı yenilemeden “sefer bulunamadı”ya “ok” deyip yine aynı sayfadan “sefer sorgula” yapıyordum. Sonra fark ettim ki geri gelip tekrar seçim yapmak gerekiyormuş. Yani bilet al kısmına hızlı bir şekilde dönmek gerekliymiş.
  *Ayrıca bir kağıda yolculuk yapacağınız kişilerin T.C. kimlik numaralarını yazın. Her seferinde mesajlara dönerseniz bir aksilik çıkabilir, riske girmeyin.
  *İletişim bilgilerinin tek kişiye ait olması sorun oluşturmuyor.
  Bilet bulmak için maalesef bir uğraş gerekli. Kesinlikle sabırlı olun. Ben gitmek istemediğimiz günlerde bile bilet alıyor gibi yapıp hatalarımı anladım ve istediğimiz güne denk getirebildim bileti. Gerçi bir zaman sonra izin mizin önemli değil, yeter ki bilet alayım diye düşünüyor insan 🙂 ama orada işte sabır giriyor işin içine. İnşallah o trende yolculuk yapmak isteyen herkes en hayırlı zamanda isteğini gerçekleştirir. Hepinize şimdiden iyi yolculuklar 🙂

 21. Şubat içinde 4 kişilik vagonlu bilet arıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 22. Merhabalar bizde arkadaş grubuyla gitmek istiyoruz ankaradan Kars’a kadar diğer illerde durup resim çekme imkanı ya da konaklama oluyor mu ayrıca tur fiyatları çıkıyor baya pahalı normal bilet aldığımızda da bir sorun oluyor mu . Kars gittiğimizde gezip aynı tarihte mi dönmek gerekiyor ya da geri dönüş bileti de aldığımız bilete dahil oluyor mu

 23. hasta olup gelemeyen kişinin yerini doldururlar mı peki ? Ben aradım sorudm sorun yaşarsınız dediler ?

 24. Bizde aradık bulmaya çalıştık fakat Doğu Ekspresi yöntemleri gerçekten çok zor normalde yaz aylarında biraz daha kolaylaşıyor ama arayan illaki bulur.

 25. Biz Evde Yokuz bir sorum var engelli arkadaşlarım adına bilet alsam kuşetlide oda değişiminde bize dokunuşlar mı?

 26. Çok uzun zamandır bilet arıyordum, gecelerce bekledim ama nafile, geceleri boşuna uğraşmayın, asıl bizim alabileceğimiz bilet gündüzleri satışa çıkıyor, gündüz belli saatlerde yakın tarihlere yer açılıyor bu aralar, devamlı bilgisayardan takip etmelisiniz, bugün saat 11.30 gibi yer açıldı ve 10.02.2019 tarihine kuşetlide yer buldum, aynı anda başka bilgisayardan dönüş tarihi için girdim ve şükür dönüş biletlerini de aldım, dediğim gibi tavsiyem çantanız sırtınızda olsun, hergün devamlı bakın siteye, haftaiçi önümüzdeki bir haftaya falan yer açılıyor arada sırada. Selamlar saygılar

 27. Bilet bulamıyınca kızarak cimer e şikayet dilekçesi yazdım,bu seyehat acentalarının toptan bu biletleri satın almaları çok sinir bozucu bence herkes şikayet etmeli

 28. biraz eleştirel bir yazı yazmanızı beklerdim açıkcası. çok açık ve net turlar biletleri kapatıyor, devlet buna müdahale etmiyor.
  ayrıca o arkadaşta ayağını keske yemek yediğimiz yere sürmeseymiş.
  yayınlamazsınız ama yinede dikkate alın
  seviliyorsunuz
  saygılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir