SCHENGEN VİZESİ NEDİR

Schengen Vizesi nedir sorusunun en kısa ve öz cevabı Avrupa’daki 33 ülkeye tek bir vize ile girmenizi sağlayan ortak bir vize. İnternetteki açıklamalarda yok şu ülke Avrupa birliğinde ama Schengen’de değil ya da bu ülke Schengen Bölgesi’nde değil ama Schengen ile girilebiliyor gibi şeyler gördüyseniz kafanız karışmış olabilir. Aslında seyahat eden kişiler olarak bu kadar teknik detayda kaybolmaya gerek yok, sadece şunları bilseniz yeterli:

1. Bu 33 ülkenin sadece 25’i Schengen Vizesi verme yetkisine sahip

Bu ülkelere vize başvurusunda bulunabilirsiniz:
Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İşviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Latvia, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

Detaylı Bilgi için: Schengen Ülkeleri

2. Diğer 7 ülke Schengen Vizesi veremiyor ama o  ülkelere pasaportunuzdaki Schengen vizeniz ile girebiliyorsunuz

Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Vatikan, San Marino, Monako
Yani bu ülkelereden birine gidecekseniz ve eğer pasaportunuzda geçerli bir Schengen vizeniz varsa bu ülkelerin kendi vizelerini almanıza gerek yok.

3. 3 tür Schengen Vizesi vardır. Seyahat amacınıza göre başvurmanız gereken vize tipi değişir. Turistik ziyaretleriniz için C tipine başvurursunuz.

Başvuracağınız vize türüne göre farklı başvuru hazırlıkları yapmanız gerekir.

C tipi (Klasik Turist Vizesi)

Turistik amaçla Schengen ülkelerinden birine gidecekseniz Schengen Vizesi Başvuru İşlemleri  ve Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar için tıklayın.
C Tipi Schangen vizesi, kalış gününüzün en fazla 90 gün olduğu, turistik veya iş seyahati gibi durumlarda alınan klasik Schengen vizesidir. Bu 90 gün kalış hakkı (duration of stay) her 180 gün içinde 90 gündür (bu 30 veya 60 gün de verilebilir). Maksimum 5 yıla kadar veriliyor. C tipi Schengen vizeniz ister 1 yıllık ister 2 yıllık ister 5 yıllık olsun, her 180 gün içinde sadece 90 gün kalış hakkınız vardır. Örneğin, sizin herhangi bir Schengen ülkesinden 1 yıllık C tipi Schengeniniz var. Schengeninizi 1 Ocak’ta aldıysanız üzerine 180 gün ekleyin. 30 Haziran’a kadar ard arda veya kesik kesik istediğiniz tarihler içinde 90 gün Schengen ülkelerinde kalabiliyorsunuz. 1 yıllık vizeniz olduğundan, 30 Haziran’dan sonra tekrar bir 180 günlük dönem başlamış olacağından seyahatinizi Haziran yerine Temmuz’da gerçekleştirdiğiniz takdirde yine 90 günlük hakkınız başlamış oluyor.

Örnek
– Ocak ayında 15 gün + Mayıs ayında 10 +Haziran ayında 10 gün şeklinde kalabilirsiniz. (Toplamda 35 gün eder ve 180 gün içinde 90 gün kuralını dahilinde)
– Tek girişte çıkmadan 35 gün de kalabilirsiniz (Toplamda 35 gün eder ve 180 gün içinde 90 gün kuralını dahilinde)
– Ama Ocak’ta 20 + Şubat’ta 20 + Mart’ta 20 + Nisan’ta 20 + Mayıs’ta 20 yapamazsınız çünkü 100 gün eder.

Böyle bir ihlalin hem sınırda para cezası ve bir sonraki Schengen başvurularında sorun yaratması muhtemel.

90/180 gün hesaplamarını buradan pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

D tipi (oturma izinli)

D Tipi Schengen vizesi ise Erasmus, değişim programları, çalışma, oturum gibi 90 günden daha uzun kalışlar için geçerli olan vize türü. Fakat bu durum sadece D tipi Schengen vizesi sahibi olduğunuz ülke içinde geçerli bir durum. Yani eğer Schengen ülkeleri arasında seyahat etmek isterseniz, kalış hakkınız yine 180 gün içinde 90 gün. Örneğin, Almanya’ya Erasmus’a gittiğinizi düşünelim. D Tipi Schengen vizenizle 6 ay kadar Almanya’da oturma izniniz olacaktır. Bu 6 ay içinde yine 90 gün Almanya dışındaki Schengen ülkelerinde bulunabilirsiniz.

Bazı ülkeler, D tipi vize aldığınızda, o ülkeye giriş yaptıktan belirli bir gün içinde gerekli bürolara gidip oturma izni almanızı veya kayıt yaptırmanızı bekliyor. Örneğin İtalya, ülkeye giriş yaptıktan 8 gün içinde oturma izni çıkartmanız için süre tanıyor.

A tipi (transit)

A tipi Schengen vizesi, Schengen vizesi aldığınız ülkeye başka bir ülkeye aktarmalı gideceğiniz durumlarda almanız gereken vize türü. Çok fazla kullanılan bir vize türü değil ama yukarıda da bahsettiğimiz gibi aslında Schengen Vizesi’ni hangi ülkeden aldıysanız önce o ülkeye giriş yapmanız gerekiyor. Bazı Schengen ülkeleri bu konuda daha toleranslı olsalar da Almanya, Yunanistan, İsviçre, Çek Cumhuriyeti gibi ülkeler sınırda sorun çıkarabiliyorlar. Örneğin siz Almanya üzerinden Arjantin’e gidecekseniz, Almanya Schengeniniz yoksa Almanya transit schengeninizin olması gerekiyor.

2017 itibariyle Türkiye’den Transit Schengen Vizesi isteyen ülkeler:

Almanya (Schengen vizeniz varsa gerekmiyor)
Çek Cumhuriyeti (Schengen vizeniz varsa gerekmiyor)
İsviçre (Schengen vizeniz varsa gerekmiyor)
Yunanistan (Schengen vizeniz varsa gerekmiyor)

Transit vize için istenilen ek belgeler:
– Nihai varış destinasyonuna ait geçerli vize
– Aktarma yapılacak Schengen ülkesi için uçak bileti rezervasyonu.

4. Turistik Schengen Vizesi Geçerlilik Süreleri Başvurudan başvuruya değişir

Başvurunuzda gezinizin tarihlerini ve ne kadar uzun süreli bir Schengen vizesi istediğinizi sorarlar. Talep ettiğiniz geçerlilik süresine göre Schengen vize ücreti değişir. Süre uzadıkça daha pahalılaşır. 7 gün, 1 ay, 3 ay, 6 ay, 1 yıl, 2 yıl ve 5 yıllık olarak vize talep edebilirsiniz.  Ancak ne kadar uzun geçerlilik verecekleri onların insiyatifindedir. Siz 5 yıllık için ücret yatırıp 1 7ünlük de alabilirsiniz.

5. Turistik Schengen Vizesi de kaç kere giriş çıkış yapacağınıza göre 3’e ayrılır: Tek Giriş, Çift Giriş, Çoklu Giriş.

Başvurunuzda hangi tip giriş izni için  başvurduğunuzu belirtmeniz gerekir ancak size başvurduğunuz türden farklı bir giriş hakkı verebilirler. Çoklu istersiniz bile tek verebilme hakları mevcuttur.
Tek Giriş – Pasaportunuza basılan vizenin üzerinde yazan geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne <strong>1 kez</strong> girebilirsiniz. Ama Schengen Bölgesi’nden çıkmadan 1. maddede bahsedilen tüm 23 ülkeye de gidebilirsiniz.
Çift Giriş –  Pasaportunuza basılan vizenin üzerinde yazan geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne 2 kez girebilirsiniz.
Çoklu Giriş – Pasaportunuza basılan vizenin üzerinde yazan geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne sınırsız giriş çıkış yapabilirsiniz.

6. Schengen vizenizin geçerlilik süresi ne kadar uzun olursa olsun, Schengen Bölgesi’nde geçirebileceğiniz zaman sınırlıdır!

5 yıllık Schengen vizeniz olsa bile Schengen Bölgesi’nden en fazla 6 ay içinde 90 gün kalabilirsiniz.  Yani vizenizim ilk 6 ayında 90 + 2. altı ayında 90 gün olmak şartı ile senede 180 gün eder.

Ülke bazında hesaplanmaz, bölgedeki tüm ülkelerde geçirdiğiniz vakit toplanarak hesaplanır. Yani;
✔  6 ayda Almanya’da 15 gün + İtalya’da 65 gün OK
✔  6 ayda Almanya’da 90 gün OK
✔  6 ayda Almanya’da 45 gün + İtalya’da 45 gün OK
✖ 6 ayda Almanya’da 45 gün + İtalya’da 46 gün OLMAZ
✖ 6 ayda Almanya’da 91 gün OLMAZ

6. Schengen Bölgesi’nin tamamı bir ülke sınırı olarak görülür. Bir Schengen ülkesinden diğer 23 ülkeden birine giderken pasaport kontrolü yapılmaz. Schengen Bölgesi’ne girerken ve çıkarken yapılır.

Schengen alanının bir parçası olan ülkelerin kendi aralarında sınır kontrolünü ortadan kaldırdılar ve ülkeler arası sınır geçişi kontrolünü oldukça kolaylaştı. Örneğin; artık İtalya’dan İspanya’ya giderken pasaport ibraz etmeniz gerekmiyor.  Ancak Fransa, Almanya gibi bazı ülkeler son yıllarda yaşanan terör olaylarından sonra bazo noktalarda yine pasaport kontrolü yapmaya başladılar.
23 ülkeye ek olarak Vatikan, San Marino, Monako’da bu sınır bütününde yer alır.

 

 1. Merhaba, ben Erasmus programı için Polonya’da 6 aylık eğitim göreceğim. Pasaportunda ilk giriş yapacağım ülke olarak Polonya yazdım ancak ben Almanya üzerinden Polonya’ya otobüs ile geçmek istiyorum. Ayrıca Multi giriş de yazdırdım pasaporta. Almanya’ya girişte sıkıntı çıkar mı? Şimdiden teşekkürler.

  1. Almanlar bu konularda biraz takıntılılar. Madem Almanya’ya gelecektin, neden bizden almadın diye bilirler ama durumu Polonya’da erasmus öğrencisi olduğunu anlatarak izah edebilirsin.

 2. Merhabalar, öğrenciyim İtalya’da D tipi vizem var benim 10 Ağustos’ta oturum iznim bitiyor fakat vizemin bitiş tarihi 15 ekim, ben Eylül’de İtalya’ya dönmek istiyorum, konsolosluktan hiçbir cevap alamadım. Oturum iznim bitmiş olsa bile geçerli olan vizemle ülkeye giriş yapabilir miyim acaba? Son zamanlarda deneyimleyen oldu mu?

 3. Benim bir yıllık D tipi, çok girişli vizem var. 09/10/2021 tarihinde izine gitmem gerekiyor. Dönüşte ne kadar günüm kalması gerekiyor?

 4. Merhaba, bir devlet okulunda öğretmenim. Uygun bilet bulduğum için dönem içi (mart ayı) İtalya’ya uçak bileti aldım. Ancak italya Schengen Vizesi istiyor. Schengen Vizesi için gerekli olan evraklar da ise valilik izni var. Dönem içi bi tarih olduğu içinse valilik izin vermeyebilir. Ben sömestr tatilinde (şubat ayı) vize alsam, tatil dönemi olduğu için valilik izin verir. O vizeyle, martta uçabilir miyim? Tekrar kurumdan izin istenir mi?

  1. Merhaba Kübra,
   Vizenin üzerinde geçerlilik tarihi yazar. Burada belirtilen pencere içinde ülkeye giriş yapabilirsin. Bu pencereyi genelde uçak biletinin tarihlerine göre belirlerler. Eğer daha önceden Schengen aldıysan daha uzun süreli verebilirler. BU duruma şubat ve martı kapsayan vizeye başvurabilirsin.

 5. Merhaba

  1 yıllık c tipi vızem var. 15/05/2021 tarıhınde Belçika’ya giriş yaptım. 29/06 tarıhınde Türkiye’ye gitmem gerekiyor. Tekrar geri gelme tarihini anlayamadım yardımcı olur musun

 6. Merhaba,
  D tipi mult. vizem var 150 günlük. 14 şubatta İtalya ya giriş yaptım. 9 nisanda türkiyeye döndüm. 22 nisanda tekrar italya ya gitmeyi planlıyorum. Erasmus öğrencisiyim.
  tekrar vize başvurusu yapmalı mıyım acaba?

  1. 150 günü aşmadıysan terkar giriş yapabilirsin. Çıkışını da yine 150 günlük vizen bitmeden yapmalısın

 7. Hollanda’daki oturum kartımı almaya gitmek için geri dönüş vizesi aldım fakat yedi günlük geldi vizem bu ayın 25 ine kadar gitmem gerekiyormuş fakat oraya gidince 14 gün karantina ev hapsim olacak herhalde fakat vizem yedi günlük nasıl olacak benim durumum yazıma cevap verirseniz çok sevinirim olmayacaksa boşuna gitmeyeyim diye dize yazdım yani 14 günlük karantina san sonramı 7 gün içinde oturumumu almam lazım bunu anlayamadım şimdiden çok teşekkür ederim

 8. Merhaba şuan İtalyadayım geleli 4 gün oldu. Karantinada gözüküyorum şuan , bana konsolosluk tarafından mesaj geldi karantina bittikten ilk 8 gün içinde oturum izni başvurusunda bulunmam gerektiğini söyledi fakat araştırmalarımla beraber erasmus vizesinin yani D tipi vizenin oturma iznini kapsadığını duydum yani benim bu oturuma başvurma olayım şart mı? Kısa dönemlik buradayım bu arada 5 ay .

 9. Merhaba ben 5 yıllık Schengen vizesi aldım. Şu an Almanya’dayım. 89 gün burada kaldım. Türkiye’ye döndükten sonra tekrar ne zaman tekrar gelebilirim. 3 ay Almanya’da 3 ay türkiyede kalabiliyor muyum? 90/180 gün olayını tam anlayamadım, bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Hakan şu an ülkeden çıkarsanız vizeniz olsa da geri giremezsiniz. Pandemi nedeniyle sınırlar Türklere kapalı

 10. Merhaba arkadaslar
  Ben 2012’de İtalyan vizesi aldım, d tipi. Şu an Türkiye’deyim ve c tipi, multi, Fransa vizesi aldım. Ben bu vize ile istanbul’dan direk İtalyaya girebilir miyim? Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim

 11. Çek Cumhuriyeti nde aile birleşimindden dolayı D tipi vizem ve oturum kartım var. Fakat Belçika da üniversite kazandım. Oradan tekrar D tipi vize almam gerekli mi?

 12. Umarim bana yardimci ola bilirsiniz.
  Benim sevgilim is adami vizesi aldı Almanya’ya gelmek icin subat sonunda. Yalnız verilen vize süresi icinde gelemedi, zaten o arada virüs cıktı. Simdi tekrar vize basvurusu yapabilir mi? Ya da daha önce ki vizesi gecerli mi? Şu an vize alamaz mi ? Bana yardimci olursaniz cok sevinirim

  1. Süresi geçen vize geçersizdir. Vize verip vermediklerini öğrenmek için konsolosluk ile görüşmelisiniz

   1. Merhaba benim almanyaya 2 yillik vizem var ama 6 aydir turkiyedeyim geri gidebilirmiyim giris cikis suresi var mi yada tekrar nasil gidebilirim?

 13. Türkiyede yaşayan 77 yaşınsa annemi burya getirmek istiyoz bütün çocukları burada böyle bir imkan varmı? Birde annemin şimdilik 2 yıllık vizesi var 3ay kalıp döndü türkiyeye şimdi tekrar getirmek istiyoz, tekrar sehahat sağlık sigortası çıkarmak gerekiyormu? Şimdiden cevabınız için tşl ederim.

  1. Arzu selam,
   Bildiğim kadarıyla Korona sebebiyle Türklere vize vermeyi durdurmuşlardı. Son durumu bilmiyorum. Ülkenizin konsolosluğu ile irtibata geçin.

 14. İyi günler hollanda vizesi aldım vizenin bitimine 15 gün kala hollanda ya giriş yaptim girdiğim tarihten itibaren 90 gün kalabilirmiyim yoksa vize bitiş tarihinde ülkeden çıkısmi yapmalıyım tesekkurler

  1. Hayır, vizeniz bitmeden ülkeyi terk etmeniz lazım. Hatta dönüşünüzü vizenizin bitiminin son gün de bırakmayın.

 15. 31 Mayıs’a kadar geçerli vizem var. Covid19 dolayısıyla uçuşum iptal oldu ve vizeyi hiç kullanamadım. Haziran’da uçuşlar tekrar başlıyor. 90 günlük vizemi kullanamadığımdan dolayı ek süre tanımaları için konsolosluğa mail gönderdim ancak cevap alamadım. Bu konu ile ilgili aydınlatma sağlarsanız sevinirim

 16. Merhabalar ben yıllar önce Fransa’ya gemiye katılırken 5 yıllık schengen transit vizesi almıştım şimdi Norveç e tatile turist olarak gitmek istiyorum o eski vizenin bana bir artısı olurmu Norveç turist vizesi başvurusunda şimdiden teşekkür ederim .

 17. Merhaba ben 04.04 12.04 arası Almanya ya ziyaret için vize başvurusu yaptım . Virüs nedeniyle bu tarih ertelenir mi yoksa direk red cevabı mı gelir ?

 18. Şu anda italya dayim.yesil pasaport sahibiyim.90 günüm dolmak üzere. Ülke karantinada kaçak durumuna düşmemek için nereden izin almam gerekli.tesekkurler

  1. En doğru cevap Türkiye Roma Büyükelçiliği’nde olur. Sağsalim atlatmanız dilekleriyle…

 19. Selamlar,
  Sizlere bir konu hakkinda danismak istiyorum. 1 yillik (90 duration of stay) Coklu girisli Schengen vizem ile periyodik olarak Isvece nisanlimi ziyarete gidiyorum.Ilk giris tarihim 13 subat ve 10 Agustosta ilk 180 gunum doluyor. Nisanlimin dogum gunu 10 Agustos oldugundan o tarihte orda olmayi planliyorum ama kisitli gunum kalacak gbi gozukuyor ornegin 3-5 gun. Ben orda olsam bile ikinci 180 gun hakkindan yararlanabiliyormuyum ?cnku sizin anlattiklariniz dahilinde 11 agustos ikinci 180 gunumun baslangici. Ya da oncesinde Turkiyeye donup tekrar Isvece giris mi yapmaliyim ? Umarim cok karisik olmamistir. Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim (:

 20. merhaba 31.01.2020 01.01.2021 tarihleri arasi polonyadan d tipi multi calisma vizem var.henuz tr den çıkmadım.vizemdeki süre ülkeye girincemi başlıyor ve de yaklaşık 2 ay geçti vize alali daha ne kadar sure tr de kalsam sıkıntı cikmaz.yani ne zaman tr den çıkmalıyım.bilgi verirseniz cok sevinirim.

 21. Merhaba,

  18 mart girişli İtalyadan 6 aylık vize aldım fakat Corona vakası sonrası uçuşum iptal edildi ve malum 1 ay boyunca uçuş yok. yani ilk giriş olan İytalya’yı yapamayacağım.
  İtalya’dan şuan korkuyorum rotamı Barcelona’ya çevirsem ülkeye girişte sıkıntı yaşar mıyım?

  1. Ülkeye girişte sıkıntı yaşamazsın. Sorarlarsa da durumu anlatırsın çözülür

 22. Merhaba,

  180gunde 90 gun kalma kuralinda onceki vizeyle kaldigim gunlerde sayiliyor mu?

  Benim durumum soyle; Eylul 2019da 90 gunluk C tipi coklu giris cikis aldim. aralik basinda cikarak 79 gun kullandim. Subat 2020 de 1 yillik yeni bir C tipi coklu giris cikis vizesi aldim. 4 subatta giris yaptim Hollandaya ve halen kaliyorum. Ihlal yapmis oluyormuyum? Yaptiysam cikista ve diger girislerimde ne gibi sikintilar yasarim? Yapmadiysam nezamana kadar kalabilirim?

  Bu konuda beni aydinlatirsaniz cok sevinirim

  Tesekkurler

 23. Merhaba 3 aylık fransa vizem var.
  30 gun multı gırısın 28 kullandım.
  3 gunluk bır tura gıdıcem ıspanya 1 gun eksık kalıyor
  Sızce sorun cıkar mi? Cevabınız için çok teşekkür ederim

 24. Merhaba..
  11.09.2019 vize tarihi ve ben 14.09 2019 tarihi ile estonya ya giriş yaptım. .2 defa tuekiye ye gelip geri döndüm. .vize bitiş tarihim 09.12.2019 yani 90 günlük vizem vardı. .orada D vize icin başvurdum ve beklemeye başladım.27.12.2019 tarihinde cevap geldi ve olumsuz sonuç çıktı yani vize vermediler..ve bana 10 gün daha süre verdiler çıkış için. .04.01.2020 tarihinde yani bana verdikleri süreden 1 gün önce çıkış yaptım schengen bölgesinden. .ama d vize beklediğim için yaklaşık 25 gün gecikmeli çıktım. .polis bunun ihlal olmadığını söyledi ve o şekilde işlem yaptı. .
  Ben schengen bölgesindeki kalış sürelerini hesapladım çünkü Türkiye’ye ara ara gelmiştim. .toplamda 98 gün kalmışım schengen bölgesinde. .
  Şimdi tekrar ç vize almak istiyorum..hangi tarihte tekrar vize alabilirim..İnternete hesaplamaya calıştığımda 09.03.2020 gösteriyor ama benim 90+8 gün kalmışlığım var yani 8 gün fazlalık var..buna göre 09.03.2020 tarihine +8 gün ekleyerek 17.03.2020 tarihinde ç vize için basvurabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim
  İyi çalışmalar

 25. Merhaba, benim ve esimin Haziran ya da Temmuz ayinda seyehat planlarimiz var, cunku calistigim yerden o aylarda izin var. Acaba simdiden basvurmalimiyim yoksa, seyehat zamanina yakin bir tarihte mi basvurmaliyim. Tesekkur ederim.

 26. Merhabalar, annemin tek girişli Shengen vizesi var ve İtalya’dan giriş yapacak. San Marino’ya gidip başka bir İtalya şehrine geçmesi sorun yaratır mı?

 27. Merhaba

  Yukarıdaki ifadenizde bir karışıklık olmuş olabilir mi?

  “Diyelim ki, Ocak ayında 15 gün kaldınız, Mayıs ayında 10, Haziran ayında da bir 10 gün daha kalmak istediniz ama kalamazsınız çünkü bu hesapla 180 gün içinde 90 gün kuralını ihlal etmiş olursunuz. Böyle bir ihlalin hem sınırda para cezası ve bir sonraki Schengen başvurularında sorun yaratması muhtemel.”

  15+10+10 = 35 eder, OCAK-HAZİRAN arası yani 6 aylık bir periyod zaten. Burada neden ihlal olsun anlayamadım kaçırdığım bir nokta mı var?

  Teşekkürler

  1. Merhaba, bir mantık hatası olmuş. O kısmı güncelledim. Doğrusunu aynı yerde bulabilirsiniz

 28. Birde birisi ysbacılar polisine gidin yardimci olur falan dedi olur mu sizce.23.09.2019 74 gun 6.12.2019 cikis 22.01.2020 giris asljnda donus biletim 14 mart 2020 ama ceza yememek icin 6 subat 2020 donecegim.bu sureyi yabancilet polisi uzatir mi..risklli mi.. tekrar hangi tarihde giris yaoabilirim.

 29. Bir yıl vize verdi Almanya 90 gün multi kızım okuyor.23.09.2019 geldim 6.12.2019 döndüm.90 gün kalmadım(öyle düşündüm.) Tekrar 22 ocak 2020 giriş yaptım.14 mart da dönmek niyeti ile (90 gün olmadan) ama yalnış biliyormuşum.16 günlük kalma sürem kalmış.Keşke sizi daha önce okusaydım.Takip de ediyorum aslunda.8 mart da giriş yapsaydım tekrar 90 günlük (ya da uzun kalma) söz konusu olacaktı.Doğru anladim dimi .Peki 6 şubat da dönünce Tekrar hakkim ayni tarih icin gecerli mi yok sa 90 gun bekkemem mi gerekiyor.oyle bir soylemde duydum.

 30. Schengen vizesi hakkında yazınız çok güzel. Başvuru için tüm bilgiler mevcut. Elinize sağlık.

 31. Merhaba;
  Ben beş yıllık 90 gün kalışlı multi vizem var.sorum şu 180 günde 90 gün kalış hesabı 13 kasımda almanyaya giriş yaptım 10 şubatta Türkiye ye geri dönüş yapacağım 90 günümü tamamlayıp döneceğim birdahaki yurtdışına çıkışım sanırım mayıs ayı oluyor değil mi yani bu 90 günlük kalış hakkı her yurtdışına çıktığımız günden itibaren mi üzerine 6 ay koyupta kullanıyoruz?13 kasım Mayıs ayına kadar 6 aylık süre içinde bu 90 günü ister bikerede üç ay olarak kullan ister aralıklarla altı ay içinde bölerek mi ?13 kasımda çıktığım için Mayıs’ta tekrardan ikinci 180 gün yenileniyormu diyelim mayısta değil temmuzda çıktım 180 gün yine yurtdışına çıktığım günden itibaren mi başlıyor 6 aylık süreç Şubat ayına kdar 90 günü kullAn ister parça parça ister bikerede?yine herzmaan işleyiş ilk çıktığımız günden itibaren mi oluyor önemli olan her altı ayda 90 günü aşmamak ikinci altı ayda Yurtdışına nezmn çıkış yaparsam ozmn mı başlayacak?

 32. Web sitenizden kontrol ettim fakat emin olamadım. Benim 1 yıl içinde 90 gün kalmalık turistik Schengen vizem var. Kalan günlerimi hesaplamadım bi türlü lütfen yardımcı olabilir misiniz. Vizem 29.07.2019 başlıyor 28.07.2020 bitiyor. Benim bugüne kadar kaldığım ve kalacağım süre altta belirttiğim gibidir. Lütfen sonraki tarihlerde kalabileceğim süreyi söyler misiniz.
  1-Giriş 29.07.2019 – Çıkış 16.08.2019
  2-Giriş 11.10.2019 – Çıkış 15.10.2019
  3-Giriş 13.12.2019 – Çıkış 07.01.2020 (şu an Avrupa’dayım o tarihte döneceğim)

 33. İşvece 3 aylık vizem var bunu 3 ay daha uzatsam turkiyeye çıkış yapsam sonra 3 ay daha vize başvurusu yapa bilirmiyim .?

  1. vizeyi suda bekletince oluyor. üzerindeki yazılar renk değiştiriyor ve size gerçek yılı gösteriyor. suyun sıcaklığı 60 derece olmalı.

 34. merhaba almanya’dan 23 günlük anca 8 gün kalmalı vizem var. ama ben başvuruyu yaparken 2 haftalık çıkmak istediğimi belirtmiştim evrakları ona göre verdim. neyse ben bu 8 günü aşıp 15 gün kalırsam ne olabilir? cevap verirseniz sevinirim. Bu arada çıkışı İsveç’ten yapacağım. İyi günler.

 35. Merhabalar,

  Yunanistan’dan C tipi 2 girişli vize aldım ve 1 aylık süresi var. Kalış gün sayısı 10 yazılmış.
  Yunanistan da 5 gün kaldıktan sonra Türkiye’ye döneceğim ve 3 gün burada kalıp belçikaya gideceğim. orada seyahat planım 7 gün. yani toplamda schengen bölgesinde kalış sürem 12 gün yapıyor. Şu durumda 10 günlük kalış süresini aşmış mı oluyorum yoksa Türkiye’ye döndüğüm için aşmamış mı oluyorum.

  ne de cimri çıktı bu Yunanistan yahu

  Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler,

 36. Almanya dan iki girişli şengen vizesi aldım. İlk girişimi yaptım geri döndüm. İkinci girişimde yine ilk olarak Almanya ya mı giriş yapmak zorundayım.

 37. Avusturya da 90 günden az süreli çalışma izni için Schengen vizesi yeterli olur diye bir bilgi var konsolosluk web sitesinde ama hangi tip vize almak gerekiyor ya da özel bir izin lazım mı belirtmemiş: bu konuda bilgi verir misiniz?

 38. Bu bilgileri neye dayanarak yazdınız. Birçoğu eksik veya hatalı. Alman schengen i alıp İtalya ya indim uçakla. İkinci gelişde çek schengeni ile Avusturya ya indim. Aldığın ülkeye girmek zorundasın diye bir kanun veya yaptırım yok. Ayrıca ilk gelişimde 90 günü aştım. Tamam bu bilgi doğru, yasak. Ama sınırda para cezası falan diye birşey yok. Ayrıca iki seyahatim arasında Türkiye de 1 hafta kaldım. Yani 180 de 90 kuralını geri geldiğimde de bozdum. Ama havalimanında veya sınırda kimse sebebini sormadı bile.

  1. Yazıyı sadece okumayın lütfen aynı zamanda anlamayada çalışın. Zira zorundasın demiyor aynı ülkede bulunduğunu gösterirsen vize süreleri uzar diyor.

 39. 1 Ocak’ta vize veriliş tarihiyse 30 Haziran’da 180 günlük periyot yenileniyor yok schengen ülkesinden son çıktığım tarihten itibaren 180 gün mü? Yani ben Ocak’ta 30 gün, Şubat’ ta 30 gün Mart’ta 30 gün kaldım 90 günü tamamladım. bunun için 30 Haziranı mı bekleyeceğim? Yoksa 30 Mart çıkış tarihinden itibaren 6 ay koyarak mı (yani Eylül ayı gibi mi) hesaplayacağım? Yardımcı olursanız sevinirim.

 40. Merhaba, Romanya’dan aldığımız vizeyle Romanya’dan diğer schengen bölgelerine geçiş yapabilir miyiz? Bildiğiniz gibi Romanya schengen vizesi vermiyor, fakat o vize diğer Avrupa ülkelerine giriş hakkı veriyor mu bunu merak ediyorum. Teşekkürler.

  1. Romanya’dan aldığınız vize Romanya Vizesidir, Schengen değil. Başka ülkede geçmez.
   Ama Schengen Vizesi Romanya’da geçiyor

  2. Merhaba benim c tipi Almanya schengen vizem var 6 ay da 90 gün şeklinde 17/01/2020 ve 16/07/2020 şeklinde 20 gün hakkımı ocak ayında kullandım.Ama bir sürü araştırma yapamama rağmen kalma süresi olayını anlayamadım bu tarihler arası ülkeye giriş tarihi mi? Yoksa ben 16/07/2020 tarihinden sonra ülkeye giremiyor muyum yani anlatabildim mi bilmiyorum ama ben mesela 10 temmuz da gitsem kalan günlerimi kullanabilir miyim? İnşallah anlatabilmişimdir. Yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂

 41. merhaba;

  Bu 90 gün kalış hakkı her 180 gün içinde 90 gündür. dediniz.Sonra örnekte de “Örneğin, sizin herhangi bir Schengen ülkesinden 1 yıllık C tipi Schengeniniz var. Schengeninizi 1 Ocak’ta ayında aldıysanız üzerine 180 gün ekleyin. 30 Haziran’a kadar ard arda veya kesik kesik istediğiniz tarihler içinde 30 gün Schengen ülkelerinde kalabiliyorsunuz. 1 yıllık vizeniz olduğundan, 30 Haziran’dan sonra tekrar bir 180 günlük dönem başlamış olacağından seyahatinizi Haziran yerine Temmuz’da gerçekleştirdiğiniz takdirde yine 30 günlük hakkınız başlamış oluyor.” dediniz….? Şimdi 180 gün süresi boyunca 30 gün mü 90 gün mü kalabiliyoruz?

 42. merhaba
  ilk defa bir şengen vizesi aldım.almanyadan..fakat finlandiyada 2 gun kalıp sonra berline geçmek istiyorum.fin gumrüğü bu böyle bir durumda girişte sorun çıkarır mı.ilk girişi şengeni veren ulkeye mi yapmalıyım? teşekkurler..

 43. Bu bilgiye göre;
  Hırvatistan Konsolosluğu ayrıca Avrupa Birliği (AB) ya da Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) üyesi ülkelerden herhangi birine ait pasaport, geçerli ikamet kartı sahipleri ile bu kişilerle birlikte seyahat eden kişilere de vizesiz seyahat olanağı sağlamaktadır.
  AB vatandaşı olup,hırvatistanda ikamet eden kız arkadaşım ile hırvatistana giriş yaparken vize zorunluluğum yokmudur.

 44. Yunanistan vizesi aldım 10.08.2018 \03.09.2018 tarihleri yalnız anlamadığım nokta c tip vizenin yanında —>number of entris 1hemen onun yanında
  —>duration of stay 10<— yazıyor bunu anlayamadım?? Yardımcı olabilirmisiniz

  1. Özetle; sadece 10.08.2018 – 03.09.2018 tarihleri arasında geçerli vizen.
   Schengen bölgesine bu süre içinde 1 kez girebilirsin. Örneğin 10’unda girsen, 11’inde çıksan, vizen 03.09’a kadar hala geçerli olsa bile bi daha schengen’e giremezsin.
   ve 10.08.2018 – 03.09.2018 tarihleri arası en fazla 10 gün kalabilirsin

 45. Merhabalar. Yeşil pasaport sahibiyim ve Mayıs ayında Portekizde 33 gün süreyle bir programa katıldım. Ancak tekrar bir program dahilinde Romanyaya gitmem ve 90 gün kalmam gerekiyor. Son 180 gün içinde 90 gün kuralı Romanya schengen birliğine dahil olmadığı için nasıl işleyecek? Vize almam gerekli mi?

 46. merhabalar. schengen vizesi ile alakalı bir sorum olacaktı cevaplarsanız çok sevinirim. Ağustos 2018 de gideceğimiz 5 günlük paris gezisi için fransa schengen vizesi aldık. vizemiz aralık 2018 e kadar geçerli ve çok girişli . ekim ayında yine 1 haftalığına barselona gidiş lizbon dönüş şeklinde bir gezi planlıyoruz. Bu ikinci seyahat de fransadan alınma vize ile ispanya ya giriş yapsak sorun yaşar mıyız sizce ? şimdiden teşekkür ederim.

 47. MERHABA BİR SEYAHAT PLANIM VAR AMA ALDIĞIM VİZE BUNA ELVERİYOR MU ANLAYAMADIM. İNTERNETTE ÇOK FAZLA BİLGİ VAR AMA HEPSİ FARKLI ŞEY DİYOR. BALKAN ÜLKELERİNE SEYAHAT PLANLIYORUM İLK GÜN YUNANİSTAN’ DA KONAKLAMA ARDINDAN MAKEDONYA, ARNAVUTLUK ,KARADAĞ HIRVATİSTAN ,BOSNA HERSEK, SIRBİSTAN, MAKEDONYA VE SON GECE TEKRAR YUNANİSTAN DA KONAKLAMA İLE TÜRKİYE ‘YE DÖNÜŞ PLANLIYORUM. VİZEM C TİPİ TEK GİRİŞLİ SCHENGEN. BÖYLE İKEN YUNANİSTAN ÇIKINCA HIRVATİSTAN ‘ A GİRMEM SORUN OLUR MU ? BİR DE SON GECE MECBUREN TEKRAR YUNANİSTAN ‘ A GİRECEĞİM TEK GİRİŞ SÖZ KONUSU OLUNCA VİZEM BUNU DESTEKLER Mİ ? YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

 48. Merhabalar;
  Oldukça bılgı karmaşası mevcut. Bazı yerlerde her zaman son 180 gune bakıp 90 gunu aşmamamız gerektiği bilgisi varken , yazıda ıkıncı 180 gunluk perıyotta tekrardan 90 gunluk surenın yenılendığı gozukmekte. Hangisini doğru olarak kabul edeceğiz? ve 180 gunu sayarken vızenın veriliş tarihini mi yoksa schengen ulkesıne gırısı mı baz alacağız?

  1. Selam Begüm,
   Soruyu anladım?
   Bahsettiğin yazıları ve cümleleri kopyalayarak tekrar sorar mısın

 49. Merhaba;Ben üniversite 2. sınıf öğrencisiyim.Haziran ayında Danimarka’da bilimsel bir kongreye katılmayı düşünüyorum.Geçen yaz öğrenci pasaportu çıkarmıştım.Kongre 5 gün sürecek,kongreye katılım için Schengen vizesi almak zorunda mıyım?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir