SCHENGEN VİZESİ NEDİR

Schengen Vizesi nedir sorusunun en kısa ve öz cevabı Avrupa’daki 33 ülkeye tek bir vize ile girmenizi sağlayan ortak bir vize. İnternetteki açıklamalarda yok şu ülke Avrupa birliğinde ama Schengen’de değil ya da bu ülke Schengen Bölgesi’nde değil ama Schengen ile girilebiliyor gibi şeyler gördüyseniz kafanız karışmış olabilir. Aslında seyahat eden kişiler olarak bu kadar teknik detayda kaybolmaya gerek yok, sadece şunları bilseniz yeterli:

1. Bu 33 ülkenin sadece 29’u Schengen Vizesi verme yetkisine sahip

Bu ülkelere vize başvurusunda bulunabilirsiniz:
Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İşviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Latvia, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan. Son olarak Hırvatistan 2023’te, Bulgaristan ve Romanya da 2024 Mart ayında dahil oldular.

Detaylı Bilgi için: Schengen Ülkeleri

2. Diğer 4 ülke Schengen Vizesi veremiyor ama o  ülkelere pasaportunuzdaki Schengen vizeniz ile girebiliyorsunuz

Güney Kıbrıs, Vatikan, San Marino, Monako
Yani bu ülkelereden birine gidecekseniz ve eğer pasaportunuzda geçerli bir Schengen vizeniz varsa bu ülkelerin kendi vizelerini almanıza gerek yok.

3. 3 tür Schengen Vizesi vardır. Seyahat amacınıza göre başvurmanız gereken vize tipi değişir. Turistik ziyaretleriniz için C tipine başvurursunuz.

Başvuracağınız vize türüne göre farklı başvuru hazırlıkları yapmanız gerekir.

C tipi (Klasik Turist Vizesi)

Turistik amaçla Schengen ülkelerinden birine gidecekseniz Schengen Vizesi Başvuru İşlemleri  ve Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar için tıklayın.
C Tipi Schangen vizesi, kalış gününüzün en fazla 90 gün olduğu, turistik veya iş seyahati gibi durumlarda alınan klasik Schengen vizesidir. Bu 90 gün kalış hakkı (duration of stay) giriş tarihinden son 180 gün içinde 90 gündür (bu 30 veya 60 gün de verilebilir). Maksimum 5 yıla kadar veriliyor. C tipi Schengen vizeniz ister 1 yıllık ister 2 yıllık ister 5 yıllık olsun, giriş tarihinden son 180 gün içinde sadece 90 gün kalış hakkınız vardır. Örneğin, sizin herhangi bir Schengen ülkesinden 1 yıllık C tipi Schengeniniz var. Schengeninizi 1 Ocak’ta aldıysanız üzerine 180 gün ekleyin. 30 Haziran’a kadar ard arda veya kesik kesik istediğiniz tarihler içinde 90 gün Schengen ülkelerinde kalabiliyorsunuz. 1 yıllık vizeniz olduğundan, 30 Haziran’dan sonra tekrar bir 180 günlük dönem başlamış olacağından seyahatinizi Haziran yerine Temmuz’da gerçekleştirdiğiniz takdirde yine 90 günlük hakkınız başlamış oluyor.

Örnek
– Ocak ayında 15 gün + Mayıs ayında 10 +Haziran ayında 10 gün şeklinde kalabilirsiniz. (Toplamda 35 gün eder ve 180 gün içinde 90 gün kuralını dahilinde)
– Tek girişte çıkmadan 35 gün de kalabilirsiniz (Toplamda 35 gün eder ve 180 gün içinde 90 gün kuralını dahilinde)
– Ama Ocak’ta 20 + Şubat’ta 20 + Mart’ta 20 + Nisan’ta 20 + Mayıs’ta 20 yapamazsınız çünkü 100 gün eder.

Böyle bir ihlalin hem sınırda para cezası ve bir sonraki Schengen başvurularında sorun yaratması muhtemel.

90/180 gün hesaplamarını buradan pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

D tipi (oturma izinli)

D Tipi Schengen vizesi ise Erasmus, değişim programları, çalışma, oturum gibi 90 günden daha uzun kalışlar için geçerli olan vize türü. Fakat bu durum sadece D tipi Schengen vizesi sahibi olduğunuz ülke içinde geçerli bir durum. Yani eğer Schengen ülkeleri arasında seyahat etmek isterseniz, kalış hakkınız yine giriş tarihinden itibaren son 180 gün içinde 90 gün. Örneğin, Almanya’ya Erasmus’a gittiğinizi düşünelim. D Tipi Schengen vizenizle 6 ay kadar Almanya’da oturma izniniz olacaktır. Bu 6 ay içinde yine 90 gün Almanya dışındaki Schengen ülkelerinde bulunabilirsiniz.

Bazı ülkeler, D tipi vize aldığınızda, o ülkeye giriş yaptıktan belirli bir gün içinde gerekli bürolara gidip oturma izni almanızı veya kayıt yaptırmanızı bekliyor. Örneğin İtalya, ülkeye giriş yaptıktan 8 gün içinde oturma izni çıkartmanız için süre tanıyor.

A tipi (transit)

A tipi Schengen vizesi, Schengen vizesi aldığınız ülkeye başka bir ülkeye aktarmalı gideceğiniz durumlarda almanız gereken vize türü. Çok fazla kullanılan bir vize türü değil ama yukarıda da bahsettiğimiz gibi aslında Schengen Vizesi’ni hangi ülkeden aldıysanız önce o ülkeye giriş yapmanız gerekiyor. Bazı Schengen ülkeleri bu konuda daha toleranslı olsalar da Almanya, Yunanistan, İsviçre, Çek Cumhuriyeti gibi ülkeler sınırda sorun çıkarabiliyorlar. Örneğin siz Almanya üzerinden Arjantin’e gidecekseniz, Almanya Schengeniniz yoksa Almanya transit schengeninizin olması gerekiyor.

2017 itibariyle Türkiye’den Transit Schengen Vizesi isteyen ülkeler:

Almanya (Schengen vizeniz varsa gerekmiyor)
Çek Cumhuriyeti (Schengen vizeniz varsa gerekmiyor)
İsviçre (Schengen vizeniz varsa gerekmiyor)
Yunanistan (Schengen vizeniz varsa gerekmiyor)

Transit vize için istenilen ek belgeler:
– Nihai varış destinasyonuna ait geçerli vize
– Aktarma yapılacak Schengen ülkesi için uçak bileti rezervasyonu.

4. Turistik Schengen vizesi geçerlilik süreleri başvurudan başvuruya değişir

Başvurunuzda gezinizin tarihlerini ve ne kadar uzun süreli bir Schengen vizesi istediğinizi sorarlar. Talep ettiğiniz geçerlilik süresine göre Schengen vize ücreti değişir. Süre uzadıkça daha pahalılaşır. 7 gün, 1 ay, 3 ay, 6 ay, 1 yıl, 2 yıl ve 5 yıllık olarak vize talep edebilirsiniz.  Ancak ne kadar uzun geçerlilik verecekleri onların insiyatifindedir. Siz 5 yıllık için ücret yatırıp 1 7ünlük de alabilirsiniz.

5. Turistik Schengen vizesi de kaç kere giriş çıkış yapacağınıza göre 3’e ayrılır: Tek Giriş, Çift Giriş, Çoklu Giriş.

Başvurunuzda hangi tip giriş izni için  başvurduğunuzu belirtmeniz gerekir ancak size başvurduğunuz türden farklı bir giriş hakkı verebilirler. Çoklu istersiniz bile tek verebilme hakları mevcuttur.
Tek Giriş – Pasaportunuza basılan vizenin üzerinde yazan geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne 1 kez girebilirsiniz. Ama Schengen Bölgesi’nden çıkmadan 1. maddede bahsedilen tüm 23 ülkeye de gidebilirsiniz.
Çift Giriş –  Pasaportunuza basılan vizenin üzerinde yazan geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne 2 kez girebilirsiniz.
Çoklu Giriş – Pasaportunuza basılan vizenin üzerinde yazan geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne sınırsız giriş çıkış yapabilirsiniz.

6. Schengen vizenizin geçerlilik süresi ne kadar uzun olursa olsun, Schengen Bölgesi’nde geçirebileceğiniz zaman sınırlıdır!

5 yıllık Schengen vizeniz olsa bile Schengen Bölgesi’nden en fazla 6 ay içinde 90 gün kalabilirsiniz.  Yani vizenizim ilk 6 ayında 90 + 2. altı ayında 90 gün olmak şartı ile senede 180 gün eder.

Ülke bazında hesaplanmaz, bölgedeki tüm ülkelerde geçirdiğiniz vakit toplanarak hesaplanır. Yani;
✔  6 ayda Almanya’da 15 gün + İtalya’da 65 gün OK
✔  6 ayda Almanya’da 90 gün OK
✔  6 ayda Almanya’da 45 gün + İtalya’da 45 gün OK
✖ 6 ayda Almanya’da 45 gün + İtalya’da 46 gün OLMAZ
✖ 6 ayda Almanya’da 91 gün OLMAZ

6. Schengen Bölgesi’nin tamamı bir ülke sınırı olarak görülür. Bir Schengen ülkesinden diğer 23 ülkeden birine giderken pasaport kontrolü yapılmaz. Schengen Bölgesi’ne girerken ve çıkarken yapılır.

Schengen alanının bir parçası olan ülkelerin kendi aralarında sınır kontrolünü ortadan kaldırdılar ve ülkeler arası sınır geçişi kontrolünü oldukça kolaylaştı. Örneğin; artık İtalya’dan İspanya’ya giderken pasaport ibraz etmeniz gerekmiyor.  Ancak Fransa, Almanya gibi bazı ülkeler son yıllarda yaşanan terör olaylarından sonra bazo noktalarda yine pasaport kontrolü yapmaya başladılar.
23 ülkeye ek olarak Vatikan, San Marino, Monako’da bu sınır bütününde yer alır.

 

731 Comments

 1. Merhabalar 15 şubata vizem çıktı acaba öncesinde gidersem sıkıntı yaşar mıyım?

  1. Hayir hocam, malesef cevap yanlis. Tek girisli vize ile vizeyi aldigin ulkeye ilk ayak basiyor olmaniz gerekir. Ucaktan inip Belcika’ya ayak basacaksiniz.

 2. merhaba;
  17-11-2023/ 06-12-2023 çoklu girişli yunanıstan vizesi aldım ancak duratıon of stay 5 gun 🙂 yunanıstana gıdıceğim ancak 30-3 aralık arasında da macarıstana gıtmem gerekıyor. vize suresı kurtarıyor ancak aklıma takılan her gırısımde mı 5 gun kalabılırım? yoksa toplam 1 ay içine 5 gun hakkım mı var. cok tesekur ederım.

 3. Merhabalar, vize multi fakat duration of stay süresi 5 ise bu 5 gün her giriş için mi geçerli yoksa vize süresi boyunca toplam kalabileceğimiz gün sayısı mıdır? 🙁

 4. Merhaba, bu yıl içinde ocak ayında İtalya, nisanda fuar için İtalya ve haziranda konser için Budapeşte’de olacağım. İlk İtalya seyahatimin gidiş dönüş uçak biletleri ve üç seyahattime ait otel rezervasyonlarım, ayrıca Budapeşte için konser biletim var. Dökümanlarda bunları sunacağım fakat uçak biletleri için rezervasyon yapabileceğim herhangi bir site bulamadım. Pegasus bahar biletleri henüz açılmadı, açılmış olsa ordan iptal edilebilir bilet almayı düşünüyordum. Thy’de tam ücret iadeli bilet yok malesef. 2 seyahata ait uçak biletlerini sunmasam uzun süreli vize alma olasılığım çok düşer mi?

  1. Tüm seyahatlerinizi anlatan bir dilekçe yazın ve bu dilekçede bu seyahatler nedeniyle uzun süreli vize istediğinizi belirtin. Seyahat acenteleri üzerinden uçak bileti rezervasyonu da yapabilirsiniz. Biz şu ana kadar vize başvurularımızda sadece ilk seyahatimiz için belgeleri sunduk. Diğer seyahatlere sadece dilekçemizde değindik. Artık vize süreçleri çok zorlaştı. Bu nedenle bizim önerimiz de çok geçerli olmayabilir.

 5. Merhaba,
  Farklı ülkelere geçişli bir seyahat programı için konaklama ve ülke geçişi için gerekecek evrakları vize aşamasında göstermek mi? veya tüm seyahat programını, konaklama rezervasyonla giriş-çıkış ülkesinde gostermek mi? daha avantajlı olur sizce. Farklı ulke gecislerini gostermek , giris – çıkıs yapılacak ulkede sadece 1 gece konaklanacak olması handikap yaratır mı?
  Daha önce benzer bir yorumu paylaştım ancak sistem saniyorum sildi. Sizin sildiginize inanmak istemiyorum:) teşekkür ederim. Sevgiler

  1. Selam Sinem,
   Ben vize memuru olsam ülkemde vakit geçirecek insana vize vermeye daha motive olurum. 🙂 Ama bu demek değil ki çok ülkeli bir tur için vermezler. Burada şuna dikkat et, ya ilk girdiğin ülkeden vize başvurusu yap, ya da en çok kalacağından. Tüm yorumlar moderatöre düşüyor. Çift yorumları eliyor.

 6. Merhaba
  180 günde 90 gün olayı vizenin alındığı tarihten itibaren 180 gün mü ? yoksa yurtdışına ( vize alındıktan sonra) çıkış tarihinden itibaren mi 180 gün sayacağız.
  Teşekkür ederim

 7. Merhaba,
  2 yıllık Almanya vizem var. Almanya’ya giriş çıkış yaptım. Şimdi prag-Viyana-Budapeşte üçlüsü için bilet aldım. Ülkeye giriş için gidiş ve dönüş günümü kapsayacak seyahat sağlık sigortası almam yeterli mi? Vize süresi içinde başka ülkelere gidiş için gerekli evrak listesi diye bir içeriğe ulaşamadım
  Şimdi den teşekkürler

  1. Merhaba eğer 2 senelik Almanya vizesi aldıysanız bir daha sigorta işlemi vs yapmanıza gerek yok direkt olarak dilediğiniz Schengen ülkesine giriş çıkış yapabilirsiniz.

 8. Merhabalar, Erasmus için Portekiz’e gideceğim. İzmir’den Porto’ya uçak biletleri yüklü bagajlı olacağımı da düşününce oldukça pahalı. Merak ettiğim şey, Portekiz ulusal vizemin varlığı ile Yunanistan’a geçip trenle Porto’ya gidebilme özgürlüğümün var olup olmaması.

  1. merhaba, ben yakın zamanda fransaya öğrenci vizesi aldım ve aktarmasız gitmek zorunda olduğum söylendi. Senin durumunda ne olur bilmiyorum ama resmi kaynaklardan emin olursan rahat olur.

 9. Merhabalar;
  5 günlük Yunanistan tek girişli vizem mevcut.
  İlk girişim Yunanistan olacak. 2 gece Yunanistan 2 gece Bulgaristan’da kalsak bulgardan dönüş yapsak sorun yaşar mıyız?
  Teşekkürler ederim

 10. Merhabalar,
  Benim 1 yıllık ve multi Yunanistan vizem vardı. En çok Yunanistan olmak uzere bir cok Avrupa ülkesinden defalarca aldım. En uzunu 1 yıllık. 8-10 adet eski Schengen vizelerim var ama şu anda hiç bir yerde 2 ay randevu yok… Bu nedenle Malta’dan alsam ve ilk Malta’ya girsem (orada sorun yok) ancak Malta’dan ilk kez basvuracagım için tutup bana 3 aylık vize vs verirler mi yoksa bir yıllıkları görüp en azından yine o kadar verirler mi sizce… Tüm bilgiler için. Çoooook tesekkur ederim..

 11. Merhaba! Emekleriniz için çok teşekkür ederiz.

  Tek girişli ve çok girişli Schengen vizesi arasında alım konusunda bir zorluk farklılığı var mıdır? Çok girişli vize alabilmek için ilgili kutucuğu işaretlememiz yeterli midir? Çok girişli işaretlersem vizemin reddedilme olasılığı artar gibi geliyor, bu yüzden sormak istedim.

  1. çoklu almak daha zor.
   Çok girişli vize alabilmek için ilgili kutucuğu işaretlememiz yeterli midir? Hayır, neden çokluya ihtiyacınız olduğunu göstermeniz lazım.

 12. Merhabalar, staj dolayısıyla schengen vizesi aldım İtalya’dan tek girişli verdiler. İtalya’ya giriş yaptıktan sonra schengen ülkelerini gezmemde bir problem yaşar mıyım tek giriş olduğu icin?

  1. Merhaba Schengen bölgesinden hiç çıkmazsanız sorun olmaz yani hiçbir şekilde Sırbistan’a veya Karadağ’a giriş yapmamalısınız.

 13. Merhaba. Öncelikle bıkmadan insanlara yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Sorum şu şekilde
  1- 30 gün kalma hakkımı doldurduktan sonra yeni bir Schengen başvurusu için 180 gün beklemem gerekiyor mu?Bir bekleme süresi var mı? Yoksa hemen yeni vize için başvurabiliyor muyum?
  2- Yeni vize alınca 180/30/90 gün kuralı sıfırlanıyor mu? Önceki vizede 30 günde 25 gün kaldık diyelim ve vize tarihi bitti.Ardından 180 gün geçmeden farklı bir Schengen ülkesinden yeni vize aldık diyelim.Yeni vizede yazan 30 günü sayarken hemen öncesinde eski vizeyle kullanılan 25 günü sayıyor muyuz? Yoksa yeni alınan vize ile saymaya yeni baştan başlayıp tekrar 30 gün kalabiliyor muyuz? Yeni alınan vize ile 30/90 gün hakkı sıfırlanır mı? Önceki vizede kullanılan günün üstüne devam mı eder?
  Soru cevaplarda tam olarak cevabını bulamadım. Çok karışık bir konu.Bilginiz dahilinde ise detaylı olarak açıklayabilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

  1. Merhaba, bir vizeniz bitince direkt yenisine başvuru yapabilirsiniz ancak kalış haklarınız sıfırlanmıyor.

 14. Merhaba, 1 haftalık Fransa ve Hollanda tatili için 1 girişli 15 günlük schengen vizem var. Number Of Entries kısmı kafamı karıştırıyor. Shengen ülkesinden çıkmadığım sürece aynı hafta içerisinde 2 ülke arasında sınır polisi ile sorun olmaz değil mi? 🙂 Çok teşekürler.

 15. Merhaba esim 3 aylik schengen vizesi aldi benim yanima slovenyaya gelecek 1 ay kaldiktan sonra donup tekrar grlebilirmi?

  1. Merhaba kalış süresi yani duration of stay bölümünde kaç gün yazıyorsa o kadar gün yanınızda kalabilir toplam olarak. 1 ay kaldıktan sonra dönüp yeniden gelmesi içinse multi yani çok girişli bir vizesi olması lazım. Eğer single entry yazıyorsa bir kereden fazla giriş çıkış yapamaz. Bunları kontrol edebilirsiniz pasaporttan.

  2. Merhaba. 30/90 gün kuralı yeni vize alınca sıfırlanır mı? Yoksa eski vizede kaldığımız gün sayısının üzerinden saymaya devam mı edilir? Örneğin eski vizede ki kalma gün sayısını doldurduk. Hemen ardından yeni vize için başvurabilir miyiz? 180 gün beklememiz mi gerekir? Teşekkürler

 16. Merhaba, Avusturya’dan alınmış tek girişli vize ile ilk girişi Viyana’dan yapsak 1 gün Viyana ardından 2 gün Prag 2 gün Budapeşte şeklinde dönüşü Budapeşte’den yapsak sorun olur mu?

 17. Merhaba bir kaç kişiden olumsuz cevaplar alınca sizlere de danışmak istedim. Gerçi bir önceki yorumda benzer bir soruya cevap vermişsiniz içim rahatladı ama insan panik yapıyor 🙂
  Almanyadan alınmış 6 aylık multi schengen vizem var. Almanyaya giriş çıkış yaptım. Tr ye geri döndüm. Temmuzda Avusturya Viyanaya gideceğim. Almanya üzerinden mi giriş yapmam gerekiyor ülkeye? Yoksa direkt girebiliyor muyum? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba direkt olarak Avusturya Viyana’ya gidebilirsiniz bir daha Almanya’ya giriş yapmanıza gerek yok.

 18. Merhaba kolay gelsin benim 1 yıllık Almanya sengem vizem var bu vize Multi ben geldim Almanya’da 87 gün durdum ve döndüm 3 aydır trdeyim şimdi bidaha 3 ay kalma hakkım varmı vizenin 180 günde 90 gün kalış hakkı olduğunu nasıl anlarım

 19. Merhaba Öncelikle,

  Bir tur programıyla yurtdışına gidicem ve bu tur programı içinde luxemburgdan giriş yapıp aynı gün fransaya geçip en çok fransada kalıcam ancak vizemi randevuların kapalı olmasından dolayı tur şirketinin sapladığı vize şirketi luxemburg üzerinden alacağımı ama bu durumda fransaya girişte sıkıntı çıkarsa sorumluluğun onlarda olmadığını söylüyorlar. Bir sorun oluşturur mu bu durum. Luxemburg fransa hollanda belçika ve almanya turu bu tur.
  Şimdiden teşekkürler.

 20. Merhaba
  Vizede verilen kalma süresi gün sayısı üzerinden dimi ?yoksa otel mantığı gibi gece hesabı mı yapılır?. Duration of stay 6 vermis
  Gün hesabı yaparsak 27.05 girip 01.06 çıkıyoruz
  Gece hesabı yaparsak 27.05 giriş yapıp 02.06 çıkıyoruz .
  Dönüşleriniz için şimdiden teşekkürler .
  Bebişi öpüyoruz

 21. Merhaba.Tek girişli yunanistan schengen vizesi verilen bir kişi önce yunan adası ardından uçakla berlin sonrasında flixbus ile berlin den prag budapeşte viyana, viyana dan da uçakla türkiye yapabilir mi sorun çıkar mı sizce?

  1. Merhaba tek girişli bir Schengen vizesi ile Schengen bölgesinden hiç çıkmadığınız sürece bir sorun olmaz.

 22. Merhaba ben Erasmus için D tipi vize alıcam bir dönem için İtalyada .Bu vize ile Fransa İspanya gibi ülkelere gezi amaçlı gidebilir miyim

  1. Merhaba zaten bir kere İtalya’ya girdiğinizde diğer ülkelere giriş yaparken ne trende ne de havalimanında pasaport kontrolü olmayacak serbest dolaşım olduğundan. O nedenle de pasaporta ihtiyacınız olmayacak (elbette siz her halükarda her zaman yanınızda taşımalısınız.)

 23. Merhaba İtalya tek giriş18 günlük ancak 5 gün kalma süreli vermiş biz 5 günden fazla 10 gün kalsak sorun olur mu ?

  1. Merhaba kalmanıza izin verilmez kalırsanız bir daha size vize verilmez böyle risklere girmeyin yaptırımları kötü olur.

 24. Merhaba, 2022 kasım tarihinde 2023 kasıma kadar geçerli (MULT. duration of stay:90 ) schengen vizem var. Şuana kadar 83 gününü yedim bunun. 7 günüm kaldı ancak kural sanırım son 180 günde 90 gün şeklindeymiş, bunun doğruluğu nedir? Bu hesapla Mayısın 22’sinde gidersem son 180 günümü saydığımda 34 gün daha kalabiliyorum? Bu hesap TR vatandaşları içinde geçerli değil mi? Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. 7 günden fazla kalıp ceza yemek istemiyorum.

 25. Merhaba.
  italyadan multi schengen vize aldım 10 hazirandan başlıyor, ama seyahate 8inde bulgaristandan geçerek başlayacağım.
  Bu durumda bulgaristan sınırında sorun olur mu geçişe izin verirler mi?
  teşekkürler
  bir de iyi gezmeler 🙂

  1. Merhaba 8’inde geçemezsiniz sınırdan eğer 10’unda başlıyorsa Schengen’iniz ne yazık ki almazlar.

 26. Merhaba,
  Kasım ayında eşim ile Viyana-Prag-Budapeşte seyahati planlıyoruz. İlk giriş Avusturya olacağından vizeye oradan başvuracağız. Ancak dönüş biletimiz Macaristan. Tek girişli vize verirler diye tahmin ediyoruz farklı bir ülkeden dönmek sorun olur mu?
  Bir sonraki sorum ise 2024 Şubat’ta İspanya seyahatimiz olacak. İspanya seyahatini de Avusturya’ya belgelesek Multi alma şansımız olur mu? (Daha önceden tek girişli Bulgaristan vizesi alınmıştı.) Ve multi verirlerse İspanya’da Avusturya’dan daha uzun süre kalacağımız için vizemizi yanlış kullanmış olur muyuz?
  Vakit ayırdığınız için çok teşekkürler

  1. – Tek girişli vize verirler diye tahmin ediyoruz farklı bir ülkeden dönmek sorun olur mu? olmaz
   – İspanya seyahatini de Avusturya’ya belgelesek Multi alma şansımız olur mu? düşük bir ihtimal ama yine de deneyin derim
   – Vizemizi yanlış kullanmış olur muyuz? Schengen Bölgesine giriş yaptığınız yerin başvurduğunuz ülke olması kafi

 27. Merhaba
  Yapacagimiz is seyahati icin 90 gunluk C tipi 1 yillik 90 gun vize aldik. Is seyahatimden sonra ailemle birlikte ayni vizeyle tekrar avrupaya gidebilirmiyim?

  1. Merhaba vizenizin single entry mi multi entry mi olmasına bağlı. Eğer multi özellikli ise evet gidebilirsiniz.

 28. Merhaba İspanya dan bir yıllık vize almıştık (90 gün) , geçtiğimiz yıl eylül ayında ispanya ya giriş yaptık sonrasında ülkemize döndük, önümüzdeki ağustos ayında tekrae avrupaya gitmek istiyoruz, yine ispanyadan giriş yapmamız şart mı?

  1. Merhaba bir kere girip çıktıysanız vize aldığınız ülkeye bir daha giriş yapmanıza gerek yok.

 29. Merhaba, bilgiler için teşekkürler. Bu 180 e 90 kuralı avrupalılar içinde (kendi aralarında da) mi geçerli. Örneğin bir alman vatandaşı italyada kalmak isterse 6 ay içinde en fazla 90 gün mü kalabiliyor. Örneğin italyada kesintisiz 4-5 ay kalamıyor mu?

  1. Merhaba evet herkes için 90 gün kurulı var. Bir Alman vatandaşı da İtalya’da 90 günden fazla kalmak istiyorsa oturma iznine sahip olmalı.

 30. Merhaba
  18 Nisan 18 Mayıs tarihleri arasında multi girişli 15 günlük Fransa Schengen vizem var. 6 gün Fransa da kalıp Türkiye ye döneceğim. Kalan 7 günü vize geçerlilik süresi içerinde başka bi Schengen ülkesine giriş yaparak kullanabilir miyim?

 31. Merhaba , vizemin süresi 25/05/2023 de doluyor.
  Ben 19/05-21/05 de Fransa ya seyahat planlamak istiyorum . Vizemin bitimine bu kadar yakın olması bana bir sorun çıkartır mı?
  İyi çalışmalar

 32. Merhaba tesekkur ederim bilgilendirme icin,multigirisli 6 aylik vize verildi avusturya uzerinden basvurdum ilk seyahatimi gerceklesirdikten sonra avusturyaya,turkiyeye donup tekrar avrupaya gitmek istesem hep avusturya uzerinden mi giris yapmam gerekecek vizeyi orasi verdigi icin?

  1. Merhaba Türkiye’ye geri döndükten sonra dilediğiniz Schengen ülkesinden giriş yapabilirsiniz bir daha Avusturya’dan geçmenize gerek yok.

 33. Merhaba, Barselona’dan Paris’e geçmek için uçak bileti aldım. Fransa’da tekrar pasaport kontrolünden geçer miyim? Barselona çıkışında dikkat etmem gereken bir konu var mı?

 34. Merhaba, netlestirmek adina soruyorum bu vize ile dahil olan ulkelerden birinden digerine gectigimizde pasaportumuzda giris cikis damgasi olmuyor mu?

 35. Merhabalar, vize başlangıç tarihini 2 Şubat olarak vermişler fakat pasaportu teslim alış tarihim 17 Mart. Bu durum yanlış değil mi? Nerdeyse 40 günlük hakkım gasp edilmiş gibi bir şey. Bu durumu konsolosluğa mail atarak bildirsem hakkımı alabilir miyim? Yoksa bu gayet normal bir olay mı ilk defa karşılaştığım için merak ediyorum. (vizem aile ziyareti Hollanda için 90 gün ve tek giriş)
  Umarım cevap verebilirsiniz, teşekkürler.

  1. Merhaba yapabileceğini pek fazla bir şey yok gibi çoğu insan hiç alamamakta. Zaten multi de vermemişler. Tek girişte 90 gün kalmayı planlıyor muydunuz?

 36. Merhaba, Makedonya’ya kongre için gri pasaportla gitmeyi düşünüyoruz. Fakat sonrasında Hırvatistan ve Bosna’ya kısa süreli yolculuk olacak şekilde nasıl gideceğimize dair bilgi edinemedik. Rica etsem yardımcı olabilir misiniz

  1. Merhaba, biz gri pasaportların sadece görevli olunan ülke ile sınırlı olduğunu, kafanıza göre turistik amaçlarla kullanamayacağınız şeklinde bir bilgiye sahibiz. İsterseniz önce bu bilgiyi bir teyit edin siz de. Bizdeki bilgi bir gri pasaportun yeşil pasaport veya bordo gibi kullanılamadığı yönünde.

 37. Merhabalar, bir aylık Şengen vizem geldi 10 gün (multi)oturma süresi verilmiş. Benim sorum şu 10 gün kalacak şekilde planımı yaptıktan sonra Romanya, Bulgaristan veya Hırvatistan da kalabilir miyim bir ay dolmadan fakat 10 gün duration of stay bitmesine rağmen??? TEŞEKKÜRLER..

  1. Hayır bu dediğiniz mümkün değil sadece 1 ay içinde 10 gün hakkınız var toplam.

 38. Merhaba, Yunanistan’dan tek girişli vize aldım. İlk olarak Yunanistan’da birkaç gün kalıp daha sonra İtalya’ya geçmek istiyorum. İtalya’yı gezdikten sonra tekrardan Yunanistan’a giriş yaparak Türkiye’ye dönebilir miyim yoksa İtalya’dan mı dönmem gereklidir?

 39. Merhabalar, ben 01.04.2023 ile 30.04.2023 tarihlerinde staj yapmak için Almanya’ya vize başvurusunda bulundum. Bana 6 aylık vize verdiler. Normalde 30 Nisan’da dönüş uçak biletimi vize başvurusunda sunmuştum. Ancak vize süresi 6 ay olunca 30 Nisan’dan sonra 10 gün kadar Hollanda’da kuzenimde kalıp tekrar Almanya’dan dönmek istiyorum.Dönüş biletimi iptal edip 10 gün sonrasına alsam sıkıntı olur mu ? Vizeye 30 Nisan diye sunduğum için sıkıntı yaparlar mı ?
  Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Merhaba bir kere vizeyi aldıysanız kimse hiçbir şey sormaz sonrasında. Sorarlarsa da hakkım vardı kullandım dersiniz.

 40. Merhaba. Tek girişlik schengen vizemiz var. Holladadan. Diğer schengen ülkelerine sadece trenle mi geçebiliyoruz. Yoksa uçak otobüs de olur mu ?

  1. Merhaba Schengen bölgesinden hiç çıkmadığınız taktirde istediğiniz ulaşım aracını kullanarak seyahat edebilirsiniz.

 41. Selamlar, Vize bitis tarihim ornegin mart 18, 18inde Schengen bolgesini terk ettigimizde sorun teskil eder mi? Simdiden tesekkurler.

  1. Merhaba sorun teşkil etmez ancak ülkelerin saat farklılıklarına ve uçak rötar olasılıklarına dikkat etmeniz gerekir.

 42. Merhaba, Litvanyada Erasmus için vize alıcam ama Londradan
  aktarmalı şekilde uçucam. Bunun için transit vize almam gerekiyor mu? Ya da Almanya da aynı şekilde ordan uçsam transit gerekir mi?

  1. Merhaba Londra üzerinden giderseniz transit vize gerekli ancak Schengen vizeniz ile Almanya üzerinden aktarma yapabilirsiniz.

  2. iyi günler. yanıtlarsanız çok sevinirim. vize danışmanım vizeni Yunanistan multi shengen olarak alalım sonra sen yunanistana giriş yapmadan istediğin ülkeye seyahatini planla demekte. binlerce kişiyi böyle yönlendirdiklerini sorun yaşamadıklarını söylüyorlar. siz ne dersiniz?

   1. Merhaba teknik olarak doğru ancak bu usulsüz kullanım bir sonraki vizelerinizde sorun yaratabilir. Örneğin tekrar Yunanistan dan almak isterseniz onlar da size der ki sen daha önce bizden alıp hiç bize giriş yapmamışsın. O nedenle de bizce Yunanistan’dan da alacak olsanız önce Yunanistan’a giriş yapın sonra başka ülkeye geçin.

 43. Merhabalar. Bir konuda yardımınızı rica ediyorum. 09.05.2023-18.05.2023 tarihleri arasında İspanya’ya gideceğim. Vize onayında 09-05-2023 – 02.06.2023 tarihleri olarak gerçekleşmiş ancak Duration of stay ise 10 gün olarak işlenmiş. Sorum şu: ben İspanya’dan geldikten sonra 02.06.2023 tarihine kadar örnek olarak 25 Mayıs-28 Mayıs arasında Macaristan’a gidebilir miyim? Yoksa 10 günümü İspanya’da doldurduğum için vize geçerli olsa dahi gidemez miyim?

  1. Merhaba 10 gün hakkınız var o tarihler içinde başka yere gidemezsiniz ancak 10 gününüzü 1 hafta ispanya 3 gün Macaristan olarak kullanmak size kalmış. Tabii vizeniz multi özellikli ise. Eğer single entry ise onu da yapamazsınız.

 44. Merhaba benim multi 1 yıllık 07.06.2022-06.06.2023 tarihleri arasında vizem var, 09.06.2022-11.08.2022 de kaldım ve şimdi 02.03.2023te şuan yine almanyadayım 29.03.2023de çıkmayı düşünüyorum ama nisanın ortasında yine gelmeyi düşünüyorum tam anlamadım giremiyor muyum

 45. Merhaba. Biraz uzun bir soru oldu kusura bakmayin. En alttaki sorum en aciklayici ve anlasilir olan olabilir. Avusturya icin D tipi vizem cikti. D tipi vizenin suresi 6 Nisandan 8 Agustosa kadar. Yesil pasaporta sahibim (sorucagim soruyu merak edenler icin; C tipi Schengen vizesine sahipseniz ve eger o gunler icin C tipi vizeniz hala gecerli ise siz de benimle ayni durumda oluyorsunuz.) Sorum sununla alakali: zaten yesil pasaporttan dolayi 90/180 gun hakkim oldugu icin bugun bile Schengen bolgesine giris yapabiliyorum, yani 6 Nisandan once ulkeye giris yapip 8 Agustos kadar kalirsam bir sorun yasamam diye dusunuyorum. Fakat asil sorum; D vizesi bittikten sonra Avusturya’da kalmaya devam edebiliyor muyum (yesil pasaportun sahip oldugu imkandan dolayi ve tabiki 90/180 gun kuralina uymak kaydiyla) ? Veya baska bir deyisle Avusturya’da 4 ay bulunmus olmam 90/180 gun kuralini etkiliyor mu? 8 Agustos’ta kesinlikle Schengen bolgesinden cikis yapmam mi gerekiyor?

  Yazdikca yaziyorum farkindayim ama, D tipi vize de sahiplerine C tipi vizenin imkanlarini sundugundan dolayi ve mantiken D tipi vizenin suresi dolduktan sonra hala Yesil pasaportumun hakki bulundugu icin ortak bir 90/180 gun kurali kullaniliyor olabilir mi?

  Yani Avusturya icin gun siniri D tipi vizede izin verilen gun kadar ve diger Schengen ulkeleri icin gun siniri ise son 180 gun icinde 90 gun mu?

  1. Evet dediğiniz gibi sizin 125 gün Avusturya’da kalma hakkınız var d tipi vize ile evet ama bu yeşil pasaportunuzdan gelen haklarınız ile birleştirilebileceği anlamına gelmiyor. Siz sadece Avusturya sınırları içinde 125 gün kalmaya hakkınız var hakkınız bitince dönmek zorundasınız.

   1. Merhaba yeşil pasaportlu biri 180/90 gün kuralı dahilinde 1 yıl içerisinde toplam 180 gün kalış hakkına sahip midir ? Teşekkür ederim .

 46. Merhaba, İtalya için bir tur programı satın aldım vize başvurusunda bulunacağım. Fakat turlar için kesin kalkış garantisi vermiyorlar. Şu an için belirli olan tarihe vize başvurusunda bulunduğumda ve tur tarihi değiştiği durumda ne yapmam gerekiyor?

  1. Merhaba tur tarihiniz ileri bir tarihe ertelenirse ve size o tarihi de kapsayan bir vize verilmişse sorun yaşamazsınız. Tur tarihiniz size verilen süreden önceye alınırsa yaşarsınız. Eğer tur tarihi size verilen vize süresinden çok sonraya ertelenirse de mecburen yeniden vize almanız gerekir.

   1. Merhaba 2 yıllık Yunanistan multi vizem var 180 gunde 90 kuralı sadece schengen ulkelerinde mi hesaplanıyor yoksa Bulgaristan da bu hesaplamaya dahil mi
    Yani 90 günün 20 gününü bulgaristanda kullanıp yine Yunanistan a 20 gun daha gidebilirmiyim
    Tesekkurler

 47. Merhaba,
  Geçirdiğim bir kaza sebebiyle doktor seyahat edemez raporu verdi. ilk giriş ülkemiz ispanya olacağı için ispanya’dan vize aldık ancak ispanya’ya gidemeden hollanda’ya gitme tarihiniz gelmiş olacak. Bu durum hollandaya girişte sorun teşkil eder mi sizce bu konu ile ilgili bir deneyiminiz var mı?

  1. Merhaba Hollanda bu durumu sorgulayabilir ancak siz bu şekilde anlatırsınız kaza geçirdiğinizi ve vize aldığınız ülkeden giriş yapmamadığınızı açıklarsınız sorarlarsa. Ancak elbette biz hiçbir konu için garanti veremeyiz.

 48. Merhaba,

  2 aylik Italya vizem var. Subatta Italya’ya gittim 1 hafta kaldim Turkiye’ye dondum. Simdi Norvec’e e bilet aldim mart ortasi icin. Ancak normalde schengen ulkeleri arasinda eger ilk girisini vizeyi aldigin ulkeye yaparsan ulkene donsen bile diger ulkelere gidebilirsin kuralinin oldugunu biliyorum. Ama
  Norvec icin ters bi durum soz konusu olabilir mi? Cunku internette Norvec’le ilgili bazi gri yorumlar gordum. Norvec schengen’e sonradan girdigi icin acbaa istisnalari olabilir mi diye dusundum? Turkiye’den Norvec’e problem yasar miyim mart ortasi icin?

  1. Vizeniz multi özellikte ise sorun olacağını düşünmüyoruz Norveç’e de gitmenizde.

 49. Merhabalar. Benim tek girişlik ve 30 gün kalma süreli hollanda vizem var. Vize tarihlerimi aşmadan 3 gün Hollanda’da da kaldıktan sonra Fransa’ya geçip kalan vize süremi Fransa’da geçirmem mümkün mü? Yani vizemin büyük kısmını Fransa’da geçirebilir miyim? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba yapabilirsiniz bu dediğinizi Hollanda’dan ilk girişi yaptığınız sürece.

 50. Merhabalar benim 6 aylık schengen vizem var. İtalya’dan almıştım. İtalya gezimi gerçekleştirdim. 1 haftalık tatilimi yaptım ve ülkeme geri döndüm. Benim vizem multi girişli bir vize. Şimdi Almanya, Belçika ve Hollanda için tekrar gitmek istiyorum. İstanbul’dan gidiş yapabilir miyim? Yoksa İtalya’dan mı geçmem gerekiyor. Ülke girişi 2. girişte önemli mi ?

  1. Merhaba tekrar İtalya’ya girmeniz gerekmiyor istediğiniz Schengen ülkesine direkt olarak gidebilirsiniz.

 51. Merhabalar;
  Fransa’ya vize başvurusunda bulunacağız gidiş biletimiz Fransa’ya fakat dönüş biletimizi Almanya’dan aldık.Bunun için multi vize başvurusu yapmamız şart mıdır? Sonuçta Fransa’da 2 gece konaklayacağız ama sonrasında başka ülke ziyareti yapıp Almanya’dan döneceğiz.Seyahatimiz 6 günlük olacak.Almanya’dan olan dönüş biletini ibraz edersek sorun olur mu acaba ? Aynı ülkeden dönüş olmaması sorun teşkil eder mi ? Yorumlarda takip edilmediğini belirtmişsiniz ama vize başvurusunda biletleri de ibraz etmemiz gerektiği için açıkçası kararsız kaldık.Yardımınız için teşekkür ederim şimdiden

  1. Merhaba multi vize Türkiye’ye geri dönüp bir daha çıkış yapmak istediğiniz senaryoda işinize yarayacak bir vize türü. Yani Schengnen bölgesinden çıktığınız durumda. Siz Fransa’dan girip Almanya’dan döndüğünüzde Schengen bölgesiden çıkmamış oluyorsunuz hiç. O nedenle de multi vizeye sahip olmanız şart değil. Ancak Türkiye’ye dönüp yakın zamanda yine çıkma planınız varsa multi almalısınız. Veya karayolu ile Türkiye’ye dönmek istiyor ve Schengen üyesi olmayan ülkelerinden geçecekseniz yine multi vizeye sahip olmanız gerekir.

 52. Merhaba, 20 şubatta başlayan bir schengen vizesi için Almanya’ya mesela 20 şubat’ta giriş yapılabilir mi yoksa 21 şubat’ta mı giriş yapılır. 19 şubatı 20 şubata bağlayan gece de 04.00 saatli bir uçuşa bilet alınır mı sizce ? Çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba 20 Şubat’ta başlayan bir Schengen vizeniz varsa 20 Şubat’ta seyahat edebilirsiniz sorunsuz. Bizce alabilirsiniz 04.00 saatli bir uçağa bilet yalnız uçağınız erkene alınırsa bir de Almanya bizden geri olduğu için oraya vardığınızda gün hala 19 Şubat ise sorun yaşarsınız. Yani biraz riskli ama uçuşlar genelde erkene alınmaz uçaklar genelde gecikmeli kalkar diyerek bir risk alabilirsiniz size bırakıyoruz bu kararı.

 53. Merhaba,
  Schengen vizemde valid until 24/02/23 yazıyor, ve 15 günlük. Toplamda 15 gün kalıp, son gün (15.gün) yani valid until yazan gün (24 Şubat’ta) çıkış yapabilir miyim? Yoksa öncesinde mi ülkeden ayrılmalıyız?
  Çok teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba bizce garanti olsun diye 23’ünde çıkış yapın son güne kalmayın ama teknik olarak bir sorun olmayacaktır 24’ünü bir dakika bile geçirmemek kaydı ile.

 54. Merhaba,

  90/180 gün konusunda bir kafa karışıklığı yaşıyorum. Son 180 günde 90 gün kalmam gerektiğini biliyorum, bunu en son 08.01.2023 tarihinde havalimanında da tekrar kontrol ettiler, 71 gününüz olmuş diye. Fakat, hem bir Büyükelçi’den sohbet esnasında aldığım bir bilgi hem de vize işlemleri yapan bir arkadaşımdan aldığım bilgi; yeni yıla geçildiğinde süre sıfırlanır, Ocak’tan Haziran’a tekrar 90 gün hakkın olur dediler. Bunu net olarak nereden öğrenebilirim?

  1. Merhaba biz böyle bir şey duymadık o nedenle de sizi bir yere yönlendiremeyeceğiz ancak bu sorunun cevabını veren bir yer siz bulursanız bizmle de paylaşın lütfen 🙂

 55. Merhaba
  02.02.2023 24.02.2023 tarihleri arası shengen vizemiz çıktı. Duration stay 8 yazıyor tek giriş C tipi vize. Avrupa bölgesinde 9 gece kalabiliyor muyuz ? Çek, Budapeşte, Viyana rotamız.

  1. Merhaba ne yazık ki kalamazsınız 9 gece çünkü size sadece 8 gün hak verilmiş o tarih aralığında. O nedenle de en fazla 7 gece 8 gün kalıp çıkış yapmanız gerekir.

 56. Merhabalar, 2 aylık bir vizem var ancak henüz hiç kullanmadım. Az bir zaman kaldı. Bitiş tarihinden hemen önce gidip dönebilirim. Ancak ülkeye girişte vizen az kalmış diye sorun oluştururlar mı? mesela bitiş tarihinden 6 gün öncesi için bir seyahat planlayabilir miyim?

  1. Merhaba vizenizi son gününe kadar da kullanırsınız önemli olan dönüş tarihinizden sonra en az 6 ay kadar daha pasaportunuzun olması.

 57. Merhabalar yaz tatili için Fransa’dan vize başvurusunda bulunmak istiyorum. Ama kafama takılan bir konu var. Şimdi ben bir senelik vizeye başvurmak istesem bir sene içinde ayrı ayrı uçak bileti mi göstermem gerekiyor vizeye? Yoksa bir yıllık vize istediğimi söylesem ve yaz için almış olduğum 15 günlük gezi biletlerini gösterse yine de 1 yıllık alabilir miyim acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim. 🙂

  1. Merhaba Schengen vizesinin ne kadar verileceğini siz belirleyemiyorsunuz konsolosluk ne uygun görürse o veriliyor. Fakat tek bir seyahat göstererek 1 senelik isterseniz büyük ihtimalle vermezler. Yılın farklı zamanlarında farklı farklı seyahatlerinizin olduğunu belgelemeniz gerekir. O şekilde bile vereceklerinin garantisi yok.

 58. Öncelikler merhabalar;

  3 Şubat – 27 Şubat tarihleri arasında olacak şekilde 25 günlük bir gezi planladım. Sofya’dan Eindhoven’a geçeceğim için Multi Vize talebinde bulunacağım. Daha önce abimin davetiyesi ile Hollanda için aile ve arkadaş ziyareti vizesine başvurdum ve Mayıs 2022’de 22 günlük tek girişli vize verdiler. Bu seferki başvuruda abimin iş kontratının bitmesine 10 ay kaldı ama davet eden kişinin en az 12 ay süreli kontratının olmasını istiyorlar. Benim üniversitemin bitmesine de 4-5 ay kaldı, pasaportumun süresinin bitmesine de 7 ay kaldı. Anlayacağınız her şey çok sınırda.. Baktığınız zaman vizenin çıkma ihtimali ne kadar yüksek? Bir de Multi vize talebinde bulunulduğunda direkt ret mi veriyorlar yoksa tek girişli vize mi veriyorlar?
  Şimdiden teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar diliyorum.

  1. Merhaba siz multi istersiniz onlar değerlendiri ya hiç vermez ya da tek girişli verir. Vize konusunda kesin bir şey diyemiyoruz şu an ama çıkış tarihinizden sonra hatta dönüş tarihinizden sonraya bile en az 6 aylık daha pasaport sürenizin var olması önemli nokta.

   1. Anladıım,teşekkür ederim. Peki Hollanda özelinde vize reddi konusunda herhangi bir bilginiz var mı,sıkıntı çıkarırlar mı?

 59. Merhaba, ben de 22 ocakta frankfurt uzerinden parise girecegim. ( vizemi gecen ay yine fransadan aldim 2 senelik) Yaklasik 2 haftalik bir seyahat planladim, Fransa, Norvec, Isvec vs. Bazi otel rezleri benim adima iken bazilari degil. Arkadasimin adina olanlari gostermem sorun yaratirmi kontrol polis memuruna diye soracaktim ama daha buyuk problemim oldugunu farkettim:(

  1. Merhaba umarız bir sorun çıkartmaz kapı memuru Alman vizeniz olmadan ve daha önce Fransa’ya giriş çıkış yapmamışken Almanya’dan girmeye kalkışıyorsunuz diye. Sorun yaşayanlar olduğunu duyduk çünkü bu şekilde girişlerde. Zaten kapı memuru sizin rezervasyonlarınıza vs bakmayacaktır detaylı bir şekilde sizin asıl önceliğiniz Avrupa’ya Frankfurt’tan giriş yapıp yapamayacağınız.

 60. Merhaba ben avusturyadayim anne babam orta Avrupa turu ile viyana ya gelecek tur süresi 7 gün . Şimdi ben anne babami 7. Günün sonunda göndermesem 15 günde evde misafir etsem Problem yasarlarmi. Touristik vize tur süresince mi geçerli yoksa bu 90 gün meselesi ile rahatça misafir edebilirmiyim.tesekkürler

  1. Merhaba annenize ve babanıza ne kadar vize verileceği ile alakalı bir durum. Eğer sadece tur süresince vize alırlarsa bu dediğinizi yapamazsınız ancak onlara uzun vize verilirse yapabilirsiniz. Muhtemelen turla gidiyorlarsa tur süresince alabilecekler. O nedenle de biz ihtimal veremedik bu dediğinizi yapabileceğinize. Tabii daha önce başka Schengen vizeleri varsa ve onları yıllardır usulüne uygun şekilde kullanmışlarsa uzun vize alırlar zaten en az yarım senelik, 1 senelik…Yok eğer bu ilk Schengen vizeleri ise veya daha önce hiç uzun vize almamışlarsa o zaman bizce pek mümkün değil bu dediğiniz.

 61. Merhaba,
  1-10 mart tarihlerinde ispanyaya gitmeyi planliyorum fakat konsolosluk randevulari 20 subattan sonraya veriyor bu yuzden de 6 marttan once yapilacak seyahatleri kabul etmiyor.
  Fransadan schengen almakta ise boyle bir sorun yok her gun basvuru icin ranadevu aciklari var.
  Acaba Fransadan basvurup, Fransaya ilk giris yapip aksamina paris-barcelona ucusu ile ispanyaya seyahat etsem bir sorun olur mu? sonucta ilk girisi fransada yapacagim.

  1. Merhaba dediğiniz gibi yapabilirsiniz ancak tüm başvurunuzu Fransa’da kalacak şekilde yapmalısınız. Siz Fransız konsolosluğuna gidip de ben sizi transit geçip aslında İspanya’ya gidicem diyemezsiniz o zaman vize vermeyebilirler.

   1. Aynen oyle yapacagim. butun tatilimi fransada yapiyormusum gibi gozukuyor basvurumda. havaalaninda boyle bir transit olayina dikkat etme gibi bir sanslari var mi?

    1. Biz sorun olacağını sanmıyoruz çünkü bir defa fransa kontrolünden geçtikten sonra sizin nereye gidip gitmediğinizi kimse kontrol etmiyor bir sonraki uçuşlarda Avrupa içinde.

 62. Merhaba 1 yıllık (eylül 2022-eylül 2023) C tipi Multi girişli schengen vizemiz var, ekim 2022de almanyadan giriş ve çıkış yapıp türkiyeye döndük, nisanda ve temmuzda almanyaya gitmeden direk fransa veya italyaya gidebiliyor muyuz? Şimdiden teşekkürler..

  1. Merhaba dediğiniz gibi bir kere usulüne uygun olarak vizesini aldığınız ülkeye giriş yaptıysanız şimdi dilediğiniz ülkeye rahatça gidersiniz.

 63. Peki, Türkiye’ye gidip geldiğim sürede Türkiye’de erkek arkadaşım ile evlensek vize ve pasaport bakımından bir problem yaratır mı acaba ? İkimizin de Schengen vizesi mevcut ve Türkiye’de ikametimiz aynı evde bulunuyor yıllardır.Ayrıca bir önceki sorumu bu kadar net yanıtladığınız ve yardımlarınız için çok teşekkürler..

  1. Merhaba şöyle ki Pasaportunuzda soyadı değişikliği yapmış olmanızı gerektirir çünkü medeni durumunuz değiştiğinde soyadınız da değişecek. Yani bu durum sorun oluşturabilir ancak biz de tam bilemiyoruz hiç böyle bir durum ile karşılaşmadık daha önce.

   1. Merhabalar
    22 ocak itibariyle geçerli olan 5 yillik schengen vizesi aldim Almanyadan.
    İki sorum olacakti.
    Vizede duration of stay 90 days yazıyor
    Simdi 5 yılda toplam 90 gün mü yoksa her 180 gün de 90 gün mü?
    İkinci sorum Almanyaya giriş çıkış yaptıktan sonra ikinci seyahatim icin direkt İtalyaya bilet alsam giriste problem yaşar miyim?

    1. Merhaba ilk sorunuzu cevaplayalım dediğiniz gibi 5 senede 90 değil her 180 günde 90. İkinci sorunuza gelirsek bir kez Almanya’dan giriş yaptınız mı dilediğiniz yere gidebilirsiniz.

 64. Benim 22/12/2022 başlangıç ve 06/04/2023 bitiş Hollanda vizem var ben bu vizeyle 22/12/2022 tarihinde Almanya Düsseldorf üzerinden Hollanda’da geçiş yapmak istedim ama kontrollerden geri çevrildim vizeme siyah damga vuruldu ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba yapabileceğiniz bir şey yok Hollanda vizesi ile Almanya’ya direkt girmek istemissiniz nerenin vizesini aldıysanız önce oraya giriş çıkış yapmanızı bekliyor Almanya. Eğer Almanya’ya giriş yapmadan önce Hollanda’ya en azından 1 günlüğüne de olsa giriş çıkış yapmış olsanız sorun yaşamazdınız.

 65. Merhabalar, ben 4 Ekim tarihinde Portekiz’e çift girişli Schengen vizemle giriş yaptım, vizem D tipi ve 120 günlük.Başlangıç bu tarihte ve bitişi 31 Ocak. Burada yüksek lisans öğrencisiyim ve oturum izni için SEF randevum var fakat yoğunluktan dolayı Nisan ayında bu randevu. Gerçekten acil bir durumdan dolayı Türkiye’ye gitmem ve geri dönmem gerekiyor. 30 Aralık’ta çıkış yapsam 31 Ocak’tan önce geri dönmeye hala hakkım olup olmadığına emin olmak istiyorum açıkçası çünkü 90 gün içinde 2 günlük hakkım kalmış oluyor.Ayrıca çift girişin nasıl çalıştığını da anlayamadım. Okulum devam ediyor,kiraladığım evin kontratı ve Sef randevum hepsi elimde. Bir cevap alabilirsem müteşekkir olurum şimdiden çok teşekkürler..

  1. Merhaba 180 gün içinde 90 gün konusu turistik C tipi vizeler için geçerli sizin D tipi yani uzun kalışlı vize türünüz var. Yani sizin izniniz 180 de 90 değil düz 120 gün. Yani siz geri dönebilirsiniz 2 gün hakkınız kalmamış oluyor. Sizin hakkınız 31 Ocak’ta bitiyor. Diğer konuya gelecek olursak, eğer vizenizde 2 entry diye yazıyorsa Schengen bölgesinden 2 kere çıkış yapma hakkınız var demektir. 1 hakkınızı Türkiye’den ilk gidişinizde kullandınız. İkinci hakkınızı da o dediğiniz şekilde tekrar girip çıkmak için kullanabilirsiniz.

 66. Merhaba, daha önce İngiltere İtalya vizelerim vardı, yakın zamanda Yunanistan’dan vize aldım tek giriş verdi ardından İtalya’ya başvurdum(daha önce multi vizem vardı ve 6 aylıktı) yine tek giriş verdi, bunun sebebi nedir merak ediyorum her şeyi de usulüne göre yaptım. Neye dikkat etmem gerekiyor diye merak ediyorum.

  1. Merhaba sizinle ilgisi yok durumun zaten haberlerde görmüşsünüzdür şu an Schengen ülkeleri ülkemizin ekonomik durumu kötü olduğundan ve güven kaybı yaşadığımızdan TC vatandaşlarına kısıtlı vize veriyor veya vermiyor. Eskiden 1 yıllık alanlar artık seyahatleri kadar veriliyor veya vize hiç çıkmayabiliyor. Kişisel algılamayın yani doğal bir durum olmuş sizin yaşadığınız da. Ne yazık ki böyle durum herkes için.

 67. Merhaba 6 aylık multi schengen vizem var 6 aylık süre de ilk 3 ay kalıp sonra bir giriş çıkış yapıp ikinci bir 3 ay daha kalabilir miyim

 68. Merhabalar turistik vize almak için baş vuracağım italyaya baş vurup orada 4 gün kalıp almanyada 85 gün kalabilirmiyim
  İtalya daha erken verdiklerini söylüyorlar

  1. Merhaba eğer yeterli sürede vizeyi alabilirseniz kalabilirsiniz ancak size verilen vizenin en az 6 aylık olması gerekiyor. Eğer bu ilk vizeniz ise kimse size bu kadar uzun vize vermez zaten.

 69. merhaba, ben vize 90 günlük schengen vize başvurusunda bulunacağım ve geri döneceğimi göstermek için gidiş dönüm uçak bileti alacağım. Vizenin siresi 20 şubattan 20 mayısa kadar olacak tam 90 gün. Sormak istediğim şu: uçak biletimi 18 şubat veya 19 şubat için alsam ve dönüş biletini de 21 mayıs yada 22 mayıs için alsam vize süresi ihlali gibi herhangi bir sorun olur mu? ne kadar töleransı var schengen vizesinin bu bilgiye nereden ulaşabilirim?

  1. Merhaba Schengen vizesine 90 gün şeklinde başvurmanız başvurunuzun reddi ile sonuçlanır. Çünkü hiçbir turistik seyahat 90 gün sürmez. Sizin gidiş amacınız tam olarak nedir öncelikle? Daha önce hiç Schengen vizesi aldınız mı? Aldıysanız ne kadarlık aldınız?

   1. Staj için gideceğim hollanda’ya ERASMUS programı dahilinde. daha önce hiç schengen vizesi almadım. 90 günlük vize yeterli olacağı için schengen vizesi almayı tercih ettim. zaten kabul mektubundaki tarihler de vize tarihleri ile uyuşuyor.

    1. Merhaba tekrar şimdi kafamızda oturdu 🙂 İlk sorunuza dönecek olursak, vizeler genellikle sizin belirttiğiniz tarihten itibaren verilir. Yani vizeye 20 si diye başvurup 18’ine bilet alırsanız biletiniz yanabilir. O nedenle de vize başvurunuza hangi tarihleri yazıyorsanız o güne bilet almanızı tavsiye ederiz. Size verilen vize tarihinizin bitiminden sonra da saat bile olsa o ülkede kalamasınız. 1 saat bile geçmemeli vizeniz.

 70. Merhabalar;

  Şu anda vize basvurusu yapıldığında şu anki ekonomik şartlar gereği yurtdışına göçün çok olmasından dolayı vize süreleri çok kısa sadece seyahat edeceğin gün kadar yada ona yakın kısa süreli veriliyor diye bir şey duydum. Bu konu ile alakalı bilginiz var mıdır?..

  1. Merhaba bu sizin daha önce kaç vizeniz olduğuna, o vizeleri usulüne uygun kullanıp kullanmadığınıza, yeterli birikiminiz ve maaşınızın olup olmadığına göre değişiyor. Eğer 10 tane Schengen vizeniz varsa düzgün kullandığınız seyahatiniz süresince verileceğini sanmıyoruz. Ancak bu ilk çıkışınız ise muhtemelen seyahatiniz kadar verilir.

  2. Benim 6.08.2022 tarihinden itibaren 1 yıllık Multi Shengen vizem var. 25Eylül-5Kasım tarihlerinde 42 gün ve 18-23 Aralık’da 6 gün toplam 48 gün oldu.
   1- ilk 6 ayda 90 gün ne zaman başlıyor? 6.Ağustos vize başlangıcında mı, 25 Eylül ilk Avrupa’ya giriş tarihinde mi?
   2- ilk vize tarihine göre 6 ay 6 Şubat oluyor, ilk çıkışıma göre 6 ay 25 Mart oluyor ve 6 şubata/ 25 marta kadar hangisinde 90 gün kalma hakkım var?
   3- 6 Şubat/25 Mart hangisi doğru ise 90 günüm daha dolmadı ise 90 gün olana kadar giriş çıkışa devam edebilir miyim?
   4- 90 gün dolunca 3 ay 90 gün hiç çıkamayıp 90 gün sonra yine vize bitim tarihine 5.08.2023 e kadar giriş çıkış yapabilir miyim?
   5 Yoksa nasıl bir uygulama olacak?

   1. Merhaba ilk sorunuza cevap verelim. Yurt dışına ilk çıkış tarihinizi baz alıyorsunuz yani 25 Eylül. İkinci sorunuzu cevabı ise 25 Mart olan. Sizin ikinci bir 90 gün kalma hakkınız 25 Mart 2023 te başlıyor. O güne kadar kalan 42 günlük hakkınızı kullanabilirsiniz. Yani 24 Mart öncesinde 43 gün kalamazsınız en fazla 42. 25 Mart’tan sonra 5.08.2023’e kadar yani vizeniz bitene kadar 90 gün daha kalış hakkınız olacak. İster giriş çıkış yapa yapa böle böle isterseniz blok halinde tek seferde kullanabilirsiniz rahatlıkla.

 71. Merhaba ben 2 aylık shengen vizesi aldım ve bitmesine 16 gün kaldı bu süre içinde Türkiye ye dönüp tekrardan avrupaya çıkmamda herhangi bir sıkıntı yaşarmıyım teşekkürler

  1. Merhaba eğer vizeniz multi yani çok giriş çıkış özellikli ise bu dediğiniz gibi yapabilirsiniz ancak vizeniz tek giriş çıkış yani single özellikle ise bir geri döndüğünüzde vizeniz devam etse bile bir daha çıkamazsınız.

 72. Merhaba eşim de ben de öğretmeniz. Ben 657 li devlet memuruyum eşim ise özel bir eğitim kurumunda müdür. Turistik Schengen vizesi alabilmemiz için üzerimizde ev vs. Olması gerekiyor mu ? Ve de bankada şu kadar para olmalı diye bir kural var mı ?

  1. Merhaba üzerinize ev vs olması şart değil bunlar destekleyici belgeler diye geçiyor olması artı fakat olmaması eksi değil. Maaş hesabınızın 3 aylık dökümünün yanı sıra birikim hesaplarınızı da koymanız artınıza olur. Konsolosluğu bu seyahati üstlenebileceğinize ikna etmeniz gerekiyor yani. Malum memur maaşları ile yurt dışına çıkış pek akla yatkın bulunmuyor ne yazık ki bu devirde bu kurlarla 🙁

 73. Merhaba, Fransa’dan 5 Aralık’ta 1 aylık vize alıp 6 Ocak’ta Almanya’ya giriş yaptım. Oradan Amsterdam’a gidip İstanbul’a döndüm. Vize sürem 2 Ocak bitiyor. Fransa’ya hiç gitmesem bundan sonra ki vize sürecim nasıl etkilenir?

  1. Merhaba Fransa’dan vize alıp bir daha Fransa’ya giriş çıkış yapmazsanız, ikinci kez Fransa’dan Schengen aldığınızda bu yaptığınız hareketi göz önüne alıp vize vermeyebilir veya 1 aylık vermiş ise daha önce bu sefer 10 gün 1 hafta veya sadece seyahatiniz süresince verebilir.

 74. Merhabalar , eşimle şubat ayında İspanya’ya gitmek istiyoruz ve Mart ayında da Avusturya ‘ya. Uçak biletlerimiz ve her şey hazır ancak ; ilk kez yurt dışına çıkacağız ve aynı anda her iki ülkeye de başvurabiliyor muyuz yoksa ayrı ayrı mı başvurmamız gerekir ?

  1. Merhaba önce İspanya’ya başvurun ve başvurunuzda Mart ayındaki Avusturya seyahatinizi de belgeleri ve uçak biletleri ile belirtin. Böylece İspanya’nın size seyahatinizden daha uzun yani Avusturya seyahatinizi de kapsayacak bir vize vermesini talep edebilirsiniz. Oldu da vermedi o zaman dediğiniz gibi Avurturya’dan ayrıca randevu alıp ayrıca başvuru yaparsınız.

 75. Merhaba, sırasıyla İspanya ve Almanya’ya gideceğim. İlk girişim İspanya’ya olacak ama Almanya’da daha uzun kalacağım (İspanya 9 gün, Almanya 10 gün). Bu durumda hangi ülkeden vize almam gerekir? Ayrıca bu 2 ülkeden hangisi vize konusunda daha rahat biliyor musunuz? Teşekkürler.

  1. Merhaba, bizce İspanya’dan almanız daha rahat olur Almanya şu sıralar çok sıkıntı çıkarıyor.

 76. Merhaba, Almanya’ya aile ziyareti için gitmek istiyoruz eşimle. İlk vize alışımız olacak. Maksimum kaç günlük verirler acaba bir bilgibiz ya da duyumunuz var mı?

  1. Merhaba, şu sıralar Almanya’nı eli çok sıkı ya seyahat süresince veriyor ya da hiç vermiyor.

 77. Merhaba almanya için 5 yıllık vizem var almanya giriş yapıp 5 gün kalıp ordan fransaya 2 gunluk gidip gelsem sıkıntı olurmu ekstradan bi evrak almamıza grek varmı

  1. Merhaba hiçbir belgeye ihtiyacınız yok 5 senelik vizeniz varsa dilediğiniz gibi başka ülkeye giriş çıkış yapabilirsiniz.

 78. Merhaba schengen vizesinde ilk nereye seyahat yapacaksak oraya gitmek zorundayız fakat ordan da çıkış yapmak zorunda mıyız? Başka ülkeden çıkış yapsak sorun olur mu ?

  1. Merhabalar, italya için 3 aylık vizem var multi girişli. İlk seyahatim italyaya olucak. 4 gün kalıp geri türkiyeye dönücem. Sonrasında bu üç ay içinde fransaya gitmek istersem tekrar italya üzerinden mi geçmem gerekiyor yoksa direkt istanbuldan fransaya gidip geri türkiyeye dönebilir miyim?

 79. Merhabalar, turistik toplamda 10 gün sürecek olan sırası ile Amsterdam – Almanya – Prag – Rotterdam rotası için nasıl vize almalıyım? Gidiş ve geliş biletletinin aynı ülkede olması (Hollanda) mantıklı mı yoksa gereksiz midir? Teşekkürler.

  1. Merhaba gidiş dönüş aynı ülke olması halinde Hollanda’dan almanız mantıklı olur. Eğer öyle yapmayacaksanız en çok hangi ülkede kalacaksanız oranın vizesini almanız mantıklı olur.

 80. Merhaba yunanistandan 18.11.2022 – 17.12.2022 arası 1 aylık 10 gün kalış süreli multi vizem var. Bu vizeyle yunanistana 18 kasımda giriş yaptım ve 20 kasımda dônmem gerekirken hava şartlarından dolayı (feribotlar iptal oldu) 22 kasımda dönüş yaptım. Normalde bu vizeyi satın aldığım 7 gece konaklamalı italya seyahati için almıştım.italya seyahatim 5 aralık gidiş 12 aralık dönüş şeklinde..bu durumda 10 günlük kalış süresini aşmış oluyormuyum ? Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz ?

  1. Merhaba dediğiniz gibi sizin 10 Aralık’ta dönmüş olmanız lazım yapabileceğiniz hiçbir şey yok bu durumda. 2 gün Yunanistan’da fazla kalmış olmanız İtalya’dan 2 gün erken dönmeniz demek. Ne yazık ki dönmeniz gerekiyor. Yoksa bir daha asla çıkamayabilirsiniz.

 81. Merhaba,20 ocak-02 Şubat arası aile ziyareti Almanya shengen vizem onaylandı.Vizenin geç cikacagini düşünerek biletimizi Ocak ayına aldık.Suan bileti erkene çekme gibi bir durumumuz olur mu sizce ?

  1. Merhaba geçerli vizeniz çıktı ise Ocak ayına dilediğiniz gibi uçak biletinizi değiştirebilirsiniz.

 82. Merhaba, Yunanistan vize basvurum sonucu 30 gün 02 giriş cıkış vermiş, benim esas amacım Amsterdam’a gitmekti. Öncesinde birkez Yunanistan’a girip çıkıp ardından Amsterdam’a gitsem sıkıntı olur mu? 02 nin tam karşılığı nedir? Normalde Yunanistan’a girip hakkımı harcamak istemiyorum fakat bidahaki vize de sıkıntı yaratmamaları için ilk Yunanistan’a gitmek gerekiyor sanırım.. Bununla ilgili yorumunuz nedir?

  1. Merhaba dediğiniz gibi bir sonraki vizeleriniz için mutlaka Yunanistan’a giriş çıkış yapmanız gerekiyor ancak 2 giriş demek Schengen bölgesinden çıkmadan 2 kez Avrupa’da dolaşım hakkı sağlar size. Yani siz bir kez Yunanistan’a girdiniz, oradan Amsterdam’a geçip Türkiye’ye döndünüz bir hakkınız bitti. Aynı ay içinde yani 30 gün içinde tekrar direkt olarak Amsterdam’a gittiniz veya başka bir Avrupa ülkesine ve geri Türkiye’ye döndünüz. Bu şekilde de ikinci giriş hakkınız bitmiş olur. Yani 2 kez Schengen bölgesine girip Türkiye’ye geri dönüş yapabilirsiniz.

 83. Merhaba ,
  19 -21 ocakta ispanyada olacağım. Ispanya, 3 aylık multi vize verdi. Aynı vize ile mart basında hollandaya gidebilir miyim ? Herhangi bir işlem yapmam gerekir mi?

  1. Merhaba vizenizin süresi varsa gidebilirsiniz herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok sadece dönüş uçak biletinizi de almış olun ve otel rezervasyonunuz hazır olsun.

 84. Merhaba bana 10-26 aralık tarihleri arasında tek girişli 5 gğn kalışlı schengen vizesi verdiler (Yunanistan) yunanistana giriş yaptıktan sonra direkt olarak almanyaya giriş yaparken her hangi bir sorun yaşar mıyım polis kontrolü vs. Otel rezervasyonu ve dönüş bileti almam bu konuda yaşanabilecek sorunların önüne geçer mi aksi bir durumda? Teşekkürler.

  1. Merhaba normalde bu dediğiniz mümkün ancak Almanya biraz sıkı bu tip konularda. O nedenle de kesinlikle dönüş biletiniz elinizde olsun ve otel rezervasyonunuz yapılmış olsun.

 85. Benim şimdi Hollanda’da 90 günlük Multi vizem var 22 Aralık başlangıç tarihi erken gitsem sorun olurmu

   1. Merhaba, annemin 15 Eylül 2022’de baslayip 24 Eylül 3023’te biten 1 yıllık multi vizesi var. 2 aydır Almanya’da bu 2 ayı 3 aya tamamlasak vize bitiş tarihine kadar tekrar gelebilir mi? Yoksa tum hakkını doldurmuş mu olur? Vizede kalma süresi 90 gün yazdığı için?

    1. Merhaba tekrar gidip bir 90 gün daha kalabilir anneniz fakat doldurduğu 3 ayın hemen akabinde kalamaz sadece seneye vizesi bitmeden yine 3 aylık hakkı olur.

 86. Merhaba,
  28 Ağustos – 28 Şubat arası İtalya girişli 6 aylık C tipli Schengen’im var. İtalya gezimizi tamamladık ve kasım sonu Almanya planımızı yaptık. Girişlerde bir sorun olur mu? Ve Almanya için de yeni bir sağlık sigortası yaptırmak gerekiyor mu?

  1. Merhaba hiçbir sorun olmadan giriş yapabilirsiniz yalnız yanıza memurun sorma ihtimaline karşı dönüş uçak biletinizin ve kalacağınız otelin rezervasyon çıktılarını almayı unutmayın. Herhangi bir sağlık sigortası yaptırmanıza gerek yok.

 87. Merhaba. Yunanistan’dan tek girişli vize alıp yunanistanda pasaporttan geçtikten sonra mesela 1-2 gün sonra yine başka bir schengen ülkesine seyahat edebilir miyim uçak ile? Tek giriş olduğu için yunanistana giriş çıkış yaptıktan sonra(visa free zone’a girdikten sonra hani)hakkım bitmiş mi oluyor? Biraz karışık bir olay cevabını da bulamadım 🙁

  1. Merhaba Yunanistan’a girdikten sonra Schengen bölgesinden hiç çıkmadan seyahate devam ederseniz sorun olmaz ama çıkıp Schengen bölgesi ülkelerinden birine giriş yaparsanız orada vizeniz son bulur. Çünkü Schengen bölgesine tek girişlik hakkınızı bölgeden çıkarak kullanmışsınızdır.

 88. Merhaba,

  Daha once bircok kez schengen vizesi aldim ve gittim ama vizelerim kisa sureliydi. Simdi ise 2 yillik multi vizem var. Ogrenmek istedigim sey aslinda su birden fazla seyahat planliyorum. Vizemi Avusturyadan aldim ilk girisim avusturyadan olacak ve turkiyeye geri donecegim. 2. Seyahatimi ise Almanyaya planliyorum. 2. Seyahatimdede Avusturyadan aldigim vizeyle Almanyaya girebilir miyim? Yoksa Almanya icin ayriyetten vizeye mi basvurmam lazim? Schengen vizesiyle her ulkeye giris cikis yapabilirsiniz deniyor ama emin olamiyorum sehir efsanesiymis gibi geliyor. Eger bilginiz varsa paylasabilirseniz sevinirim. Tesekkurler

  1. Merhaba dediğiniz gibi eğer Avusturya’dan Schengen aldınız ve usulüne uygun olarak yani Avusturya’ya giriş çıkış yaparak kullandıysanız Almanya’ya da hiçbir işlem yapmadan girebilirsiniz.

 89. Merhaba Yunanistan tek girişli vize ye başvuru yaptım önce Yunanistan a giriş yapıp sonra da herhangi bir schengen ülkesine gidebilirmiyim ?

  1. Merhaba, Yunanistan’a gidip sonrasında hiç Schengen bölgesinden çıkmadan gidebilirsiniz. Ancak tek giriş alıyorsanız Yunanistan’a gidip Türkiye’ye dönüp sonra başka Schengen ülkesine gidemezsiniz. Yunanistan’dan direkt devam etmelisiniz. Ayrıca örneğin Yunanistan’a girip sonrasında oradan örneğin Karadağ’a gidip oradan Almanya’ya geçemezsiniz. Arada hiç Schengen ülkesi olmayan bir ülke olmamalı.

 90. Merhabalar
  İlk kez vize basvurusunda bulundum Fransa 6 aylık multi vize verdi. Ama Fransa seyahatım iptal oldu ben de İtalya ve Belçikaya gittim. Bu durumda vize aldığım ülkeye hic giriş yapmamış görünüyorum. Bu durumda nasıl bir sorun oluyor? Tekrar vize almak için fransaya basvurduğumda sorun olur mu?

  1. Merhaba dediğiniz gibi Fransa kendisinden alınmış bir vizenin kendisinden kullanılmış olmasına dikkat eden ülkelerden. Kendisinden alıp hiç oraya seyahat etmezseniz sizi vizenizi usulüne uygun kullanmamış sayıyor ve tekrar kendisinden vize aldığınızda sorun çıkarabiliyor veya önce 6 aylık aldıysanız onu 3 aya düşürebiliyor. Elbette hiçbirinin garantisi hepsi olacak diye bir kaide yok. Tekrar başvurunuzu yaparken, neden usulsüz kullanmak durumunda kaldığınızı, seyahatinizin iptal olduğunu açıklayan bir dilekçe yazabilirsiniz mesela.

 91. Öncelikle selamlar Almanya’dan 90 günlük Schengen vizesi aldım, uçak yoluyla değil de gurbetçi arkadaşım Türkiye’ye geldi onunla beraber onun aracıyla Almamaya’ya gitsem bir sıkıntı olur mu?

  1. Merhaba, aracı siz kullanmayacaksanız sadece yan koltukta seyahat edecekseniz, Vizeniz single entry yani tek giriş değil multi yani çok giriş özelliğine sahipse gidebilirsiniz.

 92. Merhaba, yunan vizesi aldim. 7 kasima kadar 30 gun icinde 10 gun multi verdiler. Konaklamadan sakiza gir cik yaptim. Italyaya gidecegim 10 gun kalma hakkim var mi? 9 a mi dustu? 10 gun kalsam 21 ekim gidip 30 ekim donsem sorun olur mu?

  1. Merhaba dediğiniz gibi 10 gününüz yok artık o 9’a düştü. Sizin 1 ay içinde toplam 10 gün hakkınız var.

 93. Merhaba, vize bitiş tarihim 10.12.2022, kaç gün öncesine kadar plan yapabilirim ? Son gün dönsem dahi sıkıntı olur mu ?

  1. Merhaba vizenizin bitiş tarihine kalmamış olmanız bir sonraki vizeleriniz için avantajınıza olur. Bu sizin şansınızı fazla zorlamadığınız anlamına gelir. Yani son güne kalmayıp 9’unda dönmeniz yeterli.

 94. Merhaba Ben Belçika’dan vize alıp daha sonra oradan trenle Fransa’ya gitmek istiyorum. Ancak Fransa’da kalış sürem daha uzun olucak.Vize başvurusu sırasında bunu belirtmem gerekir mi? Her ne kadar ilk schengen vizem olmasada kalış süresi önem arz ettiğini söylediler özellikle Fransa için.

  1. Meraba dediğiniz gibi kalış süreniz hangi ülkeden fazla ise o ülkeden vize almalısınız.

 95. Merhaba
  21.10.2022 ve 20.12.2022 (2ay) tarihleri arasında 20 gün yazan Yunanistandan çoklu giriş vize aldık. Bizim seyahatimiz parça parça farklı ülkelere (ilk giriş ülkesi yunanistan) toplamda 20 gün olacak şekildemi olmalı. Yoksa yunanistana gittik 20 gün kaldık döndük, sonra belçikaya gittik 20 gün kaldık döndük, fransaya gittik 20 gün kaldık döndük. Şeklinde de olurmu? (Vize aldığımız acentemiz bu şekilde olduğunu söyledi ama sizin yazınızdan anladığım ilk seçenek gibi)

  1. Merhaba size verilen vize 60 günde yani 2 ayda 20 günle sınırlı. O dediğiniz sistem daha uzun süreli vizelerde geçerli oluyor. 1 yıllık 2 yıllık, 5 yıllık gibi. Fakat size verilen vize zaten kısa. O nedenle de sizin 60 günde toplam 20 gün kalma hakkınız var.

 96. Merhaba
  1 Mayıs 2022’de başlayan bir vizem var, 1 yıl, çoklu giriş ve 90 gün hakkı var. Ben Avrupa’da 90 gün hakkımı doldurdum. Bu durumda ikinci 90 gün hakkımın başlangıcı ne zaman oluyor? Kasım 2022’de değil mi?

  1. Dediğiniz gibi Kasım ayında bir sonraki Mayıs ayına kadar yine bir 90 günlük kalma hakkınız başlar.

   1. Lütfen kusura bakmayın, bir sorum daha var. Bu bilgiyi doğrulayacak konsolosluk ya da schengen sitesi adresi var mıdır? Riskli bir konu olduğu için riske atmak istemiyorum 🙂

    1. Merhaba bu genel geçer bir bilgi zaten 180 günde 90 gün kalış hakkınız var herhangi bir Schengen ülkesinde. Eğer sizin multi özellikli yani tek giriş hakkı veren single entry olmayan 1 senelik bir vizeniz varsa ve o vize Mayıs 2022’den Mayıs 2023’e ise, siz de Mayıs’ta çıkıp 90 gününüzü kullandıysanız tek seferde, şimdi tekrar Kasım’da çıkarsınız ve tekrar 90 günlük süreniz başlar. Bu siteden kalış günlerinizi de otomatik hesaplayabilirsiniz. https://www.schengenvisas.com/tr/schengen-hesaplayici/

 97. Merhaba,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
  Yunanistan konsolosluğundan 4-28 Kasım tarih aralığı için 10 gün kalışlı single entry schengen vizesi aldım. 20 Kasım’da Selanik’e gidip konaklama yapmadan hava yolu ile Viyana’ya, sonra karayolu ile Almanya ve sonrada 28 Kasım’da Berlin’den Türkiye’ye dönmeyi planlıyorum. Sizce bu rota(Türkiye-Yunanistan-Avusturya-Almanya-Türkiye) veya tarihler single entry olduğu için problem yaratır mı?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba, eğer Schengen bölgesinden hiç çıkmaz iseniz sorun yaratmaz ancak 28 Kasım’da Scehnegen bölgesinden çıkmış olmanız gerekir. Yani uçak saatlerinizi iyi ayarlayın. Sonrasında eğer ki 29 Kasım’a kayarsa tarihler bir daha size vize verilmeyebilir. Yaptırımlar sıkı.

 98. Merhaba,

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Almanya’ya gidiş için c tipi vizeye başvurumu 5 günlük seyahat planına göre yapmıştım. Vizeyi 6 aylık verdiler, ben de seyahatimi 10 gün kalacak şekilde uzatmak istiyorum. Schengen bölgesine ilk seyatim olduğu için tutarsızlık olarak görünür mü? Sorun yaşar mıyım sizce?

  1. Merhaba, siz elinize vizenizi aldıysanız kapıdaki memur başvurunun arka planındakileri sorgulamaz. Sadece nerede, ne kadar kalacağınızı ve dönüş biletinizin olup olmadığını sorgular. O nedenle rahat olabilirsiniz. İster 5 ister 10 gün kalın.

 99. Merhaba,
  23 Aralık-8 Ocak arası 3 ülkeyi kapsayacak bir gezi planlıyoruz. Giriş ülkemiz İtalya, çıkış Almanya olacak. 8 gece İtalya, 4 gece Almanya, 4 gece Avusturya şeklinde. Bu noktada “vize başvurusu yapılacak ülkede en uzun süre kalma” kuralı yerine gelmiş oluyor değil mi ? Toplam gün üzerinden mi yapılıyor hesaplama yoksa ülkelere mi bölünüyor emin olamadık.
  Yanıt için şimdiden teşekkür ederim 🙂

  1. Merhaba sizin İtalya’dan vize almanız gerekiyor bu durumda. Hem giriş ülkeniz hem de en uzun kalacağınız ülke zaten İtalya.

 100. Selamlar esim ile italya konsoloslugundan 90 gunluk schengen vizesi aldik. 4 gun kalip Turkiyeye donecegiz. 1 ay sonra da 5 gun Fransaya gitmeyi planliyoruz. Fransa icin tekrar vize basvurusu yapmamiza gerek var mi acaba?

  1. Merhaba eğer size verilen vize single entry değil mutltiple entry ise (pasaportun içinde yazar) O zaman gidebilirsiniz.

 101. Merhaba, Polonya’dan alacağım shengen vizesi ile Çekya, Bulgaristan ve Romanya’ya geçerken sorun Yaşar mıyım? Çok teşekkürler şimdiden

  1. Merhaba vizenizin multi yani çok giriş çıkışlı olmasına dikkat edin çünkü bir kere Schengen bölgesine girip çıkarsanız bir daha başka Schengen ülkesine giriş yapamazsınız single entry olan bir vize ile.

 102. merhaba yunanistan üzerinden schengene başvurmak istiyorum yunanistandan da almanyaya geçiş yapıp almanyadan türkiyeye dönmeyi planlamaktayım. Schengen bölgesinden çıkışımı almanyadan yapmam bir sorun yaratır mı?

 103. Merhaba benim yeşil pasaportum var. ilk olarak 03.05.22-17.03.22 tarihleri arasında almanyaya giriş yaptım. Daha sonra 02.07.22-08.09.22 arasında tekrar seyhayat ettim. Tekrar 01.11.22-19.12.22 tarihleri arasında seyhayat etmek istiyorum mümkünmüdür bir sorun yaşarmıyım? Şimdiden ilginize teşekkürler.

  1. Merhaba, 8 Aralık’a kadar sadece 6 gün kalma hakkınız kalmış görünüyor. 8 Aralık sonrası çıkış yaparsanız bir 90 gün daha kalma hakkınız olur. Bu şekilde 180 günde 90 gün kuralını ihlal etmiş olursunuz yani 1 Kasım’da çıkıp en fazla 6 gün kalıp geri dönmeniz gerekir. Fakat 8 Aralık’tan sonra çıkarsanız uzun kalış yapabilirsiniz.

 104. Merhabalar ben vize başvuru formunda ilk giriş yapacağım ülkeyi Polonya olarak işaretledim fakat direkt uçuşlar çok pahalı. O yüzden alternatif bir rota belirlersem sıkıntı yaşar mıyım? Mesela ilk olarak Almanya’ya gidip oradan tren veyahut otobüs ile Polonya’ya gitmek istersem sıkıntı yaşama ihtimalim nedir?

  1. Merhaba, Almanya en riskli ülke öyle geçişler yapmak için ne yazık ki kendisinden alınmış Schengen vizesi istiyor. Alternatif rota belirleyebilirsiniz ancak Almanya üzerinden olmasını tavsiye etmeyiz.

 105. Merhaba, Portekiz seyahatim için şirketim Macaristan üzerinden başvuru gerçekleştirmiş ve 23.07-22.10.22 tarihlerini içeren 3 aylık bir vize aldım. 25.07’de sorunsuz bir şekilde Portekiz’e giriş yaptım, 13.10-16.10 tarihlerinde tekrar Macaristan’a giriş yapmak istiyorum. İlk olarak Portekiz’e giriş yapmış olmam sorun yaratır mı sizce?

  Tüm kıymetli bilgileriniz için teşekkürler.

  1. Merhaba 3 ay içinde vizeniz bitmeden Macaristan’a da giriş yaptığınız için bir sorun oluşturmaz. Macaristan’dan alıp 3 ay içinde hiç gitmeseniz sorun olurdu bir sonraki vizeleriniz için.

 106. Merhaba
  Benim 1 yıllık vizem var ocak 2022 de almıştım
  Toplam kalma sürem 90 gün
  Bu hafta iş için gideceğim ve 10 gün kalıp döneceğim
  90 günü doldurmuş olacağım
  Ekim ayı içinde tekrar vizeye başvuru yapabilir miyim
  Şuan ki vizem turist vizesi , ticari vize olarak başvuru yapsam farklı değerlendirme olur mu

  1. Merhaba biz hesaplayamadık 90 günü nasıl doldurmuş olacaksınız 10 gün kalıp dönecekseniz?

 107. Merhaba,

  Temmuz ayında Yunanistan’dan aldığım 3 aylık multi schengen vizem var. Yunanistan’a 25-31 Temmuz tarihleri arasında giriş – çıkış yaptım. Vizem 10 Ekim’de sona eriyor ve ben 26 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında Hollanda’ya gitmeyi planlıyorum. Hollanda’da birkaç gün kalıp oradan da trenle Brüksel’e geçiş yapsam ve tekrar Hollanda’ya dönüş yapsam problem olur mu?

 108. Merhaba

  Tur paketi satin alarak Schengen vizesine basvuracagim. Vize ciktiktan sonra tur paketini süresi içerisinde, yakın tarihli farkli bir paket ile degistirirsem veyahut da iptal edip araçla gitmek istersem ülkeye girişte bir sorun yaşar mıyım?

  Simdiden teşekkürler:)

 109. Merhabalar
  Benzer bit soruya yanıt vermişsiniz ama yine bir şansımı denemek şstedimu
  Dubai’de yaşıyorum. Bu Christmas dönemi Paris e gitme planım var, fakat Fransa’dan randevu alamıyorum, o nedenle Yunanistan’dan randevu alıp gelecek olan vize ile Fransa’ya girmeyi düşündüm. Vizenin Uzun gelme durumunda 2023 yazında da Yunanistan’a girmeyi.
  Bu riskli bir durum mu? Fransa’da kapıdan çevrilme ya da Yunan vizesi ileride alamama gibi sonuçlar doğurur mu?

  1. Merhaba, Fransa’nın kendinden alınmamış bir Schengen vizesine kapıda sorun çıkartabildiği doğru ancak böyle bir şey olacak diye kesin bir kaide de yok. Yine de bizce siz Yunanistan’dan alacaksanız vizenizi önce Yunanistan’a girin çıkın. Örneğin Atina üzerinden Paris’e gidin. Atina’da 1 gece kalın, ülkeye giriş çıkış yapmış olun. Ondan sonra Paris’e devam edin. Böylelikle sorun yaşamamış olursunuz.

 110. Merhaba , öncelikle verdiğiniz bilgiler için tesekkürler.
  Ocak ayında 4 günlük Almanya sonra Türkiyeye dönüp Subat ayında ise 6 günlük Fransaya gitmek istiyorum. İlk gireceğim ülke Almanya , fakat Fransada daha uzun kalacağım. Çoklu girişlerde uzun kaldığınız ülkenin vizesine basvuru yapılması gerektiğini okudum , burdaki coklu girişten kasıt pespese ülkeleri bagladıgımız zaman en uzun kalınacak ülkeden basvurulması mı? Almanya su an vize de sıkıntı yarattığı için danısmanla calısmamı önerir misiniz? Son olarakta bütün seyahat belgelerini eklememi önerir misiniz?

  Tesekkürler

  1. Merhaba dediğiniz gibi bir çıkışta birkaç ülkeyi içeren seyahatler için geçerli o. Siz normal Almanya’dan alacaksınız. Fransa seyahatinizi Almanya Schengeni alırken dilekçenize ekleyip uzun verilmesini talep edebilirsiniz. Eğer varsa Fransa seyahatinizin belgelerini de ekleyin.

 111. Merhabalar, Eylül başında aldığım mult girişli 2 aylık Schengen’im var. Vizeyi İtalya’dan almıştık ve italya’ya gidip geri döndük, Ekim ayı içerisinde aynı vizeyle Almanya’ya gitmek istiyoruz. Yeniden İtalya’ya girmemize gerek var mı, direkt bu sefer Almanya’ya girebilir miyiz? Şimdiden cevap için teşekkürler

  1. Merhaba dediğiniz gibi direkt olarak Almanya’ya gidebilirsiniz tekrar İtalya’ya giriş çıkış yapmanıza gerek yok.

 112. Merhaba ben 2023 yazında kaş’tan meis’ e geçiş yapıp günübirlik döneceğim schengen istiyor Yunanistan bu durumda beş yıllık ödeme yapıp bir gün mü kullanacağım bir de hemen başvuru yapınca alabiliyor muyum

  1. Merhaba schengen vizesinin tek bir ücreti var yıla göre değişmiyor. Siz başvurunuzu yapacaksınız verip vermeme kararı Yunan konsolosluğunda olacak. Eğer ret yerseniz paranız iade olmayacak. Yani 5 sene almak gibi bir durum yok. Ayrıca başvurunuzu gidiş tarihinizden en az 1 ay önce yapmanız gerekiyor. Başvurunuzu takiben 1 hafta en geç 10 gün içinde sonuç elinize ulaşır.

 113. Merhaba
  Öncelikle sizi severek takip ettiğimi belirtmek isterim.

  Eşim ile önce Sofya ya gidip 1 akşam kalarak ardından 1 haftalık italya gezisi planladık, Program şu şekilde önce Sofya’ya giderek 1 gece kalarak Napoli’ye geçme ve 1 hafta İtalyada kalma ve ardından Sofya üzerinden dönüş. İtalyadan çok girişli vize alırsak Sofya ve İtalya ya girişte sorun olur mu?
  (Bu arada daha önce pek kez Avrupa gitmiştim ve eşim de iş sebebiyle)

  Yardımcı olursanız memnun olurum. İlk giriş İtalya olmalı diye birşey duydum, bu konuda biraz endişeliyim.
  Teşekkürler
  Burcu

  1. Merhaba İtalya’dan vize aldığınızda otomatikman Sofya’dan geçebiliyorsunuz o Schengen ile sorun teşkil etmez. Sizin gibi herkes bu yolla Avrupa’ya çıkıyor endişe etmeyin.

 114. Merhaba,

  Ocak 2023’te 5 günlük bir Avusturya giriş-çıkışlı bir seyahatim olacak. Ayrıca çıkışımdan 4 ay kadar sonrasında da Portekiz’e bir seyahatim olacak. Avusturya için vize başvurusu yaparken Portekiz seyahatime ait yalnızca uçak rezervasyonu bilgileri yeterli olur muydu? Yoksa ikinci seyahatime ait otel, konaklama bilgilerini de eklemeli miyim?

  Ayrıca, vizeye başvururken seyahat sağlık sigortasını, ikinci seyahatimin süresini kapsayacak kadar yapmak gerekiyor mu sizce? İki seyahatim toplamda 20 gün kadar bir süreyi oluşturuyor, seyahat sigortasını da 20 günlük yaptırmak gibi.

  Teşekkürler!

  1. Merhaba siz yine ekleyin tüm belgeleri, booking.com’dan bir otel rezervasyonu da yapın ön ödeme almayan, onu da ekleyin belgelerin arasında. Eğer bu ilk Schengeniniz değilse Avusturya size iki seyahatinizi de kapsayacak bir schengen vizesi verebilir ancak elbette ki bunun bir garantisi yok. Siz yine de talep etmiş olun.

 115. Merhabalar,
  Öncelikle vermiş olduğunuz değerli bilgiler için herkes adına ben de teşekkür ederim.
  Benim de bir sorum olacaktı:
  Ben Almanyada ikamet etmekteyim ve arkadaşlarımı noel tatili için 1 haftalığına davet etmek istiyorum. Bu durumda ilk olarak uçak biletlerimizi almayı mı yoksa önce vize işlemlerine başvurmayı mı önerirsiniz? Arkadaşım idata ile irtibata geçtiğinde 15 günde işlemlerin sonuçlanabildiği bilgisini almış. Öyleyse önce biletlerimizi almayı, vize başvurusunu da daha ileri bir tarihte yapmayı mı uygun görürsünüz?
  Teşekkür ederim.
  Jülide

  1. Merhaba Almanya vize başvurusunda uçak biletlerini görmek istiyor gidiş dönüş şeklinde. O nedenle de vize belgeleri arasında biletler de yer almalı.

 116. Merhaba,

  21-29 Ocak arası Viyana tatili için ilk kez Schengen vizesine başvuru yapacağım. 13 aydır mühendis olarak bir şirkette çalışıyorum ve yüksek lisans öğrencisiyim. Viyana için Schengen’e öğrenciliğimi kullanarak mı başvurmalıyım yoksa turistik olarak mı başvurmamı önerirsiniz? Öğrenci olarak başvurursam ayrı ayrı hem anne mi hem babamı sponsor gösterip, ek olarak da maaş kazancımı gösterebilir miyiz?

  Teşekkürler

  1. Merhaba dediğiniz gibi öğrenci olarak başvurun o şekilde vize almak daha garanti oluyor çünkü burada sizi bağlayan bir okulunuz var. Hem çalışıp hem okuyorsanız annenizin babanızın sponsor olarak gösterilmesine gerek yok siz kendi masraflarınızı karşılayabilecek kadar kazanıyorsanız kendi kendinizin sponsoru olun.

 117. Merhaba,
  Ani bir kararla Köln’e gidiş dönüş uçak bileti aldım fakat vizem yok. Şu an üniversite öğrencisiyim ve semester tatilimde seyahat etmek istiyorum fakat vize konusunda endişeliyim. Şu aralar Almanya’dan Schengen vizesi almak konusunda sıkıntı var mı? Böyle bir gezi de Köln üzerinden giriş çıkış yaptığım takdirde arada Amsterdam-Brüksel-Paris gibi bir rota izlesem vizemle ilgili bir sıkıntı olur mu?

  1. Merhaba evet Almanya şu sıralar çok fazla ret veriyor o nedenle dosyanızı titizlikle hazırlamalısıız. Geçerli sürede Schengen vizesi alırsanız başka ülkelere de gir çık yaparsınız elbette ama işte önce o Schengeni almakta olay.

 118. Merhaba mayıs ayında 6 aylık çoklu giriş şengen vizesi aldım 22 mayısta almanyaya giriş yaptım 5 temmuzda döndüm vizenin bitiş tarihi 20 Kasım. Ekim ayında tekrar gidip 19 Kasım da dönersem 45 günü aşmayacak şekilde mümkün mü yani vize bitiş tarihinden en az kaç gün önce ülkeden ayrılmalıyım?

  1. Merhaba bu ekimin kaçında çıkacağınıza bağlı biraz. Eğer 1 ekimde çıkarsanız 14 Kasım’da ülkeden çıkmanız gerekir. Eğer 5 ekimde çıkarsanız 19 Kasım’da ülkeden çıkış yapmanız lazım.

  2. Merhaba suan italyadayim 20 eylulde vize tarihim basladi schengen vizesi 180 gun icinde 90 gun kalabiliyorm ekimin 6 sınde giris yaptim italyaya ama araligin 22 23 u gibi turkiyeye gidip şubat gibi geri gelmek istiyorum 75 gun italyada kaldm sanirsam 90 gunu doldurmadan geldim martin 20 sinde bitiyor vize tekrar 15 gunum kaldiya gidebilirmiyim şubatta yoksa ilk seferde gittigimde 90 gunmu direk kalmam gerekiyordu yani ilk 3 ayda 75 gun kaldim giris cikis yapsam 90 gunum daha olurmu vize MULT yaziyor kalis suresinde yardimci olurmusunuz ona gore turkiyeye gitmem gerekiyor

   1. Merhaba sizin 90 günlük yeni kalma süreni bu tarihlere göre 23 Mart fakat sizin 20 Mart’ta vizeniz bitiyor o nedenle ne yazık ki 90 günlük bir kalma hakkınız bulunmayacak bir daha ayrıca 15 değil 12 gün hakkınız var. O 12 günlük hakkınızı kullanabilirsiniz ancak Şubat ayında. Daha fazla kalamazsınız. Bu siteden kendiniz de tarihlerinizi girerek hesap yapabilirsiniz: https://www.schengenvisas.com/tr/schengen-hesaplayici/

    1. Tekrardan merhaba 12 gunum kaldiginda subatta 12 gunlugune gelebilirim kesin bilgi degilmi 12 gunden baska kalamam ama 12 gun olsun kesin giris yapabilirim bir sıkıntı olmaz degilmi

     1. Merhaba evet eğer vizeniz multi ise ve Mart ayına kadar ise Şubat ayında gidip 12 gün hakkınızı da kullanabilirsiniz. Ancak 12 gün dolmadan geri dönmeniz şart.

 119. Merhaba, öncelikle bilgilendirmeler için teşekkürler. Bizim 23 Ocak 2023 tarihinde Viyana’ya 6 günlük, 24 Şubat’ta da Italyaya 6 günlük ucak biletimiz var. Aradaki sürede tekrar Türkiye’de olacağiz. 8 yıl önce Schengen vizesi almıstik. Şimdi hangi vizeyi almamizi önerirsiniz. Viyana zor İtalya’dan alın seklinde öneriler var ancak İtalya yolculuğu Viyana’dan sonra. Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba sizin ilk gireceğiniz ülkeye başvuru yapmanız gerekir. 6 gün az bir süre değil. O nedenle de Avusturya vizesine başvurmalısınız. Başvurunuzdaki dilekçeye İtalya biletlerinizi de ekleyip iki seyahati kapsayacak multi girişli bir vize rica ettiğinizi belirtebilirsiniz.

 120. Merhaba, Almanya C tipi multi vizem var. Almanya’ya giriş-çıkış yaptım. Vizem bitmeden Malta’ya gitmeyi planlıyorum. İlkinde Almanya’ ya giriş yaptığım için tekrardan Almanya üzerinden giriş yapmama gerek var mı. Direkt Malta’ya gidebilir miyim?

 121. Merhaba,
  Benim yeşil pasaportum var ve aralık ayında 1 aylık brezilya seyahati yapmayı planlıyorum. Brezilyadan döndükten 2 ay sonrasında avrupaya da bir seyahat planlıyorum( Schengen bölgesine).Bu avrupada kalabileceğim maksimum 90 gün süreyi etkiler mi?

  1. Merhaba evet etkiler Brezilya’da 1 ay kalırsanız sonrasında Avrupa’da 90 gün kalmazsınız. 1 Ayınızı Brezilya’da kullanmış olursunuz. Avrupa’da en fazla 2 ay kalabilirsiniz.

 122. Merhabalar Yunanistan’dan multi Schengen vizem var Yunanistan’a giriş çıkış yapıp daha sonra vize tarihleri içerisinde Zürih’e gitmemde sorun yaratırlarmı acaba. Şimdiden teşekkür ederim

 123. Merhaba,
  Ben Erasmusla İtalya ya gideceğim. Okulumla yurt tarihlerim uyuşmadığı için 6 aydan daha fazla yani 6 ay 10 gün italyada kalmam gerekiyor. Bu bir sıkıntı çıkarır mı? Vize verilirken 6 ay sınırlaması diye bir şey var mı?

  1. Merhaba sıkıntı olacağını düşünmüyoruz. Vizenizi D tipi alacak, başvurunuzda da 6 ay 10 gün kalacağınızı belirteceksiniz.

 124. Merhaba, bir davet üzerinde şirketim tarafından Almanya’ya gönderilmem için vize alındı. Fakat yapılacak organizasyon ertelendi. Ben de Almanya’ya hiç giriş yapmadan İspanya olarak rotamı güncellemek istiyorum. Bu ilk vizem. İspanya girişim bu vize ile mümkün olabilir mi? Cevaplarsanız çok sevinirim, teşekkürler.

  1. Merhaba size alınan vize Almanya vizesi ve ilk vizeniz. Daha ilk vizeniden usulsüz bir kullanım yapmış olur bir sonraki vizelerinizi riske atmış olursunuz. Çünkü her zaman kimden alındıysa schengen o ülkeye giriş çıkış yapmış veya yapacak olmanız beklenir. O nedenle Almanya’ya giriş çıkış yapıp sonrasında İspanya’ya giriş yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer tabii size alınan vize multi ise. Eğer tek giriş çıkış bir vize ise bundan sonra kullanacağınız schengenleri riske atmak pahasına da olsa direkt İspanya’ya gidebilirsiniz deriz. O konuda yapacak bir şey yok. Eğer seyahatiniz iptal olmadı sadece ertelendi ise yine güzel haber. Bu ileriki bir tarihte illa ki Almaya’ya giriş çıkış yapacaksınız aynı vize ile demek oluyor ki vizenizi en nihayetinde uygunsuz kullanmamış olacaksınız.

 125. Selamlar,
  Hali hazırda geçerliliği devam eden multi Almanya c tipi Schengen vizem var. Polonya’dan iş kabulü aldım ve oradaki yetkili makamdan çalışma kararım çıktı.
  Merak ettiğim şu: Hali hazırda almanya c tipi schengenim devam ederken polonya d tipi çalışma vizesine başvurabilir miyim? Aynı anda hem c tipi schengen vizesi hem de d tipi çalışma vizesi sahibi olmak mümkün mü?

  1. Merhaba dediğiniz gibi aynı anda bir C tipi başka ülkeden D tipi Schengeniniz olabilir. Biri turistik amaçlı diğeri uzun süreli kalış için geçerli. Amaçlar farklı olduğu için aynı anda var olabilirler.

 126. Merhaba,
  İtalya için 7.12.22 gidiş 15.12.22 dönüş şeklinde uçak biletim mevcut.
  1 ya sonra ise 15.12gidiş 21.12 dönüş olacak şekilde Prag biletim mevcut İtalya üzerinden vize alıp o vize ile de Prag gitmem için başvurumun nasıl olması gerekli 3 aylık ve multi olarak mı başvurmalıyım?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba dediğiniz gibi kesinlikle multi olmalı ve İtalya vizesine başvuru yaparken belgelerinizin içine Prag uçak biletlerinizin çıktısını da eklemelisiniz. Dilekçenize de İtalya sonrasında başka bir Schengen ülkesi seyahatinizin daha olduğunu, bunu da belgelediğinizi, en az 3 aylık şeklinde multi bir vize talep ettiğinizi belirtmelisiniz.

 127. Merhaba benim 1 eylülden 23 eylüle kadar yunanistan vizem var fakat 10 gün kalma hakkım var ben bu 10 günü uzatabiliyor muyum veya bir sorun çıkıyor mu geri dönüşümde? Yani ben 1 eylülde giriş yaptım 11 eylülde çıkmam gerekiyor mu kesinlikle 23 ünde çıkabilir miyim?

  1. Merhaba ne yazık ki uzatma durumunuz yok. 1 Eylül’de giriş yapıp 11’inde çıkmanız gerekiyor. 12. günde bile çıksanız cezai durumu var. Bir daha vize vermezler. Sakın kalkışmayın. Hayat boyu men edilebilirsiniz.

 128. Merhaba cevap verirseniz çok memnun olacağım. 01-08 Eylül arası İtalyada seyahatimiz var ve vizeyi 15 günlük verdiler biz de değerlendirmek için dönüş biletini iptal edip direkt olarak Amsterdam’a uçmak istiyoruz. Bu bir sonraki vize alımında bizi sıkıntıya sokar mı? Ve güvensizlik oluşturur mu acaba? Şimdiden çok teşekkür ederim.

   1. Selamlar Yunanistan’a 10 günlük multi schengen vizesi aldık. Atina’ya giriş yaptık 3 gün kaldık ve sonrasında Roterdama geçtim. Roterdamda bir esnaf olan bir akrabam beni işyerine ortak edip
    (2-3 ay)orda kalmamı sağlayacak bişey söyledi böyle bir şey mümkün mü? Yani aldığım 10 günlük turistik vizeyi ordan dönmeden ticariye çevirtebilir miyim teşekkürler

 129. Merhabalar ben 3 aylık Schengen C tipi vize aldım direkt almanya ya beş günlük bir tatil için gidiş dönüş bileti ve otel rezervasyonu yaptırdım Antep üzeri gideceğim Almanya ‘ya merak ettiğim konu benim pasaportta başım açık ama ben kapandım bu süreçte ilk defa yurt dışına çıkacağım için pasaport kontrolünde bir sorun çıkar mı başımın kapanmasindan dolayı pasaporttaki resimde saçlarım açık çünkü lütfen yardımcı olabilir misiniz şimdiden geri dönüşünüz için teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Merhaba bu konuda kapıdaki memurun insiyatifine kalmış durumdasınız bu noktada size başınızı açın diyebilir bunun garantisi yok. Öyle bir durumda başınızı pasaporttaki fotoğrafta göründüğü şekilde açıp kapamanız gerekebilir.

 130. Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  Benim kasım ve mart aylarında planlamış olduğum iki adet almanya seyahat planı bulunmakta. Kasım ayı gezisi için gerekli olan evrakları hazırladım; ancak konsolosluktan vizemin mart ayı gezimi de kapsamasını rica etmek için nasıl bir planlama yapmalıyım? Örneğin kasım ve mart ayları için ayrı ayrı başvuru formu doldurmak ya da mart ayı gezisi için de seyahat sağlık sigortası, otel rezervasyonu gibi belgeleri de ibraz etmek çözün olabilir mi? Ne önerirsiniz?

  1. Merhaba dediğiniz gibi tek form doldurup diğer seyahatinizin belgelerini de ekleyip multi ve iki seyahatimin tarihlerini de kapsayacak şekilde uzun vize verilmesini rica ediyorum şeklinde dilekçe yazın.

 131. Letonya vizesi aldım 15 günlük tek girişli bulgaristan üzeri gitmek istedim edirne kapi kuleden geçtim bulgaristan sınırından geçemedim tekrar gönderdiler beni tek girişli olduğu için her hangi bi schengen ülkesine girmediğim için vizem devam ediyor mu yoksa vizem bitti mi schengen c tipi vizede herhangi bir schengen ülkesinden schengen olmayan ulkeye geçerseniz vizenin biter diyor ama ben schengen bolgesine hiç geçmedim bulgaristan dan cevirdiler tekrar

  1. Merhaba sizi sınırdan geçirmemiş olmalarının nedeni kara yoluyla tek girişli bir schengen ile Letonya’ya varamayacağınız arada hem schengen bölgesi hem de schengen bölgesi olmayan ülkeleri geçecek olmanız. Letonya’ya sadece direkt olarak uçakla gidebilirsiniz bu durumda teknik olarak dediğiniz gibi henüz hiç Schengen bölgesine girmediğiniz için vizeniz hala geçerli olmalı fakat red yemek bu hakkınızı otomatikman düşürür mü bilemiyoruz. Sizin hatanız Letonya gibi uzak bir ülkeye karayolu ile gitmeye çalışmak olmuş.

 132. Merhaba,
  italyadan vize aldım. 08.09.2022-28.09.2022 tarihleri arası duration of stay 6 gün verdiler.( C tipi multi vizem) İtalya da 3 gün kaldıktan sonra türkiyeye döneceğim.28 Eylüle kadar geri kalan 3 gün için başka shengen ülkesine gidip kalabiliyor muyum ya da günübirlik yunan adalarına gidebilir miyim?

  1. Merhaba dediğiniz gibi 3 gününüzü İtalya’da geri kalan 3 gününüzü de Yunan adalarında ayın 28’i olmadan kullanabilirsiniz. Buradaki olay vizenizin multi olması. Eğer multi olmasa yapamazdınız bu haraketi ama bu durumda yapabilirsiniz.

 133. Merhaba, Belçika konsolosluğundan d tipi vize alacağım. Girişim orası olacak. 5 ay kalacağım. Bu 5 aylık sürede diğer ülkelere gidebilir miyim? Ve kaç kez gidilebilir maksimum?
  Belli bir süresi var mı yani ilk 3 ayında gidilebiliyor diye duydum bazı kişiler hiç gidemezsin dediler.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba eğer vizeniz d tipi ve multi giriş çıkışlı ise ilk 90 gün c tipi vize şeklinde kullanabiliyorsunuz sonrasında ise sadece belirtilen ülke olan Belçika’da kullanabilirsiniz.

 134. İyi günler akraba ziyareti için almanyaya başvurmuştum ve 1 yıllık vize verdiler. Temmuzda 3 hafta kaldım. Bu vizeyle kışın 3 haftalığına başka bir ülkeye gidebilir miyim? Mesela İsveçe direk uçuşla gidip dönebilir miyim? Ve gitmeden önce seyahat sağlık sigortası yaptırmam gerekiyor mu?
  (Vizem çoklu girişli)
  Teşekkürler

  1. Merhaba herhangi bir işlem yapmadan direkt olarak başka bir Schengen ülkesine gidebilirsiniz. Sağlık sigortası vs gerek yok.

 135. Merhaba,

  20-21 Ağustos ve 28 Ağustos-3 Eylül arasında olmak üzere iki kez Yunanistan’a gitmek için vizeye başvurdum. Tüm belgelerin tam, ödemelerin eksiksiz ve önceden 1 aylık İtalya vizem bulunmasına rağmen Yunanistan sadece 20-21 Ağustos tarihi için 2 günlük vize verdi. Diğer tarih için uzatma şansım var mıdır?

  1. Merhaba ne yazık ki uzatma yapıldığını duymadık. İsterseniz itiraz hakkınızı kullanın.

 136. Merhaba, D tipi schengen vizem var çok girişli. Vizeyi almanyadan aldım ancak ilk girişi fransadan veya başka ülkeden yapıp, uçakla veya otobüsle geçiş yapsam. Sınırda sorun yaşar mıyım

  1. Merhaba ulaşım nedeniyle bu yolu tercih ettiğinizi ve asıl gideceğiniz yerin Almanya olduğunu kanıtlarsanız kapı memuruna (o da sorulursa) sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyoruz.

 137. Merhabalar,istanbul idata dan almanya icin egitim ulusal vize aldim, Eylül ayında gidecegim ama eşim Katar da çalıştığı için önce katara, kataradan almanaya bilet aldım, ama ikametgahim ve vizeyi aldığım yer istanbul, almanya ya direk katar dan gitmek sorun yaratır mı.

  1. Merhaba gidebilirsiniz ancak sonrasında vizeniz bitmeden Fransa’ya da bir giderseniz tekrar Fransa’dan vize aldığınızda size sorun çıkartmaz. Çünkü Fransa kendisinden vize alındıysa mutlaka kendisine de giriş yapılmasını bekliyor.

 138. Merhaba Erasmus stajım için Eylül’de gideceğim ancak Kpss sınavlarım için Türkiye’ye 2 hafta üst üste bir gün türkiyede kalarak iki kere gelip gideceğim çok korkuyorum bu bir sorun yaratır mı acaba ülkeye giriş çıkışlarda pasaport kontrolünde vs. Vize tipim çoklu giriş teşekkür ederim.

 139. Merhaba, Kasım’ın ilk haftası için Fransa girisli Shengen vizesi alacağım orada yaklaşık 5 gün arkadaşımın yanında kalacağım bu şekilde başvurumu yapacağım. Eğer maddi durumum elverirse yurda döndükten sonra veya daha Fransa’dayken İtalya’ya geçmeyi düşünüyorum. Bunu başvuru evraklarında belirtmediğim için sorun olur mu? Yoksa bir kere shengen vizesi alınıp o ülkeye giriş yapıldıktan sonra toplam kalma süresini aşmadığımız sürece başvuru evraklarında belirtmemiş olsak da istediğimiz kadar ülke gezebiliyor muyuz? Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler.

  1. Merhaba, şöyle bir durum var ki eğer size single entry yani tek girişlik bir schengen verirlerse size verilen süre ne olursa olsun tek sefer Schengen bölgesine girebiliyorsunuz. Eğer multi girişli yani çok girişli bir vize verilirse size tanınan süre boyunca dilediğiniz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz. Bunun için de başvuru formunda multi kutucuğunu işaretlemiş olmanız gerekiyor. Yani yazılı olarak belirtmeseniz de o kutucuğu işaretlemiş olmanız lazım. Bazense siz kutucuğu işaretlemiş olsanız da multi vizeyi size uygun görmezlerse de vermezler.

 140. Merhabalar;
  Engin bilgilendirmeleriniz için sonsuz teşekkürler.
  Sizlere bir sorum olacaktı.İspanya’ya giriş yapabilmek için konsolosluğa başvurduğumda 15.05.2022-15.08.2022 tarihleri arasında geçerli C tipi MULT Schengen vizesi aldım.
  18 Mayıs 2022 de İspanya’ya giriş yapıp 3 Haziran 2022 tarihinde ülkeden çıkış yapıp Türkiye’ye döndüm. Ancak 10 Ağustosta tekrardan İspanya’ya gidip vize sürem dolmadan (15.08.2022) Türkiye’ye dönmek istiyorum.
  Bu hususlarda 10 Ağustosta İspanya’ya tekrardan giriş yapmak istesem sorun olur mu?
  Şimdiden cevabınız İçin çok teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

  1. Merhaba, dediğiniz gibi hiçbir sorun olmaz. Tabii duration kısmında herhangi bir sayı yazmıyorsa. Örneğin 15.05.2022-15.08.2022 tarihli ama Duration of Stay 15 day veya 10 day gibi. Eğer öyle bir ibare yoksa tekrar gidebilirsiniz.

 141. Merhabalar, 3 Kasım’da peru’ya seyahat edeceğim İspanya aktarmalı transit vize uygulaması başladı turistik vize mi alacağım yoksa havalimanı transit vizesi mi? teşekkürler

  1. Merhaba, İspanya’da havalimanından hiç çıkmadan sadece aktarma yapacak iseniz transit vize alabilirsiniz.

 142. Merhaba,yazı için çok teşekkürler, ayrıntılarıyla çok iyi açıklanmış. Benim bir sorum olacaktı; 29 Ağustos İtalya girişli Schengen vizem var ama ben bu süreye kadar 1 haftalık(10-18 Ağustos) tayland gezisi planlamak istiyorum. Bunu yapmamda her hangi bir sorun çıkar mı? İtalya daha sonra kapıda Taylanda giriş çıkış yapmış olmama sorun çıkarır mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim, hızlı planlama yapmam gerektiği için acil cevaba ihtiyacım var 🙂 Sevgiler

  1. Merhaba, İtalya Schengen ülkesi olduğundan sorun çıkmayacaktır çünkü Tayland’a girerken Schengen vizenizin olup olmadığına da bakılmayacaktır.

 143. Merhabalar, bilgilendirme ve geri dönüşler için teşekkürler. Eşim ve çocuğumla aile ziyareti vizesi için başvurduk. 7 gün hollandada eşimin dayısında, 8 gün isveçte ablamda kalmayı planlıyoruz. Her 2 aileden de davetiye mektubu talep edeceğiz mecburen. İlk girişimiz hollanda olduğu için hollanda vizesine başvurduk. Ancak isveçte muhtemelen 1 2 gün daha fazla kalacağız hollandaya göre. Bu bize için sorun oluşturmaz değil mi? Hollanda vizesine başvurarak doğru olanı yaptık diye umuyorum. Selamlar.

  1. Merhaba, bu durumun sorun teşkil edeceğini sanmıyoruz. Geçerli süreleri kapsayan vizenizi aldıktan sonra hiçbir sorun yok.

 144. Merhaba, bu eylülde Yunanistan için gezi planı yapmıştım fakat öncesinde Fransa’da bir işim çıktı. Yunanistan schengen vizem ile ilk girişim Fransa’ya olabilir mi, sizce sorun yaşar mıyım? Teşekkürler.

  1. Merhaba, dönüş uçak biletiniz mutlaka satın alınmış olsun. Bir de sorarlarsa neden bu şekilde bir yol izlediniz de Fransa vizesi almadınız diye durumu tam bu haliyle açıklayabilir olun. Eskiden olsa hiçbir şey olmaz derdik ama artık Fransa, Almanya, Avusturya gibi ülkeler sınırlarında daha sıkı yaptırımlar uyguluyor. En kötü bir günlüğüne Sakız Adası’na veya Midilli’ye girin çıkın imkanınız varsa hafta sonu için böylece tüm sorun ortadan kalkmış olur.

 145. Merhaba,
  Ağustos ayında başlayan ve 2023 Mart ayında biten Multi, Yunanistan’dan alınan Schengen vizemiz var. Aynı vize ile Türkiye’ye girip sonrasında tekrar Yunanistan dışında farklı Schengen ülkelerine, sayısız şekilde gidebiliyoruz dimi? 🙂

  1. Merhaba, bir kere Yunanistan’a giriş çıkış yaptıktan sonra 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde başka ülkelere giriş çıkış yapabilirsiniz.

 146. Merhabalar öncelikle bilgilendirici yazınız için çok teşekkürler emeğinize sağlık. Biz daha uygun fiyatlı diye sofyadan bilet aldık. 2 gün İtalya 3 gün de Fransa’da kalacağız. Şimdi schengen aldıktan sonra ilk Bulgaristan’dan girdik diye sorun olur mu 🙁 Bu çok aklımızı karıştırıyor bileti iptal de edemiyoruz son çareyi buraya yazmakta buldum.

 147. Merhaba, cevabınızla beni aydınlatirsaniz cok sevinirim. Yunanistan konsolosluğundan turistik tek giriş Schengen vizem var. Türkiyeden Yunanistan’a uçup schengen bölgesinden çıkmadan başka bir schengen ülkesine örneğin Fransa’ya uçabilir miyim, havaalanı pasaport polisi sıkıntı yaratır mi? Veya Yunanistan’a hiç giriş yapmadan ilk olarak Türkiye’den Fransa’ya gidebilir miyim, havaalanında pasaport polisi sorun yaratabilir mi?

  1. Merhaba dediğiniz gibi tek sefere mahsus olarak Schengen bölgesine girip başka ülkeye geçebilirsiniz. Ancak dediğiniz gibi önce Yunanistan’dan geçmeniz daha doğru olur. Fransa kıllık yapıp kapıdan çevirebilir eğer Fransa vizesi ile ilk girişi yapmıyorsanız.

 148. Merhabalar! Sitenize rastladım ve cevabınızı alma umuduyla sormak istiyorum.

  Bugün C tipi schengen vizemi aldım İspanya konsolosluğundan. 4 Ağustos’tan 4 Kasım’a kadar verilmiş ancak “Duration Stay”de 30 gün yazıyor. Vize bitiş tarihim uzun olsa bile bu benim bu 90 günlük süre içerisinde Schengen bölgesinde sadece toplamda 30 gün mü kalabileceğim anlamına geliyor?

  Teşekkür ederim vaktiniz için,

  Eda 🙂

  1. Merhaba dediğiniz gibi toplam 30 gün kalabilirsiniz 90 günlük izin içerisinde. İsterseniz tek seferde 30 günü isterseniz böle böle 90 günlük izniniz içinde farklı seyahatler yapabilirsiniz. Tabi gir çık farklı seyahatler yapabilmeniz için vizenizin single entry değil multi entry olması gerekiyor. Eğer single ise tek sefer giriş çıkış yapabilirsiniz.

 149. Merhabalar ben Macaristan’da 10 aydır Erasmus yapmaktaydım, bir ay önce oturma iznim bitti ve geri döndum. Macaristan’ı çok sevdim özledim ve arada sırada orada yasadığım şehri ziyaret etmek istiyorum. Acaba shengen vizesi alabilir miyim? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, dediğiniz gibi C tipi turistik vizeye başvurup yenidenn gidebilirsiniz ancak 10 ay gibi uzun bir süre kalamaz kısa turistik seyahatler gerçekleştirebilirsiniz.

 150. Merhabalar, öncellikle hemen herkesin sorularını yanıtlandırdığınız ve bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Annem 19 Ağustos – 19 Eylül Arası için Avusturya’dan vize aldı. 32 gün verdiler tam bu tarihler arasında kalabiliyor. Ancak annemin gideceği yer Almanya sınırında ve en mantıklı uçuş da FDH havalimanına yani Almanya’ya. Ancak bize söylenen nereden vize aldıysa o ülkeye ilk girişi yapması gerektiği yönünde. Aksi halde ülkeye giremeyebilir ya da girse bile sonraki vizelerinde sorun çıkarabilirler dendi. Dönüş de yine aynı şekilde olacağı için aslında Avusturya’ya hiç giriş yapmamış gibi gözükecek. Ama pratikte bir açıklaması var çünkü en yakın havalimanı Almanya’da. Bu sorun yaratır mı ilk girişte ya da sonraki vizelerinde? Eğer sorun yaratmaz ise normalde Almanya’ya da gidecek. Zaten FDH Havalimanı’ndan gidiş dönüş yaparsa Giriş-Çıkış Almanya gözükecek. Avusturya’da hiç damga basılmayacak. Zaten böyle olacaksa direk Dusseldorf’a gidiş dönüş alınması mantıklı olur mu? Yoksa FDH Havalimanına inmesinin bir mantığı olduğu için sonraki vizelerde bunu açıklamak da daha mantıklı olacağı için en iyisi FDH üzerinden mi giriş-çıkış yapmak olacaktır? Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba, Almanya ve Avusturya gibi ülkeler bu konuda hassaslar. Bizim önerimiz Avusturya’ya girip trenle vs gideceği yere geçmesi yönünde. Bazı şeyleri kitabına göre yapmak gerekiyor ileriyi düşünerek.

   1. Merhaba, çok teşekkür ederim ilginize. Aklımıza şöyle bir çözüm geldi sizin cevabınızdan sonra. Direkt Viyana’ya uçsa, orada zaten Schengen bölgesine ilk girişi olacağı için damga basacaklardır diye düşünüyorum. Viyana’ya yani Avusturya’ya ilk girişi yapmış olacak. Ardından aynı gün bir kaç saat sonra Dusseldorf’a uçsa problem olur mu acaba? Sonuçta ilk girişi Avusturya olacak. Bir de davet göndermişti kuzeni ama Viyana’dan biraz uzak, bu Viyana’ya indiğinde sorun teşkil eder mi? Şimdiden yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

 151. Merhaba,
  ben erasmus öğrenci değişim programıyla eğitim için portekizdeki bi okula gideceğim ancak okulun eğitim süresi 90 günden az. C tipi schengen vizesine başvurabiliyo muyum? Yoksa D tipi vize olması şart mı?

 152. Merhaba

  Önce Almanya’dan çok girişli schengen alıp fakat ilk Romanya’ya sonrasında da Almanya’ya gitmeyi planlıyorum. Bu durum sonraki schengen başvurularında sorun çıkarır mı?

  1. Merhaba, en nihayetinde Almanya’ya giriş yapacaksanız sorun yaratmaz ama Almaya’dan Schengen alıp bir de üstüne Almanya’ya hiç giriş çıkış yapmaz iseniz yaratır.

 153. Merhaba çok acil bir sorum olacaktı. Ben 1 aylık staj için Avusturya’da bir profesörden onay aldım. Ama bu stajın Erasmus ile hiçbir bağlantısı yok. Hangi tip vize almam lazım. Oraya yine de öğrenim amacıyla gidiyorum ama turistik vize mi almam lazım?

  1. Merhaba, turistik vize alabilirsiniz ancak konsolosluğu orada 1 aylık bir seyahat planladığınıza ikna etmeniz gerekir. Çünkü kimse 1 ay Avusturya’yı gezmez. O nedenle de inandırıcı olmayacaktır. Daha önce hiç Schengen vizesi aldınız mı?

 154. Merhabalar. Benzer sorular sorulmuş ama internette bazı yorumlar kafamı karıştırdı.( Ör: Geriye dönük 180 gün hesaplayın tarzında.)
  Benim Fransa vizem çıktı. 30 Temmuz 2022-13 Eylül 2022. Multi. Duration of stay:30 gün. Yani sadece bu tarihler arasında 30 gün çok girisli kullanabiliyorum değil mi? Cevabıniz için şimdiden teşekkurler 🙂

  1. Merhaba evet dediğiniz gibi. Size zaten çok uzun vize çıkmamış o nedenle 180 gün kuralını dikkate almayın. Siz bu 1,5 ay içinde 30 gün kullanabilirsiniz. İster tek seferde 30 gün kullanın ister bölün kullanın.

 155. Merhaba. Bir sorum olucaktı. Benim 1 yıllık schengen vizem var. Onun 34 gününü kullandım. Şimdi iş nedeniyle yeniden 60 gününü kullanmam gerek. Ama toplamda 94 gün yapıyo. 6 ay geçmedi daha. Schengen vizemi 4 gün uzatmam mümkünmü?

 156. Merhaba
  Ben Eylül ve aralık aylarında 80 günlük erasmus stajı için ispanyaya gideceğim. Mezun oldum ama 1 yıl içerisinde gitme hakkım var. Şimdi ben hangi vize türüne başvurmam gerekiyor. Aklım çok karıştı

 157. Merhaba, 23 Ağustos 9.30 sakıza biletimiz var 3 eylül sabah 8.30 ta yunanistandan çıkış yapıcaz bir arkadaşımıza sehnegen multi geçerlilik tarihi 6 ağustos-5 eylül verilmiş fakat duration of stay 10 gün verilmiş. 2 eylülde dönmesi mi gerekiyor ona göre bilet alıcaz tekrardan.

  1. Merhaba, dediğiniz gibi az kalış süresi verilmiş 10. günde çıkması gerekiyor o kişinin.

 158. Merhabalar, ilk defa Schengen vizesine başvurduk. Bu yüzden aklımıza süreler takıldı. 13.7.2022-12.10.2022 tarihli 3 aylık vize verilmiş ancak duration of stay 11 gün yazıyor. Bu durumda 3 aylık süre içerisinde en fazla 11 gün kalabiliriz demek değil mi ? 11. gün dönüş yapılabilir mi ya da 10. gün Türkiye’ye dönüp yine 3 ay süre içerisinde son 1 gün için günübirlik Samos benzeri yerlere gidilebilir mi ?

  1. Merhaba, eğer vizeniz multi ise bu şekilde yapabilirsiniz bölerek ancak vizeniz single entry ise sadece bir kez yurt dışına çıkıp tek seferde 11 gün kalıp dönmeniz gerekir.

 159. Merhaba. 90 günlük tek girişli vize ile Almanya’ya Mart’ın 5’i giriş yaptım. Nisan’ın 30’u Almanya’yı terk ettim. 2 ayı dolmadan yani. Tekrardan Ağustos’un 20’si giriş yapabilmek için vize başvurusu yapabiliyor muyum? Yapabiliyorsam kaç günlük vize istiyebilirim?

  1. Merhaba, yapabilirsiniz ancak gidiş dönüş uçak biletinizin alınmış olması önemli.

 160. Merhaba, ben Litvanya’da iş buldum ve 2 senelik kontrat imzaladım, Haziran ayında çalışma iznim de çıktı. haliyle D tipi uzun süreli vizeye başvurdum, fakat başvurudan iki hafta sonra konsolosluk uzun dönem vize yerine C tipi schengene başvurmamı söyledi. Kısa dönem vizeyle nasıl çalışacağım, ve bunu yapmalarının sebebi ne olabilir? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, ne yazık ki bu konu hakkında bir bilgimiz yok biz de bu karara şaşırdık açıkcası.

 161. Merhaba,
  Macaristan’a Romanya üzerinden aktarma yaparak geçeceğim; uçak biletim bu şekilde.
  Sorum şu bu aktarma için Romanya transit vize ister mi? (Bükreş’te diğer uçuşa kadar 2 saat bekleme sürem olacak sadece)
  Bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim,
  şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, Macaristan bir Schengen ülkesi olduğu için oradan aldığınız vize Romanya’da da geçerli olur asıl destinasyonunuzun Macaristan olduğunu aktarma olduğunu söylerseniz zaten soran da olursa. Ekstra bir transit vize almanıza gerek yok.

 162. Merhabalar ilk defa vize alıyoruz. Fransa üzerinden aldık. O yüzden önce Fransa’ya giriş yapmamızın tekrar vize alırken kolaylık sağlayacağı söylendi. Seyahatimizin ilk üç günü Fransa’da geçecek ancak uçuşumuz Kopenhag aktarmalı. Aktarma sırasında Danimarka’dan giriş yapmış mı görüneceğiz? Bu sonraki vize başvurumuzda olumsuz etki gösterir mi? Ayrıca Fransa’dan sonra 4 gün İtalya’da farklı şehirlerde olacağız. İtalya’da Fransa’dan uzun kalmamız sonraki vize başvurumuzu olumsuz etkiler mi? Çok teşekkürler şimdiden

  1. Selma selam,
   Biletinizi bilmeden bu konuda kesin bir şey söyleyemeyiz ama çok büyük ihtimalle Danimarka’dan giriş yapmış görüneceksiniz. Anladığıma göre çıkışınız da İtalya’dan olacak. Bu durumda kağıt üzerinde hiç Fransa’ya uğramış görünmeyeceksininiz. Bir sonraki Fransa vizeniz için ideal ama çok da stres yapmayın. En kötü ihtimalle kısa vize verirler diye düşünüyorum.

 163. Merhabalar 13.09.2022 tarihinde başlayan 5 yıllık shengen vizem var. Sorum başlangıç tarihinden once seyahat edebilirmiyim. Örneğin. 25.08.2022

 164. Merhaba, Almanya’da erasmus için verilen ulusal vize ile schengen bölgesi dışına çıkıp tekrar girmekte bir problem yaşanır mı? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba, Erasmus için D tipi multi Almanya Schengeni alırsanız dilediğiniz gibi gezebilirsiniz Avrupa içinde. Yalnız multi olması yani çok giriş çıkışlı olması önemli nokta.

 165. Merhaba,

  13 temmuzda başlayıp 12 ocaktan biten multi ve 90 gün kalış izinli vizem var. 13-26 temmuz almanya, 23-27 ekim almanya ve 24-29 aralık başka schengen ülkeleri olmak üzere seyahat gerçekleştirmemde bir problem olur mu? Yazınıza göre 90/180 kuralını ihlal etmediğimi anlıyorum ama başka yerde okuduklarımı kafamı karıştırdı açıkçası.
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba dediğiniz gibi siz herhangi bir ihlal yapmış olmuyorsunuz dilediğiniz gibi seyahat edebilirsiniz 🙂

 166. Merhaba,
  20 temmuzda Almanya için uçak biletim var fakat vize randevum 1 temmuz. Sizde yetişir mi?

  1. Merhaba, vizenizin çıkması yetişir fakat ne verirler o konu hakkında bir şey diyemiyoruz.

 167. Merhabalar,

  Ben ilk defa schengen vize başvurusu yapacagım. Eylül ayında hollanda girişli orada 3 gece konaklamalı sonrasında fransaya geçiş orada da 4 gece konaklamalı bir tatil planı hazırlamıştım. Fakat hollanda için bütün turistlik vize başvuruları dolu gözüküyor. Fransa için ise randevu alabiliyorum. Vize başvurumu Fransadan yapsam vize vermelerinde ilk ülkeye girişim hollanda olduğu için bunu sorun yaparlar mı? şimdiden teşekkür ederim 🙂

  1. Merhaba, Fransa’dan almanız daha doğru olur bu durumda zaten çünkü hangi ülkede daha çok kalacaksanız oranın konsolosluğundan vize almanız bekleniyor. Bu durumda ilk giriş ülkesinden almamanız eksi puan değil. Siz Fransa’dan alın zaten Hollanda’ya girişte Fransa seyahatinizin belgeleri de elinizde olacak bu iki seyahat birbirine bağlı olduğu için. Kapıda sorarlarsa gösterir geçersiniz sorun teşkil etmez.

 168. Merhaba, İtalya tatili yapacağım ve uçak biletlerimi daha uygun fiyatlı olması sebebiyle Romanya(Bükreş) aktarmalı aldım hem gidişi hem de dönüşü. İtalya’dan schengen vizem gideceğim tarihleri kapsayacak şekilde 1 girişli olarak çıktı. Sizce sorun yaşar mıyım? Romanya’dan transit vize almam gerekir mi? (Gidiş biletimde sadece 50dk Bükreş Havalimanında bulunacağım ve aktarma seyahat firması sorumluluğunda. Dönüş biletim de yolcu sorumluluğunda aktarma 3 saat havalimanında bulunacağım)
  Dönüşünüz için şimdiden tekrar teşekkürler, yazılarınıza okumadan tatile çıkmıyorum 🙂

  1. Merhaba, Bükreş aktarmanız bir sorun çıkarmayacaktır sonuçta Schengen vizeniz var 🙂

 169. Merhabalar, biz arkadaşlarla Hollanda, Belçika ve Fransa’ya gideceğiz sırasıyla. Gidiş dönüş biletlerimizi aldık ve kalacak yer rezervasyonlarını da yapacağız. Ama aradaki ulaşım için biletleri vize basvurusunda teslim etmesek vize konusunda sıkıntı yaşar mıyız. Çünkü esasında Couchsurfing yapacağız o nedenle aradaki geçiş tarihlerimiz esnek olsun istiyoruz. Hollanda vize konusunda biraz sıkı tutuyormuş galiba. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Merve,
   Schengen içindeki ulaşımlarınızı şimdiden ibraz etmeniz gerekmez. Gidiş ve dönüş biletinizin olması yeterli. Ama konsolosluk konaklama rezervasyonlarınızı görmek ister. Couchsurfing’deki ev sahiplerinizin adres ve isimlerini onlarda kalacağınız tarihlerle birlikte iletmeniz yeterli olur. Ya da otel rezervasyonu yapmanız lazım.

 170. Mrhaba, biz 4 arkadaş 13 günlük bir tatil planladık. İlk Yunanistan’a gireceğimiz için Yunanistan üzerinden schengene başvurdum. Yalnız Yunanistan’a sabah girip akşam başka bir ülkeye uçmayı planlıyoruz ve diğer Avrupa ülkelerinde de 2-3 gün kalacağız ortalama. Vize şirketindeki yardımcı olan kişi bana bu şekilde alamayacağımı Yunanistan’dan aldığım için orada diğer ülkelerden daha çok kalmam gerektiğini söyledi. Böyle bir durum var mıdır ya da bu şekilde başvursam reddedilir miyim?

 171. Merhabalar. Ocak 2023’te Paris’e gitmeyi planlıyorum. Schengen vizesine şimdiden başvuru yapıp ocak tarihli vize alabilir miyim. Malum daha bayağı bir süre olduğu için soruyorum. Erken başvuru yapacağım. Geçerlilik süresi var mı vizenin yoksa belirledigimiz tarih için mi vizeyi verirler? Teşekkürler.

  1. Merhaba, seyahatinize bu kadar çok zaman varken vize almanız mümkün değil. Schengen vizesine seyahatinizden en fazla 3 ay kala başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca geçerlilik süresi de seyahatinizin tam tarihi veya bir iki gün öncesinden başlar.

 172. Merhabalar bir sorum olacaktı 25/8/2022 giriş tarihli vize başvurusunda bulundum 1 yıl içinde 90 gün verirlerse 26/8/2022 tarihinde Almanya ya giriş yapsam 20/11/2022 tarihinde Türkiye ye dönsem tekrar Almanya ya giriş yapmam için Türkiye de ne kadar kalıp hangi tarihte Almanya ya giriş yapabilirim.Bu benim 3 cü vize başvurum diğerlerinde kısa kısa kaldım bu sefer uzun kalmayı düşünüyorum.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba, 20/11/2022 tarihinde Türkiye’ye döndüyseniz, ülkeden tekrar çıkmak için en az 3 ay beklemeniz gerekiyor Türkiye’de. Çünkü Almanya’da her 180 günde 90 gün kalma hakkınız var. Siz 90 gününüzü tek seferde tüketmiş olacaksınız. Yeniden çıkacağınız tarihten itibaren geriye dönüp 180 gün gittiğinizde 90’ü aşmamış olmanız lazım tekrar çıkmak için. O nedenle dönüşünüzden 3 ay sonra ancak tekrardan 90 günlük bir hak elde edersiniz o da o kadar süre geçerli bir schengen vizeniz varsa tabii.

 173. Merhaba 8.22.2022 tarihine kadar vizem var ama Almanya’dan döneli 1sene oldu tam tekrar gidebilmek için yeniden vizemi almam gerekiyor yoksa hala geçerli mi?(aile birleşimi ile gittim anlaşamadım döndüm ama tekrar gitmek istiyorum evli olduğum bayan vizemi iptal edebilirimi yada 6 aydan uzun süredir Almanya’ya giriş yapmadığım için vizem yanmışmıdır)

  1. Merhaba, vizeniz yanmaz Ağustos ayına kadar tekrardan giriş yapabilirsiniz. Yalnız dönüş biletinizi almanızı tavsiye ederiz. Kapıdaki memurlar şu sıralar sorun çıkarabiliyor söz konusu ülke Almanya olunca.

 174. Merhaba,

  1 yıllık vizem 16 Eylül 2022’de bitiyor. 8 Eylül’de 2022’de schengen ülkesine girebilir miyim?

 175. Merhabalar,
  Mayıs 2020 başı ve Temmuz sonu olmak üzere İspanya’dan multi girişli 3 ay içinde toplam 20 gün kalış süreli C tipi vize aldım. İlk tatilimi Mayıs’da 12 gün olmak üzere Barcelona’dan girerek ve sonrasında Paris’den çıkarak geçirdim ve döndüm. Şimdi kalan 8 günümü değerlendirmek için Temmuz ayında tekrar 6 gün kadar bir tatil planladım ancak bu sefer İspanya’dan giriş yapmak istemiyorum ve direk Paris’e uçacağım, sonrasında Strasbourg’da arkadaşımın yanında kalıp, İsviçre’yi de gezeceğim. Paris’den direk girişim sorun olur mu vizemle? Arkadaşımın yanında kalacağımı belgelemem için herhangi bir döküman lazım mı? Teşekkürler yanıtınız için.

 176. Merhaba. Ben eğer bu konuda bir bilginiz varsa sizden yanıt rica edeceğim. Benim vizem Ocak 2025’te, pasaportumun süresi ise Mart 2025’te bitiyor. Şu an için bir sorun yok ancak benim merak ettiğim ben ilgili senenin ocak ayında veya 2024’ün son aylarında seyahat yapsam pasaportumun süresi az kaldı diye sorun yaşar mıyım? En kötü yeni pasaport alıp eski pasaportumu vize için yanımda taşırım ama yine de çok merak ettiğim için sormak istedim. Ülkeden ülkeye pasaport geçerlilik süreleri ile ilgili değişik bilgilendirmeler mevcut. Mantıken o vizeyi sayfaya yapıştırdığına göre sorun olmaması lazım. Böyle bir tecrübesi olan oldu mu hiç acaba? İnternette çok araştırdım ama hiçbir yerde sorumun cevabını bulamadım. Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba evet bazı ülkeler pasaportunuzun geçerlilik süresinin 3 ay bazıları ise 6 ay olmasını bekliyor. Ve siz 6 aylık pasaport isteyen bir yere gitmeye çalışırsanız bu sorun olacaktır. O nedenle yeni pasaport çıkarıp vizenizi oraya taşıtmanız gerekir. Vizenizin süresi pasaport değiştirdiniz diye bitmez.

 177. Merhaba,

  İlk defa schengen alacağım. Turistik vize için Lüksemburg’a başvurdum. Bir iş toplantısı için gidiyorum. Cenevre’ye alınma ihtimali var. Lüksemburg’dan vize alıp yeri değişirse direkt İsviçre’den giriş yapabilir miyim? Sorun yaşar mıyım sizce? Girerken toplantının yerinin son anda değiştiğine dair bir belge ibraz etsem faydası olur mu?

  1. Merhaba, kapıda sorarlarsa durumu açıklarsınız. Dönüş biletlerinizi de gösterirsiniz.

 178. Merhaba,
  Polonya için eş nedeniyle Schengen vizem var. 90 Günlük hakkımı son 1 yıl içerisinde mi yoksa yılbaşı itibariyle kullanma hakkım doğuyor?

  1. Merhaba şu an çıksanız, 180 gün içinde 90 gün kalma hakkınız var. Yılbaşını beklemenize gerek yok.

 179. Selamlar, Macaristan’dan aldığım turistik C tipi schengen vizem var bu vize ile Almanya’da 2 aylık almanca kursuna yazılıp akrabamın yanında kalacağım kurs bitince döneceğim, dil kursu kaydı için turistik schengen vizesi yeterli olur mu pasaport rengim bordodur, yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba, dil kursu için sorun olmaz ama sizin hiç Macaristan’a girmeden yapacağınız Almanya seyahati kapıda sorun olabilir. Almanya son zamanlarda başka ülkelerin Schengenleri ile yapılan direkt girişlerde sorun yaratıyor.

 180. Merhaba, Yunanistana c tipi tek girişli turistik vize aldım ama schengen bölgesine Yunanistandan mı girmek zorundayım yoksa başka bir schengen ülkesinden girebilir miyim?

  1. Merhaba, başka bir ülke dediğiniz Almanya ise sıkıntı yaratabilir ama İtalya ise yaratmaz biraz da ülkelerin bu konudaki rahatlıklarına bağlı. Siz tam olarak nasıl bir giriş düşünüyorsunuz?

 181. Merhaba,

  Benim bir senelik c Tipi Multi vizem var.25 Kasım 2021 den 24 Kasım 2022’ye kadar. Kasım’ın 25’inde Almanya ya uçtum Ocak 12’sinde döndüm.
  Mart’ın 18’inde tekrar Almanya’ya uçtum. Nisan’ın 26’sında döndüm. Haziranın 25’inde tekrar Almanya’ya uçmak istiyorum. Hazirandan itibaren tekrar bir 90 gün Almanya’da kalabilir miyim? Her 6 ayda,90 gün kalınabiliyor mu? Teşekkür ederim bilgi için

 182. Merhaba, ben kısa dönem Erasmus stajına başvuru yapacağım. Stajımın başlangıç tarihi 4 Temmuz bitiş tarihi ise 30 Eylül arada toplam 89 gün var. Ben 1 Ekim de yani tam 90. günde ülkeden çıkış yapacağım. 90. Gün olmasi problem yaratır mı? Kısa dönem vizem 90. gün de orada olmama izin veriyor mu ?

  1. Merhaba Erasmus stajı yaptığınız ve keyfi bir şekilde 90. güne kalmadığınız belgeli olacağı için bir sorun yaşayacağınızı sanmıyoruz.

 183. Merhaba, ben Portekiz’e gideceğim. Öncesinde Lyon/Fransada bir gece kalıp (havalimanından çıkacağım) sonra tekrar Portekiz uçuşum için döneceğim. Bu bir sorun oluşturur mu ?

  1. Merhaba, bir sorun oluşturmaz ama kapı memuru size bu 1 günlük Fransa giriş çıkışınız hakkında sorular sorabilir. o nedenle vereceğiniz cevaplara hazırlanmanız ve o bir gün nerede kalacağınızın rezervasyon vs belgelerini hazır bulundurun deriz.

 184. Merhaba; İlk defa 1 aylık tek girişli Hollanda üzerinden schengen vizesi aldım. Hollanda’ya giriş yaptıktan sonra Avrupa’da yaşayan dayımla birlikte kara yolu ile Türkiye’ye vize sürem dolmadan araçla dönmek istiyorum ama bu durum Bulgaristan’da sorun çıkarır mı? Yoksa Tekrar uçakla mı dönmem gerekir? Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, bir kez Hollanda’ya girdiniz mi Avrupa üzerinden kara yolu ile Türkiye’ye dönebilirsiniz sorun olacağını sanmıyoruz.

 185. Merhabalar.İzlanda’ya Schengen çoklu vizesi alacağım. Ancak Almanya üzerinden gitmek istiyorum. İlk kez kullanacağım ülke İzlanda ama aktarma yapmak durumundayım direkt uçuş olmadığı için. Herhangi bir sorun olur mu?

 186. Merhabalar, tatil vizesi alıp 90 gün geçirip Türkiye ye döndük ten sonra tekrar ne zaman vize için başvuru yapabiliyoruz bilginiz var mı?

  1. İkinci çıkış tarihinizden geri 180 gün sayın, 180 gün içinde 90 gün kalmışsanız beklemek durumundasınız.

 187. Merhaba,
  Kızım üniversite eğitimi için uzun dönemli öğrenci vizesi (henüz almadı) ile Fransa – Strazburg’a gidecek. Ancak bilet ücreti çok daha ucuz olduğu için Stuttgart’a uçakla sonrasında da havaalanından kalkan otobüs ile Strazburg’a gidecek. Vize işlemlerini yürütecek aracı şirkete sorduğumda çok da emin olmayarak “siz bileti alın sonra biletleri ile nedenlerini belirten bir dilekçe yazın, vizeye başvurun” dedi. Bu yeterli olur mu yoksa Almanya sıkıntı çıkartır mı acaba?

  1. Merhaba, aracı şirketin söylediği yol en uygun yol bizce de. Almanya’nın sıkıntı çıkaracağını sanmıyoruz çünkü kızınızın elinde zaten her türlü belgeler hazır olacak Fransa’ya eğitime gittiğine dair. İçiniz rahat olsun herhangi bir sıkıntı çıkacağını sanmıyoruz 🙂

 188. Merhaba schengen bölgesinde en fazla kaç kez bir ülkeye giriş çıkış yapabiliriz? Mesela bu 90 gün içerisinde Almanya-İspanya arasında birkaç kere gidiş dönüş yapsak sıkıntı olur mu?

  1. Merhaba yeterli sürede vizeniz varsa ve vizenizin türü multi ise birçok kez giriş çıkış yapabilirsiniz.

 189. Merhabalar İspanya’dan D tipi Schengen vize aldım Erasmus’a gideceğim. Bulgaristan Sofya üzerinden Barselona’ya uçuş daha ekonomik oluyor. Türkiye’den otobüsle Sofya’ya gitmeyi düşünüyorum ama önce İspanya’ya girmem mi gerekiyor? İlk vize alınan ülkeye girilmesi gibi bir kural var sanırım yine de ben Bulgaristan’ı transit geçiş için kullanabilir miyim? Bulgaristan’ın herhangi bir ayrıcalığı var mı transit geçişlerde ?

  1. Merhaba sizin durumunuzda Bulgaristan’ı transit geçiş noktası olarak kullanmanızda herhangi bir sakınca yok. Dediğiniz gibi bir yol izleyebilirsiniz.

 190. Merhabalar. Size bir kaç sorum olacak. Macararistan’ a turistik gezi amaçlı gitmeyi planlıyorum. Fakat ilk defa vize başvuru sürecim olacak. Başvuru süreci zorlayıcı olur mu? En az kaç günlük otel rezervasyonu yaptırmalıyım? Son olarak vizeyi Macaristandan aldığımda o süre zarfında başka Schengen ülkelerine seyahat edebilir miyim?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, öncelikle yeterli sürede vizenizi aldığınızda başka Schengen ülkelerine geçebilirsiniz yalnız Türkiye’ye geri dönecek ve sonra başka bir zaman başka bir Schengen ülkesine gidecekseniz vize türünüzü multi olarak seçmeniz gerekiyor. Ayrıca size yeterli sürede vize verilebilmesi için veya vize verilebilmesi için öncelikle gidiş dönüş ucak biletlerinizi ve orada kalacağınız yerin otel rezervasyonlarını belgelemelisiniz. Satın almasanız bile en azından rezervasyon çıktılarını başvurunuza eklemelisiniz.

 191. Merhaba
  Ben şuan Erasmus için Polonyadayım , sevgilim İtalyada yaşıyor.
  Onu ziyaret etmek istiyorum, İtalyaya birden fazla defa girip çıkmak sorun teşkil eder mi?
  ilk kez bu haftasonu için Italya’ya gidip döneceğim. İki hafta sonra tekrar gidebilir miyim?
  Araştırdım internette ama cevabını bulamadım.. cevaplarsanız çok mutlu olacağım.
  Seviliyorsunuz <3

  1. Merhaba, vizenizin statüsü multi ise birden fazla giriş çıkış yapabilirsiniz. Yani tekrar İtalya’ya da girip çıkabilirsiniz iki hafta sonra.

 192. Merhaba. Ağustos başında Romanya’ya gidip 5 gün konakladıktan sonra Çekya’ya geçeceğiz. Acaba Çekya’dan schengen başvurusu yaparken çift girişli istesek Romanya’dan geleceğiz nasılsa diye, Romanya vizesinden yırtabilir miyiz? Bu konuda bir bilginiz var mı?

  1. Dediğiniz gibi, halihazırda bir Schengen vizeniz varsa Romanya’ya giriş yapabiliyorsunuz. Bu durumda Çekya’dan çok giriş çıkışlı bir Schengen vizesi alıp teknik olarak Romanya’ya giriş yapabilirsiniz.

 193. Merhaba
  Almanya Schengen Vizesi ile Almanya’ya gittim. 6 ayda 90 günü 11 gün geçmişim. Sınırdaki polis tutanak tuttu mahkeme olucak dedi. Aynı zamanda Türkiye’ye ulusal vizem onaylandığı için döndüm. Bu olay benim ulusal vizemi etkiler mi? Eşim ve çocuum Alman vatandaşı.

 194. Merhaba Yunanistan vizesi aldım Yunanistana giriş yapıp aynı gün Fransa’ya uçsam problem olur mu?

 195. Merhabalar,

  Temmuz ayı için 3 gün Fransa, 6 gün İspanya tatili planladık. Konaklama, uçak bileti vs satın aldık. Vize için sizce hangi ülkeye başvurma mantıklı olacak? Fransa’ya başvursam kalış süresi İspanya’dan yarı yarıya az olduğu için sorun çıkar mı sizce?

  1. Merhaba ilk olarak Fransa’ya gireceğiniz için Fransa’dan almanız daha iyi olur. Gün sayısı da gayet yeterli oradan vize almak için.

 196. Merhaba Yunanistan Schengen’i çoklu giriş ile ilk Avusturya’ya girmek zorundayım ama Yunanistan’a gitmeden. Sizce sorun çıkartırlar mı? Acil bir durum var arkadaşım hasta. Çok önemli cevabınız.

  1. Merhaba, biz ne cevap versek de bu tip durumlarda son karar her zaman kapı memurunun. Büyük ihtimalle bir sorun çıkarmayacaklardır şüpheli bir durum görmedikleri taktirde.

 197. Merhabalar, ben Polonya’da tıp alanında yazın staj yapmak için burs kazandım. Kabul ve davet mektubum var. Fakat Samsun’da oturuyorum. Samsun’dan bir tek Almanya’ya direkt uçuş var. Polonya vizesi üzerinden Almanya’ya uçsam ve hemen Polonya’ya gitsem bütün belgelerimle (kabul, davetiye vb.) sizce sıkıntı çıkarırlar mı?

  1. Merhaba, bir sıkıntı çıkacağını sanmıyoruz ama her şekilde biraz yol yapıp İstanbul’a gelip direkt olarak Polonya’ya uçmanızı tavsiye ederiz.

 198. Merhabalar
  Öncelikle harika bilgilendirmeler ve gezi planları için teşekkürler her daim çok faydalanıyoruz.
  Benim sorum şu, Portekiz’de eşim var. İlk 180 günüm 5 Aralık-5 Haziran tarihi arasındaydı. 2 ay kaldım. Şimdi tamamen yerleşmek için 30 Mayıs’ta gideceğim. İlk 180 günün bitiş tarihine çok yakın ama benim oturum izni alana kadar uzunca kalmam gerekecek, ikinci 180 güne geçişte yani 5 hazirandan sonra gir çık yapmam mi gerekir yoksa süreç kendiliginden devam mı eder? Bilginiz var mı? Çok teşekkür ederim

  1. Selamlar,
   Gir çık yapman gerekir diye biliyoruz ama başka CEF’ten teyit etmeni öneririz

 199. Merhaba, sizleri yıllardır severek takipteyiz. Sizleri örnek alarak eşimle birlikte yurtdışı planı yaptık ve ilk Schengen vizemizi aldık. Cahilliğimizi ve heyecanımızı maruz görün, anlayamadığım birşey var. O da şu:

  1. Vizemiz 20.05.2022 ve 20.09.2022 arası geçerli 30 gün yazıyor sürede ve MULTİ olarak verildi. Sanırım tek girişte 30 güne kadar kalıp dönebiliyoruz değil mi ?
  2. Asıl merak ettiğim, gittik ve döndük diyelim. Farklı bir Schengen ülkesine giderken direk uçak bileti alıp gidip girebiliyor muyuz yoksa sadece 20.02.2022-20.09.2022 tarihleri arasında ilk vizeyi aldığımız Schengen ülkesinemi istediğimiz kadar girip çıkabiliyoruz?
  3. İlk vizeyi alırken verdiğimiz tüm evrakları tekrar hazırlamamız gerekiyor mu? Bu konuları çok merak ediyoruz, şimdiden teşekkür ederiz

  1. Merhaba Seda,
   Ne mutlu bize sizi harekete geçirebildiysek.
   Bu vize ile 20.05.2022 – 20.09.2022 tarihleri arasında Schengen bölgesindeki herhangi bir ülkede ya da birkaç ülkede toplam 30 gün geçirebilirsiniz.
   İsterseniz 30 gün Yunanistan yaparsınız. İsterseniz 10 gün Fransa, 10 gün Almanya, 10 gün İspanya. Multi olduğu için bu tarihler arasında gönlünüzce Schengen bölgesine gir çık yapabilirsini. Yani isterseniz tek seferde 30 günü kullanırsınız, isterseniz TR’ye dönüp tekrar tekrar uçarak. Ama toplam süre 30 günü aşmamalı ve 20.05.2022 – 20.09.2022 arasında gerçekleşmeli.

 200. Merhabalar, öncelikle bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim. Ben İtalya’dan 62 günlüğüne staj kabulü aldım ve ilk defa yurt dışına çıkacağım için birkaç sorum olacaktı.
  1- İkamet ettiğim şehirden değil de İstanbul’dan direkt uçuşum olacak, ikamet ettiğim şehirden İstanbul’a uçuşumu da belgeleme gerekli mi yoksa bu ayrıntı gereksiz mi?
  2- Hibe yazısına ek hesabımda azami ne kadar para bulundurmalıyım?
  3- Dönüş biletimi İtalya’dan değil de mesela başka ülkeden alsam ya da eğitim göreceğim şehirden değil de İtalya’nın başka şehrinden İstanbul’a uçsam red yeme ihtimalim var mı?
  4- Staj bitiş tarihimden 4 gün sonraya bilet alsam sorun teşkil eder mi?
  Teşekkür ederim.

  1. 1- Önemli olan sınırdan giriş-çıkış yaptığınız yerlerin belgelenmesi. Yani gümrük geçişleri. Gerisi ayrıntı.
   2- Bunu okulunuza danışsanız daha iyi olur.
   3- Hayır, vizenizin süresini aşmadığınız sürece sıkıntı olmaz.
   4- Hemen biletinizi almayın, rezervasyon yaptırın. O rezervasyon tarihleri ile başvurun. İngilizce yazacağınız başvuru mektubunuza staj bitiminden sonra toplanmak, vedalaşmak vs gibi şeyler bana için 1 hafta tanımanızı rica ediyorum yazarsın. Vizen gelince de verdikleri tarihe göre bilet kestirirsin.

 201. Merhabalar
  Multi Yunanistan vizesi alıp günübirlik konaklama yapmadan adalara gir çık yaptığımızda birkaç gün sonra italyaya giriş yapabilir miyiz?

 202. Merhabalar,
  Yorumların çoğunu okudum ve olayı anladım gibi ama yinede tekrar yazarak sizlere danışmak istedim.

  22/11/2021 ile 22/11/2022 arası Fransa’dan 90 gün kalmalı 1 yıllık turist vizesi aldım. Fransa’ya ilk girişimi 23/12/2021 de yaptım ve 01/01/2022 de çıkış yaptım.
  10 günlük bir seyehat gerçekleştirdim yani. İkinci girişimide 16/04/2022 de yaptım ve Haziran sonu ya da Temmuz başında TR’ye dönmeyi planlıyorum.

  Burada merak ettiğim şey şu ki ilk 180 günde 90 gün kalma olayı vizede yazan başlangıç tarihiyle mi başlıyor yoksa X ülkeye ilk giriş ile mi baz alınıyor ?

  Eğer Haziran sonunda TR’ye dönersem, Temmuz ya da Ağustos ayında tekrar FR’ye girme şansım olacak mı ?Çünkü ilk girişimi dediğim gibi Aralık 2021 de gerçekleştirdim.

  Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Merhaba, dediğiniz gibi vize veriliş tarihinden itibaren değil yurt dışına ilk çıktığınız anda 180 günlük süre periyodu başlamış oluyor.

 203. Merhaba,

  Benim iki gez girişli Polonya D tipi vizem var erasmus için almıştım. Bir dönem erasmus yapıp geri döndüm ama 1 yıllık vizem var. Bu vizemle Türkiye’den İtalya’ya giriş yapabilir miyim peki? Teşekkürler.

  1. Merhaba, vizenizin multi özelliği olmalı tekrar başka bir Schengen ülkesine giriş yapabilmeniz için. O nedenle vizenizde multi ibaresi var mı bir kontrol edip varsa ona göre çıkış yapabilirsiniz.

 204. Selamlaarr
  Erasmus öğrencisi olarak Romanya’ya gitmeye hak kazandım fakat Romanya schengen ülkesi değilmiş bunu sonradan öğrendim maalesef. Şimdi bununla ilgili birkaç sorum var ve cevabı hiçbir yerde bulamadım cevaplarsanız çooook mutlu olurum.
  1- Romanya’da kalacağım için okul sayesinde Romanya vizesi alabiliyorum fakat Schengen Vizesi için Türkiye’den mi başvuru yapmam gerekir? Hem Romanya için hem de Schengen için birden fazla vize başvurusu yapılabilir mi?
  2- Örneğin Schengen ülkesi olan Polonya gibi ülkelerin konsolosluklarından başvuru yapsam vize alabilir miyim? Hem Polonya hem Romanya vizesi almak mümkün mü?
  3- Yukarıdaki örnekte olduğu gibi başka ülke konsolosluğundan başvuru yapabilmem için önce Romanya vizemin çıkması mı gerekir?
  4- Sizce Türkiye’de mi yoksa Romanya’da mı Schengen vizesi başvurusu yapmak daha mantıklı?
  5- Ben bu Schengen vizesini en kısa ve en kolay nasıl alabilirim?
  LÜTFEN CEVAPLAYIN LÜTFEENNN.

  1. 1. TR’den yapman gerekmez. Romanya’da ikamet ettiğin dönemde Romanya’dan yapabilirsin. Aynı anda hem Romanya hem de Schengen vizen olabilir.
   2. İstediğin ülkenin konsolosluğundan başvuru yapabilirsin.
   3. İki vize birbirinden %100 bağımsızdır. Birini alman için diğerine sahip olman gerekmez. Ama önce Romanya oturumunu alırsan, sonra da Schengen başvurunda “ben R’da öğrenci olduğum süre boyunca her ay Polonya’ya gitmeyi planlıyorum gibi” bir mektup yazarsan daha uzun süreli verme ihtimalleri olabilir.
   4. Fark etmez.
   5. Başvuruna 3’te yazdığım gibi yazarak

 205. Merhabalar,
  Ben İtalya’da yapacağım 9 haftalık Erasmus stajı için vizeye başvurdum. Bugün pasaportum geldi fakat bana 70 gün vermişler. 🙁 90 gün veriliyor diye özellikle multi istemiştim. Bu şekilde stajım bittikten sonra gezebileceğim sadece 5 gün gibi bir süre kalıyor. 🙁 Seyahat sigortam 3 aylık ama rezervasyonlarımı staj süresiyle uyumlu göstermiştim, hata ettim galiba. Bu şekilde yaparak :(( Bu konuda yapabileceğim bir şey var mı acaba? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 206. Merhaba, hiçbir yerde soruma cevap bulamadım lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Fransa Schengenim vardı 3 aylık. Şimdi tekrar Fransa üzerinden başvurmak istiyorum bir Benelüks-Paris turu içim. Ancak tur programı Amsterdam girişli. Tur şirketi bir şey olmaz alırsınız diyor ama bir sonraki başvurumda bu adamlar demez mi, sen benden vize almışsın ama Amsterdam giriş Belçika çıkış yapmışsın ne alaka diye? Ya da diyelim 1 yıllık verdiler ben bu turdan sonra Prag’a gitmek istiyorum. Orada Fransa vizem var ama pasaportta hiç giriş yapılmamış görünecek. Sorun olmaz mı? Şirketin söylediği hiç aklıma yatmıyor. Siz ne düşünüyorsunuz acaba?

  1. Selam Gizem,
   Fransa’dan alacağın vize ile herhangi bi Schengen ülkesinden girip çıkabilirsin. Ancak tereddütlerinde haklısın. Bir sonraki başvurunda Fransa pasaportuna bakıp onların vizesi ile Avrupa’yı gezip onlara hiç uğramadığını da düşünebilir. Bu bir ihtimal tabi.

 207. Merhaba,
  Schengen vizemi İsveç üzerinden aldım. Schengen bölgesine her girmek istediğimde İsveç üzerinden mi girmem gerekiyor yoksa girişimi istediğim herhangi bir schengen ülkesine yapabilir miyim ?

  1. il girişiniziisveç’ten yaptıktan sonra bir daha girmenize gerek kalmaksızın gezebilirsiniz

 208. Merhaba
  24 Kasım 2021 de Almanya için C tipi vize aldım. Vize Başlangıç tarihi 10 Aralık 2021 bitiş tarihi ise 9 Haziran 2022. Vize üzerinde Duration of Stay 90 gün olarak tanımlı. Multi vize. 10 Aralık 2021 de Almanya’ya giriş yaptım. 19 Aralık 2021’de Türkiye’ye döndüm. Ramazan Bayramı dolayısıyla Tekrar Almanya’ya seyahat etmek istiyorum. Ancak kafam karıştı. Tekrardan vize almak gerekir mi yoksa Aralık ayında aldığım vizeyle Almanya’ya giriş yapabilir miyim?

  1. Merhaba eğer vizeniz 9 Haziran 2022 tarihine kadar ve multi ise tekrardan aynı vize ile Mayıs ayında giriş yapabilirsiniz.

 209. Merhaba,
  Kız arkadaşımla Aralık sonu Köln seyahati planladık ama vize biraz gözümüzde büyüdü çünkü hep yeşil pasaport ile seyahat etmiştik. Birçok ülkeye giriş çıkışımız ve Kanada/Amerika vizelerimiz vardı bu pasaportlarda. Onların fotokopisi ve buradaki araç ruhsatı yüksek lisans (öğrenci belgesi) belgelerinin uzun süreli bir vize almamıza yardımı olur mu sizce?

  1. Merhaba, öncelikle vize başvurunuzda eski pasaportlarınızın fotokopisini değil belgeler arasında aslını sunmalısınız. Uzun süreli bir vize alabilmeniz için genelde uzun süredir bordo pasaportlu olmanız etkili bir rol oynuyor. Yıllarca yeşil pasaportlu olduktan sonra bordo pasaporta geçip ilk vizenizi aldığınızda uzun vermelerini beklememelisiniz. Siz uzun süreli talepte bulunun yine ama verip vermemek konsolosluk memurunun insiyatifine kalmış bir durum. Sonuçta bu ilk Schengen vizeniz. Yıllardır bordo pasaport ile Schengen vizesi almış kişilerle bir tutulmuyorsunuz. Onların gözünde bu en nihayeyinde sizin ilk Schengen vizeniz. En kötü ilkinde az verirler ikincisince daha çok üçüncüsünde daha çok.

 210. Merhaba,

  Benim vizem çok girişli 90 günlük ve 30 günlük de “duration of stay” sürem var. Ben 25 Şubat’ta İspanya’da giriş yapıp 19 Mart tarihinde çıkıp yaptım. Yani 23 gün boyunca Schengen bölgesinde kaldım. Mantıken 7 gün daha kalma hakkım oluyor. Bu sebepte 27 Nisan tarihinde bir daha gidip 3 Mayıs tarihinde çıkış yapmayı planlıyorum. Ancak bir sorum olacaktı. Bu “duration of stay” olayında uçakların saati de önemli oluyor mu? Örneğin 25 Mart’ta İspanya’ya iniş saatim 13:00 ise, 3 Mayıs’ta İspanya’dan çıkış saatimin de en geç 13:00 mı olması gerek?

  1. Merhaba gün hesabı yapılıyor ama siz de bu kadar ucu ucuna çıkış yapmayın deriz. İleriki vizelerinizde bu ucu ucunalık sorun teşkil etmesin. 🙂

 211. Merhaba,
  Biraz garip bir soru olacak. 29 Nisan’da Prag’a gidiyorum, vize başvurumda Airbnb rezervasyonumu vermiştim ancak Airbnb rezervasyonu kabul edilmedi. Bu nedenle booking.com üzerinden bir başka rezervasyon göndererek vizemi alabildim.

  Ancak oraya gittiğimde booking.com’daki rezervasyonumu iptal edip, Airbnb’de kalmak istiyorum. Bu sizce bir sorun olur mu? Bunun farkedilme olasılığı var mıdır? Çek Cumhuriyeti vize konusunda biraz sıkı bilindiği gibi, yarı yolda vize iptali gibi durumlar da olabiliyormuş. Sizin fikrinizi almak istedim.

  Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, bizce booking rezervasyonunuzu iptal etmeniz sorun olmayacaktır. Sonuçta son dakika karar veya program değişikliği yapmış olabilirsiniz. Size vize kontrolünde herhangi bir şey sorulursa konaklamanız ile ilgili o zaman booking rezervasyonunuzu daha iyi konumlu bir otel bulmak adına iptal ettiğinizi veya keyfinize göre bir otele görerek gezerek karar vereceğinizi söyleyebilirsiniz. Programlar değişebilir memurlar da bunu anlayışla karşılar. Fakat soru sorulacağını bile sanmıyoruz 🙂

 212. İyi günler Şubat ayında başlayan Fransa vizesinin 180/90 kuralı vize tarihinde mi yoksa çıkış yaptıktan sonra mı başlar bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Ülkeden yani Türkiye’den çıkıp yabancı bir ülkeye girdiğiniz anda başlar.

 213. Merhaba benim 2 yıllık almanya schengen vizem var 90/180 gun ben 10 kasımda almanyaya gittim 30 ocak ta geri döndüm toplam 81 gün tekrar cikis ne zaman yapabilirim mesela nisan 22 gibi çıkmak istiyorum sorun olurmu

  1. Merhaba 22 Nisan’da çıkabilirsiniz ancak 8 gün kalabilirsiniz en fazla. Fakat 1 Mayıs’ta çıkarsanız yeni bir 180 günde 90 günlük periyodunuz başlayacak. 1 Mayıs sonrası çıkış yaparsanız daha uzun kalabilirsiniz.

 214. Merhabalar,

  Bir örnek üzerinden sorumu sormak istiyorum. 1 ocaktan itibaren geçerli vizem var diyelim.

  Ben bunun ilk 6 ayında 90 gün ikinci 6 ayında 90 gün kalabiliyorum. peki ben bunları birleştirebiliyor muyum?
  Yani 3 Nisanda girip 26 Eylülde çıkabiliyor muyum?
  3 Nisan – 30 Haziran –>89 gün
  30 Haziran – 26 Eylül –> 89 gün

  Mantıken üstteki kuralı uygulamış oluyorum.

  1. Merhaba, ne yazık ki bu şekilde olmuyor. İlk çıkış tarihinizden itibaren 180 gün saydığınızda ancak o zaman bir 180 günde 90 günlük hakkınız başlıyor. Yani ilk kez 3 Nisan’da girip 30 Haziran’da çıkarsanız bir daha anca Eylül sonu giriş yapabilirsiniz.

 215. Merhabalar
  İtalya’dan vize aldım ama benim isveç’e gitmem gerekiyor. İlk girişi italya’dan yapacağım sabah uçagıyda İtalya’ya gitsem 4 saat sonra tekrar İsveç’e gitsem pasaport kontrolünde problem olur mu acaba ülkede hiç durmadan direk geçiş yaptıgım için sorun yaşar mıyım?

  1. Merhaba, bizce böylesine şüpheli davranışlar daha da dikkat çekmenize neden olabilir. Bize sorarsanız bu tarz aldatmacalara kalkışmak yerine direkt olarak İsveç’e gidin. Kapıdaki memura da aslında öncesinde İtalya seyahatiniz olduğunu ama bir nedenden dolayı (hastalık, pandemi vs) ikinci seyahatinize devam etmek durumunda kaldığınızı söylersiniz. Planlar değişebilir. Onlar da bunu normal karşılayacaktır. Fakat siz 4 saatliğine İtalya’ya girip sonrasında İsveç’e girmeye kalkarsanız bu daha çok şüphe uyandıracaktır.

 216. Merhaba
  2 sorum olacak.
  3 aylık Schengen vizesi sürem doldu ve ülkeden (Almanya.) çıkış yaptım.
  Tekrardan başvuru yapmak istiyorum bunun için 3 ay beklemem mi gerekiyor yeni bir başvuru için.
  Yoksa geldiğim gibi tekrar başvuru yapabilir miyim?

  Diğer sorum.

  Daha önce iki kez Schengen vizesi kullandım ilkinde 2 aylık
  İkincisinde ise 89 günlük çıktı.

  Bu sefer 6 aylık veya 1 yıllık başvuruda bulunabilir miyim?
  Çıkması halinde 6 aylik sürede sadece 3 ayı mı değerlendirme hakkım var orada.

  Cevaplar misiniz?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba istemek serbest. Ne kadar süre istediğinizi siz yazın onlar değerlendirip uygun gördükleri miktarı verirler. 6 aylık da çıksa en fazla 90 gün kalış hakkınız oluyor. İlk sorunuza dönecek olursak evet tekrar başvuru için 180 günlük periyodun sona ermesi gerekiyor.

 217. Merhabalar Almanya’ya 2 senelik schengen vizesi aldım. İlk 11 nisanda giriş yapıp 18 nisanda çıkıcam.Geriye kalan 83 günümü tekrar ne zaman kullanabilirim. Ve diğer 90 günlük sürem ne zaman başlar. Yardım olabilir misin? Başka hiç bir yerden doğru bilgi alamadım.

  1. Merhaba, 18 Nisan sonrası dilediğiniz zaman tekrar çıkabilirsiniz. 11 Nisan’da ilk çıkışınızı yaptıysanız üzerine 180 gün ekleyin. İşte tam o gün tekrardan 90 günlük süreniz yeniden başlayacak demektir.

 218. Merhabalar, 11 Mart 2022- 24 Nisan 2022 tarihli multi C tipi Almanya Schengen vizesi aldım, fakat Almanya’ya seyehatimiz iptal oldu ve şimdi Romanya’ya gitmemiz gerekli, mevcut Almanya Schengen vizesi ile gidebilir miyim? (Almanya’ya giriş çıkış yapmadım)ya da yeniden Romanya vizesi alacağım ve bu alacağım Romanya vizesi, ilerde tekrar Almanya Schengen vizesi alırken sorun cıkartır mı? ( siz Almanya vizesi almıssınız ama Almanyaya gelmemişsiniz ve Romanya vizesi alıp oraya gitmişsiniz gibi bir düşünce de olurlar mı? ) Teşekkürler

  1. Merhaba, herhangi bir sorun olmaz sonuçta size 1 aylık bir vize verilmiş ve siz o bir ayda hastalanmış vs olabilirsiniz. Kimse size neden alıp da gitmediniz diye sormayacaktır. Almanya Schengen’iniz ile Romanya’ya gidebilirsiniz ama kapıda herhangi bir sorun yaşadığınızda sizi ülkeye alıp almamak kapı memurunun inisiyatifinde.

 219. Merhaba iki sorum olacak

  Mevcut olarak gecerli bir schengen vizem var, eski pasaportumdaki schengen vizem soyadi degisikligi yaptigim icin tamamen iptal edildi bu schengen vizemdeki hakkimi 1 ay kullanmistim. Simdide yeni pasaportumda yeni schengen vizem bana yeniden 180/90 gün kurali sagliyor mu yoksa eski iptal edilen vizemdeki günler de sayilacak mi?

  Birde beklemekte oldugum ulusal vizem var. Ulusal vizem geldiginde schengen vizemdeki 180/90 gün kuralini doldurmus olmama ragmen ulusal vizem ile cikis yapabilir miyim?

  Tesekkürler

  1. Merhaba bir kere iptal olduysa geri dönüşü yok. Hakların devredilmesi gibi bir şey de söz konusu değil. Ulusal vize veya değil 180/90 kuralı da her şartta geçerli.

 220. Merhaba, Almanya D tipi vizem var. Çoklu giriş, 30 gün kalışlı ve 4 Nisan’da bitiyor. 1 Şubat’ta Frankfurta gidip 10 Şubat’ta Türkiye’ye geri döndüm. Şimdi 23 Mart’ta yeniden gitmek istiyorum, dönüş tarihim de 3 Nisan. Gün sayım da vize sürem de yetiyor ama emin olamadım. Sorun yaşar mıyım? Çok teşekkürler yanıtınız için.

  1. Merhaba dediğiniz gibi vize süreniz de gün sayınız da yetiyor. Gönül rahatlığı ile seyahat edebilirsiniz. 🙂

 221. Merhabalar.. Schengen vizesinin çoklu giriş tipi ile 1 yıllık vizem bulunmakta. Vizeyi İsveç’e gitmek için İsveç konsolosluğu üzerinden aldım. Şimdi herhangi bir Avrupa ülkesine (örn. İtalya) gitmek için İsveç aktarmalı mı gitmem gerekiyor? Yani giriş yapacağım ülke hep İsveç mi olmak zorunda yoksa direkt farklı ülkelere de gidebilir miyim?

  1. Merhaba, hayır öyle bir şart yok. Bir kere gidip İsveç’e girip çıktıysanız, dilediğiniz Schengen ülkesine direkt uçuş ile giriş yapabilirsiniz.

 222. Merhaba
  Tek girişli vizem var, Yunanistan’dan başlayıp Slovenya’dan Hırvatistan’a geçmek istiyorum. Sorun çıkarır mı Hırvatistan?

  1. Önemli olan ülkelerden ülkelere geçerken Schengen bölgesi dışına çıkmaman.
   Eğer Yunanistan’dan Slovenya’ya uçacaksan sorun yok. Ama karadan geçeceksen Schengen bölgesinden çıkmaman lazım.

 223. Merhaba ben 3 aylık Schengen vizesi aldım. 11 Ekim 2021 de girip 7 Ocak’ta ülkeden çıkış yaptım. Toplam 89 gün kaldım. Tekrar Schengen vizesi basvurusu ne zaman yapabilirim ve ne kadar sure kalabilirim? Diğer sorum ise; örneğin bu yıl çalışma vizesiyle tekrar gitmek istediğim zaman Schengenle kaldığım süre hesaba katılıyor mu? İkisi ayrı vize türü olduğu için etkilemiyor mu? Teşekkürler

  1. Merhana, 08 Nisan 2022 tarihinden itibaren tekrardan 180 günlük periyodunuz başlayacak. 8 Nisan’dan itibaren eğer ki tekrar yeterli sürelik vize alabilirseniz bir 90 gün daha kalma hakkınız olacak.

 224. Merhaba Polonya dil okulu için D tipi shengen vizem var. Polonya giriş tarihi 25 Şubat yazıyor derslerim online devam ettiği için 1 Nisan gitmeyi düşünüyorum. Geç giriş yapmamda herhangi bir problem olur mu? Yanıtlarsanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Herhangi bir sorun olmaz. Zaten pandemi dönemindeyiz. Uzaktan eğitim artık çok olağan bir durum. Herhangi bir açıklama yapmanız gerekmeyecektir.

 225. Merhaba, Idata firmasından Almanya Schengen vizesi için randevu tarihi aldım. Gidiş ve dönüş tarihimi ekledim. Randevuya daha bir ay var, gidiş ve dönüş tarihlerimde değişiklik yaparsam bu sorun olur mu? Gittiğimde uçak biletlerini de ibraz edeceğim fakat randevu başvurusunda yazdığım tarihten birkaç gün farklı olacak. Sorun yaşar mıyım?

  1. Merhaba, bir sorun yaşayacağınızı sanmıyoruz. Çünkü bu sadece başvuru randevusu kısmı. Vize başvurunuzun değerlendirilmesi ve onaylanması aşaması siz belgelerinizi teslim ettikten sonra başlıyor. Haliyle yapacağınız birkaç günlük değişiklik kararı etkilemeyecektir.

 226. Merhaba Benim Mart 13 başlangıç tarihli Almanya D tipi vizem var. Vizenin yanına not düşmüşler sadece Almanya’da şu şirkette x pozisyonda çalışabilir diye ama bu vizeyi kullanmayı düşünmüyorum başka bir denizci firmasında is buldum bunun için ispanya transit denizci vizesine başvuru yaptım. Kullanmadığım Almanya d vizesi ispanya vizesini alırken sorun olurmu bir sıkıntı çıkarır mı?
  Teşekkürler

  1. Merhaba herhangi bir sorun teşkil edeceğini sanmıyoruz ama size bu konu hakkında soru gelebilir. Neden karar değiştirdiniz, neden Almanya vizesini alıp da kullanmadınız vb. Bu tip sorulara hazırlıklı olun.

   1. Merhaba daha önce bahsettiğim German d vizemi iptal ettirdim. İspanya Schengen vizesine basvuru yaptım. Kendim iptal ettirdigime dair belgeyi de başvuru dosyalarıyla birlikte verdim. Benim sorum İspanya schengen vizesini alırken iptal ettirdigim bu vize sıkıntı çıkarır mı?

    1. Merhaba, sıkıntı çıkaracağını samıyoruz eğer İspanya konsolosluğu şüpheli başka bir durum görmedikçe.

 227. Merhaba, ilk kez yurtdışına çıkacağım o yüzden saçma bi soru olabilir şimdiden sorry ☺️ Almanya için 4 günlük bi vize aldık, ona uygun da uçak biletimizi aldık ama gidiş dönüş iki sefer de iptal oldu.havayolu şirketi alternatif sunuyor ama onların sunduğu şekilde gitmesek daha iyi (akşam orda olup sabah dönecek şekilde ) Zaten kısıtlı bi süre, konsolosluğa sorduk ama hala cevap gelmedi. Acaba vize başlangıcından bir gün önce gece binsek ve vize başlangıç tarihi 00:30 da orada olacak şekilde ve çıkışta da 00:00 da check in yapacak şekilde günleri birer gün esnetsek, başımıza bir şey gelir mi? Deneyimlerinizden yola çıkarak bi fikir rica ediyorum.

  1. Hiç böyle bir durumla karışlaşmadık o yüzden kesin bir şey söyleyemeyiz, sadece tahmin yürütebiliriz. Teknik olarak çalışır gibi görünüyor ama tam bu şekilde bir uçak denk getirmeniz çok zor. Almanlar da bu konularda aşırı sıkıdır. Birkaç dakikalık aksaklık bile başını ağrıtabilir. Uçtuğunuz firma da vize durumunuza bakarak uçağa almak ile mükellef. Önerim onlarla da kontrol etmeniz olur.

 228. Merhaba. Daha önce aldığım (Mart 2020) ama kullanamadığım 10 günlük vizem vardı. Şimdi eşimle tekrar başvuru yapıyoruz ve 26 günlük bir planımız var. Gün sayısı sorun oluşturur mu? Yoksa daha az bir süre mi talep etmeliyim? Sizin fikriniz nedir? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba size verilen vizenin geçerlilik süresi 2020 Mart’tan itibaren ne kadardı?

    1. Ne yazık ki bu tür kısa bir vizeyi 2 sene sonrasında kullanamazsınız. Yeniden vize başvurusu yapmanız gerekiyor.

 229. Merhabalar, Almanya için 10.03.21 ile 09.03.23, 1 yıl geçerliliği olan C tipi vizesi aldım. Çıkışımı mart ayında değil de Haziran’ın başında yapacağım. Vizemin ilk 6 ayının 3 yını Haziran Temmuz Ağustos’ta kullanmak istiyorum. Vizemin 2. 6 aylık kısmının 3 ayını da hemen Ağustos’ta biten süremin devamından kullanmak yani Eylül Ekim Kasım olarak sonlandırmak istiyorum. Ancak yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla bu mümkün değil 3 ay kaldıktan sonra gelip kendi ülkemde mecbur 3 ay daha beklemem mi gerekiyor?

  1. Evet dediğiniz gibi hemen arkasında bağlayamıyorsunuz. 3 ay dışarda kaldıysanız 3 ay mecbur kendi ülkenizdesiniz.

  2. Merhaba
   Vize başvurumuzu yaptık. 3 gün sonra randevumuz var. 25-26 günlük vize istemek sorun olur mu? Süre uzun diye red olur mu ? Merak ediyorum. Teşekkürler.

 230. Merhabalar öncelikle faydalı bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim. Sizlere sorum Erasmus staj ile Fransa’da bulunuyorum Ağustos 2022’ye kadar D tipi vizem var. Önümüzdeki günlerde Almanya’ya başka bir kuruma staj için geçiş yapsam Almanya’dan oturum alabilir miyim, yabancılar dairesi ile bu işi çözebilir miyim? Şimdiden yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

  1. Bu konuya ne cevap versek garantisi olmayacaktır. Çünkü bir ülkenin size oturum izni verip vermemesi onların kendi iç işlerine kalmış bir konu. Kesin verirler veya vermezler diyemeyeceğiz o nedenle de.

 231. Benim 2 yıllık Schengen vizem var. Kasım 10’da Almanya’ya giris yaptım. 31 Ocak’ta Türkiye’ye döndüm toplam 83 gün kaldım. Tekrar hangi tarihte Almanya’ya giriş yapabilirim?

  1. Merhaba 2 Mayıs tarihinde yeni 180 gün içinde 90 gün periyodunuz başlayacak. İster kalan 7 gününüzü 2 Mayıs öncesinde kullanabilir, isterseniz de 2 Mayıs sonrası çıkış yapıp daha uzun süreli kalabilirsiniz.

  2. Benim de 2 yıllık Schengen vizem var. 30 ocakta Almanya’ya geldim 90 gün sonra yani 30 Nisan’da Türkiye’ye döneçegim tekrar ne zaman gelebilirim?

   1. 90 günlük yeni bir kalma dönemi 30 Haziran 2022 tarihinden itibaren başlatılabilir.

 232. Merhabalar. C tipi vizem var Almanya’ya gideceğim. 90 günlük multi vizem var. Bu vize ile Almanya’da kontratlı işveren bulup bu vizeyi çalışma vizesine çevirme imkanım nedir ?

 233. Ben 6 aylık alman vizesi aldım. Vize süresi başlamadan Ukrayna’ya gittim ve vize başladığı gün Almanya’ya direk uçuş bulamadığım için Kiev’den Polonya üzerinden transit Almanya’ya gittim. 1 gün kaldıktan sonra Romanya’ya gittim. Romanya’da 10 gün kaldım ve Türkiye’ye döndüm. Tekrar geldiğimde de Romanya’ya geldim buradan Almanya’ya gitmek istiyorum.
  Soru 1
  Tekrar vize başvurumda sorun olur mu?
  2. Sorum ise 6 aylık vize için 30 gün verilmiş
  Ben Romanya’da 10 gün kaldım. Bu 30 günün içinde mi?
  Teşekkürler

  1. Evet Romanya Schengen bölgesi olduğundan 30 günlük hakkınızın 10 gününü kullanmış olmuşsunuz. Eğer size sorulursa bu şekilde bir sorun yaşadığınızı ve aktarmalı uçuş bulamadığınız için direkt olarak Almanya’ya giremediğinizi açıklarsanız bir sonraki vize alımınızda problem yaşayacağınızı sanmıyoruz.

 234. Merhabalar benim Polonya d tipi çalışma vizem var. Ağustos ayının 20’sinde bitecek oturma izni başvurusu yapacağım. Ama arkadaşlarım oturma izninin çok geç çıktığını hatta 2 sene beklediklerini söylüyorlar. Ve bu süre zarfında ülkeden çıkamayacağımı çıkarsam geri dönemeyeceğimi söylüyorlar. Ben vizem bitmeden Türkiye ye gidip gelebilir miyim? Bir sorun çıkar mı? Çünkü bir kaç kişiye sordum hepsi geri dönemezsin diyor. Bilgisi olan lütfen cevaplasın teşekkürler.

  1. Merhaba, oturma izni için başvuracağınız dönemde yani Ağustos sonrasında ülkeden çıkmanızın doğru olmayacağı doğru bir bilgi. Bu süre 2 sene de olabilir daha kısa da. Fakat Ağustos ayına kadar Türkiye’ye girip çıktığınızda bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

 235. İyi günler benim 1 kasım 2021. 1 kasım 2022 tarihli 90 günlük shengen (multi) vizem var. 53 gününü Almanya’da kullanıp döndüm. Nisan sonunda ilk 6 aylık dilim bitiyor. Bu ay gidip 37 günümü kullanıp döndüğümde Türkiye’de 90 gün kalmam şart mı? Yoksa 1 mayıs itibariyle 2 ‘ inci 90 günlük hakkım hemen başlıyor mu?

  1. Dediğiniz gibi yeniden 180 günde 90 günlük hakkınız devreye giriyor ama ilk çıkışınızın üzerinden 180 gün geçtikten sonra bu periyod tekrar başlıyor.

   1. Merhaba, Kasım ayı için 6/13 arasına köln’e seyahatim mevcut. 2023 Mart ayı için de ucuz uçak bileti aldım Viyana’ya. Almanya’dan vize başvurusu yaparken Viyana uçuşunu ve konaklamamı da başvuru formuna yazıp, evrakları mı dosyaya eklememin faydası olur mu? Tabii marta çok zaman olduğu için seyahat sigortasız eklemem gerekecek. Bu 2. vizem olacak Almanya’dan. İlk vizeme konaklayacağım kadar vermişti 2019’da.

    1. Merhaba faydası olur mu bilinmez Almanya çok sıkı vize konusunda bu ara. Viyana seyahatinizi ekleseniz de Almanya seyahatiniz kadar verebilir vizeyi. Arada çok zaman var diye. Hemen peş peşe olsalardı kesin işe yarar derdik ama bu şartlarda kesin bir şey söylemek mümkün değil.

 236. Merhabalar, benim Almanya ulusal D tipi vizem var Türkiyed’en İspanya’ya bu vizeyle gidebilir miyim? İlk giriş ülke İspanya olacak.

  1. Merhaba, gidebilirsiniz ancak bir sonraki vize alışlarınızda size bunun hesabı sorulabilir. Çünkü siz Almanya’dan alıp ilk olarak İspanya’ya gittiğinizde bir güven sorunu teşkil etmiş oluyorsunuz. Fakat bu bir Schengen vizesi olduğundan teknik olarak giremezsiniz gibi bir yaptırım yok. Fakat kapıdaki memur bu hareketinizi sorgulama hakkına sahip.

 237. İyi günler. Dün itibariyle Schengen işçi vizem onaylandı. Pasaportum da geldi. Lakin 21 gün gibi süre gelmiş. Çalışcagım yer belli. Acaba bu vize uzatılır mı? Bu arada şimdiden bilgilendirmeler için teşekkür ederim.

  1. Merhaba vizenizin uzatılma gibi bir durumu olacağını sanmıyoruz. Size ihtiyaç duyulan gün sayısı 21 ise bu günler süresince vize verilmiştir.

 238. Merhabalar,

  18 Ağustos tarihinde aile arkadaş ziyaret vizesi ile kız arkadaşımı Çek Cumhuriyeti’ne ziyarete gitmiştim. Birlikte orada yaşamaya karar verdik ve 21 Ekim’de unmarried couple residence permit’e başvurduk. 2 Ağustosta Çekya’da değişen yasa değişikliği sonucunda bahsettiğim geçici oturum yalnızca EU Family Member vizesi ile gelip başvuranlara verilmeye başlanmış. Benim de başvurumu vize tipinden dolayı reddettiler.

  Benim vizem 31 Ekim’de bitiyordu. Başvuru sonucu Kasım sonunda geldi ve benim pasaportuma süreç devam ederken orada kaçak durumda kalmamayım diye departure order denilen bir belgeyi 29 Aralık’ta bitecek şekilde bastılar. Ben de bu belge dahilinde 28 Aralık günü Türkiye’ye döndüm. Tekrar konsolosluğa gittim ve EU Family Member vizesine başvurdum. Konsolosluk 90/180 gün kuralından dolayı benim 180 günlük süre içerisinde Schengen bölgesinde 90 günden fazla kaldım diye red verdi.

  Ben başvururken bu kuralı bildiğimden dolayı tekrar giriş süremi 18 ağustos tarihinden 180 gün hesaplayarak yapmıştım fakat konsolosluk bana sonradan verilen geçici departure order belgesini de baz alarak red verdiklerini söyledi. Şimdi ben tekrar Schengen bölgesine girebilmek için hangi tarihten itibaren 180 gün saymalıyım? Schengen bölgesinden çıkış tarihimden mi yoksa çıkış tarihinden 90 gün geriye sayıp o tarihe 180 gün ekleyerek mi? Konsolosluk hiç bir şekilde yardımcı olmadı isterseniz elinizdeki belgeler ile itiraz edebilirsiniz ya da tekrar başvurabilirsiniz dediler. Tekrar ne zaman başvurabilirim diye sorduğumda da kendilerinin böyle bir durumla nadir karşılaştıklarını o yüzden hesaplamaları gerektiğini söylediler fakat maillerime dönüş yapmamaktalar. Eğer böyle bir tecrübeniz var ise yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Saygılar

  1. Ersin selam,
   Geçmiş olsun, çok talihsiz olmuş
   En doğrusu senin Çekya’da bir immigration lawyer tutman ve süreçleri onunla ilerletmen. Hem itiraz etmeyi denersiniz hem de sana oturum için yol gösterir ve devlet karşısında haklarını savunur. Anladığıma göre konsoloslukta kendi verdiği karardan emin olamamış zaten. Vize ihlali gibi bir pozisyonda kalmak belki daha sonraki vize işlerini zorlaştırabilir. En doğrusu bunu bir avukatla yürütmen.

 239. Merhaba
  Benim şuan Macaristan İçin D tipi oturum vizem var bir yıllık. Fakat oturum kartımı alamıyorum çünkü Macaristan’a Haziran ayında gideceğim için o zaman başvuru yapabiliyorum.

  Ben şuan Portekiz’e turistlik vize almak istiyorum bu mümkün olur mu?

  Evet Macaristan’a vizem var ve Schengen ülkesi. Fakat oturum kartımı almadan Macaristan’dan da başka bir yere gidemiyorum şuan. Bu konuda ne yapabilirim. Bir fikriniz var mı? Şuan Portekiz’e turistlik vizeye başvuru yapabilir miyim? Teşekkürler

  1. Merhaba konuyu pek anlayamadık. Siz şu an neredesiniz? Pasaportunuzda D tipi bir Schengeniniz varsa çok giriş çıkışlı bunun oturma izni ile alakası nedir? D tipi vizeniz var ise 1 yıllık ve pasaportunuz şu an elinizde ise Schengen ülkesi bir yere gidebiliyor olmanız lazım.

 240. Merhaba. 657’li memurluktan istifa eden biri schengen turist vizesi almakta sıkıntı yaşar mı? (istifa öncesinde 2 adet turist vizesi almış olsa da)

  1. Merhaba, Schengen bölgesi ülkesine turist olarak gidip ülkesine döneceğini kanıtlayıcı belgelere sahipse yaşamaz. Yani gidiş dönüş uçak bileti, otel rezervasyonu, bankasında yeterli miktarda parası olduğunu kanıtlaması durumunda herhangi bir zorluk ile karşılaşılacağını düşünmüyoruz.

 241. Merhaba, 3-4 ay önce 1 yıllık çok girişli Almanya vizesi aldım, Almanyaya giriş çıkış yaptım, yakın tarihte de Hollanda-Belçika gezisi yapmayı düşünüyorum. Otobüs yolculuğuyla Amsterdam’dan Brüksel’e geçmeyi düşünüyorum herhangi bir pasaport kontrolü olur mu?

  1. Evet otobüsle sınır geçerken pasaport kontrolü olabilir. Trenlerde olmuyor. Fakat sizin 1 yıllık çok girişli Schengen vizeniz varsa endişe edeceğiniz bir durum olmaz. Zaten öyle bir durumda 20 dakika kadar otobüs durdurulup pasaportlar toplanıp kontroller sağlanıp sonrasında geri getiriliyor. Sizlik bir durum olmuyor.

 242. Merhabalar,

  Erasmus eğitimim için Polonya vizesi aldım. Bu durumda vizem sanırım Schengen Vizesi olarak geçiyor ancak emin de olamadım. Almanya aktarmalı olarak Polonya’ya uçuş yapmam için transit vizesi almam gerekiyor mu?

  1. Merhaba, evet dediğiniz gibi vizeniz bir Schengen vizesi. Almanya’dan aktarmalı olarak Polonya’ya geçebilirsiniz ve herhangi bir transit vizeye de ihtiyacınız yok 🙂

 243. Merhaba,
  Erasmus öğrencisiyim ve vizemin üzerinde son tarih 12.03.2022 yazıyor. 18.09.2021 tarihinde İtalya’ya giriş yaptım. Duration of stay 170 gün olarak yazılı. En son ne zaman çıkış yapma hakkım var? Teşekkürler

 244. Merhaba,
  Öncelikle faydalı bilgiler için çok teşekkürler.
  Kafamda soru işareti kalmaması adına şunları da cevaplarsanız çok sevinirim:

  -İspanya’dan aldığım 6 aylık, multi, schengen turistik vizem var. İspanya’ya giriş-çıkış yaptım. 6 ay içinde bir de Paris’e gitmek istiyorum. İspanya’ya giriş yapıp oradan mı Paris’e geçmeliyim yoksa doğrudan Paris’e girebilir miyim artık?
  -Eğer İspanya’dan giriş şartsa, aynısı dönüş için de geçerli mi yoksa doğrudan Paris’ten Türkiye’ye dönebilir miyim?

  Cevaplayabilirseniz çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

  1. Selam Özge,
   – İspanya’dan girmek şart değil ama bekleniyor. Daha sonra yine İspanya’ya vizeye başvurursan “Bu bize başvurup sonra başka yerlere gidiyor” diye düşünebilirler, bu da vize sürecini olumsuz etkileyebilir. Tabi bu 6 ay içinde bir İspanya gezisi planladıysan o zaman işler değişir.
   – İstediğin ülkeden çıkış yapabilirsin. O kriter değil.

 245. Merhaba,
  Benim Yunanistan Schengen vizem var. 10 günlük bu vize ile önce Yunanistan’a girip sonra hemen bir iki saat sonra Fransa’ya geçme şansın var mı? Sıkıntı yaşar mıyım? Paris’te pasaport kontrolüne girecek miyiz? Teşekkürler

  1. Evet, Yunanistan’dan direkt Paris’e geçebilirsiniz. Paris’te tekrar pasaport kontrolü olmayacak.

 246. Merhaba, vizede Türkiye’den çıkış tarihim belli fakat bu tarihten sonra çıksam sorun olur mu? Mesela çıkışım 15 Mart fakat ben 20 martta seyahate çıkmak istiyorum??

 247. Iyi aksamlar Diliyorum.
  Benim daha önceden almis oldugum 2 İsvicre, 3 Schengen vizem mevcut. Her bir vizem 3 aylikti.
  Benim sorum şu, 1 yillik ya da 5 yillik Schengen vizesi alma hakkim mevcut mudur?

  Genellikle oradan gelen davetiye ile vize aliyorum. Davetiye cikaran kisi süreyi 1 yada 5 yil olarak mi belitmeli davetiyede yoksa bu konsoloslugun insiyatifinde olan bir durum mu?

  1. Merhaba Şengül,
   Konsolsoluklar pat diye vize süresini uzatmazlar. Her seferinde biraz daha uzun süre isteyerek yavaş yavaş uzatabilirsiniz. Bir sonraki seferde 1 yıllık deneyin, davet eden de öyle yazsın. Uygun görmezlerse de uygun gördükleri süre kadar verirler zaten.

 248. Merhabalar ben Macaristan Schengen vizesi almak istiyorum ama Macaristan’dan Viyana’ya oradan Prag’a oradan Almanya yapmak istiyorum. Onun için uçak kullancagım peki uçaktan inerken yine benim Schengen vizem kabul gorüyor mu? Çünkü Macaristan’dan çıkarken çıkış damgasını basıyorlar Almanya veya diğer ülkelere giderken sıkıntı cıkıyor mu uçakla gidersek?

  1. Merhaba alacağınız Schengen vizesinin çok giriş çıkışlı olması gerekiyor. Yani sadece tek girişlik verilirse sadece Macaristan’a tek gidiş gelişi kapsar. Başka ülkelere gidiş olanağı vermez. O yüzden vize başvurusu yaparken birden fazla ülke gezmek istediğinizi o yüzden de çok giriş çıkışlı bir vize talep ettiğinizi mutlaka belirtin.

 249. Merhaba, Almanya vizemi yeni aldığım için, herkes önce Almanya giriş yapmam gerektiğini, ilk olarak bu vizeyi Almanya’ya giriş yaparak kullanmam gerektiğini söylüyor.Ben Almanya giriş yapmadan, direk Fransaya gitsem sorun yasar mıyım ?
  Tşkler.

  1. Doğrusu Almanya’dan giriş yapmanızdır. FR pasaport memuru size madem Fransa’ya gelecektiniz, neden vizenizi Fransa’dan almadınız diye sıkıştırabilir. Tamamen memurun insiyatifine kalmış. Fransa’nın akabinde Almanya’ya gidiyor olduğunuzu belgeleyebilirsanız “Buraya uçtum ama asıl destinasyonum Almanya” şeklinde durumu açıklayabilirsiniz.
   Ama bir dahaki Almanya vize başvurunuzda Almanya size vize vermek konusunda daha isteksiz olacaktır daha önce Almanya’dan vize alıp, oraya gitmek yerine başka yerlere gittiğiniz için

   1. Merhaba. Peki bu durum sadece bir defalık değil mi? Yani yeni vizemi ilk olarak Almanya’da kullandıkta sonra, Türkiye’ye döndüm. Ve sonrasında Almanya harici tüm Schengen ülkelerine, önce Almanya’ya ugramadan direkt gidebilirim sanırım?

  2. Merhaba
   Ben Macaristan vizesi alip Avrupa turu gibi bir sey yapmak istiyorum ama ülkeler arası karayolunda pasaporta damga basılmadıgı gibi havayolunda basılıyor mu? Mesela ben Macaristan’dan Belcika’ya oradan Fransa’ya uçakla gidince kontrol falan oluyor mu?

   1. Merhaba Arda
    Schengen bölgesi içinde uçarken pasaport kontrolü yapılmaz. Dolayısı ile ülke geçişlerinde damga vurulmaz. İç hatlarda uçmak gibidir.

 250. Merhaba,Öncelikle emeginiz için tşk ederim.

  Benim 5 yıllık Ticari Almanya vizem var. Vizemi yeni aldım;
  1-Bu vize ile önce Almanya ya gidip sonra Türkiye ye dönme durumun var .
  Türkiye de döndükten sonra Fransa ve baska Schengen ülkelerine direk gidebilir miyim?
  2-Bu vize ile önce Almanya ya giriş yapmadan direk Fransaya giriş yapabilir miyim?

  Tşkler,
  Yasin

  1. Merhaba Yasin,
   1. Vizeniz çok girişliyse vizenizin geçerlilik süresi içinde Türkiye’ye döndükten sonra tekrar bir Schengen ülkesine gidebilirsiniz.
   2. Almanya’dan Fransa’ya ya da başka bir Schengen ülkesine geçebilirsiniz. Schengen bölgesinden çıkmadıktan sonra vizenizin müsade ettiği süre doğrultusunda istediğiniz kadar Schengen ülkesine geçiş yapabilirsiniz.

 251. Merhaba
  Ben Ekim ayında başvurdum. 1 yıllık D tipi vize verildi.
  – Bana verilen çalışma vizesi sadece aldığım ülke için mi geçerli?
  – Ben Almanya’ya gitmek istiyorum orda çalışmam için ne yapmalıyım?
  – Bir işverenin talep mi yollaması lazım bana oraya gidebilmek için?
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. – Evet sadece aldığını ülkede çalışabilirsiniz.
   – Almanya’da çalışmak için oradan bir işverenin sizi işe almak için başvurması gerekir.

 252. Merhabalar
  Benim c tipi multi Schengen vizem vardı. 180 günlük süreçte çeşitli aralıklarla giriş çıkış yaptım ve 85. günümde ülkeme geri döndüm. 180 günlük vizem bitti yeni bir vize başvuru yapmak istiyorum ama vize danışmanım şu an başvuru yaparsam benim yeni vizeme ülkemde 90 gün geçirdikten sonra başlangıç veriliceğini söyledi. 6 Şubat’ta vizem bitti, kuralları bozmadan ülkeme döndüm. Yeni bir vize başvurusu yaparsam 6 Nisan’da başlangıcı olucağını söyledi doğru mudur ?

 253. Erasmus için Polonya vizesi aldım. Fakat oraya gitmeden önce bir hafta Almanya’da kalıp oradan Polonya’ya geçmek istiyorum. Polonya’ya giriş yapmadan Almanya’ya giriş yapabilir miyim?

 254. Merhabalar benim c tipi schengen vizem var. 5 yil icinde 90 gunum. Tek giris de 90 gunumu kullansam tekrar schengen vizesi almak icin 5 yil beklemem mi gerekiyor?

  1. Ayşe Hanım,
   Vizenizin üzerinde ne yazdığını görmeden yorum yapamayız. Klasik 5 yıllık vizeler her sene 90 gün kalma şeklinde düzenlenir. Ama sizin vizeniz bu vizeden mi onu görmeden bilemeyiz.

 255. Merhabalar,
  Blogunuzu malesef şimdi keşfettim, paylaştığınız bilgiler ve deneyimleriniz çok kıymetli teşekkürler 🙂

  Ben de Çek Cumhuriyeti’ne gitmek için c tipi vizeye başvuracağım ilk kez. Kabin memuruyum ve Münih’e direkt uçuşumuz olduğu için Schengen’i Almanya üzerinden alıp Münih’e giriş yapıp başka bir havayoluyla Prag’a uçmam benim için en uygun yol olarak gözüküyor. Ancak Münih’e giriş yaptığımda orada kalmam mı gerek? Pasaport polisi sorun çıkarıyor mu? Çünkü vize başvurusunda Münih’te kalacağımı belirterek almayı planlıyorum ama aynı gün içinde uçakla Münihten Prag’a geçmem gerek.

  1. Merheba Pelin,
   Pasaport memuru nadiren size nerede kalacağınızı sorar. Daha çok vize işlemleri sırasında bu bilgi istenir. Zaten kabin memuru olduğunuz için kıyafetinizden ötürü sizi bu tip sorularla tutacaklarını sanmam.

   Aramıza hoş geldin.

 256. Merhaba
  Benim c tipi Almanya schengen vizem var, 6 aylık, 90 gün, multi. Sorum şu; ben tek seferde 90 günümün hepsini kullanabilir miyim? Ayrıca oradan Hollanda’ya geçmek istiyorum kalacak yer göstermek zorunda mıyım? Turistik sonuçta değişik ülkelere gideceğim. Bunun dışında üzerimde para göstermem gerekiyor mu? Lütfen bana bilgi alabilir miyim?

  1. – Evet, tek seferde 90 günü aşmamak suretiyle kullanabilirsiniz.
   – Schengen bölgesi içinde gereken sınır geçişleri kontrol yok. Dolayısı size nerede kalacağınızı ya da üzerinizdeki parayı soracak memur da yok.

 257. Merhaba,
  Alman konsolosluğundan aldığım Schengen C tipi vizem var. Davetiyem Alman bir fabrikadan iş seyahati üzerine. Aşım yok. Sadece iyileşme sertifikam var 01.11.2021 itibari ile. 3 veya 4 günlük iş gezisi için giriş yapmak istesem (pcr) testi verip, yine de karantinaya alırlar mı? Yoksa geri mi gönderirler? Cevap bulamadım bir türlü. Teşekkürler şimdiden.

  1. Erdem merhaba,
   Ülkelerin talepleri pandeminin duruma göre değişmekle birlikte en güncel durumu her zaman havayollarından öğrenebilirsin. THY ile görüşmeni tavsiye ederim.

 258. Merhaba
  180 günde 90 gün içinde Romanya’da kalınan günler Schengen hakkımızdan düşer mi?
  Yani:
  Romanya 60 gün + Almanya 60 gün olabilir mi?

  Yorumunuzda kaynak gösterirseniz çok sevinirim.

 259. 2 yıllık Almanya vizesini 2021 Ekim ayında aldım (21.20.221–21.10.2023 geçerli vize tarihi). 21 Ekim ve 22 Aralık tarihine kadar Almanya’da kaldım. 2022’de önceki yıldan 1 ay kalma hakkım devam mı ediyor yoksa 2022 ye girdiğimiz için bir sonraki yılda 90 gün kuralı sıfırdan mı başlıyor yeni yıl olduğu için. Yoksa 180 günde 90 kuralı bir sonraki yılda devam mı ediyor?

 260. Selamlar,
  10-28 şubat tarihlerinde geçerli,C tipi, tek giriş 10gun kalış musaadeli Schengen vizem var İspanya Konsolosluğu’ndan alınan.
  Türkiye’den İspanya- Portekiz – İspanya- Fransa – Türkiye şeklinde rota yaparsam
  1.Ülkeler arası sorun yaşar mıyım tek girisli vize ile?
  2.Giriş İspanya çıkış Fransa olsa sorun yaratır mı?
  3. 10 gun kalma izni yazıyor vizede, 10 Şubat’ta gidip 21 Subat gecesi dönsem sorun olur mu? Kimse yardımcı olmadı.
  Size şimdiden teşekkürler..

  1. 1. Schengen bölgesinden hiç çıkmadığınız için sorun olmaz.
   2. Hayır sorun olmaz.
   3. 21 Şubat olmaz, hukuksuz olur

 261. Yazınız ve bilgilendirmeleriniz cok degerli, öncelikle bunun icin tesekkurler. Sormak istedigim, benim 3 ay gecerli olan Schengen vizem var. Vizemin suresi 28 Subat tarihinde bitiyor ve 1 Aralik tarihinde ben Almanya’ya giris yaptim. Bu durumda hem vize suresi hem kalis hakkim dolduğu icin yeni bir Schengen basvurusu yapma sansim var midir? Yani yeni bir Schengen vizesi almak 180 gun icinde 90 gun kalabilme hakkini sifirlar mi?

   1. Cevabiniz icin tesekkurler.
    Peki Schengen vizem bitmeden ulusal vizeye basvursam 28 Subat tarihinde biten Schengen vizesinin akabinde 1 Martta baslamak uzere ulusal vize alabilir miyim?

 262. Biz bu yaz karayolu ile Bulgaristan-Macaristan-Çekoslavakya-Avusturya üzerinden İtalya’ya karayolu ile gitmek istiyoruz. Arkadaşımın ve benim yeşil pasaportu var. Engelli olduğum için ablam da benimle gelecek. Ama onun yeşil pasaportu yok. Kamu şirketinde isci olarak calisiyor. Karayolu ile gideceğimizden varış saat ve gunlerini kestiremedigimiz icin önceden otel rezevasyonu ve dogaldir ki uçak rezervasyonumuz olmayacak. Ablama sengen vizesi alabilir miyiz?

  1. Nihalcim güzel bir yolculuk olacak belli ki. Ablan için otellerden rezervasyon yaptırıp, vizenizi aldıktan sonra iptal edebilirsiniz. Ama rezervasyon yaparken mutlaka iptal şartlarına bakın.

 263. Merhaba
  Benim sorum biraz karışık. Ben İrlanda’da dil eğitimi için başvuru yapacağım ve vizesi malum Schengen olmayacak. Ama oradayken de Avrupa ülkelerini gezmek istiyorum. Türkiye’de İrlanda için vize başvurusu yapıp almışken, aynı zamanda Schengen vizesine de başvuru yapabilir miyim ? İki vize ayrı ama aynı anda olabiliyor mu? Çünkü 1 yıllık bir dil eğitimi olacağı için uzun süreli Schengen vizesi almak daha kolay olur gibi geliyor.

 264. Merhaba,
  Yeşil pasaport sahipleriyiz ve kamu görevi için yurt dışına çıkmamız gerekiyor.
  Giderken Budapeşte’den girmek, dönerken ise Prag’dan dönmek istiyoruz. Bu şekilde bilet alacağız ama kapılarda sorun yaşar mıyız? İlla aynı ülkeden mi gidip dönmeliyiz? Şimdiden teşekkürler.

  1. Selam Deniz,
   İstediğiniz ülkeden girip, istediğini ülkeden çıkabilirsiniz. Hiç problem olmaz.

 265. Merhaba,

  Erasmus için D tipi Slovenya vizesi aldım. Fakat oraya gitmeden önce birkaç günlüğüne Hollanda’da kalıp oradan Slovenya’ya geçmek istiyorum. Slovenya’ya girmeden Slovenya vizesiyle Hollanda’ya girebilir miyim?

 266. Merhaba,
  Öncelikle yurtiçi/yurtdışı seyahatlerin için blogunuz yıllardır bana rehber oluyor. Güzel işleriniz için çok teşekkür ederim 🙂

  Biraz karmaşık bir durumum var ve gerekli bilgiyi internetten ya da konsolosluktan alamadım. Belki rehber olabilirsiniz diye düşündüğümden size sormak istedim. Ben Şubat ayında Hollanda’da çalışmaya başlayacağım. Bunun için bugün MVV vizesine başvurdum.

  Hollanda’ya Şubat ayında erkek arkadaşımla birlikte gitmek istiyoruz. Bu yüzden onun için Schengen vizesine başvuracağız. Ben ilk etapta airbnb’den iki haftalık bir ev kiralamayı, Hollanda’ya gittikten sonra da daha uzun süreli bir ev bulmayı planlıyorum. Bu yüzden sevgilim için Schengen vizesine başvururken elimizde sadece 2 haftalık bir airbnb ev belgesi olacak. Fakat daha uzun süreli ve çoklu girişli Schengen’e başvurmak istiyoruz. Burada bahsettiğim durumu konut belgesi sunarken nasıl bir dilekçe ile konsolosluğa açıklayabiliriz? Ya da 6 aylık vizenin çıkması için 6 aylık bir konut belgesine gerek var mı? Şimdiden çok teşekkür ederiz. İyi akşamlar.

  1. Merhaba Nisa,
   Erkek arkadaşının ne kadar süre senle kalmasını planladınız? Biliyorsun Schengen bölgesinde yasal kalma süresi yasal olarak en fazla 180 günde 90 gün olabiliyor. Daha önce Schengen Vizesi almış mıydı? Daha önce hiç Schengen Vizesi almadıysa uzun süreli vize vermeyeceklerdir. Özellikle pandemide iyice süreleri kısalttılar. Eskiden 5 yıllık verdikleri kişileri bile 2’ye çektiler. Yani sizin göstereceğiniz uzun konaklama süresinden ziyade ona daha önce ne kadar sürelik vize verildiğine, bankadaki parasına, iş durumuna bakacaklardır. 1 ay gibi bir süre kalması için başvuruyorsanız ve hesap bakiyesi & daha önceki Schengen vizeleri makulse onu idare edersiniz; 2 haftalık bir rezervasyon daha yapıp sonra iptal ederseniz vs…

 267. Merhaba, öncelikle çok güzel bir hizmet verdiğinizi belirtmek isterim. Teşekkürler. Bir sorum var. Örneğin Polonya’daki bir şirkette çalışırken, aynı şirketin Almanya’daki şubesine geçmem gerektiğinde, Polonya’dan almış olduğum çalışma vizemle Almanya’da ne kadar süre çalışabilirim
  Teşekkürler

  1. Merhaba
   Aynı şirket olması fark etmez. O ülkenin çalışma iznine sahip olmanız gerekir. Yani Polonya çalışma izninizle Almanya’da çalışmamazsınız. Ama örneğin sizi Polonya’daki şirketiniz Alman ofisini denetlemeye 2 aylık yollarsa bu sorun olmaz.

 268. Merhabalar,
  Eşimin C tipi vizesi var. Ben ve çoçuğumuz Alman vatandaşıyız. Almanya’da oturumumuz var ve burada yaşıyoruz. Birkaç kişiden duyduğum kadarıyla bu vize ile oturma izni alabilirmiş eşim. Bana inandırıcı gelmiyor, çünkü normalde D tipi ile oturma izni almak mümkün. Acaba bu konuda bilginiz var mı? Eğer böyle birşey mümkün ise bize baya bir kolaylık sağlayacak. Tekrar vize başvurması gerçekten çok zahmetli ve çok uzun süren bir prosedür.
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba Selda,
   Her ülkede “aile birleşimi” diye bir uygulama var. Almanya’da bir avukat tutarak süreç başlatabilirsiniz.

 269. Merhabalar
  D tipi Schengen vizem ve yeşil pasoportum var. Polonya’da Erasmus öğrencisiyim. Vizemin süresi dolduktan sonra yeşil pasoportum ile bir süre daha Polonya’da kalabilir miyim?

 270. Merhaba 6 aylık schengen vizem var hazİran’a kadar 6 ay içinde sürekli giriş çıkış yapabilir miyim Schengen vizesi ile Yoksa sadece bir defaya mahsus giriş-çıkış

 271. Merhabalar,
  Portekiz’den D tipi 160 gün süreli Shcengen vizem var. 27 Eylül de Portekiz’e giriş yaptım ve pasaporta giriş mührü basıldı. Sonraki gün 28 Eylül’de İsviçre’ye geldim ama pasaportuma mühür basılmadı. Acaba İsviçre’de 90 günden fazla kalırsam tekrar çıkış yaptığımda sorun yaşar mıyım yoksa mühür basılmadiği için anlamazlar mı?
  Cevaplarsanız çok mutlu olurum.
  Sevgiler, saygılar

  1. Merhaba Ahmet
   Schengen ülkeleri arasındaki girişlerde pasaporta damga basılmaz. Önemli olan zamanınızı hangi Schengen ülkesinden geçirdiğiniz değil, genel Schengen bölgesinde ne kadar kaldığınız. Özetle; Portekiz + İsviçre günlerinizin toplamı 90’ı aşmamalı.

 272. Merhabalar,
  Finlandiya’ya 3kişilik bir aile olarak gidebilmek için kaç fırın ekmek yemem lazım? Şaka bir yana ben sürekli bunu araştırıyorum. Bana bi yardımcı olur musunuz? Ne isterler, nasıl olur hesabımızda ne kadar para olması lazım vs yani.. Lütfenn

 273. Merhaba ben özel şirkette çalışıyorum. Shengen vizesi almam için ne yapmam gerekiyor? Bulgaristan’dan sonra Fransaya geçiş yapmayı düşünüyorum. 90 gün kalacagım. Geçişlerde sıkıntı yaşar miyim? Bir de genel sağlık sigortası poliçesi ne kadar olması gerekiyor?

 274. Biz Hırvatistan’da öğrenciyiz. Buradan oturum iznimiz çıktığında bize kartımızın iki hafta içinde çıkacağını söylediler. Biz de geçici bir belge alarak Schengen’e başvurduk ve çıkış yaptık Hırvatistandan iki günlüğüne. Şunu merak ediyorum Hırvatistan’a geleli 10 gün oldu acaba ben Hırvatistana Schengen vizemle mi giriş yaptım? Kart gösteren arkadaşıma damga basmamışlar Zagrebe giriş çıkışta bana bastılar. Sizce Schengen günümden gidiyor olabilir mi?

  1. Umur selam,
   Çok karışık anlatmışsın, anlamadık. Oturumunuz varsa neden ayrıca vize aldınız, hangi ülkedeyken hangi ülkeden aldınız? Kart ne kartı?

 275. Merhabalar ,
  Öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim .
  Çok acil bilgiye ihtiyacım var, cevaplayabilirsenşz çok memnun olurum

  – 21 günlük Almanya Schengen vizem var. Bu süreyi uzatmam gerekiyor. Almanya’da bu süreyi 40 güne çıkarmam mümkün mü?
  (Schengen uzatılmaz diye okudum fakat benim uzatmak istediğim süre 90 günü geçmiyor)
  Şimdiden teşekkür ederim ☺️

 276. Merhaba ben yeşil pasaport ile Almanya’dayım. 90 gün olacak. Türkiye’ye gidip tekrar gelebilir miyim hemen üç dört içinde? Yada başka Avrupa ülkesine; örneğin polonyaya giriş yapabilir miyim?

 277. Merhaba Fransa’dan Schengen vizesi alıp İsveç’e inebilir miyiz yoksa ilk önce vizeyi aldığımız ülkeye mi gitmemiz gerekiyor ? Cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. İlk giriş yapacağınız ülkeden almanız daha doğru olur. Aksi halde pasaport memuru huysuzluk edebilir. En uzun kalacağınız ülkeden de alabilirsiniz. Pasaport memuru yine huysuzluk edebilir giriş yapacağınız ülkedne almadığınız için ama en azından açıklayabilirsiniz.

 278. Merhaba ben turistlik vize alıp istediğim zaman girip çıkmak istiyorum. 180 gün içinde 90 kere gidip geleceğim ama 180 gün sonra yeniden bir 90 gün hakkım daha oluyor değil mi?

 279. Merhaba Erasmus öğrencisi olarak d tipi vize alacağım Polonya konsolosluğundan. Fakat Berlin uçak bileti çok daha ucuz . İlk girişimi Almanya’dan yapsam problem olur mu? İnternette turistik vize de vizeyi ilk aldığınız ülkeden giriş yapmamız gerektiği yazıyor fakat d tipi için bir bilgi yok. Teşekkür ederim şimdiden

 280. Merhaba
  İlk olarak 1 hafta Çek Cumhuriyeti ardından 4 gün Avusturya ve ardından 1 hafta Hollanda seyahatimiz var. Tüm seyahatler Türkiye ye döndükten birkaç hafta sonra tekrar çıkmak üzere planlandı. Çek Cumhuriyetine yalnızca Short Term – Tourism seçeneğinde bir boşluk bulduk. Bu randevu seçeneceği bizim ihtiyacımız olan seçenek mi acaba ? Yazınız için çok teşekkür ederiz. Sayenizde ‘biz size Yunanistan üzerinden vize alırız ama direkt Çekya ya gidersiniz biz hep yapıyoruz ‘ diyenler tarafından dolandırılmaktan kıl payı kurtulduk. Çok teşekkür ederiz

  1. İrem selam,
   Yunanistan’dan vize alıp gitmeyen çok insan var. 🙂 Yani dolandırıcılık denemez ama doğru işleyiş şekli değil.
   Girdiğiniz ülke neden bizden almadınız diye biraz başınızı ağrıtabilir, Almanya mesela bu konularda hassas. Ama “Buradan sonra Yunanistan’a uzun bir ziyaretimiz var” gibi mazeretler göstererek geçebiliyorsunuz. Öte yandan Yunanistan’dan vize alıp, hiç Yunanistan’a gitmezseniz bi dahi başvurunuzu reddedebilirler vs… Biz şahsen risk almamak her zaman için vize aldığımız ülkeye ilk olarak ayak basıyoruz.

 281. Merhaba
  Moldova’da Suclea’ya 1 Temmuz ayından itibaren 3 kez arka arka gittim. Toplamda 1 gidiş 37 gün, 2 gidiş 40 gün, 3 gidiş 40 gün kaldım. Turkiye’de birinciyle 2 gidişimin arası 10 gün. 2 ile 3 gidişimin arası 15 gün kaldım. Tekrar gitmek için sürem var mı? Ne zaman gidebilirim?

 282. Merhabalar ben 07.10.2021 ile 07.10.2022 1 yıllık vize aldim çoklu giriş tek seferde 90 gun kalış. Avrupa ulkesine kac kez giriş yapabilirim 1 yil içinde ne kadar kalabilirim

 283. Merhaba benim Danimarka’dan aldıgım D tipi Schengen vizem var. Mult girişli 90 gün. Ben karayoluyla Danimarkaya gitmek istiyorum. İlk giriş yapacağım ülke Bulgaristan ve sırasıyla diğer ülkeler. Geçeceğim ülkeler için ayrıca vize almama gerek var mı? Almanyayla sınır komşusu oldugu için Almanya sorun çıkarır mı sınır kapısında ??

  1. Hayır başka bir vize almanız gerekmiyor ancak ülke geçişlerinde size neden o ülkeden vize almadığınızı sorabilirler. Siz de transit yolcu olduğunuzu ve en uzun kalacağınız yerin Danimarka olduğunu izah edersiniz.

 284. Merhabalar ben uluslararası çalışan bir firmada şoförlük yapıcağım ve benden vize başvurusunda bulunmamı istediler ülkeler arası geçiş yapıp belirlenen firmalara giriş çıkış yapıcağım ama hangi vize türü almam lazım bunu tam bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 285. Merhaba, Polonya erasmus D tipli 180 günlük vizem var. Fransaya gezmeye geldim ve Türkiye’ye 2 haftalığına gitmem lazım. Fransadan çıkış yapacağım. Tekrar Türkiye’den çıkışımda sıkıntı olur mu ve çıkışta polonya haricinde farklı ülkeden giriş yapabilir miyim vizemin süresi 90 gün kaldı.

 286. Merhaba eşim Portekiz vatandaşı ve Almanya’ya taşınmayı düşünüyoruz. Benim Portekiz konsolosluğundan 1 yıllık Schengen vizem var. Almanya’ya gittiğimizde benim oturma izni almam için nasıl bir yol izlemeliyiz?
  Ve portekiz vizesi ile Almanya’ya gitmek istersem sıkıntı olur mu?

 287. Merhaba Danimarka’dan 2 yıllık oturum aldım. Şuan Türkiyedeyim ve bana schengen D vizesi verdiler. Danimarkaya karayoluyla gitmek istiyorum. İlk girişi Bulgaristandan yapacağım bi sorun çıkar mı ?

  1. D tipi vizeler ilk 90 gün c tipi vize şeklinde kullanılabiliyor fakat 90 günden sonra vizenin belirtildiği ülke sınırları içinde geçerliler.

 288. Merhaba Yunanistan’dan schengen çoklu girişli turistik vize aldığım takdirde Sakız’da bir günlük kalıp dönmeyi planlıyorum. Döndüğümde Hollanda veya Almanya’ya geçerlilik süresi dahilinde tekrar Yunanistan’a geçmeden giriş yapabilir miyim?

  1. Evet bir kere Yunanistan’a girip çıktığınızda başka bir schengen ülkesine gidişte yeniden Yunanistan’a gir çık yapmanız beklenmiyor.

 289. Merhabalar Erasmus yaptığım için Portekiz’den D tipi ulusal vizem var. Kalış sürem 180 gündü ben 140 gününü doldurdum.ve Türkiyeye döndüm. Bu vize ile tekrar schengen bölgesinde bir ülkeye gitmem mümkün müdür?

 290. Merhabalar,
  D tipi vizeye başvurdum. Polonya’da okumayı düşünüyorum. Geldiğim zamandan sonra Moldova’ya giriş-çıkışım vizemi etkiler mi?

 291. Merhabalar, Almanya’dan aldığım Schengen C tipi multi vize ile ilk uçuşumu Almanya gerçekleştirdim. Aynı vize ile İkinci uçuşumu Hollanda’ya yapmam mümkün mü? Teşekkürler

 292. Merhaba, ben Erasmus programı için Polonya’da 6 aylık eğitim göreceğim. Pasaportunda ilk giriş yapacağım ülke olarak Polonya yazdım ancak ben Almanya üzerinden Polonya’ya otobüs ile geçmek istiyorum. Ayrıca Multi giriş de yazdırdım pasaporta. Almanya’ya girişte sıkıntı çıkar mı? Şimdiden teşekkürler.

  1. Almanlar bu konularda biraz takıntılılar. Madem Almanya’ya gelecektin, neden bizden almadın diye bilirler ama durumu Polonya’da erasmus öğrencisi olduğunu anlatarak izah edebilirsin.

 293. Merhabalar, öğrenciyim İtalya’da D tipi vizem var benim 10 Ağustos’ta oturum iznim bitiyor fakat vizemin bitiş tarihi 15 ekim, ben Eylül’de İtalya’ya dönmek istiyorum, konsolosluktan hiçbir cevap alamadım. Oturum iznim bitmiş olsa bile geçerli olan vizemle ülkeye giriş yapabilir miyim acaba? Son zamanlarda deneyimleyen oldu mu?

  1. Merhaba benim danimarkadan aldıgım D schengen vizem var. Mult girişli 90 gün. Ben karayoluyla danimarkaya gitmek istiyorum. Geçeceğim ülkeler için ayrıca vize almama gerek var mı ? Almanyayla sınır komşusu oldugu için Almanya sorun çıkarır mı sınır kapısında ??

 294. Benim bir yıllık D tipi, çok girişli vizem var. 09/10/2021 tarihinde izine gitmem gerekiyor. Dönüşte ne kadar günüm kalması gerekiyor?

 295. Merhaba, bir devlet okulunda öğretmenim. Uygun bilet bulduğum için dönem içi (mart ayı) İtalya’ya uçak bileti aldım. Ancak italya Schengen Vizesi istiyor. Schengen Vizesi için gerekli olan evraklar da ise valilik izni var. Dönem içi bi tarih olduğu içinse valilik izin vermeyebilir. Ben sömestr tatilinde (şubat ayı) vize alsam, tatil dönemi olduğu için valilik izin verir. O vizeyle, martta uçabilir miyim? Tekrar kurumdan izin istenir mi?

  1. Merhaba Kübra,
   Vizenin üzerinde geçerlilik tarihi yazar. Burada belirtilen pencere içinde ülkeye giriş yapabilirsin. Bu pencereyi genelde uçak biletinin tarihlerine göre belirlerler. Eğer daha önceden Schengen aldıysan daha uzun süreli verebilirler. BU duruma şubat ve martı kapsayan vizeye başvurabilirsin.

 296. Merhaba

  1 yıllık c tipi vızem var. 15/05/2021 tarıhınde Belçika’ya giriş yaptım. 29/06 tarıhınde Türkiye’ye gitmem gerekiyor. Tekrar geri gelme tarihini anlayamadım yardımcı olur musun

 297. Merhaba,
  D tipi mult. vizem var 150 günlük. 14 şubatta İtalya ya giriş yaptım. 9 nisanda türkiyeye döndüm. 22 nisanda tekrar italya ya gitmeyi planlıyorum. Erasmus öğrencisiyim.
  tekrar vize başvurusu yapmalı mıyım acaba?

  1. 150 günü aşmadıysan terkar giriş yapabilirsin. Çıkışını da yine 150 günlük vizen bitmeden yapmalısın

 298. Hollanda’daki oturum kartımı almaya gitmek için geri dönüş vizesi aldım fakat yedi günlük geldi vizem bu ayın 25 ine kadar gitmem gerekiyormuş fakat oraya gidince 14 gün karantina ev hapsim olacak herhalde fakat vizem yedi günlük nasıl olacak benim durumum yazıma cevap verirseniz çok sevinirim olmayacaksa boşuna gitmeyeyim diye dize yazdım yani 14 günlük karantina san sonramı 7 gün içinde oturumumu almam lazım bunu anlayamadım şimdiden çok teşekkür ederim

 299. Merhaba şuan İtalyadayım geleli 4 gün oldu. Karantinada gözüküyorum şuan , bana konsolosluk tarafından mesaj geldi karantina bittikten ilk 8 gün içinde oturum izni başvurusunda bulunmam gerektiğini söyledi fakat araştırmalarımla beraber erasmus vizesinin yani D tipi vizenin oturma iznini kapsadığını duydum yani benim bu oturuma başvurma olayım şart mı? Kısa dönemlik buradayım bu arada 5 ay .

 300. Merhaba ben 5 yıllık Schengen vizesi aldım. Şu an Almanya’dayım. 89 gün burada kaldım. Türkiye’ye döndükten sonra tekrar ne zaman tekrar gelebilirim. 3 ay Almanya’da 3 ay türkiyede kalabiliyor muyum? 90/180 gün olayını tam anlayamadım, bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Hakan şu an ülkeden çıkarsanız vizeniz olsa da geri giremezsiniz. Pandemi nedeniyle sınırlar Türklere kapalı

 301. Merhaba arkadaslar
  Ben 2012’de İtalyan vizesi aldım, d tipi. Şu an Türkiye’deyim ve c tipi, multi, Fransa vizesi aldım. Ben bu vize ile istanbul’dan direk İtalyaya girebilir miyim? Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim

 302. Çek Cumhuriyeti nde aile birleşimindden dolayı D tipi vizem ve oturum kartım var. Fakat Belçika da üniversite kazandım. Oradan tekrar D tipi vize almam gerekli mi?

 303. Umarim bana yardimci ola bilirsiniz.
  Benim sevgilim is adami vizesi aldı Almanya’ya gelmek icin subat sonunda. Yalnız verilen vize süresi icinde gelemedi, zaten o arada virüs cıktı. Simdi tekrar vize basvurusu yapabilir mi? Ya da daha önce ki vizesi gecerli mi? Şu an vize alamaz mi ? Bana yardimci olursaniz cok sevinirim

  1. Süresi geçen vize geçersizdir. Vize verip vermediklerini öğrenmek için konsolosluk ile görüşmelisiniz

   1. Merhaba benim almanyaya 2 yillik vizem var ama 6 aydir turkiyedeyim geri gidebilirmiyim giris cikis suresi var mi yada tekrar nasil gidebilirim?

 304. Türkiyede yaşayan 77 yaşınsa annemi burya getirmek istiyoz bütün çocukları burada böyle bir imkan varmı? Birde annemin şimdilik 2 yıllık vizesi var 3ay kalıp döndü türkiyeye şimdi tekrar getirmek istiyoz, tekrar sehahat sağlık sigortası çıkarmak gerekiyormu? Şimdiden cevabınız için tşl ederim.

  1. Arzu selam,
   Bildiğim kadarıyla Korona sebebiyle Türklere vize vermeyi durdurmuşlardı. Son durumu bilmiyorum. Ülkenizin konsolosluğu ile irtibata geçin.

 305. İyi günler hollanda vizesi aldım vizenin bitimine 15 gün kala hollanda ya giriş yaptim girdiğim tarihten itibaren 90 gün kalabilirmiyim yoksa vize bitiş tarihinde ülkeden çıkısmi yapmalıyım tesekkurler

  1. Hayır, vizeniz bitmeden ülkeyi terk etmeniz lazım. Hatta dönüşünüzü vizenizin bitiminin son gün de bırakmayın.

 306. 31 Mayıs’a kadar geçerli vizem var. Covid19 dolayısıyla uçuşum iptal oldu ve vizeyi hiç kullanamadım. Haziran’da uçuşlar tekrar başlıyor. 90 günlük vizemi kullanamadığımdan dolayı ek süre tanımaları için konsolosluğa mail gönderdim ancak cevap alamadım. Bu konu ile ilgili aydınlatma sağlarsanız sevinirim

  1. Merhaba , 10.09.2022/10.10.2022 15 gun multi schengen vizem var. Nice’e 26.09.2022 de gidip 10.10.2022 18.35 ucagi ile donsem sorun oluyormu ?

   1. Merhaba elbette o şekilde yapabilirsiniz. Ayın 10’unda Schengen bölgesinden zamanında çıkış yapmış olmanız önemli olan.

 307. Merhabalar ben yıllar önce Fransa’ya gemiye katılırken 5 yıllık schengen transit vizesi almıştım şimdi Norveç e tatile turist olarak gitmek istiyorum o eski vizenin bana bir artısı olurmu Norveç turist vizesi başvurusunda şimdiden teşekkür ederim .

 308. Merhaba ben 04.04 12.04 arası Almanya ya ziyaret için vize başvurusu yaptım . Virüs nedeniyle bu tarih ertelenir mi yoksa direk red cevabı mı gelir ?

  <