Schengen Vizesi nedir sorusunun en kısa ve öz hali cevabı Avrupa’daki 33 ülkeye tek bir vize ile girmenizi sağlayan ortak bir vize. İnternetteki açıklamalarda yok şu ülke Avrupa birliğinde ama Schengen’de değil ya da bu ülke Schengen Bölgesi’nde değil ama Schengen ile girilebiliyor gibi şeyler gördüyseniz kafanız karışmış olabilir. Aslında seyahat eden kişiler olarak bu kadar teknik detayda kaybolmaya gerek yok, sadece şunları bilseniz yeterli:

1. Bu 33 ülkenin sadece 25’i Schengen Vizesi verme yetkisine sahip

Bu ülkelere vize başvurusunda bulunabilirsiniz:
Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İşviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Latvia, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

Detaylı Bilgi için: Schengen Ülkeleri

2. Diğer 7 ülke Schengen Vizesi veremiyor ama o  ülkelere pasaportunuzdaki Schengen vizeniz ile girebiliyorsunuz

Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Vatikan, San Marino, Monako
Yani bu ülkelereden birine gidecekseniz ve eğer pasaportunuzda geçerli bir Schengen vizeniz varsa bu ülkelerin kendi vizelerini almanıza gerek yok.

3. 3 tür Schengen Vizesi vardır. Seyahat amacınıza göre başvurmanız gereken vize tipi değişir. Turistik ziyaretleriniz için C tipine başvurursunuz.

Başvuracağınız vize türüne göre farklı başvuru hazırlıkları yapmanız gerekir.

C tipi (Klasik Turist Vizesi)

Turistik amaçla Schengen ülkelerinden birine gidecekseniz Schengen Vizesi Başvuru İşlemleri  ve Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar için tıklayın.
C Tipi Schangen vizesi, kalış gününüzün en fazla 90 gün olduğu, turistik veya iş seyahati gibi durumlarda alınan klasik Schengen vizesidir. Bu 90 gün kalış hakkı (duration of stay) her 180 gün içinde 90 gündür (bu 30 veya 60 gün de verilebilir). Maksimum 5 yıla kadar veriliyor. C tipi Schengen vizeniz ister 1 yıllık ister 2 yıllık ister 5 yıllık olsun, her 180 gün içinde sadece 90 gün kalış hakkınız vardır. Örneğin, sizin herhangi bir Schengen ülkesinden 1 yıllık C tipi Schengeniniz var. Schengeninizi 1 Ocak’ta aldıysanız üzerine 180 gün ekleyin. 30 Haziran’a kadar ard arda veya kesik kesik istediğiniz tarihler içinde 90 gün Schengen ülkelerinde kalabiliyorsunuz. 1 yıllık vizeniz olduğundan, 30 Haziran’dan sonra tekrar bir 180 günlük dönem başlamış olacağından seyahatinizi Haziran yerine Temmuz’da gerçekleştirdiğiniz takdirde yine 90 günlük hakkınız başlamış oluyor. Diyelim ki, Ocak ayında 15 gün kaldınız, Mayıs ayında 10, Haziran ayında da bir 10 gün daha kalmak istediniz ama kalamazsınız çünkü bu hesapla 180 gün içinde 90 gün kuralını ihlal etmiş olursunuz. Böyle bir ihlalin hem sınırda para cezası ve bir sonraki Schengen başvurularında sorun yaratması muhtemel.

D tipi (oturma izinli)

D Tipi Schengen vizesi ise Erasmus, değişim programları, çalışma, oturum gibi 90 günden daha uzun kalışlar için geçerli olan vize türü. Fakat bu durum sadece D tipi Schengen vizesi sahibi olduğunuz ülke içinde geçerli bir durum. Yani eğer Schengen ülkeleri arasında seyahat etmek isterseniz, kalış hakkınız yine 180 gün içinde 90 gün. Örneğin, Almanya’ya Erasmus’a gittiğinizi düşünelim. D Tipi Schengen vizenizle 6 ay kadar Almanya’da oturma izniniz olacaktır. Bu 6 ay içinde yine 90 gün Almanya dışındaki Schengen ülkelerinde bulunabilirsiniz.

Bazı ülkeler, D tipi vize aldığınızda, o ülkeye giriş yaptıktan belirli bir gün içinde gerekli bürolara gidip oturma izni almanızı veya kayıt yaptırmanızı bekliyor. Örneğin İtalya, ülkeye giriş yaptıktan 8 gün içinde oturma izni çıkartmanız için süre tanıyor.

A tipi (transit)

A tipi Schengen vizesi, Schengen vizesi aldığınız ülkeye başka bir ülkeye aktarmalı gideceğiniz durumlarda almanız gereken vize türü. Çok fazla kullanılan bir vize türü değil ama yukarıda da bahsettiğimiz gibi aslında Schengen Vizesi’ni hangi ülkeden aldıysanız önce o ülkeye giriş yapmanız gerekiyor. Bazı Schengen ülkeleri bu konuda daha toleranslı olsalar da Almanya, Yunanistan, İsviçre, Çek Cumhuriyeti gibi ülkeler sınırda sorun çıkarabiliyorlar. Örneğin siz Almanya üzerinden Arjantin’e gidecekseniz, Almanya Schengeniniz yoksa Almanya transit schengeninizin olması gerekiyor.

2017 itibariyle Türkiye’den Transit Schengen Vizesi isteyen ülkeler:

Almanya (Schengen vizeniz varsa gerekmiyor)
Çek Cumhuriyeti (Schengen vizeniz varsa gerekmiyor)
İsviçre (Schengen vizeniz varsa gerekmiyor)
Yunanistan (Schengen vizeniz varsa gerekmiyor)

Transit vize için istenilen ek belgeler:
– Nihai varış destinasyonuna ait geçerli vize
– Aktarma yapılacak Schengen ülkesi için uçak bileti rezervasyonu.

4. Turistik Schengen Vizesi Geçerlilik Süreleri Başvurudan başvuruya değişir

Başvurunuzda gezinizin tarihlerini ve ne kadar uzun süreli bir Schengen vizesi istediğinizi sorarlar. Talep ettiğiniz geçerlilik süresine göre Schengen vize ücreti değişir. Süre uzadıkça daha pahalılaşır. 7 gün, 1 ay, 3 ay, 6 ay, 1 yıl, 2 yıl ve 5 yıllık olarak vize talep edebilirsiniz.  Ancak ne kadar uzun geçerlilik verecekleri onların insiyatifindedir. Siz 5 yıllık için ücret yatırıp 1 7ünlük de alabilirsiniz.

5. Turistik Schengen Vizesi de kaç kere giriş çıkış yapacağınıza göre 3’e ayrılır: Tek Giriş, Çift Giriş, Çoklu Giriş.

Başvurunuzda hangi tip giriş izni için  başvurduğunuzu belirtmeniz gerekir ancak size başvurduğunuz türden farklı bir giriş hakkı verebilirler. Çoklu istersiniz bile tek verebilme hakları mevcuttur.
Tek Giriş – Pasaportunuza basılan vizenin üzerinde yazan geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne <strong>1 kez</strong> girebilirsiniz. Ama Schengen Bölgesi’nden çıkmadan 1. maddede bahsedilen tüm 23 ülkeye de gidebilirsiniz.
Çift Giriş –  Pasaportunuza basılan vizenin üzerinde yazan geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne 2 kez girebilirsiniz.
Çoklu Giriş – Pasaportunuza basılan vizenin üzerinde yazan geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne sınırsız giriş çıkış yapabilirsiniz.

6. Schengen vizenizin geçerlilik süresi ne kadar uzun olursa olsun, Schengen Bölgesi’nde geçirebileceğiniz zaman sınırlıdır!

5 yıllık Schengen vizeniz olsa bile Schengen Bölgesi’nden en fazla 6 ay içinde 90 gün kalabilirsiniz.  Yani vizenizim ilk 6 ayında 90 + 2. altı ayında 90 gün olmak şartı ile senede 180 gün eder.

Ülke bazında hesaplanmaz, bölgedeki tüm ülkelerde geçirdiğiniz vakit toplanarak hesaplanır. Yani;
✔  6 ayda Almanya’da 15 gün + İtalya’da 65 gün OK
✔  6 ayda Almanya’da 90 gün OK
✔  6 ayda Almanya’da 45 gün + İtalya’da 45 gün OK
✖ 6 ayda Almanya’da 45 gün + İtalya’da 46 gün OLMAZ
✖ 6 ayda Almanya’da 91 gün OLMAZ

6. Schengen Bölgesi’nin tamamı sınır bir ülke olarak görülür. Bir Schengen ülkesinden diğer 23 ülkeden birine giderken pasaport kontrolü yapılmaz. Schengen Bölgesi’ne girerken ve çıkarken yapılır.

Schengen alanının bir parçası olan ülkelerin kendi aralarında sınır kontrolünü ortadan kaldırdılar ve ülkeler arası sınır geçişi kontrolünü oldukça kolaylaştı. Örneğin; artık İtalya’dan İspanya’ya giderken pasaport ibraz etmeniz gerekmiyor.  Ancak Fransa, Almanya gibi bazı ülkeler son yıllarda yaşanan terör olaylarından sonra bazo noktalarda yine pasaport kontrolü yapmaya başladılar.
23 ülkeye ek olarak Vatikan, San Marino, Monako’da bu sınır bütününde yer alır.

 

23 YORUM

 1. Sinan

  merhaba almanya’dan 23 günlük anca 8 gün kalmalı vizem var. ama ben başvuruyu yaparken 2 haftalık çıkmak istediğimi belirtmiştim evrakları ona göre verdim. neyse ben bu 8 günü aşıp 15 gün kalırsam ne olabilir? cevap verirseniz sevinirim. Bu arada çıkışı İsveç’ten yapacağım. İyi günler.

  Cevapla
 2. Aslıhan

  Merhabalar,

  Yunanistan’dan C tipi 2 girişli vize aldım ve 1 aylık süresi var. Kalış gün sayısı 10 yazılmış.
  Yunanistan da 5 gün kaldıktan sonra Türkiye’ye döneceğim ve 3 gün burada kalıp belçikaya gideceğim. orada seyahat planım 7 gün. yani toplamda schengen bölgesinde kalış sürem 12 gün yapıyor. Şu durumda 10 günlük kalış süresini aşmış mı oluyorum yoksa Türkiye’ye döndüğüm için aşmamış mı oluyorum.

  ne de cimri çıktı bu Yunanistan yahu

  Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler,

  Cevapla
 3. Merve

  Almanya dan iki girişli şengen vizesi aldım. İlk girişimi yaptım geri döndüm. İkinci girişimde yine ilk olarak Almanya ya mı giriş yapmak zorundayım.

  Cevapla
 4. serkan

  Verdiğiniz bilgiler için ve insanların ihtiyaç duyduğu bilgileri paylaştığınız için teşekkürler.

  Cevapla
 5. CEMAL KAYA

  Avusturya da 90 günden az süreli çalışma izni için Schengen vizesi yeterli olur diye bir bilgi var konsolosluk web sitesinde ama hangi tip vize almak gerekiyor ya da özel bir izin lazım mı belirtmemiş: bu konuda bilgi verir misiniz?

  Cevapla
 6. Yusuf

  Bu bilgileri neye dayanarak yazdınız. Birçoğu eksik veya hatalı. Alman schengen i alıp İtalya ya indim uçakla. İkinci gelişde çek schengeni ile Avusturya ya indim. Aldığın ülkeye girmek zorundasın diye bir kanun veya yaptırım yok. Ayrıca ilk gelişimde 90 günü aştım. Tamam bu bilgi doğru, yasak. Ama sınırda para cezası falan diye birşey yok. Ayrıca iki seyahatim arasında Türkiye de 1 hafta kaldım. Yani 180 de 90 kuralını geri geldiğimde de bozdum. Ama havalimanında veya sınırda kimse sebebini sormadı bile.

  Cevapla
 7. Hakan

  1 Ocak’ta vize veriliş tarihiyse 30 Haziran’da 180 günlük periyot yenileniyor yok schengen ülkesinden son çıktığım tarihten itibaren 180 gün mü? Yani ben Ocak’ta 30 gün, Şubat’ ta 30 gün Mart’ta 30 gün kaldım 90 günü tamamladım. bunun için 30 Haziranı mı bekleyeceğim? Yoksa 30 Mart çıkış tarihinden itibaren 6 ay koyarak mı (yani Eylül ayı gibi mi) hesaplayacağım? Yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 8. Aslı

  Merhaba, Romanya’dan aldığımız vizeyle Romanya’dan diğer schengen bölgelerine geçiş yapabilir miyiz? Bildiğiniz gibi Romanya schengen vizesi vermiyor, fakat o vize diğer Avrupa ülkelerine giriş hakkı veriyor mu bunu merak ediyorum. Teşekkürler.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Romanya’dan aldığınız vize Romanya Vizesidir, Schengen değil. Başka ülkede geçmez.
   Ama Schengen Vizesi Romanya’da geçiyor

   Cevapla
 9. sabahat

  merhaba;

  Bu 90 gün kalış hakkı her 180 gün içinde 90 gündür. dediniz.Sonra örnekte de “Örneğin, sizin herhangi bir Schengen ülkesinden 1 yıllık C tipi Schengeniniz var. Schengeninizi 1 Ocak’ta ayında aldıysanız üzerine 180 gün ekleyin. 30 Haziran’a kadar ard arda veya kesik kesik istediğiniz tarihler içinde 30 gün Schengen ülkelerinde kalabiliyorsunuz. 1 yıllık vizeniz olduğundan, 30 Haziran’dan sonra tekrar bir 180 günlük dönem başlamış olacağından seyahatinizi Haziran yerine Temmuz’da gerçekleştirdiğiniz takdirde yine 30 günlük hakkınız başlamış oluyor.” dediniz….? Şimdi 180 gün süresi boyunca 30 gün mü 90 gün mü kalabiliyoruz?

  Cevapla
 10. yavuz

  merhaba
  ilk defa bir şengen vizesi aldım.almanyadan..fakat finlandiyada 2 gun kalıp sonra berline geçmek istiyorum.fin gumrüğü bu böyle bir durumda girişte sorun çıkarır mı.ilk girişi şengeni veren ulkeye mi yapmalıyım? teşekkurler..

  Cevapla
  • Yusuf

   Bu konuda bir kural yok. Schengen vizeniz var. Her söylenene kulak asmayın istediğiniz yere gidin.

   Cevapla
 11. İbrahim

  Bu bilgiye göre;
  Hırvatistan Konsolosluğu ayrıca Avrupa Birliği (AB) ya da Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) üyesi ülkelerden herhangi birine ait pasaport, geçerli ikamet kartı sahipleri ile bu kişilerle birlikte seyahat eden kişilere de vizesiz seyahat olanağı sağlamaktadır.
  AB vatandaşı olup,hırvatistanda ikamet eden kız arkadaşım ile hırvatistana giriş yaparken vize zorunluluğum yokmudur.

  Cevapla
 12. Murat

  Yunanistan vizesi aldım 10.08.2018 \03.09.2018 tarihleri yalnız anlamadığım nokta c tip vizenin yanında —>number of entris 1hemen onun yanında
  —>duration of stay 10<— yazıyor bunu anlayamadım?? Yardımcı olabilirmisiniz

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Özetle; sadece 10.08.2018 – 03.09.2018 tarihleri arasında geçerli vizen.
   Schengen bölgesine bu süre içinde 1 kez girebilirsin. Örneğin 10’unda girsen, 11’inde çıksan, vizen 03.09’a kadar hala geçerli olsa bile bi daha schengen’e giremezsin.
   ve 10.08.2018 – 03.09.2018 tarihleri arası en fazla 10 gün kalabilirsin

   Cevapla
 13. Cihan

  Merhabalar. Yeşil pasaport sahibiyim ve Mayıs ayında Portekizde 33 gün süreyle bir programa katıldım. Ancak tekrar bir program dahilinde Romanyaya gitmem ve 90 gün kalmam gerekiyor. Son 180 gün içinde 90 gün kuralı Romanya schengen birliğine dahil olmadığı için nasıl işleyecek? Vize almam gerekli mi?

  Cevapla
 14. Onur

  merhabalar. schengen vizesi ile alakalı bir sorum olacaktı cevaplarsanız çok sevinirim. Ağustos 2018 de gideceğimiz 5 günlük paris gezisi için fransa schengen vizesi aldık. vizemiz aralık 2018 e kadar geçerli ve çok girişli . ekim ayında yine 1 haftalığına barselona gidiş lizbon dönüş şeklinde bir gezi planlıyoruz. Bu ikinci seyahat de fransadan alınma vize ile ispanya ya giriş yapsak sorun yaşar mıyız sizce ? şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 15. SEDA

  MERHABA BİR SEYAHAT PLANIM VAR AMA ALDIĞIM VİZE BUNA ELVERİYOR MU ANLAYAMADIM. İNTERNETTE ÇOK FAZLA BİLGİ VAR AMA HEPSİ FARKLI ŞEY DİYOR. BALKAN ÜLKELERİNE SEYAHAT PLANLIYORUM İLK GÜN YUNANİSTAN’ DA KONAKLAMA ARDINDAN MAKEDONYA, ARNAVUTLUK ,KARADAĞ HIRVATİSTAN ,BOSNA HERSEK, SIRBİSTAN, MAKEDONYA VE SON GECE TEKRAR YUNANİSTAN DA KONAKLAMA İLE TÜRKİYE ‘YE DÖNÜŞ PLANLIYORUM. VİZEM C TİPİ TEK GİRİŞLİ SCHENGEN. BÖYLE İKEN YUNANİSTAN ÇIKINCA HIRVATİSTAN ‘ A GİRMEM SORUN OLUR MU ? BİR DE SON GECE MECBUREN TEKRAR YUNANİSTAN ‘ A GİRECEĞİM TEK GİRİŞ SÖZ KONUSU OLUNCA VİZEM BUNU DESTEKLER Mİ ? YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

  Cevapla
 16. begüm can

  Merhabalar;
  Oldukça bılgı karmaşası mevcut. Bazı yerlerde her zaman son 180 gune bakıp 90 gunu aşmamamız gerektiği bilgisi varken , yazıda ıkıncı 180 gunluk perıyotta tekrardan 90 gunluk surenın yenılendığı gozukmekte. Hangisini doğru olarak kabul edeceğiz? ve 180 gunu sayarken vızenın veriliş tarihini mi yoksa schengen ulkesıne gırısı mı baz alacağız?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selam Begüm,
   Soruyu anladım?
   Bahsettiğin yazıları ve cümleleri kopyalayarak tekrar sorar mısın

   Cevapla
 17. edanur

  Merhaba;Ben üniversite 2. sınıf öğrencisiyim.Haziran ayında Danimarka’da bilimsel bir kongreye katılmayı düşünüyorum.Geçen yaz öğrenci pasaportu çıkarmıştım.Kongre 5 gün sürecek,kongreye katılım için Schengen vizesi almak zorunda mıyım?

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Send this to a friend