VAN GÖLÜ EKSPRESİ HAKKINDA KRİTİK BİLGİLER 2024

Doğu Ekspresi’nin patlamasının ve bilet bulmanın aşırı zorlaşmasının ardından gözler Van Gölü ve Kurtalan Ekspreslerine çevirildi. Biz de bu yazımızda kafalardaki dilemmaları gidererek Van Gölü ekspresini mercek altına alıyoruz.

Van Gölü Ekspresi Mi, Doğu Ekspresi Mi

Tren olarak ikisi de aynı. Ha Van Gölü Ekspresi, ha Doğu Ekspresi.  Ama yolculuğun tümü olarak düşünüldüğünde bizce Doğu Ekspresi daha mantıklı çünkü Van Gölü Ekspresi daha meşakkatli bir yolculuk:

1. Trenin adı Van Gölü Ekspresi olması sanki tren Van’a kadar gidiyor intibası bırakabilir ama tren Tatvan’a yani Bitlis’e kadar gidiyor.

2. Van Gölü Ekspresi’nin kalkış noktası olan Tatvan’da (Bitlis) havalimanı yok. Muş ya da Van’a uçmanız gerekiyor. Oradan Tatvan’a geçmek için otobüse binmeniz ya da araç kiralamanız lazım. Yani önce şehirler arası bir hava yolculuğu ve üzerine de şehirler arası bir kara yolcuğu yapmanız lazım trene ulaşmak için.

3. En güzel manzaraları gündüz gözüyle görebilmek için Tatvan-Ankara yönüne binmeniz gerekiyor. Eğer son durak olan Ankara’dan başka bir yere daha gidecekseniz trenin geç varması sebebiyle aktarmanızı kaçırma ihtimaliniz var. Mesela bizim tren 5 saat rötar yaptı. Bu da geziyi planlamayı komplike bir hale getiriyor. Doğu Ekspresi’nde ise zaten Ankara-Kars yönü daha keyifli olduğu için transfer kaçırma derdi yok. En fazla Kars’a daha geç varıyorsunuz ama aktarmanızın yanma derdi yok.

4. Az sonra bahsedeceğimiz üzere haftada sadece 2 kere sefer var. Bizim önerdiğimiz Tatvan – Ankara yönü (dönüş treni) sadece Salı ve Perşembeleri kalkıyor. Tatvan tarafına gitmişken hafta sonunu kullanarak tabii ki oraları gezmek isteyeceksiniz. Bu durumda sadece Salı gününe talip olabiliyorsunuz. Çarşamba günü vardığından aslında haftasonu + 3 iş gününe mal oluyor.

5. Kars tarihi dokusuna ek olarak donmuş Çıldır Gölü’nde balık avı, Sarıkamış Kayak Merkezi, Rus Mimarisi, Kafkas mutfağı, bizce daha çeşitli tecrübeler vadeden bir destinasyon.

Ama Doğu Ekspresi’nin sezonu kış, Van Gölü’nünki Mayıs & Haziran. Yani aslında aralarında seçmek zorunda da değilsiniz.

Van Gölü Ekspresi’nin Güzergah ve Sefer Saati

– Ankara – Kayseri – Sivas – Malatya – Elazığ – Tatvan

– Her hafta 2 sefer var:
Ankara – Tatvan Salı ve Pazar günleri,
Tatvan- Ankara Salı ve Perşembe günleri gerçekleşiyor.

– Tren Ankara – Tatvan arası. Tatvan, Bitlis’in bir ilçesi olduğundan bilet satın alırken de “Van Gar” yerine “Tatvan Gar” diye aratmanız gerekiyor. Ankara’dan 11.20’de, Tatvan’dan 08.40’ta kalkıyor. Sayfanın altında başlıca duraklardaki kalkış ve varış saatlerini bulabilirsiniz.

– Yolculuk yaklaşık Ankara-Tatvan yönüne 24-25 saat arasında, Tatvan-Ankara yönüne ise 26 saat sürmekte ama sıkça rötar oluyor.

– Van Gölü Ekspresi duraklarından olan Elazığ ve Malatya gurmeler için harika yerler. Buraları gezmek isterseniz:
Malatya ve Elazığ gezi rehberlerimizi okuyabilirsiniz.

Van Gölü Ekspresi Başlıca Durakları ve Kalkış – Varış Saatleri

Van Gölü Ekspresi’nde toplam 58 durak var. Bunlar sırasıyla: Ankara, Kayaş, Elmadağ, Irmak, Yahşihan, Kırıkkale, Balışıh, Çerikli, Sekili, Yerköy, Karaosman, Caferli, Şefaatli, Sarıkent, Karasenir, Kanlıca, Yenifakılı, Himmetdede, Boğazköprü, Kayseri, Karaözü, Yeniçubuk, Şarkışla, Hanlı, Sivas, Taşlıdere, Bostankaya, Yenikangal, Çetinkaya, Demiriz, Akçamağara, Akgedik, Hekimhan, Malatya, Battalgazi, Fırat, Km.286+500, Kuşsarayı, Pınarlı, Baskil, Şefkat, Yolçatı, Elazığ, Yurt, Çağlar, Palu, Beyhan, Ekerek, Suveren, Genç, Bozkanat, Oymapınar, Asmakaya, Kurt, Muş, Sıcaksu, Rahova ve Tatvan.

Başlıca durakların kalkış ve varış saatleri ise şöyle:

Ankara – Tatvan Hattı   Ankara K: 11.20  Kayseri K: 18.56  Sivas K: 23.07  Malatya K: 03.11  Elazığ K: 06.30  Tatvan V: 13.08
Tatvan – Ankara Hattı  Tatvan K: 08.40  Elazığ K: 15.47  Malatya K: 18.51  Sivas K: 23.34  Kayseri K: 03.07  Ankara V: 10.25

Van Gölü Ya Da Doğu Ekspresi’ne Yer Bulamıyorsanız


Bilet bulma stratejilerimizin hepsini paylaştık: Yataklı Vagon ve Örtülü Kuşetliye Nasıl Bilet Alınır

Van Gölü Ekspresi Vagonları

Tıpkı Doğu Ekspresi’nde olduğu gibi, Van Ekspresi’nde de 3 çeşit vagon var: Pulman, Örtülü Kuşetli ve Yataklı.

Pulman (Normal koltuklu – her vagonda, bir çiftli, bir tekli koltuk var.)
– Örtülü Kuşetli (4 kişilik kompartıman halinde. Koltukları çektiğinizde ranza şeklinde yatak oluyor, size temiz nevresim takımı veriliyor ve yatağınızı kendiniz yapıyorsunuz.)
Yataklı (iki kişilik bir oda şeklinde. İçinde kendi buzdolabı, masası ve lavabosu var.

Van Gölü Ekspresi Bilet Fiyatları 2024

Vagon Türü Ücret
Pulman Kişi Başı 420 TL
Örtülü Kuşetli Kişi Başı 420 TL
Çift Kişilik Yataklı Kişi Başı 795 TL
Yataklı Tek Kişi (İki kişilik oda tek kişiye kapanıyor) 1.590 TL

Yaş, Meslek İndirimleri & Ara Durak Fiyatları

Yaşla alakalı indirimlerde yaş hesabı doğum yılı esas alınarak yapılıyor. Ara duraklarda inerseniz ya da binerseniz de fiyatlar düşmekte. Güncel fiyatlara buradan ulaşabilirsiniz.

Van Gölü Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

–  TCDD’nin e-Bilet Sistemi‘nden online olarak satın alınıyor.
DİKKAT: Trenin ismi Van Gölü Ekspresi olsa da, tren Van’a değil, Bitlis’in Tatvan ilçesine kadar gidiyor. İnternetten bilet satın alırken, arama kutucuğuna “Tatvan Gar” yazmanız gerekiyor.
– Elbette biletinizi internetten almak istemezseniz, tcddtasimacilik.gov.tr adresindeki Yolcu Bölümünde bulunan Bilet Satış Noktaları‘ından,
– Sirkeci Garı’ndan (Haydarpaşa Garı’nda bilet satılmıyor.)
– 444 82 33 nolu Müşteri Hizmetleri’ni arayarak,
– Ve TCDD E-bilet uygulaması ile akıllı cep telefonunuzdan satın alabilirsiniz.

NOT: Biletinizi internetten satın aldıysanız, bilet bilgileriniz hem maille hem de mesajla size geliyor. Biletinizin çıktısını almanıza gerek yok. Size gelen bilgilerle trene binebiliyorsunuz. Görevli bir şey sorarsa da elinizdeki bilgileri göstermeniz yeterli.

Ne Zaman Gitmeli?

En iyi vakti Mayıs – Haziran başı. Çünkü;
– Bu dönemde manzaralar çok iyimiş. Muhteşem bir yeşil oluyormuş.
– Van taraflarında gelmişken inci kefali göçünü görmek lazım. Onun mevsimi de Mayıs.
– Akdamar Adası’na gidebilmek için havanın tekne seferlerine uygun olması lazım.

Peki Hangi Yönde Binmek Lazım

Genellikle insanlar bir yönü trenle, diğerini uçakla yapmayı tercih ediyor. Hangi istikameti tercih etmeliyiz diye sorarsanız da Tatvan’dan Ankara deriz. Çünkü bu şekilde, Elazığ, Bingöl, Malatya, Muş gibi Doğu Anadolu şehirlerini gündüz görebiliyorsunuz. Ankara’ya gece varsanız da olur.

Gar İletişim Bilgileri

Ankara Gar: Tel: 0(312) 309 05 15 / 336 Danışma – Çalışma Satleri: 24 Saat Açık

Tatvan Gar: Tel: 0(434) 827 57 04 – Çalışma Saatleri: 06.30 – 15.30

İçeriden Bilgiler

Van Gölü Ekspresi’ni çok yakın bir zaman önce yapmış insanlar olarak, aynı yolculuğa çıkacakları biraz aydınlatalım, ne bekleyip / bekleyemeyeceğinizi paylaşalım dedik:

Temizlik

Hem örtülü kuşetli vagonların ve hem de yataklı vagonların kompartıman ve nevresimleri oldukça temiz. Bu konuda içiniz rahat olsun. Her bir nevresim kendi paketinde, yıkanmış, ütülenmiş şekilde size geliyor.

Tuvaletler

Tuvaletler, bir tren tuvaleti ne kadar temiz olabiliyorsa o kadar temiz. Elbette yolculuğun sonuna doğru tuvalet kağıdı kıtlığı yaşanmaya başlayabiliyor. O nedenle yanınızda kendi medilinizi getirin. Elbette pulman vagonların tuvalet kullanımı daha sık olduğu için, o vagonların tuvaletleri daha sıkıntılı olabiliyor. O nedenle örtülü kuşetli vagonlara kadar ilerleyip oradaki tuvaletleri kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Yemekli Vagon

Eskiden insanlara yemekler kötü mötü ama yemekli vagon tecrübesini yaşamaye değer derdik ama artık yemeklerin kötü olmasının üzerine, servis de bir o kadar hijyen standartlarından uzak. Görevlinin önce milletin masalarda bıraktığı pisliği toplayıp, sonra siparişimiz olan tostu ızgaraya eli ile koyup, eli ile tersyüz edip yine para alıp verdiği ve de yıkamadığı eli ile bize servis ettikten sonra kraker, bisküvi tarzı paketli gıdalardan başka birşey almayın derim.

Tüm öğünlerinizi yanınızda getirin.

Dilerseniz, Doğu Ekspresi’ndeki Erzurum’da trene cağ kebabı sipariş ederek başlattığımız geleneği, Ankara- Tatvan yönünde Kayseri’de mantı ya da deve cıvıklısı (Kayseri’de ne yenir için tıklayın), Tatvan – Ankara yönünde Elazığ’da odunda dönere uygulayabilirsiniz. Döneri içine 1,5 söyleyin mutlaka.

Yanınıza Alın

– Keyifli vakit geçirmek için iskambil kartı vb. gibi oyunlar, kitap vs…
– Telefon, bilgisayar gibi elektronik aletleri daha kolay şarj etmek için çoklu uzatma kablosu,
– Islak-kuru mendil, tuvalet kağıdı.
– Mutlaka tüm yiyecek içeceğiniz. Termosta çay ya da sıcak su dahil.
– Gece olunca kompartmanın içindeki ışıklar çok loş ışık veriyor. Biraz daha aydınlatma ihtiyacı duyabilirsiniz.

Internet & Telefon

Trende WiFi yok ama yol boyunca GSM bağlantısı iyiydi.

Van Gölü Ekspresi’ne Binmek İçin Önce Ankara’ya Ulaşmak Gerekiyor

Maalesef Van Gölü Ekspresi İstanbul’dan başlamıyor, Ankara tren garından başlıyor, Tatvan’dan geliyorsanız da orada sonlanıyor. İstanbul’dan, Konya’dan, Eskişehir’den Ankara’ya hızlı tren var. Hızlı tren saatleri, durakları ve fiyatlarını öğrenmek için HIZLI TREN sayfamızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Van’da ve Tatvan’da Konaklama

Doubletree by Hilton, Van

Van Gölü kıyısındaki otel, fitness merkezi, Türk hamamı, sauna ve kapalı havuzu olan, açık büfe seçeneklerin sunulduğu bir restoranı olan, kahvaltı dahil sistemi ile hizmet veren, Van Havaalanı’na arabayla 5 dakika mesafede kalan bir merkez oteli. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

The Crater Hotel, Tatvan

The Crater Hotel, Tatvan TCDD Tren Garı’na 2,4 kilometre mesafede olan, uygun ve temiz bir seçenek. Evcil hayvan kabul ediliyor. Odalar Van Gölü, dağ ve orman manzaralı. Kahvaltı dahil. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Van’daki Tüm Otel Seçenekleri İçin Tıklayın.

Van’dan Tatvan’a Ulaşım

Trenin son durağı Van değil, Bitlis’e bağlı Tatvan olduğundan, Van’a ulaşmak için ayrıyeten bir vesayete binmeniz gerekiyor. Van’a feribot, otobüs ya da taksiyle geçilebilirsiniz. Feribotların belirli bir kalkış saati yok. Dolmuş usulü dolunca kalkıyor. Yol Van Gölü’nden feribotla yaklaşık 4-5 saat sürüyor. Otobüs daha pratik bir seçenek ve yolculuk 2 saat kadar sürüyor. Otobüsler her saat başı Tatvan Otobüs Garı’ndan kalkıyor. Biletler 20 TL civarında. Bunun dışında büyük otobüs firmalarının otobüsleri de var. Onların saatlerine ayrıca bakabilirsiniz. Taksiyle ulaşım sağlamak isterseniz de önerimiz önden pazarlık yapmanız olur. Her şekilde en az 200 TL’yi gözden çıkarmanız gerekir. Araç kiralama da bir diğer opsiyon ama dönüşte Van’dan uçakla dönmeyi tercih edecekseniz de iki seçeneğiniz var. Ya aracı geri Tatvan’a bırakmak zorundasınız ya da aracı Van’a bırakmanın getireceği ekstra ücreti karşılamanız gerekecek.

Trenle Başka Nereye Gitsek?

Elbette tüm Türkiye’nin en ikonik tren yolculuğu Doğu Ekspresi. Peki iyi güzel de Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır? derseniz sizi başka yazımıza alalım.

Trenle seyahat etme olayını sevdiyseniz ve istikameti Avrupa’ya çevirmek isterseniz Sofya Ekspresi yazımıza da bir bakın deriz.

Dünyanın en ama en özel tren yolculuklarından birisini de Hindistan’da: Tren ile Hindistan Turu

Instagram’a Da Bekleriz!

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Biz Evde Yokuz (@bizevdeyokuz)’in paylaştığı bir gönderi

22 Comments

 1. Ben şuan yolculuk yapıyorum denemenizi tavsiye ederim özellikle iki kişilik oda alın yanınızda bul bol yiyecek ve termos alın

 2. Bir ay sonrasına kuşetli vagonda yer bulamıyorum. Tur şirketleri mi satın alıyor acaba?
  Teşekkürler

  1. Merhaba TCDD biletleri 1 ay sonrasına henüz açılmamış oluyor. Bizce sık sık kontrol edin satışa açılmış olabilir.

 3. 4 kişilik odalarda uyku vakti erkekler kadınlar ayrı yerlere alınıyor diye biliyorum peki İki kişilik yataklı odalarda kalmak için evli olmak gibi bir şart var mı nişanlımla van a gitmek istiyorum da kalabilir miyiz yoksa orda da mı ayrılıyor

  1. Merhaba Ömer,
   Yataklıda herhangi kızlı erkekli seyahat etmek mümkün. Ayırmıyorlar. Nİkah vs gibi bir önkoşul yok.

 4. Merhaba, bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Kamp ocağı alabiliyor muyuz? Yanımıza yataklı vagon da sıkıntı çıkarıyorlar mı? Şimdiden çok teşekkür ederim….

  1. Merhaba Sevilay,
   Komportmanlarda yemek pişirmemek tren adabına ters olur. Vagona kokular saçar, rahatsızlık verir. Ama çay demlemek gibi şeylerde sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

 5. Yanımıza ne kadar eşya alabiliriz ? Van ekspresi ile gitmeyi planlıyoruz iki kişiyiz. Eşya bagaj sınırlaması nedir acaba

 6. Merhaba
  Van seyahatimizi yapmak için gidiş dönüş tren yolculugunu sectik ve bilet aldık. Ancak tura nereden başlayıp nasıl bitireceğimizi bilemiyoruz. Tecrübe sahibi olarak bize tavsiyeleriniz neler olur. Nereleri görelim. Not: Tatvan gar da inince araba kiralamayı düşünüyoruz ve gidiş tarihimiz bi aksilik olmazsa ocak ayı

  1. Merhaba Seda
   Biz gittiğimizde yoğun kar yağışı vardı, yollar kapandı, hakkıyla gezmedik. Van kahvaltısı hayal kırıklığı oldu çünkü her yer market ürünü veriyordu. Hava izin verirse Akdamar’a geçersiniz, Van Kedisi Araştırma Merkezi’nin Kadi Villası’na gidersiniz.

  2. Merhaba Seda hanım. Van’da gezilecek çok güzel yerler vardır. Akdamar Adası. Van kalesi, Edremit, Muradiye şelalesi Erciş ters balık bendi, carpanak Adası yanı kısacası çok keyifli yerler vardır.

 7. 2 kişilik yataklı odalarda 3 kişi kalınabiliniyor mu, kalınabilirse bileti nasıl kesmeniz gerekiyor ya da 4 kişilik yataklı odalar var mı ?

 8. Tatvanda yaşıyorum. Konaklamak için vanı tercih etmenize gerek yok emin olun ki tatvan doğunun saklı mücevheri. O kadar güzel ki vana gitmek istemeyeceksiniz. Bu arada akdamar adasına tatvan dan ulaşım yok. Vandan gitmeniz gerek. Ayrıca tatvandaki gar çok nostaljik bayılacaksınız

 9. Malatyaya trenle gitmeyi düşünen bir aile olarak yazdıklarınız çok değerli, emeğinize sağlık

 10. Herkese bu web sitesinden ayrıntılı olarak okumaları için çok özel bir fırsat verdiğiniz için teşekkür ederiz. Her zaman çok müthiş ve benim için çok eğlenceliydi ve ofisim web sitenizi araştırmak için özellikle haftada üç kez elinizde olan son şeyleri okumak için arama yapıyor. Gerçekten de, verdiğiniz harika çözümlerle her zaman motive oluyorum. Bu yazıda bazı 3 puan kesinlikle sahip olduğum en faydalı olduğunu gördüm.

 11. Artık eskisi gibi tren Tatvan’dan vapura biniyor. Yani tren yolculuğu Van’da sona eriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir