ESKİŞEHİR NASIL BİR YER

Aşk olsun Eskişehir, iki İstanbullu’ya bu yapılır mı? İstanbul’un kocaman imkanlarında özlem duyduğumuz şeyler, sınırlı imkanlarla bu kadar mı güzel yapılır, çatladık hasedimizden.  Tamam, illa komşunun tavuğu komşuya kaz görünür, ama sen de hiç az değilsin hani!

Ama insan azıcık mütevazi olur.  Olan var, olmayan var… Git Eskişehir, konuşmuyorum. Al bütün harikalıklarını başına çal. 🙂  🙂

Eskişehir nasıl bir yer diye soranlara tüm zehrimizi döktük:

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Eskişehir Gezilecek Yerler
Eskişehir’de Ne Yenir, Nerede Yenir
Frig Vadisi

1. Belediye Başkanının Elleriyle Şehre 100 Heykel Yaptığı Heykel Dostu Eskişehir

eskisehir-heykel

Eskişehir’in gerdanlığı parklarından meydanlarına, köprülerinden banklarına şehri donatan heykelleri. Türkiye’de bu kadar sanatla iç içe yaşayan bir şehir daha bilmiyoruz. İçinde farklı ülkelerden sanatçıların eserlerinin sergilendiği bir Heykel Park bile var. Eskişehir’in vizyoner Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen burayı heykel şehri yapmaya o kadar adanmış ki, şehirdeki 100 heykeli kendi elleriyle yapmış. Sanatçı kişiliği ile de bilinen Başkan, hala fırsat buldukça belediyenin heykel atölyesine girip yeni eserler üretiyormuş.

Çok hoşumuza giden bir şey de heykel anlayışının Nasrettin Hoca, Osman Gazi gibi tarih ve kültürümüz açısından önem teşkil eden konularla sınırlı kalmaması oldu. Dedikodu yapan iki kadın, balık tutan adam gibi sade konuları da heykelleştirmelerini çok sevdik.

2. Büyülü Frig Vadisi’nin Ev Sahiplerinden Olan Şehir

eskisehir-trekking-frig-vadisi

Avrupalıların iş çıkışı ya da haftasonları sadece bir saat yol yaparak doğanın kalbinde, işaretli yollarda bisiklete binme, yürüyüşe gitmeye lükslerini kıskanıyoruz ya, Eskişehir bin beter! Körün istediği bir göz, Allah Eskişehirlilere vermiş 2 göz: Bu işaretli rotalar sadece doğanın kucağından da geçmiyor, büyüleyici tarihi eserlerin içinden de geçiyor. M.Ö. 12 ve 7. yüzyıllar arası yaşayan Frigyalılardan kalan kayalara oyularak kurulmuş şehirlerin Kapadokya’dan eksik kalır yanı kesinlikle yok. Ve Eskişehirlerin sadece bir saat yol yaparak bu muazzam kalıntıların içinde bisiklete binip kamp atabiliyorlar!

Frig Yolu, Ankara, Afyon, Eskişehir ve Kütahya arasında kalan Frig Vadisi‘nde 506 kilometre kadar uzanıyor. Türkiye’nin herhangibi bir yerinden kalkıp görmeye gelinir bir yer. Hüseyin Sarı’nın Frig Yolu Rehber Kitabı’nı tüm rotalar hakkında detaylı bilgi içeriyor.

3. Pedalşör Eskişehir

eskisehir-bisiklet
Eskişehir düz, mesafeler de kısa olduğundan bisikletli ulaşıma çok uygun. Eskişehirliler de zaten bol bol pedallıyorlar. Karda kışta bile bisikletten vazgeçmeyenler var. Hal böyle olunca parkından, özel işletmelerine birçok yerin önünde bisiklet parkları bulunuyor. Şehrililer süper bisiklet dostu ama alt yapı hala bu kadar bisikeletseveri memlun edecek kadar değil: Eskişehir’de 8 kusur kilometrelik bir bisiklet yolu var, onun dışında normal trafikte pedallıyorsunuz. Bize İstanbul’da pedalladıktan sonra Eskişehir’in trafiğinde pedallamak bile imrenilesi geldi, o ayrı. 🙂

4. Soğuğu Donduran Ama Sosyal Hayatı Yakan Şehir

eskisehir-kar-kis
Foto Kaynak: Hadi Mousavi Photography

Eskişehir iyi hoş ama tersi de ters Allah için. Aylık sıcaklık ortalamalarına bakıp, Şubat ayında bile en düşük 6 derece görüp, hoş, biz ona ada inanmadık ya, Eskişehir’in mahsum ayaklarına aman kanmayın. O 6 derece senin benim bildiğim 6 derecelerden değil. Zaten öyle olsa Eskişehir’in içinden akan Porsuk Çayı donmazdı.

Öyle pis soğuğu var ki Eşkisözlük‘te sayfalarca hakkında yazılmış. Pis Poke’den:

“Aldığınız nefesi ciğerlerinize ulaştırana kadar ısıtamazsınız, herkes bronşittir. Saçınıza değdirdiğiniz suyu tamamen kurutmadan çıkmazsanız kafanızda donar, saçınıza dokununca buz parçaları dağılır, herkes sinüzittir. Çatıdan bacağım kadar buz sarkar, damlayan su montunuza düşene kadar buz olup monta yapışır. Ayazı cildi kurutur mahveder, herkes yılan gibi durmadan deri değiştirir. Haliyle iç donu bizden biridir.”

Ama bu şehrin yaşam enerjisi Eskişehir ayazı bile alt edemez. Barlar, cafeler inadı dolu, inadına eğlenceli.

5. Meşhur Eskişehir Geceleri İle Gençlik Aşısı Şehir

eskisehir-gece-hayati
Foto Kaynak: i1os.com

Eskişehir’de sosyal hayat ne kar kış, ne de haftabaşı dinliyor. Pazartesi pazartesi ortam olur mu? Mis gibi de oluyor valla. Haftanın 7 günü Eskişehir’in barları pubları doluyor. Hatta komşu şehirlerden Eskişehir’e gecelere akmaya gelenler bile var. Eski fabrikaların restore edilmesi ile çok hoş barlar ortaya çıkmış. Adalar ve Eski Fabrikalar bölgesi gece hayatının 2 merkezi. Eskişehir’den çıkma çok iyi cover grupları var.  Aynı zamanda, Taksim gece hayatını meşhur olduğu dönemlerde Taksim’i Taksim yapan İstanbul’un efsane cover gruplarından Circus, Direnen Mızıkacılar gibi grupları da Eskişehir’de yakalama ihtimaliniz çok yüksek. En sıkı mekanlar: Cafe del Mundo, Memphis Pub, Peyote, SPR Pub, Keçi Cafe, Museum Pub, Little Kitchen.

6. Şehirleşirken Yeşil Kalan Eskişehir

eskisehir-park
Eskişehir’e 👏 👏 👏
Her yer park, bahçe… Ve önemlisi ayağınızı çime basacaksınız diye biz İstanbullular gibi araba ile 1 saat yol tepmiyorsun. Evinden çıktın mı yürüyerek hemencik gidiveriyorsun parka. Şöyle bir toplam yeşil alan hesabı yapalım dedik ama tüm parkların yüz ölçünü bulamadık. Ama Eskişehir’in merkezinde en azından, ki  aslında sayı bundan fazla, 710 bin metre karelik yeşil alan var! En baba parkları listeleyecek olursak:

Kent Park

270 bin metre karelik parkta açık ve kapalı yüzme havuzları, manej, cafeler ve restoranlar, Porsuk üzerinde oluşturulmuş plajlar gibi alanlar var.

eskisehir-sazova-gemi

Sazova Parkı

Sazova Alaaddin’in sihirli lambasından çıkma 400 bin ‘lik dev bir park. İçinde yok yok: Yapay göller, müzeleştirilmiş bir korsan gemisi, masal şatosu, konser alanı, yetişkinlerin çocuklara bırakmadığı oyun alanları, akvaryum ve bir de uzay merkezi var.

Şelale Park

38 bin m²‘lik Eskişehir manzarasını seyir noktası

eskisehir-bisiklet-park

Şehr-i Aşk Adası

Kaç metrekare bilmiyoruz ama diğer parklardan çok daha küçük olan bu parka bayıldık. Peyzaj mimarisine en fazla özenilmiş park.

7. Nehrinin Keyfini Süren Şehir

eskisehir-porsuk-kanal-turu-1
Foto Kaynak: pointeskisehir.com

Porsuk Çayı Eskişehir’in kalbinin attığı yer. Nasıl Amsterdam ve Lyon tüm canlılığını içinden geçen nehirden alır, Eskişehir de öyle. Üzerinden geçen köprüleriyle, gece gündüz sosyal hayatın merkezi olan Adalar‘ıyla, üzerinde yapılan kanal turu ve gondol sefasıyla, kışın donması, yazın içinde yüzülmesi ile Porsuk’suz Eskişehir düşünülemez.

8. Şehircilikte Çıtayı Yükselten Şehir

porsuk-plaj-eskisehir

Az önce Porsuk’ta yüzmekten bahsettiğizde ciddiye almadıysanız, buyurun burası Porsuk’ta bir plaj. 😀 Paris ve Lyon’daki nehir plajlarından burada da var. Anlayacağınız parkıya, plajlarıyla Eskişehir dört bir koldan Avrupa’ya kafa tutuyor. 🙂 Biz akarsularımızın temizliğinden şüphe ettiğimizden genelde çekiniyoruz herhangi bir nehire 2 kolla girip, 3 kolla çıkmaktan ama söylenen o ki Porsuk temizmiş. Zaten yazın burada şezlong bulabilene bir de madalya veriyorlarmış. 🙂

9. Özgürlüklere Saygılı, Barışçıl Şehir

eskisehir-lgbt
Foto Kaynak: kaosgl.com

Öğrenci nüfusunun yoğunluğu mu, kültür sanat faliyetlerinin insanı daha açık fikirli yapması mıdır, nedir, Eskişehir en aktivist, en özgürlüklere sahip çıkan şehirlerimizden.

10. Opera Ve Tiyatrosu Full Çeken Sanatsever Şehir

eskisehir-bale
Foto Kaynak: anadolugazetesi.net

“Çağdaş Kent, Çağdaş Yaşam” sloganı ile yola çıkan Eskişehir Belediyesi, her sene DOB ile düzenlediği Opera ve Bale Günleri’nde dünya opera, bale repertuvarının seçkin eserlerini Eskişehirlilerle buluşturuyor. Biletler müthiş hızlı tükeniyor. Hani etkinlik günü gitmeye karar verirseniz, kendinizi bina önünde çekirdek çitlerken bulmanız kuvvetle muhtemel. Yılmaz Özdil’in Eskişehir yazısını okumadıysanız kesinlikle hemen yanda bir sekme açıp arayın deriz.

11. Tarihi Yerlerini Yaşatan Şehir

eskisehir-odunpazari
Odunpazarı, rengarenk Osmanlı evleri ile Eskişehir’in en nostalji kokulu yeri. Osmanlı zamanında burada şehrin ileri gelenleri yaşarmış, zengin bir muhitmiş. Sonra sonra yeni lüksün beton evler olması ile buranın sakinleri başka mahallelere göç etmişler. Boşalan kimi evlere köylerden gelen daha dar gelirli halk yerleşmiş, kimisi kaderine terk edilmişmiş.

Bundan 8-10 sene önce belediyenin Odunpazarı’ını sandıktan çıkarıp tekrar parlatmaya kollarını sıvamasıyla burası sokakları cafeler, dükkanlar, sanat atölyeleri ile örülü çok tatlı bir muhit olmuş. Özellikle de ülkenin en güzel müzelerinden biri olan OMM’un buraya açılması mahallenin değerini daha da bir artırmış.

12. Arabasız Rahat Edilebilen Şehir

eskisehir-tramvay
Yukarıda bisiklete binmek için ideal demiştik. Kar mı yağdı, bisiklete binilmiyor mu? Ne uğraşacaksın arabayla. Bas ESKART’ı, bin tramvaya.

13. Peter Pan’ların Şehri Eskişehir

eskisehir-sazova-park
Eskişehir insanı hep genç tutan bir yer. Öğrencilerin şehre yaydığı genç ruh insana yaşama sevinci pompalıyor. Sokakta müzik yapanlar, parklardaki oyun alanlarını çocuklardan çok kullanan yetişkinler, binlerce kişinin katıldığı geleneksel kartopu savaşları, paten kayanlar, sokaklarındaki hareketlilik ile Peter Panların Neverland’ı (Düşler Ülkesi).

(Bu resim Sazova Parkı’ndan.  Her ne kadar bu masalsı oyun alanı ile çocuk dolu olsa da, ziyaretçilerinin  %90’ı ruhu genç yetişkinlerden oluşuyor.)

14. Gece Issız Sokaklarında Üç Buçuk Atmadan Yürünebilen Şehir

eskisehir-sokak
Foto Kaynak: varolusculuk.com

Test edildi onaylandı. Gecenin bir vakti strese girmeden yürüyebiliyor insan.

15. Yaratıcı Şehir

eskisehir-sazova-sato
Anadolu’ya bir şato dikmek kimin aklına gelirdi? Burası Masal Şatosu. Türkiye’deki ünlü 8 kuleyi bir şatoda bir araya getip, Eskişehir’in en büyük parkı olan Sazova’ya dikmişler. İçinde çocuklar için masal okumaları, profesyonel tiyatrocular tarafından  sahne canlandırmaları gibi şeyler var. Yoktan bir değer yaratmışlar, şimdi şehirden ve şehir dışından bir sürü insan burayı görmeye geliyor.

108 Comments

 1. Üç ili görmeyen ve tanımayan biri olarak yazıyorum! Van, Edirne, Zonguldak.
  Doğal konumu, düzlük alanlardan oluşması çalışanlar ve bisikletli ulaşım için çok elverişli.
  İlk gelişimde eski otogar kent içerisinde idi, kentle ilk tanışmamda olumsuz bir olay başıma gelmiş idi. Otogarda o yıllarda çöp boykotu varmış, otogar esnafının gençleri konserve kutularını top yapmış, oynuyorlardı, keskin kenarlı konserve kutusu şortlu, çıplak ayak bileklerime denk gelmiş idi. Uyarıma sert karşılık almış ve gençlerden birini tokatlamıştım. Otele dönüşte, dar bir yolda iki kişi sıkıştırmışlardı, sopayla kolumun birini şişirmişlerdi. Bu tür olaylar ülkemizde her kentte olabilirdi. Herkese ait şeyler değildir.
  Merkezde temiz hamamları, havuzları ile tanımış idi. Kışın ayazı çok büyüktü, erken kalkan biri için mekanların geç açılması sorun oluşturabilirdi.
  Zamanla hızlı ve güzel bir değişim yaşandı. Artık Porsuk kenarında geç saatlere kadar çok güzel kafeler ve barlar var.
  Otelleri merkezi, uygun fiyatlı ve temiz.
  Çarşı merkezinde alışverişte büyük bir çeşitlilik var. Örneğin evdeki toz böceklerine karşı ilaç almadai kaldığım Kocaeli’ nde hiçbir satıcı bulamazsın, kurumsala gitmeksizin tabii. Eskişehir merkezine yakın bir yerden her geldikte haşere için ilaç alıyorum. Merkezi yerde sanat galerisi dahi bulabilirsin.
  Kıraathanelerde, kafelerde barlarda rahat oturabilirsin. Kimse dönüp bakmaz, kimsin, nesin, necisin, neden, şu bu? Kimse can sıkıcı soru sormuyor.
  Birçok kentte durumun yoksa işine dahi gitmekte zorluk çekebilirsin. Burada atla bisiklete ve istediğin yere git.
  Bugün için kent çok güzel bir kent oldu. Türkiyemizde örnek kentlerden biridir.
  Yaz aylarında serin yer arıyorsam mutlaka son yıllarda geliyorum.
  Sürekli yerleşmek için de düşünüyorum. Dilerim ucuz ve bu güzel, hoşgörülü, anlayışlı hali devam eder.

 2. Ben cok istiyorum Istanbul’dan taşınmak lakin iş olanağı az gibi buna çözüm bulduğum anda durmayacağım. Turizm otelcilik mezunuyum zaten orada okudum.

 3. Yurtdışında yaşayan Eskişehirli olarak Aşk-ı şehir o kadar güzel anlatmışsınız size teşekkür ederim. Yapılmış olan güzel çalışmaları Paris, Londra, Brüksel, Amsterdam, Frankfurt, Basel, Zürih Büyükşehir Belediyeleri Eskişehir’i yakından takip ediyorlar. Eskişehirli olarak gerçekten gurur duyuyorum. Negatif yorumlarda bulunmuş olan arkadaşları kınıyorum bunların gerçek Eskişehirli olmaları mümkün değil. Bir kardeşim yorumunda belirtmiş Eskişehirli temizliği çocukluğundan ögrenir bırakın yere çöp atmayı yerdeki çöpleri temizler, halk hergün kapısının önünü temizler. Temiz olmayan muhitler ğöç almış mahallelerdir. Biz şehrimizden ve Belediyelermizin çalışmalarından gayet memnunuz. Memnun olmayanlar geldikleri yere geri dönsünler. Aşk-ı Şehir Eskişehirliye yeter benim şehirim çöplükte olsa benim gözümde ve kalbimde saf altından kafestir.

 4. Kışı ayrı yazı ayrıdır eskişehir memleketim eskişehir ve hala eskişehir’de yaşıyorum ne güzel bir platform kurmussunuz sizi tebrik ediyorum insanlara bu şekilde faydalı içerikler hazırlıyorsunuz umarım istediğiniz yere gelirsiniz başarılarınızın devamını diliyorum 🙂

 5. ben 2 ve 3 aralık 2017 de Eskişehire turistik amaçlı gittim.Sitedeki yorumları okuyunca kendi izlenimlerimi yazayım dedim.Önce tekrar truzim için gidermiyim gitmem.eğer iyice gezerseniz ikinciye keyfi keder işim olursa gideceğim bir şehir.Belediye güzel çalışmış şık ve yeşil bir şehir halkı için şöyle bir tespitte bulundum.Çok güzel şeyler yapılmış lakin sonundaki ortaya çıkan çöpler o eşşek heykelini haklı çıkarıyor.şehir avrupai ama hala bir varoşluk var.elindeki çöpü umarsızca atanları gördüm.İnsan etrafı temiz ise temiz bırakma eğiliminde olur bu eksik kalmış.bir eşşek değil onlarca yere eşşek heykeli koymalı kanımca.
  merkezde kaldık havasını beyendim yani hareketli bir şehir.doğasını çok beyenmedim.Tipik anadolu şehri ve coğrafyası…Tatar yerleşkesi çok olduğu için çiğ börek meşhur.Parkları güzel hayvanat bahçesi ilgi çekici.plajı kent parkı güzel kültür sanatta bir çok şehirden ileri düzeyde.yerleşir miyim… yerleşirim.
  yapılanlar bana mucize gelmedi olması gereken şeyler.keşke tüm belediyeler bu tip düzenleme yapsa çünkü bu 2017 de yapılması sıradan olması gereken hizmetler.Halkın eğitilmeye çok ihtiyacı var.o eşşek heykeline görüpte haka çekirdeğini yiyip yere atıyorsa sıkıntı

  1. ”Halkın eğitilmeye çok ihtiyacı var”BİR ESKİŞEHİR’Lİ OLARAK KABUL ETMİYORUM BUNU…
   Asıl eğitilmesi gerekenler buraya okumaya gelen diplomalı EĞİTİLMEMİŞLER.
   Eşşek heykelinin koyulduğu yerleri o diplomalı EĞİTİLMEMİŞLER kullanıyorlar ESKİŞEHİR HALKI ATATÜRK’ün dediği gibi ‘eskişehir halkı, seçkin özelliklerle bezenmiş bir halktır.

   1. Doğma büyüme Eskişehir’liyim. 26 yaşındayım ve yere çöp atmıyorum bunu tüm Eskişehir’e ve Eskişehirlilere mal edemezsiniz. Ailede başlıyor temizlik eğitimi benim ailem o çöpleri yerden toplayanlarında insan olduğunu unutmamız gerektiğini bana küçücükken öğretti. Şehir avrupai ama varoşluk var demişsiniz ayıp. Gerçekten ayıp ailem bana bu şekilde hitap etmemeyi de öğretti. Bir şehri ve o şehirdeki insanları eleştirirken keşke siz de biraz medeni olsanız.

  2. Burada beğenmek yerine “beyenmek” , gider miyim yerine “gidermiyim” yazmak, sizin eğitilmişlik düzeyinizi gösteriyor. Geldiğiniz şehirde eminim ki Eskişehir’de yapılanların %50 daha fazlası yapılıyor. Ancak, burayı görüyorsunuz. Velhasılkelam geldiği yer bok olanın gittiği yere bakış açısı da değişmezmiş.

 6. Nereden nereye. Bir mucizedir Eskişehir. Çocukluğumun Eskişehir’i ile şimdikinin uzaktan yakından alakası yok. Lağım kokusunu tür şehire yayan Porsuk, şimdi bir güzellik abidesi.

 7. Eskişehir’de deniz yok,tarihi eser desen az, ama gel görki Turizm firmaları Eskişehir’i gezi portföyüne almış.İnsanlar Türkiye’nin her bir köşesinden şehri görmeye geliyor.Bu durum daha önce yoktu.Neden? İşte tüm bu yukarıda bahsedilenlerden dolayı.Demekki şehire bir şeyler yapılmış ki, bu turlar düzenleniyor.
  Trafik sorunundan bahsedenler için çok seyahat eden biri olarak söyleyeyim.Bugün hemen hemen Türkiye’nin her şehirinde bu sorun var.

 8. Sizler hepiniz Eskişehir’in 70 yıl öncesini bilmezsiniz,bilemezsiniz..Memleketimi bu günlere getiren herkese minnettarım.Eksikleri yada arzu ettiklerinizi önerin, imkanlar olçüsünde yapsınlar.Yersiz tenkide ne gerek var.Her haliyle bir
  başkadır benim memleketim.

 9. Mümin – İlhan – Necdet – Kamuran – İsmail – Abdurrahman – Nihat – Vahap – Fethi – B.Burhan – Ender

  1. “FETHİ ,NİHAT , ENDER FİLELERE GÖNDER.“ESKİŞEHİRLİ FUTBOLSEVERLERİN anısına diyorum. Sayın ORHAN ERPEK“e saygılarımla…

 10. öyle aşka geldimki eski şehire yerleşmeye karar verdim.hadi hayırlısı.sizleridd bekliyoruz.

  1. Yerlestiniz mi eski şehire bende düsunuyorumda.biraz tedirginim.önerisi fikri olan varsa yazsin lutfen

 11. ESKİŞEHİR BU KADAR GÜZEL ANLATILABİLİR . KALEMİNİZE GÖNLÜNÜZE SAĞLIK Duygu & Bilgehan “BİZ EVDE YOKUZ” Eskişehir de yaşamayan Bir Eskişehirli olarak çok mutlu oldum

 12. Eskişehir belediye başkanı sizi yürekten kutluyorum. Böyle güzellikleri ülkemize kattığınız için . Dilerim sizi örnek olarak görürler ve diğer belediye başkanları da sizin yaptıklarınızdan yararlanıp kendi şehirlerini de biraz yaşanabilir ve beton yığını olmaktan kurtarırılar.

 13. İlk defa dün gitme şansim oldu. İlk bakışta insanin gozune her yerden çıkan harika heykeller (ki bir o kadar da Turkiye sartlarina gore başarılılar) çarpıyor. Diger yandan o kadar çok müze var kihayran kalmamak mumkun degil. Opera bale var ya daha ne olsun. Keske yasama sansim olsa orada. Yaziniz için teşekkür ederim. Keske her seyi Eskişehir gibi olsa.

 14. Trafik sorunundan ve bat-çıklardaki su birikintilerinden şikayet edenler için söylüyorum, çevre yolu belediyenin değil karayollarının sorumluluk alanındadır, bu nedenle bat-çıklardaki sorunları belediye çözemez, istese bile çözemez, kendi yetki alanı değil. Ayrıca trafiğin rahatlaması da çevre yolunun kentin daha dış çeperine taşınmasıyla mümkün olur, bu da yine karayollarının planlayıp yapabileceği bir iştir, belediyenin bu konuda karar hakkı yok. Ayrıca uluslararası bir projeyle alınan hibe sayesinde yapılan tramvay için ek vagon istendiğini, ama yapılan anlaşmaya hükümet bir türlü imza atmadığı için talebin bir türlü gerçekleşemediğini de biliyor musunuz? Dolayısıyla sıkışık trafik için Büyükşehir Belediyesi’ni suçlamak biraz abes, belediye ancak otopark yaparak sorunun çözümüne katkıda bulunabilir. Kurumları ve insanları suçlamadan önce birazcık araştırıp soruşturmak lazım.
  Hasta ve yaşlıların evine mobil sağlık hizmeti götüren, aşevine gelmeyenlerin evine tencereyle yemek gönderen bir belediyeden bahsediyoruz. Giysi destek mağazası adındaki mağazalarıyla halktan toplanan eski eşyaları yıkayıp temizleyip butik şeklinde bir mağazada sunan, böylece ikinci al alma hissini ortadan kaldıran bir belediyeden bahsediyoruz. Es-Tram için kart yeniletmeye gidenlerin fotoğrafını ve fotokopilerini bile ücretsiz çeken bir belediyeden bahsediyoruz. Geri dönüşüm sürecini, çöplerin ayıklanması işlerini merkeze uzak mahallelerde bile sürekli ve düzenli sürdürebilen bir belediyeden bahsediyoruz.
  Kenar mahallelerle ilgili eleştiriler ayrıca kenar mahallelerin çoğu Büyükşehir Belediyesi’ne değil, Tepebaşı ve Odunpazarı Belediyesi’ne bağlı olduğunu es geçiyor.Öğrencileri eleştirenlere gelince, terör ve fuhuşla öğrencileri aynı cümlede geçirenlerin attığı iftiralar hem ayıp hem de suç. Birileri hakaretten dava açsa kazanır. Öğrencilerden nefret edenlere söylüyorum, artık her şehirde üniversite var, kusura bakmasınlar, gençlerle birlikte yaşamaya alışacaklar.
  Eskişehir dinamik, büyüyen, gelişen bir kent ve bu büyüme sürecini aşırı betonlaşmadan, popülist işler yapmadan sürdürüyor. Bence Türkiye’nin (Ovacık ile birlikte) en iyi belediyesidir. Ben sadece şu plastik ağaçlardan, Porsuk’un üstündeki kelebekli süslerden ve gece her tarafın renli ışıklarla yanar döner hale getirilmesinden şikayetçiyim açıkçası.

  1. Çok güzel özetlemişsiniz.Onca harcanan paraya rağmen insanın ruhunu yok eden şehirlerle dolu.Bu şehrin parası yok bel ki ama bir beyni,benliği ve ruhu var.İyi ki varsın Yılmaz Büyükerşen…

 15. 7 aydır Eskişehirimden ayrıyım nefes alamıyorum,çok özlüyorum.İstanbuldayım ama trafiği ,keşmekeşi ve zor şartları bütün şehrin güzelliğini alıp götürüyor.Eskişehir’im öyle mi oysa ,herşeyini çok özledim.Şehir Eskişehirdir ❤

 16. Eskişehir in kullanma suyu porsuktan geliyor. Ama o su zaten Kütahyadan çıkarken kimyasal atıklar ve kanalizasyonda kirleniyor.yorumlarınızı bekliyorum.

  1. Konuyu güvenilir bir kaynaktan okumadan yorum yapmak istemem ancak bütün akarsularımız için malesef benzer bir durum söz konusu.

  2. Kalabak suyu Eskişehir’in kullanma suyudur.Porsuk Eskişehir’de kullanıma sunulmaz.Zaten Porsuk barajından yeterli su akımı olmadığı için şehrin içinden geçen PORSUK ÇAYI bile yılın belli zamanlarında akar.Çevre ilçelerden kullanma suyu takviyesi yapılmaktadır.Bilgilerinize.

   1. Yanlışınız var. Kalabak suyumuz sadece içme suyumuzdur. Kullanma suyumuz barajlarımızdan arıtılarak kullandığımız sudur.

 17. 14 yıldır Eskisehirdeyim ve soranlara Eskisehirliyiz diyoruz …Geleni hemen kabullenen kucak açan bir şehirdir….Soğuğunda gelirsek hhh birazcık zoguknsma o bile aşık ediyor insanı kendine…Hepinizi tekrar ve yine bekleriz cunki biz Eses liyiz ….

  1. Eskişehir kim ne derse desin Türkiyenin en güzel yaşanılabilir bir ilidir 5 yıldır Antalya da yaşıyorum ama Eskişehire yerleşmeye karar verdim.pişman olacağımıda düşünmüyorum antalyadan bıkmış durumdayım sıcağı nemi turizm çalışanları ortamı pahalılığı beni bıktırmış durumda hayırlısı inş w

 18. Geçen hafta Eskişehir deydim.Yaklaşık 25 yıl önce de birkaç kez gitmiştim. Sihirli bir el değmiş gibi.popüler belediye vitrin hikayesinden cok uzak.Balmumu müzesiné gittim orada Sn Buyukersen in heykelleri ödülleri yaptıkları üniversite ve şehir için ortaya koyduklarını okurkeb diploması olmayan bir adam damadı ve etrafındaki zir cahillerin yönettigi bir ülkede yasadıgimı 1 gun de olsa unuttum.

  1. Medeniyet ölçüsünün köprü, baraj olmadığı, kültür ve yaşama standartı olduğu yer.

   1. O köprülerden geçmeden eskisehire gidemezsin. O barajlar olmasa eskısehirin ışıltısını seyredemezsin. Sen sana gösterilen yerlerin disında gezdin mi hic kenar mahalleleri. O güzelim iki katli bahceli evlerin bitisik nizam 5 er 6 sar katli binalar yapildiğını nereden bileceksin. Eskisehirde arabaya ihtiyac yok niye mi. Carşida gezecek yol ve parkedecek yer yok.

   2. O dediklerin zaten benim paramla yapiliyo ki ekisehirde evet otapark sorunu var ama ne guzel ki cocugumla doktorlar caddesi hamamyolu adalar esnafsarayinin onunde rahatca arac korkusu olmadan yuruyorum eskisehire hakki olan odenegin sirf farkli gorus diye yapilmadigini biliyorsunuzdur baskanimiz dis ulkedeki bankalara borclanma yaparak sehrimizi guzellestirdi keske turkiyeye de el atabilse yasanacak ulke haline gelebilsek

  2. Eski halini bilmeyenler,sanki bu şehir hep böyleymiş zannediyor. Merkezi bütçeden yeterli payı alamamasına rağmen…

 19. Sadece parklarından bile bahsedilse insanın yeniden o şehre gidesi gelir. Regülatörde yapılan piknikler, kanlı kavakta içilen çaylar ve şelale parka çıkıp Eskişehir’in muhteşem manzarasını seyrederken kurulan hayaller. Sanırım yeni yıla bir Eskişehir ziyareti yakışır 🙂

 20. Bu arada merak edip baktım. Eskişehir 277 dünya şehri arasında suç indeksi açısından 276. ve Münih Basel Zürih gibi şehirlerden daha güvenli görünüyor. (www.numbeo.com/crime/rankings.jsp)

  1. Eskiden dahada guvenliy.maalesef goc aldiktan sonra ozellikle dogudan bu oran artti.eskisehirli medenidir okuma yazma bilmeyeni bile.sakindir.eskiden kirmizi isikta beklemek gerekliligi vardi.simdi herkez gecer.gecmeyenlere bakin kesin eskisehirlidir.gezilebilir tatil yapilabilir ama goc olmasin.bozulmasin eskisehirim..

 21. Altyapı eksikliği hemen her yerde var. Ben de Eskişehire gittiğimde kenar semtlerin merkez kadar iyi yapılmadığını görmüştüm. Çok zaman oldu gerçi. Altyapı ve taşanabilir şehir uzun zaman işi, planlama işi. Bir belediye döneminde yapılacak şeyler değil. Bir katılımcılık, paylaşımcılık, uzlaşma ve süreklilik istiyor. Bir sorun da Türkiye’de farklı siyasi kesimlerde farklı kültür ve vizyon olması. Sürekliliği engelliyor. O yüzden kimi geliyor bina arazi rantı ile şehri yaşanmaz hale getiriyor. Örnek: i nokta ankara. Sonra çözebilirsen çöz. Yaşanan yer ve şehirlerin estetiği insanların kültür düzeyi ile orantılı. Karadeniz doğası çok çok güzel ama şehirlerinde alt yapı ve binalara bakın çok çok çirkin. Çünkü uzunca bir dönem yozlaşmış bir halk olarak yaşadık. Müteahhitleri zengin etmeye adadık kendimizi. Pek çok şehir yeni yeni toparlıyor ama kültür yozluğu henüz azalmış değil. Bu anlamda bence Eskişehir çölde vaha gibi. Eminim bin tane olumsuz şey sayılabilir. Ancak eksiklikler ile ilgili eleştiri yapınca tehdit edilmemek, terörist olmakla suçlanmamak ve hatta hakaret iddiası ile göz korkutulmaması bile Eskişehiri pek çok büyük şehirden üstün kılar. Ben bu parti konularından pek anlamam ama Eskişehirlilere şiddetli önerim, particilik yapmasınlar, katılımcı olsunlar sorunları birlikte çözmeye çalışsınlar, fikir ve çözüm önersinler, dikkate alınmazsa da kızsınlar ve haklarını arasınlar. Ellerindeki değer ülke koşullarında bulunmaz bir değer. Bu değeri korusunlar. Ama kişilere bağlı gelişme de gelişme değildir. Türkiye’de zaten demokrasi gelişmediği için kişilere bağlı bir durum var. Şehirdeki genel estetik normal olarak oranın kültürünü yansıtır. Genelde de belediye başkanının kültür ve zevk düzeyini. O yüzden Ankaradaki park ve heykeller niteliksiz ve çirkin, Eskişehirde ise şehir merkezi daha yüksek bir beğeni düzeyini yansıtıyor. Kişilere bağlılığı önlemek için insanların ve toplumun niteliğini geliştirmek ve kişisellikten uzaklaştırmak gerek. Süreklilik için, toplumun kazanımlarını koruması ve geliştirmesi gerekir. Yazı bir gezi yazısı olduğu için övgücü tarzını ben yadırgamıyorum. Gezmeyi özendirdiği için yararlı buluyorum. Ne kadar çok gezersek o kadar görüşümüz gelişir, zevkimiz gelişir. Ayrıca yerel ekonomi ve gelir paylaşımı da gelişir. Teşekkür ederim.

 22. Hepsi popüler belediyecilik.. baktınız mı şehrin alt yapı var mı? Şehrin imarı var mı? Trafik ne durumda, yanlış tramvay güzergahı trafiği nasıl alt üst etmiş, bu şehirde 50 yıldır heykel var ilk defa son dönemde görmedik. Gençlerin yoğun olması sebebiyle, terörist kadın ve uyuşturucu satıcılarının potansiyel şehri , yetecılık dediğiniz şey her yerde yapılan, istenirse de her yere yapılan şato vs vs … Bu yazdıklarınız çok yüzeysel hiç bir derinliği yok, lay lay lom …..

  1. Gülseren hanim
   Bilmiyorum hangi ülkede yada hangi sehirde yasiyorsunuz. Doğma büyüme Eskisehirli olarak yazdiklarinizin hiç bir dayanağinin bulunmadığını söyleyebilirim. Bu kadar uç seyler yazacak kadar da kalbinizde nasil bir nefret birikmis Eskişehir adına onuda anlamis degilim. Ama sadece yazdiklariniza cevap vermek niyeti ile şunu soyleyebilirim: Bir mimar olarak Eskisehirin kentsel buyume ve kalkinma planlarinin – imar yönetmeliklerinin cok iyi oldugunu biliyorum. Var olan imkanlar ile sunulan hizmet takdir edilmeli. Eskişehirde genç nüfusun cok olmasinın sebebide bilmediginizden soyluyorum Osmangazi Universitesi ve Anadolu universitesi olmak uzere iki adet turkiyenin sayili universitelerinden ikisinin bu sehirde bulunmasidir. Bu sebeple genc nufus orani ogrencilerden gelmektedir. Olmayan ithamlarda bulunmamalısınız. Yılmaz Büyükerşenin hayatını okuyun lütfen. Nasıl başarılara imza attığını göreceksiniz. BBC de kendisine ait bir belgesel hazırlanmıştır. Ayrica Biz Evde Yokuz Ailesinin yaptigi işi lay lay lom olarak tanimlamakta saygizilik. Insanlarin emeklerine ve yaptıkları islere lutfen saygi duyun.

   1. Kedi ulaşamadığı ciğere mundar dermiş, daha ne diiim… Biz Eskişehirliyiz, Gülseren hanım, siz derdinize yanın…

  2. gülseren hanım
   sizin bu yorumunuz bence hazımsızlık bakar kör olup görememek
   ne çabuk unuttunuz yazın toz kışın çamur içinde geçirdiğiniz günleri
   takmılşsınız trafiğe ki buda sizin vizyonunuzun ne kadar dar olduğunu gösterir ki asıl amacın ne olduğunu anlayamamışsınız amaç şehir içinde araç trafiğini minimuma indirmek yayaları rahatlatmak ki buda tüm avrupa ülkelerinde uygulanan bir durum

  3. 50 yılı bilmem ama 30 yılı bilirim. Porsugun tastigi, koktugu zamanları bilirim. Çok değil 1998-1999 yılında dışkılar yuzerdi porsukta. Islahı için çok çaba sarfedildi.
   Heykel konusu ise valilikteki Mustafa Kemâl Atatürk heykeli vardı. Başka Nerede vardı?
   Iki eylül caddesinde otobüs durakları vardı. Trafik bir kitlenirdi karşıya gecemezdik. Şimdi elimizi kolumuzu sallayarak sallaya geziyoruz. Tramvay yolu oldu çünkü. Aynı şekilde doktorlar caddesinde de trafik keskemesi vardı. Şimdi mini İstiklal Caddesi.
   Öğrenciler fuhuş yapıyormuş ya biz hiç bilmiyoruz nedense. Örümcek kafalarin ürünü. Nerede kadın bir öğrenci var fuhuş yapıyo erkek öğrenci onların kadınına kızına bakıyor sarkintilik ediyor diye düşünüyorlar. Niyet bozuk olmasın.

 23. Trafik konusunda sikayet edenler birde İstanbula gelsinler bence. İnsanlar elindekinin kıymetini bilmiyor malesef her yer park diyen kişilere soruyorum hiç mi dolaşmak için o parklara gitmiyorsun ?rahat yuruyebileceğin kaldırımlar, ailece saatlerce vakit geçirebileceğin parkların var hangi sehirde var bunlar. her güzelin bi kusuru vardır. Nüfus artıyor araba sayısı artıyor ister istemez trafik sorunu oluyor ki bu çoğu sehirde var. İnsanoğlu nankör ne yaparsan yap memnun olmuyor malesef. Ben bir eskişehirli olarak her haliyle seviyorum eskişehir’i. 10 yıl öncesi pis bir porsuk adam akıllı yeşilliği olmayan bir şehirdi ne mutluki ailenle gezebileceğin çocuklarını surekli götürebileceğin parkların var. Ne mutlu kıymet bilin bence

 24. Harika, yurtdışında yaşıyorum ve Türkiye’ye geldiğimde mutlaka Eskişehir’e gideceğim.

 25. Soğuyu ayrı güzel sıcağı ayrı güzel neşesi huzuru hiç bir şehire benzemez burada yaşamak gerçekten insan huzur veriyor.sunum bana geçmişi ünv yıllarımı hatırlattı teşekkürler.

 26. Bilmiyorum duymus muydunuz ama Eskisehir’de dalis da yapilabiliyor 🙂 Sakarya nehrinin dogdugu Cifteler’de gol dalisi yapmak mumkun hem de sogugun ortasinda 🙂 sicak kaynak suyu ciktigi icin yilin her mevsimi su sicakligi hep 20 derece 🙂 disarisi eksi 10 olsa bile 🙂

 27. Eskişehir,’in heykel dolu olması çok normal.buyukersen in sülalesi heykeltıraş olduğu için nerden para geleceğini iyi biliyor.sehri susleyip puslemekle olmuyo.kenar mahalle lere gelsinde baksın bi ne alemde.her akşam bi tramvaya binsinde öyle evine gitsin bakalım belediye başkanı.insanlarin ust üste yolculuk yaptığını hergun tramvayda olan kavgaları görsün.ve iki adım yol için aldığı esbilet paralarını dusunsun. Susleyip puslemekle olmuyor.sehrin sorunlarını cozsun otursunda heykel yapacağına.

  1. sanki sadece eskişehir in kenar mahalleri mi böyle. hangi şehrin sorunları çözülmüşki bu memlekette.

  2. Kendi imkanlarıyla cok bile yapılanlar..halkın istekleri doğrultusunda hazırlanan projelerin yapılmasını rakip parti ve ust düzey yöneticiler engelliyor…bunkarı biliyormusunuz….

  3. Senin o bahsettiğin başkan tramvayda kullanıyor yürüyorda ben bizzat kaç kez karşılaştım. Adam zaman zaman çıkıp yürüyo dolaşıyor sazovaya, parklara gidiyor. Herşeyden önce eskişehirli bizden biri. Tramvayda kavga eden insanlara karakter dersi verecek değil kimse. O tramvaylar getirilmeden önceki trafiği özlüyorsan tramvay kullanma iki adımlık mesafe için ozaman. Trafik görmemişsiniz siz. Kültüre sanata saygınız ilginiz yok sadece ben ben dediğiniz için anlayamıyosunuz hiç bişeyi

 28. Eskişehire Ankaradan geleki 3 sene oldu ilk zamanlar bütün yollar sokaklar birbirine benziyordu bir yere gitmek için yürümedigim bi sivrihisar falan kalıyordu .Burada ben küçük esnafın tadını aldım peynirimi bi yerden etimi yufkamı ekmeğimi derken alış verişimi dostluklara çevirdim burda komsuluğun tadına vardım ve eğer güzel iyi kalpli insanlara denk geldim yol tarif sorunca sizi oraya kadar götüren insanları tanıdım pazarlık yaptım ben bozulmamışlıgın tadını aldım burda ben burda zamanı kullanmayı ve yönetmeyi sevdim ve ben burda ankarada 20 yılda gidemediğim kadar tiyatro opera ve konserlere gittim ve ben burayı çok sevdim ankaradan sonra çok iyi geldi canlı hissediyorsun burda kendini ve tam bir batı şehri selam olsun eskişehire ve bu şehrin güzel insanlarına

  1. DEMOKRASİ demek ESKİSEHİR ve onu idare eden zihniyet yani ÖĞRETMEN demek ama herşeyi öğreten ,kültürü,dayanışmayı
   yardımlaşmayı,paylaşmayı,birbirlerinin hakkına saygı duymayı, velhasılı insanca yaşamanın tüm gerekliliği,insan hakları.

 29. keşke , yeni eskişehir ATATÜRK stadyumunda ESES maçı izleseydiniz , kendinizi el-clasico da zannetseydiniz….

 30. Belediye artık milletin gözünü boyama yı bırakıp eskisehir halkının sesini duysun yakında caddelerde arabayla dolasilmayacak bukadar büyük bir trafik sorunu var acaba bir plan yapılıyor mu Hayır çünkü belediye başkanı kendi evinin etrafından başka yerlerde birseyler yok zannediyor bakmıyor duymuyor işine böyle geliyor şehre birgün gezmeye gelene şehrin sorunlarını bilmeden yaşamadan süper şehir diyor ama gerçek leri yaşayanlar biliyor bu şehir kendini kötü şehircilik planlaması yüzünden bitirmek üzere

 31. Evet buraya kadar çok güzel ama 700 bin nüfuslu şehrin daracık yolları ve inanılmaz bir trafiği var. Tramvay rezalet nefes alcak yer varsa boş sayıyoruz artık. Yağmur yağdığında göle dönüşen dal-çıkarı var. Alt yapı ve şehir planlaması rezalet. Malesef belediyecilik sadece şehri alliyip pullayip süslemek değil!

  1. Tuğba Hanım Merhaba öncelikle,
   Ben 28 yaşındayım ve aktif olarak 10 senedir araç kullanırım. Ben İzmir, Ankara, İstanbul vb büyük şehirlerde de çok aşırı olmasa da araç kullanmışlığım vardır. Eskişehir içinde ben 10 senedir bir yoldan geçmek için max 15 dakika bile beklediğimi hiç ama hiç hatırlamıyorum. Şehrin sokaklarına gelirsek aslında hiç dar değil, sadece otopark sorunu var bu yüzden daralıyor. Daha iyi bir gözlemci olabilirsiniz bence 🙂 Tramvay konusunda ise haklısınız sayı artabilir. Tabi bu da bütçe meselesi..

   1. HelL osun ahmet bey..dogma buyume eskisehirliyim.hemen karalamaya gecmis tugba arkadas sukredin.benim herzaman bi lafim vardir.eskisehire laf edenler begenmeyenler.kesinlikle turkiyede baska sehire gitmemistir nokta

  2. Türk dünyası kültür başkenti olmuş ve her şehirde övülerek anlatılan yaşadığın yeri bu kadar aciz eleştirmek yakışmamış bence. Belediye işini yapmıyor olsaydı bence Eskişehir şuan ki Eskişehir olmazdı. Rezalet görmek istiyorsanız biraz şehir dışına çıkın derim.

 32. Doğduğum, büyüdüğüm çiçek bahçesi gibi rengarenk bir şehir. Türkiye’nin çağdaş uygarlık seviyesi en yüksek kenti. Gençlik kokan, enerji fışkıran, geleceğe dair ümitlendiren,özgür şehir❤
  Gurur duyuyorum Eskişehir’li olmaktan. Teşekkürler güzel yazınız için. Teşekkürler Yılmaz Büyükerşan. ❤

 33. Yorumlarınızı keyifle okudum eksiği olsa rotası sarsılmaz şekilde Batı da olan, örneği hemen hemen hiç olmayan bir kent. Yılmaz Hoca sağolsun, vizyon olunca gerçekleri yaratabiliyor

  Hamamyolu ve Köprübaşı nı ayrıca yazın Yalaman adasını da “es” geçmeyelim.

 34. Keşke şehri süslemek için yapılan harcamalar biraz azaltılsa ve halkın gerçek sorunu olan ulaşım konusunda daha ciddi çözümler sunulabilse. Gezmeye gelen Eskişehir’e bayılıyor ama uzun süreli yaşam noktasında kalıcı sakinleri olarak turist için yapılan şeyler bizler için yapılmıyor diye üzülüyoruz. Yine de şehrimi seviyorum, tanıttığınız için teşekkürler 🙂

 35. Ellerinize sağlık şahane belediye tanıtımı olmuş…Bir de belediyemizi şöyle tanısak mesala; tüm dünyada hayvanat bahçeleri kapatılırken, durumu tartışılırken bize eskişehir’de hayvanat bahçesi açmak için çabalıyoruz. yani belediyemiz çok çabalıyor…hakkaten çabalıyor… sokak köpekleri parkımızda ceylanları parçalasa da çabalıyoruz. (bkz:http://www.eskisehirgundem.com/?sec=1&newscatid=10&newsid=109611) dünyanın en dayanıklı hayvanı kapibarayı öldürmeyi başararak çabalıyoruz…dur daha hatta dünyada da en pahalıya penguen almak için çabalıyoruz. (bkz:http://www.haytap.org/index.php/201610275810/hayvanat-bahceleri/eskisehirlilere-buyuk-hizmet-her-seyiniz-tamam-pengueniniz-eksik) şehrimiz için çok çabalıyoruz…ah bir de çok şanslısnız ssk-otogar tranvayına binmemişsiniz..iş, okul vs. saatlerde o tranvaylarda herkes akraba artık birbiriyle…hem de çok yakın…

 36. Gezip görmek için ideal bir şehir ama yaşanılacak sehir mi diye sorarsaniz buna evet diyemiycem oyle ha dedimmi tramwaylara binilmiyor kalabalik oldugu icin insanin tramwayin yakinindan bile geçesi gelmez. Ogrenci sehri diye bosuna dememisler, 4 yil okuyup gideceksin fazlasi bayar insani hos ogrencilere hayat guzel. Biz ailemizle burda yasarken istedigimiz gibi aksam saatlerinde cafelerde canli muzik mekanlarinda gecelere kadar oturamıyoruz yani diyeceğim o ki , gezmeye gelin ama uzun sureli kalmayın

  1. Uzun süreli kimse gelmesin zaten biz Eskişehir liler olarak bizde istemiyoruz. Biz Bize yetiyor artıyoruz bile. Ne mutlu böyle güzel yaşanabilir bir metropol e sahibiz. Kimseye ihtiyacimiz yok. Çünkü biz Es Es li yıl.

 37. ŞEHRİMİZİ BİZİM GÖZÜMÜZLE GÖRDÜĞÜNÜZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.AYAĞINIZA , EMEĞİNİZE SAĞLIK.TEKRAR BEKLERİZ.SEVGİLER, SELAMLAR.

 38. O ne biçim bir başlık öyle? Eskişehire cam kurban. Ama anlıyorum, kıskanmamak elde değil…

 39. 10-15 yıl önce bu şehir duman içindeydi. Büyükerşen hocamız sihirli elleri değince tadını çıkarmaya devam ediyoruz, hiç doymadan hemde.

 40. Ellerinize sağlık muhteşem her satır gerçek ,gözlerim doldu güldüm bütün anları duyguları yaşadım…çoook Teşekkürler. ..

 41. Bir eskişehirli olarak memleketimi çok seviyorum ama yazdıklarının neredeyse yarısına katılmıyorum. Porsuk çok temizmiş peeeh. Sen gece 2 de 3 de çık bakalım dolaş bi yarım saat. Sonra gözünü hangi hastanede açarsın kim bilir. Zaten bu b.başkanı da parktan bahçeden başka bir şey yapmadı. Arabasız rahat edilebilen şehir e harfiyen katılıyorum. Arabayla gezerken küfür etmekten başka bi şey yapmıyoruz. İyiki eskişehirli degilsin. Keske ben de eskişehirli olmasaydım ve buraya gezmeye geldiğimde senin gibi sadece güzel yanlarını görseydim.

   1. evet gördüm hacım karadenizdeki herhangi bi il -sinoptan artvine kadar- her biri eskişehirden katlarca iyi ve yaşanılası şehir. sadece karadenize özgü değil mesela şanlıurfa kesinlikle gitmeni öneririm. burdaki gibi insanların suratına para istercesine bakan, ana-babasından kopup gelen öğrenci yığını yok en azından.

   2. Yorumum alttaki yazıya ”insanın suratına para istercesine bakan öğrenci yığını” tebrikler! Ben geleli henüz 1 ay oldu buraya part time iş bulana kadar göbeğim çatladı! Yerliler olarak adam akıllı çalışıp kazanmak isteyen öğrenciye kucak açarsanız suratınıza ”para istercesine bakan” ÖĞRENCİLER bulmazsınız!!!

  1. Yilmaz Hoca’ya haksizlik yapiyorsun. Parktan bahceden baska birsey yapmadi demek haksizlik. Tamam eksigi gedigi var, bunlar da zaman icinde duzelebilir.

   1. Birilerinin osuruğuna mis diyenlerin, Büyükerşen’in sanatına pis demeleri normaldir.

   2. Sen neler yaptığını göremeyecek kadar körsen gelen insanlara bari biraz saygın olsun.Ne iş yaptığını bilmiyorum parktan başka ne yaptı diyorsun sana soruyorum kaç kere tiyatroya gitttin kaç kere konser izledin sanatsal ve kültürel kaç faaliyete katıldın.Bir şehirde olması gereken herşeyin olduğunu düşünüyorum.Porsuğa sallıyorsun kaldı ki değerini Yılmaz hocaya borçludur nerden nereye getirdi.Trafiğe sallamışsın trafik hocanın sorunu değil yıllardır bu sorun hep vardı.İnsanları eleştirirken yaptıklarını inkar etmeden eleştirin bence

   3. Hadi yol al senin gibi insanlar Eskişehir’de barinamaz. Keşke sen de olmasan ama varsın işte.

  2. Biz de zaten keşke bazı kişiler eskişehir de olmasalardı diye düşlüyoruz umarım istediğiniz yere bi an önce gidersiniz 😉

  3. Hmm anlaşılan Büyükerşeni kötülemek isteyen bir kişi daha .. Biz de zaten keşke bazı kişiler eskişehir de olmasalardı diye düşlüyoruz umarım istediğiniz yere bi an önce gidersiniz 😉

  4. Herkesin dusuncesi kendisine ama porsuk defalarca temizlendi, gece 2-3 de hastanelik olacagimizi soyluyorsunuz ben her gece 45 dakika evime yuruyerek gidiyorum ve 4 senedir basima hic birsey gelmedi, arac trafigi icinde yillardir nizami plan yapilmaya calisiliyor belediye baskanimiz tarafindan ama gel gelelim bunlari yapmak kolay mi hayir degil, yunusemre caddesinde ataturk caddesinde trafigi azaltmak icin evleri en az 15 metre iceri almak gerek hangi ev sahibi bunu ister anlayacaginiz eskisehirin trafik problemi belediye baskanimizdan cok daha oncelere dayaniyor 40 sene once got gote evler yapilirken kimse boyle bi trafigi tahmin edemezdi daha fazla aciklamaya cok da gerek yok sanirim. Karadenizden bahsetmissiniz karadeniz benim gozumde resmen dunya harikasi bir yer onca orman tarih ama siz anadolunun hangi sehrinde bu kadar yesilin tonunu bir arada gordunuz. Turkiyede hangi sehirde bu kadar sanat ozlemi duymadan yasanan bir sehir gordunuz elbet her sehrin iyi anlari yada kotu yanlari vardir ama eskisehirde neyseki bu oran gercekten umut vaad edici yurtdisindan ve yurt icinden turist aliyor bu sehir artik esnafin cebine daha fazla para giriyor. O bahsettiginiz ogrencilere gelince bende onlardan biriyim bu sehirde ayni zamanda dogma buyume eskisehirliyim biz ogrencilerin bu sehirde 100000 civari nufusu var sadce yunusemre kampusunde 45000 civari eskisehir ekonomisinin en buyuk yatirimcilari kim simdi biraz daha anliyor musunuz o kucuk gordugunuz bizler variz. Tabi eskisehirin birde benim acimdan gecmisi cocuklugumdan bu sehirle ilgili anilarimda var tabiki, heryerin sadece nasil beton ve ishani yapilmaya calisildigini hatirliyorum. carsinin gobeginde esnaf sarayinin onunde otobuslerin araclarin nasil yayalari ezip gecercesine saygisizca suruldugunu anlatirdi babam. Cocuklugumda buyudugum odunpazari neredeyse yikinti gecmisin sadece bir tozuyken simdi bizler hatta bizlerin cocuklari o gecmisi bir toz yigini degilde tarihin bir parcasi olarak gorecekler. Ben porsugun bataklik gibi oldugu zamanlarida hatirliyorum simdi en azindan cok daha temiz keske herkes biraz daha ozverili olsa keske sizde iyiye iyi guzele guzel diyebilseniz, boyle hayat bulan bir sehre koru korune elestiriler yagdirmak yerine…

   1. Guzel bakan guzel gorur
    Cirkin bakan cirkin gorur
    Eksik bakaneksik gorur
    Bu alemde hersey yerli yerinde…..Mevlana Celalettin

  5. Ramazan sanırım sen İzmit’de falan yaşıyorsun ama Eskişehir’de yaşadığını sanıyorsun.

  6. Zamanın belediyelerinde vizyon yokmuş, şehri güzel planlasaydılar trafik sorunu olmazdı ,caddeleri genişletmek için İstanbul belediyesi kadar bütçe yetmez, şehri kaydırmak lazım ki ferahlasın…ve sadece park bahçe yaptı demek haksızlık oluyor SANAT şehri yarattı görmesini bilene…

  7. varya nasıl taraflı yazmıssın karadenıze gıt bakalım daracık sokaklar sadece bır tane ana yolu gecıyor ve en cok göc veren bölgedir karadeniz. gece 2-3 de dısarı cıkmadıgın bellı bı cık bakalım kızlar bıle yalnız cok rahat yuruyebılıyor otorabılıyor kımse kımseye en ufak tacızde bıle bulunmuyor cok merak edıyorum ne zaman kımın agzı burnu dumduz olmus.

 42. İlk başlıkta gelen misafirlerimizi memnun kalmadığından korktum yazıları okuyunca herşey anlaşıldı böyle guzel bi paylaşımda bulunduğunuz için emeğinize saglık guzel bi platform oluşturmuşsunuz teşekkür ediyorum ayağınıza saglık

 43. Ali Rıza bey gibi bende ilk başlığı gördüğümde eyvah dedim çünkü alışılagelmiş bir durum değildir Eskişehirden lanet olsun diyerek ayrılmak.. sürprizlerle dolu eğencede sınır tabımayan gece hayatı gündüz parkıyla meşhurdur anlattığınız gibi.. kaleminize fikrinize ayaklarınıza sağlık diyorum.. Yine bekleriz..

 44. Bir Eskişehir’i olarak yazınızı keyifle okudum güzel vakit geçirmenize sevindim. Burayı bir gören bir daha vazgeçemez bir bakmışsınız buraya yerleşiyorsunuz sevgiler iyi gezmeler…

 45. Emeğinize sağlık. Güzel ülkem benim. Keşke bütün yöneticiler aynı özeni şehirlerine gösterebilse.

 46. Başlığı görünce biran korktum açıkçası.. acaba ne oldu diye 😉 Teşekkürler yorumlarınız İçin, o sizin güzelliğiniz her zaman bekleriz, Kalp gözüyle önyargısız bakmayı bilen iki güzel insana kapımız hep açık. Sevgiyle kalın ama evde kalmayın hiç… 😉

 47. Eskisehir i bukadar güzel anlatılır teşekkürler ama tadı damagınızda kalmış mutlaka tekrar gelmelisiniz

  1. Var var, çektik. Yakında yayında 🙂
   Hepimize gırla yaşama sevinci ve pozitif enerjiler

   1. Yazınızı görünce daha mutlu olduk,yuksek enerjinizi bizlere de yansittiniz:)tekrar bekleriz:) Vendome Hotel Güler

   2. Güzel sözler için çok teşekkürler. sanırım kıskançlıktan birçok şeyi görememişsinizdir 😀 tekrar buyrun gelin bir de yazın gelin daha bunlar ne ki :))

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir