HARÇSIZ ÖĞRENCİ PASAPORTU HAKKINDA EN GÜNCEL BİLGİLER

Öncelikle bu konuda müthiş bir bilgi kirliliği olduğu konusunda uyararak başlamak istiyorum:  Çünkü kimlerin harçsız olarak pasaport sahibi olabileceği ile ilgili 10 Şubat 2016’da yeni bir düzenleme getirildi ve herkes hala eski düzenlemeleri anlatıyor. Daha önce okuduklarınızı unutun. Artık öğrencilerin okul ile alakalı bir sebep göstermeksizin harçsız pasaport alma hakkı var. Sebebi ister Erasmus, ister Interrail olsun hiç fark etmez, harçsız pasaport çıkartma hakkına tüm 25 yaş altı öğrenciler sahip.

Kimse zaten size yurt dışına neden çıkıyorsunuz diye sormayacak. Kanun diyor ki; 25 yaşın altında olması ve öğrenci olması harçsız pasaport alabilmesi için yeterli sebeptir. Yazının en altındaki bölümden 6663 sayılı Kanunun 4. maddesini okuyup, kendiniz teyit edebilirsiniz. 

O zaman taze ve temiz bilgileri vermeye başlıyoruz:

ÖĞRENCİ PASAPORTU NEDİR?

En özet haliyle: Öğrenci Pasaportu = 25 Yaş Altındaki Tüm Öğrencilerin Harç Ödemeden Çıkartabileceği Bordo Pasaport
Yani klasik bordo pasaport. Tek farkı harç ödemeden alınabilmesi.

10 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlan kararla bordo pasaportu harç ödemeden çıkarttırabilecek vatandaşların kapsamı genişletildi. Artık 25 yaş altındaki öğrencilerin tümü harç ödemeden pasaport çıkarttırabiliyor.

25 yaş altı öğrencilerin çıkartabileceği harçsız pasaporttan “Öğrenci Pasaportu” olarak bahsedeceğiz. Aşağıda öğrenci pasaportunu detaylıca anlattık. Ama önce kısaca öğrenciler dışında başka kimler harçsız pasaport çıkarttırabilir ona bakalım:

ÖĞRENCİ PASAPORTU (HARÇSIZ BORDO PASAPORT) KİMLERE VERİLİR?

Yukarıda anlattığımız gibi öğrenci pasaportu aslında standart bordo pasaport ile aynı şey. Tek farkı öğrencilerin harç ödemekten muaf olması.

İnternette konuyla ilgili yanıltıcı bilgiler okumuş olabilirsiniz çünkü harçsız olarak bordo pasaport çıkartma hakkının kapsamı 2016’da genişletildi ama hala eski bilgiler hala internette dolanıyor. Eskiden sadece eğitim, yarışma, sosyal ya da sportif organizasyon amacıyla yurtdışına giden öğrencilere veriliyordu. Yani yaz tatilinde Interrail’a yapmak isteyen bir öğrenci harçsız olarak pasaport alamıyordu. Artık kapsamı genişletildi ve 25 yaş altı tüm öğrenciler ister tatil, ister eğitim amaçlı olsun, yurtdışına giderken harçsız pasaport çıkartabilir oldu. Fakat özellikle altını çizmekye fayda var ki sadece 25 yaş altı olmak yetmiyor harçtan muaf olmak için illa ki öğrenci olmanız gerekli.

18 Yaşından Küçük Öğrenciler Harçsız Öğrenci Pasaportu Alabilir Mi?

18 yaşından küçüklere de harçsız pasaport veriliyor ancak defter bedelinin ödemeniz gerekiyor. O yaşlarda görüntüleri çok hızlı değiştiği için en fazla 5 yıllık geçerlilikte pasaport veriliyor. Her iki ebeveyn ve çocuğun birlikte ilçe nüfus müdürlüğüne gitmesi gerekiyor. Okuldan veya e-devlet üzerinden öğrenci belgesi alınması da gerekmekte.

18 Yaşından Büyük Öğrencilere Harçsız Öğrenci Pasaportu Ne Kadar Süre İle Verilir?

18 yaşını doldurmuş öğrenciler 25 yaşlarına kadar ya da kalan öğrenim süreleri boyunca geçerli olacak sürede pasaport alabiliyor.  Örneğin; öğrenci 24 yaşındaysa sadece 1 seneliğine eğer 19 yaşındaysa 6 seneliğine harçsız pasaport alabiliyor.

25 yaştan kastedilen 25 yaşını doldurmamış (26 yaşından gün almamış) olmak. Yani, doğduğunuzdan bu yana “25 yıl, 0 gün” olduğu andan itibaren artık harç ödemeniz gerekiyor.

Bu haktan faydalanmak için illa Türkiye’de okuyor olmak gerekmiyor.  Aynı şekilde Erasmus, lisans ya da yüksek lisans, yabancı dil kursu veya diğer öğrenci değişim programlarıyla yurtdışında öğrenci olan Türk öğrenciler de harçsız pasaport hakkına sahipler.

ÖĞRENCİ PASAPORTU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Pasaport harcı ödemekten muaf olmaları ve öğrenciliğini ispatlamaya yarayan belgeler hariç, izlenmesi gereken prosedür standart bordo pasaport çıkartma işlemlerini ile aynı. Bordo pasaport çıkartma işlemlerini hazıladığımız PASAPORT NASIL ALINIR rehberimizi mutlaka okuyun. İçinde pasaport çıkartma sürecini hızlandırmakdan, tüyolara işinize çok yarayacak bilgiler var.

Gelelim öğrencilerin harçsız pasaport almaları için hazırlamaları gereken belgelere.

1. Nüfus Cüzdanının Aslı

Ehliyet olmaz, mutlaka nüfus kağıdı olması gerekir. Ayrıca üzerince TC numaranızın yazması gerekiyor. Eski tip, TC numarasız bir nüfus kağıdıınız varsa bununla işlem yapamazsınız. Önce gidip yenilemeniz gerekiyor. Bir de öğrenci 15 yaşından büyükse nüfus kağıdında fotoğrafının bulunması şart. Ayrıca nüfu kağıdınızın da fotokopisini de yanınızda bulundurun deriz.

2. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Biliyorsunuz, biometrik pasaportlara geçeli, eski tip vesikalıklar tarihe karıştı. Artık biometrik fotograf olması gerekiyor. Aslında eski vesikalık ve biometrik vesikalık arasında çok da fark yok. Sadece yüzünüzün daha net görünebilmesi için getirilen bazı kriterler var: Mesela kahküllerinizi artık yüzünüze dökülmeyecek şekilde toplamanız ve gülümsemeden nötr bir ifade ile poz vermeniz, kafanızı sağa ya da sola eğmeden tam kameraya tam karşıdan bakmanız, fonun desensiz düz beyaz olması gibi standartları var. Ama bunları sizin öğrenmenize gerek yok, zaten fotoğrafçılar yönlendiriyor. Biometrik fotograf her fotoğrafçıda çektirilebiliyor.

3. Eski Pasaportlar (Varsa)

Daha önce pasaport çıkarttıysanız bunların hepsini yanınızda bulundurun.

4. Pasaport Bedeli Dekontu

Pasaport harcı ve defter bedeli ayrı şeyler. Normalde pasaport çıkartan herkesin bu ikisini de ödemesi gerekiyor. Öğrencilerinse pasaport harcı ödemeleri gerekmiyor ama 790 TL olan bir defter bedelini yatırması gerekiyor. Eskiden parayı anlaşmalı bankalara yatırıyordunuz ve işlem için nüfus kağıdınızın mutlaka yanınızda olması gerekiyordu çünkü dekont TC numaranıza kesiliyordu. Bu dekontu da başvuru dosyanıza eklemeniz gerekiyordu. Şimdi ise defter parası online olarak Vergi Dairesi’nden yatırılıyor: https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main.jsp

5. Öğrenci Belgesi

– Eğer öğreniminize Türkiye’de devam ediyorsanız 2 seçeneğiniz var:
1. Okulunuzdan öğrenci belgesi getirmeniz gerekiyor. Bu belgenin mutlaka ıslak imzalı olması gerekiyor,
Ya da
2. E-devlet üzerinden öğrenci belgesi alabilirsiniz. Bu belgenin son 60 gün içinde alınmış olması şart.

Eskiden pasaport çıkartacak kişinin öğrenci belgesinini Defterdarlık/Mal Müdürlüğüne onaylatılması gerekiyordu. Artık gerekmiyor.

– Eğer öğreniminize yurt dışında devam ediyorsanız iki seçeneğiniz var: 
1. Eğitim gördüğünüz ülkedeki T.C. Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğu’a  harçsız öğrenci pasaportu başvurusunda bulunacaksanız;
Okuldan aldığınız “Öğrenci olduklarını belirtir belgeleri” belgesinin aslını başvurunuza eklemelisiniz.
Ya da
2. Yurt dışında eğitim görüyor ancak Türkiye’deyken öğrenci pasaportu alacaksanız;
Öğrenci olduğunuz okul veya kurumdan öğrenci belgesi almanız, bu belgenin apostili ve yeminli tercümanlar tarafından Türkçe tercümesini dosyanıza eklemeniz gerekiyor. Apostil nedir derseniz; bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemi.

Harçsız Pasaport Talep Yazısı

Eskiden öğrencilerin bir de Harçsız Pasaport Talep Yazısı yazıp,  sonra onu Vergi Dairesi Başkanlığı’na onaylatması gerekiyordu. Son düzenleme ile birlikte bu da zorunluluk olmaktan kalkmış. Yani 25 yaş altı öğrencilere gerekmiyor.

Ancak 25 yaşını aşmış öğrenciler, okul sebebiyle (konferans, müsabaka gibi) yurt dışına gidiyorsa, harçsız pasaport alabilmeleri için bu hala gerekiyor olabilir. Konuya dair teyit ediliş bilgisi olan varsa lütfen yorumlarda paylaşsın ki biz de burayı güncelleyebilelim.

ÖĞRENCİ PASAPORTU NASIL ALINIR

Bu evrakları toparladıktan sonra tercih ettiğiniz  ilçe nüfus müdürlüklerinden pasaport başvurusu için randevu alabiliriz. Randevu https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden alınıyor. Önemli: Pandemi döneminde pasaport randevusu da HES Kodu ile alınıyor.

Nerede ikamet ettiğinizden bağımsız, istediğiniz Nüfus Müdürlüğü’nden randevu alabilirsiniz. Yani https://randevu.nvi.gov.tr/ de size yer ve zaman olarak en uygun neresiyse seçebilirsiniz. Pasaport için randevuyu internet üzerinden alırken öğrenci pasaportu seçeneği bulunmuyor buna şaşırmayın. Siz normal bordo pasaport başvurusu ile aynı yolu izliyor randevu günü merkeze gittiğinizde öğrenci pasaportu talebinizi belirtiyorsunuz.

Pasaportlar Ankara/Gölbaşı’nda kurulan tanzim merkezinde basılıyor, sonra dağıtım için PTT’te veriliyor. Size pasaport randevunuza gittiğinizde teslim edilmesini istediğiniz adresi ve sizin yerine teslim almasını isteyeceğiniz bir kişi varsa adını soruyorlar. Pasaportunuz, belirttiğiniz adres ve kişiye genelde 3 gün içinde teslim ediliyor. Ama yoğun olduğu zamanlarda 7 günü bulabiliyor.
Pasaport randevuları bayram, yılbaşı, hac sezonu, 15 tatili öncesi, vb, dönemlerde çok dolu oluyor. Ayrıca, pasaportun basılıp gelmesi de uzun sürebiliyor.

AÇIK ÖĞRENİMDE OKUYANLARA HARÇIZ PASAPORT VERİLİYOR MU?

EVET! Bir okuyucumuz şöyle anlatmış:

– 492 sayılı Harçlar Kanununun “Harçtan Müstesna İşlemler” başlıklı 85 inci maddesinin birinci fıkrasına eklenen (h) bendi ile “Tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış olanlara verilecek pasaportlar” hükmü getirilmiştir.
– Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi/özel örgün ve yaygın eğitim-öğretim, yükseköğretim kurumlarında örgün, ikinci öğretim, açık öğretim ve uzaktan öğretim kapsamında ön lisans, lisans, lisansüstü düzeyde eğitim görmekte olan 25 yaşını doldurmamış aktif öğrenci durumunda bulunanlar İllerimizde Pasaport birimlerine, yurtdışında aynı statüde olan öğrenciler Dış temsilciliklerimize müracaat edebileceklerdir.
– Reşit olmayan öğrencilere beş yıl süreli pasaport, reşit olan öğrencilere 25 yaşının ikmaline kadar pasaport verilecektir.
– Resmi veya özel kurumlarca açılan her türlü kurs, seminer, sertifika programlarına devam edenler öğrenci olarak kabul edilmeyecektir.
– Öğrencilerin öğrenim gördükleri kurumlarından getirecekleri ıslak imzalı, e-imzalı veya e-devlet kapısı üzerinden alınan 60 günü geçmemiş öğrenci belgeleri kabul edilecektir.

KANUNDA ÖĞRENCİLERE HARÇSIZ PASAPORT

Pasaport harcı alınmayacak durumların hali kanunda şu şekilde geçmekte:

“Madde 85 – Pasaport Kanunu hükümlerine uygun olarak verilecek aşağıda yazılı pasaportlar, ikamet tezkereleri ve tasdik işlemleri harçtan müstesnadır:
a) Diplomatik pasaportlar, hususi pasaportlar ve hizmet pasaportları,
b) Yabancı memleketlere münhasıran öğrenim için gideceklere gerek Türkiye’den çıkarken ve gerekse yabancı memleketlerde öğrenimlerini tamamlayıncaya kadar verilecek pasaportlar,
c) Yabancı memleketlerde yoksul kalmış oldukları sabit olan Türk vatandaşlarına, Türkiye Cumhuriyeti konsoloslukları tarafından münhasıran Türkiye’ye dönüş yolculuğu için muteber olmak ve veriliş tarihinden itibaren en fazla üç ay içinde kullanılmak üzere verilecek pasaportlar,
d) Seyahatleri Türkiye için kültürel, ticari veya sosyal bir fayda sağlıyacak mahiyette bulunduğu sabit olanlarla, Milli Eğitim Bakanlığının izni ile ilmi incelemelerde bulunmak veya yabancı memleketlerde yapılacak, spor temas ve müsabakalarına katılmak üzere toplu halde gezi yapacak öğretmen, öğrenci ve sporculara verilecek pasaportlar,
e) Yabancı memleketlerde, Türk konsoloslukları tarafından düzenlenen veya tasdik olunan evrakın Dışişleri Bakanlığınca tasdiki,
f) Türkiye’deki yabancı konsolosluk müstahdemleriyle, bu konsoloslukların meslekten olan memurları yanında ikamet etmek suretiyle hizmetlerinde bulunan yabancılara verilecek ikamet tezkereleri (Karşılıklı olmak şartiyle).
g) Dışişleri Bakanlığınca mütekabiliyet esası gözönünde tutularak belirlenecek ülkeler uyruklarına verilecek ikamet tezkereleri.
h) Tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış olanlara verilecek pasaportlar.”

ÖĞRENCİ PASAPORTU İLE İLGİLİ YANILGILAR VE DOĞRULAR

Öğrenci pasaportu alabilmek için okul ile ilgili bir bahane ile yurt dışına gidiyor olmak gerekir mi?

HAYIR. 25 yaşın altında ve öğrenciysen seyahat amacından bağımsız olarak harçsız öğrenci pasaportu alabilirsin.

Öğrenci pasaportun ne renk olur?

Klasik bordo (umumi) pasaport ile yanı şey. Tek farkı öğrencilerin bunu harç ödemeden çıkarabilmesi.  Yani BORDO.

Öğrenci pasaportu harcı ne kadar? Öğrenci pasaportu ücretleri?

Pasaport harcından MUAFtır. Yani ödemez. Ama DEFTER BEDELİ ödemesi gerekir. O da 2024 için 790 TL.

Açık öğrenim öğrencileri harçsız pasaport alabilir mi?

Bunun cevabını biz de bilmiyoruz. Konu hakkında teyit edilmiş bilginiz varsa yorumlarda paylaşarak yardımcı olursanız herkes faydalanır.

24,5 yaşındaki öğrenciler?

Bu kurallar dahilinde 24,5 yaşındaydan büyükseniz harçsız pasaport alamazsınız çünkü pasaportların minimum geçerlilik süresi 6 ay oluyor. Mantıken pasaport basıma girdiği gün ve 25. doğum gününüz arasında en az 6 ay olması lazım. Yani bu yüzden yaşınız “24 yıl, 5 ay, 3 hafta” gibi bir rakamsa şansınız 24 yıl, 6 aya göre daha yüksek.

25 yaşından büyük öğrenciler harçsız öğrenci pasaportundan faydalanabilir mi?

Evet! Ama onlar için durum biraz farklı. Artık 25 yaş altı öğrenciler gibi geçerli sebep bildirmeden de alma şansları kalmıyor. Geçerli bir eğitimle ilgili sebep yaratmaları gerekiyor. 😀
25 yaş üzeri öğrenci olan Özhan’ın izlediği yolu izleyebilirsiniz:

“Okul öğrenci işlerinden Pasaport Muafiyet Formu alınıp dolduruluyor. (Ben yurtdışına çıkış nedeni kısmına Bilimsel ve Kültürel araştırma yapmak yazdım. 😉 Daha sonra bu formu bölüm başkanı ve fakülte sekreterine imzalattım. Öğrenci Belgesi, Form ve Nüfus cüzdanı fotokopisi ile Vergi Dairesi‘ne gittim üzerine kaşe vurdular ve onayladılar. En fazla 1 yıllık pasaport verilebiliyormuş. Daha sonra  Cüzdan Bedelini bankaya ödeyip dekont ve 2 adet fotoğraf ile evraklar tamamlanıyor. Geriye sadece randevu alıp nüfus müdürlüğünden pasaportu çıkartmak kalıyor. 25 yaş altı ise vergi dairesine gitmeden direkt olarak bankaya cüzdan bedelini yatırıyor. Dekont, Öğrenci Belgesi ve 2 adet biyometrik foto ile nüfus müdürlüğüne gidiyor en güncel bilgi budur.”

(2019 GÜNCELLEMESİ: Bir okuyucumuz en güncel durumu şöyle anlatmış: “Pasaport muafiyet belgesi gerekmiyor. Süre de 1 yıllık değil ögrenci belgeniz de 1.sınıf yazıyorsa 4 yıllık, 2.sınıf yazıyorsa 3 yıllık, 3.sınıf 2 yıllık, 4.sınıf yazıyorsa 1 yıllık süre veriliyor. Bir süre kısıtlaması yok.”)

Açık öğretim öğrecileri harçsız pasaport alabilir mi?

Bu konuda elimizde kesin bilgi yok. Eğer konu hakkında teyit edilmiş bilginiz varsa lütfen yorumlarda paylaşarak siz de yardımcı olun.

Anaokulu öğrencileri bu harçsız pasaport alabilir mi?

Okuyucularımızından Ramazan’ın eklemesi şöyle: “Eğer çocuğunuzun gittiği kreş, e-okul sistemine kayıtlı ise ordan alınacak belge ile harçsız pasaport çıkarttırılabiliyor. Ancak eğer çocuk kreşe gitmiyorsa ve ilkokul yaşından küçükse ona pasaport çıkartmak için harç yatması gerekiyor.” Kulağa saçma gelse de kural böyle.

22 yaşındayım ve bu sene mezun oluyorum. Pasaport sürem ne kadar verilir?

25 yaşında kadar pasaportunuz geçerli olacaktır.

Öğrenci pasaportumun süresi bitince içindeki vizeler yanar mı?

Hayır, yanmaz. Eski pasaporttaki vizeler geçerliliklerini korurlar. Sadece seyahat ederken geçerli vizenin olduğu eski pasaportu ve yeni güncel pasaportunuzu birlikte götürmeniz gerekir.

BİZ ETTİK SEN ETME!!

krabi-tayland-plajlar-adalar

Hay bizim bi ezber tutturmuş, Interrail da Interrail diyen kafamıza… Tayland’ı ve Güneydoğu Asya efsanesini keşfettikten sonra Interrail diyen kafamızı duvarlara vurduk.

Interrail harika bir tecrübeydi ama Tayland’ın yanında çok standart ve pahalı kalıyor. Interrail bileti zaten Tayland’a uçak fiyatında. Bi de Avrupa’da nefes almak bile pahalı… Örneğin; Madrid’de bir hostelde tek kişi için yatakhanedeki ranzanın fiyatı 50 TL iken, biz aynı parayı Tayland’da 2 kişi özel odada konaklama + 3 kişinin 3 öğün yemeğinin toplamına harcıyorduk. Ve dünyanın en özel deneyimlerini Tayland’da yaşadık: Fillere bakıcılık yaptık, gece fosforlu mavi ışık saçan planktonların içinde yüzdük ve dünyanın en güzel plajlarında yüzdük.

Gece hayatın konusunda da Tayland’ın eline Avrupa kolay kolay su dökemez…  Backpacker ruhu dersen, yine Tayland Avrupa’yı bayağı tokatlar… Tayland’de gerçekten epik bir tatil yaşanır. Biz bu uyanışı çok geç yaşadık. Biz ettik, siz etmeyin. Tayland’ın en güzel deneyimlerini derlediğimiz TAYLAND GEZİ REHBERİ yazımıza bakın. Daha ne yapalım. Günah bizden gitti bak. 😀

Interrail

Interrail yapmadan ölmeyeceğim diyenlere için bu yazılarımızı öneririz:
Interrail Nedir – Avantaj ve Dezavantajları Neler, Kimlere öneririz

Sırt Çantalı Gezginin Kutsal Kitabı

Şuraya hayatlarını değiştirecek bilgiler bırakıyorum. Okumadan bi yere kıpırtamayın!

Ucuza Nasıl Gezilir – Yemek içme, konaklama gibi bazı önemli masraf kalemlerini ciddi ucuza getirebilirsiniz

Internetten Nasıl Para Kazanılır – Para biriktirmek isteyenler için

706 Comments

 1. Oğlum 17 yaşında ve açık lise öğrencisi defter harcını yatırdık fakat bize harç parası istedi nüfus müdürlüğü neden açık lisede okuyan öğrenci sayılmıyor mu

 2. Merhaba
  Açıköğretim de okuyanlar 25 yaşına kadar harçsız pasaport alabilirler.
  Ayrıca yorumda 24 yaşında okulu biten bir vatandaşa cevap verilmiş pasaport süren 25 yaşına kadar devam eder diye. Öğrenim süresi bittiğinde pasaport süreside biter. Öğrenciler okulu dondurduğunda dahi pasaport askıya alınır kullanılamaz.

  İyi günler

 3. Ben 18 yaşındayım lisede mezun olacam pasaportum bitecek mi yoksa hala devam etmektedir? Teşekkürler

  1. Pasaportun içinde bitiş tarihi yazıyor oradan bakabilirsiniz bitiş tarihine yaştan bağımsız olarak.

 4. Merhaba 01.08.2005 doğumlu aö lisesinden 2022 kasım döneminde mezun olan oğlum üniversite sınavlarına hazırlanıyor yeşil pasaport süresi doldu fakat yenileyemiyoruz mezun göründüğü için ve 18 yaş altı bu durumda ne yapabiliriz?

  1. Merhaba ancak sınavı kazanıp öğrenciliğinizi aktif hale getirdikten sonra yeniden hak kazanabilrsiniz.

 5. Hocam merhabalar. Emin olmak için sormak istiyorum. Kasım 1998 doğumluyum. Yani 24.5 yaştayım. Bu yaz İran’a (Temmuz ortasından Ağustos başına kadar,şahsi bir iş), kışın da Kazakistan’a gideceğim (Eylül 01- Ocak 15,değişim programı) gideceğim. Yani şuan öğrenci pasaportu alsam dahi, İrandayken 25 olmama 6 aydan az zaman kalıyor ve Kazakistandayken 25 yaşında oluyorum.

  Şİmdi bütün bu bilgilere bakarak, 2 yıllık bir öğrenci pasaportu alsam nasıl bir durumla karşılaşırım? Yakında 25 olmama 6 ay kalacak, bu yüzden geçerlilikle alakalı bir sorun yaşar mıyım? Genel olarak ne dersiniz bir tavsiyeniz, uyarınız var mı? Saygılar, teşekkürler.

  1. Merhaba 25 olmanıza 6 ay varsa size zaten 2 senelik pasaport verilmez en fazla 6 aylık alabilirsiniz. Bu da işinize gelmez kısa olduğu için.

 6. Merhaba 24.5 yaşındayım mayıs ayında almanyaya gitmeyi düşünüyorum.Fakat almanya dönüş tarihinden itibaren en az altı aylık pasaport süresi istiyor.Benim pasaportumun süresi ekim ayında doluyor. Süresini uzatma şansım var mı? Yenilemem mi gerekiyor?

  1. Merhaba pasaport süresi uzatma şansınız var ancak Almanya bu uzatmayı kabul eden ülkelerden biri mi sormanız gerekiyor. Çünkü bazı ülkeler yeni pasaport çıkartılmasını bekliyor uzatma istemiyor.

 7. Merhaba 24 yaşındayım aktif öğrenciyim 10 yıllık çıkarırsam 25 yaşından sonra 10 yıl boyunca kullanabilir miyim?

  1. Merhaba 24 yaşında olduğunuz için size en fazla 1 sene verilir zaten 10 sene alamazsınız.

 8. Merhaba. Daha önce pasaport çıkarmıştım. Şimdi şehir dışındayım eski pasaportum yanımda değil burada bulunduğum nufüs müdürlüğüne eski pasaportum olmadan işlem yapabilir miyim

  1. Merhaba yeni pasaport alımlarında eski pasaportunuzu da getirmeniz bekleniyor ki onun üzerine kullanılamaz olduğunu belirten bir delik açılıyor. Eğer eski pasaportunuzu götüremiyorsanız yanınızda o zaman pasaportunuzu kaybettiniz şeklinde ilerlenir ve bunu da belli bir ücret para cezası vardır onu ödemeniz beklenir.

 9. Merhaba 25 yaşı doldurduktan sonra pasaport geçerliliği bitiyor mu ? Yeni pasaport mu çıkartmak gerekiyor ?

  1. Merhaba yeşil pasaportunuz varsa süresi temelli bitiyor başvuru yapıp bordo pasaport çıkartmanız gerekiyor.

 10. Merhaba, yazınız için teşekkürler çok bilgilendirici ama sormak istediğim bir soru var. Ben 21 yaşındayım ve Kasım ayında pasaportumu çıkarttım şu an elimde. Bana 4 yıl 6 aylik (8 de olabilir tam hatırlayamadım) pasaportunuz hayırlı olsun dediler.
  Açık öğretim okuyorum ama 2. Dönem kaydımı yenilemeyi düşünmüyorum. Şimdi ben aktif öğrenci olarak görünmediğim için seneye çıkacağım yurtdışı gezisinde sorun yaşar mıyım öğrenci pasaportumla?

  1. Merhaba, e devletten pasaportunuzun güncel aktiflik durumunu kontrol edip çıkış yapabilirsiniz.

 11. merhaba lütfen cevaplayın ben 19 yaşındayım pasaport çıkartıcam ögrencı olarak ama 25 olunca defter parası ödeyecek miyim yoksa öğr. pasaportu geçersiz sayılacak ve bir daha defter dahil para verip mi çıkartıcam? anladınız dimi yani muaf olduğumuz defter parasını süre dolunca ödeyecek miyim?

  1. Merhaba, 25 olsanız da herhangi bir ödeme yapmayacaksınız pasaportunuzun süresi dolunca yeniden çıkartırken yapacaksınız.

 12. Merhaba, açıköğretim öğrencisiyim. 23 yaşındayım. Öğrenci pasaportum elimde. 2.sınıfa geçtim ama harcı ödemeyeceğim. Pasaport sürem 2024e kadar geçerli. Pasif duruma düştüğümde bi sıkıntı olur mu?

  1. Merhaba bir sıkıntı olmaz siz elinizdeki pasaportun süresi bitene kadar normal bir şekilde kullanabilirsiniz.

 13. Merhaba üni öğrencisiyim devamsızlıktan kaldım. Kaydımı yenilemedim pasif öğrenci gözüküyorum başvursam alabilirmiyim

 14. Lütfen cevaplar mısınız? Öğrenci pasaportu çıkarttım pasaportum geldi. Üniversite kaydımı sildirirsem pasaportum geçersiz mi olur yoksa kullanmaya devam edebilir miyim? Yani üniversite kaydımın devam etmesi mi gerekiyor? Sildirsem de kullanabilir miyim?

 15. Merhaba ben 22 yaşındayım öğrenciliğim bu sene bitti nüfus müdürlüğüne gittiğimde 3 yıllık öğrenci pasaportu cikartabilcegimi söylediler benim öğrenciliğim bitse bile pasaportum ile ilgili bir sıkıntı yasamam öyle dimi

 16. Bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederek kafamın karışıklığını gidermek için bir soru sormak istiyorum; “Merhaba 25’i bitirmediyseniz alabilirsiniz. En fazla 6 ay 1 yıl arasında bir vize verirler zaten ama yine de verirler.” olarak belirtmişsiniz.

  25’imdeyim, öğrenciyim, bu şekilde alabilme hakkım oluyor mu? Nvi’de 25 yaşını doldurmamış öğrenciler ibaresi mevcut. Bir taraftada 25 yaş altı öğrenciler diye yazmışsınız. Kafam allak bullak oldu.

  Yardım ederseniz sevinirim. Teşekkürler.

  1. Merhaba, 24,5 iseniz yani alabilirsiniz. 25’i bitirmenize 1 gün bile kalsa alabilirsiniz demek istemiştik.

 17. Merhaba, 29 yaşındayım ve örgün olarak bir lisans programında okuyorum. Bu ilk pasaportum olacak ve aralık ayında schengen e başvuracağım, Şubat’ta da kopenhag biletim var, 10-15 gün bir arkadaşımın yanında kalacağım. Okuldan bir belge alsam ve onunla bana 1 yıllık pasaport verseler, pasaport süresinin 1 yıllık (yani kısa süreli) olması benim vizemin reddedilmesine sebep olabilir mi?

  1. Merhaba, pasaport sürelerini siz belirliyorsunuz size verilmiyor. Dilerseniz 5 senelik veya 2 senelik hatta 10 senelik çıkartıp bu tip sorunların önüne geçebilirsiniz.

 18. Merhaba 24,5 yaşını 10 gün geçmiş bir açık öğretim öğrencisiyim öğrenci pasaportu alabilir miyim?

  1. Merhaba 25’i bitirmediyseniz alabilirsiniz. En fazla 6 ay 1 yıl arasında bir vize verirler zaten ama yine de verirler.

   1. merhaba, burada 25i bitirmediyseniz alabilirseniz yazdığınız öğrenci pasaportunun geçerlilik süresi zaten 25 yaşını doldurduğumuz gün bitmiyor mu? 25 yaşımı doldurmama 6 ay var açıköğretimde öğrenci kaydım da var. öğrenci pasaportuna başvurmam halinde geçerliliği ne kadar olabilir en fazla acaba?

    1. Merhaba şimdi başvursanız da 6 ay alırsınız 25’i doldurmaya 1 gün kalmış olsa da 6 ay verilir.

 19. Merhaba. Ben 17 yaşındayım. Nüfus müdürlüğüne yalnızca bir ebeveynimin gelmesi kabul edilebilir mi? Yoksa her ikisinin de kesinlikle gelmesi gerekiyor mu? Teşekkürler.

 20. Merhabalar ben 19 yaşıma girdim ve hala üniversite öğrencisiyim peki ben 10 yıllık bir pasaport alabilir miyim harçsız bir şekilde sadece 25 yaşıma kadar olan süreye göre mi bir süre verir. Ve harcsız pasaporta schengen vize alabilir miyim ?

  1. Merhaba dediğiniz gibi en fazla 25 yaşına kadar vize verilir 10 sene uygulaması da henüz başlamadı pilot aşamasında. Evet harçsız pasaporta Schengen vizesi alabilirsiniz.

 21. Merhabalar Mayıs 19 da 25 yaşına girdim ve 2 yıllık bölüm okuyorum 2 nci sınıfa geçtim pasaport almaya gitsem kaç yıllık pasaport verirler acil cevaplayabilir misiniz ona göre rendavu alacağım

  1. Merhaba 25 yaşına girmeden bir gün önce bile gitseniz en düşük süre olan yeşil pasaportu alırdınız ancak şu an gittiğinizde hakkınız bitmiş oluyor.

 22. Merhaba ben iki sene önce yetişkin olarak pasaport çıkartmıştım. Ve süresi bitmek üzere ama şuan öğrenciyim o pasaportu öğrenci pasaportuna çevirmem mümkün mü acaba .

  1. Merhaba, harçsız pasaport çıkartma hakkına tüm 25 yaş altı öğrenciler sahip. Eğer 25 yaşın altında ve öğrenci iseniz neden olmasın.

 23. Merhaba ben 2019 yılında liseden mezun oldum bu sene üniversite sınavına girdim açıktan yazılacağım ben de şu an öğrenci pasaportu alabilir miyim?

  1. Merhaba, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi/özel örgün ve yaygın eğitim-öğretim, yükseköğretim kurumlarında örgün, ikinci öğretim, açık öğretim ve uzaktan öğretim kapsamında ön lisans, lisans, lisansüstü düzeyde eğitim görmekte olan 25 yaşını doldurmamış aktif öğrenci durumunda olan herkes bu haktan yararlanabilir.

 24. Merhaba yazınızı okudum benim aktif öğrenciliğim bir ay önce bitti staj öğrencisi olarak görünüyorum başvuru yapsam sonuç alır mıyım lütfen cevaplar mısınız

 25. Merhaba ben 18 yaşımı doludrunca bu pasaporta başvurmayı düşünüyordum ama yorumlarda birisi mezun olduktan sonra kısa bir süre öğrenci olarak gözükmeyeceğini söylemiş ve sizde en fazla 6 aylık verirler demişsiniz ama. 17 yaşında başvuru yapsak 7 senelik verirler mi 25 yaşına kadar. Lütfen cevaplayın

  1. Merhaba, öğrenci olmak şart çünkü o nedenle üniversiteye gidip gitmeyeceği belli olana kadar 6 aylık verirler en fazla demek istemiştik. Siz üniversiteyi kazanmış bir öğrenci iseniz yine alabilirsiniz uzun sürelik. Öğrenci statüsünde olmak en önemli şartlardan. 17 yaşında öğrenci iseniz 7 senelik alabilirsiniz.

 26. Meraba,öğrenci pasaportunun vergi ödememesi için akademik yıl içinde mi düzenlenmesi zorunlu yoksa yaz tatilinde mi çıkartılabilir?

  1. Merhaba böyle bir zorunluluk duymadık ama öğrencinin e devlette aktif olarak öğrenci gözüküyor olması gerekiyor. Yine e devletten öğrenci belgesi almanız lazım.

 27. Merhaba. Sormak istediğim bir şey var. Yazıda 25 yaşına kadar harç ödenmeyeceğinden bahsetmişsiniz. Benim burda anlamadığım, 25 yaşını doldurunca pasaportun kendiliğinden geçerliliği mi bitiyor yoksa geçerliliği devam ediyor ve ben harç ödemek zorunda mı kalıyorum? Eğer harç ödemek zorunda kalıyorsam bu sadece harç bedelini ertelemek olmuyor mu? Lütfen erken cevaplayın çünkü bu hafta mezun oluyorum 🙁

  1. Merhaba, şöyle ki bir anda siz 25 yaşına girince pasaportunuzun geçerliliği bitmiyor. Pasaportunuzun geçerlilik tarihi ne zaman ise o zaman geçerliliği bitiyor. Siz tekrar pasaport çıkarmaya gittiğinizde artık harç ödüyorsunuz o da bir kereye mahsus başvuruda alınıyor zaten sürekli ödenen bir şey değil.

 28. Oğlum Istanbul’da Pierre Loti’de okuyor ve Türkiye’de okul olarak tanınmıyor. Bu durumda pasaport başvurusu için yurt dışında okuyormuş gibi evrakları ve öğrenci belgesini toparlayacağım ve sanırım memurun insafına kalacağız. Kafam takılan kısmı belgesine apostil yaptırırken bunu valilikten mı yapacağız yoksa fransız okulu olduğu için fransız konsolosluğunda mı?

 29. Merhaba ben şu an 20 yaşındayım ve üniversitemde son senem. Yani bu yaz stajdan sonra bitiyor. Ben final sınavlarımı verdikten sonra staj bekleneceği için halen öğrenci olarak görüneceğim diye biliyorum ancak yine de pasaport vermeleri konusunda bir sorun yaşar mıyım daha önce yaşayanlara denk geldiniz mi acaba yorumunuz nedir bu duruma.

 30. Merhaba haziranda üniversiteden mezun oluyorum doğum günüm 13 haziran 1998. Acaba pasaport çıkartırsam ne kadar süreliğine geçerli olur?

  1. Merhaba doğum gününüzden 1 gün önce bile başvursanız en fazla 6 aylık yeşil pasaport alma hakkınız oluyor.

 31. Merhaba, ben lise son sınıf öğrencisiyim ve 18 yaşımı doldurdum. Haziran’da mezun olacağım ve üniversiteye ne zaman yerleşirim bilmiyorum. O boşlukta öğrenci olarak görünmeyeceğim. Şu an başvurup çıkarttırayım mezun olmadan önce alayım pasaportu diyorum. Burda herhangi bir mantık hatası yapıyor muyum bir şeyler kaçırıyor muyum acaba?

  1. Merhaba teknik olarak bir sorun görünmüyor. Tek olumsuz ihtimal size verecekleri yeşil pasaportun en fazla 6 ay olabilecek olması.

  2. Benim kimlik fotomda gözlüklü pasaportta çektirdiğim fotoğraf ise gözlüksüz bir sorun oluşturur mu?

   1. Gözlüklü veya gözlüksüz bir sorun oluşturmaz. Zaten pasaportlarda gözlüklü kabul edilmiyor.

 32. Merhaba, Aralık 2021’de öylesine öğrenci pasaportu çıkardım. Biyometrik fotoğraf çektirmemek için 5 yıl önce yeni kimliğimdeki biyometrik fotoğrafı götürmüştüm. Ama şimdi yurt dışına çıkma ihtimalim var yeniden öğrenci pasaportu çıkartabiliyor muyum? Bir zorluk oluyor mu? Teşekkür ederim.

  1. Fotoğrafınız sizin şu anki halinize hiç mi benzemiyor? Eğer benziyor ise sorun çıkacağını sanmıyoruz.

 33. Merhaba. 23 yaşına yeni girdim üniversite öğrencisiyim. Öğrenci pasaportu için başvuracağım ama aklıda şu soru var. 25 yaşından sonra bu pasaport ne olacak? Harç bedelini ödeyip defteri kullanmaya devam edebilecek miyim? Yoksa yeniden defter almam gerekecek mi?

  1. Merhaba öğrenci pasaportu zaten öğrenci olacağınız yıl kadar veriliyor. Yani bu durumda size maksimum 2 senelik biz pasaport çıkarılacaktır. 2 senenin sonunda her işlemi sıfırdan yaparak bordo pasaport çıkartmanız gerekiyor.

 34. İyi günler, kızım 12.sınıfta okuyor. Haziran’da mezun oluyor ve Haziran’da yurtdışına çıkacak. Şimdi bordo pasaport alacak. Yurtdışına çıkarken ve vize alırken sorun çıkar mı? O tarihte mezun oluyor çünkü. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Merhaba, kızınıza seyahati boyunca sizin sponsor olacağınızı, bankada yeterli miktarda paranız olduğunu kanıtladığınızda sorun çıkacağınız sanmıyoruz.

 35. İyi günler çocuğu tam para ödedim, şimdi öğrenci oldu için iade yapmasi gerekiyor. Nasıl yapabilirim?

   1. merhaba,ben liseyi 2021’de bitirdim ama bir sorumluluk dersim olduğu için henüz mezun olamadım. Harçsız pasaport çıkarabilir miyim acaba?

 36. Bugün itibari ile Nüfus Müdürlüğü’nde randevum vardı. 2017 doğumlu 4,5 yaşındaki kızım için pasaport çıkarmak istedim.

  E-okul sistemine kayıtlı. E-devlet ve okuldan aldığım öğrenci belgesi ve gerekli evraklar vs. ile gittiğimde yetkili kişi “Kreş dahil değil, en azından Anaokulu olması gerekir” dediği için pasaport çıkaramadım. Yetişkin ile aynı statüde sayılıp harç parası yatırmak gerekiyormuş. Anlamak çok güç gerçekten.

  1. Merhaba Emrah, haklısın. 4,5 yaşındaki çocuğa yetişkin muamelesi yapılması çok saçma.

   1. Ben lise mezunuyum ama yks ye çalışıyorum ben yine de öğrenci pasaportu alabilir miyim? Bir de Erasmusa başvurum var

 37. Merhaba, ben üniversite son sınıf öğrencisiyim yaşım 22. Öğrenci pasaportu alacağım ama merak ettiğim 25 yaşından sonra bu pasaporta ne oluyor? Yeniden bir pasaport mu çıkartmam gerekecek? Yoksa harç bedeli ödeyip süresini mi uzatacağım?

 38. Merhabalar;
  Çarşamba günü pasaport randevum var. Öğrenci pasaportu istiyorum. Ödemeyi Ziraat Atm’sinden defter bedelini yatıracağım değil mi? Ve nüfusa gittiğimde talebimi iletiyorum değil mi? Şimdiden cevap için teşekkürler

 39. Çok saçma bir durumla karşı karşıyayım. Lütfen bilgisi olan yazsın. Şuan yaşım 24 yıl 3 ay ve öğrenciyim. Erasmus+ ile İtalya’ya gideceğim. Fakat İtalya vizenin bitiş tarihinden itibaren 3.5 ay geçerliliği olan bir pasaport istiyor. Ben de Nüfus Müdürlüğüne defter bedelini ödeyip gittiğimde sana harçsız 9 aylık bir pasaport çıkıyor denildi. Fakat 9 aylık pasaport benim işime yaramayacak. Çünkü 2022 Temmuzda bitecek olan Erasmus eğitimim için en az 2022 Ekime kadar geçerliliği olan bir pasaport gerek. E 9 aylık pasaport da Eylül de geçerliliği bitiyor. Madem öyle ben de üniversiteden yazı alıp vergi dairesinden imzalatıp 25 yaş üstü Erasmus öğrencisi statüsünde 1 yıllık pasaport alayım dedim, ona da sistemde 25 yaş altında göründüğün için 1 yıllık veremeyiz diyor. Hay sizin sisteminize.
  E napacağım diyorum? 1 yıllık harç yatır diyorlar.
  Ulan zaten vergi dairesinden 1 yıllık harçsız pasaport çıkartabilmek için yazım var aynı belgesi olan 27 yaşındaki arkadaşıma nasıl çıkarttınız diyorum, sistem müsade etmiyor diyorlar.

  1. Merhaba, benim de yaşım şu an 24 yıl 4 ay. Erasmus stajına gideceğim ve ekimde bitecek stajım. İspanya’ya gideceğim ve onlar da geçerlilik süresini 3.5 ay fazla istiyorlar dönüş tarihinden. Siz ne yaşadınız ve bu sorunu çözebildiniz mi acaba?

 40. Güncel olarak burdan okuyup öğrenci pasaportu aldım. Teşekkür ederim.
  Şu anda ücreti 180 tl. Üniversite öğrencisiyim ama öğrenci belgesi gerekmedi sadece kimlik ve bir biyometrik fotoğraf yeterli. Gitmeden önce 180 tl harcı yatırmanız gerekiyor (ziraat mobil üzerinden oluyor) randevu falan da gerekmiyor.

 41. Açık öğretim lisesinde okuyanlarda öğrenci pasaportu alabiliyor ben açık öğretim lisesinde okuyorum ben aldım sorun çıkarmıyor lar sadece okuldan ıslak imzalı öğrenci belgesini almanız gerekiyor PDF dosyası olarakta alabilirsiniz

  1. Pasaportun süresi ne kadardı acaba söyleyebilir misin? Ben de açık öğretim öğrencisiyim birkaç ay sonra mezun olacağım ama 2 yıllık pasaporta ihtiyacım var.Yukarıda 6 aylık pasaport verildiğini yazmışlar ,doğru mu acaba?

 42. Merhaba cok detaylı ve bilgilendirici bir yazi oncelikle teşekkürler bunun icin,Ben 23 yaşındayım, üniverite okuyorum mezun olmam gerekiyordu ama okulum uzadı,bu harçsiz pasaporttan yararlanabilirmiyim okulum uzasa da? Simdiden tesekkurler cevabiniz icin 🙂

 43. Merhaba benim öğrenciliğim pasif gözüküyor şu anda. Kayıt yenileyip aktif yapmadan alabilir miyim pasaportu?

  Bir de 24 yaşındayım eğer pasaport alırsam 10 senelik alabilecek miyim yoksa 25 yaşına kadar mı geçerli?

 44. Bu yaz liseden mezun oluyorum. 18 yaşındayım kaç senelik veya kaç aylık öğrenci pasaportu alabilirım? Mezuna kalma ihtimalim var bir sene öğrenci gozukmeyeyebilirim bilgilendirirseniz sevinirim.

 45. Üniversite okuyorum ama ders seçimi yapmadığım için pasif öğrenci olarak gözüküyorum yine öğrenci pasaportu alabilirmiyim.

 46. Abi ben 17 yaşındayım illa iki velimle mi? Gitmem gerekiyor yoksa annemi yalnız görürsem de veriliyor mu?

 47. Merhaba
  22 yaşındayım bu sene mezun oluyorum.
  Ama üzerimde iş yeri var, çalışıyor gözüküyorum. Problem olur mu? Teşekkürler

 48. Merhaba
  Şuanda öğrenciyim 20 yaşındayım babam memur ve yeşil pasaport alabiliyorum .
  Yeşil mi alsam bordo mu alsam kararsızım.
  Yeşil öğrenci pasaportu alsam 25 yaşıma kadar kullanılıyor yazıyor ama aldıktan sonra işe girersem yanıyor mu pasaport ?
  Ona göre öğrenciliğim bitmeden yeşil almak istiyorum yoksa bordo alıp öğrenciliğimden sonra işe girmezsem yeşil pasaport almayı düşünüyorum.
  ( 1 kişi 2 pasaport alabiliyormuş ama şuanlık bütçem sadece 1 tanesine yetiyor)

  1. Tabiiki yeşil pasaport almalısın. Her ikiside zaten her türlü 25 yaşına kadar verecek. Yeşil pasaportta birçok ülkeye vize derdi yok.

 49. İyi günler öğrenci passaportum 17 ocak 2023 süresi doluyor ama yurt dışına yüksek lisansa gideceğim ama 2 senelik vize içinde en az 2 yıllık geçerli passaport istiyor acaba öğrenci passaportumu 1 yıl daha uzatabilirmiyim.

 50. Merhaba 25 yaşını doldurduktan sonra yeni pasaport çıkarmama gerek var mı harç ücreti 25 yaşından sonra yatırmam lazım mı?

  1. 2021 Nisan GÜNCEL – 25 yaş üzeri harçsız pasaport için, okulunuzun bölümlerin sitelerinin herhangi birinden ya da orada yoksa Öğrenci işlerinden “Harçsız Pasaport Dilekçesi” örneğini buluyorsunuz, onu bir güzel dolduruyorsunuz. 25 yaş üştü harçsız pasaport için gereken makul sebeplerden biri için başvuru yapıyorsanız onu kanıtlamanız gerekiyor. Örneğin Erasmus için ise Erasmus’a gideceğinizi bölümün kriterleri çerçevesinde karşılıyorsunuz. Bazen Kabul Mektubu istiyorlar, bazen bunun yerine başka türlü kanıtlayabilirseniz de kabul ediyorlar. Mesela benim okulum kabul mektubu istiyordu, fakat Erasmusla gideceğim Polonya’daki okul pasaport göstermeden kabul mektubu yollamıyordu. Böyle bir kısır döngüye girmiştim. Bu yüzden dilekçeme şöyle bir ibare ekledim: “Eğer Erasmus ile gideceğim okuldan kabul mektubu alamazsam, pasaportumun iptali için başvuracağımı ve geçersiz olacağını kabul edeceğimi taahhüt ve beyan ederim.”. Bu aşamada sürekli bölüm sekreterleriniz ve Dekanlıkla iletişim halinde kalmanızı ve önerilerini dinlemenizi tavsiye ederim, eğer anlayışlı insanlarsa zaten işinizi halledeceklerdir. Bundan sonra Bölümünüz ve Dekanlık bu dilekçeyi onaylarsa, rektör yardımcısı imzasıyla çıkan Yönetim Kurulu Kararı, Öğrenci İşlerine iletiliyor. Siz bu karar kağıdını Öğrenci İşlerinden alıp vergi dairesine götürüp onaylattıktan sonra nvi.gov.tr’den en yakın şubeden randevu alıyorsunuz. Sadece defter bedelini yatırıp dekontuyla beraber diğer gerekli belgelerle ve vesikalığınızla gidip bu evrak silsilesinden sonra 300-500 liranızı falan tasarruf edebiliyosunuz. Özellikle Erasmus öğrencilerine tavsiyem, sürecin uzunluğundan dolayı erkenden bu süreci başlatmalarıdır.

   1. Tam da bu süreçteyim ve 2019’da İstanbul Vergi Dairesi’ne gidip bu işlemi halletmiştim. Fakat bu sene pasaportumu yenilemem gerekiyor. Sorum şu, herhangi bir vergi dairesi bu onaylama işlemini yapabiliyor mu? Yoksa il vergi dairesi mi olması gerekiyor? Bulunduğum ilçedeki vergi dairesine sorup bilgi almaya çalıştım ama ulaşamadım. Bilgi verebilirseniz sevinirim.

 51. Bunları kim yazdıysa ve herhangi bir emek verdiyse eline emeğine sağlık vallahi çok yardımcı oldunuz proje ödevim için araştırma yapıyordum iyi ki bu site çıktı çok teşekkürler.

 52. Merhaba ben 20 yaşındayım 2020 de mezun oldum ve üniversiteyi kazanamadım bu yıl tekrardan sınava hazırlanıyorum ama herhangi bir okula kaydım yok öğrenci pasaportu alabilir miyim?

 53. Merhaba ismim Furkan ben 19 yaşındayım mezundayım ama dershaneye gidiyorum dershane müdürüyle konuştum öğrenci belgesi çıkarabilirmiş harçsız pasaport alabiliyor muyum ?

 54. Merhaba üsküp e gitmek istiyorum. Öğrenci pasaportum 25 temmuzda dolacak. Şuan herhangi bir sorun olur mu ya da ne zaman a kadar gidersem sorun olmaz ?

 55. Mmerhabalar. Ben cihad 25 yaşındayım ve öğrenciyim. Bu yaz Eylül ayında kuzenimin düğünü var ve Belçikaya gitmek istiyorum ve bundan ötürüde pasaport çıkartacağım lakin kafamda 2 soru var. 25 yaşımı Ekim 17 de tamamlayacağım bundan ötürü pasaport almamda sıkıntı olur mu ? 2.sorum ise vize başvurusunda nasıl başvuracağım, ücreti ne kadar ve pasaportun bitim süresi yani 25 yaşına girmem vize almamda engel olur mu ?

  1. Cihad selam,
   Pasaport çıkartmakta sorun yaşamazsanın ancak tüm Avrupa vize vermeyi durdurudu pandemi sebebiyle. Dolayısı ile biraz zor o işler. En iyisi Belçika Konsolosluğu’na yazıp öğrenmen

 56. Ben 16 yaşındayım.ilce müdürlüğüne anne babamin gelmesi gerçekten şart mı? Gelmezlerse bordo pasaport alamaz mıyım?

 57. Merhaba, defter bedelini nereye ödüyoruz? Direkt kuruma mi yoksa bir bankaya mi ödeme yapmamız gerekiyor?

 58. Merhaba , hem örgün hem açıköğretimden öğrenciyim fakat çalıştığım için durumları pasif kayıt yenilemedim e devlet üzerinden öğrenci belgesi alıyorum fakat pasif görünüyor bu yüzden Almanya’ya 1 haftalık gezmeye gideceğim harçsız pasaporttan yararlanabilir miyim?

 59. Merhabalar ben 07.08.1996 doğumluyum öğrenci pasoportu çıkardım fakat 2 yıllık verdiler tekrardan çıkarabiliyor muyum hala üniv. Devam ediyorum bu sene için 1 yıllık çıkarabilir miyim

 60. merhaba, ben kaydımı dondurdum öğrenci pasaportu alabilirmiyim. 2. sorum EVS-ESC-AGH yapacağım yurdışında sosyal bir organizasyon. harç bedelinden muaf olurmuyum

 61. merhaba, yeşil pasaport başvurusu için de öğrenci olduğumdan dolayı harçtan muaf olur muyum? yoksa sadece bordo için mi geçerli?

 62. Merhaba ben liseden mezun oldum şuan ki durum olarak öğrenci değilim Üniversite okumuyorum ”ÖĞRENCİ PASAPORTU” alabilir miyim

 63. Ben 41 yasindayim pasaport cikartmam gerekiyor suriyeye gitmek icin gezi amacli bana bunun hakkinda bilgi verebilirmisiniz

 64. 2018 de aldığım öğrenci pasaportuyla çalmak için yurt dışına çıkış yapabilirmiyim acil cevap verin

 65. Geç başladım 24 yaşındayım hazırlıktayım 3 senelik bi öğrenim sürem var öğrenci pasaportundan faydalanabiliyormuyum

 66. Merhabalar ben 21 yasindayim yesil pasaport alabiliyor babamdan kaynakli simdi ben yesil pasaportu harcsiz alabiliyormuyum sadece defter ucretini vererek?

 67. 01.09.1995 doğumluyum üniv 4.sınıf öğrencisiyim öğrenci pasaportu alabiliyor muyum?

  1. Moruk bende 24.08.1995 doğumluyum, ALABİLİYORSUN ama 1 yıllık veriyorlar. Yeni aldım bende bilgilendirmek amaçlı yazıyorum. Asıl amaç 25 yaşından küçük olmak.

 68. merhaba ben açık ögretim lisede ögrenci iken ögrenci pasaportu çıkarttım 2022 ye kadar geçerli bi pasaport ülke dısınada cıktım o senesi fakat suan okula gitmedim kaydımda silik gözüküyor artı sigortalı çalışıyorum pasaportum iptal olurmu

 69. Merhaba ben açıköğretim düz lisesini bitirdim şuan açıköğretim mesleki lisesini okumaktayım yaşım 36 bu harçsıs pasaport bizide kapsıyor mu??

 70. Merhaba, öğrenci pasaportunu bordo pasaport gibi kullanıyoruz yeşil pasaport gibi değil dimi? yani vize almamız gerektiriyor

 71. Merhaba, ben öğrenciyim ve 21 yaşındayım ve merak ettiğim bir soru var. Vefat eden babamdan maaş alıyor gözüküyorum bu pasaport çıkarırken sorun çıkarıyor mu? Yardımcı olursanız sevinirim

 72. Ben 25 yaş altıyım ama üniversite yi dondurduğum için pasif öğrenci durumundayım bende pasaport u harçsız çıkartabilirmiyim?

  1. Merhabalar, 6 yaşında bir yeğenim var 1. Sınıfa gidiyor ona pasaport çıkarttıracağız, ilkokul öğrencilerine de harcsız pasaport veriliyor mu?

 73. Merhabalar 25 yaşımı geçtim bir firmada çalışıyorum fakat pasaport çıkarmak için açıköğretime yazılınca ne kadar ücret öderim? Açıköğretime yazılınca sadece defter parasını mı verecem ? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Yazıdan eğer yanlış anlamadıysam 25 yaş üstündeki öğrenciler Harç ücreti ödememek için okul ile ilgili geçerli bir sebepleri olması gerekiyor.

 74. Kıbrıs’ta üniversite kazandım kayıt için de pasaport gerekli öğrenci pasaportu için de öğrenci belgesi gerekli , öğrenci belgesi yok kayıt olmadığım için onun yerine sınav sonuç belgesi felan işe yarar mı yada başka bir yol var mı ?

 75. 18 yaşındayım güzel sanatlar sınavlarının girişlerine devam ediyorum ama vizeye ihtiyacım var şu an liseden mezun gözüküyorum. yine de öğrenci pasaportu alabiliyor muyum?

 76. Merhaba, 25 yaşında ve yüksek lisans öğrencisiyim tez dönemime geçtim benim için süreç nasıl ilerleyecek bilen var mı?

 77. Yeşil pasaport alırken de 25 yas altı öğrenci belgesi ile harçsız pasaport hakkından yararlanabiliyor muyuz?

 78. Benim de bir sorum olucak. Şimdi ben bu sene lise mezunu oldum. Sistemde öğrenci olarak gözükmüyorum. Öğrenci pasaportu çıkarabilirmiyim. Bilgisi olan yazar mı?

 79. arkadaşlar ben sordum
  Vatandas Temsilcisi KO
  Evet, Açık Öğretim Öğrencisi, Harçsız pasaport alabiliyor
  10:58:33
  sadece defter bedelini ödeyerek pasaport alabilir fakat 25 yaşından gün almamaış olma ve sigortalı olmama şartı aranır
  10:58:49
  Emre
  ikinci sorum 25 yaş şartı idi
  10:59:14
  25 yaşını geçti ise alamıyor değil mi
  11:00:19
  Vatandas Temsilcisi KO
  genel olarak Pasaport işlemlerinde aranan yasal mevzuati şartlar Aşağıdaki gibidir.
  11:00:20
  T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi,Son altı ayda çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf,
  Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname,
  Öğrencilerin harçsız pasaport başvurularında; “Öğrenci Belgesi” (Başvuru esnasında sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir.)
  Başvuru öncesinde pasaport defter ve harç bedelinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)
  Eski pasaport (Daha önceden alınmış ve iptali yapılmamış pasaportların başvuruda getirilmesi gerekmektedir.
  11:00:52
  Emre
  teşekkürler
  11:01:12
  Vatandas Temsilcisi KO
  Harçsız pasaport yasal olarak kimlere düzenlenir aşağıdakigibidir.
  11:01:13
  Tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış öğrencilere,
  ü Yabancı memleketlere öğrenim için gideceklere,

  ü Uçuş Ekibi Personeline,

  ü Kültürel, ticari veya sosyal bir fayda için veya yüksek lisans ve doktora öğrenimi görmek isteyen ve Milli Eğitim Bakanlığının izni ile yurtdışına gidenlere,

  ü Spor, gezi, kültürel, ticari ve sosyal bir menfaat için Rektörlük, Dekanlık, Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü izni ile yurtdışına gidenlere

  verilir.
  11:01:44
  Biz teşekkür eder, iyi günler dileriz.

 80. İyi günler. Ben 20 yaşındayım ve ailemin yeşil pasaportundan yararlanarak kendime yeşil pasaport çıkarttıracağım. Bunun için ailemle gitmeme gerek var mı yoksa tek başıma da gidebilir miyim?

 81. Merhaba ben 8.sınıf öğrencisiyim ve bu sene okulumdan mezun oluyorum yazın yurtdışına çıkma gibi bir planım var bunun için ortaokulumdan aldığım öğrenci belgesi sorun çıkarır mı ? Yani ben oradan mezun olarak gözükeceğim ama elimde öğrenci belge olacak. Bir de 18 yaşından küçüklerin 5 yılda bir yenilemesi gerekiyor diye birşey yazıyordu yukarıda bu yenileme işlemİ yapılırken tekrar bir ücret ödemem gerekir mi ? Gerekirse ne kadar ödemem gerekir ? Şimdiden teşekkür ederim iyi günler.

 82. Yeşil pasaport ile öğrenci pasaportu olan bordo pasaport arasındaki farklar neler?İkisinde de vize konusunu anlatır mısın

  1. dostum yeşil pasaport baban annen eğer devlet memuru ya da yurt dışında uzun süre yaşamışsa sen de faydalanıp alabilirsin. vizesiz ömür boyu istediğin yere gidebilirsin ama bordo pasaport sadece öğrenciye verilen süreli pasaporttur.

   1. Elif ömür boyu değil, 25 yaşına gelinceye kadar kullanabilir ve sgk da resmi olarak çalışmaması gerekiyor ve evli olmaması lazım.

 83. 25 yaşını geçmiş bir öğrenciyim pasaportu yenilemem gerekiyor. Form kalktı demişsiniz öğrenci belgesi ile gidebiliyorum ama vergi dairesine neden gittiğimi anlayamadım bilgilendirirseniz sevinirim

 84. Mrb lar çok acil bi sorum olacak ben açık öğretim lise öğrencisiyim öğrenci belgem var şuan aktif 18 yasina girmeden aldim 1 yıl surem var askerlik yaptım geldim halen ogrenciyim biletimi kestim Almanya ya gidecem yaşım 21 gide bilirmiyim babam sayesinde aldım çok acil cevap almam lazım??

 85. 20 yaşındayım babamda yeşil pasaport olduğu için bende çıkartabiliyormuşum bu yeşilpasaportu alsam harç ödermiyim?

 86. Merhabalar 25 yaş üstü öğrenci pasaport almak bunu güncellemek için yazıyorum. Öğrenci belgesi ile işlem oluyor. Pasaport muafiyet belgesi gerekmiyor.Süre de 1 yıllık değil ögrenci belgeniz de 1.sınıf yazıyorsa 4 yıllık 2.sınıf yazıyorsa 3 yıllık 3.sınıf 2 yıllık 4.sınıf yazıyorsa 1 yıllık süre veriliyor. Bir süre kısıtlaması yok.

  1. Merhabalar ,
   25 yaşındayım ve açıktan bir bölüm okuyacağım.öğrenci pasaportundan yararlanabilir miyim ?

  2. merhaba özhan, ben bugun nüfus müdürlüğüne gittim ve 25 yaşını doldurduysan imkanı yok veremeyiz dediler. bana ayrıntılı bilgi verebilir misin ? teşekkürler şimdiden

  3. Merhaba şu an yaşım 24 yıl 11 aylık gözüküyor. Üniversite 1.sinifta öğrenciyim ve pasaport çıkarmak istiyorum daha doğrusu yenilemek. Defter bedelini ödeyip harçtan muaf kalabilir miyim? Yoksa direk çıkarmazlar mı? 25 yaşta bitiyor diye.

 87. Arkadaşlar açık öğretim okuyup 12 dönemi geçseniz bile eğer aktifseniz 25 altı olanlar öğrenci pasaportu veriliyor

 88. Merhabalar, öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz 🙂 Ben 2012 senesinde bir proje ile yurtdışına çıkmıştım gri pasaporttu fakat şimdi yeniden pasaport çıkartmak istiyorum ve eski pasaportumu kaybettim. Sıkıntı yaratır mı acaba?

 89. Merhaba arkadaslae acik ogretim lisesinde okuyorum aralik ayindaki sinava girince mezub olacagim ondan once kasim ayina pasaport randevum var ogrebci pasaportu alabilir miyim alirsamda aol den mezub olunca gecersiz olur mu

 90. Öğrenci pasaportu çıkarırken yeni çipli kimlik şart mı eski kimlikle çıkartılabilir mi?

 91. Merhaba ben lise den menzun olmadan bu harçsız pasaporttan aldım ama bana sigortalı bir iş de çalışmaya başladığında pasaportun geçerliliğini kaybeder dediler ve bu pasaportu yurt dışında çalışmak için kullanamazmışım bu konu çok kafamı karıştırıyor doğrusu nedir acıklarmısınız

 92. Merhabalar Aöl öğrencisiyim 22 yaşındayım öğrenci olmamdan yararlanarak pasaport çıkardım harçsız.
  Fakat şuanda yurtdışındayım ve öğrenci kaydımı da yenilemedim, pasaportu alalı 1 yıl oluyor toplamda
  yıllık pasaport verdiler, öğrenci kaydımı yenilemediğim için pasaport açısından bir sorun olur mu kısacası pasaportumun geçersiz olma gibi bir durumu olur mu ? 1 Yıldır yurtışındayım.

 93. Mrb’lar aöl öğrencisiyim pasaport harç vs ödemeden pasaportumu alalı 1 yıl oldu ve şuanda yurtdışındayım kaydımı da yenilemedim pasaportum ile ilgili bir sorun olur mu ?

 94. Merhaba, liseden yeni mezun oldum. Şuanda üniversite sınavına hazırlanıyorum ve dershaneye gidiyorum. Acaba bende harçsız pasoport çıkartabilirmiyim? Bir fikri olan var mı?

 95. Merhaba aklima cok takildi da ben ogrenci pasaportumu 18den gun alirken cikardim arada 3 4 hafta falan vardi aptallik ama simdi ben istiyorum ki 25 yasima kadar oyle olabiliyormu yani birsey yapmak gerekiyormu

 96. Öncelikle merhaba, ben ukraynada üniversite okuyorum 24 yaşındayım harçsız olarak buradan yenileme şansım var mı?

 97. Merhaba az önceki yazım sayfaya düşmemiş galiba ne olur ne olmaz tekrarlamak istedim size çok müthiş bi soruyla geldim.Son sınıfım ve pasaport çıkarmayı düşünüyorum aynı zamanda evlenmeyi düşünüyorum.Pasaportu çıkartsam belli bi süre sonra evlensem pasaportum iptal olur mu ya da sadece soyadı değişikliği için giderimde bi problem olmaz mı?

 98. Merhaba şimdi size müthiş bi soruyla geldim.Bu yıl son sınıfım ve okul bitmeden pasaportu alsam ve bu yıl içinde evlensem o zaman ne olur bi fikriniz var mı.Evlendim diye pasaport iptal olur mu?

  1. Merhabalar, evleni ce pasaport iptal olmaz aslinda. Ben 6 yillik evliyim. Pasaportumuda evlenmeden 10 yillik almistim. Bu sure zarfinda 10 kez yurt disina ciktim ve bileti kizlik soyismimle satin aldim. O zaman hic aorun olmuyor. Bir kere yanlislikla suanki soyismimle aldim. Onda da evlilik cuzdanim yanimdaydi ona baktilar sorun olmadi.

 99. Merhaba, ben mezunum 3 Ağustos’da randevum var. Üniversiteye daha kayıt olmadığım için öğrenci belgem yok mezuniyet belgesini götürürsem kabul olur mu?

 100. Bilgiler icin cok tesekkurler ancak aklima bi sey takildi, pasaport icin emniyete mi gitmek gerekiyor? ilce nufus mudurlugunde pasaport cikartiliyor diye biliyorum.

  1. İlçe nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor bu sene merkezler nüfüs müdürlüğü olarak değiştirildi.

 101. Merhabalaarr ben bugün öğrendim harçsız öğrenci pasaportu alınabildiğini dün pasaport harcımı yaptırdım malum 656lira az değil geri alabilir miyim aceba?? Bilgilendirirseniz çook çok sevinirim

 102. Merhaba! 🙂 18 yaşındayım, liseden yeni mezun oldum ve öğrenci belgemi e-okulda veya e-devlette göremiyorum. Ne yapmalıyım? Nasıl başvurmalıyım?

 103. Merhaba bu yıl üniversiteden yeni mezun olum 20 yaşımdayım 10 gün sonra pasaport için randevum var bildiğim kadarıyla e devletten alınan öğrenci belgeleri 60 gün geçerli oluyor. Ben şuan e-devletten yeni öğrenci belgesi almak istediğimde aktif bir öğrenciliğiniz bulunamamaktadır diyor.ama geçen ay e-devletten öğrenci belgesi çıkartmıştım ve belge doğrulama sisteminden çıkarttığım öğrenci belgesini kontrol edince onaylıyor yani ben bu öğrenci belgesiyle pasaport alabilir miyim?

 104. Merhaba. Öğrenci belgesi ıslak imzalı olması gerekiyor demişsiniz fakat bizim okul genellikle hatta her zaman e-imzalı belge veriyor. Yani e-imzalı öğrenci belgesini kabul etmiyorlar mı ?

 105. 25 yaşından büyük öğrenciler için öğrenci pasaportunu harçsız almak için okuldan aldığımız harçsız pasaport alma yazısını vergi dairesine onaylatmak zorundayız

 106. Merhaba ben bu sene mezun oldum liseden öğrenci belgesi alamıyorum e devletten mezun belgesi mi almam gerekiyor veya başka birşey ise yardimci olurmusnuz

 107. MERHABA öncelkle teşekkür ederim bizi aydınattığınız için ama ben yeşi pasaport almak istiyorum ve22 yaşında öğrenciyim harçsız yeşil pasaport alabiliyor muyum acaba

 108. Pasaport sürem 2019 da bitiyor ve benim 4/10 yıllık pasaport almam gerek öğrenciyim ve sadece defter harcını yatırıp pasaportumu almıştım yaşım dolacağı için harç parası yatırmam gerekecek ama tekrar defter parası yatıracakmıyım hiçbir bilgim yok yardımcı olursanız çok sevinirim .

 109. Merhaba, önce bankaya para yatırıp öyle mi randevuya gidiyoruz yoksa önce randevuya gidip sonra mı bankaya para yatırıyoruz 🙂

 110. Merhaba pasaport başvurusuna giderken yeni kimliklere gerek varmı eski kimliklerlede başvuru yapabilitmiyiz

 111. Merhaba 23 yasındayım bu yıl mezun oluyorum. Mezun olunca pasaportumun süresi bitmiş mi oluyor yoksa 25 yasına kadar yine kullanabiliyormuyum mezun olsamda

  1. 25 yaşınız dolana kadar pasaportunuz geçerlidir.26 dan gün alınca pasaport kullanılamıyor.

 112. Merhaba öncelikle çok açık yazmışsınız teşekkürler, ben 18 yaşındayım bordo pasaporta başvuru yaptıktan sonra belgelerle gittiğimizde yanımızda aileden biri olması şart mı ? Kendim belgeleri verip yapabilir miyim

 113. Merhaba , universiteden aldigim ve tastikletigim ogrenci belgesi sadece yeterli olacak mi ? Ve oldugum ulkede tercume yaptirip onaylatsam gecerli olacak mi? Yeminli turkce tercumanindan

 114. Merhaba şuan 24 yaşındayım ağustos ayında 25 olucam açıköğretim okuyorum ve avrupa gönüllüleri projesiyle avrupaya 1 seneliğine gidicem fakat pasaport konusunda kafam cok karisti. Ogrenci belgesi ve vergi idaresine gidio tasdik ettirdikten sonraki islemimi uygulamaliyim yoksa normal harçlı olan pasaport islemini mi lutfen yardımcı olursanız sevinirim

 115. Ben şimdi 21 yaşındayım öğrenciliğim Haziran’da bitiyor harçsız pasaportumun geçerlilik süresi öğrenciliğim bitince mi yoksa 25 yaşını doldurunca mı bitecek?

  1. Öğrenci iken aldığınız pasaport 25 yaşınız dolana kadar geçerlidir.İptal söz konusu değildir..

 116. Merhabalar bi sorum olucaktı da pasaport randevusu aldım ama defter bedelini işlemleri yaptıktan sonra mı yatırmam gerekiyor yoksa ilk önce onu yatırıp daha sonra mı emniyete gitmeliyim?

 117. Ben liseyi bitirdim diplomam var ama şuanda dershanede eğitim görüyorum bi yıl kaldım yani. Hala öğrenci statüsünde oluyor muyum yoksa aktif olarak bi öğrencilik mi olması gerekiyor bundan yararlanabilmek için ?

   1. Düzeltme gereği duydum ” Her türlü lisans öğrencisi değil, lisans ,önlisans faydalanabiliyor”

 118. Merhaba yazı için teşekkür ederim. Faydalı oldu. Merak ettiğim bir konu var. Ben 24 yaşında yani 93 doğumlu bir yüksek lisans öğrencisiyim. İlk senem ise ocak ayında bitiyor. Sonraki dönemde ise artık son seneye gireceğim. Ağustos 2 3 4 tarihinde rüya gibi bir metal festivali Wacken Open Air 2018’e biletlerimizi aldık 🙂 aslında yurtdışına çıkma amacımız festival olacak ancak öğrenciliğimde 2019 Ocak ayında bitecek. 2018 Şubat 5’de ise 25 yaşına gireceğim. Doldurmuş oluyorum sanırım 🙁 (şans işte) ancak öğrenciliğimi bahane ederek harçsız pasaport alabilir miyim merak ediyorum? Aydınlatın lütfen heryer ışık olsun :))

 119. merhaba ben 21 yaşındayım üniversiteden bu sene mezun oldum bu pasaporttan yararlanabilirmiyim

 120. merhaba 11.11.1993 doğumluyum ve öğrenciyim pasaportum ne zamana kadar geçerli olucak 2018-1993 25 yapar 2018e girer girmez mi yoksa 11.11.2018e kadar mı pasaportum geçerli olur sizce ?

  1. Öğrenci iken aldığınız pasaport 25 yaşınız dolana kadar geçerlidir.İptal söz konusu değildir..

 121. Ben yeni aldım pasaportumu AÖF Öğrencisiyim 🙂 İçiniz rahat olsun ögrencı belgesını de edevletten aldım goturdum 😉

  1. Peki öğrenci pasaportu için vize istiyomu diğer devletler yoksa vize kalkmışmı

  2. İYİ GÜNLER NURCAN HANIM ŞUANDA BEN ALABİLİRMİYİM AÖF ÖGRENCİSİYİM AKTİFİM ACİL CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM TŞKKRLR..

 122. Merhaba 28 yaşındayım ve hala üniversite öğrencisiyim. harç bedelsiz pasaport çıkartmak istiyorum mümkünmüdür? çıkartan oldumu acaba 25 yaş üstü olup ?
  4 – 10 YIL Harç 573,1 TL Defter 94 TL 667,1 TL güncel fiyat bu şekilde

 123. Ben başvuru yapıcam ama bi sorunum var. Kimlikteki fotoğrafımda kapalıyım başörtüm var ama artık açığım.kimliği yenileymrm gerekir mi yoksa sıkıntı çıkarırlar mı ?ha bir de bankaya gidip sirek pasaport defter bedelimi ödemek istiyorum dicem .Belgeleri hazırlamaya başlamadan bunları öğrenmem lazım lütfen yardımcı olun .

  1. Yeni kimlik çıkartmak şu anda pasaport almaktan çok daha zor. Bu yüzden kapanmak (geçici olarak) en kolayı.

 124. Merhaba, ben 26 yaşındayım bit devlet dairesinde çalışıyorum ayni zamanda aof öğrencisiyim , ab projesi ile yurt dışına gitmeyi düşünüyorum, 25 yas ustu ark lardan harçtan muaf olanlar olmuş , daha ayrıntılı bilgi verip yönlendirebilecek olan var mi ?

  1. Ben yeni aldım AÖF Öğrencisiyim 🙂 İçiniz rahat olsun ögrencı belgesını de edevletten aldım goturdum 😉

 125. Merhaba
  24.5 yaşını aştım (Ocakta 25 doluyor) ve fakat Ocak ayında Erasmus’a gideceğim.

  Kanunda belirtilen şu madde: ”Yabancı memleketlere münhasıran öğrenim için gideceklere gerek Türkiye’den çıkarken ve gerekse yabancı memleketlerde öğrenimlerini tamamlayıncaya kadar verilecek pasaportlar” Erasmus’a gidecek öğrencilerle mi ilgili?

  Bu maddeden faydalanarak Erasmus’dan dönünceye kadarki zaman dilini kapsayacak şekilde öğrenci pasaportu alma şansım var mı?

  1. Bildiğim kadarıyla dönerken pasoportunun süresi bitmişse tek kullanımlık pasaport ile ülkene geri dönebiliyorsun

 126. Şu an 19 yaşındayım 25 yaşına gelmeden seyehate çıkmayı düşünüyorum erkenden öğrenci pasaportu almanın bi sıkıntısı olmaz heralde zaten aynı ücreti ödüyorum bir kenarda dursun

 127. Merhabalar, 06.11.1992 Doğumluyum AÖF öğrecisiyim, öğrenci pasaportundan faydalanabilirmiyim.

 128. Ben şuan liseden mezun oldum ama üniversiteye kayıt olmadan önce pasaport almam gerekiyor. Şuan mezun durumdayım yine de öğrenci pasaportu alabilir miyim?

 129. kızım için tam tutar olarak harç parasını ödeyerek 2016 Nisan ayında pasaportu aldık.
  Elimizde dekont yok emniyete vermiştik. Şimdi verdiğimiz parayı nasıl alacağız?

 130. merhaba
  size çok teşekkür etmek istiyorum, harçsız öğrenci pasaportu hakkında kafamda çok soru vardı ve sizin yazınız sayenizde işimi çok kolayca ve sorunsuz bir şekilde halletim

 131. BEN SU ANDA 15 YASINDAYIM BIRDAHAKI YIL GÜNEY KOREYE GITMEYI PLANLIYORUM ANNEM VE BABAM AYRI BABAM HAPISTE ANNEM PASAPORT ALIP YURTDISINA CIKMAMA IZIN VERIYOR TEK BASIMA GIDEBILIR MIYIM 16 İKEN??

 132. Merhaba, ben 22 yaşındayım. Bu eylülde Almanya’da yüksek lisansa başvuracağım. Benim bu öğrenci pasaportu almamdan sonra, eşim de benimle birlikte orada çalışabilir mi o süre içerisinde? Şimdiden teşekkürler.

 133. Şuan öğreciyim yurtdışına çalışmak için çıkacağım acaba bir sorun olur mu. Birde 21 yaşındayım pasaportun süresi 4 yıl olunca her sene yeniletmek gerekiyor mu acaba

 134. Merhaba, ben harçsız pasaportumu çıkardım fakat mezun oldum. yaşım henüz 25 olmadı, pasaportum hala geçerlimidir?

 135. Açıköğretim öğrencileri de faydalanabilmektedir. Nihayetinde yükseköğretim sistemine kayıtlı ve öğrenci statüsünde insanlar. Hatta 24 yaü üzeri olanlar okulun herhangi bir uluslararası faaliyetine katılıyor iseler 25 yaş üzerindekiler de pasaportlarını harçtan muaf alabiliyorlar.

 136. harcsız ogrenci pasaportu almak icin gerekli olan harcsız pasaport talep formunu yurtdısına cıkmak için bir sebebimiz oldugunda mı alabiliyoruz sadece

 137. iyi günler.ben 2016 yılı yaz dönemi için pasaport aldım.pasaportu alırken 2018 yılına kadar kullanileceğimi söylediler fakat pasaport geçerlilik süresinde doğum günümden bir gün önce olan 2016 tarihi yazıyor ve ben öğrenci pasaportuna başvurmuştum .pasaport sürem bitmiş mi,yoksa bir yanlışlık falan mı var

 138. Defter bedelini ödemek için gittiğimizde bizden diğer harçları da isterler mi?
  ben 25 yaş altındaki öğrenciyim,sadece defter bedelini anlaşmalı bankalara ödeyeceğim ardından dekont ,fotoğraf ve öğrenci belgesini alıp emniyetten randevu alacağım öylemi?

 139. yaş 22 önlisans mezunuyum şuan hiç bir okulda kayitim yok ginede alabilir miyim bende bilgisi olan cevap yaza bilir mi ?

 140. merhaba 24,5 yaşındayım öğrenci pasaportu için başvuru yapacağım fakat anlamadığım şu pasaport okul bitene kadar mı geçerli olacak yoksa sadece 25 yaşını doldurana kadar mı?eğer 6 ay süre içinse öğrenci pasaportu almak saçma oluyor. şimdiden teşekkürler

 141. arkadaşlar merhaba ben mesleki açık öğretim lisesine gidiyorum harçsız öğrenci pasaportundan yararlanabilirmiyim sizce yaşım daha 20

 142. Merhaba ben 24 yaşındayım üniversite öğrencisiyim fakat 10 senelik pasaport almak istiyorum öğrenci olduğum halde 10 senelik pasaport için para ödesem bir sorun çıkarmı acaba ? Yani öğrenci olduğum halde normal pasaport çıkartsam herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım ?

 143. Merhaba, e-devlet ten aldığımız öğrenci belgesinin ıslak imzalı olması gerekiyor mu yani okula gidip imzalatmalı mıyım? Teşekkür ederim şimdiden

 144. Merhaba ben 1998 doğumluyum. Harçsız pasaport için e-devletten çıkartılan öğrenci belgesi kesin kabul ediliyor değil mi? Bi de ıslak imzalı felan isterseler uğraşmak istemiyorum. Ayrıca talep yazısı gerekli değil demişsiniz ama emniyetin sitesinde şöyle bir madde var “Ülkemizdeki üniversitelerin öğretim elemanları ile öğrencilerinin bilimsel, sosyal, kültürel ve spor etkinliklerine katılmak üzere veya eğitim amacıyla yurt dışına çıkışlarında ilgili üniversiteden alacakları harçsız pasaport talep yazısını Gelir İdaresi Başkanlığı Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı Mükellef Hiz.Kdv. ve Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü (Valilik Arkası ) onaylattıktan sonra Pasaport Şube Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir.”

  Kafamı karıştırdı bu madde açıklarsanız sevinirim.

 145. Selammm 🙂 (Harçsız Pasaport Ödeme iadesi için burayaaa)
  Bu yıl İngiltere’ye gideceğiz eşimle. Eşim ing. öğretmeni ve öğrencilerini eğitim-gezi için götürecekti beni de teşvik etti. Tabi bu durumda ben de AÖF öğrencisi olarak harçsız pasaporttan faydalanmak istedim. Bu arada yaşım 29 ama sıkıntı çıkmadı. Ancak işleyiş açısından ben bir şirket aracılığıyla gideceğimden pasaportumu toplu olarak işlemleri erken halledebilmek için erken almak ve ödemeleri yapmak durumundaydım. Bu yüzden benden alacağınız bilgi, Harçsız Pasaport ödeme iadesini nasıl alacağınız konusunda 🙂
  Aöf Merkez Büro Yöneticiliğine, harçsız pasaport isteme sebebinizi belirten dilekçemi ,ek olarak davet mektubumu, e-devletten çıkardığım öğrenci belgemi,kimlik fotokopimi gönderdim. 1 hafta sonra gelen onay yazısı ile, Harcın ödemesini yaptığım vergi dairesine gittim. Yatırdığım harcın dekontunu emniyette memura teslim ettiğim için dekontun aslını, “Harçlar” biriminde çalışan memurdan dilekçe karşılığı temin ettim. Daha sonra kimlik fotokopim ve bankadan aldığım iban numaramı bildiren belge ile vergi dairesinden harçlar memurunun bana verdiği bir formu doldurarak teslim ettim.Hepsi bukadar. Emniyeti arayarak gerekli soruları yönelttikten sonra harcınızı, belirttiğiniz iban a gönderecekler.
  Şöyle bir toplayacak olursak işlemi harcı yatırdığınız vergi dairesine, elinizde:
  1 ad. kimlik ftkp
  1 ad. iban belirten banka belgesi
  Yatırdığınız harç dekontunun aslı ile gidip Harçlar biriminden işinizi hallediyorsunuz. Dekontunuz yok ise memur ekranından T.C nizle bakıp size dilekçe karşılığında dekontunuzu veriyor. Sıkıntı yok. İyi günleeerrr

  1. Merhabalar , işlemi yatırdığımız vergi dairesi gidip yapmak zorunda miyiz , başka ilde ki vergi dairesinden işlemi yaptırsak olmaz mi ?

 146. Merhaba, 22 yaşındayım ve hazıran sonunda mezun olacağım. Pasaport randevum 8 haziran’da, Harç bedeli ödemeden pasaport alabilir miyim diye düşünüyorum, emin olamadım.

 147. Öğrenci Pasaportu Yani Bordo pasaport ile hangi ülkere Vizesiz gidilebiliyor? Hırvatistan Ve diğer Balkan ülkelerine gidebilir miyim?

  1. Bir de Ek olarak sormayı unuttum, Yeşil Pasaport çıkartabiliyor muyum 22 Yaşındayım ve Üniversite 2. sınıf öğrencisiyim, babam sgk dan emekli bundan faydalanıpta çıkarabiliyor muyum?

 148. Açık öğretim fakülteleri, Açık Lise ve Açık Ortaokulda aktif öğrenci durumunda olmayanlar öğrenci olarak kabul edilemez. Dolayısıyla harçsız pasaport işleminden faydalanamazlar. diyor ilgi genelgede!

  Anaokulu kabul ediliyor, ancak kreş sayılmıyor artı bilginize!

 149. merhaba öncelikle güzel bilgiler için çok teşekkürler . 23 yaşında mezun olacağım. 25 yaşına kadar pasaport geçerli evet ama diyelim ki 25 yaşından önce medeni hal değişti haliyle soyadı da değişti pasaportta da bilgileri güncellememiz gerekiyormuş. peki pasaporttaki bilgiyi güncellemeye götürdüğümde mezun olduğum için harç bedelini ödeyerek mi pasaport güncelleyeceğim halen 25ten küçük olsam da?

  1. Merhaba istagramdan da takip ediyorum sizi çok enerjik bir hayatınız var seviyorum sizi öncelikle benim bilgi vermek isteğim konu şu, ben yurt dışında master yapıyorum ve pasaport çıkartırken hiçbir şey ödemedim 25 yaş üstüydüm vergi dairesinde iken okul kabul belgemi gösterdim ve bana dilekçe yazmamı söylediler hala aynı prosödürler ve 1 yıl oldu başvuralı okulum iki yıllık iki yıl süreli pasaport aldım

   1. Merhaba, 10 Ekim de 25 yaşımı dolduruyorum. Eylül de ikinci üniversiteye başlıycam. Üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra 25 yaşımı doldurmama 1 ay kalıyor harçsız pasaport alabilir miyim?

 150. Merhaba fazla anlamayan öğrencilere şöyle tarif edeyim. Bende biraz önce başvurumu tamamladım.

  Gerekli belgeler;
  – Islak imzalı Öğrenci Belgesi
  – 2 Adet Biyometrik fotoğraf
  – Pasaport defter bedeli Makbuzu (94 TL. Ziraat Bankasından ödedim. Önceden ödüyorsunuz. Başvuruda veriyorsunuz.)
  – Kimlik

  İlk olarak belgelerinizi “önceden” hazırlıyorsunuz. İlkokul’dan Üniversiteye kadar bütün öğrenciler harçsız paraport uygulamasından yararlanır. 25 yaşını geçmeyen öğrenciler. Başvuruya önceden gelmeye bakın. İşinizi erken bitirmeye bakın. Şahsen ben gittiğimde boştu yer. Malum Fethiye küçük bir yer. İstanbul gibi kalabalık yerlerde yaşıyordanız erkenden gelin. Başvuruya geldiğinizde parmak izinizi alıyorlar. Yaklaşık 10-20 dakika arası soruyor. Sonra istenilen belgeleri veriyorsunuz diğer işlemleri onlar hallediyorlar zaten. 18 yaşından küçükseniz aileniz ile birlikte gelmeniz gerekiyor. Aileniz ayrı değilse anne-baba herhangi biri gelebilir sanırım. Benim annem babam ayrı olduğu için ve 17 yaşında olduğum için velayetim babamda olduğu için babamın imzası gerekti bilgilerinize. Yani anne babanız ayrı ise velayet kimdeyse o kişi imza atacak. Sonra adres bilgilerinizi beyan ediyorsunuz son olarakta imzanız ve işlem tamam. Sorularınız olursa sormaktan çekinmeyin.

  1. merhaba sorum vardı da yardımcı olursanız sevinirim harrcsız pasaport talep yazısını nasıl hallettiniz acaba ben üniversite de ogrenciyim 19 yasındayım ve yurtdısına suan cıkmayacagım ama ogrenci pasaportumu almak istiyorum

   1. Öğrenci belgesi yeterli, harcsız pasaport talep yazısı almadan alınabiliyor. Sadece gerekli belgeler ve defter parasını yatırıp gidersen alabilirsin

 151. MERHABA İYİ GÜNLER BEN 19 YAŞINDAYIM VE BU YAZ LİSEDEN MEZUN OLUCAM MEZUN OLMADAN ÖNCE LİSE ÖĞRENİM BELGEM İLE PASAPORT ÇIKARTSAM YAZIN LİSEDEN MEZUN OLDUKTAN SONRA O PASAPORTU KULLANABİLİRMİYİM VE SENEYE ÜNİVERSİTEYE GİDİCEM 1 SENE İÇERİNDE PASAPORT GEÇERLİ OLURMU EĞİTİM İÇİNDE OLMADIĞIM İÇİN ? TEŞEKKÜRLER KOLAY GELSİN…

 152. merhaba. ben 19 yaşındayım liseyi bitirince üniversiteye tekrar hazırlandım yani bir sene boşluğum var. Üniversiteye başladığım zaman öğrenci pasaportu almamda sorun çıkar mı ? Bir haber sitesinde 10 şubat 2016’dan beri eğitimin devam etmesi gerektiği yazıyor.

 153. Merhaba şuan 19 yaşındayım. 8 haziranda okullar kapanacak liseden mezun oluyorum. 13 haziranda randevum var. Öğrenci belgesi aldığımda, 13 haziranda harçsız pasaport alabilir miyim?

 154. Merbaha ben son siniftayim 21 mayista finallerim bitiyor. Pasaport icin randevumu 17 mayisa verdiler pasaportum finallerden sonra gelecek bu durumda mezun sayilir miyim yoksa önceden aldigim icin ogrenci olarak gecerli sayilir mi

 155. Merhaba, Ben 25 yaş 9 aylığım. Yüksek lisans öğrencisiyim fakat çalışmıyorum. Lisans tan sonra da hiç çalışmadım direk yüksek lisansa kaydoldum yani daha önceden sigorta girişim yok. Bu durumda harçsız pasaport almam mümkün mü? Anne ya da babanın üzerine olduğumu belirtecek bir belgeye ihtiyaç var mı bunu kanıtlamak için sosyal güvence gibi?

 156. ben öğrenciyim 18 yaş altı pasaport çıkarmak istiyorum defter parası ödemeye gittiğimde bana gereken belgeleri verecek mi? öğrenci belgemi aldığım gibi hiçbir yere onaylatmadan direk randevuma götüreceğim doğru anlamış mıyım ?

  1. Sana bir bilge vermiyor kimse.
   Defter bedelini bankaya yatırıyorsun, onlar sana dekont veriyor.
   Dekont ve diğer belgelerinle (yazıda geçenler) pasaport randevuna gidiyorsun

 157. Merhabalar 23 yasındayım ogrencıyım fakat aynı zamanda sigortalı ıste calısıyorm acaba bnde bu ımkandan faydalanabılıyor muyum yoksa sıgortalı oldugum ıcın bnı kapsamıyor mu

 158. Merhabalar, ben 24 yaşındayım (Ağustos 1993), şu an başvuru yaparsam ve öğrenci pasaportu alırsam geçerlilik süresi ne kadardır? Şuan master yapıyorum ve daha sonra doktora ile devam edeceğim yani öğrenciliği devam etmiş olacak acaba pasaportumun süresi de devam edecek mi?

 159. Merhaba, ben şuanda 22 yaşındayım öğrenci pasaport u çıkartıp 3 yıl kullandıktan sonra tekrar pasaport çıkartmak zorunda olduğum için yeni çıkarttığım pasaport ta öğrenci pasaportum daki vizelerim gözükecek mi?

  1. Eski pasaporttaki vizeler geçerliliklerini korurlar. Sadece seyahat ederken geçerli vizenin olduğu eski pasaportu ve yeni pasaportunu birlikte götürmen gerekir.

 160. Merhaba, 26 Haziran 1992 doğumluyum, pasaportun 6 aylık verildiğini yazmışsınız. Şimdi başvursam 3 gün içinde randevum olsa ben yine de harç bedelinden muaf olacak mıyım? Yalnızca defter bedeli mi ödeyeceğim? Hala öğrenciyim ama hesaplayınca 24 yıl 10 ay oluyor, yoksa 2 aydan dolayı harç ödemek durumunda mıyım?

 161. Merhaba,eşim şu anda yurt dışında ve benide götürmesi için başvuru yapmam gerekiyor,ancak ben üniversite son sınıftan ders bıraktım ve 2 yıldır ara verdim,okulumu dondurmadım da,okulla görüştüm bir sorun olmaz dediler birde size sormak istedim,pasaport vize başvurusunda sorun yaşar mıyım?* bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler ..

 162. merhaba, sizin yazınızı okuduktan sonra ben de öğrenci pasaportu çıkarmaya karar verdim.Şunu sormak istiyorum emniyet müdürlüğüne gitmeden önce mi defter bedelini yatırmam lazım yoksa görüştükten sonra mı ve parayı ATM den mi yoksa bankadaki görevli mi yatıracak?

 163. 20 yaşındayım önlisans öğrencisiyim. Okuldan alacağım onaylanmış öğrenci belgesini herhangi bir vergi dairesine onaylatmam gerekir mi? Yoksa öğrenci belgesi, nüfus cüzdanın aslı, biyometrik fotoğraf vs. hepsini alıp emniyet müdürlüğünde randevu sırasında mı vermem yeterli olur mu?

 164. Merhaba. Ben hazırlık sınıfı öğrencisiydim ve muafiyet sınavına girerek muaf oldum ve çapraz eğitime kalmamak için kaydımı dondurmam gerektiğini söylediler ve ben de dondurdum. Şimdi e-devletten belge almak istediğimde belgenin üstünde “Öğrencilik hakkı yok, şu tarihte bitmiştir” yazıyor. Bu, benim öğrenci pasaportu alamayacağım anlamına mı geliyor?

 165. merhaba, 24 yaşındayım suan 1 sene kadar yurtdisi eğitimi alicam egitim sonunda 25 yaşımi doldurmuş olacagim. harc bedeli odememe hakkimi kullanarak pasaport cikarsam ne olur?

 166. Merhaba 1 mayıs 92 doğumluyum ve öğrencilik devam ediyor , bu halim ile pasaport harcını ödememem için ne yapmalıyım ?

 167. merhaba 22 yaşında ve öğrenciyim.sadece defter bedeli ödedim passaport süremi bilmiyorum ve başvuru yaparkende ekstra birşey söylemediler ?

  1. Sıkıntı yok, zaten standart olan o. Pasaportun gelince verilen geçerlilik süresini içinde bulabilirsin

 168. 18 yaşındayım ve 2 ay sonra liseden mezun oluyorum. Pasaportu okul bitmeden alsam yaz tatili içinde üniversiteye geçene kadar kullanabilir miyim?

 169. ben 18 yaşındayım. 10 yıllık pasaporta başvurursam 10 yıl sonra 28 yaşında olacağımdan pasaport harç bedelini öder miyim yoksa 25 yaşına kadar olan süreli pasaporta mı başvurmam gerekir harç ödememek için? (örneğin 5-6 yıllık)

  1. Selamlar

   Sen zaten öğrenci olduğun için harç bedeli ödemeyeceksin. Sadece cüzdan bedeli ödeyeceksin onun da tutarı geçerlilik süresinden bağımsız sabit bir rakam zaten

 170. Merhaba acaba bordo pasaport çıkartsam yeşil pasaport hakkım kaybolur mu? Teşekkürler 🙂

 171. ben 16 yaşımdayım öğrencilik için pasaport çıkartmak istiyorum sadece okul için mi yurt dışına çıkabiliyorum yoksa gezmek içinde çıkabiliyomuyuz

 172. e devletten çıkaracağım öğrenci belgesini emniyete mi götürmem gerekir yoksa e pasaportta başvuru yaparken sisteme yüklemem ? süreç nasıl işliyor kısa bi bilgi alabilir miymmm :))

 173. merhaba yaşım 19 ama daha girmedim.mayıs 11 inde randevum var ama 12 sınıfım son senem almama engel olurmu

 174. 25 yaşından büyük öğrenciler harçsız öğrenci pasaportundan faydalanabilir mi?

  25 yaş üzeri öğrenci olan Özhan’ın izlediği yolu izleyebilirsiniz:

  “Okul öğrenci işlerinden Pasaport Muafiyet Formu alınıp dolduruluyor. (Ben yurtdışına çıkış nedeni kısmına Bilimsel ve Kültürel araştırma yapmak yazdım. ”
  Özcan arkadaş yurtdışına çıkış nedeni ve yurtdışında kalış süresi için belge vermedi mi yoksa verdiğiyse nasıl bir yöntem uyguladı .

 175. merhabalar
  üniversite 2. sınıfım. 2 yıl önce 1 yıllık pasaport çıkarmıştım ve süresi bitti. şimdi yeniden pasaport çıkartmak istiyorum harçsız pasaport çıkarabiliyorum ama yine defter parası ödemek zorunda mıyım?
  teşekkürler

 176. Merhaba yazınız için teşekkür ederim oldukça net ve faydalı olmuş.Fakat bir sorum var 19 yaşındayım 6 yıllık öğrenci pasaportu çıkartmak istiyorum fakat 94 TL olan defter bedelini her yıl mı ödeyeceğim yoksa sadece tek sefer mi ?

 177. Merhabalar. Harçsız pasaport almam için Harçsız Pasaport Talep Yazısı yazmam gerekiyor mu? Yoksa sadece öğrenci belgem ve normal pasaport başvurularında kullanılan belgeleri sunarak pasaportumu alabilir miyim ?

 178. Öncelikle merhaba, sitenizden edindiğim bilgilerle bende başvuru yaptım. Kafamdaki tek sorun bu dönem mezun oluyor olmamdı. E devletten aldığım öğrenci belgem ve diğer gereken herşeyle gidip başvurumu yaptım. Hiçbir sıkıntı çıkmadı 25 yaşına kadar kullanabileceğimi ve bir hafta içinde bana ulaşacağını söylediler. Çokkkk teşekkür ederim.

   1. Merhaba ben 24 yaşındayım şubatta 25 yaşıma gireceğim. Öğrenci pasaportu alabilir miyim? Geçerliliği ne kadar olur?

 179. Açık öğretim lisans okuyorum kaydım var ama kaydımı yenilememişim sistemde pasif yazıyor. Bu sıkıntı olurmu ayrıntılı bilgi lütfen. Teşekkürler…

 180. Açıköğretim lise okuyorum öğrenciliğim aktif kanundan bende yararlanabiliyormuyum birde e devletten çıkarttığım öğrenci belgem kabul olurmu illa halk eğitim merkezinemi gitmem gerekiyor.

 181. Ben 18 yaşındayım ama mezunum öğrenci olarak gozukmuyorum öğrenci belgesini nasıl çıkarta bilirim

 182. Merhaba ben lise 2 öğrenciyim harçsız öğrenci pasaportu başvurusu yapabilir miyim?

  1. Harçsız pasaport alabilirsin ancak 18 altında olduğun için başvuruyu ebeveynlerinle yapman gerek

 183. Ben şuanda Türkiye’de hiçbir okulda okumuyorum öğrenci değilim. Ama yazın yurtdışına okumaya gideceğim. Nasıl harçsız pasaport alabilirim ?

  1. Onu biz de bilmiyoruz ve merak ediyoruz. Öğrenince paylaşabilirsen herkesin faydalanması için yazıya eklemek isteriz

   1. 2 ve 3 yaşındamı yoksa 23 yaşındamı anlamadım.2 ve 3 yaşında ise hem harç hemde defter bedeli yatıracaksınız 23 ise ve okuyorsa defter bedeli karşılığı öğrenci belgesi ile 2 yıllık pasaport verilir

 184. Teşekkürler tüm sorularımın cevaplarımı buldum. Randevuyu aldık 20 gün sonrasına verdi ama olsun 🙂

 185. Merhaba lar öncelikle bilgilerinizle bizleri aydinlattiginiz için çok teşekkür ederim
  Ben açık öğretim lisesi okuyorum ve hollanda da nişanlım var ve evlenip orda yaşamayı düşünüyorum 1994 doğumluyum öğrenci pasaportu alabilir miyim ve bu evlilik yoluyla vize verecekleri için bana bi sorun teşkil eder mi öğrenci durumum aktif

  1. Öğrenci pasaportu Hollanda’ua girişinize engel olmaz. Evlilik ise zaten pasaport ile ilgili bir durum değil.

  2. Merhaba,19 yaşında öğrenciyim, öğrenci belgem ve diğer gerekli belgeler ile pasaport randevusu için emniyete gittiğim de pasaport harç bedeli konusu ne olucak?

 186. Merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben öğrenciyim açıköğretim fakültesi okuyorum yaşım 22 erkek arkadaşım isvecte evlenmeyi düşünüyoruz öğrenci pasaportu çıkarttırıp evlenmek için isvecte yaşayabilir miyim ?

  1. Öğrenci pasaportu ile İsveç’e gidebilirsiniz. Evlilik ise zaten pasaport ile ilgili bir durum değil. Reşit olmaz yeterli.

 187. 15 yasındayım okul ile haziranda yurtdışına gidicez .pasaportu kaç yıllık alabilirim ve yılı artıkça ücreti artıyor mu ?

  1. sadece defter bedeli ödeyeceğin için ücret sabit
   sana 5 senelik verirler yaşından ötürü

 188. Öncelikle yanıt larınızdan dolayı teşekkür ederim. Ben açık lise öğrencisi yim yaşım 19 öğrenci pasaportuyla yurtdışında çalışa bilirmi yim?

  1. Yurt dışında çalışmak için o ülkeden çalışma izni alınmaıs gerekir

   1. Bende Türkiye’de açık öğretim ogrencisiyim buradan öğrenci belgesiyle pasaport cikarttirip yurtdışında sadece çalışma izni yeterli olurmu orda pasaportla herhangi başka bir islem yapmaya gerek yok değilmi

 189. Merhaba 15 martta randevum var öğrenci pasaportu için yaşım 24 2 ay oldu 6 aylık ucretsiz verebilirlermi.

 190. iyi günler. şimdiden çok teşekkür ediyorum sizlere.

  22 yaşındayım ve bu sene mezun oluyorum. Pasaport sürem ne kadar verilir?
  25 yaşında kadar pasaportunuz geçerli olacaktır.

  demişsiniz ancak sanırım öğrencilik bitince pasaport süresi doluyor ancak ben şunu sormak istiyorum. haziranda mezun olunca çoğu resmi kurum mesela sgk, seni eylül e kadar öğrenci gösteriyor. acaba bu pasaportta da böyle mi?
  haziranda mezun olunca direkt olarak pasaport iptal mi oluyor yoksa okul dönemi başlayana kadar devam eder mi?

 191. Merhabalar.Pasaport harç bedelinden muaf olmak için öğrenci olmak ve okulumdan öğrenci belgesi alıp ibraz etmem yeterli olur mu.Ayrıca eski tip pasaportlarımız var ama onları bulamadık.Bu pasaportlar olmadan da pasaport çıkarabilmemiz mümkün mü?

  1. Eski pasaportlarını kaybedenlere ceza veriyorlar; bi daha yurtdışına çıkamıyorlar
   Şaka şaka 🙂

   – Evet, öğrenci belgesi almanız harçsız pasaport almanız için gerek.
   – Eski pasaportları iptal etmek için istiyorlar. Sizinki hale geçerli miydi? Emin değilim ama geçerliydiyse polis tutanağı gibi birşeyler isteyebilirler

 192. Merhabalar, bu yaz Çek Cumhuriyet’inden başlayarak interrail yapmayı planlıyorum. Daha önce hiç yurtdışı deneyimim olmadı bu sebepten dolayı pasaport çıkarttırma ihtiyacı duymamıştım. 24 yaşındayım çalışıyorum ama aynı zaman da aöf okuyorum. Sizce hangi pasaportu ya da ne kadar süreli pasaport çıkarttırmam daha mantıklı olur?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 193. Ben öğrenci pasaportu almak istiyorum yıl olarak 18 yaşındayım ama ay olarak girmedim (10.07.1999) haziranda gitmeyi düşünüyoruz, ablamla emniyete gitsem alabilir miyim ve lise son sınıf öğrencisiyim okulum 4 ay sonra bitecek bu pasaportun süresini etkiler mi ve ya harç ödemem gerekir mi?

  1. Melise şu an 18 yaşına girmediğin için velilerinin seninle gelmesi gerek ama harç ödemen gerekmez

 194. Ben şu an lise den mezun oldum fakat üniversiteye gitmedim bu sene dershanede hazırlanıyorum ben de harçsız pasaport alabilir miyim acaba

 195. Merhabalar. Defter parasını 24tlyi : Kredi kartıyla ödeyebiliyor muyuz ?
  Ya da internet üzerinden ödeyebiliyor muyuz ?

 196. Bugün bütün belgelerim tamam bir şekilde emniyet müdürlüğüne gittim. Pasaportun okulumun bitiş zamanında süresinin dolmayacağını, onunla ilgisi olmadığını ve 25 yaşına kadar geçerli olacağını söylediler. (yükseköğretim için) Yani okulunuz 22 yaşında bitiyorsa bile pasaport her türlü 25 yaşa göre düzenleniyormuş.

  Bunun dışında bir sorum var, ben yurtta kaldığım için yurt adresini vermek zorunda kaldım ve ben yurtta değilken gelirse sanırım yurdun müdürü teslim alamaz değil mi? Teslim alacak biri olmadığında pasaportun akıbeti ne oluyor? PTTden gidip alabiliyor muyum?

  1. Selamlar,

   Randevu sırasında yurt müdürünün TC kimlik nosunu verip teslim alabilir deseydin hallolurdu.
   Doğru, yurtta değilsen PTT’den verilen süre içinde gidip teslim almalısın

  2. GÖKHAN BEY, öğrencilik bitse bile 25 yaşına kadar süreceğine emin misiniz?
   çünkü ben 4 ay sonra mezun oluyorum. boş yere 94 tl vermek istemiyorum.

 197. yarın pasaport için emniyete gideceğim fakat öğrenciliğim de bir sıkıntı olduğu için geri çevrilebilirim. bu durumda yatırdığım defter parasını geri alabiliyor muyum

  1. Bildiğim kadarıyla geri alamazsın ama başvurmayıp, evraklarını tamamlayıp aynı dekontla gideblirsin

 198. merhaba
  haziranda okulum bitiyor. ağustos gibi yurtdışına çıkmayı planlıyoruz. ben şuan öğrenci pasaportu için başvuruda bulundum ancak ilerde (ağustos ayında) sıkıntı çıkar mı? birdaha yenilemem gerekir mi pasaportu? şubatta başvurduğum için bana 3 aylık bir pasaport mu verecekler?

  aynı zamanda yeşil pasaport alma hakkımda mevcut? yeşil pasaport alırsam 2018 yılında sgk kaydım girilecek. yani 2018 yılına kadar kullanma hakkım olacak ama öğrenciliğim bitiyor haziranda. yine de çalışmadığım ve ailemin yanında yaşadığım için yeşil pasaport alma hakkım mevcut değil mi?

  sizce ne yapmalıyım?

  1. Evet, yeşil pasaport almanız daha avantajlı olur vizesiz gezebilmeniz açısından

 199. Merhaba ben 19 yaşındayım ve kimliğimdeki fotoğrafta 12 11 yaşlarındayım. Bu nedenle başvurum sırasında herhangi bir sorun çıkar mı

 200. merhaba bugun 17 yasinda ki ogluma pasaport cikartik, ogrencilerin harc odemedigini bilmedigimiz icin harclari yatirdik acaba bu harci iade alabilmemiz mumkun mu ? tesekkurler.

  1. Evet alabilirsiniz gittiğiniz pasaport biriminden dekontun arkasına işlem yapılmamıştır yazısını yazdırdıktan sonra paranızı geri alabilirsiniz.

   1. Hocam acil lise aktif ogrencisiyim yararlanabiliyormuyum harcsiz kanunundan

 201. Oncelikle yazi icin cok tesekkurler gercekten on numara benim bi sorum var dekontu emniyet mi isteyecek yoksa önce odeyip bütün evrakları mi tek seferde teslim edeceğiz ?

 202. merhaba ben 23 yaşındayım okulum haziran ayında bitiyor ben ağustosta yurt dışına çıkaacağım harçsızı şimdiden alsam ozamana kadar geçerli oluuyor mu

 203. Merhabalar yazınız oldukça açık ve faydalı bunun için teşekkkür ederim. Yalnız bir sorum olacak. Ben 24 yaşındayım henüz yeni girdim üniversite son sınıf öğrencisiyim ve bu temmuz ayında italyaya gideceğim. Pasaport çıkarttıracağım ama temmuzda öğrenciliğim bitmiş oluyor. 25 yaşımı doldurmama rağmen oasaportum yanar mı yoksa. Geçerlilik süresi öğrencilik dönemine kadar mı 25 yaşına kadar mı cevap için şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Selamlar,

   Yazıda 25 yaş üstü öğrenciler için yazılı bir bölüm var, orayı okudunuz mu? Sorunuzun cevabını orada bulabilirsiniz. Hala sorunuz olursa buradayız

 204. merhaba, bu işlemi sadece il emniyet müdürlüklerinden mi yapabiliyoruz, yoksa ilçe emn müdürlüklerinden de oluyor mu?

 205. Üniversite 2.sınıfım. Katarda-1-yillik- eğitim için Pasaport çıkartıcam. Olursa okulumu dondurup öyle gitmeyi düşünüyorum. Öğrenci pasaportu çıkarcğım için sonradan sıkıntı olurmu pasaport ta

 206. Merhaba, bilgiler çok aydınlatıcı ve net. Teşekkür ederiz. Hem örgün eğitim hem de açıköğretimde öğrenciyim. Ancak aynı zamanda sigortalı olarak da çalışıyorum. Sigortalı olarak bir gelirimin olması öğrenci pasaportu almam konusunda bir sorun çıkarır mı? Bunun cevabını bulamıyorum.

 207. ıyı gunler. ogrenciyim harçsız pasaport cıkartıcagım . Kullanma süremi ben istediğim gibi belirleye biliyor muyum? Yani en uzun süreyi seçmek gibi.

 208. Hocam selamlar, çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim. Anlamadığım küçük bir kısım var.

  Diş hekimliği okuyorum(eğitim süresi 5 yıl) ve 18 yaşındayım(1. Yılım). Harçsız pasaport aldığımda bu pasaportun geçerlilik süresi 5 yıl mı olacak (yani okulum bitene kadar), yoksa 7 yıl mı olacak (yani 25 yaşına basana kadar)??

  Ve dekont olarak sadece defter bedelinin dekontunu götürmem yetiyor değil mi? Kalabalık bir yerde olduğum için ancak 15 gün sonrasına randevu alabildim ve gittiğimde sorun çıksın istemiyorum, o yüzden tam emin olmak istiyorum doğru anladığıma

  1. Selamlar
   Sadece defter bedelini yatırıp dekontunu alacaksın.
   Sen 25ine kadar geçerlik iste, vermezlerse bile en kötü 5 senelik verirler

   1. 18 yaşındaki öğrenci 25 yaşına kadar yani 7 yıl gibi bir pasaport verilir okulun eğitim süresi önemli değil mesela 21 yaşında üniversite son sınıf öğrencisi olsa bile 4 yıl süreli pasaport verilir….

 209. Merhaba, yaşım 17 yıl 6 ay 13 gün , Almanya ya akraba ziyaretine gitmek istiyorum gidebilmek için pasaport almam gerekiyor mu 18 yaş altı olduğum halde? Öğrenci pasaportu alıp vize başvurusunda nasıl bulunabilirim? 18 yaş altı kabul edildiğim için ne gibi ek sorunlarla karşılaşırım? Vize verilmeme gibi bir durum olur mu?

 210. Öğrenci pasaportu süresi bitince normal pasaport harcını yatırarak pasaportumun süresini uzatabilir miyim?

 211. ben bugün pasaport işlemi için belgeler tastamam emniyete başvuru yaptım bana geri dönüş yapıldı dekondu alıp paramı tahsil etmek için ben öğrenciyim ve öğrenci pasaportu hakkından faydalanazmışım diye ayrıca bu benim ikinci üniversitem birini terk ettim ve şuan hazırlık okuyorum buna ne sebep olmuş olabilir merak ettim araştırıyorum fakat böyle bir durum görmedim hiç

   1. “kayıt yenileme” dönemi olduğundan e-devlette de görüleceği üzere öğrencilik pasif hâle geliyor. -en azından benim öyle- bu sebeple olabilir diye düşünüyorum.

 212. Verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim iki üç arkadaş konuştuk ve bizde bundan faydalanmak istedik. Size bir sorum olacakti şimdi ben 20 yaşındayım 23 yaşında okulum bitiyor okul bitene kadar harçsiz vizeden faydalanabilirim değil mi? Bide ben 10 yıllık pasaport a başvuru yapmak istiyorum bu öğrenci harçsiz pasaportumun süresi bitince diğerine başvuru yapsam harçlı olana bir sıkıntı olur mu acaba bilgi verirseniz çok sevinirim?

  1. Vize ve pasaport konuları karışmış.
   Harçsız pasaport alabiliyorsunuz öğrenci olarak ama vize işlemleri için böyle bir durum söz konusu değil.

 213. Merhabalar öğrenci pasaportu almak istiyorum.AÖF’de kayıtlıyım ve harç yatırmıyorum.Bu yüzden öğrenci belgesi sorguladığım zaman “Öğrencilik Hakkı Var mı? : Yok” kısmı bu şekilde çıkıyor ve “İLGİLİ MAKAMA
  Yukarıda kimlik bilgileri verilen öğrenci ANADOLU ÜNİVERSİTESİ öğrencisidir.” yazısı çıkıyor.Bu durumda öğrenci olarak gözüküyorum ama öğrencilik hakkım yok yazıyor sizce alabilirmiyim öğrenci pasaportunu?Yoksa kayıt yeniletip mi almam gerekiyor?

   1. Mrb emeğiniz için çok teşekkür ederim.1.sorum:Aöf Öğrenci belgesi içinde ıslak imza gerekiyormu yoksa sadece belgesi yeterlimi.2.soru:evraklari aldiktan sonra önce bankayami(Dekont icin)yoksa direkt emniyetemi gidecez.

 214. Evvela tesekkür ederim yanlız bir sorum olacakti , şimdi öğrenci pasaportu ile yani sadece defter bedeli olan 94 TL ile hem 6 aylık hem de 10 yıllık pasaport alabiliyor muyum ? Eğer cevabınız evetse ne gerek var 6 aylık almaya çünkü ikisi de aynı paraya denk geliyor …

  1. Harçsız pasaport durumunda siz seçemiyorsunuz süresini. Öğrenciliğinizde kalan yıllara göre onlar belirliyorlar

  2. Öğrenci belgesi getiren kişi 18 yaş altı ise 5 yıl büyükse 25 yaşına kadar pasaport tanzim edilir okulun bitim süresi dikkate alınmaz

 215. Öncelikle çok teşekkür ederim bizi büyük bir dertten kurtardiniz benim bir kaç sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirim. Şimdi ben 20 yaşındayım lisans eğitimi görüyorum pasaport cikarmak istiyorum ne olur ne olmaz sonuçta burası türkiye acaba ogrenci pasaportu mu çıkarsam yoksa 10 yıllık pasaport mu aslında kafamda iltica etmek gibi bir düşünce var hangisi daha iyi olur ya da vatandaşlık için başvurmak istesek hangi pasaport daha iyi olur teşekkür ederim

  1. Selamlar
   Şu an harçsız pasaport için başvursan en fazla 25 yaşına kadar geçerlilik verirler. 10 yıllık almak istersen o zaman harç ödemen lazım.
   Ama şöyle birşey de var, pasaportunu yenilediğin zaman eski pasaportunda kalan geçerlilik süresi yeni pasaportuna ekleniyor. Yani eski pasaportunda 4 sene geçerlilik kaldıysa, yeni pasaportunu da 5 yıllık aldıysan yeni çıkan pasaportunda 9 yıl geçerlilik oluyor. Ama pasaportların maksimum geçerlilik süresi 10 yıl olduğu için yeni pasaport harcını 10 yıllık yatırsan yanıyor, illa yeni pasaportun 5 yıllık olmalı.

 216. Şu an ben açık öğretim öğrencisiyim yaşım 17 harcsiz pasaprtumu çıkara bilirmiyim

 217. iyi günler
  ”18 yaşını doldurmuş öğrenciler 25 yaşlarına kadar ya da kalan öğrenim süreleri boyunca geçerli olacak sürede pasaport alabiliyor. ”
  demişsiniz.
  sorum şu ; ben 22 yaşındayım ve öğrenciliğimin bitmesine 6 ay kaldı. bu pasaport, 25 yaşıma kadar kadar yani 3 yıllık mı olacak, yoksa sadece öğrencilik bitimine yani 6 aylık bi süre mi ?

  1. pasaportlaırtın minimum geçerlilik süresi 6 ay oluyor. Dolayısı ile mezuniyete 6 aydan az kaldığı için *muhtemelen* vermezler.

   1. Okulun mezuniyet tarihine bakılmaz belkide sınıf tekrarı yapacak o yüzde öğrenci belgesi ve yaş baz alınır

 218. Merhabalar
  Ben universite öğrencisiyim. 94 dogumluyum bana ne kadar sureli ogrenci pasaportu verirler. Simdiden tesekkur ederim

 219. Ben 97 li doğumluyum.Üniversite öğrencisiyim.Ve erasmusla belli bir süre yurt dışında okumak istiyorum.Bunun için bende olan bordo pasaport yeterli mi? Yoksa yurt dışında erasmusla okumak için farklı bir pasaport çıkarmam gerekiyor mu?

  1. Bordo yeterli. Ama gittiğin ülkeye göre vize alman gerekecek. Okul zaten sana yol göstercektir

 220. 22 yaşındayım ve bu sene mezun oluyorum. 2 yıllık Öğrenci pasaportu alıcam ancak pasaportu mezun olduktan sonraki 2 yıl içinde kullanabilir miyim ? Yoksa pasaportu kullanabilmem için halen öğrenci mi olmam gerekir ?

 221. Merhaba ben 5Mayis 2001 dogumluyum kimligimde resim yok pasaport almam icin resime gerek var mi bir bilginiz var mi

   1. 15 yaşında olan her vatandaşın kanunen kimliğinde fotoğraf olması gerekiyor kimlikle resim yoksa müracaat alınmaz

   1. Sürücü belgesi ile kesinlikle müracaat edemezsiniz pasaport kanununda gerekli belgelerde nüfus cüzdanının aslı yazar yani kimlik olmadan olmaz

 222. Merhaba ben bu kanun yürürlüğe girmeden 5 6 ay once pasaport aldim , dolayisiyla 570 tl harc parasi odedim. 20 yasindayim, yatirdigim harc parasini geri alma şansım var mı?

 223. merhaba. ben hem devlet memuruyum hem de yüksek lisans yapıyorum. henüz ders dönemindeyim ve 23 yaşına yeni girdim. öğrenci pasaportundan faydalanabilir miyim? memuriyetim bir engel oluşturur mu?

 224. Merhabalar,
  22 Kasım 1998 doğumluyum. Meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim. Pasaport çıkarttıktan sonra üniversiteye devam etmezsem pasaportumun geçerliliği kalkar mı? Yani pasaportta yazan geçerlilik süresi 5 yılsa okul bittikten sonra da istediğim gibi seyahat edebilir miyim?

 225. Merhabalar öğrenci pasaportu vize olan yerler için nasıl acaba ayrıetten vize almak gerek mi

 226. Merhaba 17 şubata randevu aldım. Tüm yorumları okuyunca kafam karıştı. Öğrenci belgesini e devlet üzerinden çıktı mı alıyorum bu yeterli mi? Defterdarlıktan izne gerek var mı?

  1. e devletten alabiliyorsun, artık defterdarlıktan onay gerekmiyor (eskiden gerekiyordu)

   1. Hocam bordo pasaport demişsinizde pasaportlar çipli olarak değişti diye biliyorum.Ama güzel yazı olmuş aydınlattınız beni saolun iyi çalışmalar.

    1. Artık tüm pasaportlar çipli zaten. Bordo, yeşil, gri artık hepsi çipli. Yani bordo pasaport ve çipli pasaport farklı şeyler değil.

   1. kimliğimde resmim yok pasaport almam gerekiyor resim koyma yaşım geldi lakin çipli kimlik alınması gerekiyor koyulmuyormuş. çpili kimlik randevusu da malumunuz yok. pasaport çıkarttırabilir miyim ?

 227. Admin merhaba.Yukarıda belirttiğin bankalardan herhangi birine 94 lira pasaport bedeli adı altında ücret yatırıp ve ardında emniyetten aldığımız randevu tarihinde öğrenci belgesi,biyometrik fotoğraf ve makbuzla müracaat etmemiz gerekiyor.Doğrumudur?Yanıtlarsan çok mutlu olurum.

  1. Ödeme kısmı doğru.
   Diğer bulundurmn gereken evrakları lütfen ÖĞRENCİ PASAPORTU İÇİN GEREKLİ BELGELER bölümünden oku.

 228. ÖĞRENCİ PASAPORTU İLE İLGİLİ YANILGILAR VE DOĞRULAR bölümünde yapılan ilk soruda “HAYIR. 25 yaşın altında ve öğrenciysen seyahat amacından bağımsız olarak harçsız öğrenci pasaportu alabilirsin.” yazmışsın seyahat amacından bağımsız derken. Şimdi ben bu pasaportu başvurdum ve aldım sadece gezmek için okul harici eğitim harici sadece keyfi olarak gezme imkanım var mı?

  1. 25 yaşın altındaki tüm öğrenciler ister keyfi ister eğitim amaçlı harçsız öğrenci pasaportu alabilirler.
   yazı da detaylı olarak anltıyor

   1. Ben 29 yasındayım hem öğretmenlik mezunuyum atama olmadı hem de şuan gazetecılık okuyorum 3 ay sonra Almanya ya gitmek istiyorum turist olarak nasıl bir yol izlemem lazım andınlatırmısınız ben ?

 229. Merhaba Haziran 2016 da universiteden mezun oldum 21 yasindayim. Ben bu haktan yararlanamaz miyim ? Yada yararlanmak icin hangi yollara basvurmam gerekiyor ?
  Ogrenimi devam edenler icin diye duydum bu 94 tl yi l yuzden soruyorum yoksa bende 500 600 liraya mi cikartabilirim ?

  1. Bu sadece öğrenime devam edenler için geçerli 25 yaşına kadar. Öğrenci değilseniz 25 yaş altı olmanız fark etmez

 230. Merhaba

  Akşam meslek lisesinde okuyorum son dönemim pasaport için e devletten aldığım öğrenci belgesi ile gittim kabul etmediler halk eğitim merkezinden al dediler gittim okuldan alacaksın dediler 1 gün sonra aldım belgeyi gittim pasaport başvurum kabul oldu hazırlıklı gidin yanımda 4 adet resim götürdüm 2 resmi almıştı ama ben geri verdim dedi memur iyi dedim 2 tane daha verdim olsaydı bir daha uğraşacaktım 15 dklık iş sonra ki gün ise randevu almadan gittim.

  umarım yardımcı olur hatalarım var ise kusura bakmayın…

  1. Kubilay çok sağol tecrübeni anlattığın için. Hangi emniyet müdürlüğünde yaşandı bu acaba?

   1. Bağcılar ilçe emniyet müdürlüğünde yaşandı.
    Bana öylede onaylayabilir gibi geldi ama biraz uğraştırmak istediler gibime geldi.
    olan 2 gün +2 gün stajıma ve 2 resmime oldu 🙂

    1. Valla çok talihsiz olmuş. Bazen tersinden kalkan bir insana denk geliyorsun, kabak sana patlıyor. Ama vesikalık tanrısı bunun öcünü alacak, sen merak etme. 🙂 Staj tanrısı da çok öfkelendi.

 231. Merhaba ben kıbrısta okuyorum ve 18i yasin altindayim pasaport cikarmak istiyorum anne ve baba ayni notere gidip imza mi atacaklar muvafakatnamede ayni olmuyor mu tesekkur ederim

 232. 17 yaşındayım pasaport almak istiyorum sadece 94 lira mı veriyoruz almak için ? Ve bunu tek seferdemi verıyoruz

 233. Merhaba,
  Şuan açıköğretimde birinci sınıfta okuyorum, öğrenci pasaportu aldım , ancak ikinci dönem yurt dışına gideceğim için kaydımı yapamayacağım yani pasif öğrenci konumuna düşeceğim pasaportta bu sorun olur mu?

  1. önemli olan orada pasaportun geçerlilik süresi.
   İçinde belirtilen süre boyunca pasaportun geçerli oluyor

 234. Merhaba ben 21 yasimdayim bu sene okulum bitiyor yazin almanyaya gitmek istiyorum . Ogrenci pasaportu kac sene gecerli oluyor ? Ve okul bitince pasaportta mi yaniyor? Yani demek istedigim bu igrenci pasaportunun suresi var mi

  1. Var, onlar pasaportu bastıklarında içindeki sayfada geçerlilik süresi belirtilmiş oluyor

 235. Ben 18 yaşında, lise son sınıf öğrencisiyim. Resmi olarak reşit olduğum için lise öğrencisi olmam, tek başıma pasaport çıkartmama engel değil, değil mi? Yani ailemden bağımsız olarak parayı yatırıp pasaportumu alabilirim? Teşekkür ederim 🙂

  1. merhaba, pasaport almak için emniyet mudurluğune gittiğimde onceden defter bedelini bankaya yatırmış ve dekontunu almış olmam gerekiyor mu yoksa pasaport işlemleri sırasında veya sonrasında mı ücreti yatırmalıyım?

   1. kreş çocukları ile ilgili gerekli bilgiyi aldım. eğer çocuğunuzun gittiği kreş e-okul sistemine kayıtlı ise ordan alınacak belge gerekiyormuş. eğer çocuk kreşe gitmiyorsa ve ilkokul yaşından küçükse onun içinde ayrıca harç yatacakmış. çok saçma ama maalesef böyle.

    1. HAklısın, pek akıl karı değil gerçekten. Bilgileri bizimle de paylaştığın için çok teşekkürler. Hemen yazıya ekliyoruz.

 236. Merhaba, yaziniz cok isime yaradi, cok tesekkurler, bir okulun kresine giden cocuklar da ogrenci kategorisinde sayiliyor mu?
  Tesekkurler

 237. Yazınız için çokk teşekkürler, peki öğrenci pasaportumun süresi bittiğinde bittiginde uzatmak için ne kadar ücret ödemeliyim?

 238. Merhaba,
  Öncelikle mükemmel yazınız için teşekkür ederim gerçekten tam ve doğru bilgiler içeriyor. Ancak kafama takılan bir soru var ‘Ben Kuzey Kıbrıs’ta üni öğrencisiyim ama şuan İstanbul’dayım. Okuldan öğrenci belgesi almadım çünkü pasaport yenileme gibi bir amacım yoktu hazır İstanbul’dayken yenileyim dedim. Sorum ise öğrenci belgesi almadım ama E-Devlet üzerinden alabiliyorum. Bu belge işimi görür mü yoksa ille de okuldan belgemi almam gerekiyor ?
  şimdiden teşekkürler iyi günler.

 239. MerHana ben 23.5 yaşındayım şimdi başvuru yaptığımda bana 1 yıllık mı pasaport verecekler yoksa 1.5 yıllık da oluyor mu ?yüksek lisansımı yurtdisinda yapmak istiyorum süreçte 25 yaşını doldurmuş ama hala öğrenci olacağıma göre süreç nasıl devam edecek ?

 240. Merhaba. 22 yaşındayım haziran da mezun olacağım. En fazla ne kadar sürelik pasaport alabilirim o halde?

 241. Merhaba
  Üni. Öğrencisiyim 25 yaşımı doldurmadım. Pasaport çıkartmayı düşünüyorum . Geçerlilik süresi ne kadar olur ?
  94 doğumluyum.

 242. Merhaba,
  Lise 3. sınıf öğrencisiyim 17 yaşındayım. Pasaport ne kadar süre geçerli olacak? Her sene pasaportu yenileme gibi bir durum var mı, evet ise yenilendiği zaman ücret ödeyecek miyim?

  1. Hayır, pasaportun içinde yazan tarih boyunca geçerli 🙂

   18 yaşından küçük olduğun için muhtemelen sana 5 senelik verirler

 243. Ben kıbrısta okuyorum öğrenci belgemi aldım ama konsoloslukta onaylatmayı unuttum nasıl yapabilirim yardımcı olun bana

 244. Merhabalar;
  Hollandaya gitmeyi düşünüyorum öğrenci pasaportu çıkardığım zaman ordan istek yapması gerekiyor mu yoksa ben istediğim zaman istek yapılmadan gidebiliyor muyum?

  1. Pasaport için davetiye gerekmiyor.
   Vize için da davetiye şart değil ama çok faydalı

 245. Verdigin bilgiler için teşekkürler . Baska biri icinde başvuruyu ben yapabilir miyim acaba bu konuda bir bilginiz var mı.?

  1. Herkes kendi başvurusunu kendi yapıyor ancak RV alırken birkaç kişi birden alabiliyorsunuz

 246. Merhabalar. Ben öğrenci pasaportu alacağım. Şuan evliyim ancak okulda kızlık soyadımla kayıtlıyım. Mezun olmadan önce boşanacağım için okuldan soyadımı değiştirmeme gerek olmadığını söylediler. Bu yüzden soyadımı okulda değiştirmedim. Öğrenci belgemde kızlık soyadım yazıyor, bir sorun olur mu? Bilginiz var mı?

 247. Merhaba,
  Yazınız çok faydalı ve ayrıntılı. Teşekkürler.

  Yalnız bir hususa dikkatinizi çekmek isterim. Bu yazıya istinaden öğrenci belgesinin Mal müdürlüğü – Defterdarlık – Vergi Dairesinden onaylatma hususunu araştırdım. Randevuya gittiğimizde problem yaşamamak için. Bu zorunluluk kaldırılmış.. Islak imzalı (60 gün içinde alınmış) öğrenci belgesini artık onaylatma zorunluluğu kaldırılmış. Bilgilerinize..

  1. Süpersin Selva!
   Çok sağol. ama 18’den küçükler için hala gerekli diye biliyoruz. Bu konu da bi bilgin var mı

   1. Rica ederim… Özellikle sordum İlçe Emniyet Müdürlüğüne.. Oğlum 2001 doğumlu. Gerek olmadığını söylediler. Umarım doğrudur. 24 Ocakta randevumuz var. Bir değişiklik olursa tekrar güncelleme yaparım

   2. Bilgi güncellemesi yapacağımı belirtmiştim. Randevumuz dündü. Öğrenci belgesi okuldan alınmış ıslak imzalı kabul edildi. Herhangi bir problem çıkmadı. 18 yaş altı olduğu için anne baba birlikte randevuda bulunduk. İmza alındı. Pasaport bugün PTT’ye verilmiş. Sanıyorum yarın elimizde olacak. 2 gün içinde pasaport sahibi olacak oğlum. Hıza inanamadım bu arada 🙂

    1. Vay Emniyet Müdürlüğü vay 🙂 2 günde jet pasaport. Güncelleme için çok teşekkürler!

 248. Merhaba ; Ben 20 yaşındayım öğrenci pasaportu için başvuru yapıcam okuldan almam gereken tek belge ıslak imzalı öğrenci belgesimi ve bu belgeyi mal müdürlüğünde onaylatmam gerekiyor mu her yerde farklı bilgiler var yardımınız için şimdiden teşekkürler 🙂

 249. iyi günler 1994 doğumluyum açık öretimde okuyorum pasaport alma hakkım varmıdır.Varsa kaç yıl…?

 250. Merhaba öncelikle teşekkürler çok açıklayıcı bir yazı 🙂 fotograf çekilirken biometrik ve pasaport için olduğunu belirttim fakat biraz tebessüm etmemi istedi. O an hiç aklıma gelmemiştiama yazınızda özellikle ifadesiz olması gerektiğinden bahsetmişsiniz sorun olur mu ki :/

  1. Ağızın kapalı ve mini minicik bi gülümsemeyse sorun olmaz. Gülümsediğinin anlaşılmaması lazım

 251. İyi gunler ben 2. Sinifim bu sene mezun olacagim ogrenci pasaportu alabilirmiyim birde e devletten ogrenci belgesi cikartsam sorun olurmu? Bir yere onaylattirmakmi gerekir?

   1. Yani 2. Sinif olmam ve edevletten cikaracagim ogrenci belgesi harcsiz pasaport almama engel degil??

   2. Simdi ben randevumu aldim e devletten cikaracagim ogrenci belgesi ve defter bedelinin makbuzu resim disinda gereken belge yoktur degilmi?

   3. Simdi benim suanki kimligimdeki fotografla yeni cektirdigim fotograf biraz benzemiyor kimlik 2 senelik oldugu icin ama tc yaziyor basvuru esnasinda sorun olurmu acaba?

    1. Muhtemelen olmaz 🙂 Ama fotoların ne kadar farklı olduğunu görmeden kesin birşey söylemek imkansız.

 252. Eşim ve ben anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesinde öğrenciyiz ve 25 yaşını doldurmadık. Harçsız pasaport çıkarabilir miyiz ve Bu pasaportla umreye gidebilir miyiz. Özel bir şirket aracılığı içi bu pasaport umre için kabul edilir mi?

  1. “24,5 yaşındaydan büyükseniz harçsız pasaport alamazsınız çünkü minimum geçerlilik süresi 6 ay olabiliyor. Mantıken pasaport basıma girdiği gün ve 25. doğum gününüz arasında en az 6 ay olması lazım. Yani bu yüzden yaşınız “24 yıl, 5 ay, 3 hafta” gibi bir rakamsa şansınız 24 yıl, 6 aya göre daha yüksek.”

   Umre’ye herhangibi bi pasaport ile gidebilirsiniz

 253. Merhabalar 95 doğumlu üni son sınıf öğrencisiyim haziranda mezun oluyorum pasaport çıkartabilir miyim öğrencilik hayatım bitsede eylül ayında pasaportu ınterrail icin kullanabilir miyim

  1. Selamlar,

   6 aylık pasaport kesin alırsın, daha fazlası garanti değil.. Sen yine 5 yıllık başvur, onlar vermezse vermez

 254. Merhaba efendim benim bir sorum var oturduğum yerin ilçe emniyet müdürlüğü zorunlumu? Ben 15 Tatilde yurtdışına gideceğim öğrenciyim Sarıyer de oturuyorum Sarıyer ilçe emniyet müdürlüğü ise 2 Şubata kadar dolu Özet geçmek gerekirse ben Başka İlçe Emniyet müdürlüğünden başvurabilirmiyim? veya Ben Sarıyer ilçe emniyet müdürlüğüne Randevu almadan da gidebilirmiyim?

 255. Merhaba, yazın Amerika’ya gitmeyi düşünüyorum turistik amaçlı. Kaldığım süre boyunca da ufak tefek işlerde çalışmayı düşünüyorum, devamlı değil okullar açılmadan geri döneceğim. Bunun için de ayrı bir belge almak gerekir mi?

  1. Normalde resmiyette En küçük iş için bile çalışma izni lazım ama tezgah altından çalışan çok 🙂

 256. merhaba doğum tarihim 1 ocak 1993 ve öğrenciyim. bir kaç gün için de 1 yıllık harçsız pasaport çıkarırsam yaşım bir yılın sonunda 25 i aşıyor buna rağmen bana harçsız pasaport verirler mi? bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim iyi günler.

   1. kısa süreli derken yani bir yıllık verip yeni yıldan(25 yaşına girdiğim tarihten) sonra kullanamaz mıyım yoksa yine bir yıllık verip yılbaşına kadar mı kullanabilirim? Yada 25 yaşına girdiğim için 6 aylık mı verirler? cevap için şimdiden teşekkürler

    1. 25 yaşından sonra hakkınız bittiği için en fazla 25 yaşına kadar geçerli olacak sürede verirler

 257. Merhaba ben şimdi 4-10 yıllık pasaport alsam sadece 94 tl mi ödeyeceğim şimdiden cevapladığınız için teşekkürler.

 258. Merhaba ben bu yıl mezun olucam mezun olmadan önce öğrenci belgemle pasaport çıkarabilir miyim ?

  1. Mezuniyetinize 6 aydan fazla varsa evet.
   Aksi halde harç ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 259. merabalar öncelikle bu bilgi kirliliğini önlediğin için çok teşekkür ederim benim bi kaç sorum olacak cevaplarsan çok sevinirim;

  1- Kaç yıllık pasaport veriyorlar? istediğimiz kadar mı 4 veya 5 yılıkmı yoksa öğrencilerin sabit 6 yada 1 yıl mı teşekkürler

 260. bu aldıgımız pasaport ıle mesala yurt dısında kalıp çalısmak istıyoruz olabılır mı cevabınız ıcın sımdıden tesekkurler ..

  1. Yurtdışında çalışmak için pasaport yetmez, çalışma izni lazım. Aksi halde kaçak durumuna düşersiniz

 261. Merhaba! Ben hayatımda ilk kez yurt dışı deneyimi yaşayacağım. Öncelikli olarak şunu ifade etmek istiyorum. İzmir’den İsviçre’ye karayolu ile gideceğim bir seyahat olacak. Bu güzergah başta Bulgaristan-Sırbistan- Macaristan- Avusturya-Almanya ve İsviçre şeklindedir. 24 yaşındayım ve İstanbul Üniversite mezunuyum. Aynı zamanda başka bir üniversitede örgün 4. sınıf öğrencisiyim. Açıklamaları okudum harcın alınmaması çok güzel bir jest açıkçası sadece defter bedeli 94 lira ödeyince ve gerekli evraklar teslim edilince bir sıkıntı çıkmazsa evime ptt aracılığıyla pasaportum geliyor değil mi? Ardından Shengen Vizesi süreci başlayacak ama bu konuda hiçbir bilgim yok. Bana yardımcı olur musunuz? İş amaçlı giden bir yakınımın bana sağlayacağı yol + yemek + kalacak yer (tır) dışında yalnızca pasaport+shengen vizesine ücret harcıyacağım. İsviçre’de 2 gün kalıp ordan tekrar aynı güzergahla Türkiye’ye dönüş olacak. İsviçre konaklama için bir yer zorunluluğu istiyor. Yakın bir aile dostumuz davetiye gönderebileceğini söyledi. Sizlerin da bana tavsiye edecekleri varsa dile getirmenizi rica ederim.

  1. Davetiye kesinlikle çok işe yarayacaktır. Ama İsviçre’de yaşayan birinin daveti ile vizeyse başvurcaksanız vize başvurunuzu İsviçre Konsolosluğu’na yapmak zorundasınız.
   Shengen vizesini Yunanistan daha kolay veriyor ama davetiyeniz orada geçerli olmaz

  2. Dile getirmek istediğim birkaç husus daha olacak: 02.03.1993 doğumluyum. Öğrenci pasaportu bana yaklaşık ne kadar süre içinde yarayacak gün bazında? İsviçre konsolosluğundan shengen vizesi çıkarttığımda ilk girişimin oradan olması gerekiyormuş gibilerinden bir duyum aldım. Eğer öyleyse karayoluyla ilk olarak Yunanistan’tan ya da Bulgarsitan’dan geçeceğimiz için İsviçre alamıyorum. Peki Yunanistan daha kolay veriyor diyorsunuz; burdan shengen vizesini aldığım vakit İsviçre’ye girişte biz problem çıkması olası mı? Ayrıca Shengen vizesinde davetiye belirteceğim kalacağım bir haftalık ülke İsviçre – Zürih olacak. Shengen Vizesini Yunanistan’dan çıkartırsam o davetiye Yunanistan’da geçerli olmayacak. İki arada bir derede kaldım. Ne yapmalıyım?

   1. Doğru duyum. Shengen bölgesine ilk girişin vizeyi aldığınız ülkeden yapılması gerekir. Her şekilde İsviçre’den Shengen alabilirsiniz, muhtemelen onunla Yunanitan’a da sorunsuz girersiniz ancak kıllık yapabilirler. İsviçre’ye karadan girişte sınır geçmiyorsunuz, yani vizenizi kontrol etmeyecekler ancak yine de risk taşır. Almanya, İsviçre ve İskandinav ülkeleri bu konuda oldukça kıldır 🙂

 262. Merhaba ben önlisans öğrencisiydim ama altan dersim olduğu için halen öğrenci olarak görünüyorum harçsız pasaport alabilirim ama mezun olunca bu pasaport geçerli oluyomu

  1. Pasaportunuza bir geçerlilik süresi basacaklar. Tüm bu süre boyunca kullanabilirsin

 263. Merhaba
  1996 dogumluyum. Acik ogretim lisesinde okuyorum durum aktif. Yani acik ogretim liseside buna dahilmi ve dahilse kac yasina kadar yararlanabilir lütfen yardimci olurmusunuz

 264. Merhaba,
  halk Eğitim Merkezinde bir AB projesi yürütmekteyiz. kursiyerlerimiz ile yurt dışı gezi planladık. bunlara gri pasaport alabilirmiyiz bilgilendirirseniz çok seviniriz. iyi çalışmalar

  1. AB projesi kapsamında öğrencileri görevlendirilmiş gösterme şansınız varsa evet

   1. Merhaba açık öğretim aktif 22 yaşındayım öğrenci pasaportu çıkartıp bu pasaportla yurt dışında çalışabilirmiyim

 265. Pasaportu cıkarttıktan sonra vizeyi nasıl alabilirim ve bu süre çok zaman alır mı ? Yani pasaport çıktıktan sonra en erken ne zaman çıkabilirim?

 266. İyi günler, Yeşil pasaport varken bordo pasaport almak için randevu aldım, yurtdışına çıkış yaparken geçmişteki yeşil pasaportum sorun olurmu yoksa bordo pasaport çıkınca yeşil iptalmi olur.

  1. Çift pasaport uygulamasına göre bir kişinin aynı anda geçerli 2 pasaportu olabiliyor

 267. Merhaba Arkadaşlar ,
  ben 02.09.1991 doğumluyum açıköğretimde okumaktayım. şuan başvursam öğrenci pasaportu alabiliyor muyum? birde öğrenci pasaportu kaç yıllık çıkartabiliyoruz. bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.

 268. Merhaba.Ben öğrenci pasaportunu aldım. İngilizce hazırlık öğrencisiyim. 1. sorum ben yurtdışına gittiğimde eğer türkiyedeki üniversite kaydım silinirse pasaportu 25 yaşıma kadar kullanabilirmiyim? 2. sorum üniversiteyi dondurup gittiğimde sıkıntı yaşarmıyım? Yardımcı olursanız sevinirim .

  1. 1. Yurt dışına gittiğinde hala bir okulda öğrenciysen sıkıntı yok. Zimbabwe’de bile bi öğrenciliğin varsa geçerli
   2. Yaşamazsın

 269. 1991 doğumluyum şuan 2 ayrı üniversitede 2 farklı bölüm okuyorum 25 yaşındayım bana vercekleri pasaport öğrenciliğin bitimine kadar olan süremi olacak ?

 270. Lütfen cevap verirmisiniz ,Ben 20 yaşındayım ve bu sene 2 yıllık üniversiteyi bitiriyorum,5 ay sonra okul bitiyor yani .,25 yaşına kadar şart var ya ,Bu sene okulum bitmesi halinde 5 senelik pasaport alabilirmiyim?

 271. D bendinde şart koşmuşlar.. Onun dışında alamaz mıyız ? Yani ben okul ve öğrenciliğimden bağımsız kafam estiğinde bi yere gidemez miyim ?

  1. şart yok. o yanlış bilgi. 25 yaş altı ve öğrenciyseniz her şekilde harç vermeden alabilirsiniz

 272. ACIK ÖGRETIMI SORAN ARKADASLARA OLUMLU CEVAP:
  -492 sayılı Harçlar Kanununun “Harçtan Müstesna İşlemler” başlıklı 85 inci maddesinin birinci fıkrasına eklenen (h) bendi ile “Tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış olanlara verilecek pasaportlar” hükmü getirilmiştir. -Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi/özel örgün ve yaygın eğitim-öğretim, yükseköğretim kurumlarında örgün, ikinci öğretim, açık öğretim ve uzaktan öğretim kapsamında ön lisans, lisans, lisansüstü düzeyde eğitim görmekte olan 25 yaşını doldurmamış aktif öğrenci durumunda bulunanlar İllerimizde Pasaport birimlerine, yurtdışında aynı statüde olan öğrenciler Dış temsilciliklerimize müracaat edebileceklerdir.
  -Reşit olmayan öğrencilere beş yıl süreli pasaport, reşit olan öğrencilere 25 yaşının ikmaline kadar pasaport verilecektir.
  -Resmi veya özel kurumlarca açılan her türlü kurs, seminer, sertifika programlarına devam edenler öğrenci olarak kabul edilmeyecektir.
  -Öğrencilerin öğrenim gördükleri kurumlarından getirecekleri ıslak imzalı, e-imzalı veya e-devlet kapısı üzerinden alınan 60 günü geçmemiş öğrenci belgeleri kabul edilecektir.​

 273. 23.01.1992 doğumluyum bu ay içinde harçsız öğrenci pasaportu alsam
  Temmuz da yurtdışına çıkmak için kullanabilir miyim ?

  1. Muhtemelen pasaortun 23.01.2017’de bitecektir. Onu da vermezler çünkü pasaportun minimun geçerlilik süresi 6 aydan az olamıyor

 274. Merhaba. Rehberiniz çok güzel ve faydalı, ellerinize sağlık. Yalnız birkaç şey eklemek istiyorum. Ankara’ da yaşıyorum ve pasaportum şu an elime geçmiş durumda. Öncelikle Ankara’ da yaşayanlar (merkez için) defterdarlıklara gitmeyin. Direk Çukurambar’ da bulunan vergi dairesi başkanlığına (Kızılırmak Mahallesi 1450. Sokak No: 5 Çankaya/ANKARA) gidin. Beni oraya yönlendirdiler (Kızılay Mithat Paşa Caddesi’ ndeki defterdarlığa gittim, öğrenci belgemi onaylatmak için geldiğimi söyleyince direk olarak oraya yönlendirdiler). Ayrıca 18 yaşından büyükseniz öğrenci belgenizi onaylatmanıza gerek yok. Ben vergi dairesine gittim ve orada böyle olduğunu söylediler. Aynı şekilde emniyette de hiç bir onaya bakmadılar.

 275. Iyi gunler açık ögretim lise ogrencisiyim harçsız passaport alabilirmiyim vede kaydim silik durumda aktif etmem mi gerekir??

   1. Açıköğretim de faydalanabiliyor sadece açıköğretim bürolarından orda okuduğuna dair belge alması gerekiyor ama aktif olmanız da gerekenilir

 276. İyi akşamlar, bu sene son senem ve 25 yaşını doldurmadım, eğer alırsam sadece bu sene mi geçerli olucak?

 277. merhaba pasaport için randevu 1 hafta sonrasına nihayet alabildim ama bir sorunum var yanıtlarsanız sevinirim. kızım 17 yaşında pasaport başvurusu olacağı gün okul sınavları var annesi olarak ben gidebilirmiyim. veya başka çözüm olabilir mi…teşekkürler

 278. Merhabalar benim sorum.5. Öğrenci Belgesi
  – Eğer öğreniminize Türkiye’de devam ediyorsanız 2 seçeneğiniz var:
  1. Okulunuzdan öğrenci belgesi getirmeniz gerekiyor. Bu belgenin mutlaka ıslak imzalı olması gerekiyor,
  Ya da
  2. E-devlet üzerinden öğrenci belgesi alabilirsiniz. Bu belgenin son 60 gün içinde alınmış olması şart.
  Sonra bu öğrenci belgesini Defterdarlık/Mal Müdürlüğüne onaylatmanız gerekiyor.Demişsiniz okuldan aldığımız öğrenci belgesini’demi Mal müdürlüğüne onaylatmamız gerekiyor mu.Gerekmiyorsa yazıyı düzeltmenizi talep ediyorum çünkü özellikle belirtmemişsiniz yanlış anlamaya açık.

 279. 1997 doğumlu öğrenciğim öğrenci muafiyetinden yararlanacağım illa pasaport eve mi geliyor yoksa istediğimiz ptt şubesinden alabiliyor muyuz ?

 280. 3 yaşındaki öğrenci olmayan çocuğum da bu haktan yararlanabiliyor mu? 25 yaşın altında ama öğrenci değil. Memur, 3 yaş için ödeyeceksiniz sesi, ama bana saçma geldiği için araştırıyorum. Sizin yazınıza denk geldim. Umarım aradığım cevap sizdedir ☺️

  1. Çıkartamazsın 3 yaşında öğrenci mi olur arkadaşım kanun açık bir şekilde yazıyor . Öğrenci olması gerekir.

 281. Merhaba ben gerekli herşeyi hallettim randevuyu aldığım zaman yanımda velim olması gerekirmi 17 yaşındayım sadece ben gitsem sorunsuz halledebilirmiyim ?

   1. Peki tur şirketleri pasaport işlemlerini hızlı bi biçimde halledebiliyomuş bununla ilgili bi bilginiz varmı ?

 282. Mrb ben öğrenci belgemi aldım ama şimdi ne yapacagimi bilemedim daha sonra nereye gitmem lazım

 283. Merhabalar,bu pasaporta başvururken dilekçe doldurmak zorunlu mu? Çünkü ben okuluma sordum ve böyle bir şey elimizde yok dediler.O konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Ona göre randevu alacağım.

 284. Sırf istediğim ülkeleri gezebilmek için öğrenci pasaportu çıkarttıramıyor muyum? Harç parasını ödemem mi gerekiyor? İlla eğitimle alakalı bir sebebi mi olmalı?

 285. Defterdarlik/Mal olayini anlamadim eğer o olmadan kabul edilmiyor mu?Istanbuldayim yabanciyim ne yapmam gerektigini bilmiyorum

  1. Evet, öğrenci belgeni onaylatman gerekiyor. Yukarıda tüm yapman gerekenler yazıyor. Daha fazla bir bilgiye ihtiyacın yok. Adım adım uygularsan sıkıntı yaşamazsın

 286. Merhaba,
  Bugün eşim, ben ve 11 yaş oğlum için pasaport başvurusunda bulunduk. Bizim için harç ve defter parası ödedik ama oğlum için sadece defter parası ödedim. Ayrıca oğluma okulundan öğrenci belgesi aldık. Bizim pasaportlar 10 yıl, oğlum için 5 yıl süreli olacak.
  Bilginize…

 287. ben bugün başvurdum öğrenci pasaportuna.

  2 adet biyometrik, defter bedeli için banka dekontu, kimlik, öğrenci belgesi verdim. ayrıca harçsız pasaport talep yazısı falan da yok o avrupaya eğitim amaçlı giden öğrenciler için tamamen.

 288. Üniversite son sınıfım ben de. Mezun olmadan bu işlemleri yapsam mezun olduktan sonra da geçerli olur mu acaba? Yani 2017 de mezun olacağım 25 yaşıma kadar kullanabilir miyim çıkardığım pasaportu? Bu konuda bir bilginiz var mı?

  1. en kısa pasaport süresi 6 aylık. 24,5 yaşından önce başvurursan 25ine kadar kadar geçerli pasaport verirler

 289. Bir sorum olucakti. Ben 19 yasindayim ama bu benim son senem mezun olucam. Mezun olduktan sonra da pasaportum gecerli olucak mi? Bir de dgsyle baska bir bolume gecis yapicam onun icinde tekrar pasaport mu cikarticam yoksa cikarticagim pasaporta devam edebilecek miyim

  1. Selamlar,

   Pasaportunuzun geçerliliği içinde yazar. O zamana kadar kullanabilirsiniz

 290. merhaba 25 yaşıma daha 4 ay var. ve 3. sınıf öğrencisiyim. bende harçsız öğrenci pasaportundan yararlanabiliyor muyum? yararlanabiliyorsam, süresi ne kadar olacak? çünkü 4 ay önce emniyete sorduğumda bana eğer 25ine 6 aydan az varsa pasaport verilmyor denmişti. sebebi de en az 6 aylık pasaport veriliyormuş ve bu uygulama 25 yaşına kadar geçerli olduğu için, eğer 6 aydan az bi süre 25ine varsa vermiyoruz demişti. Eğer bu şekilde birinin başına geldiyse bilgilendirse sevinirim. çünkü eğer yoksa başka emniyete de sorayım diyom.

  1. Emniyet doğru söylemiş. 25 yaşına kadar sebep göstermeden sadece öğrenci olduğun için alabiliyorsun. Ancak 25i geçtiysen ve hala öğrenciysen de hakkın var. Ama bu sefer okul seni gönderiyor gibi bir bahane sunman gerekiyor: bir konferansa, müsabaka, vb…

 291. Merhaba ben biraz önce öğrenci pasaportu çıkardım öğrenci belgesi biyometrik fotoğraf ve harç bedeli dekontu yeterli

 292. merhaba ben şu an 24 yaşındayım üniversitem bitti fakat formasyon alıyorum ve 25 aralıkta formasyonum bitiyor. formasyon öğrencisi olmak da öğrencilikten sayılıyor mu? ve mart ayında 25 yaşıma giriyorum 4-10 yıllık pasaport alabilir miyim? teşekkür ederim

 293. Üniversite son sınıf öğrencisiyim bu yıl başvursam mezun olunca gecerliligin de sıkıntı olur mu? Kullandığım süre içerisinde de öğrenci olmam mi gerekiyor? 21 yaşındayım.

   1. Son sınıf arkadaşım bu ay aldı. Sene sonunda mezun olacak fakat 2019 yilina kadar geçerli pasaport verdiler yani 25 yaşına kadar. Özetle ogrenciliginiz bitse dahi 25 yaşına kadar geçerli pasaportunuz olacak.

 294. Merhaba, öğrenci belgemi 06.10.2016 tarihinde almıştım ve emniyet randevu tarihim 12.12.2016 2 ay gibi bir fark var tekrar öğrenci belgesi alayım mı yoksa süre olarak geçerli midir? Teşekkürler

 295. Merhabalar açıköğretim lisesinde öğrenciyim bende harc ödemeden alabilirmiyim pasaportu?

 296. Merhaba ben 25 yaşın üzerindeyim ve öğrenciyim Okul öğrenci işlerinden Pasaport Muafiyet formu alınıp dolduruluyor. (Ben yurtdışına çıkış nedeni kısmına Bilimsel ve Kültürel araştırma yapmak yazdım;) Daha sonra bu formu Bölüm başkanı ve fakülte sekreterine imzalattım. Öğrenci Belgesi, Form ve Nüfus cüzdanı fotokopisi ile Vergi Dairesine gittim üzerine kaşe vurdular ve onayladılar en fazla 1 yıllık verilebiliyormuş. Daha sonra ise Cüzdan Bedelini bankaya ödeyip dekont ve 2 adet fotoğraf ile evraklar tamamlanıyor. Geriye sadece randevu alıp emniyetten pasaportu çıkartmak kalıyor. 25 yaş altı ise vergi dairesine gitmeden direkt olarak bankaya cüzdan bedelini yatırıyor. Dekont, Öğrenci Belgesi ve 2 adet biyometrik foto ile emniyete gidiyor en güncel bilgi budur.

  1. Özhan harikasın! Bu bilgiler çok faydalı olacak. Ellerine sağlık! Hemen yazıya ekliyoruz.

  1. Biraz başvuruyu alan polis memuruna bakar. Belki fark etmez ama garanti olsun, sen ıslak imzasız gitme yine de

 297. Bir şey sormak istiyorum defter parasını odeyip o belgeyi alip oyle mi basvurmam gerekiyor. Yoksa basvurduktan ve onaylandiktan sonra mi tum islemlerden sonra mi yatirmaliyim.parayi ?

 298. Merhaba ben lise son sınıftayım, 17 yaşındayım. Mezun olduktan sonra yurt dışı tatili yapmayı planlıyorum. Öğrenci pasaportu alsam yazın kullanabilir miyim? Haziran sonu gibi düşündüğümden üniversiteye giriş belli olmayacak. Sorun olur mu?

 299. Pasaport için başvuran arkadaşlara ne kadar süreli pasaport verilmiş acaba? Okuldan öğrenci belgesi dönemlik veriliyor. Okul 2. sınıftayım, yaşım 19. Başvurunca 6 yıllık mı verecekler yoksa öğrenci belgesine göre 1 yıllık mı? İbrahim E kaç yıllık aldı acaba?

 300. öncelikle bilgiler için teşekkürler. şu an üniversite son sınıftayım ve 23 yaşındayım. 2017 de okulum bitecek ve bittiğinde 24 yaşında olacağım. sorum şu örneğin okurken bu pasaportu alsam mezun olduktan sonra 25 yaşına kadar öğrenci olmadığım 1 yıllık sürede de bu pasaportu kullanabiliyor muyum? ikinci sorum da bazı ülkeler 10 yıllık pasaport istemektedir öğrenci pasaportu buna engel oluyor mu?

  1. Bu pasaport sadece öğrencilik süren boyunca geçerli oluyor. Yani 10 yıllık alamazsın

 301. doktora öğrencisiyim. burs başvurularında lisans öğrencileri için farklı, yüksek lisans için farklı, doktora için farklı yaş sınırı olur.
  öğrenci pasaportu için de öyle bir farklılık var mıdır acaba?

   1. her yerde, harçsız pasaport için 25 yaş sınırı olması gerekiyor denilse de doktora yaptığım için bu konuda bir esneklik olacağını düşünerek şişli emniyet’inde konuyla ilgili kişilere gidip sordum. “25’in üstünde olmama rağmen doktora öğrencisi olduğum için bu pasaportu alabilir miyim” dedim. “öğrenci işlerinden harçsız pasaport talep yazısı alır ve vergi dairesine onaylatabilirsen alırsın ama defter ücreti her halükarda ödersin” dediler. böyle olunca galiba sadece bir senelik alınabiliyor. paylaşayım dedim

 302. Staj icin yurt disina gidicem ,kabul mektubumu almadim henüz,ocakta 25e giriyorum simdi basvurmam daha mi iyi olur?

  1. Selam Kübra,
   Hiç fark etmez, öğrenci süren boyunca geçerli olacak pasaport şekilde süresini isteyebilirsin. Ben olsam hemen başvururdum

 303. Kanunda acik ogretimde okuyan ogrencilerin alip alinamiyacagi hakinda bilgi bulamadim yrdimci olurmusunuz?

  1. Yazıda cevabı var aslında. Sadece öğrencilik süresinde geçerlilik veriliyor

 304. Merhaba;
  pasaport için randevuyu internet üzerinden alırken öğrenci pasaportu seçeneği yok randevu sırasında mı belirtiyoruz öğrenci belgesi ile birlikte ?

 305. Merhaba;
  Parmak izini pasaport için randevu aldığımız gün mü alıyorlar yoksa onun için ayrı bir gün ayrı bir randevu mu gerekiyor?Parmak izini verdiğimiz gün bütün belgeleri teslim edip işlemlerimizi tamamlamış oluyor muyuz?

 306. Bu gün pasaport baş vurumu yaptim . Belki sizlere de yardimi olur diyerekten olan biteni paylaşmak istiyorum . Aynen soylenilen gibi öğrenci pasaportu sadece öğrenim amacli veya erasmus veya staj gibi universite ile alakalı hiç bir baglantin olmadan alabiliyon . Tek şart 25 yaşından küçük olmak ve hala öğrenci olarak kayitli olmak yeterli . Öğrenci belgeni aliyorsun defterdarlığı gidip imza attirmaya bile gerek yok . Kaçıncı sinif olduğumu sordu 3 dedim ,yeni öğrenci olmadığın için imzaya gerek yok dedi . 87,5 tl yatirdim dekontu aldim ve gerekli diğer belgeleri(2 adet biyometrik resim , nüfus cuzdaninin aslı, öğrenci belgesi , parmak izi ) alip pasaport şubeye gittim ve baş vurumu yaptim . Sanıldığından daha kolay . Umarım yardımcı olmuştur. Teşekkürler

 307. Eywallah teşekkürler. Muazzam bilgi kirliliği vardi kafamda . Sanirim öğrenci pasaportunu çıkarıp elimi kolumu sallaya sallaya artik yurt dışına gidebilirim . Pasaport elime kaç günde geçer acaba ? Ve pasaportla yurt dışına çıkarken öğrenci pasaportu olduğu belli oluyormu ? Oluyor ise neden yurt dışına cikiyirsunuz herhangi bir eğitim programı veya konferans gibi bir şeyden dolayi izin kagidiniz varmi diye soru soruyorlar mi ? Yardımcı olursaniz sevinirim

  1. – Pasaport elime kaç günde geçer acaba ?
   5 ila 10 gün arasında

   – Ve pasaportla yurt dışına çıkarken öğrenci pasaportu olduğu belli oluyormu ?
   hayır

   – Oluyor ise neden yurt dışına cikiyirsunuz herhangi bir eğitim programı veya konferans gibi bir şeyden dolayi izin kagidiniz varmi diye soru soruyorlar mi ?
   hiç bir izin kağıdı beyan etmen gerekmiyor

 308. Merhaba ,

  Harçsız pasaporttan uzaktan eğitim ve açık öğretim öğrencileri yararlanabiliyor mu ?

  konu hakkında yardımlarınızı rica ederim

  1. Kanununu yazının sonundan okuyabilirsiniz. Biz herhangibi bir öğrenim kısıtlaması görmedik bu tarifte ama pasaport şubesine danışmanız gerekir

 309. Merhaba, bilgilendirme ve verdiğiniz ilham için teşekkürler.

  Ben ögrenci belgesini, e-devlet üzerinden çıkarıp Defterdarlık/Mal Müdürlüğüne onaylatmadan götürdüm, sorun çıkmadı.
  Anlaşmalı bankalar listesindeki Finansbank’a defter bedelini yatırmak için gittiğimde, harç ve defter bedelini birlikte almak zorunda oldukları söyleyip Ziraat Banka yönlendirdi. Ziraat’te sorunsuz halloldu.
  Harçsız Pasaport Talep Yazısı yazmadım, istemediler de.

  1. Recep bitanesin buraya gelip kendi güncel tecrübeni paylaştığın için. En kocamanından teşekkürler.

   1. Liseyi açık öğretim meslek lisesinde okuyodum bıraktım
    1998 doğumluyum
    Gittim 3 yıllık pasaportumu sadece 160 tl defter bedeli ödeyerek aldım arkadaşlar
    Açık öğretim okuyanlar alabilir
    Ve ya okumayıp kaydı PASİF gözükenler kayıt yenileme yapıp kaydını AKTİF hale getirerek te pasaportunu 169 tl karşılığında alabilir

 310. Çok acil bir sorum olacak. Bizim çocuklar Sakarya’da bir okulda kayitlilar ancak biz başka bir sehirdeyiz. Okuldan öğrenci belgesi istedik eposta olarak gönderdiler; ancak bu Defterdarlık onayıni şu an bulunduğumuz şehirde halledebilir miyiz?yani Sakarya olmazsa olur mu?

  1. Merhabalar ben açık liseden mezun oldum bu sene hatta 2 ay önce diplomamı aldım lakin eğitimime yurtdışında devam etmek istiyorum. Öğrenci pasaportu nasıl alabilirim. Açık öğretimde aktif öğrenci olarak gözükmüyorum. Ama sonuçta öğrenciyim gene eğitime gidicez yani

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir