KONYA’DA GEZİLECEK YERLER

Yo, hayır, fotoğraflar karışmadı, kapaktaki yer gerçekten Konya. 🙂 Zaten ön cephedeki klimaları fark eder etmez Türkiye olduğuna ikna olacaksınız. Anlayacağınız, Konya gezilecek yerlerini çeşitlendirmeye çalışıyor. Aralarında Kyoto Japon Bahçesi, Tropikal Kelebek Bahçesi gibi güzel yerler de var, Sille’deki fıskiye havuza mavi boya dökülmesi gibi anlam veremediğimiz gariplikler de.


Özetle, tarihe ve inanç turizmine meraklıysanız zaten Konya ilginizi çekecektir ama ilginizi çekmiyorsa ve o kadar yol sırf lale tarlalarını görmek için gidilir mi diye düşünüyorsanız, Konya ve etrafında yapılacak farklı şeyleri de bu yazıda bulabilirsiniz.

Konya Seyahati Planlaması – Gitmeden Önce

Konya’ya Nasıl Uygun Fiyatlı Uçak Bileti Bulurum?

Konya’ya uçakla geliyorsanız Konya Havalimanı’na ineceksiniz. Türkiye’nin birçok şehrinden Konya’ya direkt uçuş var. Uçak biletinizi almadan önce mutlaka fiyat karşılaştırması yapın. Fiyatları karşılaştırarak uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.


Konya’ya Ne Kadar Zaman Ayırmalı

Nisan – Mayıs Lale Dönemi  Bence Konya’nın en güzel vakti. Doğa uyanıyor, etraf yeşilleniyor ve lale tarlalarını da rengarenk çiçekler bürünüyor.

Aralıkta Mevlana Haftası (Şeb-i Arus) – Her sene Aralık ayında Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin ölüm yıldönümü törenleri oluyor. Buna düğün gecesi anlamına gelen Şeb-i Arus deniyor çünkü Mevlana’ya göre ölüm ruhun Tanrı’ya, sevgiye kavuşmasıdır.

Bu Mevlevi Sema törenleri, 2007’den beri UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’nde. Her sene 7-17 Aralık haftasında, Konya’da büyük hazırlıklar oluyor, tüm Türkiye’den ve dünyadan Konya’ya turist geliyor. Açılış ve kapanış günlerinden uzak durun, eline mikrofonu alan protokol bir türlü bırakmıyor, saatlerce laflarının bitip semanın başlamasını bekliyorsunuz. Bizi 3 saat kadar madur ettiler.


Konya’da Seçtiğimiz Oteller

Konya’da şehir otelleri ağırlıkta. Her bütçeye uygun bir konaklama seçeneği var. Aşağıda buradan seçtiğimiz birkaç otel opsiyonunu bulabilirsiniz.

Hich Hotel $$

Her gidişimizde çok keyifle kaldığımız bir otel. Tarihi bir konağın yeniden düzenlenmesi ile faaliyete geçmiş. Odalar ferah, tasarım hoş, kahvaltısı çok iyi, bahçesi de var. Konumu da tüm gezilecek yerlere yakın. Odanızın camından bile Mevlana’yı görüyorsunuz. İncelemek için TIKLAYIN.

Novotel Konya $$

Novotel Konya, klimaları odaları olan, sabahları açık büfe kahvaltı servisi veren, aileler için çok avantajlı bir otel. 16 yaş altı 2 çocuğa kadar ücret alınmıyor, ayrıca 2. oda %50 indirimli. İncelemek için TIKLAYIN.

– Konya’daki tüm OTELLER için TIKLAYIN.


Araba Kiralamak Gerekir mi?

Kesinlikle! Çünkü Konya yüzölçüm bakımından çok geniş bir yer. Konya’nın meşhur Lale tarlalarını, tematik parklarını, Meram gibi çevre ilçelerini kendi programınıza göre ve kendi temponuzda keşfetmek istiyorsanız araç şart. Konya Havalimanı’ndan uygun fiyatlı ARAÇ KİRALAMAK için TIKLAYIN.

Konya’da Gezilecek Yerler

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

 1. Mevlana Müzesi
 2. Kadınlar Pazarı
 3. Mevlâna Kültür Merkezi
 4. Bedesten Çarşısı
 5. Aziziye Cami
 6. İnce Minareli Medrese
 7. Karatay Medresesi
 8. Alaaddin Tepesi Parkı
 9. Tropikal Kelebek Bahçesi
 10. Meram Köprüsü
 11. 80 Binde Devr-i Alem Parkı
 12. Kyoto Japon Parkı
 13. Konya Bilim Merkezi
 14. Ecdat Parkı
 15. Asya Lale Tarlası
 16. Atlas Lale Tarlası
 17. Çatalhöyük
 18. Sille
 19. Aya Eleni Kilisesi
 20. Beyşehir
 21. Tuz Gölü
 22. Tınaztepe Mağarası
 23. Akşehir
 24. Kızören Obruğu
 25. Obruk Han
 26. Meke Gölü
 27. Karapınar Kumulları

Yeme-İçme

 1. Pideci Şendağlı

Merkezde

1. Mevlana’nın İzini Sürün

Mevlana’nın “Bilginlerin Sultanı” lakaplı babası Bahaeddin Veled Afganistan’da çok saygın bir kişiymiş. Yurtlarını terk etmek zorunda kalıp, Konya’ya sığındıklarında Selçuklu sultanı tarafından el üstünde tutulup, ağırlanmışlar. Hatta sultan kendi sarayının gül bahçesini onlara armağan etmiş. İşte bu gül bahçesine Mevlana Dergahı kurulmuş. İçinde Mevlana Müzesi ve Türbesi, Şemsi Tebrizi Camii ve Türbesi gibi görülecek noktalar var.

Müzede, Mevlevi tarikatı üyelerinin nasıl yaşadıklarını, derviş hücrelerini, ibadet ve eğitim mekanlarını görüyorsunuz. Dergahın her bölümündeki günlük yaşam, kostümlü insan figürleri ile gerçek mekanlarında canlandırılıyor. Hz. Mevlana’nın kendisi de Kubbe-i Harda (Yeşil Kubbe) olarak anılan türbede yatıyor.

Kendisinin en büyük eseri olan Mesnevi’nin 1278 tarihli en eski nüshası, Mevlana’nın dergah eşyaları, bugünkü kemanların öncüsü olarak kabul edilen sekiz telli keman, sabır taşları ve Galileo’nun asıldığı dönemde astronomi dersleri vermek için kullanılmış olduğu küre de müzede sergileniyor. Dergahın diğer bölümlerinde ise Mevlana’nın akıl hocası Şems’in türbesini ve diğer Selçuklu türbelerini de görebilirsiniz.

Mevlana hakkında çok daha fazlasını Mevlana Kimdir yazımızda bulabilirsiniz.

Müzenin yaz ve kış dönemi açılış saati 09.00. Yazın 19.00’da, kışın da 17.00’de kapanıyor. Pazartesi günleri de açılış 10.00. Giriş ücretsiz. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

2. Etliekmekten Tirite, Konya’nın İmza Lezzetlerini Tadın


Başta Konya’nın medar-ı iftiharı etliekmek, fırın kebap, yağ somunu, tirit, mevlana böreği, kuru bamya çorbası olmak üzere Konya’nın yöresel lezzetleri ve bunların en iyi adreslerini sizin için derledik. Tüm detaylar, Konya’da Ne Yenir, Nerede Yenir yazımızda!

3. Kadınlar Pazarı’nı Gezin, Çıkışta Yağ Somunu Yiyin


Kadınlar Pazarı asırlık bir pazar. Eskiden civar köy ve ilçelerden gelen kadınların kendi bahçelerinde yetiştirdikleri ürünleri sattıkları yermiş ama şimdi normal bir pazar yeri gibi, kadın tezgahtar falan da kalmamış. Taze meyve sebzenin yanı sıra, Konya küflü peyniri, tulum peyniri, kuru bamya, tarhana gibi yöresel ürünleri bir arada bulabileceğiniz çok geniş bir kapalı alan. Güzel fotoğraf kareleri veriyor (en aşağıdaki Instagram linkimizde). Fotoğrafa meraklıysanız uğramadan geçmeyin. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

Çıkışta ise Kadınlar Pazarı’nın hemen girişindeki küçük nostaljik taş fırını olan Pideci Hasan Şendağlı’dan, fırından taze ve sıcak çıkmış, Konya küflü peynirinin pide ile buluştuğu muhteşem lezzet yağ somununu denemeyi unutmayın. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

4. Mevlana Kültür Merkezi’nde Sema Gösterisi İzleyin

Konya Belediyesi’nin her cumartesi Mevlana Kültür Merkezi‘nde ücretsiz olarak düzenlediği Sema törenine katılabiliyor ve sema gösterilerini izleyebiliyorsunuz. Tüm tören yaklaşık 1 saat kadar sürüyor. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

Gitmeden önce mutlaka dersinize buradan çalışabilirsiniz:  Sema Nedir

5. Tarihi Bedesten Çarşısı’nı Turlayın

Kanuni Sultan Süleyman döneminde Konya’da müftü ve kadıesker olan Mevlana Kadri Çelebi tarafından 1538 yılında yapılmış tarihi çarşı, 2013 yılında restore edilerek yeniden hayata döndürülmüş. Çarşıda hala epey aktfif, 40 adet sokak ve 2687 tane dükkân bulunuyor. Bu dükkanlarda, ağırlıklı olarak giyim kuşam, antika, ev tekstili ve hediyelik eşyalar satılıyor. Bir şey almayacak olsanız da şöyle bir turlamak güzel olur. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

6. Şehirdeki Selçuklu ve Osmanlı Eserlerini Görün

Aziziye Cami

Aziziye Camii

Aziziye Camii, Konya’daki son Osmanlı mimarisinin en güzel örneği. Oldukça süslü ve görkemli olan camii, Barok özellikler taşıyor. Camii, 1867 Sultan Abdülaziz’in annesi Pertenihal adına yaptırılıyor. Caminin alt kısmı, mermer sütuna oturan üç kubbeli bir revaktan oluşuyor ve kaideleri şadırvanlı iki minaresi ile dikkat çekiyor. Konya’da tek bir camii görecekseniz bu Aziziye Camiisi olsun. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

İnce Minareli Medrese

1260-1264 yılları arasında Selçuklu Başveziri Sahip Ata tarafından Konya’da yaptırılmış olan medrese. Çinilerle süslü minaresi ve işlemeli taş kapısıyla ünlü. 1901 yılında düşen bir yıldırımla ilk şerefeye kadar yıkılan minaresi, 1936 yılında onarılmış ve medrese, 1956 yılında Taş ve Ahşap Eserler Müzesi olarak hizmete açılmış.

Müzede Selçuklu ve Karamanoğlu Devrine ait kitabeler, rölyefler, çeşitli ahşap malzemeye oyma tekniği ile yapılmış kapılar ve sandukalar sergileniyor. Özellikle de Selçukluların sembolü çift başlı kartal ve kanatlı melek figürlerinin en güzel örnekleri de bu müzede. Müzenin yaz ve kış dönemi açılış saati 09.00. Yazın 19.00’da, kışın da 17.00’de kapanıyor. Her gün açık. Müzekart geçiyor. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

Karatay Medresesi

Karatay Medresesi, Sultan II. İzzeddin Keykavus devrinde, Emir Celaleddin Karatay tarafından 1251 yılında yaptırılmış medrese. Yapının mimarı bilinmiyor fakat bu medrese, Anadolu Selçuklu devri çini işçiliğinde önemli sayılıyor. Zaten yapı, 1955’de Çini Eserler Müzesi olarak hizmete giriyor. İçinde, duvar çinileri, çini ve cam tabaklar ile Konya ve yöresinde bulunan Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çini ve seramik tabaklar, kandiller ve alçı buluntuları sergileniyor. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

Alaeddin Tepesi ve Alaeddin Camii

Alaeddin Tepesi, halk tarafından yüksek bir tepe olarak görülse de aslında bir höyük. Anlayacağınız bu höyüğün altına prehistorik bir geçmiş var. Burası dümdüz olan Konya Ovası’ndaki tek yükselti. Tepenin altında kalan kavşağın da dünyanın en büyük ışıklı kavşağı olduğu söyleniyor. Mimarı da bir Almanmış. Zamanında Frigler’e, Roma’ya, Bizans’a, Selçuklular’a ve Osmanlı’ya yerleşim yeri olmuş olan tepe şimdilerde şehir terası ve şehir parkı konumunda.

Anadolu Selçuklu Devleti’nin en büyük ve en önemli ulu camilerinden sayılan Alaeddin Camisi de Alaeddin Tepesi üzerinde inşa edilmiş olan camii. Yapımına Selçuklu Sultanı I. Rükneddin Mesud zamanında başlanan cami, I. Alaeddin Keykubad zamanında tamamlanmış. Tarih derslerinden hatırlayacağınız, I. Mesud, II. Kılıçarslan, I. Gıyaseddin Keyhüsrev, I. Alaeddin Keykubad gibi çoğu isim, bu camiinin avlusuna defnedilmiş. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

7. Tropikal Kelebek Bahçesi’ni Gezin


385 bin metrekare alana yapılmış Tropikal Kelebek Bahçesi insanı Konya’dan Filipinlere ışınlıyor. Görmeye değer. İçeride kelebeklerin geldiği tropik bölgelerin iklim ve faunası yaratılmış. Kapıdan girer girmez etrafınızda kelebekler uçmaya başlıyor. Kelebeklerin pupa halinden ölümüne kadar her aşamasına tanıklık edeceğiniz üretim alanı, kapalı uçuş alanı, açık uçuş alanı ve kelebek müzesi olmak üzere 4 ana bölüm var. Merkez pazartesi günleri hariç her gün açık. Fakat gün ortası saatler kapısında uzun kuyruklar oluşabiliyor. Gideceklere önerimiz sabah erken saatleri tercih etmeleri. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

8. Meram Bağları’nı Gezin

Meram Konya’nın zamanında bağları bahçeleri ile meşhur merkez ilçesi. Öyle ki Evliya Çelebi, seyahatnamesinde gezip gördüğü diğer yeşillikli yerler için Meram’a atıfta bulunan “Bağ-ı Meram” ifadesini kullanırmış. Eskiden Konya’nın en yeşil, içinden sular akan, bağ, bahçe ve bostanlarla dolu yeri olduğu için bugün bu miras günümüzde de yaşatılmak isteniyor. O nedenle de Meram’da son zamanlarda yoğun bir kentsel dönüşüm faaliyetleri yürütülüyor. Meram Belediyesince, devasa tematik parklar, sosyal tesisler ve yeşil alanlar oluşturuluyor. Buraya uğrarsanız ve çocukluysanız, aşağıda detaylıca bahsedeceğimiz 80 Binde Devrialem Parkı’nı gezebilir, çocuklu değilseniz de Meram Çayı üzerindeki tarihi Meram Köprüsü civarındaki çay bahçelerinde mola verebilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

9. 80 Binde Devrialem Parkı’nı Çocuklarınızla Gezin

Konya’daki tematik park furyasının bir başka ürünü de Meram’daki içinde, deniz feneri, dinazorlar, surlar, eski sokaklar gibi maketler olan 80 Binde Devri Alem. Çocuklu aileler hep öneri sorduğu bahsetmek istedik yoksa bizce öncelik değil.  Parkı küçük bir yer sanmayın, çok geniş bir alana yayılıyor. Hareketli ve sesli 50 dinazor maketinin bulunduğu T-Rex parkı, masal dünyası temalı Pamuk Şeker Parkı ve Türk tarihi ve kültürel mirasını yaşatan 120 minyatürden oluşan Cihan-ı Türk parkı olmak üzere 3 ana bölümden oluşuyor.  Tüm tematik parklara giriş ücretsiz. Ziyaret Saatleri: 09.00 – 17.30 Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

10. Kyoto Japon Bahçesi’nde Japonya’ya Işınlanın

Konya’da çok fazla tematik park var fakat Kyoto Japon Bahçesi peysaj düzenlemesi, mimarisi ve estetik unsurları ile diğerlerine fark atıyor. Nisan ayında sukaralar açınca daha da güzel olur. Türkiye’nin en büyük Japon bahçesiymiş.  Fotoğrafta görünen Japon evi de kafesi. Bir hevesle gittik acaba içinde Japon çay seramonisi  ya da en azındn çayları var mıdır diye ama üzüntü ve muz kabuğu. Menüye matcha falan koysalar güzel olurmuş. Her gün açık büfe kahvaltı var. Her gün 08.00 – 23.00 saatleri arasında açık. Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.

11. Bilim Merkezi’ni Gezin

TÜBİTAK’ın Konya’da çocukları ve gençleri bilimle tanıştırmak amacıyla kurduğu bilim merkezi özellikle çocuklu ailelerin favori duraklarından. Kalbinizin ritmini dinleyebilir, 9 şiddetindeki bir depremi yaşayabilir, rüzgardan enerji elde edebilir, tıpkı bir bilim insanı gibi laboratuvarda deney yapabilir, elektrik devresi kurabilir, planetaryumda bilimsel gösterilere katılabilir ve gözlem kulesinden gökyüzüne bakabilirsiniz. Pazartesi hariç hafta içi her gün 09.00 – 17.00, hafta sonu 10.00 – 18.00 saatleri arasına açık. Websitesi / konum için tıklayabilirsiniz. Haritada 13 numara.

12. Ecdad Parkı’nda Kafanızı Kaşıyın


Ecdad Parkı’nda da Konya Belediyesi burada Osmanlı ve Selçuklu mimarisi mirasını, bir park etrafında yeniden canlandırmış ama bize sorarsanız tam bir kakafoni olmuş. Bir yanda maket bir Osmanlı sokağı, diğer tarafta içinde deniz feneri olan bir yapay gölet, kenarında kale gibi bir yapı ile anlam bütünlükten uzak bir tasarım. Hani yürüdükçe tarihte ilerleyen kronolojik bir kurguya da bağlamamışlar? Vardı da biz anlamadıysak affola ama bu tematik parktan ne çıkarmamız gerektiğini açıkçası pek anlamadık. Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.

Merkez Dışında

13. Nisan Ayında Lale Bahçelerini Görün

Atlas Lale

Hollanda’nın meşhur lale tarlaları varsa Konya’nın ve komşusu Karaman’ın da renkli lale bahçeleri var. Laleler Nisan ayında açıyor, doğa ve fotoğraf tutkunları için harika kareler vadediyor. İki tane büyük üretici var: Konya, İsmil’de Asya Lale tarlaları ve Karaman – Konya sınırındaki Kızılkuyu’da Atlas Lale tarlaları.

Asya Lale tarlasının dikim alanı daha küçük ve laleleri sık dikmedikleri için görsel olarak daha zayıf kareler veriyor. Fakat avantajı Konya’ya yakın olması. Konum için tıklayın. Haritada 15 numara.

Asya Lale

Karaman sınırındaki Atlas Lale ise Türkiye’nin en büyük üreticisi. Hem dikim alanları daha geniş hem de daha sık dikim yapıyorlar. Ayrıca fonda görünen dağlar da daha güzel bir fotoğraflar veriyor. Konum için tıklayın. Haritada 16 numara. Hazır bu mevsimde buraya gelmişken, bir roadtrip’e çıkarak güzel kareler veren lale tarlalarını da görebilirsiniz.

14. Çatalhöyük’te Tarih Öncesine Yolculuk Yapın

Konya’da şehir merkezi dışına çıkmak için tek atımlık hakkınız varsa bu mutlaka ama mutlaka Çatalhöyük olsun. Şehir merkezine 40-45 kilometre mesafede, insanlığın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük kazı alanı Konya merkeze yakın en görülesi yer. Biz, 2012’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’na alınan Çatalhöyük’ün tanıtımının da Şeb-i Arus törenlerinde olduğu kadar organize ve ziyarete teşvik edici şekilde yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

Sonuçta burası, 9500 yıllık geçmişi olan, yaklaşık 8000 insanı barındırmış bir Neolitik kasaba. Bu sokaksız kasabada insanlar, evlerine damlardan giriyor, günümüze kadar kalmayı başaran duvar resimleri ve heykellerden oluşan sanatsal faaliyetler icra ediyorlarmış. Buradan çıkan buluntular Konya Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Konum için tıklayın. Haritada 17 numara.

Çatalhöyük’te 8600 yıllık ekmek kalıntısı

Neolitik dönemde yaklaşık 8 bin kişinin yaşadığı Çatalhöyük’teki kazılarda bir fırın kapısı keşfedilmiş. Fırın büyük ölçüde tahrip olsa da çevresinde arpa, buğday gibi kalıntılara rastlanıyor. Avuç içi büyüklüğünde bir de besin kalıntısına rastlanılmış. Doç. Dr. Ali Umut Türkcan ve ekibinin araştırmalarıyla kulağa ilginç gelse de bu buluntunun ekmek olduğu 2024’te anlaşıldı. Ekmeğin günümüze nasıl gelebildiği ise üzerinin kil ve ahşapla kaplı olmasıyla açıklanıyor. Hatta ortasına parmak basılmış ve henüz pişmemiş olduğu düşünülüyor. Bu organik kalıntı 8600 senelik bir geçmişe sahip ve dünyanın en eski ekmeği! Elbette Çatalhöyük gibi ilk dokuma örneklerinin bulunduğu ve çalışmaların devam ettiği bir yerden çıkması heyecan verici. Çatalhöyük’ten Etli Ekmek’e, Konya ekmek sevdasını hiç kaybetmemiş gibi…

15. Tarihi Sille Sokaklarını Gezin

Kafeler dere boyunca sıralanıyor.

Konya’nın Selçuklu ilçesine bağlı antik Sille Mahallesi merkezden araçla sadece 15 dakika sürüyor. Kapadokya gibi hristiyanlığın ilk dönemlerinden mağara şeklinde ev ve mağbetlerin bulunduğu köyde mübadele yıllarına kadar Rumlar yaşarmış. Bugün ise köy taş konaklardaki kafeleri ile Konyalılar için popüler bir hafta sonu kahvaltı adresi. Konum için tıklayın. Haritada 18 numara.

Kilise tavanı

Giderseniz vakit ayırıp Bizans İmparatoru Constantin’in annesi Helena’nın yaptırdığı M.S 327 tarihli Aya Eleni Kilisesi’sine de uğrayın. İstanbul’dan Kudüs’e haca giderken Konya’da durduğunda ilk inanların yaptığı ilkel mağbetleri görünce buraya bir kilise yaptırmaya karar verir. Kilise bahçesinde kayalara oyulmuş binanın devamı niteliğinde bölümler de bulunuyor. Konum için tıklayın. Haritada 19 numara.

İçinde mezarlar olduğu tahmin edilien kayaya oyma bir mağbet

Üşenmeyip, biraz mağara yerleşimlerini de karıştırın. Tüf kaya cephelerine oyulmuş bu mağara kiliseler ve manastırlar, zamanında burada yaşayan papazların inzivaya çekildikleri yerler.

16. Konya’nın Deniz Kıyısı Beyşehir’i Görün

Beyşehir, Konya’nın denizi denilen Beyşehir Gölü’nün kıyısındaki ilçesi. Burada göl kıyısında bisiklete binebilir, yürüyüş yapabilir hatta mevsiminde Türkiye’nin ikinci büyük gölü Beyşehir Gölü’ne bile girebilirsiniz.

Beyşehir’de bahsetmeden geçemeyeceğimiz çok güzel bir de camii var: Eşrefoğlu Camiisi. Anadolu’daki, ahşap direkli camilerin en büyüğü ve orijinali. Orta Asya’da Semerkant, Buhara gibi eski Türkistan şehirlerinde yer alan ağaç direkli camilerin ülkemizdeki en eşsiz örneği. 1296-1299 yılları arasında inşa edilmiş olan camii, ahşap sütunları, tamamen ahşap ve kalem işçiliği ile süslü tavanı, Kündekari tekniği ile yapılmış ahşap minberi ile gerçekten çok zarif. Konum için tıklayın. Haritada 20 numara.

17. Büyük Bölümü Konya Sınırları İçinde Olan Tuz Gölü’ne Uğrayın


Türkiye’nin tuz ihtiyacının %40’ını tek başına karşılayan, Türkiye’nin üçüncü büyük ve en sığ gölü Tuz Gölü’nün büyük bir bölümü Konya sınırları içinde kalıyor. Hazır Konya’ya gelmişken, altınızda aracınız da varsa Tuz Gölü’ne de uğrayabilirsiniz. Buranın özellikle gün batımında doğal bir fotoğraf stüdyosuna dönüştüğünü hatırlatalım. Öyle ki Türkiye’nin her yerinden fotoğraf kulüpleri buraya özel turlar düzenliyor. Konum için tıklayın. Haritada 21 numara.

18. Seydişehir’de Tınaztepe Mağarası’nı Keşfedin

Size dünyanın en uzun mağaralarından birinin, Konya Seydişehir’de bulunduğunu söylesek? 22 kilometre uzunluğa sahip olan Tınaztepe Mağarası, 1968’de Fransız bilimci Michel Bakalowichz tarafından keşfedilmiş. Sarkıt ve dikitleri, yaz kış değişmeyen ısısıyla oldukça enteresan bir yer. 1580 metresi ışıklandırarak, gezilir hale getirilmiş. Girişine de bir cafe açılmış. Özellikle yolunuzu düşürün demiyoruz ama eğer özel araçlıysanız ve yakınlarından geçecekseniz, mutlaka uğrayın. Konum için tıklayın. Haritada 22 numara.

19. Nasreddin Hoca’nın Diyarı Akşehir

Nasreddin Hoca’nın maya çaldığı, Akşehir Gölü artık kuruduğu için kalmış ancak yerleşim yaşamaya devam ediyor. Nasreddin Hoca’nın mezarı olduğu düşünülen yerin karşısında Gülmece Parkı var. Burada hocanın en bilinen fıkralarını canlandıran heykeller var. Burada görülecek yerlerden biri de Akşehir Nasreddin Hoca Arkeoloji Ve Etnografya Müzesi yani Rüştü Bey Konağı. Müzede hem Akşehir’e özgü etnografik nesneler hem de Nasreddin Hoca’ya dair bilgiler ve canlandırmalar bulunuyor. Konum için tıklayın. Haritada 23 numara.

20. Kızören Obruğu

Kızören Gölü veya Kızören Obruğu, Karatay’ın Obruk Platosu üzerindeki kalker blokları arasında kartstik oluşumlu bir obruk gölü. 228 metrelik çapı ve 171 metre derinliği ile Türkiye’nin en büyük obruğu. İçinde herhangi bir canlı yaşamıyor ama göl yer altı sularının seviyesini gösteren önemli bir ölçüt. Zamanında sulama için buradan su çekilmiş olması göl seviyesini düşürmüş. O yüzden de göl ve çevresi Ramsar alanı ilan edilerek koruma altına alınmış. Konum için tıklayın. Haritada 24 numara.

Gölün hemen yanında da 13. yüzyıla tarihlendirilen, I. Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılmış olan tarihi Sultanhanı Obruk Han bulunuyor. İpek Yolu güzergahında bulunan han restore ediliyor ve onu çevreyelen alana da çevre düzenlemesi yapılıyor. Konum için tıklayın. Haritada 25 numara.

21. Meke Krater Gölü

Konya’nın Karapınar ilçesindeki Meke Krater Gölü için “Dünya’nın nazar boncuğu” yakıştırılması yapılıyor. Şekil itibariyle gerçekten de bir nazar boncuğunu andırıyor. 4-5 milyon yıl önce yani Pleistosen Çağ’da sönmüş bir volkan kraterinin gaz patlaması sonucu suyla dolmasıyla oluşmuş. Fakat Konya Ovası’nın yeraltı suları çekildiği için göl çevresinde fazla su kalmadığından o eski formunu kaybetmiş. Artık kuşbakışı bakıldığında eskisi gibi masmavi bir nazar bocuğu gibi görünmüyor. Ayrıca sular azaldığında göl ekosisteminin dengesi de bozulduğundan ve göldeki mikroorganizmarda artışı olduğundan dolayı mavi yerine yer yer kırmızı bir renk alıyor. Ramsar kapsamında koruma altına ancak 2005’e gelindiğinde alınabilmiş. Konum için tıklayın. Haritada 26 numara.

22. Karapınar Kumulları

Meke Gölü ile aynı bölgede, Karapınar ilçe merkezinin güneybatısında bulunan 4.000 hektarlık Karapınar kumulları, Türkiye’nin tek gerçek çöl noktası. Tarihte zaman zaman buradan başlayan çöl fırtınalarının şehri etkisi altına aldığı da oluyormuş. Hatta ilçenin başka bir noktaya taşınması bile gündeme gelmiş ama sonra rüzgar çitleri ve ağaçlandırma ile bu kum fırtınalarının önü kesilmiş. Konum için tıklayın. Haritada 27 numara.

Konya’da Yeme-İçme

Etliekmek zaten cepte! Peki Konya’da başka ne yenir ne içilir derseniz sizi Konya’da Ne Yenir, Nerede Yenir yazımıza alalım.

Konya’ya Ulaşım

Konya’ya uçakla İstanbul ve İzmir’den ulaşabiliyorsunuz. İstanbul’dan THY, Pegasus, Atlas Global seferleriyle, İzmir’den de SunExpress ile Konya’ya 1 saatte ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıca, İstanbul’dan, Eskişehir’den ve Ankara’dan hızlı trenle Konya’ya gelebilirsiniz. Konya-İstanbul arası hızlı tren 4,5 saat sürüyor. Ankara’dan ise sadece 1 saat 55 dakika, Eskişehir’den de 1 saat 45 dakikada Konya’dasınız. Bizce en pratik yöntem her türlü hızlı trenle gelmek. İzmir’den kalkan Konya Mavi Treni de uzun bir yolculuk olsa da keyifli bir seçenek. Toplam 12 saat sürüyor.

Tüm bunlara ek olarak, tüm şehirlerden Konya’ya, çeşitli otobüs firmalarının otobüs seferleri var. Ankara Konya arası karayoluyla yaklaşık 287 kilometre kilometre, 4 saat 10 dakika kadar sürüyor. İstanbul Konya arası ise 548 kilometre ve yaklaşık 8 saat sürüyor.

Instagram’a Da Bekleriz

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Biz Evde Yokuz (@bizevdeyokuz) on

17 Comments

  1. Merhaba, çok sevindik bu yorumunuza 🙂 Daha nice yazılarımızda görüşmek üzere…

 1. Oldukça net anlatılmış, güzel tarif edilmiş, 2 günlük bir gezi rehberi olmuş. Emeğinize sağlık.

 2. Merhabalar, Konya’dan yazıyorum.
  Gezilecek çok şeyi olduğunu düşündüğüm bir sehirdi ancak gerçeği öğrenmiş oldum. Bir kere müze ve benzeri turistik yerler geniş çapta yayılmış durumda arabayla gitmeyecekseniz kelebek vadisine, kyoto parkına, bilim merkezine gitmeniz çok zor, seçim yapmak zorunda kalacaksınız.

  İkincisi insan profili üzerine yorum yapmak istemezdim ama gerçekten çok alt seviye, insanlar kaba ve görgüsüzler. Sadece YHT ile giderken bile sıkıntılıydı. İnsan profiline bakmanızı ve sizi hafif de olsa rahatsız edeceğini düşünüyorsanız buraya gelmeyin derim, şahsen gerçekten yıldırıcı bir faktör. Bu yazıyı yazma amacım uyarı yapmaktı. Türkiye’de istediginiz kriter neyse ona uygun çok daha güzel bir şehir bulabileceğinize eminim.

  1. Hanım efendi Konyalıyım. Merhabalar. Yazdığınız yoruma üzüldüm. Nasıl bakarsan öyle görürsünüz. Anadolu insanı biraz heyecanlıdır ama samimidir. Gördüğünüz bir kaç insana göre bizleri genellemeniz beni ziyadesiyle üzdü. İstanbulda eğitim gördüm. Dünyada bir çok yeri gezdim. Belli bir dönem Amerikada yaşadım. Eğer konyaya okuyup araştırıp mevlevilik ve tasavvuf hakkında bilgi alıp gelirseniz çok farklı bakış ile değerlendirirsiniz. Ben ülkemin her toprağına aşık bir insanım blog sahibi de güzel yazmış.. Ben her şehri nevi şahsına münhasır bir insan gibi seviyorum. Daha da doğuya gittiğiniz de belki kaba konuşma artabilir ama insanlar Anadoluda candandır. Sabahları kalkıp bira içmezler batı şehirleri gibi. Bu şehirdeki iman samimiyet ve içtenlik görüyorum ki birilerini rahatsız etmiş. Konyamla Gurur duyuyorum ve hemşehrilerimi çok seviyorum.

 3. Merhabalar,

  10-12 Temmuz arasını Konya’da geçirmeyi planlıyoruz. Fakat hem kurban bayramı hem de Pazar-Pazartesi gününe denk geliyor. Müzeler ve Kelebekler vadisi açık mıdır bilginiz var mı?

 4. Merhaba Biz önümüz de ki hafta konya ya gidicez sizce sema gösterisi devam ediyor mudur. Nereden bilgi alabilirim?

 5. Çok güzek kapsamlı akıcı bir anlatım olmuş bizim için çok iyi rehber olacak bu yazı teşekkürler

 6. Çatalhöyük’ün şehir merkezine 10-15 km olduğu yazılmış. Fakat yol 40-45 km sürdü. Tabi ki yine de mutlaka gidilmeli. Ayrıca okuyanlara not olarak; biz 21 Ağustos’ta gittik. Kelebek Bahçesi’ne 15.00 gibi sıra geldi. Vardığımızda otoparka kadar uzayan yüzlerce metrelik kuyruk vardı. Neyse ki sonraki güne kalacağımızdan Pazar sabahı tekrar erkenden gittik ve rahat rahat gezdik. Gideceklerin sabah saatlerini tercih etmesi önerilir.

  1. Teşekkürler düzeltmemizi yaptık biz de 🙂 Kelebek Bahçesi’nin kalabalık olabileceğiniz de not düştük.

 7. Çok güzel anlatım olmuş teşekkürler sizce bir günde bu gösterdiğiniz yerleri gezebilirmiyiz…ne kadarlik bir zaman dilimi yeterli olur?

  1. Ne kadar kapsamlı gezeceğinize bakar. Merkezi görmek, yemeklerini tatmak 1 gün alır ama tüm listeyi görecek olsanız size 4-5 gün derim.

 8. Güzel bir bilgilendirme güzel olmuş ancak bir çok doğa güzellikleri yazılmamış; Çetmi Şelalesi, Aygirdibi Şelalesi, Kestel Baraj Gölü, Bulcuk Baraj Gölü, İvriz Şelalesi gibi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir