KÜBA VİZESİ – NASIL ALINIR & NE KADAR TUTAR

Küba Turist Vizesi Nedir?

Küba Turist Vizesi veya Küba Turist Kartı, Küba’ya turistik amaçlı gideceklerin alması gereken izin belgesidir. Bu belge, vize sahibine Küba’ya tek girişli 30 gün kalma hakkı verir. Bu 30 güne ek olarak bir 30 gün daha uzatabilme hakkı bulunuyor.

Küba Vize İstiyor Mu?

Umumi (bordo) pasaport sahibi Türkiye Vatandaşları, Küba’ya girebilmek için mutlaka Küba vizesi almak durumundalar.Diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahipleri ise 180 gün içerinde 90 günü geçmemek şartıyla Küba’ya vizesiz gidebiliyor.

Küba Vizesi Nasıl Alınır?

Küba vizesi başvuru süreci, Birleşik Krallık vizesi ve Schengen vizesi gibi meşakatli prosedürlere sahip vize türlerine göre oldukça kolay bir süreç. Küba vizesi pasaportun sayfalarına basılan bir vize değil, daha çok imzalı bir ülkeye giriş izni kağıdı ve bir gün içinde düzenlenebiliyor. Bir Schengen Vizesi ya da İngiltere vizesi gibi evrak toplamanız gerekmiyor. Pasaportunuz, uçak bileti, vize ücreti ve fotografınızla (hatta bazı yerler onu da istemiyor) başvurabiliyorsunuz. Küba vizesine 3 farklı şekilde başvurabilirsiniz:

 1. Ankara’daki Küba Büyükelçiliği’ne bireysel başvurmak,
 2. Yetkili turizm acentaları aracılığı ile başvurmak,
 3. İnternet üzerinden turist kartı almak.

Küba vizesine ister bireysel olarak Ankara’daki Küba Konsolosluğu’na, ister anlaşmalı turizm acentaları aracılığıyla, isterseniz de internetten başvuruyor olun yapmanız süreç şu şekilde ilerliyor:

– Yurtdışına çıkış tarihinden sonra bile en az 6 ay geçerliliği olan ve veriliş tarihi 10 yıldan eski olmayan pasaport aslı, pasaport fotokopisi, Otel ve Uçak Bileti Rezervasyonu ve seyahat sürenizi kapsayan zorunlu seyahat sigortası, 2 adet biyometrik fotoğraftan (her acenta talep etmiyor, pasaport resminizi scan edebiliyorlar) oluşan gerekli belgeleri hazırlamak.

– Küba Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben vize talep dilekçesi yazmak ve başvuru formunu doldurmak, (eğer bir turizm acentası üzerinden başvuru yapıyorsanız bu kısmı sizin yerinize onlar halledecektir.

– Acentadan acentaya değişebilen fiyatlarla konsolosluk hizmet bedelini ödemek.

– Bir gün ile birkaç saat içinde değişebilen süre zarfı içinde Küba vizenizi teslim almak.

1. Ankara Küba Büyükelçiliği’ne Bizzat ve Posta Yoluyla Başvuru

Aşağıda anlattığımız Küba vizesi için gereken belgeleri ve vize ücretini hazırlayıp çalışma saatleri içinde Ankara Küba Büyükelçiliği’ne bizzat gidip veya belgelerinizi postalayarak başvuruda bulunabiliyorsunuz. Eğer belgelerinizi posta yoluyla yollamayı seçerseniz vizenizin size geri gönderilebilmesi için dosyanızın içine bir de kendinden adresli bir zarf da eklemeniz bekleniyor.

2. Yetkili Turizm Acentaları Aracılığı İle Başvuru

Çoğu turizm acentasının Küba Büyükelçiliği ile akreditasyonu bulunuyor. Pasaport, biyometrik fotograf ve vize ücreti ile bu acentalardan herhangi birine gidip başvuru yapabiliyorsunuz.

3. İnternetten Online Başvuru

Üçüncü bir seçenek olarak internetten online başvuru yapabileceğiniz vize şirketleri de var. Scan edilmiş dosyalarınızı ve vize ücretini ödediğinize dair dekontunuzu göndererek başvuru yapıyorsunuz.

 Turistik Küba Vizesi İçin İstenilen Evraklar

Öncelikle Küba turistik vizesi için istenilen evrakların hem az hem de kolay ulaşılabilir olduğunu hem de tüm vize prosedürünün oldukça kısa ve pratik bir süreç olduğunun altını çizelim. Schengen vizesinde veya UK visa’da olduğu gibi tüm mal varlığınızı beyan eden dosyalar toplamanıza, noterden onaylı belgeler almanıza gerek yok. Tek yapmanız gerek sizden istenilen birkaç temel belgeyi hazırlamanız ve vize ücretini ödemeniz.

 1. En az 6 ay geçerliliği olan, veriliş tarihi 10 yıldan eski olmayan, yıpranmamış pasaportunuzun aslı ve fotokopisi,
 2. Konsolosluk vize işlemlerinin ödendiğine dair dekontun aslı (Acentalarda ödemeler nakit veya banka onaylı çek ile yapılabiliyor. Fakat Büyükelçilik sadece banka aracılığı ile ödeme kabul ediyor.)
 3. Otel ve gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu,
 4. Seyahat sürenizi kapsayan seyahat sigortası,
 5. Her ihtimale karşı, 6 aydan eski olmayan, 45 mm genişlik ve 60 mm yüksekliğe sahip, 2 adet biyometrik fotoğraf,
 6. Yine her ihtimale karşı nüfus cüzdanı fotokopisi,
 7. Vizenizin size geri gönderilebilmesi için dosyanızın içine bir de kendinden adresli bir zarf (Eğer Büyükelçiliğe belgelerinizi posta yoluyla ulaştırıyorsanız.)
 8. Küba Ankara Büyükelçiliği’nden alınan başvuru formunun doldurulması. (eğer bir turizm acentası üzerinden başvuru yapıyorsanız bu kısmı sizin yerinize onlar halledecektir.

Küba Vizesi Ne Kadar?

Acentaların farklı farklı hizmet bedelleri olduğundan haliyle Küba vizesi ücretleri de acentalardan acentalara değişiklik gösteriyor. Fakat Ankara’daki Küba Büyükelçiliği’nin belirlediği Küba turist vizesi ücreti 70 Dolar. Büyükelçilik ücretin sadece ve sadece banka hesabına yatırılmasını bekliyor.

Fakat ben Ankara’ya gitmek veya posta yollamakla uğraşmayayım diyorsanız üzerine biraz daha fazla hizmet bedeli koyarak bulunduğunuz şehirdeki Küba Büyükelçiliği ile akredite turizm acentaları aracılığı ile başvuru yapmayı tercih edebilirsiniz.

Kaç Gün Geçerli?

Küba turist vizesi, vize sahiplerine tek girişlik 30 gün boyunca Küba’da kalma hakkı verir. Bu süre sadece bir kereye mahsus olmak üzere Küba’daki göçmenlik bürosundan 30 gün daha uzatılabilir.

Küba Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Küba vizesi 1 gün içinde hatta birkaç saat içinde sonuçlanabilen bir vize türü. Çok ender de olsa büyükelçilik ekstra belge veya mülakat talebinde bulunabiliyormuş ama şu ana kadar başına böyle bir durum gelene şahsen rastlamadık.

Yine eklememiz gerekir ki; bizim başımıza vize kağıdının yoğunluk nedeniyle başvuru yaptığımız acentada tükenmiş olması şansızlığı geldi. Uçuşumuz vize başvurusu yaptığımız günün ertesi gününeydi. İstanbul’daki hiçbir acentada kalmamış olabileceğini öğrendiğimizde dünya başımıza yıkıldı. İstanbul’da kalmadığında Ankara’daki konsolosluktan yolluyorlar ve varması birkaç gün alabiliyor. Daha sonra konu çözüldü ama yine de siz benim başıma gelmez demeyin, yolculuğunuzdan en az 4 gün önce vize işini halletmeye bakın.

Turistik Amaçla Gitmiyorsanız

Küba vizesi, tüm diğer vizeler gibi Küba’ya ne amaçla gidiş amacınıza göre değişiyor. Bu vize türlerini acenta aracılığı ile alamıyorsunuz.

A-2 / Aile Vizesi

Aile vizesi, Küba vatandaşlarının, Küba vatandaşı olmayan yasal eşleri ve çocuklarına verilen vize tipi. İster sadece ziyaret olsun isterse ikamet amaçlı olsun bu vize türüne başvuruluyor.

D-6 / Basın Vizesi

Basın vizesi, Küba vatandaşı olmayan basın üyelerinin başvurması gereken vize türü. Bu vize için Küba Büyükelçiliği basın ofisine başvuru yapmak gerekiyor. Basın ofisinden onay geldikten sonra başvurunuz konsolosluğa yönlendiriliyor.

İş Vizesi

İş vizesi, Küba vatandaşı olmayan fakat iş nedeniyle Küba’ya seyahat edecek olan kişilerin başvurması gereken vize türü. Bu vize için önce Küba Büyükelçiliği‘nin konuyla ilgili ofisine başvuru yapılması gerekiyor. İlgili ofisten onay geldikten sonra başvurunuz konsolosluğa yönlendiriliyor.

Küba Ankara Büyükelçiliği’nden Vize Alacaklar İçin Bilgiler

Büyükelçilik’ten almak daha meşakatli ve daha pahalıya maloluyor. Bu yüzden bizce en kolay en hızlı ve en ekonomik yol Küba Kültür gibi akredite acentalar aracılığı ile başvuru yapmak.

 • Pasaport
 • 1 fotograf
 • Form (bilgisayarda veya büyük harflerle doldurulacak)
 • Çalıştığı yerden yazı
 • Uçak rezervasyonu
 • Seyahat Sağlık Pigorta Poliçesi’nin fotokopisi
 • Vize ücreti dekontu
 • Türk pasaportu hamili olmayanlar, en az 6 aylık ikamet teskeresi ibraz etmelidir. Türk Kimliği olanlar, kimliğinin fotokopisini eklemelidirler.

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres: Çankaya Mahallesi, Pak Sokak. No:1 D:28, 06540 Çankaya/Ankara Tel: (90-312) 4428970-4428971 E-Mail:  conscuba@embacubatr.net Web Sitesi için tıklayın. Konum için tıklayın.

Küba Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Küba Büyükelçiliği çalışma saatleri Pazartesi – Cuma: 09.00-14.00. Konsolosluk Küba ve Türkiye’nin resmi tatillerinde kapalı.

Küba Ankara Büyükelçiliği Banka Hesabı

Vize ücretinin yatırılacağı banka :T.İş Bankası, Çankaya Şubesi, Küba Büyükelçiliği hesabı Iban No: TR340006400000142380815265

Sıkça Sorulan Sorular

Küba Vizem Varsa ABD’ye Girişte Sorun Yaşar Mıyım?

Hayır. Daha önce ABD’ye giriş çıkış yapmışsanız bu durum Küba’ya girişiniz için engel teşkil etmez.

Küba’ya Tek Bir Küba Vizesi İle Birden Fazla Giriş Çıkış Yapabilir Miyim?

Hayır. Tek bir turist vizesi ile sadece bir kez Küba’ya giriş çıkış yapabilirsiniz. Eğer birden fazla giriş yapacaksanız tekrardan turist vizesine başvurmanız ve yeniden ödeme yapmanız gerekiyor.

Küba’dayken Turist Vizemi Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Böyle bir durumda hemen Küba’daki göçmenlik bürosu ile iletişime geçmelisiniz.

ABD Üzerinden Küba’ya Nasıl Gidebilirim?

Küba seyahatlerini ABD üzerinden direk uçuşla gerçekleştirecek olan Türk vatandaşlarının Küba vizelerini ABD’deki Türk Büyükelçiliği veya Türkiye’deki Küba Büyükelçiliği’nin bilgisini vereceği Amerikan seyahat acentalarından alması gerekiyor. Aksi takdirde Türkiye’den alınan Küba vizesi ile ABD üzerinden Küba’ya giriş yapamıyorsunuz.

Küba Resmi Bayramları

Küba Büyükelçiliği ve Küba Kültür belirli günler ve haftalarda kapalı olacağından vize başvurusu yaparken aşağıdaki tarihlere denk getirmemey dikkat etmelisiniz.

1 – 2 Ocak:  Küba Milli Günü (Küba Devrimi’nin Yıldönümü)
1 Mayıs: İşçi Bayramı
25-27 Temmuz: Ulusal Direniş Günü
10 Ekim: Bağımsızlık Günü
25 Aralık: Noel
31 Aralık: Yeni Yıl

36 Comments

 1. Selam ben çocugumun tedavisi için Küba’ya gitmek istiyorum. Türkiye’de çocuğuma bir çare bulamadılar. Nasıl bir yol izlemeliyim beni bilgilendirir misiniz?

  1. Küba Konsolosluğu ile irtibata geçin. Sorularınızı onlar cevaplar ve yönlendirir.

 2. Merhaba,
  Bende 8 yaşındaki kızımla Ķüba’ya yerleşmek istiyorum. Bunun için ne gerekiyor? Bunun için ne kadar para gerekli? Orada yaşamaya izin veriyorlar mı?

 3. Merhaba, ben Afganistan vatandasi, normal ve hizmet pasaport hamili, ben ve esim bu sana tatile Kubaya gitmek planimiz var, yabanci uyruklara Kuba Buyukelciligi vize verirmi diye sormak istiyorum.
  Tesekkurler!

 4. Merhabalar 10 yıllık Veteriner Hekimim. Mesleğime Küba’da devam etmek istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor? İspanyolca şart mı? Yerleşmek için ne kadar para ile gitmem gerekiyor? İzlemem gereken yol nedir?

 5. Selamlar, ben çalışmak için kübaya gitmek istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor?

 6. 30 günlük küba vizesi alıp ikinci bir defa daha 30 gün uzattıktan sonra orayı beğenirsem ve orada sıkılıncaya kadar belki 6 ay vb. kalmak istersem beni yakalayıp dışarı mı atarlar

 7. Merhaba. Eşimle yeşil pasaportumuz ve 10 yıllık ABD vizemiz var. Miami’den 3 günlüğüne Küba’ya gidip dönmek istiyoruz. Sorun olur mu?

  1. Artık iki ülkenin ilişkileri düzeldi gibi ama belli olmaz nasıl gideceği. Politika bu. İsterseniz eş pasaport çıkartın

 8. Merhaba
  Kanada uzerinden Ķuba’ya gitmek icin Turkiye’den alınmış Küba vizesi geçerli mı? ABD benzeri bir uygulama var mı?
  Teşekkürler

 9. Merhaba yazınızı çok beğendim. Keşke ABD’ vizesi ile ilgili de detaylı bir yazı paylaşsanız. Özellikle de son yıllarda değişen şartlar ve ücretler konusunda aydınlatıcı bir makale olabilir. Ayrıntılı bilgi ve paylaşımınız için teşekkürler.

 10. Sağlık sigortası zorunlu mu ? Girişte belgesini kontrol ediyorlar mı? Kapıda alınabiliyor sanırım daha pahalı mı aynındaysa mı bilginiz var mı ?

 11. merhaba yaklaşık 15 günlüğüne kübaya gidiyoruz yazılarınız müthiş faydalı 🙂 , prizler farklı mı ? giderken dönüştürücü almak gerekli mi ? evet ise tipi yada modeli hakkında bilgi alabilir miyiz ? Teşekkürler.

 12. Merhaba 10 yıllık Abd vizem bar ve geçtiğimiz ay Küba’ya gittim çıkış sırasında görevli memur çıkış damgasını pasaportuma bastı. Bu durumda haftaya yapacağımı Amerika seyahatinde geçerli vizem var herhangibi bir sorun yaşanır mı? ABD vizesi geçerli olan ve daha önce ABD’ye biri çıkış yapmış kişilerin pasaportunda Küba fitil çıkış damgası problem olur mu?

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

 13. Merhaba.
  Kuba’dan başka bir ülkeye geçiş ornegin brezilya, meksika veya arjantin gibi. O ülkelerin vizesini Kuba’dan alabiliyor muyuz? Ayrica Kuba’dan başka ülkeye gecis yapacagimdan dönüş biletini gösteremiycem haliyle. Tek yön bilet sorun olur mu? Ya da kübadan sonra gececegim ülkeye olan bileti mi göstermeliyim?

  1. Önemli olan nereye gittiğin değil, ülkeden çıkış göstermen. Herhangi bi yere bilet olur.

  1. Emin değilim ama tahminimce sıkıntı olmaz. En doğru bilgiye Amerika ve Küba Konsolosluklarından ulaşabilirsinizz

 14. merhaba,
  turkiyeden gidis fakat kubadan baska bir ulkeye cikis (ornegin arjantin) sorun teskil eder mi?
  bir de vize 30 gun veriliyor ve donus ucak bileti istiyorlar. ben 30 gun daha uzatmak isteyebilecegime gore donus biletimin ucaga binerken bana verilmiş olan 30 gunden daha ileri bir tarihe ait olmasi sorun teskil eder mi?
  tesekkurler, saygılar

  1. Selamlar,

   Sanırım vize tek girişlik. Yani Küba’dan başka bir ülkeye geçerseniz geri Küba’ya gelmek için tekrar bilet almanız gerekebilir.

   30 gün kısmını anlayamadım ama?

   1. merhaba, cevabiniz icin tesekkur ederim.

    kubaya geri donmeyecegim, kubadan arjantine ucup orada kalacagim.

    30 gun meselesi soyle; kubaya girerken 30 gunluk vize olacak fakat daha uzun kalmak isteyenler icin migracion ofisinden alinabilen ikinci bir 30 gunluk vize imkani var. ben bu ikinci 30 gunu alacagim icin, arjantin cikis biletimin tarihi girisimden 50-55 gun sonra olacak. bu durum giriste sorun olur mu bunu merak ediyorum. umarim anlasilir ifade edebildim.
    saygilar

    1. Soru şu mu:
     Sen 1 aylık vize ile gidiyorsun ama aslında vardığında vizeni 60 güne uzatmayı planlıyorsun. Dolayısı ile ülkeden çıkış biletin 60 gün sonrası için.
     Girişte pasaport görevlisi problem çıkarır mı diye mi soruyorsun?

     Bi de bence 60 gün AŞIRI uzun bir zaman Küba’da geçirmek için. Sonuçta bir adadan ibaret. 1 ayda hayli hayli gezersin

 15. yeşil pasaportumu yeni aldım, küba seyehatim için başka bir şeye ihtiyaç duymadan elimi kolumu sallayarak gidebilir miyim, kapıda kalmak istemem

 16. Küba vize ucreti 195,00TL. Büyükelçilik bu ücretin banka hesaplarına yatırılmasını talep ediyor. Güncellemek istersiniz belki.

  1. Selam,haber verdiğin için çok teşekkürler! Go&Go Tour, Bizim Ada Seyahat Acentası, Büyükelçilik, Hippo Turizm veya Global Vize olmak üzere hepsinin fiyatlandırması farklı ve yazıdaki fiyatlar güncel. Sen nereden başvurdun? Ona göre kontrol edelim tekrar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir