SCHENGEN VİZE ÜCRETİ

Schengen Antlaşması, 1985’te, Avrupa ülkelerinin ekonomik ve siyasal dayanışmasını sağlamak amacıyla kurulmuş bir örgüt olan Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi, Batı Almanya, Fransa, Hollanda, Lüksemburg ve Belçika arasında vize uygulamalarını ve sınır kontrollerini kaldıran anlaşmadır. Bu anlaşmaya zaman içinde diğer Avrupa Birliği üye ülkeleri de katılmış ve antlaşmanın kapsamı böylece oldukça genişlemiştir. Şu an tam 26 ülke Schengen Antlaşması’na dahildir. Bu yazımızda Schengen vize ücreti hakkında bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca;

Schengen Vizesi Nedir detaylı bilgi almak için tıklayın.
Schengen Vizesinin ne olduğunu biliyorsanız, Schengen Vizesi Nasıl Alınır ve Başvuru İşlemleri  ve Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar hakkında bilgi için tıklayın.

SCHENGEN VİZE ÜCRETİ 2021

Schengen vizesi ücretleri, Schengen ülkelerinin toplu kararıyla belirleniyor. Bunun üzerine bir de aracı kurumun size kestiği servis bedeli ekleniyor. Her şirket-acenta farklı fiyatlandırma yaptığı için en sağlıklısı hepsinin kendi sitesine bakmanız olur. Ama Schengen vizesi için ülkelerce toplu belirlenen sabit ücretler bu şekilde:

6Ay

1 Yıl

2 Yıl

5 Yıl

Kısa süreli turistik kalışlar için sabit 80 Euro
 • Transit vize için 80 Euro,
 • Kısa süreli kalışlar için (90 günden daha kısa) 80 Euro,
 • Uzun süreli kalışlar için (90 günden daha uzun) 116 Euro,
 • 12-6 yaş arası çocuklar için 40 Euro,
 • ÜCRETSİZ Altı yaşın altındaki çocuklar, eğitim, değişim programı veya staj amaçlı kalan öğrenciler, stajyerler, lisansüstü öğrencileri ve onlara refakat eden akademisyenler, bilimsel araştırma yapma amacıyla seyahat eden araştırmacılar, kâr amacı gütmeyen kuruluşların organize ettiği seminer, konferans, spor, kültür ve eğitim etkinliklerine katılacak 25 yaş ve altı kuruluş temsilcileri için ücretsiz olarak belirlenmiştir.

Tabi bu fiyatlar ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Aracı kurumlar ile yapılan işlemlere ek ücretler eklenebiliyor. TL ile çalışan konsolosluklarda, vize ücretleri kur oynamalarından etkilenebiliyor.

YURT DIŞI SEYAHAT SİGORTASI ÜCRETLERİ

Schengen vizesine ek olarak en az 30.000 Euro‘yu kapsayan, yurt dışı seyahat sigortası da yaptırılması gerekiyor.  Yurtdışı seyahat sigortası ücretleri:

7 Gün 8 – 10 Euro
1 Ay 18 – 20 Euro
3 Ay 30 Euro
6 Ay 40 Euro
1 Yıl 60 Euro

 1. Selamlar sitenizde uygun yer bulamadığımdan dolayı buraya yazıyorum. Yurtdışına gidip bir adet olmak koşuluyla ps5 ve nintendo switch satın almak istiyorum malum vergiler ile bi adet kendime bir adet de devlete alıyorum sorum ise şu gümrükte ya da havaalanlarında sorun çıkarmı sonuçta ticaret için değil kendim için bir adet aldım ve zaten vergilerini satın aldığım ülkeye ödedim

  1. Normal şartlarda kendiniz için getirseniz dahi gümrükte ibraz edip vergisini vermeniz gerekiyor. Bavul ticareti yapanlar kaçak sokuyor.

 2. Merhaba, şu anda Schengen başvurusu yapsak onaylanma ihtimali hakkında bilginiz var mı? Kapılar açık, ancak turizm için giriş yapılacak diye vize başvurum yanar mı bilemiyorum. İngiltere’deyim, buradan temmuz ayında kısa süreli Avrupa ülkelerine geçmek istiyorum. Lütfen bilgisi olan paylaşsın. Teşekkürler.

  1. Bir arkadaşımıza ne Macaristan, ne de İsviçre vize vermiş ama İngiltere’den gelenler başvurular farklı değerlendiriliyor olabilir. Ayrıca süreç çok dinamik, uygulamalar gün be gün değişiyor. Gelişmeleri bizimle de paylaşırsan seviniriz.

 3. Eline sağlık Duygu bilgiler çok güzel olmuş. Schengen için tam detaylı rehber niteliğinde. 🙂

  Burcu

 4. merhabalar erasmus ile İngiltere gidicem fakat oradayken avrupa geçip kültürel geziler gerçekleştirmek istiyorum; bunun için schengene ayrı başvurucam fakat bunu türkiye de mi yapmalıyım yoksa ingilterede yapabiliyor muyum? Schengende başvurduğun ülkeye giriş yapmak zorundasın eğer ingiltereden geçersem giriş sorunu yaşar mıyım ya da daha sonrası vize bu konu hakkında yazı içeriğiniz var mı? sevgilerle kolaylıklar dilerim

 5. İyi akşamlar fransa vizesine başvuracağım ama cıkma ihtimali varmı acaba buradalar cok ret geliyor konsolosluklardan CALIŞAN işciyim istedikleri bütün evraklar hazır banka hesapına 10bin TL mevcut yeterli olurmu acaba…

 6. Merhaba biz sevgilimle balayı tatiline Prag’a gitmek istiyoruz. Daha önce ikimizde yurt dışına çıkmadık. Bilgi verir misiniz. Birde bu sağlık sigortasında ki 30000 Euro kısmını anlayamadım. Teşekkür ederim.

  1. sanırım 30000 euro dediği sigortanın karşıladığı üst sınır 30000 euro dan üstünü karşılamıyo olarak anladım ben

 7. Merhaba bende mümkünse bilgi almak istiyorum 8 haziran 2000 doğumlu oğlum Almanya ya gitmek istiyor öğrenci lise son sınıf olduğu için pasaport çıkarttık halasının yanına gidicek tüm masrafları oradaki ve uçak gidiş dönüş biletini oğlumun velayeti bende fakat bankada param yok onunda yok enfazla 15 gün 1 ay kadar kalıcak vize almamız için ne yapmalıyız. Temmuzun 2,si gibi gitmeyi düşünüyor ünüversite sınavdan sonra teşekkür ederim merakla cevap bekliyorum

 8. merhabalar, ben üniversite öğrencisiyim ve almanyaya akrabalarımın yanına gideceğim almanyada iki farklı şehirde kalacağım, gideceğim yerlerden biri amcam diğeri uzaktan akrabam , acaba amcamın yazası birşey değiştirirmi? yoksa akrabam yazsada olurmu ? ve oradan viyanaya geçmek istiyorum yine akrabamın yanına ama bunun için birşey belirtmem gerekiyormu ? ve davet mektubunu vize başvurusundan öncemi sonra göndermek gerekiyor ?

 9. Merhabalar , üniversite 2. sınıf öğrencisiyim.10 günlük bir gezi planlıyorum sadece Almanya olacak şekilde.Bu durumda hesabımda illa 5000 tl para olması gerekiyor mu?

 10. Merhaba;Ben üniversite 2. sınıf öğrencisiyim.Haziran ayında Danimarka’da bilimsel bir kongreye katılmayı düşünüyorum.Geçen yaz öğrenci pasaportu çıkarmıştım.Kongre 5 gün sürecek,kongreye katılım için Schengen vizesi almak zorunda mıyım?

 11. merhabalar, öğrenciyim ve tur ile ya da interraille yurtdışı seyahati yapmak istiyorum. schengen vizesine başvuru için illa ki bir acente ile mi hareket etmek gerekiyor kendimiz başvuramıyor muyuz? ve farklı ülkelere geçiş planlı bir seyehat için 30 günlük schengen almak isteiğimde yaklaşık kaç euro ödemem gerekiyor, yazınızda tam olarak anlayamadım maalesef. Bir de pasaport alırken öğrenci olduğumuz için harç ödemediğimizi biliyorum ancak schengende gideceğimiz ülkeler için öğrenci işleri imzalı bir belgeyle yine de ücretsiz alabiliyor muyuz? iyi akşamlar \o/

  1. Merhaba, öğrenciysen 94 tl(cüzdan bedeli) ödeyerek 25 yaşına kadar geçerli bordo pasaporta sahip olabilirsin. pasaport başvurusunda ( e-devletten alınmış istediler özellikle kodu onaylatabilmek için)öğrenci belgeni yanında götürmelisin.

  2. Schengen için illa acentaya başvurmana gerek yok, kendin de başvurabilirsin.Örneğin ispanya için 90 günü altındaki kalışlar için konsoloslugun yetkılendırdıgı ‘bls’ ye evraklarını tamamlayıp goturuyorsun ancak toplam 300 tl ye yakın bir ücreti var, konsolosluga gıtsen de aynı. bls senın evraklarını konsolosluga iletıyor konsolosluk ıncelıyor ardından da bls sana haber verıyor pasaportunu alman ıcın. turıst vızesıne basvuruyorsu ortalama 1 ay verırler 300 tl civarı ucret odersın ancak evraklarını dıkkatlı hazırla, schengen 20 küsür ülkeyı kapsadıgı ıcın eksık evrak vs olunca gerı cevırıyorlar. ayrıca A. Dvutoğlu başbakanken öğrencilere ”25 yaşına kadar” pasaport suresı ucretsız yapıldı, sadece defter bedelı odersın 100 tl ye yakın bır ucret. schengen vizesi için belge alsan da almasan da ücret odersın ancak ben ispanyada erasmusu 90+ hıbelı yapacagım ıcın benden hıc ucret almamıslardır arkadasım 90 gun altında yapacagı ıcın ondan 300 tl ye yakın bır ucret almıslardı.umarım butun sorularına cevap vermısımdır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir