SCHENGEN VİZE ÜCRETİ 2024

Schengen Antlaşması, 1985’te, Avrupa ülkelerinin ekonomik ve siyasal dayanışmasını sağlamak amacıyla kurulmuş bir örgüt olan Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi, Batı Almanya, Fransa, Hollanda, Lüksemburg ve Belçika arasında vize uygulamalarını ve sınır kontrollerini kaldıran anlaşmadır. Bu anlaşmaya zaman içinde diğer Avrupa Birliği üye ülkeleri de katılmış ve antlaşmanın kapsamı böylece oldukça genişlemiştir. Şu an tam 29 ülke Schengen Antlaşması’na dahildir. Bu yazımızda Schengen vize ücreti hakkında bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca;

Schengen Vizesi Nedir detaylı bilgi almak için tıklayın.
Schengen Vizesinin ne olduğunu biliyorsanız, Schengen Vizesi Nasıl Alınır ve Başvuru İşlemleri  ve Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar hakkında bilgi için tıklayın.

SCHENGEN VİZE ÜCRETİ 2024

Schengen vizesi ücretleri, Schengen ülkelerinin toplu kararıyla belirleniyor. Bunun üzerine bir de aracı kurumun size kestiği servis bedeli ekleniyor. Her şirket-acenta farklı fiyatlandırma yaptığı için en sağlıklısı hepsinin kendi sitesine bakmanız olur. Ama Schengen vizesi için ülkelerce toplu belirlenen sabit ücretler bu şekilde:

6Ay

1 Yıl

2 Yıl

5 Yıl

Kısa süreli turistik kalışlar için sabit 80 Euro
 • Transit vize için 80 Euro,
 • Kısa süreli kalışlar için (90 günden daha kısa) 80 Euro,
 • Uzun süreli kalışlar için D tipi vize (90 günden daha uzun) 116 Euro,
 • 12-6 yaş arası çocuklar için 40 Euro,
 • ÜCRETSİZ Altı yaşın altındaki çocuklar, eğitim, değişim programı veya staj amaçlı kalan öğrenciler, stajyerler, lisansüstü öğrencileri ve onlara refakat eden akademisyenler, bilimsel araştırma yapma amacıyla seyahat eden araştırmacılar, kâr amacı gütmeyen kuruluşların organize ettiği seminer, konferans, spor, kültür ve eğitim etkinliklerine katılacak 25 yaş ve altı kuruluş temsilcileri için ücretsiz olarak belirlenmiştir.

Tabi bu fiyatlar ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Aracı kurumlar ile yapılan işlemlere ek ücretler eklenebiliyor. TL ile çalışan konsolosluklarda, vize ücretleri kur oynamalarından etkilenebiliyor.

YURT DIŞI SEYAHAT SİGORTASI ÜCRETLERİ

Schengen vizesine ek olarak en az 30.000 Euro‘yu kapsayan, yurt dışı seyahat sigortası da yaptırılması gerekiyor.  Yurtdışı seyahat sigortası ücretleri:

7 Gün 8 – 10 Euro
1 Ay 20 Euro
3 Ay 30 Euro
6 Ay 60 Euro
1 Yıl 100 Euro

45 Comments

 1. Merhabalar ben Türkmenistan vatandaşıyim birkaç araştirma yaptim yinede emin olamadım. Avrupa ulkesine tren yolculuğu yapmak istiyorum shengen vizeside hadi aldım diyelim kendi ulkemdenmi başlasam rusyadanmi Türkiyedenmi neresi daha iyi uygun bilemedim kafam karmakarışık oldu 98 doğumluyum şu an İstanbulda çalışıyorum. yardımcı olursaniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Interrail biletleri daha uygun olur tek tek o ülkenin istasyonlarından bilet almanızdan. Yolculuğa da elbette Türkiye’den başlamanız en doğrusu çünkü aralarında Avrupa’ya en yakın konumda olan ülke Türkiye.

 2. Merhaba biz eşimle yunanistan için schengen vizesi almayi düşünüyoruz. vize ücreti ikimiz için 80 euro mu yoksa kişi başi 80+80=160 € şeklinde mi olur?

 3. Merhaba shengen vizesi ücreti 80 Euro diyor biz balayı için 3 ülkeye gitmek istiyoruz. Anlamadığız şey gitmek istediğimiz her ülke için ayrı ayrı 80 Euro mu ödeyeceğiz? Yardımcı olursanız sevinirim:)

  1. Merhaba sadece bir kez ödeyeceksiniz ve ilk hangi ülkeye seyahat edecekseniz o ülkeden vize alacaksınız.

 4. Kolay gelsin mesela 6 aylık shengen vize var 85 gün kaldım çıkış yaptım tekrar kaç gün kalma hakkım var bunu öğrenmek istiyorum teşekkürler şimdiden

  1. Merhaba 1 yıllık Schengen vizeniz olsaydı yeniden 180 günlük süreciniz başladığında bir 90 gününüz daha olurdu ancak sizin vizeniz zaten 6 aylık. Yani tek seferlik 180 günde 90 gün hakkınız var otomatik olarak. Yani siz 90 günlük hakkınızın 85 ini zaten kullanmıssınız. Geriye toplam 5 gün kalmış.

   1. Vize altı aylık ise her girişte 90 gün kalma hakkı verir ancak süre 6 ay ile sınırlıdır.
    ben böyle deneyimledim.

 5. Merhaba. Kardesimle İsviçre, fransa, hollanda ve Almanyayı gezmek istiyoruz. Her ülkeye ayrı vize mi alıcaz? İsviçreye uçakla indikten sonra Biz tren hattıyla diğer gezmek istediğimiz ülkelere geçişi planlıyoruz

  1. Merhaba o zaman İsviçre’den vize almalısınız. Her ülkeye ayrı ayrı almayacaksınız.

 6. Merhabalar eşimle balayı için, italya, yunanistan ve balkan turu yapıcaz. Bildiğim kadarıyla balkan ülkelerine vizesiz giriş yapılabiliyor ancak biz bu 3 ülkeye ayni dönemde bir turla gidiyoruz. Sadece italya için başvuruda bulunmam yeterli mi yoksa her ülke için ayrı ayrı mi başvuru yapmam gerekmektedir.

  1. Merhaba önce hangi Schengen ülkesine girecekseniz oranın schengen vizesini almanız gerek. Eğer seyahatiniz İtalya’dan başlıyor ve Yunanistan ile peş peşe devam ediyosa İtalya scgengeni almalısınız. Başvuru dilekçenizde seyahatinizin Yunanistan’a uzandığını belirtin ki size kısa vize vermesinler. Her ülkeye tek tek başvuru yapmayacaksınız.

 7. Gerçekten çok kapsamlı bilgiler ben de başvuru sürecindeyim sizin gibi yurtdışına çıkma hayalimi gerçekleştirmek istiyorum ve bunun Avrupa ile olmasını çok istiyorum. Yazı için teşekkürler bu süreçteki herkese yardımcı olacak güzel bir yazı, seviliyorsunuzz

 8. Merhabalar,
  Giriş yapacağımız ülkede görevliler bize ne kadar kalacağımızı veya nerde konaklayacağımızı soruyor ya benim merak ettiğim konu belki ben otel rezervasyonu yapmadım belki sokakta kalacağım veya kamp yapacağım. Ne kadar kalacağamı da bilmiyorum spontane bir tatil planım var. O zaman ne olacak? O kadar seyyah dünyayı geziyor otostopla. Peki onlar nasıl hiçbir sorunla karşılaşmadan seyahat edebiliyorlar? Ya da diyelim ki bir hafta dedim eğer ki sekizinci gün çıkarsam bir problem olur mu? Bir diğer sorum (Otobüs veya otomobil) karayolu ile Balkan turu için Schengen Multi vizeye mi başvurmamız gerekiyor? Ve pasaport+vize+sigorta+konaklama+yemek vs. toplamda 10-15 günlük bir Balkan turu kişi başı ne kadara mal olur 2022 yaz mevsimi itibariyle? Bir diğer merak ettiğim konu 15 günü sadece 1-2 Balkan ülkesine mi ayırmak daha mantıklı yoksa 5-6 tane ülkeye mi? Çünkü bir ülkeye 1-2 gün ayırırsak birşey anlamayız gibime geliyor. Bir de banka hesabımda ne kadar para bulundurmam gerekiyor? İbrazı isteniyor sanırım bunun da.

 9. Merhaba ben mimarlık öğrencisiyim Almanya’dan bir buçuk ay sürecek zorunlu staj için kabul aldım. Erasmus programı kapsamında değil ama. Vize harcından muaf tutulur muyum? Bir de garantör belgesinde staj tarihlerini (30iş günü) kapsayan ama biraz daha uzun (60 gün) süreli alınırsa o tarihleri kapsayacak vize verilir mi? Sürenin daha geniş zamanı kapsaması sorun teşkil eder mi?

  1. Merhaba, dediğiniz gibi üniversitede öğrenci iseni ve 25 yaşın altında iseniz harçtan muaf tutulursunuz. Fakat vizenizin 30 gün mü 60 gün mü verileceği şimdiden kesinleşen bir şey değil. Ne desek yalan olur çünkü konsoloslukta görevli memurun insiyatifindesiniz. Elbette siz isteyin. Dilekçenize staj sonrası 1 ay kadar turistik seyahat etmek istediğinizi de belirtin. Şüpheli hareketler yerine açık bir şekilde iletişim kurun deriz.

 10. Merhaba,
  Biz eşimle balayı tatili için Belçika’ya gideceğiz. Şu an vize başvuru sürecindeyiz. Bir kaç sorum olacaktı. Başvuru için yazacağımız dilekçede ve Schengen başvuru formunda short-term mi demeliyiz long-term mi? Short-term dediğimizde 90 günden daha uzun süreli vize çıkma ihtimali oluyor mu? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba bu bir balayı taili olduğundan sizden tatilinizin kesin tarihlerini vermenizi, uçak gidiş dönüş biletlerinizi ve kalacağınız otelin rezervasyon bilgilerini vermeniz beklenecektir. Yani bir balayı taili için long term vizeye başvurmanız yanlış algılanabilir. Eğer tatiliniz short term e giriyorsa o şekilde başvuru yapmalısınız. Hiçbir başvuru bir Schengen vizesinin ne kadar verileceğini önceden belirlemez. Sizin seyahatinize hangi gün aralığı uygun görülür ise o kadar vize alırsınız.

 11. Merhabalar Turkmenistan vatandaşiyim, Almanya turu atmak istiyorum. 1 aylık Schengen Vizesi alırsam ne ücret ne ödeyeceğim? Teşekkürler

 12. Selamlar sitenizde uygun yer bulamadığımdan dolayı buraya yazıyorum. Yurtdışına gidip bir adet olmak koşuluyla ps5 ve nintendo switch satın almak istiyorum malum vergiler ile bi adet kendime bir adet de devlete alıyorum sorum ise şu gümrükte ya da havaalanlarında sorun çıkarmı sonuçta ticaret için değil kendim için bir adet aldım ve zaten vergilerini satın aldığım ülkeye ödedim

  1. Normal şartlarda kendiniz için getirseniz dahi gümrükte ibraz edip vergisini vermeniz gerekiyor. Bavul ticareti yapanlar kaçak sokuyor.

 13. Merhaba, şu anda Schengen başvurusu yapsak onaylanma ihtimali hakkında bilginiz var mı? Kapılar açık, ancak turizm için giriş yapılacak diye vize başvurum yanar mı bilemiyorum. İngiltere’deyim, buradan temmuz ayında kısa süreli Avrupa ülkelerine geçmek istiyorum. Lütfen bilgisi olan paylaşsın. Teşekkürler.

  1. Bir arkadaşımıza ne Macaristan, ne de İsviçre vize vermiş ama İngiltere’den gelenler başvurular farklı değerlendiriliyor olabilir. Ayrıca süreç çok dinamik, uygulamalar gün be gün değişiyor. Gelişmeleri bizimle de paylaşırsan seviniriz.

 14. Eline sağlık Duygu bilgiler çok güzel olmuş. Schengen için tam detaylı rehber niteliğinde. 🙂

  Burcu

 15. merhabalar erasmus ile İngiltere gidicem fakat oradayken avrupa geçip kültürel geziler gerçekleştirmek istiyorum; bunun için schengene ayrı başvurucam fakat bunu türkiye de mi yapmalıyım yoksa ingilterede yapabiliyor muyum? Schengende başvurduğun ülkeye giriş yapmak zorundasın eğer ingiltereden geçersem giriş sorunu yaşar mıyım ya da daha sonrası vize bu konu hakkında yazı içeriğiniz var mı? sevgilerle kolaylıklar dilerim

 16. İyi akşamlar fransa vizesine başvuracağım ama cıkma ihtimali varmı acaba buradalar cok ret geliyor konsolosluklardan CALIŞAN işciyim istedikleri bütün evraklar hazır banka hesapına 10bin TL mevcut yeterli olurmu acaba…

 17. Merhaba biz sevgilimle balayı tatiline Prag’a gitmek istiyoruz. Daha önce ikimizde yurt dışına çıkmadık. Bilgi verir misiniz. Birde bu sağlık sigortasında ki 30000 Euro kısmını anlayamadım. Teşekkür ederim.

  1. sanırım 30000 euro dediği sigortanın karşıladığı üst sınır 30000 euro dan üstünü karşılamıyo olarak anladım ben

 18. Merhaba 1 aylik schengen vizesi ile o ulkerelere turkiyeden kac kere gidis gelis oluyor

 19. Merhaba bende mümkünse bilgi almak istiyorum 8 haziran 2000 doğumlu oğlum Almanya ya gitmek istiyor öğrenci lise son sınıf olduğu için pasaport çıkarttık halasının yanına gidicek tüm masrafları oradaki ve uçak gidiş dönüş biletini oğlumun velayeti bende fakat bankada param yok onunda yok enfazla 15 gün 1 ay kadar kalıcak vize almamız için ne yapmalıyız. Temmuzun 2,si gibi gitmeyi düşünüyor ünüversite sınavdan sonra teşekkür ederim merakla cevap bekliyorum

 20. merhabalar, ben üniversite öğrencisiyim ve almanyaya akrabalarımın yanına gideceğim almanyada iki farklı şehirde kalacağım, gideceğim yerlerden biri amcam diğeri uzaktan akrabam , acaba amcamın yazası birşey değiştirirmi? yoksa akrabam yazsada olurmu ? ve oradan viyanaya geçmek istiyorum yine akrabamın yanına ama bunun için birşey belirtmem gerekiyormu ? ve davet mektubunu vize başvurusundan öncemi sonra göndermek gerekiyor ?

 21. Merhabalar , üniversite 2. sınıf öğrencisiyim.10 günlük bir gezi planlıyorum sadece Almanya olacak şekilde.Bu durumda hesabımda illa 5000 tl para olması gerekiyor mu?

 22. Merhaba;Ben üniversite 2. sınıf öğrencisiyim.Haziran ayında Danimarka’da bilimsel bir kongreye katılmayı düşünüyorum.Geçen yaz öğrenci pasaportu çıkarmıştım.Kongre 5 gün sürecek,kongreye katılım için Schengen vizesi almak zorunda mıyım?

 23. merhabalar, öğrenciyim ve tur ile ya da interraille yurtdışı seyahati yapmak istiyorum. schengen vizesine başvuru için illa ki bir acente ile mi hareket etmek gerekiyor kendimiz başvuramıyor muyuz? ve farklı ülkelere geçiş planlı bir seyehat için 30 günlük schengen almak isteiğimde yaklaşık kaç euro ödemem gerekiyor, yazınızda tam olarak anlayamadım maalesef. Bir de pasaport alırken öğrenci olduğumuz için harç ödemediğimizi biliyorum ancak schengende gideceğimiz ülkeler için öğrenci işleri imzalı bir belgeyle yine de ücretsiz alabiliyor muyuz? iyi akşamlar \o/

  1. Merhaba, öğrenciysen 94 tl(cüzdan bedeli) ödeyerek 25 yaşına kadar geçerli bordo pasaporta sahip olabilirsin. pasaport başvurusunda ( e-devletten alınmış istediler özellikle kodu onaylatabilmek için)öğrenci belgeni yanında götürmelisin.

  2. Schengen için illa acentaya başvurmana gerek yok, kendin de başvurabilirsin.Örneğin ispanya için 90 günü altındaki kalışlar için konsoloslugun yetkılendırdıgı ‘bls’ ye evraklarını tamamlayıp goturuyorsun ancak toplam 300 tl ye yakın bir ücreti var, konsolosluga gıtsen de aynı. bls senın evraklarını konsolosluga iletıyor konsolosluk ıncelıyor ardından da bls sana haber verıyor pasaportunu alman ıcın. turıst vızesıne basvuruyorsu ortalama 1 ay verırler 300 tl civarı ucret odersın ancak evraklarını dıkkatlı hazırla, schengen 20 küsür ülkeyı kapsadıgı ıcın eksık evrak vs olunca gerı cevırıyorlar. ayrıca A. Dvutoğlu başbakanken öğrencilere ”25 yaşına kadar” pasaport suresı ucretsız yapıldı, sadece defter bedelı odersın 100 tl ye yakın bır ucret. schengen vizesi için belge alsan da almasan da ücret odersın ancak ben ispanyada erasmusu 90+ hıbelı yapacagım ıcın benden hıc ucret almamıslardır arkadasım 90 gun altında yapacagı ıcın ondan 300 tl ye yakın bır ucret almıslardı.umarım butun sorularına cevap vermısımdır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir