SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU FORMU VE GEREKLİ EVRAKLAR

Schengen Vizesi Nedir: Tek bir vize ile 33 ülkeye girme imkanı sağlayan ortak bir vize. Doğu Avrupa’ki bazı ülkeler hariç, Avrupa’nın önemli bir kısmını Schengen vizesi ile gezebiliyorsunuz. Schengen bölgesine yer alan 33 ülkenin 27 tanesine Schengen vizesi verebiliyor, diğer 6 tanesi de vize verme yetkisi yok ama Schengen vizesi ile topraklarına girmenize izin veriyor. Aşağıda başvuru formlarını bulacağınız tüm ülkelere vize için başvurabilirsiniz. Schengen vizeniz ile gidebileceğiniz tüm ülkeleri görmek içinse buraya tıklayabilirsiniz: Schengen Vizesi Ülkeleri

Bu yazıda sadece Schengen Vizesi başvurunuzda bulunması gereken evrakları anlattık. Schengen Vizesi Nasıl Alınır yazımızda hem Schengen vizesi başvuru işlemlerini ve de püf noktalarını anlattık.

SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU FORMU

Her ne kadar birkaç Schengen ülkesini içeren bir seyahat programı planlıyor olsanız bile, Schengen vizenizi Schengen Bölgesinde ilk giriş yapacağınız ülkenin konsolosluğundan almanız gerekir. Örneğin, sırayla Norveç, İsveç ve Finlandiya’ya gidecekseniz, vize işlemleri için Norveç Konsolosluğu’na başvurmanız gerekir. Bu durumda işe o ülkenin Schengen vizesi başvuru formunu doldurmakla başlamalısınız. Schengen vizesi başvurusunuda bulunacağınız ülkenin güncel başvuru formunu, eğer ki gideceğiniz ülkenin konsolosluğu bir aracı kurumla anlaşmalı çalışıyorsa o kurumdan, çalışmıyorsa o ülkenin konsolosluğundan alabilirsiniz.

SCHENGEN VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Başvuru formlarının ülkeden ülkeye değiştiği gibi, istenilen evrakların içeriği de değişiklik gösterebiliyor. Aşağıda listesini bulacağınız evraklar, hangi ülkeden Schengen vizesine başvurusanız başvurun dosyanızda olması zorunlu olan evraklar. Ayrıca, iş/eğitim durumunuza göre bunlara eklemeniz gereken evraklar var. Öğrenci/ Çalışan/İşveren/Emekli/ 18 yaşından küçüklerden istenen evrakları da yazının devamında bulabilirsiniz. Bunlar dışında ülkelerin isteyeceği ek evraklar da olabilir.

Biz bu bölümde klasik turistik vize olan C tipi Schengen vizesi için istenilen belgeleri verdik. Eğer turistik değil de eğitim, iş, medikal gibi farklı sebeplerle vizeye başvuruyorsanız faklı bir Schengen vizesi türüne başvurmanız gerekir. Diğer vize tipleri  için bunlardan farklı evraklar da isteyebilirler. Diğer Schengen Vizesi Türlerini görmek için tıklayın.

Gelelim Schengen vizesi başvurunuz için gerekli evraklara:

1. Vize Başvuru Dilekçesi

Vize başvuru dilekçesinde şu hususları açıklamalısınız

 • 1. Schengen vizesine başvuran kişinin seyahat amacını
 • 2. Planlanan kalış ve ayrılış sürelerini,
 • 3. Seyahat masraflarının finansmanını kimin üstlendiğini (kendisi mi başka biri mi),
 • 4. Masrafları üstelenenin bunu nasıl karşılayabileceğiniz anlatan kısa bir açıklama (8 senedir çalıştığım firmada ithalat müdürüyüm ya da şu kadar kira gelirimiz var gibi)
 • Ayrıca, eğer uzun süreli vize talebinde bulunuyorsanız bunun sebebini de açıklamalısınız (Almanya’da yaşayan arkadaşlarımı senede 1-2 ziyarete geliyorum/ Müzik festivallerini takip ediyorum gibi)
 • Ayrıca daha önce Schengen, İngiliz, Amerikan, Kanada aldıysanız onları da dilekçeye not edebilirsiniz.

2. Vize Ücreti Dekontu

Schengen vizesi ücretini nakit olarak, başvuru merkezindeki gişede ödüyorsunuz. Ancak gişede sizden kesilecek tutar daha fazla olacak, çünkü vize merkezi hizmet bedelini de size fatura ediyor. Bu hizmet bedeli aracı kurumdan kuruma değişiyor. Size verdikleri ödeme dekontunu vize başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayın.

3. Kimliğinizin Fotokopisi

Kimliğinizde fotoğrafınızın ve TC kimlik numaranız olması gerekiyor

4. Schengen Vizesi Başvuru Formu

Yukarıda söylediğimiz gibi her ülke aynı formu kullanmıyor, mutlaka gideceğiniz ülkenin formunu doldurmanız lazım.  Formu bastıktan sonra tükenmez kalem doldurmanız ve imzalmanız gerekiyor. Belçika, Finlandiya ve Norveç ise elle doldurulmasını istemiyor, yukarıdaki linklerden dijital ortamda formunuzu doldurup sonra bastırıp imzalıyorsunuz.

5. Biometrik Fotoğraf, 2 Adet

Her ne kadar bazı vize başvuru merkezinde fotoğrafınızı alsalar da hala sizden yanınızda biometrik foroğrafınızı getirmenizi istiyorlar.

Biometrik Fotoğraf Nedir?
Biometrik fotoğraf dediğimiz şey vesikalıktan farklı bir fotoğraf türü. Gülümsemeden, beyaz fonda çekilmesi, saçların surattan uzaklaştırılması, kulakların belirgin şekilde görülmesi gibi belli kurallara göre çekilmesi ve 35 mm x 45 mm ölçülerinde basılması gerekiyor. Daha birkaç kuralı daha var ancak bunları sizin bilmenizi gerek yok, artık tüm fotoğrafçılar konuya hakim ve biometrik fotoğraf istiyorum dediğinizde onlar sizi yönlendiriyor.

Hazırda biometrik fotoğrafı olanlar: Fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekiyor.

6. Güncel Pasaportunuz ve Eski Pasaportlarınız

Pasaportunuzu götürmeden mutlaka şu şartları karşılıyor mu bakın: En az 6 ay geçerli, en az 2 sayfası boş, sağlam durumda, içindeki bilgileri okunaklı olmalı.
Daha önce kullandığınız pasaportlarınızı da yanınıza alın.

7. Daha Önce Alınmış Schengen Vizelerinizin Fotokopileri (Varsa)

Eskiden Schengen vizesi almış olmak süreci olumlu etkileyen bir durumdur. Daha önce Schengen Vizesi aldıysanız, fotokopilerini dosyanıza ekleyin.

8. Uçak ve Otel Rezervasyonu

Seyahatinizin gidiş – dönüş uçak rezervasyonu ve konaklama bilgileri ve başvuru sahibinin bilgilerini içeren otelden konfirme edilmiş rezervasyonu,

9. Seyahat Sigortası

En az 30.000 Euro’luk garantisi olan seyahat sağlık sigortası, (eğer ki konsolosluktan red kararı çıkarsa bu sigortayı iptal edebiliyorsunuz.)

10. Seyahat Masrafları Karşılayabilecek Finansal Yeterlilikte Olduğunuzu Kanıtlamaya Yarayacak Belgeler

Son 3 aya ait banka hesap dökümleri, maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü, varsa araba ve gayrimenkul tapuları… (Ayrıca kişi ilk defa Schengen vizesine başvuruyorsa, ondan çok daha fazla ve ayrıntılı finansal açıdan garantör belge istenebilir)

DİKKAT: Bu noktada hem istenilen finansal belgeler ülkeden ülkeye değişebiliyor. Bir diğer önemli konu da hem de banka hesabınızda bulunması beklenen miktarın siz başkalarına sponsor oldukça artması. Örneğin bireysel Fransa seyahatiniz için 5000 TL olan miktar, çocuğunuz ve eşinizin de sponsorluğunu üstlendiğinizde 15000 TL olabiliyor.

11. Davet mektubu

Başvurduğunuz ülkede ziyaret edeceğiniz kimse varsa, başvurunuzu güçlendirmek için ondan vize davet mektubu talep edebilirsiniz.

12. İş / Öğrencilik Durumunuza Göre Eklemeniz Gereken Belgeler

Çalışanlardan istenilen ek belgeler

 • İşveren kurum tarafından, kişinin seyahat sebebi, meslek durumu, pozisyonu, seyahat tarihleri gibi konuları içeren vize talebinde bulunulacak Schengen ülkesinin konsolosluğuna hitaben yazılmış, ıslak imzalı kaşeli, şirketin antetli kağıdına yazılmış bir vize talep dilekçesi,
 • Güncel vergi levhası fotokopisi,
 • Orijinal ve güncel, İngilizce faaliyet belgesi,
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,
 • Sigortalı işe giriş bildirgesi
 • SGK (4A) hizmet dökümü (e-devletten alınabiliyor),
 • Son 3 ayı gösteren, kaşeli ve imzalı maaş bordrosu,
 • Kişi çiftçi ise, bağlı olduğu Ziraat Odası Kurumu’ndan Çiftçi Belgesi, kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise mesleğiyle ilgili oda kaydı ya da Meslek Kimlik Kartı fotokopisi.

İş sahibi veya ortaklarından istenilen ek belgeler

 • Şirketin bağlı bulunduğu ticaret odasından alınacak faaliyet belgesi,
 • Kişi çiftçi ise, bağlı olduğu Ziraat Odası Kurumu’ndan Çiftçi Belgesi, kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise mesleğiyle ilgili oda kaydı ya da Meslek Kimlik Kartı fotokopisi,
 • Güncel ticaret sicil gazetesinin kopyası,
 • Şirketin vergi levhası kopyası.

Emeklilerden istenilen ek belgeler

 • Emekli maaşını gösteren belgeler (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)

18 yaşından küçük çocuklar için ek belgeler

 • Doğum belgesi
 • Schengen vize başvuru formu (Her iki ebeveyn tarafından imzalı. Fakat çocuğun velayeti tek bir ebeveyndeyse veya aile mahkemesi kararı da gerekli)
 • Ebeveynelerin nüfus cüzdanları ve pasaportlarının noter tasdikli fotokopileri,
 • Eğer çocuk tek başına seyahat edecekse, her iki ebeveyn tarafından imzalanmış noter tastikli muvafakatname (izin belgesi) gerekiyor. Her iki ebevyn imzası kuralı, ebeveyn evli değil ise veya çocuğun tek vasisi kendisiyse geçerli değil.

Öğrencilerden istenilen ek belgeler

 • Öğrenci Belgesi
 • Tüm masrafları sponsorun üstlendiğini belirten ve ilgili konsolosluğa hitaben yazılmış imzalı vize talep dilekçesi,
 • Öğrenciye sponsor olacak kişiye/kişilere ait maddi destek verebileceğine dair kanıtlayıcı ek evraklar.

297 Comments

 1. Merhaba, birden fazla sorum olacak. İlgilenebilirseniz memnun olurum.
  Ben ilk kez yurt dışına çıkacağım. Eşim daha önce (babasının yeşil pasaport hakkını kullanarak) staj amaçlı 3 ay yurt dışında bulundu.
  Şimdi birlikte İtalya’ya gitmek istiyoruz. Ben 3 yıldır aynı şirkette çalışıyorum, eşim ise 1 yıldır. (toplam çalışma geçmişimiz daha fazla). Genel olarak birikimimizi eşimin bir kaç hesabında altın olarak bulunduruyoruz. Bu durumda eşimin bana sponsor mu olması gerekir? Altın olması sorun teşkil eder mi? TL ya da euro olması mı gerekir?
  Eşimin izin günlük işlerde sıkıntısı var. Vize başvurusunda ya da en azından evrakları geri teslim alırken sadece ben gidip ikimiz yerine işlem yapabilir miyim?
  Vize başvurusu planlanan seyahat tarihinden en fazla ne kadar süre önce yapılabilmektedir?

  1. aile olarak başvuracaksınız ve ikiniz de eşinizin masrafları kaşılaycağını belirteceksiniz.
   başvuru da ikinizin de bulunması gerekli. Başvuru sırasında teslim alacak kişiyi soracaklar. Eşiniz sizin adınızı yazdırsın. Böylece siz teslim alabilirsiniz.

 2. Merhabalar,

  Maaşım ve sigorta ücretim asgari olarak yatırılıyor.Freelance olarak çalıştığım bir işten düzenli olarak iyi bir miktarda ücret geliyor her ay.Vadesiz ve diğer hesaplarımda yeterli miktarda birikimim var.Maaşımın asgari olması vizemin çıkmamasına neden olur mu?

  1. Merhaba kesin bir şey diyemiyoruz ne yazık ki peki birikim hesabınız da var mıdır?

 3. Merhaba. Oğlumun 23 haziranda Fransa konsolosluğuyla vize randevusu var. Sponsoru olarak adıma 3 ev tapusu bir kira geliri 450 bin tl kur korumalı hesabım bir de 26 bin tl banka hesabımda para var. Sanırım vadeli hesaplar kabul edilmiyormuş. Az önce öğrendim. Nasıl çözüm üretebilirim acaba? Vadesiz hesabıma para aktarsam sorun olur mu? Çok çaresiz kaldım.

  1. Merhaba vadesiz hesabınıza para aktarımı yapabilirsiniz ancak son anda aktardığınız hesap dökümünde gözükeceğinden yine şüphe ile karşılanabilir o nedenle de kesin bir şey diyemiyoruz en nihayetinde yetkililerin kararı.

 4. Merhaba, ilk kez italya seyahatimiz için vize başvurusu yapıcaz temmuzun 27sinde, son 3 aydır Enpara hesaplarımıza euro alımı yapıyoruz fakat enparanın ingilizce döküm vermediğini öğrendik bu sorun yaratır mı? başvuruya 1 ay var şuan maaş hesabımıza bu parayı çekip yatırmak mı daha mantıklı yoksa tl maaş hesap dökümü artı euro birikim hesabı ama Türkçe olarak olması mı? Teşekkürler şimdiden

  1. Merhaba Schengen başvurularında hiçbir belgenin İngilizce olması şartı bulunmuyor.

 5. merhaba, ben sgk’lı çalışanım. babamla birlite isveçe gitmek için vize alacağız. babam şirket sahibi. birlikte değerlendirilmesi için babamı bana sponsor olarak göstereceğiz sıkıntı olur mu acaba?

 6. merhabalar ben tren ile italyaya gideceğim ama avrupaya girişte ilk önce bulgaristana giriş yapıyoruz.Vize başvurusu için italya konsolosluğunamı yoksa bulgaristan konsolosluğuna başvurmamız gerekiyor

 7. Merhaba çok sıkıştım acil cevaplarsanız sevinirim. Schengen vizesi için başvurdum yaz stajı yapacağım almanyada üniversitede. Kabul mektupları kalacak yerler her şey ayarlandı fakat ailemin banka hesabındaki para altın hesabında. Bunu gösterebilir miyiz acaba banka hesap dökümünde ?

  1. Merhaba banka dökümüne ek olarak birikim hesaplarınızı da ekleyebilirsiniz evet.

 8. Merhaba, benim italya’dan çok girişli vizem var. Mart ayında italya’ya gidip geldim haziran ayında ise almanya’ya bir seyahat planlıyorum. İtalya vizem ile almanya’dan giriş yapabilir miyim ? Yoksa yine ilk olarak italya’dan mı girmem gerekiyor ?

 9. Merhabalar. Banka dökümü son 3 aylık isteniyor fakat bankaya gittiğimde bana son 6 aylık verdiler bu bir sıkıntı yaratır mı fazladan aylar var diye? Teşekkürler

 10. merhaba, vize için öğrenci belgesini e devletten alsam sorun olur mu?
  cevaplarsanız çok sevinirim.
  teşekkürler,

  1. Merhaba, E-Devlet’ten alınan karekodlu / barkodlu öğrenci belgeleri vize başvurularında kullanılabiliyor.

 11. Merhaba Fransa d tipi vize randevusu aldım randevuya gittim pasaportumun geçerliliğinin uygun olmadığını söylediler yeniden pasaport başvurusu yaptım pasaportum şimdi geldi yeni randevu aldım ama evrakları 1.5 ay önce hazırlamıştım güncel sayılır mı yeniden bütün evrakları hazırlamam gerekiyor mu

 12. Merhaba! Schengen vizesine başvurmak istiyorum ancak çalıştığım şirket gerekli evrakları vermezse ne olur? İşverenin evrakları vermek gibi bir zorunluluğu var mı? Cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba istenilen belgelerde eksik olursa vizeniz reddedilebilir otomatik olarak yani tam olması önemli elbette.

 13. Merhaba bağkur borcum var hiç yatırmadım fakat maddi durumum ve hesap hareketlerim gayet iyi bagkur borcum vize almama engel teşkil eder mi ?

 14. Merhabalar İlk defa schengen vizesi alacağız, kızımız 4 yaşında ABD vatandaşı onun için herhangi bir belge belirtmemiz gerekiyor mu? ABD vatandaşlarına sigorta şartı var mı? Çok teşekkürler, sevgiler..

  1. Merhaba ABD vatandaşlarının herhangi bir şey yapmasınıa gerek yok pasaportları ile Schengen ülkelerine rahatlıkla giriyorlar.

 15. Merhaba, Prag’dan girip, 3 gün orada kaldıktan sonra Leipzig’e trenle geçeceğiz. Orada da 2 gün kaldıktan sonra yine trenle Berlin’e geçeceğiz ve burada da 3 gün konakladıktan sonra Berlin’den İstanbul’a uçakla döneceğiz. Schengene Almanya’dan başvuracağız ama otel olarak başvuru formuna hangi birini yazmamız gerekir? Bir de seyahat güzergah yazısı yazmamız gerekiyor mu? Örneğini internette bulamadık nasıl yazacağımızı bilemedik. Biraz uzun bir soru oldu kusura bakmayın 🙂 bir ülkeden girip öbüründen çıkma gibi bir deneyimimiz daha önce olmadığı için size sormak istedim 🙂 şimdiden teşekkürler <3

 16. Merhabalar, 12 günlük olarak planladığımız Schengen bölgesi seyahatinde, gidiş-dönüş uçak biletleri haricinde, şehirler arası yapacağımız seyahatlerin de tren, feribot vs. biletlerini sunmamız mutlaka gerekli midir? Açıkçası red olması durumunda maddi yükün daha da artmasından korkuyoruz.

 17. Merhabalar yazın Almanya’ya aile ziyareti için gideceğim. Şuan başvuru yaparken ulaşım kısmını belirtirken kendi arabam var karayolu ile gideceğimi belirtip vize aldıktan sonra uçak bileti alıp gitmemde bir sakınca olur mu? Teşekkürler

  1. Merhaba vizeniz elinize ulaştıktan sonra değişiklik yapmanızda hiçbir mahsur yok.

 18. Merhaba, vize için illa ailemim mi sponsor olması gerekiyor yoksa bir tanıdığım olsa olur mu? Benim için

 19. Merhaba Ben 29 marta turistik vize için randevum var fakat para hesap özetim 10 martta çikartim geçerli mi yoksa yeniden çıkartmam lazım.

  1. Merhaba normalde çıkarılan belge ve dökümlerin geçerilik süreleri 1 ay kadardır.

   1. Merhaba 08/15 Nisan tarihlerinde bir italya seyahati yapmak için idata aracılığı ile vize başvurusunda bulundum ilk defa schengen vizesi başvurusu olduğu için nasıl yapacagımı bilmedigimden bir aracı firma ile anlaştım tüm evraklarımı eksiksiz teslim ettim daha sonra beni arayıp ekstra maaş bodromu talep ettiler onuda ilave ettim sonra konsolosluktan arandım ve seyahat amacımı sordular bende turistik bir ziyaret olacagını eğer vizem çıkarsa italya üle içinde hızlı tren ile başka şehirlerede gidecegimi belirttim ki gerçekten planımda böyle idi 🙂 velhasıl hesabımda üzerine ufak ufak attıgım orta alt düzeyin bi tık üstünde bir birikimde vardı tüm seyahatimi fazlasıyla karşılayacak hatta artacak kadar bir tutar ve bu tutar uzun süredir hesabımdaydı tüm bunlara ragmen on nolu maddeden vizem reddedildi konsoloslugu aradım vize reddine itiraz kabul edilmiyormuş bütün yazdıgım itiraz dilekçelerini yırtıp attım nerde hata yapmış olabilirim..?

    1. Merhaba, bu sonucun birkaç nedeni olabilir. Muhtemelen ilk vizeniz olması eksi puan oldu. Daha sonra istenilenn belgeler arasında en önemlilerden biri olan maaş bordrosunu eksik vermiş olmanız neden olmuş olabilir. Çünkü böyle önemli bir belgenin ilk dosyada sunulmamış olması seyahatinizin kurmaca bir seyahat olarak algılamalarına neden olmuş olabilir. Bir aracı firma ile çalıştığınızı söylemişsiniz. Onların sizi yanlış yönlendirmiş olacağınız sanmıyoruz. Yani anladığımız İdata’ya gitmeden önce de bir kurumla çalıştınız doğru mu anladık?

 20. Merhabalar yanıtlarsanız cok sevinirim
  Eşimle birlikte 27 mayıs 8 haziran arası almanya ya gezmek icin gidecegiz almanyada yaşayan akrabamdan belediye onaylı davetiye geldi bununla birlikte başvuru yapıcaz
  10 yıldır calısıyorum sgk hizmet dökünü vs var ama şuan ki işime 1 ay önce başladım aynı zamanda üniversitede okuyorum ögrenci belgesi eklemem de veya eklemememde bir sıkıntı olur mu evraklarım arasına başvuru için 27 mart da istanbula gidicem birde bu istenen tam tekmil nufus kayıt düşünceler kısmını doldurun demişler oraya ne yazıcam onu anlamadım
  Ayrıca Herhangi bir dilekçe yazmam şartmı gidiş amacımla alakalı vs

  1. Merhaba hem çalışıp hem de öğrenci belgesi eklemeniz faydanıza olmaz. Ya öğrenci olarak başvuru yaparsınız ya çalışan. O nedenle de sizin 1 ya önce de başlamış olsanız çalışan olarak başvurmanız daha doğru olur. Elbette vize verilip verilemeyeceği yetkililerin takdiri. Gezi amacınıza dair Türkçe bir dilekçe yazmanız uygun olur.

   1. Merhaba kolay gelsin biz eşimle birlikte vize başvurusunda bulunacağız gezi amaçlı 1 haftalık gideceğiz aşim özelde bir fabrikada çalışıyor ondan acaba bu vergi levhası ticari sicil gazetesi isteniyor mu bu belgeler zorunlu mu iş yeri vermek istemedi çünkü bu belgeleri

    1. Merhaba evet bu belgeleri kurum vermek istemiyor diye bir şey söz konusu olamaz bunlar yasal süreçler vermek durumunda. Aksi halde vizenizde eksik belge görülür ve bu sizi zor duruma sokar.

 21. Merhaba italya’dan 3 aylık multi vize aldım.Diğer Avrupa ülkelerine giderken bu vizeyi ilk girişte kullanabilir miyim ? Mesela istanbul’dan direkt olarak ispanya’ya seyahat edeceğim bu vizeyi kabul ederler mi yoksa önce italya’dan mı giriş yapmam gerekir ? Teşekkürler

  1. Merhaba reddetme riskini göze almayın ilk girişi İtalya’dan yapın deriz. Büyük ihtimalle ret yemeyeceksiniz ancak vizeyi usulsüz kullandığınız için bir sonraki vizenizde sıkıntı yaşarsınız.

 22. Merhabalar, Schengen vizesi için yazacağımız dilekçe İngilizce mi olmalı?

  1. Hayır Schengen için hazırlayacağınız hiçbir belgenin İngilizce olması şartı yok.

 23. Merhaba ,çocuklarımla birlikte okul gezisi için vize başvurusu yapacağım.Ben hem işverenim hemde başka bir firmada sigortalı çalışanım.işveren olarakmı?çalışan olarakmı başvuru yapmalıyım?

  1. Merhaba hangisinden elde ettiğiniz gelir daha fazla ise hangisi daha güvenilir bir portre çiziyorsa o şekilde başvuru yapın deriz.

 24. Merhaba, Almanya’dan gideceğim fuar için 6 aylık multi ticari vize aldım.Bu vizeyi turistik seyahatler için de kullanabilir miyim ? Yoksa ayrıca turist vizesi mi almam gerekiyor?

 25. Merhaba haftaya vizeye başvuru yapacağım. Ama uçak biletini almak istemiyorum olur da vize çıkmazsa diye. Bunun başka bi yolu var mıdır?

  1. Merhaba uçak rezervasyonu gösterebilirsiniz ancak artık onun için bile bir miktar para alıyor havayolları.

 26. Merhaba eşimle 1 ay arayla 3er gece hollanda ve belçika bileti almıştık. Otel rezervasyonlarını da yaptık. Evraklarla vfs globale başvurumuzu yaptık. Daha önce Romaya gidip geldik 2. Vizemiz olacağı için uzun süreli multi istedik. Bugün sonuçlanmış bize 45 gün geçerli 30 gün kalmalı vize çıkmış ama nasıl oluyorsa tek girişli vermişler yani 2. Ülkeye gidemeyeceğiz bu şekilde. Madem tek giriş verecek neden iki tarihi de kapsayacak şekilde 45 gün vermişler anlamadık normalmi bu ?

  1. Merhaba evet haklısınız saçma bir karar olmuş ancak ne yazık ki yapılabilecek pek bir şey yok dönünce ikinci kez vizeye başvurmanız gerekecek o nedenle şimdiden ona da randevu almanızı öneririz yoğunluktan dolayı sıkıntı çıkmasın son dakika.

  1. Merhaba Schengen vizesi için hiçbir belgeyi İngilizce’ye çevirmeniz beklenmiyor.

 27. merhaba,

  en son 2017 yılında schengen vizesi almıştım ancak 2010-2017 arasında 2 ayrı pasaportta birçok schengen vizem bulunuyor.
  şimdi 2021 yılında aldığım ve henüz hiç kullanmadığım yeni pasaportumla schengen başvurusu yapacağım. eski pasaportlarımın asıllarını aracı kuruma teslim etmeli miyim? kargo ile pasaportum geri gönderileceği için, onları da iade edecekler mi vs süreç nasıl ilerler emin olamadım.
  daha önce aldığım, eski pasaportlarımdaki schengen vizelerimin fotokopisini her durumda başvuruya eklemeli miyim?
  türkçe bir mektup ekleyerek seyahatimin doğum günü tarihimi kapsayan turistik gezi olduğunu, ancak sonrasında eskisi gibi turistik seyahatlerimde kolaylık sağlayabilecek multi giriş çıkış ve uzun süreli talebimi eklememin faydası olur mu? son vizem 6 aylıktı ama oldukça fazla zaman geçti dediğim gibi.
  çok soru sordum, şimdiden yanıtlar için teşekkürler 🙂

  1. Merhaba dediğiniz her şeyi uygulayın deriz. Hem eski pasaportlarınızdaki vizelerinizin fotokopilerini çekin (giriş çıkış damgaları dahil) hem de niyet dilekçenizi ekleyin. Pasaportlarınızın asıllarını göndermenize gerek yok.

 28. Merhabalar. Daha önceden Almanyadan 43 günlük (3 aylık) ziyaretçi vizesi almıştım. Kamuda öğretmenim. Vize başvurusunda multi işaretlemiştim. Uzun tatil dönemlerinde de vizem olsun istiyorum. Yaz tatili, ara tatil gibi.. bunu nasıl yapabilirim ?
  Başvuru sırasında daha uzun süre vize istediğimi belirten bir dilekçe yazmak uygun olur mu ? Bu dilekçeyi Türkçe mi Almanca mı yazmak daha doğru olur ?

  1. Merhaba siz Türkçe olarak dilekçenizi yazın verip vermemek konsolosluğun takdirinde ama siz istemiş olun en azından. Genellikle 3 aylık almışsanız daha önce bir sonraki adım olarak en fazla 6 aylık alırsınız 1 yıl gibi bir süre beklemek biraz gerçekdışı bir beklenti olur ancak 6 ay büyüktür 3 aydan her şekilde.

 29. Merhaba ben 26 yaşına girmek üzereyim daha önce schengen vizesi aldım turla giderken fransadan öğrenciyken. Şimdide gezmek için vize almak istiyorum uzun çıkmasını niyet ederek akrabalarım var Avusturyada ama davet istemek istemiyorum. Şuan Halk eğitim öğretmenliği yapıyorum aynı zamanda öğrenciyimde örgün bir şekilde üniversiteye devam ediyorum. Sizce 1 senelik multi schengene giriş çıkış nasıl alabilirim. Öğrenci olarak istesem problem olur mu çalışan belgelerini toplamakta istemiyorum verirler mi acaba

  1. Merhaba öğrenci iseniz en kolay öğrenci olarak alabilirsiniz gibi geliyor bize. Ancak 1 senelik alır mısınız alamaz mısınız orası biraz konsolosluğa kalmış daha önce hiç 1 senelik almadıysanız size büyük ihtimalle 1 senelik vermezler.

 30. Harikasınız. Birçok soruma yanıt aldım paylaşımınızdan. Açıkcası önemli bir sorum var. Umarım yanıtlarsınız. 1 yaşında kızım, ben ve eşim ile almanya vize başvurusu yapıcaz. C turistlik. Eşim çalışıyor ben çalışmıyorum. Vize belgelerinde hepimiz ayrı ayrı mı belge hazırlamalıyız. Mesela dilekçeyi birinci ağızdan eşim de bende mi yazmalıyız. Kızım için ve ben masraflarımızın karşılanacağını eşim ayrı ayrı garanti için dilekçe yazmalı mı ? Tekrar paylaşımlarınız için teşekkürler.

  1. Merhaba başvuru dilekçesini eşiniz sizin ve kızınız adına yazabilir zaten tüm masrafları da o karşılayacak. Tüm belgelerinizi de aynı anda birlikte teslim edeceğinizden sorun olmaz. Ancak ailenin her üyesi için ayrı ayrı başvuru formu doldurmanız gerekir.

 31. Merhabalar,

  Biz de artık evde olmamak için eşimle 26 ocakta Fransa turistik vizesi için görüşmemiz var.:) Shengen için seyahat sağlık sigortasını eşimle aynı poliçede yaptırdık. Elimizde bir türkçe bir de ingilizce seyahat sağlık sigortası var. İkimizin dosyasına da ingilizce aslını koymamız gerekir mi? (Bizde 1 tane var 🙁 ) Kopyalarını da koysak olur mu bilemedik? Cevap verebilirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Schengen belgelerinizin İngilizce olma şartı bulunmuyor yani Türkçesi de geçerli olur 🙂

 32. Merhaba,

  Eşim ile birlikte vize başvurusunda bulunacağız. Ben eşimin sponsorluğunda başvuru yapacağım. Herhangibi bir gelir kaynağım yok. Kendime ait hesapta bir miktarda olsa para göstermem gerekir mi ?

  1. Merhaba size eşiniz sponsor olacaksa herhangi bir meblağ göstermenize gerek yok zaten siz sponsor olarak onu gösterdiğiniz anda yeterli paranızın olmadığını beyan etmiş oluyorsunuz otomatik olarak.

 33. Merhaba, vize randevusundan 20 gün öncesinde banka hesap dökümlerini çıkartmıştık. Bunların herhangi bir tarihi var mıdır acaba? Tekrar bankadan talep etmemize gerek var mıdır?

  1. Merhaba vize için topladığınız belgelerin en fazla 1 aylık süresi olur. 1 ayı geçmiş belgeler vize görüşmesinde teslim edilmez. Süresi geçmiş belge olarak kabul edilir onlar.

 34. Şubat ayında Almanya-Hollanda-Belçika gezisi için Shengen başvurusu yapacağız. Eğer çıkarsa bu gezileri tamamlayıp Türkiye’ye döndükten sonra Mayıs ayı içerisinde de karayoluyla Yunanistan ya da Bulgaristan’a gitme planımız olacak. 90 günlük süre dolmadığı için herhangi bir yere başvurmadan elimizdeki Shengen Vizesi ile bu ülkelere de girip çıkabilir miyiz? Yoksa onlar için de ayrıca bir başvuru gerekir mi?

  1. Merhaba yapabilirsiniz dediğiniz gibi ancak Şubat’tan Mayıs’a kapsayan bir vizeniz çıkmış olmalı.

 35. Merhaba. “Öğrenciye sponsor olacak kişiye/kişilere ait maddi destek verebileceğine dair kanıtlayıcı ek evraklar” maddesinde yalnızca banka hesap dökümü yeterli mi acaba? Yoksa ebeveynin maaş bordrosu ve ev/araba gibi malların tapu evrakları da gerekiyor mu? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba tapular, banka dökümleri, arabalar gibi maddi varlıkların listelenmesi zararınıza olmaz varsa ekleyin deriz.

 36. Merhaba,
  Gidiş Hollanda, dönüş Almanya olarak uçak bileti aldık. Yukarıdaki belgelere ek olarak teslim etmemiz gereken belge olacak mıdır? Ya da farklı bir prosedür var mıdır?

  1. Merhaba girdiğiniz ülkeden dönüş yapmalısınız gibi bir kural yok o nedenle de bu şekilde başvuru yapabilirsiniz.

 37. Benim sorum şu olacak mesela vize işlemlerini yapan memura gittik diyelim. Memur bize nereye neyin gerekip neyin gerekmediğini neyin nasıl yapıldığına dair bizi yonlendirebiliyor mu çünkü ilk defa vize işlemi yapacağım.

 38. Merhabalar 2020 yılında öğrenci iken Fransa seyahati yaptım şimdi tekrardan turist olarak Fransa gitmeyi planlıyorum 2 aylık sigortam var şahsıma ait üzerim de arabam da var ama iş yerinde yapılan sigorta aylık 96 saate denk geliyor sigorta saatim az olması vize için bir problem yaratır mı. Yukarda belirttiğim gibi 2020 yılında sorunsuz bir şekilde giriş yaptım ama onun öncesinde bir kere red yemiştim red yedikten sonra tekrar başvuru yaptım vizem kabul edildi bu durumda problem olabilir mi

  1. Merhaba normalde sorun yaratacak bir durum biz göremiyoruz ancak şu sıralar Almanya ve Fransa’nın biraz eli sıkı. Siz yine de başvuru yapın daha önce iki kez almıssınız bizce yine alabilirsiniz.

 39. Merhaba,
  Eşimin düzenli maaş geliri ve bordrosu var; bunun yanında birikim yaptığı döviz hesabı ve bes hesabı da var. Fakat maaş hesabında shengen vize başvurusu sırasında az bir miktar bulunacağı için endişeliyiz. Bu durumda beraber seyahat edeceğimiz için benim garantör olmam gerekir mi ya da ek gelir hesapları (döviz hesabı, bes hesabı, tapular) yeterli olur mu sizce? Şimdiden çoook teşekkür ederiz 🙂

  1. Merhaba sizin garantör olmanız gerekmez fakat ek ne kadar geliriniz ve mal varlığınız varsa ekleyin deriz.

   1. Değerli cevabınız için tekrar teşekkür ederim, son bir sorum daha olacaktı. Eşlerden birine vize çıkıp diğerine çıkmama ihtimaline karşın, beraber gittiğimizi belirtmek için yapabileceğim bir şey olur mu? Ve birine çıkmadığı için seyahati iptal etsek, vize çıkan için daha sonraki schengen başvurularında sorun yaşanır mı sizce? Tekrar teşekkürler

    1. Tekrar merhaba zaten beraber gittiğinizi kesinlikle belirtin bir başvuru dilekçesi yazarak ilgili makama hitaben. Vize çıkar ve gitmezseniz sorun olmaz çünkü hasta olmuş olabilirsiniz, bir aksilik çıkmış olabilir insanlık hali. Sorun vizeyi alıp usulüne uygun şekilde kullanmayınca çıkıyor. Mesela Fransa’dan alıp Fransa’ya hiç gitmemek onun yerine Yunanistan’a gitmek ve vizenizin hiç Fransa’ya gitmeden bitmesi gibi.

 40. Merhaba.Bilgilendirmeliriz için teşekkürler. Fransa dan daha önce 2 defa 3 yıllık vize aldım.kasım da bitti vizem.Tekrar başvurmak istiyorum.planlanmış bir seyatim yok vizem olsun istiyorum.Ucak bileti almam sizce şart mı?almazsam verilmez mi vize?vize alamazsam biletim yanacak çünkü. Teşekkür ederim .

  1. Merhaba uçak biletinizin satın alınmış olması beklenmiyor vize başvurusunda en azından rezervasyonunuzun olması lazım.

 41. Merhaba öğrenciyim ve masrafların babam tarafından karşılanacak. Vize danışmanı bir kurumla beraber schengen vizesine başvurdum bu nedenle schengen başvuru formumu onlar doldurdu.randevu günü vfs de evraklarım incelenirken başvuru formundaki “masraflar kim tarafından karşılanacak?” Maddesine başvuranın kendisi tarafından karşılanacak diye işaretlendiğini gördüm oysa bana babam sponsor olacaktı vfs de evraklarımı inceleyen kişiye durumu anlattığımda sorun olmayacağını söyledi ama yine de içim rahat değil.Daha önce sizden vize başvurusu hakkında tavsiye aldığım için bi de size sormak istedim.Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba vize danışmanı kurumun hatalı işlem yapacağını sanmıyoruz o nedenle de eğer onlar uygundur dediyse güvenmekten başka çareniz yok gibi görünüyor. Sonuçta o kurum da itibarı zedelensin istemez size hatalı başvuru yaparak. Yine de tabii ki kesin konuşamıyoruz.

 42. Merhaba,
  Kısa süreli bir seminer için Hırvatistan’a gitmem gerekiyor. Sponsor olarak emekli annemi göstereceğim buna ek olarak kendi banka hesaplarımın da dökümünü vermem gerekir mi yoksa sponsorumun hesapları yeterli olur mu bilgi alabilirsem cok sevinirim.
  Sevgiler

  1. Merhaba sizin de maaşınız ve birikim hesabınız varsa 3 aylık dökümlerini koymanız ideal olur.

 43. Merhabalar, Ocak ayı için Bulgaristan’a kayak tatiline gitmeyi planlıyoruz. Eşim ve çocuklarımızla Yunanistan üzerinden giriş yapmayı planlıyoruz ancak eşiminde benimde kayıtlı bir gelirimiz yok. Sadece banka hesaplarında bir kısım birikimimiz mevcut. Şuan sgk kayıdımızda yok. Çocuklarımız özel okulda okuyor ve bizim devam eden usa vizemiz var. Yunanistan üzerinde schengen vize başvurumuz kabul olur mu? Sponsor olarak emekli annelerimizi göstermemiz işe yarar mı?

  1. Merhaba bizim kesin vize alırsınız veya alamazsınız gibi bir yargıya varmamız zor o nedenle de deneyip görebilirsiniz ancak.

 44. Hollanda için vize almak istiyorum. Fakat yeni iş değiştirdim. Şuan 2 aydır çalışıyorum ama 4 yıldır aktif olarak çalışıyorum. Vize alabilme şansım var mı ? Bir arkadaşım en az 6 ay çalışmış olman gerekiyor dedi. Bu konu hakkında bir bilginiz var mı ?

  1. Merhaba en az 6 ay çalışmış olmak gibi bir kural duymadık ancak elbette bir işte uzun süredir çalışıyor olmak avantaj sağlıyor. Yine de sadece buna bakılmıyor. Vize verilirken dikkat edilen birçok başka etmen var. O nedenle o kalemleri daha güçlü tutmaya çalışabilirsiniz.

 45. Merhaba ben öğretmenim Viyana için vize başvurusu yapacağım. İlk defa alacağım için yanlış bir şeyler yapmaktan korkuyorum. Okuldan işyeri dilekçesi imza sirküleri ve maaş bordrosunu alıp imzalattım. Ama daha detaylı başka şeyler gerekli mi bilemedim. Çok heyecan yapıyorum inşallah çıkar tüm belgelerimi tam olsun istiyorum.

  1. Merhaba şahsi birikim hesaplarınız varsa onların da dökümlerini belge dosyanıza koymanız yararınıza olur. Ayrıca gidiş dönüş uçak biletlerinizin ve kalacak yerlerin rezervasyonlarının çıktılarının da hazır bulunduğunu kontrol edebilirsiniz.

 46. Merhaba,
  Öncelikle her gezi sürecinde olduğu gibi yine çok yardımcı oldu yazdıklarınız Ben bir konuda danışmak istemiştim. Yeşil pasaportum bitti ve ilk kez Schengen’e başvuracağım. Kendim lisans eğitimime devam ediyorum ve bir yandan da çalışıyorum. Babamı sponsor olarak göstereceğim. Öğrenci belgemin yanında kendi işimle ilgili sigorta, maaş bilgisi gibi belgeleri de gösteriyim diyordum ancak yazdıklarınıza göre bu belgeleri hiç karıştırmayıp sadece öğrenci belgesi ve sponsorlukla devam etmem daha etkili imiş. Benim endişem, yaşım lisans için biraz büyük (26). Bu yüzden maaşlı bir işim olduğunu da belgeleyim demiştim. Bu konuda ne önerirsiniz?
  Şimdiden çok teşekkür ederim, daha nice güzel geziler ve deneyimler dilerim ✨☺️

  1. Merhaba öncelikle çok çok teşekkür ederiz güzel sözleriniz için :))) Şöyle ki hem babanızı sponsor gösterip hem de çalıştığınıza dair belge sunmanız hem de öğrenci belgesi göstermeniz doğru olmaz kafa karışıklığına neden olur ve soru işaretleri yaratır. O nedenle de öğrenci belgesi ve babanızın sponsorluğunda başvuru yapmanız en sağlıklısı olacaktır. Çünkü konsoloslukların gözünde okul büyüktür iş. Hem geri döneceğinize dair daha güçlü bir güvence hem de babanızn sponsorluğu ile daha tutarlı bir durum.

 47. Selamlar, çok yardım sever olduğunuz için teşekkür ederim gezmekle alakalı bütün bilgilere buradan ulaşabiliyorum. Faaliyet belgesi, vergi levhası, imza Sirküleri, sicil gazete fotokopisi gibi çalıştığım yerden almam gereken evrakları iş yerimde kimden isteyebilirim? Bu evrakları almak zor mudur?

  1. Merhaba hepsi çok kolay temin edilen belgeler. Zaten işvereninizin de bu belgeleri hazırda tutuyor olması lazım diğer başka mali işlemlerde kullanmak üzere. İdarecinizden veya süpervizörünüzden temin edebilirsiniz.

 48. Merhaba, her gezimizde mutlaka sizin yazılarınızı okuyup tatil planımızı öyle hazırlıyoruz o yüzden öncellikle teşekkür ederim. Eşimle İspanya vizesine başvuracağız.İkimizin de öncesinden birden fazla schengen vizesi ve birleşik krallık vizesi var. Eşimin de süresi devam eden amerika vizesi var. Ben çalışmıyorum eşim de babasıyla çalışıyor. Daha önceki schengen vizelerinde hep babası sponsor olmuş. Şimdi denkleme ben de girdiğim için biraz kafamız karıştı. İkimiz de babasının sponsorluğunu göstersek olur mu? İkinci sorum da vize dilekçesini Türkçe mi İngilizce mi hazırlamalıyım? Şimdiden çok teşekkürler.

  1. Merhaba vize dilekçesini Türkçe yazabilirsiniz. Bizce bu sefer eşiniz kendi kendinin sponsoru olabilir eğer yeterli kazancı varsa. Siz de onun sponsorluğunda başvuru yapabilirsiniz.

 49. Merhaba sizi ilgiyle takip ediyorum. Ailenizin yeni üyesiyle size mutlu huzurlu bir ömür dilerim. Benim sorum şu Daha önce 3 schengen başvurum olmuştu hep aldığım ülkeden giriş çıkış yaptım en son 3. Başvurumda çalışıyordum ve almanya 1 yıllık vize vermişti şu an çalışmıyorum. Bankadaki birikimim ve bireysel emekliliğimi göstereceğim ayrıca eşimi sponsor göstereceğim, onun maaşı iyi ve onun üzerinde araç var. Son vizem de Almanya’dan olduğu için uzun süreli vermesi adına yeniden Almanya’ya başvuru yapmam sizce doğru mu.. Ve bu bilgiler doğrultusunda tecrübenize güvenerek benim vize almam mümkün olabilir mi sizce 🙂 Çok teşekkür ederim

  1. Merhaba dediğiniz gibi en ideali yine Almanya’dan almak olur bu durumda ama Almanya’nın artık eli çok sıkı. Geçen sefer 1 yıllık vermiş olabilir ama bu sefer 6 aya indirmeyecek diye bir garanti yok. Tanıdığımız çok kişinin başına geldi bu durum. Özellikle Almanya ve Fransa artık ince eleyip sık dokuyor. Bizce her şekilde vize alırsınız ancak en kötü ihtimali yani az vermesini göze almalısınız.

 50. Merhaba. Ben asistan doktordum yeni uzman olduğum için işten ayrılmış oldum. Yabancı uyruklu olduğum için atanma olmuyor ve 2 haftadır çalışmıyorum. Eşim Türkiye vatandaşı ve memur olarak çalışıyor. Benim eski maaşlarımı veya teminat bedeli göstermem gerekiyor mu yoksa eşim garantör dilekçesi yazsın ve onun maaşlarını göstermesi yeterli olur mu.

  1. Merhaba öncelikle teşekkürler verdiginiz bilgiler için. Eşim ben ve 2 yaşındaki kızım vize için başvuru da bulunacağız. Size 2 sorum var eşim ve ben 4-5 yıldır devlet memuruyuz bununla ilgili hizmet dökümü belgesi maaş bordrolari gibi evraklari belgeleyecegiz. Memur olmamız nedeniyle artımız var mıdır çıkmama ihtimali olabiliyor mu yinede. 2. Sorum da ilk olarak Fransa colmar a gidicez fakat İsviçre basel mulhouse havalimanini kullancaz yakın olması nedeniyle. Bu durumda Fransa üzerinden mi İsviçre üzerinden mi başvuru yapmamız gerekir.

   1. Merhaba Basel havalimanı özel bir havalimanı. Üç ülkenin sınırında bulunduğu için üç çıkışı var biri İsviçre biri Almanya biri de Fransa. O nedenle de siz Fransa’dan alıp Fransız kapısından çıkış yapacaksınız. Gelirinizi desteklemek için araç ve ev tapusu, biriki hesabınızın çıktısı gibi ek gelir beyanları da yapmanız yararınıza olur.

 51. merhaba ben intörn doktorum (tıp fakültesi 6. sınıfım) ve temmuzdan beri maaş alıyorum (1500 tl). vize başvurusundan önce kendi hesabımda para gösterebilirim. sizce kendi hesap dökümümü mü göstermeliyim yoksa babamı sponsor olarak gösterip onun hesap dökümünü mü göstermeliyim?

 52. Merhaba,şubat ayında arkadaşımla hollandaya turistik gezi için gideceğiz ilk defa vizeye başvuruyorum.Üniversite öğrencisiyim ve global bir şirkette bu ay stajyer olarak çalışmaya başladım(asgari ücret alıyorum) üzerime ev tapusu var ve öğrenci olduğum için ailem bana sponsor olacak.Staja daha yeni başladığım için randevuya kadar sigortam uzun süreli görülmeyecek fakat beni buraya bağlayan bir şey olduğunu kanıtlamak için staj evraklarımı da koymak istiyorum.Hem ailem sponsor olsa hem de kendi maaş hesabımı göstersem bir sorun olur mu ?

  1. Merhaba bizce sadece öğrenci olarak başvuru yapın ve aileniz size sponsor olsun başka işleri araya karıştırıp kafa karıştırmayın deriz biz.

 53. Merhaba
  Öğrenciyim, aynı zamanda çalışıyorum. Şirket beni ayda 10 gün sigortalı gösteriyor. Yunanistan’a 1 haftalık turistik seyahat düşünüyoruz. İlk kez vize alacağım için prosedürleri bilmiyorum. Öğrenci olarak mı başvurmalıyım, çalışan olarak mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 54. Merhabalar,
  Vize aldıktan sonra uçak biletini aynı ülke içerisinde bulunan bir şehirle değiştirmek sorun oluşturur mu

 55. Merhaba ben Hollanda’ya vize alacağım. Hesabımdaki paranın Euro cinsinden mi olması gerekiyor. Hesabımda parayı dolar cinsinden tutabilir miyim?

  1. Merhaba euro yerine dolar tutmanızda bir sakınca yok yeter ki birikmiş paranız olsun.

 56. Merhabalar. Ben Temmuz ayında sigortalı işimden çıktım, freelance olarak çalışmaya başladım. Euro ile maaşımı alıyorum ancak SGK vs. yok o yüzden çalışmıyor görünüyorum ve şu an yüksek lisansa devam ediyorum. 1 haftalık turistik vize için başvurmak istiyorum İtalya’ya. Hesabımda euro da olmak üzere gayet yeterli bir meblağ var gezi için ancak öğrenci olsam da çalışmamam sorun olur mu diye sormak istemiştim. Ailemi mi (yüksek maaşları yok) sponsor olarak göstermeliyim yoksa kendi hesaplarım yeterli olur mu? Aileyi sponsor olarak gösterirsek yine kendi hesaplarımızı da göstermemiz gerekiyor mu? Bir de üniversiteye devam eden ve ailesinin sponsorluğunu yapacak bir arkadaşımla beraber gideceğiz. Bu yardımcı olur mu onay konusunda? Çok teşekkür ederim şimdiden.

  1. Merhaba yüksek lisansa devam ediyorsanız ve kendi hesabınızda paranız varsa bu gayet iyi bir durum. Yüksek lisans sizin buraya olan bağınızı gösterir. Güzel bir kanıt. O nedenle yeterli olur bizce.

 57. Merhaba. Ben ilk defa vizeye başvuru yapacağım 25 aralik İtalya gidiş orada da İsviçre sonra 6 Ocak Brüksel’den dönüş ama bunun için Multi vizeye gerek yok deniliyor Türkiye’ye gir çık yapmayacağım için. Sorum şu. Ben işyerinden ağustosun ortasında ayrıldım öğretmenim aynı zamanda özel ders verdiğim ofisim var şirketim de vardı yasal olarak temmuz sonu şirketi kapattık babamın üstüne açmak için vergi indirimi vs oluyor diye ekimde babamın üstüne açacağız dolayısı ile ben şuan SGK siz ve çalışmayan gibi görünüyorum ama özel derslerim var. Babamın üstüne açacağımız tarihten once vizeye başvuru yapacağız.Çalışmayan kişi için vize daha mı zor cikiyor. Banka giriş çıkışları düzenli ve yüklü miktarda aynı zamanda döviz olarakta var. Şirket olarak gozukmesede ofisin var olduğunu göstermek için kira kontrati ise yarar mi Nasıl bir yol izlemeliyim sizce

  1. Merhaba SGK’sız ve çalışmayan biri olarak gözükmeniz dediğiniz gibi eksi puan. Bizce de mal varlığınız ne varsa belirtin. Bankanızdaki parayı birikim hesaplarınızı varsa araç veya ev tapusu hepsini belgelyin.

 58. Merhaba,
  Hollanda için turistik vize başvurusunda bulundum. Seyahatim sadece 4 gün sürecek. Orada yaşayan bir arkadaşımdan davet mektubu alarak onda kalmayı planlıyorum. Turist vizesi olduğu için arkadaşta kalmak sorun yaratır mı yoksa otel rezervasyonu ile vize almam daha mı kolay olur? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  1. Merhaba bizce 4 gün için orada yaşayan arkadaşlarınızı hiç dahil etmeyin deriz.

   1. Çok teşekkür ederim cevapladığınız için. daha sonraki aylar içinde planım var da uzun vermelerini sağlar belki diye umdum. Onları dahil etmem şansımı azaltacağı için mi dahil etmememi önerirsiniz yoksa evraklar uğraştırıcı olduğu için mi?

    1. Şöyle ki konsolosluk orada tanıdıkları var, oraya gidip yerleşme planları içinde diye düşünüp ret verebilir. Böyle riskler oluşturmasın diye o şekilde önerdik. Eğer daha uzun süreli kalacak olsanız yapılabilirdi ancak 4 gün tam bir turistik gezi süresi olduğu için turistik başvuru yapıyor olmanız çok daha ikna edici geldi bize.

  2. Tekrar çok teşekkür ederim. Son olarak da sormak istediğim şey ise ben Hollanda gezimden 2 ay sonra Avusturya ondan da 1 ay kadar sonrası için Danimarka uçak bileti aldım. Buralar için olan uçak biletimi koymam vize alma şansımı ve uzunluğunu olumlu olarak etkiler mi yoksa kafa karıştırıcı mı olur? Olumlu olacak derseniz otel rezervasyonlarını da eklemeli miyim? Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz

   1. Merhaba, bizce otel rezervasyonu olmasa da varsa ekleyin bilet bilgilerini uzun vize verilmesinde etkili rol oynayabilir bu seyahatleriniz.

 59. Merhaba, öncelikle desteğiniz için teşekkür ederim. 🙂 Ben 3 ay önce mezun oldum, 5 aydır da tam zamanlı çalışıyorum. Almanya’ya turistik bize başvurusu yapacağım. Sponsor olarak ailemi mi göstereyim? Uzun süredir çalışmadığım için kendi çalıştığımı göstermek risk diye düşünüyorum. Yoksa almanyada arkadaşımdan davet mektubu almam mı daha doğru olur?

 60. Merhaba biz eşimle sırasıyla ocak şubat ve mart aylarında italya hollanda ve Belçika olmak üzere 3 ülkeye gidiş-dönüş bilet aldık. Her ülkede 2-3 gece kalacağız. Şimdi tek vize ile hepsine gidebilmemiz için Multi vize gerekiyormuş bunun başvuruda farkı nedir? Biz italyaya başvurucaz ama diğer ülkelerdeki otel ve uçak rezervasyonlarını eklememize gerek varmı? İlk defa vizeye başvuracağız o yüzden 6 ay çıkacağını düşünürsek başvuruyu ne zaman yapmalıyız? Şuan onay sürelerinin 2 ayı geçtiğini duyduk o yüzden en erken ekim ayında başvuru yaparsak ve onaylanırsa vize süresi o anda mı başlıyor? Öyle olursa en son mart ayındaki Belçika gezimizin vize süresi dışında kalma durumu var çünkü..?

  1. Merhaba, ilk kez başvuru yapıyorsanız öncelikle şuna hazırlıklı olmanız lazım. Size ilk başvurunuzda 6 ay verilmeyebilir. Genellikle 10 gün 3 ay ile başlar bu süreç. Zamanla schengen vizesi aldıkça bu süre uzar. Yani beklentinizi öncelikle biraz düşük tutmanızda fayda var. Çıkarsa ne ala dersiniz. İkincisi başvuru formunda multi vize kısmını işaretlemelisiniz ki Türkiye’ye gir çık yapabilesiniz. Eğer single enrty kutucuğunu işaretlerseniz size single entry vize çıkar ve bu da Schengen ülkesi bir yere tek sefer girip çıktığınızda artık o vizeyi kullanamazsınız demek olur. Üçüncüsü İtalya vizesine başvuru yaparken kesinlikle diğer uçaklarınızın bilgilerini ve diğer seyahat tarihlerini de belirtin ki uzun vize alma olasılığınız artsın.

 61. Merhaba, memurlar için istenen belgeler arasında izin belgesi geçiyor. Öğretmenim ve kuruma sorduğumda hiçbir yerden bu belge ile ilgili bilgi alamıyorum. Bu zorunlu bir evrak mıdır ve nasıl alabilirim bu belgeyi. Okuldan mı yoksa ilçeden mi almam gerekiyor. Bir türlü yanıt bulamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  1. Merhaba şu şekilde bir dilekçe yazıp kurum müdürüne imzalatmanız yeterli.
   XXX XXX KONSOLOSLUĞU’NA

   Tarih

   Sayın yetkili;

   Okulumuzda XXX tarihinden beri çalışmakta olan, XXXX öğretmenliği görevinde bulunan, XXXX TC Kimlik No’lu XXXX XXXX isimli personelimizin ülkenize yapacak olduğu XXXXXX – XXXXX tarihleri arasındaki turizm amaçlı seyahati için izinli olduğunu ve vize almasında bir sakınca bulunmadığını tarafınıza bildiririz.

   Yetkili adı soyadı, imzası

 62. Merhaba,

  Daha önce ki yeşil pasaportumda 6 aylık İngiltere Vizem ve onunla ilgili 1 ay arayla giriş çıkış damgam,yine aynı yeşil pasaportumda 1 hafta arayla Prag giriş Budapeşte çıkış damgam bulunmaktadır bunun haricinde yaklaşık 3 yıldır en çok bilinin Alman firmasında çalışmaktayım,seyahatim için maaş haricinde harcayacağımdan tutardan bir tık fazla nakit ve yine aynı tutarda kredi kartı limiti,çok kapsamlı sağlık sigortam ve Bireysel Emeklilik hesap cüzdanı göstereceğim bu bilgiler ışığında Almanya’dan vize alabilir miyim?Firmamızdan bir çok kişi Almanya’daki genel merkezimize gitmek için vize almaktadır bu sebeple konsoloslukla yakın bir ilişki içerisinde firmamız.

  1. Merhaba, bu şartlar altında alamama gibi bir durum olmaz gibi gözüküyor ama Almanya’nın sağı solu şu sıra hiç belli değil ne yazık ki

 63. Turistik bir gezi yapmak için neden iş yerinden envai çeşit belge almamız gerekiyor? Sonuçta iş yeri bizi masraflarımızı karşılayıp göndermiyor oraya, biz kendi yarattığımız imkanlar dahilinde gidiyoruz. Saygılar…

  1. Merhaba bunun nedeni sizin iltica etmeyecek olmanızın göstergesi. İşinizin legal bir şirket veya kurum olduğunun kanıtlanması.

 64. Merhabalar
  Almanya için akrabam davetiye gönderdi ziyaret amaçlı gidicem fakat banka ödemelerim var gecikmeli ödeme yaptığım yapmadığım farklı ödemeler ama beyan edebileceğim aracım var birde banka hesabımda 8-9 bin TL var banka aylık ödemelerim 3-3.5 bin civarı sorun olur mu yardımcı olurmusunuz

  1. İyi günler .İster türkiyedeki bankalara , isterseniz esnaf kefalete yada ev ve ya araba almak için çekilmiş kredi borçlarına ve- veya kredi kartları borcunuzun olması VİZE BAŞVURUNUZUN OLUMLU SONUÇLANMASI İÇİN engel değildir !…..13 Yıldır Tüm shengen ülkelerine yapılan başvurularda misafirlerimize net %50-%50 şans olduğunu söyleriz.Özellikle UKRAYNA- RUSYA Savaşı sonrası Ülkemizdeki tüm konsolosluk birimleri UKRAYNA VATANDAŞLARINA öncelik tanıdığı için 2022 yılı en erken randevu takvimi .20 ekim den itibaren gidecek olanlara 5/6/7 ekim -2022 tarihlerine randevu alabiliyoruz . Özellikle Almanya için başvuru noktası 5/6 il oldduğu için avantaj..

 65. Merhabalar mesela İtalya’dan Schengen almayı planlıyorum tatil için bir yıllık verildiğinde yıl içinde tekrar başka ülkeye gezi için bunu kullanabilir miyim ? Yeni mi çıkartmam gerekir?

  1. Merhaba multi giriş çıkışlı yani birden fazla kez Schengen bölgesine giriş izni veren bir vize alabilirseniz dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz geçerli olan ülkelerde.

  2. Emre bey hiç bir Shengen ülkesi ilk başvuruda asla 1 yıllık vize vermez . maksimum 90 güün /3 ay olarak verir. 1/2/3. belki 4. vizenizde 2 yıllık süresi olan viede alabilirsiniz ancak her bir kalış süreniz yine 90 günü geçemez . 2 yıllık ve 90 gün geçerli vize aldınız diyelim 2 yılda 4 defa gidiş geliş hakkınız vardır . Multi- çok girişli c vize türüne tabidir .

 66. Merhabalar,
  Şu anda bir üniversitede son sınıf öğrencisiyim hem de aynı zamanda çalışmaktayım. Schengen vizesine başvurmak istiyorum bütün masraflarımı kendim karşılayacağım. Bu durumda vizeye öğrenci olarak mı yoksa çalışan olarak mı başvurmam daha doğru olur? Aynı zamanda banka dökümünde dikkat edilen nokta bakiye mi yoksa harcamalara da dikkat ediliyor mu? Çok teşekkürler.

  1. Merhaba bizce öğrenci olarak almanız daha garanti olur. Eğer ki çalıştığınız kurumda yıllardır sigortalı çalışan değilseniz tabii. Bankanızda hem döküm olarak 3 aylık harcamalarınızı hem de birikimlerinizi görmek istiyorlar.

 67. Merhaba,

  Hem geçerli Amerika vizem hem de daha önce aldığım 1-2 yıllık 9 adet schengen vizem var. Bankada yeterli birikimim de var sadece şu an çalışmıyorum bir kurumda. Yine de sponsor gerekir mi sizce? Ve davet mektubu etkili olur mu?

  1. Merhaba, bu kadar eski vizeniz ve bankada paranız varsa bizce sponsora ihtiyacınız yok. Daha önceki 9 schengeninizde davet mektubu kullanmadıysanız da almanıza gerek yok bizce ama içiniz rahat edecekse alabilirsiniz.

 68. Merhaba İtalya vizesi alacağım. Günlük talep edilen limitin TL karşılığı banka hesabımda olmak zorunda mı ? Kredi kartı limitim istenilen bakiyeyi karşılıyor

  1. Ecem hanım , hiç bir Shengen ülkesi ilk başvuruda asla 1 yıllık vize vermez . maksimum 90 güün /3 ay olarak verir. 1/2/3. belki 4. vizenizde 2 yıllık süresi olan viede alabilirsiniz ancak her bir kalış süreniz yine 90 günü geçemez . 2 yıllık ve 90 gün geçerli vize aldınız diyelim 2 yılda 4 defa gidiş geliş hakkınız vardır . Multi- çok girişli c vize türüne tabidir .

 69. Merhaba italyaya yeşil pasaport ile çıkış yaptım ve 90 gün erasmus stajı yaptım. Ülkeye dönüp erasmus süresi artırma talep edip vize alıp tekrar çıkış yapacağım. Ancak banka hesabımda para göstermek yerine ailemin evini ve arabasının olduğuna dair tapu ve ruhsatı bulundurmam yeterli olur mu.

  1. Merhaba, yine de banka hesabınızda bir miktar para görmek isteyeceklerini düşünüyoruz. O nedenle vize çıktıktan sonra geri iade yapmak koşulu ile bir yakınınızdan size havale para göndermesini rica edebilirsiniz. Üzerine ailenizin tapu ve ruhsatlarını da eklersiniz.

 70. Merhaba. Hollanda Schengen vizesi için başvuru yapacağım ama ikametgah, nüfus kaydı vb belgelerin Türkçe olması sorun yaratır mı? İngilizceye çevirilmesi gerekli midir?

 71. Merhabalar,
  Kendim için bu aydan itibaren geçerli schengen vizemi aldım. 13/03/2022 ye kadar multi 90 günlük . 13 yaşında kızıma almamıştım şimdi ara tatilde bi yerlere Fransa mı gitsek dedim. Kızımı nasıl schengen vizeme dahil edebilirim , Yunan üzerinden aldım. Tekrar kızım ile bir seyahat planı mı yapmalıyım Yunan’a ? Yoks benim yeniden belge mi vermem gerekiyor?
  Teşekkürler

  1. Merhaba kızınızı sizin üzerinizden schengen vizesine dahil edemezsiniz onun için ayrı belgeler ile ayrıca başvuru yapmanız gerekiyor.

 72. Merhaba ben Erasmus için İtalya’ya gideceğim. Babam ve annemi sponsor göstermem gerekiyor fakat babamın veya annemin sigortası yok. Buna rağmen hesaplarında yeteri kadar para var. Ev gibi gayrimenkulları var ayrıca babam yurtdışında. Yine de gelip sponsor olabilir mi?

  1. Merhaba elbette her türlü mal varlığı sponsor olmak için delil olarak gösterilebilir. Taşınmazlar, birikim hesapları vb.

 73. Merhaba,
  Ben öğrenci olarak schengen başvurusunda bulunacağım. Birikmiş param var ve aydan aya ailemden gelen harçlığımla geçiniyorum. Çalışmıyorum, ailemi sponsor olarak göstermek zorunda mıyım? Ayrıca sponsor olarak gösterdiğimizde noter onaylı imza sirküsünün olmaması sıkıntı yaratır mı?

  1. Merhaba, çalışmıyorsanız ailenizi sponsor olarak göstermenizde fayda var. Sponsorluk kısmında belirttiğimiz her maddeyi yerine getirmelisiniz. Schengen vizesi almak artık eskisinden daha zorlaştı o nedenle her şeyi kitabına göre yapmanızı tavisye ederiz.

 74. Merhabalar,
  Vize için okuldan ıslak imzalı öğrenci belgesi aldım QR kodu yok yeterli olur mu yoksa e devletten QR kodlu mu çıkartayım

 75. Merhabalar. Schengene başvururken göstereceğim öğrenci belgesinin ya da diğer evrakların dili önemli oluyor mu acaba?

 76. Merhabalar, 2012 – 2013’te Fransa’ya Multi C tipi vizem vardı. Bu sene de multi vize alabilirmiyim ilk basvuruşta? Teşekkürler

 77. Merhaba,
  Ben dil okulu amacıyla Almanya’ya gitmeyi planlıyorum. Kabul mektubum, okulun ödendiğine dair belge, konaklama bilgileri gibi evraklar hazır, uçak biletim alındı.
  Bu sene mezun oldum, şu an çalışmıyorum. Buna istinaden birkaç sorum var:
  1- Sponsor olarak hem annemi hem babamı gösterme şansım olur mu?
  2- Yazacağımız sponsorluk dilekçesini noterde imza beyannamesi aldırarak mı imzalatmalıyım?
  3- Sizce böyle bir konumda iken red durumum ne şekilde olur?

  1. 1. Evet, gösterebilirsiniz.
   2. Hayır, noter onaylı olması gerekmiyor. Zaten onların hesap bilgilerini dökümlerini paylaşacaksınız. Onu da sadece onlar size verebilirler. Ama tabi
   3. Başvurulardaki en kritik konu sizi fonlayan hesaplarınızda tüm yolculuğu rahatlıkla fonlayacak miktarda bakiyenin görünmesi. Konuyu bu belirleyecektir.

 78. Merhaba , ilk kez schengen vize başvurusunda bulunacağım , önceden yeşil pasaportum vardı, annemin sponsorlugunda birlikte seyahat edeceğiz vize çıkmasıyla ilgili sıkıntı yaşar mıyım ?

  1. Merhaba, sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyoruz ama uzun süreli bir vize verilmesini şimdilik beklemeyin. Sadece seyahatiniz süresince geçerli olacak bir vize alabilir sonrasında vize aldıkça kalış hakkı süreniz uzayabilir.

 79. Merhaba, freelance olarak calışıyorum. SGK ya vs bağlı degilim herhangi bir hizmet dökümüm yok. Bir firma ile sözlu bir anlaşmam var arada bir çeviri islerini yapıyorum. Bordrom da yok. Çeşitli bankalarda birden çok vadeli TL, Euro, Dolar hesabım var. Bu durumda ben kendi masrafımı ödeyecek kadar bir birikime sahibim çok şükür. Her bir hesabımın dökümünü vermeli miyim? Hepsni tek bankaya yad a tek hesaba toplamalı mıyım? Aynı bankada ondan çok hesabım var örneğin. Evli değilim evde duzenli çalışan kişi ablam. Annem calışmıyor babam vefat etti. Bu durumda onlardan sponsorluk da alamıyorum. Hangi belgeleri nasıl vereceğim kafam cok karıştı. İspanya’nın aracı firması da hic yardımcı olmuyor. Bilgi verebilirseniz cok memnun olurum.

  1. Merhaba, sigortalı çalışmıyorsanız freelance çalıştığınız kurumun dilekçesi pek de geçerli olmayacaktır. Size ablanız sponsor olabilir mesela. Eğer varsa kira geliri, tapu, araba, arsa vb gibi gelirleri onları belgeleyebilirsiniz. Aileniz size sponsor oluyorsa onların maaş bordrosunu belirtebilirsiniz. Fakat kabul görüp görmeyeceği konusunda biz bir şey diyemeyiz son söz konsolosluğun. Eğer siz kendiniz kendi seyahatinizin sponsorluğunu üstlenecekseniz de farklı bankalarda da olsa aynı bankada da olsa her bir hesabınızın dökümünü isteyin. Bankalar ne yapacaklarını biliyor zaten alışkınlar. Siz bankanıza gidin vize için döküm alacağım deyin ve nerede ne hesabınız varsa hepsini alın.

 80. Merhaba ben çalışan olarak Yunanistan’a 5 günlük tatil yapmayı planlıyorum çalıştığım yerden belge istediğim vakit bana maaş bordrosu ve bu örneğin gideceğim tarihte iş yeri tarafından izinli olduğuma dair belge vereceklerini kabul ettiler ama işyeri vergi levhası ve firmaya ait sicil kaydını vermeyi kabul etmediler bu iki belge olmazsa sorun olur mu?

  1. Merhaba, ne yazık ki eksik belge olarak sayılır ve vize alamama durumunuz olur. O iki belgeyi vermiyorlarsa şüpheli bir durum oluşur konsolosluğun nezdinde.

 81. Merhaba aracı kurum İdata ile İtalya Shengen vizesi için başvuru yapacağım ama belgelerin dilinin Türkçe mi ya da İngilizce mi olması gerektiği hiçbir kaynakta yazmıyor. Tüm belgeleri yeminli tercüman ile çevirtmem mi gerekiyor acaba yoksa Türkçe olması problem yaratır mı ?

 82. Merhaba ilk defa Almanya’ya vize başvurusunda bulunacağım. Eşimin hali hazırda 1 yıllık schengen vizesi var.
  Eşimin şirketinde sigortalı olarak çalışıyorum.
  Vize başvurusunda eşimin üzerine olan araç ruhsatı ve ev tapusunu ( evlilik cüzdanı fotokopisi ile beraber) dosyaya eklesem benim için olumlu olur mu ?

  1. Merhaba, evet dediğiniz gibi ne kadar fazla garantör belge teslim ederseniz sizin için o kadar iyi olur.

 83. Merhaba, İtalya 90 gün altı C tipi erasmus stajı için vizeye başvurdum evde kalacağım kira 31 ağustosta bitiyor ancak dönüşüm 6 eylülde ve eksik belge kağıdı doldurttular ben de italyaya gidnce o tarih aralığında hostel ya da otel ayarlacağımı belirtten bir yazı yazdım. zaten uçak biletim de 6 eylülde. Sizce bundan dolayı red yiyebilir miyim?

 84. Merhabalar, dil eğitimi için 3 kurdan oluşan 10 aylık bir eğitimle Hollanda’ya gideceğim. Dil okulu kaydım ve sponsor mektuplarım var. Uzun süreli vize için MVV denilen geçici oturum iznine başvurmam gerekiyormuş sanırım. Buna kendim başvuru yapabiliyor muyum? Yoksa, izlemem gereken farklı bir yol var mı ?

  1. Merhaba, Hollanda uzun dönem vizesine yönelik yapılan başvurular, Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği tarafından kabul ediliyor. Başvurunuzu bizzat oraya yapmalısınız.

 85. Merhaba kendi şirketim var. Şirketim 2 aylık bir şirket. Turistik ziyaret için neler yapmam gerekiyor, otel rezervasyonu yaptırmak yapılan başvurunun red olma ihtimalini değiştirir mi? Açıkçası 10 günlük bir gezi düşünüyorum sadece Berlin için.

  1. Merhaba, şirketiniz olması artı puan ama iki aylık olması pek de artı puan değil. Otel rezervasyonunun yanı sıra asıl gidiş dönüş uçak biletinizin alınmış olması da önemli rol oynuyor.

 86. Merhaba. Öğrenciyim. Bir akrabamın davet mektubu ile vizeye başvurdum. Tüm evraklarım tamam fakat babamın (1.derece sponsor) banka hesap dökümünü alamadım (zaten bankada parası yok) bu vize verilirken sıkıntı çıkarır mı? Babam sigortalı işçi.

  1. Merhaba, size sponsor olan kişinin seyahatiniz boyunca masraflarınızı karşılayabileceğine dair belge sunması şart. Yani babanızın sigortalı işçi maaşını vs belgelemesi, varsa üzerine olan araç tapusu, arsa tapusu, ev tapusu göstermeli. Aksi halde sponsorunuzun sizin seyahatinizin masraflarını karşılayamayacağı gerekçesi ile vizeniz reddedilir.

 87. Merhaba dil kursu için Almanya’da bir üniversiteye gideceğim Türkiye’de bir üniversiteye kayıtlıyım fakat aktif öğrenci değilim öğrenci vizesi mi almalıyım çalışmayan vizesi mi?

  1. Merhaba, dil kursunuz kaç ay sürüyor. Eğer 3 aydan az bir süre ise turistik vize alarak bile gidebilirsiniz. Öğrenci vizesi bu durumda alamazsınız çünkü aktif öğrenci olmalısınız.

 88. Merhaba,
  Avusturya için Erasmus D tipi uzun dönem vize başvurusu yapacağım. Vize için gerekli miktar tl olarak (altın) hesapta mevcut ancak döviz hesabı yok. Bu durumda yeni hesap açıp parayı euro cinsine çevirip eklemeli miyiz? Vize başvuruma son 1 ay kaldığı için son 3 aylık döküm olayı bu durumda kafamı karıştırdı. Ne gibi bir yol izlemeliyim?

  2. olarak benim önceden açtığım euro hesabım var fakat çok uzun zamandır para giriş çıkışı olmadı. Elimdeki miktarı euroya çevirip o hesabı gösterip ayrıca noterden babamı kefil gösterebiliyor muyumm?

  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, turistik amaçlı değil Erasmus’a gittiğiniz için hiç panik yapmayın siz öğrencisiniz ve gerekli Erasmus belgeleri ile başvuru yapıyorsunuz. Bu zaten yeterince geçerli bir dayanak. Döviz cinsinden bir para göstermeniz gerekmiyor. Altın birikim hesabınızdaki parayı göstermeniz yeterli.

 89. Merhaba. Memur olarak devlet kurumunda çalışıyorum. Kurumumun ik’sı işveren yazısı yerine yıllık izin formunu kullanabilirsin diyorlar, izinli olduğum süre, gideceğim ülke vs zaten yazdığı için. Sizce bu sorun olur mu?

  1. Merhaba, onlar o şekilde diyorsa doğrudur. Devlet kurumlarında sistem farklı işliyor özel sektöre göre. Bizim verdiğimiz belge listesi özel sektör baz alınarak hazırlanmıştır.

 90. Merhaba. Doktor olarak devlet hastanesinde çalışmaktayım fakat 1 yılı doldurmadığım için yıllık izin alamamaktayım. Turistik amaçlı Almanya vizesine basvuracağım. Bu durumu dilekçede belirtmem gerekiyor mu? Belirtirsem eğer red yeme ihtimalim var mı? Teşekkürler

  1. Merhaba, Schengen başvurularında özel sektördeyseniz çalıştığınız kurumdan işveren yazısı devlet kurumundan ise izinli olduğunuz süre ve gideceğiniz ülkenin belirtildiği yıllık izin formu ibraz etmeniz gerekiyor. Bu durumda eğer varsa hakkınız sanırız ki ücretsiz izin kullanmanız gerekecek.

 91. Merhabalar, Erasmus stajı ile Fransa’ya gideceğim. Öğrenciyim fakat kart hesap dökümümde aylık ortalama 6-7 bin TL gelen para var ancak şuan aktif para yok, kendimi garantiye almak için içine para atıp o şekilde mi dökümü çıkarayım.

  Bir diğer sorum da beni orda bir aile(akrabam) yanında misafir edecek fakat nasıl yapacaklarını bilmiyorlar, belediyeye gidip bir belge mi almaları gerekiyor benim de bunu vizeye sunabilmem için

  Son bir sorum Paris’te staj yaparken 7 günlük pasaport çıkış hakkım var başka ülkeler için, bunu vize alırken belirtmem gerekiyor mu yoksa zaten o vize o ülkeleri de kapsadığı için söylememe gerek yok mu

  1. Merhaba, 7 günlük çıkış hakkınızı söylemenize gerek yok Erasmus stajı için alacağınız Schengen zaten direkt olarak başka Schengen ülkelerini ziyaret etmenize olanak sağlayacaktır. İçine bir anda para atmanız aslında sağlıklı değil ama siz turistik gitmiyorsunuz Erasmus stajı yapacaksınız o nedenle sorun teşkil etmez. Eve dediğiniz gibi davet mektubu, sizi davet eden kişi tarafından belediyeden talep edilmeli ve size gönderilmeli. Siz de belgelerinizin arasına eklemelisiniz.

 92. Merhaba. Bir devlet kurumunda kadrolu memur mühendis olarak çalışıyorum. Belçika vizesi için iş yerinden istenen evrakları istediğimde sadece “hizmet belgesi” ve “maaş bordrolarını” verebileceklerini söylediler. Ayrı bir dilekçe, vergi levhası, faaliyet belgesi, ticaret sicili vs vermiyoruz diye cevap aldım. Ne yapmam lazım bilemedim bu durum sıkıntı çıkarır mı sizce? (daha önce özel sektörde çalışırken schengen almışlığım var bu arada)

  1. Merhaba devlet memuru olduğunuz için vermiyorlar onlar özel sektör için geçerli belgeler.

 93. Merhaba
  Öğrenciyim hesabımda 1000-2000 TL lik her ay düzenli hareketlilik ancak vize için yüklü miktar hesabıma para yatırsam sorun olur mu

  1. Merhaba yatırabilirsiniz ancak böyle işlemleri vize almadan 3 ay önce yaparsanız 3 aylık dökümünüzde halihazırda para görünür son dakika işlem yapmadığı belli olur daha garanti durur.

 94. Merhaba schengen başvurusunda babamın üstüne kayıtlı ruhsat ve tapular benim içinde geçerli oluyor mu evli değilim ve soyadlarımız aynı olduğu için soruyorum. Kendi şirketimizde sigortalı çalışanım o yüzden tapuları ekleyip eklememekte kararsızım teşekkür ederim:)

  1. Merhaba, eğer babanızın üzerine olan tapuları da eklerseniz size babanızın sponsor olduğu algısı oluşur. Oysa ki siz sigortalı ve kendi işi olan bir çalışansınız. O nedenle kendi kendinize gezinizi finanse edebileceğinizi gösteren belgeler sunmanız yeterli olacaktır.

 95. Merhaba Fransa için vize alacağım. Aile davetiyesi tarafıma geldi. Herhangi bir kurumla çalışmak istemiyorum Fransa’nın kendi resmi sitesinden vize işlemlerini halletsem sorun olur mu? Teşekkürler.

  1. Merhaba, Fransa konsolosluğu yetkili acenta olarak VFS Global ile anlaşmalı çalışıyor. Siz turistik vize için konsolosluğa gidip bizzat başvuru yapmıyorsunuz. O nedenle aracı kurum ile çalışmak durumundasınız. Ama VFS ile aranıza da aracı kurum alabiliyorsunuz. Siz dilerseniz öyle bir yol izlemeyebilirsiniz.

 96. Merhaba erasmus stajı için 3 aylık schengen vize başvurusu yapacağım. İnterrail ile diğer ülkeleri de gezmeyi planlıyorum. Bunun için şimdiden bilet veya otel rezarvasyonu gerekli mi yoksa sadece seyahat dilekçesinde interrail ile ülkeleri gezme planımdan bahsetmek yeterli olur mu?

  1. Merhaba, dediğiniz gibi stajınızdan sonra planladığınız seyahatinizden bahsedebilir ve daha uzun vize vermelerini talep edebilirsiniz.

 97. Öğrenciyim ve sponsorla vizeye başvurdum. Kendi hesap dökümümü eklemem gerekiyor mu başvuruya?

  1. Merhaba, eğer hesabınıza maaş gibi aktif bir para girişi olmuyorsa ve hesabınızda gösterebileceğiniz birikmiş bir para yoksa eklemenize gerek yok. Size kim sponsor olduysa onu hesap dökümü yeterli olacaktır.

 98. Merhabalar! Yukarıdaki bilgiler için çok teşekkür ederim. Bir çok konu netleşti ancak vize konusunda emin olmadığım noktalar var.

  Ağustos 2022’de 25 yaşında ikinci üniversitesini okuyan bir freelancer olarak interrail yapmayı planlıyorum. Düzenli bir gelir gösteremem ancak birikmişim var. Sponsor gösteremem çünkü ailem esnaf emeklisi ve mal mülk falan da yok.
  Birikmiş nakit vize için yeterli olmaz mı?
  Bankadaki para TRY mi olmak durumunda?
  EUR olarak bankada tutsam olmaz mı?
  Wise (transferwise) bakiyemi banka hesabı olarak sunabilir miyim?
  Macaristan bu şartlarda bana vzie verir mi acep?

  1. Birikmiş nakit vize için yeterli olabilir. Miktara ve hangi ülkeye başvuracağınıza bağlı.
   TL olmak zorunda değil, tabi ki döviz gösterebilirsiniz. Wise da olur.

   Macaristan Konsolosluğu’ndansa Yunanistan ya da Fransa daha ılımlı yaklaşıyor.

 99. Merhaba, arkadaş ziyareti ve gezmek için Danimarka’ya vize başvurusu yapacağım. Başvuruyu 2 gün sonra yapacağım lakin gidiş ve dönüş tarihim henüz belli değil. Formalite uçak bileti rezervasyonu yapsam vize aldıktan sonra istediğim tarihte gidip gelebilir miyim? Teşekkür ederim.

 100. Merhabalar, ilk defa c tipi schengene başvuracağım , doktora öğrencisiyim ve çalışmıyorum yani düzenli bir gelirim yok. Ancak birikimim var. Arkadaş mektubu yani davetiye yazılacak. Banka hesabimda belli bir miktar paranın olduğunu ispatlamam yeterli mi yoksa düzenli bir gelir olması mı gerekiyor, bu durumda 1.dereceden bir yakinimin sponsorluğu şart mıdır? Teşekkürler

  1. Merhaba, düzenli bir gelirinizin olması artı bir durum yani zorunluluk değil. Siz ne kadar güven verirseniz o kadar kolay vize verirler.

 101. Merhabalar, sağlık sigortası zorunlu mudur, o kısmı tekrar açıklayabilir misiniz rica etsem ?

  1. Evet, TC vatandaşlarına vize uygulayan ülkeler için vize başvurusu sırasında seyahat sigortası yaptırmak zorunlu.

 102. Merhaba, ben Yunanistan turuna katılmayı düşünüyorum. Freelance çalışıyorum. Vize için herhangi bir finansal belge istenir mi? Teşekkürler.

  1. Merhaba, bu seyahati tek başına karşılayabilir olduğunuza dair birikim hesabınızın dökümü istenir. Yani hesabınızda bu tatili karşılayacak kadar paranız olduğunuzu belgelemeniz gerekiyor.

 103. Merhaba,
  Mayıs 2022’de Güney Fransa turu yapacağız fakat Fransa ve İtalya vize randevuları dolu, Yunanistan vize alıp ,Marsilya’dan giriş yaparsak sıkıntı yaşar mıyız? Teşekkürler.. Seviliyorsunuz 🙂

  1. Merhaba, girişte sıkıntı olmaz ama tekrardan Yunanistan’dan vize almaya kalktığınızda. Bu kişi bizden almış ama bize gelmemiş diyerek daha az vize verebilir veya red verebilir, sıkıntı çıkarabilir. Bu tarz olasılıkları göze alıyorsanız, Fransa sorun çıkarmayacaktır.

 104. Merhaba. Ben İtalya için başvuracağım.

  Bankada yeterli maddi kaynağım var ve sigortalı olarak çalışıyorum.

  Ama 1 haftalık turistik vize için “Güncel vergi levhası fotokopisi”, “Orijinal ve güncel, İngilizce faaliyet belgesi” ve “Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi” gibi şeyleri benim sunmam şart mı?

  Mesela şirketten izin yazısı, sigorta dökümü ve maaşımı gösteren banka dökümü vs. yeterli olur mu?

  Tabi bilet vs. belgelere ek olarak…

 105. Merhaba, sigortalı bir işte değil de freelance çalışanlar hesaplarında para olduğu durumunda nasıl sponsor olmadan başvurabiliyor bilginiz var mı?

  1. Normal başvuru adımlarını aynen takip ediyorsunuz. Herhangi bir sponsor göstermeniz gerekmiyor. Masrafları kendinizin karşılayacağını belirtip banka hesabınızdaki parayı belgelemelisiniz.

 106. Merhabalar neredeyse bütün yazılarınızı okudum hepsi bir birinden güzel detaylı anlatım olmuş elinize sağlık daha bol bol gezmeler dilerim.
  Bilginiz var mı bilmiyorum ama benim sorum şu olacak: Esnafım, bağkur (ssk) borcum var. Schengen vizesi için başvurduğumda senin borcun var sana vize yok derler mi bir fikriniz var mı? İleri ki günlerde ALMANYA için çalışma vizesi almaya çalışacağım aynı sorun (bağkur-ssk) burada da engel olur mu? Vereceğiniz cevap için teşekkür ederim.

  1. Şentürk Bey merhaba;
   Konsolosluk sadece sizin sunduğunuz dosyadaki kadar sizin hakkınızda bilgi sahibi olabilir. Yani TC kayıtlarına bir bağlantıları yoktur, sizin SSK durumunuzu bilemezler. Özetle Bağkur borcunuzdan ötürü red vermezler, zaten bilemezler.

 107. Sponsor yazısı hakkında verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Başarılar !!!

  1. Selamlar Biz Evde Yokuz,
   Eylul ekim gibi bir hafta İzlanda’da roadtrip turu yapacagiz. Bir isletmem var, vergi levham var, gelirim iyi. Vizede bu anlamda sıkıntı çıkacagini sanmiyorum.

   Tek sorum otelde konaklama olmayacak. Ucak bileti ve rent a car’dan simdiden kiralayacagimiz aracin dekontunu paylasmamiz yeterli olur mu? Turist vizesi ama otelde kalmiyorsun, sen ne ayaksin derler mi acaba? 🙂 Transit vize hakkinda da bilgi alabilir miyim? Aktarmalı ucuslarda izlenecek yol hakkinda.

   1. Merhaba Emrah;

    Harika bir plan. Otel rezervasyonunuzun olmamasının problem olacağını sanmıyorum çünkü Ring Road zaten sıkça van ile yapılan bir rota. Ama çift dikiş olsun diye isterseniz bir yere rezervasyon yaptırıp daha sonra iptal edebilirsiniz.

    Aktarma konusu çok uzun buraya sığmaz. İnternetten okumanı tavsiye ederim.

    Not: İzlanda’nın bizce en güzel vakti Haziran.

    1. Valla hem kuzey isiklarini yakalamak icin gece gunduz saatlerini hesaba katarak hem de biraz daha karli ve extreme sartlarda roadtrip yapmak icin eylul ekimi tercih edecegiz, hatta dolunayin olmadigi zamani bile hesapliyoruz 🙂 tesekkurler geri donus icin

 108. Merhaba almanyada kalacağım yer kuzenimin evi olacak konaklama olarak nasil belirtmeliyim?

 109. 1 haftaligina turla italya turuna cikmayi planliyorum. 14 yillik sigortam var. Resmi kurumda sözlesmeli olarak calisiyorum. Uzerime kayitli herhangi bir mal yok. Borcumda bulunmamakta. Vize verirler mi?

 110. Merhabalar banka da küçük bir mebla da kredi borcum mevcut başka hiçbir borcum yok ve düzenli ödüyorum. Hesabımda nakitim mevcut Aile vizesi davet mektubu ile abimin yanına gitmek istiyorum. İşten yeni ayrıldım davet mektubuna masrafların abim tarafından karşılanacağı yazıyor. Shengen vizesi çıkar mı acaba

 111. Merhabalar;

  Nisan ayı sonunda turistik amaçlı prag+viyana+bratislava+budapeşte gezisi yapmayı planlıyorum. Başvuru için Çekya büyükelçiliğine gitmem gerekli sanıyorum(Kaldığım gün süresi eşit). Başvuruyu aracı kurum olmadan yapabiliyor muyum? Bratislava’da kalmayı düşünmüyorum ama oraya günübirlik tren biletlerini alıp koymamın bir mahsuru olur mu?

  1. Merahbalar nisanlim kirgiz vatandasi kibirsa tatile gitmek istiyoruz kendi vize ihlali yuzden turkyiden deport yedi 1 yilik sure daha var kibirs icin giris cikista problem olurumu tesekur ederim

 112. merhaba
  6 yaşındaki oğlumla birlikte schengen vize alacağım akraba ziyaret vizesi.
  oğlumun adına alacağım vizeyi, öğrenci vizesi olarak alabilirmiyim? daha uyguna getirmek adına. sonuçta oğlum öğrenci 🙂 öğrenci vizesi almakta yaş sınırı varmı? bilgi sahibi iseniz yardımcı olurmusunuz? şimdiden teşekkür ediyorum 😀 BOL ROTALI GÜNLER DİLERİM 🙂

 113. Merhaba, ben şu an çalışmıyorum 4 aydır boştayım. Daha önce 4 defa schengen vizesi aldım fakat çalışmadan başvuru yaparsam alabilmem mümkün mü?

  1. kesinlikle mümkün değildir. boşuna masraf yapmayınız. kızımın üzerinde yüklü miktarda nakit olmasına rahmen ve üzerine kayıtlı yüksek model araç olmasına rahmen sigortalı bir işi olmadığı için RED verdi.

   1. ben çalışmıyor olduğum halde İtalyadan başvurdum. Freelance çalıştığımı belirttim ve banka hesap dökümü gösterdim. Dilekçe istediler, konsolosluktan çağrıldım. Orda da durumumu anlattım şuanda çalışmadığımı ama ek işlerden para kazandığımı vb. Vize 3 aylık aldım. Bu hafta yine aynı şekilde başvuracağım. Kesinlikle mümkün değildir diye bir şey yok

   2. Kübra Hanım, SGK dökümü göstermeden nasıl başvuru yaptınız biraz açıklar mısınız? Ben de aynı durumdayım, freelance çalışıyorum, hesabımda param var, sponsora gerek yok, fakat nasıl başvuracağımı bilmiyorum.

 114. almanya ya gitmek istiyorum fakat ögrenciyim ama gezmek amaçlı bunun ögrenci olarak vizesi nasıl olur

 115. merhaba bende fransaya gitmek istiyorum sigortali calisiyorum ve dukkan bana vize icin gerekli olan evraklari verecekken vazgectiler bende ortada kaldim babam emekli babam bana vize icin evrak cikaramazmi veya baska bi yolu yokmu varsa nelerdir tesekkurler

 116. Merhaba,Macaristana turistik amacla vize basvurusunda bulunmak istiyorum.
  Su an ögrenciyim ve gelirimi ticari plakamı kiraya vererek sağlıyorum adıma vergi levhası mevcut.Bu durumda vize basvrumu meslegi kısmına öğrenci olarak mı ticari plaka sahibi olarak mı yapmam daha dogru olur?veya formu ögrenci olarak doldurup niyet mektubunda mı gelir durumumu acıklamalıyım?

  1. opsiyonel olarak her ikisinide belirtebilirsen bence daha iyi olur bende nisan mayıs gibi oraya gitmeyi planlıyorum ve şimdiden hazırlanmakta fayda var

 117. Merhaba Fransa için vizeye başvuracağım, fakat çalışmıyorum ve öğrenci değilim. Bankada yüklü miktarda param var 3lü sayılarda direkt başvursam sorun çıkarmı? bazı sitelerde paranız çoksa vizeyi kolaylıkla albiliyorsunuz diyolar. Veya sponsorlamı başvuru yapmam gerekiyor?

  1. kesinlikle mümkün değildir. boşuna masraf yapmayınız. kızımın üzerinde yüklü miktarda nakit olmasına rahmen ve üzerine kayıtlı yüksek model araç olmasına rahmen sigortalı bir işi olmadığı için RED verdi.

 118. Merhabalar , herhangi bir iste calismamam sigortamin olmamasi Shengen vizesi almama engel olur mu ? Diger yandan banka hesaplarim aktif ve gezimi karsilayabilecek durumdayim .

  Tesekkurler

 119. Merhaba. ben polonya’dan bir iş teklifi aldım. 27 yasındayım. şirket türkiye’ye ev adresıme vize dosyasına koymak uzere davetiye gönderdı. şuanda işsizim. Vize başvurumu yaptım 2 kez Red aldım. fakat 2 başvurumdada bankada para ve herhangı bir sponsor göstermemıstım. şimdi 3. kez yapıcam maddı tum kaynaklarımı tapu, sponsor para herseyı sunucam. sizce 3. basvurumda onay alma şansım % kaç ?

 120. Güncel bir bilgi vermek istiyorum. Ben, eşim, kızım ve eşimin kardeşi ile Nisan ayında Fransa’ya 10 günlük akraba ziyareti ve turistik bir gezi planladık.

  Eşim ve kardeşi çalışmıyor. Ben özel sektörde iyi bir işte çalışıyorum. İş yerimden standart finansal evrakları hazırladım.

  Seyahatimi açıklayan bir vize talep dilekçesi yazdım. Eşime ve kardeşine sponsor olduğuma dair dilekçeler verdim.

  Finansal evraklarımın bir kopyalarını herkes için hazırlamıştım. Biraz kalın bir dosya olmuştu.

  Başvurumu yaptım ve birkaç evrak daha talep ettiler. Vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi. sonrasında ise 4 gün içinde aileme 3 eşimin kardeşine 1 aylık vize verdiler.

  Sponsor ile ilgili hep birinci dereceden akraba olması gerektiği gibi bilgiler var. Fakat sponsor olunacak kişi ile birlikte seyahat ediyorsanız dilekçenizde bu seyahati kendisine hediye ettiğinizi ve bu yüzden kendisine sponsor olduğunuzu açıkça belirtseniz, sizinle beraber seyahat edeceğini ve birlikte geri dönecğinizi belirtirseniz karşınızdaki insanlarda sizi daha iyi anlayacaktır. Benim durumum böyleydi ve açıkça bunu dile getirdim.

  Ayrıca finansal evrakları sponsor olduğunuz her kişi için toplamanız lazım bu da önemli bir ayrıntıdır.

  Herkese boş şans …

  1. MErhaba bir hususta vermiş olduğunuz bilgiyi müsaadenizle düzeltmek isterim.
   Bir avrupa turu planlıyorsanız en çok konaklamayı hangi ülkede yapcaksanız schengen vizesini o Ülkeden başvurmanız gerekir. Eğer ülkelerde kalınan gece sayıları eşit ise, ilk giriş ülkesinden başvurulur.
   Bilginize
   Herkese iyi Tatiller

 121. Öncelikle herkese merhaba, değerli deneyimlerinizi aktardığınız bu güzel ve verimli platform için fazlasıyla teşekkürler,

  2 ay sonra Almanya için gidiş-dönüş uçak biletim mevcut ve Schengen vizesi başvurumu yakın zamanda yapacak durumdayım, konuyla alakalı hem kısaca kendi durumumu özetlemek hem de sizlerden bildikleriniz ışığında yardım istemek için buradayım 🙂

  Öğrenciyim ,Almanya’da yanına gideceğim arkadaşım hem Almanya’da bir üniversitede okuyor hem de oranın vatandaşı,sonrasında Hollanda’ya geçme planımız mevcut.

  1)Öncelikle vize başvurusu sürecinde kalacak yer rezervasyonları yapıp turist vizesi mi yoksa davetiye isteyerek onun yanında kalacağımı belirterek mi başvurmam daha mantıklı olur?
  2)Devamında ise banka hesap dökümü ile alakalı olarak bir döviz hesabı açıp oraya para aktarımında mı bulunmalıyım yoksa bunun yanında sponsor olabilecek birinci derece akrabam var, bunu mu kullanmalıyım.

  Toparlamam gerekirse konuyla alakalı çoğu kişinin tecrübesini okumam ve insanlarla konuşmama rağmen bu konuda kafam karışmış durumda ve sizlere danışarak da bir fikir edinmek istedim. Şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Tuğçe tam olarak bu konudan muzdaribim. Acaba nasıl vize aldığın konusunda beni aydınlatabilir misin? Hangi yolla başvurdun? Tam olarak aynı sebepten dolayı kafam karışmış durumda.

 122. Merhabalar 2 öz abim ve 20yi geçkin sülalemden akrabam avusturyada ikamet etmekdeler ve durumları hepsinin iyiler bende abimin yanına ziyarete gitmek istiyorum herşeyimi abim karşılayacak benim sigortam yok ve öğrencilik durumun donuk 10yıllık pasaport çıkarttıracagım bankada ise 10bin euro para gösterirsem sizin aracılığınızla başvuru yapsam vize alabilirmiyim saygılar.

 123. Almanya’ya akrabalarımı mayıs haziran tarihleri arasında ziyarete gitmeyi düşünüyorum. Vize beni çok zorlar mı, günlerimi çok alor mı?

 124. Merabalar ben erasmus yapıyorum ve 1,5 ayım var şu an bitmesine,schengen vizesine başvurmak istiyorum ve davet gönderilecek bana hemen çıkar mı acaba? 1-2 haftayı geçer mi? Lütfen cevap verin çok sevinirim

 125. Selam! Ben interrail yapacağım, suan parttime çalışıyorum ve okuyorum ama interrailden önce işi bırakacağım. Maas bordrosu vermem gerekiyor mu? Ve butun masrafi kendim karşılayacağım sistemde öğrenci olarak gorunuyorum illa ki ailemi mi göstermem lazim maddiyatta??

  1. Bende interrail yapacagim tek basima ve acikcasi korkuyorum. Sizin ilk degilse daha once nasil basladiginizi soyler misiniz ?

 126. Merhabalar arkadaşımla turlar ile yurt dışına çıkmayı düşünüyoruz ama vize alırken kredi kartı borcu yada kredi çekmiş olmamız engelmi acaba

 127. merhablar biz evde yokuz çifti sizlere gerçekten hayranım kimsenin yapamadıklarını yapıyorsunuz cesaretiniz mükemmel ben interrail yapıcam haziran ve temmuz aylarında bir aylık bir süreç şimdi her gün farklı bir şehir tarzında bir program yaptım kendime ve 20 farklı hostel rezervasyonum var sizce bu şekildemi veriyim belgeleri yoksa tek hostelmi göstereyim ve aynı zamanda sponsor olarak babam emekli onu gösterdim ama ek olarak bir kişi daha ekliyimmi ne dersiniz cevabınızı bekliyorum bol bol gezmeler diliyorum

  1. biz de konunun uzmanı değiliz ama dilekçende eğer interail yapacağını yazacaksan farklı olması daha gerçekçi

 128. Merhabalar ben geçen hafta Almanya vize için İzmir idataya başvurdum ve bugün red cevabı geldi red belgesinde 6. Madde isaretlenmiş olarak geldi ,. Geçen sene zav programı ile Almanya’ya staja gittim ve zav programı ile vize almıştım bu senede aynı şekilde geçen sene gittiğim işletme Gine zav programı ile davetiye yolladı ama ben okulun Erasmus sınavıni kazandım ve hocalarım Erasmus staj yaparsan iyi olur dediler ve bende her iki programa göre yani hem zav hemde erasmus staj belgelerimi hazırladım ve randevu günü idataya gittim ordaki görevli bana hangi programla gidiceksin gibi sorular sormadi yani zavla mi gidiceksin veya erasmus stajla mi bana sormadigi için her iki programa ait belgelerimj verdim ve babamın hesap dekontunu almadı . Şimdi ne yapmalıyım neden red cevabı aldığımı tam bilmiyorum geçen seneki gibi zav programı ile mi basvurusam yoksa zav progrmala gelen davetiyeyi çıkarıp Erasmus programı ile mi basvurusam yoksa babamım dekontunu ve Gine belgelerimi toplayıp hepsini bir mi vermeliyim. Bildiğim kadarıyla bir tanesini seçmen gerekiyor galiba

 129. Hoş buldum sevgili EVDEYOKLAR!!!:))

  Samimi ve bilgilendirici içeriklerinizden, hatta yapılan yorumlardan bile nokta atışı işe yarar bir sürü şey öğreniyoruz sayenizde.
  Şimdi;
  Ben ilk kez schengen başvurusu yapacağım.
  Vize başvurusu için oluşturulan ayrıntılı seyahat planı (x,y,z ülkelerine gidip her birinde x gün kadar kalacağım detayına kadar) vize çıktıktan sonra bir şey ifade etmiyor değil mi? Tamamen formalite. Aynı şekilde bilet ve otel rezervasyonları da anlamını yitiriyor bambaşka bir tarihte seyahat ve başka yerde konaklama sağlayabiliriz değil mi?

  Bir de gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonundaki gidiş dönüş aralığı, verilecek vize süresini etkiler mi? O aralığı mümkün olduğunca uzun mu tutmam gerek?

  Esasında ben workaway yapmayı düşünüyorum ve proje süreleri çok değişken. Yapabilirsem birkaç ülkeyi workaway ile gezmek istiyorum. Haliyle kafamda çok net bir rota yok. Avrupa’dan başlarım muhtemelen de. Kesinlikle gideceğim yerleri ve kalacağım günleri belirlemeli miyim sizce?

  Ve hostlar davet mektubu vs. de yollamıyorlarmış, gerginim birazcık nasıl yol izlemem gerektiğiyle ilgili.

  Workawayle ilgili bir içerik girseniz de tadından yenmez ayrıca.

  Teşekkürler şimdiden.
  Balsınız:)
  Tam gaz devam!:)

  1. Selamlar!!

   1. Vizeni aldıktan sonra gezi planlarından değişiklik yapabilirsin ama önemli bir nokta var: Ya ilk giriş yapacağın ülkeden vize almalısın, ya da en uzun kalacağın ülkeye başvurmalısın. Yoksa arıza çıkarabilirler.

   2. Evet, bilet tarihleri çok önemli bir belirleyen. Bir ülkede en fazla 90 gün kalabildiğini unutma. Yani 4 ay gezeceksen ve Fransa’ya başvuruyorsan adamlara Fransa’dan falanca ülkeye geçeceğini yazmalısın. Cover letter çok önemli. Orada yazmalısın. Keza seyahat sigortan da vize süresini belirleyen bir faktör. 6 aylık başvuruyorsan ve sigortan 4 aylıksa 4 aylık verirler. Mutlaka tüm süreyi kapsasın.

   3. Workaway hakkında doğru diyorsun. Biz yapmadığımız için yazamıyoruz. Dönüşte sen yazmak ister misin?

 130. Merhaba ben bisey sormak istiyorum durumda biraz acil aslinda. Ben 04.05.2018 -13.05.2018 tarihleri arasinda yani yaklasik 8-9 gunlugune mayista Almanyaya gitmej istiyorum akrabalarimin yanina iste onlari gormeye izmirden idatadan sali gunune randevumu aldim snra idatanin istedigi belgeler olan Pasaport , Nufus kayit ornegi, ikametgah belgesi, Vize basvuru formu fotograf ve Ögrenci belgesini felan hazirladim geriye ise davetiyemide pazartesi gunu yolladilar bikac gune gelir diye umuyorum davetiyede gelince oda tamam oluyo snrada seyahat saglik sigortami alip sali gunu idataya vize randevuma gidicem insallah simdi sorum şuki bu soylediklerimde eksik bisey varmi ve konsoloslugun vize verme ihtimali nolur sizce kendimde universite ogrencisiyim sizin dusunceleriniz nelerdir bu soyledikelrim hakkinda ?

 131. Öncelikle Selamlar !

  Ben bir öğrenci olarak Romanya’ya babamın yanına turistik amaçlı gitmek istiyorum. Bunun için Schengen vizesi almam gerekli. Tüm gerekçeleri sağlayabilecek durumdayım, babamda oradan davetiye gönderebilecek. Fakat duyduğum kadarıyla hala öğrenci olduğumdan dolayı babamın ıslak imzalı bir kaç dökümanına ihtiyaç varmış. Babam zaten orada, evrakları imzalayamaz. Annem buradan sponsor olarak gösterilip evrakları imzalayabilir mi peki ? (Masrafları karşılayacağına dair kanıtlar, belgeler vb.) Yoksa illa ki babamın imzaları mı gerekli ?

   1. Bu arada; annem ev hanımı. Banka hesaplarında tutarlar gösterilebilir, yeteri kadar meblağ mevcut. Fakat çalışmadığından dolayı sigortası da yok haliyle. Bu bir sorun teşkil eder mi ?

   2. Merhaba size bisey sormak istiyorum durumda acil biraz tabi. Ben 04.05.2018 -13.05.2018 tarihleri arasinda yani yaklasik 8-9 gunlugune mayista Almanyaya gitmej istiyorum akrabalarimin yanina iste onlari gormeye izmirden idatadan sali gunune randevumu aldim snra idatanin istedigi belgeler olan Pasaport , Nufus kayit ornegi, ikametgah belgesi, Vize basvuru formu fotograf ve Ögrenci belgesini felan hazirladim geriye ise davetiyemide pazartesi gunu yolladilar bikac gune gelir diye umuyorum davetiyede gelince oda tamam oluyo snrada seyahat saglik sigortami alip sali gunu idataya vize randevuma gidicem insallah simdi sorum şuki bu soylediklerimde eksik bisey varmi ve konsoloslugun vize verme ihtimali nolur sizce kendimde universite ogrencisiyim sizin dusunceleriniz nelerdir bu soyledikelrim hakkinda ?

 132. Merhabalar,

  Basvuru sırasında yazılan dilekçenin el yazısı ya da bilgisayar çıktısı olması mı gerekiyor acaba? İspanya ya vize için basvuru da bulunacagım. Teşekkür ederim.

 133. Merhabalar 7 yıldır kurumsal bir firmada çalışıyorum. Amcamlar Almanya’da yaşıyor Araba ile Turkiye’den Almanya ya benim götürmemı istiyorlar bordo pasaport alsam Almanya shengen vizesi alsam, Bulgaristan üstü gidecegimizden sıkıntı olur mu biraz karışık bilgi verebilirseniz teşekkürler

 134. merhaba schengen vizesini önce turistik amaçlı alıp kullanıp daha sonraki zamanlarda oturma veyada çalışma vizesi olarak alınabiliyor mu

 135. Ssk calisaniyim 1 hafta en kolay vize alaagim bir avrupa ulkesine gezmek istiyom izmirde yardimci olacak varmi 05512325670.

 136. Merhaba öğrenci olupta davet mektubu olmasına rağmen yinede seyahat sigortası yaptırmak gerekiyor mu?

  1. Merhaba daha önce 1 kez almanyaya turistik vize aldım, devlet memuruyum 15 gün izin gösterdim ve 15 gün vize aldım. Şimdi tekrar almanya vizesi almak istiyorum yine 15 gün izin aldım ama daha uzun süreli ve birden fazla girişli alma şansım var mıdır

   1. Merhaba başvurunuzda multi yani çok giriş çıkışlı şıkkı işaretlemeniz gerekiyor. Siz talepte bulunmadan multi yani birden fazla çıkış girişli vize vermezler.

 137. merhaba,
  prag gezisi icin tur ile basvuru yaptim ancak red aldim.tum evraklarim eksiksizdi kurumsal bir sirkette calisiyorum. sgk maas vs gunu gunune yatiyor. 3 gun icin bayramda kisa sureli bir gezi olacakti yani tamamen turistik amacli.2.kez basvuru yapmayi dusunuyorum hesabimda ki parayi yukselttim ama onun disinda ek evrak ne ekleyebilirim? ev ya da araba benim ustume yok..ailemin var .istedikleri tutarin 3 bin tl yukarisinda bakiyem su an..tekrar red gelme olasiligi yuksek mi sizce?

  1. ARZU HANIM SİZİNLE BERABER 2. BİR KİŞİ GELECEK Mİ YANINIZDA.VEYA ÇALIŞMA SÜRENİZ KAÇ YIL?

 138. Merhabalar,
  ben Ünal aslında instagram da sizler kadar olmasa da obirseyyah diye bilinen hikaye kovalayıcı. Sormak istediğim şu en kolay en sorunsuz Schengen vizesini hangi ülke veriyor. bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Ayrıca sizi çok seviyorum. Mükemmelsiniz!

  1. Selamlar,

   Genelde Yunanistan daha kolay veriyor Türklere ama bu aralar terör nedeniyle tüm konsolosluklar zorluk çıkarıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir