SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU FORMU VE GEREKLİ EVRAKLAR

Schengen Vizesi Nedir: Tek bir vize ile 33 ülkeye girme imkanı sağlayan ortak bir vize. Doğu Avrupa’ki bazı ülkeler hariç, Avrupa’nın önemli bir kısmını Schengen vizesi ile gezebiliyorsunuz. Schengen bölgesine yer alan 33 ülkenin 26 tanesine Schengen vizesi verebiliyor, diğer 7 tanesi de vize verme yetkisi yok ama Schengen vizesi ile topraklarına girmenize izin veriyor. Aşağıda başvuru formlarını bulacağınız tüm ülkelere vize için başvurabilirsiniz. Schengen vizeniz ile gidebileceğiniz tüm ülkeleri görmek içinse buraya tıklayabilirsiniz: Schengen Vizesi Ülkeleri

Bu yazıda sadece Schengen Vizesi başvurunuzda bulunması gereken evrakları anlattık. Schengen Vizesi Nasıl Alınır yazımızda hem Schengen vizesi başvuru işlemlerini ve de püf noktalarını anlattık.

SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU FORMU

Her ne kadar birkaç Schengen ülkesini içeren bir seyahat programı planlıyor olsanız bile, Schengen vizenizi Schengen Bölgesinde ilk giriş yapacağınız ülkenin konsolosluğundan almanız gerekir. Örneğin, sırayla Norveç, İsveç ve Finlandiya’ya gidecekseniz, vize işlemleri için Norveç Konsolosluğu’na başvurmanız gerekir. Bu durumda işe o ülkenin Schengen vizesi başvuru formunu doldurmakla başlamalısınız. Schengen vizesi başvurusunuda bulunacağınız ülkenin güncel başvuru formunu, eğer ki gideceğiniz ülkenin konsolosluğu bir aracı kurumla anlaşmalı çalışıyorsa o kurumdan, çalışmıyorsa o ülkenin konsolosluğundan alabilirsiniz.

Gideceğiniz ülkenin başvuru formu için tıklayın:

Almanya,  Avusturya,  Belçika (Forma ulaşmak için bilgilerinizle üye olmanız gerekiyor.), Çek Cumhuriyeti,   Danimarka, Estonya, Finlandiya (Forma ulaşmak için bilgilerinizle üye olmanız gerekiyor.), Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İşviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Letonya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç (Başvuruyu online yapmanız gerekiyor.), Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

SCHENGEN VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Başvuru formlarının ülkeden ülkeye değiştiği gibi, istenilen evrakların içeriği de değişiklik gösterebiliyor. Aşağıda listesini bulacağınız evraklar, hangi ülkeden Schengen vizesine başvurusanız başvurun dosyanızda olması zorunlu olan evraklar. Ayrıca, iş/eğitim durumunuza göre bunlara eklemeniz gereken evraklar var. Öğrenci/ Çalışan/İşveren/Emekli/ 18 yaşından küçüklerden istenen evrakları da yazının devamında bulabilirsiniz. Bunlar dışında ülkelerin isteyeceği ek evraklar da olabilir.

Biz bu bölümde klasik turistik vize olan C tipi Schengen vizesi için istenilen belgeleri verdik. Eğer turistik değil de eğitim, iş, medikal gibi farklı sebeplerle vizeye başvuruyorsanız faklı bir Schengen vizesi türüne başvurmanız gerekir. Diğer vize tipleri  için bunlardan farklı evraklar da isteyebilirler. Diğer Schengen Vizesi Türlerini görmek için tıklayın.

Gelelim Schengen vizesi başvurunuz için gerekli evraklara:

1. Vize Başvuru Dilekçesi

Vize başvuru dilekçesinde şu hususları açıklamalısınız

 • 1. Schengen vizesine başvuran kişinin seyahat amacını
 • 2. Planlanan kalış ve ayrılış sürelerini,
 • 3. Seyahat masraflarının finansmanını kimin üstlendiğini (kendisi mi başka biri mi),
 • 4. Masrafları üstelenenin bunu nasıl karşılayabileceğiniz anlatan kısa bir açıklama (8 senedir çalıştığım firmada ithalat müdürüyüm ya da şu kadar kira gelirimiz var gibi)
 • Ayrıca, eğer uzun süreli vize talebinde bulunuyorsanız bunun sebebini de açıklamalısınız (Almanya’da yaşayan arkadaşlarımı senede 1-2 ziyarete geliyorum/ Müzik festivallerini takip ediyorum gibi)
 • Ayrıca daha önce Schengen, İngiliz, Amerikan, Kanada aldıysanız onları da dilekçeye not edebilirsiniz.

 

2. Vize Ücreti Dekontu

Schengen vizesi ücretini nakit olarak, başvuru merkezindeki gişede ödüyorsunuz. Ancak gişede sizden kesilecek tutar daha fazla olacak, çünkü vize merkezi hizmet bedelini de size fatura ediyor. Bu hizmet bedeli aracı kurumdan kuruma değişiyor. Size verdikleri ödeme dekontunu vize başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayın.

 

3. Kimliğinizin Fotokopisi

Kimliğinizde fotoğrafınızın ve TC kimlik numaranız olması gerekiyor

 

4. Schengen Vizesi Başvuru Formu

Yukarıda söylediğimiz gibi her ülke aynı formu kullanmıyor, mutlaka gideceğiniz ülkenin formunu doldurmanız lazım.  Formu bastıktan sonra tükenmez kalem doldurmanız ve imzalmanız gerekiyor. Belçika, Finlandiya ve Norveç ise elle doldurulmasını istemiyor, yukarıdaki linklerden dijital ortamda formunuzu doldurup sonra bastırıp imzalıyorsunuz.

 

5. Biometrik Fotoğraf, 2 Adet

Her ne kadar bazı vize başvuru merkezinde fotoğrafınızı alsalar da hala sizden yanınızda biometrik foroğrafınızı getirmenizi istiyorlar.

Biometrik Fotoğraf Nedir?
Biometrik fotoğraf dediğimiz şey vesikalıktan farklı bir fotoğraf türü. Gülümsemeden, beyaz fonda çekilmesi, saçların surattan uzaklaştırılması, kulakların belirgin şekilde görülmesi gibi belli kurallara göre çekilmesi ve 35 mm x 45 mm ölçülerinde basılması gerekiyor. Daha birkaç kuralı daha var ancak bunları sizin bilmenizi gerek yok, artık tüm fotoğrafçılar konuya hakim ve biometrik fotoğraf istiyorum dediğinizde onlar sizi yönlendiriyor.

Hazırda biometrik fotoğrafı olanlar: Fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekiyor.

6. Güncel Pasaportunuz ve Eski Pasaportlarınız

Pasaportunuzu götürmeden mutlaka şu şartları karşılıyor mu bakın: En az 6 ay geçerli, en az 2 sayfası boş, sağlam durumda, içindeki bilgileri okunaklı olmalı.
Daha önce kullandığınız pasaportlarınızı da yanınıza alın.

7. Daha Önce Alınmış Schengen Vizelerinizin Fotokopileri (Varsa)

Eskiden Schengen vizesi almış olmak süreci olumlu etkileyen bir durumdur. Daha önce Schengen Vizesi aldıysanız, fotokopilerini dosyanıza ekleyin.

8. Uçak ve Otel Rezervasyonu

Seyahatinizin gidiş – dönüş uçak rezervasyonu ve konaklama bilgileri ve başvuru sahibinin bilgilerini içeren otelden konfirme edilmiş rezervasyonu,

9. Seyahat Sigortası

En az 30.000 Euro’luk garantisi olan seyahat sağlık sigortası, (eğer ki konsolosluktan red kararı çıkarsa bu sigortayı iptal edebiliyorsunuz.)

10. Seyahat Masrafları Karşılayabilecek Finansal Yeterlilikte Olduğunuzu Kanıtlamaya Yarayacak Belgeler

Son 3 aya ait banka hesap dökümleri, maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü, varsa araba ve gayrimenkul tapuları… (Ayrıca kişi ilk defa Schengen vizesine başvuruyorsa, ondan çok daha fazla ve ayrıntılı finansal açıdan garantör belge istenebilir)

DİKKAT: Bu noktada hem istenilen finansal belgeler ülkeden ülkeye değişebiliyor. Bir diğer önemli konu da hem de banka hesabınızda bulunması beklenen miktarın siz başkalarına sponsor oldukça artması. Örneğin bireysel Fransa seyahatiniz için 5000 TL olan miktar, çocuğunuz ve eşinizin de sponsorluğunu üstlendiğinizde 15000 TL olabiliyor.

11. Davet mektubu

Başvurduğunuz ülkede ziyaret edeceğiniz kimse varsa, başvurunuzu güçlendirmek için ondan vize davet mektubu talep edebilirsiniz.

12. İş / Öğrencilik Durumunuza Göre Eklemeniz Gereken Belgeler

Çalışanlardan istenilen ek belgeler

 • İşveren kurum tarafından, kişinin seyahat sebebi, meslek durumu, pozisyonu, seyahat tarihleri gibi konuları içeren vize talebinde bulunulacak Schengen ülkesinin konsolosluğuna hitaben yazılmış, ıslak imzalı kaşeli, şirketin antetli kağıdına yazılmış bir vize talep dilekçesi,
 • Güncel vergi levhası fotokopisi,
 • Orijinal ve güncel, İngilizce faaliyet belgesi,
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,
 • Sigortalı işe giriş bildirgesi
 • SGK (4A) hizmet dökümü (e-devletten alınabiliyor),
 • Son 3 ayı gösteren, kaşeli ve imzalı maaş bordrosu,
 • Kişi çiftçi ise, bağlı olduğu Ziraat Odası Kurumu’ndan Çiftçi Belgesi, kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise mesleğiyle ilgili oda kaydı ya da Meslek Kimlik Kartı fotokopisi.

 

İş sahibi veya ortaklarından istenilen ek belgeler

 • Şirketin bağlı bulunduğu ticaret odasından alınacak faaliyet belgesi,
 • Kişi çiftçi ise, bağlı olduğu Ziraat Odası Kurumu’ndan Çiftçi Belgesi, kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise mesleğiyle ilgili oda kaydı ya da Meslek Kimlik Kartı fotokopisi,
 • Güncel ticaret sicil gazetesinin kopyası,
 • Şirketin vergi levhası kopyası.

 

Emeklilerden istenilen ek belgeler

 • Emekli maaşını gösteren belgeler (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)

 

18 yaşından küçük çocuklar için ek belgeler

 • Doğum belgesi
 • Schengen vize başvuru formu (Her iki ebeveyn tarafından imzalı. Fakat çocuğun velayeti tek bir ebeveyndeyse veya aile mahkemesi kararı da gerekli)
 • Ebeveynelerin nüfus cüzdanları ve pasaportlarının noter tasdikli fotokopileri,
 • Eğer çocuk tek başına seyahat edecekse, her iki ebeveyn tarafından imzalanmış noter tastikli muvafakatname (izin belgesi) gerekiyor. Her iki ebevyn imzası kuralı, ebeveyn evli değil ise veya çocuğun tek vasisi kendisiyse geçerli değil.

 

Öğrencilerden istenilen ek belgeler

 • Öğrenci Belgesi
 • Tüm masrafları sponsorun üstlendiğini belirten ve ilgili konsolosluğa hitaben yazılmış imzalı vize talep dilekçesi,
 • Öğrenciye sponsor olacak kişiye/kişilere ait maddi destek verebileceğine dair kanıtlayıcı ek evraklar.
 1. Merhaba almanyada kalacağım yer kuzenimin evi olacak konaklama olarak nasil belirtmeliyim?

 2. 1 haftaligina turla italya turuna cikmayi planliyorum. 14 yillik sigortam var. Resmi kurumda sözlesmeli olarak calisiyorum. Uzerime kayitli herhangi bir mal yok. Borcumda bulunmamakta. Vize verirler mi?

 3. Merhabalar banka da küçük bir mebla da kredi borcum mevcut başka hiçbir borcum yok ve düzenli ödüyorum. Hesabımda nakitim mevcut Aile vizesi davet mektubu ile abimin yanına gitmek istiyorum. İşten yeni ayrıldım davet mektubuna masrafların abim tarafından karşılanacağı yazıyor. Shengen vizesi çıkar mı acaba

 4. Merhabalar;

  Nisan ayı sonunda turistik amaçlı prag+viyana+bratislava+budapeşte gezisi yapmayı planlıyorum. Başvuru için Çekya büyükelçiliğine gitmem gerekli sanıyorum(Kaldığım gün süresi eşit). Başvuruyu aracı kurum olmadan yapabiliyor muyum? Bratislava’da kalmayı düşünmüyorum ama oraya günübirlik tren biletlerini alıp koymamın bir mahsuru olur mu?

  1. Merahbalar nisanlim kirgiz vatandasi kibirsa tatile gitmek istiyoruz kendi vize ihlali yuzden turkyiden deport yedi 1 yilik sure daha var kibirs icin giris cikista problem olurumu tesekur ederim

 5. merhaba
  6 yaşındaki oğlumla birlikte schengen vize alacağım akraba ziyaret vizesi.
  oğlumun adına alacağım vizeyi, öğrenci vizesi olarak alabilirmiyim? daha uyguna getirmek adına. sonuçta oğlum öğrenci 🙂 öğrenci vizesi almakta yaş sınırı varmı? bilgi sahibi iseniz yardımcı olurmusunuz? şimdiden teşekkür ediyorum 😀 BOL ROTALI GÜNLER DİLERİM 🙂

 6. Merhaba, ben şu an çalışmıyorum 4 aydır boştayım. Daha önce 4 defa schengen vizesi aldım fakat çalışmadan başvuru yaparsam alabilmem mümkün mü?

  1. kesinlikle mümkün değildir. boşuna masraf yapmayınız. kızımın üzerinde yüklü miktarda nakit olmasına rahmen ve üzerine kayıtlı yüksek model araç olmasına rahmen sigortalı bir işi olmadığı için RED verdi.

   1. ben çalışmıyor olduğum halde İtalyadan başvurdum. Freelance çalıştığımı belirttim ve banka hesap dökümü gösterdim. Dilekçe istediler, konsolosluktan çağrıldım. Orda da durumumu anlattım şuanda çalışmadığımı ama ek işlerden para kazandığımı vb. Vize 3 aylık aldım. Bu hafta yine aynı şekilde başvuracağım. Kesinlikle mümkün değildir diye bir şey yok

   2. Kübra Hanım, SGK dökümü göstermeden nasıl başvuru yaptınız biraz açıklar mısınız? Ben de aynı durumdayım, freelance çalışıyorum, hesabımda param var, sponsora gerek yok, fakat nasıl başvuracağımı bilmiyorum.

 7. almanya ya gitmek istiyorum fakat ögrenciyim ama gezmek amaçlı bunun ögrenci olarak vizesi nasıl olur

 8. merhaba bende fransaya gitmek istiyorum sigortali calisiyorum ve dukkan bana vize icin gerekli olan evraklari verecekken vazgectiler bende ortada kaldim babam emekli babam bana vize icin evrak cikaramazmi veya baska bi yolu yokmu varsa nelerdir tesekkurler

 9. Merhaba,Macaristana turistik amacla vize basvurusunda bulunmak istiyorum.
  Su an ögrenciyim ve gelirimi ticari plakamı kiraya vererek sağlıyorum adıma vergi levhası mevcut.Bu durumda vize basvrumu meslegi kısmına öğrenci olarak mı ticari plaka sahibi olarak mı yapmam daha dogru olur?veya formu ögrenci olarak doldurup niyet mektubunda mı gelir durumumu acıklamalıyım?

  1. opsiyonel olarak her ikisinide belirtebilirsen bence daha iyi olur bende nisan mayıs gibi oraya gitmeyi planlıyorum ve şimdiden hazırlanmakta fayda var

 10. Merhaba Fransa için vizeye başvuracağım, fakat çalışmıyorum ve öğrenci değilim. Bankada yüklü miktarda param var 3lü sayılarda direkt başvursam sorun çıkarmı? bazı sitelerde paranız çoksa vizeyi kolaylıkla albiliyorsunuz diyolar. Veya sponsorlamı başvuru yapmam gerekiyor?

  1. kesinlikle mümkün değildir. boşuna masraf yapmayınız. kızımın üzerinde yüklü miktarda nakit olmasına rahmen ve üzerine kayıtlı yüksek model araç olmasına rahmen sigortalı bir işi olmadığı için RED verdi.

 11. Merhabalar , herhangi bir iste calismamam sigortamin olmamasi Shengen vizesi almama engel olur mu ? Diger yandan banka hesaplarim aktif ve gezimi karsilayabilecek durumdayim .

  Tesekkurler

 12. Merhaba. ben polonya’dan bir iş teklifi aldım. 27 yasındayım. şirket türkiye’ye ev adresıme vize dosyasına koymak uzere davetiye gönderdı. şuanda işsizim. Vize başvurumu yaptım 2 kez Red aldım. fakat 2 başvurumdada bankada para ve herhangı bir sponsor göstermemıstım. şimdi 3. kez yapıcam maddı tum kaynaklarımı tapu, sponsor para herseyı sunucam. sizce 3. basvurumda onay alma şansım % kaç ?

 13. Güncel bir bilgi vermek istiyorum. Ben, eşim, kızım ve eşimin kardeşi ile Nisan ayında Fransa’ya 10 günlük akraba ziyareti ve turistik bir gezi planladık.

  Eşim ve kardeşi çalışmıyor. Ben özel sektörde iyi bir işte çalışıyorum. İş yerimden standart finansal evrakları hazırladım.

  Seyahatimi açıklayan bir vize talep dilekçesi yazdım. Eşime ve kardeşine sponsor olduğuma dair dilekçeler verdim.

  Finansal evraklarımın bir kopyalarını herkes için hazırlamıştım. Biraz kalın bir dosya olmuştu.

  Başvurumu yaptım ve birkaç evrak daha talep ettiler. Vukuatlı nüfus kayıt örneği gibi. sonrasında ise 4 gün içinde aileme 3 eşimin kardeşine 1 aylık vize verdiler.

  Sponsor ile ilgili hep birinci dereceden akraba olması gerektiği gibi bilgiler var. Fakat sponsor olunacak kişi ile birlikte seyahat ediyorsanız dilekçenizde bu seyahati kendisine hediye ettiğinizi ve bu yüzden kendisine sponsor olduğunuzu açıkça belirtseniz, sizinle beraber seyahat edeceğini ve birlikte geri dönecğinizi belirtirseniz karşınızdaki insanlarda sizi daha iyi anlayacaktır. Benim durumum böyleydi ve açıkça bunu dile getirdim.

  Ayrıca finansal evrakları sponsor olduğunuz her kişi için toplamanız lazım bu da önemli bir ayrıntıdır.

  Herkese boş şans …

  1. MErhaba bir hususta vermiş olduğunuz bilgiyi müsaadenizle düzeltmek isterim.
   Bir avrupa turu planlıyorsanız en çok konaklamayı hangi ülkede yapcaksanız schengen vizesini o Ülkeden başvurmanız gerekir. Eğer ülkelerde kalınan gece sayıları eşit ise, ilk giriş ülkesinden başvurulur.
   Bilginize
   Herkese iyi Tatiller

 14. Öncelikle herkese merhaba, değerli deneyimlerinizi aktardığınız bu güzel ve verimli platform için fazlasıyla teşekkürler,

  2 ay sonra Almanya için gidiş-dönüş uçak biletim mevcut ve Schengen vizesi başvurumu yakın zamanda yapacak durumdayım, konuyla alakalı hem kısaca kendi durumumu özetlemek hem de sizlerden bildikleriniz ışığında yardım istemek için buradayım 🙂

  Öğrenciyim ,Almanya’da yanına gideceğim arkadaşım hem Almanya’da bir üniversitede okuyor hem de oranın vatandaşı,sonrasında Hollanda’ya geçme planımız mevcut.

  1)Öncelikle vize başvurusu sürecinde kalacak yer rezervasyonları yapıp turist vizesi mi yoksa davetiye isteyerek onun yanında kalacağımı belirterek mi başvurmam daha mantıklı olur?
  2)Devamında ise banka hesap dökümü ile alakalı olarak bir döviz hesabı açıp oraya para aktarımında mı bulunmalıyım yoksa bunun yanında sponsor olabilecek birinci derece akrabam var, bunu mu kullanmalıyım.

  Toparlamam gerekirse konuyla alakalı çoğu kişinin tecrübesini okumam ve insanlarla konuşmama rağmen bu konuda kafam karışmış durumda ve sizlere danışarak da bir fikir edinmek istedim. Şimdiden teşekkürler 🙂

 15. Merhabalar 2 öz abim ve 20yi geçkin sülalemden akrabam avusturyada ikamet etmekdeler ve durumları hepsinin iyiler bende abimin yanına ziyarete gitmek istiyorum herşeyimi abim karşılayacak benim sigortam yok ve öğrencilik durumun donuk 10yıllık pasaport çıkarttıracagım bankada ise 10bin euro para gösterirsem sizin aracılığınızla başvuru yapsam vize alabilirmiyim saygılar.

 16. Almanya’ya akrabalarımı mayıs haziran tarihleri arasında ziyarete gitmeyi düşünüyorum. Vize beni çok zorlar mı, günlerimi çok alor mı?

 17. Merabalar ben erasmus yapıyorum ve 1,5 ayım var şu an bitmesine,schengen vizesine başvurmak istiyorum ve davet gönderilecek bana hemen çıkar mı acaba? 1-2 haftayı geçer mi? Lütfen cevap verin çok sevinirim

 18. Selam! Ben interrail yapacağım, suan parttime çalışıyorum ve okuyorum ama interrailden önce işi bırakacağım. Maas bordrosu vermem gerekiyor mu? Ve butun masrafi kendim karşılayacağım sistemde öğrenci olarak gorunuyorum illa ki ailemi mi göstermem lazim maddiyatta??

  1. Bende interrail yapacagim tek basima ve acikcasi korkuyorum. Sizin ilk degilse daha once nasil basladiginizi soyler misiniz ?

 19. Merhabalar arkadaşımla turlar ile yurt dışına çıkmayı düşünüyoruz ama vize alırken kredi kartı borcu yada kredi çekmiş olmamız engelmi acaba

 20. merhablar biz evde yokuz çifti sizlere gerçekten hayranım kimsenin yapamadıklarını yapıyorsunuz cesaretiniz mükemmel ben interrail yapıcam haziran ve temmuz aylarında bir aylık bir süreç şimdi her gün farklı bir şehir tarzında bir program yaptım kendime ve 20 farklı hostel rezervasyonum var sizce bu şekildemi veriyim belgeleri yoksa tek hostelmi göstereyim ve aynı zamanda sponsor olarak babam emekli onu gösterdim ama ek olarak bir kişi daha ekliyimmi ne dersiniz cevabınızı bekliyorum bol bol gezmeler diliyorum

  1. biz de konunun uzmanı değiliz ama dilekçende eğer interail yapacağını yazacaksan farklı olması daha gerçekçi

 21. Merhabalar ben geçen hafta Almanya vize için İzmir idataya başvurdum ve bugün red cevabı geldi red belgesinde 6. Madde isaretlenmiş olarak geldi ,. Geçen sene zav programı ile Almanya’ya staja gittim ve zav programı ile vize almıştım bu senede aynı şekilde geçen sene gittiğim işletme Gine zav programı ile davetiye yolladı ama ben okulun Erasmus sınavıni kazandım ve hocalarım Erasmus staj yaparsan iyi olur dediler ve bende her iki programa göre yani hem zav hemde erasmus staj belgelerimi hazırladım ve randevu günü idataya gittim ordaki görevli bana hangi programla gidiceksin gibi sorular sormadi yani zavla mi gidiceksin veya erasmus stajla mi bana sormadigi için her iki programa ait belgelerimj verdim ve babamın hesap dekontunu almadı . Şimdi ne yapmalıyım neden red cevabı aldığımı tam bilmiyorum geçen seneki gibi zav programı ile mi basvurusam yoksa zav progrmala gelen davetiyeyi çıkarıp Erasmus programı ile mi basvurusam yoksa babamım dekontunu ve Gine belgelerimi toplayıp hepsini bir mi vermeliyim. Bildiğim kadarıyla bir tanesini seçmen gerekiyor galiba

 22. Hoş buldum sevgili EVDEYOKLAR!!!:))

  Samimi ve bilgilendirici içeriklerinizden, hatta yapılan yorumlardan bile nokta atışı işe yarar bir sürü şey öğreniyoruz sayenizde.
  Şimdi;
  Ben ilk kez schengen başvurusu yapacağım.
  Vize başvurusu için oluşturulan ayrıntılı seyahat planı (x,y,z ülkelerine gidip her birinde x gün kadar kalacağım detayına kadar) vize çıktıktan sonra bir şey ifade etmiyor değil mi? Tamamen formalite. Aynı şekilde bilet ve otel rezervasyonları da anlamını yitiriyor bambaşka bir tarihte seyahat ve başka yerde konaklama sağlayabiliriz değil mi?

  Bir de gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonundaki gidiş dönüş aralığı, verilecek vize süresini etkiler mi? O aralığı mümkün olduğunca uzun mu tutmam gerek?

  Esasında ben workaway yapmayı düşünüyorum ve proje süreleri çok değişken. Yapabilirsem birkaç ülkeyi workaway ile gezmek istiyorum. Haliyle kafamda çok net bir rota yok. Avrupa’dan başlarım muhtemelen de. Kesinlikle gideceğim yerleri ve kalacağım günleri belirlemeli miyim sizce?

  Ve hostlar davet mektubu vs. de yollamıyorlarmış, gerginim birazcık nasıl yol izlemem gerektiğiyle ilgili.

  Workawayle ilgili bir içerik girseniz de tadından yenmez ayrıca.

  Teşekkürler şimdiden.
  Balsınız:)
  Tam gaz devam!:)

  1. Selamlar!!

   1. Vizeni aldıktan sonra gezi planlarından değişiklik yapabilirsin ama önemli bir nokta var: Ya ilk giriş yapacağın ülkeden vize almalısın, ya da en uzun kalacağın ülkeye başvurmalısın. Yoksa arıza çıkarabilirler.

   2. Evet, bilet tarihleri çok önemli bir belirleyen. Bir ülkede en fazla 90 gün kalabildiğini unutma. Yani 4 ay gezeceksen ve Fransa’ya başvuruyorsan adamlara Fransa’dan falanca ülkeye geçeceğini yazmalısın. Cover letter çok önemli. Orada yazmalısın. Keza seyahat sigortan da vize süresini belirleyen bir faktör. 6 aylık başvuruyorsan ve sigortan 4 aylıksa 4 aylık verirler. Mutlaka tüm süreyi kapsasın.

   3. Workaway hakkında doğru diyorsun. Biz yapmadığımız için yazamıyoruz. Dönüşte sen yazmak ister misin?

 23. Merhaba ben bisey sormak istiyorum durumda biraz acil aslinda. Ben 04.05.2018 -13.05.2018 tarihleri arasinda yani yaklasik 8-9 gunlugune mayista Almanyaya gitmej istiyorum akrabalarimin yanina iste onlari gormeye izmirden idatadan sali gunune randevumu aldim snra idatanin istedigi belgeler olan Pasaport , Nufus kayit ornegi, ikametgah belgesi, Vize basvuru formu fotograf ve Ögrenci belgesini felan hazirladim geriye ise davetiyemide pazartesi gunu yolladilar bikac gune gelir diye umuyorum davetiyede gelince oda tamam oluyo snrada seyahat saglik sigortami alip sali gunu idataya vize randevuma gidicem insallah simdi sorum şuki bu soylediklerimde eksik bisey varmi ve konsoloslugun vize verme ihtimali nolur sizce kendimde universite ogrencisiyim sizin dusunceleriniz nelerdir bu soyledikelrim hakkinda ?

 24. Öncelikle Selamlar !

  Ben bir öğrenci olarak Romanya’ya babamın yanına turistik amaçlı gitmek istiyorum. Bunun için Schengen vizesi almam gerekli. Tüm gerekçeleri sağlayabilecek durumdayım, babamda oradan davetiye gönderebilecek. Fakat duyduğum kadarıyla hala öğrenci olduğumdan dolayı babamın ıslak imzalı bir kaç dökümanına ihtiyaç varmış. Babam zaten orada, evrakları imzalayamaz. Annem buradan sponsor olarak gösterilip evrakları imzalayabilir mi peki ? (Masrafları karşılayacağına dair kanıtlar, belgeler vb.) Yoksa illa ki babamın imzaları mı gerekli ?

   1. Bu arada; annem ev hanımı. Banka hesaplarında tutarlar gösterilebilir, yeteri kadar meblağ mevcut. Fakat çalışmadığından dolayı sigortası da yok haliyle. Bu bir sorun teşkil eder mi ?

   2. Merhaba size bisey sormak istiyorum durumda acil biraz tabi. Ben 04.05.2018 -13.05.2018 tarihleri arasinda yani yaklasik 8-9 gunlugune mayista Almanyaya gitmej istiyorum akrabalarimin yanina iste onlari gormeye izmirden idatadan sali gunune randevumu aldim snra idatanin istedigi belgeler olan Pasaport , Nufus kayit ornegi, ikametgah belgesi, Vize basvuru formu fotograf ve Ögrenci belgesini felan hazirladim geriye ise davetiyemide pazartesi gunu yolladilar bikac gune gelir diye umuyorum davetiyede gelince oda tamam oluyo snrada seyahat saglik sigortami alip sali gunu idataya vize randevuma gidicem insallah simdi sorum şuki bu soylediklerimde eksik bisey varmi ve konsoloslugun vize verme ihtimali nolur sizce kendimde universite ogrencisiyim sizin dusunceleriniz nelerdir bu soyledikelrim hakkinda ?

 25. Merhabalar,

  Basvuru sırasında yazılan dilekçenin el yazısı ya da bilgisayar çıktısı olması mı gerekiyor acaba? İspanya ya vize için basvuru da bulunacagım. Teşekkür ederim.

 26. Merhabalar 7 yıldır kurumsal bir firmada çalışıyorum. Amcamlar Almanya’da yaşıyor Araba ile Turkiye’den Almanya ya benim götürmemı istiyorlar bordo pasaport alsam Almanya shengen vizesi alsam, Bulgaristan üstü gidecegimizden sıkıntı olur mu biraz karışık bilgi verebilirseniz teşekkürler

 27. merhaba schengen vizesini önce turistik amaçlı alıp kullanıp daha sonraki zamanlarda oturma veyada çalışma vizesi olarak alınabiliyor mu

 28. Ssk calisaniyim 1 hafta en kolay vize alaagim bir avrupa ulkesine gezmek istiyom izmirde yardimci olacak varmi 05512325670.

 29. Merhaba öğrenci olupta davet mektubu olmasına rağmen yinede seyahat sigortası yaptırmak gerekiyor mu?

 30. merhaba,
  prag gezisi icin tur ile basvuru yaptim ancak red aldim.tum evraklarim eksiksizdi kurumsal bir sirkette calisiyorum. sgk maas vs gunu gunune yatiyor. 3 gun icin bayramda kisa sureli bir gezi olacakti yani tamamen turistik amacli.2.kez basvuru yapmayi dusunuyorum hesabimda ki parayi yukselttim ama onun disinda ek evrak ne ekleyebilirim? ev ya da araba benim ustume yok..ailemin var .istedikleri tutarin 3 bin tl yukarisinda bakiyem su an..tekrar red gelme olasiligi yuksek mi sizce?

  1. ARZU HANIM SİZİNLE BERABER 2. BİR KİŞİ GELECEK Mİ YANINIZDA.VEYA ÇALIŞMA SÜRENİZ KAÇ YIL?

 31. Merhabalar,
  ben Ünal aslında instagram da sizler kadar olmasa da obirseyyah diye bilinen hikaye kovalayıcı. Sormak istediğim şu en kolay en sorunsuz Schengen vizesini hangi ülke veriyor. bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Ayrıca sizi çok seviyorum. Mükemmelsiniz!

  1. Selamlar,

   Genelde Yunanistan daha kolay veriyor Türklere ama bu aralar terör nedeniyle tüm konsolosluklar zorluk çıkarıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir