AGRA, HİNDİSTAN – TAC MAHAL’İN EVİNDE GEZİLECEK YERLER

Agra, Hindistan’a 200 yıldan fazla süre hakim olmuş, Türk-Moğol hanedanı Babürlerin başkenti olmuş. Haliyle de ülkedeki en güzel mimari yapılardan bazıları Agra ve çevresinde bulunuyor. Yine de burası öyle günler geçirebileceğiniz bir şehir değil. Agra’ya tek gün ayırmanız yeterli. Bu tek günde hem Tac Mahal’i, hem Agra Kalesi’ni hem de biraz çabalarsanız Agra’ya 40 kilometre mesafedeki başka bir şehir olan Fatehpur Sikri’yi aradan çıkarırsınız. Diğer bir seçenek de Fatehpur Sikri yerine Hindistan’ın en meşhur mücevherici olan Kohinoor Jewellers’ın ufak ama baş döndürücü müzesini görmek. Racasthan’da mimariye bol bol doyacağınız için 2. seçenek de enteresan olabilir.

Önemli Not:
Hindistan’a gitmeden önce mutlaka şu iki yazıyı okumanızı öneririz:
Hindistan (Nasıl bir yer, pis mi, din, kast sistemi, gitmeden önce mutlaka bilmeniz gerekenler)
Hindistan gezi rehberi (Bütçe & rota & uyarılar ve öneriler & gitmeden önce yapmanız gereken hazırlıklar)

Agra şehrindeki Taj Mahal Hindistan’da az vakti olanlara önerilen Altın Üçgen (Golden Triangle) rotasında yer alıyor. Altın Üçgen’nin diğer 2 durağın gezi rehberi de burada: Jaipur & Delhi

AGRA’DA GEZİLECEK YERLER

Tac Mahal

Tac Mahal hiç şüphesiz tüm Hindistan’ın simge yapısı ve başlıbaşına Agra’ya hatta ve hatta çoğu turist için Hindistan’a gelme sebebi. Dünyanın yeni 7 harikasından biri olan yapı, çok büyük bir aşk uğruna yapılmış, olağanüstü bir şaheser. TAC MAHAL‘i ayrı bir yazıda anlattığımız için burada kısa keseceğiz. Konum için tıklayın.

Agra Kalesi

Agra Kalesi, Taj Mahal’i tam karşıdan görüyor. Maymunlar ve sincaplar burayı adeta mesken edinmiş. Her ne kadar Tac Mahal’in gölgesinde kalmış olsa da, Agra, Babür İmparatorluğu’nun başkenti olduğundan, tüm Hindistan’daki en güzel Babür mimarisi yapılardan biri de buradaki Agra Kalesi.

Yamuna Nehri kenarındaki masif, kırmızı kum taşı yapının inşası, 1565’te, İmparator Ekber döneminde başlamış. Daha sonra torunu Şah Cihan, Tac Mahal’den de anlayacağınız üzere, en sevdiği yapı malzemesi olan beyaz mermerden eklemeler yapıyor. Aslında kale, askeri niyetle yapılmış ama Şah Cihan onu gerçek bir kraliyet sarayına dönüştürmüş. Ne yazık ki 1658’de, kendi öz oğlu Evrengzib yönetime el koyduğunda, bu saray ona 8 yıl hapisane olmuş. İngilizler de yapıyı hakimiyetleri boyunca garnizon olarak kullanmışlar.

Ayrıca hemen tüyomuzu verelim, Şah Cihan’ın son 8 senesini geçirdiği kulenin, ölen eşinin mezarına bakan cephesinden, Tac Mahal’in çok güzel ve daha az fotoğraflanmış bir görüntüsünü çekebiliyorsunuz. Özellikle de gün doğumunda,güneşin ilk ışıklarının getirdiği pembelikte, sislerin ardından yükselen yapının güzelliği paha biçilemez.

Eğer hem Tac Mahal’i hem de Agra Kalesi’ni aynı gün gezerseniz, toplam bilet ücreti üzerinden 50 Rupi kadar indirim alıyorsunuz. Giriş Ücreti: Tam 300 Rupi, Video 25 Rupi. Gün doğumundan gün batımına ziyaret edilebiliyor. Konum için tıklayın.

İmparator Ekber’in Mezarı

Fotoğraf Kaynak: commons.wikimedia.org

En önemli Babür İmparatorlarından Ekber’in, kırmızı kumtaşı ve mermerden oluşan mozolesi, Agra Kalesi’ne 10 kilometre mesafedeki Sikandra’da bulunuyor. Buraya gelmek için 10 Rupi vererek, Mathura-Idgah arası işleyen otobüslerden birine binip 45 dakika içinde anıt mezara ulaşabilirsiniz. Giriş 110 Rupi, Video 25 Rupi. Konum için tıklayın.

Fetihpur Sikri (Fatehpur Sikri)

Fotoğraf Kaynak: Pedro / Flickr

Agra’ya 40 kilometre mesafede yer alan bu surlarla çevrili eski şehir, 1571-1585 yılları arasında, kısa süreliğine de olsa, İmparator Ekber döneminde henüz başkent Agra olmadan önce, Babür İmparatorluğu’na başkentlik yapmış. Rivayete göre, İmparator Ekber, buradaki bir Sufi din alimini ziyaret edip ondan imparatorluğunun mirasçısı olacak çoçuğun doğacağı müjdesini almış. Bu kehanet doğru çıkınca da imparatorluğunun merkezini burası yapmaya karar vermiş. Burada, bugün hala aktif olarak kullanılan bir cami yaptırmış. Ayrıca biri Hündu, biri Müslüman biri de Hristiyan olan 3 gözdesi için de birer saray yaptırmış. Fakat bölge çok çorak olduğundan ve zamanında su sıkıntısı yaşandığından, Ekber’in ölümünden sonra şehir kaderine terk edilmeye başlamış. Şimdi ise burası UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde günübirlik turlarla gelinen bir yer haline gelmiş.
Konum için tıklayın.

Kohinoor Jewelers

Kohinoor Jewellers Hindistan’ın en ünlü mücevhercisi ve aynı zamanda bünyelerindeki müzede değerli ve yarı değerli taşlarla işlenmiş müthiş bir tablo koleksiyonları var. 1862’de kurulan, kraliyet mücevherlerini yapan aile nesilden nesile mesleği devam ettiriyor. İşlerindeki başarılılar ve sahip oldukları müthiş koleksiyon sayesinde Vogue’dan National Geographic’e konu olmuş bir aile işletmesi. Baba, mücevher tasarımcısı kızı ve jemelog oğlu ve babaları beraber çalışıyorlar. Mücevherlere bakarsınız ama asıl kaçırmamız gereken şey 7-8 eserden oluşan müzeleri. Taş işçiliği ve bir nevi iplik işlemesi teknili ile dokunmuş, her gibi 7-8 yıl almış büyüleyici eserler var. Salon kapalı olabilir, açmalarını rica edin. Tel: 0562 223 0027 Websitesi Konum için tıklayın.

 AGRA’DA YEME-İÇME

Esphahan

Fotoğraf Kaynak: www.oberoihotels.com

The Oberoi Amarvilas otelinin restoranı olan Esphahan, tüm Agra’nın en sevilen, geleneksel Hint restoranlarından. Menüde çok seçenek yok ama olan her şey mükemmel. Özellikle Kuzey Hindistan mutfağından tandırlar, Kerala karidesli pilavı ve karides köri kesinlikle denenmesi gereken lezzetler.Canlı santur dinletileri de oluyor. Gitmeden rezervasyon yaptırmanız çok önemli. Aksam yemeği için her akşam 2 oturum oluyor. Biri 19.00’da diğeri 21.30’da. Ayrıca restoranda, rahat-şık diyebileceğimiz smart casual tarzda kıyaf giyme zorunluluğu var ve 8 yaş üstü çocukları kabul edebiliyorlar. Adres: Taj East Gate, Near Fathebad Road, Agra, Uttar Pradesh Websitesi Tel: +91 562 223 1515 Konum için tıklayın.

Pinch of Spice

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/pinchofspicerestaurant

Agra’daki en popüler restoranlardan. Lezzetli köriler ve tandır kebablarnı sadece beş yıldızlı otellerin restoranlarında yemek zorunda değilsiniz. Pinch of Spice, şehirdeki en iyi Kuzey Hindistan mutfağını bulabileceğiniz yerlerden biri. Tavuk Tikka ve Masala’yı, soslu bir yemek olan paneer lababdar’ı, soğanlı baharatlı taze doğranmış peyniri ve diğer otantik tatları denemelisiniz. Adres:1076/2, Fatehabad Road, Opp. Hotel ITC Mughal, Tajganj, Agra, Uttar Pradesh 282001, Websitesi Tel: +91 562 404 5252 Konum için tıklayın.

Sokak Lezzetleri

Seth Gali Sokak, haşlanmış patates, soğan ve köri baharatları karışımı bir kızartma atıştırmalık olan Aloo Tikki’yi ve yoğurt, su, ve şeker baharattan oluşan içecek Lassi’yi tatmak için, Sadar Bazar ise baharatlı patates atıştırmalık olan Aloo Chaat’ı, çıtır Pani Puri’yi ve gül şurubu, tatlı fesleğen, süt, dondurma ve tel şehriye ile hazırlanan Hint tatlısı Falooda’yı denemek için ideal yerler. Kahvaltıda ise Bedai ve Jalebi ikilisini Brij Bhog ve Bhagat Halwai’de bulabilirsiniz.

AGRA’DA KONAKLAMA

ITC Mughal A Luxury Collection Hotel Agra ($$$)

14 hektarlık yeşillik bir alanda bulunan otel, açık havuzu, 4 yeme-içme mekanı, spa olanaklarıyla diğer seçeneklere göre daha lüks bir hizmet sunuyor. Tac Mahal’e 3 kilometre mesafede bulunuyor.
Detaylı bilgi ve rezervasyon

The Grand Imperial – Heritage Hotel ($$)

Orta Çağ tarzında döşenmiş otel, Agra merkezde yer alıyor. Fiyatlara, otelin restoranında kahvaltı da dahil.
Detaylı bilgi ve rezervasyon

Courtyard by Marriott Agra ($$)

Tac Mahal’e 3,8 kilometre mesafedeki otel, içinde açık havuzu, fitness salonu, spa merkezi ve restoranları olan kompleks bir işletme.
Detaylı bilgi ve rezervasyon

Aman Homestay ($)

Tac Mahal’e yürüme mesafesinde bir aile işletmesi. Fiyatlar uygun ve işletmecileri oldukça tatlı insanlar.
Detaylı bilgi ve rezervasyon

AGRA NEREDE ?

Agra Hindistan’ın kuzey kısmında yer alan bir şehir ve Nepal’e sınırı olan Uttar Pradeş eyaletinde bulunuyor. Aynı zamanda Yeni Delhi’nin de kuzeyinde ve Yamuna Nehri’ne kıyısı var.

Jaipur – Agra arası 243 kilometre arabayla yaklaşık 4 saat 30 dakika ve trenle 3 saat 45 dakika,
Jodhpur – Agra arası 576 kilometre arabayla yaklaşık 10 saat 5 dakika ve trenle 10 saat 50 dakika,
Yeni Delhi – Agra arası 212 kilometre arabayla yaklaşık 3 saat 18 dakika ve trenle 2 saat 5 dakika sürüyor.

AGRA’YA ULAŞIM

İstanbul – Agra arası direkt uçuş olmadığı için Yeni Delhi üstünden gitmeniz en iyi seçenek. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Air India’nın da Türk Hava Yolları’nın da her gün birer tane Yeni Delhi’ye direkt uçuşu var. Bu uçuş yaklaşık 5 buçuk saat civarında sürüyor. Yeni Delhi – Agra arası Air India’nın bile direkt uçuşu yok, Varanasi üstünden aktarma yapmanız gerek. Bu yüzden Yeni Delhi – Agra arasını trenle geçmek çok daha mantıklı. Shatabdi Express, Rajdhani Express, Superfast Express seçebileceğiniz trenlerden. Bu yolculuk 2 saat ile 2 buçuk saat arasında sürüyor.

ALTIN ÜÇGEN

Agra, Yeni Delhi ve Jaipur’la beraber Altın Üçgen’deki üç şehirden biri. Altın Üçgeni yapmak isteyen insanlar genelde Delhi’den başlıyor, Agra’ya geçip Jaipur’un eyaleti olan Rajasthan’da turu bitiriyor. Delhi’den Agra ve Jaipur’a geçmek için Shatabdi Express en çok kullanılan trenlerden biri. Ayrıca Jaipur – Agra arası Superfast Express de kullanılabilir, tren bu iki şehir arası ortalama 4 saat sürüyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir