İZMİR’DE NE YENİR, NEREDE YENİR? – İZMİR’İN YERLİSİNDEN ÖNERİLER

Ege mutfağının başkenti İzmir’de ne yenir?

Liste uzun. Envai çeşit ot yemekleri, Girit mezeleriyle dolu sofraları ile İzmir sefanın adresi. Boyozu, Bergama tulumu, kumrusu ile kahvaltısı başlı başına bir ekol. E daha bunun çöp şiş, sakatat, midye dolma ve atom gibi sokak lezzetleri var… Şimdi sizi bunları yemek için İzmir’deki en doğru adreslere götüreceğiz.

Unutayalım ki; İzmir mutfağı damaklara hitabın da ötesinde, Osmanlı-Türk mutfağı, Sefarad Yahudileri, Rumlar, Kırım Türkleri, Balkan göçmenleri ve Levantenlerden oluşan azınlıkların miras bıraktıkları yemek kültürü ile özel bir sosyo-kültürel deneyim de.

1. Boyoz 👉 Dostlar Fırını


İsmini, İspanyolca’da “küçük somunlar” anlamına gelen “bollos” kelimesinden alan boyoz, 1
492’de İspanya’dan İzmir’e göç eden Sefarad Yahudileri’nin mutfağından İzmir mutfağına transfer olmuş. Artık Seferad Yahudileri bir bir ülkemizi terk etmiş olsa da boyoz hala İzmir’in meşhur kahvaltı klasiği. Mayasız, milföye benzer bol yağlı bir hamuru  Bu lezzeti, İzmir’de her köşe başında bulabilirsiniz. İster el arabalarında satılanlardan alın ister fırınlardan, en az bir kere sabah kahvaltısında boyoz-yumurta ikilisi ile yapın.

Alsancak Dostlar Fırını

İzmir’de Boyoz denilince ilk akla gelen yer, Alsancak Dostlar Fırını. Boyoz genellikle sade yeniyor ama burada boyozun, patlıcanlısından mozzarellalısına ve ıspanaklısından tahin pekmezlisine birçok çeşidini bulabilirsiniz. Dilerseniz buradan donmuş boyoz da alıp buzluğa atabiliyorsunuz. Adres: Alsancak, Kıbrıs Şehitleri Cd. No: 120, 35220 Konak Tel: (0232) 421 92 02 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

2. Kumru 👉 Kardeşler Büfe ve Kumrucu Ömür

Kumru, İzmir’in meşhur susamlı sandviç ekmeği. Şekli itibariyle bir kumruya benzettiklerinden böyle demişler. Fakat zamanla İzmir’e özgü bir fast food olan ve kumru ekmeğinin içine envai çeşit şarküteri ürünün doldurulması ile oluşan sıcak sandviç ile ismi özdeşlemiş. Bugün kumru dendiğinden akla sadece bu fast food geliyor. Öğle veya gece yarısı atıştırmalıklarının baş tacı olmuş vaziyette. İçinde, salam, sucuk, peynir ve domates isteğe göre ketçap ve mayonez oluyor. Dilerseniz içine sosis, dil gibi eklemeler de yapılıyor. Pis mi pis bir şey ama fena leziz.

Kardeşler Büfe, Konak

Sıcak kumru içinse tercihiniz Alsancak’taki Kardeşler Büfe olabilir. Kumru’ya ek olarak, yumurtalı pastırmalı karışık sandviçi gibi sevilen spesiyalleri de var. Adres: Alsancak, eski nato binasinin Konak İzmir TR, 1382. Sk. No: 4 C Tel: (0232) 421 51 59 Konum için tıklayın.

Kumrucu Ömür, Karşıyaka

Sıcak kumru için bir diğer alternatifiniz de Kumrucu Ömür. Kumrucu Ömür de kullandığı şarküteri malzemeleri, kumru ekmeği, hızlı servisi ve samimi mekanı ile sıcak kumrunun Karşıyaka’daki bir numaralı adresi. Adres: Bostanlı mah, Cemal Gürsel Cd. No:476, 35540 Karşıyaka Tel: (0232) 330 60 66 Konum için tıklayın.

Kırk Merdiven, Konak

Tarihi Asansör’ün dik merdivenlerinde, eski bir Rum evinden dönüşme, küçük, samimi bir mola yeri Kırk Merdiven. Menüdeki her şey doğal ve ev yapımı. Kitabınızı okuyup sohbet etmelik, kahve ve keklerinden atıştırmalık bir cafe. Cafenin özellikle de kabaklı kumrusu meşhur. Adres: 305. Sokak No:59/A Karataş 35280 Tel: +90 232 482 00 73 Konum için tıklayın.

Asucan, Çeşme Merkez

Kumrusu da başarılı olan Asucan aslında Çeşme merkezde atomu ile meşhur bir büfe. Atom ne derseniz, coleslaw salata ve ev yapımı schnitzel üzerine değişik sos konarak yenen, başka bir yerde bulamayacağınız uydurma bir yemek. Biz denemedik ama yiyen bir yedi mi müdavimi oluyor. Adres: 16 Eylül, 3052. Sk., 35930 Çeşme Tel: (0232) 712 70 40 Konum için tıklayın.

Kumrucu Hikmet, Alaçatı

Kumrucu Hikmet de Alaçatı’nın sevilen kumrucusu. Klasik kumruya alternatif olarak, sucuklu, salamlı, sayas peynirli ve kaşarlı Çılgın adında bir kumrusu var ki çok seviliyor. Adres: Alacatı Mah, Uğur Mumcu Cd. No:14/A Tel: (0232) 716 06 21 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

Kumrucu Hüseyin, Ilıca

Kumrucu Hüseyin de Ilıca’da sahil kenarında, denize karşı kumru yiyebileceğiniz küçük bir büfe. Hüseyin Bey, eski kaşarı Kars’tan, sucuk ve salamı Tire’den getirtiyor. Kuruluşu 1966 olduğundan İzmir’deki en eski kumrucu büfelerinden biri. Adres: Ilıca, 5065. Sk., 35940 Çeşme Tel: (0232) 723 06 35 Konum için tıklayın.

3. Söğüş 👉 Söğüşçü Cimbom

Sakatatın, İzmir mutfağında önemli bir yeri var. Genellikle, söğüş, ciğer, kokoreç, kelle-paça, dil gibi lezzetler öne çıkıyor. Söğüş ise, bütün parça halinde kaynatılıp soğuk olarak yenen beyinden oluşuyor.

Söğüşçü Cimbom, Konak

İzmir’de söğüş, tarihi Kemeraltı’ndaki, neslillerdir bu işi sürdüren, esnafın müdavimi olduğu Söğüşçü Cimbom’da yenir. Adres: 855, Konak Mahallesi, Sokak No:17/A Kemeraltı, 855. Sk., 35250 Konak Tel: (0232) 445 64 82 Konum için tıklayın.

Meşhur Hisar Söğüşçüsü, Konak

Kemeraltı’nın en sevilen söğüşçülerinden biri de 1975’ten beri işleyen Meşhur Hisar Söğüşçüsü. Adres: 899. Sk. No:39, 35250 Konak Konum için tıklayın.

4. Kahvaltı Kumrusu ve Gevrek 👉 Seyyar Simitçilerde

İzmir kahvaltılarının bir diğer klasiği de İzmir’in meşhur susamlu kumru ekmeğine hazırlanan İzmir tulumlu, domatesli, sivri biberli enfes sandviç. Hemen hemen sokaktaki her simitçide satılır. İzmir simitçileri bu hizmetleri ile ülke genelinde çıtayı yükseltmişlerdir.

Bildiğiniz gibi İzmirliler, simite gevrek diyorlar. Gevreğin, bildiğiniz İstanbul simitinden farkı, iki kez pişirildiğinden ve ona göre daha ince olmasından dolayı, daha çıtır çıtır, adı üstünde daha gevrek olması. Bir diğer önemli İzmir simitçisi farkı ise haşlanmış yumurta, zeytin gibi kahvaltı tamamlayıcılarını da satın alabilmenizdir.

Tarihi Zeynel Ergin Gevrek Fırını, Konak

Soğuk kumruyu tarihi Zeynel Ergin Gevrek Fırını’ndan deneyebilirsiniz. Hangi İzmirliye sorsanız, sorun size İzmir’in en iyi soğuk kumrusu ve gevreğinin burada yeneceğini söyler. Eskiden sadece alışverişinizi yapıp çay içebileceğiniz bir taş fırınmış şimdi ise kahvaltı da edebileceğiniz bir cafesi de var. İzmir’de her yerde, her tezgahta gevrek bulunur ama gevreğin hası, da tarihi Zeynel Ergin Gevrek Fırını’ndan alınır. Adres: Alsancak, 1466. Sk. no: 2, 35220 Konak Tel: (0232) 403 40 04 Konum için tıklayın.

5. Sübye 👉 Alsancak Dostlar Fırını

Sübye, eski İzmir’i hatırlatan geleneksel içeceklerden biri. Boyoz gibi Sefarad Yahudilerinin İzmir’e bıraktığı hediyelerden. Kurutulmuş kavun çekirdeği toz haline getirildikten sonra su ve şekerle kaynatılıp süzülüyor. Çok hoş, kavuz ferahlığında kesinlikle denemeniz gereken bir içecek.

Alsancak Dostlar Fırını

Bu özel lezzeti deneyebileceğiniz adres ise Alsancak Dostlar Fırını. Konum için tıklayabilirsiniz.

7. Midye Dolma 👉 Kordon’da Seyyar Satıcılar

Bir İzmir klasiğidir Kordon’daki seyyarlardan mide dolmaları alıp gün batımını çimenlerden seyretmek. Ama seyyardan midye yemekle ilgili tereddütü olanlar için de birkaç önerimiz var.

Serkan Hamza Midye ve Balık, Balçova

Kordon boyunca, Alsancak’ta ve Kemeraltı’nda her yerde midye dolma bulabilirsiniz fakat son zamanlarda İzmir’de midye dolma deyince öne çıkan isim, sıcak ve taze midyenin adresi, Balçova’daki Serkan Hamza Midye ve Balık. Midyecinin Çeşme’de de bir şubesi var. Adres: İnciraltı, Başak Sk. No:53, 35330 Balçova Tel: 0535 261 40 39 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

Enginarlı Midye Dolma, Çeşme

Ildır’ı tarafına giderseniz bu aile tezgahından midyeden deneyin deriz. Baba midyeyi kendi topluyor, anne kendine özel tarifi ile midyeleri enginarlı piriçinle dolduruyor, oğulları da sokakta satıyor. Seyyar olduğu için bulmak zor olabilir, ama konum ve telefon bilgisi ile öyle ya da böyle ulaşırsınız. Tel: 0507 1842356 Konum için tıklayın.

8. Kokoreç 👉 Kokoreççi Asım Usta & Kokoreççi Baki

Fotoğraf Kaynak: kokoreccibaki.com.tr

İzmir sakatata bayılıyor. Kokoreç İzmir’in favori lezzetlerinden. Koyun veya kuzunun ince bağırsağının ızgara edilmiş hali. Fakat buradaki kokoreç, diğer yerlerdeki gibi satırla kıyılmış olmuyor. Halka veya madalyon şeklinde kesilmiş oluyor. Daha sonra madalyon büyük parçalar kalacak şekilde doğranıyor. Böylece kokorecin aroması çok daha ortaya çıkmış oluyor.

Kokoreççi Asım Usta, Bornova

İzmir’de kokoreçin en iyi adreslerinden biri Çamdibi’ndeki Kokoreççi Asım Usta. Buradaki kokoreç ta İstanbul’daki fine dining restoranların menüsüne girecek kadar meşhur. İstanbul’daki çoğu klas mekanın menüsündeki kokoreç Asım ustadan gitme. Adres: Rafet Paşa, Burak Reis Cd. No:226A, 35500 Bornova Tel: (0232) 462 02 14 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

Kokoreççi Baki, Karşıyaka

Karşıyaka’daki Kokoreççi Baki de İzmir’de kokorecin en popüler adreslerinden. Kuzu kokoreci şişten ayırdıktan sonra bir daha ızgarada pişirmeden ekmeğe koyuyor. Yani kokoreci o kadar yumuşak ki ek bir pişirmeye ihtiyac duymuyor. Toplam 3 şubesi var. Biz Karşıyaka’daki ilk şubesini veriyoruz. Adres: Şemikler, 7400/8. Sk. No:2, 35570 Karşıyaka Tel: (0232) 330 59 18 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

Uğur Kokoreç & İnegöl Köfte, Karşıyaka

Yine Karşıyaka’daki Uğur Kokoreç & İnegöl Köfte de kokoreci başarılı yerlerden. İlk ikiye girmese de ilk beşe kesin girer. Geç saatlere kadar açık olması en büyük artısı. Ayrıca kokorece ek olarak, İnegöl köfte, uykuluk, kemalpaşa tatlısı gibi yan lezzetler de bulabilirsiniz. Adres: Şemikler, Erdoğan Akkaya Sk. No:37, 35560 Karşıyaka Tel: (0232) 330 00 95 Konum için tıklayın.

Kartal Kokoreç, Bornova

Kartal Kokoreç de Hürriyet’in sıralamasında Türkiye’nin en iyi 3. kokoreççisi seçilmiş kokoreççi. Kuzu kokoreci iri kıyım servis ediyor. Asım ve Baki’ye göre biraz daha yağlı bir eti var. Adres: Gazi Osman Paşa, 35500, Kamil Tunca Cd No:47, 35090 Tel: (0232) 435 48 35 Konum için tıklayın.

Cila Pub, Buca

Cila, tandır kokoreç ve midye ikilisi yapmak için İzmir merkezdeki klasikleşmiş publardan biri. Bornova’da ve Buca olmak üzere 2 şubesi var. Biz Buca’daki ilk şubesinin adresini veriyoruz. Adres: Vali Rahmi Bey, Menderes Cd. No:69, 35380 Buca Tel: (0232) 452 70 09 Konum için tıklayın.

9. Balık 👉 Boğaziçi Restaurant & Deniz Restoran

İzmir merkezde balığın en popüler adresi yan yana dizilmiş balıkçıları ile elbette Kordon. Ama merkezden çıktıp, sahil kasabalarına gittiniz mi zevkiniz katmerleniyor. O yüzden hem Kordon’dan, hem de merkezin dışındaki yerlerden en sevilen balıkçıları sizin için derledik.

Bol Ege otları, en lezzetli deniz mahsülleri, en taze Ege balıkları ile kurulan sofralardan kalkmak istemezsiniz. İzmir’de kurulmuş bir sofranın olmazsa olmaz mezeleri ve balıkları arasında, pilaki, barbun, çipura, sardalya buğulaması, midye salma pilavı, midye kızartması, midye dolması gibi seçenekler var.

Boğaziçi Restaurant, Balçova

İzmir’de balığın en sevilen adreslerinden biri, Üçkuyular iskele üzerine kurulu Boğaziçi Restaurant. Fava, balık kokoreç, şevketi bostan, kalamar gibi mezeleri, balıkları, özellikle de levrek lokumu ve sütte levreği çok seviliyor. Adres: Bahçelerarası Mahallesi Üçkuyular Vapur İskelesi, Üstü, Aliye Bulvarı No: 2/A, 35290 Balçova Tel: 0850 850 0850 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

Deniz Restoran, Konak

Kordon’daki Deniz Restoran bir İzmir klasiği. Kumaş peçeteleri, beyaz ütülü örtüleri, ile kaliteli ve sade bir restoran. Izgara balıkları, sütlü balığı, karides güveci, mezeleri her daim lezzetli. Adres: Kültür Mahallesi, Atatürk Cad, No: 188/B, İzmir Palas Oteli, Zemin Kat, 35220 Konak Tel: (0232) 464 44 99 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

Yengeç Restoran, Urla

Yengeç Restoran’ın mezeleri başka hiç bir yere benzemiyor. Deniz tarağı gibi nadiren menülerde yer bulan deniz ürünlerinden, farklılaştırılmış lezzetler var. Ballı kalamarı ve ahtapot vantuzu çok meşhur. Bilge’nin favorisi levrek simit. İnanamayacağınız çeşit ve orjinallikteki menüye bir göz atın deriz. Rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Adres: İskele, 2121. Sk. No:6 D:1, 35430 Urla Tel: 0232 752 1152 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

Ferhat Büfe Balık Ekmek, Yalı

Balık ekmek sevmeyenler bir de burada yemeyi deneyin. Sadece sardalya yapıyorlar. Çok kalabalık oluyor sırada beklemek istemezseniz ulaşmadan birkaç dakika önce arayarak telefonla sipariş verebilirsiniz. Güzelbahçe de deniz kenarında ucuz ve lezzetli yemek yiyebileceğiniz yerlerden. Adres: Yalı Mahallesi, Mithatpaşa Cd. No:463, 35310 Güzelbahçe Tel: 0 232 2346064 Konum için tıklayın.

Ergin Pansiyon & Restoran, Karaburun

Burası bizi bizden aldı. İzmir’in en güzel koylarından Mimoza Koyu’nda denize sıfır, bir temiz, leziz, relax bir işletme. İsterseniz kumlara da masa atıyorlar. Gündüz gidip o denizden çıkmamacasına yüzmeli, akşam burada meze balığa bağlamalı. Deniz cumartesi bile çok kalabalık olmuyor ama restorana rezervasyon yaptırın deriz. Bizim İzmir’deki favori kaçamağımız oldu. Adres: İskele, Liman Cd. No:6, 35960 Karaburun Tel: (0232) 731 30 78 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

Kemer 6 Balık Restoranı, Kemeraltı

İzmir’de lezzetli ve uygun fiyata deniz balığı yiyebileceğiniz salaş Kemeraltı mekanlarından. Mezgit şiş, dil balığı şiş, balık börek, kalamar…Hepsi taze ve güzel pişmiş geliyor. Mekan alkolsüz. Adres: Konak Mahallesi, 861. Sk. No:16, 35250 Konak Tel: (0232) 445 21 92 Konum için tıklayın.

Cızz Bızz Balık Evi, Kemeraltı

Cızz Bızz da Kemer 6 gibi uygun fiyatlı, ye kalk usulü çalışan bir balıkçı. Mezgit şiş, dil balığı şiş gibi kızartma balıkları lezzetli. Burada da alkol yok. Adres: Güzelyurt, 871. Sk. No:92, 35250 Konak Tel: (0232) 489 17 53 Konum için tıklayın.

10. Tarihi Lokantalar 👉 Mahmut Usta, Abbasın Yeri, Bizim Lokanta & Bizim Mutfak Ege Yemekleri

İzmir’in Kemeraltı bölgesi, İzmir merkezin ticaret hayatının kalbinin attığı yer. Dolayısıyla da burada esnaf yemeği kültürü çok gelişmiş. Haliyle de bu bölge, çok lezzetli ev yemekleri bulabileceğiniz, tarihi Esnaf lokantaları ile meşhur. Hiçbirinde menü yok. Günlük olarak yapılan yemeklerden gözünüzle seçim yapıp tepsinize alıyorsunuz. Hepsinin ortak özelliği, yemeklerin lezzetli, taze, porsiyonu bol ve uygun fiyatlı olması. ÖNEMLİ: Akşamları açık değiller. Öğle yemeğinde gitmelisiniz. Geç kalırsanız çeşit kalmaz.

Esnaf Lokantası Mahmut Usta

Şimdi bahsedeceğimiz bu 4 esnaf lokantası, Kemeraltı’nın göz bebeği yerler. Dördü de aynı ailenin kardeşleri tarafından işletiliyor. Biz aralarından Mahmut ustayı deneme fırsatı bulduk ama hepsi de birbirine yakın mesafede bulunuyor ve birbirinden lezzetli günlük yemekler çıkarıyor. Porsiyonlar oldukça doyurucu. Adres: Kemeraltı Çarşısı, 876. Sk. No:45, 35250 Konak Tel: (0232) 484 54 83 Konum için tıklayın.

Bizim Mutfak Ege Yemekleri

Aralarında, ortamı en keyifli olan bu lokanta. Çok tatlı bir avlusu olan bir pasajda kalıyor. Konum için tıklayın.

Bizim Lokanta

Nohutlu işkembe, kelle paça çorbası, ördek, kaz ve hindi etinden oluşan ördek çorbası ve balık çorbası gibi spesiyalleri olan bir esnaf lokantası. Ördek ve balık çorbası dönüşümlü olarak yapılıyor gitmeden önce arayıp hangi günler yapıldığını öğrenebilirsiniz. Adres: Konak, 911. Sk. No:4, 35250 Konak Tel: (0232) 484 42 79 Konum için tıklayın.

Abbasın Yeri

Yukarıda saydığımız tüm lezzetleri bulabileceğiniz dördüncü esnaf lokantası da Abbasın Yeri. Adres: Konak, 902 Sk. No:24 Hisarönü – Kemeraltı, 35250 Konak Tel: (0232) 489 89 47 Konum için tıklayın.

11. Ot Yemekleri 👉 Beğendik Abi & Morisi

Beğendik Abi

İzmir’de her balık restoranında, her meyhanede ve her esnaf lokantasına, mutlaka birkaç çeşit ot yemeği bulmayı bekleyebilirsiniz. Bu ot yemekleri, Girit ve Rumelili göçmenlerin mutfak kültüründen İzmir mutfağına miras kalan lezzetler. Ebegümeci, ısırgan, cibez, turpotu, kabak çiçeği dolması, şevketi bostan, radika, deniz börülcesi, hardal otu, kuzu kulağı, semizotu, kuşkonmaz, arapsaçı, pazı, ıspanak… Hepsinde otlar, çok fazla haşlanmadan zeytinyağında pişiriliyor. Kimisi borani şeklinde yoğurtla kimisi limon ve sarımsak ikilisi ile servis ediliyor. Yukarıda saydığımız tarihi esnaf lokantalarına ek olarak buralarda da bulabilirsiniz:

Morisi Girit Mutfağı, Karşıyaka

Morisi, zeytinyağlıları ile ünlü Girit mutfağını ve serpe pazar kahvaltıları için İzmir’deki en doğru adreslerden. Kahvaltıda sıcaklar sınırsız fakat yumurta çeşitleri dahil değil. Servis, lezzet ve fiyat anlamında da başarılı. Adres: Bostanlı, Nebil Susup Sk. No:159 D:A, 35590 Karşıyaka Tel: (0232) 362 92 98 Konum için tıklayın.

Beğendik Abi, Urla

Beğendik Abi için İzmir’in fiyat-kalite olarak en iddialı yerlerinden desek yerinde olur. Ne esnaf lokantası, ne restoran diyebiliriz tam olarak. Esnaf lokantalarına önceden hazırlanmış çeşit çeşit yemeği bir vitrinde sergilemesi ile benzese de yemekler çeşit ve kalite olarak çok daha yukarıda.  Aynı zamanda çiçek gibi hanım eli deymiş ve zevkli bir mekan. Adres: Camiatik, Tatar Cami Sk. No:12, 35430 Urla Tel: (0232) 754 20 71 Konum için tıklayın.

Mutfak Girit, Konak

Girit kabağı, zeytinyağlı dolma, barbunya ve mercimek köftesi, yoğurtlu kuzu kulağı, cibez gibi Girit ve Türk mutfağından zeytinyağlı ev yemeklerini bulabileceğiniz küçük bir yer. Adres: Kültür, 1388. Sk. 10A, 35220 Konak Tel: (0232) 422 71 15 Konum için tıklayın.

Balmumu Dükkan Lokanta, Konak

Ege ve Girit mutfağında, unutlmaya yüz tutmuş lezzetleri, İzmir mutfağına geri kazandıran modern bir esnaf lokantası. Menü mevsime göre değişiyor. Balmumu, ismini de mumlu balık yumurtasından alıyor. Geldiğinizde bu özel lezzeti ve diğer lezzetleri satın almak da mümkün. Alaşehir kapama, paşa böreği gibi lezzetler spesiyalleri. Adres: Kültür Mahallesi, 1388. Sk. No: 5 D:C, 35220 Konak Tel: (0232) 421 20 24 Konum için tıklayın.

Ömre Bedel Yemekler, Urla

Ömre Bedel Yemekler, Urla güveci, yaprak sarma, şevketibostan, mutancana, zeytinyağlı enginar gibi Ege mutfağından ev yemekleri yiyebileceğiniz butik bir işletme. Mekanın sahibesi Ömür Hanım da çok hoşsohbet biri. Yaklarsanız mutlaka muhabbet edin. Adres: Camiatik, Tatar Camii Sk. No:10, 35430 Urla Tel: (0232) 754 54 50 Konum için tıklayın.

12. Enginar Yemekleri 👉 Artemis Restoran & Beğendik Abi

Baharın ikinci yarısında Urla’nın meşhur enginarının sezonu başlıyor. Enginar dolması gibi parmak yalatan Girit klasiklerinden tutun da böreğinden tatlısına envai çeşit enginar yemeği ile sofralar donatılıyor. Birçok yerde enginar yemeği bulacaksınız ama bu iki mekanın eline su döken yer bulamazsınız.

Artemis Restoran, Seferihisar

Burası gerçekten özel bir yer:  10 dönüm enginar tarlasının yanında ağaçların altında bir aile işletmesi. Tarladan sofraya 15 çeşit, kendilerine özgü enginar yemeği yapıyorlar. Enginar dondurması, çayı, güveci… Salaş ve farklı bir yer. Adres: Düzce, Azmak Mevki No:78, 35460 Seferihisar Tel: 0532 456 90 76 Konum için tıklayın.

Beğendik Abi, Urla

Urla’nın Malgaca Pazarı’nda olan Beğendik Abi, modern bir esnaf lokantası. Her türlü zeytinyağlısı ve sıcak yemeği başarılı fakat kesin deneyin diyeceğimiz lezzeti, Urla’nın imzası enginar. Adres: Camiatik, Tatar Cami Sk. No:12, 35430 Urla Tel: (0232) 754 20 71 Konum için tıklayın.

13. İzmir Lokması 👉 Sokaktaki Lokma Araçları

Fotoğraf Kaynak: Scott Dexter / Flickr

Lokma, un, maya, su ve tuz ile hazırlanan hamurun, sıvı yağda kızartılması ve üzerine şerbet dökülüp tarçınla tatlandırılması ile hazırlanan, basit ama sevilen bir tatlı. Yılın herhangi bir zamanı İzmir’e geldiğinizde, sokakta ücretsiz lokma dağıtan bir araç görebilirsiniz. Çok normal çünkü İzmir’de sünnet, kandil, mevlüt ya da cenaze gibi dini nedenlerle lokma dökme ve halka dağıtmak bir tür gelenek.

14. İzmir Pişisi 👉 Kahvaltıcılar

Pişi ise bir hamur kızartması. Genellikle kahvaltıda yeniliyor. İzmir ve çevresindeki bölgelere, Makedon göçmenlerin mirası. İster reçel – bal – şokella gibi tatlı kombinler yapabilir, ister peynir gibi tuzlularla yiyebilirsiniz. Genellikle evlerde kızartılıyor ama artık çoğu kahvaltıcıların menüsüne de girmiş durumda.

15. Bomba 👉 Çelebi Unlu Mamülleri

Fotoğraf Kaynak: Ahmet / Foursquare

Bomba, içi sıcak akışkan çikolatayla dolu bir kurabiye. Ilık servis edildiğinden içindeki çikolata daha da bir akışkan kıvama geliyor. Oldukça parmak yalatan cinsten.

Çelebi Unlu Mamülleri, Konak

Şu an neredeyse tüm İzmir’de bulunuyor ama Konak’taki, Çelebi Unlu Mamülleri’nin icadı olduğundan en iyisi oradan alınıyor. Gelmişken hem yiyin hem de evinize bu kurabiyeden bir paket yaptırın. Adres: Alsancak Mahallesi, Kıbrıs Şehitleri Cd. No.185/A, 35220 Konak Tel: (0232) 465 33 01 Konum için tıklayın.

16. Meşhur Pastaneleri 👉 Reyhan & Sevinç Pastaneleri

Reyhan Pastanesi

Reyhan Pastanesi, Konak

Burası, İzmir’den çıkmış en başarılı markalardan biri. 1975’ten beri İzmir’in en sevilen pastanelerinden biri olmayı başarmış Reyhan Pastanesi’nin bugün birçok şubesi var. İnci Pastası, Krokanlısı, Rokokosu, Polkası, Vişneli Süksesi… Hepsi her daim taze ve lezzetli. Özellikle de İnci Pastası’nın kekinin yumuşaklığı, içindeki ananas ve bademin uyumu bir harika. Adres: Kültür Mh, Dr. Mustafa Enver Bey Cd. No:24, 35220 Konak Tel: (0232) 700 19 65 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

Sevinç Pastanesi, Konak

Sevinç Pastanesi, İzmir ile özdeşlemiş en az 60 yıllık bir pastane. Pavlovası meşhur, fıstıklı dondurması ise ef-sa-ne. İzmir’de iki şubesi bulunuyor. Ayrıca klasik pastane ürünlerinin yanında kahvaltısı da sunuyor. Adres: Tel: (0232) 421 75 90 Websitesi ve konum için tıklayın.

Bravo Pastanesi, Karşıyaka

İzmir’in, yoğurtlu dondurması ile ünlü pastanesi. Yeşil limonlu, menekşeli, tropik meyveli gibi değişik dondurmaları da oluyor. Her gittiğinizde en az 30-35 çeşit dondurma bulmanız muhtemel. Adres: Bostanlı Mahallesi, Cemal Gürsel Cd. No:111/A, 35590 Karşıyaka Tel: (0232) 336 71 71 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

Leone Patisserie, Konak

Fransız usulü kruvasanı, ıspanaklı kişi ve taze tatlıları ile size kendinizi Paris’teki patisserielerde gibi hissettirecek bir mekan. Pazar günü kahvaltı keyfi yapmak için de ideal. Adres: Konak Mahallesi, Vasıf Çınar Blv 29/A, 35220 Konak Tel: (0232) 464 34 00 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

Arpege Patisserie, Konak

Limonlu tart, şeftalili tart, vanilyalı milföy, sakızlı makaron, armutlu tart gibi Avrupai lezzetler bulabileceğiniz bir pastane. Tüm ürünlerinde sadece tereyağ kullanıyorlar. Ürünlerinin sunumları da başarılı. Adres: Tel: (0232) 422 40 04 konum için tıklayabilirsiniz.

17. Şambali 👉 Hisarönü Şambalicisi

Şambali veya diğer adıyla şambaba tatlısı, aslen Batı Anadolu’ya özgü fakat İzmir’de de tadabileceğiniz, revaniye benzer irmikli ve şerbetli bir tatlı.

Hisarönü Şambalicisi, Kemeraltı

Hisarönü Şambalicisi, Kemeraltı’ndaki küçük bir tatlıcı. İşletmenin sahibi, Türkiye’nin farklı yerlerinden meşhur tatlıları taze olarak getiriyor. İkramı da çok seviyor bir şey yemek için oturduğunuzda size farklı lezzetleri tattırarak tatlılar hakkında kısa bilgiler veriyor. Adres: Konak Mahallesi, 902. Sk. no 5, 35400 Konak Tel: 0533 766 74 38 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

18. Çığırtma 👉 Bergama

Çığırtma, genel olarak Ege Bölgesi’ne has bir kızartma yemeği olsa da çığırtmanın patlıcanlısı özellikle Bergama’ya has. Bol sarımsaklı, biberli, domates soslu bir yemek. Çığırtmayı layığıyla yapan yerleri aşağıda veriyoruz. Bu üçünden birinde deneyebilirsiniz: Akropolis Restoran, Bergama Sofrası, Çığırtma Evi.

19. Bergama Köfte 👉 Çiçeksever & Bergama Köftecisi

Çiçeksever, Bergama

Çiçeksever, Bergama Köftesi’nin asıl yerinden, salaş ama temiz bir köfteci. Menüsünde sadece, kasap köfte, piyaz üstüne de kaymaklı, cevizli, tahinli kemalpaşa tatlısı var. Adres: Barbaros Mahallesi, Bankalar Cad. No:71, 35700 Tel: (0232) 633 38 22 Konum için tıklayın.

Bergama Köftecisi, Buca

Bergama Köftecisi de İzmir merkez ilçelerinden biri olan Buca’da, güzel Bergama köftesi yapan küçük bir lokanta. Köfte, piyazı başarılı. Üstüne de kemalpaşa tatlısını deneyin. Adres: İnkılap Mahallesi, 448. Sok. 12/A, 35380 Buca Tel: (0232) 426 78 04 Konum için tıklayın.

20. Çöp Şiş 👉 Şişçi Yaşar’ın Yeri

İzmir’de çöp şiş Selçuk ilçesi ile özdeşleşmiş bir lezzet. Kuzu etinin küçük küçük kesilip çöp şişlere geçirilmesiyle kömür ateşinde yapılıyor ve yanına da en çok yayık ayranı yakışıyor. Şirince veya Efes Antik Kenti’ni görmek için Selçuk’a geldiğinizde, mutlaka otoban boyunca sıralanmış çöp şişçilerde mola vermelisiniz.

Şişçi Yaşar’ın Yeri, Selçuk

Şişçi Yaşar, çöp şişleri ve yayık ayranları başarılı olan bir çöp şişçi. Çöp şişi kadar köftesi de beğeniliyor. Ye kalk usulü işleyen salaş bir yer. Adres: Atatürk, Atatürk Cd., 35920 Selçuk Konum için tıklayın.

Topçu, Konak

Topçu, İzmir merkezde çöp şiş denilince ilk akla gelen yer. Biz çok beğenmiyoruz ama çok meşhur. Sadece çöpşiş yok. Daha çok ocakbaşı gibi işleyen bir mekan olduğundan pirzola, köfte gibi başka seçenekler de var. Adres: Akdeniz, Vali Kazım Dirik Cd. No:3/B, 35210 Konak Tel: (0232) 484 62 61 Konum için tıklayın.

21. Istakoz & Karavida

Fotoğraf Kaynak: pixnio.com

Langusta, Çiftlikköy

Langusta, Çiftliköy’de, deniz kenarındaki ahşap masalarda, böcek denilen ve ıstakozun biraz ufağı olan langustaya doyabileceğiniz, salaş ve samimi bir mekan. Elbette kalamar, karides, ahtapot ve diğer balık çeşitleri de cabası. Adres: Çiftlik, Şht. Mehmet Cd. No:35, 35930 Çeşme Tel: 0232 722 10 08 Konum için tıklayın.

Istakozcu Canbaba Restoran, Çiftlikköy

Istakozcu Canbaba da, yine Çiftlikköy’de ve deniz kenarında, ıstakoz, kalamar, terayağında karides gibi lezzetleri bulabileceğiniz bir balıkçı alternatifi. Adres: Çiftlik, 8. Sk. 1/A, 35930 Çeşme Tel: (0232) 722 12 15 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

Horasan Balık, Çeşme

Horasan Balık, Çeşme merkezde, klasik deniz mahsullü ara sıcakları ve portakallı karides, fesleğenli levrek marin gibi deneysel tatları başarılı olan fakat özellikle de ıstakozlu makarnası ile ünlü olan balıkçı. Adres: İnönü mahallesi, 2022. Sk. no:16, 35930 Çeşme Tel: (0232) 712 74 69 Konum için tıklayın.

Sota, Alaçatı

Sota Alaçatı, Viento Otel’in içinde, yengeç, ıstakoz, böcek gibi deniz mahsulleri bulacağınız bir restoran. Mekan yaz kış açık. Adres: Yeni Mecidiye Mah. 11039 Sok. No:18 Tel: 0 232 716 95 85 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

22. Sakızlı Tatlılar 👉 Rumeli ve İmren

Bildiğiniz üzere sakız ağacının özünden gelen mastika, Rum mutfağının simge lezzetlerinden. Haliyle İzmir’de damla sakızlı muhallebi, kurabiye, dondurma, lokum, helva, Türk kahvesi ne ararsanız var.

Tarihi Rumeli Pastanesi 1945, Çeşme

Mübadele ile İzmir’e yerleşen Rumeli Türklerinin 1945’te açtıkları, müthiş lezztli sakızlı kurabiye, ev yapımı dondurma, sakızlı lokum ve damla sakızlı Türk kahvesi gibi sakız aromasıyla yapılan her türlü ürünün hasını bulabileceğiniz bir pastane. Adres: İsmet İnönü, 3435. Sk. No:46, 35930 Çeşme Tel: (0232) 712 67 59 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

İmren Tatlıcısı, Alaçatı

Alaçatı’nın 1941’den beri açık olan, sakızlı muhallebisi, dondurması ve helvası ile ünlü pastanesi. Adres: Alaçatı Mahallesi, Kemalpaşa Cad. no:65 Tel:(0232) 716 83 56 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

23. Et & Kebap

Fotoğraf Kaynak: Emektar Kebap Instagram

Emektar Kebap, Bornova

Bornova 4. Sanayi Bölgesi içinde bulunan nostaljik ortamı ve kebapları ile Emektar Kebap kısa sürede adından söz ettiren bir yer haline gelmiş. Kuzu incik, beyti sarma, emektar kebap, tepsi kebabı hangisini söylerseniz söyleyin lezzetli. En büyük artısı açık ayranı olması. Adres: Evka 3, 129/7. Sk. 16-2, 35050 Bornova Konum için tıklayın.

Meşhur Tavacı Recep Usta, Konak

Tava seviyorsanız adresiniz Meşhur Tavacı Recep Usta olsun. Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Ana yemek öncesi iki farklı salata, içli köfte ve kuru dolma servisleri oluyor ana yemeğinizi yedikten sonra da dondurmalı irmik helvası ve baklava servis ediliyor. Ardından masalar arasında geleneksel kıyafetleri ile mırra servisi yapan bir kahveci size mırra ikram ederek mırra hakkında bilgi veriyor. İsmine aldanmayın, mekan İncili Gastronomi Listesi’ndeki yerlerden. Adres: Alsancak Mahallesi, Atatürk Cd. No:364, 35220 Konak Tel: 0232) 463 87 97 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

Zaim Usta, Bornova

Özellikle et yemekleri ağırlıklı esnaf lokantası lezzetlerini seviyorsanız doğru adres Zaim Usta. Keşkek, acılı etli güveçi et sote gibi klasik etli yemekleri hemen bitiyor. Öğlen saatlerinde çok yoğun oluyor. Instagram Adres: Mersinli, Fatih Cd. No:91, 35170 Bornova Tel: +902324866034 Konum için tıklayın.

24. Urla Bağları

Urla bağları o kadar ünlüymüş ki, Roma imparatoru kıskançlıktan bağların yakılmasını emretmiş. Aslında Urla’da çok köklü bir kültür olan bağcılık, zamanla körelmiş, ancak son senelerde tekrar canlanıyor. Bağ bağ gezmek için Urla Bağ Yolu rehberimize bakabilirsiniz.

25. En İyi Manzaralı Restoranlar

Teras 1885, Konak

Teras 1885, İzmir Ticaret Odası’nın müthiş manzaralı restoranı. Menüsü, et ve balık ağırlıklı olan mekan, 1885’ten beri hizmet veriyor. Üstelik oda üyesi olma zorunluluğu yok. Yemek yemeyecekseniz, barında bir şeyler içmeye ve güneşi batırmaya da uğrayabilirsiniz. Adres: Alsancak Atatürk Caddesi No:190, Konak Tel: 0 (232) 484 22 22 – 0 (232) 484 14 14 – 0 (501) 484 22 22 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

Yüzde Yüz, Konak

Yüzde Yüz, Konak Pier’de denize sıfır bir konumda bir şeyler atıştırmak için brasserie tarzı bir yer. Kahvaltısı da doyurucu. Manzarası da her türlü göz doyuruyor. Adres: Konak Mahallesi, Konak Mahallesi Atatürk Cad. Konak Pier Alışveriş Merkezi D:No:19 D:4, 3 Tel: (0232) 441 55 93 Konum için tıklayın.

North Pier’s, Konak

Eski Fransız gümrüğü olan şimdilerde ise bir yaşam merkezi haline gelen Konak Pier’de, deniz kenarında, bir gastronomi ve eğlence noktası. Akşamları bazı günler canlı müzik oluyor. Gece menüsü ve gündüz menüsü ayrı. Adres: Atatürk Caddesi, Konak Pier Alışveriş Merkezi No: 19/HI-J, 35035 Konak Tel:0532 664 84 82 Konum için tıklayın.

Equinox Restaurant ve Aquarium Resraurant, Konak

İkisi de Swissotel bünyesinde yer alan fine dining restoranlar. Equinox, otelin üst katında yer alıyor ve harika bir deniz manzrası var. Aquarium ise otelin bahçesinde yer alıyor. Menüsü deniz mahsulleri ve meze ağırlıklı. Burada her çarşamba, cuma ve cumartesi akşamı canlı müzik de oluyor. Her ikisi de İncili Gastronomi Listesi’nde yer alıyor. Adres: Alsancak Mahallesi, Swiss Otel Grand Efes, Gazi Osman Paşa Blv. No:1, 35210 Konak Equinox Tel: (0232) 414 00 00 Aquarium Tel: (0232) 414 52 12 Konum için tıklayın.

Asansör, Konak

Yemekleri için çok başarılı diyemeyiz ama İzmir’in tarihi asansörünün üst katında bulunan mekanlar olan Asansör Restoran, Teras Kafe ve Ceneviz Bar’ın üçünün de harika bir İzmir manzarası var. Yemek için olmasa da manzara eşliğinde bir şeyler içmek için gidilebilir. Adres:  Konum için tıklayın.

26. İzmir’deki  Favori Restoranlarımız

Alaçatı

Eflatun – Alaçatı


Alaçatı’nın en güzel sokaklarından birinde olan Eflatun, hem yemekleri, hem de ortamıyla bizi fethetti. Efsane bir Vongole yedik. Şiddetle tavsiyemiz olur. Daha önce aynı yerde robespierre denemiştik. 2 sene sonra da aynı lezzeti korumuşlardı. Onu da çok beğendik. Ancak mezeleri beklentimizin altında kaldı. Alaçatı’da daha iyi meze seçenekleriniz var. Adres: Alaçatı, 2012. Sk. No:9, 35937 Çeşme Tel: 0538 291 8224 Konum için tıklayın.

Kapari Bahçe

Alaçatı’da en keyif aldığımız yer. Hem bahçe içinde, hem de tam Alaçatı’nın göbeğinde modern Ege yemekleri sunuyorlar. Patlıcan paçanga ve enginar püreli bonfileyi şiddetle öneririz. Rezervasyon şart. Adres: 2012. Sk. No:10 Tel: 232 716 00 94 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

Fava

Alaçatı’nın kalabalığından, ferah avlusuna kaçabileceğiniz, bir yandan lezzetli mezeleri bir yandan taze deniz ürünleri ile keyifli bir sofra kurabileceğiniz bir mekan. Adres: Alaçatı, Kemalpaşa Cd. No:108, 35930 Çeşme Tel: (0232) 716 86 88 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

Alaçatı’dan tüm önerilerimizi görmek isterseniz:

Alaçatı Kahvaltı Mekanları
Senenin En Popüler Alaçatı Mekanları

Çeşme

Nevi, Ilıca

Alaçatı’dan kolayca gidebileceğiniz Yıldızburnu’ndaki Nevi harika bir mezeci, ama gastropub desek hakkıdır. Mezeler tanıdık, ama hepsine ufak sofistike dokunuşlar var. Ama sakın mezelere gömülüp ana yemeklerden pazı sarmayı atlamayın. Denize sıfır, sakin ve nezih oluşu ile çok sevdik. Adres: 5253 Sok. No:15 (yıldızburnu) Ilıca, 35930 Çeşme Tel: 0544 232 32 52 Konum için tıklayın.

Tokmak Hasan’ın Yeri, Merkez

Tokmak Hasan’ın Yeri, Çeşme merkezde, güzel döner ve iskender, kelle paça, işkembeli nohut yiyebileceğiniz, esnaf lokantası usulü işleyen bir mekan. 1948’den beri işleyen mekanın arka tarafında küçük bir bahçesi de var. Çeşme merkezin klasiklerinden. Adres: Musalla mah. 1015 sok.3/ı kale lokantası tokmak hasanın yeri, 35930 Çeşme Tel: (0232) 712 05 19 Konum için tıklayın.

Tire

Kaplan Dağ Restoran, Kaplan Köyü

Kaplan Dağ Restoran, Tire’nin ünlü restoranı. Özellikle bol sarımsak ve limonla soslanmış türlü türlü Ege otlarını ve kabak çiçeği dolması gibi her yerde bulunmayan zeytinyağlıları bulabileceğiniz bir yer. Adres: Kaplan Ah., Karşıyaka Sokak No:14, 35900 Tire Tel: (0232) 511 22 55 Konum için tıklayın.

Urla

Hiç Lokanta ve Tadım Atölyesi

Hiç’e restoran demeye dilim varmıyor çünkü sahibesi Duygu Hanım ömrümde kendine kattığı her şeyden buraya emek emek akıtmış, başka bir şey olmuş burası. Yıllarca sanatın ve gastronominin kalbi Fransa’da yaşamış, farklı ülkelerde zeytinyağı okur yazarlığı ve yemek konusunda programlara katılmış, mesleği gereği Paris’te modanın nabzını tutmuş. Önce Urla’da bir zeytinlik kurmuşlar, sonra da peşinden Hiç gelmiş.

Biz gittiğimizde açık havada sinema eşliğinde bir konsept vardı. Filme paralel bir menü çıkıyor, ve misafirler film eşliğinde yiyorlar. Zaman zaman zeytinyağı tadım atölyeleri düzenliyorlar.
Size mutlaka şunu deneyin diyemiyorum çünkü restoran tarladan masaya prensipli olduğundan sürekli menü değişiyor. Ama şarküteri tabağı değişmez diye tahmin ediyorum. Beraberinde gelen kendi yapımları karadutlu hardal da efsane.

Pastırmalarına kadar herşeyi kendileri üretiyorlar. Her yemek, her detayın ardındaki emeğe ve inceliğe şapka çıkarıyorum. İsim de hiçliğe ermek, Nirvana’ya varmaktan geliyor. Adres: Yeni, Sanat Sokağı, Zafer Cd. No:52, 35430 Urla Tel: (0232) 754 30 99 Konum için tıklayın.

Fırın Vourla

Eski bir Rum fırınının restore edilip restorana dönüştürlmesi ile oluşturulmuş, kadın eli değdiği çok belli keyifli bir mekan. Adres: Yeni, Uzun Sk. No:8, 35430 Urla Tel: 0533 726 71 06 Konum için tıklayın.

Od Urla

Odurla, 2018’de, Urla merkeze yakın, zeytin ağaçları içinde açılmış bir gastro spot. Burada sunulan her şey yerel malzemelerle hazırlanıyor ve Ege pazarlarındaki yerel üreticiden tedarik ediliyor. Restoranın mimarisi de çok şık. Tamamen cam, yüksek tavanlı ve oldukça trendi bir mekan. Menüsü her daim değişiyor. 2024 yılında Michelin yıldızı da aldı. Adres: Rüstem, Rüstem Mahallesi 2018/9 Sokak, Süt Pınarı Mevkii No:28, 35430 Urla Tel: 0532 696 39 30 Websitesi ve konum için tıklayabilirsiniz.

Levan Urla

Urla’nın en sevilen şef lokantalarından biri. Menüsü her gün değişiyor ama odun fırınında pizza gibi sabit seçenekler de var. Bahçesi de çok keyifli. Çocuk misafir kabul edemiyorlar. Adres: Kuşçular, Kuşcular Cd. No:3, 35430 Urla Tel: (0232) 754 58 54 Konum için tıklayın.

Vino Locale

Urla’ya yerleşip eski bir Urla evini, Toskana’yı aratmayan, harika bir gastronomi durağına çevirmiş şef bir çiftin mekanı. Menüsü mevsime göre değişiyor. 15 yaş altında misafir kabul edemiyorlar. Çok da keyifli bir bahçesi var. 2024 yılında Michelin yıldızı da aldı. Adres: Kuşçular, 8037. Sk. No:3, 35430 Tel: (0232) 759 00 30 Websitesi ve konum için tıklayın.

Teruar

Üzüm bağları ve zeytin ağaçları arasında, hem bir konaklama hem de şef lokantası Teruar Urla. Çok sade ve dingin bir ambiyansı var. A la carte menüsü bulunmuyor. Sadece tadım menüsü var. Gitmeden mutlaka arayıp rezervasyon yaptırın ve menü hakkına bilgi alın. Websitesi Adres: Kuşçular, 8028. Sk. No:16, 35430 Tel: +902329900102 Konum için tıklayın.

Perdix

Urla ile Birgi arasında kalan yol üzerinde, mdüllü mimari tasarımı olsun bahçe düzenlemesi olsun menüsü olsun gerçekten de çok şık bir yer.  Konum ve Websitesi için tıklayın.

Menderes

Nif Bağları

Menderes bağları da artık Urla’nınkiler kadar ileri seviyede ve ünlü. Onlardan biri de Nif Bağları. Özellikle hafta sonu keyifli vakit geçirmek ve şehirden kaçmak için ideal. Instagram Adres: Sarıceviz Mevkii, Yeni Mahalle No:25 D:2, Bağyurdu, 35743 Kemalpaşa Tel: 02328777070 Konum için tıklayın.

İsabey Bağları

Toplam 45 dönüm bir araziye yayılmış İsabey Bağevi, odun ateşinde Fransız ve İtalyan mutfağı yemekleri bulabileceğiniz, Menderes’in ilk ve en ünlü bağ evi. Instagram Adres: Gölcükler, 901. Sokak İstasyon Mevkii No:38, 35470 Tel: 02327824959 Konum için tıklayın.

Claros Bağcılık

Menderes bağlarının en genci. Instagram Adres: Çile, 35470 Menderes Tel: 05554153522 Konum için tıklayın.

Alsancak

La Cigale – Fransız Yemekleri ♡

Burası Fransız Kültür Merkezi’nin yanındaki, Fransız yemekleri yapan, çok keyifli bir bahçesi olan nezih bir yer. İzmir’i gezmek için gelenlerin mutlaka uğraması lazım diyemeyiz ama iş yemekleri için bizce İzmir merkezde daha iyisi yok. Adres: Kültür Mahallesi, Kültür Mahallesi Alsancak Mahallesi Fransız Kültür Merkezi Cumhuriyet Bulvarı, D:No:152, 35220 Konak Tel: +90 232 421 47 80 Websitesi ve konum için tıklayın.

Boho Lokal

Günlük çıkan sağlıklı yemekler yemek için ideal adreslerden. Şekersiz tatlılarıyla, glütensiz atıştırmalıklarıyla da öne çıkıyor. Veganlar için de uygun bir yer. Adres: Kültür, Şevket Özçelik Sk. No:2 D:E, 35220 Konak Tel: (0232) 463 85 81 Konum için tıklayın.

Odelato Artisan Gelato

İzmir merkezde artizan İtalyan dondurması bulabileceğiniz yer. Mevsimsel ürünlerle yapılan, tamamen doğal dondurmaları var. Üstelik çeşitler de Avrupa’daki muadillerini aratmıyor. Adres: Kültür, Meksika sokağı No:5A, 35220 Konak Tel: (0232) 502 76 26 Konum için tıklayın.

Ristorante Pizzeria Venedik

İzmir’in en eski pizzacılarından. 1979’dan beri en şehrin en sevileni. O kadar ki İstanbul’dan kalkıp İzmir’e giden bile var. Adres: Kültür, Alsancak – İzmir, 1382 Sokak, Gül Sk. No:10/A-B, 35220 Konak Websitesi Tel: (0232) 422 27 35 Konum için tıklayın.

Balmumu Dükkan & Lokanta

İzmir’in gurme isimlerinden, Ahmet Güzelyağdöken’in mekanı. Kendisi üniversitede eğitim de veren bir İzmir mutfağı uzmanı. Haliyle de burada bulacağınız lezzetler de İzmir’in çokkültürlü mutfağını çok güzel yansıtan bir seçkiden oluşuyor. Lüks bir mekan sanmayın. Mütevazı ve ilgili bir işletme. Bol ev yemeği alternatifi bulmayı bekleyeceğiniz modern bir esnaf lokantası gibi. Adres: Alsancak, Kültür Mah, 1388. Sk. No: 5 D:C, 35220 Konak Tel: 02324212024 Konum için tıklayın.

Kemeraltı

Ayşa Boşnak Börekçisi ve Ev Yemekleri

Kemeraltı’ndaki tarihi Abacıoğlu Han’da bulunan mekanlardan biri olan Ayşa, Boşnak böreğinin bir numaralı adresi. Mekanın ev yemekleri de ayrıca başarılı. Adres: Tel: (0232) 421 70 85 Konum için tıklayın.

Yolo Art & Lounge

Yine Kemeraltı’ndaki tarihi Abacıoğlu Han’ın keyifli avlusunda bulunan bir mekan. Özellikle köz patlıcanlı hamburgeri çok seviliyor. Adres: Abacıoğlu Hanı Kemeraltı (Anafartalar Caddesi) 35250 Konak Tel: +90 542 537 23 77 Konum için tıklayın.

Kemeraltı’nın Tarihi Esnaf Lokantaları

Yukarıda 10 numarada bahsettiğimiz yerler.

38 Comments

 1. Alsancak ta mersinden daha güzel ve özel tantuni yapan bir yer keşfettim Mersin 33 Tantuni gerisi hikaye

 2. Tantuni nerde yenir
  En iyi mersin 33 tantuni
  Yoğurtlu tantuni
  Biftek tantuni
  02324213323

 3. Bir de Adana lezzetlerini özleyenler için 01 şırdancı Sedat… Hergün taze taze dumanı üstünde enfes şırdan mumbar… Buca şirinyer de

 4. Merhaba ;
  Yukarida okuyucu bazi bolgeleri yazmadiginizi ifade etmis.
  Eger 4 veya 5 kusak izmirli olsa idiniz o zaman sadece mekanlardan ziyade sokak saticilarindan da bahsedebilirdiniz..
  1. Subye ozellikle agora ve havra sokaginda kemeralti soguk icecegi olarak bilinir..SEFARET MUSEVILERI BUNU BAL ile karistirirlardi
  2. Midye katilmiyorum gaziemir ve karabaglari arastirmanizi tavsiye ederim..
  3. Doner konusunda ilave SABAN USTA gaziemirde
  4.CIGERCI SINAN yine ilave edebilirsiniz
  5. TARIHI LOKANTALARDA kemeraltinda hisaronu cevresini tekrar gozden gecirmenizi rica ediyorum.
  6. OLTU KEBABI KARABAGLARA BAKIN
  7. Corba konusunda 3. Nesil 2 mekan var bucada tekrar arastirin ltf
  8.Tutsulenmis BALIK YINE KENARALTINDA 4. Kusak musevi bir aile
  9. BORNOVA KUCUKPARK ARKASI 2 adet ogrenci lokantasi var tavsiye ederim
  Saymakla bitmez saygilar

 5. Sadece merkezde bulunan Karşıyaka Konak gibi yerleri almamışsın, Ne güzel. Çünkü asıl güzel lezzetler ve mekanlar ilçelerde aslında. Gerçekten çok güzel bir rehber olmuş ellerinize sağlık.

 6. Merhaba ben Özmert Kokoreç Cemil Usta; bir gün yolunuz düşerse bizim ürünlerimizi Adana Şırdan ve Mumbar Dolma lezzetlerimizi değerlendirmenizden keyif alırız.

  Adresimiz | Her zaman, herkesi bekliyoruz.
  Mansuroğlu Mahallesi, 283/12. Sk. No: 2/5, 35535 Bayraklı/İzmir

 7. Bizde üniversiteden arkadaşlarımla haftaya ilk İzmir sonra Bodrum yapacağım, çok heyecanlıyız ve buradakki herşeyi not ettim! Çok teşekkürler, yazan heeerkese ♡

  1. Harika yerler ve tatlar teşekkür ederim. Ben kokoreç hastasıyım.
   Baki ustadan yedim çok güzel. Karşıyakada Bostanlı Şemıkler Alaybey hatta manavkuyu kokoreççilerini gezdim hepsi güzel .
   size bir örnek de Nergiz den vereyim. Nergiz metroya yakın Güroğlu kokoreç. Lütfen bi tadına bakın harika…

 8. Bornova’da Kebap 74, küçük bir lokanta ancak köftesi ve piyazı çok iyidir. Lezzet değişmez.Mercimek çorbasını da tavsiye ederim.

 9. ALSANCAK ” SÜTÇİÇEĞİ ” NDEN BADEMLİ KAZANDİBİ YEMEDEN İZMİR DEN DÖNMEYİN

 10. Bence en guzel saglikli dogal ev yapimi kahvalti ,ev yemekleri Bornovada Nets Life ta (erzene mah.83 sok no8 de) yenir tavsiye ederim.

 11. Güzelbahçe et restaurantı için düzeltme: Cavit’in yeri değil Floryalı olmalı, en iyidir en kalitelidir vazgeçilmezdir. Güzelbahçeliler farkı bilir

 12. Konak/Yenisehir de Köfteci Özcan’in yeride eklenmeli. Herseyiyle naturel kendi urunlerinin sunuldugu koftenin ve tursularin vazgecilmez lezzetiyle otantik salas bir ara sokak da kendi ismini yaymis bir lokantadir.

 13. Alavara gerçekten mide yakan ucuz kalitesiz bir makarnacı nasıl olur da siz bile burda öneri yaparsınız anlam veremedim. Alsancakta ve İzmir de yediğim en iyi makarna Faktori Food taydı. Bu listede olmamaları ve hatta bilmiyor oluşunuz beni hayal kırıklığına uğrattı. İzmirde bir lezzet turunu Faktori Food un makarnaları kişnişli burgerlerini denemeden bitirmiş olmanız üzücü

  1. Selam Aslı,

   Yazıda yazdığı gibi liste bizim tercihlerimiz doğrultusunda belirlenmedi. Sizin önerileriniz doğrultusunda şekillendi. Biz kendi favori mekanlarımızı ufak bir liste ile sona ekledik. Alavara’nın kişnişli burgerini bir dahaki gelişimizde deneyeceğiz ama 😉

   1. Alavara nın sadece makarnası var. Öğrencilere hitap eder 3 TL yarım kilo 3 saat haşlanmış makarna ustune domates rendesidir. Beni sasirtan bu oldu. Insanlar Izmir de fiyat performans yerine sadece fiyat kıyaslaması yapmasa keşke de lezzetli ellerden cikan yemekleri koruyabilsek hep yiyebilsek. Benimki gerçekten bir öneri. Mutlaka gitmelisiniz. Ben 2 senedir mudavimleriyim benim gibi lezzetli yemeklere düşkün her İzmir sakini mudavimleridır. Alavaranın değil yani kişniş burger Faktori Food un.. Yerel lezzetlerle uluslararası yemekleri harmanlayan bir yer haline geldi yavaş yavaş bunu sağlayan yapan kimse yok bu yüzden bunun gibi yerleri korumak güçlendirmek isterim. Umarım sizde benimle aynı fikirdesinizdır.

 14. Zeytin restorant Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi karşısı (zeytinyağlı ev yemekleri +Boşnak mutfağı) Sadece öğlen servisi var…. Vodina çobacısı Buca Heykel meydanı (işkembe ve özellikle Ayak paça inanılmaz) 02:00_09:00 arasında hizmet veriyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir