İSTANBUL KAHVALTI MEKANLARI – SEMT SEMT EN İYİLER

Hafta sonunun en güzel yanı kalabalık masalarda uzun kahvaltı keyifleri. Kahvaltı kadar muhabbet pekiştiren, insan ruhuna iyi gelen veren bir öğün daha var mı? Kahvaltıyı geçiştirmelik bir öğün olarak değil de tadı çıkarılması gereken bir fırsat olan görenler için İstanbul’un en sevilen kahvaltı mekanlarını topladık.

Eğer bu tip önerileri seviyorsanız, müthiş keyifle okuyacağınızı düşünüğümüz bir yazımız daha var: Tarihi İstanbul Mekanları

Biz aslında mekanları konseptlerine göre grupladık ama “Evime yakın” olsun diyenleri de unutmadık. Yazının en altında Anadolu yakasındaki kahvaltı mekanlarını ve Avrupa yakasındaki kahvaltı mekanlarını semt semt gruplanmış olarak bulabilirsiniz.

Not:
– 💘  Ne Demek? Kişisel favorilerimiz
– İlla daha denemediğimiz bir sürü güzel mekan vardır. Sizin önerdiğiniz kahvaltı mekanlarını da mutlaka bekliyoruz! Özellikle de Anadolu yakası tarafında (biz karşının taksisiyiz de).
– Kimisi az yer, kimisi çok, kimisi menüdenki en pahalı şeyi dener, kimisi en ucuzu… Verdiğimiz fiyat bilgileri ortalamadır.

Avrupa Yakasındaki Kahvaltı Mekanları

Nişantaşı Çeşme Bazlama Kahvaltı, Grandma, Kruvasan, Bröd, Cup Of Joy, Federal Coffee, Guido’s, Supperist, Rémi
Cihangir Van Kahvaltı Evi, Doğacıyız Gourmet, Kahve 6
Beşiktaş Minoa Bookstore & Café, Petra Roasting Co., Vakkorama Cafe
Reşitpaşa Misk Floral Cafe, Padoca Bakery Cafe
Karaköy Namlı Gurme, Mums
Beyoğlu Cuma, The Allis, Privato, Lades Muhallebi, Aheste, Hodan
Arnavutköy Hide, Rustique Mutfak

Tüm Arnavutköy Kahvaltı Mekanları için tıklayın.

Kabataş Setup
Bebek Divan Brasserie, Mangerie, Bebek Kahve, Hidden House, Meg
Hasköy Halat by Divan
Balat Perispiri, Forno

Tüm Balat Kahvaltı Mekanları için tıklayın.

Etiler Backyard
Tarabya Tarabya Big Chefs
Rumeli Hisarı Rumeli Kale Cafe & Restaurant, Nezih
Emirgan Sütiş, MSA’nın Restoranı
Sultanahmet Saade Kahvaltı
Yeniköy Emek Kafe, Apartıman Yeniköy
Sarıyer Anzer Sofrası, Sarıyer Börekçisi
Şişli Feriköy Organik Pazar, Ran Kurtuluş, Casa Cooklife
Ortaköy The House Cafe, Feriye Lokantası
Kumkapı Boris’in Yeri

Anadolu Yakasındaki Kahvaltı Mekanları

Kadıköy Naan Bakeshop, Küff, Yer, Bop! Breakfast of Pan, Pazar Gastrogaleri, Brekkie, Boter, Maybe, 180 Coffee Bakery, Yumma Moda, Mill Bakery Co., Boden, Lil Bake
Çengelköy Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi, Nou
Beykoz Yoros Cafe, Güzelce Fener, Mihrabat Korusu, Kulindağ Dağ Evi
Suadiye Beyaz Fırın, Townhouse, Havva Hanım Trabzon Köy Kahvaltısı,
Caddebostan Grön, Comfy, Sour & Sweet Bakery, Flan
Büyükada Tüm Büyükada Kahvaltı Mekanları için tıklayın.

 

İstanbul’daki Yöresel / Köy Kahvaltısı Mekanları

Bu bölümde, İstanbul’un bazlamasıyla, gözlemesiyle, Kayseri, Van, Hatay ve Rize kahvaltılarıyla meşhur kahvaltıcılarını yazdık.

1. Çeşme Bazlama Kahvaltı, Nişantaşı

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/BazlamaKahvalti

Siz dur demedikçe masanıza gelen ıspanaklı, patatesli, peynirli gözlemeler ve bazlamalar var ki buradan doymadan kalkmak yok. Fix menü dahilinde öyle bir kahvaltı ile donatıyorlar ki sofrayı aklınız durur. Tatlış teyzeler gözünüzün önünde açıyorlar bazlama ve gözleme hamurlarını. Taze taze önünüzde sacda pişiriyorlar.

Ege’den ev yapımı orijinal reçellerle dolu tepsiden seçim yap yapabilirsen. Bizce Anadolu’nun bazlama ekmeğini Nişantaşı’na sokarak çok akıllıca bir girişimde bulunan başarılı bir işletme. Üstelik 24 saat açık! Doymak garanti. Adres: Teşvikiye, Osman F. Seden Sk. No:8, 34365 Şişli Konum için tıklayın.

2. Van Kahvaltı Evi, Cihangir

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/VanKahvalti

Van kahvaltısı başlığı altında İstanbul’da birçok yer var ama Doğu Anadolu’nun kavutu (kavrulmuş buğday helvası), pekmezi, murtuğası (yumurta ve un karışımı kahvaltılık), çemeni, otlu peyniri, ketesi (hamur işi), Jalisi (bir nevi kahvaltılık çökelek) ve özellikle has Van balı & kaymak ikilisiyle İstanbul’daki en popüler Van usulü yöresel kahvaltı veren yer Cihangir’deki Van Kahvaltı Evi.

Hani sokaklara atılmış ahşap masalarda oturduğunuz, çayınız bitmeden tazeleyen yerler vardır ya burası da onlardan. Cihargir’de iki tane Van Kahvaltıcısı var, yanlış yere gitmediğinizden emin olmak için verdiğimiz konumu kullanın. Adres: Kılıçali Paşa Mahallesi, Defterdar Ykş. 52/A, 34425 Beyoğlu Tel: (0212) 293 64 37 Konum için tıklayın.

3. Namlı Gurme, Karaköy

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Namligurmeler

1929’dan beri Kayseri pastırması, sucuğu, kaşarı ile Türkiye’nin en önde gelen şarküteri firmalarından olan Namlı’nın gerçek anlamda “gurme” mantığıyla Karaköy’de açtığı kahvaltı noktası ve şarküterici.

Namlı Gurme için küçük Türkiye desek yalan olmaz. Kalıbımızı basarız bir kahvaltı için düşünebileceğiniz her türlü yöresel lezzetin bir arada bulunduğu başka hiçbir yer daha yok. Türkiye’de gurme şarküteri kültürünü hakkıyla yaşatan yer burası.

Sadece kahvaltılıklarıyla değil ayrıca zeytinyağlıları ile de meşhur. Serpme kahvaltı dediğinizde hem ipin ucu kolay kaçıyor hem de iş biraz pahalıya kaçabiliyor. O yüzden hiç o topa girmeyip dilediğiniz şeylerden azar azar söylemekte fayda var. Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Rıhtım Cad. Katotopark 1/1, 34425 Beyoğlu Websitesi Tel: (0212) 293 68 80 Konum için tıklayın.

4. Anzer Sofrası, Sarıyer

Karadeniz yöresinin tavana uzayan muhlaması, kavurmalı yumurta, köy peyniri, dünyanın en özellikli ballarından Anzer balı, Karadeniz tereyağı, kaymak, pekmez ve daha birçok şeyden oluşan serpme kahvaltısını sınırsız çay eşiliğinde boğazın en güzel yerlerinden biri olan Sarıyer’de veriyor. Terası en keyifli yeri. Yer varsa direkt oraya geçin.

Üzerine de bi Belgrad Turu & Atatürk Arboretumu turu iyi gider. Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Kefeliköy Bağlar Yolu Sk. No:5, 34457 Sarıyer  Websitesi Tel: (0212) 223 25 33 Konum için tıklayın.

5. Doğacıyız Gourmet, Cihangir 💘

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/dogaciyiz

Doğacıyız salaş tarzınından hiç beklemeyceğiniz kadar özeni bir yer. Zengin dursun diye 5’er çeşit market peyniri önünüze dizen mekanlarının aksine en kalitesini bulup sunuyor. Her şey seçmece ve ürünler öyle basma kalıp serpme kahvaltı çeşitleri de değiller.

Katıklı biberli ekmeği, muhammara, zahter salatası, humus, kırık zeytin salatası, sürk peyniri, ceviz reçeli, tuzlu yoğurt ve fıstık ezmesi ile Antakya’nın meşhur kahvaltısını hem hakkıyla, hem de uygun fiyata sunuyor. Adres: Kılıçali Paşa, Akarsu Ykş. Sok. No:41, 34433 Beyoğlu/İstanbul Tel: +905321771118 Konum için tıklayın.

6. Feriköy Organik Pazar, Bomonti

Cumartesileri, Bomonti’de kurulan organik pazardan sabah alışverişinizi yaptıktan sonra pazarın girişindeki teyzelerin unundan patateslerine sadece organik malzemeler kullanarak, taze taze hemen oracıkta yaptıkları gözlemelerden kendinize güzel bir kahvaltı çekmek gibisi yok.

Patlıcan – kıyma – patates üçlüsü bizim favorimiz ama otlu peynirlisi en çok sevilen. Yan tezgahta bir de pırasalı börek oluyor ama 10’dan sonra bulmak biraz zor.

Gözlemecinin yanındaki Serap Hanım’ın işlettiği yan tezgah, benim tüm İstanbul’da en sevdiğim tezgah desek yalan olmaz. Ispanaklı pasta, glutensiz kurabiye, şekersiz ve unsuz atıştırmalıklar, mercimekli börek gibi hem çok sağlıklı, hem de leziz ürünleri var.

Giderseniz mutlaka Biz Evde Yokuz Duygu’dan selam getirdik deyin. Ispanaklı pasta ve mercimek köftesi favorilerimiz. Pazar sabah 7.00’de açılıp akşam 17.00’a kadar devam ediyor. Adres: Semt Pazarı No:8, Cumhuriyet Mahallesi, 34380 Şişli Tel: Konum için tıklayın.

7. Kahve 6

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/kahve6

Cihangir’in en klasik kahvaltıcılarından biri Kahve 6. Tüm ürünler taze ve lezzetli. Cihangir’de güzel bir kahvaltı ve ferah bir mekan istiyorsanız burası doğru adres. Çılbırı ve Can simidi adlı kahvaltı tabağını özellikle tavsiye ederiz. Adres: Cihangir, Kılıçalipaşa Akarsu Caddesi, Anahtar Sk. NO:13/A, 34433 Beyoğlu Tel: (0212) 293 08 49 Konum için tıklayın.

8. Havva Hanım Trabzon Köy Kahvaltısı, Suadiye

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/havvahanim34

Hakiki trabzon ürünleri ve doğallık arıyorsanız tercih edilebilir bir yer. Özellikle de Trabzon tereyağı, peyniri ve  kuymak canınız çektiyse muhakkak denemelisiniz. Serpme kahvaltı şeklinde servis veriyorlar. Birkaç şubesi var ama biz Suadiye’dekinin konumunu veriyoruz. Peynirli sütlü böreği çok seviliyor. Instagram Adres: 89, Şemsettin Günaltay Cd., 34742 Tel: +902164106110 Konum için tıklayın.

Boğaz Manzaralı Kahvaltı Mekanları

9. Divan Brasserie, Bebek 💘

Fotoğraf Kaynak: www.divan.com.tr

Divan nezih ortamı, denizin içinde bir teknede gidermiş hissiyatı ile bizce sadece kahvaltı için de değil, her öğün için çok güzel bir yer. Cumartesi ve Pazarları da açık büfe kahvaltı servisleri oluyor. Farkındayız biraz pahalı ama kırk yılda bir de olsa bünyeye çok iyi geleceği kesin. Adres: Cevdet Paşa Cad. 28/A Bebek, Beşiktaş Websitesi Tel: (0212) 263 29 73 Konum için tıklayın.

10. Mangerie, Bebek 💘

Fotoğraf Kaynak :Tuğçe Gül Çelebi / Foursquare

Bebek’te bir çatı katında, süper bir deniz manzarası olan brasserie. Bebeğin kemikleşmiş mekanlarından. Gün boyu kahvaltı servisi olması kesinlikle bir artı. Kahvaltının sunumu ve çeşitliliği çok güzel. Çok küçük bir mekan olduğundan doluluk konusu ciddi bir sıkıntı, o yüzden mümkün olduğunca hafta sonu değil de haftaiçi gitmeyi tercih edin öyle bir şansınız varsa. Adres: Bebek Mh., Cevdet Paşa Cd. No:69, 34342 Beşiktaş İstanbul Tel: 0212 263 51 99 Konum için tıklayın.

11. The House Cafe, Ortaköy 💘

Her ne kadar biraz turistik de olsa, Ortaköy ve civarında keyifli kahvaltı yapmak istiyorsanız klasikten şaşmayın deriz. Belki menüsünde her şubesinde bulabileceğiniz seçenekler var ama Ortaköy House Cafe’nin başka hiçbir şubesinde olmayan boğaz manzarası ve rustik atmosferi var. Hafta sonları aşırı kalabalık olabiliyor ve denize nazır en güzel masalar erkenden kapılıyor. Olabildiğince erken gelmeye bakın. Adres: Yıldız Mh., Salhane Sk. No:1, 34349 Beşiktaş, Websitesi Tel: (0212) 227 26 99 Konum için tıklayın.

12. Setup, Kabataş

Fotoğraf Kaynak: umit yasar yilmaz / Foursquare

Setup, Kabataş setüstünün müdavimlerinin bol olduğu, tatlı mı tatlı mahalle cafesi. Aslında günün her saati için harika bir menüsü var ama Pazar günleri o güzelim beyaz fayans tezgahına kurduğu açık büfe ve canlı müzik eşliğinde kahvaltısı buranın asıl olayı. Instagram Adres: Ömer Avni Mahallesi İnebolu Sokak No 9/15, Setüstü Kabataş, 34427 Tel: (0212) 251 09 08 Konum için tıklayın.

13. Tarabya Big Chefs, Tarabya 💘

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/pg/BigChefs

Tarabya BigChefs’in manzarası güzel ve açık büfe kahvaltısı oldukça zengin. Doğrusu BigChefs’lerde bu kadar geniş bir kahvaltı olduğunu bilmiyorduk. Cumartesi ve Pazar günleri 09.00-12.30 saatleri arasında açık büfe kahvaltı servisleri var.Çoğu zaman kalabalık oluyor onu söylemekte fayda var. Adres: Tarabya Mahallesi, Yeniköy Tarabya Caddesi, No 80, Sarıyer Tel: 0212 262 70 70 Konum için tıklayın.

14. Çengelköy Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi, Çengelköy 💘

Fotoğraf Kaynak: Hakan Akyıldız / Foursquare

Çengelköy, Anadolu yakasının çehresi en az değişime uğrayan semtlerinden biri çünkü bu semtte, mahalle ve esnaf kültürü hala ayakta. Yılların mahalle manavından, börekçisine, kokoreççisinden simitçisine ve en önemlisi asırlık çınarıyla Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi Çengelköy’ün demirbaşları.

İstanbul’da, simitinizi, böreğinizi, hatta ve hatta kahvaltılık malzemenizi kapıp çay bahçesinden sadece çay söyleyerek dilediğiniz gibi kahvaltı yapabildiğiniz ender yerlerden. O samimiyette salaş ama keyifli bir yer. Nefis bir açıdan boğaz manzarasının olması da cabası. Sadece nakit kabul edilen yerlerden. Adres: Çengelköy Mahallesi, Çengelköy Cad. & Çınarlı Camii Sok. No:4, 34680 Üsküdar Websitesi Tel: (216) 422 10 36 Konum için tıklayın.

15. Yoros Cafe, Beykoz

İstanbul’da değilmiş gibi hissetmek istiyorsanız yeriniz burası. Yeşillerin içinde ki mekan, hem kalabalıklardan uzak, hem de bizce İstanbul’daki en güzel manzaralardan birine sahip. Beykoz’daki Yoros Cafe tam da aradığınız türden bir kaçış noktası.

Salaş bir çay bahçesi gibi bir yer ve kahvaltısı öyle ahım şahım değil belki ama temiz hava, sakinlik, huzurlu ortam ve manzara keyfi için o kadar yol tepmeye değer. Hemen cafenin yanındaki Yoros Kalesi’ni de atlamayın deriz. Adres: Anadolukavağı Mah., Feneryolu Cad. 3/A, 34825 Beykoz Websitesi Tel: (0216) 320 20 56 Konum için tıklayın.

16. Mihrabat Korusu, Beykoz

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/mihrabatkorusu

Osmanlı’nın son döneminde, Mısır’lı Abbas Halim Paşa’nın kızı Rukiye Hanım’a hediye edilmiş olan, Kanlıca sırtlarından boğaza bakan, Ortaköy sahili, Rumeli Hisarı, İstinye Koyu’nu gören bir manzarası olan Mihrabat Korusu, Anadolu yakasında alternatif bir kahvaltı mekanı arayanlar için biçilmiş kaftan. Sınırsız çay eşliğinde sınırsız serpe kahvaltı var. Önce dilediğinizce yer sonra da koruda yapacağınız yürüyüşle yediklerinizi eritirsiniz. 😉 Adres: Kanlıca Mahallesi, Mihrabat Cd. No:50, 34810 Beykoz/İstanbul Konum için tıklayın.

17. Emek Cafe, Yeniköy

Fotoğraf Kaynak: Evren Kayalıbağ / Foursquare

Bilenler bilir. Denize sıfır, küçük ve salaş bir cafe olan, Yeniköy’ün en eskilerinden emektar Emek Cafe, Boğaz’ın Avrupa yakasının en nostaljik kahvaltı mekanlarından biri. Saat 10’dan sonra kapısında insan kuyruğunun olmadığı hafta sonu görülmemiştir.

Burada öyle avokadolar, poşe yumurtalar beklemeyin ama menemenli simitli klasik Türk kahvaltısının mütevazi ama lezzetli üstelik oldukça uygun fiyatlı halini bulabileceğiniz garanti. Adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Cd. No:57, 34464 Sarıyer Tel: (0212) 223 77 28 Konum için tıklayın.

18. Rumeli Kale Cafe & Restaurant, Rumeli Hisarı

Fotoğraf Kaynak: Öznur Özcan / Foursquare

Hikayesi 1980’li yıllara dayanan Kale, Rumelihisarı bölgesindeki kahvaltıcıların da temelini atan işletme. Menemeni ve paçanga böreği çok seviliyor. Üst katında yer bulursanız orayı tercih edin. Harika bir boğaz manzarası var. Adres: Rumeli Hisarı, Yahya Kemal Cd. No:10, 34470 Sarıyer Websitesi Tel: (0212) 265 00 97 Konum için tıklayın.

19. Bebek Kahve, Bebek 💘

Şu an ki kadar popüler olmadan önceki yıllarda Bebek, parkı, camisi, kahvesi ve badem ezmesi ve Zambo sakızları satan tarihi pastanesi ile boğazın oldukça mütevazi bir mahallesiydi. İşte 1945 tarihli Bebek Kahve de değişen ve dönüşen Bebek’in bugüne o dönemden yadigar kalma küçük ve salaş mekanlarından.

O zamanlarda olayı, tahta masa ve sandalyelerde oturup karşıdaki pastaneden aldıklarınızın yanında taze demleme adaçayı veya kahve içmekten ibaretti. Şimdiyse denize sıfır ön bahçesi, salaş ortamı ve nezih kitlesi ile eski Bebek’ten kalan tek yer.

Tabi Bebek bu kadar piyasa bir yer olmaya başlayınca kahvedeki çeşitler de fiyatlar da bir hayli bu değişime ayak uydurmuş o ayrı. Yine de nostaljik mi evet kesinlikle. Adres: Cevdetpaşa Cad. No:18 Bebek Beşiktaş Websitesi Tel:+90 212 257 54 02 Konum için tıklayın.

20. Emirgan Sütiş, Emirgan

Fotoğraf Kaynak: Bedii Durmuş / Foursquare

Emirgan Sütiş için hafta sonları Emirgan trafiğini kitleyen yer desek yalan olmaz. Buradaki otopark sirkülasyonu başka hiçbir yerde yok çünkü daha sonra açılan tüm Sütiş’lerin ilki ve hala en çok sevileni 1953 tarihli Emirgan Sütiş.

Bunun başlıca sebebi; 1) Yılların getirdiği ayak alışkanlığı, 2) Açık havada ve dev bir çınarın altında deniz kenarında oturma olanağı (ama önünüzden yol geçiyor).

Zaten İstanbullularca da popüler olan bu şubesi özellikle son yıllarda Arap turistlerin de yakın markajına girince kalabalık ve trafik de aynı oranda artmış haliyle.

Kıymalı kol böreği en sevilen ürünü. Bununla birlikte, ne yalan söyleyelim, bizim fiyat / performans olarak da bayıldığımız bir yer değil ama herkes bu kadar severken bize pek laf etmek düşmediğinden listemize aldık. Adres: Sakıp Sabancı Cad. No:1/3 Emirgan, Sarıyer Websitesi Tel:+90 212 323 50 30 Konum için tıklayın.

21. Güzelce Fener, Beykoz

Güzelce Fener’in olayı kahvaltısı değil, hem hiçbir yerde olmayan sakinliğiyle tam da aradığınız şehirden izole kaçış noktası olması ve eşsiz manzarası. Öyle kallavi kahvaltılardan beklemeyin.

Menüde çok az şey var. Tost – çay bulduğunuza şükretmelik ama belki de şehirden aşırı bunaldığımız bir zamanda gittiğimizden mi ne listeye koyasımız geldi. Adres: Anadolufeneri Mahallesi, Adatepe Çıkmazı 3/1, 34829 Beykoz Tel: 0532 234 85 41 Konum için tıklayın.

22. Halat by Divan, Hasköy

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/divandayiz

Rahmi Koç Müzesi’nin restoranı Halat by Divan, müzede bir gün temalı bir pazar günü kahvaltısı için ideal yer. İstanbul’da yaşayıp da Haliç kıyısında, fonda Tarihi Yarımada manzarası, el yapımı yelkenli teknelerle çevrili bir ortamda kahvaltı fırsatını tepmeyin deriz.

Kahvaltısı öyle aman aman değil ama hem ortam çok keyifli hem de sonrasında sizi çok güzel bir müze deneyimi bekliyor. Cumartesi ve Pazar günleri saat 10.00 – 13.00 arası açık büfe kahvaltısı oluyor. Adres: Rahmi M. Koç Müzesi Kumbarhane Cad. No: 2 Hasköy – Sütlüce Tel: 0212 369 66 16 Konum için tıklayın.

23. MSA’nın Restoranı, Emirgan 💘

Fotoğraf Kaynak: www.msaninrestorani.com

MSA’nın Restoranı, tartışmasız Türkiye’nin en iyi mutfak okulu Mutfak Sanatları Akademisi’nin (MSA) eğitim restoranı. Sakıp Sabancı Müzesi içinde olan restoranda, akademiden yeni mezun olmuş öğrenciler hem kendilerini geliştirme fırsatı buluyor hem de staj yapıyorlar.

Menüdeki her şeyin lezzetli olması bir yana, sunuma ve şıklığa da özen gösteriyorlar. Kahvaltıda Kızarmış Brioche Üzeri Avokado ve Poşe Yumurta  mutlaka denenmeli. Mekan, pazartesi günleri kapalı. Sabancı Müzesi’nin harika bir manzarası olduğunu söylememize gerek yok sanırız. Adres: Emirgan Mahallesi, Sakıp Sabancı Cd. No:42, 34467 Sarıyer Websitesi Tel: (0212) 323 30 30 Konum için tıklayın.

24. Nezih Kebap Kahvaltı, Rumeli Hisarı

Fotoğraf Kaynak: nezihrumelihisari.com

Nezih Kebab Yuvalama 1981 yılında kurulmuş yöresel yemekler ve kebapların yanında Boğaz manzarasına karşı yöresel ürünlerle hazırlanmış serpme kahvaltı da bulabileceğiniz bir yer. Hürriyet Gazetesi tarafından 2015 yılının en iyi kahvaltı mekanı seçilmiş. Serpme kahvaltısı içinde, sınırsız çay, menemen, pişi, börek, manda kaymağı, yumurtalı ekmek, gözleme ne ararsanız var. Adres: Yahya Kemal Cad. No:24 Rumelihisarı Websitesi Tel: 0212 265 74 55 Konum için tıklayın.

25. Feriye Lokantası, Ortaköy

Fotoğraf Kaynak: feriye.com

Cumartesi ve pazar günleri açık büfe kahvaltı sunan Feriye Lokantası, ufak veya büyük paylaşımlık tabaklar, salatalar veya ana yemekler de bulabileceğiniz deniz kenarında harika manzaralı bir mekan. Açık büfe kahvaltısı bol seçenekli. Zaten dilediğiniz seçenekten istediğiniz kadar yiyebiliyorsunuz. Deniz kenarındaki masaları ayırtmaya bakın. Instagram Adres: Yıldız Mh., Çırağan Cd. No:44 D:No:44, 34347 Beşiktaş Tel: (0212) 227 22 16 Konum için tıklayın.

BONUS: Boğazda Gerilla Kahvaltı 🙂

Sahil yolu üzerinde, hemen Fındıklı Yokuşu’nun başladığı köşede ürünlerini çok sevdiğimiz Elifli Pastanesi var. Oradan bi güzel kahvaltınızı alın. Sonra yolun karşısındaki parka geçin. Buradaki çaycılardan çay söyleyerek denize sıfır kahvaltı keyfi yapın.

İstanbul’un Konsept Kahvaltı Mekanları

Bu bölümde, menüsünde ağırlıklı olarak kahvaltılık gevrek, pişi, krep, kruvasan ve pancake gibi klasik Türk kahvaltısına alternatif seçenekler sunan, aynı zamanda birer fırıncı, kitapçı, çiçekçi, kasap ve antikacı olan kendine has bir konsept yaratmış kahvaltı mekanlarını derledik.

26. Apartıman💘

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/apartimanyenikoy

İsminden anlayabileceğiniz üzere, gerçekten de bir apartmandan oluşan, Yeniköy’deki favori gastro spot’larımızdan. Özellikle hafta sonu kahvaltısı çok başarılı. Daha önce hiçbir menüde duymadığınız ve görmediğiniz seçenekleri burada bulabilirsiniz. Özellikle de kahvaltılık ıspanaklı çılbırı, Dutch Baby adlı tava pancake’i ve kahvaltılık siyez gevreği muhteşem. Instagram Adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Cd. No:153, 34464 Sarıyer Tel: (0212) 223 44 77 Konum için tıklayın.

27. Grandma, Nişantaşı

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/grandmabakerycafe

Çünkü güzel bir pazar günü, şöyle bir manzara gibisi var mı? Burası fırından yeni çıkmış taze poğaçalar, kruvasanlar, çörekler, börekler, kişler cenneti. Başka hiçbir yerde bu kadar çeşidi bir arada bulamayacağınızı garanti ederiz. Instagram Adres: Teşvikiye, Ahmet Fetgari Sk. No:38, 34365 Şişli Tel: (0212) 234 74 20 Konum için tıklayın.

28. Kruvasan, Nişantaşı

Kruvasan, Nişantaşı’nın ara sokaklarında ufak denebilecek şeker bir kafe. Parizyen konseptli bir yer olduğu için serpme Türk kahvaltısı isteyenler için değil de daha minimal kruvasan reçel, pancake, yumurtalı ekmek, kiş gibi seçenekler isterseniz tam yeri.

Bize kalırsa ne yerseniz yiyin çıtır kruvasanından tatmadan çıkmayın. Sadenin yanı sıra çikolatalı, cheddarlı ve bademli kruvasanları da var. Nişantaşı’nın ara sokaklarında. Instagram Adres: Av. Süreyya Ağaoğlu sok. No:10/b-c Köşe ap. Teşvikiye-Nişantaşı İstanbul Tel: 0212 296 86 56 Konum için tıklayın.

29. Naan Bakeshop, Moda

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/naanbakeshop

Naan aslında son zamanlarda şehirde öne çıkan “artizan ekmekçi” akımının öncülerinden. Burası aynı zamanda bir fırın mantığı ile işlediğinden, kahvaltının vazgeçilmezi ekmeğin en doğru adreslerinden. Özellikle ekşi mayalı ekmekleri bir harika.

İster serpme kahvaltı alın yanında çeşit çeşit, el yapımı ve taze ekmeklerden götürün isterseniz de ekmek üstü afili seçeneklerden deneyin. Dilerseniz beğendiğiniz ekmekleri satın da alabiliyorsunuz. Dediğimiz gibi aslında konsept, kahvaltıyı bir artizan ekmekçide yapmak. Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Cd. No:113, 34710 Kadıköy Tel: +90 850 221 7099 Konum için tıklayın.

30. Misk Floral Cafe, Reşitpaşa

Misk İstanbul, aslında iki genç girişimci kadının çiçekçi dükkanı ve cafe konseptini bir araya getiren başarılı girişimi. Bir çiçekçi dükkanı düşünün ama içi hoş dekorasyonlu ve piyasa bir cafe olanını. 🙂 Düğün organizasyonu çiçekçiliğinden, gelin buketine en güzel çiçek aranjmanlarını onlar yapıyorlar.

Reşitpaşa Mahallesi’nin dönüşümünü başlatan yerlerden diyebiliriz. Özellikle hafta sonları bu civarda, insanlar ellerinde Google Maps açık Misk’in yerini bulmaya çalışıyor. Sokakta yürürken onlardan birine rastlamanız kuvvetle muhtemel.

Kahvaltısını öyle serpme klasik Türk kahvaltıları gibi düşünmeyin. Daha çok nutellalı, taze meyveli kruvasan veya ekşi mayalı ekmek üstü avokadolu yumurta gibi alternatif seçenekler var.

Ancak çok sabırlı olduğunuz bir günde gidin çünkü servis aşırı yavaş, üstelik okadar bekletmenin üzerine bir de yanlış sipariş getirip, gönül almayı da bilmiyorlar. Instagram Adres: Reşitpaşa Mahallesi, Emirgan Sk. No:22, 34467 Sarıyer Websitesi Tel: (0212) 277 07 75 Konum için tıklayın.

31. Perispiri, Balat

Perispiri de Balat’ta Haliç kıyısındaki bir antikacı dükkanının cafe / restoran ile birleşiminden oluşan bir konsepte sahip. Sanki vintage eşyalarla, antikalarla dolu bir ev ortamında, anneannenizden, büyük halanızdan kalma çatal bıçaklarla, tabak çanaklarda yemek yiyorsunuz.

Tıpkı Küba Trinidad Gezilecek Yerler rehberimizde anlattığımız Quince Catorce Müze / Restoran gibi. Sırf bu atmosferi deneyimlemek için bile gelinir. Adres: Yavuz Sultan Selim Mahallesi, Dr. Sadık Ahmet Cd. No:6, 34083 Fatih Konum için tıklayın.

32. Minoa Bookstore & Café, Akaretler

Fotoğraf Kaynak: Antoine Col / Foursquare

Minoa da fırıncı, çiçekçi, antikacı örneklerinde olduğu gibi kitapçının cafe konsepti ile buluşmuş hali. Akaretler’in, kitap kurtlarınca en sevilen köşelerinden. Köşelerinden diyoruz çünkü gerçekten de bir apartmanın alt köşesinde bulunuyor. Hem dört bir yanını çevreleyen kitap dolu raflarında kendinizi kaybetmelik hem de güzel bir pazar kahvaltısı yapmalık, sıcak ve samimi bir yer. Instagram Adres: Vişnezade Mahallesi, Süleyman Seba Cd. 52/A, 34357 Beşiktaş Tel: (0212) 236 94 52 Konum için tıklayın.

33. Minoa Village, Etiler

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/minoavillage

Minoa’nın Etiler Alkent Hillside içindeki yeni ve çok ferah yeri. Sadece kahvaltı ve brunch için değil günün her saati kitabınızı veya laptopunuzu alıp keyif yapmaya veya çalışmaya gelebileceğiniz bir seçenek. Instagram Adres: Akat, Etiler Tepecik Yolu, Kaktüs Sk. No:3 /12, 34335 Tel: +902123515245 Konum için tıklayın.

34. Brekkie, Moda💘 

Brekkie için de Karşı’nın Kruvasan’ı diyebiliriz. Menüsü tamamen kruvasan arasına, yanına, üstüne yumurtalı, tatlı, tuzlu seçeneklerden oluşuyor. Kruvasanı çok başarılı. Kat kat ve pofuduk. Nutellalıların veya bisküvi kremalı olanların mutlaka tadına bakmalısınız. Favorimiz, beyaz peynir, biraz domates, biraz Akdeniz yeşilliği, üstüne bolca dağ kekiği ve zahter ile Brekkie Fresh… Instagram Adres: Osmanağa, Yoğurtçu Parkı Cd No: 24/1, 34714 Kadıköy Tel: (0216) 345 03 45 Konum için tıklayın.

35. Petra Roasting Co, Gayrettepe 💘

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/petraroastingco

İstanbul’un en büyük kahve sağlayıcılarından biri olan Petra Roasting Co.’nun en güzel yeri, Gayrettepe’deki hem bir galeri hem bir ortak çalışma alanı hem de cafe olan ana mekanı. Buraya ders çalışmak veya laptopunuzu alıp çalışmak ve harika bir kahve eşliğinde kahvaltı etmek için kullanabilirsiniz. Adres: Panorama, Gayrettepe Mahallesi, Hoşsohbet Sokağı Selenium Residence D:Mağaza 1, 34349 Beşiktaş Tel: (0212) 356 10 53 Konum için tıklayın.

36. Bröd, Nişantaşı

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com

Bröd, Nişantaşı’nın, ekşi mayalı ekmekle yaptıkları tostlarıyla ve sandviçleriyle ünlü fırın-cafesi. Kahve yanına yakışır, tartları, kekleri, brownie’leri de her daim fırından yeni çıkma. Adres: Teşvikiye, Hacı Emin Efendi Sk. No:75, 34365 Şişli Tel: (0212) 234 27 63 Konum için tıklayın.

37. Comfy, Caddebostan

Fotoğraf Kaynak: Instagram

Bağdat Caddesi’nin en yenilerinden olan Comfy, dekorasyonu ve menüsündeki seçeneklerle favorimiz olmaya aday mekanlardan. Menüsünde kahvaltılıklar, sağlıklı bowl’lar, ekşimaya üstü kahvaltı ve brunch’lık lezzetler, salatalar ve tatlılar var. Adres: Caddebostan, Köşk Sk. No: 4/A, 34728 Kadıköy Tel: 02162259971 Konum için tıklayın.

38. Townhouse, Suadiye

Fotoğraf Kaynak: The Townhouse Instagram

Suadiye’de eksi The Nord Shield’ın yerine açılan The Townhouse, sadece Pazar günlerine özel brunch servisi veriyor. Brunch menüsünde, brioche üzeri avokado tost, English Breakfast gibi pazar kahvaltısına yakışır kallavi lezzetler bulabilirsiniz. Ortamı kahvaltı saatine göre biraz ağır ama aynı yerlerden sıkıldıysanız farklı bir alternatif. Instagram Adres: Suadiye Mahallesi, Plaj Yolu Sk. No13, 34740 Kadıköy Tel: (0216) 463 14 15 Konum için tıklayın.

39. Padoca Bakery Cafe, Reşitpaşa 💘

“Zaten her gün evimde alasını yediğim Türk kahvaltısı için neden dışarıya gideyim?” diyenlerdenseniz işte sizi inovatif menüsü, glütensiz ekmekleri, ketojenik ve paleo seçenekleri ile kocaman bir gülümseme ile ayrılacağınız bir seçenek. Nefis vegan kaselerden,  diner klasiklerinin yeniden yorumlanmışlarına çok keyfili bir menüsü var. Cuma günlerine özel bagel çeşitleri de çıkıyor. Hem cafe, hem bakery formatında. Fotoğrafta görünen ve sadece haftasonları çıkan limon ve haşhaşlı pancake’i bir nefis. Amerikan değil, bulutsu Asya pancakeleri tarzında. Gönül rahatlığı ile yiyin, Emirgan Korusu’nun hemen yanındasınız. Bu manzaralı ve 3 güzel köşkle süslü koruda bir yürüyüş yapmadan dönmek olmaz. Instagram Adres: Reşitpaşa, Emirgan Sk. No:6/B, 34467 Sarıyer Tel: (0212) 229 29 44 Konum için tıklayın.

40. Grön, Caddebostan

Fotoğraf Kaynak: Instagram

“Taze kahve, sağlıklı yiyecekler ve iyi müzik” sloganıyla öne çıkan Grön Coffee Co., Bağdat Caddesi’nin yeni sayılan mekanlarından. Kahvaltılık ekmek üstü seçenekleri var. Mekan ayrıca evcil hayvan dostu. Haftanın her günü 09.00-23.00 arasında açık. Adres: Caddebostan Mahallesi, Şerafettin Sk. 2a, 34728 Kadıköy Tel: 0530 499 21 62 Konum için tıklayın.

41. Boter, Kalamış

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/boter.kalamis

Boter, Kalamış’ın yenilerinden. Burası, fırından yeni çıkmış tartlar, kruvasanlar, beyaz çikolatalı brownie’ler bulabileceğiniz üçüncü dalga bir kahveci aslında. Fakat kahvaltı için de yumurtalı peynirli omlet, ezine peynirli ve domatesli Menenmen Tartine gibi ekmeküstü seçenekler ve dilimlenmiş avokado ve taze mantarlardan oluşan Alles Klar gibi kahvaltı tabakları da var. Instagram Adres: Zühtüpaşa, Rüştiye Sk. No:30A, 34724 Kadıköy/İstanbul Tel: (0216) 346 43 73 Konum için tıklayın.

42. Maybe, Kalamış

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/maybegastrotheque

Maybe de ekmek üstü lezzetleri, şekersiz glutensiz kahvaltı kaseleri, granola, smoothie bow ve tostlarıyla Kalamış’ta sağlıklı kahvaltısı ile öne çıkan yerlerden. Her şey el yapımı. Özellikle skandal sosisi çok beğeniliyor. Pazartesi ve salı günleri kapalı. Rezervasyon almıyorlar. Hafta sonları 10.00’dan sonra kapıda kuyruk olabiliyor. Instagram Adres: Zühtüpaşa, Sabri Kiraz Sk. 14/B, 34724 Kadıköy Tel: (0216) 802 62 52 Konum için tıklayın.

43. Cup Of Joy, Nişantaşı

Yıllardır Bebek’teki pasaj içi şubelerinin ve Zorlu Center’daki corner’larının müdavimi olduğumuz Cup Of Joy, Nişantaşı’nda yeşillikler içinde harika bir ortamı, çok daha geniş ve ferah bir oturma alanı olan yeni şubesini açtı. Gerçekten tüm şubelerinden daha keyifli bir yer olmuş. Menüsünde hem kahvaltılık seçenekler hem de atıştırmalıklar var. Instagram Adres: Şair Nigar Sokak No:11 Konum için tıklayın.

44. Nou Breakfast Club, Çengelköy

Fotoğraf Kaynak: Nou Instagram

Nou Breakfast Club, Çengelköy’ün (2020) çiçeği burnunda kahvaltı noktası. Kruvasan ve kahve ikilisi ile güne başlamak isteyenlere Anadolu Yakası’nda doğru adres. 2 kişilik Nou Breakfast tepsi, Nou Dog tabağı da favorilerden. Salı günleri kapalı. Instagram Adres: Çengelköy Mah. Kerime Hatun Camii Sok. Üsküdar. Tel: +905358317273 Konum için tıklayın.

45. Hidden House, Bebek

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/hiddenhousebebek

Küçük Bebek Caddesi’nde, ismi gibi gizli bir bahçede Hidden House. Laptop’unuzu alıp çalışabileceğiniz sessiz ve sakin bir köşe arıyorsanız veya Bebek sahilde bir yürüyüş sonrası kahvaltı edecek bir yer bakıyorsanız, burası aklınızda olsun. Menüsünde ekmek üstü seçenekler de var serpe kahvaltı usulü iki kişilik paylaşmalık tabaklar da. Aynı zamanda hayvan dostu bir cafe olduğunu ve kış için içeride bir şöminesi olduğunu da belirtelim. Instagram Adres: Bebek, Bebek, küçükbebek caddesi, Yeniyol Çk. 2A, 34342 Beşiktaş Tel: (0212) 257 00 75 Websitesi ve konum için tıklayın.

46. Hide, Arnavutköy

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/hidearnavutkoy

Dışarıdan bakıldığında dört duvar bir yer gibi görünse de içeri girdiğinizde karşınıza geniş bir bahçesi olan, Hide Arnavutköy, Arnavutköy’de saklı bir cafe-pastane. Sabah kahvaltısı ve öğle yemeği için alternatifler bulabileceğiniz bir yer. Kahvaltı servisi 09.00-15.00 saatleri arasında oluyor. Menüsünde, Croque Madame,  brioche ekmeği üzerinde mantarlı dana bacon, sucuklu yumurta gibi seçenekler var. Instagram Adres: Arnavutköy, Arnavutköy Deresi Sk. No:8 Tel: (0212) 257 79 00 Konum için tıklayın.

47. Meg, Bebek

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/megbebek

Hem bir sanat galerisi hem de bir cafe olan Meg, Nişantaşı’ndaki yerinden taşınıp Bebek’teki küçük ama sevimli yerine yerleşti. Kahvaltıda eggs benedict, yumurta sandviç, sağlıklı acai bowl’lar ve fluffy panckes gibi seçenekler bulabilirsiniz. Instagram Adres: Bebek, Küçük Bebek Cd. No.12/D, 34342 Tel: +902122575404 Konum için tıklayın.

48. Boden, Moda

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/boden.istanbul

Yoğurtçu Parkı’nın karşı sırasında sessiz bir sokak arasına gizlenmiş çok hoş bir cafe-bar. Paylaşımlık ortaya seçeneklerin yanı sıra ekmek üzeri yumurtalı seçenekler, pancake’ler ve French toast gibi seçenekler de var. Kahveleri çok başarılı. Hızlı ve güleryüzlü hizmeti ise ayrıca sevindirici. Instagram Adres: Osmanağa, İhlas Sk. No:4/A, 34714 Konum için tıklayın.

49. Sour & Sweet Artisan Bakery, Caddebostan

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/sourandsweetbakery

Caddebostan’ın en sevilen bakery’si Sour & Sweet’in kruvasanlı ve ekşi mayalı ekmek üzeri kahvaltılık lezzetleri ve tostları meşhur. Aynı zamanda Fransız baget, Fransız çavdar, cevizli üzümlü gibi seçenekler arasından ekmek alışverişinizi de yapabileceğiniz adreslerden. Her gidişinizde kapısında sıra beklemeniz muhtemel. O nedenle hafta sonu erken gitmenizde fayda var. Instagram Adres: Caddebostan, Caddebostan Plaj Yolu Sk. No:8 A, 34728 Tel: +905422525288 Konum için tıklayın.

50. Vakkorama Cafe, Beşiktaş

Zorlu Center içindeki Vakkorama Cafe, avokado toast’tan sağlıklı granola kaselerine, kruvasan çeşitlerinden pancake’e dünyadan farklı kahvaltılık seçenekler bulabileceğiniz şık bir cafe. Menüsü çok geniş değil, ama serpe kahvaltı veya kahvaltı tabağı gibi klişeler yerine farklı seçenekler sunuyor. Trüflü çırpılmış yumurta nefis. Üzerine Bandes Feuilletes Aux Apricot kahvaltıya çok yakışıyor ama mideniz hazırsa milföy, elmalı crumble ya da tiramusuya yönelerek el arttırabilirsiniz. Adres: Levazım, Zorlu Center, Koru Sokağı No:2, 34340 Tel: +902129423326 Konum için tıklayın.

51. Ran, Kurtuluş

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/rankurtulus

Kurtuluş Mahallesi’nin sevilen kahvaltıcısı ve brunch noktası. Samimi bir aile işletmesi. Keçi peynirlik mantarlı yumurtalı açık sandviç, Ran kahvaltı, ekmek üstü sucuklu poşe yumurta gibi seçenekler, Danimarka’ya özgü kahveler ve farklı iskandinav tatlıları bulabileceğiniz bir yer. Adres: Bozkurt, Seymen Sk. 42/C, 34375 Tel: +905415697145 Konum için tıklayın.

52. Casa Cooklife, Bomonti

Balat’tan tanıdığımız ve çok sevdiğimiz Cooklife Bomonti’deki sakin ve sade yeni mekanına taşındı. Eskiden olduğu gibi Egg Benedict, bowl, pancake gibi brunch’lık seçenekler bulabileceğiniz bir menüsü var. Instagram Adres: Bomonti silahşör caddesi Yeniyol Sk. No:2 now, Silahşör Cd., 34440 Tel: +905303765039 Konum için tıklayın.

53. Hodan, Beyoğlu

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/hodan.istanbul

Hodan, Beyoğlu’na yeniden yolumuzu düşürme sebeplerimizden biri oldu. Normalde yöresel lezzetleri modern bir şekilde yorumladığı bir menüsü var ama pazar günlerini sadece brunch’a ayırıyorlar. Kahvaltıda canlı müzik de oluyor. Özellikle peynir tabağı çok zengin. Ezine peyniri, Bergama tulumu, Trakya kaşarı, Van otlu peyniri, Mihaliç, İsli Çerkes, Erzincan tulumu, Kars kaşarı bir arada. Elbette fiyatlar için uygun diyemeyeceğiz. Çok butik bir yer. Instagram Adres: Firuzağa, Hayriye Cd., 34425 Tel: +905333047634 Konum için tıklayın.

54. Rustique Mutfak, Arnavutköy 💘

Rustique Mutfak Arnavutköy’ün ara sokaklarından birinde %100 ekşi mayalı artisan ekmek üzerine çok başarılı kahvaltılık seçenekleri ile kelimenin tam anlamı ile döktüren bir yer. 09:00-17:30 saatleri arası neredeyse tüm gün kahvaltı sunuyorlar. Patates waffle, avokado ve iki göz yumurtalı Dani’nin Favorisi ve tostlardan füme etli Özi’nin favorisi bizim de favorimizden oldu. Kahvaltı ve kahvelerin sunulduğu eğlenceli tabak ve fincanları da özel tasarım seramiklerden. Aynı zamanda bir artizan ekmek fırını da olduğundan gelmişken en az 10 çeşit ekmek içinden eve de alışveriş yapın deriz. Çalışanları da ayrıca kibar ve ilgili.  Minik bir açık alanı var ama yağmurlu günlerde içerisi de çok keyifli. Instagram Adres: Arnavutköy, Eğlence Sk. no.8, 34345 Tel: 0212 287 8789 Konum için tıklayın.

55. Federal Coffee, Nişantaşı

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/federalnisantasi

Federal, Topağacı bölgesinin demirbaş mekanlarından, mahallelinin buluşma noktası, her daim dolup taşan cafe-bar’ı. Avustralya kahveleri sunan mekanın kahvaltısı da oldukça tatmin edici. Özellikle de klasik Türk kahvaltısı yerine Eggs Benedict veya French Toast gibi seçenekler bulabileceğiniz bir adres. Instagram Adres: Teşvikiye, Yol Sk. No:34, 34365 Tel: +902122414873 Konum için tıklayın.

56. Mill Bakery Co.

Fotoğraf Kaynak: www.instagram.com/millbakery.co

Mill Bakery Co. Rasimpaşa Mahallesi’nin hatta tüm Yeldeğirmeni’nin en güzel kruvasancısı. Çeşit çeşit kruvasanları arasında seçim yapmak zaten çok zor ama menüsündeki kahvaltılık waffle’lar, ekşi mayalı tostlar ve pancake’ler gibi diğer seçenekler de çok başarılı. Beyazlar içinde, sade, sakin ve laptop alıp çalışmaya gelmelik huzurlu bir ortamı var. Adres: Rasimpaşa, Yeşilay Sk. No:2/C, 34716 Kadıköy Tel: +905055328728 Konum için tıklayın.

57. Backyard, Etiler 💘

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/BackyardbyNuPeople

Önemli bir güncelleme de yapalım: Pandemi döneminde Backyard 25 yaş ve üzeri misafirleri kabul etmeye başladı.

Çünkü bahçesi bahçesi bahçesi! Backyard’ın şehrin keşmekeşinden sizi koparıp alan, çimler üzerindeki şezlonglarında ayağınızı uzatıp portakal suyunuzu yudumlayabildiğiniz bahçesinde bir pazar kahvaltısı İstanbul’da yaşayan herkesin tam da ihtiyacı olan şey. Hem sadece siz de değil buradan evcil hayvanınız da mutlu ayrılacak.

Mevsimlerden yazsa sonrasında da hemen yanındaki Bikini Beach‘te havuz başı keyfine bağlama şansınız var. Ama burası sadece davetli listesi ile 21 yaş üzerini kabul eden bir yer. İsminizi davetli listesine yazdırmak için websitelerini kullanabilirsiniz. Adres: Etiler Mahallesi, Otlukbeli Cad., Bebeköy Sok. No: 4, 34337 Websitesi Tel: (0212) 287 15 00 Konum için tıklayın.

58. Supperist, Teşvikiye

Sokak kenarında masaları olan popüler bir mahalleli mekanı. Saat 09.00 ile 15.00 arasında kahvaltı servisi, 12.00 ile 19.00 arasında yemek servisi oluyor. Biz size buranın kahvaltılarını öneriyoruz. Hem klasik lezzetler hem de yerel tatlar sunumlarıyla ve mekanın atmosferiyle birleşince tatlı bir birliktelik oluyor. Kahvaltının üstüne yeriniz kalır da tatlı yemek isterseniz; kendinizi kısıtlamayın canım, üstüne biraz yürüyüşle bu dosya kapanır! Adres: Teşvikiye, Nişantaşı Ihlamur Yolu Sk. No:31B Konum için tıklayın.

59. Guido’s, Teşvikiye

İstanbul’un en yeni All Antico Vinaio’su. Floransa’nın meşhur sandviççisinin yerli versiyonu. Bizce gayet de onun lezzetini yakalayan seçenekleri var. İçerisi küçük ama kapısının önünde de birkaç masa atmışlar. Menüsünde yalnızca bagel, focaccia sandviçler bulunuyor. Pazartesi günleri kapalılar, aklınızda olsun. Adres: Konum için tıklayın.

60. Rémi, Teşvikiye

Klasik tarzıyla modern ve şık bir mekan. İçerisi çok da aydınlık değil ama modern bir tarzı var. Kahvaltı servisi saat 10.00’da başlıyor ve 15.00’e dek sürüyor. Sosisli tabakları ve ekmeküstüleri bizim favorilerimiz. Akşamları da restoran/bar şeklinde işliyor. Adres: Teşvikiye, Ahmet Fetgari Sk 35 A, 34365 Konum için tıklayın.

61. Lil Bake, Moda

Mekana ilk girdiğinizde gözünüze küçük geliyor ama arka tarafta bir bahçeleri varmış. Bahçe hoş ve yeşillikli, sakin bulduk. Burada herkes kruvasan yiyor! Ya sandviç şeklinde kahvaltı için ya da güzel bir tatlı şeklinde. Sizin canınız istemezse kahvaltı tabaklarını da deneyimleyebilirsiniz. Çok çeşitli kruvasanlar bazen geç saatlere kalmayabiliyormuş ama haftanın her günü 22.00’ye dek açık! Adres: Caferağa, Bademaltı Sk. no:32/1, 34710 Konum için tıklayın.

62. Flân Bakery & Coffee, Caddebostan

Caddedeki bu mekan küçük tatlı bir yer. Kahvaltı seçenekleri güzel. Dilerseniz klasik serpme şeklinde, dilerseniz bowl ya da isterseniz kruvasan bir sandviç seçerek kahvaltınızı tamamlayabilirsiniz. Mekan her gün sabah 09.00’dan itibaren açık. Adres: Caddebostan Mahallesi, Prof. Dr.Hulusi Behçet Cd. Arzu Apt, No:28/B, 34730 Konum için tıklayın.

İstanbul Açık Büfe Kahvaltı Mekanları

63. Forno, Balat

Pazar günü Balat’ta tarihi, rengarenk, cumbalı evleri gezdiniz, kiliselere girip mumları diktiniz, kırmızı okulda fotoğraf çekindiniz sıra geldi mis gibi bir kahvaltı yapmaya. Hiç boşuna düşünmeyin, Haliç’e paralel Balat sokaklarından birinde, Forno’nun göz dolduran aynı zamanda da mütevazi olan açık büfe tezgahı sizi bekliyor. Ama bizce pide gibi fırından çıkan ürünleri kahvaltısından daha da güzel. Adres: Balat Mahallesi, Vodina Cd. No:10, 34087 Fatih Websitesi Tel: 0545 322 30 30 Konum için tıklayın.

64. Mums Cafe, Karaköy 💘

Fotoğraf Kaynak: Mehrin Dalan Bildir / Foursquare

Karaköy, Fransız Geçiti’nde, butik, şeker bir cafe Mums. İsminden de anlaşılacağı gibi her şey anne eli değmiş gibi taze ve günlük. Gün içinde kahve-tatlı için de çok güzel bir seçenek ama hafta sonları kurduğu açık büfe kahvaltısı pazar gününüze keyif katar cinsten.

Fransız Pasajı’nın tarihi ve nostaljik atmosferinde kendinizi yurt dışında gibi hissetmeniz garanti. Hafta sonları sınırsız çayla açık büfe kahvaltıları, hafta içi ise kahvaltı tabakları var. Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Fransız Gç. 1/16-17, 34425 Beyoğlu Tel: (0212) 245 98 48 Konum için tıklayın.

65. Any, Arnavutköy

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/anyistanbul

Boğaz hattında bir pazar yürüyüşünün ardından şöyle güzel bir kahvaltıyı hak ettiğinizi düşünüyorsanız Arnavutköy’deki Any’den daha güzel bir kendini şımartma kahvaltısı bulamazsınız.

Mekanın deniz manzaralı üst katındaki, ahşaptan kocaman masa, adeta bir film setinin şölen sahnesinden fırlamışcasına donatılıyor. Bu arada girişteki kontrbas Birim Erol‘un heykeli. Adres: Arnavutköy Mahallesi, Bebek Arnavutköy Cd No:71, 34345 Beşiktaş  Websitesi Tel: (0212) 265 32 69 Konum için tıklayın.

66. The Allis, Şişhane

The Allis aslında, Soho House İstanbul’un otel kısmı olan Soho Hotel’in cafesi ama sadece Soho House üyelerine ve otel müşterilerine değil herkese açık.

Eski Amerikan Konsolosluğu’nun Tepebaşı’ndaki görkemli binası Palazzo Corpi’nin bahçesinde, kırk yılda bir İngiliz asaletinde açık büfe kahvaltı yapayım derseniz tercih edebilirsiniz. Soho House gibi lüks bir otelin cafesi olduğundan fiyatlar da onunla doğru orantılı tabii. Websitesi Adres: Meşrutiyet cad (Meşrutiyet Cad. No:56) Konum için tıklayın.

İstanbul Serpme Kahvaltı Mekanları

Avrupa Yakası

67. Saade Kahvaltı, Sultanahmet

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/saadekahvalti

Sultanahmet manzarasına karşı, ülkenin dört bir yanından getirilmiş taze ürünlerle kahvaltı edebiliyorsunuz.

Ama baştan uyarmakta fayda var Pazartesi ve Salı günleri kahvaltı hiç yok, diğer günler ise bir gün önceden telefon etmeniz gerekiyor çünkü ona göre hazırlanıyorlar. Cumartesi ve Pazar günleri kahvaltı bulmak konusunda sıkıntı yok ama o günlerde de kalabalıktan dolayı masa bulamama ihtimaliniz var. Önceden aramak her şekilde en iyisi.

Fiyatlar biraz pahalı ama fiyata rağmen her şey taptaze ve lezzetli, manzara da güzel. Çay sınırsız. Websitesi Adres: Sultanahmet Mahallesi, Akbıyık Caddesi, No 90, Fatih, İstanbul Tel: 0533 335 04 45 Konum için tıklayın.

68. Privato, Galata 💘

Fotoğraf Kaynak: Dilek Ciler / Foursquare

Galata’da, Galata Kulesi’ne karşı, porselen fincanlarda gelen çaylar, dantel servislerle ve vintage tabaklarda gelen her biri kendi yöresinden kahvaltılıklar desek? Üstelik bu kahvaltı haftanın her günü her saati var. Üstüne üstlük kahvaltıda hiçbir şey mevsim dışı değil ve rafine şeker içermiyor. Her şey tıpkı anneannenize kahvaltıya gelmişsiniz gibi. İnce düşünülmüş, sıcak ve samimi.

Hazır buradayken Galata Kulesi‘ne de bi uğramak isteyebilirsiniz. Akşamına da Galata Mekanları karışırsınız. Adres: Şahkulu Mahallesi, Galata Galip Cad., Tımarcı Sok. 3/B, 34420 Beyoğlu Tel: (0212) 293 20 55 Konum için tıklayın.

69. Cuma, Çukurcuma 💘

Fotoğraf Kaynak: Aysgl Plt / Foursquare

Çukurcuma’nın kalabalıklardan uzak, sakin, keyifli ve en sevdiğimiz köşelerinden biri Cuma. Günün her saati için ideal harika bir menüsü ve taze günlük ürünler tezgahı var ama pazar brunchını tek geçeriz. Eğer siz de bizim gibi kahvaltıda yumurta sevenlerdenseniz, Cuma’nın menüsündeki yumurtalı seçenekler sizi çok tatmin edecektir. Adres: Firuzağa Mh., Çukur Cuma Cd. 53/A, 34425 Beyoğlu Websitesi Tel: (0212) 293 20 62 Konum için tıklayın.

70. Aheste

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/ahestepera

Burası aslında Türk ve Ortadoğu mutfağı mezeleri sunan, Pera’da bir restoran ama serpme kahvaltısı da ayrıca çok beğeniliyor. Kahvaltıda günlük tartlar, kekler, kişler, muffin’ler, granola ve reçeller oluyor. Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. 107/F, 34430 Beyoğlu Tel: (0212) 243 26 33 Konum için tıklayın.

Anadolu Yakası

71. Küff, Yeldeğirmeni

Açık ara Kadıköy Yeldeğirmeni’nin en sevilen kahvaltıcısı. Hem porsiyonları doyurucu hem de fiyatları çok uygun. Çalışanları sıcak ve ilgili. Hem çaydan ücret alınmıyor oluşuyla hem de hayvan dostu olmasıyla da ayrıca kalp kazanıyor. Bu nedenle de her daim kalabalık, canlı ve dinamik. Adres: Rasimpaşa Mahallesi, Karakolhane Cd. No:54, 34716 Kadıköy Tel: 0531 430 74 80 Konum için tıklayın.

72. Yer, Moda

Fotoğraf Kaynak: Halit Baktir / Foursquare

Moda’nın en çok sevilen cafelerinden. Ben öyle çok karıştırmadan otlu omletli veya menemenli, Ezine peynirli, Gemlik Zeytinli, acılı ezmeli ve simitli minimal bir kahvaltı yapayım derseniz doğru adrestesiniz. Adres: Caferağa Mahallesi, Ferit Tek Sok. 15/6, 34710 Kadıköy Tel: (0216) 450 16 70 Konum için tıklayın.

73. Bop! Breakfast of Pan, Yeldeğirmeni

Fotoğraf Kaynak: bop! Breakfast of Pan / Foursquare

Eğlenceli menüsünde kendi bagel ve kruvasanını hatta serpme kahvaltı içeriğini kendin yarattığın, ekmek üstü yumurtalı seçenekleri ve omletleri ile meşhur, Güneydoğu Anadolu’nun kahvaltı klasiği olan nohutlu dürümü bile bulabileceğiniz bir kahvaltıcı. Adres: Rasimpaşa Mahallesi, Duatepe Sokak. No:4, 34716 Kadıköy Tel: (0216) 700 10 86 Konum için tıklayın.

74. Beyaz Fırın Brasserie, Suadiye

Fotoğraf Kaynak: Tuğba Hunili / Foursquare

Çünkü tabir-i caiz ise karşının taksisi Beyaz Fırın, tüm Caddebostan bölgesindeki en keyifli mekanlardan (artık Etiler’e ve Kanyon’a da açıldı).

Her şeyi taze, her şeyi lezzetli. Özellikle kahvaltısında, börekleri, keçi peynirli, otlu & cevizli menemeni, sıcak cevizli ekmeği çok başarılı. Çeşit bol, hem Türk üsulu, hem de uluslararası şeçenekler var. Ürünler kaliteli ve sunumlar da beni ye diyor. Adres: Suadiye Mahallesi, Plaj Yolu Sk. No:18, 34740 Kadıköy Websitesi Tel: (0216) 464 20 00 Konum için tıklayın.

75. Kulindağ Dağ Evi, Beykoz

İstanbul’da olsanız da değilsiniz gibi hissedebildiğiniz nadir yerlerden biri olan Kulindağ Dağ Evi’nde kahvaltı da alternatif bir hafta sonu planı önerisi.

Önden uyarmak lazım: Fırın ürünleri idare eder ama diğer ürünler çok tatmin etmiyor. Puanları daha çok ormanın içindeki konumundan topluyor.

Burada bir de konaklama bölümü olduğunu da belirtelim. Haftanın her günü açıklar. Beklentiniz, İstanbul’dan biraz uzaklaşıp kafa dinlemekse doğru yerdesiniz ama beklentiniz, en güzel en lezziz kahvaltıyı bulmaksa o kadar yol ve masraf yapıp buraya gelmenize de gerek yok. Adres: Mahmut Şevket Paşa Köyü, Kibrit Çıkmazı No:6, 34829 Beykoz Websitesi Tel: 0850 302 0299 Konum için tıklayın.

76. Pazar Brunch Bakery, Kadıköy

Pazar Brunch Bakery, Kadıköy’ün yeni kahvaltıcılarından. Mekanın brunch tepsileri ve dikdörtgen pizzaları çok meşhur.

Giderseniz, 2 adet pankek üzeri göz yumurta, pazar yeşillik, acı biber reçeli, paprikalı ekşi krema, pazar tost ekmeğinden oluşan Sucuk & Hellim Pancakes Tepsisi’ni öneririz. Bir de krem peynirli, hardallı ve karabiberli füme etli bir Pretzel var ki yeme de yanında yat!

Mekanın, Pazartesileri kapalı olduğunu da belirtelim. Hafta sonu brunch ise saat 15.00’e kadar devam ediyor. Instagram Adres: Caferağa Mahallesi, Dr. Esat Işık Cd. No:22/A, 34710 Kadıköy Tel:  (0216) 330 40 88 Konum için tıklayın.

77. 180 Coffee Bakery, Kadıköy

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/180coffeebakery

Mekanın isminin nereden geldiğini hemen anlayacaksınız. Evet doğru tahmin! Tüm keklerin, börekleri, çöreklerin piştiği fırın derecesi 180. Burada kahvaltı için English Breakfast’tan, Croque Madame ve Eggs Benedict’e birçok doyurucu seçeneği bulabilirsiniz. Adres: Caferağa, Dr. Esat Işık Cd. Erdal Apt. 36/a, 34710 Kadıköy Tel: (0216) 337 57 27 Konum için tıklayın.

78. Yumma, Moda

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/yummamoda

Antep mutfağını Moda’ya getiren aynı zamanda da meşhur serpme kahvaltısı ile de kısa sürede çok sevilen Yumma, her şeyin yerel ve organik olduğu sevimli bir işletme. Kahvaltıda, Çanakkale Ayvacık’tan gelen Ezine ve tulum peyniri, Antep’ten Antep peyniri, Hatay’dan yeşil zeytin, Doğu Karadeniz’den sarımsaklı ve limonlu mandalinalı tereyağı, ev reçelleri, Antep usulü Muhammara ve köy yumurtası gibi yöresel çeşitler var. Adres: Caferağa, MODA, Fırıldak Sk. 17/B, 34000 Kadıköy Tel: 0532 799 98 86 Konum için tıklayın.

İstanbul’un Nostaljik Kahvaltı Mekanları

Bu bölümde, İstanbul’un yıllar içinde klasikleşmiş, emektar kahvaltıcılarından favorilerimizi listeledik.

79. Sarıyer Börekçisi, Sarıyer

Fotoğraf Kaynak: Özgür Kongur / Foursquare

Her gün taze çıkan sıcacık börekleri ve boğaz manzarasıyla İstanbul’un en eski ve en lezzetli börek yapan yerlerinden.Sonralarda Sarıyer Börekçisi adı altında bir sürü börekçi açılsa da ”Meşhur Sarıyer Börekçisi” 1895’ten beri Sarıyer’de ve bilinenin aksine başka şubesi de yok. Özellikle kıymalı böreği dillere destan. Adres: Yeni Mahalle Caddesi No:28 Sarıyer-İstanbul Tel: 02122421539 Konum için tıklayın.

80. Lades Muhallebi, Beyoğlu

Fotoğraf Kaynak: Yusuf Can Ünal / Foursquare

Bizce bir yerden alınan keyif sadece manzara veya içeriğin bolluğu ile sınırlı kalan bir şey değil. Sadece bir menemen bile tek başına günümüzü güzelleştirebilir. 1969’dan beri İstanbul’un en iyi menenemcileri arasında Lades’in ismi mutlaka yer alır.

Menemenin birçok varyasyonu var ama bizce burada sade menemen, ekmek, bal, kaymak ve çay beşlisi en klasik ama temel kahvaltı sofrasını oluşturur. Adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, Sadri Alışık Sk. 11/12, 34435 Beyoğlu Web Sitesi Tel: (0212) 249 52 08 Konum için tıklayın.

81. Boris’in Yeri, Kumkapı

Fotoğraf Kaynak: Mehmet Ozseker / Foursquare

İstanbul’da süt-bal-kaymak üçlüsünün vazgeçilmez yeri, Kumkapı’daki Boris’in Yeri. Tarihi 1936’ya uzanıyor. Boris Efendi vefat etmiş olsa da, dükkan 1976 yılında Boris Efendi’nin yanında işe başlayıp onu bugünlere taşıyan Selahattin Masat’a emanet.

Manda sütünden kaymağı çok başarılı. Zaten yıllardır kendileri yapıyorlar. Hatta ünlü et lokantası Beyti de tatlıları için kaymağını buradan temin ediyormuş diyelim siz anlayın. Çevredeki birçok meyhane de beyaz peynirini buradan alıyormuş.

Sucuk Kayseri’den, bal Kastamonu’dan, peynirler Balıkesir’den…Salaş ve esnaf lokantası vari bir ortamı var ama gerçek nostalji için bire bir. Adres: Şehsuvar Bey Mahallesi, Ördekli Bakkal Sk. No:19, 34130 Fatih Konum için tıklayın.

21 Comments

 1. Mükemmel bir derleme olmuş, emeğinize sağlık. İstanbul’a gitmeden mutlaka bu listeden faydalanacağım. Teşekkürler.. Ben Türk kahvaltısı fotoğrafı ararken buldum sizi 🙂

 2. Muğla köyceğiz dalyan mevkinde tıpkı anlattığınız gibi( 54 numaralı yer) bir kahvaltı yerine gitmiştim. Serpme köy kahvaltısı veriyolardı. Sığla Çay bahçesi hatta siteside burda, mutlaka uğramanızı öneririm 🙂

 3. aslında arşivlik bir çalışma olmuş tebrikler. gezmek için bizler fazla imkan bulamasak da şoförlü araç kiralayıp istanbul’un bir çok yerini gezme olanağımız olmuştu

 4. Merhaba. 22 yıldır İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yaşayan biri olarak, bisiklet ile sahil rotasını da gezdiğimden bildiğim bir kaç yeri ekleyeceğim.
  Fenerbahçe sahilinde TCDD’ye ait bir tesis var. Bisiklet ile gezdiğim günlerde burada atıştırmalık yiyordum. Kurum yeri olduğundan fiyat performans olarak uygun ve kahvaltı seçeneği mevcut. Fiyat ve konum için güncelleme yapmadım yakın zamanda. Buraya tekrar bakmamız gerekir.
  Anadolu Yakası’nın sahil şeridi boyunca İBB’ye ait sosyal tesisler var ve buralarda da yemek ve kahvaltı ücretleri gayet uygun.
  Benim özellikle eklemek istediğim konum, Madalyalı Restaurant, Kayışdağı Yeditepe Üniversite Büyükbakkalköy Yolu (Orman Yolu) Ferhatpaşa Cad, Ataşehir.
  Kayışdağı üzerinden Maltepe ve Yeditepe Üniversite’leri arasındaki orman yolundan devam ediyorsunuz. Kartal yönünden gelecek olursanız Maltepe Cezaevi’nden bile geçiyorsunuz; bu şekilde “nereye gidiyoruz biz?” diyorsunuz yol boyunca ama merak etmeyin çok lezzetli bir masa sizi bekliyor. Madalyalı, önünde bir kaç park yeri olan eski tipte bir restoran. Mekanın için ahşap ve bambu ile dekore edilmiş. İki bölümü var. Sigara içilen tarafta soba üzerinde buğday kurutuluyor kışın. Sigara içilmeyen tarafta minderli bambu sandalyeler ve masalar bulunuyor.
  Genel olarak oldukça salaş bir mekan. Benim gibi çay içmeyi seviyorsanız masanıza demlikle çay geliyor; biz ailecek gittiğimizde 4 demlik çay içiyoruz, siz düşünün. Serpme kahvaltısı ve sigara börekleri muhteşem. Kişi başı 29 lira. Kahvaltı ve brunch için uygun. Hatta akşam saatine kadar kahvaltı servisleri var. 14:00’te bile gittiğinizde mekanda hala kahvaltı yapıldığını ve hemen size de servis açıldığını göreceksiniz. Servisi hızlı, mekan otantik, yiyecekler lezzetli ve taze.
  Mekan tanıtımı gibi oldu yazdıklarım 😀 Ben yıllardır gidiyorum ve çok severim burayı; denemenizi öneriyorum. Sevgiler 🙂

 5. Tam da aradığım araştırma olmuş, kısa kısa ama çok yararlı cümleler ile özetlemişsiniz. Elinize emeğinize sağlık..

 6. Yazınızda adı geçen yerlerin bir kısmına gittim, geri kalana da gitmek için sabırsızlanıyorum. Benim gibi, en sevdiği öğün kahvaltı olanlar için çok güzel bir yazı olmuş. Tişikkirlir sipirmins ☺️

 7. Harika bir yazı elinize sağlık. Dilan arkadaşımız da var ise kendi görüş ve fotoğraflarını bizler ile paylaşabilir mi acaba ?

 8. Kesinlikle arşivlik bir çalışma olmuş. Elinize sağlık, güncellemeleri de bekleriz 🙂

 9. Ellerinize sağlık çok başarılı bir liste olmuş. 43üne olmasa da bi kısmına gittim ve yazdığınız yorumlar ile bire bir örtüşen yorumlarla ayrıldım. Gitmediğim yerlere de en kısa sürede gitmeye çalışacağım. Güzel yorumlarınız ile bu kadar detaylı başarılı bir liste çıkardığınız için çok teşekkürler! Sevgilerimle

 10. Fotoğraflar size ait olsa daha iyi bir galeri olurdu, ne bileyim böyle foursquareden kendim de sıralama yapabilirim sanki, haklarındaki açıklamalar da pek genel, o yüzden bu yazınız size ait gibi değil hiç, yine de elinize sağlık

  1. Dilan selam,

   Tahmin edersin ki 43 mekana son 1 ay içinde gitmedik, hepsi yıllar içinde gide gele biriktirdiğimiz mekanlar. Çoğunu bir gün bu yazıyı yazacağımızı bilmedğimiz için fotoğraflamamışız. Foursquare’den yazıyor olsaydık, Anadolu mekanları da en az Avrupa kadar zengin olurdu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir