EN GÜZEL 11 KAŞ PLAJI ( ÜCRETLER & FAYDALI BİLGİLER )

Kaş’ın o muhteşem, hipnotize eden turkuazını duymuşsunuzdur. Bazı Kaş plajları sadece Kaş’ta denize girilecek yerlerin değil, ülkedeki en güzel plajların arasında yer alıyor. Örneğin; kart postallardan fırlama güzellikteki Kaputaş… Bir çok güzel koy ve plaj var ancak sıcaklıkları, çakıl ya da kum olmaları gibi farklı özellikleir ile farklı kişilere hitap ediyor. Hangi plaj size uygun bulabilmeniz için ufak bir rehber hazırladık:

En güzel Antalya plajları nelerdir öğrenmek için ise sizi En Güzel Antalya Plajları Nerede Denize Girilir yazımıza alalım.

Taşlı Deniz

Kaş bu 10 metreden dibi görünen berrak sularını büyük ölçüde dibinin taşlı yapısına borçlu çünkü dalgalar dipteki kumu kaldırıp denizi bulandırıyorlar. Taşlı sahillerdeki taşlar senelerdir yuvarlana yuvarlana iyice törpülenmişler, ayağınızı acıtmıyorlar. Yine de deniz ayakkabısı/ terliği şiddetle tavsiyemiz olur.

Çocuklular X Çocuksuzlar İçin Plajlar

Kumda oynamayı planlayan çocuklu aileler üzülmesin, Kaş’ta onlara göre de yerler var. Aslında bu doğal bir filtreleme oluşturmuş, taşlı yerlere daha çok çiftler, kumlu yerlere de aileler gidiyor. Çocuklular çocukları başka çocuklarla oynadığı için mutlu, çocuksuzlar da etrafta çocuk olmadığı için.  Aşağıda hangi plaj kimlere uygundur bilgilerini bulacaksınız.

Aya Göre Plaj Tercihi

– Kaş’ın en güzel yanı insanı çıldırtan yaz sıcağında deva soğuk yer altı suları ile beslenen denizi. Ama Ekim ayında geliyorsanız daha sıcak bir deniz isteyebilirsiniz. O zaman ılık suları ile İnce Boğaz tercihiniz olabilir. Ama yazın sıcağında çivi gibi bir deniz daha makbul.
– Elbette yaz boyunca popüler yerler kalabalık olacak.

Deniz Keyfinin 3 Versiyonu

Sahilleri çok güzel olsa da bizim her yerde deniz keyfi için bizim öncelikli önerimiz size özel tekne ile denize açılıp kendi modumuzda kendi ritmimizde bir tur yapmak. Günlük ve saatlik Kaş teknelerini incelemek için tıklayın.

İkincisi ise sadece size ait bir koy bulmak için arabanıza atlayıp yol boyunca gördüğünüz minik koylardan birini keşfe çıkmanız. Ama tabii bu biraz meşakkatli olacaktır.

Uğraşmadan deniz keyfi yaşamak isteynler için Kaş’ın en çok tercih edilen plajlarından birine gitmek. Eğer plajda bir tesis olsun, kolayca ihtiyaçlarımızı giderelim derseniz buradaki önerilerden şaşmayın.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Kaş’ta Nerede Kalınır – Kaş’ın 3 ana konaklama bölgesi arasından sizin için en uygunu hangisi? Bölge bölge avantaj ve dezavantajlar.

– Gitmeden Kaş’ta Yapılacak En Güzel Şeyler listemizi lütfen okuyun! Sonra gidip sadece klasik turist şeylerini yapıp Kaş’ın en güzel yönlerini ıskalamanızı istemeyiz.

–  Eğer Kaş’ta nerede denize girilir derseniz, onun da ihtiyaca göre farklı cevapları var. Mesela çocuklu musunuz? Romantik bir şey mi arıyorsunuz yoksa müzikli, tesisli bir yer mi? Kaş Plajları yazımızda da size tam aradığını yeri bulmanız için hazırladık.

– Her beldenin olduğu gibi Kaş’ın da rituelleşmiş meşhur mekanları ve az bilinen keşif yerleri var. Onları da Kaş Restoranları yazımızda bulabilirsiniz.

Kaş Plajları

Haritayı detaylı görüntülemek için üzerine zoom yapabilirsiniz.

 1. Kaputaş Plajı
 2. Seyrek Çakıl Plajı
 3. Patara Plajı
 4. Akçagerme Plajı
 5. Asmaaltı Plajı
 6. Kaş Belediyesi Halk Plajı
 7. Hidayet’in Koyu Blanca Beach
 8. Küçük Çakıl Plajı ve Derya Beach
 9. Limanağzı Plajı
 10. Büyük Çakıl Plajı
 11. İnceboğaz Plajı

1. Kaputaş Plajı

Ve tanrı Kaputaş’ı yarattı…
Dev kayaların ortasından içeri doğru giren bu yarıktaki plaj bırakın Kaş’ı, Türkiye’nin en göz alıcı plajlarından.

Kaş’tan yaklaşık 7 kilometre mesafede bulunduğundan ya kendi aracınızla ya da merkezden devamlı kalkan dolmuşlarla gelmeniz gerekiyor. Fakat bir kanyon ağzı olduğundan ve etrafı kayalıklarla çevrili olduğundan park yeri çok yok, kendi aracınızla gelecekseniz erkek gelip yer kapmaya bakın. Epeyce bir basamak inerek plaja varıyorsunuz.  Her inişin bir çıkışı var, o yüzden çok fazla yüklenmeyin deriz. Zaten Kaş Belediyesi’ne ait  bir kafeterya var, ihtiyaçlarınızı oradan giderebilirsiniz. Tuvalet, duş, şezlong ve şemsiye hizmeti de var.

Önemli! Kaputaş’ın denizi bayağı dalgalı. İnsanı alıp alıp atıyor. Biz dalgalı olmasına bayılıyoruz ama sizlik değilse veya kendinize yüzme konusunda güvenmiyorsanız tercih etmek için iki kere düşünebilirsiniz. Sabah saatlerinde nispeten daha sakin oluyor. Plajı ve deniz içi kum değil. Minik çakıllı. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

2. Seyrek Çakıl Plajı

Kaputaş Plajı’nın komşusu olan Seyrek Çakıl Plajı, küçük bir yol kenarı plajı olarak, ilçeye gelen konukları ağırlıyor. Yol üstünde küçük bir deniz kaçamağı yapmak isteyenler için muhteşem bir yer. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

3. Patara Plajı

Fotoğraf Kaynak: Erdal Gülser / Foursquare

Eğer “Ben taşlı denize deniz demem diyorsanız” (bence yanılıyorsunuz bu arada) o zaman Patara Plajı en iyi seçeneğiniz. Ama çoluk çocuk olmasın, kafa dinleyelim derseniz yanlış yerdesiniz. Halka açık olduğu için herkes burada. Aynı zamanda caretta caretta deniz kaplumbağalarının Türkiye’deki en önemli üreme alanı. Kumun altındaki yuvalara zarar vermemek için şemsiye saplamamak, kumu eşelememek lazım. Ayrıca hava kararmadan plajdan ayrılın ki biraz da kaplumbağalar plajı kullanabilsin.  Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

4. Akçagerme Plajı

Foto: Tripadvisor/ Nataliia T

Çocuklu ailelerin Kaş’ta en çok tercih ettiği yer Akçagerme Plajı çünkü denizi sakin, aqua parkı, tenis kortu ve bolca çocuk var. Tam bir aile plajı. Merkeze yakın, güzel bir koy. Hatta yürüyebileceğiniz mesafede ama İnce Boğaz merkezdeki dolmuşlarla da gelebilirsiniz. Ayrıca Turizm Meslek Lisesi’nin işletmesinde olduğu için fiyatlar son derece makul ama lezzet ve servis açısından da “amatör”.  Bunu bilerek gelmekte fayda var. Yine de genelde insanların çok sevdiği bir yüzüme yeri.  Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

5. Asmaaltı Plajı

Foto: Foursquare/ Yasar A.

Merkezdeki limanın tam yanında bulunan Asmaaltı, denize girilebilecek en yakın nokta olduğu gibi gün batımını izleyebileceğiniz en keyifli nokta. Konumu dolayısı ile sezonda çok kalabalık. Fiyatlar Kaş ortalamasında. Menüsü geniş. Samimi ve daha çok bir aile işletmesi tadında. Konumiçin tıklayın. Haritada 5 numara.

6. Kaş Belediyesi Halk Plajı

Fotoğraf Kaynak: Ceyhun Kabahaliloglu – Fourquare

Hidayetin Koyu’na varmadan Kaş Belediyesi’nin halk plaji var. Gidenler çok tavsiye ediyor. Birçok özel plajdan çok daha iyi olduğu söyleniyor. Geniş ve bakımlı bir plaj. İçerisinde otopark, kafe ve restoran da var. Merkezden yarım saatte bir kalkan minibüslerle ulaşabiliyorsunuz. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

7. Hidayetin Koyu (Blanca Beach)

Foto: Gezginnadya 

Bu canım doğa harikası koyda, geçmişte zeytin ağaçları altında gözleme yapan teyzenin yamacından denize giriyordunuz ama şimdilerde koy Blanca Beach adlı işletme tarafından otel ve plaj olarak işletiliyor. Valesini kullanırsanız otopark ücreti ödüyorsunuz. Elbette şezlong ve şemsiye için de belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Denizi güzel, çarşaf gibi ve rüzgarsız. Suyu da ılık ama yeraltı kaynakları çok oldğundan bir kulaçta Antalya denizinde yüzerken, diğer kulaçta Baltık Denizi’nde yüzüyor gibi olabiliyorsunuz. 🙂 Yeme-içme olanakları açısından da gelişmiş bir işletme her damak zevkine göre bir şeçenek bulmak mümkün. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

8. Küçük Çakıl Plajı ve Derya Beach & Çakıl Beach


Küçük Çakıl hayallerinizdeki plaj olmadığını itiraf ederek başlayalım: Plaj neredeyse yok, kayaların üzerine oturtulmuş platformların arasındaki daracık bir yarıktan denize giriliyor ama şehrin Kaş’ın merkezinde olmasının ulaşım kolaylığı, suyunun tertemiz  olması ve yavaş yavaş derinleşmesi bakımından en popüler yeri.

Kaş Limanı’nın sol tarafı, bir arkası gibi düşünebilirsiniz. Diz sorunu olanlar için uyarı olsun bir de merdivenler var. Hem konakladığınız mekanlarda hem de önündeki plajlarda denize ulaşmak için her şekilde merdiven kullanıyorsunuz.

Küçükçakıl’ın hemen yanında kalan beach de Derya Beach. Küçük Çakıl Plajı çok küçük bir plaj ve burada sadece iki tane beach işletmesi var. Bizim tercihimiz Derya Beach. Kaş’ta denize girebileceğiniz en hareketli, tempolu ve yüksek müzikli alanlar. Öğleden sonra kokteyller ve müzikle bir parti havası yaşanıyor. Konum için tıklayın.

Konaklama için hemen plajın ilk sırasında popüler oteller sıralanıyor. Dağlık coğrafyaya sahip alanda ilk sıranın arkasında da yamaç boyunca dizili oteller var. Bizim bu bölgedeki favorimiz Lantana Aparts oldu. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

9. Liman Ağzı

Fotoğraf Kaynak: Güneş Çelik / Foursquare

Kaş, ulaşımı kolay olmayan bir yer olduğu için hâlâ nasıl bakır kalabilmişse, Liman Ağzı da Kaş’ın ulaşımı en güç noktalarından biri olduğu için bakır kalmış. Bölgeye dolmuş teknelerle gidilebildiği gibi zorlu bir patikadan gitmek de mümkün. Carettaların ve su canlıların uğrak yeri olan denizinde şnorkelle bile keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Burada bir yerleşimde olduğu için bir sürü restoran seçeneğiniz var. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

10. Büyük Çakıl Plajı

Kaş’a en yakın  plajlardan biri olan Büyük Çakıl arabası olmayanlara en çok önereceğimiz yer. Küçük Çakıl sahiline sadece 500 metre mesafede. “Renkli çakıl taşlarının üzerinde dans eden mavi bir deniz” olarak anlatıyor bazıları, haksız da değiller hani. Merkeze 15 dakika yürüme mesafesinde makilerle örtülü kayaların, akşamında mayonuzla oturduğunuz salaş sofraların, yıldız gözlemleyip, ateş yakmanın, gitarını, bağlamasını alıp gelenin, dolunay gecelerinde onlarca insanla elele denize girmenin koyu. Biz Ekim’de Kaş’taydık, plaja giriş ücretsizdi, işletmelerden 15 TL’lik birşeyler yiyip içtiğinizde ücretsiz olarak şezlongları kullanabiliyordunuz. Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

11. İnceboğaz Plajı

Fotoğraf Kaynak: Raziye Şimşek / Foursquare

Çukurbağ Yarımadası’na doğru giderken yarımadanın inceldiği özel bir yer burası. Bir tarafı açık denize bakarken diğer tarafı Bucak Koyu’na bakar. Diğer yerlere göre daha ılık bir suya sahip. Turunç ve begonvillerin arasından hem yürüyeyim, hem de denizin keyfine varayım diyenler için bire bir. Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

Kaş Dışında Diğer Güzel Antalya Plajları

En güzel Antalya plajları nelerdir öğrenmek için ise sizi En Güzel Antalya Plajları Nerede Denize Girilir yazımıza alalım.

10 Comments

 1. Merhabalar geçen yaz bozcaada ve cundaya gittik bu yaz da kısmet olursa datça,marmaris ve kaş’a gitmeyi planlıyoruz hep sizin yazılarınızdan ve önerilerinizden faydalanıyoruz ve çok yararlı oluyor deneyimlerinizi ve görüşlerinizi samimiyetinizle bizlerle paylaştığınız için size çok teşekkür ederim nice nice güzel gezilere inşallah sağlıcakla ve sevgiyle kalın❤️

  1. Merhaba çok sevindik bunları duyduğumuza daha nice güzel gezilerde buluşmak dileğiyle :)))

 2. Kaputaş ve patara gidilip görülmesi gereken yerler ama denizi inanılmaz dalgalı. Yüzmek için kesinlikle bu iki plajı tavsiye etmiyorum. Bir ekleme de yapacak olursam, yarimada kisminda hidayetin koyuna varmadan kaş belediyesinin halk plaji var. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Bir çok özel plajdan çok daha iyi.

 3. Bu yazı güncelleme ister. Hidayetin yeri diye bir yer kalmamış adı değişmiş beach club olmuş

  1. Harikasın! Çook teşekkürler kıymetli güncelleme için. İlgileniyoruz hemen

 4. Yazınız faydalı ancak büyükçakıl ve akçagerme plajlarına ait fotoğraflar birbirinin aynı. Bilginize,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir