Vize için davet mektubu nedir?

Vize uygulayan bir ülkeye seyahat etmek isteyen bir kişi için, vizesine başvurulan ülkede yaşayan birisinin konsolosluğa yazarak o kişiyi kendisini görmeye davet etmek istediğini anlattığı mektuba vize davet mektubu denir. Örneklemek gerekirse; Aslıhan İngiltere’deki arkadaşı Caner’i ziyaret etmek istiyorsa, Caner’in İngiltere Konsolosluğu’na Aslıhan’ın beni ziyaret etmesini istiyorum tarzında yazıdığı mektuptur. İçinde mutlaka açıklığa kavuşturulması gereken konu başlıkları vardır. Onların neler olduğu, mektubun nasıl yazılması gerektiğini aşağıda anlattık.

Vize davet mektubu vize alacağınızı garantilememekle birlikte başvurunuzu güçlendirebilen bir unsurdur. Davet mektubunun İngilizce ya da başvurulan ülkenin ana dilinde yazılması gerekir.

Schengen Vizesine başvuruyorsanız mutlaka bu yazıyı okuyun: Schengen Vizesi
İngiltere Vizesine başvuruyorsanız mutlaka bu yazıyı okuyun: İngiltere Vizesi

Kimler davet mektubu yazabilir?

Davet eden kişinin illa o ülkenin vatandaşı olması gerekmez. İş, eğitim, araştırma, mültecilik gibi çeşitli sebeplerden o ülkede yasal oturuma izni bulunan herhangi bir kişi de sizi onu ziyaret etmeniz için yanına davet edebilir, ve konsolosluğa sizin için vize davet mektubu gönderebilir.

Davet mektubu nasıl yazılır?

Vize davetiye mektubunun standart bir şablonu yok, yazının içeriğini istediğiniz gibi organize edebilirsiniz ancak mutlaka kapsaması gereken bazı bilgiler bulunuyor. 
Bir davetiye mektubunun bütün bu unsurları kapsaması gerekir:

1. Tarih &  Yer

En üstte, köşede tarih ve davetiyeyi yazanın bulunduğu şehir bilgisi verilir. Bu tarihin vize başvurusunu yaptığınız günden 1 aydan daha eski olmamasına özen gösterin. Örneğin; vize randevunuz 1 Temmuz’daysa, mektubun üzerindeki tarih 1 Haziran’dan eski olmasın.

2. Vize davet mektubu konsolosluğa hitaben yazılmalıdır

 Davet eden kişi (Caner) davet mektubunu davet ettiği kişiye (Aslıhan) hitaben değil, vizesine başvurduğu konsolosluğa hitaben yazar. 
✖ Yanlış: “Sevgili Aslıhan” 
✔ Doğru: “İngiltere Konsolosluğu’na” (To the British Embassy), Almanya Konsolosluğu’na ( The the Consulate General of Germany) 
✔ Doğru: Yetkili kişinin dikkatine (To whom it may concern)

3.  Davet edilen kişiye dair yazıda mutlaka açıklanması gereken detaylar

– Pasaportta göründüğü şekliyle adı ve soyadı
– Doğum tarihi
– Adresive telefon numarası
– Davet eden ve davet edilen arasındaki ilişki nedir?  (Akrabalık, arkadaşlık, aile dostu, sevgili vb…) Yakınlık derecesi, Nereden, nasıl tanışırlar gibi (eski iş arkadaşı, 10 yıllık komşusu, vb…)
– Ziyaretin amacı
Ne sebeple kişi sizi ziyaret ediyor? Mesela aile buluşması mı, turistik ziyaret mi, vb… 
– Davet edilen kişinin ne o ülkede ne kadar süreyle kalacağı (Bu tarihlerin uçak biletlerinin tarihleri ile örtüşmesi gerekir. Eğer sürekli gidip gelinecek bir durum varsa sebeplerinin izah etmelisiniz. Örneğin; “Annem, ilki 10 Şubat – 20 Şubat olmak üzere, beni master yaptığım 2 sene boyunca ziyaret edeceğinden ötürü 2 senelik vize verilmesi arz ederiz” gibi.
– Davet edilen kişinin nerede konaklayacağı ve ziyaretini nasıl finanse edeceği.
Otelde mi kalacak, yoksa devet edenin evinde mi? Mutlaka otel ya da evin adresinin yazılması gerekir. 

4. Davet edilen kişiye dair yazıda mutlaka açıklanması gereken detaylar

– Pasaportta göründüğü şekliyle adı ve soyadı
– Doğum tarihi
– O ülkedeki adresi ve telefon numarası
– İşiniz ve ünvanınız
– O ülkedeki yasal durumunun açıklaması
Yani o ülkenin vatandaşı mı, yoksa oturumu mu bulunuyor, oturumu varsa hangi sebeple? (Örneğin; çalışma izni, öğrenci vizesi, medikal sebepler…)
– Bu yasal durumu ispatlayan belgeler
Örneğin o ülkede doğmuşsa doğum serfifikasının fotokopisi
Vatandaşı ise nüfus kağıdı veya benzerinin fotokopisi
Görmense göçmen kartı ve oturumun fotokopisi

5. Davet mektubu ile yollanabilecek destekleyici belgeler

Her ülkenin destekleyici belge talebi olmuyor ama onlar talep etmese bile siz bunları yollayabilirsiniz:

 1. Davet eden öğrenciyse üniversite kayıt / öğrenci belgesi,
 2. Eğer davet eden davetliyi kendi imkanları ile ağırlayacaksa finansal yetkinliğini  kanıtlayıcı belgeler. Örneğin, banka hesap dökümü, maaş bordrosu, kira geliri varsa kontrat ve ödemelerin banka dökümü gibi… 
 3. Davetli davet eden ile birlikte kalmıyorsa hostel / otel rezervasyon belgeleri (varsa)

6. Vizeye başvuran kişinin dosya referans numarası

Başvuran kişinin bir dosya takip numarasını eklemeniz vize memurlarının işini hızlandırır.
 
 


 
 

VİZE DAVET MEKTUBU ÖRNEĞİ – İNGİLİZCE

Önemli Uyarı: Bu sadece bir vize davet mektubu örneğidir, kendi durumunuzu mutlaka kendi cümlelerinizle izah etmeniz gerekir. Lütfen buradaki yazıyı kopyala yapıştır yapmayın. Bunu okuyan kişilerden 100’u aynı mektubu yollarsa samimiyetsiz ve şüpheli duracaktır.
 
 

09 April 2017
London
 
Subject: The invitation letter in support of Aslıhan Demir’s visa application
 
 
To whom it may concern,

This is to certify that Aslıhan Demir will be visiting me in London, UK, for 3 weeks between the dates of 04 July to 30 July 2017 for my 30th birthday.  The applicant is my friend from summer school and we have known each other for 10 years.  She will be staying with me at my home, the address of which is:

50 A, Elm Street,
London WC2H 9LA

I, Caner Dagyaran, am a UK resident, here on a work permit, currently working at Beyond Export Company as an accountant. Enclosed, you will find copy of my work permit. I confirm that I will be sponsoring her stay and I have the sufficient funds to host my visitor. 

Should you require more information, you can contact me at +44 20 8094 0909 or at my email caner@beyondexport.com.

Sincerely,
Caner Dagyaran
(İmza)

Guest information:
Name: Aslıhan Demir
Date of Birth: 03 Sept 1980
Address: Koru Sok, Aheste Apt, No.4, Daire1, Ataköy, İstanbul, Turkey
Tel: +90 533 578 9998
Relationship: Friend
Visa Application No: 09495787

 

 

 

VİZE DAVET MEKTUBU ÖRNEĞİ – TÜRKÇE

09 Nisan 2017
Londra
 
Konu: Aslıhan Demir’in vize başvurusuna ek davet mektubu
 
 
İlgili makama,

Yaz okulundan tanıştığım ve 10 senedir arkadaşım olan Aslıhan Demir’in, 30. doğum günüm sebebiyle, 04 – 30 Temmuz 2017 tarihleri arasında, 3 hafta olmak üzere, beni Londra, Birleşik Krallık’ta ziyaret edecek. Kendisi seyahati boyunca aşağıda belirttiğim adreste, benim evimde kalacaktır. 

50 A, Elm Sokağı,
Londra WC2H 9LA

Ben, Caner Dağyaran, Birleşik Krallık’ta oturma ve çalışma iznine sahip olarak, şu anda Beyond Export Company’de muhasebeci olarak çalışmaktayım. Davet mektubu ile beraber gönderdiğim belgeler arasında çalışma iznimin bir kopyasını bulabilirsiniz. Misafirimin ziyareti boyunca tüm masraflarını karşılayacağımı ve bunun için yeterli maddi imkanlarım olduğunu beyan ederim.

Daha fazla bilgi gereksiniminiz olursa bana +44 20 8094 0909  nolu telefon numarasından veya caner@beyondexport.com e-mail adresimden ulaşabilirsiniz. 

Saygılarımla,
Caner Dagyaran
(İmza)

Ziyaretçi bilgisi:
İsim: Aslıhan Demir
Doğum tarihi: 03 Eylül 1980
Adres: Koru Sok, Aheste Apt, No.4, Daire 1, Ataköy, İstanbul, Türkiye
Tel: +90 533 578 9998
İlişki: Arkadaş
Vize Başvuru No: 09495787

 


Vize Davet Mektubu Nasıl Gönderilir? 

Konsolosluktan konsolosluğa değişmekle birlikte birçoğu fax yada email olarak kabul etmektedir. 

92 YORUM

 1. Azad

  Türkiyeden almanyaya davet gondermek için konsolos kaç para alır?
  Lütfen acil cevab verırmsınız

  Cevapla
 2. süleyman

  Merhabalar benim endonezya balide kız arkadaşım var . beraber otelde çalıştık . iş nedeniyle bıraktı . şimdi tekrar buraya gelmek istiyor . henüz iş bulamadım onun için . buraya gelmesini istiyorum . burda beraber iş bulmak istiyorum . türkide otelde çalıştığina dair sertifikası var . ama izlemem gereken yol neler bilmiyorum

  Cevapla
 3. Hülya

  Bende Almanya’ya gitmek istiyorum
  Eşimle birlik te orada işimiz hazır çalışmak için ne gibi evraklar istenir bizden birtane kizimiz var iki buçuk yaşında bilgilendirir misiniz

  Cevapla
 4. İlhan

  İmza işi nasıl oluyor cevap verirmisiniz benden imzq atilip mail olarak gondermem gerektigini istiyor arkadaşım elektıronik mi yoksa bir kağıda mi atmam gerekiyor kagıda atarsam onu nasıl gonderirim ona

  Cevapla
 5. Sedat

  Merhaba bende filipinden sen kız arkadaşımı davet edeceğim ama hep red cevabı alıyorum nasıl bir yol izleyeceğim cevap için şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 6. seçkin

  ingilterede erkek arkadaşımvar ve beni davet edecek asgari ücretle çalışıyorum ailemin 1400 metrekare arazisi ve ayriyetten bir evimiz var erkek arkadaşım bana sponsor olabilir mi onun evinde kalacağız ve ilk defa vize başvurusu yapacağım ve eşcinselim lgbt ingilterede sorundeğil ve yardımı olur mu
  lütfen cevaplarmısınız

  Cevapla
  • Çayan

   Ben de aynı durumdayım ama İngiltere de kız arkadaşım yok gitmeye çalışıyorum ben de. Dj lik ve Prodüktörlük yapıyorum orada bir klübde çalışabilirim diye gitmek istiyorum

   Cevapla
 7. Cansu

  Ben turkum nişanlım da arabistanda yasiyor ve afgan uyruklu noterden onayli davet gönderdim . Vizesine cevap gelmedi . Yapmamiz gereken islem nedir.? Iyi calismalar

  Cevapla
  • Elif

   Merhaba bende benzer durumdayim.nasil ve nereye gönderdiniz davetiye mektubunu öğrenebilir miyim

   Cevapla
 8. aslı

  merhaba benim erkek arkadaşım türkmenistan da davet gönderemiyorlar ne yapmam gerekiyor türkmenistana gitmek istiyorum

  Cevapla
 9. Bünyamin Demirel

  Filipinler de ki kızımı, Noter onaylı davetiye mektubuyla, Türkiye’ye, istek talebinde bulundum. Kızımın vizesi reddedilmiş. Kızımı tekrar nasıl, Türkiye’ye istek yapabilirim?..

  Cevapla
  • Sedat

   Merhaba bende filipinden sen kız arkadaşımı davet edeceğim ama hep red cevabı alıyorum nasıl bir yol izleyeceğim cevap için şimdiden teşekkürler

   Cevapla
 10. hakan

  gerçekten bu turkmenistan yasalarıdan kurallarından sıkıldım 35 yaşındaki kız arkadaşımı bir türlü geçirmiyorlar annesi burada ablası burada kız kaldı orada saçma sapan kurallar yasalar artık değişsin inanki bıktırılar

  Cevapla
 11. Kader

  Merhabalar,şubat ayında almanyadan kuzenim beni aile ziyareti olarak istek yaptı istek mektubu yolladı bana almanyadan,evraklarım tam sorun yoktu,9 madde ile bana vize vermediler,işim yokmuş bekarmışım, dönüşüm belli değilmiş ama gidiş dönüş bilgilerimi verdim fakat vize alamadım,nerde yanlış yaptık acaba,şimdi tekrar istek yapıcam bu sefer çocuk bakıcılığı için çalışma izni alıcak almanyada yabancılar şubesinden fakat önceden red aldım ,şimdi bakıcı olarak gidiyorum bi sorun olurmu acaba,çünkü bilgilerim var onlarda ne yapmamız gerek ,bir de davetiye mektubu ellenmi yazılması gerek.tşk

  Cevapla
 12. Gökçe

  Merhabalar benim nişanlım Pakistan uyruklu ama saudi Arabistanda çalışıyor. Davet mektubu göndereceğim düğün için fakat ben ailemle kalıyorum çalışmıyorum yinede davet mektubu gönderebilirmiyim ve nişanlımın banka hesabı olması gerekiyor mu gelmesi için.

  Cevapla
 13. Muhammet İsa Yusuf

  Nişanlım Suudi Arabistan’da düğün için nişanlım ve ailesini noter tastikli davet mektubu gönderdim hep red çıkıyor nasıl getirebilirim ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  Cevapla
  • Gökçe

   Merhaba benimde nişanım suudi arabistanda getirtemiyorum siz getirttiniz mi bir yolu varmı Türkiye ye getirmenin. Vizeler hep reddediliyor çok çağresiz kaldık

   Cevapla
 14. serkan dağlı

  azerbeycanlı arkadasım on gün önce ülkesine dönüş yaptı ,acil bir sebep dolayısıyla tekrar gelmesi için çözüm arıyorum saygılar.

  Cevapla
 15. Işıl

  Merhaba,

  Martta Almanya’da bir konferans için vize almam gerekmekte. Ancak karşı taraf davet mektubunu siz yazın biz onaylayalım dedi. Bunun için bir örnek var mıdır?
  Başka ziyaretler için daha önce almıştım ama konferans için ilk kez olacak kafam karıştı.

  Cevapla
  • ercan

   merhaba ben almanyada yasiyorum calisiyorum esim türkiyede yasiyor is icabi türkiyede kaliyor bu gibi dorumlarda uzun süreli vize oluyormu ve nasil bi istek vapabilirim bilgilendirirseniz memmun olurum

   Cevapla
 16. zeynep

  merhaba, afganistanlı bir çalışanımız var. ülkesine gidip tekrar dönmek istiyor. fakat gelirken davet mektubu olması gerekiyormuş. nasıl yazabilirim. yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 17. Sabahattin

  Merhaba bana yardimic olursan cok memun kalirim benim Rusyada kiz arkadasim
  kaliyor nasil Almanya konsula muracat gerkir hangi evrak gerekir bana yardimic olursan cok iyi olur

  Cevapla
  • mürsel ercen

   merhaba ben almanyada yasiyorum calisiyorum esim türkiyede yasiyor is icabi türkiyede kaliyor bu gibi dorumlarda uzun süreli vize oluyormu ve nasil bi istek vapabilirim bilgilendirirseniz memmun olurum

   Cevapla
 18. Çiğdem

  Erkek arkadaşım Hollanda’da erasmus yapıyor ve bir haftalığına onu ziyaret etmek için Hollanda’ya gitmek istiyorum. Bununla ilgili iki sorum var;
  1- Babam asgari ücretle çalışıyor, annem şu an işsiz. Üzerimize bir ev var. Ben de İstanbul Üniversitesinde yüksek lisans yapıyorum. Öğrenci olduğum için babamın bana sponsor olması gerekiyormuş. Babamın asgari ücret alması sponsor olması konusunda bir sorun yaratır mı? Banka hesabına para koymamız bu işi kolaylaştırır mı? Bu şartlarda vize alanlarınız var mı?
  2- Erkek arkadaşım Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ama Hollanda’da oturma izni olduğu için bana davet mektubu gönderebilir mi? Onun davet etmesi şüpheye sebep olur mu?

  Cevapla
  • dd13

   evet gönderebilir. babanın ssk maaş bordrosu vs varsa bunların son 6 aylık dökümü çünkü sana sponsor olması gerekiyor üzerinde hiç birşey yoksa ayrıca hollanda basit bir ülke alabilirsin ben okumama ragmen 3 aylık vize aldım davetiye göndersin belediyede mühürlesinler. sende VFSGLOBALı ara hollanda için gerekli evrakları sor hazırla ver gitsin vize alırsın.

   Cevapla
 19. Hamidullah

  merhaba ben Afganistalıyım türkiyede üniversite okuyorum annemi ve babamı ziyareitme gelmelerini istiyorum ama Afganıstandan Türikiye vizesi almak çok zor ben durdan ne yapabilirim cevap icin simdiden tesekkürler

  Cevapla
  • Mesri

   Noter 3’e git, artık kolay olmuş. Anne ve bananı Türkiye’e davet edebilirsin.

   Cevapla
  • ercan

   merhaba ben almanyada yasiyorum calisiyorum esim türkiyede yasiyor is icabi türkiyede kaliyor bu gibi dorumlarda uzun süreli vize oluyormu ve nasil bi istek vapabilirim bilgilendirirseniz memmun olurum

   Cevapla
 20. Mehmet

  Merhaba ben turkemenistan dan bayan bir arkadasimi davet etmek istiyorum amacimiz evlilik ama o sekilde gonderme anneme bakacak diye gonder diyor ve ben 1 ay lik dusunuyorum o 1 yillik gonder diyor davet ettigim.kisinin gidis donus tarihlerini bildirmem gerekiyor bunun icin ucak bileti sartmi ve gondersem ne kadar zaman da ulasir davet ettigim kisinin olurda gelirse burada kaldigi sure icerisinde tum sorumlilugu banami ait oluyor yardimci olursaniz sevinirim
  Tesekkurl

  Cevapla
 21. tülay

  Merhabalar,
  Annemizin yeşil pasaportu var ve almanya ya gidecek
  Vize almamız gerekmiyor ancak şuanda OHAL olduğu için başka belgeler de eklenmesi gerekiyormuş. Annemin yeşil pasaport babamın üzerinden ve babam emekli olmuştu ve 6 sene önce vefat etti.
  Şimdi pasaportun yanında hangi evrakları vermemiz gerekiyor net bir yanıt bulamadık, konsolosluklar da telefonlara bakmıyorlar 🙁
  Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 22. Nuri KANATLI

  Arkadaşlar Kızımı SİDNEY AVUSTRALİA da okutmak istiyorum. Hemşirelik son 4 ncü sınıfı okumakta hem dil eğitimi hemde üniversite eğitimi için neler yapmam lazım bu konuda bilgisi olan varsa yardımlarınızı rica ediyorum. sidney de yaşayan 10 aile akrabamız var onlar biz ne yapabiliriz sorun gerekeni yapalım diyorlar. çocuğumun dersleri 8-9 dur., şimdiden teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 23. chala

  Merhaba

  Ben ispanya vizesi için başvuracağım. Yalnız bir sorum var, başvuru belgelerinde kullanacağım dilin hepsinin aynı olma şartı var mıdır? Hepsinin Türkçe, İngilizce yada İspanyolca hazırlanması gibi ?

  Yanıtlarsanız çok mutlu olurum.

  Cevapla
 24. Erkan Demirtas

  Merhabalar irandan arkadasimi turkiyeye davet etmek istiyorum noterden davet mektubu yazdirdim ancak nereye gonderecegim ve nasil gonderecegim konusunda bir bilgiye ulasamadim bu konuda yardimci olabilirseniz cok memnun olurum iyi calismalar diliyorum.

  Cevapla
 25. Aidana

  Oturma izin uzatmak için baş vurdum ancak ihlal oldu giriş cıkış yaptırmamı soylediler Turkiyede arkadasılık davet gonderdi noterden yazılmış turkiye girişte hava limanda sorun ola bilirmi

  Cevapla
 26. Gokhan

  Selam benim yigenim polonyada okuyor bende izmir buyuksehir belediyesinde 8 yildir sendikali isciyim yigenim bana davetiye yolliuacak ve vize almam icin meslegim geregi kolay olurmus sizce

  Cevapla
 27. Meryem

  Gaziantepteki Amerikan konsoloslugunda calisiyorum . Gelecek yaz icin Hollandaya turistik gezi icin seyahat planliyorum. Amerikan konsoloslugunda calişiyor olmam , vize alirken kolaylik ve bir avantaj sağlar mı ? Teşekkürler

  Cevapla
 28. Bermet

  Merhabalar. Eğer Türkiye’den akrabalarım Kırgızistana daveti gönderirlerse Türkiye’ye gelmek için kaç gün bekleyebilirim yani daveti kaç günde geliyor kağıtlar halletmem için ne kadar zmn alır?
  Teşekkür ederim…

  Cevapla
 29. Nurullah

  Selam benim eşim Azeri Vatandaşı kayinvalidem Türkiye den gideli 1 bucuk 2 ay oldu kayinvelidemi Türkiye’ye davet etmek istiyorum ben edebilirmiyim yoksa eşimin mi yapması gerekiyor.izine cikmama gibi bi durum olabilirmi ?

  Cevapla
 30. Bluemoon

  Merhaba Arabistan ülkesinden bir arkadaşımı Türkiye’ye davet etmek istiyorum fakat gelen kişinin tüm sorumlulukları bana mı ait olacak. Burada karışacağı bir suç,belirlenen süre içerisinde gitmeme vs gibi durumlarda sorumlu olan kişi ben mi olacağım ?

  Cevapla
 31. Serdal

  Azerbeycan li arkadaşım var 2010 yılında turkiyeye gelmiş ve vize süresi bitince çıkış yapmamış yurt disi edilmis üzerinden 7 yıl geçmiş ben türkiyeye davet etmek istiyorum ne yapmaliyim

  Cevapla
 32. Polen

  Davet mektubunu yazan kişi gidip kendisi oradaki konsolosluğa mı verecek yoksa bana gönderecek ben istanbulda kendim gidip mi vericem anlayamadım? Teşekkürler..:)

  Cevapla
 33. elvan

  iyi günler erkek arkadaşıma davet mektubu yazacağım Cezayir den Türkiye’ye gelebilmesi için. Davet mektubu onayım için benimde vizemin olması şart mı yoksa yeşil pasaport alsam yeterli olur mu.Birde sponsor olmak istemezsem davet mektubunda nasıl çağırabilirim.yani misafirimin ziyareti boyunca bütün masraflarını karşılamak istemezsem yada ortak karşılamak istersek ne yapmalıyız. Şimdiden çok teşekkürler bilgileriniz için

  Cevapla
 34. Kubilay Ece

  Au pair gelecek diğer ülke vatandaşlarına yazılacak davet mektuplarına verebileceğiniz örnekler var mı? Bu mektuplarda bir fark oluyor mu?
  Çok teşekkürler.

  Cevapla
 35. Ela

  Merhaba ben imyurt dışına gitmeyi düşünüyorum bu süreçte oncelikle pasaport çıkartmam gerek sanırım . Ünv yeni bitirdim ve yurt dışında gerek bitirdigim bolumle alakali gerek farkli alanda çalışmak istiyorum bu konuda ne yapıcam nasıl adım atmam gerekiyor bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 36. Ali

  selam ben Ali.
  Türkiye’de matematik öğretmeni olarak sözleşmeli atandım.Aynı zamanda matematik eğitimi bölümünden yüksek lisans yapıyorum. Türkiye’deki görevim olan matematik öğretmenliğini yurtdışında yapmak istiyorum ve kendimi, dilimi geliştirmek istiyorum. Bunun için ne yapmalıyım. saygılarımla…

  Cevapla
 37. serkan

  Merhaba benim eşim Suriye vatandaşı ve bizim 1 ay sonra düğünümüz var ben eşimin annesini Türkiye’ ye davet etmek istiyorum. nasıl bir yol çizmem gerekiyor.

  Cevapla
 38. şükrü

  merhabalar
  bir turk vatandaş , kaç kişiyi davet ede bilir?
  ya da eğer bir kişiye davetiye gonderirse , 2inci şahse gene davetiye gonderecekse, arada , zaman şartı ve ya başka bir şartı varmi?
  saygılar…

  Cevapla
 39. Esra

  Merhaba.
  Ben şuan üniversite öğrencisiyim ablamda hemşire.ikimiz birlikte almanya ya 10 günlük ziyarete gitmek istiyoruz akrabamız davetiye yollayacak fakat davetiye iki kişi için gönderiliyor mu yoksa ayrı ayrı mı olmalı? ve merak ettiğim diğer şey de banka hesap dökümlerimiz ne şekilde olmalı ?
  şimdiden teşekkürler 🙂

  Cevapla
 40. Sibel Öztürk

  Merhaba,

  Norveç’ten turistik vize reddi almış olmak diğer konsoloslukları etkiler mi ? Bu kez Danimarka’dan davet mektubu ile başvuracağım ve Norveç’i iptal edeceğim. Davet mektubu ıslak imza gerektirir mi ? Bu arada başvuruları vfs glabal ile alıyorlar. Davet mektubunun oraya mı gönderilmesi gerekiyor? Zamanım daraldı. Teşekkürler

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   davet mektubu başvurunu güçlendirecektir.
   Nereye ve nasıl gönderilmesi gerektiğini vfs’yi arayarak öğrenebilirsin

   Cevapla
 41. Eda

  İyi günler. Benim 2 sorum olacak. 20 Haziranda 6 günlüğüne Almanya’ya arkadaşımın yanına gideceğim onun evinde kalacağım. 1) Almanya’da üniversite öğrencisi ve oturma izni var, davet mektubu için yeterli olur mu? Konaklama için ayrı bir yer göstermem gerekir mi? 2) Kendim öğrenciyim devletten aylık 500 lira civarı maaşım var bununla birlikte banka hesabımda 12k lira param var. Gelir durumu için yeterli olur mu ? Ailemi sponsor olaylarına katmak istemiyorum. Daha önceden aldığım ama süresi dolan 2 İngiltere 1 İrlanda vizem var. Konsolosluk üzerinde pozitif etkisi olur mu? ( Fark etmeden 3 soru oldu.) Anlayışınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 42. Hasan

  Merhabalar,

  Almanya ya düğün için gideceğim. Buradan bana gönderilecek davetiye(istek) için gönderen kişi Almanya da hesap açılması gerektiğini söyledi burada bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum ben olmadan benim adıma hesap nasıl açılabilir acaba istenilen davetiye gönderen kişinin hesapları mıdır yetkililer bunu talep etmiş gideceğim yer Bochum yardımlarınız için teşekkürler

  Cevapla
 43. Dd

  Merhaba, ben de arkadaşımı davet etmek istiyorum ama son 6 ayın banka dökümünü istiyor turkiye vizesi ama arkadaşım işe yeni girdi. Bu davet mektubunu göndermek onu bu belgeyi almaktan muaf tutar mı?teşekkürler.iyi gezmeler!!

  Cevapla
 44. Efnan

  Merhaba
  Ben Hollandaya gideceğim.Arkadaşım bana davetiye gönderecek fakat davetiyeyi Türkiyede ki hollanda konsolosluğuna mı gönderecek?

  Teşekkürler

  Cevapla
 45. Burak karga

  Merhabalar,

  Ben davet mektubu ile ilgili bir sorum olacaktı?
  Amerika’dan akrabam benim icin davetiye mektubu yazdı ama biz davetiye mektubunu nereye göndereceğimizi bilmiyoruz konsolosluğu aradığım da kesin bir bilgi vermedi yoksa elden mi gidiyor ? Cevabınızı bekliyorum iyi günler

  Cevapla
 46. juule

  ingiltere için vize almak istiyorum.
  Vize talep dilekçesini nasıl yazabilirim?

  Cevapla
 47. Nuray

  Merhaba ben Türkiye’de yaşıyorum ve öğretmenim. Geçen yaz Pakistan vatandaşı biriyle nişanlandım. Kendisi şu anda Arabistan’da çalışıyor. Nikah işlemlerimiz için Türkiye’ye gelecek inşallah. Vizesi için bir davet mektubu yazmam gerekiyor. Bu mektubun noterde falan onaylatılması gerekiyor mu? Ve benzer bir mektup elinizde varsa benimle paylaşabilir misiniz? Cevaplarsanız mutlu olurum, teşekkürler…

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selam Nuray,
   Türkiye’ye davet etmek aynı bu yazıda yazdığını şeyler yapacaksın. sonra bu mektubu fax yada emailla onun başvuracağı konsolosluğa yollayacaksın

   Cevapla
  • Gökçe

   Merhaba benim nişanlım da Pakistan uyluklu arabistanda yaşıyor. Davet edebildiniz mi acaba? Ben edemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

   Cevapla
 48. Mehmet Erdem

  İyi günler,
  Ben ilk defa yurtdışına çıkmayı düşünüyorum, Bunun için bir davetiyem var, 10 yıl geçerli olan Pasaportum var daha yeni çıkardım. Gitmek istediğim ülke düşünün.
  Banka hesabımda 5 bin TL var, hesap dökümü için uygun mı? Kalacağım süre 1 ay. Ama şuan çalışmıyorum. Yani SGK dökümü alamıyorum. SGK dökümü olandan vize alabiliyor muyum?
  Geçimimi Ailemden olan birini (Baba , abla, abi) gösterebiliyor muyum? Onların SGK hizmet dökümünü kullanabilir miyim?
  Şuanlık tek eksiğim bu gözüküyor.
  Yardımcı olursanız çok sevinirim

  Cevapla
 49. Okan

  Selam
  Açıklamalar için tsk.
  İngiltere’de kızım doktora yapıyor. 3-4 gün Londra’da buluşacağız bunun için turistlik vize alıyoruz o da bizim için e mail yolu ile davet mektubu gönderecek (öğrenci belgesi ile birlikte) Bu davet mektubu word belgesine yazılıp imzalanmış bir yazı mıdır?
  Yoksa maile yazıp gönderdiğinde mail çıktısı mı? olacak
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar,
   Bu yazıda nasıl yazılması ve nereye yollanması gerektiğine dair açıklamalar bulunmaktadır

   Cevapla
 50. Yağmur

  Takip numarasını neye göre belirliyoruz ? Random bir sayı gibi geldi bana sizin yazdığınız takip numarası. Bir de email olarak konsolosluğa gönderdikten sonra evraklarla birlikte başvururken nasıl belirtiriz davetiye mektubumuzun olduğunu ? Email yerine çıktısını alıp elden versek konsolosluğa oluyor mu ? ÇOOK TEŞEKKÜRLER ŞİMDİDEN SIKI TAKİPÇİNİZİM İYİ GEZMELER

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Selamlar, vize başvuru formlarını doldurunca genelde emailına bir takip no gelir, ya da online formun bir yerined yazar. Her ülkenin bir olamayabilir, eğer seninkinde yoksa atla, dert etme.

   Cevapla
 51. gülden

  Merhaba
  Temmuz ayında bir haftalığına 2si çocuk dört kişilik ailem Norveç ‘e bir akrabamızın yanına gitmeyi planlıyoruz .Öncelikle sayenizde çok şey öğrendim emeğiniz için çok teşekkür ederim.
  Norveç vizede sorun çıkaran bir ülke onun için shengen vizesi için başka bir ülke seçip oradan norveç e geçin diye yazılar okudum bir çok yerde.tam olarak anlayamadım o zaman önce vize aldığımız ülkeye gidip oradan mı norveç e geçmeliyiz ki bu çok masraflı olur diye düşünüyorum.

  Diğer bir sorum da vize almak için ilgilenen firmalar var aldıkları ücret gayet iyi kendimiz halledemez miyiz bu bilgiler ışığında onlar kesin alır yada sorun yaşamayız gibi bir garantisi mi var?

  Uzun oldu kusura bakmayın şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   1. Norveç vizede sorun çıkaran bir ülke > aile birleşmesi durumlarında çok daha kolay vize veriyorlar
   2. başka bir ülke seçip oradan norveç e geçin diye yazılar okudum bir çok yerde. o zaman önce vize aldığımız ülkeye gidip oradan mı norveç e geçmeliyiz ki bu çok masraflı olur diye düşünüyorum > Katılıyorum, ayrıca o zaman davet mektubu yazacak birisi olmaz. Davet mektubu ile daha kolay alırsınız
   3. vize servisleri > Kendiniz de başvurabilirsiniz tabi ki. Vizeciler ile alırsanız vize alma garantisi yok. Bizim Schengen Vizesi nasıl alınır yazılarımızı okudunuz mu?
   https://www.bizevdeyokuz.com/schengen-vizesi-islemleri-schengen-vizesi-nasil-alinir-/
   https://www.bizevdeyokuz.com/schengen-vizesi-basvuru-formu-ve-gerekli-evraklar/

   Cevapla
   • gülden

    Evet yazılarınızı yorumu yazıp gönderdikten hemen sonra okudum ve cevabımı aldım aslında:)
    İlginize teşekkürler.bu arada instagramdan takibe aldım ve bayıldım fotolarınıza..Gözüm üstünüzde artık 🙂

 52. Deniz

  Relationship: Arkadaş
  OLMAZ….

  Relationship: Friend (arkadas)
  Veya
  Relationship: acquaintance (soyle ya da boyle tanidik)

  biciminde olmalidir. Bilginize.

  Cevapla
 53. nergis

  Benim eşim türk vatandaşi ben yabanci türkmenistanliyim bana daveti mekdubu yolladi vize almam şartmi yagni lazimmi şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 54. Eda Apak

  Aradığım davet mektubunun bire bir örneğini bulmak çok büyük kolaylık oldu. Teşekkürler

  Cevapla
 55. Yusuf Arslan

  Bizevdeyokuz ailesi olarak neden başarılı olduğunuz apaçık ortada. İnternette veya yaygın bilinmeyen ayrıntılı konulara değindiğiniz için teşekkürler. Tam da ihtiyacım olan şeydi. Yurtdışındaki arkadaşıma davet mektubu yazdıracaktım ama ikimizde tam olarak nasıl bir yazı olduğunu bilmiyorduk. 🙂

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Çok teşekkür ederiz 😀
   Yazdıklarımızın faydası dokununca çok mutlu oluyoruz 😀

   Cevapla
   • mustafa

    öncelikle selamlar benim yurt dışında bir çocuğum var geçen sene geldiler kaldılar tabii biraz fazla kalınca bu sene için sorunlar çıktı gelemiyorlar. tabi cezada yemişler şuan bana mektup yazmam gerektiğini söyledi iskoçya’ ya ama araştırdım biraz tam emin olamadım. sayfanızda örneği buldum aynı şekilde kendim için doldursak olurmu şimdiden teşekkür ederim

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Send this to a friend