VİZE DAVET MEKTUBU – NASIL YAZILIR VE ÖRNEĞİ

Vize için davet mektubu nedir?

Vize uygulayan bir ülkeye seyahat etmek isteyen bir kişi için, vizesine başvurulan ülkede yaşayan birisinin konsolosluğa hitaben yazarak o kişiyi kendisini görmeye gelmesi için davet ettiğini anlattığı mektuba vize davet mektubu denir. Almanya ve Fransa gibi bazı ülkeler bu mektubun kişinin yaşadığı yerdeki belediyeden de onaylı olmasını bekliyor. Örneklemek gerekirse; Aslıhan İngiltere’deki arkadaşı Caner’i ziyaret etmek istiyorsa, Caner’in İngiltere Konsolosluğu’na “Aslıhan’ın beni ziyaret etmesini istiyorum” tarzında yazıdığı mektuptur.

İçinde mutlaka açıklığa kavuşturulması gereken konu başlıkları vardır. Onların neler olduğu, mektubun nasıl yazılması gerektiğini aşağıda anlattık.

Vize davet mektubu vize alacağınızı garantilememekle birlikte başvurunuzu güçlendirebilen bir unsurdur. Davet mektubunun İngilizce ya da başvurulan ülkenin ana dilinde yazılması gerekir.

Schengen Vizesine başvuruyorsanız mutlaka bu yazıyı okuyun: Schengen Vizesi
İngiltere Vizesine başvuruyorsanız mutlaka bu yazıyı okuyun: İngiltere Vizesi

Kimler davet mektubu yazabilir?

Davet eden kişinin illa o ülkenin vatandaşı olması gerekmez. İş, eğitim, araştırma, mültecilik gibi çeşitli sebeplerden o ülkede yasal oturuma izni bulunan herhangi bir kişi de sizi onu ziyaret etmeniz için yanına davet edebilir ve konsolosluğa hitap ederek sizin için vize davet mektubu gönderebilir.

Davet mektubu nasıl yazılır?

Vize davetiye mektubunun standart bir şablonu yok, yazının içeriğini istediğiniz gibi organize edebilirsiniz ancak mutlaka kapsaması gereken bazı bilgiler bulunuyor. Bir davetiye mektubunun bütün bu unsurları kapsaması gerekir:

1. Tarih &  Yer

En üstte, köşede tarih ve davetiyeyi yazanın bulunduğu şehir bilgisi verilir. Bu tarihin vize başvurusunu yaptığınız günden 1 aydan daha eski olmamasına özen gösterin. Örneğin; vize randevunuz 1 Temmuz’daysa, mektubun üzerindeki tarih 1 Haziran’dan eski olmasın.

2. Vize davet mektubu konsolosluğa hitaben yazılmalıdır

Davet eden kişi (Caner) davet mektubunu davet ettiği kişiye (Aslıhan) hitaben değil, vizesine başvurduğu konsolosluğa hitaben yazar.
✖ Yanlış: “Sevgili Aslıhan”
✔ Doğru: “İngiltere Konsolosluğu’na” (To the British Embassy), Almanya Konsolosluğu’na ( The the Consulate General of Germany)
✔ Doğru: Yetkili kişinin dikkatine (To whom it may concern)

3.  Davet edilen kişiye dair yazıda mutlaka açıklanması gereken detaylar

– Pasaportta göründüğü şekliyle adı ve soyadı
– Doğum tarihi
– Adresive telefon numarası
– Davet eden ve davet edilen arasındaki ilişki nedir?  (Akrabalık, arkadaşlık, aile dostu, sevgili vb…) Yakınlık derecesi, Nereden, nasıl tanışırlar gibi (eski iş arkadaşı, 10 yıllık komşusu, vb…)
– Ziyaretin amacı
Ne sebeple kişi sizi ziyaret ediyor? Mesela aile buluşması mı, turistik ziyaret mi, vb…
– Davet edilen kişinin ne o ülkede ne kadar süreyle kalacağı (Bu tarihlerin uçak biletlerinin tarihleri ile örtüşmesi gerekir. Eğer sürekli gidip gelinecek bir durum varsa sebeplerinin izah etmelisiniz. Örneğin; “Annem, ilki 10 Şubat – 20 Şubat olmak üzere, beni master yaptığım 2 sene boyunca ziyaret edeceğinden ötürü 2 senelik vize verilmesi arz ederiz” gibi.
– Davet edilen kişinin nerede konaklayacağı ve ziyaretini nasıl finanse edeceği.
Otelde mi kalacak, yoksa devet edenin evinde mi? Mutlaka otel ya da evin adresinin yazılması gerekir.

4. Davet edilen kişiye dair yazıda mutlaka açıklanması gereken detaylar

– Pasaportta göründüğü şekliyle adı ve soyadı
– Doğum tarihi
– O ülkedeki adresi ve telefon numarası
– İşiniz ve ünvanınız
– O ülkedeki yasal durumunun açıklaması
Yani o ülkenin vatandaşı mı, yoksa oturumu mu bulunuyor, oturumu varsa hangi sebeple? (Örneğin; çalışma izni, öğrenci vizesi, medikal sebepler…)
– Bu yasal durumu ispatlayan belgeler
Örneğin o ülkede doğmuşsa doğum serfifikasının fotokopisi
Vatandaşı ise nüfus kağıdı veya benzerinin fotokopisi
Görmense göçmen kartı ve oturumun fotokopisi

5. Davet mektubu ile yollanabilecek destekleyici belgeler

Her ülkenin destekleyici belge talebi olmuyor ama onlar talep etmese bile siz bunları yollayabilirsiniz:

 1. Davet eden öğrenciyse üniversite kayıt / öğrenci belgesi,
 2. Eğer davet eden davetliyi kendi imkanları ile ağırlayacaksa finansal yetkinliğini  kanıtlayıcı belgeler. Örneğin, banka hesap dökümü, maaş bordrosu, kira geliri varsa kontrat ve ödemelerin banka dökümü gibi…
 3. Davetli davet eden ile birlikte kalmıyorsa hostel / otel rezervasyon belgeleri (varsa)

6. Vizeye başvuran kişinin dosya referans numarası

Başvuran kişinin bir dosya takip numarasını eklemeniz vize memurlarının işini hızlandırır.


 

VİZE DAVET MEKTUBU ÖRNEĞİ – İNGİLİZCE

Önemli Uyarı: Bu sadece bir vize davet mektubu örneğidir, kendi durumunuzu mutlaka kendi cümlelerinizle izah etmeniz gerekir. Lütfen buradaki yazıyı kopyala yapıştır yapmayın. Bunu okuyan kişilerden 100’u aynı mektubu yollarsa samimiyetsiz ve şüpheli duracaktır.

09 April 2017
London

Subject: The invitation letter in support of Aslıhan Demir’s visa application

To whom it may concern,

This is to certify that Aslıhan Demir will be visiting me in London, UK, for 3 weeks between the dates of 04 July to 30 July 2017 for my 30th birthday.  The applicant is my friend from summer school and we have known each other for 10 years.  She will be staying with me at my home, the address of which is:

50 A, Elm Street,
London WC2H 9LA

I, Caner Dagyaran, am a UK resident, here on a work permit, currently working at Beyond Export Company as an accountant. Enclosed, you will find copy of my work permit. I confirm that I will be sponsoring her stay and I have the sufficient funds to host my visitor.

Should you require more information, you can contact me at +44 20 8094 0909 or at my email caner@beyondexport.com.

Sincerely,
Caner Dagyaran
(İmza)

Guest information:
Name: Aslıhan Demir
Date of Birth: 03 Sept 1980
Address: Koru Sok, Aheste Apt, No.4, Daire1, Ataköy, İstanbul, Turkey
Tel: +90 533 578 9998
Relationship: Friend
Visa Application No: 09495787

VİZE DAVET MEKTUBU ÖRNEĞİ – TÜRKÇE

09 Nisan 2017
Londra

Konu: Aslıhan Demir’in vize başvurusuna ek davet mektubu

İlgili makama,

Yaz okulundan tanıştığım ve 10 senedir arkadaşım olan Aslıhan Demir’in, 30. doğum günüm sebebiyle, 04 – 30 Temmuz 2017 tarihleri arasında, 3 hafta olmak üzere, beni Londra, Birleşik Krallık’ta ziyaret edecek. Kendisi seyahati boyunca aşağıda belirttiğim adreste, benim evimde kalacaktır.

50 A, Elm Sokağı,
Londra WC2H 9LA

Ben, Caner Dağyaran, Birleşik Krallık’ta oturma ve çalışma iznine sahip olarak, şu anda Beyond Export Company’de muhasebeci olarak çalışmaktayım. Davet mektubu ile beraber gönderdiğim belgeler arasında çalışma iznimin bir kopyasını bulabilirsiniz. Misafirimin ziyareti boyunca tüm masraflarını karşılayacağımı ve bunun için yeterli maddi imkanlarım olduğunu beyan ederim.

Daha fazla bilgi gereksiniminiz olursa bana +44 20 8094 0909  nolu telefon numarasından veya caner@beyondexport.com e-mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla,
Caner Dagyaran
(İmza)

Ziyaretçi bilgisi:
İsim: Aslıhan Demir
Doğum tarihi: 03 Eylül 1980
Adres: Koru Sok, Aheste Apt, No.4, Daire 1, Ataköy, İstanbul, Türkiye
Tel: +90 533 578 9998
İlişki: Arkadaş
Vize Başvuru No: 09495787

 


Vize Davet Mektubu Nasıl Gönderilir?

Konsolosluktan konsolosluğa değişmekle birlikte bazı konsolosluklar fax ya da email olarak kabul ediyor. Fakat genellikle mektubun sizin tarafınızdan başvuru dosyasına eklenmesi ve elden diğer dosyalarla birlikte teslim edilmesi bekleniyor.

247 Comments

 1. Merhaba, Sevgili “Biz Evde Yokuz” ailesi,

  Bu değerli ve yol gösterici çalışma için çok teşekkür ederiz.

 2. Merhaba, Sevgili “Biz Evde Yokuz” ailesi,

  Bu değerli ve yol gösterici çalışma için çok teşekkür ederiz.

 3. Merhaba,

  Arkadaşımı ziyarete gitmek için schengen turist vizesi başvurusu yapacağım. Arkadaşım mektubu vizeye başvurduktan sonra mı konsolosluğa mail atmalı yoksa başvurmadan önce mi?

  Teşekkürler,

 4. Sevgili Caner; Ben Emekliyim Almanya’da yaşayan birinci derecede yakınımı görmek için vize başvurusu için randevu aldım. Benim yakınım Almanya’da oturum izni almış ve işe yeni girdiği için davetiye göndermek için gerekli olan kriterlerin oluşmadığı kanadındayım. Yakınımın Durumu Uygun Değil Davetiye Gönderemiyorsa ne yapılması gerekiyor. Bu konuda bizi aydınlatırsanız sevinirim.

 5. Merhaba ,

  Almanyaya yeni taşınma arefesindeyim Ulusal vizemi aldım. Taşındıktan ne kadar zaman sonra bir yakınıma turist vizesi için davetiye gönderebilirim? Herhangi bir bekleme süresi var mı? Beni aydınlatırsanız sevinirim 🙂

 6. Davet mektubu ile gideceğim avrupa ülkesine gittiğimde diğer birkaç ülkeye 2 günlük gezmeye gitsem bir sıkıntı çıkar mı? Bu durumu vize başvuru dilekçemde bahsetmeme gerek var mı?

  1. Merhaba herhangi bir sıkıntı olmaz eğer Avrupa’da bir Schengen bölgesi ülkesine gidip yine Schengen bölgesi ülkeleri arasında gezecekseniz.

 7. Merhaba, ispanya için vize alacağım ispanyol erkek arkadaşımla vakit geçirmek için ama davet ücreti ödemek istemediğimiz için otel rezervasyonu yapıp gitmeden önce iptal etmek istiyorum, birkaç kaynaktan okuduğuma göre ülkeye girişte kalacağım yer teyit ediliyormuş bu bi problem olur mu ve ne yapmamı önerirsiniz aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba biz ülkeye girişte kalacak teyiti konusunu duymadık. Öyle bir şey ancak görevlinin şüpheli gördüğü durumlarda yapılabilir.

 8. Merhaba ,yıurt dısına yeni tasındım, kızım için davet gonderecegım , vize konusunda problem yasayacagımı sanmıyorum vize sadece bulundugumuz ülke içinmi gecerli olacak , örnegin ispanyadayım fakat fransa belcıka bu ülkelerede götürme sansım olurmu

  1. Merhaba bu kızınızın vizesinin süresine bağlı. Eğer yeterli sürede vizesi çıkarsa Schengen ülkeleri arasında zaten pasaport kontrolü diye bir durum yok.

 9. Merhabalar. Almanya’ya turistik amaçlı olarak gideceğim. Frankfurt’ta yaşayan aile dostumuz davet mektubu gönderecek. Ancak uçağım Köln’e inecek. Uçağın indiği şehirle davet gönderenin yaşadığı şehrin farklı olması sorun yaratır mı acaba?

 10. Merhabalar
  20 mayıs 2023 tarihinde düğün için almanya ya gitmeyi düşünüyorum. Vize işlemlerimi yakında başlatacağım.merak ettiğim giderken uçakla gidip dönüşte akrabamla araç ile karayolu ile gelsem bir problem olurmu? Birde istek yapacak akrabam bunu istek davetiyesinde bildirmelimi?

  1. Merhaba giderken uçakla gidip dönüşte araba ile dönebilirsiniz. Sizi davet edecek olan akrabanız bunu davetinde belirtebilir eğer kendisi de arabası ile dönüş sizinle birlikte yapacak ise.

 11. Merhabalar,
  Erkek arkadaşım ispanyol ve ispanyada yaşıyor. Ben öğrenciyim ve çalışmıyorum. Bana davet mektubu gönderecek 1 aylık fakat o sigortalı çalışmıyor. Babası bana sponsor olabilir mi? Ve aynı zamanda paraje de hecho yapmayı planlıyoruz bunu davet mektubuna eklememiz yararımıza olur mu? Teşekkürler.

  1. Merhaba bizce pataje olayını hiç karıştırmayın önce turistik olarak gidip bir giriş çıkış yapın ki sonraki vize alışlarınız için güvenlik teşkil etsin. Dediğiniz gibi babası sizi davet etsin ve o masraflarınızı karşılayacağını beyan etsin.

 12. Merhaba,pasaportum basım aşamasında şuan ve 23 aralıkta arkadaşımın yanına italyaya gitmek istiyorum,davet mektubu yazsa ne kadar sürede izin çıkar,ayriyetten vize almama gerek var mı?

  1. Merhaba yeşil pasaportunuz mu basım aşamasında o kısmı anlayamadık. Eğer yeşil pasaportunuz yoksa tabii ki vizeye ihtiyacınız var ve 23 Aralık çok yakın bir tarih vize almak için.

 13. Merhabalar, İngiltere’de oturan aile dostumuz bize davetiye gönderecek. Diyelim ki 6 aylık bir vize çıktı. Sonrasında orada sponsor bir şirket bulup turist vizesini çalışma vizesine çevirmek mümkün müdür?

 14. Merhaba
  Yeşil pasaport sahibiyim. Almanya daki nişanlımı ziyaret edeceğim. Vize istenmiyor diye biliyorum yeşil pasaport için. Bir ay kalacağım. Davet mektubu yazalım dedik ne olur ne olmaz diye. Başka bir şey gerekiyor mu acaba çok teşekkür ederim

  1. Merhaba dönüş uçak biletinizin de satın alınmış olmasına dikkat edin. Almanya görmek istiyor girereken çıkacağınıza dair bir teminat olarak dönüş biletinizi.

 15. Merhaba, Avusturyadaki kuzenimin davetiyle ile Schengen vizesine başvuracağım ama Avusturyaya gittikten sonra bir kaç ülkeye geçip oralarda da birer gece kalmayı düşünüyorum, bu bir problem çıkarır mı? Avusturyadan misafir çağırılmam başka ülkelerde kalmamı engeller mi?

  1. Merhaba eğer Avusturya konsolosluğu size uzun vize verirse olmaz. Eğer belirttiğiniz tarihler süresince verirse başka ülkelere gidecek zamanınız olmaz.

 16. Merhabalar benim merak ettiğim birşey var şimdi akrabam beni davet ettiğinde oraya gidip istediğim kadar kalabilme imkanım varmıdır acaba

  1. Merhaba, elbette ki hayır :)Türkiye’den alacağınız vizenizin izin verdiği sürece kalabilirsiniz.

 17. Merhaba. İsviçre’de yaşayan kız arkadaşımın davet mektubu ile oraya turistik ziyarete gideceğim. Ama aklımda çalışmak da olduğu için bir kaç sorum olacak. Davet mektubu almam orada çalışabileceğim anlamına gelir mi? Veya davet mektubunun B tipi oturum izni için pozitif bir etkisi olur mu? bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  1. Merhaba davet mektubunun çalışma izni ile alakası yok. Davet mektubu sadece turistik kalışlarda kullanılabilir. Oturum izni almak için de hiçbir etkisi olamaz.

 18. Merhaba ben önce Fransa’dan davetiye alacaktım ama çok geç tarihe belediye randevu verdiği icin İsveç’teki akrabamdan istedim. İsveç’teki akrabam bana direkt olrak doldurduktan sonra mail atabilecegini soyledi ama Fransa’daki akrabam ıslak imzalı mühürlu olması gerektiği için kargolayacağım demişti İsveç’tekiler mail olarak yollayacaklar bir sorun olur mu?

  1. Merhaba, bir sorun olacağını sanmıyoruz. O şekilde de yollayabilirler. Biz ıslak imza şartını duymadık. Yine de bir arayıp aracı şirkete sorabilirsiniz.

 19. Merhaba öncelikle babamın ilk evliliğinden doğan abim Avusturya da yaşıyor amcam kuzenlerim hepsi orada yaşıyor onlardan birisi davet gönderdiği zaman benim o ülkeye gidip yaşama çalışma imkanım var mı acaba? Babamın da çift vatandaşlığı vardı ama süresi dolduğu için iptal olmuş babam da davet üzerine göndereyim seni dedi olabiliyor mu acaba böyle bir şey?

  1. Merhaba, Avusturya’daki tanıdıklarınız elbette sizi davet edebilirler ancak sizin orada yaşama çalışma gibi bir hakkınız yok. Ancak turistik vize ile gider geri dönersiniz o da konsolosluğun uygun gördüğü zaman zarfı ile kısıtlı olmak şartı ile.

 20. Merhaba Temmuz ayında bayramdan sonra Almanya’ya eşim ve çocuğumla gitmek istiyorum. Arkadaşımdan davetiye isteyeceğim. Eşim ve çocuğum içinde davetiyede onların ismini belirtmesine gerek var mı?
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, tabii hepinizi belirtmesi ve aile olarak evlerinde ağırlayacaklarını belirtmeleri gerekiyor.

 21. Merhaba, eşim doktora eğitimi sırasında Almanya’da erasmus kazandı ve gitti. Bana ise onunla birlikte 3 ay orada kalabilmem için vize vermediler ikimiz de devlet memuru olduğumuz halde! Ben şimdi oradaki akrabalarımdan davet mektubu istiyorum ama belediye o kadar yoğun ki davet mektubu için randevuyu eylül ayına veriyorlar. İdatanın sitesinde “Masrafların karşılanacağına dair resmi bir davetiye ibraz edilemez ise; davet eden kişi tarafından yazılacak Almanca düz bir davetiye dilekçesi ile kimlik, ikamet veya oturum belgelerinin sunulması gerekmektedir.” İbaresi yer alıyor. Şimdi ben bu şekilde başvurmayı deneyeceğim ama bu firmanın verdiği bilgileri hiç ama hiç güvenilir bulmuyorum. Almanyadan bu şekilde davet mektubu alıp vize alabilen oldu mu acaba?

 22. Merhaba, ben öğrenciyim ve amerikada hem Türk olup oturma izni olan hem de Amerikalı olan tanıdıklarım var. Gidersem tüm masraflarım onlar tarafından karşılanacak. Öğrenci olmam gitmem için engel olur mu? Ve bir de bu davet mektubu gönderme-vize görüşmesi aşamaları ne kadar sürede tamamlanır? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim…

  1. Merhaba, öğrenci olmanız bir engel teşkil etmez aksine buraya olan bağınızı gösterdiğinden oraya gidip yerleşme riskinizin olmadığını gösterdiğinden sizin için daha hayırlı olur. Örneğin öğrenci değil de çalışmayan konumunda olsaydınız bu daha olumsuz bir durum teşkil ederdi. Davet mektubunu karşı taraf konsolosluğa değil size gönderiyor. Yani siz o mektubu başvuru dosyanıza ekleyip sistemden oluşturduğunuz randevu saatinde teslim ediyorsunuz. Siz ne zaman belgelerinizi tam olarak hazırlar ve başvuru randevunuzu alıp belgelerinizi teslim ederseniz süreç o kadar hızlı başlar.

   1. Peki davet mektubu aracılığıyla oraya gidersem orada ne kadar süre kalabilirim? 3 ay kalıp yazı orada geçirebilmem mümkün mü yoksa kısa vadeli mi olmalı kalışım?

    1. Amerika Schengen ülkeleri gibi değil tek seferde ya 10 senelik turistik vize veriyor ya da reddediyor. O nedenle de siz bir kere vizenizi aldığınızda turistik olarak kalmanıza izin verdiği sürece (ki bu süre 3 aydan da fazla) diledğiniz gibi kalabiliyorsunuz.

 23. Merhaba,

  Davetiyenin belediye onaylı olması gerekiyor gibi bir bilgi gördüm. Mektubu yazan kişi ikamet ettiği bölgedeki belediyeden onay alıp öyle mi göndermeli yoksa direkt mektubu yazıp bize mi yollamalı?

  1. Merhaba biz öyle bir bilgiye rastlamadık bu rehberi hazırlarken ama mevzuat değişmiş olabilir. Eğer bu bilgiy nerede rastladığınıza dair linki bizimle de paylaşırsanız biz de gerekli incelemeyi yaparak yazımızda güncellemeleri sağlarız 🙂

 24. Merhaba benim tam olarak anlayamadığım birkaç şey var kusura bakmayın. Karşı taraf davet mektubunu örneğin word üzerinden yazarak yollayacak ve ekte destekleyici belgeler de aynı mail içinde ayrı ayrı gidecek. Sonrasında konsolosluk bu mektubu onaylar şekilde son halini ona gönderecek, sonra o bana gönderecek ve ben çıktı alıp vize formlarımın arasında sunacağım öyle değil mi? Fransa’ya gitmek istiyorum, konsolosluğa mektubu yolladıktan sonra benim elime nasıl ulaşacak bu biraz havada kaldı benim için. Teşekkürler

  1. Merhaba, sizi davet eden karşı taraf sadece mektubu ve belgeleri size direkt olarak gönderecek. Siz de konsolosluğa başvurunuzda yanınızda götüreceksiniz dosyanızın içinde. Arada konsolosluk ile böyle bir mailleşme durumu olmayacak yani.

 25. Merhabalar, beni almaya iş için çağırıyorlar. Davetiye geldi ama ben gördüğüm kadarıyla sizin yukarıdaki davetiyeden farklı olarak benim adres bilgilerim yok. Onun haricinde hepsi aynı, bi sorun yaratır mı? Vizeye başvururken nelerecek dikkat etmen gerekiyor ?

  1. Adres eksikliğini çok önemsemeyebilirler. Vizeye başvururken nelerecek dikkat etmen gerekiyor için diğer Schengen yazılarımızı okuyabilirsiniz.

 26. Merhaba, ben Avusturya’ya aile ziyereti için gideceğim. Davet gönderdiklerinde kaç güne benim elime ulaşır bu davet??

 27. Merhabalar,

  Bu yaz için Almanya’ya gitmek istiyorum. 2 ay gibi bi turistik vize almak için bir tanıdığım aracılığı ile davetiye alacağım fakat bazı acenteler bana davetiyenin yazılması gereken kağıdın özel bir kağıt olduğu ve belli kurumlardan alınması gerektiğini söyledi. Davetiye gönderecek kişi bu özel davetiye kağıdını nerden alabilir?

  Yoksa direk word’e doğru bir biçimde yazılan mektuplar davetiye yerine geçer mi?

  Teşekkürler.

  1. Merhaba Bora,
   Ben şimdiye kadar özel bir kağıda yazdırmadım ama sen bu soruları acentene sorsan daha iyi olur. Ülkeden ülkeye uygulama aynı olmayabilir

 28. Merhabalar, ben Amerika’ya gitmeyi düşünüyorum da 7-10 günlüğüne, davet mektubunun orjinalini mi almam gerekiyor yoksa gideceğim arkadaşım bana mail atsa çıkartsam oluyor mu?

  1. Merhaba, mail atmaları işinizi görecektir. Yeter ki başvuru dosyanıza eklemiş olun.

 29. Merhabalar,
  Almanyada yaşıyorum 1 ay sonra bebeğim dünyaya gelecek, bu yüzden birkaç haftada olsa Annemi Türkiyeden yanıma getirtmek istiyorum. Bununla ilgili olarak yazıcağım davet mektubunu nereye yollamam gerekiyor pek anlamadım.
  Birde destekleyici belgeler olarak bebek olacağına dair doktor belgesi koysam mantıklı olurmu?

  1. Merhaba konsolosluğa hitaben yazacağınız mektubu annenize yollayacaksınız durumu da açıklayacaksınız İngilizce veya tecihen Almanca. O da başvuru dosyasına bu mektubu da koyacak. Destekleyici belgelere dilediğiniz belgeyi ekleyebilirsiniz. Yararı olur mu kesin bir şey diyemeyiz ama bir sorun olmayacaktır.

 30. Merhaba ben Almanya’ya akraba ziyareti yapmayı düşünüyorum. Acaba vize için şansımı ne yaparak yükseltebilirim? Şimdiden teşekkürler…

  1. Merhaba, öncelikle oraya gidip yerleşmeyeceğinizin garantisini vermelisiniz. Gidiş dönüş uçak biletinizin, bankanızda yeterli miktarda paranın ve karşı taraftan gönderilmiş davet mektubunun olması şansınızı yükseltir.

 31. Kuzenim Rusya’dan davetiye yolladı 2 hafta oldu henüz bir gelişme yok. Davetiye gelince konsolosluk mu ulaşacak bana vize için yoksa ben mi sormalıyım davetiyenin gelip gelmedigini?

  1. Davet mektubunu size yollayacak kuzeniniz siz de o mektubu başvuru dosyanıza ekleyecek ve vize başvurusu yapacaksınız.

 32. Ben Filipinler’deki kız arkadaşıma turistik amaçlı davet mektubu göndermek istiyorum. Öncelikle bunun için nereye başvurmam gerekiyor? ( notere mi?)
  Davetiye mektubunu kendim mi hazırlamalıyım yoksa orada bana yardımcı olurlar mı?
  Son olarak düzenli bir işim olmadığı için benim yerime babam davet mektubu gönderebilir mi?

 33. Merhabalar
  Arkadaşım Prag’da düğün organizasyonu var. Bana davetiye gönderecek. Daha önce Schengen vizesi reddi almıştım. İsme özel davetiye gönderecekler 4 günlük. Olumsuz olabilme ihtimali nedir? Bilgi alabilir miyim?

  1. Merhaba Sercan,
   Önemli olan sizin başvurunuzun ne kadar iknakar olduğudur, davetiye zayıf olan bir başvuruyu güçlendirmez. Burada bordrolu bir işiniz, bankada yeterli paranız ve eksiksik bir başvurunuz varsa davetiye mektubu daha önceki reddinize karşı yardımcı olabilir.

 34. Merhabalar
  Amerikada bir makina firmasında eğitim alacağımm ve ayni zamanda bir dil okuluna yazılıp İngilizce öğrenmek istiyorum. Bu firmadan nasıl bir davet mektubu göndermesini isteyebilirim?

  1. eğitim amaçlı vize süreçleri daha farklı oluyor. yazıldığınız kurs sizi yönlendirecktir

 35. Merhabalar
  Ben Azerbaycanliyim, nisanlim Turk vatandaşı ve asgeri personel. Kendisine davet gonderebilir miyim? Yurt dışı iznine bir faydasi dokuna bilir mi? Daha once izin istedik verilmedi. Ve Turkiyede nikah yapmamizin avantaji olabilir mi? Çok tesekkurler

  1. Merhaba Leman,
   Askeriyenin işleyişini bizim alanımız dışında bir konu maalesef.

  2. Ben Almanya’da yaşıyorum. Kızım 15 yaşında Türkiye’de. Onu yazın 3 aylığına davet etmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olur musunuz?

 36. Merhabalar.

  Benim adım Ömer. Daha once Ankara’ya geldik annemle beraber. TEB hastaneside annem ameliyet oldu. 1 sene sonra ikinciyi olmasi gerek. ilk visa kolaydi, direk aldik ama bu aralar zor. Doktorumuz, sag olsun yardimci olur eger bir mektup yazamak gerekirse. Ayrıca tandik bir Türk arkadasimiz da var. O da dedi gerekirse noterde ya da baska yerden davet gerekirse yardimci oluruz, yazarız… Sag olsunlar ama benden boyle bir şey hazirlamam gerek? Teşekkür ederim.

  1. Anladığıma göre yabancısınız. TC’nin sizin ülkenize uyguladığı viza politikasını bilimiyorum.

 37. Merhabalar,
  Rusya’daki kız arkadaşıma davetiye göndermek istiyorum vize alması için. Nasıl davetiye mektubu yazabilirim ve nereden bu davetiye gönderiliyor? Kendisi 3 ay burada kalma süresini doldurdu bu yüzden davetiye göndermem gerekiyor.

  1. Sadık merhaha;
   Yasal kalma süresi dolduysa yapacak bir şey yok. Davet mektubu çare olamaz. Her şekilde yeniden sürenin açılmasını beklemeniz lazım

 38. Merhaba
  Kuzenımin davetiyle Fransa’dan Hollanda’ya geçmek istıyorum. Hollanda’da eniştem dondurmacıda çalışmakta ve patronuyla konuşmuş (benim için). “Senin hatrın için 1 yıllık kontrat yaparım, daha fazla da bir şey yapamam” demiş. Eniştemde sen gel sonra vızeyı uzatırız dedı. Kontratlı iş olursa c tipi vizenın uzaması söz konusu mu? Ev tutarız vs sonra oturum calişma izni isterız dedi. Mümkün mü?

  1. Merhaba
   Çalışma izni ve vize başka şeyler. Vize ile çalışamazsınız. Yasal olarak çalışma izni alırsanız zaten oturma izni de vermiş olurlar.

 39. Hocam bende öyle bir durum var prosedür nasıl bilginiz var mı teşekkür ederim.

 40. Merhabalar, daha önceden Almanya’da oturma ve çalışma vizem vardı. Ama öğrenci olarak orada bulunuyordum. Vize sürem bitti. Şimdi çalıştığım şirket istek atabileceklerini söyledi. Örneklendirdiğiniz şekilde mi atılması gerekiyor? Yoksa iş için olduğu için daha farklı mı olması gerekiyor ?

 41. Merhaba, Almanya’da arkadaşım kredi çektiğini ve bu nedenle borcu olduğu için davetiye gönderemediğini söyledi. Bu durum davetiye göndermeye engel mi? Kaldı ki ben kendi masraflarımı kalacağım süre dahil kendim karşılayacağım.

  1. Teknik olarak engel değil ama davetiye göndermesi size kefil olması anlamına geliyor. Belki gözünde büyümüştür

 42. Merhaba Almanya’dan davetiye gönderecekler bana ancak oradaki tanıdıklarım 1800 Euro üstü maaş alınması gerektiğini söylediler doğru mu acaba herhangi bir kaynaktan böyle bir bilgi göremedim

  1. Biz de böyle bir bilgiye rastlamadık. Dilerseniz bir vize danışmanına sorun deriz.

 43. Merhabalar
  Bulgaristan’dan kiz arkadaşım davet edecek ve orada ilk evlilik gerçekleşecek. Böyle bir şey mümkün mü? Yoksa önce onun gelip Turkiye’de evlenmemiz lazim?

 44. merhabalar dayımın almanyada şirketi var beni yanına almak istiyor bütün evraklarımı gönderim ( diploma trankrip pasopart vs ) elımde olan herşeyi yolladım . bunu 2021 temmuz ayında yolladım oda aynı ay konsolosluga yollamıs kaç oldu cevap gelmemış . tahmını ne kadar zaman için de olumlu olumsuz cevap gelıyor . daha ne kadar beklemelıyım . işlemı hızlandırmak için ne yapmalıyız ? TEŞEKKÜRLER

 45. Merhaba Lagos’ta bir kız arkadaşım var. Ben tek yaşıyorum. Kız arkadaşım evde çalışmak için gelecek. Yani bana yardım edecek. Bir şirkette sigortalı olarak çalışıyorum. Kız arkadaşım bu şekilde Türkiye’ye gelebilir mi?Gelirse yanımda ne kadar süre kalabilir?

  1. Sizi turistik bir gezi için ziyaret edebilir ama uzun kalması için oturma izni çıkartmanız lazım.

 46. Merhaba, Malta’ya arkadaş ziyareti amacıyla gideceğim. Orada yaşayan arkadaşım bana ıslak imzalı davetiye mektubu gönderecek (ilgili konsoloslukla konuştum, ıslak imzalı olacak dendi). Sorum şu ki arkadaşım ıslak imzalı davetiye mektubu nasıl ve nereden gönderecek? Konsolosluğa mı yoksa bana pdf olarak mı gönderecek? Bilginiz var mı? Teşekkürler

 47. Iyi günler,

  Almanya’dan yollayacagim davetiye islak imzali mi olmali yoksa email yoluyla yollayip ordan ciktisini almak yeter mi?

  Tesekkürler

 48. Merhaba,

  Davet mektubu ıslak imzalı mı olmalı acaba? Davetiyeyi yazan kişi mektubu pdf olarak gönderse ve çıktı alsak yeterli olur mu?

  Teşekkürler.

  1. Harklı ülkelerin farklı talepleri olabilir. İlgili konsolosluğa sormanızı öneririz

 49. Merhaba
  Ben askeri personelim ve kız arkadaşım Suriye’de İdlib’de yaşıyor. Şu an iç savaş olduğu için bende evlilik için davetiye mektubu gönderebilir miyim acaba veya ne yapmam lazım?

  1. Merhaba Ali,
   En doğru bilgiyi Suriye’deki konsolosluktan alırsın. Onlara email atmanı öneririm ya da aramanı.

 50. Merhaba Küba’dan bir arkadaşım Türkiye’ye gelmek için davet mektubu göndermemi istedi. Ancak ülkeden ayrılmaz yada burada farkli bir suça karışırsa bunun davet mektubunu gonderen bana bir yaptirimi olur mu?

 51. Merhaba, benim Bulgaristan göçmeni olan arkadaşım şu an Hollanda’da işçi olarak çalışıyor. O arkadaşım bana davet yollarsa ben Hollanda’da çalışabiliyor muyum?

  1. Hayır, sizi en iyi ihtimalle kendisini ziyarete davet edebilir. Çalışma izni bambaşka bir konu.

 52. Merhaba, Almanya’ya 5 yıllık görev ile öğretmen olarak geldim. Eşim hamile, 2 ay sonra doğum olacak. Yanımızda kimse olmadığı için annemi getirtmek istiyorum. Şu anda vize pasaport vs hiçbir şey yok. Nasıl bir yol izlemeliyim ve vize işlemleri 2 ay içinde gerçekleşir mi? Teşekkür ederim

 53. Merhabalar,

  Arkadaşım Almanya’da Koblenz isimli bir şehirde ve bana turistik vize için davet mektubu yazacak. Ancak benim uçak biletlerim gidiş dönüş Berlin olacak şekilde. Vize başvurusunda neden farklı şehir diye sorgularlar mı, bu bir problem oluşturur mu acaba?

  1. Merhabalar. Aynı durumla karşı karşıyayım. Bir sorunla karşılaştınız mı acaba?

 54. Merhaba ben Irak’ta göçmen olarak yaşıyorum. O yüzden Irak vatandaşlığım yok. Türkiye de ablam var ve onu ziyarete gitmek istiyorum. Benim için davetiye mektubu yazarlarsa gelmem mümkün olur mu acaba?

 55. Merhabalar, ben öğrenciyim, kız arkadaşım Almanya’da ve beni çağırmak istiyor. Ama kendisi de öğrenci ve bu beni çağırmasında herhangi bir engel olur mu?

 56. Merhaba,
  Filipinler’de yaşayan kız arkadaşıma davet mektubu yazacağım. Bunun İngilizce veya Türkçe olması fark eder mi? Sonuçta kız arkadaşım davet mektubuyla Türk konsolosluğuna gidecek. İkincisi ben yabancı bayrak gemilerde çalışıyorum yani maaşım dolar üzerinden yatırılıyor ve sigortasız çalışıyorum. Yabancı bayrak olduğu için bu davet edeceğim kişiye bir sorun çıkartır mı? Yani benim onu burada ağırlamaya fazlasıyla param var fakat bunun düzenli olarak maaş bordrosu olmuyor. Sadece hesabıma her ay para yatıyor. Konsolosluk buna engel olabilir mi? Teşekkürler

  1. Merbaha,
   – Lütfen yazımızı dikkatlice okuyun. Mektubu kız arkadaşına değil, konsolosluğa yazıyorsunuz.
   – Filipinlilerin TC’ye girişi için vize gerekiyor mu bilmiyorum. Gerekiyorsa davet mektubunuz işe yarar.
   – Türkiye davet edenden nasıl evraklar talep ediyor bilmiyorum

 57. Merhabalar benim birkaç sorum olucaktı.
  Ben üniversite öğrencisiyim. Almanya’ya akrabalarımın yanına ziyarete gitmek istiyorum. Pasaportum var. Ama Vize ile ilgili hiçbir bilgim yok. Bana vize ilgili gereken ne var? Mesela 1.doz biontech aşımı oldum ama 2 doz biontech olup 14 gün geçmesini bekliyorsunuz yazıyor internette bu süre zarfında vizeye başvurabilir miyim? Almanya’dan davetiye gelmesini mi beklemeliyim? Ve vize için gereken neler var?

  1. Eğer 2. dozu olduysan, 14 günden ileri bir tarihte giriş istemek şartıyla başvurabilirsin.

 58. Nişanlım Faslı ve orada yaşıyor ona nasıl davet mektubu göndere bilirim havalimanında sorun çıkartıyor ve davet mektubu olup olmadığı soruyorlarmış yada heran gibi bir belge olup olmadığı soruyorlarmış sadece belgeli izinli uçuşlara şuan için müsade ediyorlarmış

 59. Merhaba, bazı kaynaklarda davetiye mektubunun belediye onaylı olması lazım diye bir şey okudum bu doğru mu?

 60. Merhaba; annem 2 yıldır italyada yaşıyor, teyzem ise İtalya vatandaşı. Ortak bir restoran işletmeleri var. Ben de açık öğretim olarak aşçılık okuyorum. 1. sınıfım. Beni restorana işçi olarak çağırsalar mı, aile birleşimi olarak çağırsalar mı daha garanti olur? Korona sebebiyle şartlar zorlaştı. 25 yaşındayım ve aile birleşimi bu sebeple zor olabilir mi? Teşekkür ederim.

  1. Merbaha Melis,
   Vize danışmanlığı vermiyoruz. Bizi aşan bir konu. Ama tahminimce aile birleşimi daha etkili olur.

 61. Selamlar Küba li kız arkadaşim var davet mektubu istiyor nasil bir şey yazayım

 62. Merhaba Kocaeli’de oturuyorum. Batı Afrika Gambia’da 2 yıl boyunca kaldım. Yaklaşık 10 sene oldu. Şimdi oradaki bir kız arkadaşım Türkiye’ye tatile gelmek istiyor. Davet mektubu göndermem gerektiğini söyledi. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

 63. Merhaba Mısırlı bir erkek arkadaşım var ve evlenmeyi düşünüyoruz.ona davet mektubu göndermeli miyim ve davet mektubuna ne yazmalıyım.TC vatandaşıyım

 64. Merhaba. Ben Türkiye bir Afganistan vatandaşı ile sevgili oldum. Fakat onun vizesi yoktu, vize almak için tekrar ülkesine döndü. Ama Türkiye vizesi alamadı hala. Ben ona nasıl yardımcı olabilirim, nasıl bir yol izlemeliyiz?

  1. Merhaba Esra,
   Ben de seninle aynı durumdayım. Ben şöyle bir şey yaptım, belki yardımcı olur sana da. Notere giderek bu denilen davet mektubunu yazdım ve kabul edildi.

 65. Merhab Rusya’daki kız arkadaşımı Türkiye’ye davet etmek istiyorum finansal ihtiyaçlarını ben karşılayacağım. Makalenizi okudum fakat nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok seviniriz teşekkür ederim

 66. Merhaba ben Avustralya vatandaşıyım. Türkiye’de ikamet ediyorum gebeyim ve doğum için Avustralya’ya gideceğim. Haliyle orada işsizlik maaşı alacağım. Eşimi doğum için yanıma çağıracağım. 1 ay kalıp dönecek. Davet vizesi için gerekli evraklarda çalıştığın yerle ilgili bilgi diyor. O bende olmayacak bu durum sıkıntı yaratır mı? Şimdiden teşekkürler

 67. Merhaba
  Nişanlım Bulgaristan vatandaşı. Nikah kıymak ıcın yanıma geldı ama evrak eksik.
  Sorunu oldu, gerı gıttı fakat pasaporta vurulan tarıhi gecirmişsiniz deyip, 2500 tl ceza uygulanmıs. Ve Türkiye’den davetiye gönderilmesi gerekiyor demişler. Nasıl bİr yol İzlemem gerekiyor? Davetiye gönderme ücreti ve gerekli evlaklar nedir? Cevaplarsanız cok sevınırım

 68. Almanya’da yaşayan erkek arkadaşımın yanına gitmek istiyorum. Pandemi yüzünden gidebilmek için seçeneğim yok. Ne yapmam gerek biliyor musunuz?

 69. Öncelikle hepinize kolay gelsin. Ben Endonezya’da kız arkadaşımla tanıştım. Şimdi ise evlenmek istiyoruz ancak sevgilim pasaport alabilmesi için benden tavsiye mektubu gerek. Ne yapmam lazım?

  1. Merhaba Bayram,
   Şimdiden tebrikler. Pasaport işlemleri için davet mektubu gerekmez. Kendi ülkesinde ilgili sebep göstermeksizin başvurması yeterli. Vize için davet mektubu gerekir, ama sizin durumunuzda ona bile ihtiyaç olmayabilir. Yanlış bilmiyorsam Endonezya pasaportuyla Türkiye’ye giriş yapılıyor.

 70. Merhaba efendim;
  Ben Afganistanlıyım. Bazı sıkıntılardan dolayı Türkiye’de mülteci olduk.3 senedir burada yaşıyoruz.
  Biz İran’da 1.5 sene kaldık ve orada nişanlandım. Biz Türkiye’ye geldik, onlar İran’da kaldılar. Şimdi ben onu Türkiye’ye getirmek istiyorum. O da mülteci, ben de mülteciyim. Ben onu davet edebilir miyim acaba?

  Sizden ricam; eğer yolu varsa bana gösterirseniz çok sevinirim. Saygılarımla.

  1. cavabınız için teşekkürler

   davet mektubunu hazırladım ve konsolosluğa göndereceğim umarım pasaport işlemlerinde kız arkadaşıma yardımcı olur tüm ekip arkadaşlarınıza teşekkür ederim ve başarılarınız dilerim

  2. Orada söylediği şey PASAPORT ALAMIYOR.Yani pasaport verilmedi bunun sebebi güvenlik gerekçisiymiş….Olası bir durumda kişi ne yapabilir…Benimde kız arkadaşıma pasaport verilmiyor ne yapacağım hakkında araştırma yapıyorum tek burası alakalı çıktı ama kişinin sorusuna cevap…Neyse bir şey demek istemiyorum belli ki konu ile hiç bir bilginiz yok…Ama şöyle izah edeyim,Benden istenen de pasaportun verilmesi için kendimi kanıtlamam.Bunu nasıl nerede yapacağım endonezya konsolosluğuna mı gideceğim hiç bir fikrim yok…Aynı problemi arkadaşta yaşamış keşke nasıl çözdüğünü yazsaydı 🙁 Bu konu hakkında hiç kimse yazı dökmemiş….

 71. Merhaba, Amerika’dan bir kız arkadaşım var. Türkiye’ye gelmek istiyor. Bunun için davet gerekli mi, davet olmaz ise kendi imkanları ile Türkiye’ye Nasıl gelebilir. Saygılarımla

  1. Amerikalılar TR’ye kapı vizesi ile girebiliyor. Yani sadece girişte bir ödeme yapmaları gerekiyor.

 72. Türkiyeden almanyaya davet gondermek için konsolos kaç para alır?
  Lütfen acil cevab verırmsınız

 73. Merhabalar benim endonezya balide kız arkadaşım var . beraber otelde çalıştık . iş nedeniyle bıraktı . şimdi tekrar buraya gelmek istiyor . henüz iş bulamadım onun için . buraya gelmesini istiyorum . burda beraber iş bulmak istiyorum . türkide otelde çalıştığina dair sertifikası var . ama izlemem gereken yol neler bilmiyorum

 74. Bende Almanya’ya gitmek istiyorum
  Eşimle birlik te orada işimiz hazır çalışmak için ne gibi evraklar istenir bizden birtane kizimiz var iki buçuk yaşında bilgilendirir misiniz

 75. İmza işi nasıl oluyor cevap verirmisiniz benden imzq atilip mail olarak gondermem gerektigini istiyor arkadaşım elektıronik mi yoksa bir kağıda mi atmam gerekiyor kagıda atarsam onu nasıl gonderirim ona

 76. Merhaba bende filipinden sen kız arkadaşımı davet edeceğim ama hep red cevabı alıyorum nasıl bir yol izleyeceğim cevap için şimdiden teşekkürler

 77. ingilterede erkek arkadaşımvar ve beni davet edecek asgari ücretle çalışıyorum ailemin 1400 metrekare arazisi ve ayriyetten bir evimiz var erkek arkadaşım bana sponsor olabilir mi onun evinde kalacağız ve ilk defa vize başvurusu yapacağım ve eşcinselim lgbt ingilterede sorundeğil ve yardımı olur mu
  lütfen cevaplarmısınız

  1. Ben de aynı durumdayım ama İngiltere de kız arkadaşım yok gitmeye çalışıyorum ben de. Dj lik ve Prodüktörlük yapıyorum orada bir klübde çalışabilirim diye gitmek istiyorum

 78. Ben turkum nişanlım da arabistanda yasiyor ve afgan uyruklu noterden onayli davet gönderdim . Vizesine cevap gelmedi . Yapmamiz gereken islem nedir.? Iyi calismalar

  1. Merhaba bende benzer durumdayim.nasil ve nereye gönderdiniz davetiye mektubunu öğrenebilir miyim

 79. merhaba benim erkek arkadaşım türkmenistan da davet gönderemiyorlar ne yapmam gerekiyor türkmenistana gitmek istiyorum

 80. Filipinler de ki kızımı, Noter onaylı davetiye mektubuyla, Türkiye’ye, istek talebinde bulundum. Kızımın vizesi reddedilmiş. Kızımı tekrar nasıl, Türkiye’ye istek yapabilirim?..

  1. Merhaba bende filipinden sen kız arkadaşımı davet edeceğim ama hep red cevabı alıyorum nasıl bir yol izleyeceğim cevap için şimdiden teşekkürler

 81. gerçekten bu turkmenistan yasalarıdan kurallarından sıkıldım 35 yaşındaki kız arkadaşımı bir türlü geçirmiyorlar annesi burada ablası burada kız kaldı orada saçma sapan kurallar yasalar artık değişsin inanki bıktırılar

 82. Merhabalar,şubat ayında almanyadan kuzenim beni aile ziyareti olarak istek yaptı istek mektubu yolladı bana almanyadan,evraklarım tam sorun yoktu,9 madde ile bana vize vermediler,işim yokmuş bekarmışım, dönüşüm belli değilmiş ama gidiş dönüş bilgilerimi verdim fakat vize alamadım,nerde yanlış yaptık acaba,şimdi tekrar istek yapıcam bu sefer çocuk bakıcılığı için çalışma izni alıcak almanyada yabancılar şubesinden fakat önceden red aldım ,şimdi bakıcı olarak gidiyorum bi sorun olurmu acaba,çünkü bilgilerim var onlarda ne yapmamız gerek ,bir de davetiye mektubu ellenmi yazılması gerek.tşk

 83. Merhabalar benim nişanlım Pakistan uyruklu ama saudi Arabistanda çalışıyor. Davet mektubu göndereceğim düğün için fakat ben ailemle kalıyorum çalışmıyorum yinede davet mektubu gönderebilirmiyim ve nişanlımın banka hesabı olması gerekiyor mu gelmesi için.

 84. Nişanlım Suudi Arabistan’da düğün için nişanlım ve ailesini noter tastikli davet mektubu gönderdim hep red çıkıyor nasıl getirebilirim ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba benimde nişanım suudi arabistanda getirtemiyorum siz getirttiniz mi bir yolu varmı Türkiye ye getirmenin. Vizeler hep reddediliyor çok çağresiz kaldık

 85. azerbeycanlı arkadasım on gün önce ülkesine dönüş yaptı ,acil bir sebep dolayısıyla tekrar gelmesi için çözüm arıyorum saygılar.

 86. Merhaba,

  Martta Almanya’da bir konferans için vize almam gerekmekte. Ancak karşı taraf davet mektubunu siz yazın biz onaylayalım dedi. Bunun için bir örnek var mıdır?
  Başka ziyaretler için daha önce almıştım ama konferans için ilk kez olacak kafam karıştı.

  1. merhaba ben almanyada yasiyorum calisiyorum esim türkiyede yasiyor is icabi türkiyede kaliyor bu gibi dorumlarda uzun süreli vize oluyormu ve nasil bi istek vapabilirim bilgilendirirseniz memmun olurum

 87. merhaba, afganistanlı bir çalışanımız var. ülkesine gidip tekrar dönmek istiyor. fakat gelirken davet mektubu olması gerekiyormuş. nasıl yazabilirim. yardımcı olursanız sevinirim

 88. Merhaba bana yardimic olursan cok memun kalirim benim Rusyada kiz arkadasim
  kaliyor nasil Almanya konsula muracat gerkir hangi evrak gerekir bana yardimic olursan cok iyi olur

  1. merhaba ben almanyada yasiyorum calisiyorum esim türkiyede yasiyor is icabi türkiyede kaliyor bu gibi dorumlarda uzun süreli vize oluyormu ve nasil bi istek vapabilirim bilgilendirirseniz memmun olurum

 89. Erkek arkadaşım Hollanda’da erasmus yapıyor ve bir haftalığına onu ziyaret etmek için Hollanda’ya gitmek istiyorum. Bununla ilgili iki sorum var;
  1- Babam asgari ücretle çalışıyor, annem şu an işsiz. Üzerimize bir ev var. Ben de İstanbul Üniversitesinde yüksek lisans yapıyorum. Öğrenci olduğum için babamın bana sponsor olması gerekiyormuş. Babamın asgari ücret alması sponsor olması konusunda bir sorun yaratır mı? Banka hesabına para koymamız bu işi kolaylaştırır mı? Bu şartlarda vize alanlarınız var mı?
  2- Erkek arkadaşım Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ama Hollanda’da oturma izni olduğu için bana davet mektubu gönderebilir mi? Onun davet etmesi şüpheye sebep olur mu?

  1. evet gönderebilir. babanın ssk maaş bordrosu vs varsa bunların son 6 aylık dökümü çünkü sana sponsor olması gerekiyor üzerinde hiç birşey yoksa ayrıca hollanda basit bir ülke alabilirsin ben okumama ragmen 3 aylık vize aldım davetiye göndersin belediyede mühürlesinler. sende VFSGLOBALı ara hollanda için gerekli evrakları sor hazırla ver gitsin vize alırsın.

 90. merhaba ben Afganistalıyım türkiyede üniversite okuyorum annemi ve babamı ziyareitme gelmelerini istiyorum ama Afganıstandan Türikiye vizesi almak çok zor ben durdan ne yapabilirim cevap icin simdiden tesekkürler

  1. merhaba ben almanyada yasiyorum calisiyorum esim türkiyede yasiyor is icabi türkiyede kaliyor bu gibi dorumlarda uzun süreli vize oluyormu ve nasil bi istek vapabilirim bilgilendirirseniz memmun olurum

  2. Mücahit Bey sorununuz çözüldü mü? Benim kız arkadaşım da gelecek ama henüz pasaport başvurusu yaptı. Geleceği zaman bu tür sorunla karşılaşmamız için nasıl bir yol izleyeceğiz öğrendiniz mi? İletişim kurarsanız çok sevinirim. Arkadaşlar yine aynı şekilde bir bilgisi olan varsa yardımcı olur musunuz lütfen. coskun0518@hotmail.com mail adresime yazabilirsiniz. Saygılar.

 91. Merhaba ben turkemenistan dan bayan bir arkadasimi davet etmek istiyorum amacimiz evlilik ama o sekilde gonderme anneme bakacak diye gonder diyor ve ben 1 ay lik dusunuyorum o 1 yillik gonder diyor davet ettigim.kisinin gidis donus tarihlerini bildirmem gerekiyor bunun icin ucak bileti sartmi ve gondersem ne kadar zaman da ulasir davet ettigim kisinin olurda gelirse burada kaldigi sure icerisinde tum sorumlilugu banami ait oluyor yardimci olursaniz sevinirim
  Tesekkurl

 92. Merhabalar,
  Annemizin yeşil pasaportu var ve almanya ya gidecek
  Vize almamız gerekmiyor ancak şuanda OHAL olduğu için başka belgeler de eklenmesi gerekiyormuş. Annemin yeşil pasaport babamın üzerinden ve babam emekli olmuştu ve 6 sene önce vefat etti.
  Şimdi pasaportun yanında hangi evrakları vermemiz gerekiyor net bir yanıt bulamadık, konsolosluklar da telefonlara bakmıyorlar 🙁
  Şimdiden teşekkürler

 93. Arkadaşlar Kızımı SİDNEY AVUSTRALİA da okutmak istiyorum. Hemşirelik son 4 ncü sınıfı okumakta hem dil eğitimi hemde üniversite eğitimi için neler yapmam lazım bu konuda bilgisi olan varsa yardımlarınızı rica ediyorum. sidney de yaşayan 10 aile akrabamız var onlar biz ne yapabiliriz sorun gerekeni yapalım diyorlar. çocuğumun dersleri 8-9 dur., şimdiden teşekkür ediyorum.

 94. Merhaba

  Ben ispanya vizesi için başvuracağım. Yalnız bir sorum var, başvuru belgelerinde kullanacağım dilin hepsinin aynı olma şartı var mıdır? Hepsinin Türkçe, İngilizce yada İspanyolca hazırlanması gibi ?

  Yanıtlarsanız çok mutlu olurum.

 95. Merhabalar irandan arkadasimi turkiyeye davet etmek istiyorum noterden davet mektubu yazdirdim ancak nereye gonderecegim ve nasil gonderecegim konusunda bir bilgiye ulasamadim bu konuda yardimci olabilirseniz cok memnun olurum iyi calismalar diliyorum.

 96. Oturma izin uzatmak için baş vurdum ancak ihlal oldu giriş cıkış yaptırmamı soylediler Turkiyede arkadasılık davet gonderdi noterden yazılmış turkiye girişte hava limanda sorun ola bilirmi

 97. Selam benim yigenim polonyada okuyor bende izmir buyuksehir belediyesinde 8 yildir sendikali isciyim yigenim bana davetiye yolliuacak ve vize almam icin meslegim geregi kolay olurmus sizce

 98. Gaziantepteki Amerikan konsoloslugunda calisiyorum . Gelecek yaz icin Hollandaya turistik gezi icin seyahat planliyorum. Amerikan konsoloslugunda calişiyor olmam , vize alirken kolaylik ve bir avantaj sağlar mı ? Teşekkürler

 99. Merhabalar. Eğer Türkiye’den akrabalarım Kırgızistana daveti gönderirlerse Türkiye’ye gelmek için kaç gün bekleyebilirim yani daveti kaç günde geliyor kağıtlar halletmem için ne kadar zmn alır?
  Teşekkür ederim…

 100. Selam benim eşim Azeri Vatandaşı kayinvalidem Türkiye den gideli 1 bucuk 2 ay oldu kayinvelidemi Türkiye’ye davet etmek istiyorum ben edebilirmiyim yoksa eşimin mi yapması gerekiyor.izine cikmama gibi bi durum olabilirmi ?

 101. Merhaba Arabistan ülkesinden bir arkadaşımı Türkiye’ye davet etmek istiyorum fakat gelen kişinin tüm sorumlulukları bana mı ait olacak. Burada karışacağı bir suç,belirlenen süre içerisinde gitmeme vs gibi durumlarda sorumlu olan kişi ben mi olacağım ?

 102. Azerbeycan li arkadaşım var 2010 yılında turkiyeye gelmiş ve vize süresi bitince çıkış yapmamış yurt disi edilmis üzerinden 7 yıl geçmiş ben türkiyeye davet etmek istiyorum ne yapmaliyim

 103. Davet mektubunu yazan kişi gidip kendisi oradaki konsolosluğa mı verecek yoksa bana gönderecek ben istanbulda kendim gidip mi vericem anlayamadım? Teşekkürler..:)

 104. iyi günler erkek arkadaşıma davet mektubu yazacağım Cezayir den Türkiye’ye gelebilmesi için. Davet mektubu onayım için benimde vizemin olması şart mı yoksa yeşil pasaport alsam yeterli olur mu.Birde sponsor olmak istemezsem davet mektubunda nasıl çağırabilirim.yani misafirimin ziyareti boyunca bütün masraflarını karşılamak istemezsem yada ortak karşılamak istersek ne yapmalıyız. Şimdiden çok teşekkürler bilgileriniz için

 105. Au pair gelecek diğer ülke vatandaşlarına yazılacak davet mektuplarına verebileceğiniz örnekler var mı? Bu mektuplarda bir fark oluyor mu?
  Çok teşekkürler.

 106. Merhaba ben imyurt dışına gitmeyi düşünüyorum bu süreçte oncelikle pasaport çıkartmam gerek sanırım . Ünv yeni bitirdim ve yurt dışında gerek bitirdigim bolumle alakali gerek farkli alanda çalışmak istiyorum bu konuda ne yapıcam nasıl adım atmam gerekiyor bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.

 107. selam ben Ali.
  Türkiye’de matematik öğretmeni olarak sözleşmeli atandım.Aynı zamanda matematik eğitimi bölümünden yüksek lisans yapıyorum. Türkiye’deki görevim olan matematik öğretmenliğini yurtdışında yapmak istiyorum ve kendimi, dilimi geliştirmek istiyorum. Bunun için ne yapmalıyım. saygılarımla…

   1. Merhaba ben bir üniversite ögrencisiyim bu yaz almanyada yaşayan teyzemleri görmek için 2 haftalık bir seyahat planlıyorum bu seyahat için bana davet mektubu gönderecekler masrafları emekli olan babam bana sponsor olup o karşılayacak bu durumda teyzemlerin herhangi bi gelir evrakı sunmasi gerekirmi yada davetiyede masrafları karşılayıp karşılamayacağını belirtmesi gerekirmi ayrıca babam kredi kartlarınıda bakiye olarak gösterebilirmi ?

    1. Merhaba kredi kartı bakiyesi gelirden sayılmaz ancak babanız tüm masraflarınızı karşılayacağını beyan ediyorsa teyzenizin bir masraf karşılama belirtmesine gerek yok.

 108. Merhaba benim eşim Suriye vatandaşı ve bizim 1 ay sonra düğünümüz var ben eşimin annesini Türkiye’ ye davet etmek istiyorum. nasıl bir yol çizmem gerekiyor.

 109. merhabalar
  bir turk vatandaş , kaç kişiyi davet ede bilir?
  ya da eğer bir kişiye davetiye gonderirse , 2inci şahse gene davetiye gonderecekse, arada , zaman şartı ve ya başka bir şartı varmi?
  saygılar…

 110. Merhaba.
  Ben şuan üniversite öğrencisiyim ablamda hemşire.ikimiz birlikte almanya ya 10 günlük ziyarete gitmek istiyoruz akrabamız davetiye yollayacak fakat davetiye iki kişi için gönderiliyor mu yoksa ayrı ayrı mı olmalı? ve merak ettiğim diğer şey de banka hesap dökümlerimiz ne şekilde olmalı ?
  şimdiden teşekkürler 🙂

 111. Merhaba,

  Norveç’ten turistik vize reddi almış olmak diğer konsoloslukları etkiler mi ? Bu kez Danimarka’dan davet mektubu ile başvuracağım ve Norveç’i iptal edeceğim. Davet mektubu ıslak imza gerektirir mi ? Bu arada başvuruları vfs glabal ile alıyorlar. Davet mektubunun oraya mı gönderilmesi gerekiyor? Zamanım daraldı. Teşekkürler

  1. davet mektubu başvurunu güçlendirecektir.
   Nereye ve nasıl gönderilmesi gerektiğini vfs’yi arayarak öğrenebilirsin

 112. İyi günler. Benim 2 sorum olacak. 20 Haziranda 6 günlüğüne Almanya’ya arkadaşımın yanına gideceğim onun evinde kalacağım. 1) Almanya’da üniversite öğrencisi ve oturma izni var, davet mektubu için yeterli olur mu? Konaklama için ayrı bir yer göstermem gerekir mi? 2) Kendim öğrenciyim devletten aylık 500 lira civarı maaşım var bununla birlikte banka hesabımda 12k lira param var. Gelir durumu için yeterli olur mu ? Ailemi sponsor olaylarına katmak istemiyorum. Daha önceden aldığım ama süresi dolan 2 İngiltere 1 İrlanda vizem var. Konsolosluk üzerinde pozitif etkisi olur mu? ( Fark etmeden 3 soru oldu.) Anlayışınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 113. Merhabalar,

  Almanya ya düğün için gideceğim. Buradan bana gönderilecek davetiye(istek) için gönderen kişi Almanya da hesap açılması gerektiğini söyledi burada bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum ben olmadan benim adıma hesap nasıl açılabilir acaba istenilen davetiye gönderen kişinin hesapları mıdır yetkililer bunu talep etmiş gideceğim yer Bochum yardımlarınız için teşekkürler

 114. Merhaba, ben de arkadaşımı davet etmek istiyorum ama son 6 ayın banka dökümünü istiyor turkiye vizesi ama arkadaşım işe yeni girdi. Bu davet mektubunu göndermek onu bu belgeyi almaktan muaf tutar mı?teşekkürler.iyi gezmeler!!

 115. Merhaba
  Ben Hollandaya gideceğim.Arkadaşım bana davetiye gönderecek fakat davetiyeyi Türkiyede ki hollanda konsolosluğuna mı gönderecek?

  Teşekkürler

 116. Merhabalar,

  Ben davet mektubu ile ilgili bir sorum olacaktı?
  Amerika’dan akrabam benim icin davetiye mektubu yazdı ama biz davetiye mektubunu nereye göndereceğimizi bilmiyoruz konsolosluğu aradığım da kesin bir bilgi vermedi yoksa elden mi gidiyor ? Cevabınızı bekliyorum iyi günler

 117. Merhaba ben Türkiye’de yaşıyorum ve öğretmenim. Geçen yaz Pakistan vatandaşı biriyle nişanlandım. Kendisi şu anda Arabistan’da çalışıyor. Nikah işlemlerimiz için Türkiye’ye gelecek inşallah. Vizesi için bir davet mektubu yazmam gerekiyor. Bu mektubun noterde falan onaylatılması gerekiyor mu? Ve benzer bir mektup elinizde varsa benimle paylaşabilir misiniz? Cevaplarsanız mutlu olurum, teşekkürler…

  1. Selam Nuray,
   Türkiye’ye davet etmek aynı bu yazıda yazdığını şeyler yapacaksın. sonra bu mektubu fax yada emailla onun başvuracağı konsolosluğa yollayacaksın

  2. Merhaba benim nişanlım da Pakistan uyluklu arabistanda yaşıyor. Davet edebildiniz mi acaba? Ben edemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

 118. İyi günler,
  Ben ilk defa yurtdışına çıkmayı düşünüyorum, Bunun için bir davetiyem var, 10 yıl geçerli olan Pasaportum var daha yeni çıkardım. Gitmek istediğim ülke düşünün.
  Banka hesabımda 5 bin TL var, hesap dökümü için uygun mı? Kalacağım süre 1 ay. Ama şuan çalışmıyorum. Yani SGK dökümü alamıyorum. SGK dökümü olandan vize alabiliyor muyum?
  Geçimimi Ailemden olan birini (Baba , abla, abi) gösterebiliyor muyum? Onların SGK hizmet dökümünü kullanabilir miyim?
  Şuanlık tek eksiğim bu gözüküyor.
  Yardımcı olursanız çok sevinirim

   1. İyi günler,
    Ben ilk defa yurtdışına çıkmayı düşünüyorum, Bunun için bir davetiyem var, 10 yıl geçerli olan Pasaportum var daha yeni çıkardım. Gitmek istediğim ülke Hollanda.
    Banka hesabımda 5 bin TL var, hesap dökümü için uygun mı? Kalacağım süre 1 ay. Ama şuan çalışmıyorum. Yani SGK dökümü alamıyorum. SGK dökümü olandan vize alabiliyor muyum?
    Geçimimi Ailemden olan birini (Baba , abla, abi) gösterebiliyor muyum? Onların SGK hizmet dökümünü kullanabilir miyim?
    Şuanlık tek eksiğim bu gözüküyor.
    Yardımcı olursanız çok sevinirim

 119. Selam
  Açıklamalar için tsk.
  İngiltere’de kızım doktora yapıyor. 3-4 gün Londra’da buluşacağız bunun için turistlik vize alıyoruz o da bizim için e mail yolu ile davet mektubu gönderecek (öğrenci belgesi ile birlikte) Bu davet mektubu word belgesine yazılıp imzalanmış bir yazı mıdır?
  Yoksa maile yazıp gönderdiğinde mail çıktısı mı? olacak
  Teşekkürler.

  1. Selamlar,
   Bu yazıda nasıl yazılması ve nereye yollanması gerektiğine dair açıklamalar bulunmaktadır

 120. Takip numarasını neye göre belirliyoruz ? Random bir sayı gibi geldi bana sizin yazdığınız takip numarası. Bir de email olarak konsolosluğa gönderdikten sonra evraklarla birlikte başvururken nasıl belirtiriz davetiye mektubumuzun olduğunu ? Email yerine çıktısını alıp elden versek konsolosluğa oluyor mu ? ÇOOK TEŞEKKÜRLER ŞİMDİDEN SIKI TAKİPÇİNİZİM İYİ GEZMELER

  1. Selamlar, vize başvuru formlarını doldurunca genelde emailına bir takip no gelir, ya da online formun bir yerined yazar. Her ülkenin bir olamayabilir, eğer seninkinde yoksa atla, dert etme.

 121. Merhaba
  Temmuz ayında bir haftalığına 2si çocuk dört kişilik ailem Norveç ‘e bir akrabamızın yanına gitmeyi planlıyoruz .Öncelikle sayenizde çok şey öğrendim emeğiniz için çok teşekkür ederim.
  Norveç vizede sorun çıkaran bir ülke onun için shengen vizesi için başka bir ülke seçip oradan norveç e geçin diye yazılar okudum bir çok yerde.tam olarak anlayamadım o zaman önce vize aldığımız ülkeye gidip oradan mı norveç e geçmeliyiz ki bu çok masraflı olur diye düşünüyorum.

  Diğer bir sorum da vize almak için ilgilenen firmalar var aldıkları ücret gayet iyi kendimiz halledemez miyiz bu bilgiler ışığında onlar kesin alır yada sorun yaşamayız gibi bir garantisi mi var?

  Uzun oldu kusura bakmayın şimdiden teşekkürler.

  1. 1. Norveç vizede sorun çıkaran bir ülke > aile birleşmesi durumlarında çok daha kolay vize veriyorlar
   2. başka bir ülke seçip oradan norveç e geçin diye yazılar okudum bir çok yerde. o zaman önce vize aldığımız ülkeye gidip oradan mı norveç e geçmeliyiz ki bu çok masraflı olur diye düşünüyorum > Katılıyorum, ayrıca o zaman davet mektubu yazacak birisi olmaz. Davet mektubu ile daha kolay alırsınız
   3. vize servisleri > Kendiniz de başvurabilirsiniz tabi ki. Vizeciler ile alırsanız vize alma garantisi yok. Bizim Schengen Vizesi nasıl alınır yazılarımızı okudunuz mu?
   https://www.bizevdeyokuz.com/schengen-vizesi-islemleri-schengen-vizesi-nasil-alinir-/
   https://www.bizevdeyokuz.com/schengen-vizesi-basvuru-formu-ve-gerekli-evraklar/

   1. Evet yazılarınızı yorumu yazıp gönderdikten hemen sonra okudum ve cevabımı aldım aslında:)
    İlginize teşekkürler.bu arada instagramdan takibe aldım ve bayıldım fotolarınıza..Gözüm üstünüzde artık 🙂

 122. Relationship: Arkadaş
  OLMAZ….

  Relationship: Friend (arkadas)
  Veya
  Relationship: acquaintance (soyle ya da boyle tanidik)

  biciminde olmalidir. Bilginize.

 123. Benim eşim türk vatandaşi ben yabanci türkmenistanliyim bana daveti mekdubu yolladi vize almam şartmi yagni lazimmi şimdiden teşekkürler

 124. Aradığım davet mektubunun bire bir örneğini bulmak çok büyük kolaylık oldu. Teşekkürler

  1. Benim pakistanlı aşçı işçim var ama almanyaya göçmen olarak Yaşıyor 5 yıl önce… ben onu Türkiye’ye getirmek istiyorum işçi olarak ne yapmam lazım?

   1. Merhaba! Almanyada aile dostum var. Beni davet etmek istiyor. Acaba oraya gidersem herhangi bir işe girebilirliyim veya orada nasıl kalıcı olabilirim?

 125. Bizevdeyokuz ailesi olarak neden başarılı olduğunuz apaçık ortada. İnternette veya yaygın bilinmeyen ayrıntılı konulara değindiğiniz için teşekkürler. Tam da ihtiyacım olan şeydi. Yurtdışındaki arkadaşıma davet mektubu yazdıracaktım ama ikimizde tam olarak nasıl bir yazı olduğunu bilmiyorduk. 🙂

  1. Çok teşekkür ederiz 😀
   Yazdıklarımızın faydası dokununca çok mutlu oluyoruz 😀

   1. öncelikle selamlar benim yurt dışında bir çocuğum var geçen sene geldiler kaldılar tabii biraz fazla kalınca bu sene için sorunlar çıktı gelemiyorlar. tabi cezada yemişler şuan bana mektup yazmam gerektiğini söyledi iskoçya’ ya ama araştırdım biraz tam emin olamadım. sayfanızda örneği buldum aynı şekilde kendim için doldursak olurmu şimdiden teşekkür ederim

   1. Merhaba, ben Hollanda dan aile ziyareti için vize Randevusu aldım belediye onaylı davet mektubunu da ancak aldıktan 2 hafta sonra viyana için bir turist seyahat planladım. Bu durumda iptal edip Avusturya’dam turist vize başvurusu yapmak zorunda mıyım? Yoksa dilekçeye bu seyehatim ile ilgili bilgileri de koysam vizem o süreyi de içererek verilir mi?

    1. Merhaba dediğiniz gibi siz Avusturya’dan turist vizesine başvurun ama belgelerinize bir sonraki seyahatinizin belgelerini de ekleyip ikisini de içeren bir vize alın deriz.

     1. Merhaba
      Biz eşimle Ocak ayı için 7 günlük bir Avrupa seyahati planlıyoruz bizim orada yaşayan yakınlarımız araçları ile yardımcı olacaklar ülkeler arası gezmemizde ve Lüxemburg’da aile dostlarında konaklamamız için de davet mektubu gelecek uçak biletlerimizi gidiş dönüş alacağız bu şekilde vize almamıza engel bir durum var mı birde sadece ülke ülke gezip sonrasında davet mektubu yollayan kişi de o süre zarfında kalmak zorunlu mu yoksa Fransa’ya gittiğimde oradaki akrabamda kalmam bana orada problem yaratır mı

     2. Merhaba bir kere kendinizi yurt dışına soktunuz mu nerede kalacağınızı kimse takip etmez. Maksat kapıdan geçmek. Bizce vize alamanıza engel teşkil edecek bir durum yok fakat son söz her zaman konsoloslukların.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir