VİZE DAVET MEKTUBU – NASIL YAZILIR VE ÖRNEĞİ

Vize için davet mektubu nedir?

Vize uygulayan bir ülkeye seyahat etmek isteyen bir kişi için, vizesine başvurulan ülkede yaşayan birisinin konsolosluğa yazarak o kişiyi kendisini görmeye davet etmek istediğini anlattığı mektuba vize davet mektubu denir. Örneklemek gerekirse; Aslıhan İngiltere’deki arkadaşı Caner’i ziyaret etmek istiyorsa, Caner’in İngiltere Konsolosluğu’na Aslıhan’ın beni ziyaret etmesini istiyorum tarzında yazıdığı mektuptur. İçinde mutlaka açıklığa kavuşturulması gereken konu başlıkları vardır. Onların neler olduğu, mektubun nasıl yazılması gerektiğini aşağıda anlattık.

Vize davet mektubu vize alacağınızı garantilememekle birlikte başvurunuzu güçlendirebilen bir unsurdur. Davet mektubunun İngilizce ya da başvurulan ülkenin ana dilinde yazılması gerekir.

Schengen Vizesine başvuruyorsanız mutlaka bu yazıyı okuyun: Schengen Vizesi
İngiltere Vizesine başvuruyorsanız mutlaka bu yazıyı okuyun: İngiltere Vizesi

Kimler davet mektubu yazabilir?

Davet eden kişinin illa o ülkenin vatandaşı olması gerekmez. İş, eğitim, araştırma, mültecilik gibi çeşitli sebeplerden o ülkede yasal oturuma izni bulunan herhangi bir kişi de sizi onu ziyaret etmeniz için yanına davet edebilir, ve konsolosluğa sizin için vize davet mektubu gönderebilir.

Davet mektubu nasıl yazılır?

Vize davetiye mektubunun standart bir şablonu yok, yazının içeriğini istediğiniz gibi organize edebilirsiniz ancak mutlaka kapsaması gereken bazı bilgiler bulunuyor. 
Bir davetiye mektubunun bütün bu unsurları kapsaması gerekir:

1. Tarih &  Yer

En üstte, köşede tarih ve davetiyeyi yazanın bulunduğu şehir bilgisi verilir. Bu tarihin vize başvurusunu yaptığınız günden 1 aydan daha eski olmamasına özen gösterin. Örneğin; vize randevunuz 1 Temmuz’daysa, mektubun üzerindeki tarih 1 Haziran’dan eski olmasın.

2. Vize davet mektubu konsolosluğa hitaben yazılmalıdır

 Davet eden kişi (Caner) davet mektubunu davet ettiği kişiye (Aslıhan) hitaben değil, vizesine başvurduğu konsolosluğa hitaben yazar. 
✖ Yanlış: “Sevgili Aslıhan” 
✔ Doğru: “İngiltere Konsolosluğu’na” (To the British Embassy), Almanya Konsolosluğu’na ( The the Consulate General of Germany) 
✔ Doğru: Yetkili kişinin dikkatine (To whom it may concern)

3.  Davet edilen kişiye dair yazıda mutlaka açıklanması gereken detaylar

– Pasaportta göründüğü şekliyle adı ve soyadı
– Doğum tarihi
– Adresive telefon numarası
– Davet eden ve davet edilen arasındaki ilişki nedir?  (Akrabalık, arkadaşlık, aile dostu, sevgili vb…) Yakınlık derecesi, Nereden, nasıl tanışırlar gibi (eski iş arkadaşı, 10 yıllık komşusu, vb…)
– Ziyaretin amacı
Ne sebeple kişi sizi ziyaret ediyor? Mesela aile buluşması mı, turistik ziyaret mi, vb… 
– Davet edilen kişinin ne o ülkede ne kadar süreyle kalacağı (Bu tarihlerin uçak biletlerinin tarihleri ile örtüşmesi gerekir. Eğer sürekli gidip gelinecek bir durum varsa sebeplerinin izah etmelisiniz. Örneğin; “Annem, ilki 10 Şubat – 20 Şubat olmak üzere, beni master yaptığım 2 sene boyunca ziyaret edeceğinden ötürü 2 senelik vize verilmesi arz ederiz” gibi.
– Davet edilen kişinin nerede konaklayacağı ve ziyaretini nasıl finanse edeceği.
Otelde mi kalacak, yoksa devet edenin evinde mi? Mutlaka otel ya da evin adresinin yazılması gerekir. 

4. Davet edilen kişiye dair yazıda mutlaka açıklanması gereken detaylar

– Pasaportta göründüğü şekliyle adı ve soyadı
– Doğum tarihi
– O ülkedeki adresi ve telefon numarası
– İşiniz ve ünvanınız
– O ülkedeki yasal durumunun açıklaması
Yani o ülkenin vatandaşı mı, yoksa oturumu mu bulunuyor, oturumu varsa hangi sebeple? (Örneğin; çalışma izni, öğrenci vizesi, medikal sebepler…)
– Bu yasal durumu ispatlayan belgeler
Örneğin o ülkede doğmuşsa doğum serfifikasının fotokopisi
Vatandaşı ise nüfus kağıdı veya benzerinin fotokopisi
Görmense göçmen kartı ve oturumun fotokopisi

5. Davet mektubu ile yollanabilecek destekleyici belgeler

Her ülkenin destekleyici belge talebi olmuyor ama onlar talep etmese bile siz bunları yollayabilirsiniz:

 1. Davet eden öğrenciyse üniversite kayıt / öğrenci belgesi,
 2. Eğer davet eden davetliyi kendi imkanları ile ağırlayacaksa finansal yetkinliğini  kanıtlayıcı belgeler. Örneğin, banka hesap dökümü, maaş bordrosu, kira geliri varsa kontrat ve ödemelerin banka dökümü gibi… 
 3. Davetli davet eden ile birlikte kalmıyorsa hostel / otel rezervasyon belgeleri (varsa)

6. Vizeye başvuran kişinin dosya referans numarası

Başvuran kişinin bir dosya takip numarasını eklemeniz vize memurlarının işini hızlandırır.
 
 


 
 

VİZE DAVET MEKTUBU ÖRNEĞİ – İNGİLİZCE

Önemli Uyarı: Bu sadece bir vize davet mektubu örneğidir, kendi durumunuzu mutlaka kendi cümlelerinizle izah etmeniz gerekir. Lütfen buradaki yazıyı kopyala yapıştır yapmayın. Bunu okuyan kişilerden 100’u aynı mektubu yollarsa samimiyetsiz ve şüpheli duracaktır.
 
 

09 April 2017
London
 
Subject: The invitation letter in support of Aslıhan Demir’s visa application
 
 
To whom it may concern,

This is to certify that Aslıhan Demir will be visiting me in London, UK, for 3 weeks between the dates of 04 July to 30 July 2017 for my 30th birthday.  The applicant is my friend from summer school and we have known each other for 10 years.  She will be staying with me at my home, the address of which is:

50 A, Elm Street,
London WC2H 9LA

I, Caner Dagyaran, am a UK resident, here on a work permit, currently working at Beyond Export Company as an accountant. Enclosed, you will find copy of my work permit. I confirm that I will be sponsoring her stay and I have the sufficient funds to host my visitor. 

Should you require more information, you can contact me at +44 20 8094 0909 or at my email caner@beyondexport.com.

Sincerely,
Caner Dagyaran
(İmza)

Guest information:
Name: Aslıhan Demir
Date of Birth: 03 Sept 1980
Address: Koru Sok, Aheste Apt, No.4, Daire1, Ataköy, İstanbul, Turkey
Tel: +90 533 578 9998
Relationship: Friend
Visa Application No: 09495787

 

 

 

VİZE DAVET MEKTUBU ÖRNEĞİ – TÜRKÇE

09 Nisan 2017
Londra
 
Konu: Aslıhan Demir’in vize başvurusuna ek davet mektubu
 
 
İlgili makama,

Yaz okulundan tanıştığım ve 10 senedir arkadaşım olan Aslıhan Demir’in, 30. doğum günüm sebebiyle, 04 – 30 Temmuz 2017 tarihleri arasında, 3 hafta olmak üzere, beni Londra, Birleşik Krallık’ta ziyaret edecek. Kendisi seyahati boyunca aşağıda belirttiğim adreste, benim evimde kalacaktır. 

50 A, Elm Sokağı,
Londra WC2H 9LA

Ben, Caner Dağyaran, Birleşik Krallık’ta oturma ve çalışma iznine sahip olarak, şu anda Beyond Export Company’de muhasebeci olarak çalışmaktayım. Davet mektubu ile beraber gönderdiğim belgeler arasında çalışma iznimin bir kopyasını bulabilirsiniz. Misafirimin ziyareti boyunca tüm masraflarını karşılayacağımı ve bunun için yeterli maddi imkanlarım olduğunu beyan ederim.

Daha fazla bilgi gereksiniminiz olursa bana +44 20 8094 0909  nolu telefon numarasından veya caner@beyondexport.com e-mail adresimden ulaşabilirsiniz. 

Saygılarımla,
Caner Dagyaran
(İmza)

Ziyaretçi bilgisi:
İsim: Aslıhan Demir
Doğum tarihi: 03 Eylül 1980
Adres: Koru Sok, Aheste Apt, No.4, Daire 1, Ataköy, İstanbul, Türkiye
Tel: +90 533 578 9998
İlişki: Arkadaş
Vize Başvuru No: 09495787

 


Vize Davet Mektubu Nasıl Gönderilir? 

Konsolosluktan konsolosluğa değişmekle birlikte birçoğu fax yada email olarak kabul etmektedir. 

 1. Merhaba, bazı kaynaklarda davetiye mektubunun belediye onaylı olması lazım diye bir şey okudum bu doğru mu?

 2. Merhaba; annem 2 yıldır italyada yaşıyor, teyzem ise İtalya vatandaşı. Ortak bir restoran işletmeleri var. Ben de açık öğretim olarak aşçılık okuyorum. 1. sınıfım. Beni restorana işçi olarak çağırsalar mı, aile birleşimi olarak çağırsalar mı daha garanti olur? Korona sebebiyle şartlar zorlaştı. 25 yaşındayım ve aile birleşimi bu sebeple zor olabilir mi? Teşekkür ederim.

  1. Merbaha Melis,
   Vize danışmanlığı vermiyoruz. Bizi aşan bir konu. Ama tahminimce aile birleşimi daha etkili olur.

 3. Merhaba Kocaeli’de oturuyorum. Batı Afrika Gambia’da 2 yıl boyunca kaldım. Yaklaşık 10 sene oldu. Şimdi oradaki bir kız arkadaşım Türkiye’ye tatile gelmek istiyor. Davet mektubu göndermem gerektiğini söyledi. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

 4. Merhaba Mısırlı bir erkek arkadaşım var ve evlenmeyi düşünüyoruz.ona davet mektubu göndermeli miyim ve davet mektubuna ne yazmalıyım.TC vatandaşıyım

 5. Merhaba. Ben Türkiye bir Afganistan vatandaşı ile sevgili oldum. Fakat onun vizesi yoktu, vize almak için tekrar ülkesine döndü. Ama Türkiye vizesi alamadı hala. Ben ona nasıl yardımcı olabilirim, nasıl bir yol izlemeliyiz?

 6. Merhab Rusya’daki kız arkadaşımı Türkiye’ye davet etmek istiyorum finansal ihtiyaçlarını ben karşılayacağım. Makalenizi okudum fakat nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok seviniriz teşekkür ederim

 7. Merhaba ben Avustralya vatandaşıyım. Türkiye’de ikamet ediyorum gebeyim ve doğum için Avustralya’ya gideceğim. Haliyle orada işsizlik maaşı alacağım. Eşimi doğum için yanıma çağıracağım. 1 ay kalıp dönecek. Davet vizesi için gerekli evraklarda çalıştığın yerle ilgili bilgi diyor. O bende olmayacak bu durum sıkıntı yaratır mı? Şimdiden teşekkürler

 8. Merhaba
  Nişanlım Bulgaristan vatandaşı. Nikah kıymak ıcın yanıma geldı ama evrak eksik.
  Sorunu oldu, gerı gıttı fakat pasaporta vurulan tarıhi gecirmişsiniz deyip, 2500 tl ceza uygulanmıs. Ve Türkiye’den davetiye gönderilmesi gerekiyor demişler. Nasıl bİr yol İzlemem gerekiyor? Davetiye gönderme ücreti ve gerekli evlaklar nedir? Cevaplarsanız cok sevınırım

 9. Almanya’da yaşayan erkek arkadaşımın yanına gitmek istiyorum. Pandemi yüzünden gidebilmek için seçeneğim yok. Ne yapmam gerek biliyor musunuz?

 10. Öncelikle hepinize kolay gelsin. Ben Endonezya’da kız arkadaşımla tanıştım. Şimdi ise evlenmek istiyoruz ancak sevgilim pasaport alabilmesi için benden tavsiye mektubu gerek. Ne yapmam lazım?

  1. Merhaba Bayram,
   Şimdiden tebrikler. Pasaport işlemleri için davet mektubu gerekmez. Kendi ülkesinde ilgili sebep göstermeksizin başvurması yeterli. Vize için davet mektubu gerekir, ama sizin durumunuzda ona bile ihtiyaç olmayabilir. Yanlış bilmiyorsam Endonezya pasaportuyla Türkiye’ye giriş yapılıyor.

 11. Merhaba efendim;
  Ben Afganistanlıyım. Bazı sıkıntılardan dolayı Türkiye’de mülteci olduk.3 senedir burada yaşıyoruz.
  Biz İran’da 1.5 sene kaldık ve orada nişanlandım. Biz Türkiye’ye geldik, onlar İran’da kaldılar. Şimdi ben onu Türkiye’ye getirmek istiyorum. O da mülteci, ben de mülteciyim. Ben onu davet edebilir miyim acaba?

  Sizden ricam; eğer yolu varsa bana gösterirseniz çok sevinirim. Saygılarımla.

  1. cavabınız için teşekkürler

   davet mektubunu hazırladım ve konsolosluğa göndereceğim umarım pasaport işlemlerinde kız arkadaşıma yardımcı olur tüm ekip arkadaşlarınıza teşekkür ederim ve başarılarınız dilerim

 12. Merhaba, Amerika’dan bir kız arkadaşım var. Türkiye’ye gelmek istiyor. Bunun için davet gerekli mi, davet olmaz ise kendi imkanları ile Türkiye’ye Nasıl gelebilir. Saygılarımla

  1. Amerikalılar TR’ye kapı vizesi ile girebiliyor. Yani sadece girişte bir ödeme yapmaları gerekiyor.

 13. Merhabalar benim endonezya balide kız arkadaşım var . beraber otelde çalıştık . iş nedeniyle bıraktı . şimdi tekrar buraya gelmek istiyor . henüz iş bulamadım onun için . buraya gelmesini istiyorum . burda beraber iş bulmak istiyorum . türkide otelde çalıştığina dair sertifikası var . ama izlemem gereken yol neler bilmiyorum

 14. Bende Almanya’ya gitmek istiyorum
  Eşimle birlik te orada işimiz hazır çalışmak için ne gibi evraklar istenir bizden birtane kizimiz var iki buçuk yaşında bilgilendirir misiniz

 15. İmza işi nasıl oluyor cevap verirmisiniz benden imzq atilip mail olarak gondermem gerektigini istiyor arkadaşım elektıronik mi yoksa bir kağıda mi atmam gerekiyor kagıda atarsam onu nasıl gonderirim ona

 16. Merhaba bende filipinden sen kız arkadaşımı davet edeceğim ama hep red cevabı alıyorum nasıl bir yol izleyeceğim cevap için şimdiden teşekkürler

 17. ingilterede erkek arkadaşımvar ve beni davet edecek asgari ücretle çalışıyorum ailemin 1400 metrekare arazisi ve ayriyetten bir evimiz var erkek arkadaşım bana sponsor olabilir mi onun evinde kalacağız ve ilk defa vize başvurusu yapacağım ve eşcinselim lgbt ingilterede sorundeğil ve yardımı olur mu
  lütfen cevaplarmısınız

  1. Ben de aynı durumdayım ama İngiltere de kız arkadaşım yok gitmeye çalışıyorum ben de. Dj lik ve Prodüktörlük yapıyorum orada bir klübde çalışabilirim diye gitmek istiyorum

 18. Ben turkum nişanlım da arabistanda yasiyor ve afgan uyruklu noterden onayli davet gönderdim . Vizesine cevap gelmedi . Yapmamiz gereken islem nedir.? Iyi calismalar

  1. Merhaba bende benzer durumdayim.nasil ve nereye gönderdiniz davetiye mektubunu öğrenebilir miyim

 19. merhaba benim erkek arkadaşım türkmenistan da davet gönderemiyorlar ne yapmam gerekiyor türkmenistana gitmek istiyorum

 20. Filipinler de ki kızımı, Noter onaylı davetiye mektubuyla, Türkiye’ye, istek talebinde bulundum. Kızımın vizesi reddedilmiş. Kızımı tekrar nasıl, Türkiye’ye istek yapabilirim?..

  1. Merhaba bende filipinden sen kız arkadaşımı davet edeceğim ama hep red cevabı alıyorum nasıl bir yol izleyeceğim cevap için şimdiden teşekkürler

 21. gerçekten bu turkmenistan yasalarıdan kurallarından sıkıldım 35 yaşındaki kız arkadaşımı bir türlü geçirmiyorlar annesi burada ablası burada kız kaldı orada saçma sapan kurallar yasalar artık değişsin inanki bıktırılar

 22. Merhabalar,şubat ayında almanyadan kuzenim beni aile ziyareti olarak istek yaptı istek mektubu yolladı bana almanyadan,evraklarım tam sorun yoktu,9 madde ile bana vize vermediler,işim yokmuş bekarmışım, dönüşüm belli değilmiş ama gidiş dönüş bilgilerimi verdim fakat vize alamadım,nerde yanlış yaptık acaba,şimdi tekrar istek yapıcam bu sefer çocuk bakıcılığı için çalışma izni alıcak almanyada yabancılar şubesinden fakat önceden red aldım ,şimdi bakıcı olarak gidiyorum bi sorun olurmu acaba,çünkü bilgilerim var onlarda ne yapmamız gerek ,bir de davetiye mektubu ellenmi yazılması gerek.tşk

 23. Merhabalar benim nişanlım Pakistan uyruklu ama saudi Arabistanda çalışıyor. Davet mektubu göndereceğim düğün için fakat ben ailemle kalıyorum çalışmıyorum yinede davet mektubu gönderebilirmiyim ve nişanlımın banka hesabı olması gerekiyor mu gelmesi için.

 24. Nişanlım Suudi Arabistan’da düğün için nişanlım ve ailesini noter tastikli davet mektubu gönderdim hep red çıkıyor nasıl getirebilirim ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba benimde nişanım suudi arabistanda getirtemiyorum siz getirttiniz mi bir yolu varmı Türkiye ye getirmenin. Vizeler hep reddediliyor çok çağresiz kaldık

 25. azerbeycanlı arkadasım on gün önce ülkesine dönüş yaptı ,acil bir sebep dolayısıyla tekrar gelmesi için çözüm arıyorum saygılar.

 26. Merhaba,

  Martta Almanya’da bir konferans için vize almam gerekmekte. Ancak karşı taraf davet mektubunu siz yazın biz onaylayalım dedi. Bunun için bir örnek var mıdır?
  Başka ziyaretler için daha önce almıştım ama konferans için ilk kez olacak kafam karıştı.

  1. merhaba ben almanyada yasiyorum calisiyorum esim türkiyede yasiyor is icabi türkiyede kaliyor bu gibi dorumlarda uzun süreli vize oluyormu ve nasil bi istek vapabilirim bilgilendirirseniz memmun olurum

 27. merhaba, afganistanlı bir çalışanımız var. ülkesine gidip tekrar dönmek istiyor. fakat gelirken davet mektubu olması gerekiyormuş. nasıl yazabilirim. yardımcı olursanız sevinirim

 28. Merhaba bana yardimic olursan cok memun kalirim benim Rusyada kiz arkadasim
  kaliyor nasil Almanya konsula muracat gerkir hangi evrak gerekir bana yardimic olursan cok iyi olur

  1. merhaba ben almanyada yasiyorum calisiyorum esim türkiyede yasiyor is icabi türkiyede kaliyor bu gibi dorumlarda uzun süreli vize oluyormu ve nasil bi istek vapabilirim bilgilendirirseniz memmun olurum

 29. Erkek arkadaşım Hollanda’da erasmus yapıyor ve bir haftalığına onu ziyaret etmek için Hollanda’ya gitmek istiyorum. Bununla ilgili iki sorum var;
  1- Babam asgari ücretle çalışıyor, annem şu an işsiz. Üzerimize bir ev var. Ben de İstanbul Üniversitesinde yüksek lisans yapıyorum. Öğrenci olduğum için babamın bana sponsor olması gerekiyormuş. Babamın asgari ücret alması sponsor olması konusunda bir sorun yaratır mı? Banka hesabına para koymamız bu işi kolaylaştırır mı? Bu şartlarda vize alanlarınız var mı?
  2- Erkek arkadaşım Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ama Hollanda’da oturma izni olduğu için bana davet mektubu gönderebilir mi? Onun davet etmesi şüpheye sebep olur mu?

  1. evet gönderebilir. babanın ssk maaş bordrosu vs varsa bunların son 6 aylık dökümü çünkü sana sponsor olması gerekiyor üzerinde hiç birşey yoksa ayrıca hollanda basit bir ülke alabilirsin ben okumama ragmen 3 aylık vize aldım davetiye göndersin belediyede mühürlesinler. sende VFSGLOBALı ara hollanda için gerekli evrakları sor hazırla ver gitsin vize alırsın.

 30. merhaba ben Afganistalıyım türkiyede üniversite okuyorum annemi ve babamı ziyareitme gelmelerini istiyorum ama Afganıstandan Türikiye vizesi almak çok zor ben durdan ne yapabilirim cevap icin simdiden tesekkürler

  1. merhaba ben almanyada yasiyorum calisiyorum esim türkiyede yasiyor is icabi türkiyede kaliyor bu gibi dorumlarda uzun süreli vize oluyormu ve nasil bi istek vapabilirim bilgilendirirseniz memmun olurum

  2. Mücahit Bey sorununuz çözüldü mü? Benim kız arkadaşım da gelecek ama henüz pasaport başvurusu yaptı. Geleceği zaman bu tür sorunla karşılaşmamız için nasıl bir yol izleyeceğiz öğrendiniz mi? İletişim kurarsanız çok sevinirim. Arkadaşlar yine aynı şekilde bir bilgisi olan varsa yardımcı olur musunuz lütfen. coskun0518@hotmail.com mail adresime yazabilirsiniz. Saygılar.

 31. Merhaba ben turkemenistan dan bayan bir arkadasimi davet etmek istiyorum amacimiz evlilik ama o sekilde gonderme anneme bakacak diye gonder diyor ve ben 1 ay lik dusunuyorum o 1 yillik gonder diyor davet ettigim.kisinin gidis donus tarihlerini bildirmem gerekiyor bunun icin ucak bileti sartmi ve gondersem ne kadar zaman da ulasir davet ettigim kisinin olurda gelirse burada kaldigi sure icerisinde tum sorumlilugu banami ait oluyor yardimci olursaniz sevinirim
  Tesekkurl

 32. Merhabalar,
  Annemizin yeşil pasaportu var ve almanya ya gidecek
  Vize almamız gerekmiyor ancak şuanda OHAL olduğu için başka belgeler de eklenmesi gerekiyormuş. Annemin yeşil pasaport babamın üzerinden ve babam emekli olmuştu ve 6 sene önce vefat etti.
  Şimdi pasaportun yanında hangi evrakları vermemiz gerekiyor net bir yanıt bulamadık, konsolosluklar da telefonlara bakmıyorlar 🙁
  Şimdiden teşekkürler

 33. Arkadaşlar Kızımı SİDNEY AVUSTRALİA da okutmak istiyorum. Hemşirelik son 4 ncü sınıfı okumakta hem dil eğitimi hemde üniversite eğitimi için neler yapmam lazım bu konuda bilgisi olan varsa yardımlarınızı rica ediyorum. sidney de yaşayan 10 aile akrabamız var onlar biz ne yapabiliriz sorun gerekeni yapalım diyorlar. çocuğumun dersleri 8-9 dur., şimdiden teşekkür ediyorum.

 34. Merhaba

  Ben ispanya vizesi için başvuracağım. Yalnız bir sorum var, başvuru belgelerinde kullanacağım dilin hepsinin aynı olma şartı var mıdır? Hepsinin Türkçe, İngilizce yada İspanyolca hazırlanması gibi ?

  Yanıtlarsanız çok mutlu olurum.

 35. Merhabalar irandan arkadasimi turkiyeye davet etmek istiyorum noterden davet mektubu yazdirdim ancak nereye gonderecegim ve nasil gonderecegim konusunda bir bilgiye ulasamadim bu konuda yardimci olabilirseniz cok memnun olurum iyi calismalar diliyorum.

 36. Oturma izin uzatmak için baş vurdum ancak ihlal oldu giriş cıkış yaptırmamı soylediler Turkiyede arkadasılık davet gonderdi noterden yazılmış turkiye girişte hava limanda sorun ola bilirmi

 37. Selam benim yigenim polonyada okuyor bende izmir buyuksehir belediyesinde 8 yildir sendikali isciyim yigenim bana davetiye yolliuacak ve vize almam icin meslegim geregi kolay olurmus sizce

 38. Gaziantepteki Amerikan konsoloslugunda calisiyorum . Gelecek yaz icin Hollandaya turistik gezi icin seyahat planliyorum. Amerikan konsoloslugunda calişiyor olmam , vize alirken kolaylik ve bir avantaj sağlar mı ? Teşekkürler

 39. Merhabalar. Eğer Türkiye’den akrabalarım Kırgızistana daveti gönderirlerse Türkiye’ye gelmek için kaç gün bekleyebilirim yani daveti kaç günde geliyor kağıtlar halletmem için ne kadar zmn alır?
  Teşekkür ederim…

 40. Selam benim eşim Azeri Vatandaşı kayinvalidem Türkiye den gideli 1 bucuk 2 ay oldu kayinvelidemi Türkiye’ye davet etmek istiyorum ben edebilirmiyim yoksa eşimin mi yapması gerekiyor.izine cikmama gibi bi durum olabilirmi ?

 41. Merhaba Arabistan ülkesinden bir arkadaşımı Türkiye’ye davet etmek istiyorum fakat gelen kişinin tüm sorumlulukları bana mı ait olacak. Burada karışacağı bir suç,belirlenen süre içerisinde gitmeme vs gibi durumlarda sorumlu olan kişi ben mi olacağım ?

 42. Azerbeycan li arkadaşım var 2010 yılında turkiyeye gelmiş ve vize süresi bitince çıkış yapmamış yurt disi edilmis üzerinden 7 yıl geçmiş ben türkiyeye davet etmek istiyorum ne yapmaliyim

 43. Davet mektubunu yazan kişi gidip kendisi oradaki konsolosluğa mı verecek yoksa bana gönderecek ben istanbulda kendim gidip mi vericem anlayamadım? Teşekkürler..:)

 44. iyi günler erkek arkadaşıma davet mektubu yazacağım Cezayir den Türkiye’ye gelebilmesi için. Davet mektubu onayım için benimde vizemin olması şart mı yoksa yeşil pasaport alsam yeterli olur mu.Birde sponsor olmak istemezsem davet mektubunda nasıl çağırabilirim.yani misafirimin ziyareti boyunca bütün masraflarını karşılamak istemezsem yada ortak karşılamak istersek ne yapmalıyız. Şimdiden çok teşekkürler bilgileriniz için

 45. Au pair gelecek diğer ülke vatandaşlarına yazılacak davet mektuplarına verebileceğiniz örnekler var mı? Bu mektuplarda bir fark oluyor mu?
  Çok teşekkürler.

 46. Merhaba ben imyurt dışına gitmeyi düşünüyorum bu süreçte oncelikle pasaport çıkartmam gerek sanırım . Ünv yeni bitirdim ve yurt dışında gerek bitirdigim bolumle alakali gerek farkli alanda çalışmak istiyorum bu konuda ne yapıcam nasıl adım atmam gerekiyor bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.

 47. selam ben Ali.
  Türkiye’de matematik öğretmeni olarak sözleşmeli atandım.Aynı zamanda matematik eğitimi bölümünden yüksek lisans yapıyorum. Türkiye’deki görevim olan matematik öğretmenliğini yurtdışında yapmak istiyorum ve kendimi, dilimi geliştirmek istiyorum. Bunun için ne yapmalıyım. saygılarımla…

 48. Merhaba benim eşim Suriye vatandaşı ve bizim 1 ay sonra düğünümüz var ben eşimin annesini Türkiye’ ye davet etmek istiyorum. nasıl bir yol çizmem gerekiyor.

 49. merhabalar
  bir turk vatandaş , kaç kişiyi davet ede bilir?
  ya da eğer bir kişiye davetiye gonderirse , 2inci şahse gene davetiye gonderecekse, arada , zaman şartı ve ya başka bir şartı varmi?
  saygılar…

 50. Merhaba.
  Ben şuan üniversite öğrencisiyim ablamda hemşire.ikimiz birlikte almanya ya 10 günlük ziyarete gitmek istiyoruz akrabamız davetiye yollayacak fakat davetiye iki kişi için gönderiliyor mu yoksa ayrı ayrı mı olmalı? ve merak ettiğim diğer şey de banka hesap dökümlerimiz ne şekilde olmalı ?
  şimdiden teşekkürler 🙂

 51. Merhaba,

  Norveç’ten turistik vize reddi almış olmak diğer konsoloslukları etkiler mi ? Bu kez Danimarka’dan davet mektubu ile başvuracağım ve Norveç’i iptal edeceğim. Davet mektubu ıslak imza gerektirir mi ? Bu arada başvuruları vfs glabal ile alıyorlar. Davet mektubunun oraya mı gönderilmesi gerekiyor? Zamanım daraldı. Teşekkürler

  1. davet mektubu başvurunu güçlendirecektir.
   Nereye ve nasıl gönderilmesi gerektiğini vfs’yi arayarak öğrenebilirsin

 52. İyi günler. Benim 2 sorum olacak. 20 Haziranda 6 günlüğüne Almanya’ya arkadaşımın yanına gideceğim onun evinde kalacağım. 1) Almanya’da üniversite öğrencisi ve oturma izni var, davet mektubu için yeterli olur mu? Konaklama için ayrı bir yer göstermem gerekir mi? 2) Kendim öğrenciyim devletten aylık 500 lira civarı maaşım var bununla birlikte banka hesabımda 12k lira param var. Gelir durumu için yeterli olur mu ? Ailemi sponsor olaylarına katmak istemiyorum. Daha önceden aldığım ama süresi dolan 2 İngiltere 1 İrlanda vizem var. Konsolosluk üzerinde pozitif etkisi olur mu? ( Fark etmeden 3 soru oldu.) Anlayışınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 53. Merhabalar,

  Almanya ya düğün için gideceğim. Buradan bana gönderilecek davetiye(istek) için gönderen kişi Almanya da hesap açılması gerektiğini söyledi burada bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum ben olmadan benim adıma hesap nasıl açılabilir acaba istenilen davetiye gönderen kişinin hesapları mıdır yetkililer bunu talep etmiş gideceğim yer Bochum yardımlarınız için teşekkürler

 54. Merhaba, ben de arkadaşımı davet etmek istiyorum ama son 6 ayın banka dökümünü istiyor turkiye vizesi ama arkadaşım işe yeni girdi. Bu davet mektubunu göndermek onu bu belgeyi almaktan muaf tutar mı?teşekkürler.iyi gezmeler!!

 55. Merhaba
  Ben Hollandaya gideceğim.Arkadaşım bana davetiye gönderecek fakat davetiyeyi Türkiyede ki hollanda konsolosluğuna mı gönderecek?

  Teşekkürler

 56. Merhabalar,

  Ben davet mektubu ile ilgili bir sorum olacaktı?
  Amerika’dan akrabam benim icin davetiye mektubu yazdı ama biz davetiye mektubunu nereye göndereceğimizi bilmiyoruz konsolosluğu aradığım da kesin bir bilgi vermedi yoksa elden mi gidiyor ? Cevabınızı bekliyorum iyi günler

 57. Merhaba ben Türkiye’de yaşıyorum ve öğretmenim. Geçen yaz Pakistan vatandaşı biriyle nişanlandım. Kendisi şu anda Arabistan’da çalışıyor. Nikah işlemlerimiz için Türkiye’ye gelecek inşallah. Vizesi için bir davet mektubu yazmam gerekiyor. Bu mektubun noterde falan onaylatılması gerekiyor mu? Ve benzer bir mektup elinizde varsa benimle paylaşabilir misiniz? Cevaplarsanız mutlu olurum, teşekkürler…

  1. Selam Nuray,
   Türkiye’ye davet etmek aynı bu yazıda yazdığını şeyler yapacaksın. sonra bu mektubu fax yada emailla onun başvuracağı konsolosluğa yollayacaksın

  2. Merhaba benim nişanlım da Pakistan uyluklu arabistanda yaşıyor. Davet edebildiniz mi acaba? Ben edemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

 58. İyi günler,
  Ben ilk defa yurtdışına çıkmayı düşünüyorum, Bunun için bir davetiyem var, 10 yıl geçerli olan Pasaportum var daha yeni çıkardım. Gitmek istediğim ülke düşünün.
  Banka hesabımda 5 bin TL var, hesap dökümü için uygun mı? Kalacağım süre 1 ay. Ama şuan çalışmıyorum. Yani SGK dökümü alamıyorum. SGK dökümü olandan vize alabiliyor muyum?
  Geçimimi Ailemden olan birini (Baba , abla, abi) gösterebiliyor muyum? Onların SGK hizmet dökümünü kullanabilir miyim?
  Şuanlık tek eksiğim bu gözüküyor.
  Yardımcı olursanız çok sevinirim

   1. İyi günler,
    Ben ilk defa yurtdışına çıkmayı düşünüyorum, Bunun için bir davetiyem var, 10 yıl geçerli olan Pasaportum var daha yeni çıkardım. Gitmek istediğim ülke Hollanda.
    Banka hesabımda 5 bin TL var, hesap dökümü için uygun mı? Kalacağım süre 1 ay. Ama şuan çalışmıyorum. Yani SGK dökümü alamıyorum. SGK dökümü olandan vize alabiliyor muyum?
    Geçimimi Ailemden olan birini (Baba , abla, abi) gösterebiliyor muyum? Onların SGK hizmet dökümünü kullanabilir miyim?
    Şuanlık tek eksiğim bu gözüküyor.
    Yardımcı olursanız çok sevinirim

 59. Selam
  Açıklamalar için tsk.
  İngiltere’de kızım doktora yapıyor. 3-4 gün Londra’da buluşacağız bunun için turistlik vize alıyoruz o da bizim için e mail yolu ile davet mektubu gönderecek (öğrenci belgesi ile birlikte) Bu davet mektubu word belgesine yazılıp imzalanmış bir yazı mıdır?
  Yoksa maile yazıp gönderdiğinde mail çıktısı mı? olacak
  Teşekkürler.

  1. Selamlar,
   Bu yazıda nasıl yazılması ve nereye yollanması gerektiğine dair açıklamalar bulunmaktadır

 60. Takip numarasını neye göre belirliyoruz ? Random bir sayı gibi geldi bana sizin yazdığınız takip numarası. Bir de email olarak konsolosluğa gönderdikten sonra evraklarla birlikte başvururken nasıl belirtiriz davetiye mektubumuzun olduğunu ? Email yerine çıktısını alıp elden versek konsolosluğa oluyor mu ? ÇOOK TEŞEKKÜRLER ŞİMDİDEN SIKI TAKİPÇİNİZİM İYİ GEZMELER

  1. Selamlar, vize başvuru formlarını doldurunca genelde emailına bir takip no gelir, ya da online formun bir yerined yazar. Her ülkenin bir olamayabilir, eğer seninkinde yoksa atla, dert etme.

 61. Merhaba
  Temmuz ayında bir haftalığına 2si çocuk dört kişilik ailem Norveç ‘e bir akrabamızın yanına gitmeyi planlıyoruz .Öncelikle sayenizde çok şey öğrendim emeğiniz için çok teşekkür ederim.
  Norveç vizede sorun çıkaran bir ülke onun için shengen vizesi için başka bir ülke seçip oradan norveç e geçin diye yazılar okudum bir çok yerde.tam olarak anlayamadım o zaman önce vize aldığımız ülkeye gidip oradan mı norveç e geçmeliyiz ki bu çok masraflı olur diye düşünüyorum.

  Diğer bir sorum da vize almak için ilgilenen firmalar var aldıkları ücret gayet iyi kendimiz halledemez miyiz bu bilgiler ışığında onlar kesin alır yada sorun yaşamayız gibi bir garantisi mi var?

  Uzun oldu kusura bakmayın şimdiden teşekkürler.

  1. 1. Norveç vizede sorun çıkaran bir ülke > aile birleşmesi durumlarında çok daha kolay vize veriyorlar
   2. başka bir ülke seçip oradan norveç e geçin diye yazılar okudum bir çok yerde. o zaman önce vize aldığımız ülkeye gidip oradan mı norveç e geçmeliyiz ki bu çok masraflı olur diye düşünüyorum > Katılıyorum, ayrıca o zaman davet mektubu yazacak birisi olmaz. Davet mektubu ile daha kolay alırsınız
   3. vize servisleri > Kendiniz de başvurabilirsiniz tabi ki. Vizeciler ile alırsanız vize alma garantisi yok. Bizim Schengen Vizesi nasıl alınır yazılarımızı okudunuz mu?
   https://www.bizevdeyokuz.com/schengen-vizesi-islemleri-schengen-vizesi-nasil-alinir-/
   https://www.bizevdeyokuz.com/schengen-vizesi-basvuru-formu-ve-gerekli-evraklar/

   1. Evet yazılarınızı yorumu yazıp gönderdikten hemen sonra okudum ve cevabımı aldım aslında:)
    İlginize teşekkürler.bu arada instagramdan takibe aldım ve bayıldım fotolarınıza..Gözüm üstünüzde artık 🙂

 62. Relationship: Arkadaş
  OLMAZ….

  Relationship: Friend (arkadas)
  Veya
  Relationship: acquaintance (soyle ya da boyle tanidik)

  biciminde olmalidir. Bilginize.

 63. Benim eşim türk vatandaşi ben yabanci türkmenistanliyim bana daveti mekdubu yolladi vize almam şartmi yagni lazimmi şimdiden teşekkürler

 64. Aradığım davet mektubunun bire bir örneğini bulmak çok büyük kolaylık oldu. Teşekkürler

  1. Benim pakistanlı aşçı işçim var ama almanyaya göçmen olarak Yaşıyor 5 yıl önce… ben onu Türkiye’ye getirmek istiyorum işçi olarak ne yapmam lazım?

 65. Bizevdeyokuz ailesi olarak neden başarılı olduğunuz apaçık ortada. İnternette veya yaygın bilinmeyen ayrıntılı konulara değindiğiniz için teşekkürler. Tam da ihtiyacım olan şeydi. Yurtdışındaki arkadaşıma davet mektubu yazdıracaktım ama ikimizde tam olarak nasıl bir yazı olduğunu bilmiyorduk. 🙂

   1. öncelikle selamlar benim yurt dışında bir çocuğum var geçen sene geldiler kaldılar tabii biraz fazla kalınca bu sene için sorunlar çıktı gelemiyorlar. tabi cezada yemişler şuan bana mektup yazmam gerektiğini söyledi iskoçya’ ya ama araştırdım biraz tam emin olamadım. sayfanızda örneği buldum aynı şekilde kendim için doldursak olurmu şimdiden teşekkür ederim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir