BURSA TURU PROGRAMI & BURSA’DA NE YAPILIR

Bursa Gezilecek Yerler yazımızı okuyup, bunlar hangi sırada gezmeliyiz diyenler, doğru yerdesiniz. Bursa’da tatile gideceklerin planlama yapmasını kolaylaştırmak için Bursa favorilerimizden 2 günlük bir program çıkardık. Kaçırılmayacak yerleri ve lezzetlerini programa dahil ettik. Keşke birisi de bu kadar hap haline getirip bizim elimize verseydi Bursa’yı çünkü alan çok büyük ve gezi programını çıkarmak çok zor. Ama sizin içiniz rahat olsun, bu 2 günlük Bursa turu programı sayesinde Bursa’nın en hoş yerlerini görmüş olacaksınız. Ancak ağırdan almaya fırsat tanımayan, tempolu bir program olduğu konusunda da bir uyaralım.

Aşağıdaki program ancak araçla yapılabilir ve oldukça sıkışık bir programdır. Anca şahsi aracınızla gelirseniz zamanı hepsini sıkıştırabilecek kadar verimli kullanabilirsiniz ama yine de sıkışık olacaktır. Bununla birlikte bizim annelerimiz, yani 60’larındaki 6 kadın bu programı yapabildiğine göre siz de yapabilirsiniz.

Eğer çok koşturmayayım diyorsanız 1. günden Gölyazı’yı çıkarın, 2. gün de şehir merkezinde çok oyalanmadan Trilye’ye geçin deriz. Toplu taşıma ile bu kadar çok şey sıkıştırmak pek mümkün değil. O durumda, aralarından bazılarını elemeyi ya da bir gün daha kalmayı düşünebilirsiniz.

1. Gün Bursa’da Gezilecek Yerler

07.30 İstanbul – Mudanya

İstanbul’dan deniz otobüsü kalkıyor, 95 dakika sonra Mudanya’ya varıyor. Mudanya’dan Saitabat’a 1 saat 15 dakika yol var. Eğer bu şekilde yaya olarak gelecekseniz mutlaka Mudanya merkezden araç kiralayın. Eğer karayoluyla kendi aracınızla gelecekseniz hiç Mudanya’ya uğramadan direkt olarak Saitabat Köyü’ne kahvaltıya devam edin.

10.30 Saitabat Köyü


Saitabat Köyü’nün olayı Saitabat Kadınları Dayanışma Derneği’nde kahvaltı yapmak. Çünkü bu köyü ünlü yapan buradaki serpe kahvaltı. Saat 10.30 gibi kahvaltıya oturursunuz. Ortalama 1 saat kahvaltı + 25 dakika yol sonra Cumalıkızık’tasınız.

12.00 Cumalıkızık Köyü

Bizce Cumalıkızık Bursa’nın en atlanmaması gereken yeri. Zamanında Moğollar’dan kaçıp Osmanlı İmparatorluğu’na sığınan Kızıklar’ın kurmuş olduğu köy, otantikliğini hiç kaybetmeden bugünlere kadar gelebilmeyi başarmış tek yerleşim. Zaten bu nedenle UNESCO tarafından da koruma altında. Anlayacağınız Türkiye’deki en özel yerlerden. 1,5 – 2 saat köyü turlamaya ve bir de kahve molası vermeye yeter. Cumalıkızık önerilerilerimizi bu rehberden okuyabilirsiniz.

Cumalıkızık’tan Gölyazı’ya 1 saat sürüyor.

15.00 Gölyazı Köyü  (Güncelleme: Artık gitmenizi önermiyoruz)

Gölyazı, Uluabat Gölü üzerinde yüzen bir adacık gibi duran ama aslında kara bağlantısı da olan küçük bir balıkçı köyü. Biz bu programı çıkardığımızda Gölyazı’ya böyle bozulmamıştı. Gönül rahatlığı ile önerebiliyorduk ancak şimdilerde her giden mutsuz ve şikayetçi ayrılıyor. Böyle bir yeri harcayan yerel yönetim ve halkı alkışlıyoruz. Malesef artık gitmenizi önermiyoruz, ama merak edenler yine de gitmek isterse programda en kolay sığdıracakları yer burası.

Yine de gidiyorsanız 1,5 saatte ufak bir tekne turu, adayı turlamaca, ve bir de çay molası sıkıştırırsınız. Hatta önden kayıkçıyı arayıp, ayarlayabilirsiniz. Bilgileri Gölyazı yazımızda var. 1,5 saat genel bir fikir için kafi gelir. Buradan Bursa merkeze gidiş de 1 saat sürüyor.

17.30 İskender & Kestane Şekeri

Malum iskendersiz bir Bursa turu düşünülemez. Eğer iskenderi, bu işin hakkını vererek yapan yerlerde yemek istiyorsanız, çok geçe kalmayın deriz çünkü kalmayabiliyor. Üzerine bir de kestane şekeri. Nam nam… İskendercilerde bazen 1 saate varan sıra bekleniyor, şansınız yaver giderse de 10-15 dakikaya oturuyorsunuz. Kötüyü düşünerek geniş tuttuk, 2 saatlik bekleme + yeme süresi koyduk. Kestane şekerini belki ertesi güne ertelemek isteyebilirsiniz. Bursa’da İskender Nerede Yenir yazımızda Bursa’nın en iddialı iskendercileri yazar. Mutlaka buraya bakın gitmeden.

20.00 Hamam

Malum Bursa, doğal mineralli yeraltı kaynak sularınca çok zengin bir yer. Hal böyle olunca burada yüzyıllardan beri süregelen bir hamam geleneği var. Tabi bu işin hakkı en iyi otantik tarihi tamamlarda verilir ama şu an hamam keyfini deneyimleyebileceğiniz modern spa otelleri de mevcut. Tarihi olanlardan bazıları Çekirge Hamamı, Tarihi Keçeli Kadın Hamamı, Mahkeme Hamamı…Her hamam bu saate açık kalmıyor elbet. Tarihi hamamlar uygun olmazsa, termal otellerden birini tercih edebilirsiniz. Kervansaray Termal Bursa, Gönlüferah Oteli Hamamı bunlardan bazıları.

2. Gün Bursa’da Gezilecek Yerler

8.00 Tahinli Pide

Bursa’nın bir diğer meşhur lezzeti de tahinli pide. Tahinli pideyi kahvaltıda yiyebileceğiniz pide olarak da düşünebilirsiniz. Bursalı Evde Yoklar’ın önerdiği en sıkı adresler için Bursa’da Ne Yenir, Nerede Yenir yazımıza danışabilirsiniz.

8.30 Kozahan


Tahinli pideyi Kozahan’ın tarihi atmosferinde yemenizi öneririz. Nesillerdir Kozahan’da çaycılık yapan abilerin dükkanından tahinli pidenin yanına çay söyleyerek kahvaltı yaptıktan sonra dükkanları gezebilirsiniz. Gelmişken meşhur irmik helvacısı Hacı Şerif’te helva yemeyi de es geçmeyin. Kozahan’daki dükkanlar genellikle Bursa’nın konusunda iddialı olduğu ipekli tekstil ürünleri. Renkli renkli eşarp ve şallar satan dükkanları rahat rahat turlamak ve kahvaltı için en az 1.5 saat koyduk.

10. 00 Hanlar Bölgesi & Ulu Cami


Bursa’ya gelmişken Bursa’nın Ayasofyası sayılan Ulu Cami’yi ve onu saran hanlar bölgesini gezmemek olmaz. Çünkü bu yapılar Bursa’nın simgesi niteliğinde değerli yapılar. Kahvaltıdan sonra Kozahan’ın hemen dibindeki bu tarihi yerler bi güzel gezilir. Zaman kalırsa Bursa’da gezilecek yerler listesindeki diğer önemli noktalar da aradan çıkarılabilir. Aşağıda Hanlar Bölgesi’ne dair gezilecek yerlere dair bilgileri Bursa’da Gezilecek Yerler yazımızdan okuyabilirsiniz.

– Eğer yazsa günler uzun olduğundan günün 2. yarısını böyle planlamak daha iyi:

12.00 Pideli Köfte


Öğle yemeği vakti mi geldi? O zaman sizi bir diğer Bursa spesiyalini denemeye alalım. Pideli köfteyi iskenderin köfteli versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Yukarıda linkini paylaştığımız Bursa’da Ne Yenir, Nerede Yenir yazısında bu Bursa spesiyalini yemek için yine en sıkı adresleri bulabilirsiniz.

13.30 Kitapevi Otel & Cafe ☕️

Kitapevi, Bursa’nın en nostaljik mahallelerinden Tophane’de, çok başarılı bir şekilde restore edilmiş bir Osmanlı konağının butik otele dönüştürülmüş hali. Harika bir bahçesi var. Tarihi bölgeleri arşınlarken bol köpüklü bir kahve molası vermek için ideal yerlerden.

14.30 Bahar Süthanesi

Fotoğraf Kaynak: baharsuthanesi.com

Bursa’nın en eski süthanelerinden biri olan Bahar Süthanesi’nden harika peynirler & tereyağı stoklanır. Detaylarını yazının geri kalanında bulabilirsiniz. On beş dakikada Bahar’dan alışverişinizi bitirirsiniz. Mudanya’ya da 50-60 dakika sürer.

Not: Eğer daha çok ilginizi çekiyorsa; süthaneden buzdolabı düzmek yerine UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki külliye ve türbeleri gezebilirsiniz. Bursa’nın Tarihi Yerleri yazımıza kesin göz atın. 😉  Bizim önerimiz Mudanya’ya devam etmek olsa da günün geri kalanını buralardaki tarihi yerleri gezerek geçirmeyi tercih etmek de bir seçenek.

16.00 Mudanya


Aslında Mudanya, İstanbul’dan ve çevre illerden günübirlik olarak da gelmeye değer bir yer. Çünkü burası Rumlardan kalma Girit Mahallesi sokakları, Mütareke Evi, mevsimlerden yazsa plajları ve Trilyesi ile dolu dolu bir gün geçirmenizi sağlayan, İstanbul’dan ulaşım kolaylığıyla da öne çıkan ideal günübirlik destinasyonlarından. Tabii bu program dahilinde siz yarım günlüğüne Mudanya’daysanız, Girit Mahallesi’ni, Mütareke Evi’ni yarım saatte hızlıca gezip direkt Trilye’ye devam edebilirsiniz. Trafik yoksa eğer, Mudanya’dan Trilye’ye yarım saat yolunuz var. Trafik varsa, Mütareke Evi’ni atlayın. Mütareke Evi ve Mudanya ile ilgili bilgi için Mudanya yazımızı okuyabilirsiniz.

17.00 Trilye


İstanbul’a dönmeden Bursa’nın Alaçatı’sı Tirilye’yi de gündüz gözüyle görmelisiniz. Burası, zeytini, balıkçıları, Rumlardan kalma yapılarıyla ünlü eski bir Rum balıkçı köyü. 1-2 saat Trilye’yi gezdikten sonra bir balıkçıda geziyi noktalamanızı öneririz. Trilye’de gezilecek yerler ve en iyi balık restoranları için Trilye rehberimize bakabilirsiniz.

20.30 Mudanya – Yenikapı Deniz Otobüsü ⛴

İstanbul’a dönüş. Dönüş seçenekleri arasında BUDO deniz otobüsü, İDO deniz otobüsü var. Eğer arabasızsanız, Mudanya’dan İstanbul’a geri dönüşü en kolay İDO ve BUDO seferleri ile yapabilirsiniz. Yolculuk 1 saat 50 dk sürüyor: Budo sefer saatleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

İDO’nun İstanbul – Mudanya arasında Yenikapı-Bursa deniz otobüsü hattı var ve yolculuk yaklaşık 95 dakika sürüyor. Ne yazık ki 2022 itibariyle Yenikapı’dan Bursa’ya İDO’nun arabalı vapur (feribot) seferleri sona erdi. Eğer arabalıysanız ve yine de İstanbul’dan feribot ile geçecekseniz, İDO’nun Yalova’ya feribot seferleri devam ediyor. İDO sefer saatleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

– Eğer kışsa günler kısa olduğundan günün 2. yarısını böyle planlamak daha iyi:

Hanlar Bölgesi’ni gezikten sonra direk Trilye’ye geçin. Hanlar Bölgesi’nden Tirilye 1 saat sürer. Aydan aya güneşin batış saati değişiyor. Gün batmadan 2 saat önce burada olmayı hedefleyin. İdeali 3 – 4 saat ayırabilmek: 2 saat gezinmek, 1,5 saat balık, ve en az yarım saatte Trilye’den Mudanya iskelesine varmak. Çünkü Pazar günleri Trilye – Mudanya arası trafiğe yakalanmak mümkün.

21 Comments

 1. Sayfanız cok güzel ve bilgiler çok kapsamlı, nokta nokta ip uclari mük – tur planlama sürecinde oldukça yararlı – gezi tecrübeniz oldugu öyle belli kii 🙂

 2. Kahvaltıyi Tuzpazari civarında Aziz Usta’nın simit dükkaninda, hemen yanı başında da Ulu peynircilik’ten de kahvaltılık malzemelerini alarak- ki çok kaliteli ve taze he sey- Mudanya ve Trilye yolunu tuttuk.Denize Mudanya çok kalabalık olduğu dan Eskel sahilini tercih ettik.Gunbatimi çok güzel.

 3. Merhaba,

  6 Mayıs 2023 tarihinde günübirlik bir Bursa turu yaptık. Cumalıkızık evet kalabalık ama biz çok eğlendik. Kınalıkar konağında sadece kahvaltı edebiliyorsunuz. Ziyarete açık değilmiş. Küpeli Ev hala ayakta 20 lira gibi cüzzi bir ücretle gezebiliyorsunuz. Gelelim Mudanya’ya Mütakare Evine de gittik. Çok büyük bir yer gibi gözükse de sadece giriş ve üst katı açık. O biraz hayal kırıklığın uğratsa da içerde o dönemi hissetmek İsmet İnönü ile aynı odada bulunmak güzel bir his. Ben çok büyük hayallerle Trilyeye gittim. Ama çok kötüydü. Mektep restore edilmiş ve kapalı. Tabut ev gezilmiyor içinde bir ton hurda yığını var zaten. Vedat’ın yerinde barbun yiyelim dedik. Çok pahalı olduğu için satmıyorlarmış. Biz de peki dedik. Trilyeye sokak lezzetleri diye bir yer var orada yiyelim dedik. Ben hastahanelik oluyordum. Hiç tavsiye etmem. Sunum filan çok kötü. Listede olmayan ama önerebileceğiniz bir yer var. Biz cumalıkızıktan ayrıldıktan sonra iskender iskenderoğlunun konağında iskender yedik. Gerçekten unutulmayacak tekrar tekrar yenilecek bir lezzet. Gidecek olanlara şimdiden iyi gezmeler.

 4. 2 günlük Bursa tatili planı yaparken size denk geldim iyiki de gelmişim tamamen rehberimiz oldunuz.ilk durağımız saitabat ve oradaki muhteşem kahvaltı ile başladı saitabat kadınları dayanışma derneği harika bir yerdi hayatımda yediğim en güzel kuymak fiyatı da gayet makul du kişi başı 165 lira 2 gün dolu dolu gezdik yedik içtik meşhur mavi İskender çok yoğun olduğu için bekleyemedik İskender İskenderoğlunda yedik aşırı güzeldi iskenderin altında ki pideye ulaşmak hayli zor oldu sözün özü şu ki çok güzel di teşekkürler rehbercim

 5. Merhaba sizin rotanızla inşallah Bursa turu yapacağız.Gurbetçi bir aileyiz Edirne’den Bursa’ya feribot ile geçebileceğimiz bir güzergâh var mıdır?İstanbul içine hiç girmek istemiyoruz.Önerdiğiniz feribot seferleri hep İstanbul kalkışlı..cevabınızı merakla bekliyorum☺️

 6. Bursa gezinizi soluksuzca sonuna kadar okudum Bursayı gezmek isteyen biri olarak yazılarınızdan çok memnun kaldım hiç bilmeyene bile devasal bilgi vermişsiniz..a dan z ye her yeri yazıp anlatmışsınız 🙂

 7. Merhabalar ismim Betül. 🙂

  Bu hafta sonu erkek arkadaşımla 3. yıl dönümümüz ve bana sürpriz olarak bursa gezisi planlamış. bunun için annemden izin alması gerekiyordu ve annem erkek arkadaşımın böyle bi planı olduğunu söyleyince havalara uçtum :)eee betüşko bu rahat dururmu 🙂 asla. gidip görüp gezmeyi istediğim bi yerdi. kısmetse bu hafta sonu Kavuşucam =) kendi çapımda araştırma yapıyordum ki, sizin o mükemmel sitenize denk gelene kadar. inanır mısınız sabah 9.30 dan beri sitenizi geziyorum sayenizde bursaya gitmemize gerek kalmadı 😀 çok güzel anlatmışsınız her şeyi en ince ayrıntısına kadar. zaten gitmek istiyordum kendi kendime acaba önce nereye gitmeliyiz nasıl gidicez diye sorup duruyordum ki sabah sizinle karşılaşana kadar 🙂 çok tatlısınız .allah nazarlardan sakınsın. benim ufak bir iki sorum olacak onun için rahatsız etim kusura bakmayın ne olur. şimdi biz arabayla sabaha karşı 3,5 4 gibi çıkmayı planlıyoruz. körfezden geze geze, önce cumalıkızık a kahvaltıya, oradan Bursaya iskendere, bursa da gölyazı köyüne, oradan gün batımı ve yemeye yer kalırsa balık için iznik olarak planladım sizin rotadan.bunları 1 gün yaparız demi 🙂 sizce yanlış mı düşündüm bilememdim .yüzden de en iyisi duygu ve bilgehan a sormak dedim 🙂 yazınızı okudum analizimi yaptım notlarımı bile çıkarttım sadece rota doğru mu oldu onu merak ettim. iyiki sitenizle karşılaştım. çok tatlı bi çift tanımış oldum. kendinize dikkat edin. iyi gezmeler =)

 8. Merhabaaa, hem bu rota hem de daha uzun vakit icin yazilmis olan Bursa da gezilecek yerleri (3kategori olarak) gezmek icin kasimda 4 gunum olacak(1gun dugunde gececek ama), yine ayni rotayi mi tavsiye edersiniz?

 9. Tahinli pide, pideli köfte zaman kaybından başka bişey değildir
  Ayrıca İskender’i de atlatabilirsiniZ, gereksiz ve oldukça pahalı. Bursa’da yemek yemek için özel yer aramak nafile…

  1. İstanbul’da iskender ve tahinli pide yemiştim ve inanın, Bursa’dakinden daha güzeldi. Servis, tat olarak muazzamdı.

   1. Bir Bursalı olarak dışardan gelen hangi arkadaşıma yedirdimse bayıldı tahanlı pideye.( orijinal adı tahinli tabi ama fırına gidip usta şurdan bilmem kaç tahinli pide derken ağızdan öyle çıkıyor :)) ) Tahinli pide Demirtaşpaşa metro istasyonunun ordaki -ördekli hamamı diye de geçer o bölge- Taş Fırın ya da Abdal’dan yenir. Gidilecek bir sürü yer daha var. Misi köyü, İnkaya, Yeşil Türbe ve külliyesi, (çiniler muhteşemdir) Saitabat, Karacabey langoz… Liste uzar gider.

 10. 2gun gerçekten yoğun bir proğram olmuş ama bir tavsiye de ben ekleyeyim dedim… çekirgede bulunan kervansaray otelden dağa doğru 10 dk yolculukla tarihi inkaya Çınar’ının altında gözleme ve 5 cayı güzel olacaktır…

 11. mükemmel paylaşımlar için teşekkür ederiz. Samimiyetiniz yazılara o kadar güzel yansıyor ki , sanki sizinle geziyoruz 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir