AYVALIK’TA GEZİLECEK YERLER

Ben burada bir sayfa dil döküp size Ayvalık’ı şöyle böyle diye anlatırdım ama “Rakı-balık Ayvalık” anlatımı kadar Ayvalık’ı iyi özetleyen daha iyi iki kelime henüz yan yana gelmedi. Yanında ne desem kelime israfı. 🙂

Evet, Ayvalık daha çok deniz tatili için tercih edilen bir sayfiye kasabası ve bir sürü plajları var ama Ayvalıklıların denizle ilişkisi daha çok içinden çıkan yemekler ile desek yerinde olur. Hele bi de yanında rakı varsa!

Gençlerin İstanbul ve İzmir’e yerleşmesi ve büyük şehirlerden bıkıp sakin bir hayat arayanların yerleşmesi ile Ayvalık biraz biraz emekli yerleşimine dönüşmekte. Gerçekten sezon dışında gittiğinizde Ayvalık cilingir sofralarına oturmuş tatlı tatlı muhabbet eden beyaz saçlı amcalar ve masadan artanları mahalledeki kedilere getirmesini tembihleyen eşlerinin yaşadığı sakin sessiz bir yer. Ancak okulların kapanmasının ardından turist akını ile İstanbul’dan beter bir hal alıyor. Bir trafik oluyor, insana bileklerini kestirir.

Ayvalık’ta gezilecek yerleri anlatmadan bir iki tüyo vermek isteriz:
– Bizce Ayvalık’ın en güzel zamanı okulların açıldığı ilk haftasonu.
– Cunda’da konaklayıp, arabayla günübirlik geziler de düşünebilirsiniz. Deniz tatili yapmak isteyenler daha çok Sarımsaklı’da kalıyor ama biz tercih etmezdik.
– Mutlaka gidin dediğimiz yerler: Cunda, her gün tatsız bir izdiham yaşanmasına rağmen günbatımını izlemek için Şeytan Sofrası, Taksiyarhis ve Yeniçarohori Sanat Köyü (Küçükköy).

AYVALIK’TA NEREDE KALINIR

Fotoğraf Kaynak: cavlihane.com

Cavlıhane 1885 Butik Otel

Cavlıhane zevkli sahipleri tarafından gerçekten büyük özenle dizayn edilip eski taş bir evden çevrilen şeker bir butik otel. Açık büfe kahvaltısı var. Otel 5 odalı olduğu için biraz önceden rezervasyon yapmanızda fayda var. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Beyaz Yalı Hotel

Ayvalık’taki birçok butik otel gibi Beyaz Yalı da taş evden otele dönüştürülmüş ve oldukça otantik. Ekstra bir ücret karşılığında havalimanından otele servis talep edebiliyorsunuz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Egesade Hotel

Denize 100 metre uzaklıkta. 10 odalı sempatik bir otel. Kahvaltıları da güzel. Arabayla gidecekler için otoparkları yok ama çok yakındaki bir otoparkla anlaşmışlar, indirimli park edebiliyorsunuz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Macaron Konağı

Çok güzel dizayn edilmiş, her odası birbirinden şeker bir taş konak. Kahvaltıları konusunda iddialılar. Kalmasanız bile önünden geçerken bir girip görün deriz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Kidalyo Hotel

Yüz yılını aşmış bir Rum binasını restore edip otele dönüştürmüşler. Sarımsaklı Plajı’na arabayla 10 dakika uzaklıkta. Temizliği, konumu ve her şeyiyle çok yüksek puanlar almış.  Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Sızmahan Otel

Denizin üstüne kurulmuş harika bir manzarası var. Bu otel de eski taş bir binaya yapılmış ve konumu iyi. Oteli incelemek ve rezervasyon için tıklayın.

Not: Sızmahan’ın iki yanında Yakup Amca’nın atölyesi var.  Nev-i şahsına münhasır 75 yaşında bir amca kendisi. Atölye’de ıvır, zıvır birçok görülesi şey var. Zamanında Rahmi Koç bütün atölyeyi satın almak istemiş, kızıp kovmuş Yakup Amca. Satılık değil hiç bir şey demiş. Amatör bir koleksiyoner mucit diye tanımlanabilir kendisi. Bizim de Evde Yoklar sayesinde haberimiz oldu ama yabancılara pek yüz vermiyormuş. Uğur Yücel de tanışmış bu amcayla geçenlerde, şok olmuş belgeselini yapalım demiş; onu da istememiş :))

Diğer Ayvalık Otelleri ve Pansiyonları İçin TIKLAYIN

AYVALIK’TA GEZİLECEK YERLER & NE YAPILIR

Taksiyarhis Anıt Müzesi’ni Görün

Bizce burası Ayvalık merkezde gezilecek yerler arasında en kaçırmamanız gereken yer.

Cunda’daki gibi burası da Ayvalık’taki Taksiyarhis Kilisesi. Taksiyarhis’in anlamı Baş Melek olduğu için yaygın bir kilise adıymış. Yunanistan’ da da bu isimde birçok kilise bulunuyor. Ayvalık’taki bu kilisenin dışı o kadar mütevazi ki neredeyse atlayıp gezmeyecektik. Oysa ki içi neo-klasik üslupta oldukça ihtişamlı ve zarif.

Aslında bu kilise tüm Ayvalık’ın en eski kilisesi ama 3 ayrı dönem geçirdiği düşünüldüğüden ve bugüne kadar birçok deprem görmüş geçirmiş olduğundan 15. yy’daki ilk halinden eser yok. 1927 yılından itibaren tekel deposu olarak kullanılıp atıl kalan kilise, 2012’de  Kültür Bakanlığı tarafından restore edilerek 2013’te anıt müze olarak ziyarete açılmış. Müze Kart geçiyor. Giriş Ücreti: 5 TL. 15 Nisan – 2 Ekim tarihleri arası 09.00 – 19.00, 3 Ekim – 14 Nisan tarihleri arası ise 08.00-17.00 saatleri arası ziyarete açık. Konum için tıklayın.

 

La Maison de Barbara Sanatçı Rezidansı

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/barbararesidency
Burası sanatçı değişim programı yapılan bir konakmış ama bizim gitme şansımız ne yazık ki olmadı. İlgilenebilecekler için böyle bir yerin varlığını burdan da duyuralım dedik. İsmi Fransız şarkıcı Barbara’dan geliyormuş. Hatta burası için 1997’de hayatını kaybeden şarkıcıya adanmış bir proje yapı diyebiliriz. Projenin amacı Türkiye’den ve dünyadan, her disiplinden sanatçıların, 5 ile 16 hafta arasında burada kalıp, sanatsal çalışmalarını yürütebilecekleri bir ortam sunmak. Kendine özel bir sanatçı seçici komitesi var. Başvurular arasından seçilen sanatçı ücretsiz olarak burada konaklayıp eser üretiyor. Tek şart ürettiği eserlerin 2 tanesini buraya bırakması. Onun dışında tüm masraflar rezidans tarafından karşılanıyor. Konum için tıklayın.

 

Saatli Cami’yi Görün

Saatli cami de Taksiyarhis Anıt Müzesi ile beraber Ayvalık merkezde mutlaka görün diyeceğimiz diğer tarihi yapı. Ayvalık çarşı içindeki Saatli Cami 1850’de Rumlar tarafından yapılan Agios Yannis (Agia İanni) Kilisesi ama mübadele sonrası camiye çevrilip içindeki Hristiyanlık dinine ait freskolar da tahrip edilmiş. Kilisenin çan kulesi de saat kulesine çevrilince ismi Saatli Cami kalmış. 1944’deki depremde çan kulesinin üstü yıkılmış ama sonra onarım görmüş. Konum için tıklayın.

 

Mübadele Tarihi İzinde Ayvalık Sokaklarını Gezin

Ayvalık Osmanlı zamanında bir dönem özerklik kazanmış. Bu özerk yapısından dolayı vergi muhafiyetlerine ve bazı ticari ayrıcalıklara sahip olduğundan, Ayvalık döneminin en gelişmiş liman şehirlerinden biri haline gelmiş. Hatta ve hatta yapılan liman ticaretinin hacmi o kadar büyümüş ki Ayvalık’ta zamanında 6 konsolosluk bile açılmış. 1891 yılında yapılan nüfus sayımına göre kentte 21,486 Rum, 180 Türk varmış. Yani buralar ciddi anlamda bir Rum yerleşkesiymiş. Aynı zamanda zeytin, sabun ve deri ticareti sayesinde Ayvalık’ta önemli bir zenginlik birikmiş. Bu birikim ve Rum kültürü Ayvalık’a armağan edilen çok güzel bir mimari miras olmuş. 2800 civarındaki tarihi Rum evi ile Ayvalık Türkiye’nin en güzel muhafaze edilmiş Rum yerleşimi.

Mübadele öncesinden kalma iki-üç katlı, alınlıklarında yapım tarihi yazılı, pencereleri oldukça ince işçilikle süslemeli, zarif kapı tokmaklı, sarımsak taşından yapılma, cumbalı neo-klasik mimaride tarihi evler ve dar sokaklar var. Bu yapılar bir araya gelince Ayvalık’a özgü, Anıtlar Kurulu tarafından da koruma altına alınmış bir yerleşim dokusu oluşturuyor. Bu tarihi dokuyu oluşturan evler de genellikle merkezin Çamlık bölgesinde kümelenmiş haldeler.

 

Merkezde Ayvalık Tostu Yiyin

Ayvalık denilince ilk akla gelen lezzet Ayvalık Tostu. Aslında orijinal Ayvalık tostu bizim orda burda yediğimiz gibi bol sosisli, salamlı, Amerikan salatalı olan değil tulum peynirli ve dana sucuklu olanmış. Biz de Ayvalıklı Evde Yoklar’a orijinal Ayvalık tostu nerede yenir sorduk ve gelen cevapları da Ayvalık Tostu Nerede Yenir yazımızda listeledik.

Ayvalık merkezdeki gezilecek yerler & yapılacaklar bu kadar. Burada kadar olan herşeyi yürüyerek yapabilirsiniz. Bundan sonra ise bir vasıtaya ihtiyacınız olacak.

 

Ayvalık Plajları’nda Yüzün

Eğer niyetiniz özellikle deniz tatili yapmaksa ülkemizde denizi çok daha güzel yerler var. Ayvalık efsane denizi ile öne çıkan bir yer değil ama buralara gezmeye gelecekseniz ve mevsimlerden yazsa denize girmeden de Ayvalık’tan gitmemek lazım. Umarım aradaki ayrımı anlatabilmişizdir.

Ayvalık ve çevresinde denize girilecek en güzel noktalar ağırlıkla Cunda Adası çevresinde ve Ayvalık’ın Dikili’ye doğru yaklaşan Sarımsaklı ve Altınova sahilleride toplanmış. Ayrıca her ne kadar İzmir’e bağlı olsa da Ayvalık’a sadece yarım saat mesafede olan Dikili’nin Maldivlerle yarışır güzellikteki plajlarını da listeye almamazlık etmedik. Ayvalık ve çevresinde nerede denize girilir bilgi almak için Ayvalık Plajları ve Cunda Plajları yazılarımızı okuyabilirsiniz.

 

Cunda (Alibey) Adası

Cunda Adası yani şimdiki ismiyle Alibey Adası, özellikle Girit Mutfağı kültürünü yaşatması ile gurme bir destinasyon olarak öne çıkıyor. İnsanlar Ayvalık merkezden ve çevre illerden buraya restoranlarında rakı-balık-meze yapmaya, Cumartesi pazarından en taze Ege otlarını almaya, plajlarında deniz keyfi yapmaya, Taş Kahve’de nostalji yapmaya, meşhur sakızlı dondurması, lor kurabiyesi ve lokmasını yemeğe geliyorlar. Cunda’da yapılacak, tadılacak, görülecek her şey için sizi Cunda Adası Gezilecek Yerler rehberimiz hazır ve nazır.

 

Tekne Turu Yapın

Ayvalık’ta ister Ayvalık merkezden isterseniz de Cunda Adası limandan tur tekneleri kalkıyor. Bizce, eğer ki deniz tutması yaşamıyorsanız, bir günü tekne turuna ayırıp, Ayvalık ve Cunda etrafında turlayarak, bakir koylara demir atıp denize girerek, teknede öğle yemeği keyfi yaparak sonunda günü batırmak harika bir program. Tekneler, Ayvalık ve Cunda merkezde, sahilde sıra sıra dizilmiş olduklarından kaptanlarıyla görüşüp veya tur şirketleri ile irtibata geçip kolaylıkla bir sonraki gün için ayarlama yapabilirsiniz. Ayrıca Cunda Gezi Tekneleri Derneği websitesinden tüm gezi teknelerinin iletişim bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

Temelde iki türlü tekne var: Kalabalık grupların gittiği klasik tur tekneleri ve sizin kiralayacağınız özel tekneler. Eğer arkadaş grubunuzlaysanız hiç düşünmeden özel tekne ayarlayın deriz. Cumbur cemaat binilen kalabalık tur tekneleri müzik açısından oldukça gürültülü ve sıkışık olabiliyor. Tercih etmek istemeyebilirisiniz. Genelde özel tekneler 2 türlü fiyat veriyor: Öğle yemeği dahil fiyat ya da alışveriş sizden öğle yemeğini yapması onlardan şeklinde. İçki ve içeceklerinizi de siz alıyorsunuz.

Genellikle Ayvalık merkezden kalkan teknelerin günlük rutin programı şu şekilde oluyor: 11.30 gibi hareket, 13.30 gibi öğle yemeği ve yüzme molası, 15.00 gibi ikinci 16.00 gibi üçüncü yüzme molası, 17.00 gibi Cunda Adası’na uğrama ve serbest zaman, 19.00 gibi Ayvalık merkeze geri dönüş. Cunda Adası’ndan kalkan tekneler ise adanın çeperindeki Pınar Ada, Yellice Adası ve Kara Ada etrafında turlayıp civardaki koylarda demir atıyor. Bizim favorileri denize girme noktalarınız Kara Ada’daki Akvaryum Koyu ve Yeşil Koy.

 

Ayvalık’ta Tüplü Dalış (Scuba)

Fotoğraf Kaynak: Özgür Şahin

Biz bu seferlik dalış yapmadık ama Ayvalık ve Cunda Adası çevresinin tüplü dalış yani scuba diving için Türkiye’deki güzel noktalardan olduğunu duyduk. Ayvalık merkezde liman tarafında dalış okulları ve onların dalış tekneleri var. İda Dalış Merkezi ve Ayvalık 3 Sea dalış okulları, deneme dalışı yapmak isteyenler için uygun adresler. Ayrıca, dalış işini kısa bir Ayvalık tatili ile sonlandırmayıp bröve almak isteyenler bu okullardan12 ay boyunca sertifikalı dalış eğitimi de alabiliyor.

 

Şeytan Sofrası’na Çıkıp Günü Batırın

Ayvalık Adalar Tabiat Parkı, Ayvalık’a bağlı 22 adanın 19’unu kapsayan, Türkiye’nin en büyük tabiat parkı. Şeytan sofrası da Midilli Adası da dahil bu irili ufaklı adaları ayaklarınızın altındaymışcasına, 360 derece bir görüş açısıyla görebileceğiniz, Ayvalık merkezde bir seyir tepesi. Ayvalık’ın en popüler yeri desek yalan olmaz çünkü günün her saati kalabalık. Özellikle de günü batırmak Şeytan Sofrası’nın asıl olayı olduğundan akşam üstleri bir avuç tepenin üstü dolup taşıyor. Hele ki bir de bayram veya tatil dönemiyse kadrajınızdan araya giren eller kollar eksik olmayacaktır. Yiğidi öldürüp hakkını yememek lazım tabi bizce Şeytan Sofrası Türkiye’de güneşin en güzel battığı yerlerden kesinlikle.

Şeytan Sofrası’nın Efsanesi

Gelelim Şeytan Sofrası’nın isim hikayesine: Zamanında Ayvalık’ta yaşayan Penelope (Panalope / Panolepe) adında bir Rum kızı, kilise ile zıtlaşır ve kilise tarafından Şeytan diye yaftalanarak dışlanır. O da tek başına bu tepeye yerleşir. Senelerden biri çok kurak geçer ve hasat zamanı yeterli mahsül çıkmaz. Kıtlıktan kırılan halk bu uğursuzluğun sebebini Penelope’ye bağlar ve onu öldürmek toplaşıp tepeye çıkarlar. Penelope bir çoban çocuk sayesinde önceden bu linç girişimininden haberdar olan Penelope öyle güzel bir sofra kurar ki o sofrada yok yoktur. Zaten aç olan halk sofra ile karşılaşınca Penelope’yi unutup yemeklere gömülür böylece Penelope’de kaçma fırsatı bulur.

Bir de tepenin en ucunda, dilek çaputlarıyla bezeli demir parmaklıklarla çevrili dev bir ayak izi şeklinde bir çukur var. İşte efsaneye göre bu Şeytan’ın ayak izi. İda Dağı olarak bilinen Kaz Dağları ve çevresi tüm Yunan mitolojisinin geçtiği coğrafya olduğundan ayak izinin hikayesi oldukça mitolojik: Zeus’un süt annesi İda , Zeus’a zarar verir korkusuyla Şeytanı kovar. Üç ayaklı olduğuna inanılan Şeytan da kaçarken ayak izinin birini Kazdağı eteklerine, birini Midilli Adası’na, birini de Şeytan Sofrası’na bırakarak kaçar.

Burada 4-5 sene öncesine kadar küçük salaş bir çay bahçesi vardı ama şimdi betonarme bir işletme yapılmış. Siz de gittiğinizde mecburen buradan manzarayı izliyorsunuz. Keşke kurulmasaymış. Manzara, şelale, dere görünce dayanamayıp hemen tesisi yapıştırma politikaları bir gün sona erer umarız. Konum için tıklayın. 

 

Akıllı Köy Girişimi Küçükköy’e (Yeniçarahori) Uğrayın

Tıpkı Adatepe ve Yeşilyurt köylerinde olduğu gibi Küçükköy (Yeniçarohori) de Mübadele dönemi sonrası Rumlar’dan kalan kaderine terk edilmiş taş yapılarla dolu bir mahalleyken yakın zamanda buralara gelip yerleşen şehirli entelijansiyanın el atmasıyla tekrardan gün yüzü gören yerlerden. Sonuçta ortaya, kendi enerjisini kendi üreten, kolektif yaşam prensiplerine bağlı, sanat ve teknoloji alanındaki girişimlere adeta bir kuluçka merkezi gibi işlev gören “akıllı” bir yerleşim yeri çıkmış. Burası öyle özellikli bir yer ki hakkında daha fazlasını KÜÇÜKKÖY (YENİÇAROHORİ) – AYVALIK’TA BİR SANAT KÖYÜ yazımızda anlattık. Konum için tıklayın.

AYVALIK’A YAKIN GEZİLECEK YERLER

Dikili

Dikili Ayvalık’a yarım saat mesafede, genellikle emeklilerin tercihi, İzmir’e bağlı yazlık bir tatil kasabası. Dikili’yi asıl güzel kılan ise Maldivleri aratmayan plajları. Özellikle Bademli sahili ve onun karşısındaki Kalem Adası anlatılmaz yaşanır cinsten. Bu nedenle Dikili’yi kafanızda daha çok güzel bir denize girme noktası olarak konumlayabilirsiniz. Onun dışında başka bir olayı var diyemeyiz. Buradaki güzel plajları Ayvalık Plajları yazımızda bulabilirsiniz. Konum için tıklayın.

 

Bergama

Bergama’yı muhtemelen coğrafya derslerindeki antik kentler bölümünden hatırlarsınız. Parşömenin icadından, Asya’nın ilk ve en büyük kütüphanesinin kurulmasına medeniyet tarihinin mihenk taşı olaylarının yaşandığı yer. Osmanlı zamanında ekonomik bunalımlar nedeniyle Almanya’ya satılan şu an Berlin’deki Pergamon (Bergama) Müzesi’nde sergilenen Zeus Altarı da buradan gitme. Elbette Bergama Antik Kenti buranın bilinen yüzü ama biz size Bergama’nın daha az bilinen ama daha büyüleyici bir yüzü var: mahalleleri. Dükkanlarından, mimarisine,  insan ilişkilerine herşeyin sanki 70’lerde donduğu hem çok estetik, hem de nostaljik bir yer. Adeta film seti gibi. Konum için tıklayın.

Bergama rehberimiz de burada:
👉 BERGAMA GEZİLECEK YERLER

 

Midilli Adası

Yunanistan’ın en büyük ve en güzel adalarından biri olan Midilli Adası, Ayvalık’ın denizden 45 dakika mesafedeki komşusu. Bizce, eğer halihazırda bir Schengen vizeniz varsa, Ayvalık feribot iskelesinden kalkan feribotlarla günübirlik veya konaklamalı Midilli Adası’na geçmek, Molivos’ta hem uygun fiyatlı hem de lezziz Yunan mezelerine, deniz mahsullerine ve uzoya doymak, merkezde sakızlı dondurmayı yerinde yemek, bir araba kiralayıp tatlı dağ köylerini görmek ve beach clublardan arınmış mis gibi sahillerinde denize girmek harika bir fikir olabilir. Bunu bir düşünün deriz 🙂

Bayramlarda ve tatillerde feribot biletleri çok çabuk tükeniyor böyle bir dönemde gitmek isterseniz elinizi çabuk tutun bilet işini son dakikaya bırakmayın deriz. Ayrıca, o gün geldiğinde gümrükten geçiş sırası kabus derecesinde uzayabiliyor. Hiç sallanmadan kapılar açılır açılmaz orada olmaya bakın. Midilli-Ayvalık arasında karşılıklı seferleri olan 3 firma var. Turyol, Jale ve Jalem tur. Hepsi sabah 09.00’da ve akşam 19.30’da Ayvalık’tan kalkıp Midilli’ye varıyor. Turyol ve Jale turla yolculuk 1 saat, Jalem turla 45 dakika sürüyor. Bu nedenle Jalem tur bir derece daha pahalı. Akşam 18.00’de de Midilli’den geri dönüyor. İster arabalı ister yaya yolcu olarak feribot seçebiliyorsunuz. Yoğun dönemlerde ekstra sefer konabiliyor.

 

AYVALIK’TAN NE ALINIR?

Zeytin-Zeytinyağı

Zeytinyağına gelince bu civara gelip zeytin veya zeytinyağı almadan ya da en azından tatmadan döneniniz yoktur diye düşünüyoruz! Ayvalık ve Edremit gibi Balıkesir ilçeleri, Türkiye zeytin üretiminin yaklaşık %17’sini karşılıyor. Büyük bir kısmı zeytinyağı üretimi için kullanılırken kalanı da sofralık zeytin olarak satılıyor. Merkezde Ayvalık’taki büyük zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin satış mağazalarını bulabilirsiniz. Kürşat, Özgün, Monteida ve Ekbir en popüler markalar. Cunda’da ise Has Ada ünlü.

 

Lor Kurabiyesi ve lor

Lor tatlısı da peynirin tatlıya dönüşünce nasıl lezzetli olabileceğini kanıtlayan tatlılardan. Lor, un, kabartma tozu, zeytinyağı ve vanilyayı karıştırıp top şekline getirip fırına atılıyor. Piştikten sonra üzerine şerbet gezdirip genellikle sakızlı dondurmayla servis ediliyor. Lor Kurabiyesi de sade bir kurabiyenin malzemelerine yalnızca lor eklenerek yapılıyor. Basit bir tarif olsa da lezzetli. Ayvalık merkezde lor tatlısı ve kurabiyesi için en doğru adres açık ara Güler Tatlıhanesi.

 

Girit Leblebisi

Girit leblebisini normal leblebiden ayıran şey odun ateşinde kumda kavruluyor olması ve normal leblebiye göre oldukça sert olması. Ayvalık’ta Girit usulü leblebi yapan bir kişi kalmış, o da Sarımsaklı Plajı’nın kumu üzerinde, odun ateşinde nohutları kavuran 74 yaşındaki Mustafa amca. 60 yıldır Ayvalık’ta bu geleneği tek başına sürdürüyor. Ayvalık sahildeki ana cadde üzerinde bazı börekçilerde bulabilirsiniz.

AYVALIK’TA YEME-İÇME

Ayvalık’ın kendi ismini verdiği tescilli lezzeti Ayvalık tostuna diyecek lafımız yok ama Ayvalık’ın tosttan daha sofistike tatlara ev sahipliği yapan, Ege havasıyla tatlandırılmış, mübadele tarihiyle harmanlanmış, Osmanlı etkisiyle yoğrulmuş çok köklü bir mutfağı var. Deneyince siz de bize hak vereceksiniz. Nerede ne yenir tüm sorularınızın cevabını Ayvalık’ta Ne Yenir & Nerede Yenir yazımızda bulabilirsiniz.

AYVALIK NEREDE ?

Ayvalık Balıkesir’de yer alan bir ilçe. Balıkesir aslında Marmara Bölgesi’ndeki bir il olsa da Ayvalık Ege Bölgesi’nde diye geçiyor.

Edremit‘ten Ayvalık’a arabayla 75 kilometre ve yaklaşık 2 saat,
Çanakkale‘den Ayvalık’a arabayla 153 kilometre ve yaklaşık 2 saat 15 dakika,
İzmir‘den Ayvalık’a arabayla 150 kilometre, yeni açılan otoban ile sadece 1 saat 15 dakika,
İstanbul Beşiktaş‘tan Ayvalık’a arabayla 438 kilometre ve yaklaşık 5 saat 4 dakika.

AYVALIK’A ULAŞIM

Ayvalık’a ulaşmak için ya şahsi aracınızla gitmeniz gerekiyor ya da uçakla Balıkesir’e uçmanız. Beşiktaş’ı baz alarak İstanbul’dan Ayvalık 438 kilometre ve aşağı yukarı 5 saat sürecektir. Ayvalık içinde dolmuş, minibüs gibi birçok ulaşım aracı var ama arabanız olması sizin için rahat olacaktır.

Diğer bir seçenek İstanbul’dan Balıkesir’e (Edremit Koca Seyit Havalimanı) uçmak ve oradan otobüs ya da taksiyle Ayvalık’a ulaşmak. Eskiden havayollarının otobüsleri varmış ama şu an anladığımız kadarıyla sadece toplu taşıma araçları var. Havalimanında dışarıya çıktığınızda direk otobüsler göremeyeceksiniz ama bir 200 metre yürürseniz İzmir Yolu’na çıkıp bekleyebilirsiniz. 15-20 dakikada bir otobüs geçiyormuş ama bu konuda kesin bilgi bulamadık, bilgisi olan Evde Yoklar’ımızı yorumlara bekliyoruz!! 🙂 Otobüsle uğraşmak istemeyenler için kapıda kolayca taksi bulabilirsiniz, ama Ayvalık’a yaklaşık 140 TL tutuyormuş haberiniz olsun. Birkaç kişiyseniz taksi paylaşmak avantajlı olabilir.

GEZE GEZE AYVALIK’A GİTMEK İSTEYENLER İÇİN ROTA

 

Dimes GO 2017 vişne rotası da tam buralardan geçiyor. Kazdağları’nın bol oksijenli köylerinden başlayan, Ayvalık ve Cunda Adası’na uğrayıp İzmir’de son bulan 3 – 4 günlük bir kaçamak:  Dimes GO Vişne Rotası 2017

 1. İzmir-Ayvalık arası yaklaşık 150 km ve yeni açılan otoban ile sadece 1 saat 15 dakika süre alır.

 2. Merhaba haziran sonunda gitmeyi düşünüyoruz 1 cocugumuz var hava uygun oluyormu haziran sonunda acaba gidilirmi

 3. Sizin rehberliginizde gezmek çok iyi.ilk defa geldiğimiz ayvalık cunda gezimiz sayenizde çok iyi geçti gaziantep urfa gezilerimizde sizin önerileriniz eşliginde gecti iyiki varsiniz siz hep gezin bize anlatın teşekkürler…

 4. Google halt etsin sizin yanınızda Tüm aramaların derlenip toplanıldıgı harika bir yazı. Teşekkür ederiz.

 5. Merhaba, geçen hafta tamamen sizin bloğunuz rehberliğinde Ayvalık ve Cunda’yı ve plajlarını gezdik. Tam bir hafta sizin tüm yazdığıniz ve bize uygun olan yerleri gittik gördük. Hepsinden ayri ayrı çok memnun kaldık. İnanılmaz güzel bir rota çizdik sayenizde Bu emekleriniz için de teşekkür etmek istedik. Sadece plajların giriş fiyatları yıl değişimi itibariyle farklıydı. Belki orada bir güncelleme yapabilirsiniz. Emeğinize çok teşekkür ederiz ailecek

  1. Çok sevindik faydalı olabildiğimiza. Yorumun için de teşekkürler, nadiren insanlar buraya gelip deneyimlerini paylaşıyor.

 6. Yaptığınız şeyi kesinlikle hakkıyla yaptığınızı bilmenizi isterim. Ne zaman bir geziye çıkmak için blog yazı araştırmaya başlasam açık ara en iyi yazıları, aradığım tüm bilgileri burada bulabiliyorum. Çok teşekkürler.

  1. Yorumun bizi çok ama çok mutlu etti. Çok teşekkür ederiz. Birçok insan okuyor ama nadiren geri dönüp buraya yazıyorlar. Oysa ne çok seviniyoruz siz bize yazınnca

 7. Merhaba,

  Çocuklu ve sırf kum bir plaj arayan aile için Badavut plajı mı yoksa Dikili mi tercih edilmeli ? 🙂

  Teşekkürler.

 8. merhaba
  ayvalık için deniz suyunun soğukluğu ve yaz aylarında bile akşamların çok serin olduğu söyleniyor. ağustos ayında gitmeyi düşünüyoruz. bu sıkıntıları gerçekten yaşar mıyız?

 9. Gezi notlarınızı ve sizi çok beğeniyorum<3 Bu haftasonu Ayvalık Cunda seyahatimiz var, tabiki yine sizden yardım aldık:) Sevgiyle kalın ……….

 10. Edremit Koca Seyit Havalimanı’ndan anayola çıkıp beklerseniz Körfez Birlik dolmuşları sık sık geçer. Bunlarla Burhaniye ve Ayvalık’a gidebilirsiniz. Yolun karşısına geçip beklersenìz aynı dolmuşlarla Edremit’e gidebilirsiniz. Bu dolmuşları hafif yüklü veya taksiye alternatif arayan seyyahlar güvenle kullanabilir.

 11. Edremit havalimandan nedense toplu taşima aracini kacirdik☺diger aracta uçağin saatine gore yani saatler beklememiz gerekiyirdu.taksi hic bir arac yok kaldiniz burda dedi170tl demez mi en son 120indi ama bizde o inatla ana yola cikip şansimiza 15dk bekledik ve kurtarici dolmus geldi

 12. MERHABA SAATLİ CAMİNİN YER ALDIĞI KİLİSENİN İSMİNİ YAPTIĞIM ARAŞTIRMAYA GÖRE YANLIŞ YAZILMIŞ Agia Ianni Kilisesi OLARAK GÖRÜLÜYOR KAYNAKLARDA. İSTERSENİZ SİZLERDE BİR KONTROL EDİN.
  iYİ GEZMELER ,BOL EĞLENCELER DİLİYORUM

  1. Merhaba, biz Agios Yannis yazmışız o da doğru zaten aynı isim biri Rumca yazılışı (Agia İanni) olarak da ekledik yanına parantez açıp teşekkürler 🙂

 13. Soğuk bir kış gecesi şans eseri karşılaştım tamamı emekle bezenmiş bu harika site ve gerçekten takdire şayan bir iş başaran sizlerle. Doğma, büyüme Ayvalıklı olan, sorsalar ‘Her noktasını, her özelliğini, en ince ayrıntısına kadar bilirim’ diyen ben bile, vay be; sokaklarında büyüdüğüm bu şehri, bana benden bile daha iyi anlattılar diyebildim gecenin bu saatinde. En önemlisi de bu boğucu soğuk kış gecesinde, içim bir temmuz öğleden sonrası gibi sıcacık oldu. Hayata baktığınız ve insanlara bir şeyler kattığınız nokta, gerçekten harika. Tüm samimiyetimle söylüyorum ki, Dünya üzerinde az kalmış, her şeyin en güzelini hak eden insanlardansınız. Var olun 🙂

  1. Mustafa, nasıl içimi ısıttın, ruhuma iyi geldin anlatamam.
   Çok teşekkür ederiz. Sen de var ol, hep yakınımızda ol <3

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir