Granada

GRANADA’DA GEZİLECEK YERLER

Granada denince hemen akla bütün görkemi ile El Hamra geliyor ama genelde insanların kafasında başka hiçbir şey pek canlanmıyor. Güzel tarihi yapılar olduğu cepte de, acaba Granada nasıl bir yer?

Hemen anlatalım; bizce Sevilla ile birlikte Endülüs’te en keyif alacağınız 2 yerden biri. Granada’nın 1/3’ü öğrencilerden oluştuğu için canlı ve eğlenceli bir şehir. Tapacılar kalabalık İspanyol grupları ile dolup taşıyor, sanatçılar panaroma noktalarında El Hamra’yı çiziyor, sokaklarda hayat var. Fiyatlar da diğer popüler Endülüs duraklarına göre daha uygun.

Aynı zamanda farklı dokulara sahip birkaç mahallesi olduğu için kendini tekrar etmeyen bir gezi planlayabiliyorsunuz. Bir gün El Hamra’nın dudak uçurtan estetiğinde kaybolurken, bir gün çingene mahallesininde flamenko dinleyip, sonrasında gecelere akmak da mümkün.

Yine de tabi ki Granada’nın çekimi büyük ölçüde Arap mirasına borçlu. İspanyol Emevileri’ne uzun süre başkentlik yapan şehre hediye kalan mahalleler ve saraylar, linguistik ve kuliner miras, aradan yüzyıllar geçmiş olmasına rağmen şehrin büyük ölçüde DNA’sını oluşturuyor. Granada da Cordoba gibi döneminin parlayan yıldızıymış, eğitim ve bilim alanlarında o kadar büyük yankı yaratmış ki rönesansı bile tetiklediği söylenir.

Reconquista (yeniden fetih) Endülüs’ü müslümanlardan geri alma hareketinin son düşen kalesi. En nihayetinde, Sevilla ve Cordoba gibi Granada da 1492 yılında kaybedilmiş ve böylece İspanya’da Müslüman egemenliği sona ermiş.

Şimdi Granada’yı en güzel şekilde deneyimlemeniz için bilmeniz gerekenlere geçelim.

Granada’yı Nasıl Planlamalı & Kaç Gün Kalmalı


Soldaki koca turuncu daire yerellerin yaşadığı alan. Burada çok fazla turistik değer taşıyan bir şey yok. Sizin günleriniz daha çok haritanın sağ tarafındaki yerlerde geçecek:

El Hamra ve Generalife – Granada’ya başlıca gelme sebebi olan tarihi saray kompleksi. Hepsini görmek isterseniz 1 tam gününüzü alacak büyüklükte. Şehrin biraz uzağında ve burada saray dışında hiçbir şey bulunmuyor.
Önemli: El Hamra biletleri haftalar önden bitiyor. Bilet almak/ bulmak için lütfen vakit kaybetmeden bu yazıyı okuyun: El Hamra 
Albaicin – Sarayın tam karşısına kurulmuş tarihi Müslüman mahallesi
Sacromonte – Mağara evleri ile ünlü oldukça turistik bir çingene mahallesi. Gece bu mağaralarda flamenko şovları oluyor.
Turistik Merkez – Şehrin yaşayan tarihi mahallesi. Restoranlar, kafeler, tarihi binalar, barlar, vb…

Albaicin + Sacromonte + Turistik Merkezi de tek günde gezebilirsiniz.

Yani bizim önerimiz Granada için 2 tam gün ayırmanız. Aşağıda bizim 2 günlük program önerimizi bulacaksınız. İki günün yerlerini değiştirmeniz problem olmaz. Eğer çok enerjik insanlar değilseniz 2,5’e de yayabilirsiniz çünkü çok yürümeli bir program.

Son olarak eğer buradan Cordoba’ya geçecekseniz, 2 gece de burada yatıp, ertesi sabah Cordoba’ya geçmeyi düşünebilirsiniz çünkü Granada’nın geceleri Cordoba’dan daha güzel.

Granada’da Konaklama

Fotoğraf Kaynak: www.booking.com

Bizim önerimiz her şeye yakınlığı bakımından tarihi merkezdeki otelleri tercih etmeniz olur. Hem gece her şeyin kalbinde olmak da çok eğlenceli. En iyi mahalle ve konumdaki seçmece otel önerilerimizi burada bulabilirsiniz: Granada’da Nerede Kalınır

Endülüs Gezinizi Böyle Planlayın

Endülüs’ü gezmek için kaç gün ayırdığınıza göre önereceğimiz plan değişiyor. 3 günden 2 haftaya kadar farklı süreler için nereye gitmeli, kaç gün kalmalı anlatan rotalar hazırladık. Buradan size uygun olanını seçebilirsiniz: Endülüs Turu

2 Günlük Granada Programı

1. gün

Ücretsiz Yürüyüş Turu Tarihi Merkezi Gezin & Granada’yı Tanıyın


Bütün Endülüs şehir rehberlerimizde gezinize ücretsiz şehir turlarına katılarak başlamanızı önerdik çünkü bu turlar daha sonra şehirde göreceğiniz her şeyi anlayıp özümsemenizi sağlayacak alt yapıyı oluşturuyorlar. Kim kurdu, ne zaman, neden bu şekilde gelişti hızlıca öğreniyorsunuz.

Ayrıca size şehrin en önemli duraklarını yaya olarak gezdirip anlatıyorlar. Kendi başınıza keşfedemeyeceğiniz şeyler görüyor ayrıca yerel rehberden nerede takılmalı vs gibi güzel tüyolar alabiliyorsunuz.

Biz Walk In Granada ile yaptık, memnun kaldık. 11’de başlayıp, 2,5 saat süren tura websitesinden kayıt olarak katılabilirsiniz. Tur ücretsiz olsa da, rehbere kişi başı 5-10 Euro bahşiş vermeniz bekleniyor.

Eğer tura katılmıyorsanız, merkezde görmeniz gereken belli başlı yerleri aşağıdaki Granada’da Gezilecek Yerler bölümünden okuyabilirsiniz.

Öğle Yemeğini Los Diamentes’te Yiyin

Tur 13.30 gibi bittiğinde mideler zil çalıyor. Önerimiz Granada’da bir kült olan Los Diamantes‘te yemeniz. Mekan İspanyol tarzı fritözde kızarmış deniz ürünleri ile ünlü. Aslında pek benim şahsi damak zevkimle örtüşmüyor çünkü ben deniz ürününü güveç ya da ızgara seviyorum ama bu kadar dev bir üne ve her mecrada süper notlara sahipken bana pek bir şey söylemek düşmez. Fiyatlar da makul. Birkaç farklı yerde şubesi var, size en yakın olanı internetten bulabilirsiniz.

Müslüman Mahallesi Albaicin’i Gezin & Mirador San Nicolas’tan Manzaraya Bakın


Yemekten sonra El Hamra’yı tam karışıdan gören, bir zamanlar müslümanların yaşadığı UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olan Albaicin’i gezmenizi öneririz. Bu şekilde her zaman sultan ve halkının gözleri birbirlerinin üzerindeymiş.

Her nasıl ki El Hamra, Arab yöneticilerin yaşadığı lüksü yansıtıyorsa, Albaicin Mahallesi’nin dar sokaklarıdaki beyaz badanalı evleri de Mağribi halkın mütevazılığını yansıtıyor.

Birkaç kilisesi falan varsa da Albaicin’de yapılacak şeyler sınırlı. Genelde Arnavut kaldırımlı, dar ve dolambaçlı sokaklarında dolaşmak, verandalı ve bahçeli geleneksel evlerde ve Arap tarzı hamamlarda Mağribi etkisini gözlemlemek gibi sokaklarda bir yere varma derdi olmadan gezinmeyi içeriyor.

Albaicin de bir tepenin üzerine kurulu olduğu için şehri gören birçok mirador denilen seyir yeri var. Ama  ısrarcı olacağımız tek bir nokta var; o da  bizce aralarından en güzeli olan ve El Hamra’yı en güzel şekilde fotoğraflayacağınız Mirador San Nicolas. Özellikle de gün batımında çok popüler. Konumu için tıklayın.

Çingene Mahallesi Sacromonte’i Turlayın, Mağara Evleri Görün

El Hamra’dan yürüyerek kolayca geçebileceğiniz Sacromonte bölgesi, şehrin Roman popülasyonuna “gitano”lara yani ev sahipliği yapıyor. Ama İstanbul’daki Kuştepe gibi düşünmeyin. Ziyaretçiler gide gele turistikleşmiş, müzeden flamenkoculara çeşitli mekanlar açılmış.

Mahallenin diğer bir özelliği de mağara evlere ev sahipliği yapması. Dar gelirli ve ev sahibi olmayan çingeneler dağdaki bu mağaralara yerleşerek buraların mahalleye dönmesine vesile olmuş. Gezerken gözlerinizi açık tutun ve binaların içlerine bakın. Bugün mağaralarının çoğuna giydirilen cepheler sayesinde epey ev görüntüsü veriyorlar. Anca tavanı ya da duvarları görünce anlayabiliyorsunuz.

Eskiden nasıl olduğunu görmek isterseniz gezebileceğiniz Cuevas del Sacromento Müzesi var. Yaz döneminde 10.00-20.00 arası kış döneminde ise 10.00-17.00 arası açık. Konumu için tıklayın.

İspanya’da Flamenkosu ile En Meşhur Yerlerden Olan Sacromonte’de Yerel Versiyonu Zambra İzleyin


Bizim halk türkülerinin bölgeden bölgeye değişmesi gibi İspanya’da da her bölgede flamenkonun yerel bir yorumu var. Granada’nınkine zambra deniyor.

Flamenkonun tam olarak nerede doğduğu bilinmiyor ama  Granada güçlü adaylardan birisi. Sebebine gelince: Granada İspanyollar tarafından alınınca toplumun dışına itilen müslümanlar çingenelerin yaşadığı Sacromonte’ye taşınırlar. Burada iki kültür kaynaşır ve Arapların düğün eğleceleri çingeneler tarafından da benimsenir ve kendi dansları ile de birleşerek bugünki haline gelir. Aslında zambra, Arapça parti anlamına gelen “zumra”dan geliyor.

İngilizce’de çingene anlamına gelen Gypsy kelimesi de “Egypt” yani Mısır kelimesinden türemiş. Bu kaynaşmanın sonucunda Avrupalıların kimin Mağrebli, kimin Roman olduğunu ayırt edemedikleri tahmin ediliyor. Ancak bugün Romanlar aslen kuzey Hindistan kökenli olduklarını biliyoruz.

Daha sonra Sacromonte’nin müslümanları bölgeyi terk etmiş ama 15. yüzyılda Granada’ya yerleşmiş olan bir grup Roman ise bugün dahi ilk yerleştikleri yer olan Sacromonte bölgesindeki mağara evlerde yaşamaya devam ediyor.

Bazı mağara evler zambra izleyebileceğiniz mekanlara dönüştürülmüş. Burada zambra izlemek isterseniz en iyi mekanlar Zambra Cueva del Rocío (konum için tıklayın) ve María la Canastera (konum için tıklayın). Elbette buralar biraz turistikleşmiş ama insanlar mağara ambiyansını yine de seviyor.

Turistik olmasın derseniz Peña la Platería‘yı tercih edebilirsiniz. Burası aslında bir flamenko okulu ama perşembe akşamları, saat 22:00’den sonra genel katılıma açık gösteriler oluyor. İyi bir yer kapmak için erken gelin.

Akşam Yemeğinde Tapas

İsterseniz geri dönüş yolunuzdaki Albaicin’de ya da şehir merkezinde yiyebilirsiniz. Önerimiz tabi ki tapas!

Granada’nın güzel bir yönü de buradaki birçok tapacının içki sipariş ettiğinizde ücretsiz tapa ikram etmesi. Cordoba’da aynı konsept var ama burası öğrenci şehri olduğundan çok daha yaygın.

Granada’da Ne Yenir yazımızdan önerdiğimiz tapacıların listesini bulabilirsiniz. Plansız takılmaz isterseniz de şehrin meşhur Elvira Sokağı tapacılarla, Pedro Antonio de Alarcón sokağı öğrenci işi barlarla, San Matias bölgesi de kokteyl barlarla dolu.

2. gün

El-Hamra Sarayı & Generalife


Granada’ya hakim bir tepe üzerine kurulu olan El-Hamra Sarayı için Endülüs’ün en önemli yapısı diyebiliriz. Cenneti yeryüzünde yaratma amacıyla yapılmış. Matematik ve geometrinin zarif ve şiirsel estetiği kullanılarak gerçekten ilahi bir güzellik yaratılmış. Gözleriniz kamaşacak.

Burada matematik ve geometri prensipleri kullanarak o kadar özel ve dahiyane tasarımlar yaratılmışki sık sık Avrupa Orta Çağ’ı yaşarken, Endülüs’ün çoktan aydınlanma çağını yaşadığı söylenir.

Buraya kadar her şey iyi hoş. Eminim görmek için iyice heyecanlandınız ancak bilet bulmak çok ciddi bir mesele. UNESCO koruma amaçlı günlük kota uygulaması getirmiş. Yılda 2,5 milyon turist geldiğini söyleyelim de bilet bulmanın zorlu gözünüzde canlansın.

Nasıl bilet bulunur, nereden alınır ve diğer önemli tüyolar için mutlaka ama mutlaka bu yazımıza bakın: El Hamra Sarayı

Generalife ise El Hamra’nın ilerisindeki sultanın yazlık sarayı. İkisini birden aynı gün görebilirsiniz. El Hamra’nın konum‘u için tıklayın.

Ziyaretiniz bitip, şehre dönerken parkın içinden geçerek yürümenizi tavsiye ederiz.

Realejo Bölgesi ve Mural Avı

Realejo Mahallesi, Granada’nın tarihi Yahudi mahallesi. Granadalı Yahudiler, 1492’de şehirden çıkarılmalarına kadar bu dar sokaklı, Rönesans konakları ve cafelerle dolu meydanlar ile dolu mahallede yaşarmış. Hem bu mahalleyi gezmek, hem de mural avlamak için gününüze Realejo’dan devam edebilirsiniz.

Granada da tıpkı Berlin ve Londra gibi, Granada da Endülüs’ün sokak sanatı şehri. Özellikle de Realejo bölgesi, Granada’dan çıkmış dünyaca ünlü sanatçı Raúl Ruiz daha çok bilinen adıyla El Niño de las Pinturas’ın en güzel murallerine rastlayabileceğiniz yer. Ruiz’in çarpıcı sprey boya işleri sayesinde, tüm mahalle açık hava galerisine dönüşmüş durumda.

Cuesta Escoriaza, Calle Molinos, Calle Vistilla de los Angeles gibi sokaklar ve Santo Domingo de Guzman Okulu gibi binaların duvarları benzersiz muraller ile süslü. Hepsi birbirine yürüme mesafesinde sokaklar. Mekanlarının haritasını, sanatçının web sitesinden indirebilirsiniz. Gözünüz açık, fotoğraf makinanız yanınızda olsun.

Akşam Yemeği

Bu akşam da kendinize bir topril geçip şık/ modern bir yemek düşünürseniz önerimiz Bar de Fede ve La Fábula Restaurante arasında seçmeniz. Restoranları Granada’da Ne Yenir yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Granada’da Gezilecek Yerler

Haritayı Google Maps‘te açmak için tıklayın.

[column size=one_half position=first ]1. Albaicin
2. Museo Cuevas del Sacromonte
3. Zambra María la Canastera
4. Cueva de la Rocio
5. Silla del Moro
6. Generalife Bahçeleri
7. Restaurante Mirador de Morayma
8. Las Tomasas
9. Peña La Platería
10. Mirador San Nicolás
11. Helados San Nicolas
12. El Hamra Sarayı
13. Carmen de los Martires
14. Granada Güzel Sanatlar Müzesi
15. Granada Arkeoloji Müzesi
16. El Bañuelo
17. Café 4 Gatos
18. Realejo
19. El Ladron de Agua Hotel
20. Arap Hamamı[/column][column size=one_half position=last ]21. Otel Casa 1800 Granada
22. Bar Los Diamantes
23. Bodegas Castañeda
24. Heladería Los Italianos
25. Rosario Varela
26. Real Asador de Castilla
27. Alcaicería
28. Corral del Carbón
29. Eurostars Catedral
30. Granada Katedrali
31. Saint Germain
32. El Bar de Fede
33. Café Baraka
34. El Bar de Eric
35. Botanik Bahçesi
36. Bar Poë
37. Restaurante Masae
38. La Fábula
39. Pastelería Casa Isla Angelo

[/column]

Aslında size yukarıda çıkardığımız 2 günlük program tüm önemli yerlerine götürüyor ama daha uzun kalanlar ya da kendi ilgi alanına göre değiştiklik yapmak isteyenler de olabileceğini düşünerek tüm Granada’daki gezilecek yerleri hızlıca anlatmak istedik:

1. Turistik Merkezde

Granada Katedrali


Tam ismi ile Santa Iglesia Catedral Metropolitana de la Encarnacion, dünyanın dördüncü büyük katedrali. Etkileyici freskleri ve resimleri ile öne çıkan Granada Katedrali’nin yapımına, Reconquista sonrası Kraliçe 1. Isabelle tarafından 1523 yılında başlanmış ve son halini1704 yılında almış. Gotik ve Rönesans mimarisi olan bina zaman içinde birçok değişikliğe uğramış. Katedralin ana şapelinin ön cephesi Barok tarzını yansıtırken, ana şapeli, Kraliyet Şapeli’ne bağlayan geçit ise tamamen Gotik özellikler taşıyor. Burada ayrıca kraliyet ailesinin mezarları da bulunuyor. Zaten Kral 2. Philip’e kadar da tüm İspanya kral ve kraliçeleri ya burada gömülmüş ya da naaşları buraya taşınmış. Giriş 5 Euro. Pazartesiden Cumartesiye 10:00 – 18:30 pazarları ise 15:00 – 17:45  saatleri arasında açık olan katedral, pazar günleri ücretsiz Konum için kaydırın.

Arap Hamamı

La Reconquista sonrası, Katolik hükümdarları, İspanya’daki bütün Arap hamamlarını kapatmış. Bundan beş yüzyıl sonra, Granada’daki Hamam Al Ándalus yeniden hizmete açılan ilk hamam olmuş. Muhteşem El-Hambra Sarayı’nın yakınlarında merkezde bulunan Hammam Al Ándalus hamam keyfi yapmak için ideal. Fonda sakin sakin çalan Endülüs müziği, kokulu odalar, loş bir ışıklandırma ve geleneksel İslam mimarisinin yarattığı huzurlu atmosferde vücudunuzu ve zihninizi canlandırmak için mükemmel bir yer. Fiyatlar en düşük 60 Euro’dan başlıyor. Hamami masaj, kese gibi eklemeler yaptıkça 130 Euro’ya kadar çıkabiliyor. Konum için tıklayın.

El Bañuelo

Granada’nın eski Arap hamam kompleksi El Bañuelo, banyonun medeniyetin Roma sıcak banyolarından bu yana nasıl bir sembolü olduğunu gözler önüne seriyor. Endülüs bölgesi boyunca Arap etkisi ile yaygın görülen hamamlar, ziyaretçilere Müslümanlar için suyun önemini çok güzel özetliyor: Fiziksel ve ruhsal temizlik. Normalde Reconquista sürecinde şehrin diğer hamamları yıkılmış ama bu hamam günümüze kadar ayakta kalmış. Bunun nedeni de bir evin alt katında yer alması. Salı-Cumartesi 10:00 – 14:00 arası açık. Konum için tıklayın.

Corral Del Carbon

Granada’nın kalbinde yer alan Corral del Carbon, Granada’daki en eski Endülüs anıtı. Tam olarak yapılış tarihi 1336’den daha eskiye dayanan yapı, arihi bir kömür deposu. Reconquista’nın ilk dönemlerinde önce tiyatro daha sonra han olarak kullanılan mekan günümüzde turizme açık bir müze. Ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz. Pazartesiden pazara 09:00 – 20:00 arası açık. Konum için tıklayın.

Granada Arkeoloji Müzesi

Kısa süre önce sekiz yıllık bir restorasyon projesinden sonra yeniden açılan Granada’nın arkeoloji müzesi, on altıncı yüzyıldan kalma bir konakta yer alıyor. Zarif bir Rönesans verandasının etrafını saran galerilerinde bin yıllık eserler yer alıyor. Eğer bu müzeye zaman ayırırsanız, İspanya’nın tarihi, etnografyası ve kültürü hakkında çok miktarda bilgi edinebilirsiniz.

1 Temmuz’dan 31 Ağustos’a 09.00-15.00 saatleri arasında, 1 Eylül’den 30 Haziran’a 09.00-21.00 saatleri arasında açık. Pazartesileri kapalı. Giriş 1.5 Euro. Konum için tıklayın.

Botanik Bahçesi

Plaza de la Universidad’ın hemen yanında kalan bahçe, Granada’nın, Granada Üniversitesi’ne bağlı, 19. yüzyıldan kalma Jardín Botánicosu yani Botanik Bahçesi. Burası şehir merkezinde gölgelik bir vaha oluşturuyor. Bahçede yetişen bitkilerin arasında Sierra Nevada’ya özgü yabani türler, çeşitli otlar ve 70 farklı ağaç örneği var. Hafta içi 08:00-22:00 arasında açık. Cumartesi ve pazarları kapalı. Konum için tıklayın.

La Alcaiceria (Arap Baharat Pazarı)

Alcaicería, Plaza Nueva ve Plaza Bib-Rambla arasında kalan, Arap ipekleri, baharatlar ve diğer değerli eşyaları satan tezgahlarla dolup taşan bir pazar. Bizdeni Kapalıçarşı gibi bir yer. Adeta sıra sıra dükkanlar ve restoranlardan oluşan bir labirent. Alcaiceria’nın bulunduğu tüm mahalle bir zamanlar pazar yerimiş ancak 1843’te çıkan bir yangında neredeyse tamamen tahrip olmuş. Her gün 10:00’dan 21:00’e açık. Haziran ve Temmuz aylarında 15.00’e kadar açık.

Buraya gelip alışveriş yapın demeyeceğiz çünkü biz Türklere enteresan gelecek şeyler yok. Hepimizin bildiği görmeye alışkın olduğu şeyler satılıyor ama şöyle bir uğrayıp havayı solumak ve kalabalıkta kaybolup sokaklarında detay çekimleri yapmak için gelinir. Konum için tıklayın.

Hotel Casa 1800 Granada

Granada’nın merkezinde, El Hamra’ya 500 metre, Granada Katedrali’ne 10 dakikalık yürüme mesafede olan Hotel Casa 1800,  yenilenmiş bir 16. yüzyıl binasında hizmet veriyor. Otelin ücretsiz ikindi atıştırmalıkları ve tipik bir Endülüs terası var. Açık büfe kahvaltı sunan otele evcil hayvan kabul edilmiyor. Otelin ek ücret karşılığı havalimanı servisi de bulunuyor. Oteli detaylı incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Hotel El Ladrón de Agua

Albacin bölgesinde, El-Hamra Sarayı’na yürüme mesafesinde ve ona bakan, mermer zeminleri ve sütunları ile 16. yüzyıldan kalma harika bir binada olan Hotel Ladrón de Agua, üç yıldızlı bir otel seçeneği. Açık büfe kahvaltı sunan otele evcil hayvan kabul edilmiyor. Otelin ek ücret karşılığı havalimanı servisi de var. Oteli detaylı incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Eurostars Catedral

Merkezde, Granada Katedrali’ne 70 metre, El Hamra ve Generalife’a 1 kilometre mesafede yer alan Eurostars Catedral, dört yıldızlı bir konaklama seçeneği. Tesiste spor salonu, sauna ve hamam, restoran ve teras bulunuyor. Tesiste her sabah açık büfe kahvaltı servis ediliyor. Otele evcil hayvan kabul edilmiyor. Oteli detaylı incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

2. Sacromonte’de

Sacromonte Mağara Müzesi


Sacromonte’deki mağara hayatının eskiden nasıl olduğunu görmek isterseniz gezebileceğiniz Cuevas del Sacromento Müzesi var. Yaz döneminde 10.00-20.00 arası kış döneminde ise 10.00-17.00 arası açık. Konum için tıklayın.

3. El Hamra & Generalife

Hala okumadıysanız sizi buraya alalım: El Hamra

4. Sierra Nevada Milli Parkı

Eğer Granada’da fazlaca vaktiniz varsa, Granada merkeze arabayla yarım saat mesafedeki The Sierra Nevada Milli lusal Parkı’na da gidebilirsiniz. Burası tüm en büyük milli parkı ve Sierra Nevada da İspanya’nın en yüksek sıra dağları. 85.883 hektar kaplayan alanın tamamı UNESCO tarafından biyosfer rezervi olarak kabul ediliyor. Yemyeşil nehir vadileri ve çam ormanları ile kaplı ulusal parkta, kışın kayaktan yazın ise dağ bisikleti, tırmanma, yamaç paraşütü, trekking ve hikinge çok çeşitli aktivite seçenekleri ve inanılmaz bir manzara var. Tüm detaylara bu websitesinden ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Haziran Ayında Granada Müzik ve Dans Festivali ve Corpus Christi

Granada Uluslararası Müzik ve Dans Festivali : Her yıl Hazrian ayında, El Hambra Sarayı’nda Granada Uluslararası Müzik ve Dans Festivali oluyor. Üç hafta süren etkinliğin kökenleri 1883’e dayanıyor. Konserler, 1922’den beri El Hamra’da gerçekleşiyor. Festival programında, klasik ve modern bale gösterilerinden,  klasik veya oda müziği konserlerine, operadan, Flamenko veya modern gösterilerine çok çeşitli performanslar oluyor. Dans ve bale gösterileri ise Generalife’ta kurulan açık hava sahnesinde oluyor.

– Corpus Christi Fuarı : Tiyatrolar, kuklalar, flamenko gösterileri, konserlerle Corpus Christi Granada’nın en renkli haftası. Recinto Ferial’deki ana fuar alanında kurulan fuarda bolca kızarmış balık ve tapasa doyabilirsiniz. Bir de fuarın tipik bir içkisi var: Rebujito. Kendisi Sprite ile karıştırılmış şarap gibi bir içki. Tüm Endülüs fuarlarında rastlayabileceğiniz tatlı şarap standını da kaçırmayın.

Granada’da Ulaşım

Küçük bir şehir. Her yerine yürüyerek rahatlıkla gidiliyor.

Yürümekle ilgili problemi olanlar için otobüs hatları:
C30: Alhambra – Merkez
C31:Albaycin – Merkez
C32: Alhambra – Merkez
C34: Sacromonte – Merkez

Granada’ya Nasıl Gidilir

Türkiye’den Granada’ya da direkt uçuş yok.

Istanbul’dan Granada’ya 1,5 saat mesafedesi Malaga’ya THY ile direkt uçabiliyorsunuz. Biz havalimanından arabay kiralayarak büyül bir Endülüs turu yaptık ama tren ya da otobüsle de kolayca gelebilirsiniz.

Hali hazırda İspanya’dasanız Iberia ya da Vueling firmalarının iç hatlar uçuşları ile, ALSA otobüsleriyle veya AVE hızlı trenleri ile, Sevilla, Cordoba, Toledo ve Malaga gibi şehirlerden de bölgesel hat trenleri ile Granada’ya geçebilirsiniz.

Instagram’a Da Bekleriz

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Biz Evde Yokuz (@bizevdeyokuz) on