HAFTA SONU KAÇAMAKLARI – YAKIN & EKONOMİK TATİL YERLERİ

Türkiye’de resmi tatil olduğunda konaklama ve uçak fiyatlarında artış oluyor. Yurtdışında hala yüksek sezon başlamadığından fiyatlar makul olsa da uçak biletleri insanın hevesini kırıyor… Kaç zamandır yazı bekliyoruz, nihayet ilk tatil fırsatı da gelmiş sineye çekip evimizde oturacak değiliz ya…  Biz de size, 3-4 günde bitirebileceğiniz , yurt içi ve yurt dışından bütçe dostu önerilerle geldik.

Uçak fiyatlarının fırladığı dönemlerde araba yolculuğu daha ekonomik oluyor. Hele hele bir aile ya da grupsanız süper karlı oluyor. Biz de arabayla ya da trenle gidebileceğiniz rotalar seçtik. Rotalara başlamadan ekonomik gezmek için önerilerimiz:

Arabayla Yurtdışı

YUNANİSTAN:

Ehliyetinizi yenileyip, çipli ehliyete geçtiyseniz arabanızla Yunanistan’a gitmek için sadece yeşil sigorta (green card) yaptırmanız lazım. En ucuzu 68 Euro tutan 15 günlük yeşil sigorta. Aman sınır kapısındaki turing ofisine bırakmayın, yakınınızdaki bir sigorta acentasından gitmeden yaptırın, yoksa tatili kuyruk beklerken yersiniz. Sınırda resmi tatilde yoğunluk olabilir, sabahın erken saatlerinde sınırı geçmeye bakın. Arabayla Yurt Dışına Çıkma İşlemleri yazımızdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

BATUM:

Yeşil sigorta ya da pasaport gerekmiyor. Sadece ruhsat ve tüm yolcuların kimlikleri yeterli.

 

Yurt Dışı

1. Arabayla Thassos (Taşoz)

Fotoğraf Kaynak: Ronald Saunders / Flickr

Nasıl Bir Tatil? Deniz, Sakin
Thassos son üç senedir İstanbulluların en popüler haftasonu kaçamaklarından oldu. Çok da yakın değil ama kafayı kıran gidiyor, çok da mutlu geri dönüyor. Bir Sakız Adası gibi tarihi dokusu olan bir ada değil ama Yunan Adaları arasında en yeşillerinden. Masmavi koyları ile çağırıyor. Bir de günün sonunda başka bir ülkede olmanın insanı tazeleyen yanı var tabi.

Nasıl Gidilir? Burası daha çok Marmara Bölgesi’nde yaşayanlar için mantıklı bir destinasyon. İstanbul’dan arabayla Keramoti’ye gitmek 440 kilometre ve yaklaşık 5 saat, Keramoti’den Thassos’a feribota binmelisiniz. Feribot saatleri 07.00-18.30 arası ve 45 dakikada bir. Ama program haftalık belirlendiği için mutlaka bu linkten kontrol edin gitmeden. www.go-thassos.gr/thassos-ferries

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

2 Kişi için Ortalama Günlük Bütçe Konforunuzdan çok feragat etmek istemiyorsanız €120–160 arası bekleyebilirsiniz. Ama hedefiniz minimum harcamaksa 2 kişi €100’nun altına inebilirsiniz.

Yapmadan Dönmeyin
1. Panagia Köyü’nü görün. Klasik yunan evlerini görebileceğiniz şeker bir köy; gidilip gezilmeli, köy kahvesinde bir kahve içilmeli veya Tavern Elena’da yemek yenmeli.
2. Thassos Beach’lerinde keyif yapın. Favorilerimiz Marble Beach, Aliki Beach ve Paradise Beach.
3. Limenaria Klasik yunan tavernaları veya geleneksel yunan mezelerini tadabileceğiniz restoranlar, kafe, bar ve birçok dükkan var. Akşamları geçirmek için güzel bir alternatif.
4. Kayaların içine oyulmuş doğal lagün Giola’da yüzün.

2. Arabayla Selanik

Fotoğraf Kaynak: Niko Alexiou / Flickr

Nasıl Bir Tatil? Şehir Kaçamağı
Selanik İzmir’in Yunan kardeşi. Hık demiş burnundan düşmüş. Hem şehirli, hem Egeli. Gece hayatı da var. Denize girmezsem olmaz diyenlere de şehrin yakınlarında yüzme imkanı var.

Nasıl Gidilir? Burası daha çok Marmara Bölgesi’nde yaşayanlar için mantıklı bir destinasyon. İstanbul’dan arabayla Selanik 580 kilometre ve yaklaşık 7 saat sürüyor.

2 Kişi için Ortalama Günlük Bütçe:  Konforunuzdan çok feragat etmek istemiyorsanız €120–160 arası bekleyebilirsiniz. Ama hedefiniz minimum harcamaksa 2 kişi €100’nun altına inebilirsiniz.

Fotoğraf Kaynak: Pinay Flying High / Flickr

Yapmadan Dönmeyin
1. Filippi Antik Kenti’ni Gezin.Tam Kavala’nın içinde sayılmasa da yaklaşık 15 kilometre uzaklığında “Krinides” denen bölgede Kavala çevresinin tarihine ışık tutan bir antik kent var. Tarihsel önemi dolayısıyla da UNESCO tarafından 2016 yılında Dünya Mirasları Listesi’ne girmiş. Konum için tıklayın.
2. İmaret’i görün. Osmanlı Dönemi’ne ait en ünlü ve mimarı açıdan en akılda kalıcı eserlerden biri İmaret ve Kavala şehrinin en tepesindeki Bizans Kalesi’nin içinde. Böylece gittiğinizde hem Bizans Kalesi’ni görüyorsunuz hem İmaret’i hem de tepeden süper bir Kavala manzarası. Bizans Kalesi’ne istediğiniz gibi çıkabilirsiniz, ama eğer otel misafiri değilseniz İmaret’in içine giremeyebilirsiniz. Konum için tıklayın.
3. Meşhur Kavala Kurabiyesini Evinde Tadın. Kavala’ya özel lezzet kavala kurabiyesi: başroller bol tereyağ, çiğ badem ve pudra şekeri. Etrafınızda gördüğünüz en alakasız dükkanda bile kavala kurabiyesi satıldığını göreceksiniz, ama Kourabiedes Ioakimidis en taze, en lezzetli yiyebileceğiniz birkaç yerden biri. Konum için tıklayın.
4. Ve tabi ki Atatürk’ün doğduğu evi ziyaret edin.

3. Arabayla Batum

Nasıl Bir Tatil? Biraz Dağıtalım
Kumarhaneleri kastetmiyoruz (ama şansını denemek isteyenleri tutacak değiliz tabi), ondan daha eğlenceli bir Batum var! Batum vizesiz ve pasaportsuz gidilebilen, müthiş bütçe dostu bir yer. Ayrıca gerçekten

Nasıl Gidilir? Burası daha çok Doğu Karadeniz & Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzey doğusunda yaşayanlar için mantıklı bir destinasyon. Sarp sınır kapısından geçilerek gidiliyor. Artvin merkezden Batum merkeze 1 saat 45 dakika, Trabzon merkezden Batum merkeze 2 saat 40 dakika. Rize merkezden Batum merkez 1 saat 44 dakika. Kars merkezden Batum merkeze 4 saat 50 dakika sürüyor. (Sınırda bekleme sürelerini hesaba katmadık.) Ehliyet, ruhsat ve ve tüm yolcuların kimlikleri arabayla yolculuk için yeterli. Bir de araç sahibinin arabada bulunması veya sürücüye noterden vekalet vermesi lazım. Daha detaylı bilgi için Batum’a Nasıl Gidilir yazımızı inceleyebilirsiniz.

2 Kişi için Ortalama Günlük Bütçe: Konforunuzdan çok feragat etmek istemiyorsanız $50-80 civarında günü geçirebilirsiniz. Ama bütçe yapıyorsanız bunu rahat rahat $30’a çekebilirsiniz. Tabiki bunun için aşağıdaki eğlence harcamalarının bir kısmını programdan çıkarmalısınız.

Yapmadan Dönmeyin
1. Sürat teknesi gazlamak
2. Botlu delta kanat Vecihi işi uçmak
3. Bisikletle şehir turu
4. Batum Botanik Bahçesi
5. Deniz tatili isteyenler için yelkenli ile denizde bir gün 
6. Batum’la ilgili detaylı önerilerimiz için 2 GÜNLÜK BATUM TURU PROGRAMI yazımızı okuyabilirsiniz.

Yurt İçi

4. Eskişehir & Frig Vadisi

Nasıl Bir Tatil? Eskişehir’de Şehir ve Gece Hayatı & Frig Vadisi’nda Doğa ve Keşif
Eskişehir ve Frig Vadisi’nin tartışmasız en güzel zamanı Mayıs ayı.  Öğrenciler hala şehirde, gece hayatı kıpır kıpır, Frig Vadisi yemyeşil ve gezmek için ideal sıcaklıkta. Ayrıca Eskişehir gerçekten çok bütçe dostu bir şehir. Frig Vadisi ise bizce Kapadokya’nın çok yakında tahtını sallayacak bir yer.  Harika bir vadiye yayılmış,  kayalara oyulmuş koskoca bir medeniyet var. Gerçekten çok etkileyici. Kamp yapmaya varsanız gece Friglerin oyduğu evlerde kalabilirsiniz!

Nasıl Gidilir? Eskişehir nispeten ülkemizin ortasına yakın bir il olduğu için buraya ulaşım Marmara Bölgesinden, Ege’den, İç Anadolu’dan, Batı ve Orta Karadeniz’den mantıklı. Şahsi aracınızla, Eskişehir – İstanbul arası yol 276 kilometre ve yaklaşık 4 saat 18 dakika, Ankara – Eskişehir arası 233 kilometre ve yaklaşık 2 saat 32 dakika sürüyor. Otobüsü tercih ederseniz de süre 5-5.30 saat arası.

Eskişehir’e İstanbul – Ankara Hızlı Treni ile gelmek de çok pratik. Bu tren İstanbul-Pendik’den kalkıp Eskişehir’den geçerek Ankara’ya gidiyor. Günde 6 tane karşılıklı sefer var. İstanbul (Pendik)’dan Eskişehir yaklaşık 1 saat 45 dakika sürüyor, Ankara’dan Eskişehir ise yaklaşık 1 saat 40 dakika. Hızlı Tren sefer saatleri, detaylı bilgi ve bilet almak için tıklayın.

Eğer trenle gelirseniz Frig vadisi için Eskişehir’den araba kiralayabilirsiniz.

Yapmadan Dönmeyin
1. Eskişehir’de bisikletli hayata geçin.
2. Eskişehir’in UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan bölgelerinden biri olan Odunpazarı’nın tarihi sokaklarını gezin. Eskişehir’de ne yapılır, ne yenir, nerelere gidilir daha fazlası için ESKİŞEHİR REHBERİmiz hizmetinizde!
3. Eskişehir’den çıkma lezzetler balaban kebap ve çiböreği tadın.
4. Sazova Parkı’nda bir günlüğüne çocuk olun.
5. Gündüz cafelerinde, gece barlarında takılın.
6. Frig Vadisi’nin mistik coğrafyasında turlayın. Size FRİG VADİSİ yazımızda 2 günlük vadide görülecek yerler programı çıkardık.

5. Urla Barbaros Köyü

Nasıl Bir Tatil? Köy & Şenlik
19-20-21 Mayıs’ta Barbaros Köyü’nde Oyuk (Korkuluk) Festivali var. Şirin mi şirin bu Ege köyünde dizi setleri cirit atıyor ama köyün vizyonu bunun çok ötesinde. Tarım demek hayat demek diyen ve gelenekleri kucaklayacak sürdürülebilir kalkınmayı kafaya koyan köy, tarımsal turizime yönelmiş. Her sene bir korkuluk festivali düzenleniyor, bu sene 19-20-21 Mayıs’ta. Güzellik yarışmasında köylülerin yaptığı korkuluklar yarışıyor, yöresel ürünler yenilip, dünya müzikleri çalınıp söyleniyor. “Çat Kapı Evleri” diye harika bir şey geliştirmişler! Kapısında çat kapı evi yazan yerlerin kapılarını çalıp, sorfalarına konuk olabiliyorsunuz.

Nasıl Gidilir? Buraya Ege Bölgesinin herhangi bir ilinden rahatça ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan gelecekseniz de arabayla İstanbul-İzmir arası 475 kilometre ve hızınıza göre ortalama 5 ile 6 saat arasında sürüyor. Direksiyon sallayacağınız kısmı biraz daha kısaltmak için İDO Yenikapı-Bandırma feribotlarını da tercih edebilirsiniz. Barbaros Köyü İzmir-Çeşme Otoyolu üzerinden O-32’ye girdiğinizde 5 kilometre içerde, İzmir Merkez’e de yarım saat mesafede bulunuyor.

Nerede Kalınır? Barbaros Köyü’nde konaklamaya uygun turistik tesis bulunmuyor. Alaçatı – Barbaros Köyü arası sadece 25 kilometre 30 dakika. Urla merkez – Barbaros Köyü arası ise 21 kilometre 25 dakika. Yani bu iki merkezden birinde kalmayı ve buraya günübirlik gelmeyi tercih edebilirsiniz.

Yapmadan Dönmeyin
1. Oyuk Festivali’ne katılın. Barbaros Köyü’nün en önemli özelliği, insan boyutundaki el işi korkulukların köyün her yerinde sürdürülebilir tarıma ve çevre bilincine dikkat çektikleri için ilk olarak geçtiğimiz sene gerçekleştirilen bu sene ise (2017) 19-20-21 Mayıs‘ta ikincisi gerçekleştirilecek olanOyuk (Korkuluk) Festivali.
2. Çat kapı evlerine konuk olun ve nefis köy lezzetlerini tadın. Bu köyde çat kapı evleri diye bir harika bir uygulama var. Kapısında çat kapı yazan evlerin kapılarını çalarak, cüzi bir ücret karşılığında sofralarına konuk olabiliyorsunuz. Barbaros Köyü hakkında daha detaylı bilgiyi BARBAROS KÖYÜ, İZMİR – OYUK FESTİVALİ & ÇAT KAPI EVLERİ yazımızda anlattık.

6. Mersin


Nasıl Bir Tatil? Gurme ve Bütçe Dostu Deniz Tatili

108 kilometrelik bir kesimi tamamen doğal sahillerden oluşan Mersin’de beklentinizi karşılayacak nitelikte denize girecek alan bulamamak imkansız gibi bir şey. Burada imkansız olan bir şey daha var o da lezzetten yoksun bir tatil geçirmeniz. Ne de olsa tantuninin şehrindesiniz. Malesef mimari dokusu göze pek hitap etmiyor ve kafanız göre ortam bulmak biraz zor olabiliyor ama biz buradan ekonomik bir sahil kasabası görmedik! Söyleyim, 60 TL’ye harika bir denize sıfır balkonlu, manzaralı oda başka nerede var?

Nasıl Gidilir? Burası daha çok İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu için yakın bir tatil yeri.

Yapmadan Dönmeyin
1. Merkezde tantuniden Silifke’de mavi yengeçe, kerebiçten cezeryeye Mersin’in Türk mutfağına kattığı lezzetleri yerinde tadın.
2. Kanlıdivane Antik Kenti’ni gezip, Cennet Cehennem Mağaraları yolunda Yörük kahvaltısı edin.
3. Bir deniz bisikleti kiralayıp Kızkalesi’ni gezin.
4. Narlıkuyu’da rakı balık yapın.
5.  Yapraklı Koy veya Susanoğlu’da denize girin.

12 Comments

 1. Merhabalar, sizin gibi insanlara her zaman ihtiyaç olduğu kesin, emeklerinize teşekkür ederiz. Tabi ki bu arada ufak tefek tek ticaret dönüyor anladığım kadarı ile :-)) Ama gayet keyifli siteniz.

  1. Çok yanlış anlamışsınız, buradaki hiç bir mekan ile ticari bir ilişkimiz yok. Biz sadece insanların ihtiyaçlarına cevap vermek için ilgili yerlerdeki yerleri ekliyoruz. Hepsi bu.

 2. Merhaba, sitedeki emekleriniz için ellerinize sağlık öncelikle;

  Ekim ayı sonundayız. 3-4 günlük bir tatil düşünüyorum. Denize girilecek bir hava kalmadı sanırım, ya da ben öyle biliyorum. Denize girmekten ziyade standart deniz kasabalarından birinde kafa dinleyici bir tatil geçirmek istiyorum. Kaldığım esnada da görülebilecek yerleri görmek isterim. Ulaşım aracım yok. Fakat 3-4 gecelik dar vakit odaklı tur programlarına katılmadan, ekonomik bir gezi yapmak istiyorum. Örneğin; Pamukkale, Şirince, Alaçatı, Bozcaada gibi yerlerde olabilir ama buralardan birinde kalırken en sık nereyi gezebilirim. Ya da 3-4 gece Ayvalık’ta uygun bir pansiyonda kalıp günübirlik turlara da katılabilirim. Niyetim havanın çok bozuk olmadığı bir yerde olmak. Tavsiyelerinizi bekliyorum, teşekkürler.

  1. Bu mevsimde en iyisi Antalya. Hala denize giriliyor. Olimpos’a bakabilirsin

 3. Merhaba,

  Sitenizi tesadüfen buldum ve inceledim. Mükemmel bir iş çıkarmışsınız. Gönülden tebrik ediyorum. Şöyle söyleyeyim; yıllar boyu sık kullanılanlar listemde mevcudiyetini koruyacak bir site. Ancak tek bir eksiklik var benim için. Ya da belki ben bulamadım, bilemiyorum. Haftasonu kaçamakları, 2-3 günlük geziler için önerileriniz genelde yaz mevsimi, sıcak havalarda gidilecek yerler olarak göze çarpıyor. Mevsim kışsa ve bu tura “kayak” dahil değilse nerelere gidilmeli? Nereleri önerirsiniz? Bu konuda bir öneriniz olursa çok sevinirim. Bu talebim ile ilgili biraz daha detay vermek gerekirse, eşimin doğum günü Şubat’ın ortası ve doğum gününde sürpriz bir seyahat, farklı bir deneyim yaşatmak istiyorum. Bu konuda beni yönlendirebilirseniz çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler… 🙂

  1. Merhabalar,
   Aramıza hoşgeldin!

   Kış ayları için önerimiz Doğu Ekspresi ile Kars. Türkiye içinde yapılacak en güzel kış kaçamağı bu.
   Size uymazsa Antep ya da Hatay gibi bir gurme gezi düşünebilirsiniz? Ne de olsa yemek yemek için hava şartları çok önem teşkil etmiyor 🙂

   1. Öncelikle önerileriniz için çok teşekkür ederim. Aslında bahsettiğim tesadüf buydu. Yani Doğu Ekspresi’ni araştırırken bulmuştum sitenizi. Ama maalesef bilet bulmak mümkün değil. Pulman için var tabi ki ama yataklı vagonlar için maalesef bilet bulunamıyor. Güney Ekspresi (Kurtalan Ekspres) için yer bulunabiliyor ama onu tecrübe etmediniz sanırım ki, ona dair bir yazı bulamadım sitede. Ama söyleyecekleriniz var ise muhakkak kulak vermek isterim.

    Şimdiden teşekkür ederim.

    NOT: Bu arada ben dahil eminim yüzlerce binlerce insanın hayalini bire bir yaşıyorsunuz gördüğüm kadarıyla. Dikkat edin, nazar değmesin size 🙂

    1. Kurtalan’ı henüz tecrübe etmedik, ama Van treni ilgili güzel şeyler duyduk. İsterseniz bir de ona göz atın. 😉

 4. Merhabalar ben bir konuda sizi bilgilendirmek istiyorum. 4. Secenekte belirttiğiniz Eskişehir & Frig Vadisi konusu. Frig vadisi Kütahya ilimize ait bir bölge.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir