Bize en sık sorulan sorulardan: Türkiye’de en çok beğendiğiniz, mutlaka gidin görün dediğiniz yer neresidir? Türkiye’nin dört bir yanını gördük ama içimiz çok rahat, net bir şekilde diyebiliriz ki Kapadokya bizce Türkiye’nin en özellikli, en büyüleyici ilk 3 köşesinden biri.

Bir kere dünyanın birkaç bölgesinde de görülen peri bacalarını başka hiçbir yerde Kapadokya’da olduğu kadar yoğun bir şekilde göremezsiniz. Times Gazetesi’nde yayımlanan “Dünya’nın Yeni 25 Harikası” listesine 5. sıradan giren Kapadokya, aynı zamanda da 1985’ten beri UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde.

Buraya geldiğiniz ilk günden anlayacaksınız ki Kapadokya, doğası, tarihi, ve efsaneleriyle, sanat, kültür, spor, eğlence ve romantizmi bir potada eriterek başlı başına kendine has bir dünya vaad eden bambaşka bir yer. Öylesine mistik bir hissiyatı var ki daha birçok şeyin yanında kendinizi de keşfedebileceğiniz eşsiz bir coğrafya burası. Açıkçası kelimeler bu olağanüstü yeri anlatmaya yetmez hala gitmediyeseniz gidip kendi gözlerinizle görmeniz lazım.

Valizini yapmaya başlayanlar için bu yazıda Kapadokya’da gezilecek yerleri anlattık. Ama bize sorarsanız Kapadokya vadilerdeki atlı safarileri, peri bacalarının üzerinden doğan güneşe karşı balon turları ile, gezmekten çok deneyimlenmesi gereken bir yer. Buradaki aşık olacağınız deneyimleri de Kapadokya’da 20 Benzersiz Aktivite yazımızda bulabilirsiniz. Hatta sakın o yazıyı okumadan şuradan şuraya adım atmayın, çünkü Kapadokya’ya dair en ama en güzel şeyler o yazıda.


Bu haritayı GoogleMaps‘te görüntülemek için tıklayın.

Kapadokya’da gezilecek yerler temelde bu 6 yerleşim yerine bağlı şekilde kümeleniyor: Avanos, Çavuşin, ürgüp, Göreme, Uçhisar ve Ortahisar. Hepsinin kendi haritasını ait oldukları başlıkların altında bulabilirsiniz.

Kapadokya’ya gelmek için en iyi zaman nedir, kaç gün ayırmak gerek ve diğer planlama tavsiyelerimiz için KAPADOKYA GEZİ REHBERİ‘mizi okuyabilirsiniz.

Bu arada şimdi bol bol peri bacalarından bahsedeceğiz. Eğer coğrafya derslerinde öğrendikleriniz tozlandıysa Peri Bacalarının Oluşumu yazımızı okuyabilirsiniz.

Aşağıda bölge bölge Kapadokya’da gezilmesi gereken yerleri bulabilirsiniz. Son olarak, Kapadokya’da müthiş oteller var. Önerdiklerimizi Kapadokya Otelleri yazımızda bulabilirsiniz.

1. AVANOS’TA GEZİLECEK YERLER

Haritayı GoogleMaps‘te görüntülemek için tıklayın.

1. Uranos Sarıkaya Restoran
2. Chez Galip Çeç Seramiği Atölyesi
3. Güray Müze
4. Taş Köprü
5. Tahta Köprü
6. Saç Müzesi
7. Devrent Vadisi
8. Zelve Açık Hava Müzesi

Avanos, Nevşehir’in ilçelerinden biri. Avanos ismi; Asurlular döneminde Venassa – Nenassa, Hititliler döneminde Zu-Vinessa, Selçuklular döneminde Enez – Evenez – Uvenez, Bizans döneminde Vanote daha sonraki yüzyıllarda ise Selçuklu Türkleri ile birlikte Selçuk ordusu komutanlarından Evranos Bey’in ismini alıyor. Osmanlı Dönemi’nde de Avanos olarak değişime uğruyor. Kapadokya’da gezerken birçok tabelada Venassa, Evranos gibi isimleri göreceksiniz. Bu isimlerin Avanos’un eski isimleri olduğunu bilin. Haritadaki Kapadokya’da gezilecek yerler arasında en uzak gibi göründüğüne bakmayın, Ürgüp’ten sadece 15 dakika sürüyor.

Devrent Vadisi

Fotoğraf Kaynak: Dan / Flickr

Diğer ismi Hayal Vadisi olan Devrent Vadisi, birçok dizinin çekildiği ve çoğu Kapadokya tanıtımında kullanılan deve formundaki peri bacasının olduğu yer. Ziyaretçiler tarafından tahrip edilmesini önlemek için etrafını çitlerle çevirmişler. Aslında Kapadokya’daki tüm vadilerin kendine has özellikleri var ama bu vadiyi özel yapan peri bacalarının birçok hayvan veya farklı objelere benzetilmesi.

Bu alanda köylüler tarafından getirilmiş develer de göreceksiniz. Ücret karşılığı deve ile fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Devrent Vadisi’nin Avanos’a uzaklığı ortalama 10-15 dakika olduğundan vadiye gidebilmeniz için özel araç ya da taksi kullanmanız gerekiyor çünkü buraya gidebileceğiniz toplu taşıma aracı yok. Konum için tıklayın.

Tarihi Taş Köprü

Fotoğraf Kaynak: www.avanos.bel.tr

Avanoslu Padişah Arif Be’in katkılarıyla 1898 yılında yapımına başlanarak 1900 yılında hizmete açılmış. Köprünün ayaklarında kullanılan taşlar Avanos yakınlarındaki Çeç ve Karadağ bölgesinden getirilmiş. 11 ayak üstünde duran köprü günümüze kadar hiçbir aşınmaya uğramadan ayakta kalmayı başarmış. Hani pek bi numarası yok ama zaten Avanos’a girişte sizi ayakta karşılayacağı için görmüş olacaksınız. Konum için tıklayın.

Tahta Köprü

Fotoğraf Kaynak: www.avanos.bel.tr

1973 yılında 180 metre uzunluğunda 2.30 metre eninde olan köprü demir ayaklar üstüne ahşap kullanılarak yapılmış. Kızılırmak Nehri’nin her iki tarafını da gezebilmenizi sağlayan bu köprü, siz yürürken hafif sallanması ile meşhur. Çok etkileyici bir şey olduğunu söyleyemeyiz ama gondol turu yapacaksanız zaten köprüyü kullanarak diğer yakaya geçmeniz gerekecek. Konum için tıklayın.

Saç Müzesi

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Bu müze bildiğiniz müzelere hiç benzemiyor çünkü kendisi Guiness tarafından dünyanın en garip müzeleri arasında gösteriliyor. Çömlekçiler çarşısında bulunan müze aslında Chez Galip’in çömlek dükkânının bir bölümü.

16.000’i aşkın kadının saç tutamı ile kaplı Saç Müzesi’nin hikayesi oldukça romantik. Galip Bey ile sevgili olan Fransız bir kadın ülkesine dönerken saçından bir tutam keserek duvara asıyor, dükkânı ziyarete gelen kişiler de bu saçı görünce saçlarından bırakmaya başlıyorlar ve yaklaşık 16 bin saç teli olan bir yer haline geliyor. Gün geçtikçe ziyaretçiler saçlarından keserek buraya bırakmaya devam ediyorlar. Senede iki kez yapılan çekilişe katılmak isteyen kişiler de bir kâğıda kişisel bilgilerini yazarak kesmiş oldukları saçlarıyla birlikte asıyorlar. Yapılan çekilişte isminizin çıkması durumda sizi tekrar Kapadokya’ya davet ederek bir haftalık tatil masraflarınızı karşılıyorlar.

Müzede fotoğraf çekmek yasak. Bunun nedeni ise burayı ziyarete gelen bir kaç kişi fotoğraf çekme bahanesiyle kişilerin iletişim bilgilerini alıp onları rahatsız etmeye başlamasıymış. Rahatsız edilen kişilerin Galip Bey’e dava açması sonucu müzede fotoğraf çekilmesi yasaklanmış.  Müze haftanın yedi günü 08.00-19.30 saatlerinde ziyarete açık. Konum için tıklayın.

Zelve Açık Hava Müzesi

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Farklı inanışlara sahip iki toplumun aynı yer ve aynı zamanda yaptığı kilise ve camileri, birbirlerine ve dinlerine olan anlayış ve hoşgörüyü görmek isterseniz Zelve Açık Hava Müzesi’ni gezin deriz. Zelve harabeleri peri bacalarının en yaygın ve en güzel olduğu yer. Burada doğa yürüyüşü yapabilir ya da farklı safari programlarından biri ile bu vadiyi gezebilirsiniz. Konum için tıklayın.

Yeraltı Seramik Müzesi – Güray Müze

Dünyanın ilk ve tek yeraltı seramik müzesi olan Güray Müze‘ye giderek, ülkemizde yetişmiş dünyaca ünlü seramik sanatçılarının eserlerini, bölgeden çıkarılan küçük buluntuları, Roma, Bizans, Selçuklu, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait seramik ve çömlek eserleri görebilir, atölyelerde sanatçıları çalışmalarını yaparken izleyebilirsiniz. Müzenin giriş ücreti 5 TL. Konum için tıklayın.

Özkonak Yeraltı Şehri de Avanos’ta bulunuyor. Aşağıdaki yeraltı şehirleri kısmında detaylıca anlatacağız.

2. ÇAVUŞİN’DE GEZİLECEK YERLER

Haritayı GoogleMaps‘te görüntülemek için tıklayın.

9. Paşabağı
10. Çavuşin Kilisesi
11. Çavuşin Eski Cami
12. Güllüdere Vadisi
13. Vaftizci Yahya Kilisesi
14. Seyyah Han
15. Kızılçukur Vadisi

Çavuşin Eski Cami

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Çavuşin, Avanos ve Göreme yolu arasında, Göreme’ye iki kilometre mesafedeki yerleşim yeri. Eski Cami, Kapadokya’nın en eski yerleşim yerlerinden birisi Çavuşin’de, Selçuklu Dönemi tarzında bir minaresi olan işlek köy camisi. 1958’deki bir heyelan sonrası köy boşaltıldığında kullanıma kapatılınca atıl kalmış ama 2011’de restorasyon geçirerek tekrardan kullanıma açılmış. Konum için tıklayın.

Rahipler Vadisi (Paşabağı)

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Paşabağı olarak da bilinen bu vadide Bizans döneminde tecrit edilmiş bir hayatı tercih eden kişiler yaşamış. Peri bacalarından birinin içinde Aziz Simeon adına yapılmış bir şapel ve birçok kaya yapıları bulunuyor. Bir rivayete göre 5.yy’da Halep yakınlarında münzevi bir hayat sürdüren Simeon, mucizeler yarattığı düşünceleri ile çıkınca halkın aşırı ilgisinden kaçarak bir sütun üzerinde yaşamaya başlar. Sadece kendisine getirilen yiyecek ve içeceği almak için aşağıya inermiş. Anlayacağınız bu vadinin şapelleri ve kiliseleri gezilesi. Konum için tıklayın.

Güllüdere Vadisi

Fotoğraf Kaynak: Ersin Alkan / Foursquare

Doğa yürüyüşleri için en ideal yerlerden biri de Güllüdere Vadisi. Kayalara oyulmuş çilehane, şaraphane ve kiliselerle dolu bir yer. Bu vadide trekking de yaklaşık 4 kilometre 1 saat kadar sürüyor. Mevkii olarak Çavuşin Köyü ve Göreme arasında kalıyor. Bölge rotası Çavuşin’den giriş yaptığınızda Güllüdere 2-1, Kızılçukur ve Meskendir Vadisi olmak üzere dört ana bölüme ayrılmış. Eğer Göreme’den giriş yaparsanız da aynı rotayı tersten yapmış oluyorsunuz. Konum için tıklayın.

Kızılçukur Vadisi

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Gün batımının en güzel olduğu nokta tartışmasız Kızılçukur Vadisi. Bu vadideki kiliseler de bölgenin en eski kiliselerinden. Eğer Jeep veya ATV safari turları ile geldiyseniz vadiye giriş için ücret ödemiyorsunuz. Kendiniz gitmek isterseniz de giriş için 3 TL ödeme yapıyorsunuz. Vadi yürüyüşlerinizi yalnız yapmak istemezseniz rehber eşliğinde de yapma opsiyonunuz da var. Bu vadiye atv, jeep, motosiklet ya da at ile giriş yapamıyorsunuz sadece seyir terasının olduğu alana gidebiliyorsunuz. Vadinin içerisine girmek için yürümeniz ya da bisiklet kullanmanız gerekiyor. Patika yollarda bisiklet kullanmıyorsanız sizin için riskli olabilir. Konum için tıklayın.

Çavuşin Kilisesi

Fotoğraf Kaynak: Emre Turhan / Foursquare

Tek nefli, üç apsisli olan kilisenin narteksi yıkılmış durumda. İlk dönem Hıristiyanlığın en iyi ikon boyama çalışmaları bu kilisede olduğu söyleniyor. Yaşlı ve çocuklar için giriş yolu biraz zorlu. Riskli olabilir dikkatli olun. Giriş ücreti 8 TL. Konum için tıklayın.

Vaftizci Yahya Kilisesi

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Bölgede kilise olduğu belli olan tek yapı. Kaya içine oyulmuş girişin arkasında Vaftizci Yahya’ya adanmış olan üç nefli bir bazilika bulunuyor. Bazilikanın freskleri çok kötü durumda ön cephesi de erozyon nedeniyle yıkılmış. Bizans Dönemi’nde Aziz Hieron’a ait kutsal emanetler burada saklanmış. Kiliselerde olan resimlerin, boyamaların zarar görmemesi için flaşlı fotoğraf çekimi yapılamıyor. Konum için tıklayın.

3. GÖREME’DE GEZİLECEK YERLER

Bu haritayı GoogleMaps‘te görüntülemek için tıklayın.

16. Aşk Vadisi
17. Royal Stone Houses
18. Cappadocia Inn Hotel
19. Kapadokya Balloons
20. Butterfly Balloons
21. Cappadocian Cuisine Restaurant
22. Topdeck Cave Restaurant
23. Kelebek Special Cave Hotel
24. Sultan Cave Suites
25. Seten Restaurant
26. Traveller’s Cave Hotel
27. Pumpkin Göreme Restaurant
28. Artemis Cave Restaurant
29. Aşıklar Tepesi
30. Göreme Açık Hava Müzesi
31. Kaya Kamping

Göreme aslında Nevşehir merkez ilçesine bağlı belde. Yani Ürgüp ve Avanos gibi bir ilçe değil ama Nevşehir’in en güzel Kapadokya deneyimlerini vaad eden yerlerinden. M.S 4.yy dan 13.yy a kadar manastır hayatının yaşandığı bir yer. Kapadokya bölgesindeki en yoğun kaya otellerin ve restoranların bu bölgede toplandığını göreceksiniz. Çünkü Göreme konum olarak o meşhur sıcak hava balonlarının sabahın ilk ışıklarında yükseldiği vadilere bakıyor. Güzel coğrafyası ve Kadapokya’da gezilecek yerler ortasındaki merkezi konumu sebebiyle konaklama için sıkça tercih ediliyor.

Aşk Vadisi

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Panoramik olarak en keyifli olan vadi Aşk Vadisi diyebiliriz. Buraya aşk vadisi denilmesinin sebebi ise bu vadide evlilik tekliflerinin yapılmasıymış. Burada bir de Aşıklar Tepesi adında bir seyir bölümü de var. Araçla vadinin içlerine kadar girmek çok zor olduğundan kısa yoldan en güzel manzaraları yakalamak için oraya çıkabilirsiniz. Genellikle çevrede yapılan safarilerle bu vadiyi de görme imkânınız oluyor ama kendiniz gelmek isterseniz şöyle tarif edelim: Bir kere konum olarak Aşk Vadisi Göreme – Uçhisar yolu üzerinde bulunuyor yani Göreme’den Uçhisar yönüne gittiğinizi düşünürsek Bağıltepe sapağından, Özler Art Center önünden sapıyorsunuz. Daha sonra karşınıza çıkan yol ayrımından sağa sapıp Bağlıdere yönünde ilerliyorsunuz. Yol kötüleşince aracınızı park edip yürümeye başlayın. Vadinin toplam parkuru yaklaşık bir 4,5 – 5 kilometre kadar. Yani ortalama 1 saatinizi alır. Vadiye giriş Konumu için tıklayın.

Göreme Açık Hava Müzesi

Manastır eğitiminin başladığı ilk yer olan Göreme Açık Hava Müzesi, kiliseler, mezarlıklar, şapel, yemekhaneler, şarap mahzeni ve manastırdan oluşan bir manastır kompleksi. Tüm alanı gezmek için iki saat ayırmanız yeterli olur.

Göreme Açık Hava Müzesi’nde Görülecek Yerler

Burada ziyarete açık olan yerler: Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basil Şapeli, Elmalı Kilise, Azize Barbara Şapeli, Azize Katerina Şapeli, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise. Bu yerlere ek olarak çökme tehlikesi olduğundan ziyarete kapalı aslında 18 kilise ve 11 yemekhane daha var.

Göreme Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti ve Saatleri

Haftanın her günü 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 30 TL ayrıca müze kart da geçerli. Müze içinde bulunan Karanlık Kiliseyi gezebilmeniz için ekstra 8 TL ödemeniz gerekiyor, müze kart burada geçerli olmuyor bunun sebebi ise ikonaların zarar görmesini önlemek için ekstra ücret koyarak ziyaretçi sayılarını minimalize etmek. Konum için tıklayın.

4. UÇHİSAR’DA GEZİLECEK YERLER

Haritayı GoogleMaps‘te görüntülemek için tıklayın.

32. O Ağacın Altı Cafe
33. Özler Art Center
34. Museum Otel
35. Lil’a Restaurant
36. Saklı Konak
37. Uçhisar Kalesi
38. Seki Restaurant
39. Taşkonaklar Butik Otel
40. Uçhisar Kalesi
41. Güvercinlik Vadisi
42. Kocabağ Şarapçılık

Uçhisar da Göreme gibi aslında Nevşehir merkez ilçesine bağlı belde. Hemen Göreme’ye birkaç kilometre mesafede ona komşu olan bölge.

Uçhisar Kalesi

Bölgenin her yerinden görülebilen en yüksek peribacası olan Uçhisar Kalesi’ne çıkarak panoramik seyir yapın. Kaleden bütün göreme vadisini ve peri bacalarını görebilirsiniz. Eğer gün batımı saatlerinde balon uçuşları olursa kaleden balonları seyredebilir ya da günü burada batırabilirsiniz. Bizce tüm Kapadokya’daki en efsane günü batırma noktaları arasında ilk 3’e girer. Kaleye girişte müze kart geçerli değil. Giriş ücretleri ise öğrenci 3 TL tam 6 TL. Konum için tıklayın.

Güvercinlik Vadisi

Bu vadi ismini, zamanında burada yaşayan insanların kayalara oyarak açtığı güvercin yuvalarından alıyor. Güvercinlik Vadisi’nde trekking, vadi bisikleti, vadi koşusu ve yoga gibi etkinlikler çok popüler. Vadilerde yapılan safarilerle diğer vadilerin içine giriyorsunuz ama buranın içine giremiyorsunuz. Sadece vadiye tepeden bakabiliyorsunuz. Vadinin içine girmenin tek yolu yürümek. Konum için tıklayın.

5. ÜRGÜP’TE GEZİLECEK YERLER

Haritayı GoogleMaps‘te görüntülemek için tıklayın.

43. Tandır Cafe
44. Ortahisar Kalesi
45. İstanbullu Bozacının Yeri
46. Gomeda Vadisi
47. Old Greek House
48. Zeytin Cafe
49. Temenni Tepesi
50. Ziggy Cafe
51. Asmalı Konak
52. Tursan Şarapçılık
53. Üç Güzeller

Temenni Tepesi

Fotoğraf Kaynak: Vildan Kukut / Foursquare

Tarihsel ve doğa güzellikleri bakımından Nevşehir’i dünyaya tanıtan ilk yer Ürgüp’tür desek yalan olmaz. Buranın en yüksek tepesi olan Temenni Tepesi, şehrin her yerinden görülebilecek bir konuma sahip aynı zamanda bu tepeden Erciyes dağı görülebiliyor. Temenni Tepesi’nde iki tane kümbet var. Tepeye girişte sağda kalan kümbet bir türbe. Zaten insanların bu türbeye dilek dilemek için bez bağlamaları nedeniyle adı da “temenni” olarak kalmış. Tepede 3. Alâeddin Keykubat’a ait olduğu söylenen bir mezar da bulunuyor. Konum için tıklayın.

Temenni Tepesi’nin ortasındaki kümbet Tahsin Ağa Halk Kütüphanesi. Kütüphane ilçe merkezine taşınmış ama yine de  burada görebileceğiniz birkaç eser bulunuyor. Bu tepeye çıktığınızda Tahsin Ağa Halk Kütüphanesi’ne gidip kitapları karıştırmadan, çay içmeden aşağı inmemelisiniz. Aslen Ürgüplü olan Mustafa Güzelgöz, kurucusu olduğu ilk gezici kütüphane servisi ile ABD Başkanı Kennedy tarafından ödüllendirilmiş ve 1969 yılında Amsterdam’da yılın kütüphanecisi seçilmiş. El yazması kitapların da olduğu küçük, şirin yerde doyasıya vakit geçirip, kitapların arasında kaybolun. Konum için tıklayın.

Mazı yeraltı şehri de Ürgüp’e bağlı ama onu aşağıdaki yeraltı şehirleri bölümünde anlatacağız.

Asmalı Konak

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Çok zamanınız var ve Kapadokya’da geleneksel bir konak nasıl olur diye görmek isterseniz diziyle meşhur olup ziyaretçi akınına uğrayan Asmalı Konağa gidebilirsiniz. Ama bizden söylemesi, neredeyse bütün odalar kilitli gezebileceğiniz bir iki oda var orada da çok az eşya var. Sadece yapıyı görebilirsiniz ki eminiz daha önce bundan kat be kat güzel konaklar görmüşsünüzdür. Üstelik konağın yaklaşık 200 yıllık Rum mimarisi oldukça da kötü durumda. Yani sadece Asmalı Konak için Ürgüp’e gelecekler hayal kırıklığına uğrayabilir. Her türlü gidecekler için giriş ücreti 2 TL. Konum için tıklayın.

Gomeda Vadisi

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Güvercinlik veya Kızılçukur Vadileri kadar ünlü olmasa da yaklaşık 6 kilometrelik alana yayılan Gomeda Vadisi ve devamındaki Üzengi Vadisi, dıştan bakıldığında bir kaleyi veya birkaç katlı apartmanı andıran güvercinlikleri ile ünlü vadiler. Roma İmparatorluğu döneminde, bu vadi yaklaşık 600 evli, 2 kiliseli, 2 nekropollü ve 1 yaraltı şehirli bir yerleşim yeriymiş. Buraya gelmek için, Ürgüp’e bağlı Mustafapaşa’daki Cumhuriyet Meydanı’ndan giriş yapabilirsiniz. Mustafapaşa da ayrıca kendi içinde güzel bir sevimli bir yer. Gomeda Vadisi’ne çıkan bir diğer yol da Ayvalı Köyü içinden de geçmek. Mustafapaşa girişi konumu için tıklayın.

Üç Güzeller

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Kapadokya’nın simgesi haline gelmiş bu üç peribacasına kısaca üç güzeller deniyor. O klasik şapkalı peribacası formunun en güzel göründüğü yer burası. Zaten Kapadokya’ya gelen birçok turistin fotoğrafının arka fonunda net bu üçlü var. Bu üç güzellerin bir de efsanesi var: Zamanında Kapadokya Kral’ının bir kızı varmış ve bu kız bölgedeki bir çobana aşık olmuş. Kral kızının çobanla evlenmesine karşı çıkmış ama prenses yine de çobanla evlenmiş. Çobanla prensesin bir çocuğu olmuş ama Kral torunu olmasına rağmen kızını affetmemiş ve peşlerinden tüm aileyi katletmesi için asker göndermiş. Tam öldürülecekleri sırada prenses Allah’a onları bu durumdan kurtarması için yalvarmış. İşte o anda üçü de taşa dönüşmüş. Bu taşlardan en öndekinin çoban, ortadakinin çocukları ve en arkadakinin de prenses olduğuna inanılagelmiş. Birçok yerden görülebilen bu üçlüyü görmek için Kızıl Çukur Vadisi’nden Ürgüp yönüne doğru gitmeniz gerekiyor. Yol üzerinde kısa bir mola vererek seyir terasından gözlem yapabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Ortahisar Kalesi

Fotoğraf Kaynak: www.ortahisar.bel.tr

Ortahisar Kalesi, tüm Kapadokya bölgesinin en büyük peri bacası. Adeta Kapadokya’nın bacası gibi Ortahisar’da tüm heybeti ile yükseliyor. Bu peri bacasının, insan eliyle şekillendirilmesi ilk olarak Etiler zamanında korunma amaçlı başlamış. Zamanında yaşanan savaşlarda güçlü bir kale görevi görmeye başlamasıyla daha sonrasında Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden de sığınak görevi görmüş. Bugün buraya çıktığınızda Ürgüp, Avanos ve Göreme’yi kuşbakışı görebiliyorsunuz. Müzekart geçmiyor. Giriş 2 TL. Konum için tıklayın.

Kapadokya Yeraltı Şehirleri

1. Özkonak Yeraltı Şehri

Hititler’e ait kartal heykelinin bulunması temelinin Hititler tarafından atıldığını gösteriyormuş. Kaymaklı ve Derinkuyu yer altı şehirlerinden farklı katlar arasında haberleşmeyi sağlayan uzun delikler olmasıymış. Bir diğer farkı ise sürgü taşından sonra tünel üzerinde deliklerin bulunmasıymış. Bunun amacı ise düşmana kızgın yağ dökebilmekmiş. Ayrıca Kapadokya’daki bütün yeraltı şehirlerinin taş kapıları dışarıda yapılarak içeriye sokulmuş ama buradaki taş kapılar içeride yapılmış. Giriş ücreti 10 TL olup müze kart geçerli. Konum için tıklayın.

2. Mazı Yeraltı Şehri

Antik adı Mataza olan yeraltı şehrinin farklı yerlerde dört girişi tespit edilmiş. Çatı kısmında mezarlar bulunuyor. Görevliye mezarları görmek istiyorum derseniz size nereden çıkacağınızın bilgisini veriyor. Giriş ücreti 8 TL. Müze kart ile ücretsiz gezebilirsiniz. Müzede görevli personeller isterseniz size ücretsiz rehberlik hizmeti de veriyorlar. Konum için tıklayın.

3.  Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yer Altı Şehri; Sekiz katlı bir yapıya sahip olan yer altı şehrinin ilk katı erken döneme ait. Dört katı ziyarete açık. Giriş ücreti 25 TL. Müze kart geçerli. Middle Earth Travel’ın kendi rehberleri ile bu yer altı şehrini gezebilirsiniz. Konum için tıklayın.

4. Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri sekiz katlı. Kaymaklı’dan farklı olarak burada misyonerler okulu, günah çıkartma yeri ve vaftiz havuzu bulunuyor. Derinkuyu’nun altında 400-500 adet yer altı şehri daha varmış ve bunlara ait 600 adet iniş çıkış kapısı bulunuyormuş. Bu kapılar şu an halen oturulmakta olan evlerin içerisinde olduğundan yeraltı şehrinin bazı kısımları halk tarafından depo olarak kullanılıyor. Giriş ücreti 25 TL. Müze kart ile ücretsiz gezebiliyor. Burada rehberlik hizmeti sunuluyor ama rehberler o köyün halkından, eğitimli rehber yok. 50-100 TL arasında ücret talep ediyorlar. Konum için tıklayın.

5. Tatlarin Yeraltı Şehri

Tatlarin Yeraltı Şehri’nin iki katı gezilebiliyor. Diğerlerinden farkı tuvaletlere sahip olması. Giriş ücretsiz. Konum için tıklayın.

KAPADOKYA’DA ALIŞVERİŞ

Size süper önerilerimiz var: Kapadokya’dan Ne Alınır

KAPADOKYA’DA YEME-İÇME

Midenizi de düşündük tabi: Kapadokya’da Ne Yenir, Nerede Yenir

KAPADOKYA’DA KONAKLAMA

Kapadokya’dan otel önerilerimiz için Kapadokya Otelleri yazımıza tıklayın.

Kapadokya’da gezilecek yerler bu kadar, ama Kapadokya gezi önerilerimiz burada bitmedi. Kapadokya Gezi Rehberi’mizi okumayı unutmayın!

13 YORUM

 1. MEHMET

  Kapadokyada balayı için tercihler arasında sıralanabilir, Kayadan oyma jakuzili suit odalar balayı çiftleri için ideal bu kadar gezilecek yerleri yazmanız gerçekten çok iyi, Güzel paylaşımlarınızın devamı dileğiyle teşekkürler

  Cevapla
 2. Muhterif Mağaza & Restoran Cafe Bar

  Güzel değerlendirmeniz için teşekkür ederiz.

  Geçtiğimiz aylarda açılışı yapılan Kapadokya mağazamız, sanat konseptine uygun olarak hamiliğini üstlendiği tasarımcıların koleksiyonlarını sizlere ulaştırmaktadır. Alışveriş yaparken gurme tatların deneyimleneceği yemekli organizasyonlara ev sahipliği yapacak özel bir mutfağı da içinde barındırıyor. Ayrıca İstanbul – Kapalıçarşı’daki mağazamızda antika eserlerin satışı yapılmaktadır.

  Cevapla
 3. esra

  şuan sizin listenize göre kendimize bir rota çizmeye çalışıyorum. fakat Göreme’ye başlarken bir eksikle karşılaşıyorum. yoksa ben mi gözden kaçırdım onunda farkında değilim yardımcı olurmusunuz rica etsem.

  Cevapla
   • sinem

    Goreme kisminda 16 ve 26 arasi kayip. Ben de heyecanla devam ederken yarida kaldim 🙂

   • Biz Evde Yokuz

    Teşekkürler uçmuş nedense hemen düzeltiyoruz

 4. azmi coşkun

  Kapadokya Türkiye nin en özellikli 3 bölgesinden biri yazmışsınız, sizce diğer ikisi hangi bölgeler acaba?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   İkimizin ilk 3 listesi farkı 🙂

   Kendiminkileri söyleyeyim:
   Kars – Artvin – Ardahan üçgeni
   Muğla kıyıları (Ama Mardin de kapışır)
   Kapadokya

   Cevapla
 5. Rüştü Gelişli

  Her sene yazları yapabildiğim gezilerim için geziye gideceğim yerlerle ilgili planlama yaparım. Bu sene Kapadokya’yı gezmeye karar verdim ve güzel bir tesadüfle ilk sizin sitenizi buldum. Kapadokya’yı o kadar güzel anlatmışsınız ki hem de Google harita üzerine işaretli. Daha önce hiç haritalı anlatım görmemiştim. Süper olmuş. Ellerinize sağlık. Daha sitenizi tam incelemedim fakat görür görmez çok beğendim ve size teşekkür etme ihtiyacı hissettim. Çok teşekkür ederim. Süpersiniz.

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Send this to a friend