Aşağıda size pasaport alma sürecinizi çok kolaylaştıracak bir rehber hazırladık. Pasaport çıkartmak için bilmeniz gereken herşeyi adım adım anlattık. 

 • Bordo pasaport almak için gereken evraklar nelerdir?
 • Pasaport ücretleri (defter bedeli ve pasaport harcı) ne kadardır ve nereye ödenir?
 • Pasaport randevusu nereden ve nasıl alınır?  
 • Pasaport işlemleri ne kadar sürer?
 • Zamanınız darsa pasaport çıkartma süresini hızlandırmak için neler yapabilirsiniz? 
 • Nelere dikkat etmelisiniz?

Yurt dışında tatil yapmanın daha ekonomik olabildiğini ve etrafımızda kolayca gidebileceğimiz harika VİZESİZ ÜLKELER de olduğunu düşünürsek, derhal bir pasaport almakta fayda var. Bordo pasaportlular 102 ülkeye, yeşil pasaportlular ise 160 ülkeye vizesiz gidebiliyor. Bordo pasaportluların girebilecekleri ülkeler içinden en çok gezmenisi önerdiklerimizi VİZESİZ GİDİLEN EN GÜZEL ÜLKELER seçmemizde bulabilirsiniz.

YAZININ DEVAMINDA BORDO PASAPORT ÇIKARMA İŞLEMLERİNİ ANLATTIK. Eğer, yeşil, gri ya da siyah pasaport çıkartacaksanız aşağıdan ilgili linki tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Hangi renk pasaporta başvurmanız gerektiğinden emin değilseniz PASAPORT TÜRLERİ – HANGİ ÇEŞİT PASAPORT KİMLERE VERİLİR yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

YEŞİL PASAPORT
GRİ PASAPORT
➤ SİYAH PASAPORT 
 

 
 


 
 

ÖNEMLİ DUYURU

PASAPORT İŞLEMLERİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ALIP, NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ’NE VERİLECEK
– Ama içiniz rahat olsun, daha 1 senesi var. 2017 Kasım’a kadar tüm pasaport başvuruları yine Emniyet Müdürlüğü’ne yapacak.
– Zaten yeni uygulamaya geçildiği zaman biz de burada verdiğimiz bilgileri güncelleriz.
– Biz sadece gazetede benzer bir duyuru okuduysanız kafanız karışmasın diye bir not düşmek istedik. 

 

ADIM ADIM BORDO PASAPORT ÇIKARMA İŞLEMLERİ

1. Pasaport İçin Gerekli Evrakları Toplayın

Pasaport başvurunuzun kabul edilmesi için tüm evraklarınızı eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekiyor. Hazırlamanız gereken evrakları aşağıda anlattık. Dosyanızın eksik olduğundan emin olun.

2. Pasaportunuzun Geçerlilik Süresine Karar Verin

Bordo pasaportların minimum 6 ay, maksimum 10 yıl olan bir geçerlilik süresi vardır. Geçerlilik süresi uzadıkça devlete yapılması gereken ödemenin miktarı artar. Örneğin 2017 ücretlerine bakacak olursak:
6 aylık pasaport için 120,1 TL Pasaport Harcı + 94 TL Defter Bedeli = 214,1 TL ödemeniz gerekir. 
10 yıllık pasaport için 573,1 TL Pasaport Harcı + 94 TL Defter Bedeli = 667,1 TL ödemeniz gerekir. 

TAVSİYEMİZ: 10 yıllık pasaport alın. Hem vize işlemleri için daha elverişli, hem de bütçenizi için karlıdır. İleride konuyu daha detaylı anlattık.

3. Pasaport Harç ve Defter Bedelini Ödeyin

Bordo pasaport alacakların pasaport defter bedeli ve pasaport harcı olarak devlete iki ödeme yapması gerekiyor. 
Pasaport Harcı – Bunu işlem bedeli olarak düşünebilirsiniz. Hangi pasaporta başvurursanız başvurun işlem bedeli sabittir.
Pasaport Defter Bedeli – Cüzdan bedeli olarak bilinir. Bunu da pasaportun geçerlilik süresi için ödediğiniz bedel gibi düşünebilirsiniz. Pasaportun geçerlilik süresi artınca defter bedeli de artar.

Yazının devamındaki Harç ve Defter Bedeli bölümünde hangi süre için ne kadar ödeme yapılası gerektiğini ve bu ödemelerin nerelere yapılması gerektiğini anlattık.  

➤ Öğrenciler harç ödemeden pasaport çıkartabilirler. HARÇSIZ ÖĞRENCİ PASAPORTU ile ilgili bilgi almak için tıklayın.

4. Pasaport Başvurusu İçin Randevu Alın

Bordo Pasaport çıkartmak için, tüm belgeleriniz hazır olduğunda epasaport.gov.tr adresinden, size uygun konumdaki ilçe ve il emniyet müdürlüklerinin birinden, sistemdeki boş gün ve saatlerden birini seçerek online randevu almanız gerekiyor. İlla ikamet ettiğiniz bölgeden almanız gerekmiyor. 

5. Pasaport Teslimatı

Pasaportunuz başvuru esnasında belirttiğiniz adrese kurye veya kargo ile gönderiliyor. Devlet randevu gününden sonra 5-7 iş günü içinde elinizde olacağını taahhüt ediyor. Eğer zamanınız darsa nasıl daha hızlı pasaportunuza kavuşabileceğinizi Pasaport Teslimatı bölümünde anlattık.
 
 


 
 

PASAPORT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 

Herşeyden önce, TC kimlik numaranız nüfus kağıdınızda yazıyor mu? Eğer yazmıyorsa pasaporta başvuramazsınız. Önce  Nüfus Müdürlükleri’de nüfus cüzdanınıız yenilemeniz gerekiyor. (Yurt dışındaysanız bağlı bulunduğunuz Dış Temsilcilik’te yapabilirsiniz)

Bordo pasaport (umumi pasaport) çıkarmak için gereken belgeler aşağıdaki gibi;

 1. Nüfus Cüzdanının Aslı (Fotokopisini de bulundurmakta yarar var)
 2. 2 Adet Biyometrik Fotoğraf:  Vesikalık fotoğraf olmaz, biometrik fotoğraf olması şart. Sizin birşey yapmanız gerekmiyor, fotoğrafçıya gittiğinizde “pasaport için biometrik fotograf istiyorum” demeniz kafi. Onlar zaten biliyor ve sizi yönlendireceklerdir. Baş öne eğik veya herhangi bir tarafa dönük olmayacak, nötr bir yüz ifadesiyle ağzı kapalı olarak çekilecek, beyaz ve desensiz fon kullanılacak ve  50×50 veya 50×60 mm ebatlarında olacak. 
 3. Eski Pasaportlar: Varsa daha önceden alınmış pasaportların aslı
 4. Pasaport Harcı ve Pasaport Bedeli Dekontları:  01.2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, talep edilen sürelerine göre alınacak defter ve harç bedellerinin ödendiğini belgelemek için dekontlar
 5. Eğer pasaport başvurusu reşit olmayan yada engelli bir birey için yapılıyorsa muvaffaketname gerekir.

Muvaffakatname çocuğun pasaport işlemlerinden haberiniz olduğunu ve izin verdiğinizi ifade eden bir belgedir. Reşit olmayanın ebeveynleri evliyse her ikisinin de muvaffakatname vermesi gerekir. Eğer boşanmışlarsa,sadece çocuğun velayetinin verildiği bireyin muvaffakatname vermesi gerekir.. Ayrıca çocuğun velayetinin kendisinde olduğunu kanıtlayan mahkeme kararının aslını da getirmesi gerekiyor. Pasaport engelli bir birey için çıkartılıyorsa kanuni temsilcileri kimse, onların muvaffakatname vermesi gerekir. Noterlerde ya da İl ve İlçe Emniyet Müdrülükleri’ndeki pasaport bürolarında düzenletebilirsiniz. 

Not: Ebevynlerden herhangi biri cezaevindeyse o kişinin muvafakatnamesi gerekmiyor. Fakat kişinin cezaevinde olduğuna dair cezaevi yönetiminden belge alınması gerekiyor.

Not: Ebevynlerden herhangi biri vefat etmişse de sağ olanın muvafakatı isteniyor.

İşçi Veya İşçi Ailesi Statüsüyle Pasaport Almak İsteyenler İçin

Yurtdışında işçi olarak çalışan kişiler, Türkiye İş Kurumu’ndan (İŞKUR), yurtdışında geçimlerini sağladıklarına dair belge alırlarsa ilk iki yılı harçsız olarak işçi statülü pasaport alabiliyorlar. Aynı şekilde başvurulduğunda yurtdışında işçi olarak çalışan kişinin eşi ve 18 yaşını geçmeyen çocukları da bu haktan yararlanabiliyor.
 


 
 

PASAPORT HARCI VE PASAPORT DEFTER BEDELİ – 2017 GÜNCEL PASAPORT ÜCRETLERİ

Bordo Pasaport sahipleri için toplam pasaport ücreti = pasaport harcı + defter ücreti olarak belirleniyor. İkisini de aynı anda aynı kuruma ödeyebiliyorsunuz. Ödeme miktarını nasıl belirleyeceğinizi ve nereye yatıracağınızı aşağıda yazdık:

2017 Pasaport Harç ve Defter Bedelleri

  Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 AY 120,1 TL 94 TL 214,1 TL
1 YIL 175,5 TL 94 TL 269,5 TL
2 YIL 286,4 TL 94 TL 380,4 TL
3 YIL 406,7 TL 94 TL 500,7 TL
4 – 10 YIL 573,1 TL 94 TL 667,1 TL

1. Pasaport Defter Bedeli (Cüzdan Bedeli)

94 TL defter (cüzdan) bedeli ödenmesi gerekiyor. İster 6 aylık ister 10 yıllık pasaport çıkartıyor olun bu fiyat sabit kalıyor.
 

2. Pasaport Harç Bedeli

Ödenmesi gereken bir diğer miktar da pasaport harç bedeli. Pasaportların geçerlilik süresi en az 6 ay, en fazla 10 yıl olabiliyor ve pasaportunuzun geçerlilik süresine göre de ödemeniz gereken miktar belirleniyor. 

Harç Bedeli Ne Kadar?

Yukarıdaki tablodan göreceğiniz üzere 2017’da 6 aylık harç bedeli 120,1 TL olarak, 1 yıllık 175,5 TL, 2 yıllık 286,4 TL, 3 yıllık 406,7 TL olarak  belirlenmiş. Fark edeceğiniz üzere 4 yıldan sonra süre uzada da ödenecek harç artmıyor. İster 4, ister 5, 6, 7, 8, 9 ya da 10 yıl olsun ödemeniz gereken tutar 573,1 TL

Hangi geçerlilik süresini tercih etmeli?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bizim önerimiz 10 yıllık pasaport almanız. Çünkü uzun vadede 10 yıllık pasaport hem daha hesaplı, hem de vize işleri için daha elverişli.

Çünkü Türkiye’nin vize uygulamasına tabi olduğu ülkelere giriş için en az 6 aylık, Türkiye’den vizesiz giriş yapabileceğiniz ülkelere giriş için ise en az 3 aylık pasaport geçerliliğinizin olması bekleniyor. Hatta 6 ve 3 aylık geçerlilik paylarının, ziyaret edilen ülkeden ayrıldıktan sonra bile devam ediyor olması çok önemli. Örnek vermek gerekirse, 1 Ocak 2017’de Schengen ülkelerinden birine giriş yapacak ve 20 Ocak’ta çıkış yapacaksanız, pasaportunuzun süresinin en az 20 Temmuz 2017’ye kadar geçerli olması bekleniyor. Bazı devletlerin ülkeye girişte Umuma Mahsus pasaportlarda aradığı minimum geçerlilik sürelerini öğrenemek için tıklayın.

Ayrıca, 10 yılda her 6 ayda bir pasaport çıkarmaya kalsanız 20 kez 214,1 TL, yani 2,282 TL verirsiniz. Ya da şöyle bakalım: Çok sık yurtdışına gitmiyorsanız her gerektiğinde 6 aylık almak aklınıza yatsa da aslında yine de 1o yıllık daha mantıklıdır. Çünkü;
10 yıl içinde, her sene 1 kez 6 aylık pasaport çıkarsanız 214,1 x 10 yıl = 2,141 TL verirsiniz. 
10 yıl içinde, 2 senede 1 kez 6 aylık pasaport çıkarsanız 214,1 x 5 yıl = 1,070.5 TL verirsiniz.  

18 yaşından küçüklere ise en fazla 5 yıllık pasaport verilebiliyor.

Yurt dışına çıkış harcının pasaport çıkarma işlemleri ile hiç bir alakası yoktur. 

Harç ve Defter Bedeli Ödemelerini Nereye Yapılıyor?

Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan bankalara ya da Maliye Bakanlığı’na bağlı il ve ilçelerin defterdarlık, mal müdürlüklerinde harç ve defter ödemenizi yapabilirsiniz. Veznelerine nüfus cüzdanınızla giderek pasaport harç ve defter bedeli yatıracağınızı söylemeniz yeterli. Size ikisi için ayrı dekont verecekler. İkisini de başvurunuza eklemeniz gerekmekte. Eğer tek dekont verildiyse, üzerinde hem harç hem de defter bedeli yazdığından emin olun.

Önemli

– Yanınızda mutlaka nüfüs kağıdınız olmalı çünkü işlem için TC kimlik numaranız gerekiyor. 
– Ödemeniz karşılığında size dekont verecekler. Bu dekontun üzerinde TC kimlik numaranız, adınız ve soyadınız yazar. Bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olun. 
– Harç ve defter bedelleri dekontlarına “tahsil edilmiştir” kaşesinin basılması, 1.nüshasının vatandaşa verilmesi ve dekontta, tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.
– Dekontlar daha sonradan değiştirilemiyor. O yüzden pasaport sürenizle ilgi kesin karar vermeden ödeme yapmayın. 
– Harç bedeli her sene değişiyor. Pasaport ücretinizi (harç, defter bedelleri) ödediniz fakat başvurunuzu daha tamamlamadan pasaport fiyatları yükseldiyse ne yazık ki bankaya gidip aradaki farkı yatırmanız gerekiyor. Eğer fiyat artışı siz başvuruyu tamamen tamamladıktan sonra olursa bu sizi etkilemez. 

ANLAŞMALI BANKALAR:

Akbank
Aktifbank
Albaraka Türk Katılım Bankası
Alternatif Bank
Anadolubank
Arap Türk Bankası
Citibank
Denizbank
BurganBank
FibaBanka
Finansbank
Garanti Bankası
HSBC Bank
ING Bank
Kuveyt Türk Katılım Bankası
Odeabank
Şekerbank
T.C. Ziraat Bankası
ICBC Turkey Bank A.Ş.
TurkishBank
Turkland Bank
Türk Ekonomi Bankası (TEB)
Türkiye Finans Katılım Bankası
Türkiye Halk Bankası
Türkiye İş Bankası
Türkiye Vakıflar Bankası
Yapı ve Kredi Bankası
Ziraat Katılım Bankası

 
 


 
 

PASAPORT RANDEVUSU

Dosyamız hazırsa artık, ilçe ve il emniyet müdürlüklerinden pasaport başvurusu için randevu alabiliriz. Randevu  epasaport.gov.tr adresinden alınıyor. Aynı zamanda 09:00- 18:00 saatleri arasında +90 312 462 91 46 ve 47’yi Acil Pasaport hattını arayarak da yapabilirsiniz. Sayfa içinde nasıl ilerleyeceğinizi anlattık: 
 
⚫ Sayfaya varır varmaz sağ alt köşede kırmızı kutu içinde HEMEN BAŞVUR göreceksiniz:

PASAPORT-nasil-cikartilir-1
 
⚫ “Hemen Başvur”a tıkladıktan sonra açılan pencereden “Yeni Başvuru Yapmak İstiyorum”a tıklayacaksınız.

pasaport-nasil-cikarilir-2
 
⚫ Türkiye’den başvuruyorsanız “Başvurumu Türkiye’den Yapacağım” seçeceksiniz.

pasaport-islemleri-randevu
 
⚫ Bir sonraki ekranda sizden TC numaranızı isteyecek. “Var” seçtikten sonra ikinci soru çıkacak: “T.C. Nüfus Cüzdanınızda T.C. Kimlik No yazılı mı?” Evet seçermezseniz randevu ekranına geçemezsiniz. 

randevu-pasaport
 
⚫ Pasaport türünüzü (renginizi) ve başvurmak istediğiniz şehri soracak. İlla ikamet ettiğiniz şehirde başvurmak zorunda değilsiniz. 
 
pasaport-evraklari-randevu-
 
⚫ Nihayet seçtiğiniz ildeki tüm İl ve İlçe Emniyet Müdürlüklerinin müsaitliklerini gösteren ekrana geliyorsunuz:

pasaport-randevu
Hangi Emniyet Müdürlüğü en yakın hangi tarih ve saatte boş görebilirsiniz. Kendinize uygun gördüğünüz randevuyu en sağdaki saate basarak seçebilirsiniz.

Pasaporta Acil İhtiyacınız varsa…

Mesela bugün 7 Ağustos ve ben İstanbul’da pasaport başvurusunda bulunmak istiyorum. Bakırköy 22 Ağustos’a kadar randevu veremiyor ama Arnavutköy Emniyet Müdürlüğü 15 Ağustos’ta boş. İşim eğer acilse randevumu Arnavutköy’den almam mantıklı olur. Türkiye içindeki herhangibi bir Emniyet Müdürlüğü’nden alabilirsiniz. Ayrıca, illa ekranda belirtilen gün için randevu almak zorunda değilsiniz. İleri ki bir tarih için de randevu alabilirsiniz. 

Randevu günü

Pasaport türünüze göre sizden istenilen belgelerle beraber randevu yeri ve saatini seçmiş olduğunuz il veya ilçe müdürlüğüne randevu saatinden en az yarım saat öncesinden gidip belgelerinizi bizzat teslim edin. Aynı gün, eğer daha önce parmak izi vermemişseniz, bir kereye mahsus olarak elektronik parmak iziniz de kayda alınıyor. Başvuru işlemi normal şartlarda ortalama olarak 5-10 dakika içinde tamamlanıyor.

Önemli:

 
Bu işlemi sizin yerinize vekaleten ya da değil, başka kimse yapamaz. Pasaport başvurunda bulunan kişiler, yaş ayrımı gözetilmeksizin, İl ya da İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde şahsen bulunmak zorunda.  Yani çocuklarınız, eşiniz ya da annenizin pasaport başvurusu randevusuna siz gidemezsiniz. Onlara tabi ki eşlik edebilirsiniz ama onların bilfiil orada bulunması gerekmekte. Ancak, randevu sayfasındaki “e-pasaport başvuru randevusu almak istiyorum” başlığı üzerinden eşiniz veya çocuklarınız için de e-Pasaport başvuru randevusu alabiliyorsunuz, o ayrı. Yani onlar için randevu alabilirsiniz ama onların yerine randevuya gidemezsiniz.   

Eğer ilk defa pasaport çıkarmaya gidiyorsanız görevlilerden sizi yönlendirmelerini istemekten çekinmeyin.
 
 


 
 

PASAPORT TESLİMATI

Hadi gözünüz aydın! 😀 Pasaportunuz size kurye veya kargo ile başvururken belirttiğiniz adrese gönderiliyor.

Pasaport kaç günde elinize ulaşır?

 
Bordo pasaportların evinize ulaşması başvurudan sonra 10 gün kadar alabilir. Şimdiye kadar bize her zaman başvurudan sonraki 3. iş gününde teslimatı gerçekleşti ama devletin taahhüt ettiği süre,  5-7 iş günü basım + 3 gün kargo/ kurye olarak 10 gün. Bu süreler yoğunluğa göre değişebiliyor. Özellikle bayram, resmi tatil, yılbaşı, sömestr gibi dönemler en yoğun dönemler. Bu yoğun dönemlerde süreler uzayabilir. 

Pasaportunuz normalde sadece size teslim ediliyor. Fakat randevuya gittiğinizde, pasaportunuzu teslim alacak başka bir kişi belirleyebiliyorsunuz. Yurt içinden başvurularda, pasaportunuz PTT’ye teslim edildiğinde, başvuru sırasında verdiğiniz telefon numarasına postanızın barkot numarası ve teslimat aşamaları ile ilgili bilgilendirme mesajları da geliyor.

Pasaporta Acil İhtiyacınız varsa…

Pasaportlar Ankara’daki Gölbaşı Pasaport Basım Merkezi‘nde basılıyor. Kargonun teslimat süresini beklemek yerine gidip direkt matbaadan teslim alabilirsiniz. Ya da başvuru sırasında ismini belirttiğiniz kişi de sizin için teslim alabilir. Pasaportunuzun hangi gün basılacağını başvuru sırasında polis memurundan öğrenebilirsiniz.

Pasaportunuz geldi ama siz yoktunuz?

1 kere geldiler yoktunuz. 2. kez tekrar geliyorlar. 2 defa da başvuruda belirttiğiniz adreste yoksanız, pasaportunuz 7 gün içinde teslim alınmak üzere size en yakın Ptt şubesine gönderiliyor. 7 gün içinde teslim alınmayan pasaportlar başvuruyu yaptığınız Emniyet Müdürlüğü’ne geri gönderiliyor. Eğer başvuru yurt dışından yapılmışsa, pasaportunuzu sadece o ülkedeki Türk Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğu’ndan teslim alabiliyorsunuz.

Pasaportunuzun başvuru takibini, www.epasaport.gov.tr internet adresinden online olarak yapabiliyor veya başvurulan pasaport şubesine nüfus kağıdınız ile giderek pasaportunun hangi aşamada olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Kişisel bilgilerin gizliliği prensibi çerçevesinde pasaport takip no gibi kişisel bilgilerin sanal ortamda, elektronik posta yoluyla bildirilmesi mümkün olmadığından başvuru yapılan yere bizzat gitmeniz gerekiyor.

Diğer tüm sorularınız için www.epasaport.gov.tr adresini kullanabilir veya daha acil sorularınız için çalışma saatleri içinde Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Şube 0312 462 91 46 veya Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı’nı 0312 462 91 47 nolu telefondan arayabilirsiniz.
 
 


 
 pasaportla-ilgili-diger-konular
 
 

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERİN PASAPORT BAŞVURUSU 

Eskiden çocuklar anne babanın pasaportuna işlenirdi. Artık başvuru sahiplerinin yaşı gözetilmeksizin, herkese için kişisel pasaport düzenleniyor.

18 yaş altının pasaport çıkarma işlemleriyle ilgili bilgi almak için tıklayın.

 
 


 
 

PASAPORT YENİLEME

Eskiden süresi dolan pasaportlara yeni bir damga eklenerek süresi uzatılırdı. Artık bu şekilde pasaport yenileme veya pasaport uzatma işlemi yapılamıyor. Pasaportunuzun süresi bittiyse yerine yenisini çıkartmanız gerekiyor. 2015 Kasım ayından itibaren çipli olmayan tüm eski tip pasaportlar geçersiz hale geldiğinden aynı şekilde eğer ki pasaportunuz çipli değilse eski tip pasaportunuzu kesinlikle çipli pasaportla değiştirmeniz gerekiyor. Eğer pasaportunuz yıpranmışsa da yeni pasaport çıkarmanız öneriliyor. Çünkü yıpranmış pasaportla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilse ve vizenizi almış olsanız dahi sınırdan geri çevrilmeniz mümkün.

Ayrıca, pasaportlar aynı zamanda kimlik belgesi olarak da sayıldığından, kişinin pasaportunun güncel nüfus cüzdanı ile aynı bilgileri taşıması gerekiyor. Yani pasaportlarda herhangi bir kimlik bilgisi değişikliğinde (evlenme-boşanma, mahkeme kararı ile isim-soyisim değişikliği vb.) yeni pasaport başvurusunda bulunulması gerekiyor. Tabi yine sadece defter bedeli ödüyorsunuz eski pasaportunuzdaki süre yeni pasaportunuza harçsız olarak aktarılıyor.

 
 


 
 

KAYIP PASAPORT

Eğer ki pasaportunuzu herhangi bir nedenle kaybederseniz, pasaportun başkaları tarafından kullanılmasının önüne geçmek ve durumun bilgisayar kayıtlarına geçmesi için İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğü’ne veya en yakın karakola gidip yazılı olarak bildirmeniz gerekiyor. Böyle bir durumda sadece yeni cüzdan bedelini ödüyorsunuz. Kaybettiğiniz pasaportunuzda kalan süre yeni pasaportunuza otomatik olarak aktarılıyor.

Eğer pasaportunuzu yurt dışında kaybeder veya çaldırısanız, sınır makamlarının bilgilendirilmesi amacıyla durumu mesai saatleri içinde dış temsilciliklere bildirilmelisiniz. Aksi halde sınırda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Türkiye’ye geri dönmek için Türk Konsolosluğu’ndan yeni pasaport ya da seyahat belgesi çıkarttırabilirsiniz. 

 
 


 
 

ÇİFT PASAPORT (YEDEK PASAPORT) UYGULAMASI NEDİR?

Bir kişinin aynı anda geçerli 2 pasaportu olması mümkün. 

Bazı ülkeler kendi dış politikaları gereğince, daha önce bazı ülkelere giriş çıkış yapmış olan kişilerin ülkelerine aynı pasaportla giriş yapmasını kabul etmeyebiliyorlar. Örneğin pasaportunuzda İran giriş çıkış damgası varsa ABD’ye vize alamayabilir veya sınırdan içeri alınmayabilirsiniz. Başka bir örnekle eğer kimliğinizle değil de pasaportunuzla KKTC’ye girerseniz aynı pasaportla Yunanistan’a giriş yapamıyorsunuz. Bu gibi sorunların önüne geçmek ve sürekli seyahat etmek zorunda olanların sık sık yeni pasaport alıp mağdur olmamaları için, bu kişilere hangi tip pasaport olursa olsun 2 adet geçerli pasaport kullanımı hakkı veriliyor. Tabi 2 adet pasaport kullanma durumu olan kişiden durumunu mutlaka belgelendirmesi isteniyor. Durumu onaylanan ve uygun bulunan kişilerin aynı anda geçerli 2 pasaportu oluyor.

 
 


 
 

GEÇİCİ PASAPORT NEDİR?

Geçici pasaportlar, yurt dışına çıkmış veya orada yaşayan kişiler için geçerli bir pasaportun olmadığı, pasaport kaybı, pasaportun geçerlilik süresinin bitmesi, Türkiye’ye sınır dışı edilme gibi durumlarda dış temsilciliklerimiz tarafından veriliyor ve seyahat belgesi yerine geçiyor. Ayrıca sağlık sorunu, bir yakının vefatı gibi acil durumlarda dış temsilciliklerinin onayıyla, kişinin en kısa sürede ülkemize veya vatandaşı olduğu yere dönüşünü sağlamak için tek seferlik, destinasyonun pasaportun 3. sayfasında belirtilmesi kaydıyla en az bir ay, seyahat güzergahında bulunan ülkelerden en az birinin uzun süreli geçerli pasaport taşıma koşulu araması gibi zorunlu ve istisnai durumlarda en fazla 1 yıl süreyle verilebiliyor.

 

38 Yorum

 1. gülizar

  merhaba ben pasaport çıkartmak istiyorum ama şuanlık herhangi bir yere gitmek için kullanmıycam sadece ilerde kullnırım diye çıkartmak istirum bu 10 aylık yada 6 aylık süre bedelini yinede ödemm şart mı

  Cevapla
 2. Sacit

  Emeğinize sağlık, benim için çok kritik bişey sorucam. Emniyetten onaylanan pasaportlar ankaraya sadece basım için mi gidiyor yoksa orda da bi onay mekanizması var mı?

  Cevapla
   • Caner

    Yeni Elektonik kimliklerle ilgili vizesiz ülkelere seyahat edilebilecek diye haber ve bilgiler mevcut bilginiz varmıdır. Teşekkürler

   • Biz Evde Yokuz

    Gürcistan ve Kıbrıs hariç hiçbir ülkeye pasaportsuz gidilememektedir

 3. Osman

  Emeğe sağlık. sorum su ki, örneğin ben ispanya ya gidecegim ve pasaportu cikarttim gitmeden önce bana en yakın ispanyol konsolosluguna gidip islem yaptirmam gerekiyor mu ? böyle eksik bir duyum aldimda danışmak istedim

  Cevapla
 4. Genç Osman

  ”Eğer ki vize istenilen bir ülkeye gidilecek olunursa pasaportun en az 6 aylık olması gerekir” Sözünüzü tam anlamadım, 6 aydan kast edilen geçerlilik süresi mi? Yoksa 10 yıl geçerlilik süresi olan bordo pasaportun alındığından 6 ay sonra mı vize istenilen bir ülkeye gidebiliyoruz?

  Cevapla
 5. reyhan

  merhabalar ben pasaport icin baş vuracagım ama yeni nikah yaptiğim icin kimlik değiştimem ketekiyor baş vurdum kimlik 10 15 gûn icinde çikacak ben pasaport için eski kimlikle dekont aldim bi sorin olur mu

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   TC numaranız değişmediği sürece sıkıntı yok 🙂
   O da nikahla değişmez

   Cevapla
 6. Aynur

  Merhaba, öncelikle gerçekten çok yararlı oldu emeğinize sağlık. Bir şey sormak istiyorum ben randevu aldım e mail kısmına kadar geldim ama e mail gelmedi henüz, onaylayamıyorum. Yanlış yazmış olabileceğimi düşünüp tekrar randevu almayı denedim bu sefer de bu e mail kayıtlı diyor, ne yapabilirim?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   E-mail, mail adresinizin spam klasörüne ya da başka klasöre düşmüş olabilir. Hepsini kontrol edin mutlaka.

   Cevapla
 7. Emre GÜLTEKİN

  Merhabalar eski kimlikle pasaport alabilir miyim? Yeni kimlik alınması gerekiyormuş diye söyledi bir arkadaşım.

  Cevapla
 8. Impulse

  Merhaba hocam ben özel sebeplerden dolayı askerlik yapmadım ve bu yüzden iki defa gbt kontrolünde belgeler imzalatılarak serbest bırakıldım pasaport çıkartmak istiyorum. Başvuru yaptığım takdirde ne gibi bir sonuç ile karşılaşırım tekrar belge imzalatıp pasaport başvurusunu tamamlar mıyım yada aksi şekilde pasaport başvurusu yaptırmazlar mı

  Cevapla
 9. gizem

  merhaba, yazınız çok yardımcı oldu teşekkürler lakin şöyle bir sorum olcak ben evraklarımı hazırlıyorum cuma günü randevu aldım lakin kaç gün içerisinde harç bedellerinin yatırılması gerekmekte. örneğin p.be günü yatırsam cuma günkü randevuma bir olumsuz etkisi olur mu ?

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Yok yok, hiç fark etmez. İstersen cuma sabahı RV öncesi ödesen bile aynı

   Cevapla
 10. Pelin

  Merhaba pasaportumun süresi dolmuştu yeni pasaport için başvuru yaptım eskisi cipsiz olan türdendi. Yeni pasaport almak için eski pasaportumu götürmek zorunda miyim? Teşekkürler.

  Cevapla
  • Biz Evde Yokuz

   Hayır. Artık eski pasaportlarımızı kendimiz muhafaza etmekle yükümlüyüz

   Cevapla
 11. Şeyda

  21 yaşımı doldurdum üniversite okuyorum ve memurum öğrenci pasaportu alabilir miyim?

  Cevapla
 12. İpek

  Çok iyi anlatmışsınız ama biruhum sorum olacak yukarıda bir yazı dikkatimi çekti. Eğer ki vize istenilen bir ülkeye gidilecek olunursa pasaportun en az 6 aylık olması gerekir öyle mi ?

  Cevapla
 13. Altan KARAALp

  bu kadar harika anlattığınıza göre öğretmenlik de var içinizde :=)

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.