CHIANG MAI GEZİ REHBERİ, TAYLAND

Chiang Mai, denizi olmamasına rağmen, bizce Tayland’ın en güzel yeri. Bi kere denize kıyısı olmadığı için güney Tayland’daki turist istilasından yırtmış (ama yine de kalabalık tabii). Şezlongcular değil de, daha çok gezgin kafasındakiler tercih ettiği için ülkede turist kalitesinin en yüksek olduğu yerlerden. Bununla birlikte Tayland’ın gezilecek yerleri içindeki en ucuz şehir. Buradaki fiyatları güneyde bulamayacaksınız. Tayland’dayken almak istediğiniz bir eğitim (yemek kursu, masaj kursu, tay boksu vs) ya da tur varsa burada halletmeye bakın. Alışveriş için de fiyatlar iyi ancak biz Tayland’da gezilecek ilk yer olarak Chiang Mai’yi önerdiğimizden sizi tatil boyunca sürükleyeceğiniz şişko bir valize mahkum etmek istemedik. Bu arada Tayland gezinizi planlamada zorlananlar için sihirli değnek niteliğinde bir yazımız var: Tayland Turu Programı

Chiang Mai ‘ın nufüsu, Tayland’ın turistik güneyinden farklı olarak Budistlerden oluşuyor. O yüzden güneyden çok farklı bir hissiyatı ve kültürü var. Yemekler farklı, insanların davranışları farklı. Ülkenin en önemli tapınaklarından birkaçı burada.  Aynı zamanda şehirde  önemli bir öğrenci nüfusu olduğundan daha genç, daha sanatsal bir yer.

Chiang Mai Seyahati Planlaması – Gitmeden Önce

Chiang Mai’e Nasıl Uygun Fiyatlı Uçak Bileti Bulurum?

Chiang Mai’e uçakla gelecekseniz, önce Tayland Bangkok Suvarnabhumi Havalimanı’na ineceksiniz. Oradan 1 saatlik bir aktarma uçusu ile Chiang Mai’e ulaşacaksınız. Fakat uçak biletinizi almadan önce mutlaka fiyat karşılaştırması yapın deriz.

-Bangkok Suvarnabhumi Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.
-Chiang Mai Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.


Chiang Mai Seyahat Tüyoları

Tayland’da gitmeden tek bir yazı okuyacaksanız o kesinlikle bu TAYLAND’DA GEZİLECEK YERLER yazısı olmalı. Bunun ne kadar altını çizsem yetmez. Bu yazıda Tayland’da yapılacak en güzel aktiviteleri göreceksiniz ve bütün tatil planlarınıza yön verecek.

Chiang Mai’de bir hafta kalsanız, her gün yapacak yeni bir şey rahatlıkla bulursunuz. Aktivite bakımından zenginliği ve fiyatların daha uygun olması sebebiyle burada bir ev tutup kışı geçirmeye gelen bir çok Amerika ve Avrupalı var. Biz Tayland’ı bir ay boyunca gezdik, Chiang Mai’de 4 gün geçirdik ama yine kalsak daha kalırdık gibi hissediyoruz. Minimum 2 gün ayırmanızı tavsiye ederiz.


Chiang Mai’de Seçtiğimiz Oteller & Villalar

Chiang Mai bir sırtçantalı cenneti olduğundan bir hostel cenneti. 5 Euro’ya da 500 Euro’ya da konaklama opsiyonları var. Biz de booking.com’da öne çıkan yerleri aşağıda verdik.

Rachamankha Hotel $$$

Geleneksel Thai mimarisinde konaklıyorsunuz. Gece pazarlarına 100 metre kadar yakın bir konumda. Wifi bağlantısı ve Asya / Kontinental karışık zengin bir kahvaltısı var. İncelemek için TIKLAYIN.

Tamarind Village $$

Ağaçlar arasında geniş bir bahçe içinde sakin bir seçenek. Gece pazarlarına ve nehir kenarına çok yakın konumda. Kahvaltı dahil. Wifi var. İncelemek için TIKLAYIN.

Nimman Villa 17 $$$

Nimman Villa 17, tamamen size özel olacak, havuzlu bir konaklama seçeneği. Villada wifi erişimi, salon ve tam donanımlı bir mutfak, 4 yatak odası, spa küvetli ve duşlu 6 banyo, tv, çamaşır makinesi mevcut. Villada her gün Amerikan kahvaltısı servis ediliyor. İncelemek için TIKLAYIN.

Baan Boo Loo Village $$

Baan Boo Loo, kütükten inşa edilmiş geleneksel Tay tarzı ağaç evler sunan bir işletme. Tam donanımlı ortak mutfağa ve wifi bağlantısına sahip tesiste odalarda klima mevcut. Özellikle sırt çantalı gezginler için ideal. İncelemek için TIKLAYIN.

Aşağıdaki bağlantılardan Chiang Mai’deki tüm otelleri ve kiralık evleri inceleyebilirsiniz.

– Chiang Mai’deki tüm OTELLER ve EVLER için TIKLAYIN.


Araba Kiralamak Gerekir mi?

Tayland’da eminiz ki Chiang Mai ile sınırlı kalmak istemeyecek ve çevresini de görmek isteyeceksiniz. O yüzden altınızda araç olmasını öneririz. Ayrıca havalimanından şehire şehirden havalimanına da özgürce geçmek için de araba kiralamanız çok mantıklı olur. Chiang Mai Havalimanı’ndan uygun fiyatlı ARAÇ KİRALAMAK için TIKLAYIN.

Chiang Mai’deki Favorilerimiz

Aşağıda buranın tüm popüler gezilecek yerlerini ve aktivitelerini listeledik ama öncelikli önerilerimiz:
Wat Chedi Luang
Yemek kursu
Bol bol masaj (Tayland’da en ucuz burada)
Fil Bakıcılığı
Pazarlar
Denk gelirseniz Çiçek Festivali
Buradan bi motor kiralayıp dünyaca ünlü motosiklet rotası Mae Hong Son Loop’yu yapmak.

Chiang Mai’de Gezilecek Yerler

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

 1. Wat Chedi Luang
 2. Wat Phra That Doi Suthep
 3. Bhubing Palace
 4. Fil Tabiat Parkı
 5. Thai Farm Cooking School
 6. Sunday Night Market
 7. Saturday Night Market Chiang Mai
 8. Chiang Mai Night Bazaar
 9. Chiang Mai Gate Market
 10. Tha Pae Sunday Walking Street
 11. Doi Pui
 12. Long Neck Karen Village
 13. Wat Tham Chiang Dao
 14. Loi Kroh Boxing Stadium
 15. Namtok Bua Tong
 16. Huay Tueng Thao
 17. Mae Ngat
 18. Documentary Arts Asia
 19. The North Gate Jazz Co-Op
 20. Wat Umong
 21. Anusarn Market
 22. Sangdee
 23. Wat Sri Suphan
 24. Ob Khan National Park
 25. Chiang Rai

Yeme-İçme

 1. Hong Tauw Inn
 2. Blue Diamond
 3. Khao Soy Maesai
 4. “Rod Ded” Beef Noodle
 5. Tengoku De Cuisine
 6. Street Pizza & The Wine House
 7. Woo Cafe-Art Gallery
 8. Tha Chang Cafe

1. Chiang Mai’deki Wat Chedi Luang ♡

Wat-Chedi-Luang
Fotoğraf: Feng Zhong / Flickr

Wat Chedi Luang, Budist tapınağı Mengrai hanedanının 7. hükümdarı olan Kral Saen Muang Ma döneminde 1385 ile 1402 yılları arasında inşa edilmiş. Burası, Chiang Mai ufuk çizgisinin en ayırt edici yapılarından.

Zirvesindeki kare tabana oturtulmuş anıtta (chedi), 80 metre yüksekliğinde ve bir zamanlar Tayland’ın en kutsal dini kalıntısı olan zümrüt bir Buda heykeli var. Fakat anıt 1545 yılındaki depremde hasar görmüş. Her ne kadar boyu neredeyse yarısı kadar kısalmış olsa da bu hali bile oldukça etkileyici. 1992 yılında Güzel Sanatlar Bölümü, anıtın yenileme çalışmalarını bitirmiş ve yüzeyini süsleyen naga (su yılanı) motifli merdivenleri ve tabanı süsleyen harika fil heykellerini restore etmiş.

Bu bölgede aynı zamanda, şehir sütunları (Intakin), Budayı barındıran ana Viharn ve tapınağın girişini koruyan dev sakız ağacı gibi büyük kültürel öneme sahip çeşitli yapılar var. Antik Lanna inançlarına göre, şehir sütunları evrenin merkezini işaretlemek için dış merkeze yerleştirilmiş. Şehirdeki üç sakız ağacından biri burada ve bu ağacın tüm şehri hastalıklardan koruduğuna inanılıyormuş. Efsaneye göre bu ağaç düşerse, bunu büyük bir felaket takip edecekmiş. Wat Chedi Luang dahil Chiang Mai’deki 4 önemli tapınağı rehber eşliğinde ve transfer hizmeti ile gezmek isterseniz tam size göre yarım günlük bir tur da var. Chiang Mai kutsal tapınaklar turuna bilet almak için tıklayın. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

2. Wat Phra That Doi Suthep Tapınağı ve Ulusal Parkı

Wat-Phra-That-Doi-Suthep
Fotoğraf: Maxim B. / Flickr

Doi Suthep Tapınağı Tayland’ın en kutsal dini yerlerinden. Tayland’ın en yüksek 8. tepesinden Chiang Mai’yi adeta kutsarcasına tüm ihtişamıyla yükseliyor. Buraya Budist Taylandlılar hacca geliyor. İki büyük Budist bayramı olan Makha Bucha (13 Şubat) ve Visakha Bucha’da (11 Mayıs) buradaysanız ibadete gelmiş bir sürü Taylandlı ile karşılaşabilirsiniz. Tapınağın en önemli kutsal değerlerinden biri içindeki oturan Buda.

Bu hayranlık uyandıran tapınak 24 metre uzunluğunda ve baştan aşağı altın varak kaplı özenle hazırlanmış bir Chedi (Anıt) ile çervrelenmiş. Tapınağın geçmişi 14. yüzyıla kadar uzanıyor ve kuruluş hikâyesinin özünde büyü ve gizem dolu bir Tayland efsanesi var. Tapınağın huzur ve maneviyatından etkilenenler tapınağın zemin katında bulunan Uluslararası Budizm Merkezi’nden meditasyon kursu almak isteyebilir.

Açık bir günde (ki çoğu kez hava açık eğer yağmur mevsiminde gitmediyseniz) şehre yukarıdan bakarsanız diğer binaların arasında kümelenmiş anıtları ve tapınakları seçebilirsiniz. Eğer şort giymişseniz, bacaklarınızı kaplayacak şekilde sarong benzeri bir şal ile örtmek gerekli. Herhangi bir tapınak ziyareti yaparken omuz ve bacaklarınızı – en azından dizlerinizi örtecek kadar – kapatmanız tavsiye ediliyor. Tapınağa girmek için küçük bir ücret ödüyorsunuz.

Tapınağa, dağ üzerinden yürüyüş yaparak (zahmetli ama kesinlikle unutulmaz bir deneyim), bir motosiklet kiralayarak ya da bir songthaew (taksi olarak hizmet kırmızı kamyon) ile ulaşabiliyorsunuz. Eğer herhangi bir araç kullanırsanız yaklaşık iki saat içinde tüm bu geziyi tamamlayabiliyorsunuz. Dilerseniz yukarıda bahsettiğimiz Chiang Mai kutsal tapınaklar turu ile de buraya zahmetsizce ulaşım sağlayabilir, rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

3. Bhubing Sarayı

Bhubing-sarayi
Fotoğraf: whyyan / Flickr

Yakınlardaki Kraliyet ailesinin tatil evi olan görkemli Bhubing Sarayı Doi Suthep’in önemini ve saygınlığını arttırıyormuş ve kraliyet ailesine ev sahipliği yapmadığı zamanlarda yabancı devlet adamları için bir misafirhane olarak hizmet veriyormuş. 1961 yılında inşa edilen sarayın ilk konukları Danimarka Kral ve Kraliçesiymiş. Buraya gelenler aynı zamanda dağda yaşayan küçük kabile köylerini de gezebiliyorlar. Çok ilginçtir ki buradaki yaşam yüzlerce yıl içinde çok az değişmiş. Alan yüksekte olduğundan Haziran ayının kavurucu sıcağında bile serin. Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

4. Elephant Nature Park’ta Fillere Bakıcılık ♡

tayland-chiang-mai-fil-bakıcılığı
Chiang Mai çevresinde birçok fil kampı var. Birçoğu hayvanlara kötü davrandıkları ve çok çalıştırdıkları için asla tavsiye edemeyeceğimiz yerler ama Elephant Nature Park bu yerlerden biri değil. Buraya gelenler, gönüllü olarak fillere bakarak bir gün geçiriyor, onları beslemek ve nehirde banyo yaptırmak için kampta gönüllü çalışıyor. Buradaki fillerin çoğu sirklerde ya da vinç, forklif gibi görevlerde iş hayvanı olarak yaşadıktan sonra bu parka gelmiş olanlar.😔 Elephant Nature Park’a gelen filler artık hiçbir şekilde çalıştırılmıyor. Burada filler hakkında bilgi alıp onlarla yakından vakit geçirip eşsiz bir gün yaşayabilirsiniz. Gönüllü olduğunuzda ulaşım / öğle yemeği de maliyete dâhil ve elde edilen tüm gelir yine hayvanları koruma ve yaşadığı koşulları iyileştirmeye gidiyor. Gönüllü olmak istiyorsanız önceden rezervasyon yapmanızda fayda var çünkü boş yerler anında doluyor.

Giriş ücreti: Yetişkinler için 2,500 Baht, çocuk için 1,250 Baht Web Sitesi: www.saveelephant.org Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

5. Tay Yemekleri Kursu  ♡

Bizce buradaki en güzel aktivitelerden birisi Tay yemekleri kursuna katılmak. Ama herhangi bir okulu değil özellikle Thai Farm’ı öneriyoruz. Sizi otelinizden aldıktan sonra sadece yerellerin alışveriş yaptığı bir pazara götürüyorlar. Pazar bile başlı başına enteresan bir deneyim. Oradaki egzotik meyve, sebzeleri , baharatları öğreniyorsunuz. Sonra sizi alıp organik bir tarlanın içinde kurulmuş olan okula götürüyorlar. Burada yemek için kullanacağınız malzemeleri dalından topluyorsunuz. Sonra da müthiş bir menüden oluşan harika yemekler öğreniyorsunuz. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

6. Chiang Mai Pazarları ♡

Pazar-Yuruyen-Cadde-Pazari
Fotoğraf: commons.wikimedia.org

Sunday Market (Walking Street Bazaar): Eğer hafta sonu sokakta yürüyüp biraz alışveriş yapmak istiyorsanız hiç korkmayın. Chiang Mai’de her zevke uygun bir pazar var. Özellikle Sunday Market yemek ve alışveriş için en doğru yer. Ana pazarın en işlek caddesi, Thapae kapısından başlayan Rachadamnoen Caddesi. Burada el işi lambalar, oyuncak bebekler, sabunlar, takılar, giysiler, Noel süsleri, yerel el sanatları ve aklınıza gelen hemen hemen her şey var. Eğer kalabalık sevmiyorsanız erken gidin. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

Saturday Night Market: Ayrıca Chiang Mai Kapısı’nın arkasındaki Wualai Yolu üzerindeki Saturday Night Market biraz daha az kalabalık. Burası da el dokuma giyim, yastık örtüleri, çantalar, cüzdanlar ve yerel dağ kabile topluluklarının üyeleri tarafından satılan diğer ürünleri bulmak için harika bir yer. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

Chiang Mai Night Bazaar: Sıkı pazarlık yapmaya hazırsanız Chiang Mai gece pazarı alışveriş için harika bir opsiyon. Gece Pazarı çok turist çeken bir yer olduğundan, kapkaç ihtimaline karşı tetikte olmanız gerekiyor. Burası, yemekten, giyeceğe, el işlerinden ev eşyalarına kadar harika ürünler bulabileceğiniz bir yer. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

7.  Sokak Yemeği Yiyin ♡

Fotoğraf Kaynak: Alpha / Flickr

Bizce her ülkede yemeğin hası yine sokakta! Tayland’ta da Thai yemeklerinin hasını da Chiang Mai pazarlarında bulabilirsiniz. Özellikle Chiang Mai Gate Pazarı Chiang Mai’de en iyi sokak yemeklerini bulacağınız yer. Satıcılar, her gece Chiang Mai Kapısı’nda tezgahlarını kuruyor ve pad kra pow’dan (baharatlı ve fesleğenli bir et yemeği) Hindistan cevizi sütü içinde pişirilen taze mango ve yapışkan pirinçten yapılan mükemmel tatlıya kadar hemen her şeyi satıyorlar (bizim için de yiyin). Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

Sunday Market (Walking Street Bazaar) da bir diğer opsiyon. Rachadamnoen’deki ilk bloğunun sonuna geldiğinizde, iki tapınak görüyorsunuz. Her iki tapınağın avlusu da Japon köri yemekleri, parçası 15 sente satılan suşi, samosas, kızarmış muz ve köfte satan yemek tezgâhları ile dolu. Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.

Sokak lezzetlerini rehber eşliğinde, nokta atışı öneriler ile tatmak isterseniz sizi Chiang Mai sokak lezzetleri turuna alalım.

8. Doi Pui Ulusal Parkı ve Hmong Köyü

doi-pui
Fotoğraf: Wasin Waeosri / Flickr

Bu küçük Hmong köyü otantik olmaktan çok bir turist cenneti, onu bir kere söyleyelim. Burada geçmişte Tayland dağlarında yerleşmiş olan birçok etnik grubun küçük, geleneksel dağ kabile evleri var. Eğer kendinizi özellikle turist turist hissetmek isterseniz, etnik kıyafetlerle fotoğraf çektirebiliyorsunuz. El dokuması tekstil, el yapımı takı, çay ve diğer ürünleri satın alabileceğiniz birçok küçük dükkân da var. Bir dizi çeşitli bitkilerin yetiştiği büyük bir bahçe var ki buradan köyün manzarası gerçekten çok güzel. Önerimiz, aşağıdaki yeşilliklere bakan küçük restoranlardan birinde öğle yemeği için durup Chiang Mai’nin en ünlü yemeklerinden biri olan sıcak bir kâse khao soi sipariş etmeniz. Bu güzergâhı Doi Suthep’i ziyaret ettiğiniz güne ekleyin çünkü Doi Pui’ye ulaşmak için dağlara doğru biraz daha araba kullanmanız gerekiyor. Her türlü keyifli bir sürüş olacağını garanti edebiliriz. Altınızda aracınız yoksa da merak etmeyin çünkü hem Hmong Köyü’ne hem de Doi Suthep’e götüren 4 saatlik keyifli bir tur mevcut. Böylece bir taşla iki kuş da vurmuş olursunuz. Doi Suthep ve Hmong Köyü turuna bilet almak için tıklayın. Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

9. Karen Long Neck Kabilesi (Padaung Köyü – Long Neck Etnik Dağ Kabilesi

padaung
Fotoğraf: Justin Vidamo / Flickr

Chiang Dao Mağarası’ndan biraz yukarıda Padaung Köyü’nü ziyaret ederseniz ‘Long Neck Karen’ etnik dağ kabilesi ile tanışırsınız. Karenler aslında Burmalılar ancak ülkedeki darbe ve militan ortamı nedeni ile kaçıp Tayland’a sığınmışlar. Kadınlarının kültürlerinin bir parçası olarak boyunlarına, el ve ayak bileklerine pirinç halkalar takması ile biliniyorlar. Köylerine gidip Karen kültürü ve yaşam tarzlarını gözlemlemek popüler aktivitelerinden biri olunca iş biraz samimiyetini yitirmiş ve ticarete dökülmüş durumda. Aslında bu insanların da popüler kültüre çoktan asimile olduğu, buradaki kılık kıyafet, yaşam tarzının bir sahnelenme olduğunu düşünen çok. Haritada 12 numara.

10. Chiang Dao Mağarası ♡

Chiang-Dao-Magarasi-ic
Fotoğraf: Michał Sacharewicz / Flickr

Burası, ülkenin en muhteşem sarkıt ve dikit oluşumlarının olduğu yer. Chiang Dao Mağarası, dağların içine kilometrelerce uzanan efsanelerle dolu bir doğa harikası. Efsaneye göre Shan Bölgesi’ndeki sınırın ötesine uzanan mağara diğer bazı mağaralar ile bağlantılıymış. Fakat ziyaretçiler 12 kilometrelik bu dev mağaranın sadece küçük bir kısmını keşfedebiliyor.

Mağara 2100 metre yükseklikteki Doi Chiang Dao dağının bir parçası ve Tayland’ın üçüncü en yüksek tepesi. Çoğunlukla, içerisi iyi aydınlatılmış ama ilerledikçe güçlü bir el feneri bile işe yaramıyor. Mağarayı keşfetmenin en iyi yolu bir gazyağı fenerine sahip olan donanımlı bir rehber ile gezmek. Chiang Mai çıkışlı günübirlik turlar ile buraya hem ulaşım sağlayabilir hem de mağarayı rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Chiang Dao Mağarası trekking turuna bilet almak için tıklayın.

Mağaraya girdiğinizde ilk olarak, korkutucu aslan figürleri tarafından korunan, Birmanya tarzı Buda görüntülerinin olduğu iyi aydınlatılmış bir odaya (Tham Phra Nawn) giriyorsunuz. Bu ve sonraki oda (Tham Sua Dao) elektrik ile aydınlatılmış.

Gezilebilen diğer üç odanın isimleri: Tham Maa, Tham Kaew ve Tham Naam. Hepsi zifiri karanlık. Sarkıt ve dikitlerden oluşan başka odalara genellikle hayvan isimleri verilmiş. Belki de en görkemlisi, yüzyıllardır damlayan sular tarafından oluşmuş donmuş su duvarları (Spelotemlerde). Mağara duvarlarında küçük nişlere oturtulmuş Buda heykelleri, zeminde ise uyurken resmedilmiş altın varaklar ile süslenmiş Buda heykelleri var. Beş odanın tamamı bir saat içinde kolayca geziliyor. Konum için tıklayın. Haritada 13 numara.

NOT: Eğer motosikletle Mae Hong Son rotasını yapacaksanız zaten yol üzerinde Tham Lot Mağarası‘nı gezeceğiniz için burayı atlayın deriz.

11. Tayland Boksu

tay-boksu-chiang-mai

Alışveriş sonrası, Loi Kroh boks stadyumunda Chiang Mai gezinize heyecan katıcı bir Muay Thai boks maçı seyretmenizi öneririz. Muay Thai dövüşleri buradaki yerel kültürün büyük bir parçası. Bu dövüşleri seyretmenin ücreti genellikle 200 ve 400 Baht arasında değişiyor.

Loi Kroh Boks Stadyumu Nerede? Chang Klan Yolu üzerinde. Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.

12. Bua Thong Yapışkan Şelale’ye Tırmanın

Bua-Thong-selalesi
Fotoğraf: BorchertMartin / Flickr

Muhtemelen daha önceki Güney Doğu Asya gezilerinizde şelalede yüzmüşsünüzdür ama hiç birine tırmandınız mı? Bua Tong Şelalesi ya da diğer adıyla ‘Yapışkan Şelale’ şimdiye kadar gördüğünüz herhangi bir şelaleye benzemiyor.

Şelaleyi çevreleyen ormanlık alan sakin ve huzurlu ama asıl güzellik şelalenin yakınına gidildiğinde ortaya çıkıyor. Kireçtaşı, üzerinden su akmasına rağmen ‘yapışkan’, böylece yukarı aşağı doyasıya tırmanabiliyorsunuz. Çünkü sudaki yüksek kalsiyum karbonat düzeyi sayesinde kayalarda, kaygan görünmesine rağmen hiçbir sorun olamadan rahatça yürüyebiliyorsunuz. Şelalenin üstündeki çimenlik alanda oturup bir şeyler atıştırmak harika. Şelaleye üstten de ulaşım var ama önce merdivenlerle aşağıya inip sonra yukarıya tırmanmak çok daha keyifli (biraz ter dökeceksiniz ama ağaç tepelerinden ve dağların üzerinden göreceğiniz manzara çok etkileyici olacak!) Şelale Mae Taeng Ulusal Orman Parkı’nın içinde Phrao’ya doğru ilerleyen 1001 karayolu üzerinde ve Chiang Mai’ye yaklaşık bir saat mesafede.

Giriş: Ücretsiz fakat buraya ulaşım olayını turlarla çözmeniz gerekiyor. Özellikle Doi Suthep’i Bua Tong Şelalesi ile birleştiren, rehber ve gidiş dönüş ulaşımı içeren bu yarım günlük tur ilgilinizi çekebilir. Bilet almak için tıklayın. Hafta sonları çok kalabalık olduğundan hafta içi gitmenizi tavsiye ederiz. Konum için tıklayın. Haritada 15 numara.

13. Chiang Mai’nin Rio Karavalı: Çiçek Festivali ♡


Chiang Mai’nin en renkli zamanı her Şubat’ta gerçekten Chiang Mai Flower Festival. 3 gün süren festival boyunca çiçeklerden yapışmış mobil instalasyonların geçit törenini, konserleri, Tayland’ın en güzel kızlarını göreceksiniz. Aynı zamanda China Town’un da en canlı dönemi. Bilgi için: Chiang Mai Flower Festival

14. Motosikletle Dünyaca Ünlü Mae Hong Son Rotası ♡


Diyeceksiniz ki daha Chiang Mai’ye yeni geldik, nereye yolluyorsun bizi. 🙂 Hemen Chiang Mai’den bir motosiklet kiralıyoruz, Asya’nın en ünlü motosiklet rotalarından birini yapıyoruz. Tropik ormanların içinden geçerek, harika manzaralar eşliğinde, Tayland’ın turistlerce ele geçirilmemiş yerlerine yolculuk ediyoruz. Kiralama, rota, kimlere göre, zamanlama ve planlama bilgileri için: Mae Hong Soon Motosiklet Rotası 

Yolda sizi bekleyen şeylerden bazıları hippielerin ormanın içine gizledikleri özgür şehir Pai, daha tüm derinlikleri keşfedilememiş içinden nehir geçen Tham Lot Mağarası, mülteci kampına sığınmış, boyunlarını halkalar takarak uzatmaları ile bilinen Karen Kabilesi.

15. Huay Tung Tao Gölü Kenarında Tembellik Yapın

Fotoğraf Kaynak: www.chiangmai.bangkok.com

Sıcak bir Pazar gününde yerli halk havuza girmiyor. Onun yerine kasabanın hemen dışındaki Huay Tung Tao gölüne gidiyor, göl kenarına dizilmiş restoranların kabinlerinde dinleniyor. Burası Şehirden yaklaşık 10 km uzaklığı ile mükemmel bir günübirlik destinasyon. Tepelerle çevrili ve içinde yüzülecek bir göl olan Huay Tung Tao, Tayland güneşi altında tembellik yaparak bir gün geçirmek için ideal yerlerden. Burası yerel halk ve burada yaşayan yabancılar arasında çok popüler. Gölün kenarındaki bir kulübeyi veya suyun üzerinde takılabileceğiniz büyük tüpü 50 Baht’a kiralayabiliyorsunuz. Öğle yemeğini dert etmeyin çünkü civardaki yerel mutfaklardan taze balık ve diğer yemekleri sipariş edebiliyorsunuz.

Nasıl gelinir? Bir şoför kiralayıp sizi bırakıp alma saatlerini / ücretini pazarlık yapabilirsiniz. Eğer sürücüyü arayıp sizi alma saatinde değişiklik yapmak isterseniz ucuz bir Tay SIM kartı satın alabilirsiniz. Bir kaç kişi birleşip bir songthaew (taksi kamyon) de kiralamak diğer bir opsiyon.

Kendi aracınızla buraya ulaşmak için Huay Kaew yolundan Kanal Yolunun kuzeyine gitmeniz gerekiyor. Yaklaşık on dakika sonra sola dönün diye işaretler görüyorsunuz. Buraya gitmenin en kolay yolu motosiklet ile gitmek. Böylece istediğiniz zaman girip çıkma olabağınız oluyor.

Giriş: Parka giriş ücreti 20 Baht. Konum için tklayın. Haritada 16 numara.

16. Mae Ngat Barajı’nda Kalın

Mae-Ngat
Fotoğraf: andrew j. cosgriff / Flickr

Eğer Huay Tung Tao’ya gitme fikri size güzel göründüyse Mae Ngat Barajı’ndaki yüzen evleri görünceye kadar bekleyin. Bu su üzerindeki küçük bungalovlara sadece tekneyle ulaşabiliyorsunuz. Dolayısıyla, buraya gelmek için sizi getirecek bir tekne kiralamanız şart. Yüzen bungalovunuza yerleşince ister güvertenizde güneşlenin isterseniz göl etrafında kürek çekin. Burası şehirden 30 dakikalık bir mesafede. Sipariş ettiğiniz yiyecekler doğrudan bungalovunuza getiriliyor. Fiyatlar pazarlığa bağlı olarak değişebiliyor ancak önceden rezervasyon yaptırmayı ve sürprizle karşılaşmamak için ücreti onaylatmayı unutmayın deriz. Konum için tıklayın. Haritada 17 numara.

17. Bir Keşiş ile Sohbet Edin ♡

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Şehir etrafında çeşitli tapınaklarda keşişlerle sohbet etme fırsatı bulabilirsiniz. Sadece bir keşişle birlikte oturuyorsunuz ve canınız ne isterse konuşuyorsunuz…Veya keşiş sizinle neden konuşmak isterse. Budizm’i öğrenmek, felsefesini anlamak için harika bir fırsat. İlgi çekici geldi mi? Eski şehrin merkezindeki Wat Chedi Luang ya da Suthep Caddesi’nin batısında yer alan Wat Suan Dok’u deneyebilirsiniz.
Giriş: Ücretsiz…

18. Belgesel Film İzleyin

Fotoğraf Kaynak: www.doc-arts.asia

Asya Belgesel Sanatları organizasyonu Wualai caddesindeki galerisinde her Perşembe akşamı saat 7’de belgesel gösterimleri yapıyor. Burası, yabancılarla, sanatçılarla ve yerel halkla kaynaşabileceğiniz alternatif bir yer. Web sitesinde filmlerin gösterim tarihlerine ve aylık programı bulabilirsiniz.

Giriş: – Giriş ve sadece patlamış mısır – bağış ile. Web Sitesi: www.doc-arts.asia Konum için tıklayın. Haritada 18 numara.

19. Caz Dinleyin ♡

Fotoğraf Kaynak: www.chiangmai.bangkok.com

Northgate Jazz Co-Op’ta Salı günleri popüler caz oturumları ile her gece canlı müzik dinleyebiliyorsunuz. Eski şehrin kuzey kapısında bulunan bu bar gezginlerin, burada yaşayan yabancıların, turistlerin ve yerli halkın uğrak yeri.

Giriş: Ücretsiz… İçtiğinizi ödersiniz. Web Sitesi: www.facebook.com/northgate.jazzcoop Konum için tıklayın. Haritada 19 numara.

20. Meditasyon Yapın

Fotoğraf Kaynak: www.youtube.com

Tayland’da birçok meditasyon ve inziva yeri var. Fakat araya bu deneyimi de sıkıştırmak için burada en az on gün kalmak gerekiyor. Eğer bu kadar zamanınız yoksa Doi Suthep’e yakın kasabanın batı kenarında yer alan Wat Umong’u ziyaret edin. En az üç gün konaklama gerektiren bu tapınağın meditasyon merkezi öğrencilere ne kadar isterlerse o kadar kalma imkanı sunuyor. Bu da planlama esnekliği sağlıyor. Daha fazla bilgi ve iletişim için buraya tıklayın: www.watumong.org

Giriş: Ücretsiz (özel oda ve yemek dâhil). Yine de bağış bekleniyor. Konum için tıklayın. Haritada 20 numara.

21. Trans Bireylerin Kaberisine Gidin

Fotoğraf Kaynak: www.chiangmai.bangkok.com

Kısa etekli ve payetli kadınları dans ederken göreceğiniz kabare gösterileri için Anusarn Pazarı’na gidin (Changklan Yolu üzerinde Gece Pazarı’nın bir parçası). Gösteri pazarın açık alanında akşam 10’da başlıyor.

Giriş: İşin güzelliği burada çünkü giriş ücretsiz ama seçenekler normal bar fiyatından daha pahalı. Konum için tıklayın. Haritada 21 numara.

22. Açık Mikrofon Gecesinde Şarkı Söyleyin

Fotoğraf Kaynak: www.sangdeegallery.org

… Ya da sadece dinleyebilirsiniz. Zaman zaman düzenlenen sanat sergileri ile birlikte Sangdee Gallery & Cafe her Perşembe akşam 8.30’dan itibaren açık mikrofon geceleri düzenliyor. Galeri Nimmanhaemin semtinde Sirimankhalajarn Soi 5 adresinde.

Giriş: Ücretsiz Web Sitesi: www.sangdeegallery.org Konum için tıklayın. Haritada 22 numara.

23. Gümüş Tapınağı Görün

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Chiang Mai, Budist tapınaklarıyla dolu ve ‘birini gördüğünüzde hepsini görmüş olursunuz…’ sözünü sık sık duyarsınız. Ama öyle değil! Tamamen farklı bir şey görmek için Wualai Caddesindeki Wat Sri Suphan’a uğrayın. Gümüş ubosot (mabed) tamamen yerel sanatçılar tarafından yapılmış ve el yapımı kaplama ile sarılmış tapınak kesinlikle sıra dışı.

Giriş: Ücretsiz Konum için tıklayın. Haritada 23 numara.

24. Kanyondan Atlayın

Fotoğraf Kaynak: ol’pete / Flickr

Hang Dong’a doğru giden yolda Chiang Mai’den yaklaşık 20 dakikalık uzaklıkta, yüzme, uçurumdan atlama ve genel olarak okul çağı saçmalıkları için mükemmel bir yer bulacaksınız. Burada yaşayan yabancıların ‘Kanyon’ veya ‘taş ocağı’ diye adlandırdığı bu yer, tam anlamıyla gizli kalmış bir değer. ‘Ob Khan Milli Parkı’ kapılarının yakınında ve çok az gezginin bildiği bir yer…. Şişşttt! Hafta sonları çok popüler bir yer olsa da asla kalabalık değil. Konum için tıklayın. Haritada 24 numara.

Giriş: ücretsiz

25. Thai Masajı Yaptırın ♡

Fotoğraf Kaynak: www.cheevaspa.com

Thai masajı, vücudu belirli yoga formlarına sokarak ve vücuttaki belirli noktalara baskı yaparak enerji akış dengesini sağlamaya ve insanı hem zihinsel hem de bedensel açıdan iyileştirme felsefesine dayanan, Tayland kökenli ama dünyaca ünlü bir masaj türü. Tayland’da bir Thai masajı deneyimi yaşayacaksanız Chiang Mai’de yaşayın deriz. Çünkü tüm Tayland’daki fiyat olarak en uygun masaj seçenekleri burada. 1 saati 2 – 5 Euro’ya (100 – 200 Baht)  masaj yaptırabileceğiniz yerler de var 30 – 40 Euro’ya (1200 – 1500 Baht) full spa hizmeti alabileceğiniz yerler de. Lonely Planet’in uygun fiyatlı önerileri arasında Lila Thai Massage var. Trip Advisor’un en iyileri de lüks spa hizmeti veren Makkha Health & Spa ve Cheeva Spa. Fiyatlar ve detaylı bilgi için merkezlerin web sitelerini aşağıda verdik.

http://www.chiangmaithaimassage.com/

Home 1


http://www.cheevaspa.com/

26. Thai Masajı Yapmayı Öğrenin ♡

Şimdi sıra o yaptırdığınız Thai masajının ABC’sini öğrenmeye geldi. Chiang Mai’in bir güzel özellği de ülkedeki en uygun fiyatlı masaj okullarının burada kümelenmiş olması. Masaj okullarında Thai masajına giriş dersleri 1 – 3 – 5 günlük olarak değişiyor. Bazı okullarda belirli süreli ve kapsamlı kursları tamamladığınızda devlet onaylı sertifikasyon bile alabiliyorsunuz. Tabi belirli ve süre ve kapsam derken aylardan bahsediyoruz. Kurs fiyatları da okuldan okula, ders saatine / gününe göre değişiyor. Lonely Planet’in önerdiği okullar arasında Thai Massage School of Thailand, International Training Massage School ve Lanna Thai Massage School gibi seçenekler var. Kurslar ve fiyatlar hakkında detaylı bilgi için aşağıda okulların linklerini verdik.

http://www.itmthaimassage.com/index.php
http://en.lannathaimassageschool.net/
http://www.tmcschool.com/index.php

27. Chiang Rai ♡

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Chiang Rai, Chiang Mai’e ortalama 200 kilometre 3 saat 15 dakika mesafedeki ayrı bir yönetim bölgesi. Burası Tayland’ın hem en kuzey noktası hem de Myanmar ile sınırı. Bu küçük ama tatlı şehir kesinlikle o yolu yapmaya değer yerlerden. Özellikle yabancılar arasında “Beyaz Tapınak” olarak bilinen dantel dantel mimarisiyle şehrin simgesi Wat Kong Khun‘u mutlaka görün. Her ne kadar 20. yüzyıl mimarisi olsa da en az eski tapınaklar kadar etkileyici. Doi Tung ise içinde harika bir kraliyet sarayı ve rengarenk çiçeklerle dolu Mae Fah Luang bahçesinin bulunduğu dağlık alan. Buradaki bir diğer atraksiyon da Singha Park. Bu parkın diğer parklardan farkı, bölgede sürdürülebilir kalkınma sağlama odaklı bir agro-turizm alanı olması. İster tarımla, ister hayvanlarla ilgilenin isterseniz de spor alanında spor veya zipline yapın, bisiklete binin, parkta safari yapın, tarlalarda fotoğraf çekin… Chiang Rai dahil Chiang Mai’deki 4 önemli tapınağı rehber eşliğinde ve transfer hizmeti ile gezmek isterseniz tam size göre yarım günlük bir tur da var. Chiang Mai kutsal tapınaklar turuna bilet almak için tıklayın. Konum için tıklayın. Haritada 25 numara.

Tayland Geziniz İçin Daha Fazla Tüyo Verelim Mi? ♡

Tayland hakkında daha fazla bilgi için Tayland Gezi Rehberi sayfamıza bakabilirsiniz.

Yeme-İçme

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Hong Tauw Inn ♡

Chiang Mai’de geleneksel Thai mutfağını deneyimleyebileceğiniz en doğru adreslerden. Khao Soi’yi mutlaka deneyin deriz. Adres: Nimmanhaemin Caddesi 95 / 17 – 18 Tel: 66 53 218 333 Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

Thai Farm Cooking

Thai Farm, yukarıda önerdiğimiz cooking school’un restoranı. Hem otantik ve lezzetli Thai yemeklerini nasıl yapılacağını öğreniyor hem yiyorsunuz. Yemekler tamamen bu çiftlikte yetişen organik ürünlerle yapılıyor. Kesinlikle boş mideyle gitmeniz gereken bir yer. Adres: 38, Soi 9, Moonmuang Caddesi, Chiang Mai 50200, Tel: 66 81 288 5989 Web Sitesi: www.thaifarmcooking.com/home Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

Blue Diamond

Blue Diamond vegan ve vejeteryanlar için tam bir cennet. Glutensiz vegan muffinler, kruvasanlar, kekler, içinden sağlık fışkıran kahvaltılar arayanlar için bire bir. Adres: Moon Muang soi 7/1 Tel: 66 53 217 120 Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

EN LOKAL DENEYİMLER İÇİN

Khao Soi Mae Sai (ข้าวซอยแม่สาย)

Burası şehirdeki en iyi Khao Soi’yu bulabileceğiniz restoranlardan. Hem uygun fiyatlı hem de Taylandlıların da sık geldiği lokal yerlerden. Adres: Ratchaphuek Caddesi, Chang Phueak, Chiang Mai Tel: 66 53 213 284 Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

O-Rod-Ded (ข้าวแกง โอรสเด็ด)

O Rod Ded de lokal mutfağı denemek için uygun bir restoran. Esnaf lokantasının Tayland verisyonu gibi düşünebilirsiniz. Adres: Pa Tan, Mueang Chiang Mai District, Chiang Mai 50000 Tel: +66 897579079 Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

Chiang Mai Gate Pazarı

Yukarıda da dediğimiz gibi en gerçek Thai yemeği deneyimi için sokaklara çıkın. Özellikle de gece pazarlarındaki lezzetleri tatmadan dönmeyin. Bunun için en uygun yer Rachadamnoen Caddesi’ndeki Chiang Mai Gate Pazarı. Kendinize bir iyilik yapın ve Bayan Pa’nın tezgâhından bir Smoothie deneyin. Onun standı 7 Eleven’ın hemen karşısında ve tabelada Mrs. Pa’s Smoothies yazıyor. Sayısız seçenek olduğundan yapabileceğiniz en iyi şey onun içinden gelen karışımı almak. Pazar, haftanın yedi gecesi açık ama hafta içi gecelerinde gitmekte fayda var. Çünkü Cumartesi ve Pazar akşamları daha az satıcı oluyor. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.

THAİ YEMEKLERİNE MOLA

Tengoku de Cuisine (เทนโกกุ เดอ คูซีน)

Thai mutfağından sıkılanları Japon mutfağına alalım. Miso, sashimi, somon ve wasabiyi özleyenler için burası Chiang Mai’deki en iyi seçeneklerden biri. Adres: 1006, Tambon Tha Sala, Amphoe Mueang Chiang Mai Chiang Mai, 50000 Tel: 66 53 851 133 Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

Street Pizza & The Wine House

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Street-Pizza-The-Wine-House

Menüde Thai yemekleri yok. Sadece fırın pizza ve salata. İtalyan ruhunu Chiang Mai’de yaşatan bir yer. Mekanda piyano gitar tarzı hafif canlı müzik de oluyor. Adres: 7-15 Thapae Caddesi. SCB Bank yakını, Chiang Mai 50100 Tel:+66 85 073 5746 Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.

CAFELER

Woo Cafe

Fotoğraf Kaynak: www.facebook.com/Woochiangmai

Aynı zamanda bir sanat galerisi ve tasarım mağazası da olan cafede, harika pastalar ve tatlılar bulabilirsiniz. Kahvaltıdan akşam yemeğine günün her öğününde yeme-içme ihtiyaçlarınızı karşılamaya açık bir mekan. Adres: 80 Charoenrat Caddesi, Watgate, Muang Chiangmai, Chang Wat Chiang Mai 50000 Tel:+66 52 003 717 Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.

Tha Chang Cafe

Burası da genç Taylandlıların daha çok akşamları en çok takıldığı yerlerden. İsmi cafe olsa daha çok bar ve kokteyl bar tarzı bir yer. Adres: 45 Atsadathon Rd. (at JJ Market) Mueang Chiang Mai Tel: 66 82 028 3736 Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

25 Comments

 1. Chiang Mai gerçekten de harika bir yer ama Chiang Rai’ye gitmeden önce iki kere düşünün derim .Beyaz tapınaktan başka bir şey yok onu da görmemek büyük bir kayıp değil zira onca saatlik yolu yapmaya değmeyecek tarihi olmayan sırf chiang Rai’ye dikkat çekmek için yapılmış bir tapınak .Valla biz gittik pişman olduk gidecekler iyi düşünsün

 2. Merhabalar ,

  Harika bir yazı dizisi olmuş.Daha önce 2016 yılında tek başıma tüm Tayland’ı gezmiştim ama sadece Phuket ve Pattaya’ya uğramamıştım.(Turistik diye) 1 ay sonra eşimle gideceğiz , Phuket konusunda çok meraklı toplam 6 gecemiz var ne dersiniz hem Chiang mai hem Phuket yetişir mi? C.Mai fil bakım evi ve doğasını görmesini çok istediğim için günleri ayrıştıramadım.Sevgiler,

  1. Pattaya’ya bize sorarsanız hiç uğramayın.
   Phuket Bodrum gibi bir yer. Çok turistik ama aynı sebepten ötürü de çok dolu dolu geçebilir. 6 güne iki bölge de sığar bence

 3. Her zamanki gibi harika bir yazı olmuş. Elinize emeğinize sağlık. Biz de temmuz sonu Ağustos başı 15-20 gün geçirmeyi planlıyoruz. Sizin verdiğiniz bu rotayı aynen yapmayı planlıyoruz. Şehirler arası ulaşım kolay demişsiniz. Araba kiralasak nasıl olur? Motorsiklet konusunda kendime pek güvenmiyorum. Bir de tapınakları gezerken rehbere ihtiyaç olur diye düşünüyorum. Siz ne yaptınız?

  1. Selam Esra,
   Araba kiralamaya aslında hiç gerek yok, çünkü şehir içinde içini yaya halledebiliyorsun, şehir içi ulaşım için de otobus/tren seçenekleri çokça var. Tapınaklarda rehber ihtiyacı duymadık, kendimiz araştırdık

 4. Merhaba , Ben en az 7 defa tayland ziyaretinde bulunmuş birisi olarak sizi yaşadığınız deneyimlerden ve bu siteye harcadığınız emekten dolayı tebrik ediyorum. Yaptığım tayland ziyaretlerimde, hemen hemen her yerini dolaştığımı sanıyordum gitmediğim bir kaç yer kalmıştı chiang mai ve Buriram .. Buriramda hala kararsız olmama karşın bu sene Chiang mai ye en az 10 gün ayıracağımdan eminim. Tekrar teşekkürler aşırıya kaçmayan ve eğlendirici anlatımınız için.

  1. Selam Murat!
   Çok sevindik faydamızın olduğuna. İyi gezmeler şimdiden. Dönüşte yorumlarını bekliyoruz

 5. Bu güzel rehber için teşekkürler daha 15 yaşında (gerçi gezmenin ve öğrenmenin yaşı yoktur )olmama rağmen sizin sitenizden bir çok bilgi edindim ayrıca gezilerimizde bize oldukça yardımcı oldu. sanıyorum iş yoğunluğunuzdan youtube tüm gezilerinizin videolarını koymuyorsunuz, belkide her gezinizde video çekmiyorsunuz ama daha çok video olmasını isterdim .

  1. Ezgicim,

   Sana şapka çıkarıyorum; 15 yaşındakiler YouTube’da slime videosu izlerken sen kendini geliştirmeye çalıştığın için. Bravo sana!

   Aslında hep çekliyoruz ama editleyip yayınlama ksımına yetişemiyoruz. 🙂 Ama şu an yanımda Bilgehan video editliyor yarın yayınlamak için.

 6. Merhaba suan chiag mai deyim sizin yazinizi tayland a gelmeden once okumustum ve onerdiginiz icin buraya geldim cok tesekkur ediyorum ikinizede. Bugun 3.gunum burda buraya gelmeden oncede 4 gun phukette kaldim phukette plaj olmasa cekilecek bir yer degil bence hemde chiang mai e gorede en az 2 kat pahali. Kesin chiang mai gelin derim bencede yoksa cok sey kacirirsiniz. Yarinda sizin yaptiginiz motor turunu yapicam. O bittikten sonra tekrar yazarim. Eger isterseniz birkac izlenimimi dilimin donduguncede paylasirim sizinle. Tekrar tesekkur ediyorum iyiki varsiniz youtube den daha cok paylasim yapmanizi bekliyorum

  1. Selamlar!
   Phuket konusunda uyarıyruz ama o kadar meşhur olunca insan kendi görmeden inanmıyor. 😀

   Chiang Mai’yi sevemene çok sevindik. Hem daha ucuzdur, hem daha kalitelidir. Motosiklet turunu yapacaksan Pai’ı da çok beğeneceğini tahmin ediyorum!

 7. 2008 YILINDA IS BAGLANTILARIM ICIN GITTIM VE DONEMEDIM HALA ORDAYIM IS IN YANINA HANIM ONUN YANINA COCUK EKLENINCE TAYLAND EVIM OLDU.HERKESE TAVSIYE EDERIM OZELLIKLE CHIANG MAI MUTLAKA GORULMELI ESEN KALINIZ.

 8. Merhaba,

  Yazınız için teşekkürler.
  Chiang Mai’den Chiang Rai’ye nasıl geçtiğinizi öğrenebilir miyim? Günübirlik olarak mı gittiniz acaba?

 9. Gerçekten muhteşem bir rehber. Özellikle girişlerin fiyatlandırılmasıyla ilgili teknik bilgiler verilmesi çok hoş. Takipteyiz 🙂

  1. Oley!
   Sevindirdin bizi güzel yorumlarınla. Yazarken şaşı olmuştuk çünkü 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir