TAYLAND TURU PLANLAMASI: GEZİLECEK YERLER & BÜTÇE

Tayland gezi planlarken bilmeniz gereken herşeyi hap haline getirdik: Sizi nasıl bir gezi bekliyor? Hangi şehirlere gitmeli, gezilecek yerlerden nereleri önceliklendirmek lazım, en iyi plajlar, Tayland’ gitmek için en iyi zaman, ilgi alanınıza göre aktiviteler, gece hayatı, zaman planlaması ve elbette kaça mal olur, hepsini toparladık.

 Tayland Nasıl Bir Yer?

Ucuz, Dinamik, Egzotik, Genç ve Canlı

İster lüks arayın, ister backpacker olun, Tayland her zevke ve beklentiye hitap edebilen bir ülke. Aileler, romantizm yapmak isteyen çiftlerden tutun, öğrencilere kadar herkesi eve suratında koca bir gülümseme ile yolluyor.  Ancak işin doğrusu, Tayland’ı yaşamak için en güzel yaşlar 20’ler. Çünkü dünyanın her yerinden 20lerindeki insanlar buraya geliyor. Turist nüfusunun önemli bir yüzdeksini oluşturuyorlar. Ayrıca turizm bu ülkede çok geliştiği için yurt dışı tecrübesi az olanların rahat edeceği bir yer.

Eğer tercübeli ve otantik yerler arayan bir backpackersanız, Tayland popülerliği, tesisleşme ve kalabalıklar sizi üzebilir. O durumda kuzey Tayland (Chiang Mai- Pai- Mae Hong Son tarafları) taraflarını tercih edebilirsiniz. Oradan Burma’ya geçip devam etmek de çok cazip olacaktır.

Ünlü Adalar ve Şahane Plajlar

Foto: tour-asia.com

Tayland’ın belki de en güzel yanı hem deniz keyifcilerine hem de aktivitecilere uygun adalarının ve plajlarının olması. Phi-Phi Adaları, Ko Pha-Ngan, Ko Samui, Ko Tao, Ko Lanta, Phuket…Bazıları dalış için, bazıları lüks tatil için, bazıları da partilemek için idealler. Hepsinin ortak noktası turkuaz, harika bir denize sahip olmaları.

Harika Dalış Yerleri

Tayland’ta yapılacaklar listenize mutlaka dalışı alın deriz. Çünkü burada hem yeni başlayanlar için hem de profesyoneller için çok iyi dalış noktaları var. Hiç denememiş olanlar için keşif dalışı yapmak ya da dalış brövesini almak isteyenler için kurs fiyatları da makul. Özellikle yeni başlayanlar için Tayland Körfezi tarafındaki Ko Tao Adası’nda birçok dalış okulu var. Andaman Deniz’i kıyılarındaki Surin ve Similan Takımadaları ise dünyanın en iyi dalış noktalarından sayılıyor. Ko Krandan adası ise günübirlik şnorkel dalışı için ideal.

Macera ve Aktivite Cenneti


Tayland tam bir aktivite cenneti! Masmavi planktonların içinde yüzmekten, Tay boksu öğrenmek gibi buraya özgü deneyimlerden, hala kaplanların yaşadığı ulusal parklarda safari, sirkte akrobatlık tecrübesine kadar farklı ve akıl çıkarıcı deneyim var.  Kasım ayı şelalelerde rafting ve trekking için ideal zaman. Mart ise kiteboard sezonu başlangıcı. Kiteboard için Hua Hin, Pranburi, Phuket, kaya tırmanışı için Krabi çok popüler. Ağaçlarda maymun gibi salınmak için de Ko Tao, Sangkhlaburi , Pattaya’da turistler için birçok macera parkları var. Kayaking ve ziplining için de Kanchanaburi ünlü.

Tarih ve Kültür Merkezi

Antik kalıntılar, budist tapınakları ve mabetleri tüm ülkenin en önemli kültürel değerleri. Ülkenin her yerinde birbirinden ihtişamlı dini yapılar var. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Sukhothai ve Ayuthana kalıntılarını bisikletle gezmek bir klasik. Chiang Mai ‘de ve monarşinin kalbi Bangkok’ta da budist mimarisinin en güzel örnekleri var.

Tayland’da Gezilecek Yerler

ŞEHİR NEREDE NE VAR? KAÇ GÜN AYIRMALI DAHA FAZLA BİLGİ
Bangkok Bangkok Yakınları Metropol hayatı & Tarih 1 – 2 gün Bangkok Gezi Rehberi
Hua Hin Bangkok Yakınları Bangkok’a yakın sayfiye yeri Kitesurf keyfinize göre değişir
Pattaya Bangkok Yakınları Gece hayatı 0 gün
Koa Sok Milli Parkı Güneybatı Tayland Doğa & Yaban hayat 2 gün
Phuket Güneybatı Tayland Resortlar & Gece hayatı 2 gün
Koh Phi Phi Güneybatı Tayland Tayland’ın En Meşhur Adası 2 gün Koh Phi Phi Gezi Rehberi
Railey Güneybatı Tayland Kaya Tırmanışı & Deniz Kaya tırmanışı keyfinize göre değişir
Krabi Güneybatı Tayland Güzel Plajlar & Adalar  2 gün Tayland’ın En Güzel Adaları
Chiang Mai Kuzey Tayland Denizi yok ama bizce en güzel yeri. Ucuz, Kültür turizmi. 3 – 4 gün Chiang Mai Gezi Rehberi 
Pai Kuzey Tayland Ormanın içine gizlenmiş tatlı bir hippie şehri 1 gün Pai Gezi Rehberi 
Mae Hong Son Kuzey Tayland Motosiklet meraklılarına Rotayı yapmak için minimum 4 gün Mae Hong Son Motosiklet Rotası
Koh Samui Güneydoğu Tayland Ada Hayatı 1 gün
Koh Phangan Güneydoğu Tayland Ada Hayatı & Full Moon Party 1-2 gün
Koh Tao Güneydoğu Tayland Ada Hayatı & Dalış Dalış keyfinize göre değişir

Bizce Tayland’da nereye gideceğinizi şehir bazında değil, yaşamak istediğiniz tecrübe bazında seçmelisiniz çünkü burada gerçekten çok çok özel ve unutulmaz deneyimler yaşamanız mümkün. Bunun için aşağıda buradaki en özel aktiviteleri listeledik. Ama yine de şehirleri kısaca anlatalım. Birbirine yakın yerleri ulaşım açısından grupladık:

Haritayı zoom yaparak detaylı görüntüleyebilirsiniz.

 1. Bangkok
 2. Hua Hin
 3. Koa Sok Milli Parkı
 4. Phuket
 5. Koh Phi Phi
 6. Krabi
 7. Railay
 8. Pattaya
 9. Chiang Mai
 10. Pai
 11. Mae Hong Son
 12. Koh Samui
 13. Koh Tao
 14. Koh Phangan

Bangkok ve Çevresinde Gezilecek Yerler

 • Bangkok – Metropol hayatı. Tayland’ın en önemli Budist miraslarını barındııyor. Aynı zamanda pazarları ile meşhur. Bangkok Gezi Rehberi yazımızda tüm tüyolarımızı verdik. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.
 • Hua Hin – Bangkokluların Bangkok’a yakınlığından ötüsü haftasonu kaçmayı tercih ettiği sayfiye yeri ama kitesurf yapmıyorsanız pek de cazip bir yer değil. Her yer resort, ne plajlar, ne de deniz buraya vakit ayırmaya değer nitelikte. Ama iş vesilesi ile Bangkok’a 2 günlük geldiyseniz kaçacağınız en yakın yer. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.
 • Koa Sok Milli Parkı – İçinde hala vahşi fillerin, kaplanların olduğu tropik bir milli parkta safari kulağa nasıl geliyor? Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.
 • Phuket – Tayland’ın Antalya’sı. Ülkenin en popüler sahilleri ama çok daha güzel, çok daha bakir sahiller varken bize pek cazip gelmedi açıkçası. Çünkü kocaman bir şehir olmuş, ve aşırı beton. Sıra sıra resortlar. Gece hayatı ile de meşhur. Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.
 • Koh Phi Phi – Leonardo Di Caprio’nun The Beach (Kumsal) filmi ile dünyanın gündemine gökyüzünden inen ada. Ülkenin en en meşhur adası. Haliyle biraz ana baba günü. Ama burada çok hoş aktiviteler de var. Hepsini Koh Phi Phi Rehberi yazımızda anlattık. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.
 • Krabi – İşte o posterlere, billboardlara konu olan efsane Tayland plajlarının çekildiği yer.  Ülkeye gelen tüm turistler de orada. Yine de kendine güzel köşeler bulabiliyor insan. Konum için tıklayın. Haritada 6 numara.
 • Railay – Kaya tırmanışı sevenlerin, beyaz kumlu denizleri ve tırmanışa ideal duvarları ile dünyadaki bir numaralı tatil noktası. Bir yarımada olmasına rağmen sadece denizden ulaşılabiliyor. O yüzden tesis olarak biraz geriden geliyor. Konum için tıklayın. Haritada 7 numara.
 • Pattaya – Bu listeye girmeyi hak etmeyen ama maalesef çok da popüler olduğu için yokmuş gibi de davranamadığımızdan ötürü bahsetmeye mecbur kaldığımız Pattaya var. Önermiyoruz. Konum için tıklayın. Haritada 8 numara.

Güneybatı Tayland

Ulaşım için birkaç opsiyon var. Otobüs ile aşağıdaki sırada gezerek Phuket’e gidebilirsiniz. Ama birçok insan zamanı az olduğu için Hua Hin ve Kao Sok’u atlayıp, Bangkok’tan direkt Phuket’e uçak var, hem de bolca. Phuket’ten sonrası için feribort ile Koh Phi Phi, Krabi, Railey’e geçebilirsiniz. Phuket – Phi Phi feribotla sadece 90 dakika sürüyor.

Kuzey Tayland

Bu bölgeyi gezmek için önce Chiang Mai’ye varmanız lazım. Bangkok’tan Chiang Mai’yeulaşmak için 3 seçeneğiniz var: 70 dakikalık bir uçuş, 12 saatlik bir gece treni, ya da  11 saatlik bir otobüs yolcuğu.

 • Chiang Mai – Denizi yok ama bizce Tayland’ın en güzel yeri. Gelen turist diğer yerlere göre çok daha kaliteli. Ayrıca ülkenin en cüzdan dostu yeri de burası. Aynı zamanda Tay yemekleri kursundan, fillere bakıcılık yapmaya birçok aktivite bulabileceğiniz harika bir yer. Ülkenin en önemli Budist miraslarından bir kısmı burada. Minimum 2 gün ayırın deriz. Konum için tıklayın. Haritada 9 numara.
 • Pai – 60’lar reloaded. Tayland’ın kuzeyindeki ormanlık dağlara saklanmış, dünya tatlısı bir hippie köyü. Aşağıdaki aktiviteler kısmında önerdiğimiz dünyaca meşhur bir motosiklet rotası var. O rotanın üzerindeki duraklardan. 1 gün gayet yeter. Pai Gezi Rehberi yazımız çok yardımcı olacaktır. Konum için tıklayın. Haritada 10 numara.
 • Mae Hong Son – Mae Hong Son’a gitmenizin tek sebebi az önce bahsettiğimiz motosiklet rotası üzerinde olması ve boyunlarına halka tararak uzatması ile meşhur Karen Kabilesi’ni ziyaret etmek olur. Aktiviteler kısmında bilgisini bulabilirsiniz. Bu rota da, ziyaret de çok hoş ama onun dışında Mae Hong Son’a gitmenin hiç bir manası yok. Konum için tıklayın. Haritada 11 numara.

Güneydoğu Tayland

 • Bu bölgeye ulaşmak için önce Koh Samui’ye uçuyorsunuz. Sonre feribotlarla adalara geçiyorsunuz. Her gün Bangkok, Phuket ve Pattaya’dan uçuş var. Konum için tıklayın. Haritada 12 numara.
 • Koh Tao – Popüler adalar arasında daha sakin olanlarından. Ama tabi çok daha sakin, daha el değmemiş yerler var.  Tayland’ın  Dalış yapmak için en iyi yerlerden. Ayrıca dalış eğitim almak için de! Konum için tıklayın. Haritada 13 numara.
 • Koh Phangan – Şu dillere destan Full Moon Party’nin yapıldığı yer. 20’lerinizde değilseniz Full Moon Party pek size göre olmayabilir. Onunla da ilgili düşüncelerimizi aktiviteler kısmında bulabilirsiniz. Kitesurf yapmak için Hua Hin kadar iddialı olmasa da ülkenin iyi yerlerinden. Konum için tıklayın. Haritada 14 numara.
 • Planmama Önerisi: Bizce önce kuzey Tayland’dan başlayın, sonra güney Tayland’dan devam edin, Doğu Tayland ile de bitirin. Sırf uçak kullanacaksanız; Bangkok’tan Chiang Mai’ye, Chiang Mai’den Phuket’e, Phuket’ten Koh Samui’te uçacaksınız. Fiyatlar Türkiye içi uçuşlar benzeri.

Tayland’da Ne Yapılır? En Keyifli Aktiviteler

Tayland’da gitmeden tek bir yazı okuyacaksanız o kesinlikle bu TAYLAND’DA GEZİLECEK YERLER yazısı olmalı. Bunun ne kadar altını çizsem yetmez. Bu yazıda Tayland’da yapılacak en güzel aktiviteleri göreceksiniz ve bütün tatil planlarınıza yön verecek. Bu yazıda bahsi geçen bazı deneyimleri ayrıca yazdık:

Tayland’ın En Güzel Adaları & Plajları
Tay Yemekleri Kursu
Mae Hong Son Loop
– Dünyanın En Meşhur Motosiklet Rotalarından
Chiang Mai Çiçek Festivali
Boyununa Metal Halka Takan Karen Kabilesi
Tham Lot Mağarası
Sirk Okulu
Fillere Gönüllü Bakıcılık
Plankton Turu
Maya Bay

… devamı okumanız konusunda ısrar ettiğimiz yazıda. 😉

Foto: hdwallpaper.nu

Tayland’a Gitmek İçin En İyi Mevsim

En iyi zaman: Kasım’dan Mart’a kadar. Çünkü Muson yağmurları bitmiş oluyor. Havalar ideal derecelerde ve bitki örtüsünün en güzel olduğu zaman. Ama yılbaşı döneminde çok kalabalık ve pahalı oluyor.

İdeal değil ama uygun zaman: Nisan’dan Haziran’a ve Eylül’den Ekim’e. Çok sıcak ama en azından yağmursuz. İyi yanı ise daha az kalabalık olması.

Tayland Yemekleri

Her damak zevkine hitap etmez biliyoruz ama yeni lezzetlere açıksanız Thai mutfağı gerçekten dünyanın lezzetli mutfağı! Güçlü baharatlar ve aromatik tatların bir arada olduğu yemeklerde dört ana unsur olan ekşi, tatlı, tuzlu, acı dengesi işin püf noktası. Tropik meyveler, körili erişte ve pirinç yemekleri ve deniz ürünleri başlıca lezzetler. Tayland’dan yemeden dönülmemesi gereken yemeklerse; Pad Thai, Currry (acı seviyorsanız özellikle yeşil köri mükemmel), Papaya Salad, Bananas in Coconut Milk, Mango Sticky Rice

Maceracı olanlar kendilerini burada çerez niyetine tüketilen kavrulmuş böcekleri sokaklardan atın alabilirler. 🙂

Her şehir rehberimizin içinde oradaki restoran önerilerimizi ulabilirsiniz.

Gece Hayatı

bangkok.com

Tayland, plaj partileri, festivalleri ve gece hayatı ile de çok ünlü. Elbette en popüler etkinlik, her ay dolunayda Ko Pha-Ngan Adası’nda yapılan elektronik müzik partisi “Full Moon Party”. Phi-Phi Adaları ve Ko Samui de diğer başlıca parti adalarından. Buraları sırtçantalı gezginlerin ilk tercihi. Tabi ki başta Phuket ve başkent Bangkok olmak üzere büyük şehirlerde de gece hayatı oldukça canlı.

Tayland’da Fiyatlar & Bütçe

Öncelikle Tayland’ın her yerinde fiyatlar bir değil. Başkent Bangkok en pahalı yeri. Phuket ve Koh Phi Phi’de ikinci en pahalı yerler. Normalde Pattaya da bu skala da ama bizce düz duvara tırmananların tatil mekanı olduğu için biz zaten rotaya burayı dahil etmenizi önermiyoruz. Tayland’da sokak yemekleri hem yerliler, hem de turistler arasında çok popülerdir ve lezzetlidir. Hindistan’daki sağlık sıkıntıları yok. Bütçesi geniş olanlara bile bu kültürü deneyimlemelerini öneririz.

Biz, bizce Tayland’ın en güzel ve ucuz yeri olan Chaing Mai’de 2 kişi için 3 öğün yemek + pansiyonda konaklama için günlük toplamda  40 dolar harcıyorduk. Yanlış anlaşılmasın; bu bütçe 2 kişinin 3 öğün yemeğini ve içinde kendine ait banyosu olan ama derme çatma bir yerdeki özel odanın günlük maliyeti idi. Katıldığımız turlar, aktiviteler buna dahil değil.

Öte yandan Bangkok’ta kişi başı fiyatlar aşağı yukarı şöyle:

$ – 1500 Baht/ 30-45 Dolar (Konaklama : Konuk evi / Hostelde, Yemek: süper sokak lezzetleri, Ulaşım: toplu taşıma dahil)

$$ – 1500- 3000 Baht / 45-85 Dolar (Konaklama: otelde, Yemek: restoranlarda, Ulaşım: motosiklet kiralama, Eğlence: partilere giriş dahil)

$$$ – 3000 Baht üstü / 85 Dolar üstü (Konaklama: butik otelde, Yemek: fine dining restoranlarda, Ulaşım: sraba kiralama, Eğlence: günlük turlar dahil)

Ulaşım & Vize

Tayland’a Ulaşım & Vize

Tayland’a vize gerekmiyor. Bir girişte en fazla 30 gün ülkede kalabiliyorsunuz.

Tayland İçinde Ulaşım

Tayland’ın can damarı turizm olduğu için ulaşım, konaklama gibi konular çok gelişmiş. Gelişmişten kastımız cillop gibi otobüsler değil, şehirler arası düzenli servislerin olması ve tıkır tıkır işlemesi.  Dağın başına gitmeye çalışmıyorsanız her yere kolayca ulaşabilirsiniz.

Konaklama

Tayland’da temizlik çok önemli verilen bir konu olduğundan, pansiyonundan 5 yıldızlı oteline her yerde gönül rahatlığı ile kalabilirsiniz. Bazı yerlerde eşyalar eski olabilir ama temizdir. Ayrıca Tayland’da backpacking kültürü çok yaygın ve backpackerlar tarafından çok da tercih edilen bir yer olduğu için çantanızı hosteldeki odanıza atar atmaz bir sürü arkadaş edinmeniz garanti. Ancak Koh Phi Phi ve Koh Phangan gibi parti noktalarındakii hostellerde sessizlik & huzur garantisi vermek zor. İşin gerçeği şu ki Anglosaksonlar buralara ciğerlerini bırakmaya geliyorlar.

Her yazımızın içinde o şehre dair konaklama önerimizi bulabilirsiniz.

111 Comments

 1. Merhaba, yazınız bizim gezimiz için de çok faydalı olacak. Biz 2 haftalık gezi ayarladık. Otel ve uçak biletlerini hallettik. 2 hafta için sizce kişi başı 5000 tl yeme gezme ve etkinlikler için yeterli olur mu? Belli şehirlere gideceğiz zaten. Bir de şubat sonu mart başında orada olacağız. Taylandlılar uzun kollu da giyebildiği için kafamız karışıyor. Yanımıza almamıza gerek olur mu?

 2. Merhaba, Pattaya’yı ziyaret etmezsek bir şey kaçırır mıyız, sadece balayı mekanı mı?

  1. Merhaba bizce bir şey kaçırmazsınız yazımızda altını çizerek anlattığımız diğer tüm yerler oradan güzel bizce.

 3. Selamlar,

  Yazınız gayet güzel olmuş, ellerinize sağlık. Maalesef hava koşullarına bakmadan ve şu an yakın bir ülkede olduğumdan dolayı fırsatı değerlendirmek adına 1 hafta da Tayland’ı görmek için rezervasyonlarımı tamamladım. Umarım yağmurlar kısa süreli olur ve tatil planımı çok baltalamaz.

  Ulaşımı genel olarak bahsetmişsiniz fakat harita üzerinde şehirler arası bus-stationlar’ı gösterseniz bizler için daha kolay olabilirdi. Evet fazla kolaya kaçıp ekstra bir istek gibi duruyor ama insan tek başına gidince garantici olmak istiyor 🙂

  1. Merhaba, Temmuz Ağustos Eylül ve Ekim ayları Tayland’da Muson yağmurları ayı biz pek tavsiye etmiyoruz açıkçası.

 4. 30 günlük vize içinde banka hesabında 20 bin dolar gibi bir para gerekiyor mu yoksa 30 günü aşan vizeler için mi bu uygulama

 5. Merhaba, yazınızı okudum ve çok teşekkür ederim uzun zamandır gitmek istediğim ama bir türlü emin olamadığım Tayland’a sonunda nişanlımla Ağustos ayında Patong plajında bir otele gideceğiz. Balayı için yazınız bize yol gösterdi ancak ben plaj harici gezmek de istiyorum. Sizce burası uygun mu?

  1. Merhaba Merve,
   Tebrikler öncelikle. Evet Tayland gezmek için çok uygun. Zaten yazıda da bunu anlatıyoruz.

   1. Bir daha Tayland’a gitme şansı yakalayamayabiliriz. Açıkcası riske atmakta istemiyoruz. Sizce otele gittiğimizde turla anlaşmak mı daha doğru olur? 5 gün var ve gezmeden dönmek istemiyorum. Görüşünüz benim için çok önemli. Teşekkür ederim.

    1. Mervecim,

     Yazımıda Tayland’ın neresine kaç gün ayırmanız gerektiğine dair bir program önerisi var. Önce sizin bütçenize, zamanınıza, zevkinize göre bir program yapmanız lazım.

     Siz Phuket’tesiniz. Phuket’ten günübirlik geziler yapabilirsiniz ama ülkeyi bu şekilde gezemezsiniz. Bangkok, Chiang Mai gibi yerler için valizinizi toplayıp, şehir değiştirmeniz lazım. Bunlar için tur şirketine ihtiyacınız yok, otobüs, uçak vs ile kendiniz geçebilirsiniz. Ama Phuket çevresini gezmek için yerel turlara katılabilirsiniz.

 6. Merhabalar 🙂
  Eylül ilk haftası balayı açısından Phuket,Krabi civarı iklim açısından nasıl olur ? Yağış ve sıcaklık yönünden

 7. selamlar yazılarınız videolarınız bize hep yol gösteriyor. zor bir sorum var 🙂
  sizce sadece başkent için uğranılan ve 2 gün kalınan bangkok ve sonrasında 1 haftalık chaing mai ve çevresi için ( sizin gibi yarı loop) tek kişi yer yer hostel yer yer oda şeklinde blogunuzda yazdığlınız güzel deneyimleri de yaşayarak ( fil reh. merkezi vs )bir sırtçantalı ruhuyla sizce 10 bin tl güncel kur ile 23000 baht bütçe ile türkiyeye beş parasız mı dönerim yoksa fazla fazla yeter mi dersiniz? :)(uçak dahil değil )

 8. Merhaba balayına Asya’da bir yere gitmek istiyor olsanız amacınız şehirdeki kültürü görmek, tropikal meyveleri tatmak, ve azıcıkta denize girmek olsaydı nereye giderdiniz (bunu sizden başkasına soramazdım)

  1. Merhaba,
   Bu aya göre değişir. Şu yazımızda her aya göre öneridiğimiz destinasyonları bulabilirsim. Bak bakalım sizin tarihlerde nereleri Asya’da önerdiğimiz yerlerden hangileri uyuyor.
   Benim Asya’daki favori balayı destinasyonum Bali. Sonra da Tayland. Bali’de deniz çok iyi değil ama 2-3 gün komşu adalarına geçerek çok güzel bir denizde yüzebilirsiniz. Zaten ister Tayland’a, ister Bali’ye gidin tek bir şehirde sahit kalmamalısınız.

 9. Merhaba, bu yıl uzak mesafe tatili hakkımı sizce Taylandan mı yoksa Baliden mi yana kullanmalıyım? Seyahat tarihim şubat 2022 ve değiştiremiyorum. Bali için yağmur zamanına denk geliyormuş, yazınızdan okudum. İki yeri de çok merak ediyorum. En beğendiğiniz yer hangisi oldu? Teşekkürler. Burcu

  1. Burcu selam,
   Bu bütçeye, yaşa, ilgi alanına ve Asya’da nereleri gördüğüne göre değişir.

 10. Merhaba, 26 Aralık – 03 Ocak tarihlerinde maalesef bir tur sirketi ile nisanlimin planladığı bir tatile çıkıyoruz. Bangkok-Phuhet turu. Inanilmaz tedirginim. Tur sirketi aciklamalarinda oda kahvalti haricinde herseyi ekstra olarak belirlemiş ve bizi kocaman bir surpriz beklemesin diye biraz araştırayım dedim be size denk geldim.. Motosiklet ehliyetimizin olmamasina bu kadar uzulecegim aklima gelmezdi.. Peki sizin öneriniz ne olur bu tatilin guzel gecmesi adina ? Simdiden teşekkürler..

  1. Merhaba Aylin,
   Neden tegirdin olduğunuzu anlayamadım? Her şey dahil değil diye mi, Tayland diye mi, tur şirketi ile mi alakalı çözermedim. Ama tedirgin olacak hiç bir şey yok. Tayland’ın en turistik yerlerine gidiyorsunuz. Her şeye kolayca erişiminiz olacak. Düşünmeyin bu kadar. 🙂

  2. Taylanda girişlerde 7 gün karantina uygulaması varmış, siz bu yaz gittiniz, böyle bir uygulamaya takıldınız mı? Bali için ise Türkiyeden direkt seyahat edenlerin ülkeye giriş hakkı bulunmuyormuş. Şubat 2022 tatili yalan oldu sanırım

  1. Tamamen şans meselesi. Yağmurdan burnunu da çıkartamayabilirsin, güzel bir hava da yakalayabilirsin. Ama mutlaka ara ara yağmur olur. Tropik yağmurlar çok hareketli olabiliyor. Bir anda bastırıp sonra çekilebilir. Yani biraz zar atıyorsun Temmuz’da.

   1. Bu arada Temmuz’da (2021) 14 gün karantina görünüyor hala. Gitmesin kimse 🙂

 11. Merhabalar,
  Öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim, severek takip ediyoruz
  Bu sene tatil için Phuket-Krabi planlıyoruz, eşimle gezmek ve deniz tatili olarak düşünüyoruz, Phuket’te araba kiralamak, birkaç gün Phukette ev kiralamak birkaç gün de Krabi’de ev kiralamak ve arabayla gezmek, önerdiğiniz adaları da turlarla gezmek mantıklı mı? Araba kiralamak çok sorun olur mu/ fiyat/performans mantıklı olur mu? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Selam Merve,
   Motor ehliyetiniz varsa her vardığınız şehirde motorsiklet kiralamız trafikte vakit kaybetmemeniz için daha iyi olur.

 12. Tayland’a gitmeyi planlıyorum. Yazınız programımı yaparken çok faydalı oldu. Teşekkürler.

 13. merhaba,

  Ben Eylül’de 1 hafta Phuket ve 1 hafta Bali’ye gitmeyi düşünüyorum sizce ay başında mı yoksa ay sonunda mı daha güzel yağmursuz hava yakalayabilirim, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim :))

 14. merhabalar ;subat ayı sonunda tayland turu dusunuyorum yazılarınız dogrultusunda bır program hazırladım program hakkında degısıklık onerılerınız ve kalacagım yerlerde konaklama tercıhlerınız ve sızın tercıh ettıgınız ulasım sekıllerı konusunda onerılerınızı almak ıstıyorum yardımcı olursanız sevınırım
  1.ucakla bankok varıs
  bankok gezısı ardından
  2.chiang mai-mae malai-pai ve mae hang son
  motor ıle belırttıgınız rotada gıtmeyı dusunuyorum
  3.phuket-raılay-krabi
  4.ko samui-koh tao-koh phangan

  bırde Khao Sok National Park rotada nereye koyayım bılemedım 🙂 sımdıden yardımlarınız ıcın cok tesekkur ederım

 15. Merhaba Evdeyokuzzzz,

  Ben annem , babam ve yienimle bu aralıkta yada 2020 başında Taylanda gitmek istiyoruz. Bankgog , Chiang Mai ; Phuket veKao Sok a gitmeyi , 10-11 gece konaklamayı düşünüyorum.Bir bütçe oluşturmaya çalışıyorum. . Hesaplı olsun diye transferleri otobus ve kalacak yerleri ucuz bulmak istiyoruz. Sizin tavsiyelerden rotayı olusturdum. Bu rotarda trasnferlerde çok zaman kaybedermiyiz? Ulaşım iyi çalısıyor sanıyorum.Anne babayla gideceğimiz için ( Dinçler ama 76 yaşındalar) otobus yolculukları yaşlılara hitap edecek şekildemi? Lüks beklentimiz yok ama güvenilirmi? Henüz uçak biletlerini almadım.

  1. Selam Nalan,
   Türkiye’deki otobüslerin servis ve kalitesini bulamazsınız ama Tayland’da turizm sektörü çok oturmuş. Sistemler çalışıyor. Yine de 76 dediğin için ben de bilemedim.

 16. Kasım3-10 tarihleri arasında bangkok ve pattaya gideceğim. Neden phuket yok diye haykırışları duyar gibiyim. Biz free bilet almadık alsaydık rakam iki katına çıkıyordu. Tur ile aldık lakin tura bağlı kalmayacağız. Yarı yarı oynadığı için bangkok ve pattaya turunu aldık. Şimdi yorumlarınızda pattaya baya sıkıntılı yer. Fuhuştan başka bir şey yok mu? Açıkcası demorilize oldum ama hiç gezmemekten iyi olduğunu düşündüğümüz için aldık. Aslında bizim planımız kendi arabamızla avrupa turu ama dolar kurundan dolayı tüm planı erteledik ve taylanda gitmeye karar kıldık. Yani işin özeti memurum ve işletme mezunuyum minumum maliyet maksimum fayda ile yola çıkarken pattaya da başka alternatif ada aktivite yok mu? Fakiriz diye bu yola girdik.:)
  Rumuz; bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete‍♂️

  1. Tecrübeli arkadaşlar ardaaksin@gmail.com a yazabilir. İlk defa çıkmıyorum 16 ülke gezdim. En son ukrayna’da polis dövdük. Böyle şeylerle uğraşmak istemiyorum. Her tatilim hangover olayından sıkıldım. Özellikle şu kaplanların olduğu yere gitmek istiyorum. Yılan adasında yılanlara dokunmamıza izin veriyorlar mı? Yardımcı olanın siyah pasaportu olur inşallah amin

  2. biz de sömestrda eşimle bangkok pattaya turuna gitmeyi düşünüyoruz. ama blogta pattaya için yazılanlar bizi de düşündürdü. tatilinizi tamamladınız mı siz ne düşünüyorsunuz pattayayla ilgili?

 17. ben 2020 mayıs ayında gitmeyi düşünüyorum bana yardımcı olursanız sevinirim 15 gün kalacağım kız arkadaşım bana mektup gönderecek faydası olurmu ve ne kadar parayla gitmem gerekiyor

 18. Merhaba bilgiler için teşekkürler kanchanaburiden bahsetmemişiniz acaba orası hakkında bilginiz var mı ?

 19. Notlar için teşekkürler. Çok faydasını gördük. Şu an taylanddayız. Eklenmesi şart: 1) heryerde sigara içme yasağı var
  2) kimse güler yüzlü değil. Aksi durum istisna.

 20. Merhaba, biz balayı için 15 Haziran’da Tayland’a bilet aldık. Kış dönemlerinde uzun soluklu tatil yapma imkanımız eşimin işinden dolayı hiç olmayacağı için bu döneme mecbur kaldık diyebilirim. Ama hiç gitmemiş olmak istemediğimiz için muson yağmurlarını göze alıyoruz. Yazınızı birkaç kez okudum ve sanırım gidene kadar birkaç kez daha okuyabilirim 🙂 Yolculuk hariç toplam 15 gece, 16 günümüz var ve kültür odaklı bir gezi planlıyoruz. Gece hayatımız yok. Bangkok’ta 3 gece geçirdikten sonra direk güneye inerek Phuket ve adalarda 8 gün kalıp Chiang Mai bölgesine geçerek orada da 4 gün kadar kalmayı düşünüyoruz. Son günü de Bangkok’ta geçirerek gece yolculuğu ile Türkiye’ye döneceğiz kısmetse.

  Rotamız şöyle => Bangkok, Ayutthaya, Phuket, Koh Phi Phi, Krabi, Koh Samui, Koh Tao, Chiang Mai, Chiang Rai, Pai, Bangkok

  Sizce çok yorucu bir rota mı olur 16 gün için? Bize önerebileceğiniz buraya da mutlaka gidin diyeceğiniz eklememizi isteyeceğiniz yer var mı? Şimdiden teşekkürler yazı için de ellerinize sağlık çok çok faydasını göreceğiz eminim 🙂

  1. Selamlar!
   Öncelikle tebrikler. Biz çok benzer bir rotayı 1 ayda anca yaptık 😀 O yüzden bence biraz agresif olmuş. Ben ilk olarak Bangkok ve Phuketi elerdim ama zevk meselesi.

 21. Öncelikle paylaşımlarınız için teşekkürler
  Şubatta balayı için Tayland düşünüyoruz. Bangkok -Phuket – Phi phi – Koh Samui -Krabi – Koh Lipe olarak düşündüm. Öncelikle bu rotayı tam sıralayamıyorum ve nerde kaç gün konaklamalı yardımcı olabilir misiniz? bu şekilde çok yorucu olur mu?
  Çok teşekkürler ve selamlar

  1. Merhaba,
   Kaç gün nerede kalmalı bilgisini yukarıdaki tablodan okuyabilisiniz.

 22. Merhaba, işimden dolayı kışın Tayland’a gidemiyorum. BU yaz Temmuz’da gitmeyi düşünüyorum. Hem o ay uçak biletleri de biraz uygun. Temmuz ayında her gün sürekli mi yağmur yağıyor yoksa aralıklı mı yağıyor? Hiç mi gezme fırsatım olmaz acaba? Ordan da Kamboçya’ya geçmeyi düşünüyorum.

   1. merhabalar bizde bu sene 23 temmuz-05 ağustos a bilet aldık temmuz da gidenler memnun kaldı mı bilgi verebilirmisiniz ?

 23. Booking’de otel yorumlarında biri “Metro ile şehrin belirli yerlerine gidin, sonrasında şehir içinde otobüsleri kullanın. Otobüsler hangi durağa giderseniz gidin ücretsiz. Tuk tuklara ve taksilere gereksiz yere para vermeyin..” diye yazmış. Doğru mu? Gerçekten Bangkok’ta otobüsler ücretsiz mi?

 24. Merhaba,
  Bloğunuz bize çok yardımcı olacak gibi görünüyor, böyle güzel bir paylaşım için size teşekkür ederim.
  Biz de biletlerimizi 11-23 kasım 2017 tarihlerine aldık. Süre çok yeterli değil (10 gün net) ama bu süreyi en verimli şekilde kullanmak için planlamaya başladık. Oralara gitmişken Kamboçya ve Vietnama da gidip ikişer gün kalıp önemli birkaç yeri görülür mü? Bangkok ve birkaç adaya da 5 gün ayırsak yetmez mi ne dersiniz?
  Ayrıca size burada yanıt bulamadıklarımı sorabilirmiyim?

  1. Mine selam,

   Madem bu kadar vaktiniz az bence sadece Tayland’ı görün.
   Hatta Bangkok’ta vakit bile kaybetmeyin, diğer yerlere bakın derim

 25. Çok güzel ve detaylı bir yazı. Sizin tüm postlarınızı ve özellikle anlatım dilinizi çok seviyorum. Arada seyahat bilgisi odaklı olmayan sırf sizin hislerinizi de anlatan yazılar da yazsanız o zaman iyice harika olur 🙂 Ki zaten bunu büyük ölçüde bilgi postlarının içine yediriyorsunuz ama bir de sadece o motifle yazılmış postlar olsa!

 26. Merhaba tayland da 7 gün kalsak sizce ne kadar para harcarız(lüx değilde konforlu kalmayı düşünüyoruz)
  Not:Bizlere çok faydanız oluyor teşekkürler

 27. yağmurlar yüzünden erteledik..okudukça iyi yapmışız diyorum.2 aralıkta 4 gün bangkok 5 gün phukette kalacağız…umarım herşey güzel gider…bu arada ilk yurtdışı seyahat deneyimimiz olacak ilki için burayı tercih etmek ne denli doğru olur bilmiyorum ama 🙂

  1. 2-aralık katar havayollarından biletimi aldım…ilk tayland gezim olacak.13 gunluk… bende bankokta 2-3 gun düşünüyorum.ama sonrasına karar veremedim…phket mii udanthani mi bilemedim…iki şey bilmek istiyorum birincisi bangkok phket biletini aldınızmı oradamı alacaksınız..yanı ben o gun bilet bulabilirmiyim yoksa şimdiden ayırmalımıyım
   ikincisi ise otel tavsiyeniz varmı….otelimi şimdiden alamıyorum çunku nerde nekadar kalacağıma karar veremedim..sanırım tatlı bir sorun bu 🙂 murat… şimdiden teşekurler..

 28. elinize sağlık bayıldım yazınıza…. biz eşim ile tamamıyle deniz sıcak kum yemek temeli olan bi gezi planlıyoruz ve de buyuk ihtimal sizin de dediğiniz gibi kasım mart arası.. kesin ‘ şuraya gidin’ diyeceğiniz bi atış noktası tavsiye edebilir misniz bana? cok tesekkur ederım şimdiden…sıkı takipçilerindenim bu arada…)))))

 29. tayland her mevsim ayrı güzel hangi zamanda giderseniz gidin taylanda aşık olacaksınız ben nisan ayında gittim şimdi 27 ağustostada tekrar ordayım gerisini siz anlayın ( bu arada ben rayong ta kalıyorum fiyatlar çok uygun )

  1. Merhaba , ben de bayram tatilini fırsat bilip 10 gün tayland a gidiyorum. Önce 5 gün chang mai ve c hiang rai , ordan kitabı ve adalar.. terk endişem yağmur?.. programların etkileyecek kadar kötü mu oluyor .

  2. Merhaba haftaya Bangkok phuket yapacağız siz Rayong’da kaldığınızı söylemişsiniz oradan Bangkoka ulaşım nasıl ve neyle yazabilir mısınız?

 30. merhaba:)
  koa sok mili parkı ile ilgili ayrıntılı bir yazı yazacak mısınız?
  nerede kaldınız, nasıl ulaştınız; tura mı katıldınız öğrenebilir miyiz? 🙂

 31. Merhaba biz 9 haziranda Tayland’a gideceğiz ama 2000 dolarımız var ve bangkok pattaya var planlarımız arasında küçük kardeşimle gideceğim yeterli olur mu bide oteli gitmeden mi ayarlamalı yoksa rezervasyon yapmadan da uygun yerler bulabilir miyiz

 32. merhaba bizde 1 -15 ağustosta gitmeyi düşünüyoruz aynı şekilde çok yağışı oluyormu

 33. tayland’a 20 günlük gezi düşünüyorum. uçak bileti hariç gezmeyi yemeyi içmeyi çok fazla abartmadan aşağı yukarı 1000 dolar yeterli olur mu sizce. günlük 50-55 dolar yani.

 34. Merhaba Mayıs’ta hem Tayland hem Kamboçya yolculuğu yapacağız. Öncesinde aşı oldunuz mu çok merak ettim. Kimi diyor gerek yok, kimisi olmuş. Doktorlar da çok bilgili değil seyahat aşıları konusunda. Bir de size sorayım dedim 🙂 sevgiler

  1. Biz olmadık.

   Malarya için ilaç ile engelleme de mevcut ama bizim çok güvendiğimiz bi İsviçreli Tropik Hastalıklar uzmanı doktor ilacın da zararlı olduğunu, hasta olup tedavi görmekten çok da farklı olmadığını söyledi. Biz de hasta olma riskini göze aldık. Ama bu herkesin kendi içinde yapması gereken bir muhakeme.

 35. Staj için 3 ayligina gideceğim.yesil pasaportum var. Vize durumunu nasıl ayarlarım.vizesiz mı değil mı?

  1. Turist olarak 30 gün vizesiz Tayland’a gidebiliyorsunuz.
   Ancak sizin durumunuz başka. Staj yapağınız yer TR’deki Tayland Konsolosluğu’nu yazıp onlarda staj yapacağınızı yazmalı ve beraber orada 3 ay kalmanıza uygun vize yada oturum tipine başvurmalısınız

 36. Tek uygun olmayan zamanda gitmeye karar vermemiz de şahane olmus: Temmuz! artik yagmurluklari alip gidecegiz herhalde… Cok guzel bir yazi olmus gercekten. Alternatif etkinlikler harika. Umarim bizim gitmek istedigimiz zamanda da bu etkinlikler keyifli olur… Ya da ertelesek mi? Temmuz ertelememiz gerekecek kadar uygunsuz bir zamansa lutfen soyleyin, bagrimiza taş basar ileri bir tarihe erteleriz Son soru: 15 gun dusunuyoruz, cok fazla duragimiz olamayacak sanirim. Nerelere oncelik vermemizi tavsiye edersiniz?

  1. Zeynepcim,
   Ben olsam ertelerim. Özellikle de balayı falan içinse (gittiniz mi henüz?) 😉 Temmuz korkunç olduğundan değil ama insan o kadar para ve zaman harcıyor, kısıtlı tatilini kitliyor, maksimumda fayda sağlayabilmek istiyor. Temmuz’da sıcaklık 30 derecelere yakın, her gün yağmur biraz yağar özellikle ikinci yarısında yağmurların süresi de uzuyor. O kadar yol tepip bi de yağmuru beklerken zamanınızı heba etmeyin derim. Bir de dalış düşünüyorsanız yağmurlar görünürlüğü çok azaltıyor.

   1. Maalesef ben Deniz’e engel olamadım ve 02-16 temmuz arasına biletleri aldık :)) Tek tesellimiz kalabalık olmaması (e kim gider tabi o tarihte!). Ama rotanızı referans alıp planlar yaptık. Sonucu bekleyip görücez 😉

    1. Merhaba, Temmuz ayında gitmeniz sorun oldu mu acaba? Çok yağmur yağdı mı? Deneyiminizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

     1. Merhaba,
      Bali adaları mı, yoksa Tayland mı? Kardeşim ile gideceğim, 15 yaşında. Farklı deneyimler yaşamak istiyorum.

  2. Merhaba, ben de 16 ağustosta gidiyorum. Bu tarihleri tecrübe etmiş biri olarak yorumumuzu merak ediyorum.

 37. Merhaba, Tayland için uçak seferleri çok sık yok siz hangi şirket ile gittiniz? Ve uçak bileti fiyatları hakkında biraz bilgi alabilirmiyim?
  Teşekkürler..

  1. bilet konusunu Skyscanner.com, turna.com ve kayak.com’dan araştırabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir