VİYANA GEZİ REHBERİ

BURADAN BAŞLAYIN

VİYANA’DA GEZİLECEK YERLER

Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nun tüm ihtişamını miras bıraktığı Viyana Avrupa’nın nispeten daha ağırkanlı başkentlerinden ama biz öyle önerilerle geldik ki Viyana seyahatiniz kıpır kıpır geçecek.

VİYANA’DA NE YENİR & NEREDE YENİR

Viyana’nın tadı hoş mekanlarda lezzetli yemekler yemedikçe çıkmıyor. En geleneksel yerde şnitzelini de yemek lazım, en şık mekanlarını da görmek lazım. Karşınızda geleneksel Avusturya yemeklerini Viyana’da yiyebileceğiniz adresler ve Viyana’nın hip mekanları

DİĞER VİYANA YAZILARI


VİYANA HAKKINDA

İddia ediyoruz, Viyana böyle gezi rehberi görmedi. Valla biz de niye Viyana’yı bu kadar iyi biliyoruz anlayabilmiş değiliz. 😀 Hani yatıp kalkıp sayıkladığımız şehirlerden biri de değil aslında? Sanırım biraz Bilgehan’nın 7 sene bir Avusturya şirketi olan Red Bull’da çalışması, biraz benim yakın bir arkadaşımın orada 7 sene tıp okuması, biraz ekipteki Gizem ve Deniz’in de gitmiş olması derken, A’dan Z’ye her türlü ihtiyacınızı gideren, canavar bir Viyana Gezi Rehberi çıktı. Serçe parmağını kaldırarak kahve içen Aristokrat Viyana’dan, clubber Viyana’ya her yüzünü, saraylar, müzeler gibi klasik turistik duraklarından, Viyana’nın kalbinde kurulmuş Mikro Devlet Kugelmugel’e eğlenceli, enteresan ve insana ilham veren tüm keşiflerimizi derledik, guruldayan midenizi en mutlu edecek restoranlardan, gece hayatına kadar düşündük.

Viyana Gezi Rehberimizi Nasıl Okumalısınız?

Amacımız en kolay şekilde gezinizi planlamanızı sağlamak. O yüzden bi önce genel hatlarıyla Viyana’yı anlamanızı sağlamak, sonraki bölümlerde daha ilginizi çeken konuya göre detaya girmek istedik.

Önce Buradan Başlayın Bölümü

Viyana Gezilecek Yerler kafanızda Viyana Gezinizin ana hatlarını belirlemenizi sağlayacak.
Schengen Vizesi Nasıl Alınır henüz vize derdini çözmemiş olanlara derman olmak için var. Hele bir kapağı Avusturya’ya atalım…
Viyana Cafeleri de o kadar güzel, o kadar özel ki aman atlamayın diye gözünüze sokmak istedik. :))

Viyana Hakkında Bölümü

Bu bölüm, hazır kalıp Viyana’da gittiniz madem, bunları da değerlendirmek isteyebilirsiniz dediğimiz şeyleri içerir.

Faydalı Bilgiler Bölümü

Sayfanın en altına kaldığına bakmayın, burası hayatınızı çok pratikleştirecek çok faydalı bilgiler içeriyor. Viyana içinde ulaşımdan, en hesaplı tarifelere can simidi niteliğinde bilgiler.

Viyana’yı Gezmek İçin Kaç Gün Lazım?

Bizce bir şehre ayırmak için maksimum gün belirlemek anlamsız, çünkü kaç gün kalırsanız kalın hep keşfedecek yeni şey bulabiliyor insan. Ama sonsuz gezme gibi bir olanağımız olmadığı için minimum kaç günde şehri istediğim gibi görmüş olurum derseniz bizce Viyana’ya bir haftasonu veya 3 gün yeterli olur. Schönbrunn Sarayı’nı, Belvedere Sarayı’nı, Marihilfer’i Hundertwasser Evi’ni görüp; beğendiğiniz kafelerden 1-2’sinde kahve-tatlı yapıp, şnitzel ya da sosis tadıp, favorilerimizden birkaçını yaptığınızda aslında hem 2-3 güne çok rahat sığdırmış olursunuz hem de Viyana’nın birçok “en”ini doya doya yaşamış olursunuz. Bir de mutlaka opera ya da tiyatroya gidin deriz, onları ıskalıyorsanız da bir sürü açık hava konseri oluyor birini mutlaka yakalarsınız. Kombinasyonları yapmak size kalmış!

Viyana’ya Ne Zaman Gidilir?

Aralık-Mart ayları arası Viyana ciddi soğuk ama şehrin bembeyaz kar kaplı hali de bir o kadar güzel. Soğuğu öyle bir çarpıyor ki kendinizi hiç olmadığınız kadar müze düşkünü bulabilirsiniz. 🙂 Ayrıca ısınmak için çok şeker kafeleri, sokak pazarları (street market) ve restoranları var. Zaten bir yerden bir yere gitmek de bir-iki tramvay yolculuğuyla mümkün olduğu için, tatilinizin zehir gibi geçme ihtimali yok. Üstelik bu aylarda Christmas Market’lar, yeni yıl ruhu ve buz pateni gibi güzel kış etkinlikleriyle Viyana’nın tadı başka güzel.

Nisan itibariyle havalar ısınıyor ve park ve bahçelerde zaman geçirmek, şehri yürüyerek veya bisikletle keşfetmek için uygun oluyor Viyana. Mayıs ortasından Haziran sonuna kadar aklınıza gelebilecek farklı alanlarda festivaller, açık hava etkinlikleri ve partiler oluyor; yani Viyana’nın en çılgın zamanları Mayıs-Temmuz arası desek abartmış olmayız. Her sene 3 gün boyunca süren Donauinselfest Viyana’nın en önemli etkinliklerinden biri. Avrupa’nın en büyük açık hava partisi diye geçiyor ve istediğiniz gibi biletsiz gidip etkinliklerde keyif yapabiliyorsunuz.

Temmuz-Ağustos aylarında oldukça sıcak oluyor. O zamanlar da bütün günü sıcağın altında geçirmek yerine Danube Nehri-Kanalı gibi serinleyebileceğiniz noktalar veya uğrayabileceğiniz tatlı cafeler shoplar var. Eylül aylarında giderseniz de bütün yoğunluğuyla yeniden başlayan kültürel aktivitelere gidebilir, güzel bir tiyatro-opera yakalayabilirsiniz. Anlayacağınız hangi mevsimde giderseniz gidin Viyana’nın tadı çıkıyor! 🙂

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Viyana’da Şehir İçi Ulaşım

Hem müze hem de ulaşım konusunda daha avantajlı olabilecek kartları gitmeden mutlaka inceleyin deriz çünkü kart almanın normal ücretleri vermekten çok daha uygun fiyata gelmesi muhtemel. Burada kilit nokta nerelere gitmek istediğinizi ve hangisinin size daha uygun olabileceğini belirlemek.

Vienna City Card (Vienna Card)

Viyana’yı gezerken bisikletle gezmiyorsanız ve toplu taşıma kullanacaksınız sizin için çok daha avantajlı olacak kartlar var. 24 saat, 48 saat veya 72 saatlik olarak kalacağınız gün sayısına göre seçebiliyorsunuz. Kartları websitesinden, turist ofislerden, otelinizden, havalimanından, mobil aplikasyonundan ve ana terminalden satın alabilirsiniz. Websitesi için tıklayın.

Bir kırmızı Vienna Card var bir de beyaz, avantajları ise şöyle:

Vienna City Card with Wiener Linien (Kırmızı olan):

  • Seçtiğiniz süreye göre 24-48-72 saat boyunca metro, otobüs ve tramvaylara ücretsiz binebiliyorsunuz.
  • 15 yaşın altında çocuğunuz varsa o da ücretsiz toplu taşımadan yararlanabiliyor sizin kartınızla (yalnız bir çocuk için geçerli).
  • 24 saatliği 13.90€, 48 saatliği 21.90€, 72 saatliği ise 24.90€.
  • Bu kart yukardaki avantajların dışında çok fazla müze veya yerde indirim-avantaj sağlıyor. Geniş liste için broşüre göz atabilirsiniz: www.wien.info/media/files/flyer-wien-karte.pdf

Vienna City Card with Big Bus Vienna (Beyaz olan):

  • 24 saatlik hop-on hop-off denilen şehri dolaştıran otobüs turu.
  • Rehberli şehir yürüyüş turu.
  • 16 yaşın altında çocuğunuz varsa o da sizin kartınızla hop-on hop-off otobüsüne binebiliyor. (yalnız bir çocuk için geçerli.)
  • 24 saatliği 28€, 48 saatliği 31€, 72 saatliği ise 35€.
  • Bu kart yukardaki avantajların dışında çok fazla müze veya yerde indirim-avantaj sağlıyor. Geniş liste için broşüre göz atabilirsiniz.

Vienna Pass

Vienna Pass diğer kartlara göre birazcık daha kapsamlı. İndirim yerine birçok yere ücretsiz giriş ve öncelik hakkı var bu yüzden fiyatı birazcık daha yüksek. Görmek istedikleriniz yerlere göre hangisini tercih edeceğinizi iyi düşünün deriz. Mesela aklımdaki yerleri ben 2 günde gezerim diyorsanız bu kartı kaldığınız bütün süre boyunca almanız saçma olabilir.

Avantajları: 
– Viyana’nın en çok ziyaret edilen 60 tane müze ve görülecek yerine ücretsiz girebiliyorsunuz. (Liste için websitesini ziyaret edebilirsiniz.)
– Kartınızı ne kadar süreliğine aldıysanız o süre boyunca istediğiniz kadar hop-on hop-off otobüsüne binebiliyorsunuz.
– Gezinizi planlamanız için ücretsiz bir kitapçık veriliyor.
– Birçok yere “Fast Track Entry” denen öncelikli giriş hakkı elde ediyorsunuz. Dahil olan yerleri görmek için websitesine bakababilirsiniz.
– Bir günlük 59 €, iki günlük 79 €, üç günlük 99 €, altı günlük ise 124 €. Çocuklar için ise bir günlük 29.50 €, iki günlük 39.50 €, üç günlük 49.50 €, altı günlük 62 €.

Viyana Gece Hayatı

Bu şehirde gece hayatı hakkında bilmeniz gereken her şeyi Viyana Gece Hayatı yazımızda bulabilirsiniz.

Viyana Nerede

Hem Orta Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri hem de Avusturya’nın başkenti olan Viyana, ülkenin kuzeydoğu kesiminde bulunuyor. Şehrin Avusturya’nın diğer önemli kentlerine ve çevre ülkelerin başkentlerine arabayla olan uzaklığı şöyle:

Viyana Salzburg arası 295 kilometre 3 saat,
Viyana Graz arası 200 kilometre 2 saat 15 dakika,
Viyana Linz arası 184 kilometre 2 saat,
Viyana Bratislava arası 65 kilometre 1 saat,
Viyana Budapeşte arası 243 kilometre 2 saat 30 dakika,
Viyana Prag arası 292 kilometre 4 saat sürüyor.

Viyana’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Viyana’ya her gün hem Türk Hava Yolları’nın hem de Pegasus Hava Yolları’nın uçuşları var. Pegasus Hava Yolları’nın İstanbul-Viyana arası Pazartesi-Perşembe-Cumartesi günleri günde 1, Salı-Çarşamba-Cuma günleri günde 2, Pazar günleri ise günde 3 uçağı var ve bütün uçaklar Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkıp oraya dönüyor. Dönüş için ise hangi gün kaç uçuş olduğu değişebiliyor. Uçuş yaklaşık 2 saat 20 dakika sürüyor. Türk Hava Yolları’nın ise çoğu Atatürk Havalimanı’ndan kalkıp oraya dönmek üzere günde gidiş-geliş 5 uçuşu var. Viyana’da havalimanıyla şehir arası da çok uzak sayılmaz, bu yüzden uçakla seyahat etmek en güzel seçenek.

Faydalı Websiteleri

Viyana seyahatinizi yapmadan önce mutlaka göz atmanız gereken siteler var. Lonely planet vs gibi her ülkede yardımcı olanların dışında viyananın çok güzel yerel siteleri de var. Biz çok yararlandık sizin de yarayabilir diye eklemek istedik

Viyana’daki Aktiviteler
Austria Info
Wien Info

BİZ EVDE YOKUZ

Biz Duygu & Bilgehan. 2014’te hayatımızı baştan çizmeye karar verdik. Daha dolu, daha aktif bir hayat kurmanın peşine düştük. Adını da Biz Evde Yokuz koyduk. Sitemiz aktivite, macera ve gezi rehberi. Tatiller ve seyahatler için hem Türkiye, hem de yurt dışı önerileriyle bir kaynak. Daha fazla bilgi için: BİZ KİMİZ?

BİZİ TAKİP EDİN