PARİS SEYAHATİNİZİ PLANLANAMAYA BURADAN BAŞLAYIN

Önce Paris'te Gezilecek Yerler yazımızdan başlayıp şehri tanıyın, hangi gün nereleri göreceğinizi netleştirelim. Akabinde, bu bilgiler ile konaklamak için en doğru yeri seçmek için Oteller yazımıza geçin .  Son olarak yeme içme keyiflerinizi planlamak için sizi Paris restoranları yazımıza alalım.

Paris seyahatinizi planladıysanız, sıra geldi konaklamanızı netleştirmeye... Önce Paris'in hangi mahallesinde kalmalı konusu ele alacağız. Mahalleleri tanıdıktan sonra da seçtiğiniz yerde bütçenize ve modunuza en uygun oteli bulmanıza yardımcı olacağız. Farklı bütçelerdeki en güzel Paris otellerini burada bulabilirsiniz.
Paris'in sizi en heyecanlandıran yanların birisi yiyeceğiniz nefis yemeklerse doğru yerdesiniz. Geleneksel Fransız lokantalarından Michelin yıldızlı restoranlara, tarihi kafelerden hip teras barlarına, neo-bistrolardan pastanelere şehrin en leziz mekanlarını burada bulabilirsiniz.
İlk gidişlerimde "Paris'i biraz abartmıyorlar mı?" dediysem de Fransa'da yaşadığım iki senenin ardından bugün bana "Avrupa'nın bir başkenti olsaydı neresi olurdu?" diye sorsanız gözüm kapalı Paris derdim. Başkentlerin başkenti Paris'i kolayca gezin diye hem görülmesi gereken yerleri hem de en güzel keyifleri içeren bir rehber hazırladık.

Paris'in MÜZELERİ & Eyfel Kulesi

Biletler, kuyruk beklememek için tüyolar ve kaçırılmaması gereken eserler

Paris'e gittiğinizde elbette Eyfel Kulesi'ni ziyaret edeceksiniz. Ama bize sorarsanız pek de öyle anlatıldığı gibi bilet alıp zirvesine çıkmak gerekmiyor. Kuleden şehri izlemektense kuleyi seyretmek çok daha keyifli. Ayrıca bilet bulması ayrı dert, uzun kuyrukları ayrı dert. Biz yine de bilet bilgilerini verdik tabi ama gelin siz bu yazıdaki keyifini çıkarma tüyolarımızı dinleyin. ;)
Yılda 8,1 milyon ziyaretçisi ile dünyanın en çok ziyaret edilen ve en yorucu müzesini gezmeye hazır mısınız? Müzedeki tüm eserleri gezmek 64 gün gerektiriyormuş! O yüzden gitmeden önce Louvre turunuzu iyi planlamanız şart. Mutlaka görmeniz gereken eserlerden bilet almaya size tüm bilmeniz gerekenleri anlattık.
Bize "Louvre mu daha çok sevdiniz, Orsay'ı mı?" diye sorarsanız hiç düşünmeden Orsay'ı deriz. Dünyanın en ünlü empresyonist ve post-empresyonist koleksiyona sahip müzede Monet'ler, Degas'lar, Van Gogh'lar, Gauguin'ler uçuşuyor... Üniversite yıllarında yatakhanenizin duvarında bir tablo posteri vardıysa, orijinalinin bu müzede olması kuvvetle muhtemel.

Keyifli Paris Rotaları   

Turistik merkezinden çıkıp yerel Paris'i keşfetmek için rotalar

Şehrin en sempatik mahallelerinden olan Montmartre’ı ne yapıp edip Paris gezinize sıkıştırmalısınız. 19 ve 20. yüzyılda Paris’in “ötekilerinin” ve Picasso, Monet gibi bugün çok ünlü sanatçıların yerleştiği mahalle ucuz alkolün, kalabalık partilerin, dans şovların, genel evlerin adresi ve şehrin en alternatif mahallesi olarak ünlenerek dünya çapında etki yaratmış.
Paris'in turistik yerlerini tüketenlere, şehre ikinci, üçüncü kez gelip biraz daha alternatif geziler yapmak isteyenlere Biz Evde Yokuz'dan dev hizmet! Şehrin daha az bilinen ama asla daha az güzel olmayan yönlerini bu yazımızla keşfedebilirsiniz.
Adeta bir Fransız gibi kahve - kruvasan ikilisi ile güne başlamadan yazın Seine Nehri kıyısında kurulan Paris plajlarında keyif çatmaya, şehri patenle turlamaktan fotoğraf karelerinde Eyfel Kulesi ile köşe kapmaca oynamaya Paris'te yapmadan dönmeyin diyeceğimiz en romantik ve en meşhur deneyimleri listeledik. 

GURME PARİS YAZILARI  

Şöyle bir dönüp gastronomi terimlere bakın. Şef, sos, menü, alakart, hatta gastronomi kelimesinin kendisi... Oh là là, hepsi Fransızca! :D İşte bu bile Fransız mutfağının ne kadar köklü ve etki sahibi olduğunu özetliyor. Bu yazımızda Fransa gezinizde demek isteyeceğiniz Fransız mutfağının klasik lezzetlerini bulacaksınız.