TRANSİLVANYA’NIN EN GÜZEL KALESİ: ♖ PELEŞ KALESİ ♖ / (ROMANYA)

Faydalı Bilgiler

Ulaşım

Sinai’dan 20 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. Arabalı olanlar için otoparkı var.

Tur

Braşov çıkışlı, Peleş ve Bran gibi Transilvanya’nın en güzel kalelerini gezdien yarım günlük, rehberli bir tura çıkmayı tercih edebilirsiniz. Böylece ulaşımı da dert etmemiş olursunuz. Transilvanya kaleleri turuna bilet almak için tıklayın.

Çalışma Saatleri

Eylül’ün ikinci yarısından yaza kadar sonra kalenin açılış saatleri ve açık olduğu günler değişiyor. Normalde sabah 9.15 olan açılış saati 11’e alınıyor. Kale Pazartesi ve Salı günleri de kapalı oluyor.

Ücretlendirme

Öğrenci, çocuk ve emekli indirimi var. İndirimden faydalanmak için öğrenci kartını göstermek gerekiyor.
*** Video & Fotograf için ayrı ücret alıyorlar ancak içerisi loş olduğu için iyi bir  makine ile çekilmediği sürece fotograflar çok iyi çıkmıyor.

Karıştırmayın!

Aynı alanda bir Peleş, bir de Pelişör Kalesi var. Yolunuzu şaşırıp, Peleş sanarak Pelişör’e gidip, yanlış yerde olduğunuzu bilmeye bile bilirsiniz.

Buralara Kadar Gelmişken…

Sinaia şehri tam bir outdoor sporları cenneti. Şahane bisiklet ve trekking rotaları var. Dağdaki kabanlarda (pansiyon) konaklamalı bir kaç günlük rotalar çıkarmak mümkün. Zaman ayırabiliyorsanız es geçmeyin.

Ayrıca Sinai gecelemek için çok iyi bir yer. Çok sayıda konaklama ve restaurant opsiyonu mevcut. Özellikle tepelerde pansiyon sahiplerinin işlettiği çok tatlı mekanlar var. Fakat buralara gitmek için araba şart. Arabanız yoksa da hiç dert değil, merkezde de opsiyon bol.

► Devam etmeden önce, bu yazıyı nasıl okumalı?
Bu yazı, Transilvanya Turu Programı – Bütçe & Gidilecek Yerler & Tüyolar  yazımızın alt başlıklardan biridir. O yazıda efsane bir Transilvanya turu yapmak için ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgi var.  Ayrıca, Romanya’daki tüm önerilerimizi tek bakışta görmek için Romanya Gezi Rehberi‘mize göz atın. ◄

Peleş Kalesi

Peleş Kalesi, Prahova Vadisi’nde, Bucegi Dağları’nın eteğinde Romanya’nın ilk kralı Carol tarafından inşaa ettirilmiş. Birinci Carol bu bölgeyi görüp güzelliğine hayran kalmış ve  kendine bir yazlık olarak Peleş Kalesi’ni yaptırmış.

Kale, Transilvanya (Osmalı’daki adı Erdel) ve Wallacia’yı (Osmalı’daki adı Eflak) birbirine bağlayan geçiş yolunda inşaa edilmiş.

Yapımına 1875 yılında başlanan kale için 400 usta binlerce de işçi çalışmış. Fakat Kral Carol kalenin son halini göremeden, tamamlanmasına birkaç ay kala 1914’te ölmüş.

İç dekorasyonunu bizzat Kraliçe Elisabeta kendi yönetmiş.

Duvarları orijinal Gustav Klimt tabloları ile süslü olan kalede birçok gizli kapı ve geçitler var.

Burası oymalı kakmalı ahşap tavanları, peri masallarından çıkma salonları, yaldızlı duvarlarıyla hiç de Transilvanya’daki diğer kasvetli Drakula kaleleri gibi değil. Neo-Rönesans tarzındaki kale merkezi ısınmanın, elektriğin ve vakumlama sisteminin olduğu ilk Avrupa’daki ilk kaleymiş.

peleş-kalesi-transilvanya-romanyaü

Çavuşesku döneminde kalenin 160 odası ülkenin önde gelen komünistlerinin ve dünyanın her yerinden önemli devlet adamlarının kişisel dinlenme mekanı olmuş. Bu dönem kale dahil tüm bölge halka kapatılmış. Çevrede askeri sıkı yönetim başlamış.

Zamanında Nixon’dan Ford’a, Gaddafi’den Arafat’a kadar birçok ünlü isim burada ağırlanmış.

Komünist rejim döneminde müze olan kale daha sonra tekrar halka açılmış.

Pelişor Kalesi

pelişor-kalesi

Pelişor Kalesi ise Peleş Kalesi’nden 100 metre yukarıda, Kral Carol’un emri ile yeğeni ve bir sonraki kral Ferdinand ve eşi Marie için konut olarak inşaa ettirilmiş.

Ağırlıklı olarak art-nouveau tarzı dekore edilen ortaçağ şalesi tarzı kale, 1899–1902 yılları arasında tamamlanmış.

Çavuşesku döneminde sıkı yönetim tarafından el konulan Peleş Kalesi gibi burası da 2006 yılında Romanya Kraliyet Ailesi’ne geri veriliyor.

Pelişor-kalesi-transilvanya

Not: Pelişor Kalesi de Eylül’ün ikinci yarısından sonra pazartesi ve salıları kapalı aman kapıda kalmayın 🙂

 

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir