TRANSİLVANYA’DA AYI GÖZLEMİ / (ROMANYA)

ÖNCELİKLE TRANSİLVANYA’DA AYI GÖZLEMİ VİDEOMUZU izleyiniz. Aşağıdaki yazılarda da detayları okuyabilirsiniz. Youtube Kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Romanya, Transilvanya’da yapılacak en etkileyici aktivitelerin arasında kesinlikle ayı gözlemi var. Bu hayvanları doğal ortamlarında görebilmek kaçırılmaması gereken bir deneyim.

► Devam etmeden önce, bu yazıyı nasıl okumalı?
Bu yazı, Transilvanya Turu Programı – Bütçe & Gidilecek Yerler & Tüyolar  yazımızın alt başlıklardan biridir. O yazıda efsane bir Transilvanya turu yapmak için ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgi var.  Ayrıca, Romanya’daki tüm önerilerimizi tek bakışta görmek için Romanya Gezi Rehberi‘mize göz atın. ◄

Neden Transilvanya’da Ayı Gözlemek Lazım?

Karpat dağlarında Avrupa’nın en büyük ayı nüfusu yaşıyor. 6500 civarında ayı olduğu tahmin ediliyor. Bunun sebebi yaklaşık 25 yıl Romanya’nın diktatörü olan Cavuşesku‘nun megalomanyası. Sadece kendine ayı avlama izni veren bir yasa çıkarmış. Böylece üredikçe üremişler.

Acaba görebilecek miyiz diye gittiğimiz ayı gözleminden tam 6 tane görerek döndük!!!!  1 erkek, 5 dişi. İçlerinden bir tanesi de yavru. Buradaki ayı nüfusunu düşününce bu rakamlara şaşırmamak lazım.

Yani turdan eliniz boş dönme ihtimali çok düşük. O yüzden de eşi bulunmaz bir fırsat.

Buna en yakın tur Amerika’da yapılıyor. O da tabi ki kat ve kat uzak ve tuzlu. 😀

ayı-gözlemi-transilvanya
Yerdekiler buğday ve mısır karışımı.

Ayıları Nasıl Buluyorlar?

Aslında ayılar sizi buluyor. 😀

Ayılar 1 km öteden cebinizdeki gofretin kokusunu alabilirler. Gözlem noktasındaki tepsilere onların kokusunu alınca hayır diyemeyeceği yiyecekler bırakıyorlar. Eğer 1km çapında ayı varsa, radarına giriyor, kokunun izinde buraya geliyor.

Nasıl Ayı Gözleniyor?

Arabalarla ormana gidiliyor. Misafirlerin çok yürümesine gerek kalmayacak bir mesafede (10 dakika gibi) ormanın içinde bir sığınak var. Bu sığınağın önü cam ve  tam yiyeceklerin olduğu yere bakıyor. Siz de içinden ayıları izliyorsunuz. Bu kadar basit.

ayı-gözlemi-braşov
İşte bu sığınakta duruyorsunuz. Biraz gıcırdıyor ama ayılar takmıyor 😀

Ayı Gözlemlemek Güvenli Mi?

Genel olarak güvenli diyebiliriz. Zaten korucular silah vs taşımıyorlar çünkü ayının saldırma ihtimali çok çok düşük.

Öte yandan bunlar tabi ki yabani hayvanlar ve yabani iç güdüleri var. Ama ayılar durup dururken insana saldıracak bir hayvan türü değil çünkü avcı değiller. Diyetlerinin %80’i bitkiden oluşuyor. Et yedikleri zaman leş, ya da yaralı/yavru gibi kolay ulaşabilecekleri etleri tercih ediyorlar çünkü avlanmak efor sarf ettiren bir iş, oysa onların amacı kış için yağ depolamak.

Ayının insana saldırdığı iki istisna durum: Hayvanı korkutarak beklenmedik şekilde karşısına çıkmak & Yavruları olan bir ayıyı tedirgin etmek

Ayrıca ayı gözlem bölgesinde yaşayan ayılar insanların buraya düzenli geldiğini ve birşey yapmadan gittiğini çözmüşler. O yüzden riskleriniz önemsenmeyecek kadar az.

bear-watching-zarnesti
Ayıların yağ depolamak için bunlar (Ekim ayı) son şans. Bu arkadaş iyi hazırlanmış göründü bize. 😀

Nasıl Ayı Gözlemlemeye Gidilir?

Bu turları düzenleyen şirketler var. Bunların yeri Zarneşti’de ama Braşov ve yakın çevresinden sizi araçlarla alıp dağlara getiriyorlar ve geri bırakıyorlar.

Erken rezervasyon şart. Özellikle yazın ve 3 hafta önceden ayarlamak gerekebiliyor. Ayrıca, sezon boyunca haftasonları erkenden kapılıyor. O yüzden planlı davranmakta fayda var.

Bazıları:

Braşov Day Tours

Discover Wild Transylvania

Active Travel Day Tours

Outdoor Holidays

Ayı Gözleminde Nelere Dikkat Etmeli?

1. Parfüm sıkmayın, deodorant kullanmayın.
2. Güneş kremi gibi kokulu diğer şeyler de üzerinizde olmasın.
3. Bilmem söylemeye gerek var mı, üzerinizde yemek de olmasın.
4. Birçok fotograf makinasının üzerinde kırmızı bir ışık yanar çekerken. O ışık hayvanları kaçırabiliyor. O yüzden onu kapatıp gelin.
5. Dijital fotograf makinalarının seslerini kapatın.
6. Tabi telefonları da.
7. Barınağa yürürken de olabildiğince sessiz olun.

bear-watching-zargeşti

Buradan ne kadar görünüyor bilmiyoruz ama ayılarla ile aramızda sadece 50 metre var.

Ne zaman Ayı Gözlemlemeye Gidilir?

Kış uykusundan hepsinin artık kalkmış olduğu Mayıs sonu ile daha kış uykusuna girmedikleri Ekim ortasına kadar ideal zamanlar.

Ayı Gözlemlemeye Giderken Ne Götürmeli?

Aslında herhangibi bir kıyafet uygun ama yağmurlu havalarda trekking botlarım keşke ayağımda olsaydı dersiniz. Dürbün getirmek de iyi bir fikir olabilir.

Yaban hayvanları hep böyle hür ve gür kalsınlar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir