BİLİM KURGU FİLMLERİNDEN FIRLAMA ⚒ TURDA TUZ MADENİ ⚒ – TRANSİLVANYA (ROMANYA)

ÖNCELİKLE TURDA TUZ MADENİ VİDEOMUZU izleyiniz. Aşağıdaki yazılarda da detayları okuyabilirsiniz. Youtube Kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Dünyanın yeraltındaki en güzel, tüm dünya genelinde de en güzel 22. yeri seçilen Turda Salina tuz madeni bizim listemize de damgasını vurdu.

Bir yer hem çok güzel, hem de ürkütücü nasıl olabilir? Dünyanın sonunun gelip, insanoğlunun devamını sürdürmek için uzayda kurduğu üslere benziyor. Gezerken insan sürekli kendini çimdikleme ihtiyacı duyduracak kadar gerçek üstü bir yer. Hayranlık uyandırıyor gercekten.

► Devam etmeden önce, bu yazıyı nasıl okumalı?
Bu yazı, Transilvanya Turu Programı – Bütçe & Gidilecek Yerler & Tüyolar  yazımızın alt başlıklardan biridir. O yazıda efsane bir Transilvanya turu yapmak için ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgi var.  Ayrıca, Romanya’daki tüm önerilerimizi tek bakışta görmek için Romanya Gezi Rehberi‘mize göz atın. ◄

transilvanya-tuz-madeni
Burayı turizme açarken, tam da bunu planlamışlar. İçerideki mimarı ve konseptlerle insanı afallatan ve büyüleyen bir atmosfer yaratmışlar. Fotoların altında detayları bulabilirsiniz.

13. yüzyılda tuz altından değerliymiş. Şövalyelerin ödemelerinin bir kısmı tuzla yapılırmış. Yani bir altın madenindeyiz desek yeri.

transilvanya-tuz-madeni-romanya

Burası Turda Madeni’nin en deli yeri olan 2. salon.
İnsan akıl sağlığından süphe ediyor.

2. salonu zamanında sel basmış ve o su kalmış. Ortasına, etrafında kayıkla gezilen sürreal bir ada kurmuşlar. Yerin dibinde, karanlık bir gölde gezerken yeraltının mitolojik yaratıklarına konuk olmuş gibi hissediyor insan.

Kesinlikle insanın hafızasına kazınan bir yer.

Ama önce 1. salondan başlayalım, buraya tekrar gelelim.

romanya-transilvanya-tuz-madeni

900 yıl burası bir tuz madeni olarak görev yaptıktan sonra, 1932’de tuz çıkarma faliyeti durmuş.  Zamanında tüm Avusturya-Macaristan Krallığı’nın tuz ihtiyacı Turda Tuz Madeni’nden karşılanırmış.  1932’den sonra,  peynir depoluğundan, 2. Dünya Savaşı’nda sığınaklığa kadar bir sürü  iş görmüş. Şu an turistik tesis olarak işletiliyor.

İnsanı hem geren, hem hayranlık yaratan bir büyüsü var.

Yukarıda görünen bölüm, yerin 13 kat altındaki ilk salon. Tüm duvarlar, tavan, yer saf tuz. Biz inanmayıp duvarın tadına baktık. Hakikaten öyleymiş 🙂

Tüyleri diken diken eden bu yerin içinde, bir de insana aklından şüphe ettirmek için oyun alanı kurmuşlar. Koca bir dönme dolap, pinpon masaları, bilardo ve çocuk parkı var.

Biz de gittik oyun parkına tabi ki 😉

transilvanya-tuz-madeni-romanya-yer-altı

Yerin 13 kat altındaki ilk salonun balkonundan, daha da aşağıdaki göl ve adadan oluşan salonu görebiliyorsunuz.

Yerin altında bir kratere benziyor.

İkinci salon birincisinden daha da “sıyırık” 🙂

transilvanya-romanya-tuz-madeni

Karanlık güçlerin akıl hastanesindeyiz. Ama çok güzel 🙂

Akla zarar ama vücuda iyiymiş. Burada alerjenler ve bakteriler barınamıyor. Nem oranı %80’de, ısı da 11-12 derecede sabit olduğu için astım ve bahar nezlesi şikayeti çekenler buraya terapi için geliyor.

romanya-transilvanya-tuz-madeni-kayık

Biz de bu yerin altındaki karanlık gölde kürek çektik. Atlamak olmazdı.

Yerin altında bir cehenneme indiğinizi düşünürken bir karnavalla karşılaşıyorsunuz. İnsan kendinden şüphe ediyor. 🙂

Önemli Bilgiler

TURDA TUZ MADENİ
İLETİŞİM
Adres: (Yeni Girişi) Aleea Durgaului N0.7, Turda, district of Cluj
Telefon:  +40371-302337; +40364-260940; +40364-260941; +40264-311690
NE VAR? 
– Maden turu
– Pinpon, dönme dolap, bilardo, çocuk parkı, bowling
– Gölet & kiralık kayık
TARİFE?
– Yetişkin: 60 Lei, Öğrenci
– Öğrenci / Çocuk: 30 Lei
– Video &  Foto ücretsiz.
PRATİK BİLGİLER
– Yaz kıış içerisi 11-12 derece. Sıkı giyinin.
– Eylül’ün 2. yarısında kapanış saati erkene alınıyor, dikkat edin. Ayrıca, kapanış saatlinden 1 saat önce içeriye insan almayı durduruyorlar.
– İçeride yiyecek içecek satın alabileceğiniz bir yer yok
– Otopark var. Ücret günlük 5 Lei.

2 Comments

  1. Yine bizi yanıltmayan bir Biz Evde Yokuz tavsiyesi oldu severek gezdik. 2022 Güncel Tarife: 60 Lei. Galiba bizdekine yakın enflasyon var.
    Ama resim video ücretsiz.

    1. Merhaba, beğenmenize sevindik 🙂 Ayrıca güncelleme için de çok teşekkür ederiz. Biz de gerekli düzenlemeyi hemen yaptık 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir