♕ KRAL CHARLES’IN ♕ VİSCRİ KÖYÜ’NDEKİ EVİNDE KALABİLİRSİNİZ! / TRANSİLVANYA (ROMANYA)

1998’de ilk defa Romanya’ya gelen İngiltere kralı Charles, Transilvanya’ya ilk görüşte aşık oluyor.  O gün bugündür, Transilvanya’nın köy hayatını ve doğasını korumayı kendine misyon edinmiş. Viscri Köyü’de el attığı yerlerden.

Bunun için yaptığı şeylerden biri de buraların agriturizm (köy hayatını konu alan turizm) ve ekoturizm odağı haline gelmesini sağlayarak hem geleneksel yaşantının hem de doğanın korunmasını sağlamak.

► Devam etmeden önce, bu yazıyı nasıl okumalı?
Bu yazı, Transilvanya Turu Programı – Bütçe & Gidilecek Yerler & Tüyolar  yazımızın alt başlıklardan biridir. O yazıda efsane bir Transilvanya turu yapmak için ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgi var.  Ayrıca, Romanya’daki tüm önerilerimizi tek bakışta görmek için Romanya Gezi Rehberi‘mize göz atın. ◄

Kralın bunun ilk hamlesini de masalsı Viscri ve Zalanpatak köylerinden evler alarak yapmış. Evleri restore ettikten sonra konukevi olarak işletmeye de başlamış. Kendisi de her sene buralarda birkaç gün geçiriyor. Kral Charles’ın evinde konuk olmanın yemekler dahil paket fiyatı günlük 122 £. Videosunu yazının en altında bulabilirsiniz.

Kral Charles köyün tarihindeki ilk asil. 1400’lü yıllara ait belgelere göre köyde 51 hane, 3 çoban, 1 öğretmen 2 de evsiz varmış.

prens-köy
Zalanpatak Köyü’ndeki misafirevi

Kralın bir diğer evide Zalanpatak Köyü’nde. Buradaki tesis birkaç evi, çiceklerin koruma altına alındığı çayırları ve içinden geçen bir dereyi kapsıyor. Bioçeşitlilik açısından çok önemli bir yerde olan tesiste bir de misafirlere hizmet eden ekolojist yaşıyor. At sırtında ayı izi sürme, botanik, mantar toplama gibi ekoloji odaklı turlar düzenliyorlar.

Bu arada Kral Charles’in Transilvanya ile kan bağı da var. Hem de çok enteresan bir kan bağı: Kral meşhur vampir Dracula’nın soyundan geliyor! Hikayeyi burdan okuyabilirsiniz: Dracula Gerçek Bir İnsan

 

transilvanya-viscri-romanya

Viscri Köyü, Ortaçağ’dan günümüze kadar bozulmadan kalabilmiş Sakson köylerinden. Şimdiyse burada yaşayan sadece  16 Alman kalmış. Köyü meşhur eden asıl unsur da UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki 1185 tarihli kilisesi. Saksonlar geldiğinde kilise küçük bir şapelmiş. 16. Yüzyıl’a kadar yapılan bazı eklemelerle romanesk bir kiliseye dönüşmüş. 17. yüzyıl’da da duvarları sağlamlaştırılarak bugünkü halini almış. Dilerseniz bu köyü de Braşov çıkışlı turlarla gezebilirsiniz. Viscri Köyü’nü de içeren yarım günlük Sighişoara turuna bilet almak için tıklayın.

viscri-transilvanya-romanya

Biz de UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine giren bur ortacağ köyünü ve buranın etrafı surlarla çevrili meşhur kilisesini görmeye gittik.

Yolumuzu kaybedip, delik deşik yollarda kamyon kasasındaki karpuz gibi zıplaya zıplaya nihayet kiliseye vardık.

Kapıya geldiğimizde pederin notunu gördük. Bugün kafasına göre erken gitmiş, öğleden sonra da açmayacakmış. Sebep bildirmemiş, bugün böyle…  🙂

romanya-transilvanya-viscri
Neyse ki köy baya tatlı bir yer: Nineler evlerinin önünde örgü örüyor, sokaklarda at arabaları geziyor. Film karesi gibi 🙂

romanya-viscri-transilvanya

Viscri’nin Sighişiora’ya 40 km uzaklıkta olduğunu da hatırlatalım. Hazır Sighişiora’ya gelmişken bu tatlı Sakson köyünü de atlamayın deriz. Yanlız tok gelin, köyde bir tane bile restaurant yok. Bir ihtimal kralın evinde yemek yeme şansınız olabilir.

Kral Charles’ın Viscri’deki Konukevi

PRINCE OF WALES GUESTHOUSE  Website

Email:  k@transylvaniancastle.com

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir