TRANSİLVANYA’YA NASIL GİDİLİR?

Transilvanya’ya Ulaşım ve Faydalı Bilgiler

☆ Transilvanya Bükreş’in kuzeyinde ve oraya da yakın bir bölge. Bu nedenle ilk ulaşmamız gereken durak Bükreş. Bükreş’e uçak, tren (Her gün 22:00 de Sirkeci’den kalkan Bosfor Ekspresi) veya otobüs ile gelebilirsiniz. Bükreşten sonra da iki seçeneğiniz kalıyor: Araba Kiralama ve Tren. Otobüs alternatifi karşımıza çıkmadı hiç biz araştırırken.

 ☆ Braşov Transilvanya gezinize başlamanız için buradaki Bükreş’e en yakın büyük şehir. Buraya gelmeden ziyaret etmenizi tavsiye edeceğimiz tek durak Sinaia’daki Peleş Kalesi.

☆  Bükreş’ten günlüğü 12-15 Euro civarlarına belirli bir zaman önceden rezerve etmek koşulu ile araç kiralayabilirsiniz. www.rentalcars.com’u kullanabilirsiniz. (booking.com’un araba kiralama sitesi)

☆ Bu fiyata genelde trafik sigortası dahil. Eğer full sigortalatmak isterseniz fiyat yukarı çıkıyor. İstemezseniz araç tesliminde yüksek bir meblağı kredi kartınızdan bloke ediyorlar. Full sigortalatmamak baş ağrıtabilir.

☆ Tren ile Transilvanya’daki belli başlı şehirlere ulaşmak mümkün. Hatta güzel bir de 12 günlük rota mevcut.http://wikitravel.org/en/Transylvania_triangle_train_tour

☆ Eğer bu turu yaparsanız tren ile gidilemeyen bazı yerler var Bran kalesi, Viscri köyü gibi. Oralara, yakın şehirlerden nasıl gidilir bakmak gerek.

☆ Full tren ile seyahat etmek isteyenler Balkan Flexipass biletini kullanabilirler. Bu bilet ile tüm bakan ülkelerinde (Türkiye dahil) 1 ay boyunca seçtiğiniz bilet çeşidine göre 5-7-10 veya 15 gün tüm trenlere binebiliyorsunuz.

☆ Nedir, ne değildir?: http://ulasim.genctur.com.tr/balkan-flexipass Eğer zaman kısıtınız yok ise ve daha ekonomik seyahat etmek isterseniz Balkan Flexipass bileti Transilvanya için iyi bir alternatif. 26 yaş altına da indirim var. 

☆ Bu arada kendi arabanız veya motorunuzla da gelebilirsiniz tabi ki. Özellikle yollar motor için çok çok keyifli. İstanbul – Braşov arası 828 km.

☆ Özetle zaman kısıtınız var ise ve en az iki kişi iseniz araba kiralamak daha mantıklı. Zaman kısıtınız yok ve ekonomik seyahat etmek istiyorsanız Balkan Flexipass’i tercih edebilirsiniz. Bir de bunuhttp://www.couchsurfing.com ile birleştirirseniz minimum maliyete Transilvanya’yı keşfedebilirsiniz.

► Devam etmeden önce, bu yazıyı nasıl okumalı?

Bu yazı, Transilvanya Turu Programı – Bütçe & Gidilecek Yerler & Tüyolar  yazımızın alt başlıklardan biridir. O yazıda efsane bir Transilvanya turu yapmak için ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgi var.  Ayrıca, Romanya’daki tüm önerilerimiz tek bakışta görmek için Romanya Gezi Rehberi‘mize göz atın. ◄