TRANSİLVANYA’YA NASIL GİDİLİR? (ROMANYA)

► Bu yazıyı nasıl okumalı?

Bu yazı, Transilvanya Turu Programı – Bütçe & Gidilecek Yerler & Tüyolar  yazımızın alt başlıklardan biridir. O yazıda efsane bir Transilvanya turu yapmak için ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgi var.  Ayrıca, Romanya’daki tüm önerilerimiz tek bakışta görmek için Romanya Gezi Rehberi‘mize göz atın. ◄

Transilvanya’ya Ulaşım ve Faydalı Bilgiler

☆ Transilvanya Bükreş’in kuzeyinde ve oraya da yakın bir bölge. Bu nedenle ilk ulaşmamız gereken durak Bükreş. Bükreş’e uçak, tren (Her gün 22:00 de Sirkeci’den kalkan Bosfor Ekspresi) veya otobüs ile gelebilirsiniz. Bükreşten sonra da iki seçeneğiniz kalıyor: Araba Kiralama ve Tren. Otobüs alternatifi karşımıza çıkmadı hiç biz araştırırken.

 ☆ Braşov Transilvanya gezinize başlamanız için buradaki Bükreş’e en yakın büyük şehir. Buraya gelmeden ziyaret etmenizi tavsiye edeceğimiz tek durak Sinaia’daki Peleş Kalesi.

☆  Bükreş’ten günlüğü 12-15 Euro civarlarına belirli bir zaman önceden rezerve etmek koşulu ile araç kiralayabilirsiniz. www.rentalcars.com’u kullanabilirsiniz. (booking.com’un araba kiralama sitesi)

☆ Bu fiyata genelde trafik sigortası dahil. Eğer full sigortalatmak isterseniz fiyat yukarı çıkıyor. İstemezseniz araç tesliminde yüksek bir meblağı kredi kartınızdan bloke ediyorlar. Full sigortalatmamak baş ağrıtabilir.

☆ Tren ile Transilvanya’daki belli başlı şehirlere ulaşmak mümkün. Hatta güzel bir de 12 günlük rota mevcut.

☆ Eğer bu turu yaparsanız tren ile gidilemeyen bazı yerler var Bran kalesi, Viscri köyü gibi. Oralara, yakın şehirlerden nasıl gidilir bakmak gerek.

☆ Full tren ile seyahat etmek isteyenler Balkan Flexipass biletini kullanabilirler. Bu bilet ile tüm bakan ülkelerinde (Türkiye dahil) 1 ay boyunca seçtiğiniz bilet çeşidine göre 5-7-10 veya 15 gün tüm trenlere binebiliyorsunuz.

☆ Nedir, ne değildir?: Eğer zaman kısıtınız yok ise ve daha ekonomik seyahat etmek isterseniz Balkan Flexipass bileti Transilvanya için iyi bir alternatif. 26 yaş altına da indirim var.

☆ Bu arada kendi arabanız veya motorunuzla da gelebilirsiniz tabi ki. Özellikle yollar motor için çok çok keyifli. İstanbul – Braşov arası 828 km.

☆ Özetle zaman kısıtınız var ise ve en az iki kişi iseniz araba kiralamak daha mantıklı. Zaman kısıtınız yok ve ekonomik seyahat etmek istiyorsanız Balkan Flexipass’i tercih edebilirsiniz. Bir de bunu couchsurfing ile birleştirirseniz minimum maliyete Transilvanya’yı keşfedebilirsiniz.

8 Comments

 1. Merhabalar,

  Romanya’ya gitmeyi planlıyoruz. Bosfor Ekspresi ile gitmeyi düşündük. Fakat Bulgaristan’dan geçtiği için transit vize gerekir mi gerekmez mi bilemedik. İnternette araştırmamdan net bir sonuç alamadım ve de telefonla ilgili kurumlara ulaşamıyorum. Bu konu hakkında bilginiz varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim.

 2. Merbalar bulgaristan ve romanya icin doviz burolari TL bozuyormu yanimizda euro mu goturmemiz gerekiyor

 3. Merhaba,
  Araç kiralamak için Türkiye’den aldığımız ehliyet yeterli mi? Şimdiden teşekkür ederim.
  Sevgiler 🙂

 4. Merhaba ,

  Bükreş’e uçup ama Bükreş’i es geçerek Transilvanya’yi gezmek istiyorum sadece…Konaklama icin Braşov mu uygun olur ? Yani tüm bölgeye hakim olmak ve rahat hareket edebilmek icin en uygun neresi olur ?

 5. Merhabalar 1 ay sonra romanyaya gitmeyi düşünüyorum. Bordo pasaportum var.Vize hakkında bilgi verir misiniz? Bu arada Romanyayla ilgili paylaşımlarınız muhteşem bayıldım:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir