FRANSA GEZİ REHBERİ

PARİS’TE GÖRMEDEN DÖNMEYİN

PARİS’TE GEZİLECEK YERLER + HARİTALI GÜNLÜK ROTALAR

İlk gidişlerimde “Paris’i biraz abartmıyorlar mı?” dediysem de Fransa’da yaşadığım iki senenin ardından bugün bana “Avrupa’nın bir başkenti olsaydı neresi olurdu?” diye sorsanız gözüm kapalı Paris derdim. Başkentlerin başkenti Paris’i kolayca gezin diye hem görülmesi gereken yerleri hem de en güzel keyifleri içeren bir rehber hazırladık.

EYFEL KULESİ: HAKKINDA BİLGİ & FOTOĞRAFLAMAK İÇİN EN İYİ NOKTALAR

Paris’e gittiğinizde elbette Eyfel Kulesi’ni ziyaret edeceksiniz. Ama bize sorarsanız pek de öyle anlatıldığı gibi bilet alıp zirvesine çıkmak gerekmiyor. Kuleden şehri izlemektense kuleyi seyretmek çok daha keyifli. Ayrıca bilet bulması ayrı dert, uzun kuyrukları ayrı dert. Biz yine de bilet bilgilerini verdik tabi ama gelin siz bu yazıdaki keyifini çıkarma tüyolarımızı dinleyin. 😉

LOUVRE MÜZESİ REHBERİ & EN ÖNEMLİ ESERLER

Yılda 8,1 milyon ziyaretçisi ile dünyanın en çok ziyaret edilen ve en yorucu müzesini gezmeye hazır mısınız? Müzedeki tüm eserleri gezmek 64 gün gerektiriyormuş! O yüzden gitmeden önce Louvre turunuzu iyi planlamanız şart. Mutlaka görmeniz gereken eserlerden bilet almaya size tüm bilmeniz gerekenleri anlattık.

PARİS’TE BAŞKA NE YAPILIR?

AZ BİLİNEN PARİS: ALTERNATİF BİR PARİS REHBERİ

Paris’in turistik yerlerini tüketenlere, şehre ikinci, üçüncü kez gelip biraz daha alternatif geziler yapmak isteyenlere Biz Evde Yokuz’dan dev hizmet! Şehrin daha az bilinen ama asla daha az güzel olmayan yönlerini bu yazımızla keşfedebilirsiniz.

PARİS’TE NEREDE NE YENİR? – MEŞHUR RESTORANLAR VE CAFELER

Paris’in sizi en heyecanlandıran yanların birisi yiyeceğiniz nefis yemeklerse doğru yerdesiniz. Geleneksel Fransız lokantalarından Michelin yıldızlı restoranlara, tarihi kafelerden hip teras barlarına, neo-bistrolardan pastanelere şehrin en leziz mekanlarını burada bulabilirsiniz.

PARİS’İN SANSASYONEL MAHALLESİ MONTMARTRE’TA YÜRÜYÜŞ ROTASI

Şehrin en sempatik mahallelerinden olan Montmartre’ı ne yapıp edip Paris gezinize sıkıştırmalısınız. 19 ve 20. yüzyılda Paris’in “ötekilerinin” ve Picasso, Monet gibi bugün çok ünlü sanatçıların yerleştiği mahalle ucuz alkolün, kalabalık partilerin, dans şovların, genel evlerin adresi ve şehrin en alternatif mahallesi olarak ünlenerek dünya çapında etki yaratmış.

ORSAY MÜZESİ REHBERİ & EN ÖNEMLİ ESERLER

Bize “Louvre mu daha çok sevdiniz, Orsay’ı mı?” diye sorarsanız hiç düşünmeden Orsay’ı deriz. Dünyanın en ünlü empresyonist ve post-empresyonist koleksiyona sahip müzede Monet’ler, Degas’lar, Van Gogh’lar, Gauguin’ler uçuşuyor… Üniversite yıllarında yatakhanenizin duvarında bir tablo posteri vardıysa, orijinalinin bu müzede olması kuvvetle muhtemel.

PARİS’TE NEREDE KALINIR & PARİS OTELLERİ

Paris seyahatinizi planladıysanız, sıra geldi konaklamanızı netleştirmeye… Önce Paris’in hangi mahallesinde kalmalı konusu ele alacağız. Mahalleleri tanıdıktan sonra da seçtiğiniz yerde bütçenize ve modunuza en uygun oteli bulmanıza yardımcı olacağız. Farklı bütçelerdeki en güzel Paris otellerini burada bulabilirsiniz.

PARİS’TE NE YAPILIR – YAPMADAN DÖNMEYİN DEDİĞİMİZ 27 ŞEY

Bir Fransız gibi güne kahve – kruvasan ikilisi ile başlamaktan tutun da yazın Seine Nehri kıyısında kurulan Paris plajlarında keyif çatmaya, şehri patenle turlamaktan Eyfel Kulesi ile en güzel fotoğraf karelerine Paris’te yapmadan dönmeyin diyeceğimiz en romantik ve en meşhur deneyimler.

GÜNEY FRANSA

NICE GEZİLECEK YERLER, FRANSA

Nice, tüm Côte d’Azur’un bulunduğu bölge olan Alpes-Maritimes’in başkenti. Dünyada jet sosyetesinin gözde tatil yeri olarak bilinen Nice, Fransızlar arasında da emeklilik yeri olarak anılıyor. Hangi Nice’e gitme hevesiyle bu yazıyı okuyorsunuz bilmiyorum ama ikisi de garip bir şekilde doğru.

GÜNEY FRANSA ŞEHİRLERİ & GEZİLECEK YERLER

Azur mavisi denizi, fotojenik sahilleri, Akdeniz mutfağı ve Ortaçağ köyleri ve paparazzilerin kovaladığı süper starların tatil yeri olması ile meşhur, Nice, Cannes, Antibes, hatta Monaco Krallığı’nı da kapsayan Fransız Riviyerası hakkında tüm bilinmesi gerekenler, duraklar, En’ler…

YEME-İÇME

FRANSA’DA NE YENİR? – EN MEŞHUR FRANSIZ YEMEKLERİ & TATLILARI

Şöyle bir dönüp gastronomi terimlere bakın. Şef, sos, menü, alakart, hatta gastronomi kelimesinin kendisi… Oh là là, hepsi Fransızca! 😀 İşte bu bile Fransız mutfağının ne kadar köklü ve etki sahibi olduğunu özetliyor. Bu yazımızda Fransa gezinizde demek isteyeceğiniz Fransız mutfağının klasik lezzetlerini bulacaksınız.