BALAYI YERLERİ ÖNERİLERİ (HANGİ AYDA NEREYE GİDİLİR / GİDİLMEZ)

Sanırım en çok aldığımız soru: BALAYINDA NEREYE GİDİLİR?

Bunun kolay veya doğru bir cevabı yok. Sezona, bütçenize, ne kadar seyahat tecrübenizin olduğuna, yaşınıza ve zevklerinize göre cevabı tamamen değişebilir. Biz de size farklı kulvarlardan balayı için en beğendiğimiz yerleri anlatacağız.

İlk bakmanız gereken konu: MEVSİM

Malum; dünyanın her yerinde ilkim şartları bir değil, gitmek için en uygun aylar da ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. İki seçeneğiniz var; ya gitmek istediğiniz ülkeyi seçip, sezonu bekleyeceksiniz, ya da ön gördüğünüz balayı tarihine göre ülkeleri eleyeceksiniz.

Yurt İçinde balayı yapmak

Yazımızın en alt kısmında “Yurt İçinde Balayı” bölümümüz var. Sezon sezon önerilerimizi orada bulabilirsiniz. Ayrıca bunun için ayrı bir yazımız da var: Yurt İçinde Balayı Önerileri

Vizesiz Ülkeler

Bu yazımızda balayı için en uygun bulduğumuz yerleri ve bu ülkelerin vize durumlarından bahsediyoruz. Ayrıca Vizesiz Gidilen En Güzel Ülkeler hakkında bilgi almak için tıklayın.

Saat farkının birkaç gününüzü yiyeceğini unutmayın

Türkiye ile saat farkı olan bir yerlere gittiğinizde, hele ki fark 5 saatten fazlaysa, vücudunuzun alışması en az 2 gününüzü alıyor. Uzun uçuşlar da ayrıca yoruyor tabi. Bu sebeple tatilinizin ilk 2 gününün biraz harcanacağını unutmayın.

Genel Bakış

Balayı Destinasyonları Pahalılık Vize Durumu En İyi Zamanı
Amalfi Kıyıları, İtalya $$$ Vizeli Mayıs – Eylül (Tem & Ağus hariç)
Split & Hvar Adası + Dubrovnik, Hırvatistan $$ Vizeli Yaz ayları
Karadağ $ Vizesiz Yaz ayları
Bali, Endonezya $ Pandemide Kapıda Vize Nisan’dan Ekim ortası kadar
Yucatan Yarımadası, Meksika $$ Vizeli Sonbahar ayları
Jamaika $ Vizesiz Kasım’dan Aralık Ortasına
Lapland, Finlandiya $$$ Vizeli Kış ayları
İsviçre Alpleri $$$ Vizeli Kış ayları
Ko Tao, Tayland $ Vizesiz Kış ayları
Güney Afrika $ Vizesiz Kış ayları
Maldivler $$$ Vizesiz Aralık – Nisan arası dönem
Filipinler $ Vizesiz Kış ayları
Hawai, Amerika $$ Vizeli Kış ayları
Fransız Polenezyası (Bora Bora, Tahiti) $$$ Vizeli Temmuz – Ağustos
Seyşeller $$$ Vizesiz Nisan – Mayıs / Ekm-Kasım
Korsika Adası, Fransa $$ Vizeli Yaz ayları
Tanzanya $ Vizesiz Mart – Haziran dışında yılın diğer zamanları
Avustralya $$ Vizeli Eylül – Kasım / Mart–Mayıs

ÖNEMLİ:
– Pahalılık konusu biraz karışık. Burada biz konaklama ve yeme-içme fiyatlarını göz önünce bulundurarak kendi aralarında pahalılıklarını kıyasladık. Ama unutmayın, Tanzanya’da yeme-içme, konaklama Finlandiya’ya göre çok ucuz olabilir ama işin içine ekspedisyonlar girince fatura çok kabarabiliyor. Örneğin Kilimanjaro tırmanışı için 5000 kusur dolarladan bahsediyoruz.

– Bir başka konu da pahalı yerlerde de ucuz alternatifler olduğu. Mesela Maldivler’de yerel halkın evinde kalabilirsiniz ancak balayında çoğu insanın daha şık bir tatil isteyeceğini varsaydık. Dolayısı ile aynı standarttaki bir güzel otel odasının farklı ülkede kaça mal olacağını baz alarak kıyasladık.

1. Yazın Balayına Gidilecek Yerler

Aslında tüm Avrupa ülkeleri için yaz en iyi sezon ama yaz düğünü yapınca insanın canı balayında kuma denize dokunmak istiyor. O yüzden bizim tercihimiz hem denizi güzel, hem de tarihi dokusu ile çok romantik olan iki ülke olan Hırvatistan ve İtalya. Her ikisi için de Schengen vizenizin olması gerekiyor. Bu hiç gözünüzde büyümesin, bu konuyu nasıl halledebileceğinizi Schengen Vizesi Nasıl Alınır yazımızda adım adım anlattık.

Önemli: Temmuz ve özellikle de Ağustos’ta tüm Avrupa’nın çok kalabalık olacağını unutmayın. Biz olsak Eylül’ü beklerdik. Hem fiyatlar daha uygun oluyor, hem de insanın tadını kaçıran kalabalıklar hafiflemiş oluyor.

1.1 Amalfi Kıyıları, İtalya

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org
Fotoğraf Kaynak: Massimo Agliardi / Flickr

Bu rotanın kısa özeti:
1. İtalya’nın romantik ambiyansı
2. Müthiş deniz ürünleri
3. Sade ve zarif İtalyan lüksü
4. Pahalı olması

Dik yamaçlara kurulmuş, denize bakan rengarenk kasabalar, araba trafiğine kapalı sokaklar, turkuaz koylar… Komşusu Napoli’den etkilenmiş parmak yalayan İtalyan mutfağı. Güzel sofralar… Roma imparatorlarının, 1950’lerde dünya sanatçıları ve yüksek sosyetenin favori yazlık yeri ve Dolce & Gabbana’nın ilham kaynağı olan Capri, sade Akdeniz şıklığını sevenler için bugün hala rakipsiz.

Bu rota için 5-6 gün yeter. 2 gün Ischia Adası için lazım. En popüler duraklar Sorrento, Positano, Amalfi, Pompeii, Ravello, Capri Adası. Yapmadan dönmeyin diyeceğimiz şeyler ise, Sentiero degli Dei’de gün batımı yürüyüşü, tekne kiralayarak tek günlüğüne jet-setmiş gibi hissetmek (mutlaka!!), spaghetti alle vongo (kum midyeli spagetti) yemek.

Son olarak bir iki konu ile ilgili de uyaralım:
1. Temmuz ve Ağustos’ta AŞIRI kalabalık oluyor
2. Devlet aşırı kalabalıklardan tarihini korumak için bazı yerlere kota uygulaması yapıyor.
3. Rezervasyonlarınızı en az 1 ay önceden yapın.

1.2 Split & Hvar Adası + Dubrovnik, Hırvatistan

Fotoğraf Kaynak: Kenneth Lee / Flickr
Fotoğraf Kaynak: Eric Hossinger / Flickr

Amalficim, iyisin hoşsun ama çok pahalısın diyorsanız hiç üzülmeyin; Hırvatistan müthiş güzel bir ülke ve daha ucuz. Hatta şöyle üzerine basa basa söyleyeyim; acayip güzel bir ülke. Tek kusuru Amalfi rotasına göre önerdiğimiz yerlerin daha uzun mesafelere yayılması (bi de Hırvatların yanında yerden bitme kalma durumumuz). 🙂

Adriatik denizi zaten dillere destan, hiç anlatmayacağım bile. Üzerine İtalya’yı kesinlikle aratmayan müthiş bir tarihi doku, rahat insanlar, dev porsiyonlardan şişen mutlu göbekler ve Akdeniz iklimini hayal edin. Amalfi’deki gibi şık yerlerden çok, genelde tatlı ve samimi işletmeler var ama güzel bir balayı oteli bulmakta da zorlanmazsınız.

Önerimiz sırasıyla Split, Hvar ve Dubrovnik yapmanız. Yapmadan dönmeyin dediklerimiz ise; Hvar’da üstü açık vosvoslardan tutup adayı turlamak, Hvar’da elektrikli teknelerden tutup adaları, koyları gezmek. Dubrovnik’te Game of Thrones turu yapmak çok moda ama açıkçası o kadar çok animasyon kullanılmış ki, görmeyi hayal ettiğiniz yerler aslında yoklar. Bununla birlikte Dubrovnik bizim gördüğümüz en ama en güzel ortaçağ kasabası. Aşık olmamaık imkansız. Split’i gezip (1 gün), kalmadan gecelemeye Hvar’a geçebilirsiniz. 2 gün Hvar‘a, 1 gün de Dubrovnik‘e yeter. Daha uzun kalmak isterseniz başka yerleri ekleyebilir, ya da kalma sürelerini uzatabilirsiniz.

1.3 Karadağ (Vizesiz)


Hem Avrupa’da olsun, hem vizesiz olsun derseniz seçenekler epey daralıyor. Bizce aralarındaki en iyi şık Karadağ. Peri masalı ortaçağ köyleri, Adriyatik’in güzek koyları ile cazip bir seçenek. Üstelik İstanbul’dan başkente uçmak sadece 1,5 saat sürüyor. Ülkenin denizi ve tarihi dokusu Hırvatastan’a benziyor ama açıkçası Hırvatistan birkaç ceket daha gelişmiş. Balayında insan iyi servis almak, şık yerlerde yiyip içmek istiyor. Bizce Karadağ bu konularda biraz geriden geldiği için vize almayı zorlamaya değer ama o topa girmek istemiyorsanız Karadağ en iyi seçeneğiniz. (Schengen Vizesi Nazıl Alınır yazımız çok yardımcı olacaktır)

Budva ülkenin Antalya’sı. Denizi diğer yerlerine göre daha iyi olduğu için ucuza deniz kum tatili yapmak isteyen Ruslar tarafındam sıkça tercih ediyor. Budva’nın eski şehri çok güzel, beğeneceksiniz ama yeni turizm patlaması üzerine Budva’nın geri kalanı çok hızlı ve çarpık yapılaşmış. Ülkede bizce gezmesi en keyifli yer Kotor (başka bir eski şehir) ve Porto-Montenegro. En mantıklısı üçünden birini merkez edinip, bir motorsiklet kiralayıp günübürlük diğer yerleri gezmek. 3’ünün farkını şöyle anlatalım:
Kotor – Enfes manzara ve tarihi doku. Denize girebiliyorsunuz ama Budva’nın plajları daha güzel. Öncelikle gezinizi planlamaya Kotor Körfezi yazımızdan başlayın. Nereye ne kadar  zaman ve bütçe ayırmalı gibi gezinizin temel hatlarını belirlemeye yardımcı olacaktır. Daha sonra Kotor merkezde gezilecek yerler ve konaklama hakkında bilgiler için Kotor Gezilecek Yerler yazımızla devam edin.
Perast – Perast da bizce Kotor’dan sonra Karadağ’da görmelisiniz diyeceğimiz ikinci durak. Gezilecek yerler ve konaklama opsiyonlarına Perast yazımızda bulabilirsiniz.
Budva – Budva güzel (ama çok da kalabalık) plajları için tercih ediliyor. Estetik olarak Old Town dışında biraz zayıf kalıyor.
Porto Montenegro – Buradaki marina ve içindeki işletmeler ülkenin en lüks yerlerini oluşturuyor. Limitli ama nezih. Denize girmek için çok ideal değil. Yemek içmek, gece çıkmak için en düzgün yerler burada.

Yapmadan dönmeyin dediklerimiz: Motorla Milocer Park’tan geçerek Sveti Stefan’a gidin. Ada tamamen otele tahsis edildiği için restoranında rezervasyonunuz yoksa içeri giremiyorsunuz. Ama içeri girmeseniz bile Budva’dan Sveti Stefan’a uzanan yol, özellikle de Milocer Park çok güzel. Bir akşam yemeğinizi ülkenin en şık yeri olan Porto-Montenegro’ya ayırın. Bir de mutlaka Kotor Bay’in motorsikletle tam turunu yapın. Bu sırada Perasta gidin, Perast Adası’na çıkın. Aynı gün akşam yemeğini Adriatica restoran da yiyip, hemen yanındaki feribot ile eve dönün. Son olarak üşenmeyin; gün batımında Kotor Old City’nin en tepeye varan surlarına tırmanın.

1.4 Bali (Vizesiz)Hem yazın balayına çıkıp, hem de tropik bir yerlere gitmek isteyenler için jokerimiz Bali. Özellikle de Temmuz ve Ağustos en yüksek sezonu. Kalabalıklara hazır olun. Şimdi tropik balayı başlığında kendisini bol bol anlatacağımız için lafı çok uzatmıyorum, sizi oraya alıyorum.

Mutlaka Okumalısınız:
Bali’de Balayı Hakkında Her Şey 
Bali’nin Nefes Kesen Balayı Otelleri

2. Sonbaharda Tropik Balayı Önerileri

2.1 Yucatan Yarımadası, Meksika

Fotoğraf Kaynak: Dennis Jarvis / Flickr


Yucatan Yarımadası’nın inanılmaz yükselişini mutlaka fark etmişsindir. Özellikle de Tulum turkuaz suları ile Instagram’ı sallıyor. Maya kalıntıları, cenoteler, plajlar, adalar, tacolar, burritolar Yucatan’ın en hızlı özeti. Yucatan Yarımadası’nın genelde en sevilen rotası şuraları kapsıyor: Kukulkan Piramidi, Cenote Ik Kil, Tulum, Chichén Itzá, Cozumel Adası (Dalış için), Playa del Carmen, Valladolid Kasabası (efsane plajlar), Cenote Dos Ojos.

Meksika’da hem aradığınız o tropik deniz fantezisine cevap veriyor, hem de senelerdir Amerika’dan gelen turizmle yaşadıkları için servis anlayışı, tesisler, işleyiş gerçekten oturmuş. Bu son noktayı hiç hafife almayın, tatilde, hele ki balayında, aksilikler yaşamak, taahhütlerin tutulmaması, işletmelerin beceriksiz olması burnunuzdan getirebilen şeyler.

2.2 Jamaika

Fotoğraf Kaynak: www.goodfreephotos.com
Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Aklınıza kolay kolay gelmez ama Küba’ya sadece 150 kilometre mesafede olan bir ada ülkesi olan Jamaika da özellikle Amerika kıtası için popüler bir balayı destinasyonu. Bu Karayip adasının, en güzel zamanları Kasım’dan Aralık ortasına kadar olan oldukça kısa zaman dilimi. Bu zaman dilimi, hem adada havanın en güzel olduğu zamanlar hem de en iyi otel ve havayolu opsiyonlarını bulabileceğiniz zaman. Hindistan cevizi ağaçlarıyla dolu harika sahillerinde, süper lüks otelleri var. Her yerde Karayip Mutfağı’na özel egzotik tatlar bulabilirsiniz. Fiyatlar diğer yerlere göre yıl boyunca uygun ancak hemen öncesinde kasırga mevsimi olduğundan, biraz riski göze almanız lazım. Ocak ve Mart ayları buranın en yüksek sezonu başlıyor. Bazı otellerde oda fiyatları bir anda gecelik 700 dolara kadar fırlayabiliyor.

Jamaika’da geçireceğiniz bir balayının, çılgın ve macera dolu olmayacağını düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Sonuçta burası Bob Marley’in ve reggae’nin ülkesi! Özellikle macera arayanlar, yer altı mağaralarında turları ve muhteşem resiflerinde dalışı bir kenara yazsınlar. Ayrıca Blue and John Crow Mountains National Park’ın UNESCO koruması altındaki endemik türlerle dolu doğası ve ünlü Jamaika kahvesinin yetiştiği Mavi Dağlar hikingcilere harika deneyimler vaad ediyor. Adada İngilizce konuşulması da bonus ama yine de çok seyahat tecrübesi olmayanlar sokaklarında huzursuz olabilirler. 

3. Kışın Balayına Nereye Gidilir?

3.1 Lapland, Finlandiya

Fotoğraf Kaynak: Greenland Travel / Flickr


Kıştan kaçmak yerine, kışın dibine vurmak da çok hoş bir fikir. Lapland‘ın soğuğunda battaniyelerin altında sarışıp kuzey ışıklarını izlemek, yağan karları sıcacık jakuziden seyretmek, buz otelde kalmak bizde dünya üzerindeki en romantik tatillerden.

Ren geyikleri ve huskyler ile safariye
çıkmak de çok popüler bir aktivite. İddialarına göre hayvanların bu egzersize ihtiyacı varmış ama bizim vicdanımıza pek sığmadı yine de.

Bizim ömrünüz boyunca etkisinden çıkamayacağınız harika bir Laponya rotamız var. Sizi her gün ömrünüzde bir kez yapacağınız türden efsane deneyimler yaşamaya götürüyoruz. Bakmadan sakın karar vermeyin

Önce ilham için buraya bakın: Laponya’da Kaçırılmayacak 17 Aktivite
Sonra planlamak için: Kendi Kendine Kuzey Işıkları Turu Rotası

3.2 İsviçre Alpleri

Fotoğraf Kaynak: bemytravelmuse.com

Biliyoruz, bazılarımız için, balayı demek güneşten açılmış saçlar, yanık tenler, ince beyaz kumdan sahiller demek, ama İsviçre’nin uğultulu tepelerinde karlı bir balayı da acayip romatik.

Buradaki çoğu otel, misafirlerine kayak programlarını da içeren paket programlar sunuyor. Özellikle de dünyanın en ünlü pistlerine ev sahipliği yapan Chamonix güzel bir fikir. Hem aradığınız şömine atmosferini bulursunuz hem de Mont Blanc’ın sunduğu aktivitelerden yararlanırsınız. Peri masallarından çıkma görüntüsüyle küçük bir kayak kasabası olan Zermatt da harika bir opsiyon. Buradaki ikonik Matterhorn zirvesini gören bir oda da tadından yenmez.

3.3 Ko Tao, Tayland

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org
Fotoğraf Kaynak: maxpixel.freegreatpicture.com

Tayland normal şartlarda “Balayına başka yere gidin, Tayland’a her zaman gidersiniz” diyeceğimiz bir yer çünkü daha çok kitle turizmine hitap eden bir yer. Ancak konu kışın tropik tatil olunca vizesiz gidilebilmesi, uygun fiyatları ile tekrar listemize girdi. Ülkenin batı kıyılarına sırt çantalı gezginler akın ettiği için bir nebze daha sakin ve romantik olan doğu kıyısını öneriyoruz.

Ko Tao aynı zamanda ülkede en iyi dalışın olduğu yer. Ufacık bir ada olduğu için 1 hafta burada sıkılırsınız. Önerimiz 2-3 Chiang Mai‘yi gezip, sonra 3-4 gün Ko Tao’ya gitmeniz olur. Komşu adası Koh Phangan’a da belki 1 gün ayırmak isteyebilirsiniz.

3.4 Güney Afrika

Fotoğraf Kaynak: Duncan Rawlinson / Flickr

Burayı öne çıkaran en büyük özelliği vahşi doğa yaşamı. Güney Afrika, aslında tüm yıl değerlendirmeye alabileceğiniz bir seçenek. Çünkü her bölgesinde değişik mikroklimalara sahip bir yer. Bu nedenle de her zevke uygun bir şey bulabileceğiniz bir coğrafya. Cape Town, Kasım ve Şubat arasında, sıcak ama kuru havasıyla sizi rahatsız etmez ve orayı çok seversiniz. Ama derseniz ki ben balina gözlemi yapacağım o zaman kesinlikle Temmuz ve Kasım gelmelisiniz.

Tabi burada geçireceğiniz bir balayının, diğer tüm seçeneklerden biraz daha farklı olacağı kesin. Cape Town‘da deniz, kum, güneş, sörf, balina gözlemi ile başlayan macera, tüm Afrika’nın 5. büyük biorezerv alanı Madikwe Game Reserve‘de savanada safari, vahşi doğa gözlemciliği, Afrika mutfağı ve yıldızların altında uyuma ile devam edecek. Tüm balayından geriye kalan fotoğrafların nefes kesici olacağını garanti ederiz. Konaklama için Madikwe Private Lodge harika bir seçenek.

Kambur balinalar ve Brydelar, her yıl Haziran ve Kasım arası Güney Afrika kıyılarındalar. Özellikle Hermanus ve False Bay gözlem için ideal yerler. Cape Town’da deniz sezonunun en güzel zamanları ise Ocak ve Nisan arası. Eğer hiking de yapacaksanız, tatilinizi biraz daha Nisan sonu, Haziran başına kaydırmanız gerekir. Güney Afrika’daki en iyi safari noktası ise 300 kilometrelik alana yayılan vahşi doğa parkı Kruger Ulusal Parkı. En iyi zamanı kuru geçen kış ayları ama nemli sezon olan yaz aylarında da yeni doğmuş yavruları, yağmurdan sonra canlanan doğayı, göç eden kuşları gözlemleyebiliyorsunuz.

3.5 Maldivler

Rüya gibi palmiyeli adaları, bembeyaz sahilleri ve mavinin her tonunu göreceğiniz atolleriyle Maldivler, hiç şüphesiz tüm dünyada en popüler balayı destinasyonu. Aralık’tan Nisan’a Maldivler’in yazı oluyor, dolayısı ile aynı zamanda turist akınının yaşandığı aylar. Bu iki ay arasında kalan dönem adanın kuru dönemi olduğundan gitmek için ideal zamanı, ama fiyatların da en zirvede olduğu vakti.

Dünyada gökyüzünden ve suyun altından seyretmesi daha güzel bir yer muhtemelen bulunmuyor. Denizin altında volkanik patlamalarla oluşan atoller hem müthiş manzaralar sunuyor, hem de dünyanın en zengin sualtı hayatına ev sahipliği yapıyor. Öyle dalışa bile gitmeden otelinizin plajında yüzerken yunuslar, stingrayler, köpekbalıkları görme şansınız çok yüksek. İskelelerin üzerine kurulu lüks bungalovlar da çok cazip. Ama şunu da söylememiş lazım, biz en güzel otellerden birinde kalmamıza rağmen 2 gün sonra sıkıldık. Çünkü ülke minik minik adalardan oluşuyor, her adada bir otel oluyor, aralarında ulaşım siz özel tekne kiralamadıkça yok. Dolayısı ile o adaya mecbur kalıyorsunuz. Ayrıca aktiviteler çok pahalı. Örneğin, Tayland’ta dalışın saati 25-50 dolarken burada 150 dolar. Adalar arası ulaşım çok zor ve otelin size sunduğu servisleri satın almaya mecbursunuz.

3.6 Filipinler

Filipinler için dünyanın en güzel 10 ülkesinden biri derim ancak ülkede kaliteli işletme bulmak zor. Bu sebeple ülkede rüya gibi yerler (mesela El Nido) olsa da, eğer balayınızı rüya gibi tesislerde geçirmek istiyorsanız Filipinler de imkanlar dar, ama kesinlikle yok değil.

Eğer Filipinler’e gidecekseniz El Nido’ya 3 gün mutlaka ayırın. Dalışsa salış, gökten inmiş binlerde ıssız ve size ait ada… Yeryüzündeki cennet El Nido.

Geri kalan günlerinizde Filipinler gezmek isterseniz de ülke binlere adandan oluştuğu için ulaşım çok kolay değil. Boracay ülkenin en popüler tatil yeri, en gelişmiş tatil beldesi ama orası da biraz Marmaris / Antalya olma yolunda maalesef. Yine de fiyatların uygun olması, vizesiz gidilebilmesi gibi büyük avantajları var. Oslob’da balina köpekbalıkları ile şnorkel yapmak, Bohol’daki Chocolate Hills ve Gremlin kılıklı Tarsier endemik hayvanını görmek aman kaçırmayın dediğimiz şeyler.

3.7 Hawai, Amerika

Fotoğraf Kaynak: Anthony Quintano / Flickr
Fotoğraf Kaynak: pxhere.com

Öncelikle şunu söyleyelim, Hawai hoş bir yer olabilir ama bizi çok da cezbeden bir yer değil (surf hariç!). Amerikan kültürünü ve gökdelenleri pek romantik bulmuyoruz. Ama elbette hepimiz aynı zevkleri paylaşmıyoruz ve tek doğru bizimki değil.

Coğrafi avantajları düşünüldüğünde, Amerika Birleşik Devletleri’nin açık ara en güzel eyaleti Hawai. Eyaletin başkenti Honolulu’nun da bulunduğu Oahu ve dünyanın en eski masif “kalkan tipinde” uyuyan volkanı Haleakala’nın ve yağmur ormanlarının bulunduğu Maui Adaları, gökkuşağı adası Lauai balayı için en popüler yerler.

Özellikle, yağmuru bol Lauai’de helikopterle gökkuşağı turu ve balina gözlemi gibi başka yerde bulamayacağınız deneyimler var. Kış, Hawai için balina gözlemi ayı. Bu dönemde kambur balinalar, genellikle Maui sahillerinde bebeklerini dünyaya getiriyorlar.

4. İlkbaharda Tropik Balayı Önerileri

4.1 Bali, Endonezya

Fotoğraf Kaynak: Juan Antonio Segal / Flickr
Favori otellerimizden Ubud’daki Alila

Bali’ye bayılıyoruz! Zaten dünyada da balayı için en çok tercih edilen yerlerden. Önce Bali’nin sezonundan bahsedelim ki tarihlerinize uymuyorsa hiç okumayın, sonra içinizde kalmasın: Dediğimiz gibi Bali’nin yüksek sezonu Temmuz ve Ağustos. Ama bu aylarda sıcaklıklar, nem, kalabalıklar ve fiyatlar yüksek oluyor. Nisan, Mayıs, Haziran ve Eylül’de ise tadından yenmez. 🙂 Ekim’ de idare eder ama Kasım’dan Mart’a yağmurlar başlıyor ve pek tadı olmuyor.

Planlarınıza bu takvim uyuyorsa yaşasın çünkü Bali bizce çok optimum bir yer çünkü adada her telden şey var. Bir gün tropik ormanda gezip, ertesi gün surf öğrenebilir, bir gün sıcacık denizine girip, ertesi gün çay tarlalarında trekkinge çıkabilir, istersen müthiş bir butik otelde (müthiş butik oteller var!), istersen gün resortta kalabilirsin. Adada birbirinden farklı çok gezilecek yer ve aktivite seçeneği var. Katiyetle sıkılmazsın. Herkes motorsiklet kiralayıp romantik romantik geziyor. Bu insan aynı zamanda çok büyük özgürlük sağlıyor. Bununla birlikte fiyatlar ucuz, Balililer lokum gibi. Son olarak balayınında sefaya doymak istiyorsanız Bali spalarında dünyanın en güzel masajlarını çok uygun fiyata yaptırabiliyorsunuz. Ubud ve Nusa Dua en güzel balayı otellerinin olduğu yerler.

Mutlaka Okumalısınız:
Bali’de Balayı Hakkında Herşey 
Bali’nin Nefes Kesen Balayı Otelleri

5. Kesenin Ağzını Açmakta Sakınca Görmüyorsanız

5.1 Fransız Polenezyası (Bora Bora, Tahiti)

Fotoğraf Kaynak: pixabay.com
Fotoğraf Kaynak: maxpixel.freegreatpicture.com

Bunu yazarken aklıma Cem Uzan ve Cem Boyner’ın teknelerinin karşılaştığı ve toplumsal hafızamıza Cem Uzan’ın ultra lüks anısı olarak geçen olay geldi çünkü cennet parçası yer aslında tam o ayar adamların gittiği yerlerden. Burada tatili ikiye bölmeli; biraz denizin üzerindeki bungalovlarda kalmalı, bir kaç günde ekipli tekne tutmalı.

Buraların yüksek sezonu Temmuz, Ağustos. Yağış sezonu başladığında Nisan’a kadar burayı unutun. Bununla birlikte, yağmur demek çok daha az turist, daha rekabetçi fiyatlar, çok daha fazla otel seçeneği demek. Bu adada, genellikle Ocak ortası ve Şubat ortasına denk gelen Çin Yeni Yılı çok büyük çoşkuyla kutlanıyor. Tüm o danslar, karnavallar, geçit törenleri görülmeye değer.

5.2 Seyşeller

Fotoğraf Kaynak: dronepicr / Flickr

Seyşeller demek, talk pudrası kumlu sahiller, hindistan cevizi dolu palmiyeli sahiller ve her şey dahil ultra lüks resort oteller demek. Yani kesenin ağzını açtığınız anda hayalinizdeki balayına kavuşacağınız garanti yerlerden. Hint Okyanusu’nda, Afrika Kıtası’na bağlı bir ada ülkesi olan Seyşeller’in en güzel zamanlar, Nisan, Mayıs, Ekim, Kasım ayları. Çünkü bu aylar nemli ve soğuk sezonlar arasındaki tam geçiş ayları.

Fotoğraf Kaynak: Thierry Schmitt / Flickr

Peki sahilde boylu boyunca yatmak yerine burada neler yapabilirsiniz? Creole mutfağı kurslarına katılabilir, bir tekne kiralayıp çevre adaları turlayabilir veya bir araba kiralayıp Mahe Adası’nın kolonyal sokaklarını gezebilirsiniz. Daha aktif bir şeyler arıyorsanız, dünyanın en büyük deniz kaplumbağları olarak bilinen Aldabra’lar ile yüzebilir, Nid d’Aigle, La Digue, Morne Blanc veya Silhouette Adası’nda hiking yapabilir, köpek balıkları ile dalış yapabilir veya paddle board yapabilirsiniz.

6. Macera Dolu Balayı Yerleri

Genelde çok yer görmüş, gezme iştahını tatmin etmiş kişiler artık daha farklı tecrübeler edinmek istiyorlar. Balayında tatil yapmak yerine, bir macera soyunmak isteyenler için bazı öneriler:

6.1 Korsika Adası, Fransa

Fotoğraf Kaynak: Espen Faugstad / Flickr
Fotoğraf Kaynak: pixabay.com

Balayında macera kulağıma cazip geliyor, ama çok da hırpalanmak istemiyorum diyorsanız, tatlı su sporcuları için Korsika var!

Kendine has mutfağı, bakir koyları, Bastia’nın şık ve modern sokakları, cafe ve barları, Calvi’nin plajları, Ile Rousse’un kırmızı granitlerle kızıllaşmış, dalış için ideal koyları, su sporlarıyla ünlü çam ağaçlarıyla süslü Pinarello ve güçlü rüzgar aldığından rüzgar sörfü ve tüpsüz dalış için ideal olan Bonifacio, adanın olmazsa olmazları.

Korsika, hiking ve trekking rotalarıyla ünlü. En az 20 tane uzunlu kısalı rota var. Özellikle de adayı, kuzeyden güneye geçtiğiniz GR 20 diye bir rota var ki hem Avrupa’daki hem en güzel hem de en zor rota olarak biliniyor. Her ne kadar özel bir hazırlık ve uzmanlık gerektirmese de bu rota 180 kilometre, 15 gün sürüyor ve rakım yer yer 10.000 metreyi buluyor. Manzaralı yürüyüşler, hep müthiş tatlı Fransız köylerine varıyor, gece buralarda kalıyorsunuz.

Takibinde klasik bir tatil yapmak isterseniz, resort otellerden, müstakil villalara, küçük şirin pansiyonlara bolca seçeneğiniz var.

6.2 Hepsi Bir Arada Tanzanya

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org


2 haftanız varsa, Tanzanya’da ne göz alıcı turkuaz denizden, ne de ömür boyu hatırlayacağınız bir tecrübe yaşamaktan vazgeçmeden bir balayı yapabilirsiniz. Zanzibar’ın cam gibi denizi ve ocak ayında gelen rüzgarla başlayan ve şubata kada süren kitesurf imkanları, lüks safari lodgeları, Serengeti’de sıcak hava balonu ile safari, mayıs-temmuz arasında ortaya çıkan kambur balina gözlemi gibi birçok farklı tatili tek bir ülke içinde vaad ediyor. Tanzanya’nın Darüsselam ve Zanzibar sahilleri, Mart – Haziran arasındaki yağmurlu dönem dışında yıl boyunca uygun.

Serengeti’de vahşi hayvanları büyük göç maratonlarında yakalamak çok iyi fikir. Mayıs geldiğinde kuraklık da başlıyor, hayvanlar büyük kümeler halinede yiyecek ve su ihtiyaçları için göç etmeye başlıyor ve yıl boyu Tanzanya ve Kenya arasında bir daire çiziyor. Hayvanların ana su durağı Masai Mara olduğundan, Haziran-Ağustos ayında burada safari de süper fikir.

Eğer iyi kondisyonunuz varsa ve başarıyı paylaşmayı seven bir çiftseniz buradaki Kilimanjaro Dağı birlikteliğinize ekleyebileceğiniz en sağlam macera. Ocak ve Şubat ayları, Kilimanjaro’nun en iyi zamanları. Kilimanjaro öncesinde, Meru Dağı da aklimatize olmanız için iyi bir seçenek. Muson yağmurlarının etkili olduğu Nisan ve Mayıs ayları ise en uygun olmayan zamanlar. Sadece dağa tırmanış için 10 gün ayırmanız lazım. Bir de evinizin koltuğundan Kilimanjaro Dağı’na tırmanışa giderseniz başaramazsınız. Teknik bir dağ sayılmaz ama kondisyon istiyor. Vizesiz gidilebilmesi, karşılaştırmalı olarak ucuz olması sebebiyle de avantajlı bir seçenek.

6.3. Avustralya

Fotoğraf Kaynak: pixabay.com
Fotoğraf Kaynak: pxhere.com

Avustralya’nın en güzel zamanları, Eylül-Kasım arasındaki ilkbahar ve Mart – Mayıs arasındaki sonbahar ayları. Devasa bir ada olduğundan, Avustralya’nın yazı oldukça sıcak, kışı ise bizdeki kadar sert değil ama serin geçiyor. Eğer balayınızı Avustralya’ya gidecek kadar uzun tutacaksanız ne yapıp edip hakkını verin.

Sidney‘e, Melbourne gibi metropollerini olabildiğince kısa tutup, dalga sörfünün mabedi Doğu kıyılarını, yağmur ormanlarını, Dünya mirası tropikal alanlarını, ulusal parklarını, muhteşem resiflerini, çölün ortasında tek başına bekleyen kumtaşı bir kaya olan meşhur Uluru Kayası‘nı görün.

7. Yurt İçinde Balayı Önerileri

Türkiye’deki favorilerimize geçmeden önce, Bodrum, Marmaris, Alaçatı, Kaş, Kalkan, Fethiye, Çıralı, Cunda ve Kapadokya’dan balayı için ideal butik otel önerilerimize En Güzel Balayı Otelleri yazımızdan göz atabilirsiniz. Bu yazımız size en güzel seçeneklerin aşağı yukarı nerelerde kümelendiği konusunda yol gösterecektir.

7.1 Yaz Balayı İçin Tartışmasız En Güzel Seçenek Göcek’te Tekne Turu

Fotoğraf Kaynak: wikimedia.org
Fotoğraf Kaynak: www.kulturportali.gov.tr

İnanın bize, Göcek klasik tekne turu konusunda, hem Bodrum‘u hem Kaş‘ı sollar güzellikte bir yer. Hatta tüm kasabanın en büyük olayı bu olabilir. Eğer siz de deniz sevdalılarındansanız ve balayında karaya çakılıp kalmayı tercih etmiyorsanız, Göcek’te bir mavi turu şiddetle öneririz. Belki resort oteldeki konforu bulamayacaksınız ama ondan kat kat daha dolu ve keyifli zaman geçireceğiniz kesin. Günlük ve saatlik kiralanabilir Göcek teknelerini incelemek için tıklayın.

7.2 Yazın Ekonomik Balayı Arıyorsanız Fethiye

Fotoğraf Kaynak: www.publicdomainpictures.net

Fethiye, Muğla’nın bizce Türkiye’nin en güzel köşelerini tutmuş ilçesi. Resort otel kafasında balayı benlik değil diyenler için Kelebekler Vadisi’nden, Kabak Koyu’na kamping ve glamping alanları, Göcek’te mavi tura çıkmalı veya tatlı pansiyonlarda kalmalı, Ölüdeniz’in mavi bayraklı ve eşsiz güzellikteki koyunda yüzmeli üstüne bir de yamaç paraşütü yapmalı, Dalyan’da Caretta’larla yüzmeli seçenekler var.

Bu bölgedeki harika kamp alanları neler öğrenmek için EN GÜZEL KAMP ALANLARI VE BUNGALOWLAR ve TÜRKİYE’NİN EN İYİ 25 KAMP ALANI yazılarımıza mutlaka göz atın.

7.3 Kış Balayı İçin Favorimiz Kapadokya

Türkiye’nin dört bir yanını gördük ama Kapadokya, Türkiye’de en çok sevdiğimiz, mutlaka gidin görün dediğiniz illk 3 yer arasına girer. İnsanı ilk günden etkileyen, müthiş büyülü bir atmosferi var. Bu bölge, mistik coğrafyasıyla, gastronomisiyle, sıcak hava balonundan, atlı safariye unutulmaz deneyimleriyle, otantik konaklama opsiyonlarıyla çok özel ve diğerlerinden çok farklı bir balayı vaad ediyor. Eğer aylardan kışsa ve Türkiye sınırlarında bir balayı düşünüyorsanız kesinlikle aday listenize Kapadokya’yı da alın.

Kış balayı için Kapadokya’yı düşünenlere, konaklamadan, yeme-içmeye, Kapadokya’nın eşsiz coğrafyasından benzersiz aktiviteler ve gezilecek yerlere, balayınızı özelleştirmenize yarayacak tüm bilgileri bulabileceğiniz, harika bir Kapadokya Gezi Rehberimiz var. Göz atmadan planlara başlamayın 😉

8. Balayı İçin Önermediğimiz Yerler

8.1 Küba

“Küba’ya sakın gitmeyin” diyemeyiz. Elbette kendine özgü birçok güzelliği var. Amacımız bunların büyüsüne kapılmadan, dezavantajlarını da bilerek, ve karar vermeniz. Bizim içimize sinmeyen konu harcadığımız paranın karşılığını alabildiğimizi hissedemedik. Ayrıca bazı yereller tarafından ATM muamelesi görmek, servis anlayışının ve alt yapının gelişmemesi bizi seyahatimiz sırasında çok yordu.

Balayında insan cebelleşmek, problem çözmek, gerilmek istemiyor. Boşverin, balayında olmadığınız bir başka gezinizde Küba’ya gidersiniz. Yine de bi Küba Turu yazımızın okuyun, kendiniz değerlendirin.

80 Comments

 1. Selamlar, yazınız çok bilgilendirici teşekkür ederiz. Haziran sonu gibi balayına gitmeyi planlıyoruz ama yer konusunda kararsızız. Hem kültürel anlamda gezebileceğimiz hem tereddütsüz denizde yüzüp güneşleneceğimiz hem de yemekleri güzel bir yurt dışı lokasyonu arıyoruz. İlk etapta ispanya ve kanarya adalarını düşündük ama plajlar hakkında çok olumsuz yorum gördük. Sizin öneriniz ne olur?

  1. Merhaba Hırvatistan, Karadağ veya Yunanistan deniz tatili balayı için çok uygun. Özellikle hepsinin kültürel anlamda doyurucu olması cabası. Yunanistan’da Ege adaları yerine İyon Denizi adalarını çok tavsiye ederiz. Kefalonya ve Zakinthos Adaları yazılarımızı, Karadağ yazılarımızı websitemizde bulabilirsiniz. Onlara mutlaka göz atın.

 2. Kesinlikle Brezilya rotası öneririm. Rio- Ilha Grande- Paraty – Floripa – Iguazu rotası yapılabilir.

 3. Merhaba,sizi yeni keşfettim ve çok beğendim. Emeklerinize sağlık diyorum ve soruma başlıyorum:

  18 Mart da düğünümüz var yurtdışı balayı istiyoruz, eşim ve benim ilk yurtdışı deneyimimiz olacak, 1 haftalık vizesiz, bütçemizi yormayan, zamanımızı yollarda harcamadan düğün stresini ve yorgunluğumuzu atabileceğimiz ama aynı zamanda güzel yerler keşfedebiceğimiz bir yer mümkün mü 🙂 şimdiden çok teşekkür ederim. Kendinize iyi bakın. İyi gezmeler diliyorum !

  1. Öncelikle çok tebrikler.

   Herkesin balayından beklentisi çok başka. Kimisi kum güneş ister, kimisi yeme içmeye önem verir. Sizin tarzınıza göre buradaki öneriler içinden seçmeniz en doğrusu olur.

 4. Merhabalar, sizi severek takip ediyorum evdeyoklar. 🙂 Ekimde düğünümüz var balayı için çok alakasız 2 yer arasında kaldık. 🙂 Mısır ve İtalya arasından hangisini tavsiye edersiniz?

 5. Merhabalar,
  Eylül ayında balayı için Yunanistan düşüncesi sizce uygun mu? Ve uygunsa nereler olmalı

  1. Merhaba Eylül ayının komşumuz Yunanistan’da da Türkiye’de olduğu gibi güzel geçtiğini düşünebilirsiniz. Özellikle de Yunan adaları çok güzel bir seçenek olacaktır. Henüz gitmediyseniz Midilli, Rodos veya Girit tercih edebilirsiniz.

 6. Merhabalar,

  Ağustosta evlenip balayı planımızı iptal ettiğimizden tatil konusunda muzdaribiz.(o dönem Maldivlere çok heveslenip fiyattan ötürü gidememiştik.)
  Sizin de fikir ve tecrübelerinize dayanarak yardım istiyoruz.
  Ramazan Bayramı için (Nisan sonu Mayıs ilk haftası) bir tatil planlamak istiyoruz fakat bir türlü karar veremedik. Tam İspanya okey dedik fakat vize noktasında geç kalmışız. Tura ödeme yapıp riske atmak istemedik. Bir tatil hakkınız olsa (hem tatil hem balayı hem de gezi olsun istiyoruz) vizesiz ya da kapıda vize şeklinde bize önerebileceğiniz yer/yerler neresi olurdu?
  Yardımınıza çok ihtiyacımız var. Şimdiden çok teşekkür ederiz.

  1. Merhaba Elif,
   Öncelikle balayında tura katılmayı düşünmezdim. Bir otobüs insanla bir programa limitlenmek bana pek romantik gelmiyor. İspanya güzel fikir söylediğiniz dönem için. Turla gitmezseniz önden ödeme yapmak da zorunda değilsiniz. Vizeyi alırsanız bilet ve rezervasyonlarınızı yaparsınız. Schengensiz alternatiflere bakarsak Fas var yakınlarda. Ama bizim balayı için gözbebeğimiz Bali.

 7. Merhaba, 21 Mayısta evleniyoruz ve 23 Mayısta balayına çıkmayı planlıyoruz. Normalde bir hafta her şey dahil Antalya’da bir otel konaklaması yapacaktık ancak nişanlım neden araba ile geze geze gitmiyoruz dedi.

  Ve size sorum şu:
  Antalya, Bodrum, Fethiye vs balayı için hangi yeri tercih etmeliyiz? Burada ne yapmalıyız, neler yapabiliriz önerileriniz neler? Ve bu önerdiğiniz yere hangi rotalardan nereleri gezerek ve konaklayarak vs vs gidebiliriz? Hiç deneyimimiz olmadı ve bilgimizde yok. İlk tatilimiz olacak. Bize akıl ve fikir verebilir misiniz? Bir zaman sınırlamamız yok. Gerekirse tüm yıllık iznimizi kullanabiliriz. İlk tatilimizi mükemmel bir balayı deneyimine dönüştürmek istiyoruz. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba İremcim,
   Bu sorunun cevabı herkesin zevkine ve bütçesine göre değişir. O yüzden size tavsiyem Antalya, Bodrum ve Fethiye rehberlerimizi okumanız. Zaten orada bize sorduğun soruların cevabı da var.

  2. Merhaba Gençler;

   20 yıllık birliktelikten sonra, nisan başlarında evlenmeyi düşünüyoruz. Tam olarak “İkinci Bahar” denilebilecek bir evlilik olacak. Birimiz 51, birimiz 54 yaşındayız. Bize şöyle hoplaması zıplaması az olan bir yurt dışı balayı önerisinde bulunabilir misiniz? Ama bizi otele de tıkmayın, daha ölmedik, o kadar da değil. Süre sınırımız yok denilebilir, ama bütçe konusunda aşırı açılmak istemiyoruz, kefen paramız cebimizde kalsın. :))

   Benim aklımda Maldivler ya da daha çok Mauritius var, veterinerlik mesleğimden dolayı yaban hayvanları, dolayısı ile Afrika da çok ilgimi çekiyor. (Safari mi? Aslanlar bizi yer, sus be kadın!)
   Eşim ise Budist tapınaklarını, uzak doğu spor okullarını ve özellikle Mısır piramitlerini merak ediyor. (Piramitler mi? Çölün sıcağında cayır cayır yanarız, sus be adam!)

   Çelişkiler bini aşmış durumda… Hatta bu yazdığımda bile çelişki var; hem “hoplaması zıplaması az balayı” istiyorum; hem de safari, karate okulu falan diyorum.
   İnsan yaşlanınca bir tuhaf oluyor vesselam…

   Yani özetle; çok hareketli olmasın ama çok da durgun olmasın. Çok sıcak olmasın ama çok soğuk da olmasın. Çok pahalı olmasın ama çok ucuz da olmasın. Nisan’ın ikinci yarısını, spesifik olarak 10-25 Nisan’ı komple ayırabiliriz. ( Ama 1 Mayıs’ta Küba’ya yetişelim.)

   Şimdiden teşekkür ediyoruz.

   1. Merhabalar,
    Bayıldık mesajınıza. Hem yaşama sevinci dolu, hem de acayip tatlı dilli. <3
    Öncelikle ikinci baharınız kutlu olsun. 🙂 Ne güzel bir düşünce böyle kutlamanız.
    Şunu söylemek isteriz ki dünya sağlık örgütü artık 60'a kadar orta yaş diyor. Maceradan sakınmanız için bir sebep göremiyorum.

    Marta çekebiliyorsanız mutlaka kuzey ışıklarını görün deriz. Hem görsel olarak inanılmaz bir deneyim, hem de yapılacak bir unutulmaz tecrübe var. Bizim şuraya hazır tur planımız var: https://www.bizevdeyokuz.com/kuzey-isiklari-turu-laponya-finlandiya/

    Safari de harika bir fikir ama nisanda değil, ağustosta gitmelisiniz.

    Maldivler ya da daha çok Mauritius da kulağa güzel geliyor ama daha çok deniz güneş kum yerleri olduklarıiçin ileri yaşlarda da gidilebilecek yerler.

    Nisan sonunda doğru Bali’de olur ama sanırım hala turistlere hala karantine zorunluluğu var.

    Onun dışında hangi ay nereye gidilir konusundaki tavsiyelerimizi ay ay anlattığımız bir ajandamız var. Belki göz atmak istersiniz. https://www.bizevdeyokuz.store/

 8. Merhabalar! Harika ve zevkli seçimleriniz ve aydınlatıcı yazılarınız var. Emin olmak ve tam olarak aydınlanmak adına sizleri rahatsız ediyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkürler 🙂

  – Vize vs gibi engellerimiz yok.
  – Hayalimdeki balayı için düğün tarihim önemli değil. Deniz aşığı olduğum için yaz ayı düşünmekteyim.
  – Doğayla, denizle, hayvanlarla iç içe olduğum (filinden tutun aslanına kadar) bu tarz deneyimlere sahip olabileceğim bir tatil istiyorum.

  Hayalleri süsleyen Bali, Tayland, Tanzanya vs gibi önerileriniz var.Fakat başta da belirttiğim gibi yazılarınızı okumama rağmen emin olmak ve tam olarak aydınlanmak istiyorum.

  Bir sorum daha olacak karavanlarla alakalı fakat önce karavan yazılarınızı okuyacağım. Soru işaretim kalırsa sonrasında soracağım. Çünkü bunu yapmayıp size sorduklarında sizden daha çok sinirleniyor olabilirim 🙂 Teşekkürler

  1. Canancım selam,
   Alnından öpüyorum şu son paragraf için. O kadar günlerce emek verip, tüm bildiklerimizi detay detay bir yazıda anlattıktan sonra birileri 2 dakikasını ayırıp okumaya tenezzül etmeden soru sorunca çok bozuluyorum. Çok teşekkürler böyle sağduyulu olduğun için.

   Bali ve Tayland kesinlikle öncelikli tercih bizce balayı için. Spalar, özenli sunumlar nedeniyle bizce balayı özelinde Tanzanya’dan ağır basıyor.
   Şu iki yazıları mutlaka oku seçim yapmadan:

   Bali:
   https://www.bizevdeyokuz.com/bali/
   https://www.bizevdeyokuz.com/bali-gezilecek-yerler/

   Tayland:
   https://www.bizevdeyokuz.com/tayland-gezilecek-yerler-yapilacak-seyler
   https://www.bizevdeyokuz.com/tayland-turu

   Biz kendi balayımız için Bali’yi tercih ettik ama denizi kötü. Çözüm olarak oradan Gili Adaları’na geçebilirsiniz.

   İkisinin doğru mevsimi bambaşka, lütfen planlarken bu önemli detayı atlamayın!

 9. Merhaba ben ajandanızı almak için geç kaldım bu yaz bakayına Temmuz’da gidilebilecek yerler paylaşabilir misiniz?
  Bir de ajandanız bir süre daha satışa cıkabilir mi? Alamadığım için çok üzüldüm

  1. Özlem selam,
   Maalesef Aralık ayında tamamen tükendi ajandamız.
   Söylediğim gibi yakında balayı yazılarımızı yayınlayacağız. Orada zaten detaylıca önerilerimizi yazacağız. O yazımızı beklemeni öneririm.

 10. Merhaba,

  Sizin uzun yıllardır takip ediyorum. İçeriklerinizi merakla takip ediyorum. Bu güzel bilgiler için öncelikle çok teşekkürler.

  19 Haziran’da düğünüm var. Virüs sebebiyle balayı rotamızı yurt içine çevirdik. İkimizde bir otelde günler geçirmek istemiyoruz. Yeni yerler, farklı tatlar, eğlenceler istiyoruz. Ve balayı planı olarak Ege’den Akdeniz’e bir rota çizmeyi ve sıkıldığımız yerde evimize dönmeyi düşündük. Zaman ve maddi açıdan sıkıntımız yok diyebiliriz. Bu konuda sizin öneriniz ne olur? Böyle bir geziyi tavsiye eder misiniz? Çok yorucu olur mu? Herkes yorum yaptığı için biraz hevesimiz de kaçtı açıkçası. Eğer tavsiye ederseniz hangi rotaları izlemeliyiz?

  Şimdiden çok teşekkür ederim ♥️

  1. Merhaba Busecim,
   Kocaman tebrikler! Umarım hayatta her şey gönlünüzce olur.
   Bu kadar geniş bir soruya cevap vermek çok zor. Ama Gökçeada, Bozada, Çeşme & Urla, Fethiye, Datça, Kaş, Kapadokya, Marmaris bence Türkiye’nin en iyi balayı destinasyonları. Bir araba yolculuğuna çıkıp geze geze burayalara gidilebilirsiniz. Zaten hemen hepsi için detaylı rehberlerimiz var. Ayrıca şuradan Türkiye’de ölmeden önce mutlaka deneyin dediğimiz deneyimleri bulabilirsin: https://www.bizevdeyokuz.com/turkiyede-olmeden-once-yasamaniz-gereken-10-tatil-deneyimi

   Ayrıca 2021 ajandamızı aldıysan Ağustos ayına atla. Orada balayı önerilerimizi bulacaksın.

   Bir de bir iki haftaya birkaç tane balayı önerisi yayınlayacağım, oteller, aktiviteler, ne zaman nereye gidilir vs… Yayınlanınaca onları bu yazıya da linkleyeceğim okumak istersen. Sevgiler

   Bizim ajandamızı

 11. Merhaba, düğün tarihimiz 8 kasım balayı için 15-22 kasım Haftasını planlıyoruz yurt içinde nereyi tavsiye edersiniz şimdiden teşekkürler.

 12. Merhaba Ağustos 16 da düğün var balayı için yurtiçinde bir yeri düşünüyoruz fakat hala bir yer bulamadık tesettürlü olduğum için çok düşünmek zorunda kalıyorum yardımcı olur musunuz teşekkürler

 13. Merhabalar, Nisan 2020 balayı düşünüyoruz aslında planımız İspanya idi fakat Korona virüsünden dolayı pek cesaret edemedik.
  Bu tarihler için nereleri önerirsiniz Türkiye’de? Göcek de aklımda kaldı fakat Nisanda uygun mudur bilemedim.

  Sevgiler

  1. Göcek, Fethiye, Kaş güzel yerler ama biraz erteleyip Mayıs’ı beklerseniz daha garanti olur. Nisan’da hala sezon başlamadığından bi sürü yer kapalı olur.
   Girit ve Kıbrıs da olabilir Nisan ve Türkiye yakını düşünüyorsanız

 14. Merhaba Mart 28de düğünümüz var balayı için phuket e gidecektik fakat korona virüsü yüzünden iptal ettik sizin önerdiğiniz bir yer var mı? Teşekkürler.

 15. Merhabaaa,
  Daha önceki yazılarınız gibi bu da çok güzel olmuş öncelikle teşekkür ediyorum.

  Biz Haziran’da evlenip yaklaşık 1 ay sonra, Temmuz’da, Bali’ye gidiyoruz. ( Bali yazılarınızı çevirip çevirip okuyorum 🙂 )
  Ancak yine de düğünden hemen sonra 3-4 günlüğüne bir yere gitme niyetindeyim.
  Bir yanım yurt içi ya da yurt dışı bol dinlenmeli bir tatil isterken, diğer yanım, (henüz o curcuna ve yorgunluğu yaşamadığımdan olsa gerek) gezmeli bir balayı istiyor.
  Aslında ikisini de yapabileceğimiz seçenekler var ancak hem süre çok uzun değil, hem de mesela Kotor-Budva yaptığımızda hem deniz hem gezme 2-3 gün için çok yormuştu, ondan çekiniyorum. Anlayacağınız kafa gidip geliyor 🙂 O yüzden sizin fikrinizi almak istedim…
  Aklımda olan yerler; Malta, Venedik, Amalfi kıyıları, Hırvatistan, Cote D’azur, Sardinya vs.. ( açıkçası vizeyi de rahat alabileceğimiz yerler üzerinden düşünüyorum. Ayrıca tabi uçak saatleri ve bilet fiyatları da biraz etkili) Yurt içinde düşündüğüm yerler de İzmir çevresi ve Assos.
  Tavsiye/önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
  Bol ve keyifli gezmeleeer…

  1. Selamlar,
   Öncelikle şimdiden tebrikler. Bali harika bir seçim. Biz de düğünden sonra ufak bir tatil yapıp, 2 hafta sonra da balayına gitmiştik. İnsan bitik ve duygu dolu çıkıyor o süreçten. O yüzden daha sakin planlar daha iyi hemen düğün sonrası için. Bütün saydığınız yerler çok kalabalık oluyor, o yüzden ben kendim için tercih etmezdim açıkçası hemen düğün üzerine. Ama Amalfi’nin karşısındaki Capri’ye bakabilirsiniz eğer bütçenize uygunsa. Ama lojistik olarak tabi adaya geçmek.

   1. Capri’ye de baktım ama evet adalara aktarma yapmak gerekecek. Muhtemelen yurt içine, sakin bir yere gitmek daha mantıklı gözüküyor. Çoook teşekkür ederiim !! 🙂

 16. merhaba,

  tarihler konusunda biraz kafam karıştı sorup daha net bilgi almak istedim 🙂
  aslında balayı hayalimiz Güney Afrika ama tarihi uygun içimize sinen bir tur bulamazsak diye alternatiflerde düşünüyoruz.
  Ekim başı evleneceğiz. kendimizi kısıtlamamaya çalışıyoruz ama düğünden sonra en geç kasım başına kadar balayına gitmiş olmak isteriz.
  bali hakkında ekimi hep olumlu gördük.
  ben ek olarak en çok Meksika’yı da merak ediyorum. bu yazıda sonbahar zamanı içinde bahsedilmiş ama başka yerlerde de aralıkta iyi olacağını okudum.
  bizi biraz daha aydınlatabilir misiniz lütfen. :))

  1. Bali ve Meksika arasında kaldıysanız kesinlikle Bali derim.
   Bali için Ekim süper
   Meksika ise çok büyük. bölge bölge değerlendirmek lazım. Yucatan için yüksek sezon Kasım-Aralık başı. Ama bu dönem çok yoğun olduğundan geçiş dönemi olan Ekim de bizce güzel. Umarım faydalı olmuştur. İyi gezmeler ve tebrikler

 17. Merhaba, oncelikle detayli yazinis icin tesekkur ederiz. Mayis haziran gibi Bali dusunuyoruz ama bi sorum olacakti. Sorf disinda denis keyfi yapma. Denize girme plaj modu nasil oluyor? Genelde sorfden bahsetmissiniz o yuzden emin olamadim.

  1. Yazıda geçen Bali linklerine tıklayarak konuya dair bilgi edinebilirsiniz

 18. Merhaba,
  Öncelikle yazılarınız ve gerçekçi, akılcı tavsiyeleriniz, tespitleriniz için çok teşekkürler. Emeğinize sağlık. Biz Ağustos’ un sonunda evlenip Eylül’ün ilk ayı balayına gitmeyi düşünüyoruz. Eşimin uzun yıllardır hayali Bora Bora adalarını görmek. Buraya gidiş ve oradaki konaklama, gezi vs. bilgileri içeren detaylı bir yazınız mevcut mu? Ayrıca buraya gidişte vize ile ilgili problem oluyor mu veya çok önceden başvurmak gerekiyor mu, bu konuda da tecrübelerinizi öğrenmek isterim. Teşekkürler.

 19. Merhaba,
  Bu yıl işyeri izinleri uygunluğu nedeniyle temmuz sonu- ağustos başında balayı planlıyoruz. Bali düşünüyorduk ama uyarınız biraz korkuttu. Başka önerebileceğiniz bir yer var mı? Bu tarihlerde çok mu kötü olur? Oldukça kararsız kaldık.

  1. Selam Esra,
   Temmuz ve Ağustos en popüler zamanı. Sadece yazdığı gibi sıcaklıklar, nem, fiyatlar ve kalabalıklar daha yüksek. Bali çok güzel, bence kesin gidin

 20. Çok güzel bilgiler teşekkürler.
  Bu arada ben Kırşehir’e de gelmenizi tavsiye ederim.

 21. Merhabalar
  Biz Ağustos 24 de evlendik ve eşimle Alanya’da yaşadığımızdan dolayı bal ayı tatilimizi kışa bıraktık.Şimdiden bir yerler bakarken sitenize rastladık ve mükemmel gerçekten emeğinize sağlık.Eşim de bende kar kış ve farklı kültürler görmek istiyor lakin yağmur fırtına içinde kalmak pek istemiyoruz. Aralık-Ocak ve Şubat ayları bizim için en uygun aylar.Bu kriterlere göre rica etsem biraz bütçesi uygun bir tatil yeri önerebilir misiniz? Şimdiden Teşekkürler…

 22. Merhaba,

  24 Kasım’da balayina gitmeyi düşünüyoruz. Antalya Kaş ta villa kiralamayi düşünmüştük ama hava şartlarından dolayı kararsız kaldik. Sizinde görüşünüzü almak istedik ☺️

  1. Kasım ayı olunca artık şansa kalıyor hava.
   Kaş’ta sezon 29 Ekim’de bitiyor. Yani mekanların çoğu kapanıyor.

 23. Merhaba Duygu 🙂
  Harika bir yazı ve süper içerik elinize sağlık 🙂 Nisan 2020’de balayı için Roma ve Paris planımız bulunuyor. Acaba önerileriniz neler olur? Kendimiz mi ayarlamalıyız yoksa acenta aracılığıyla mı daha rahat olur? Ve özellikle şunları yapın, şuraya gidin dediğin neler olabilir? Ve tabi ki kalacak yer konusunda da öneri rica ediyorum.
  Çok çok teşekkürler 🙂

  1. Duygucum selam,
   Bu sorunun standart bir cevabı olamaz, herkes için değişir. Bir de şu yazımızı okuyarak karar verin: https://www.bizevdeyokuz.com/turla-gezmek/

   Ama ben kendi adıma asla balayına turla gitmezdim. Bence balayı iki kişilik birşey olmalı, kendimi kesinlikle bir grupla göremiyorum. Sevgiler

 24. bilgilendirmeler için teşekkürler epey bir faydalandım yazılarınızdan . kasım ayında bali de sıkıntı çeker miyim balayı için düşünüyorum

 25. Merhaba biz balayı için bali ya da ispanya (barcelona ve madrid) düşünüyorduk.yazınızda ispanya yok ama seçim konusunda yardımcı olabilir misiniz☺️

 26. Merhabalar.
  Biz eylül ayında evleniyoruz. Nişanlımın işlerinden dolayı ekim ortasında balayına gitmeyi planlıyoruz. Ancak rehberinizi okuyunca ekim ayında gidebileceğimiz pek yer yok. Tropikal bir yer istiyoruz ve bolca gezmek istiyoruz. Baliye aklımız çok yatıyor kasımda tat vermez ekimde fena değil demişsiniz. Ekim ortası tadımızı kaçırır mı? Baliden ziyade “şuraya” da bakın dediğiniz bir yer var mı yada Bali iyidir devam edin mi diyorsunuz? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Gözde selam,
   Biz de Ekim ortasına kadar ordaydık. Çok iyi geçti ama biraz da şans meselesi

 27. Merhabalar öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim. Maldivler, seyşeller, endonezya ve filipinler arasında kalmıştık. Artan döviz sebebiyle endonezya hakkında karar kıldık. Gidiş dönüş 4000 altına bulamadık hiç, biraz daha düşününü bulabilirsek çok iyi olacak bizim için. Bu konuda önerileriniz varsa bu destinasyon için memnun kalırım.

  Size de iyi balayı geçirmeniz dileğimle.

  1. Selam Ahmet, Bali balayı için muhteşem bir yer. Kesinlikle doğru seçim yapmışsınız eğer yukarıda belirttiğimiz uygun aylarda gidiyorsanız.

 28. Bizde kışın düşünüyoruz ama nereye gideceğimiz karar veremedik yardımcı olursanız sevinirim efendim

 29. Merhabalar;
  Eylül ayının başında balayına gideceğiz.
  Maldivler ile ilgili yorumunuzu okudum. Ben de tam o noktada sıkılabilirz diye düşünüyordum ki siz de paralel görüşe sahipsiniz.

  Phuket ve Bali arasında kararsız kaldım. Bali gideceğimiz mevsime uygun mu?
  Sizin de önerinizi almak isterim.

  Sevgilerimle.

  1. Merhabalar,

   Bence arlarında en güzeli Bali. Yazıda Bali için ideal tarihler yazıyor, bi bakın, değerlendirin derim.

 30. Uzun zamandır böyle bir kaynak arıyordum. Fiyatlar konusunda genel bir bilgilendirme olmasına sevindim. Çok faydalı bir yazı olmuş, ellerinize sağlık. Sevgiler 🙂

 31. Merhabalar,
  Öncelikle şimdiden tatil , balayı veya keşfe çıkmak isteyenler için güzel bir anlatım ve bilgilendirme olmuş . Teşekkürler.
  Ek olarak bir konu hakkında tecbürebenizi rica ediyorum.
  Ağustos un ilk iki haftasında balayı için uzak doğu planları yapıyoruz bunun ilk olarak sebebi malum türkiyedeki döviz endeksinin artmış olması maddi açıdan Avrupa seyahatinin önünü kesmesi bir ikinciside genel olarak avrupada benzer mimariden uzaklaşıp daha mistik ve farklı olan bir kültürü görmek İstememiz. İki haftalık bir iznimiz var ne kadar balayı olsada sadece deniz kum yat kalma tatil anlayışına takılıp kalmayıp birazda kültürel anlamda gezip görebileceğimiz bir tatil geçirmek istiyoruz. Bunun için Tayland – kamboçya turu düşündük belki ek olarak Vietnam. Ancak gideceğimiz dönem (Ağustos’un ilk iki haftası) tam olarak Muson Yağmurlar dönemine denk gelmiş mi oluyor yani bu kadar mesafe zaman ve para harcayıp dönemden dolayı hüsrana uğrama durumumuz olurmu ? Eğer bu riski yaşama durumumuz olursa sizin öneriniz neresi olabilir?
  (Alternatif: Baliyide düşünüyoruz )
  Teşekkürler.

 32. genel bakışta amalfi yerine almafi yazmışınız :)) öyle bi yer mi var acaba diye baya bakındım.olsundu :)) SÜPERSİNİZ buarada. emeğinize sağlık

 33. Merhaba Duygu Merhaba Bilgehan 🙂
  Göcek tekne turu için daha detaylı bir yazı okumuştum şimdi bulamıyorum ben mi yanıldım bilemiyorum, hatta tekne sahibinin adı bile vardı. Balayı için o civarda olacağız ve tavsiyeleriniz üzerine kesinlikle tekne turu yapmak istiyoruz, yine sizin tavsiyenize uyup direk iletişime geçeceğimiz birisi olsa – Teşekkürler –

 34. Herzaman ki gibi harika yazılmış içerikler,soru sorulmasına bile imkan vermeyen bilgi paylaşımları,emeğinize sağlık.. Teşekkürler biz evdeyiz şimdilik,ama yaza doğru balayı önerilerinizden en az birini kesin listeye alacağim

 35. koh tao ya gottiniz mi ya da gitmenin ne kadar mesakatli oldugu konusunda bir fikriniz var mi ki buyorumlari yaptiniz. size tavsiyem gitmediginiz yerler hakkimdan bu kadar rahat yorum yapmamaniz

  1. Yazıyı okudun mu? Sanki sadece başlıklara bakmışsın gibi geldi?
   Okusaydın göreceğin üzere Tayland’ı balayı için aslında çok önermiyoruz, ama illa kışın denize girmek isteyenler için bir yine de bir şık ve Tayland içinde balayı atmosferine en uygun yer de Ko Tao. Yazıda da önce Chaing Mai’de bir pitstop, sonra Ko Tao öneriyoruz. Ulaşım bir uçak + vapura bakıyor, Tayland’daki herhangi bir adaya olduğu gibi. Vapur 2 saat sürüyor ama batıdaki turistik adalardansa 1 saat daha fazla yol yapıp balayına uygun bir adaya gitmeye değer bizce. Zaten sadece bizim balayı önerimiz değil, dünyada balayı destinasyonu olarak bilinen bir yer. Tavsiyem laf sokmaya çalışırken iki kere düşünmen.

 36. Elinize emeğinize sağlık. Bizde çok bilinmeyen ama yer yüzü cenneti kabul edilen Seyşelleri de unutmayalım böyle bir listede.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir